-


KAPLICE , KAPLICZKI i KRZYŻE
UJEJSCE* RELIGIA < KAPLICE i KAPLICZKI* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI
20060522 DG - Ujejsce. Kapliczka pw Świętej Katarzyny. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

20050920 DG - Ujejsce. ul. Gruszeckiego. Kapliczka przydrożna. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


|:
Kaplica ul. Kryniczna - Św. Katarzyny
|:
Kaplica ul. Kryniczna - przy kościele
|:
Kaplica ul. Kryniczna - przy kościele (2)
|:
Kaplica ul. Gruszeckiego i Ujejska
|:
Kaplica ul. Ujejska i Broniewskiego
|:
Kaplica ul. Gruszeckiego
|:
Krzyż - ul. Podbagienko


-KAPLICA - ul. Kryniczna - pw. Św. Katarzyny ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv
20100611 DG - Ujejsce. ul. Kryniczna. Kaplica Św. Katarzyny w ogrodach Kościóła pw Najświętszej Marii Panny - Matki Kościoła. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

20100611 DG - Ujejsce. ul. Kryniczna. Kaplica Św. Katarzyny w ogrodach Kościóła pw Najświętszej Marii Panny - Matki Kościoła. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

20100611 DG - Ujejsce. ul. Kryniczna. Kaplica Św. Katarzyny w ogrodach Kościóła pw Najświętszej Marii Panny - Matki Kościoła. Ołtarz. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)


Kapliczka kościółkowa. Budowa datowna jest na rok 1784.
Przebudowana w 1793 i wyremontowana w 1820 roku.

Fundatorem budowy kaplicy był W. Wichauser.

Jest to drewniana kaplica z betonową podmurówką, w kształcie prostokąta zakończonego trójbocznie. Dach pokryty gontem. Jego zakończenire stanowi charakterystyczny ażurowy, wykonany z metalu krzyż.

We wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz.

Położona jest na placu kościelnym w ogrodzie kościoła parafialnego
w Ujejscu i stanowi element dawnego dworu.

20000427 DG - Ujejsce. Kapliczka Św. Katarzyny. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg) 20000427 DG - Ujejsce. Kapliczka Św. Katarzyny. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
20060522 DG - Ujejsce. Kapliczka pw Świętej Katarzyny. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg) 20060522 DG - Ujejsce. Kapliczka pw Świętej Katarzyny. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg) 20060522 DG - Ujejsce. Kapliczka pw Świętej Katarzyny. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg) 20090507 DG - Ujejsce. Ulica Kryniczna. Kaplica św. Katarzyny. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


-
KAPLICA - ul. Kryniczna - przy kościele ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv
20090507 DG - Ujejsce. Ulica Kryniczna. Kapliczka przydrożna. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


Jest to murowana kapliczka figurkowa na podmurówce z cegły klinkierowej.
Na górze znajduje się fugurka Marii Panny, osłonięta gustownym zadaszeniem.
Położona jest przy placu kościelnym od strony ulicy Krynicznej w Ujejscu.

20090507 DG - Ujejsce. Ulica Kryniczna. Kapliczka przydrożna. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg) 20090507 DG - Ujejsce. Ulica Kryniczna. Kapliczka przydrożna. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


-
KAPLICA - ul. Kryniczna - przy kościele ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv
20100611 DG - Ujejsce. ul. Kryniczna. Kościół pw Najświętszej Marii Panny - Matki Kościoła. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)


Jest to murowana kapliczka figurkowa na podmurówce z cegły klinkierowej.
Na górze znajduje się fugurka Świętego Józefa z Dzieciątkiem Jezus na ręku.
Osłonięta od góry gustownym zadaszeniem. Położona jest na placu kościelnym w ogródku skalnym od strony ulicy Krynicznej w Ujejscu.

