-CO GDZIE KIEDY - U SĄSIADÓW ( PO ZA GRANICAMI DĄBROWY GÓRNICZEJ )


..
.....
....*


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA
Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


.
.
_


ZAPROSZENIA ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv09-11.06.2023 - godz. 17.30

ArcelorMittal Park
ul. gen. Mariusza Zaruskiego 2
SOSNOWIEC

-
DNI SOSNOWCA
16-18.06.2023

LOTNISKO MUCHOWIEC

KATOWICEWSTĘP WOLNY

.
X edycja American Cars Mania '2023American Cars Mania to największe wydarzenie tego typu w Polsce i jedno z większych w Europie, które łączy klimat międzynarodowych zlotów motoryzacyjnych, targów branżowych oraz imprezy rekreacyjnej. Piknik, który gromadzi właścicieli pojazdów amerykańskich, wielu wystawców oraz tysiące widzów..

American Cars Mania to wyraz fascynacji pojazdami amerykańskimi – ich pięknem, mocą i ponadczasowością.

W czasie wydarzenia oglądać można zarówno klasyczne, pięknie odrestaurowane jak i nowoczesne maszyny, motocykle, trucki oraz pojazdy militarne. Punktem centralnym imprezy jest wystawa pojazdów zza oceanu, jednak towarzyszy jej dużo innych atrakcji przygotowanych dla publiczności – zarówno w dzień, jak i wieczorem każdy znajdzie coś dla siebie.

ACM to piknik rodzinny gdzie maluchy mogą brać udział w zabawach edukacyjnych, a Mamy zmienić swoją stylizację na Pinup Girl zgodnie z amerykańskimi trendami modowymi pierwszej połowy ubiegłego wieku. American Cars Mania na stałe już zagościła w kalendarzu wystaw samochodowych.


17.06.2023 - godz. 16.00

Park Miejski im. Jacka Kuronia
ul. Armii Krajowej
SOSNOWIECIMPREZA BILETOWANA

.
Sosno Ska Party 2023Sosnowiec polską stolicą SKA!
17 czerwca br. odbędzie się druga edycja Sosno Ska Party,

Kto zagra:

Wersja De Lux - https://www.facebook.com/WersjaDeLux
Ska Petarda - https://www.facebook.com/skapetarda
Konopians - https://www.facebook.com/KoNoPiAnS
Skankan - https://www.facebook.com/kankanska
Mango Wood - https://www.facebook.com/mangowoodmusic
Buster Shuffle - https://www.facebook.com/bustershuffleofficial

Zapraszamy wszystkich miłośników dobrej zabawy do Sosnowca

Organizatorzy Sosno Ska Party:

• Miasto Sosnowiec
• Sysia's Consulting
• Miejski Dom Kultury Kazimierz
Partnerzy Sosno Ska Party
• Ska Music - Spirit of Sosnowiec
• Gitness69


17-18.06.2023

Park Grabek
ul. Parkowa
CZELADŹWSTĘP WOLNY

.
Dni Czeladzi 2023Koniecznie zarezerwujcie sobie czas 17 i 18 czerwca, aby wziąć udział w największej imprezie w mieście! Będzie rodzinnie, industrialnie i muzycznie. Zapraszamy na Dni Czeladzi 2023!


06-09.07.2023

Jurajska Gmina Olsztyn
Pl. Piłsudskiego 10
42-256 Olsztyn/k. CzęstochowyWSTĘP WOLNY

.
VI JURAJSKIE ZAWODY BALONOWE
BALONOWY PUCHAR POLSKIKomisja Balonowa działająca przy Aeroklubie Polskim opublikowała kalendarz imprez w sporcie balonowym. VI Jurajskie Zawody Balonowe odbędą się w dniach 6-9 lipca 2023 r.

Gminy Olsztyn i Janów wraz z Aeroklubem Śląskim po raz szósty będą gospodarzami Zawodów Balonowych, tym razem w randze Balonowego Pucharu Polski. W minionych latach rozegranym zawodom towarzyszyła fantastyczna, niezapomniana atmosfera.

Nasze gminy dołożyły wszelkich starań, aby zorganizować widowisko sportowe na jak najwyższym poziomie.

Sportową rywalizację pilotów balonowych tradycyjnie uświetnią nocne pokazy balonów, koncerty i wiele innych atrakcji.


14-16.07.2023

Jurajska Gmina Olsztyn
Rynek
42-256 Olsztyn/k. CzęstochowyWSTĘP WOLNY

.
VII JURAJSKI FESTIWAL SZTUKI I WINAJurajska Gmina Olsztyn oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie już po raz siódmy organizują Festiwal Sztuki i Wina. Wydarzenie odbędzie się niezmiennie w trzeci weekend lipca na rynku w Olsztynie.

Ponownie Festiwal rozpocznie się już w piątkowy wieczorem i potrwa do niedzielnego wieczoru. Zachęcamy do udziału wystawców wina oraz rękodzieła!

Szczegóły wkrótce!


16.07.2023 - godz. 14.00

Stadion Śląski
ul. Katowicka
CHORZÓWIMPREZA BILETOWANA

.
Memoriał Kamili Skolimowskiej16 lipca największe gwiazdy światowej lekkoatletyki ponownie pojawią się na Stadionie Śląskim.

Po udanym debiucie w cyklu w 2022 r., mityng na stałe wpisał się do kalendarza tych elitarnych zawodów, gwarantujących start globalnych gwiazd dyscypliny, na czele z mistrzami olimpijskimi, świata i Europy!

Już dziś swój start zapowiedział m.in. rekordzista świata w skoku o tyczce oraz polska elita kadry narodowej!

Na Stadionie Śląskim ponownie pojawią się m.in. Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki, Malwina Kopron, a także Ewa Swoboda, Maria Andrejczyk i Natalia Kaczmarek!


29.07-06.08.2022


BESKIDYwww.tkb.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
60. TYDZIEŃ KULTURY BESKIDZKIEJ60 Tydzień Kultury Beskidzkiej od 29 lipca do 6 sierpnia 2023!

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że jubileuszowy 60. TKB odbędzie się w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu, a także Istebnej, Ujsołach i Jabłonkowie na Zaolziu.

W ramach tegorocznej edycji odbędą się:

* 54. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu 29 lipca - 1 sierpnia prezentacje konkursowe, 6 sierpnia koncert laureatów
* 32. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle 2-4 sierpnia prezentacje konkursowe, 5 sierpnia koncert finałowy
* 28. Festyn Istebniański w Istebnej – 29-30 lipca
* 76. Gorolski Święto w Jabłonkowie – 4-6 sierpnia
* 45. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach – 5-6 sierpnia

ponadto koncerty polskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych na wszystkich estradach TKB

Serdecznie zapraszamy!


