-CO GDZIE KIEDY - U SĄSIADÓW ( PO ZA GRANICAMI DĄBROWY GÓRNICZEJ )


..
.....
....*


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA
Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


.
.
_


ZAPROSZENIA ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv11-12.12.2021 - godz. 12:00 – 18:00

GALERIA "SZYB WILSON"
ul. Oswobodzenia 1
KATOWICEWSTĘP WOLNY

.
Festiwal Pierogów Świata w KatowicachPierogi są znane i lubiane w każdym zakątku Ziemi – także na Śląsku!

Właściwe każdy ma na nie swój własny przepis, a w zależności od kraju są one inaczej przygotowywane. Nadziewane owocami, warzywami, mięsem, serem czy ziemniakami, zawijane w ciasto z różnego rodzaju mąk, również bezglutenowych, doprawiane na słodko i ostro, gotowane, smażone lub pieczone - możliwości jest właściwie nieskończona liczba.

Będziecie mieli okazję spróbować pierogów dużych i małych, polskich, hiszpańskich, japońskich, tybetańskich czy hinduskich. Będzie w czym wybierać!

Dla każdego znajdzie się coś miłego. Gwarantujemy, że każdy smakosz będzie usatysfakcjonowany i opuści imprezę szczęśliwy, z pełnym brzuchem.

Spróbujcie tradycyjnych, domowych polskich pierogów z sezonowymi farszami, indyjskich samos, chińskich baobao, tybetańskich momo, włoskich calzone i gruzińskich chinkali! Zapraszamy na niezwykłą, pierogową ucztę ?? Zabierzcie ze sobą sąsiadów, rodziny, przyjaciół (małe zwierzątka również :))


13.12.2021 - godz. 19.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZINWSTĘP WOLNY

.
„JA PŁONĘ” - koncert upamiętniający 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.„JA PŁONĘ” - koncert upamiętniający 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Sosnowiec pamięta. 13 grudnia o godz. 19.00 na Placu Papieskim w Sosnowcu rozpocznie się koncert upamiętniający 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

W wydarzeniu pod nazwą „JA PŁONĘ” wezmą udział znakomici muzycy. Na scenie zaprezentują się Martyna Jakubowicz, Małgorzata Ostrowska (Lombard), Janusz Panasewicz (Lady Pank), Wojciech Waglewski (VooVoo), Robert Matera (Dezerter), Mietall Waluś (Negatyw, Lenny Valentino), Tomasz Organek oraz gość specjalny Zbigniew Hołdys. Za całość aranżacji i oprawy muzycznej z wykonaniem na żywo programu koncertu odpowiedzialny jest wybitny producent muzyczny Marcin Bors.

W grudniu 1981 roku dla milionów Polaków czas się zatrzymał a wolność została radykalnie ograniczona. Represje władzy, strajki, demonstracje uliczne, sankcje i embargo nałożone na nasz kraj, godzina policyjna, kryzys ekonomiczny, puste półki sklepowe - to wszystko określało codzienne życie w Polsce pierwszej połowy lat osiemdziesiątych. Jedną z nielicznych ostoi niezależności pomimo cenzury stała się muzyka.

Artyści wykonają kultowe utwory, przekazujące atmosferę czasu, kiedy muzyka była jedną z nielicznych wolnych forum wypowiedzi. Usłyszymy m.in.: „Obracam w palcach złoty pieniądz”, „W domach z betonu”, „Spytaj milicjanta”, „Wojna grubych z chudymi. „Najmniejszy oddział świata”, „Fabryka małp” oraz specjalny repertuar w wykonaniu Zbigniewa Hołdysa, jednego z najwybitniejszych autorów tamtych czasów który w ramach swojej działalności w zespole Perfect czy też tak kultowych projektów jak „I Ching” oraz „Świnie” zaznaczył się w sposób wybitny w historii polskiej muzyki tamtego okresu.

Podczas koncertu artyści wykonają po jednym własnym utworze oraz utworze z repertuaru Zbigniewa Hołdysa, który w tym roku obchodzi 70. rocznicę urodzin.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

Na koncert zaprasza prezydent Sosnowca - Arkadiusz Chęciński


15.12.2021 - godz. ?

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZINIMPREZA BILETOWANA

.
MKS Będzin vs BKS VISŁA PROLINE BYDGOSZCZ.


17-19.12.2021

RYNEK GŁÓWNY
KRAKÓWWSTĘP WOLNY

.
Pszczyński Jarmark Świąteczny 2021Tradycyjnie na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia na pszczyńskim rynku zorganizowany zostanie jarmark świąteczny. Gorąco wierzymy, że tegoroczna odsłona jarmarku powróci do swoich kolorowych i bogatych w ciekawe wydarzenia korzeni.

Od 17. do 19. grudnia odwiedzając pszczyńską starówkę będzie można poczuć niezwykły klimat zbliżających się świąt. Podczas jarmarku na scenie odbywać się będą liczne koncerty. Najmłodsi będą mogli skorzystać z lodowiska, świątecznych karuzeli oraz obejrzeć szopkę bożonarodzeniową z żywymi zwierzętami. W tym roku ponownie przygotowujemy ciekawy program warsztatów artystycznych dla dzieci i dorosłych. Cały rynek i budynki wokół lśnić będą kolorami i świątecznymi wzorami. Na scenie zagoszczą zarówno najmłodsi aktorzy z jasełkami jak i znane zespoły z kolędami i pastorałkami.

W niedzielę, 19 grudnia, wspólnie ze Starostwem Powiatowym oraz lokalnymi gastronomami zapraszamy na tradycyjną wigilijną zupę.

Przygotowaliśmy dla Państwa moc atrakcji o których informować będziemy w kolejnych postach.

Organizatorzy:
Urząd Miejski w Pszczynie - Referat Promocji,
Pszczyńskie Centrum Kultury,
Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej,
Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu,
Miejski Zakład Zieleni
Partner technologiczny iluminacji : Firma GRODA


18.12.2021 - godz. ?

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZINIMPREZA BILETOWANA

.
MKS Będzin vs MICKIEWICZ KLUCZBORK.


18-19.12.2021
sobota: 10:00-18:00
niedziela: 10:00-17:00

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
ul.
KATOWICEIMPREZA BILETOWANA

.
Świąteczna giełda minerałów i biżuterii - INTERSTONE w KatowicachSetki metrów blatów wypełnionych niezwykłym asortymentem - to INTERSTONE. Podczas 58. edycji wydarzenia zapraszamy do hali MCK, gdzie wystawcy z całej Polski i goście z zagranicy przedstawią:

* minerały
* biżuterię
* wyroby jubilerskie
* kamienie szlachetne
* rękodzieło
* skamieniałości
* kości dinozaurów
* zęby rękina
* meteoryty
* bursztyny
* i wiele wiecęj!

Szukasz idealnego pomysłu na prezent pod choinkę? W tym roku problem z głowy! Tylko podczas INERSTONE będziesz miał okazję nabyć wyjątkowe okazy minerałów z całego świata, piękną biżuterię, autorskie wyroby jubilerskie, oryginalne rękodzieło i wiele więcej! To niezwykła okazja by zobaczyć to, czego nie znajdziesz w zwykłym sklepie. Poznaj artysów, rzemieślników i kolekcjonerów.
Zarezerwuj termin w kalendarzu! Świąteczna, wyjątkowa edycja wydarzenia już na początku grudnia - 18 i 19.12 w hali MCK obok Spodka. #INTERSTONE to wydarzenie dla każdego - nasi wystawcy dbają o to, aby zaskoczyć nawet najbardziej wymagających gości.

hala MCK obok Spodka

18 i 19 grudnia 2021
sobota: 10:00-18:00
niedziela: 10:00-17:00
bilety: ulgowy (studenci, uczniowie, emeryci, renciści) - 5,00 PLN
normalny - 10,00 PLN
dzieci do lat 7 - za darmo!
Bilety dostępne w dniu wydarzenia przy kasie.


19.11-23.12.2021 - g. 10:00 – 21:00

RYNEK GŁÓWNY
Plac nad Rawą
KATOWICEWSTĘP WOLNY

.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach 2021Już 19 listopada rusza najpiękniejsze wydarzenie w roku - Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach 2021.

Nareszcie wracamy!

Podczas tej edycji zaprezentujemy jeszcze więcej atrakcji i jeszcze więcej magii.
Niezapomniane chwile gwarantowane


22.12.2021 - godz. ?

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZINIMPREZA BILETOWANA

.
MKS Będzin vs Aluron CMC Warta Zawiercie
1/16 finału Pucharu PolskiPowiew PlusLiga w Będzin Arena. Aluron CMC Warta Zawiercie będzie przeciwnikiem będzińskiego MKS-u w 1/16 finału Pucharu Polski.


26.11.2021 - 26.12.2021
27.12.2021 - 02.01.2022

RYNEK GŁÓWNY
KRAKÓWWSTĘP WOLNY

.
Jarmark Bożonarodzeniowy 2021 w KrakowieKrakowskie Targi Bożonarodzeniowe czy jak kto woli Jarmark Bożonarodzeniowy to powrót do handlowych tradycji Rynku Głównego.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie rozpocznie się 26 listopada i potrwa do 26 grudnia nowością tegorocznej edycji będzie przedłużenie Jarmarku od 27 grudnia do 2 stycznia 2022.

Część przedłużona zostanie ulokowana na Rynku Głównym od strony Kościoła Św. Wojciecha.


