-CO GDZIE KIEDY - U SĄSIADÓW ( PO ZA GRANICAMI DĄBROWY GÓRNICZEJ )


..
.....
....*


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA
Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


.
.
_


ZAPROSZENIA ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv03-05.06.2022

ul. Elektrownia
BYTOMWSTĘP WOLNY

.
XVII Śląskie Manewry 2022
04.06.2022 - godz. 14.00

PARK MURCKOWSKI
MUSZLA KONCERTOWA
parking przy ul. Kołodzieja 42

KATOWICE - MURCKIWSTĘP WOLNY

.
XI Muszlownik Murcki FestiwalJuż 4 czerwca zapraszamy na XI Muszlownik Murcki Festiwal czyli najlepszy rockowy festiwal w okolicy. Jak co roku spotykamy się w Parku Murckowskim a konkretnie w muszli koncertowej.

Wjazd na imprezę oczywiście FREE!!!

Kto zagra:

- Californian https://www.facebook.com/Californiansssss
- Take It Twice https://www.facebook.com/takeittwice
- Canabinoid https://www.facebook.com/Canabinoid-105780361421130
- Bez Ceregieli https://www.facebook.com/bez.ceregieli.official
- De Łindows https://www.facebook.com/delindows
- SKAcowani https://www.facebook.com/skacowanikrk
- The Analogs https://www.facebook.com/TheAnalogs

Dojedziecie do nas :

Autobusami ZTM z centrum Katowic:
672 https://rj.metropoliaztm.pl/rozklady/1-672/
673 https://rj.metropoliaztm.pl/rozklady/1-673/
689 https://rj.metropoliaztm.pl/rozklady/1-689/
Wysiadamy na przystanku Murcki Bielska lub Murcki Rynek
ZTM (dawne tyskie):
1 https://rj.metropoliaztm.pl/rozklady/1-1/
4 https://rj.metropoliaztm.pl/rozklady/1-4/
Wysiadamy jeżeli jedziemy z Katowic na przystanku Murcki Bielska
jeżeli jedziemy z Tychów wysiadamy na przystanku Murcki Wzgórze Wandy
Rozkład jazdy autobusów, którymi wrócicie do domu po MUSZLOWNIKU do centrum Katowic
https://rj.metropoliaztm.pl/rozklady/przystanek/159402/

Dla zmotoryzowanych będzie dostępny parking przy ul. Kołodzieja 42
Do parku nie będzie możliwości wjazdu samochodami prywatnym.

Zapraszamy !!!


04.06.2022 - godz. 17.00

PLAC PAPIESKI
ul. Gwiezdna
SOSNOWIECWSTĘP WOLNY

.
UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWE NA PLACU PAPIESKIM4 czerwca na Placu Papieskim w Sosnowcu będziemy świętować jubileusz XXX-lecia powstania naszej diecezji.

O godz. 17:00 na Placu Papieskim pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp. Grzegorza Kaszaka zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta upamiętniająca jednocześnie wizytę św. Jana Pawła II w Sosnowcu.

Po mszy świętej (o godz. 19:00) weźmiemy udział w widowisku Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Już teraz zapraszamy wszystkich kapłanów i wiernych do udziału w tych uroczystościach. Będą one połączone z jubileuszem 120-lecia miasta Sosnowca.


04-05.06.2022

Punktem Informacji Turystycznej
ul. Rynek 4
OLKUSZWSTĘP WOLNY

-
ŚWIĘTO SREBRA - DNI OLKUSZA 20224 i 5 czerwca, po dwuletniej przerwie, odbędą się Dni Olkusza. Tegoroczne Święto Srebra swoimi występami uświetnią znakomite gwiazdy, czyli Lady Pank, Roksana Węgiel, Sebastian Riedel & CREE oraz zespół GRA-MY, a do wspólnego ruchu publiczność zagrzeje Lenka Klimentova. Nie braknie również atrakcji towarzyszących, takich jak występy lokalnych artystów, korowód ulicami miasta, wesołe miasteczko czy pokaz świateł i laserów


05.06.2022 - godz. 14.50

STADION ŚLĄSKI
Brama główna
CHORZÓWWSTĘP WOLNY

.
68. ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego
18-19.06.2022 - godz. 16.00

Amfiteatr w parku im. Kuronia
ul.
SOSNOWIECIMPREZA BILETOWANA

-
Sosno Ska PartySosnowiec polską stolicą SKA!
Już w czerwcu startujemy z pierwszą edycją.
Bilety na imprezę będą w sprzedaży od piątku 8.04.2022 na portalu kupbilecik.pl.