30.07.2023 - godz. 18.00

Nikiszowiec - Kościół pw św Anny
plac Wyzwolenia 21
KATOWICEWSTĘP WOLNY

.
Jarmark u Babci Anny
15-17.09.2023

JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA
Plac Wolności 42
42-440 Ogrodzieniechttp://juromania.pl

IMPREZA BILETOWANA
WSTĘP WOLNY

.
VI JUROMANIA - NA SZLAKU ORLICH GNIAZD
"JURA - AKTYWNA Z NATURY"Jak zapewne niektórzy z Was się już domyślali, tegoroczne święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej odbędzie się w trzeci weekend września, czyli w dniach 15-17!

Machina z przygotowaniami ruszyła! Wiecie już kiedy... teraz jeszcze czekamy, aby zdradzić Wam w jakim temacie będziemy bawili się w tym roku! Już niebawem pierwsze spotkanie organizacyjne, po którym będziemy mogli zdradzić hasło przewodnie naszej tegorocznej edycji imprezy!

Liczymy na Was drodzy Juromaniacy... liczymy, że w tym roku jeszcze liczniej pokażecie się w trakcie festiwalu w naszym regionie!
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_03-04.06.2023 - godz. 12.00

Rynek w Olkuszu
ul. Rynek
OLKUSZ.
Święto Srebra - Dni Olkusza 2023

Już tradycyjnie – w pierwszy weekend czerwca – odbędą się Dni Olkusza 2023. Tegoroczną edycję święta wszystkich Mieszkańców uświetnią swoimi występami znakomite gwiazdy: IRA oraz Margaret. Z kolei Nick Sinckler, wspólnie z Morningstar Orchestra, wykonają program Golden Hits of Michael Jackson Symfonicznie. Nie braknie również atrakcji towarzyszących, m.in. występów lokalnych artystów, korowodu ulicami miasta, wesołego miasteczka, czy pokazu laserów.

- Planowanie tak dużego Święta rozpoczynamy wiele miesięcy przed samym wydarzeniem. Jest to potrzebne, by odpowiednio wcześniej zagwarantować sobie udział największych gwiazd, przyciągających największą liczbę fanów. W tym roku wystąpią artyści najwyższego krajowego formatu, a także młode, lokalne i bardzo obiecujące talenty. Dziękuję sponsorom za bezcenne wsparcie tej imprezy, a wszystkich Mieszkańców oraz Gości Srebrnego Miasta zachęcam do fantastycznej zabawy – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

WSTĘP WOLNY


02-04.06.2023 - godz. 16.00

Zamek w Będzinie
ul. Zamkowa 1
BĘDZINWSTĘP WOLNY

.
XIX Turniej na Zamku Królewskim w Będzinie

Zapraszamy serdecznie kolejny raz zarówno rekonstruktorów - uczestników turnieju, jak i widzów. Datowanie 1350-1420.

Turniej dla rekonstruktorów wyłącznie na zaproszenia (prosimy o zgłoszenia - otrzymacie zaproszenie i potwierdzenie przyjęcia na turniej).

Prosimy rekonstruktorów i rzemieślników o nadsyłanie zgłoszeń do 30,04,2023r. KONIECZNIE NA MAIL:
brzamkubedzin@o2.pl.

Prosimy nie wysyłać zgłoszeń przez sms, messenger, whatsapp i inne, gdyż powoduje to poźniejsze zamieszanie, dublowanie się lub zagubienie zgloszeń.

Liczba osób biorących udział w wydarzeniu jest ograniczona !!!
Decyduje kolejność zgłoszeń.

Dla widzów przez cały turniej wstęp jest bezpłatny (wstęp na imprezę nie obejmuje obozu historycznego, do którego wejść i w którym przebywać mogą wyłącznie rekonstruktorzy).


02-04.06.2023 - godz. 16.00

Miechowice,
ul. Elektrownia
BYTOMWSTĘP WOLNY

.
XVIII Zlot Pojazdów Militarnych w Bytomiu "Śląskie Manewry

Jak co roku zapraszamy miłośników militariów na jeden z największych zlotów militarnych w Polsce! To już osiemnasta edycja! Przejażdżki wojskowym sprzętem, pyszna grochówka oraz masa innych atrakcji dla dużych i małych! Do zobaczenia w Miechowicach!


26.05.2023 - godz. 17.30

ArcelorMittal Park
Arena Sosnowiec
ul. gen. Mariusza Zaruskiego 2
SOSNOWIEC-
Kadra Siatkówki Mężczyzn

POLSKA
vs
NIEMCY
21.05.2023 - godz. 18.00

Bazylika św. Szczepana i MB Boguckiej
ul. ks. Leopolda Markiewki 89
KATOWICEWSTĘP WOLNY

.
Festiwal "MUZYCZNE WIECZORY W BAZYLICE"

Festiwal "MUZYCZNE WIECZORY W BAZYLICE" - to festiwal, który z dużym powodzeniem zaistniał w maju 2016 roku, wpisując się w szeroką strategię kulturalną Katowic - Miasta Muzyki UNESCO, organizowany przez Rzymskokatolicką Parafię św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach wraz z MDK "Bogucice - Zawodzie". Patronat nad tegorocznym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa oraz Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prof. dr hab. Władysław Szymański. Planując kolejną edycję festiwalu, a także chcąc stale podnosić jego rangę, należy podkreślić również jego przesłanie. Jest to impreza muzyczna skupiona wokół Bazyliki – Sanktuarium Matki Bożej Boguckiej, która weszła na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych i stanowi wkład w rozwój naszego miasta i regionu, a także sprzyja dostępności kultury nieodpłatnie dla wszystkich mieszkańców. Inauguracja VIII Muzycznych Wieczorów w Bazylice to koncert zatytułowany „Między słowem a dźwiękami”, gdzie muzyka w wykonaniu wybitnego organisty Władysława Szymańskiego i Kwintetu Dętego Blaszanego NOSPR, przeplatać się będzie z tekstami czytanymi przez aktora Zbigniewa Zamachowskiego. Drugi koncert „Wieczór z The WHOOP Group”, to prezentacja znakomitego kwartetu saksofonowego w klasycznym repertuarze. „Opera w Bazylice” to tytuł finałowego koncertu tegorocznej edycji festiwalu, gdzie soliści, chór i orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu, zaprezentują słynne arie z największych dzieł operowych.

Zapraszamy serdecznie


15.05.2023 - godz. 18.00

ArcelorMittal Park
Arena Sosnowiec
ul. gen. Mariusza Zaruskiego 2
SOSNOWIEC-
kolejka rozgrywek I ligi

Zagłębie Sosnowiec vs TS Podbeskidzie Bielsko-BiałaIMPREZA BILETOWANA


13.05.2023 - godz. 22.00

NOSPR Katowice
plac Wojciecha Kilara 1
KATOWICEWSTĘP WOLNY

.
Noc Muzeów 2023 w NOSPR

Jak co roku, Festiwal Katowice Kultura Natura zbiega się w czasie z muzealną nocą.
Specjalnie na ten wieczór NOSPR zamieni się w scenerię z sennego koszmaru.

Zapowiadamy krótkie, 20-minutowe pokazy muzyki organowej z filmów grozy, festiwalowe zegary-kukułki Erwina Stachego przeniosą się do foyer i będą wygrywać upiorne melodie, a my w mrocznej aurze oprowadzimy Państwa po budynku.

