-CO GDZIE KIEDY - U SĄSIADÓW ( PO ZA GRANICAMI DĄBROWY GÓRNICZEJ )


..
.....
....*


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA
Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


.
.
_


ZAPROSZENIA ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv12.03--30.05.2021

Sosnowieckie Centrum Sztuki
Zamek Sielecki
Galeria EXTRAVAGANCE
ul. Zamkowa 2
SOSNOWIECWSTĘP WOLNY

.
"Punkt bieli. Punkt czerni. Fotografia Zdzisława Beksińskiego""W fotografii czarno-białej musi być chociaż jeden punkt czystego, białego papieru i drugi punkt absolutnie maksymalnej czerni".

Zdzisław Beksiński

Przytoczona deklaracja Beksińskiego, wynikająca z tradycyjnie pojmowanego warsztatu fotografii czarno-białej, stoi w ostrym kontraście z jego postawą poszukiwacza, eksperymentatora i odkrywcy. Przejawiał ją w zakresie komponowania kadru, budowania napięcia wewnątrz kompozycji, wprowadzania nowych tematów, eksploracji granic używanego medium. Beksiński posługiwał się aparatem, który mechanicznie rejestrował to, co znalazło się przed obiektywem, a jednocześnie chciał uzyskać na zdjęciu obraz swojej wizji, przestrzeń wyobraźni, niczym nieskrępowaną ekspresję. Między tymi biegunami rozpięta jest cała fotograficzna twórczość Beksińskiego: pole zmagania, zapis celebracji zasad oraz ich łamania. To nieustannie stawiane na nowo pytanie: czym jest? lub - czym może się stać fotografia?
Wystawa "Punkt bieli. Punkt czerni." nie jest odtworzeniem którejś z autorskich prezentacji Beksińskiego, lecz zaledwie kuratorską wizją jego twórczości. Daje jednak możliwość zobaczenia tego, co najważniejsze: konkretnych zdjęć będących wyrazem niepowtarzalnej wyobraźni i determinacji w dążeniu do realizacji osobistych planów twórczych. Co prawda dorobek fotograficzny Beksińskiego datuje się na lata 50. XX wieku, niemniej nie jest to wystawa historyczna. Nie chcemy bowiem rezygnować z kontaktu z prezentowanymi dziełami w warstwie sensu stricto artystycznej. Zdjęcia te nadal silnie oddziałują na widza charakterystycznym zastosowaniem plamy bieli i czerni, kompozycją układu, zaskakującym kadrowaniem, kreacją wizyjnego tematu. Prace te powinny dialogować z fotografiami nam współczesnymi, dawać punkt odniesienia dla doświadczeń widzów i poszukiwań młodych twórców.

"Punkt bieli. Punkt czerni. Fotografia Zdzisława Beksińskiego"
Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku

Małgorzata Malinowska-Klimek, kuratorka.


11.06-18.09.2021 - godz. ?

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZIN

IMPREZA BILETOWANA

.
ZAMKOWE GRANIE 2021Zapraszamy na wyjątkowy cykl koncertów na dziedzińcu zamku w Będzinie. Bilety dostępne na stronie kupbilecik.pl oraz w formie papierowej w Bastion Burger na Bulwarach Czarnej Przemszy w Będzinie. Każdy koncert to tylko 120 biletów. W razie odwołania koncertu bilety będzie można zwrócić. Mamy jednak nadzieję, że tak jak w roku poprzednim wszystkie koncerty się odbędą. Zapraszamy! Prosimy o udostępnianie.

