-CO GDZIE KIEDY - WYSTAWY (TARGI)


..
.....
....*


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA
Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


.
.
.

DĄBROWSKI JARMARK STAROCI

W każdą 3-cią niedzielę miesiąca w godzinach 6.00-12.00
Fabryka Pełna Życia - budynki DEFUM

_


WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv00.00.2021 - godzina 00.00_


WYSTAWY i EKSPOZYCJE TRWAJĄCE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv01.12.2021-21.01.2022

Godziny otwarcia wystawy:

Galeria Sztuki PKZ
wtorek - piątek: 12:00 - 19:30
Niedziela (19 grudnia): 16:00 - 19:30

Hol Główny PKZ
poniedziałek - piątek: 8:00 - 20:00
sobota - niedziela: 12:00 - 20:00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Sekrety Światła - wystawa witrażuCo roku Pałac Kultury Zagłębia dokłada starań, aby w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym jego gości witała nastrojowa atmosfera pełna ciepła. Galeria Sztuki PKZ wspiera te cele przygotowując specjalne wystawy. Tematem przewodnim tegorocznych świąt stały się witraże - szklane dzieła sztuki, którym nie sposób się oprzeć. Wystawa witrażu zatytułowana Sekrety Światła będzie podzielona na dwie części - Światłocienie i Światłem Malowane. Pierwsza z nich będzie dostępna w pałacowej galerii, natomiast druga w przeszkleniach Sali Teatralnej w Holu Głównym PKZ. Obie ekspozycje potrwają do 21 stycznia 2022 roku, a wstęp na nie jest bezpłatny.
Wystawa Sekrety światła to wydarzenie organizowane we współpracy z Zespołem Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej i Pracownią Witrażu i Szkła Artystycznego dr hab. Katarzyny Pyki z Instytutu Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Śląskiego.

Ekspozycji towarzyszą oprowadzania kuratorskie i warsztaty artystyczne dla różnych grup wiekowych. Galeria Sztuki PKZ przygotowała także specjalną niespodziankę dla odwiedzających wystawę. Na naszych gości czeka wielkoformatowa makieta do mozaiki przedstawiającej budynek PKZ. Każda chętna osoba będzie miała możliwość uzupełniania fragmentu kompozycji prawdziwym szkłem witrażowym. Prezentacja koreluje z autorską dekoracją świąteczną Pałacu Kultury Zagłębia wykonaną przez Pracownię Witrażu Klubu Osiedlowego Helikon.

Wystawa, na której pokazane zostały prace wielu autorów - uczniów, studentów i artystów profesjonalnych - jest okazją do pokazania bardzo szerokiego wachlarza możliwości jaki umożliwia praca w niezwykłym materiale jakim jest szkło. Na ekspozycji zobaczymy zarówno prace wspaniale zestawiające kolory jak i realizacje wykonane w materiale bezbarwnym. Obok obiektów zachowujących zasady tradycyjnego warsztatu znalazły się realizacje z pogranicza rzeźby, malarstwa, grafiki czy rysunku. Jest to dowód na to, że współczesne szkło artystyczne i witraż to żywe dziedziny sztuki, będące dla autorów twórczym narzędziem służącym wypowiedzi artystycznej.

Godziny otwarcia wystawy:

Galeria Sztuki PKZ
wtorek - piątek: 12:00 - 19:30
Niedziela (19 grudnia): 16:00 - 19:30

Hol Główny PKZ
poniedziałek - piątek: 8:00 - 20:00
sobota - niedziela: 12:00 - 20:00

Więcej informacji o wystawie:

Światłocienie - wystawa studentów i pedagogów pracowni Witrażu i Szkła Artystycznego Instytutu Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Śląskiego, która oferuje bardzo szerokie możliwości realizacji współczesnych projektów w szkle artystycznym. Pracujemy w różnych technikach począwszy od klasycznego witrażu malowanego patynami i emaliami oraz składanego w profile ołowiane. Techniki dobierane są w zależności od realizowanych projektów, dlatego poza klasyką wchodzimy w działania bardziej współczesne, takie jak rzeźbienie szkła, zgrzewanie w formach czy gięcie. Studenci Edukacji Artystycznej mogą kształcić się w tej pracowni przez trzy lata na I stopniu studiów oraz przez dwa lata na studiach II stopnia, co umożliwia szerokie poznanie materii szkła oraz zorganizowanie własnej pracowni realizacyjnej. Prace studenckie wykonane w tej pracowni prezentowane były na wielu wystawach w przestrzeniach galeryjnych, można zobaczyć je również na stałych ekspozycjach, m.in. w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, czy w Instytucie Sztuk Plastycznych w Cieszynie ~ dr hab. Katarzyna Pyka, prof. Uniwersytetu Śląskiego

