-CO GDZIE KIEDY - WYSTAWY (TARGI)


..
.....
....*


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA
Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


.
.
.

DĄBROWSKI JARMARK STAROCI

W każdą 3-cią niedzielę miesiąca w godzinach 6.00-12.00
Fabryka Pełna Życia - budynki DEFUM

_


WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv06.06.2023 - godzina 18.00

DOMOLO
ul. Siewierska 35
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Malarstwo Moniki Ślósarczyk!Lubimy sztukę na poziomie, więc 6 czerwca przyjedzie do nas malarka Monika Ślósarczyk, której prace możecie podziwiać w naszych wnętrzach już od jakiegoś czasu (i tylko do końca września).

Przyjdźcie na niezobowiązujące spotkanie, w trakcie którego napijemy się wina, porozmawiamy o malarstwie i... zapowiemy cały cykl podobnych spotkań w Domolo. Na pewno nie będzie zbyt Ą i Ę ??

Współorganizatorem wystawy prac Moniki jest Europejski Instytut Promocji Sztuki.


00.00.2023 - godzina 00.00_


WYSTAWY i EKSPOZYCJE TRWAJĄCE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv26.05.2023-07.07.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Simplify - Łukasz ChwałekOd 26 maja do 7 lipca zapraszamy na niezwykłą wystawę Simplify autorstwa Łukasza Chwałka w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia (poziom -1). Wernisaż wystawy odbędzie się 26 maja o 18:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Łukasz Chwałek tworzy pod pseudonimem Waek. Pochodzi z Zielonej Góry gdzie ukończył studia architektoniczno-urbanistyczne z tytułem magistra. Od 15 lat zajmuje się projektowaniem oraz wykonywaniem murali w przestrzeni miejskiej, ale w swojej działalności nie ogranicza się tylko do malarstwa. Mieszkańcom Dąbrowy Górniczej twórca znany jest z muralu, który powstał przy ulicy 3 -go Maja 22 w ramach Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w 2021 r. i przedstawia sylwetkę dąbrowskiego kompozytora.

Od kilku lat tworzy obrazy unikatową techniką polegającą na malowaniu za pomocą wałka czterema podstawowymi barwami drukarskimi nakładając czyste, lecz transparentne kolory. W ten sposób uzyskując pełne spektrum barw bezpośrednio na płótnie. Na wystawie w Galerii Sztuki PKZ artysta zaprezentuje prace z dwóch cyklów malarskich: Bazar oraz Metaverse. Ekspozycję dopełnią animacje.

BAZAR
Od 2020 roku Waek tworzy cykl obrazów o tematyce bazarowej. Blisko dwie dekady temu targowiska, giełdy i bazary były miejscem, gdzie można było znaleźć dosłownie wszystko i nic. To miejsce, gdzie nie zawsze szło się aby coś kupić, a często tylko spotkać kogoś, porozmawiać. Powoli bazary ustępują miejsca wielkopowierzchniowym marketom o obco brzmiących nazwach. Cykl obrazów o tematyce bazarowej posiada jeszcze jeden ciekawy element, swojego rodzaju drugie dno, w postaci rzeczywistości rozszerzonej. Aby to zobaczyć należy pobrać aplikację Artivive ze sklepu Google lub ApStore, zainstalować, otworzyć aplikację a następnie nakierować telefon na obraz. W ten sposób zobaczymy animację połączoną z obrazem.

PIĄTEK, 26 MAJA 2023 O 18:00
Simplify - wernisaż wystawy Łukasza Chwałka


06.06-30.09.2023

DOMOLO
ul. Siewierska 35
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Malarstwo Moniki Ślósarczyk!Lubimy sztukę na poziomie, więc 6 czerwca przyjedzie do nas malarka Monika Ślósarczyk, której prace możecie podziwiać w naszych wnętrzach już od jakiegoś czasu (i tylko do końca września).

