-CO GDZIE KIEDY - WYSTAWY (TARGI)


..
.....
....*


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA
Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


.
.
.

DĄBROWSKI JARMARK STAROCI

W każdą 3-cią niedzielę miesiąca w godzinach 6.00-12.00
Fabryka Pełna Życia - budynki DEFUM

_


WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv00.00.2021 - godzina 00.00_


WYSTAWY i EKSPOZYCJE TRWAJĄCE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv01.01-07.06.2021

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Igrzyska - wystawa malarstwa Karola GawrońskiegoW Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia znajduje się wystawa malarstwa Igrzyska autorstwa Karola Gawrońskiego. Ekspozycja dostępna dla zwiedzających w godzinach otwarcia pałacowej galerii tj. od wtorku do piątku w godzinach 12:00-19:30 oraz w weekendy na godzinę przed planowanym wydarzeniem repertuarowym.

Zanim zdecydują się Państwo wziąć udział w wystawie, prosimy o zapoznanie się z regulaminem korzystania z oferty galerii sztuki w czasie pandemii koronawirusa.

Na pracach Karola Gawrońskiego rozgrywają się igrzyska. Mogą to być igrzyska śmierci lub codzienności. Albo jeszcze coś zupełnie innego. Czymkolwiek są, widzimy rozmaitych sportowców: część to piłkarze, część natomiast nie ma kończyn, więc nie mogą być piłkarzami. Niektórzy z tych posiadających ręce oraz nogi występują w zbrojach płytowych z naniesionymi znakami firmowymi. Napierśnik świetnie nadaje się do eksponowania przekazu reklamowego. Inni to zwyczajne mutanty, potencjalnie niezwykle groźne, ponieważ wiecznie zdenerwowane. Nie ulega wątpliwości, że szykuje się coś strasznego. Tłum tego oczekuje, zagrzewa zawodników do najgorszych czynów. Na pewno możemy spodziewać się jatki, w trakcie której wybuchnie panika, a tłum obserwatorów, który jeszcze niedawno domagał się krwi, sam zacznie zabijać - tratując najsłabszych.

Żyły pulsują na skroniach sportowców. Muskularne męskie ciała są gotowe do konkurowania. Wiedzą, że sport to zdrowie, a konkurencja jest tym, co robić trzeba, chociaż nie zawsze wiadomo po co. Będą walczyć o pozycję w stadzie. Walczą o nagrodę, prawdopodobnie o nieświeżą kaszankę, wczasy na nadmuchiwanej atrapie wyspy tropikalnej, wizytę w spa z pijawkami i glutossawkami albo o coś równie niedorzecznego - nie wygląda na to, żeby wygrana miała cokolwiek zmienić w ich dobiegającej końca młodości. Mimo to zamierzają walczyć do ostatniej kropli krwi. Przygląda im się tłum szarych twarzy, ludzi z głębokimi traumami, chorowitych, w jakiś sposób niesprawnych, którzy nie zdecydowali się konkurować, walczyć o pozycję.

Nad tym krajobrazem unosi się niezdrowe powietrze. W powietrzu lata czarne ptactwo. Prawdopodobnie zwyczajne ścierwojady, czekają na pierwszego trupa. Jeszcze wyżej, gdzieś w stratosferze wisi ogromna głowa. Nie wiadomo skąd się wzięła i jaki jest jej cel. Wiemy tylko tyle, że jest bezdennie głupia.

Tekst: Bartosz Zaskórski (kurator wystawy)


01.01-24.08.2021

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria za szybą w Holu Głównym PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa plakatu - Piotr PietrzakTradycyjnym i jednocześnie wciąż aktualnym nośnikiem informacji jest plakat, który w Polsce ma wyjątkową historię i znaczenie. Artyści powojennej Polski stworzyli markę rozpoznawalną na całym świecie - Polską Szkołę Plakatu. Piotrek Pietrzak w autorski sposób czerpie z tej tradycji. Jego plakaty działają mocnym znakiem graficznym i przemyślaną wariacją na temat typografii. Kompozycje młodego artysty spełniają funkcję informacyjną, będąc jednocześnie pełnoprawnymi dziełami sztuki. Wspomniane dzieła sztuki będziemy mogli podziwiać podczas wystawy w Galerii Za szybą w Holu Głównym Pałacu Kultury Zagłębia od 26 października do 27 listopada br.