Uczestniczki wystawy:

Aneta Głowacka
Angelika Zajdlic
Monika Macha
Ewa Matecka
Magdalena Malinowska
Anna Czarnota
Zuzanna Lichota
Katarzyna Pyka


01-31.01.2022

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA

Biblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa Stowarzyszenia Grupa Plastyczna "Dąbrowa"

Biblioteka Główna MBP

Wystawa: piękno, sztuka, pasja
Przez cały styczeń w Galerii Klubowej oraz holu Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25) prezentowana będzie wystawa Stowarzyszenia Grupa Plastyczna "Dąbrowa", skupiającego dąbrowskich malarzy nieprofesjonalnych oraz twórców rękodzieła, mających na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Jak mawiał Leonardo da Vinci: Piękno rzeczy śmiertelnych mija, lecz nie piękno sztuki.


01.12.2021-21.01.2022

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ ZA SZYBĄ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Pozdrowienia z pałacu - wystawa kartek pocztowychOd 11 stycznia zapraszamy do holu głównego PKZ na wystawę pocztówek z wizerunkiem Pałacu Kultury Zagłębia zatytułowaną "Pozdrowienia z Pałacu".

Wystawa powstała z okazji 64. urodzin PKZ i znajduje się w przeszkleniach Sali Teatralnej (parter). Zawiera pocztówki, które zaprojektowali artyści, prezentujący swoją twórczość w naszej Galerii Sztuki. Wśród twórców można znaleźć m.in. Karola Gawrońskiego, Martę Frej i Kalinę Bańkę.

Ekspozycja dostępna jest w godzinach 8:00-20:00 w dni powszednie oraz 16:00-20:00 w weekendy.


10.01.-28.02.2022

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
"Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro"Od 10 stycznia do 28 lutego 2022 r. w Muzeum Miejskim "Sztygarka" podziwiać można prace plastyczne wykonane przez uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z województw śląskiego i opolskiego na temat: "Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro". Konkurs plastyczny trwa nieprzerwanie od 2000 roku i wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli.

Wystawa jest organizowana w ramach obchodów 100-lecia Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB) i została objęta patronatem prezydenta miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego.

Serdecznie zapraszamy. Inwencja twórcza dzieci nie zna granic!


22.11.2021 - 16.06.2022

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA Ząbkowice

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Wspomnienie ząbkowickiego szkła - wystawa22 listopada o 17:00 zapraszamy na wernisaż wystawy eksponatów z Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice, która odbędzie się w PKZ Domu Kultury Ząbkowice i potrwa do 15 czerwca 2022 roku.

Celem wystawy jest przypomnienie historii HSG "Ząbkowice" oraz twórczości jej wybitnych projektantów, a także ukazanie wartości oraz promocja ząbkowickiego szkła. Eksponatami wystawy będą wyroby Huty Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" zapożyczone od zaprzyjaźnionych osób oraz ze zbiorów własnych Domu Kultury Ząbkowice.

Część eksponatów użyczyli młodzi projektanci ząbkowickiej huty, którzy również wspomagali swoją wiedzą przy organizacji wystawy.

Podczas wernisażu odbędzie się wykład pani Ewy Chmielewskiej, starszej kustosz w Dziale Szkła Pałacu Schoena w Muzeum w Sosnowcu, autorki, znawczyni m.in. szkła użytkowego.

Wystawa potrwa do 15.06.2022 r. Wstęp na wernisaż oraz wystawę jest bezpłatny.
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_


aktualizacja: piątek, 14 styczeń 2022.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.
Zebrał i opracował: DARIUSZ NOWAK (
nddg ).