Przyjdźcie na niezobowiązujące spotkanie, w trakcie którego napijemy się wina, porozmawiamy o malarstwie i... zapowiemy cały cykl podobnych spotkań w Domolo. Na pewno nie będzie zbyt Ą i Ę ??

Współorganizatorem wystawy prac Moniki jest Europejski Instytut Promocji Sztuki.
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_19-21.05.2023

CH POGORIA
ul. Sobieskiego 6a
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Zabawa bez limitu! Wystawa samochodów z okazji premiery filmu "Szybcy i wściekli 10"

Szykujcie się na weekend z zabawą bez limitu!

Wraz z kinem Helios oraz No Limits Charity gwarantujemy świetną zabawę dla fanów motoryzacji i nie tylko!

Do zobaczenia będzie kilkanaście fantastycznych, nietuzinkowych samochodów sportowych. Do tego konkursy z nagrodami, bezpłatny popcorn dla najmłodszych i oczywiście premierowy pokaz filmu "Szybcy i wściekli 10", który jest motywem przewodnim wydarzania.

Wpadajcie, bo warto!


28.04.2023-19.05.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Kod obrazu - linia, światło, struktura

Kod obrazu - linia, światło, struktura to wystawa autorstwa pochodzącej z Katowic Aleksandry Jakubczak. Prezentacja związana jest z przewodem doktorskim prowadzonym przez artystkę na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie - będzie to premiera dyplomowego cyklu prac. Promotorem pracy doktorskiej jest dr hab. Katarzyna Winczek, profesor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Zapraszamy na wernisaż wystawy 28 kwietnia o 18:00 oraz do zwiedzania ekspozycji do 19 maja w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia.

Punktem wyjściowym dla twórczości Aleksandry Jakubczak jest pejzaż. Artystka starając się uchwycić jego najistotniejsze elementy tworzy obrazy oparte na środkach formalnych takich jak linia, światło i struktura. Wykorzystuje je do konstruowania autorskich przestrzeni, układów. Wielokrotne transformuje i przekształca wyjściowy obraz prowadząc go do geometryczno-abstrakcyjnych zapisów o skondensowanej treści. Wykorzystując techniki tradycyjne i cyfrowe tworzy swój indywidualny kod (światy zakodowane).

Jak sama pisze: Źródłem pierwotnej inspiracji, w wyniku czego po latach powstał cykl graficzny "Kod obrazu", były moje pierwsze zobaczone i zapamiętane pejzaże z okolic Beskidu Niskiego. Poruszyły mnie one do tego stopnia, że zaczęłam na nowo definiować swoją twórczość. Dążyłam do stopniowego upraszczania kompozycji, poprzez odrzucanie nieistotnych dla mnie danych i łączenie ich z wcześniejszymi kodami już ukształtowanymi w mojej pamięci. W trakcie przenoszenia mojego wyobrażenia na powierzchnię papieru, kamienia, płótna, następuje zderzenie "kodów", czyli obrazów po części zapamiętanych z Beskidu Niskiego, doświadczeń nabytych w czasie studiów na kierunkach Malarstwo i Grafika oraz osobistych przeżyć. Owe kody łączą się ze sobą, tworząc inną rzeczywistość, odległą od pierwotnego pejzażu. W swoich pracach tworząc zgeometryzowane kształty, pragnę pokazać syntetyczną formę przestrzeni przeobrażonej.

W Galerii Sztuki PKZ zaprezentowane zostaną prace na papierze wykonane w tradycyjnych technikach graficznych (litografia), realizacje w druku cyfrowym, a także obiekty graficzne i lightboxy.