05.01.2022 - godz. 18.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZINIMPREZA BILETOWANA

.
MKS Będzin vs SMS PZPS Spała.
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_03-05.12.2021 - godz. 14:00 – 20:00

NIKISZOWIEC
Plac nad Rawą
KATOWICEWSTĘP WOLNY

.
Jarmark Na Nikiszu

Stowarzyszenie FIL we współpracy z Miastem Katowice zaprasza na JARMARK NA NIKISZU, który odbędzie się w dniach 3-5 grudnia 2021r. Po roku przerwy spowodowanej pandemią wracamy a wraz z nami to co najlepsze na polskim rynku rękodzielniczym czyli 170 wystawców, stragany z rękodziełem, sztuką użytkową, ozdobami świątecznymi, biżuterią… W tym roku zwiększyliśmy obszar Jarmarku, będzie zatem znacznie więcej miejsca i przestrzeni na spokojne i bezpieczne zakupy. Będą nam towarzyszyć przepiękne świąteczne iluminacje na kamienicach, artystyczne kameralne wydarzenia w przestrzeni Nikiszowca a w centralnej części rynku na dzieci czekać będzie karuzela wiedeńska. Zapraszamy na poczęstunek do kilkudziesięciu kramów z kuchnią regionalną, maszketami – tymi śląskimi i nie tylko oraz oczywiście grzanym winem, piwem i nalewkami. W sobotę – w Barbórkę zapraszamy m.in. na jubileuszowy koncert Orkiestry Dętej Wieczorek w Kościele św. Anny.

Na Jarmark dojedziecie specjalnymi bezpłatnymi liniami autobusowymi – linią z Centrum Katowic przez m.in. Centrum Przesiadkowe na Zawodziu oraz lokalną linią łączącą duży parking przy Cmentarzu Komunalnym przy ul. Murckowskiej. Pamiętajcie – w Nikiszowcu jest bardzo mało miejsc parkingowych, a na osiedle wjazd będą mieli wyłącznie mieszkańcy. Autobusy – i te specjalne i te zwykłe dojeżdżają bardzo blisko rynku w Nikiszowcu – skorzystajcie z nich. O komunikacji na Jarmarku i sposobach dojazdu będą osobne posty. Zapoznajcie się z nimi koniecznie! No i pamiętajcie, że mamy czas pandemii i trzeba na siebie i innych szczególnie uważać. Zwiększona przestrzeń bardziej pozwoli na zachowanie dystansu o co bardzo prosimy. Używajcie maseczek i dezynfekujcie dłonie. No i zachęcamy – szczepmy się!

Organizatorem Jarmarku Na Nikiszu jest Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych a Miastem Gospodarzem jest Miasto Katowice. Partnerem Głównym wydarzenia jest Tauron Polska Energia S.A., partnerami są także Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości S.A., Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Katowicach, Piekarnia Cukiernia Michalski, Restauracja Śląska Prohibicja, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Katowicach oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Patronami medialnymi są: RMF FM, Naszemiasto.pl oraz Dziennik Zachodni. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Katowice.

Śledźcie nasz profil i profile naszych partnerów, tam znajdziecie wszystkie niezbędne informacje


10.09-05.12.2021

Pałac Schoena - Muzeum w Sosnowcu
ul. Chemiczna 12
SOSNOWIECIMPREZA BILETOWANA

.
Od Maneta do Cézanne’a. Grafiki impresjonistów i postimpresjonistów z kolekcji prywatnej.

Malarstwo impresjonistów i postimpresjonistów cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem miłośników sztuki, o czym świadczą tłumy odwiedzających galerie na całym świecie, a także niebotyczne ceny obrazów Maneta, Sisleya, Renoira, Cézanne’a na aukcjach dzieł sztuki.

Zdecydowanie mniej znane i często niedoceniane są grafiki czołowych przedstawicieli tych nurtów. Na wystawie w sosnowieckim muzeum prezentujemy 130 prac graficznych najbardziej znanych i cenionych artystów nowej sztuki: Armanda Guillaumina, Édouarda Maneta, Augusta Renoira, Alfreda Sisleya, Paula Cézanne’a, Edgara Degasa, Paula Gauguina, Henri de Toulouse-Lautreca.
Do najcenniejszych należą cykle: E. Degasa La Famille Cardinal (Rodzina Cardinal) (1877-1878), H. de Toulouse-Lautreca Au pied du Sinai (U stóp góry Synaj) (1898), P. Gauguina Avant et apres (Przed i po) (1902-1903).

Większość „rytych impresji – jak mawiał Pissarro, oddaje atmosferę ówczesnego Paryża. Prezentują wizerunki aktorów, postaci z wyższych sfer i zwykłych mieszkańców. Są to ulotne momenty codzienności, chwile zatrzymane na ułamek sekundy. Na ekspozycji nie brakuje także egzotycznych odniesień. Portrety mieszkańców Polinezji Francuskiej przenoszą widzów tysiące kilometrów na południe od Sekwany. Warto je zobaczyć w sosnowieckim muzeum.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 10 września do 5 grudnia 2021 roku.

Będzie jej towarzyszył szereg wykładów i zajęć warsztatowych, na które serdecznie zapraszamy


04.12.2021 - godz. 17.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
MKS Będzin vs KRISPOL Września

IMPREZA BILETOWANA


27.11.2021 : godz. 11:00-21:00
28.11.2021 : godz. 11:00-18:00


Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
Metalowców 4a
CHORZÓWWSTĘP WOLNY
IMPREZA BILETOWANA

.
Festiwal Otwarcia Muzeum Hutnictwa

Z pewnością wielu miłośników historii przemysłu (i nie tylko) wpisało już w swoje kalendarze datę 27 listopada. To właśnie wtedy przed turystami otworzą się drzwi największej w skali kraju tego typu instytucji opwiadającej o hutnictwie żelaza. Warto wspomnieć, że obiekt znalazł się już na prestiżowym Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Uroczystości potrwają dwa dni: 27 (sobota) i 28 listopada (niedziela). Na gości czeka 12 tur oprowadzania po wystawie stałej, za które zapłacimy jedynie złotówkę. Oprócz zwiedzania organizatorzy zapowiadają aż 45 bezpłatnych eventów

SOBOTA (27.11.2021)

* 11.00 I 12.00 I 13.00 I oraz 15.00 I 16.00 I 17.00 - Zwiedzanie wystawy stałej „Królestwo Żelaza” – co 1 h, ostatnie o 17.00. Wydarzenie biletowane, płatne 1 zł/os., kupno biletów w kasie muzeum lub on-line na stronie bilety.muzeumhutnictwa.pl. Liczba miejsca jest ograniczona. Limit do 150 osób na każdą z podanych godzin zwiedzania wystawy. Rezerwacja biletów możliwa telefonicznie, nr. tel. 32 704 96 31, 507 723 213 (dostępny pon. 10.00 – 15.00, wt. – pt. od g. 9.00 do 15.00).

BEZPŁATNIE:

* 11.00 - Huczne otwarcie / uroczysta salwa honorowa na terenie zewnętrznym muzeum
* 11.00 – 16.00 - Pokazy strojów historycznych i broni Stowarzyszenia Doliny Małej Panwi. Organizacja kultywuje tradycje fryderycjańskiej osady hutniczej Ozimek/Malapane, gdzie w 1754 roku założona została najstarsza na ziemiach polskich, nieprzerwanie działająca huta.
* 11.00 – 18.00 - Animacje kolektywu teatralnego „Lufcik na korbkę” w przestrzeni wystawy stałej „Królestwo Żelaza”
* 12.00 – 13.00 - Spacer po najstarszej części osady robotniczej Królewska Huta | obowiązują wcześniejsze zapisy I ilość miejsc ograniczona: 30 osób I rezerwacje – wyślij e-mail z nazwą i datą wydarzenia na: festiwal@muzeumhutnictwa.pl
* 12.00 – 18.00 - Strefa Innowacji i Wynalazczości: warsztaty muzyczne „Dźwięki (z) huty”, warsztaty plastyczno-manualne tworzenia huty 3D z materiałów recyklingowych, strefa tatuażu hutniczego, stanowiska eksperymentalne Uniwersytetu Rozwoju, warsztaty tworzenia odbitek w technice akwaforty z użyciem prasy graficznej, działania animacyjne i przestrzenne Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, warsztaty tworzenia retro robotów |12.00 | 13.00 | 14.00 | 15.00 | * 16.00 | czas trwania jednego warsztatu: 45 minut | ilość miejsc ograniczona I każdorazowo 7 drużyn (jeden dorosły, jedno dziecko): 14 osób | obowiązują wcześniejsze zapisy I rezerwacja – wyślij email z nazwą wydarzenia na: festiwal@muzeumhutnictwa.pl

* 12.30 | 13.30 | 14.30 | 15.30 - Zwiedzanie Minec Sp. z o.o. Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych. Jest to czynna kuźnia sąsiadująca z Muzeum produkująca odkuwki oraz wyroby z tworzyw sztucznych. | ilość miejsc ograniczona: 15 osób w grupie | obowiązują wcześniejsze zapisy I wejścia w określonych godzinach | rezerwacja – wyślij email z nazwą wydarzenia na: festiwal@muzeumhutnictwa.pl
* 15.00 – 16.00 - Spacer po terenach byłej Huty Kościuszko z przewodnikiem | ilość miejsc ograniczona: 30 osób | obowiązują wcześniejsze zapisy I rezerwacja – wyślij email z nazwą i datą wydarzenia na: festiwal@muzeumhutnictwa.pl
* 16.00 – 16.45 - Koncert Orkiestry Dętej Huty Batory |sala Jamesa Watta | ilość miejsc w sali ograniczona z uwagi na zasady bezpieczeństwa epidemicznego
* 18.00 – 19.00 - Koncert Tsigunz Fanfara Avantura |program: „Prawdziwie Polskie Techno”| sala Jamesa Watta | ilość miejsc w sali ograniczona z uwagi na zasady bezpieczeństwa epidemicznego
* 19.30 – 21.00 - „Hutnik ci jo, hutnik. Muzyczny dynkmal hutniczej braci” - Grzegorz Płonka | Jan Gałach | Dariusz Niebudek | Robert Binias | Mirek Szołtysek | Kapela Dejcie Pozór i inni | sala Jamesa Watta | ilość miejsc w sali ograniczona z uwagi na zasady bezpieczeństwa epidemicznego

