-CO GDZIE KIEDY - WYSTAWY (TARGI)


..
.....
....*


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA
Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


.
.
.

DĄBROWSKI JARMARK STAROCI

W każdą 3-cią niedzielę miesiąca w godzinach 6.00-12.00
Fabryka Pełna Życia - budynki DEFUM

_


WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv00.00.2023 - godzina 00.00_


WYSTAWY i EKSPOZYCJE TRWAJĄCE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv17.01-28.02.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA
20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Niepowtarzalni - wystawa dąbrowskiego fotografa Marka Wesołowskiego
Niepowtarzalni - to nazwa wystawy stworzonej przez dąbrowskiego fotografa Marka Wesołowskiego, którą będzie można podziwiać w ramach jubileuszu 65-lecia Pałacu Kultury Zagłębia w pałacowej galerii sztuki. Ekspozycja będzie ogólnodostępna od 17 stycznia do 28 lutego, a jej wernisaż odbędzie się 13 stycznia o 18:00 w Galerii Sztuki PKZ.

Niepowtarzalni to cykl portretów-spotkań mający na celu podkreślić, że każdy z nas jest inny, nosi w sobie inny świat. Spróbujmy zachwycić się tym, uczyć od siebie nawzajem, zaciekawić sobą, zamiast chcieć sprowadzać do wspólnego mianownika, szablonu. Niepowtarzalni mają skłaniać do pochylenia się nad bezsensownością porównywania się do innych ludzi, a w zamian zastąpić je chęcią spojrzenia w czyjeś oczy, czyjąś twarz, bez oceniania.

Marek Wesołowski - fotograf, od urodzenia związany z Dąbrową Górniczą. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor wielu wystaw indywidualnych, uczestnik wystaw zbiorowych, kura­tor . Współautor projektu Twórcy Kultury Śląskiej. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Laureat nagrody Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Uczestnik Sosnowieckich Spotkań Artystycznych. Instruktor warsztatów fotograficznych. Od 2017 r. współpracuje z Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej dokumentując wydarzenia kulturalne. Realizuje fotografie z zakresu reportażu, portretu i pejzażu. Właściciel firmy Virtual Studio. 


17-28.02.2023

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa "DĄBROWSCY KOLEKCJONERZY"


-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_02-31.01.2023

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY


-
"Cmentarz żydowski na Górze Zamkowej w Będzinie - cenny zabytek wielokulturowej przeszłości miasta"

"Cmentarz żydowski na Górze Zamkowej w Będzinie - cenny zabytek wielokulturowej przeszłości miasta" to nowa wystawa czasowa, którą można oglądać w Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej do końca stycznia 2023 roku. Wystawa planszowa przygotowana przez Muzeum Zagłębia w Będzinie prezentuje historię i specyfikę kulturową cmentarza?? przy ulicy Podzamcze w Będzinie, a upamiętnia żydowskich mieszkańców miasta przez wieki współtworzących jego historię. Ekspozycja którą obecnie można oglądać w Dąbrowie Górniczej, powstała w ramach grantu przyznanego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Zapewne interesującym wprowadzeniem w tematykę wystawy będzie wykład poświęcony motywom zdobniczym zagłębiowskich cmentarzy żydowskich archeologa, a także historyka sztuki z naszego muzeum - dr. hab. Dariusz Rozmus , zaplanowany na czwartek 19 stycznia br. o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy i udziału w wykładzie!


01-30.01.2023

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA-
Wystawa malarstwa twórców Stowarzyszenia Grupa Plastyczna Dąbrowa pn. "Słowa ulatują, sztuka zostaje".

W Bibliotece Głównej w Dąbrowie Górniczej do 30 stycznia można oglądać wystawę Stowarzyszenia Grupa Plastyczna Dąbrowa pt. "Słowa ulatują, sztuka zostaje"

Finisaż wystawy odbędzie się w dniu 30 stycznia o godzinie 17.00.
W części artystycznej wystąpią Alicja Kulik i Marta Gabryś -Wieczorek.

Biblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY


06.12.2022 - 27.01.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ "ZA SZYBĄ"
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
"Wesołych Świąt!" - wystawa kart pocztowych

Dawno, dawno temu, przed czterdziestu, pięćdziesięciu laty, a może nawet jeszcze dawniej, gdy nie było mejli, sms-ów, fejsbuka i innych "mesendżerów", ludzie posyłali sobie życzenia na tekturowych prostokątach zwanych pocztówkami. Trzeba było taką pocztówkę zapisać - najczęściej ręcznie, z rzadka na maszynie do pisania, nakleić znaczek pocztowy, pójść na pocztę i wrzucić do skrzynki na listy, a potem mieć nadzieję, że nasza karta nie zagubi się gdzieś po drodze, wśród milionów innych kart.

To właśnie pocztówka stanie się bohaterką wystawy jaką Galeria Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia przygotowała dla swoich gości z okazji Świąt Bożego Narodzenia od 6 grudnia do 27 stycznia 2023 r. W rolę projektantów kart pocztowych wcielą się uczestnicy zajęć Edukacji Artystycznej PKZ, którzy pod okiem instruktorów przygotują autorskie wzory dla świątecznych kart. Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane na wystawie w przestrzeniach wystawienniczych Sali Teatralnej (Hol Główny), a trzy wybrane projekty dodatkowo wydrukowane w formie prawdziwej pocztówki - każdy chętny będzie mógł wysłać specjalne życzenia swoim bliskim.

"Wesołych Świąt!" - takim napisem opatrywano zdecydowaną większość bożonarodzeniowych pocztówek. Już w 1900 roku miały miejsce wystawy poświęcone właśnie kartom pocztowym. W Polsce ich projekty opracowywali najwybitniejsi artyści ilustratorzy. Pocztówki zbierano i kolekcjonowano. A jaka jest historia słowa pocztówka? Czym różni się list od pocztówki? Jak wyglądały pierwsze karty pocztowe, i jak ich wygląd zmieniał się na przestrzeni lat? Przygotowane warsztaty plastyczne i będąca ich podsumowaniem wystawa staną się świetną okazją do poznania historii i fenomenu karty pocztowej.

Tytuł ekspozycji i scenariusz zajęć plastycznych zostały przygotowane w oparciu o wystawę i katalog opracowane przez Muzeum Miasta Gdyni w 2019 roku i zatytułowane właśnie "Wesołych Świąt".

Cytat: Jacek Friedrich, fragment tekstu ze wstępu do katalogu wystawy "Wesołych Świąt", Muzeum Miasta Gdyni


05.01.2023 - godzina 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA-
GRUDNIOWE IMPRESJE - FINISAŻ WYSTAWY

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

aktualizacja: środa, 01 luty 2023.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.
Zebrał i opracował: DARIUSZ NOWAK (
nddg ).