Wstęp na wernisaż i wystawę jest bezpłatny

Wernisaż: 28.04.2023 r. | g. 18:00
Wystawa: 28.04 - 19.05.2023 r. | Galeria Sztuki PKZ (poziom -1) | wtorek - piątek 12:00 - 19:30

Aleksandra Jakubczak
Ur. w 1984 r. w Chorzowie. Absolwentka Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie: Wydziału Wychowania Artystycznego na kierunkach: Malarstwo sztalugowe (2009 - I stopień, 2011 - II stopień), Grafika warsztatowa (2010 - I stopień). Od 2012 roku związana z macierzystą uczelnią. Posiada doświadczenie w pracy ze studentami na kierunkach Grafika, Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych oraz na kierunku Malarstwo. Obszarem zainteresowań artystki jest grafika warsztatowa i cyfrowa, rysunek, malarstwo oraz instalacja. Brała udział w ponad 90 wystawach zbiorowych oraz 6 indywidualnych.

Wybrane nagrody i wyróżnienia:
2021 II nagroda, Konkurs Kitchen Print Biennale 2019-2020, Atelier Kitchen Print, Francja
2019 II nagroda, Konkurs Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza, Galeria Sztuki im. Profesora Andrzeja Niekrasza na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu
2018 Grand Prix (Nagroda Urzędu Miasta Częstochowy oraz Statuetka Związku Polskich Artystów Plastyków), IV Międzynarodowy Konkurs Artystyczny Pejzaż współczesny
2018 I nagroda, 10. Międzynarodowe Biennale Miniatury, Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater", Częstochowa
2017 wyróżnienie - Nagroda Rektor ASP Łódź, IV Piotrkowskie Biennale Sztuki, Ośrodek Działań Artystycznych, Piotrków Trybunalski


27.03-19.05.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ "ZA SZYBĄ"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa tkana podwójnie - Janowska Tkanina Dwuosnowowa

Zapraszamy na Wystawę tkaną podwójnie w ramach 13. Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego Zagłębie i Sąsiedzi. Ekspozycja prezentować będzie Janowską Tkaninę Dwuosnowową w przestrzeniach wystawienniczych Holu Głównego i potrwa od 27 marca do 19 maja br.

Zapraszamy również na midisaż wystawy, będący połączeniem wykładu i pokazu tkania, który odbędzie się 21 kwietnia o 11:00 w Sali Konferencyjnej (nr 218).

Janowska Tkanina Dwuosnowowa - tkactwo dwuosnowowe, zwane też podwójnym, należy do najciekawszych zjawisk współczesnej sztuki polskiej sztuki ludowej. Do niedawna popularne na zwartym obszarze północno-wschodniej Polski, przetrwało do dzisiaj w Janowie i kilku okolicznych miejscowościach. Wełniane, dekoracyjne tkaniny, zwane często "janowskimi dywanami", łączą w swoim wzornictwie tradycję we współczesnością. Wykonuje się je z naturalnej przędzy wełnianej unikatową techniką, na drewnianych ręcznych warsztatach. Zanim nitki osnowy i wątku trafią na krosno, tkaczki przędą z runa owczego na kołowrotku nici, skręcają je i barwią. Następnie snują dwie osnowy o kontrastowych barwach, a do tkania użyte są dwa wątki, także w dwóch kontrastowych kolorach. W ten sposób na krośnie powstają tkaniny o splocie płóciennym, połączone ze sobą wzorem i bordiurą. Wzór wybiera się za pomocą cienkiej listewki zwanej "prątkiem", choć wzory wychodzą kanciaste, to są bardzo piękne w swojej prostocie.

Początki janowskiego tkactwa dwuosnowowego etnografowie szacują na połowę XIX wieku. Umiejętność ta dotarła do Janowa prawdopodobnie za pośrednictwem tkaczy mazurskich, do których gospodynie wiejskie uczyły się techniki i pierwszych wzorów takich jak motyw gwiazdy, rombu, palmety, listka, winnej gałązki i korowodu weselnego. Umiejętności były przekazywane z pokolenia na pokolenie i w drugiej połowie XX wieku było ponad 40 kobiet zajmujących się tkactwem. Obecnie w północno-wschodniej części Polski, gdzie tkanina dwuosnowowa przetrwała, jest ok. 20 aktyrwnych pracowni tkackich, w tym 10 w janowskim ośrodku tkackim.

W Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie zgromadzonych jest ponad 50 prac wykonanych przez ok. 20 twórców z tutejszego ośrodka oraz z nim współpracujących. W zbiorach znajduje się również makata "Pieczenie chleba", będąca inspiracją autora muralu "Tkana Opowieść", który powstał w Białymstoku.

Na wystawie w Pałacu Kultury Zagłębia prezentowane są największe typy tkanin - dywany i makaty. Ekspozycja powstała we współpracy z Izbą Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie.


11.04-0605.2023

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA-
Wystawa malarstwa Miry Leonhard

Przez cały marzec w Galerii Klubowej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25) prezentowana będzie wystawa malarstwa.

Finisaż wystawy odbędzie się 04 maja o godz. 17:00.

Biblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY


17.03-14.04.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
12. Międzynarodowe Biennale Miniatury

Międzynarodowe Biennale Miniatury to wydarzenie organizowane przez Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie. Biennale jest przeglądem o charakterze konkursowym, dobrze znanym i rozpoznawalnym na całym świecie. Co dwa lata artystki i artyści przesyłają setki prac, które następnie są eksponowane zarówno w Ośrodku Promocji Kultury, jak i w galeriach w Polsce i za granicą.

Forma konkursowa Międzynarodowego Biennale Miniatury w Częstochowie zakłada prezentowanie najnowszego dorobku artystów - prac powstałych w ciągu ostatnich dwóch lat. Jednocześnie nie nakłada ograniczeń co do prezentowanych kierunków artystycznych, tematyki, ani technik wykonania.

Miniatura to wyjątkowa, samodzielna forma artystyczna. W niepozornym formacie 10 × 10 cm artyści potrafią zamknąć całe światy, budując kompozycje pełne emocji i fascynujących historii. Niejednokrotnie miniatury swoją głębią artystyczną potrafią przyćmić wielkoformatowe realizacje. Prace nadesłane na 12. Międzynarodowe Biennale Miniatury Częstochowa 2022 uwodzą wielością podejmowanych tematów, zadziwiają jakością wykonania, precyzją szczegółu oraz autorskim podejściem artystów w zakresie posługiwania się tradycyjnymi technikami plastycznymi.

Pałac Kultury Zagłębia prowadzi stałą współpracę z Ośrodkiem Promocji Kultury Gaude Mater, a wystawy pokonkursowe prezentowane są w naszych przestrzeniach od 2009 roku - goście PKZ mogli podziwiać już 5 edycji tego międzynarodowego konkursu.


Na dwunastą edycję konkursu prace nadesłało 141 autorów z 6 krajów - łącznie wpłynęły 384 miniatury.

Komisja konkursowa w składzie: dr Michał Rybiński (przewodniczący, Wydział Sztuk Pięknych ASP w Łodzi), dr hab. Olga Pałka-Ślaska (Wydział Artystyczny ASP w Katowicach), Justyna Warwas (komisarz wystawy, Wydział Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie) zakwalifikowała do wystawy pokonkursowej 192 prace 116 artystów. Jury przyznało 3 nagrody regulaminowe oraz 5 wyróżnień honorowych.

* I Nagroda - Arkadiusz Polewka (Szczecin), za zestaw dwóch prac "Zaćmienie" (tech. tusz, gesso)
* II Nagroda - Majka Dokudowicz (Warszawa), za zestaw trzech prac "Fragment self" (tech. serigrafia na włóknie roślinnym)
* III Nagroda - Dominika Stręciwilk (Zdanówek), za zestaw dwóch prac "Archiwum" (tech. olej na płótnie)

Wyróżnienia honorowe:

* Marzena Huculak (Olsztyn)
* Aleksander Olszewski (Radom)
* Jerzy Pietruczuk (Oświęcim)
* Elżbieta Radzikowska (Poznań)
* Tomasz Rolniak (Haczów)

Wystawa będzie prezentowana w Pałacu Kultury Zagłębia 17.03-14.04.2023, od wtorku do piątku, w g. 12:00-19:30.