NIEDZIELA (28.11.21)

* 11.00 – 12:00 - Kuratorskie zwiedzanie wystawy stałej „Królestwo Żelaza”. Przewodnikami będą jej współtwórcy. Wydarzenie biletowane, płatne 1 zł/os., Zalecana wcześniejsza rezerwacja lub kupno biletów on-line na stronie bilety.muzeumhutnictwa.pl. Część puli biletów dostępna w kasie Muzeum w dniu wydarzenia. Liczba miejsc ograniczona z uwagi na zasady bezpieczeństwa epidemicznego. Dwie grupy, każda max. po 40 osób. Rezerwacja biletów możliwa telefonicznie, nr. tel. 32 704 96 31, 507 723 213 (dostępny pon. 10.00 – 15.00, wt. – pt. od g. 9.00 do 15.00).
* 12.00 I 13.00 I 14.00 I 15.00 I 16.00 I 17.00 - Zwiedzanie wystawy stałej „Królestwo Żelaza” – co 1 h, ostatnie o 17.00. Wydarzenie biletowane, płatne 1 zł/os., kupno biletów w kasie muzeum lub on-line na stronie bilety.muzeumhutnictwa.pl. Liczba miejsca jest ograniczona. Limit 150 do osób na każdą z podanych godzin zwiedzania wystawy. Rezerwacja biletów możliwa telefonicznie, nr. tel. 32 704 96 31, 507 723 213 (dostępny pon. 10.00 – 15.00, wt. – pt. od g. 9.00 do 15.00).

BEZPŁATNIE:

* 12.00 – 12.45 - Ognista parada steampunkowa Teatru Gry i Ludzie na terenie zewnętrznym muzeum
* 12.00 – 13.00 - Spacer po najstarszej części osady robotniczej Królewska Huta | obowiązują wcześniejsze zapisy I ilość miejsc ograniczona: 30 osób I rezerwacje – wyślij e-mail z nazwą i datą wydarzenia na: festiwal@muzeumhutnictwa.pl
* 12.00 – 18.00 - Animacje kolektywu teatralnego „Lufcik na korbkę” w przestrzeni wystawy „Królestwo Żelaza”
* 12.00 – 18.00 - Strefa Innowacji i Wynalazczości: warsztaty plastyczno-manualne tworzenia huty 3D z materiałów recyklingowych, warsztaty majsterkowania: tworzenie zabawek z metalu i żelaza, polowa drukarnia, strefa tatuażu hutniczego, stanowiska eksperymentalne Uniwersytetu Rozwoju, pokazy i warsztaty kowalstwa artystycznego, działania animacyjne partnerów, warsztaty tworzenia eko kosmetyków | 12.15 | 13.35 | 15.15 | 16.35 | ilość miejsc ograniczona: każdorazowo 18 osób | obowiązują wcześniejsze zapisy I rezerwacje – wyślij e-mail z nazwą wydarzenia na: festiwal@muzeumhutnictwa.pl

* 12.30 | 13.30 | 14.30 | 15.30 - Zwiedzanie Minec Sp. z o.o. Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych. Jest to czynna kuźnia sąsiadująca z Muzeum produkująca odkuwki oraz wyroby z tworzyw sztucznych. | ilość miejsc ograniczona: 15 osób w grupie | obowiązują wcześniejsze zapisy I wejścia w określonych godzinach | rezerwacja – wyślij email z nazwą wydarzenia na: festiwal@muzeumhutnictwa.pl Trzonem działalności kuźni jest produkcja odkuwek oraz wyrobów z tworzyw sztucznych.
* 15.00 – 16.00 - Spacer po terenach byłej Huty Kościuszko z przewodnikiem |ilość miejsc ograniczona: 30 osób | obowiązują wcześniejsze zapisy I rezerwacja – wyślij email z nazwą i datą wydarzenia na: festiwal@muzeumhutnictwa.pl
* 16.00 – 16.45 - Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej | sala Jamesa Watta | ilość miejsc w sali ograniczona z uwagi na zasady bezpieczeństwa epidemicznego
* 17.00 – 18.00 - Bajka „O dobrym Królu Ogniu, władcy Królestwa Żelaza”, opowiada dr Jacek Kurek | sala Jamesa Watta | ilość miejsc w sali ograniczona z uwagi na zasady bezpieczeństwa epidemicznego
* 18.00 – 18.30 - Spektakl Teatru Ognia Nam-Tara „Palimy się do pracy” | teren zewnętrzny Muzeum Hutnictwa


20.11.2021 - godz. 18.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
MKS Będzin vs Lechia ZAKSA Strzelce OpolskieIMPREZA BILETOWANA


06.11.2021 - godz. 19.00
godzina otwarcia bramek: 17:30

Hala Spodek Katowice
ul.
KATOWICEIMPREZA BILETOWANA

.
KULT w Hala Spodek Katowice - "Trasa Pomarańczowa"

Już w październiku 2021 Kult ponownie wyruszy w coroczną “Trasę Pomarańczową”. Na koncertowej mapie formacji Kazika Staszewskiego tradycyjnie zagościła Warszawa oraz Katowice. Podczas czterech koncertów w Klubie Stodoła oraz koncertu w katowickim Spodku nie zabraknie najważniejszych i znanych od dekad utworów, jak również materiału z najnowszego albumu o przewrotnym tytule “Ostatnia płyta”. Bilety dostępne w sprzedaży!

Zgodnie z tradycją w jesiennym repertuarze warszawskiej Stodoły oraz katowickiego Spodka nie może zabraknąć Kultu. Koncerty w ramach “Trasy Pomarańczowej” od dekad przyciągają rzesze fanów. Choć najważniejsze utwory Kultu są obowiązkowym elementem każdego występu, wydarzenia zachowują swój unikatowy charakter i każdy z nich na nowo podbija serca fanów. Nie inaczej będzie także w 2021 roku! Formacja Kazika Staszewskiego w dniach 29 i 30 października, a także 5 i 27 listopada wystąpi w Klubie Stodoła. 6 listopada Kult zagra w Katowicach, ponownie wypełniając legendarny Spodek po brzegi.

Od momentu założenia przez Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteskę w 1982 roku grupa nie traci na popularności. Kolejne pokolenia słuchaczy doceniają KULT za prowokacyjne, buntownicze teksty, charakterystyczne brzmienie i młodzieńczą zadziorność. Od początku istnienia zespołu powstało sporo piosenek, niektóre na fonograficzną premierę czekały wiele lat, inne w ogóle nigdy nie pojawiły się na oficjalnych albumach zespołu. Od samego początku antysystemowe teksty Kazika poruszały ważne problemy związane z tożsamością, wiarą czy porządkiem społecznym, a jego charyzma przyciągała na każdy koncert rzesze wiernych fanów.


06.11.2021 - godz. 18.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZINIMPREZA BILETOWANA

.
MKS Będzin vs Lechia Tomaszów Mazowiecki.


23.10.2021 - godz. 18.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZINIMPREZA BILETOWANA

.
MKS Będzin vs KPS Siedlce
16-17.10.2021 - godz. 10.00-17.00

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
ul.
KATOWICEhttps://impresjonisci3d.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
Wystawa Impresjonistów w 3D
Dzieła impresjonistów wychodzą z ram!

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli i dla tych, którzy chcą je zobaczyć ponownie.

Dzieła impresjonistów wychodzą z ram!

Tę niezwykłą wystawę będzie można zwiedzić w gościnnych progach Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, które jest Głównym Partnerem wystawy.

Zobacz na własne oczy Impresję. Wschód Słońca Moneta na falującej wodzie, daj się porwać w wir Gwieździstej Nocy Vincenta Van Gogha.

Załóż okulary 3D i wybierz się w niesamowitą podróż po świecie sztuki. Zobacz wystawę, na której dzieła największych malarzy impresjonizmu i postimpresjonizmu zyskały jeszcze większą głębię i ekspresję. Światło razi swoim blaskiem przebijając się przez korony drzew, aż mrużymy oczy, słoneczników można dotknąć, a groźne burzowe chmury rozciągają się nad rozkołysanym morzem. Wszystko jest w nieustannym ruchu, mimo, że czasem to widok „martwej natury”. Na obrazach, tak dobrze wszystkim znanych, odkrywamy detale dalszego planu albo odnajdujemy elementy, na które do tej pory nie zwróciliśmy żadnej uwagi.

Jedyna tego typu, europejska wystawa, gdzie blisko 60 dzieł najpopularniejszych impresjonistów i postimpresjonistów przetworzono do wersji 3D z użyciem technologii anaglif red-cyjan. Będzie można zobaczyć ożywione obrazy takich klasyków jak: Monet, Manet, Morisot, Degas, Cezanne, Renoir, Sisley, Whistler, Gauguin, czy Vincent Van Gogh.

Sprzedaż biletów już wkrótce na www.tobilet.pl
Główny Partner wystawy: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
Więcej informacji na stronie https://impresjonisci3d.pl/pl/


07.10.2021 - godz. 20.30

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
MKS Będzin vs EXACT SYSTEM NORWID CZĘSTOCHOWA

Już 7 października Będzin Arena stanie się najgorętszym miejscem w TAURON1.Liga.
Wypełnijmy halę w komplecie, stwórzmy magiczną atmosferę siatkarskiego święta i głośnym dopingiem ponieśmy będziński MKS do kolejnego zwycięstwa w sezonie.WSTĘP WOLNY


17-19.09.2021

JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA
Plac Wolności 42
42-440 Ogrodzieniechttp://juromania.pl

.
IV JUROMANIA - NA SZLAKU ORLICH GNIAZD
"JURA - AKTYWNA Z NATURY"

Jesteście gotowi na prawdziwą UCZTĘ NA JURZE?

Tegoroczna Juromania zaplanowana na 17-19 września! Czyli na przedostatni weekend ostatniego letniego miesiąca!

Pełny program wkrótce na stronie
www.juromania.pl .