NOC MUZEÓW w NOSPR

godz. 22:00 – 24:00 – Upiorne zwiedzanie zakamarków NOSPR

sobota, 13.05.2023, 22:00 -00:00
NOSPR

NOSPR Katowice
plac Wojciecha Kilara 1
40-202 Katowiece

Zwiedzanie indywidualne - 0 PLN


14.05.2023 - godz. 18.00

Bazylika św. Szczepana i MB Boguckiej
ul. ks. Leopolda Markiewki 89
KATOWICEWSTĘP WOLNY

.
Festiwal "MUZYCZNE WIECZORY W BAZYLICE"

Festiwal "MUZYCZNE WIECZORY W BAZYLICE" - to festiwal, który z dużym powodzeniem zaistniał w maju 2016 roku, wpisując się w szeroką strategię kulturalną Katowic - Miasta Muzyki UNESCO, organizowany przez Rzymskokatolicką Parafię św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach wraz z MDK "Bogucice - Zawodzie". Patronat nad tegorocznym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa oraz Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prof. dr hab. Władysław Szymański. Planując kolejną edycję festiwalu, a także chcąc stale podnosić jego rangę, należy podkreślić również jego przesłanie. Jest to impreza muzyczna skupiona wokół Bazyliki – Sanktuarium Matki Bożej Boguckiej, która weszła na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych i stanowi wkład w rozwój naszego miasta i regionu, a także sprzyja dostępności kultury nieodpłatnie dla wszystkich mieszkańców. Inauguracja VIII Muzycznych Wieczorów w Bazylice to koncert zatytułowany „Między słowem a dźwiękami”, gdzie muzyka w wykonaniu wybitnego organisty Władysława Szymańskiego i Kwintetu Dętego Blaszanego NOSPR, przeplatać się będzie z tekstami czytanymi przez aktora Zbigniewa Zamachowskiego. Drugi koncert „Wieczór z The WHOOP Group”, to prezentacja znakomitego kwartetu saksofonowego w klasycznym repertuarze. „Opera w Bazylice” to tytuł finałowego koncertu tegorocznej edycji festiwalu, gdzie soliści, chór i orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu, zaprezentują słynne arie z największych dzieł operowych.

Zapraszamy serdecznie


13.05.2023 - godz. 19.00

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZINWSTĘP WOLNY

.
Koncert Carrantuohill - NOC MUZEÓW 2023 w Arendzie - Lochy Zamkowe

Wieczór z muzyką celtycką na zamku w Będzinie!

Grupa CARRANTUOHILL istnieje od 1987 roku. Wykonuje zarówno tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji, jak i własne opracowania aranżacyjne oparte na “celtyckich korzeniach”. Wykorzystuje przy tym bardzo stylowe instrumentarium (skrzypce, uilleann pipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara akustyczna) poszerzając brzmienie o instrumenty perkusyjne, klawiszowe oraz gitarę basową.

CARRANTUOHILL wielokrotnie gościł w IRLANDII. W 1994 roku jako uczestnik warsztatów muzycznych South Sligo Summer School w Sligo, prowadzonych przez najlepszych znawców i wykonawców muzyki irlandzkiej. Później kolejno w 1997, 1999 i 2004 roku koncertując m.in. na jednym z największych irlandzkich festiwali – “Cork Folk Festival” oraz w słynnym “Fox`s Pubie” czy też w “St`Anns Church” w Dublinie. Irlandzkie koncerty Carrantuohill odbywały się również w Galway oraz w lipcu 2005 roku na jednym z największych – festiwalu “Dancing with Lunasa”w malowniczym zamku w Kinnitty. W Irlandii powstawały też liczne teledyski zespołu.

W 1998 roku CARRANTUOHILL koncertował w USA na osobiste zaproszenie Czesława Miłosza tworząc muzyczną oprawę Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego w Claremont McKenna College w Kalifornii.

Od 2004 r. jest gościem festiwalu “Roches de Celtiques” w Rochetaillee we Francji. Popularność zespołu właśnie w tym kraju wzrosła do tego stopnia, że powstał management zespołu we Francji. Zespół miał już okazję wystąpić na koncertach w Lyonie, Chambles, St.Etienne, St.Victor, Villard de Lans, Caloire.

W 2007 r. zespół otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego – FRYDERYKA 2006 w kategorii Album Roku Etno – Folk za płytę “SESSION NATURAL IRISH & JAZZ”.

Również tego roku zespół wystąpił na jednym z najbardziej znanych i największych w Europie celtyckich festiwali – Guinness Irish Festiwal w Sion w Szwajcarii.


14.05.2023 - godz. 18.00

Bazylika św. Szczepana i MB Boguckiej
ul. ks. Leopolda Markiewki 89
KATOWICEWSTĘP WOLNY

.
Festiwal "MUZYCZNE WIECZORY W BAZYLICE"

Festiwal "MUZYCZNE WIECZORY W BAZYLICE" - to festiwal, który z dużym powodzeniem zaistniał w maju 2016 roku, wpisując się w szeroką strategię kulturalną Katowic - Miasta Muzyki UNESCO, organizowany przez Rzymskokatolicką Parafię św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach wraz z MDK "Bogucice - Zawodzie". Patronat nad tegorocznym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa oraz Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prof. dr hab. Władysław Szymański. Planując kolejną edycję festiwalu, a także chcąc stale podnosić jego rangę, należy podkreślić również jego przesłanie. Jest to impreza muzyczna skupiona wokół Bazyliki – Sanktuarium Matki Bożej Boguckiej, która weszła na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych i stanowi wkład w rozwój naszego miasta i regionu, a także sprzyja dostępności kultury nieodpłatnie dla wszystkich mieszkańców. Inauguracja VIII Muzycznych Wieczorów w Bazylice to koncert zatytułowany „Między słowem a dźwiękami”, gdzie muzyka w wykonaniu wybitnego organisty Władysława Szymańskiego i Kwintetu Dętego Blaszanego NOSPR, przeplatać się będzie z tekstami czytanymi przez aktora Zbigniewa Zamachowskiego. Drugi koncert „Wieczór z The WHOOP Group”, to prezentacja znakomitego kwartetu saksofonowego w klasycznym repertuarze. „Opera w Bazylice” to tytuł finałowego koncertu tegorocznej edycji festiwalu, gdzie soliści, chór i orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu, zaprezentują słynne arie z największych dzieł operowych.

Zapraszamy serdecznie


13.05.2023 - godz. 18.00

Fabryka Porcelany w Katowicach
ul. Porcelanowa 23
KATOWICEWSTĘP WOLNY

.
Noc Muzeów 2023 w Fabryce Porcelany

Fabryka Porcelany zaprasza w Noc Muzeów na zwiedzanie miejsc na co dzień niedostępnych, spotkania i pokazy filmów.