20100611 DG - Ujejsce. ul. Kryniczna. Kościół pw Najświętszej Marii Panny - Matki Kościoła. Święta figura. FOTO: Dariusz Nowak (nddg) 20100611 DG - Ujejsce. ul. Kryniczna. Kościół pw Najświętszej Marii Panny - Matki Kościoła. Święta figura. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)


-
KAPLICA - ul. Gruszeckiego i Ujejska ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv
20060522 DG - Ujejsce. Ul. Gruszeckiego. Kapliczka. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


Mała kapliczka przydrożna zbudowana przez mieszkańców Ujejsca w 2001 roku w miejscu, gdzie dawniej znajdował się pochodzący z przełomu XIX i XX wieku, metalowy krzyż.

Murowana z czerwonej cegły. Na jej szczycie znajduje się miejsce, w którym była święta figurka.


-
KAPLICA - ul. Ujejska i Broniewskiego ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv


20060522 DG - Ujejsce. Skrzyżowanie ulic Broniewskiego i Ujejskiej. Kapliczka. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
20060522 DG - Ujejsce. Skrzyżowanie ulic Broniewskiego i Ujejskiej. Kapliczka. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


Kapliczka przydrożna położona przy głównym skrzyżowaniu dawnej wsi, a obecnej dzielnicy Dąbrowy Górniczej.

Jest to wielosegmentowy murowany cokół z zakończenienim w formie metalowego krzyża, na którym widnieje napis:

BOŻE
Błogosław mieszkańcom tej wsi.

Otoczenie przypomina mały park z iglakami i klombami kwiatowymi oraz starym kasztanowcem obok, co stanowi doskonałe uzupełniające się elementy.

Historia kapliczki mówi, że pierwotnie był to tylko krzyż ufundowany przez gospodarza Byszewskiego. Dopiero później wybudowano cokół (kapliczka) a na górze umieszczono właśnie ten krzyż.
Kapliczka została wybudowana na placu, który pod jej budowę przekazał Jan Latos oraz Piotr Wylężek. Budowniczymi cokołu pod krzyż byli bracia Franciszek i Władysław Męczyńscy. Malowany na biało, otoczony pielęgnowanym żywopłotem.

Poświęcenia kapliczki dokonał w 1939 roku ksiądz Józef Sokołowski, proboszcza parafii Wojkowice Kościelne, do której to należąło wówczas Ujejsce (tam też na cmentarzu przy kaplicy został pochowany.

Nieco później na cokole powieszona została winieta z Matką Boską, która uległa jednak zniszczeniu i postanowiono jej tam ponownie nie umieszczać. Pozostały jedynie ślady na cokole. Kapliczka z biegiem lat nieco się przyniszczyła i wymagała odnowienia. Okoliczni mieszkańcy zabezpieczyli cokół tynkiem mozaikowym. Jeden z mieszkańców na własną rękę postanowił ponownie umieścić tam wizerunek matki Boskiej, ale jedynie co udało mu się zrobić, to uszkodzić tynk.Opis postaci na zdjeciu:
ks Józef Sokołowski (siedzi na krześle) po prawej stronie krzyża (proboszcz parafii Wojkowice Kościelne, do której to należąło wówczas Ujejsce). W ciemnych garniturach za księdzem stoją wykonawcy kapliczki, bracia Franciszek i Władysław Męczyńscy. Z lewej strony tuż przy krzyżu stoi fundator placu Jan Latos wraz z synem Zygmuntem (dziecko). Przed nim w długim płaszczu stoi Antoni Dydak (mąż siostry żony Jana Latosa) a obok niego stoi (taki wysoki mężczyzna) Piotr Wylężek drugi fundator placu. Wśród pozostałych uczestników jako dziecko jest też moja mama (przyp. Bernarda Michalik).


-
KAPLICA ŚWIĘTEGO JANA NEPOMUCENA - ul. Gruszeckiego ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vvMała kapliczka przydrożna przy drodze do Wygięzłowa.
Usytuowana praktycznie wśród okolicznych pól, właściwie nie wiadomo kiedy powstała. Poświęcona Św. Janowi Nepomucenowi, o czym świadczył okolicznościowy napis na cokole. Pod ołtarzykiem znajdują się ślady po tabliczce, która tam była przykręcona. Niestety, została zniszczona.