Wiemy, że cykl Zamkowe Granie 2021 jak najbardziej się odbędzie. Już w maju ruszają imprezy plenerowe. Wiemy też, że termin jednego koncertu musi się zmienić, gdyż 14 maja jeszcze zrobić się go nie da. Dlatego przekładamy koncert zespołu Strachy Na Lachy na 27 sierpnia 2021roku. I jest to jedyna i ostatnia myślimy zmiana w harmonogramie cyklu. Teraz potrzebujemy już tylko WAS i waszej aktywności w kwestii zakupów biletów. Co do biletów na przesunięty koncert, do 2 maja można bilet oddać. Mamy jednak nadzieję, że wszyscy z WAS zachowają bilet na nowy termin, bo jak najbardziej będzie on ważny 27 sierpnia. To co widzimy się na koncertach. Dajcie nam znak i energię


15.05.2021 - godz. 08:00 - 16:00

ul.
SOSNOWIECWSTĘP WOLNY

.
ClassicMania NIGHT
Nocny Miedzynarodowy Zlot Pojazdów ZabytkowychZapraszamy na VII ClassicMania Night, Nocny Zlot Pojazdów Zabytkowych!
Dołącz do 50-ciu starannie wyselekcjonowanych klasyków i przemierzaj trasy Zagłębia Dabrowskiego i Górnego Śląska w Noc Muzeów.


11.09.2021 - godz. 08:00 - 16:00

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZINWSTĘP WOLNY

.
II Będziński Festiwa Poetycki "Bastion Poetów"Miło nam poinformować, że 11 września czeka nas druga odsłona Będzińskiego Festiwalu Poetyckiego "Bastion Poetów". Jako stowarzyszenie uzyskaliśmy dotację na realizację tego wspaniałego wydarzenia. Dzięki temu na scenie na dziedzińcu zamkowym odbędą się spotkania autorskie poetów:

Maciej Melecki
Dariusz Pado
Krzysztof Siwczyk
Paweł Lekszycki (gospodarz sceny)

W trakcie spotkań odbędzie się Turniej Jednego Wiersza, co będzie nowością na festiwalu.
Drugą częścią wydarzenia będą recitale Krzysztofa Daukszewicza oraz Piotra Woźniaka i Tadeusza Woźniaka. Zegarmistrz światła na pewno nas odwiedzi. Wkrótce oficjalny plakat oraz regulamin turnieju. Całość poprowadzi Adam "Mrówa" Mrozowicz.

Wstęp wolny


17-19.09.2021

JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA
Plac Wolności 42
42-440 Ogrodzieniechttp://juromania.pl

IMPREZA BILETOWANA
WSTĘP WOLNY

.
IV JUROMANIA - NA SZLAKU ORLICH GNIAZD
"JURA - AKTYWNA Z NATURY"Jesteście gotowi na prawdziwą UCZTĘ NA JURZE?

Tegoroczna Juromania zaplanowana na 17-19 września! Czyli na przedostatni weekend ostatniego letniego miesiąca!

Pełny program wkrótce na stronie
www.juromania.pl .

Do zobaczenia na Jurze!
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_01-05.03.2021 - godz. 10.00-15.00
08-12.03.2021 - godz. 10.00-15.00

ZAMEK OGRODZIENIEC
ul. Zamkowa 28
42-440 Ogrodzie­niec Podzamczewww.zamek-ogrodzieniec.pl

WSTĘP WOLNY

.
ZAMEK OGRODZIENIEC

W związku z realizacją projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniach 1-5 oraz 8-12 marca 2021 Zamek Ogrodzieniecki będzie bezpłatnie udostępniony do zwiedzania.

Zamek Ogrodzieniec od dnia 23 lutego czynny jest codziennie. W dniach od poniedziałku do piątku obiekt udostępniony jest w godzinach 10:00 - 15:00, w weekendy zapraszamy od godziny 10:00 do 17:00.

Program Ochrona Zabytków dofinansowany ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.

