-


LASKI

     
         
    * GEOGRAFIA < DZIELNICE  
    * SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI  
   


19430000 DG - Gołonóg. Widok z wieży kościelnej na początek ulicy Laski. Na środkowym planie piaszczysta "Borowa Górka" i ul. Piaski, gdzie rozchodziły się drogi do Ząbkowic przez ulicę Babia Ława, i do Łośnia przez ulicę Tworzeń. (FOTO: www.geocities.com/naszgolonog/)

20060923 DG - Gołonóg. Ulica Laski. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


|:
POŁOŻENIE
|:
OPIS i HISTORIA
|:
Z ŻYCIA DZIELNICY
|:
NA STARYCH MAPACH
|:
WWW
|:
|:
FOTO galeria

 
       
         
 


 
 

_
POŁOŻENIE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv

   
 
19530000 DG - Gołonóg. Widok z wieży kościelnej. Ulice: Kościelna, Laski i Stara Wieś. (FOTO: www.geocities.com/naszgolonog/)
19530000 DG - Gołonóg. Widok z wieży kościelnej. Ulica Laski. Dalszy ciąg ul. Laski. Na prawo pola uprawne na zboczach Małej Góry. (FOTO: www.geocities.com/naszgolonog/)     
 
3 km.
od centrum.

FOTO galeria


Plan miasta - sektor 10

     


   
         
         
    -
OPIS i HISTORIA ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv
   
 
19351111 DG - Gołonóg. Pomnik Żołnierza Zwycięzcy. Wystawiony przez społeczeństwo Gołonoga na początku lat 30-tych XX w., na skrzyżowaniu ulic Stara Wieś, Kościelna i Laski. Zburzony przez okupanta. Zgromadzenie prawdopodobnie z okazji święta 11 listopada z udziałem organizacji społecznych i uczniów Szkoły nr 1, z kierownikiem Stanisławem Brokiem  z prawej strony. (FOTO: www.geocities.com/naszgolonog/)
19530000 DG - Gołonóg. Widok z wieży kościelnej. Ulice: Laski, Piaski i Babia Ława. Na prawo zwarta zabudowa ulicy Laski, która w całości przetrwała do dzisiaj. Na horyzoncie, po prawej kolonia Tworzeń i droga do Łośnia, na miejscu której stoją obecnie wielkie piece Huty Katowice. (FOTO: www.geocities.com/naszgolonog/)

20040318 DG - Gołonóg. Zabudowania przy ulicy Laski. Dawniej samoistna kolonia. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
20051006 DG - Gołonóg. ul. Laski. Korpus Pomnika Żołnierza Zwycięzcy odnalezione po 65-u latach. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
20051006 DG - Gołonóg. ul. Laski. Korpus Pomnika Żołnierza Zwycięzcy odnalezione po 65-u latach. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
20051006 DG - Gołonóg. ul. Laski. Korpus Pomnika Żołnierza Zwycięzcy odnalezione po 65-u latach. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
20060923 DG - Gołonóg. Ulica Laski. Stara kapliczka. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
20060923 DG - Gołonóg. Ulica Laski. Stara kapliczka. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
20060923 DG - Gołonóg. Ulica Laski. Stary krzyż. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
20060923 DG - Gołonóg. Ulica Laski. Stary krzyż. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)
20060923 DG - Gołonóg. Ulica Laski. Widok w stronę ulicy Kościelnej. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)


Kolonia położona na południowy wschód od Gołonoga.
Przetrwała do dnia dzisiejszego jako jedna z ulic Gołonoga.

Zabudowę stanowiły w przewadze domy gospodarcze, kryte strzechą. Wiele z tych budynków można zobaczyć, ponieważ przetrwały do dnia dzisiejszego, chociaż nie mogły się oprzeć remontom i modernizacjom.

W Laskach znajdowała się remiza Straży Pożarnej. Tuż przy budynku remizy postawiony był pomnik żołnierza zwycięzcy, przedstawiający Piłsudczyka stojącego na wydokim cokole. Odsłonięcie pomnika miało miejsce dnia 11.11.1933 roku w 15 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli.