Do zobaczenia na Jurze!

IMPREZA BILETOWANA
WSTĘP WOLNY


18.09.2021 - godz. 9.00

Tor T.R.E.C.
ul. Żarecka 28
GNIAZDÓW k. Koziegłów

http://juromania.pl

WSTĘP WOLNY

.
IV JUROMANIA - NA SZLAKU ORLICH GNIAZD
"JURA - AKTYWNA Z NATURY" w Gniazdowie

Już dziś zapraszamy na 18 września do Gniazdowa, gdzie po raz pierwszy w historii odbędzie się w Gminie Koziegłowy impreza z doskonale znanego cyklu Juromania. W tym roku święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej odbywać się będzie pod hasłem „Jura – aktywna z natury”.

W Gniazdowie nie zabraknie muzyki i piosenek. Jednym z artystów, który zaprezentuje się na scenie będzie Michał Lonstar - piosenkarz, gitarzysta, kompozytor i producent, kultowa postać i siła napędowa muzyki country w Polsce. To pierwszy i jedyny Polak, który występował na prestiżowych scenach i koncertach w Nashville, w tym trzykrotnie w Grand Ole Opry, założyciel pierwszego polskiego zespołu country - Country Family. Autor polskiego przeboju country wszechczasów p.t. „Radio” i hymnu festiwalu "Czyste Country" – "Co to jest to country?".

Tumblin' Flash. The Rolling Stones Tribute Band wystąpi na Juromanii w Gniazdowie
Rolling Stones to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w muzycznym świecie. Zespół rozpoczął działalność w 1962 r. i określany jest nazwą żywej legendy rocka.
Podczas Juromanii w Gniazdowie będziemy mogli 18 września posłuchać największych hitów czwórki z Londynu w wykonaniu wrocławskiego zespołu Tumblin` Flash Rolling Stones Tribute Band. Nie zabraknie na pewno takich przebojów jak: Satisfaction, Angie, Brown Sugar, Jumpin’ Jack Flash, Let it Bleed czy You Can’t Always Get What You Want.
24 sierpnia tego roku świat obiegła smutna wiadomośćo śmierci perkusisty wielkiej czwórki. Zapraszamy na koncert Tumblin` Flash Rolling Stones Tribute Band, który nabierze w związku z tym wyjątkowego wymiaru. Występ zaplanowano na godz. 15.15.Program Wydarzenia

10:00 - 13:00
Zawody jeździeckie z elementami T.R.E.C PTTK o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy (Gniazdów)
10:00 - 14:00
Spacer po Koziegłowach
12:00 - 18:00
Gry, zabawy, animacje dla dzieci (Gniazdów)
13:30 - 14:00
Pokaz jeździecki (Gniazdów)
14:00 - 14:15
Zawody jeździeckie z elementami T.R.E.C PTTK o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy - dekoracja zawodników (Gniazdów)
14:15 - 15:15
Koncert zespołu folkowego Ornery Broad (Gniazdów)
15:15 - 16:15
Koncert zespołu Tumblin` Flash Rolling Stones Tribute Band (Gniazdów)
16:15 - 17:15
Koncert zespołu 7A Blues (Gniazdów)
17:15 - 18:15
Koncert zespołu The Missing Part (Gniazdów)
18:15 - 19:15
Koncert zespołu Michała Lonstara (Gniazdów)


11-14.09.2021 - godz. ?

przeleci nad Gliwicami, Bielsko-Białą, Częstochową i KatowicamiWSTĘP WOLNY

.
Zeppelin ZF w Polsce - High Flyer!

Od ponad 120 lat fascynuje ludzi na całym świecie. We wrześniu będzie w Polsce. Zeppelin ZF, największy Zeppelin na świecie, przeleci nad Wrocławiem, Gliwicami, Bielsko-Białą, Częstochową i Katowicami!

Europejska trasa Zeppelina 2021 r.

* 11.09.2021 Katowice, Gliwice
* 12.09.2021 Częstochowa
* 14.09.2021 Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice


11.09.2021 - godz. 16:00

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZIN.
II Będziński Festiwa Poetycki "Bastion Poetów"

Miło nam poinformować, że 11 września czeka nas druga odsłona Będzińskiego Festiwalu Poetyckiego "Bastion Poetów". Jako stowarzyszenie uzyskaliśmy dotację na realizację tego wspaniałego wydarzenia. Dzięki temu na scenie na dziedzińcu zamkowym odbędą się spotkania autorskie poetów:

Maciej Melecki
Dariusz Pado
Krzysztof Siwczyk
Paweł Lekszycki (gospodarz sceny)

W trakcie spotkań odbędzie się Turniej Jednego Wiersza, co będzie nowością na festiwalu.
Drugą częścią wydarzenia będą recitale Krzysztofa Daukszewicza oraz Piotra Woźniaka i Tadeusza Woźniaka. Zegarmistrz światła na pewno nas odwiedzi. Wkrótce oficjalny plakat oraz regulamin turnieju. Całość poprowadzi Adam "Mrówa" Mrozowicz.

WSTĘP WOLNY


15.05-09.09.2021

Willa Caro Czytelnia Sztuki
ul. Dolnych Wałów 8a
GLIWICEPoniedziałek: nieczynny
Wtorek: 09:00 - 15:00
Środa: 09:00 - 16:00
Czwartek: 10:00 - 16:00
Piątek: 10:00 - 16:00
Sobota: 11:00 - 17:00
Niedziela: 11:00 - 16:00

.
Młoda Polska

Najnowsza wystawa sztuki w Muzeum w Gliwicach pod tytułem "Młoda Polska" przyprawia o zawrót głowy. Zgromadzono na niej ponad pięćdziesiąt znakomitych prac malarskich, rzeźbiarskich i graficznych najwybitniejszych artystów okresu Młodej Polski: Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Konstantego Laszczki, Władysława Ślewińskiego, i wielu, wielu innych. Dzieła pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie można oglądać w Willi Caro i Czytelni Sztuki od 15 maja do 9 września 2021 r. Gliwicka ekspozycja przybliża wielowymiarowy fenomen młodopolskiej twórczości, w której obecne są zarówno tendencje kształtujące europejski modernizm, czyli: idea wyzwolenia sztuki, jaskrawy indywidualizm, bunt wobec świata filistrów i mieszczańskiej moralności, odejście od realizmu i naturalizmu, nakierowanie ku podświadomości i temu, co nadprzyrodzone, jak i wciąż niewygasły, wielki romantyczny spór o "sprawę polską" i pozostającą w niewoli Rzeczpospolitą. Prezentowane na wystawie prace pieczołowicie wybrane z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie jak w soczewce skupiają zasadnicze dla sztuki Młodej Polski wątki.

http://muzeum.gliwice.pl/pl/wystawa/mloda-polska

IMPREZA BILETOWANA


05.09.2021

STADION ŚLĄSKI
POLA MARSOWE
CHORZÓWWSTĘP WOLNY

.
Memoriał Kamili Skolimowskiej

LOTTO Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej ponownie na Stadionie Śląskim.

Piotr Małachowski odda ostatni rzut w karierze, a na starcie zaroi się od olimpijczyków z Tokio!

Stadion Śląski będzie miejscem, gdzie będziecie mogli zetknąć się z największymi gwiazdami lekkoatletyki światowego formatu.

Ponadto, w zanadrzu mamy dla Was naprawdę niezłe niespodzianki!

Takiej okazji nie można przegapić.


29.08.2021 - godz. 20.00

Amfiteatr w parku Grabek
wejście od ul. Legionów
CZELADŹWSTĘP WOLNY

-
Dni Czeladzi 2021

Zbliżające się Dni Czeladzi zapowiadają się... spektakularnie!

W amfiteatrze w Parku Grabek znów zagoszczą gwiazdy. Będzie zabawnie, rozrywkowo, rockowo.

Szczegółowy harmonogram Dni Czeladzi 2021 przedstawia się następująco:

28 sierpnia 2021 r. (sobota):

16.00 - 16.10 - rozpoczęcie Dni Czeladzi
16.10 - 17.10 - występ kabaretu "Kałasznikof"
17.10 - 17.20 - konkursy
17.20 - 18.20 - występ "Czeladzkich Talentów 2021"
18.20 - 18.40 - konkursy
18.40 - 20.00 - Brathanki
20.00 - 20.20 - konkursy
20.20 - 22.00 - Nocny Kochanek

29 sierpnia 2021 r. (niedziela):

16.00 - 16.10 - rozpoczęcie imprezy
16.10 - 17.40 - występ kabaretu "Paranienormalni"
17.40 - 18.00 - konkursy
18.00 - 19.30 - Bitamina
19.30 - 20.00 - konkursy
20.00 - 22.30 - Kult

Wesołe Miasteczko będzie czynne: w piątek (27 sierpnia) od godz. 15.00, w sobotę (28 sierpnia) od godz. 11.00, w niedzielę (29 sierpnia) od godz. 11.00.


27.08.2021 - godz. 20.00

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZIN

.
ZAMKOWE GRANIE 2021

Zapraszamy na wyjątkowy cykl koncertów na dziedzińcu zamku w Będzinie. Bilety dostępne na stronie kupbilecik.pl oraz w formie papierowej w Bastion Burger na Bulwarach Czarnej Przemszy w Będzinie. Każdy koncert to tylko 120 biletów. W razie odwołania koncertu bilety będzie można zwrócić. Mamy jednak nadzieję, że tak jak w roku poprzednim wszystkie koncerty się odbędą. Zapraszamy! Prosimy o udostępnianie.