Wernisaż odbędzie się 17.03.2023 (piątek) o g. 18:00. Wstęp na wystawę oraz wernisaż jest bezpłatny.


01-31.03.2023

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA-
Wystawa malarstwa Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dabrowskiego.

Przez cały marzec w Galerii Klubowej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25) prezentowana będzie wystawa malarstwa Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dabrowskiego.

Finisaż wystawy odbędzie się 27 marca o godz. 17:00.

Biblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY


20.02-20.03.2023 - g. 09.00-15.00

Kaplica św. Marka
ul. Legionów Polskich (przed szpitalem)
DĄBROWA GÓRNICZA-
Wystawa Powstanie styczniowe w Zagłębiu Dąbrowskim

Wystawa planszowa poświęcona Powstaniu Styczniowemu w Zagłębiu Dąbrowskim będzie dostępna dla zwiedzających od 20 lutego do 20 marca, od poniedziałku do piątku, w godz. 9-15 w kaplicy św. Marka przy ul. Legionów Polskich (przed szpitalem).

Wystawa to wspólny projekt Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum Miejskie "Sztygarka" oraz Muzeum Saturn w Czeladzi.

WSTĘP WOLNY


17-28.02.2023

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA-
Wystawa "DĄBROWSCY KOLEKCJONERZY"

Biblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY


17.01-28.02.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA
20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Niepowtarzalni - wystawa dąbrowskiego fotografa Marka Wesołowskiego

Niepowtarzalni - to nazwa wystawy stworzonej przez dąbrowskiego fotografa Marka Wesołowskiego, którą będzie można podziwiać w ramach jubileuszu 65-lecia Pałacu Kultury Zagłębia w pałacowej galerii sztuki. Ekspozycja będzie ogólnodostępna od 17 stycznia do 28 lutego, a jej wernisaż odbędzie się 13 stycznia o 18:00 w Galerii Sztuki PKZ.

Niepowtarzalni to cykl portretów-spotkań mający na celu podkreślić, że każdy z nas jest inny, nosi w sobie inny świat. Spróbujmy zachwycić się tym, uczyć od siebie nawzajem, zaciekawić sobą, zamiast chcieć sprowadzać do wspólnego mianownika, szablonu. Niepowtarzalni mają skłaniać do pochylenia się nad bezsensownością porównywania się do innych ludzi, a w zamian zastąpić je chęcią spojrzenia w czyjeś oczy, czyjąś twarz, bez oceniania.

Marek Wesołowski - fotograf, od urodzenia związany z Dąbrową Górniczą. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor wielu wystaw indywidualnych, uczestnik wystaw zbiorowych, kura­tor . Współautor projektu Twórcy Kultury Śląskiej. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Laureat nagrody Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Uczestnik Sosnowieckich Spotkań Artystycznych. Instruktor warsztatów fotograficznych. Od 2017 r. współpracuje z Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej dokumentując wydarzenia kulturalne. Realizuje fotografie z zakresu reportażu, portretu i pejzażu. Właściciel firmy Virtual Studio. 

WSTĘP WOLNY


02-31.01.2023

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY


-
"Cmentarz żydowski na Górze Zamkowej w Będzinie - cenny zabytek wielokulturowej przeszłości miasta"

"Cmentarz żydowski na Górze Zamkowej w Będzinie - cenny zabytek wielokulturowej przeszłości miasta" to nowa wystawa czasowa, którą można oglądać w Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej do końca stycznia 2023 roku. Wystawa planszowa przygotowana przez Muzeum Zagłębia w Będzinie prezentuje historię i specyfikę kulturową cmentarza?? przy ulicy Podzamcze w Będzinie, a upamiętnia żydowskich mieszkańców miasta przez wieki współtworzących jego historię. Ekspozycja którą obecnie można oglądać w Dąbrowie Górniczej, powstała w ramach grantu przyznanego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Zapewne interesującym wprowadzeniem w tematykę wystawy będzie wykład poświęcony motywom zdobniczym zagłębiowskich cmentarzy żydowskich archeologa, a także historyka sztuki z naszego muzeum - dr. hab. Dariusz Rozmus , zaplanowany na czwartek 19 stycznia br. o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy i udziału w wykładzie!


