-



WŁADZE MIASTA
* BUSINESS w DG < CENTRUM ADMINISTRACYJNE
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI


20030305 DG - Reden. Ulica Graniczna. Centrum Administracyjne w Dąbrowie Górniczej. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

20030413 DG - Reden. Ulica Graniczna. Centrum Administracyjne w Dąbrowie Górniczej. Wejście główne do Urzędu Miejskiego. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


|:
PREZYDENCI
|:
RADA MIASTA
|:
RADNI MIASTA
|:
|:
PREZYDENCKA HISTORIA DG
|:
|:
MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA





_


PREZYDENCI ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv



Flaga Miasta Dąbrowa Górnicza

Chorągiew Miasta Dąbrowa Górnicza

Stan na dzień: 01.03.2024 r.


PREZYDENT MIASTA

MARCIN BAZYLAK

I ZASTĘPCA PREZYDENTA MIASTA
Damian RUTKOWSKI

II ZASTĘPCA PREZYDENTA MIASTA
Bożena BOROWIEC

III ZASTĘPCA PREZYDENTA MIASTA
Marek WĘGRZYNOWICZ

Dane na podstawie strony UM DG
www.dabrowa-gornicza.pl




_


RADA MIASTA ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv



Flaga Miasta Dąbrowa Górnicza

Chorągiew Miasta Dąbrowa Górnicza

Stan na dzień: 01.03.2024 r.


PRZEWODNICZĄCY RADY MIASTA

Agnieszka PASTERNAK

WicePRZEWODNICZĄCY RADY MIASTA
Kamil DYBICH

WicePRZEWODNICZĄCY RADY MIASTA
Artur BOROWICZ

Dane na podstawie strony UM DG
www.dabrowa-gornicza.pl




_


RADNI ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv


Flaga Miasta Dąbrowa Górnicza

Chorągiew Miasta Dąbrowa Górnicza

Stan na dzień: 08.04.2024 r.


Podział mandatów pomiędzy listy komitetów wyborczych
Komitet wyborczy / Kandydatów
Nazwisko i Imiona / Głosów ważnych oddanych na kandydata

KW Wyborców Marcina Bazylaka Dąbrowianie Razem - 31,71% głosów (9 mandatów)

Marta Bobrowska-Juroff - 1321 głosów.
Robert Kazimirski - 964 głosy.
Grzegorz Przewieźlik - 884 głosy.
Krystyna Stępień - 848 głosów.
Renata Solipiwko - 714 głosów.
Bożena Borowiec - 645 głosów.
Szymon Widera - 622 głosy.
Kamil Dybich - 590 głosów.
Magdalena Szubert-Sikorska - 426 głosów.

KW Koalicja Obywatelska - 24,21% (7 mandatów)

Martyna Głowacka - 1395 głosów.
Artur Borowicz - 1158 głosów.
Piotr Bobrowski - 875 głosów.
Piotr Zieliński - 862 głosy.
Magdalena Miczko - 765 głosów.
Robert Witecki - 726 głosów.
Bożena Wojdas - 381 głosów.

KW Prawo i Sprawiedliwość - 21,50% (5 mandatów)

Mateusz Stępień - 1928 głosów.
Jarosław Węsierski - 1311 głosów.
Piotr Ślusarczyk - 1218 głosów.
Włodzimierz Szycowski - 768 głosów.
Dariusz Zaczyński - 209 głosów.

KW Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej 11,65% (3 mandaty)

Edward Bober - 980 głosów.
Piotr Chałuda - 756 głosów.
Marek Oźlański - 443 głosy.

KW Dąbrowskie Inicjatywy Społeczne 6,30% (1 mandat)

Tatiana Duraj-Fert - 641 głosów.

===================================================================

OKRĘG I (5 mandatów) - dzielnice: Mydlice, Śródmieście;

Piotr Ślusarczyk (Prawo i Sprawiedliwość) - 1218 głosów.
Edward Bober (Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej) - 980 głosów.
Robert Witecki (Koalicja Obywatelska) - 726 głosów.
Bożena Borowiec (Dąbrowianie Razem) - 645 głosów.
Kamil Dybich (Dąbrowianie Razem) - 590 głosów.

OKRĘG II (6 mandatów) - dzielnice: Reden, Zielona-Pogoria, Antoniów;

Martyna Głowacka (Koalicja Obywatelska) - 1395 głosów.
Jarosław Węsierski (Prawo i Sprawiedliwość) - 1311 głosów.
Robert Kazimirski (Dąbrowianie Razem) - 964 głosy.
Krystyna Stępień (Dąbrowianie Razem) - 848 głosów.
Magdalena Miczko (Koalicja Obywatelska) - 765 głosów.
Piotr Chałuda (Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej) - 756 głosów.