W programie między innymi:

prezentacja filmu przedstawiającego proces produkcji porcelany;
zwiedzanie Fabryki Porcelany z przewodnikiem, w tym również możliwość odwiedzenia tych miejsc, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających (godz. 18.00 – 21.00, start grup co 30 min.);
spotkanie z historykiem, który wprowadzi nas w klimat sprzed 100 lat (godz. 18.00);
przestrzenna duża wystawa zdjęć dawnej Fabryki Porcelany;
ekspozycja ocalonych od zniszczenia cennych artefaktów architektury

sobota, 13.05.2023, 18:00 -21:00
Fabryka Porcelany

Fabryka Porcelany w Katowicach
ul. Porcelanowa 23
40-246 Katowice

Wstęp bezpłatny - 0 PLN


13.05.2023 - godz. 18.00

Muzeum Śląskie w Katowicach
ul. T. Dobrowolskiego 1
KATOWICEWSTĘP WOLNY

.
Noc Muzeum 2023 w Muzeum Śląskie

Noc Muzeum 2023 w Muzeum Śląskie
13 maja Muzeum Śląskie zaprasza na Dostępną Noc Muzeów.

Podczas nocnej wizyty w Muzeum Śląskim będziecie mogli:

wziąć udział w warsztatach plastycznych i fotograficznych (i nie tylko!),
usłyszeć ciekawostki opowiadane przez naszych kuratorów,
zwiedzić miejsca niedostępne na co dzień,
zobaczyć diabły z kolekcji Działu Etnografii,
a także potańczyć podczas warsztatów flamenco!

Ponadto w programie m.in. oprowadzanie po wystawie dotykowej z niewidomymi przewodnikami, wykład archeologiczny, spektakl przygotowany przez wykonawców Głuchych, a na finał koncert z tłumaczeniem PJM!

Tej nocy nie może Was u nas zabraknąć!

Zwiedzanie w godzinach 18:00 – 1:00 / Ostanie wejście o 24:00

WYSTAWY STAŁE:

Galeria polskiej sztuki nowoczesnej 1800-1945 / poziom -2
Galeria plastyki nieprofesjonalnej / poziom -2
Galeria śląskiej sztuki sakralnej / poziom -4
Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów / poziom -4
Na tropie Tomka / Stolarnia

WYSTAWY CZASOWE:

Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach / poziom -2,
Głusza / Łaźnia,
Biotekstura, tajemnica oddechu. „Bambini” Magdaleny Abakanowicz / hol centralny,
Sztuka w coronie / poziom -2,
Ryszard Czernow Vanitas 2023 / Spichlerz,
Doświadczanie miejsca / tunel – 4.

WYDARZENIA:

Zapytaj mnie o sztukę – dyżur kuratorski
czas: 18.00 – 00.30 / miejsce: Galeria polskiej sztuki nowoczesnej 1800-1945 i wystawa „Poza Edenem”

dostępne tyflografiki

Nokturn – warsztaty plastyczne dla dzieci
czas: 18.30 – 22.00 / miejsce: sala C
Licho nie śpi – wystawa diabłów z kolekcji Działu Etnografii
czas: 18.00 – 00.00 / miejsce: sala H
Zwiedzanie pracowni konserwacji
czas: 18.00 – 00.00 / miejsce: pracownia konserwacji, poziom -2

o 18.15 zwiedzanie z tłumaczeniem PJM

Kiermasz wydawnictw
czas: 18.00 – 00.00 / miejsce: budynek główny
Oprowadzanie w ciemności – wystawa dotykowa z niewidomymi przewodnikami
czas: 19.45, 20.30, 21.15, 22.00, 22.45 / miejsce: sala I

wystawę może jednorazowo zwiedzać 10 osób / obowiązują zapisy mailowe: przewodnicy@muzeumslaskie.pl – zapisy ruszają 4 maja

Ciemnia – warsztaty fotograficzne
czas: 18.30, 19.30, 20.30, 21.30, 22.30, 23.30 / miejsce: sala G

w warsztatach jednorazowo może uczestniczyć10 osób / obowiązują zapisy mailowe: przewodnicy@muzeumslaskie.pl – zapisy ruszają 4 maja

Byzuch u Ferdynanda – oprowadzanie po terenie zewnętrznym muzeum
czas: 18.30 – 19.30 / miejsce: teren zewnętrzny Muzeum Śląskiego

w oprowadzaniu może uczestniczyć 30 osób / obowiązują zapisy mailowe: przewodnicy@muzeumslaskie.pl – zapisy ruszają 4 maja

Oświeć mnie – anegdoty i ciekawostki na wystawie „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”
czas: 18.00 – 21.00 / miejsce: wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”
Światło złota i ciemność grobowca Tutanchamona – wykład egiptologa dr Wojciecha Ejsmonda
czas: 20.00 – 21.00 / miejsce: sala A

Warsztaty tworzenia poezji z Maciejem M. Szczawińskim
czas: 19.00 – 22.00 / miejsce: Czytelnia

dostępne dla osób niewidomych i słabowidzących

Warsztaty flamenco – wydarzenie finalizujące cykl warsztatów
czas: 18.00 – 21.00 / miejsce: Stolarnia
„Nie miłość, czyli siedemnaście spotkań” – spektakl finałowy przygotowany przez wykonawców Głuchych jako efekt warsztatów teatralnych
czas: 22.00 – 23.30 / miejsce: Stolarnia

tekst i reżyseria: Bogusław Słupczyński / spektakl w języku polskim i polskim języku migowym z audiodeskrypcją

Warsztaty tworzenia neonów
czas: 19.30 – 20.30 (z tłumaczeniem PJM) i 21.00 – 22.00 / miejsce: namiot na placu Fajrant (na wypadek załamania pogody prezentacja bez warsztatów odbędzie się w sali B)

w warsztatach jednorazowo może uczestniczyć 20 osób / obowiązują zapisy mailowe: przewodnicy@muzeumslaskie.pl – zapisy ruszają 4 maja

Pieśni nocy – koncert Muzealnego Chóru Społecznego
czas: 21.30 – 22.00 / miejsce: budynek administracyjny, poziom -4
Sorry Boys – koncert finałowy z tłumaczeniem PJM
czas: 23.15 – 00.30 / miejsce: scena na parkingu naziemnym

Informacje dodatkowe:

Od 11 maja parking naziemny Muzeum Śląskiego będzie nieczynny.
Zapraszamy do korzystania z parkingu podziemnego, jednocześnie przypominamy, że parking miejski w Strefie Kultury w weekendy jest bezpłatny.

sobota, 13.05.2023, 18:00 -01:00
Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie w Katowicach
ul. T. Dobrowolskiego 1
40-205 Katowice

Wstęp bezpłatny - 0 PL


13.05.2023 - godz. 18.00

Muzeum
ul.
BĘDZIN.
Noc Muzeów 2023 w BĘDZINIE

WSTĘP WOLNY


11.05.2023 - godz. 17.30

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
Tauron 1. Liga -PLAY OFF - 1 mecz finałowy
MKS Będzin vs Norwid Częstochowa