Powstał dzięki inicjatywie Wacława Plessa - oficera rezerwy, Antoniego Janasza - współudziałowca i członka zarządu kopalni PARYŻ przed 1939 r. (męża nauczycielki szkoły powszechnej nr 1 Antoniny Krawczyk), Stefana Szczypki, Antoniego Musiała, Antoniego Detko, Antoniego Wnuka (syna Stanislawa) - żolnierza 21 dywizji piechoty legionow z okresu wojny polsko-sowieckiej, człowieka bardzo aktywnego w różnych organizacjach patriotycznych, oraz Stefana Broka - kierownika szkoły powszechnej w Gołonogu.

Zgromadzenie na pierwszym zdjęciu, to prawdopodobnie obchody święta z okazji 11 listopada 1935 roku, z udziałem organizacji społecznych i uczniów Szkoły nr 1.

Zburzony został w 1939 roku przez niemieckiego okupanta, podczas II wojny światowej kilka dni po wkroczeniu wojsk niemieckich do Gołonoga. Zniszczone fragmenty pomnika zakopał w lutym 1940-go roku jeden z mieszkańców Gołonoga, Pan Antoni Detko. Od tej pory wszelki ślad po pomniku zaginął.

Dopiero w pierwszych dniach października 2005 roku, podczas prac ziemnych na działce Pani Joanna Kędzior, natrafiono na korpus legionisty z dawnego pomnika.

Na zlecenie Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej w 2005 r. wykonano makietę pomnika, którą przekazano do Muzeum Miejskiego "Sztygarka". Podniesiono temat odbudowy Pomnika Żołnierza Zwycięzcy, a ówczesne władze miejskie popierały ten pomysł. Wraz ze zmianą na stanowisku Prezydenta Maista, temat uległ odłożeniu, by nie powiedzieć zapomnieniu.

Dopiero 25 lutego 2009 roku podjęto temat bardziej poważniej i poddano projekt odbudowy do akceptacji Rady Miasta Dąbrowa Górnicza. TPDG ponownie zwróciło się do Prezydenta Miasta, Zbigniewa Podrazy, i do Rady Miejskiej o rozszerzenie Komitetu Organizacyjnego oraz odbudowę pomnika. Zaproponowano lokalizację pomnika w Gołonogu na skwerze przy placu Bema. Miejsce to służyło by w przyszłosci do świętowania ważnych dla Polski rocznic, w tym Święta Niepodległości, przy okazji ucząc patriotyzmu dzieci, młodzież i przyszłe pokolenia. Rekonstrukcja tego pomnika będzie symbolem upamiętniającym poległych mieszkańców, których wielu przelało krew za wolność Polski w latach 1914-1921, a którzy nie zostali do dnia dzisiejszego upamiętnieni w podobnej formie.

Uchwała dotycząca odbudowy pomnika została podjęta na Sesji jednogłośnie.

Nie wiadomo jeszcze jak potoczą się dalsze losy odnalezionego fragmentu oryginalnego pomnika. Na dzień dzisiejszy został zabezpieczony w Muzeum Miejskim "SZTYGARKA".

Obecnie w dzielnicy działa kilka składów budowlanych i kruszczowych, oraz kilka firm remontowych.

Znajduje się tutaj kilka starych elementów religijnych w postaci drewnianego krzyża i małych kapliczek. Jedna z nich była w opłakanym stanie, a le jak głosi stare porzekadło, nie wolno niszczyć kapliczki, bo to sprowadza nieszczęście. Na drzewie w miejscu starej, pojawiła się nowa kapliczka.

   
         
         
    -
Z ŻYCIA DZIELNICY ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv
   
 

   
         
         
    -
NA STARYCH MAPACH ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv
   
 
       
 
1916 - Okolice Dąbrowy na mapie szkicowej


1929 - Dąbrowa Górnicza i okolice. Mapa sztabowa. Wyd. WIG
 
1930 - Okolice Dąbrowy Górniczej. Fragment Mapy Powiatu Będzińskiego (wyd. Księgarnia Adolfa Żmigroda w Będzinie)


1933 - Dąbrowa Górnicza i okolice. Mapa sztabowa. Wyd. WIG
 
1952 - Dąbrowa Górnicza. Powiat Będziński


1990 - Dąbrowa Górnicza. Województwo Katowickie


1993 - Dąbrowa Górnicza. Okręg katowicki

       


   
       
         
         
 
 
 
-
INTERNET ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_
   
         
         
 


aktualizacja : czwartek, 16 lipiec 2009.
<< SPIS TREŚCI - TOP << POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_<< WRÓĆ - Dawne osiedla, kolonie i dzielnice w DG <<

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.