18-19.06.2022 - godz. ?

Amfiteatr w parku Grabek
wejście od ul. Legionów
CZELADŹWSTĘP WOLNY

-
Dni Czeladzi 2022W amfiteatrze w Parku Grabek znów zagoszczą gwiazdy! Już teraz zapraszamy na Dni Czeladzi 2022, które odbędą się 18 i 19 czerwca.

Kogo w tym roku zobaczymy i usłyszymy w naszym mieście?

18 czerwca:

- Kabaret
- Danzel
- Ich Troje

19 czerwca:

- Kabaret
- Strachy na Lachy


25.06.2022 - godz. 20.00

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZIN

IMPREZA BILETOWANA

.
Czesław Mozil Solo
Ideologia Mozila w Arendzie Lochy Zamkowe„#IDEOLOGIAMOZILA” to album bardzo osobisty, zbiór obserwacji świata, ale i najbliższego otoczenia. To zamknięty w 12 piosenkach manifest ważnych dla Czesława Mozila spraw i wartości.
Jak mówi Czesław Mozil: „#IDEOLOGIAMOZILA” to także płyta, która jest moją osobistą walką z kompleksem pisania po polsku. To pierwsza płyta, do której teksty napisałem w większości samodzielnie. Jako emigrant, wychowany na duńskiej ziemi, zawsze odczuwałem tremę pisząc po polsku. Tym razem podjąłem tę walkę z własnymi strachami, co było jak katharsis. Mam 42 lata, jestem wykształconym muzykiem, z dyplomem Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, ale przede wszystkim jestem prostym grajkiem, który kocha stać na scenie”.

Za produkcję albumu „#IDEOLOGIAMOZILA” odpowiada znany i ceniony w świecie hip-hopu Matheo, wokale nagrał i zmiksował Marcin Bors.

Sam występ to niecodzienne połączenie monodramu i koncertu, w wykonaniu uwielbianego przez fanów, polsko-duńskiego artysty, byłego jurora, wiecznego marzyciela - Czesława Mozila!


16.07.2022 - godz. 20.00

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZIN

IMPREZA BILETOWANA

.
Piotr Bukartyk w Arendzie Lochy Zamkowe!PIOTR BUKARTYK…
...to w świecie polskiej piosenki postać absolutnie wyjątkowa. Znakomity autor i kompozytor wykonywanych przez siebie piosenek, od lat wymyka się prostym klasyfikacjom, z upodobaniem mieszając muzyczne style. Przyrządzony w ten sposób koktajl przyprawia monologami jak z dobrego stand-up'u - pikantnymi, ale nie przekraczającymi granic dobrego smaku.

Bukartyk nagrał jak dotąd jedenaście płyt, choć piosenek starczyłoby mu na czterdzieści kolejnych. Od lat w niemal każdy piątek odwiedza Wojciecha Manna, kiedyś - w porannym paśmie Zapraszamy do Trójki, dziś na antenie Radia Nowy Świat, by premierowo wykonać nowy, ułożony parę godzin wcześniej numer.

Jego piosenki lubią aktorzy - w wyreżyserowanym przez Jerzego Satanowskiego spektaklu „Kaszana zdalnie sterowana - piosenki Bukartyka" śpiewają je m. in. Krystyna Tkacz, Katarzyna Żak i Artur Barciś, a Zbigniew Zamachowski wykonuje je wspólnie z Grupą MoCarta.
„Z tylu chmur" - to tytuł piosenki od dziesięciu lat zamykającej kolejne edycje festiwalu Woodstock (obecnie Pol'and'rock) w Kostrzynie nad Odrą. Napisana na prośbę Jurka Owsiaka i wykonywana wspólnie z nim przez Bukartyka i zespół warsztatowiczów z Akademii Sztuk Przepięknych, oraz całej, wielotysięcznej publiczności.

Więcej osobiście zmyślonych, a więc autentycznych informacji o artyście, znajdą Państwo w napisanej wspólnie z Jakubem Jabłonką i Pawłem Łęczukiem autobiografii - „BUKARTYK - fatalny przykład dla młodzieży" (wydawnictwo BUKOWY LAS 2017)

Jesienią ukazała się ostatnia, jak dotąd, płyta Piotra Bukartyka, zatytułowana „Być może to wszystko". Skądinąd wiemy, że artysta nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, zatem tytułu ostatniej płyty nie należy brać dosłownie.