W poprzednim sezonie sięgnęli po srebrno, czy w tym wywalczą złoto? W pierwszym meczu finałowym TAURON1.Ligi MKS Będzin przed własną publicznością spotka się z Norwidem Częstochowa.IMPREZA BILETOWANA


07.05.2023 - godz. 18.00

Bazylika św. Szczepana i MB Boguckiej
ul. ks. Leopolda Markiewki 89
KATOWICEWSTĘP WOLNY

.
Festiwal "MUZYCZNE WIECZORY W BAZYLICE"

Festiwal "MUZYCZNE WIECZORY W BAZYLICE" - to festiwal, który z dużym powodzeniem zaistniał w maju 2016 roku, wpisując się w szeroką strategię kulturalną Katowic - Miasta Muzyki UNESCO, organizowany przez Rzymskokatolicką Parafię św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach wraz z MDK "Bogucice - Zawodzie". Patronat nad tegorocznym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa oraz Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prof. dr hab. Władysław Szymański. Planując kolejną edycję festiwalu, a także chcąc stale podnosić jego rangę, należy podkreślić również jego przesłanie. Jest to impreza muzyczna skupiona wokół Bazyliki – Sanktuarium Matki Bożej Boguckiej, która weszła na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych i stanowi wkład w rozwój naszego miasta i regionu, a także sprzyja dostępności kultury nieodpłatnie dla wszystkich mieszkańców. Inauguracja VIII Muzycznych Wieczorów w Bazylice to koncert zatytułowany „Między słowem a dźwiękami”, gdzie muzyka w wykonaniu wybitnego organisty Władysława Szymańskiego i Kwintetu Dętego Blaszanego NOSPR, przeplatać się będzie z tekstami czytanymi przez aktora Zbigniewa Zamachowskiego. Drugi koncert „Wieczór z The WHOOP Group”, to prezentacja znakomitego kwartetu saksofonowego w klasycznym repertuarze. „Opera w Bazylice” to tytuł finałowego koncertu tegorocznej edycji festiwalu, gdzie soliści, chór i orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu, zaprezentują słynne arie z największych dzieł operowych.

Zapraszamy serdecznie


07.05.2023 - godz. 17.30

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
Tauron 1. Liga -PLAY OFF - 1 półfinał
MKS Będzin vs BKS Visła Proline Bydgoszcz

Kto zagra o złoto, a kto o brąz? Bądźcie z nami w Będzin Arena podczas trzeciego meczu półfinałowego TAURON1.Liga, w którym MKS zmierzy się z BKS Visła Proline Bydgoszcz.IMPREZA BILETOWANA


05.05.2023 - godz. 20.00

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZIN.
Wojtek Kamiński & Mimi Zenkner w Arendzie - Lochy Zamkowe

Zapraszamy na Stand-Up

IMPREZA BILETOWANA


03.05.2023 - godz. 15.00

PKP
plac Powstańców Styczniowych
SOSNOWIEC.
16 Zagłębiowska Masa Krytyczna

Zapraszamy wszystkich, którzy są tylko w stanie dojechać rowerami na 16 Zagłębiowska Masa Krytyczna . Nie ma zapisów, impreza jest całkowicie darmowa dla uczestników. Zapraszamy 3 maja 2023 na plac Powstańców Styczniowych przed Dworcem Głównym w Sosnowcu od godziny 12.00.

WSTĘP WOLNY


30.04.2023 - godz. 17.30

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
Tauron 1. Liga -PLAY OFF - 1 półfinał
MKS Będzin vs BKS Visła Proline Bydgoszcz

W pierwszym półfinale TAURON1.Liga MKS zmierzy się z BKS Visła Proline Bydgoszcz.IMPREZA BILETOWANA


28.04.2023 - godz. 20.00

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZINIMPREZA BILETOWANA

.
Poparzeni Kawą Trzy w Arendzie - Lochy Zamkowe

Zapraszamy na koncert inaugurujący Zamkowe Granie 2023. Wyjątkowe wydarzenie w wyjątkowym miejscu.

Zespół powstał w 2005 roku utworzony przez pracowników Radia RMF FM i Radia Zet. Wydanie pierwszej płyty w 2011 roku zbiegło się ze spektakularnym sukcesem na "Festiwalu Top Trendy" w Sopocie, gdzie zespół zdobył Nagrodę Dziennikarzy, a miesiąc później zwyciężył na ogólnopolskim festiwalu "Przebojem na antenę". Od tej chwili "Poparzeni Kawą Trzy" goszczą na największych polskich scenach festiwalowych takich jak "Przystanek Woodstock 2012" zarejestrowany na DVD, Ostróda Reggae Festiwal, "Czad festiwal, "Finały WOŚP" w Polsce i za granicą, "Lato Dwójki i Radia Zet", a miliony bawią się przed telewizorami w rytm "Kawałka do tańca" podczas Sylwestrowych nocy organizowanych przez Polsat. Teksty do wszystkich utworów, a wśród nich takich przebojów jak "Byłaś dla mnie wszystkim", "Wezmę cię", "Okrutna zła i podła" pisze Rafał Bryndal muzykę, określaną jako miks ska/rocka i miejskiego folku, komponują sami Poparzeni. 19.04.2019 r. miała premierę kolejna płyta zatytułowana "Zakochaj się we mnie", a w ślad za nią videoclip do singla o tym samym tytule.

Skład: Roman Osica, Krzysztof Zasada, Wojciech Jagielski, Mariusz Gierszewski, Piotrek Sławiński, Marian Hilla, Jacek Kret.


22-23.04.2023

Hala Widowiskowo-Sportowa SPODEK
ul. Olimpujska
KATOWICEIMPREZA BILETOWANA

.
ŚLONSKO GIEŁDA MINERAŁÓW, BIŻUTERII I SKAMIENIAŁOŚCI KATOWICE/SPODEK

Giełda Minerałów i biżuterii #GeoExpo to idealne miejsce dla każdego, kto chce poznać niesamowite dary natury, zobaczyć piękno procesów geologicznych lub po prostu w ciekawy sposób spędzić czas.

Wystawcy z całej Polski i z zagranicy zadbają o to, by każdy znalazł coś dla siebie.

Promujemy to, czego nie znajdziecie w sklepach – spotkacie niezwykłych kolekcjonerów, rzemieślników, artystów i jubilerów. Zobaczycie okazałe jedyne w swoim rodzaju minerały i kamienie szlachetne, będziecie mogli nabyć niepowtarzalną, ręcznie wykonaną biżuterię.

