,
dodane - 01.06.2026
DĄBROWA
GÓRNICZA
|
UROCZYSTOŚĆ
ODSŁONIĘCIA MURALU
GENERAŁA WŁADYSŁAWA ANDERSA
Towarzystwo
Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, Muzeum Miejskie
„Sztygarka" i III Liceum Ogólnokształcące im.
gen. Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej
ZAPRASZAJĄ na uroczystość odsłonięcia muralu
generała Władysława Andersa które odbędzie się 17
czerwca 2026 r. o godzinie 17:00 w III Liceum
Ogólnokształcące przy ul. Bolesława Prusa 3 w
Dąbrowie Górniczej.
W tym roku obchodzimy 85. rocznicę powstania
Armii Andersa, jednej z najważniejszych polskich
formacji wojskowych utworzonych podczas II wojny
światowej poza okupowanym krajem. Armia ta zaczęła
powstawać w ZSRR w 1941 roku, po podpisaniu układu
Sikorski–Majski i ogłoszeniu tzw. amnestii dla
obywateli polskich przebywających w sowieckich
więzieniach, łagrach i miejscach zesłania. Jej
dowódcą został gen. Władysław Anders, zwolniony
wcześniej z więzienia NKWD. Do formacji zgłaszali się
byli żołnierze Wojska Polskiego oraz cywile, w tym
kobiety i dzieci, którzy po agresji ZSRR na Polskę w
1939 roku znaleźli się pod władzą sowiecką.
Organizacja armii przebiegała w trudnych warunkach
aprowizacyjnych, sanitarnych i logistycznych. W 1942
roku, w porozumieniu z władzami brytyjskimi i
sowieckimi, armię ewakuowano z ZSRR przez Iran na Bliski
Wschód, gdzie stała się podstawą 2. Korpusu
Polskiego.
|
,
dodane - 03.06.2026
DĄBROWA
GÓRNICZA
|
UROCZYSTOŚCI
ROCZNICOWE
ZWIĄZANE Z WYDARZENIEM EGZEKUCJI 10 PRACOWNIKÓW HUTY
BANKOWEJ
Muzeum
Miejskie "Sztygarka" ma zaszczyt zaprosić na
uroczystości rocznicowe związane z wydarzeniem
egzekucji 10 pracowników Huty Bankowej, które odbędą
się dnia 12 czerwca 2026 roku pod Pomnikiem przy ul.
Augustynika , GPS: 50.362835, 19.284618
4 września 1939 r. w godzinach popołudniowych
Dąbrowa Górnicza została zajęta przez wojska
niemieckie. Właściwie od pierwszych dni okupacji dąbrowskie
zakłady produkcyjne zostały wpięte w prace na rzecz
niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. Największym spośród
tych zakładów była Huta “Bankowa”. Niemcy, dążąc
do zwiększenia produkcji na rzecz armii modernizowali
wyposażenie Huty oraz zwiększają zatrudnienie. W 1944
r. w tym zakładzie pracowało już prawie 7900 pracowników,
wśród nich francuscy, brytyjscy oraz włoscy jeńcy
wojenni. W Hucie Bankowej powstawały kadłuby
niemieckich czołgów Pz V Panther oraz dział samobieżnych
StuG III, wytwarzano skorupy pocisków artyleryjskich,
granatów moździerzowych i ręcznych jak również
fragmenty konstrukcyjne niemieckich pocisków V1, rakiet
V2 czy silników do okrętów podwodnych..
10.00 -
początek uroczystości, przywitanie gości,
10.10 - krótki wstęp historyczny,
10.15 - przemówienia zaproszonych gości,
10.25 - złożenie kwiatów i zniczy,
10.35 - zakończenie uroczystości.
|