PLAN ZWIEDZANIA

Nowa trasa turystyczna - zwiedzanie zamku będzie jeszcze ciekawsze

Po przejściu przez bramę wjazdową na Zamek Ogrodzieniec i zakupieniu biletu wstępu w punkcie kasowym, należy udać się wzdłuż kamiennego traktu prowadzącego w kierunku zamku górnego przez rozległe przedzamcze. Po lewej stronie mijamy amfiteatr z sezonową sceną plenerową, dalej grupę skał, m.in.: Wielbłąd, zwany również Kaczorem lub Sfinksem. Na wprost znajduje się zrekonstruowana brama wyjazdowa, na prawo niezwykłe formacje skalne wkomponowane w mury obwodowe: Niedźwiedź i Dwie Siostry. W tej grupie skalnej znajduje się grota nazywana Męczarnią Warszyckiego, a obok niej, w pomieszczeniu dawnej wartowni, współcześnie zaaranżowana wystawa - sala tortur. Aby do niej dojść, należy zejść z traktu głównego i podejść do góry terenowymi schodami.

Idąc dalej traktem głównym przechodzimy drewnianą kładką, posadowioną nad tzw. suchą fosą, nad którą niegdyś opuszczano most zwodzony.

Przed nami znajduje się wieża bramna - główna brama wjazdowa do zamku - jest to początek trasy zwiedzania. Przez wieżę bramną wchodzimy na Dziedziniec Pańsk. Stąd możemy udać się do zamkowej kuchni kurnej, przy której mieści się studnia oraz tzw. izba kuchcika, a następnie, wracając przez dziedziniec, przejść na zamek wysoki, wspinając się po kręconych schodach. Kontynuując wycieczkę, tymi samymi schodami wracamy na dół i przechodzimy do kolejnego pomieszczenia, w którym znajdują się następne schody prowadzące na taras nad studnią. Dalej, przechodząc współczesną kładką nad kuchnią kurną, docieramy do kręconych schodów, którymi wspinamy się do prywatnych izb właściciela zamku - sypialni Bonera i biblioteki.

W bibliotece znajdują się schody prowadzące na ganek i dalej, do sali kredensowej, z której można przejść na wieżę widokową kredencerską oraz przejść do położonych jeden poziom niżej izb rycerskich, zwanych obecnie lamusem ciemnym i jasnym. W jednej z tych izb mieści się dziś Muzeum Zamkowe.

Dalej trasa zwiedzania prowadzi wykutymi w skale schodami do Kurzej Stopy; na trzeci poziom - obecnie odkryty. Stamtąd należy zejść klatką schodową, prowadzącą do dwóch najniższych poziomów Kurzej Stopy. Na jednym z nich znajduje się obecnie wystawa zamkowa - Zbro­jow­nia. Na najniższym poziomie warto zwrócić uwagę na pozostałości renesansowych fresków w narożnikach wnęk.

Z Kurzej Stopy wychodzimy na dziedziniec gospodarczy, zwany Ptasznikiem. Tutaj zwracają uwagę zrekonstruowane drewniane krużganki, podwieszone na tzw. Murze Kurtynowym, zamykającym dziedziniec od strony południowej, po którym wspinając się przechodzimy do bastion beluardu, południowego narożnika obronnego. Stąd trasa zwiedzania prowadzi pod wieżę skazańców, na otwarty taras, na którym niegdyś znajdowała się jedna z sal reprezentacyjnych. Stamtąd udajemy się w kierunku widocznych schodów prowadzących do pomieszczeń skarbca, mijając tuż przed schodami wieżę bramną (w wieży bramnej na tym poziomie znajdowała się niegdyś kaplica zamkowa, do której wchodziło się od strony dziedzińca pańskiego, przez ganki). Schodami zejdziemy do dawnego skarbca, skąd obecnie można podziwiać wspaniały widok na przedzamcze, a następnie wychodzimy na kładkę prowadzącą do współczesnych kręconych schodów, mijając po drodze pomieszczenia prochowni.

Krętymi schodami dostaniemy się na Dziedziniec Pański, z którego rozpoczynaliśmy wycieczkę.

https://www.zamek-ogrodzieniec.pl/aktualnosci/152


10.01.2021 - godz. 16.00

Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu
Parafia pw. Nawiedzenia NMP
BĘDZIN - os. Syberkahttp://mfkip.pl

WSTĘP WOLNY

.
27. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. ks. Kazimierza Szwarlika BĘDZIN '2021

Mimo pandemii trwają zapisy do XXVII edycji największego przeglądu kolęd w Europie - Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Tegoroczna edycja, aby uwzględnić przepisy epidemiczne, będzie miała zmieniony przebieg. I etap, który każdego roku gromadził kilkadziesiąt tysięcy uczestników (ok. 1600 zespołów, chórów i solistów), będzie przeprowadzony w całości on-line.