Zanim zdecydują się Państwo wziąć udział w wystawie, prosimy o zapoznanie się z regulaminem korzystania z oferty galerii PKZ w czasie pandemii koronawirusa.

Na wystawie prezentowanej w Pałacu Kultury Zagłębia zobaczymy realizacje dotyczące wydarzeń muzycznych (Festiwal Krzysztofa Pendereckiego), akcji społecznych (fragmenty cyklu Każdy człowiek jest legalny) oraz plakaty autotematyczne. Pojawią się także elementy związane z projektem Niebo Jana Heweliusza, realizowanego w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska 2017, w którym Piotrek Pietrzak pracował nad wydaniem ilustrowanego przewodnika po gwiezdnych konstelacjach Jana Heweliusza w formie drukowanej oraz interaktywnej.

Uzupełnieniem ekspozycji autorskich plakatów będą projekty innych form graficznej komunikacji takie jak wlepki, ziny itp.

Piotr Pietrzak - urodził się w 1990 r. w Sosnowcu. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką i projektowaniem. Realizuje akcje plakatowe w przestrzeni miejskiej. Obecnie jest doktorantem Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Studiował na wydziale Grafiki ASP w Warszawie w Pracowni Grafiki Wydawniczej prof. Lecha Majewskiego oraz prof. Andrzeja Węcławskiego. Dyplom magisterski Każdy człowiek jest legalny obronił z Wyróżnieniem Rektorskim. Był studentem Wydziału Sztuki Mediów (specjalizacja: film animowany) oraz warszawskiego i krakowskiego Wydziału Malarstwa ASP. Jest także absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Dąbrowie Górniczej.

Jest uczestnikiem wielu międzynarodowych wystaw i przeglądów związanych z projektowaniem graficznym, plakatem i ilustracją (12 wystaw indywidualnych oraz ponad 30 zbiorowych ekspozycji m.in. w Meksyku, Ukrainie, Niemczech, Ekwadorze i Rosji).
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_02.04-07.05.2021

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria za szybą w Holu Głównym PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
27. Biennale Ilustracji Bratysława

Biennale Ilustracji Bratysława (BIB) to międzynarodowy, prestiżowy przegląd współczesnych ilustracji książek dla dzieci i młodzieży, odbywający się od 1967 roku. Od ponad 30 lat organizatorem konkursu jest Międzynarodowy Dom Sztuki dla Dzieci BIBIANA - miejsce niezwykłe, ukierunkowane na wspieranie rozwoju oraz promocję sztuki dla dziecka.
Pałac Kultury Zagłębia we współpracy z Instytutem Słowackim w Warszawie eksponuje pokonkursową wystawę nagrodzonych prac 27. BIB w przestrzeniach wystawienniczych przy Sali Teatralnej (hol, parter). Ze względu na obowiązujące obostrzenia i zamknięcie naszej instytucji, przygotowaliśmy specjalną prezentację internetową. Prezentacja została opracowana dzięki wsparciu organizatora - Międzynarodowego Domu Sztuki dla Dzieci BIBIANA.

Zapraszamy do śledzenia strony Galerii Sztuki PKZ, gdzie będziemy zamieszczać posty z pracami 27. BIB, ciekawostki o uczestnikach i ich twórczości.

Biennale Ilustracji Bratysława odbywa się w każdym nieparzystym roku, wraz z towarzyszącym mu sympozjum i pokonkursową wystawą laureatów. Wydarzenie zostało objęte patronatem UNESCO oraz patronatem Międzynarodowej Unii Książki dla Dzieci IBBY.
W konkursie przyznawane są nagrody: Grand Prix, pięć złotych jabłek, pięć brązowych plakiet oraz wyróżnienia dla wydawców. Prace laureatów BIB są także wydawane na słowackich znaczkach pocztowych. Tradycją Biennale są niezależne obrady Jury dziecięcego, które często nie zgadza się z werdyktem głównej komisji konkursowej i przyznaje własne wyróżnienie.

Na 27. Biennale Ilustracji Bratysława napłynęło łącznie 3 056 prac, nadesłanych przez 416 ilustratorów z 47 krajów z całego świata.