Wiemy, że cykl Zamkowe Granie 2021 jak najbardziej się odbędzie. Już w maju ruszają imprezy plenerowe. Wiemy też, że termin jednego koncertu musi się zmienić, gdyż 14 maja jeszcze zrobić się go nie da. Dlatego przekładamy koncert zespołu Strachy Na Lachy na 27 sierpnia 2021roku. I jest to jedyna i ostatnia myślimy zmiana w harmonogramie cyklu. Teraz potrzebujemy już tylko WAS i waszej aktywności w kwestii zakupów biletów. Co do biletów na przesunięty koncert, do 2 maja można bilet oddać. Mamy jednak nadzieję, że wszyscy z WAS zachowają bilet na nowy termin, bo jak najbardziej będzie on ważny 27 sierpnia. To co widzimy się na koncertach. Dajcie nam znak i energię

IMPREZA BILETOWANA


20.08.2021 - godz. 20.00

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZIN

.
ZAMKOWE GRANIE 2021

Zapraszamy na wyjątkowy cykl koncertów na dziedzińcu zamku w Będzinie. Bilety dostępne na stronie kupbilecik.pl oraz w formie papierowej w Bastion Burger na Bulwarach Czarnej Przemszy w Będzinie. Każdy koncert to tylko 120 biletów. W razie odwołania koncertu bilety będzie można zwrócić. Mamy jednak nadzieję, że tak jak w roku poprzednim wszystkie koncerty się odbędą. Zapraszamy! Prosimy o udostępnianie.

Wiemy, że cykl Zamkowe Granie 2021 jak najbardziej się odbędzie. Już w maju ruszają imprezy plenerowe. Wiemy też, że termin jednego koncertu musi się zmienić, gdyż 14 maja jeszcze zrobić się go nie da. Dlatego przekładamy koncert zespołu Strachy Na Lachy na 27 sierpnia 2021roku. I jest to jedyna i ostatnia myślimy zmiana w harmonogramie cyklu. Teraz potrzebujemy już tylko WAS i waszej aktywności w kwestii zakupów biletów. Co do biletów na przesunięty koncert, do 2 maja można bilet oddać. Mamy jednak nadzieję, że wszyscy z WAS zachowają bilet na nowy termin, bo jak najbardziej będzie on ważny 27 sierpnia. To co widzimy się na koncertach. Dajcie nam znak i energię

IMPREZA BILETOWANA


12.08.2021 - godz. 21.00

Pustynia Błędowska
RÓŻA WIATRÓW
32-310 Klucze.
Noc spadających gwiazd na Pustyni Błędowskiej z Desert Brothers!

Już po raz drugi chcielibyśmy was zaprosić na wspólne oglądanie gwiazd!

W nocy z czwartku na piątek, czeka nas prawdziwy spektakl spadających gwiazd...a Pustynia Błędowska wydaje się być idealnym miejscem do ich obserwacji.

Perseidy są tak dobrze widoczne tylko raz w roku, także okazja do oglądania deszczu meteorów jest tym bardziej wyjątkowa. W Polsce noc spadających gwiazd najlepiej obserwować od około godziny 21.00 w czwartek aż do świtu.

Z tej okazji nasz food truck będzie otwarty aż do północy, więc w razie głodu lub pragnienia zapraszamy do naszych okien.

P.S. Polecamy zabrać ze sobą koce i środki przeciw komarom

WSTĘP WOLNY


25.07.2021 - godz. 10:00 - 20:00

NIKISZOWIEC

KATOWICEWSTĘP WOLNY

.
Odpust U Babci Anny 2021

Po roku przerwy zapraszamy ponownie do Nikiszowca na ODPUST U BABCI ANNY. Odpust to letnia edycja Jarmarku Na Nikiszu, jednego z najbardziej klimatycznych jarmarków w Polsce. Odbędzie się 25 lipca 2021r. w godzinach od 10:00 do 20:00. Wydarzenie nawiązuje do święta patronki kościoła w Nikiszowcu. Jest jednak przede wszystkim świętem całej społeczności dzielnicy, cieszącym się olbrzymim zainteresowaniem gości z całej Polski. Odpust organizowany jest przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych. Miastem Gospodarzem wydarzenia jest Miasto Katowice. Znakiem rozpoznawczym Odpustu i Jarmarku Na Nikiszu jest wysokiej jakości unikalne rękodzieło. Spodziewamy się około 125 starannie wyselekcjonowanych wystawców z całej Polski. Dla smakoszy kuchni regionalnej przygotowujemy kilkanaście stoisk z produktami spożywczymi. Planujemy także ogródki restauracyjne, a przed kościołem tradycyjne budy odpustowe ze śląskimi maszketami.

Po raz pierwszy organizujemy nasze wydarzenie w czasie pandemii. Dla zwiększenia bezpieczeństwa powiększyliśmy obszar wydarzenia i przestrzeń między stoiskami. Dlatego podczas pobytu na Odpuście pamiętajcie o konieczności zachowania dystansu społecznego oraz zasłaniania ust i nosa maseczką, jeśli dystans nie będzie możliwy. Sytuacja skłania nas do rezygnacji z tradycyjnej sceny. W zamian w różnych miejscach pojawią się małe formy artystyczne. Dla dzieci przygotowaliśmy karuzelę łańcuszkową "keciok" oraz warsztaty artystyczne. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach prowadzić będzie zbiórkę krwi. Planujemy także zbiórkę publiczną, której celem będzie zebranie funduszy na czyszczenie murów osiedla z graffiti.

Wprowadzona zostanie też specjalna bezpłatna linia autobusowa, która będzie kursować wahadłowo co 15 minut z katowickiego dworca, przez centrum przesiadkowe na ul. Sądowej i centrum przesiadkowe na Zawodziu. Linia kończyć będzie swój bieg na przystanku Janów Zamkowa Skwer, skąd jest już tylko parę kroków na Odpust. Zachęcamy do skorzystania z tej linii i pozostawiania samochodów na parkingach przy w/w przystankach. Całe osiedle Nikiszowiec, w tym ul. Nałkowskiej, objęte będzie zakazem wjazdu, który nie dotyczy mieszkańców osiedla za okazaniem wjazdówki. Zmianie ulegnie rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej i lokalizacja przystanków. Planuje się także ułatwienia dla mieszkańców chcących uczestniczyć w mszach. Więcej o logistycznej stronie wydarzenia będziemy informować w specjalnych postach. Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Katowice, a patronat medialny radio RMF FM. Udział w imprezie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!


24-25.07.2021

Zamek Ogrodzieniec
ul. Zamkowa
PODZAMCZEIMPREZA BILETOWANA

.
ZAMKOWA FIESTA BALONOWA 2021

24 LIPCA, SOBOTA
17.00 - 18.00
Pogoń za lisem + Lot nad Orlim Gniazdem

Pierwszą konkurencję rozpocznie start balonu (lisa) z zamkowego wzgórza. Publiczność zgromadzona na przedzamczu będzie mogła zobaczyć z bliska całą procedurę związaną balon w pełnej gotowości do startu. Po starcie balonu lisa, w pogoń za nim ruszą kolejne załogi. Ich celem będzie jednak nie tylko zbliżenie się do uciekającej ekipy, ale także przelot nad Zamkiem w Ogrodzieńcu. Podczas przelotu nad ruinami piloci będą musieli zlokalizować rozłożony na przedzamczu krzyż. Jeśli uda się do niego zbliżyć, ekipy będą zrzucały specjalny marker (nylonowa wstęga z niewielkim obciążeniem). Wygrywa załoga, której marker znajdzie się jak najbliżej krzyża. Załogi wystartują z wybranych przez siebie lokalizacji, po wcześniejszej ocenie warunków pogodowych. Widowisko będzie można podziwiać z ziemi i... powietrza. Relację na żywo z drona, publiczność zobaczy na rozstawionym na zamku telebimie. W konkurencji weźmie udział 15 załóg.

24 LIPCA, SOBOTA
21.30 -23.00
Nocne widowisko na zamkowym wzgórzu??

Spektakularny pokaz z udziałem załóg balonowych. Na przedzamczu rozstawionych zostanie 6-8 balonów (liczba uzależniona jest od warunków pogodowych). Pokaz odbędzie się przy dźwiękach dynamicznej muzyki, w rytm której załogi będą podświetlały swoje statki powietrzne.

25 lIPCA, NIEDZIELA
05.00-08.00
Nalot na Birów?

Druga konkurencja rozpocznie się wraz ze wschodem słońca. Na niebie znów będzie można zobaczyć 15 balonów. Tym razem celem załóg będzie Gród na Górze Birów. Podobnie jak podczas lotu nad Orlim Gniazdem piloci będą musieli zrzucić marker jak najbliżej rozłożonego krzyża. Załogi wystartują z wybranych przez siebie lokalizacji, po wcześniejszej ocenie warunków pogodowych. W konkurencji weźmie udział 15 załóg.


17-18.07.2021

Jurajska Gmina Olsztyn
Pl. Piłsudskiego 10
42-256 Olsztyn/k. Częstochowy.
V Festiwal Sztuki i Wina w Olsztynie

Tej imprezy nie trzeba specjalnie reklamować. Trzeba jednak trzymać kciuki, żeby się bez problemu w tym roku odbyła. Zapraszamy w Jurajskie strony

WSTĘP WOLNY


15-18.07.2021

Jurajska Gmina Olsztyn
Pl. Piłsudskiego 10
42-256 Olsztyn/k. CzęstochowyWSTĘP WOLNY

.
IV JURAJSKIE ZAWODY BALONOWE
BALONOWE MISTRZOSTWA POLSKI KOBIET
BALONOWY PUCHAR POLSKI

W lipcu Jurajska Gmina Olsztyn i Gmina Janów zostaną gospodarzami IV Jurajskich Zawodów Balonowych oraz Balonowego Pucharu Polski.

Komisja Balonowa działająca przy Aeroklubie Polskim przyznała naszym gminom również przywilej organizacji w 2021 r. Balonowych Mistrzostw Polski Kobiet.

Współorganizatorem jest Aeroklub Śląski.

Zawody zaplanowano na 15-18.07.2021 r.

O zwycięstwo walczyć będą najlepsze ekipy, w tym po raz pierwszy na Jurze - najbardziej utytułowane zawodniczki.