Wykonawcy rejestrują się na stronie www.mfkip.pl, a następnie pocztą lub za pomocą działającego w sposób prosty i intuicyjny specjalnego serwera przesyłają nagrany telefonem, aparatem lub kamerą występ. Musi to być film bez cięć i montażu, na którym śpiewane są dwie - w przypadku solistów i duetów - lub trzy - w przypadku większych form wokalnych - kolędy lub pastorałki - wyjaśnia ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu, który liczy, że taka forma umożliwi jeszcze liczniejszy udział wszystkich kolędujących. Czas zgłoszeń upływa 30 listopada.

Udział w Festiwalu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich amatorów (w tym uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia), którzy ukończyli 6 lat i śpiewają solo, w duetach, chórach, zespołach czy scholach. To niezwykła szansa na promocję młodych talentów i popularyzowanie lokalnego folkloru. Festiwal od lat gości też zespoły zza wschodniej granicy - Litwy, Białorusi i Ukrainy, podsycając ducha polskości na dawnych kresach Rzeczpospolitej.

Organizatorzy zachowali podział na blisko 40 regionów dla Polski i zagranicy, gdzie komisje w ustalony dzień odsłuchają nagrania i podejmą decyzję o awansie najlepszych kolędników do finału.
Dotychczas zwycięzcy eliminacji przyjeżdżali na styczniowy finał do Będzina. Aby ograniczyć grupowanie i przemieszczanie się ludzi, tegoroczny finał, jeśli przepisy epidemiczne na to pozwolą, odbędzie się w dniach 7-10 stycznia aż w sześciu polskich miastach (poza Będzinem także w Bydgoszczy, Goleniowie, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu), skąd uczestnicy będą łączyli się dzięki transmisji na żywo z jury zgromadzonym w Będzinie pod przewodnictwem prof. dr hab. Urszuli Kryger z Akademii Muzycznej w Łodzi. To oni wybiorą zwycięzców w poszczególnych kategoriach i laureatów nagród na czele z Grand Prix wysokości 10 tysięcy złotych. Występy oglądać będzie mogła nie tylko komisja, ale także internauci, gdyż całość przesłuchań będzie- podobnie jak w poprzednich latach - dostępna dla wszystkich melomanów.

Zwieńczeniem Festiwalu co roku jest Koncert Galowy. Tegoroczny odbędzie się w niedzielę, 10 stycznia o 16.00. W większości złożą się na niego zarejestrowane wcześniej występy, ale jeśli tylko będzie taka możliwość, do Będzina przyjedzie kilkoro laureatów. Koncert również zostanie pokazany w internecie i stanie się opowieścią nie tylko o tej wyjątkowej edycji, ale także o 6 miastach, gdzie odbędą się przesłuchania finałowe. Reżyserem koncertu jest Dariusz Wiktorowicz.

W czasie, który zmusza nas do dystansowania się także od najbliższych, niech tradycyjne kolędy i pastorałki staną się łącznikiem oraz ukoją serca przypominając, że Bóg wchodzi ze swym światłem w największy mrok ludzkiego życia! Zapraszamy do licznego udziału w Festiwalu - pokażmy także w tym trudnym czasie, że to wyjątkowe i ważne na kulturalnej mapie Polski wydarzenie - dodaje ks. Pilśniak.

Szczegółowe informacje, możliwość zgłoszenia i regulamin dostępne są na stronie www.mfkip.pl
Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

https://mfkip.pl/o-festiwalu

aktualizacja: czwartek, 29 kwiecień 2021.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.
Zebrał i opracował: DARIUSZ NOWAK (
nddg ).