Laureaci 27. Biennale Ilustracji Bratysława:

Grand Prix BIB 2019:

- Hassan Moosavi, Iran

Złote jabłko BIB 2019:

- Chengliang Zhu, Chiny
- Janis Blanks, Łotwa
- Anton Lomaev, Rosja
- Wen Dee Tan, Malezjia
- Soojung Myung, Korea Południowa

Plakieta BIB 2019:

- Anat Warshavski, Izrael
- André Letria, Portugalia
- Chiki Kikuchi, Japonia
- Maji Kastelic, Słowenia
- Guilherme Karsten, Brazylia

Nagroda Jury Dziecięcego:

- Svetozár Košicki, Słowacja

Nagroda Burmistrza Miasta Bratysława:

- Boris Šima, Słowacja

Nagroda Banku Pocztowego:

- Mroslav Cipár

Wyróżnienie Honorowe dla wydawnictwa:

- Editora Positive, Brazylia
- Davd Fickling Book, Wielka Brytania
- Companhia das letrinhas, Brazylia
- Comoyoko Ediciones, Ekwador


01-31.03.2021

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
"B jak Batory"

Przez cały marzec w Galerii Klubowej Biblioteki Głównej prezentowana będzie wystawa "B jak Batory", zrealizowana przez projekt "Niepodległa" w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Plansze wystawy prezentują historię legendarnego transatlantyku, a także wspomnienia osób, które miały okazję podróżować statkiem. Całość uzupełniają fotografie z domowych archiwów i wyjątkowe cytaty.

Biblioteka Główna MBP


19.01-31.03.2021

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Bank Kultury w CH Pogoria
Króla Jana III Sobieskiego 6
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa "Sztuka na osobę" - wystawa w Banku Kultury

Bank Kultury w Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej zaprasza na nową wystawę Sztuka na osobę, ukazującą talenty instruktorów edukacji artystycznej Pałacu Kultury Zagłębia oraz ofertę pałacowych zajęć dla osób w każdym wieku. Ekspozycja dostępna od 19 lutego do 31 marca w godzinach od 10:30 do 17:30.

Każdy konsument zna zachęcające do zakupu produktów hasła "druga sztuka 50% taniej", czy "trzecia sztuka gratis". Od 19 lutego w Banku Kultury w Centrum Handlowym Pogoria, goście będą mogli spotkać się ze Sztuką na osobę, czyli wystawą prac, które powstały rękami instruktorów edukacji artystycznej Pałacu Kultury Zagłębia. W ten sposób pałac chce zachęcić osoby kupujące w CH Pogoria do obcowania z ekspresją artystyczną i zainteresować je różnymi formami plastycznymi, których można nauczyć się w PKZ i jego placówkach. Ekspozycja będzie prezentować autorskie dzieła wykonane technikami witrażu, ceramiki, rysunku, grafiki warsztatowej, a także prace malarskie. Rozszerzeniem wystawy będzie ekspozycja Kreacja i Rekreacja w pasażu CH Pogoria, która przybliży nie tylko sylwetki pozostałych instruktorów, ale także ofertę edukacyjną instytucji. Zwiedzanie obu wystaw jest bezpłatne.

Pałac Kultury Zagłębia to przede wszystkim ludzie. Instytucja nie mogłaby istnieć, gdyby nie było dzielących się swoją pasją i wiedzą instruktorów, pracowników oraz odbiorców - widzów i uczestników zajęć. Instruktorzy PKZ, którzy zaprezentują swoje prace w Banku Kultury to absolwenci kierunków artystycznych, profesjonaliści z dużym doświadczeniem, biegłością techniczną i nierzadko własną działalnością artystyczną. To artyści wykorzystujący całą swoją wiedzę merytoryczną i techniczną do prowadzenia wyjątkowych zajęć w Pałacu Kultury Zagłębia, inspirujący się m.in. literaturą, nauką, naturą. Ludzie na odpowiednich miejscach, potrafiący modyfikować projekty do wieku, zainteresowań i potrzeb uczestników warsztatów PKZ.


