-
KINO "ARS"* KULTURA < W STARYM DĄBROWSKIM KINIE
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI


20040501 DG - Centrum. Ulica Kościuszki. Budynek kina "ARS". (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

20040709 DG - Centrum. Zabudowania przy ulicy Kościuszki. Kino "Ars" oraz budynek Poczty Polskiej. Widok z "Superjednostki". (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


|:
ADRES
|:
HISTORIA
|:
|:
STRONY WWW


_


ADRES ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv20040501 DG - Centrum. Ulica Kościuszki. Budynek kina "ARS". (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
20040709 DG - Centrum. Zabudowania przy ulicy Kościuszki. Kino "Ars" oraz budynek Poczty Polskiej. Widok z "Superjednostki". (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


KINO " A R S "
w DĄBROWIE GÓRNICZEJ
ul. Kościuszki 18
41-300 DĄBROWA GÓRNICZA

 


_


HISTORIA ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv


20040501 DG - Centrum. Ulica Kościuszki. Budynek kina "ARS". (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
20040709 DG - Centrum. Zabudowania przy ulicy Kościuszki. Kino "Ars" oraz budynek Poczty Polskiej. Widok z "Superjednostki". (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
20070825 DG - Centrum. Widok na miasto z balkonu wysokiego wieży głównej Bazyliki MBA. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
20070825 DG - Centrum. Widok na miasto z balkonu wysokiego wieży głównej Bazyliki MBA. Budynek dawnego kina ARS. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
20070825 DG - Centrum. Widok na miasto z balkonu wysokiego wieży głównej Bazyliki MBA. Budynek dawnego kina ARS. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


W 1911 roku Stowarzyszenie Robotników Chrześcijańskich, na którego czele stał ówczesny proboszcz Parafii Matki Boskiej Anielskiej, Ksiądz Prałat Grzegorz Augustynik, zakupiło działkę przy dawnej ulicy Staropocztowej (obecnie Tadeusza Kościuszki), na której wybudowano budynek z dużą jak na owe czasy salą widowiskową, która miała służyć jako miejsce do organizowania spotkań na potrzeby Stowarzyszenia. W sali widowiskowej organizowane były różnego rodzaju wykłady i pogadanki. W budynku tym mieściła się ponadto biblioteka oraz kółko teatralne.

Podczas I wojny światowej, budynek został zaadaptowany przez Komitet Ratunkowy na magazyn żywnościowy, zaopatrujący miejscową ludność w podstawowe produkty spożywcze, jak mąka, kasza itp..

W 1919 roku w budynku tym, został uroczyście otwarty KINOTEATR o nazwie "KOMETA". Jego założycielami było wymieniane już tutaj Stowarzyszenie Robotników Chrześcijańskich.

Od tego dnia zaczęła się historia kina w Dąbrowie Górniczej.

Początkowo były to filmy nieme, które oglądano przy akompaniamencie pianina. Dźwięk do dąbrowskich kin wprowadził prawdopodobnie Inżynier Kazimierz Sunderland, który to w 1935 roku odkupił kino "KOMETA" od pierwotnych właścicieli.

Od tego czasu wprowadzono też nową nazwę, którą kino nosi do dnia dzisiejszego - KINO "ARS".

W czasie okupacji niemieckiej od wrześcia 1939 roku do wyzwolenia w styczniu 1945 roku, kino zmieniło nazwę na "UFA Deutche Theatr" i służyło wyłącznie zamieszkującej w mieście ludności niemieckiej.

Już kilka tygodni po opuszczeniu miasta przez Niemców, kino "ARS" wróciło na swoje miejsce, dając radość wszystkim mieszkańcom Dąbrowy Górniczej.

Od 1990 roku było to jedyne prawdziwe kino w mieście, po spaleniu się kina "BAJKA".

Od 2000 roku kino prowadziła spółka ARS, mająca oprócz dąbrowskiego, kina w Tychach i Mikołowie. Ponieważ kino w momencie przejęcia nie należało do najlepiej wyposażonych, zainwestowano w jego remont. Ułożono nowe posadzki, ściany pokryto boazerią, uruchomiono wewnątrz bufet oraz zainstalowano nowy ekran. Dużo pracy i funduszy pochłonęła nowa instalacja dźwiękowa i projekcyjna. Na afisz trafiały w któtkim czasie po światowych i polskich premierach, najnowsze hity kinowe. Sala kinowa była wówczas specjalnie dekorowana, wprowadzając odpowiedni do filmu nastrój. Oprócz filmów można było tytaj zobaczyć kilka interesujących pokazów i wystaw.

Niestety. W wyniku niemożności porozumienia się ostatnich właścicieli kina z władzami miasta co do opłat za dzierżawę lokalu, to jedyne duże kino w mieście zostało zamknięte w połowie czerwca 2005 roku.

Planowano wykorzystać, po niewielkiej adaptacji, salę kinową jako salę teatralną. Obiekt mial być przekazany dąbrowskiemu Młodzieżowemu Ośrodkowi Pracy Twórczej, by powstała tam scena młodzieżowa. Realizacja tego pomysłu pozostała w fazie planów. Ten projekt nie zyskał aprobaty radnych i ostatecznie z niego zrezygnowano. Decyzję o przeznaczeniu budynku na sprzedaż podjęła ówczesna Rada Miejska. Postanowiono wystawić pomieszczenia kina na sprzedaż w drodze przetargu. Większego zainteresowania chętnych do zakupu budynku nie było, a próby sprzedaży miasto bezskutecznie ponawiało. Budynek pozbawiony stałego dozoru popadał w coraz większą ruinę.

27 września 2012 roku do ostatniego, tym razem ustnego przetargu, stanął tylko jeden podmiot, który stał się nowym właścicielem nieruchomości. 26 pażdziernika 2012 roku podpisano dokumenty przekazania obiektu.

Nabywcą 865-metrowego lokalu są prywatni inwestorzy z Dąbrowy Górniczej, firma Refraserwis Sp. z o.o., reprezentowana przez Henryka Podgórskiego. W pomieszczeniach dawnego kina ma powstać stylowa restauracja wraz z hotelem. Nowi właściciele podkreślają, że planują wybudować obiekt europejskiej klasy, jakiego jeszcze w Dąbrowie Górniczej nie było.

Prace porządkowe wewnątrz budynku ruszyłu w pierwszych dniach listopada 2012 roku. Budowlane powinny ruszyć w drugim kwartale 2013, po wszystkich uzgodnieniach projektowych. Termin zakończenia inwestycji nie jest jeszcze znany.
-


INTERNET ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

www.kinoars.prv.pl
To była strona Kina "ARS"
aktualizacja: niedziela, 10 marzec 2013.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_ << WRÓĆ - Kultura <<

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.