Kapliczka murowana na podstawie kwadratu. W górnej części posiada w ścianach bocznych niewielkie okienka.

W sierpniu 2004 roku kapliczka Sw Jana Nepomucena została gruntownie odremontowana. Dokonałi tego Szczepan Korzec i Krzysztof Kuzior. Nową tablicę ufundowaną przez Jerzego Flaka wykonał Henryk Gondzik.

TEKST INSKRYPCJI

ŚWIĘTY JAN NEPOMUCEM 1348-1393

SYN MIESZCZANINA STUDIOWAŁ W KLASZTORZE NEPOMUG WY-
MOWNY KAZNODZIEJA UZNAJĄCY JEDNAKOWE ZASADY MORALNE
DLA WSZYSTKICH CZYM ZRAZIŁ SOBIE MOŻNYCH. zA ZACHOWA-
NIE TAJEMNICY SPOWIEDZIZ ROZKAZU KRÓLA WACŁAWA IV,
STRĄCONY Z MOSTU KAROLA W PRADZE DO RZEKI WEŁTAWY W
1393 ROKU.

Oryginalny tekst który był wyryty w zaprawie na cokole został skopiowany na nową płytę z granitu przykręconą do odnowionego cokołu. Niestety w tym sam dniu co ją powieszono na cokole, w godzinach popołudniowych została zniszczona, tak jak i sama kapliczka, prawdopodobnie przy użyciu grubego kija. Wyglądało to okropnie. W tym dniu była straszna ulewa, wspomina naoczny świadek skutków tych wydarzeń, Pani Bernarda Michalik.

Obecny wygląd kapliczka zawdzięcza kolejnemu remontowi w 2015 roku, zrobionemu przez Szczepana Korzec. "Myśleliśmy o złożeniu się na nową tablicę ale boimy się że poraz kolejny ktoś ją zniszczy", mówią okoliczni mieszkańcy. W miejsce figury postawiono obraz Matki Bożej Licheńskiej, ale był potargany.

W kapliczce dawniej stała drewniana duża figurka św Jana Nepomucena. Postawiła ja w tym miejscu babcia Pani Bernardy Michalik, Antonina. Wypatrzyła ją na jednym z grobów na cmentarzu w Wojkowicach Kościelnych. Za zgodą właściciela grobu, została z tamtąd zabrana, i przeniesiona do kapliczki.

Nie miała szczęścia ta figurka, bowiem w pobliżu znajduje się stary bunkier, w którym to odbywały się schadzki i inne "imprezy towarzyskie". Ponoć jedną z rozrywek było rzucanie kamieniami w stronę kapliczki i figurki. Dla tego też figurka świętego była zabrana do domu Pani Bernardy i przynoszona do kapliczki jedynie na czas procesji podczas święcenia pól. Około roku 1985 obok kapliczki budowano rurociąg gazowy. Ktoś wówczas wrzucił figurkę do rury. Przechodząc obok kapliczki mama Pani Bernardy zobaczyla gdzie jest figurka i natychmiast pojechała po córkę swojego kuzyna, bowiem tylko małe dziecko mogło ją z tej rury wyciągnąć. Od tego czasu figurka znalazła nowe lokum w domu rodzinnym Pani Bernardy.

Po roku 2010 ostatecznie została przekazana proboszczowi parafii w Ujejscu ponieważ wymagała konserwacji. Pozostaje tam do dnia dzisiejszego.


-
KRZYŻ - ul. Podbagienko ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_
20050821 DG - Ujejsce. Krzyż przydrożny przy skrzyżowaniu ulic: Krynicznej i Podbagienko. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


Mała kapliczka przydrożna - krzyż.

Znajduje się przy skrzyżowaniu ulic: Krynicznej i Podbagienko w Ujejscu. Jest to metalowy krzyż ogrodzony płotem, zawsze osdobiony kwiatami przez okolicznych mieszkańców.aktualizacja: wtorek, 15 maj 2018.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_ << WRÓĆ - Kapliczki i krzyże <<

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.