19.02-12.03.2021

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galeria PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
11. Międzynarodowe Biennale Miniatury

Międzynarodowe Biennale Miniatury to wydarzenie organizowane przez Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie już jedenasty raz. Biennale jest przeglądem o charakterze konkursowym, dobrze znanym i rozpoznawalnym na całym świecie. Co dwa lata artystki i artyści przesyłają setki prac, które następnie są eksponowane zarówno w Ośrodku Promocji Kultury, jak i w galeriach w Polsce i za granicą. Wystawa będzie gościć w Galerii Sztuki PKZ od 19 lutego do 12 marca, od wtorku do piątku w godz. 12:00-19:30. Wstęp wolny.

Forma konkursowa Międzynawowego Biennale Miniatury w Częstochowie zakłada prezentowanie najnowszego dorobku artystów - prac powstałych w ciągu ostatnich dwóch lat. Jednocześnie nie nakłada ograniczeń co do prezentowanych kierunków artystycznych, tematyki, ani technik wykonania.

Miniatura to wyjątkowa, samodzielna forma artystyczna. W niepozornym formacie 10 × 10 cm artyści potrafią zamknąć całe światy, budując kompozycje pełne emocji i fascynujących historii. Niejednokrotnie miniatury swoją głębią artystyczną potrafią przyćmić wielkoformatowe realizacje. Prace nadesłane na 11. Międzynarodowe Biennale Miniatury Częstochowa 2020 uwodzą wielością podejmowanych tematów, zadziwiają jakością wykonania, precyzją szczegółu oraz autorskim podejściem artystów w zakresie posługiwania się tradycyjnymi technikami plastycznymi.

Pałac Kultury Zagłębia prowadzi stałą współpracę z Ośrodkiem Promocji Kultury Gaude Mater, a wystawa pokonkursowa co dwa lata prezentowana jest w naszych przestrzeniach.

Na jedenastą edycję konkursu prace nadesłało 233 autorów z 9 krajów - łącznie wpłynęło 638 miniatur.

Komisja konkursowa w składzie:

prof. dr hab. Dariusz Kaca (przewodniczący) - Instytut Grafiki Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
dr hab. prof. ASP Piotr Korzeniowski - Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Justyna Warwas (komisarz wystawy) - Wydział Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie
Robert Sękiewicz - kurator Galerii Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater w CzęstochowieDecyzją Jury do wystawy zakwalifikowano 296 prac 132 artystów, przyznane zostały także 3 nagrody i 5 wyróżnień honorowych.

I Nagroda: Anna Szumigaj-Badziak (Tuszyn) za zestaw trzech prac Przestrzeń 3KL-N (serigrafia)

II Nagroda: Jakub Zdejszy (Wisła) za zestaw trzech prac Pamiątka (serigrafia)

III Nagroda ex aequo:

Łukasz Chmielewski (Łódź) za zestaw trzech prac Nieme objawienia (druk cyfrowy)
Marcin Szymielewicz (Brodnica) za zestaw trzech prac Singularis (rysynek)

Wyróżnienia honorowe:

Magdalena Banaś (Kamienna Góra)
Darya Hancharowa (Katowice)
Agata Koszczan (Kraków)
Emilia Pitucha (Warszawa)
Tomasz Wiktor (Nawojowa)


01-28.02.2021

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

-
"Współistnienie" wystawa Ogólnopolskiej Fotograficznej Grupy Twórczej ART FOKUS 13

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej wraz z Ogólnopolską Fotograficzną Grupą Twórczą ART FOKUS 13 zaprasza do obejrzenia wystawy "Współistnienie", która będzie prezentowana przez cały luty w Galerii Klubowej Biblioteki Głównej.

Od początków dziejów człowieka na Ziemi niewątpliwą pozostaje jego zależność od Matki Natury, przyrody i wszystkiego, co człowieka otacza. Współistnienie człowieka z naturą, jego zależność od niej, od tego, co ona daje człowiekowi, na co mu pozwala, jest widoczna na każdym kroku. To, co człowiek daje naturze, jak się jej odwdzięcza za te dary - gdy chcemy, też potrafimy zauważyć.
Natura bez człowieka przetrwa jeszcze wiele wieków, ale czy współczesny człowiek zrozumie jego zależność od natury? Czy doceni jej piękno, hojność i wartość?