15-17.07.2022

RYNEK Olsztyn
Pl. Piłsudskiego 10
42-256 Olsztyn/k. CzęstochowyWSTĘP WOLNY

.
VI JURAJSKI FESRIWAL SZTUKI I WINA21-24.07.2022

Jurajska Gmina Olsztyn
Pl. Piłsudskiego 10
42-256 Olsztyn/k. CzęstochowyWSTĘP WOLNY

.
V JURAJSKIE ZAWODY BALONOWE - BALONOWE MISTRZOSTWA POLSKI - BALONOWY PUCHAR POLSKIW lipcu gminy Olsztyn i Janów będą gospodarzami V Jurajskich Zawodów Balonowych.

Komisja Balonowa działająca przy Aeroklubie Polskim przyznała naszym gminom również przywilej organizacji w 2022 r. Balonowych Mistrzostw Polski. Współorganizatorem jest Aeroklub Śląski.

Zawody zaplanowano na 21-24.07.2022 r.

O zwycięstwo walczyć będą najlepsze ekipy z kraju.
Sportową rywalizację ekip balonowych uświetnią nocne pokazy balonów.

Zawodom rozegranym w minionych latach towarzyszyła fantastyczna, niezapomniana atmosfera. Nasze gminy dołożyły wszelkich starań, aby zorganizować widowisko sportowe na jak najwyższym poziomie. Trudno wyobrazić sobie lepszą promocję dla naszych gmin. – komentują włodarze Janowa i Olsztyna.


30.07-07.08.2022


BESKIDYWSTĘP WOLNY

.
59. TYDZIEŃ KULTURY BESKIDZKIEJChociaż sercem organizatorzy Tygodnia Kultury Beskidzkiej są przede wszystkim z narodem ukraińskim i na bieżąco śledzą sytuację za naszą wschodnią granicą, to przygotowania do tego wyjątkowego festiwalu folklorystycznego już ruszyły. Odbędzie się już po raz 59.

Góralskie tańce widzowie będą mogli oglądać na wszystkich pięciu głównych estradach TKB – w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. W programie znajdą się, jak co roku, koncerty regionalnych zespołów, muzyka tradycyjna, wystawy i kiermasze.

Planowane są także imprezy towarzyszące – 44. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach, 75. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu i 27. Festyn Istebniański w Istebnej.

Do Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej spływają już karty zgłoszenia na prestiżowy konkurs, który rokrocznie jest jednym z najważniejszych punktów programu TKB – na 53. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu.

Zapraszane są również zespoły zagraniczne, które będą występować na wszystkich scenach 59. TKB.

Po dwóch latach przerwy do programu festiwalu powraca drugi TKB-owski konkurs – Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. W tym roku obędą się po raz 31. i zagoszczą na estradzie w Żywcu. Spotkania są objęte patronatem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.

Prezydium Polskiej Sekcji CIOFF 27 lutego przyjęło uchwałę potępiającą barbarzyńską rosyjską agresję na Ukrainę, w której napisano: „W obliczu brutalnej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę polskie zespoły pieśni i tańca zrzeszone w Polskiej Sekcji CIOFF solidaryzują się z artystami muzykami, tancerzami, wokalistami i ich rodzinami wraz z przyjaciółmi dotkniętych przez tak straszny konflikt wojenny”. Z kolei Rada CIOFF 7 marca podjęła decyzję o zawieszeniu działalności i członkostwa Rosji i Białorusi w CIOFF. Organizatorzy TKB i MSF w pełni popierają podjęte decyzje i zastosują się do nich. Oznacza to, że w programie 59. TKB nie będzie grup z Rosji ani z Białorusi.

– Głęboko wierzymy, że niestrudzone budowanie społecznej wrażliwości poprzez prezentowanie piękna tradycyjnych kultur różnych narodów oraz budzenie dla nich zrozumienia i szacunku jest w istocie działaniem na rzecz pokoju – dodają organizatorzy 59. TKB.

Te słowa potwierdzają, jak ważna jest idea, która od zawsze przyświeca TKB – pokazanie, jak pięknie można się różnić i jednocześnie być razem.