03-04.07.2021

PARK ŚLĄSKI
POLA MARSOWE
CHORZÓWWSTĘP WOLNY

.
Pierwsze Śląskie Zawody Balonów o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie z okazji obchodów 100 Rocznicy Powstań Śląskich - Pierwsze Śląskie Zawody Balonów!

Niemal dwadzieścia załóg wzbije się w niebo nad Parkiem aby rywalizować o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego!

PROGRAM WYDARZEŃ

3 lipca 2021

* 18:00 > Otwarcie zawodów i prezentacja załóg
* 18:30 > Pierwszy lot konkursowy*
* 21:30 > Gala balonowa / uroczyste otwarcie zawodów z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego /

4 lipca 2021

* 05:30 > Drugi lot konkursowy* / transmisja internetowa /
* 18:00 > Zakończenie zawodów i wręczenie nagród
* 18:30 > Pokazowy przelot* wszystkich balonów

Zarówno loty konkursowe, jak i pokazowe odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Decyzję o rozpoczęciu lotów podejmie kolegium sędziów.

Prowadzenie - Maciej Jędrzejko
Komentator - Cezary Orzech

Kolegium sędziów:
Dyrektor Sportowy - Marian Mitka
Szef pomiarowy - Piotr Musiał
Szef pomiarowy - Mateusz Mikulski

Na specjalne życzenie króla Ludwika XVI oraz Francuskiej Akademii Nauk zorganizowano specjalny pokaz balonu braci Montgolfier. I tak, 19 września 1783 roku w Wersalu odbył się pierwszy lot balonem z żywymi istotami, a w koszu zasiadły owca, kogut i kaczka. Tak zaczęła się wielka przygoda w przestworzach, którą chcemy kontynuować w Parku Śląskim. Zapraszamy na pierwsze Śląskie Zawody Balonów na ogrzane powietrze! Do zawodów zgłosiło się prawie dwadzieścia załóg, które zawalczą o puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Balon na ogrzane powietrze jest statkiem latającym, w którym siłę nośną stanowi podgrzane powietrze zawarte w powłoce, wykonanej z włókna poliestrowego. Choć układy sterowania są bardzo proste, samo sterowanie wymaga nie lada umiejętności. Dzięki zwiększeniu płomienia i podgrzaniu powietrza wewnątrz powłoki, balon unosi się, a poprzez odpowietrzanie - opada. Pilot może poruszać balonem na ciepłe powietrze tylko w górę i w dół, a przemieszczanie się z miejsca na miejsce jest możliwe dzięki wykorzystaniu ruchów powietrza i wiatru. Zatem zmiany pozycji pionowych umożliwiają manewry poziome - wznosząc się lub obniżając lot, pilot może skierować balon w konkretnym kierunku. Jednak nawet najbardziej doświadczony sternik nie ma całkowitej kontroli nad lotem na całym kursie.
Organizatorem zawodów jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy wsparciu Parku Śląskiego w Chorzowie oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Za produkcję odpowiadają natomiast: Skywalkers Balloon Club oraz Agencja Artystyczna GAMA.

Oczywiście impreza odbędzie się zgodnie z obowiuzjącymi w tym terminie zasadami sanitarnymi.
Sukcesywnie będziemy zamieszczać informacje i szczegóły dotyczące turnieju.


02-04.07.2021 - godz. 19.00

Zamek BĘDZIN
ul. Zamkowa 1
BĘDZIN.
XVII Turniej Rycerski na Zamku Królewskim w Będzinie

Zapraszamy serdecznie kolejny raz zarówno rekonstruktorów - uczestników turnieju, jak i widzów. Datowanie 1350-1420. Turniej dla rekonstruktorów wyłącznie na zaproszenia.

W tym roku na turnieju będziemy również obchodzić XX lecie istnienia naszego Bractwa.

Dla widzów wstęp wolny.

Oczywiście impreza odbędzie się zgodnie z obowiuzjącymi w tym terminie zasadami sanitarnymi.
Sukcesywnie będziemy zamieszczać informacje i szczegóły dotyczące turnieju.

WSTĘP WOLNY


12.03--27.06.2021
pon.- pt. od 10:00 do 18:00
sob.- nd. od 15.00 do 18.00

Sosnowieckie Centrum Sztuki
Zamek Sielecki
Galeria EXTRAVAGANCE
ul. Zamkowa 2
SOSNOWIEChttps://www.zameksielecki.pl

Cena biletu na wystawy 5 zł
W poniedziałki wstęp 1 zł

IMPREZA BILETOWANA

.
"Punkt bieli. Punkt czerni. Fotografia Zdzisława Beksińskiego"

"W fotografii czarno-białej musi być chociaż jeden punkt czystego, białego papieru i drugi punkt absolutnie maksymalnej czerni".

Zdzisław Beksiński

Przytoczona deklaracja Beksińskiego, wynikająca z tradycyjnie pojmowanego warsztatu fotografii czarno-białej, stoi w ostrym kontraście z jego postawą poszukiwacza, eksperymentatora i odkrywcy. Przejawiał ją w zakresie komponowania kadru, budowania napięcia wewnątrz kompozycji, wprowadzania nowych tematów, eksploracji granic używanego medium. Beksiński posługiwał się aparatem, który mechanicznie rejestrował to, co znalazło się przed obiektywem, a jednocześnie chciał uzyskać na zdjęciu obraz swojej wizji, przestrzeń wyobraźni, niczym nieskrępowaną ekspresję. Między tymi biegunami rozpięta jest cała fotograficzna twórczość Beksińskiego: pole zmagania, zapis celebracji zasad oraz ich łamania. To nieustannie stawiane na nowo pytanie: czym jest? lub - czym może się stać fotografia?
Wystawa "Punkt bieli. Punkt czerni." nie jest odtworzeniem którejś z autorskich prezentacji Beksińskiego, lecz zaledwie kuratorską wizją jego twórczości. Daje jednak możliwość zobaczenia tego, co najważniejsze: konkretnych zdjęć będących wyrazem niepowtarzalnej wyobraźni i determinacji w dążeniu do realizacji osobistych planów twórczych. Co prawda dorobek fotograficzny Beksińskiego datuje się na lata 50. XX wieku, niemniej nie jest to wystawa historyczna. Nie chcemy bowiem rezygnować z kontaktu z prezentowanymi dziełami w warstwie sensu stricto artystycznej. Zdjęcia te nadal silnie oddziałują na widza charakterystycznym zastosowaniem plamy bieli i czerni, kompozycją układu, zaskakującym kadrowaniem, kreacją wizyjnego tematu. Prace te powinny dialogować z fotografiami nam współczesnymi, dawać punkt odniesienia dla doświadczeń widzów i poszukiwań młodych twórców.

"Punkt bieli. Punkt czerni. Fotografia Zdzisława Beksińskiego"
Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku

Małgorzata Malinowska-Klimek, kuratorka.


26.06.2021 - godz. 20.00

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZIN

.
ZAMKOWE GRANIE 2021

Zapraszamy na wyjątkowy cykl koncertów na dziedzińcu zamku w Będzinie. Bilety dostępne na stronie kupbilecik.pl oraz w formie papierowej w Bastion Burger na Bulwarach Czarnej Przemszy w Będzinie. Każdy koncert to tylko 120 biletów. W razie odwołania koncertu bilety będzie można zwrócić. Mamy jednak nadzieję, że tak jak w roku poprzednim wszystkie koncerty się odbędą. Zapraszamy! Prosimy o udostępnianie.

Wiemy, że cykl Zamkowe Granie 2021 jak najbardziej się odbędzie. Już w maju ruszają imprezy plenerowe. Wiemy też, że termin jednego koncertu musi się zmienić, gdyż 14 maja jeszcze zrobić się go nie da. Dlatego przekładamy koncert zespołu Strachy Na Lachy na 27 sierpnia 2021roku. I jest to jedyna i ostatnia myślimy zmiana w harmonogramie cyklu. Teraz potrzebujemy już tylko WAS i waszej aktywności w kwestii zakupów biletów. Co do biletów na przesunięty koncert, do 2 maja można bilet oddać. Mamy jednak nadzieję, że wszyscy z WAS zachowają bilet na nowy termin, bo jak najbardziej będzie on ważny 27 sierpnia. To co widzimy się na koncertach. Dajcie nam znak i energię

IMPREZA BILETOWANA


25.06.2021 - godz. 20.00

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZIN

.
ZAMKOWE GRANIE 2021

Zapraszamy na wyjątkowy cykl koncertów na dziedzińcu zamku w Będzinie. Bilety dostępne na stronie kupbilecik.pl oraz w formie papierowej w Bastion Burger na Bulwarach Czarnej Przemszy w Będzinie. Każdy koncert to tylko 120 biletów. W razie odwołania koncertu bilety będzie można zwrócić. Mamy jednak nadzieję, że tak jak w roku poprzednim wszystkie koncerty się odbędą. Zapraszamy! Prosimy o udostępnianie.