ZAPRASZAMY DO SPODKA!
22-23 KWIETNIA 2023
al. Wojciecha Korfantego 35
Wstęp w godzinach 10-18

Bilety do kupienia w kasach w dniu wydarzenia lub online poprzez stronę
https://ticketexpo.online

- Normalny - 18 zł
- Ulgowy - 12 zł (emeryci, renciści, młodzież do 18-tego roku życia)

Bezpłatnie - zorganizowane wycieczki i grupy szkolne oraz dzieci do 5 lat

UWAGA:
Bilet uprawnia do wstępu na wszystkie wydarzenia, które odbędą się w Spodku w tym terminie:

- Giełda Terrarystyczna
- Festiwal Ezoteryki i Medycyny Naturalnej

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej http://www.geoexpo.eu/


21-23.04.2023 - godz. 17.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN

.
Mistrzostwa Polski w Kickboxingu

Mistrzostwa Polski w Kickboxingu

Data: 21-23.04.2023 r. (piątek, sobota i niedziela)
Miejsce zawodów: Hala Sportowa „Będzin Arena”
Organizator: Klub Sportowy Mistral Będzin ; Jurajska Akademia Sportu Łazy

Patronat:
Polski Związek Kickboxingu
Honorowy patronat Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego

Konkurencje/Kategorie wiekowe:
Pointfighting - Junior/Senior/Weteran
Light-contact- Junior/Senior/Weteran
Kick-light- Kadet Młodszy/Kadet Starszy

Szacujemy, że do rywalizacji zostanie zgłoszonych około 1000 zawodników/zgłoszeń z klubów z całego kraju, którzy będą rywalizować w poszczególnych formułach i kategoriach wiekowych.

IMPREZA BILETOWANA


22.04.2023 - godz. 19.00

Arena Gliwice - Mała Arena
ul. Akademicka 50
GLIWICE-
Fryderyk Festiwal: Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu

Musisz tu być! Usłysz i zobacz na żywo w Gliwicach: Julia Wieniawa, Smolasty, Szczyl, Behemoth, T.Love, Mrozu, Sara James i wiele więcej - jedyny taki festiwal i najważniejsze nagrody muzyczne w Polsce - sobota 22 kwietnia - Arena Gliwice - Fryderyk Festiwal 2023 - Zdobądź bilet już dziś!
21.04.2023 - godz. 20.00

HALA SPORTOWA MCKIS
ul.
JAWORZNO.
Babilon MMA 35.
Adrian "Ares" Błeszyński vs Piotr Wawrzyniak.

21 kwietnia w Jaworznie odbędzie się gala Babilon MMA 35. W walce wieczoru Zobaczymy pojedynek o pas wagi średniej, w którym Adrian "Ares" Błeszyński zmierzy się o upragniony pas federacji z Piotrem Wawrzyniakiem.

To jest ten rok.

Po swoje ARES

IMPREZA BILETOWANA


19.04.2023 - godz. 18.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN

IMPREZA BILETOWANA

.
Tauron 1. Liga -PLAY OFF
MKS Będzin vs Lechia Tomaszów Mazowiecki

III rundy i aż jedenaście spotkań.
Nawet tyle może potrwać faza play-off TAURON 1.Liga z udziałem naszego zespołu.


19 kwietnia rozpocznie się długo wyczekiwana przez wszystkich faza play-off TAURON1.Ligi. W najbardziej interesującej nas parze MKS Będzin zagra z Lechią Tomaszów Mazowiecki.

W fazie zasadniczej będzinianie dwukrotnie rywalizowali z ekipą z woj. łódzkiego. Na wyjeździe stracili tylko seta, a u siebie - niespełna dwa tygodnie temu - zagrali na zero z tyłu. - To może być nasz rywal w play-off, więc tym bardziej cieszę się z tego, że wyszliśmy na pełnym skupieniu i zagraliśmy dobre spotkanie przy pełnej koncentracji - mówił po rewanżu Wojciech Serafin, szkoleniowiec drużyny z Zagłębia Dąbrowskiego.

W ćwierćfinale rywalizacja toczyć się będzie do dwóch zwycięstw. W przypadku ewentualnego wyeliminowania, ósmego po 30 kolejkach, stulatka z Tomaszowa Mazowieckiego, kolejnym rywalem mistrza fazy zasadniczej będzie (czwarty po sezonie regularnym) Mickiewicz Kluczbork lub (piąta) Visła Bydgoszcz.

W pozostałych meczach I rundy Exact Systems Norwid Częstochowa spotka się z PZL Leonardo Avią Świdnik, natomiast Chemeko-System Gwardia Wrocław podejmie AZS AGH Kraków. Lepsi z tych par zagrają w drugim półfinale.


15.04.2023 - godz. 18.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
Tauron 1. Liga
MKS Będzin vs BKS Visła Proline BydgoszczIMPREZA BILETOWANA


06.04.2023 - godz. 18.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
Tauron 1. Liga
MKS Będzin vs KS LECHIAIMPREZA BILETOWANA


02.04.2023 - godz. 09.00

Targowisko Miejskie w Będzinie
ul. Gzichowska
BĘDZINWSTĘP WOLNY

.
Rozpoczęcie Sezonu 2023 z Klasyczną Niedzielą

Klasyczna Niedziela startuje z sezonem 2023 !!!

Wiemy, że tak samo jak my, czekaliście z niecierpliwością na tą chwile. Już w pierwszą Kwietniową niedziele, czyli 02.04.2023, na targowisku miejskim w Będzinie odbędzie się rozpoczęcie sezonu 2023 z Klasyczną Niedzielą.

Za oknami pogoda coraz bardziej słoneczna więc wyciągajcie swoje klasyki, róbcie ostatnie poprawki, zmieniajcie ogumienie na letnie i bądźcie gotowi na nasze wspólne spotkanie.
Impreza rozpoczyna się jak zawsze o godzinie 9:00

Dla wszystkich odwiedzających będzie czekać poczęstunek oraz kawa i herbata
Nie zapomnijcie odwiedzić Będzińskiego Targu Staroci, który odbywa się w tym samym czasie i w tym samym miejscu.

Plan spotkania:

9:00 Rozpoczęcie zlotu
10:30 Zaczynamy głosowanie na Samochód i Miesiąca
11:30 Zakończenie głosowania
12:00 Ogłoszenie zwycięzcy i wręczenie nagród
13:00 Zakończenie zlotu
Serdecznie wszystkich zapraszamy.
Do zobaczenia na targowisku


01.04.2023 - godz. 18.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
Tauron 1. Liga
MKS Będzin vs SMS PZPS SpałaIMPREZA BILETOWANA


29.03.2023 - godz. 18.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
Tauron 1. Liga
MKS Będzin vs PZL LEONARDO Avia ŚwidnikIMPREZA BILETOWANA


24.03.2023 - godz. 16.00

ArcelorMittal Park
Arena Sosnowiec
ul. gen. Mariusza Zaruskiego 2
SOSNOWIEC

-
Polska - Czechy #U20

Dzień dobry! Jeśli chcecie obejrzeć piłkę na międzynarodowym poziomie, to już 24 marca o godzinie 16.00 na stadionie piłkarskim w ArcelorMittal Park rozegra się mecz Polska - Czechy #U20.

Wszystkie bilety w cenie 10 zł.
Sprzedaż biletów za pośrednictwem https://bilety.zaglebie.eu, stacjonarnie w Fanstore Zagłębia oraz przed meczem w kasach.
To z kim widzimy się na stadionie?