07.08.2022 - godz. 20.00

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZIN

IMPREZA BILETOWANA

.
Basia Stępniak-Wilk "Muzyczna Bombonierka" Recital piosenki autorskiej w Arendzie Lochy ZamkoweBasia Stępniak-Wilk
„Muzyczna bombonierka” - recital piosenki autorskiej
Jasiek Kusek - fortepian
Paweł Solecki - fagot, melodia, EWI, cajon
Basia Stepniak-Wilk

Bawi, rozs´miesza, wzrusza; jej sposo´b s´piewania i nawia?zywania kontaktu z publicznos´cia? sprawiaja?, z˙e widzowie wychodza? z tych koncerto´w w radosnych nastrojach. Do tego niebanalny repertuar – autorskie piosenki, znane z list przebojo´w („Bombonierka” - duet z Grzegorzem Turnauem, „Słodka chwila zmian”, „Wios´nie nie”), nagradzane na najwie?kszych polskich konkursach i festiwalach, s´wietnie napisane, zaskakuja?ce fabułami i pointami. Znakomici instrumentalis´ci i nietuzinkowe aranz˙acje (fortepian, fagot, EWI, cajon) to dodatkowy atut recitali Basi Ste?pniak-Wilk, kto´re sa? nie tylko obcowaniem ze sztuka? na najwyz˙szym poziomie, ale i chwila? relaksu w dzisiejszym, pełnym niepokoju, s´wiecie.
Basia Ste?pniak-Wilk, s´piewaja?ca autorka z Krakowa, jest laureatka? m.in. I miejsca i Nagrody im. W. Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Grand Prix im. J. Kofty Ogo´lnopolskiego Przegla?du Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie, za całokształt dokonan´ artystycznych otrzymała Nagrode? Kapituły im. J. Kaczmarskiego. Jej ksia?z˙ka dla dzieci „Tulisia” otrzymała nagrode? prestiz˙owego Konkursu im. A. Lindgren, organizowanego przez Fundacje? ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Artystka ma w swoim dorobku autorskie płyty (m.in. CD O obrotach, CD Słodka chwila zmian, CD Obce kraje, CD Przywidzenia) oraz tomiki poezji (w 2018 r. ukazała sie? ksia?z˙ka „Ponad ziemia?” z płyta?, na kto´rej wiersze Basi interpretuja? m.in. A. Dymna, J. Nowicki i M. Bałata), prowadzi cykliczne spotkania z poezja? i piosenka? w Nowohuckim Centrum Kultury, promuje tez˙ piosenke? literacka? w cotygodniowej audycji „Muzyczna bombonierka” w Radiu Krako´w. Basia Ste?pniak-Wilk nalez˙y do zespołu krakowskiego Teatru Loch Camelot, na jej recitale stale zaprasza tez˙ Piwnica pod Baranami.


20.08.2022 - godz. 20.00

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZIN

IMPREZA BILETOWANA

.
Zamkowe granie - Sidney PolakKoncert w ramach cyklu Zamkowe Granie 2022 - Koncert akustyczny!
Bilety w cenie 30 zł w przedsprzedaży.

Niestety jesteśmy zmuszeni do przełożenia koncertu Sidneya Polaka na 20 sierpnia 2022 roku. Otrzymaliśmy informację, że w dniach 3-5 czerwca 2022 pod zamkiem odbędzie się Turniej Rycerski, a to uniemożliwia nam zorganizowanie koncertu. Ustawiając pierwotną datę nie mieliśmy wiedzy o planowanym turnieju. Przepraszamy za zaistniałą sytuację i mamy nadzieję, że wszyscy, którzy zakupili już bilety zachowają je również na nowy termin. Do zobaczenia!


16-18.09.2022

JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA
Plac Wolności 42
42-440 Ogrodzieniechttp://juromania.pl

IMPREZA BILETOWANA
WSTĘP WOLNY

.
V JUROMANIA - NA SZLAKU ORLICH GNIAZD
"JURA - AKTYWNA Z NATURY"Jesteście gotowi na prawdziwą UCZTĘ NA JURZE?

Tegoroczna Juromania zaplanowana na 16-18 września!

Pełny program wkrótce na stronie
www.juromania.pl .

Do zobaczenia na Jurze!
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_26.05.2022 - godz. 20.30

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZINIMPREZA BILETOWANA

.
MKS Będzin vs PSG STAL Nysa
mecz barażowy nr 4
21.05.2022 - godz. 11.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN-
"15 Europa Ronin Cup" oraz "1 Memoriał Pawła Kaszuby"

Już w maju wielkie święto Karate i Kobudo w Dąbrowie Górniczej.