Wiemy, że cykl Zamkowe Granie 2021 jak najbardziej się odbędzie. Już w maju ruszają imprezy plenerowe. Wiemy też, że termin jednego koncertu musi się zmienić, gdyż 14 maja jeszcze zrobić się go nie da. Dlatego przekładamy koncert zespołu Strachy Na Lachy na 27 sierpnia 2021roku. I jest to jedyna i ostatnia myślimy zmiana w harmonogramie cyklu. Teraz potrzebujemy już tylko WAS i waszej aktywności w kwestii zakupów biletów. Co do biletów na przesunięty koncert, do 2 maja można bilet oddać. Mamy jednak nadzieję, że wszyscy z WAS zachowają bilet na nowy termin, bo jak najbardziej będzie on ważny 27 sierpnia. To co widzimy się na koncertach. Dajcie nam znak i energię

IMPREZA BILETOWANA


18-20.06.2021

Szyb Krystyna
Pl.
BytomWSTĘP WOLNY

.
XVI Zlot Pojazdów Militarnych w Bytomiu Śląskie Manewry 2021

Największa w południowej Polsce impreza militarna. Dla każdego coś wyjątkowego, przejażdżki sprzętem wojskowym, zabawy i konkursy z nagrodami, niesamowita wojskowa grochówka i wiel. Zobacz więcej
Impreza Odpowiednie dla dzieci

Harmonogram

piątek, 18 czerwca 2021
16:00 - 16:00 (20 cze)
Pierwszy dzień zlotu, przyjazd i rejestracja uczestników, strefa dla dzieci, militarny jarmark, catering, przejażdżki.
sobota, 19 czerwca 2021
11:00 - 13:00
Przejazd paradą przez Centrum Bytomia, postój i prezentacja pojazdów na zlotowisku.
niedziela, 20 czerwca 2021
13:00 - 22:00
Przejażdżki, catering, strzelnice, militarny jarmark, zabawy i konkursy z nagrodami dla dzieci, grochówka wojskowa.


18.06.2021 - godz. 20.00

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZIN

.
ZAMKOWE GRANIE 2021

Zapraszamy na wyjątkowy cykl koncertów na dziedzińcu zamku w Będzinie. Bilety dostępne na stronie kupbilecik.pl oraz w formie papierowej w Bastion Burger na Bulwarach Czarnej Przemszy w Będzinie. Każdy koncert to tylko 120 biletów. W razie odwołania koncertu bilety będzie można zwrócić. Mamy jednak nadzieję, że tak jak w roku poprzednim wszystkie koncerty się odbędą. Zapraszamy! Prosimy o udostępnianie.

Wiemy, że cykl Zamkowe Granie 2021 jak najbardziej się odbędzie. Już w maju ruszają imprezy plenerowe. Wiemy też, że termin jednego koncertu musi się zmienić, gdyż 14 maja jeszcze zrobić się go nie da. Dlatego przekładamy koncert zespołu Strachy Na Lachy na 27 sierpnia 2021roku. I jest to jedyna i ostatnia myślimy zmiana w harmonogramie cyklu. Teraz potrzebujemy już tylko WAS i waszej aktywności w kwestii zakupów biletów. Co do biletów na przesunięty koncert, do 2 maja można bilet oddać. Mamy jednak nadzieję, że wszyscy z WAS zachowają bilet na nowy termin, bo jak najbardziej będzie on ważny 27 sierpnia. To co widzimy się na koncertach. Dajcie nam znak i energię

IMPREZA BILETOWANA


15.05-13.06.2021

Pałac Schoena - Muzeum w Sosnowcu
ul. Chemiczna 12
SOSNOWIECWSTĘP WOLNY

.
"Światłoczułość".
XXIII Sosnowieckie Spotkania Artystyczne


15 maja przypada kolejna noc muzeów - w tym dniu od godz. 16.00 zapraszamy na wystawę "Światłoczułość" będącą pokłosiem XXIII Sosnowieckich Spotkań Artystycznych (w związku z obostrzeniami sanitarnymi na sale ekspozycyjne jednorazowo będzie mogło wejść 25 osób.

O godz. 21.00 z kolei zapraszamy na widowisko światła i dźwięku kończące prezentację instalacji artystycznej "Kuszenie" Matyldy Sałajewskiej

---

Wystawa zatytułowana "Światłoczułość" jest podsumowaniem XXIII Sosnowieckich Spotkań Artystycznych, które odbyły się w 2020 roku w Sandomierzu.

Termin światłoczułość z jednej strony jest obiektywnym określeniem wartości optycznej - czułości na światło, ale ma także rozbudowane znaczenie - definiuje samych artystów i ich szczególną wrażliwości na światło, które determinuje sposób postrzegania rzeczywistości i wybór środków wyrazu w procesie twórczym.

Do Sandomierza zaproszono 27 twórców o odmiennym podejściu do problemu sztuki, pracujących w różnych technikach, zmagających się z różnorodną materią. To grupa fotografików, malarzy i rzeźbiarzy związanych z miastem i regionem: Marek Bebłot, Tamara Berdowska, Adam Bit, Jerzy Chrapka, Sławomir Drążkiewicz, Paweł Dusza, Arkadiusz Gola, Krzysztof Gołuch, Marcin Korek, Piotr Kossakowski, Agnieszka Leśniak-Banasiak, Jerzy Łakomski, Katarzyna Łata, Arkadiusz Ławrywianiec, Beata Mendrek, Stanisław Michalski, Damian Mickoś, Michał Minor, Jacek Mrozowski, Kamil Myszkowski, Zbigniew Podsiadło, Wojciech Prażmowski, Jolanta Rycerska, Krzysztof Rzeźniczek, Irena Skalik, Michał Szalast, Andrzej Zygmuntowicz.

Każdy z zaproszonych twórców, prezentujących swoje prace na wystawie, proponuje odbiorcom zupełnie inne doznania artystyczne. Tym co łączy wszystkich, wspólną idea jest odniesienie się do hasła przewodniego XIII SSA i jednocześnie tytułu wystawy. Prezentowane prace ujmują widza swoją wieloraką, często zaskakującą interpretacją tego hasła.

"Światłoczułość" jest ekspozycją skoncentrowaną na ukazaniu różnorodności współczesnej sztuki pełnej światła, kolorów, wrażeń i emocji. Przenikanie się wzajemne różnych dziedzin, interdyscyplinarność, komentowanie życia społecznego, koncentracja na czysto formalnych zjawiskach, przeplatanie się tradycji z nowoczesnością to wszystko można odnaleźć na ekspozycji
"Światłoczułość" w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu.
Termin: od 15 maja do 13 czerwca 2021 roku


11.06-18.09.2021 - godz. 20.00

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZIN

.
ZAMKOWE GRANIE 2021

Zapraszamy na wyjątkowy cykl koncertów na dziedzińcu zamku w Będzinie. Bilety dostępne na stronie kupbilecik.pl oraz w formie papierowej w Bastion Burger na Bulwarach Czarnej Przemszy w Będzinie. Każdy koncert to tylko 120 biletów. W razie odwołania koncertu bilety będzie można zwrócić. Mamy jednak nadzieję, że tak jak w roku poprzednim wszystkie koncerty się odbędą. Zapraszamy! Prosimy o udostępnianie.

Wiemy, że cykl Zamkowe Granie 2021 jak najbardziej się odbędzie. Już w maju ruszają imprezy plenerowe. Wiemy też, że termin jednego koncertu musi się zmienić, gdyż 14 maja jeszcze zrobić się go nie da. Dlatego przekładamy koncert zespołu Strachy Na Lachy na 27 sierpnia 2021roku. I jest to jedyna i ostatnia myślimy zmiana w harmonogramie cyklu. Teraz potrzebujemy już tylko WAS i waszej aktywności w kwestii zakupów biletów. Co do biletów na przesunięty koncert, do 2 maja można bilet oddać. Mamy jednak nadzieję, że wszyscy z WAS zachowają bilet na nowy termin, bo jak najbardziej będzie on ważny 27 sierpnia. To co widzimy się na koncertach. Dajcie nam znak i energię

IMPREZA BILETOWANA


12.06.2021 - godz. 20.00

Amfiteatr Muszelka - Park im. Jacka Kuronia
ul. Anki Kowalskiej 2A
SOSNOWIEC.
Skankan Live Show.Free

WSTĘP WOLNY
11.06-18.09.2021 - godz. 20.00

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZIN

.
ZAMKOWE GRANIE 2021

Zapraszamy na wyjątkowy cykl koncertów na dziedzińcu zamku w Będzinie. Bilety dostępne na stronie kupbilecik.pl oraz w formie papierowej w Bastion Burger na Bulwarach Czarnej Przemszy w Będzinie. Każdy koncert to tylko 120 biletów. W razie odwołania koncertu bilety będzie można zwrócić. Mamy jednak nadzieję, że tak jak w roku poprzednim wszystkie koncerty się odbędą. Zapraszamy! Prosimy o udostępnianie.

Wiemy, że cykl Zamkowe Granie 2021 jak najbardziej się odbędzie. Już w maju ruszają imprezy plenerowe. Wiemy też, że termin jednego koncertu musi się zmienić, gdyż 14 maja jeszcze zrobić się go nie da. Dlatego przekładamy koncert zespołu Strachy Na Lachy na 27 sierpnia 2021roku. I jest to jedyna i ostatnia myślimy zmiana w harmonogramie cyklu. Teraz potrzebujemy już tylko WAS i waszej aktywności w kwestii zakupów biletów. Co do biletów na przesunięty koncert, do 2 maja można bilet oddać. Mamy jednak nadzieję, że wszyscy z WAS zachowają bilet na nowy termin, bo jak najbardziej będzie on ważny 27 sierpnia. To co widzimy się na koncertach. Dajcie nam znak i energię

IMPREZA BILETOWANA


15.05.2021 - godz. 19.00

Zamek i Pałac Mieroszewskich

BĘDZINIMPREZA BILETOWANA

.
NOCY MUZEÓW

Mury zamkowe oświetlone księżycowym blaskiem. Głęboki cień drzew parkowych i duchy przechadzające się w pobliżu wiekowych budowli. Mroki nocy i zamyślona cisza przełamane światłem i dotknięciem współczesności. Noc Muzeów. Święto miłośników historii i pamiątek czasów minionych, wydobywanych z pokładów przeszłości.

Mamy wielką przyjemność zaprosić Państwa do udziału w tegorocznej edycji wydarzenia, które rozpocznie się 15 maja o godzinie 19.00 i potrwa aż do północy. W czasie Nocy Muzeów mogą Państwo zwiedzić Zamek oraz Pałac Mieroszewskich. Bilet wstępu do obiektu w ten wyjątkowy wieczór kosztuje tylko złotówkę. Ze względu na istniejącą sytuację zwiedzanie będzie odbywało się w reżimie sanitarnym, obowiązuje zasłanianie ust i nosa oraz limit osób, które mogą jednocześnie przebywać na terenie obiektu.