18-19.03.2023

Technikum nr 4 Transportowe
ul. Jana Kilińskiego 31
SOSNOWIECIMPREZA BILETOWANA

.
VII Festiwal • KOLEJ W MINIATURZE • Sosnowiec 2023

Festiwal „Kolej w miniaturze” zaplanowany jest na 18-19 marca w CKZiU przy ul. Kilińskiego 31.

W sobotę, 18 marca, festiwal odbędzie się w godzinach 10-18, a w niedzielę, 19 marca – w godzinach 10-17. Od godziny 13:30 do 14:30 zaplanowana jest przerwa, podczas której nie będą jeździć pociągi, nie będzie też działał symulator. Jak informują organizatorzy, wstęp na salę sportową z makietami modułowymi kosztować będzie 10 zł, a na pozostałe ekspozycje, zajęcia i symulator wstęp będzie wolny. Dzieci do lat 12 mają wszędzie darmowy wstęp.

Wielki interaktywny pokaz techniki kolejowej - makiety i modele kolejowe
Nauka i zabawa kolejkami dla dużych i małych

Już po raz VII wznawiamy tę fantastyczną imprezę, cieszącą się przeogromnym zainteresowaniem

Festiwal „KOLEJ W MINIATURZE” to edukacja, doświadczanie fascynacji techniką poprzez wielką, powszechną zabawę kolejkami. Miłośnicy Kolei prezentują swe techniczne, modelarskie i kolekcjonerskie dokonania, bawią się w kolej, organizują ruch kolejowy, sterują jazdą lokomotyw i pociągów oraz - co jest najważniejsze – wciągają w tę zabawę widzów, przybyłych na Festiwal gości.

Przez zabawę w kolej poznajemy organizację ruchu, sterowanie i automatykę, konstrukcję i logikę funkcjonowania maszyn i urządzeń – które każdego entuzjastę techniki zachwycają, inspirują, rozwijają, kształcą.

Nieodłącznym elementem Festiwalu jest też konkurs na najefektowniejszą ekspozycję, najładniejszy segment makiety, najciekawszy skład pociągu.

Miejsce festiwalu

Sala sportowa i pomieszczenia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, przy ul. Jana Kilińskiego 31 (po drugiej stronie torów przy stacji PKP w Sosnowcu, gdzie stoi widoczny z peronów pomnik-parowóz Ty51. Pod torami wiedzie tam przejście podziemne wprost z dworca na drugą stronę miasta.). Festiwal odbywa się w tym samym miejscu, co prowadzone w każdą pierwszą niedzielę miesiąca Giełdy kolejkowe.


Termin Festiwalu

Sobota, 18 marca 2023, godz. 10:00 – 18:00
Niedziela, 19 marca 2023, godz. 10:00 – 17:00

Od godz. 13:30 do godz. 14:30 jest przerwa ruchowa. Wystawa jest czynna cały czas. Podczas przerwy ruchowej nie jeżdżą pociągi, symulator jest wyłączony.

Atrakcje festiwalu

Wielkie modułowe makiety linii kolejowych ze stacjami i bocznicami z licznie jeżdżącymi pociągami zgodnie z zasadami ruchu kolejowego i wyglądem odpowiadającymi poszczególnym epokom historycznym dawnej i współczesnej kolei.
Dioramy i makiety kolejowe w różnych skalach z dużym pietyzmem odwzorowujące realną kolej.
Modele legendarnych lokomotyw i składów pociągów z kraju i ze świata.
Makiety ćwiczebne, ruchowe, gdzie samodzielnie można poprowadzić pociąg, sterować ruchem kolejowym, w tym wykonać manewry na stacji.
Symulator jazdy w prawdziwej kabinie lokomotywy elektrycznej.
Zajęcia plastyczne dla dzieci, w tym układanie i zabawy kolejkami, składanie i sklejanie prostych modeli.
Stoiska z pamiątkami, modelami i akcesoriami do budowy makiet i dioram.


Bilety wstępu

Wstęp na salę sportową z makietami modułowymi - 10 zł.
Wstęp wolny na wszystkie pozostałe ekspozycje, zajęcia, w tym symulator. Dzieci do lat 12 mają wszędzie wstęp darmowy.

Organizator

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Katowicach
(organizator comiesięcznej GIEŁDY w Sosnowcu)
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu


18-19.03.2023

Hala Widowiskowo-Sportowa Mosir
ul. Braci Mieroszewskich 91
SOSNOWIECIMPREZA BILETOWANA

.
GIEŁDA MINERAŁÓW, BIŻUTERII I SKAMIENIAŁOŚCI / SOSNOWIEC

- Unikatowe okazy minerałów?
- Ręcznie wykonana, jedyna w swoim rodzaju biżuteria?
- Kości dinozaurów sprzed milionów lat?

Na Giełdzie Minerałów każdy znajdzie coś dla siebie!

Wystawcy zaprezentują nie tylko minerały, ale także skamieniałości, biżuterię, meteoryty, bursztyny, kości dinozaurów oraz kamienie szlachetne.
Przyjdź i przekonaj się, że giełda minerałów i biżuterii to nie tylko wydarzenie dla geo-pasjonatów!
ZAPRASZAMY DO SOSNOWCA!

18-19 Marca 2023
Hala Widowiskowo-Sportowa MOSiR
ul. Braci Mieroszewskich 91

Wstęp w godzinach 10-18

Bilety dostępne w kasach w dniu wydarzenia lub online poprzez stronę:
https://ticketexpo.online
Normalny - 15 zł
Ulgowy - 10 zł (emeryci, renciści, młodzież do 18-tego roku życia)
Bezpłatnie - zorganizowane wycieczki i grupy szkolne oraz dzieci do 5 lat

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej http://www.geoexpo.eu/


12.03.2023 - godz. 15.00

ArcelorMittal Park
Arena Sosnowiec
ul. gen. Mariusza Zaruskiego 2
SOSNOWIEC-
kolejka rozgrywek I ligi

Zagłębie Sosnowiec vs SKRA Częstochowa
09.03.2023 - godz. 20.30

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
Tauron 1. Liga
MKS Będzin vs SPS Chrobry GłogówIMPREZA BILETOWANA


04.03.2023 - godz. 18.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
Tauron 1. Liga
MKS Będzin vs Exact Systems Norwid CzęstochowaIMPREZA BILETOWANA


24-26.02.2023

ArcelorMittal Park
Arena Sosnowiec
ul. gen. Mariusza Zaruskiego 2
SOSNOWIEC-
Energa Basket Liga Kobiet - Suzuki Puchar Polski kobiet

W lutym w Sosnowcu będzie turniej finałowy Suzuki Pucharu Polski kobiet. Od 24 do 26 lutego w ArcelorMittal Park czołowe zespoły Energa Basket Ligi Kobiet: PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp, BC Polkowice, VBW Arka Gdynia, Polski Cukier AZS UMCS Lublin, gospodynie MB Zagłębie Sosnowiec, a także najlepsza drużyna 1 Ligi Kobiet, Wisła CanPack Kraków powalczą o prestiżowe trofeum. To będą trzy dni wypełnione najlepszą żeńską koszykówką!
25.02.2023 - godz. 17.00

ArcelorMittal Park
Arena Sosnowiec
ul. gen. Mariusza Zaruskiego 2
SOSNOWIEC-
19. kolejka rozgrywek I ligi

Zagłębie Sosnowiec vs GKS Katowice

Zagłębie Sosnowiec kontra GKS Katowice.