OKRĘG III (7 mandatów): Gołonóg Wschodni, Gołonóg Południowy, Gołonóg Północny;

Mateusz Stępień (Prawo i Sprawiedliwość) - 1928 głosów.
Marta Bobrowska-Juroff (Dąbrowianie Razem) - 1321 głosów.
Artur Borowicz (Koalicja Obywatelska) - 1158 głosów.
Grzegorz Przewieźlik (Dąbrowianie Razem) - 884 głosy.
Piotr Zieliński (Koalicja Obywatelska) - 862 głosy.
Szymon Widera (Dąbrowianie Razem) - 622 głosy.
Dariusz Zaczyński (Prawo i Sprawiedliwość) - 209 głosów.

OKRĘG IV (7 mandatów) - dzielnice: Strzemieszyce Wielkie, Strzemieszyce Małe, Łosień, Łeką, Okradzionów, Błędów, Ząbkowice, Ujejsce, Trzebiesławice, Tucznawa-Bugaj-Sikorka.

Piotr Bobrowski (Koalicja Obywatelska) - 875 głosów.
Włodzimierz Szycowski (Prawo i Sprawiedliwość) - 768 głosów.
Renata Solipiwko (Dąbrowianie Razem) - 714 głosów.
Tatiana Duraj-Fert (Dąbrowskie Inicjatywy Społeczne) - 641 głosów.

Marek Oźlański (Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej) - 443 głosy.
Magdalena Szubert-Sikorska (Dąbrowianie Razem) - 426 głosów.
Bożena Wojdas (Koalicja Obywatelska) - 381 głosów.




_


PREZYDENCKA HISTORIA MIASTA ^^ DO GÓRY ^^





Ostatnim wójtem Dąbrowy był

Józef KASPRZYK.

Piastował to stanowisko przez 6 ostatnich lat, do 30.09.1916 r.


1917 - bon 50 kopiejek - awers
1917 - bon 50 kopiejek - rewers


Pierwszym burmistrzem Dąbrowy
został wybrany 30-09-1916 roku przez Radę Nominacyjną,
pod kontrolą władz okupacyjnych austriackich

Edward KOSIŃSKI

który piastował to stanowisko od 01.10.1916 r. do 11.09.1917 r.

Kosiński ze względu na zły stan zdrowia musiał zrezygnować z pełnionej funkcji, jednakże podczas jego rządów dokonano obsadzenia pracownikami poszczególnych stanowisk w nowo wybudowanych biurach magistratu.
W tej pracy pomógł mu Kazimierz Srokowski, który pełnił funkcję naczelnika wydziału skarbowego miejskiego.

Jego zastępcą był Leonard MARTYNOWSKI.





Pierwszym prezydentem Dąbrowy Górniczej
wybranym w powszechnych wyborach po ustąpieniu Kosińskiego, został

Adam PIWOWAR

który piastował to stanowisko od 11.09.1917 r. do 14.04.1919 r.

Jego zastępcami byli
Stanisław GERTYCH i Gustaw LEWICKI

Ponownie wybrany prezydentem Dąbrowy Górniczej w pierwszych
wyborach opartych na zasadzie polskiej ordynacji wyborczej.

Pełnił funkcję prezydenta od 14.04.1919 r. do 17.05.1923 r.

Zmiany nastąpiły na stanowisku wiceprezydenta.
Funkcję tę objął
Józef KASPRZYK, ostatni wójt Dąbrowy.




-


PREZYDENCKA HISTORIA MIASTA - KOLEJNE LATA ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_


23.07.1923 r. do 26.11.1927 r.

Prezydent - Władysław SEROKA
Wiceprezydent - Zygmunt CIEPLAK
07.01.1928 r. do 28.01.1929 r.

Prezydent - Zygmunt CIEPLAK
Wiceprezydent - Bolesław ZIELIŃSKI
29.01.1929 r. do 08.04.1933 r.


Prezydent - Zbigniew MADEYSKI
Wiceprezydent - Wincenty KUŹNIAK
Wiceprezydent - Teofil TRZĘSIMIECH
11.04.1933 r. do 19.12.1934 r.
Prezydent - Józef KACZKOWSKI
20.12.1934 r. rezygnacja w 1936 r.
Prezydent - Mateusz SIWIK
29.05.1936 r. do 02.1940 r.
Prezydent - Teofil TRZĘSIMIECH
02.1940 r.
04.1940 r.
06.1940 do 26.01.1945
Burmistrz władz niemieckich - Bruno MAIER
Burmistrz władz niemieckich - GOLLASCH
Burmistrz władz niemieckich - Helmut HEIN
27.01.1945 r. do 14.03.1945 r.
Prezydent - Jakub DĄBSKI
14.03.1945 r. do 21.04.1945 r.
Prezydent - Włodzimierz ZIELIŃSKI
21.04.1945 r. do 31.05.1949 r.