Związane jest to z 30-leciem klubu Ronin, 40-leciem Shotokan w regionie Śląska i Zagłębia, 100-leciem pierwszej prezentacji Karate w Japonii poza Okinawą.

W dniu 21 maja zapraszamy do hali sportowej Arena Będzin na "15 Europa Ronin Cup" oraz "Memoriał Pawła Kaszuby" w Para Karate.

WSTĘP WOLNY


21.05.2022 - godz. 09.00

Punktem Informacji Turystycznej
ul. Rynek 4
OLKUSZIMPREZA BILETOWANA

-
I Urodziny Podziemnego Olkusza

HARMONOGRAM I Urodzin Podziemnego Olkusza w dniu 21.05.2022 r.

ZWIEDZANIE ekspozycji PODZIEMNY OLKUSZ W DNIU 21.05.2022 r. odbywa się z przewodnikiem (bilet w cenie 20 zł od osoby).
Grupy tworzone z indywidualnych turystów. Wejścia o godz. 9.00, 10.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00.

* 12:00-21:30 IMPREZY TOWARZYSZĄCE
Miejsce: dziedziniec między budynkiem Dawnego Starostwa przy ul. Rynek 4 a Basztą.

* 12:00-19:00 Festyn średniowieczny na dziedzińcu Starostwa

W programie:
* obozowisko rycerskie,
* scenka obyczajowa z epoki zakończona walką na miecze,
* wielki Turniej Rycerski,
* turniej Dam i Rycerzy,
* turniej rzutu kolczugą,
* zabawy i gry jarmarczne i plebejskie,
* igraszki z katem,
* wspólna nauka prostego tańca średniowiecznego dla widzów,
* pokaz broni czarno-prochowej i pokaz nabijania,
* stanowiska rzemieślnicze: garncarz, kowal, mincerz,
* pokazy alchemika.

* od 12:00 Mini kiermasz na dziedzińcu Starostwa – prezentacje i sprzedaż wyrobów lokalnych artystów: Koło Gospodyń Wiejskich z Bogucina Małego, PSS Społem Olkusz, kowalstwo artystyczne, biżuteria i ceramika, makramy, świece i olejki zapachowe, autorska odzież sportowa, oferta kosmetyczno-fryzjerska.
* od 12:00 Degustacja win – Winnica „KRESY”. Winnica powstała w 2007 r. w miejscowości Stoki koło Skały, na wapiennym płaskowyżu stanowiącym południową część Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Poza szczepem Rondo winnica słynie z odmiany Regent, Cabernet Cortis i Monarch na wina czerwone i różowe oraz Solaris, Hibernal, Johanniter i Seyval Blanc na wina białe i pomarańczowe, które powoli stają się wizytówką Winnicy „KRESY”.
* 12:00-18:00 Quizy z nagrodami z udziałem publiczności, malowanie gipsowego trojaka w cenie 3,00 zł.
* 14:30-15:00 Pokaz autorskiej odzieży sportowej trenerki personalnej Katarzyny Falkowskiej.
* 15:00-16:00 „Górnicze skarby olkuskiej bazyliki”. Spacer z przewodnikiem po kościele św. Andrzeja (miejsce zbiórki: wejście główne do kościoła). Oprowadzenie: Agnieszka Lis, przewodnik Podziemnego Olkusza, przewodnik jurajski, pasjonat historii Olkusza.
* 16:00-17:00 Występ ogniska muzycznego „DodiArt” prowadzonego przez Dorotę Stachowicz-Mączkę.
* 17:30-18:00 Pokaz autorskiej odzieży sportowej trenerki personalnej Katarzyny Falkowskiej.
* 19:00-20:00 Koncert Moniki Korpusik, solistki i byłej wokalistki zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
* 20:30-21:30 Koncert Zespołu „ETNOS FOS”. Znakiem rozpoznawczym zespołu są autorskie teksty poetyckie. Muzycy, którym w duszy gra. W składzie zespołu: Zbigniew Teper, Magdalena Rutkowska, Jacek Żurek.
* 19:00 NOCNE ZWIEDZANIE PODZIEMNEGO OLKUSZA (zwiedzanie ekspozycji Podziemny Olkusz z przewodnikiem w cenie 10 zł od osoby)
* 20.30 NOCNE ZWIEDZANIE PODZIEMNEGO OLKUSZA (zwiedzanie ekspozycji Podziemny Olkusz z przewodnikiem w cenie 10 zł od osoby)


20.05.2022 - godz. 20.00

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZIN

.
Zamkowe granie - U STUDNI

Koncert w ramach cyklu Zamkowe Granie 2022 - Koncert akustyczny!
Bilety w cenie 30 zł w przedsprzedaży.