W związku z zagrożeniem COVID-19, w trosce o bezpieczeństwo naszych gości i pracowników, przed wizytą w Muzeum prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Zwiedzania Obiektów Muzeum Zagłębia w Będzinie: https://muzeumzaglebia.pl/1783-regulamin-zwiedzania...

Nie gwarantujemy, że w wydarzeniu wezmą udział: Błękitna Ludwika, Kazimierz Mieroszewski dosiadający piekielnego rumaka i duch Czarnego Rycerza, jednak spodziewamy się, że nas odwiedzą. Liczymy także na Państwa obecność.

Serdecznie zapraszamy!


01-05.03.2021 - godz. 10.00-15.00
08-12.03.2021 - godz. 10.00-15.00

ZAMEK OGRODZIENIEC
ul. Zamkowa 28
42-440 Ogrodzie­niec Podzamczewww.zamek-ogrodzieniec.pl

WSTĘP WOLNY

.
ZAMEK OGRODZIENIEC

W związku z realizacją projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniach 1-5 oraz 8-12 marca 2021 Zamek Ogrodzieniecki będzie bezpłatnie udostępniony do zwiedzania.

Zamek Ogrodzieniec od dnia 23 lutego czynny jest codziennie. W dniach od poniedziałku do piątku obiekt udostępniony jest w godzinach 10:00 - 15:00, w weekendy zapraszamy od godziny 10:00 do 17:00.

Program Ochrona Zabytków dofinansowany ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.

PLAN ZWIEDZANIA

Nowa trasa turystyczna - zwiedzanie zamku będzie jeszcze ciekawsze

Po przejściu przez bramę wjazdową na Zamek Ogrodzieniec i zakupieniu biletu wstępu w punkcie kasowym, należy udać się wzdłuż kamiennego traktu prowadzącego w kierunku zamku górnego przez rozległe przedzamcze. Po lewej stronie mijamy amfiteatr z sezonową sceną plenerową, dalej grupę skał, m.in.: Wielbłąd, zwany również Kaczorem lub Sfinksem. Na wprost znajduje się zrekonstruowana brama wyjazdowa, na prawo niezwykłe formacje skalne wkomponowane w mury obwodowe: Niedźwiedź i Dwie Siostry. W tej grupie skalnej znajduje się grota nazywana Męczarnią Warszyckiego, a obok niej, w pomieszczeniu dawnej wartowni, współcześnie zaaranżowana wystawa - sala tortur. Aby do niej dojść, należy zejść z traktu głównego i podejść do góry terenowymi schodami.

Idąc dalej traktem głównym przechodzimy drewnianą kładką, posadowioną nad tzw. suchą fosą, nad którą niegdyś opuszczano most zwodzony.

Przed nami znajduje się wieża bramna - główna brama wjazdowa do zamku - jest to początek trasy zwiedzania. Przez wieżę bramną wchodzimy na Dziedziniec Pańsk. Stąd możemy udać się do zamkowej kuchni kurnej, przy której mieści się studnia oraz tzw. izba kuchcika, a następnie, wracając przez dziedziniec, przejść na zamek wysoki, wspinając się po kręconych schodach. Kontynuując wycieczkę, tymi samymi schodami wracamy na dół i przechodzimy do kolejnego pomieszczenia, w którym znajdują się następne schody prowadzące na taras nad studnią. Dalej, przechodząc współczesną kładką nad kuchnią kurną, docieramy do kręconych schodów, którymi wspinamy się do prywatnych izb właściciela zamku - sypialni Bonera i biblioteki.

W bibliotece znajdują się schody prowadzące na ganek i dalej, do sali kredensowej, z której można przejść na wieżę widokową kredencerską oraz przejść do położonych jeden poziom niżej izb rycerskich, zwanych obecnie lamusem ciemnym i jasnym. W jednej z tych izb mieści się dziś Muzeum Zamkowe.

Dalej trasa zwiedzania prowadzi wykutymi w skale schodami do Kurzej Stopy; na trzeci poziom - obecnie odkryty. Stamtąd należy zejść klatką schodową, prowadzącą do dwóch najniższych poziomów Kurzej Stopy. Na jednym z nich znajduje się obecnie wystawa zamkowa - Zbro­jow­nia. Na najniższym poziomie warto zwrócić uwagę na pozostałości renesansowych fresków w narożnikach wnęk.

Z Kurzej Stopy wychodzimy na dziedziniec gospodarczy, zwany Ptasznikiem. Tutaj zwracają uwagę zrekonstruowane drewniane krużganki, podwieszone na tzw. Murze Kurtynowym, zamykającym dziedziniec od strony południowej, po którym wspinając się przechodzimy do bastion beluardu, południowego narożnika obronnego. Stąd trasa zwiedzania prowadzi pod wieżę skazańców, na otwarty taras, na którym niegdyś znajdowała się jedna z sal reprezentacyjnych. Stamtąd udajemy się w kierunku widocznych schodów prowadzących do pomieszczeń skarbca, mijając tuż przed schodami wieżę bramną (w wieży bramnej na tym poziomie znajdowała się niegdyś kaplica zamkowa, do której wchodziło się od strony dziedzińca pańskiego, przez ganki). Schodami zejdziemy do dawnego skarbca, skąd obecnie można podziwiać wspaniały widok na przedzamcze, a następnie wychodzimy na kładkę prowadzącą do współczesnych kręconych schodów, mijając po drodze pomieszczenia prochowni.

Krętymi schodami dostaniemy się na Dziedziniec Pański, z którego rozpoczynaliśmy wycieczkę.

https://www.zamek-ogrodzieniec.pl/aktualnosci/152


10.01.2021 - godz. 16.00

Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu
Parafia pw. Nawiedzenia NMP
BĘDZIN - os. Syberkahttp://mfkip.pl

WSTĘP WOLNY

.
27. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. ks. Kazimierza Szwarlika BĘDZIN '2021

Mimo pandemii trwają zapisy do XXVII edycji największego przeglądu kolęd w Europie - Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Tegoroczna edycja, aby uwzględnić przepisy epidemiczne, będzie miała zmieniony przebieg. I etap, który każdego roku gromadził kilkadziesiąt tysięcy uczestników (ok. 1600 zespołów, chórów i solistów), będzie przeprowadzony w całości on-line.

Wykonawcy rejestrują się na stronie www.mfkip.pl, a następnie pocztą lub za pomocą działającego w sposób prosty i intuicyjny specjalnego serwera przesyłają nagrany telefonem, aparatem lub kamerą występ. Musi to być film bez cięć i montażu, na którym śpiewane są dwie - w przypadku solistów i duetów - lub trzy - w przypadku większych form wokalnych - kolędy lub pastorałki - wyjaśnia ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu, który liczy, że taka forma umożliwi jeszcze liczniejszy udział wszystkich kolędujących. Czas zgłoszeń upływa 30 listopada.

Udział w Festiwalu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich amatorów (w tym uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia), którzy ukończyli 6 lat i śpiewają solo, w duetach, chórach, zespołach czy scholach. To niezwykła szansa na promocję młodych talentów i popularyzowanie lokalnego folkloru. Festiwal od lat gości też zespoły zza wschodniej granicy - Litwy, Białorusi i Ukrainy, podsycając ducha polskości na dawnych kresach Rzeczpospolitej.

Organizatorzy zachowali podział na blisko 40 regionów dla Polski i zagranicy, gdzie komisje w ustalony dzień odsłuchają nagrania i podejmą decyzję o awansie najlepszych kolędników do finału.
Dotychczas zwycięzcy eliminacji przyjeżdżali na styczniowy finał do Będzina. Aby ograniczyć grupowanie i przemieszczanie się ludzi, tegoroczny finał, jeśli przepisy epidemiczne na to pozwolą, odbędzie się w dniach 7-10 stycznia aż w sześciu polskich miastach (poza Będzinem także w Bydgoszczy, Goleniowie, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu), skąd uczestnicy będą łączyli się dzięki transmisji na żywo z jury zgromadzonym w Będzinie pod przewodnictwem prof. dr hab. Urszuli Kryger z Akademii Muzycznej w Łodzi. To oni wybiorą zwycięzców w poszczególnych kategoriach i laureatów nagród na czele z Grand Prix wysokości 10 tysięcy złotych. Występy oglądać będzie mogła nie tylko komisja, ale także internauci, gdyż całość przesłuchań będzie- podobnie jak w poprzednich latach - dostępna dla wszystkich melomanów.

Zwieńczeniem Festiwalu co roku jest Koncert Galowy. Tegoroczny odbędzie się w niedzielę, 10 stycznia o 16.00. W większości złożą się na niego zarejestrowane wcześniej występy, ale jeśli tylko będzie taka możliwość, do Będzina przyjedzie kilkoro laureatów. Koncert również zostanie pokazany w internecie i stanie się opowieścią nie tylko o tej wyjątkowej edycji, ale także o 6 miastach, gdzie odbędą się przesłuchania finałowe. Reżyserem koncertu jest Dariusz Wiktorowicz.

W czasie, który zmusza nas do dystansowania się także od najbliższych, niech tradycyjne kolędy i pastorałki staną się łącznikiem oraz ukoją serca przypominając, że Bóg wchodzi ze swym światłem w największy mrok ludzkiego życia! Zapraszamy do licznego udziału w Festiwalu - pokażmy także w tym trudnym czasie, że to wyjątkowe i ważne na kulturalnej mapie Polski wydarzenie - dodaje ks. Pilśniak.

Szczegółowe informacje, możliwość zgłoszenia i regulamin dostępne są na stronie www.mfkip.pl
Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

https://mfkip.pl/o-festiwalu

aktualizacja: niedziela, 05 grudzień 2021.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.
Zebrał i opracował: DARIUSZ NOWAK (
nddg ).