Prezydent - Paweł ŁANUCHA
Wiceprezydent - Władysław WOLSKI
06.1949 r. do 03.06.1950 r.

PO Prezydenta - Władysław WOLSKI
Wiceprezydent - Zygmunt CIEPLAK
03.06.1950 r. do 24.03.1952 r.

Przewodniczączy PMRN - Franciszek JAGODA
Wiceprzewodniczący - Władysław WOLSKI
14.07.1952 r. do 10.02.1958 r.

Przewodniczączy PMRN - Kazimierz PIASKOWSKI
Wiceprzewodniczący - Józef RAK
10.02.1958 r. do 06.11.1958 r.

Przewodniczączy PMRN - Tadeusz SZYMASZEK
Wiceprzewodniczący - Stanisław BIERAK
06.03.1959 r. do 10.02.1965 r.

Przewodniczączy PMRN - Tadeusz PACZYŃSKI
Wiceprzewodniczący - Stanisław BIERAK
10.02.1965 r. do 15.01.1972 r.

Przewodniczączy PMRN - Marian WYSOCKI
Wiceprzewodniczący - Eugeniusz SAJAK
15.01.1972 r.
17.12.1973 r.
10.06.1975 r. do 31.10.1981 r.

Przewodniczączy PMRN
Naczelnik - Prezydent - Roman KULEJ
Z-ca Naczelnika (Prezydenta) - Stefan GÓRALCZYK
Zastępca Prezydenta - Halina MIARKA
10.01.1982 r. do 31.12.1983 r.

Prezydent - Jerzy TALKOWSKI
Wiceprezydent - Zygmunt GÓRSKI
01.01.1984 r. do 01.04.1988 r.



Prezydent - Zygmunt GÓRSKI
Wiceprezydent - Andrzej BARAN
Wiceprezydent - Piotr CYROL
Wiceprezydent - Marek GROBELNY
20.05.1988 r. do 31.06.1990 r.

Prezydent - Andrzej BARAN
Wiceprezydent -
01.07.1990 r. do 04.04.1991 r.

Prezydent - Jerzy TALKOWSKI
Wiceprezydent - Lesław KLIMCZYK
04.04.1991 r. do 27.11.1996 r.



Prezydent - Henryk ZAGUŁA
I Zastępca PM - Lesław KLIMCZYK
II Zastępca PM - Marek DUL
III Zastępca PM - Kazimierz ZAKRZEWSKI
27.11.1996 r. do 29.09.1999 r.






Prezydent - Marek DUL
I Zastępca PM - Marek DROŻYŃSKI
II Zastępca PM - Ewa GRONKOWSKA
III Zastępca PM - Tadeusz CUBER
następni zastępcy od 19.02.1999
I Zastępca PM - Anna GONDEK
II Zastępca PM - Andrzej KORDYS
29.09.1999 r. do 10.11.2002 r.



Prezydent - Marek LIPCZYK
I Zastępca PM - Tomasz SOŁTYSIK
II Zastępca PM - Krzysztof BOBROWSKI
III Zastępca PM - Andrzej KORDYS
11.11.2002 r. do 26.11.2006 r.







Prezydent - Jerzy TALKOWSKI
Zastępca PM - Janusz OLSZÓWKA (od 20.07.2005)
Zastępca PM - Ryszard FORNAL (od 12.08.2005)
Zastępca PM - Marek CYGROŃ (11.11.2002 - 01.07.2003)
Zastępca PM - Marek PIOTROWSKI (11.11.2002 - 03.12.2003)
Zastępca PM - Waldemar ŚLIWA (03.12.2003 - 20.07.2005)
Zastępca PM - Zygmunt GÓRSKI (01.07.2003 - 04.08.2005)
Zastępca PM - Marian NIERYCHŁY (01.07.2003 - 31.07.2006)
27.11.2006 r. do 16.11.2018



Prezydent - Zbigniew PODRAZA
I Zastępca PM - Henryk ZAGUŁA
II Zastępca PM - Iwona KRUPA
III Zastępca PM - Paweł GOCYŁA
I Zastępca PM - Marcin BAZYLAK (od 01.07.2016)
III Zastępca PM - Damian RUTKOWSKI (od 01.07.2016)
21.11.2018 r. do nadal


Prezydent - Marcin BAZYLAK
I Zastępca PM - Damian RUTKOWSKI
II Zastępca PM - Bożena BOROWIEC
III Zastępca PM - Wojciech KĘDZIA (od 01.10.2020 - 29.02.2024)
III Zastępca PM - Marek Węgrzynowicz (od 01.03.2024)




aktualizacja : czwartek, 11 kwiecień 2024.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.