Wystawa Grupy AF13 pt. "Współistnienie" podejmuje próbę przekazania współzależności potężnej, pięknej przyrody i człowieka korzystającego z jej darów, ale i człowieka czerpiącego nieodwzajemnione korzyści z jej piękna i zasobów. Czy obustronne relacje człowieka z i natury, bytność, istnienie, bilans wzajemności można nazwać współistnieniem?

Grzegorz Ojrzyński

AF13 to grupa fotografów z różnych zakątków Polski, to artyści w większości zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej oraz w wielu lokalnych stowarzyszeniach fotograficznych. AF13 jest także członkiem zbiorowym Fotoklubu RP.

Każdy z jej członków jest twórcą pasjonatem fotografii idącym inną jej drogą - tą, na której dobrze się czuje i jest jej wyśmienitym użytkownikiem. Drogi te krzyżują się i łączą w AF13, grupie ludzi wyjątkowych, pragnących ukazywać różne oblicza świata w inny, niecodzienny sposób - przez pryzmat ich duchowej wrażliwości. To, co tworzą, nie jest martwą kopią natury, to jest Coś, co żyje i zapada w ludzką pamięć, wywiera wpływ na innych. Grupa AF13 pragnie, by na ich fotografiach czas zatrzymywał się i choć na chwilę zatrzymywał także widza - mniej lub bardziej świadomego uczestnika Życia.

Przekrój działalności stowarzyszenia w obrazowy sposób pokazuje strona internetowa www.af13.pl. Od momentu istnienia tej witryny zarejestrowano ponad dwadzieścia tysięcy wejść z całego świata (m.in. z Grenlandii, Meksyku i Argentyny).
Pośród członków AF13 nie brakuje specjalistów od krajobrazu, pejzażu, architektury, portretu, reportażu, aktu, grafiki, zdjęć sportowych, przyrody, fotografii makro i fotografii industrialnej... Fotografów, którzy nie boją się żadnych wyzwań i powierzanych zadań mogących w jakikolwiek sposób zgłębiać i popularyzować piękno polskiej przyrody, kultury, obyczajów i tradycji.


31.10.-31.12.2020

Fabryka Pełna Życia - DEFUM
ul. Kolejowa 8 (wjazd od Marii Konopnickiej)
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa plenerowa "Twarze Rewolucji 1905"Rewolucja to ludzie, dlatego w przestrzeni Fabryki Pełnej Życia oraz w Parku Hallera zaprezentujemy wystawę "Twarze Rewolucji 1905" ? przedstawiającą sylwetki dąbrowskich bohaterów rewolucji z 1905 r. Zachęcamy do spaceru i poznania bliżej ludzi, którzy walczyli o wolność.

Wystawę można oglądać od 31 października.

115 lat temu Dąbrowa Górnicza była miejscem wydarzeń, które przeszły do historii jako "Dni wolnościowe". Od 31 października do 10 listopada 1905 roku na ulicach Zagłębia Dąbrowskiego zapanowała atmosfera wolności. Odbywały się wiece, marsze i demonstracje. Rozbrajano carskich funkcjonariuszy i przerywano posiedzenia sądów ustanowionych przez zaborcę. Przejmowano drukarnie i wydawano polskie gazety. Tworzono zalążki władzy samorządowej i służb porządkowych. Budowano Republikę Zagłębiowską.

"Dni wolnościowe" były kulminacją rewolucji, która rozpoczęła się na początku roku 1905 i objęła całe terytorium imperium rosyjskiego. Dąbrowscy robotnicy już w lutym spontanicznie przystąpili do strajku. Walczono o poprawę warunków pracy (m.in. 8-godzinny dzień pracy) oraz swobody obywatelskie.

Wiodącą siłą polityczną nadającą ton wydarzeniom w Zagłębiu Dąbrowskim była Polska Partia Socjalistyczna Józefa Piłsudskiego. W rewolucyjnych wystąpieniach brali też udział uczniowie, a dąbrowska "Sztygarka" była miejscem wielotysięcznych wieców i demonstracji. Ze względu na swój niepodległościowy charakter Rewolucja 1905 uznawana jest za czwarte powstanie narodowe.

aktualizacja: sobota, 08 maj 2021.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.
Zebrał i opracował: DARIUSZ NOWAK (
nddg ).