01-30.01.2023

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA-
Wystawa malarstwa twórców Stowarzyszenia Grupa Plastyczna Dąbrowa pn. "Słowa ulatują, sztuka zostaje".

W Bibliotece Głównej w Dąbrowie Górniczej do 30 stycznia można oglądać wystawę Stowarzyszenia Grupa Plastyczna Dąbrowa pt. "Słowa ulatują, sztuka zostaje"

Finisaż wystawy odbędzie się w dniu 30 stycznia o godzinie 17.00.
W części artystycznej wystąpią Alicja Kulik i Marta Gabryś -Wieczorek.

Biblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY


06.12.2022 - 27.01.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ "ZA SZYBĄ"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
"Wesołych Świąt!" - wystawa kart pocztowych

Dawno, dawno temu, przed czterdziestu, pięćdziesięciu laty, a może nawet jeszcze dawniej, gdy nie było mejli, sms-ów, fejsbuka i innych "mesendżerów", ludzie posyłali sobie życzenia na tekturowych prostokątach zwanych pocztówkami. Trzeba było taką pocztówkę zapisać - najczęściej ręcznie, z rzadka na maszynie do pisania, nakleić znaczek pocztowy, pójść na pocztę i wrzucić do skrzynki na listy, a potem mieć nadzieję, że nasza karta nie zagubi się gdzieś po drodze, wśród milionów innych kart.

To właśnie pocztówka stanie się bohaterką wystawy jaką Galeria Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia przygotowała dla swoich gości z okazji Świąt Bożego Narodzenia od 6 grudnia do 27 stycznia 2023 r. W rolę projektantów kart pocztowych wcielą się uczestnicy zajęć Edukacji Artystycznej PKZ, którzy pod okiem instruktorów przygotują autorskie wzory dla świątecznych kart. Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane na wystawie w przestrzeniach wystawienniczych Sali Teatralnej (Hol Główny), a trzy wybrane projekty dodatkowo wydrukowane w formie prawdziwej pocztówki - każdy chętny będzie mógł wysłać specjalne życzenia swoim bliskim.

"Wesołych Świąt!" - takim napisem opatrywano zdecydowaną większość bożonarodzeniowych pocztówek. Już w 1900 roku miały miejsce wystawy poświęcone właśnie kartom pocztowym. W Polsce ich projekty opracowywali najwybitniejsi artyści ilustratorzy. Pocztówki zbierano i kolekcjonowano. A jaka jest historia słowa pocztówka? Czym różni się list od pocztówki? Jak wyglądały pierwsze karty pocztowe, i jak ich wygląd zmieniał się na przestrzeni lat? Przygotowane warsztaty plastyczne i będąca ich podsumowaniem wystawa staną się świetną okazją do poznania historii i fenomenu karty pocztowej.

Tytuł ekspozycji i scenariusz zajęć plastycznych zostały przygotowane w oparciu o wystawę i katalog opracowane przez Muzeum Miasta Gdyni w 2019 roku i zatytułowane właśnie "Wesołych Świąt".

Cytat: Jacek Friedrich, fragment tekstu ze wstępu do katalogu wystawy "Wesołych Świąt", Muzeum Miasta Gdyni


05.01.2023 - godzina 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA-
GRUDNIOWE IMPRESJE - FINISAŻ WYSTAWY

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

aktualizacja: niedziela, 04 czerwiec 2023.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.
Zebrał i opracował: DARIUSZ NOWAK (
nddg ).