Na otwarcie nowego stadionu piłkarskiego ArcelorMittal Parku Zagłębie Sosnowiec podejmie GKS Katowice w ramach 19. kolejki rozgrywek I ligi.

W sobotę, 25 lutego, emocje w Sosnowcu emocje sięgną zenitu. Nie dość że otwarty zostanie długo wyczekiwany przez mieszkańców i kibiców nowy stadion, to pojedynek Zagłębia Sosnowiec z GKS Katowice będzie potęgował doznania.
23.02.2023 - godz. 18.00

ArcelorMittal Park
Arena Sosnowiec
ul. gen. Mariusza Zaruskiego 2
SOSNOWIEC-
Kadra Koszykówki Mężczyzn

POLSKA
vs
AUSTRIA

23 lutego nastąpi otwarcie pierwszego z trzech obiektów Zagłębiowskiego Parku Sportowego. W prekwalifikacjach do EuroBasketu 2025 mężczyzn Biało-Czerwoni zmierzą się z Austrią

Reprezentacja Polski mężczyzn jest liderem grupy E prekwalifikacji do EuroBasket 2025. Spotkanie w Sosnowiec łączy jest doskonałą okazją do sprawdzania możliwości polskiej reprezentacji z innymi zespołami.
18.02.2023 - godz. 18.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
Tauron 1. Liga
MKS Będzin vs MKST Astra Nowa SólIMPREZA BILETOWANA


04.02.2023 - godz. 18.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
Tauron 1. Liga
MKS Będzin vs Legia WarszawaIMPREZA BILETOWANA


31.01.2023 - godz. 20.30

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN
.
V runda Tauron Pucharu Polski
MKS Będzin vs Aluron CMC Warta Zawiercie

MKS Będzin z przytupem zakończy styczeń 2023 roku. W V rundzie Pucharu Polski nasz zespół podejmie Aluron CMC Warta Zawiercie.IMPREZA BILETOWANA


21.01.2023 - godz. 18.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
Tauron 1. Liga
MKS Będzin vs PSG KPS SiedlceIMPREZA BILETOWANA


20.01.2023 - godz. 17.00
do 26.02.2023

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
CZELADŹWSTĘP WOLNY

.
„Gorzka chwała – powstanie 1863 roku” – wernisaż wystawy z wykładem prof. Dariusz Nawrota

Powstanie styczniowe 160 lat później.

Rok 2023 to oczywiście 160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego w którym Zagłębie Dąbrowskie miało wyjątkowy, w skali całego powstania udział. Wyjątkowy, lecz ciągle mało a czasem nawet zupełnie nie znany! Dlatego, także i przy okazji tej rocznicy warto przypominać o tej pięknej, patriotycznej karcie historii naszego regionu!

Największe i najdłużej trwające polskie powstanie będące zarazem ostatnią w XIX w. próbą wydźwignięcia się na niepodległość upamiętni najnowsza wystawa, której uroczysty wernisaż odbędzie się 20 stycznia o godz. 17.00. Uświetni go autorski wykład prof. Dariusza Nawrota, który z charakterystyczną dla siebie swadą i erudycją opowie o tym wiekopomnym dla dziejów Polski wydarzeniu ze szczególnym uwzględnieniem roli ziem dzisiejszego Zagłębia Dąbrowskiego.

Wypożyczona z Muzeum Niepodległości w Warszawie ekspozycja zatytułowana „Gorzka chwała – powstanie 1863 roku” przedstawia najistotniejsze fakty z lat 1855-1864 w ujęciu tematycznym: od tła międzynarodowego (wojna krymska), poprzez sytuację w kraju w latach 1861-1862 (manifestacje patriotyczne), prezentację obozów politycznych (biali i czerwoni) po strategię Aleksandra Wielopolskiego. Część poświęcona powstaniu obejmuje między innymi takie wątki jak – bitwy i potyczki powstania, walka o władzę, udział i rola kobiet, kryzys jesienny, dyktatura Romualda Traugutta.

Przy realizacji wystawy wykorzystano bogate zbiory znajdujące się w Muzeum Niepodległości (dokumenty, druki ulotne, grafiki, obrazy, realia), a także pochodzące z innych instytucji muzealnych.

Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających do 26 lutego.

Zapraszamy. Wstęp wolny.


15.01.2023 - godz. 16.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
29. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. ks. Kazimierza Szwarlika BĘDZIN '2023
KONCERT FINAŁOWY

Zwycięzcy eliminacji wezmą udział w finale Festiwalu. Przesłuchania finałowe odbędą się w dniach 12-14 stycznia 2023 r. (w czwartek i w piątek w godzinach 9.00 – 20.30, w sobotę w godzinach 9.00 – 15.00). 15 stycznia 2023 r. o godz. 16.00 odbędzie się Koncert Galowy z ogłoszeniem zdobywcy Grand Prix – nagrody wysokości 15 000 zł ufundowanej przez Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego.

http://mfkip.pl

WSTĘP WOLNY


14.01.2023 - godz. 19.00

Arena Gliwice - Mała Arena
ul. Akademicka 50
GLIWICE

www.mksdabrowa.pl

-
Energa Basket Liga - Koszykówka Mężczyzn

Tauron GTK Gliwice
vs
MKS Dąbrowa Górnicza

MKS DG MKS DG


11.01.2023 - godz. 18.00

Hala Sportowa Łagisza
ul. Jedności 38
BĘDZINIMPREZA BILETOWANA

.
Tauron Puchar Polski
MKS Będzin vs
10.01.2023 - godz. 19.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
29. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. ks. Kazimierza Szwarlika BĘDZIN '2023
KONCERT INAUGURACYJNY

10 stycznia o godz. 19.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej Będzin Arena odbędzie się Koncert Inauguracyjny Festiwalu w wykonaniu Zespołu GOLEC UORKIESTRA. Wstęp na koncert jest wolny – wymagana bezpłatna wejściówka, którą można odebrać w Biurze MFKiP w Szkole Podstawowej nr 10 (ul. Sportowa 2)

http://mfkip.pl

IMPREZA BILETOWANA


07.01.2023 - godz. 18.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
Tauron 1. Liga
MKS Będzin vs BAS Białystok

Od meczu z Białostocka Akademia Siatkówki BAS Białystok rozpoczną rundę rewanżową sezonu zasadniczego w TAURON 1.Liga siatkarze MKS-u.

Widzimy się w Będzin Arena. Pierwsza piłka o 18:00.IMPREZA BILETOWANA

aktualizacja: poniedziałek, 05 czerwiec 2023.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.
Zebrał i opracował: DARIUSZ NOWAK (
nddg ).