PROAGE to zespół muzyczny, istniejący od 2008 roku, stylistycznie porusza się w szeroko rozumianej muzyce rockowej, na dotychczasowych płytach można usłyszeć muzykę z pogranicza art-rocka, metalu czy rocka progresywnego. Pomysły , emocje , pewien rodzaj smutku i refleksji w tekstach działających na wyobraźnię , dopełniają dźwięki płynące z głośników.

Wkrótce ukaże się kolejny album PROAGE noszący tytuł „Coelum" który, inaczej niż to było na poprzedniej płycie „4. Wymiar", zawiera około 40 minut muzyki. W przypadku tego wydawnictwa, piekielnie nam zależało na tym aby materiał był jednolity i spójny. „Coelum" zostało nagrane w składzie Rutka, Filosek, Simiński, Mikrut, Jelonek, Walczyk a ponieważ diabeł tkwi w szczegółach, gościnnie na płycie można usłyszeć także trio wokalne „Swing Sisters". Kontynuując przyjęty przez zespół PROAGE system nagrywania albumów, płyta została nagrana w języku polskim oraz angielskim. „Coelum" to opowieść o demonach które, drzemią w każdym z nas, w wyjątkowej oprawie dźwiękowej, dosadnie i rzeczowo a czasem poetycko.

IMPREZA BILETOWANA


15.05.2022 - godz. 08.00

Pustynia Błędowska
RÓŻA WIATRÓW

32-310 KLUCZEWSTĘP WOLNY

-
I Ekstremalny Bieg po Pustyni Błędowskiej
Półmaraton/10 km

Wydaje Ci się, że biegałeś już wszędzie i nic Cię nie zaskoczy? Że każda sceneria i warunki zostały wypróbowane i okiełznane? Nic bardziej mylnego! 15 maja 2022 roku odbędzie się pierwsza edycja biegu po pustyni na dystansie 10 km oraz półmaraton 21,093 km. Uczestnicy biegu do pokonania będą mieli nie tylko kilometry, ale również będą zmagać się z ciężkimi warunkami biegu, na całej trasie biegną po piasku.

BIEGAĆ MOŻNA W KAŻDYCH WARUNKACH !!

PROGRAM BIEGU

* 08:00 - 9:00 zgłoszenie się uczestników do startu Pustynia Błędowska Róża Wiatrów
* 09:00 - 9:25 rozgrzewka pod okiem profesjonalnego instruktora
* 09:30 - rozpoczęcie biegu półmaraton / bieg 10 km
* 13:00 - zakończenie biegu (linia mety zamknięta)
* 13:30 - oficjalne zakończenie biegu , losowanie nagród, wręczenie nagród dla zwycięzców, odpoczynek

Ilość miejsc ograniczona do 350 osób


KLASYFIKACJE

* Seria Kobiety - miejsce I - III (dla obydwu dystansów)
* Seria Mężczyźni - miejsce I - III (dla obydwu dystansów)

ORGANIZATOR: Run Travel
Arleta Żymła tel. (0048) 512 276 780
www.runtravel.pl/i-ekstremalny-bieg-po-pustyni-bledowskiej/...iaVIDnptBRRw8M2ffzllc


14-15.05.2022

KATOWICEWSTĘP WOLNY

-
Noc Muzeów 2022 w Katowicach i na Śląsku

Noc Muzeów w Katowicach - to jedna z najpopularniejszych kulturalnych imprez. Wydarzenie polega na udostępnianiu muzeów, galerii, instytucji kulturalnych i zabytkowych obiektów w wybranym dniu w godzinach nocnych.

Tej nocy organizatorzy przygotowują wyjątkowe atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, warsztaty, warsztaty i atrakcje dla dzieci itp. Z roku na roku do Katowicka Noc Muzeów przybywa coraz to więcej turystów. A liczne instytucje kulturalne prześcigają się pomysłach i organizacji atrakcjach dla zwiedzających.

W 2022 roku Noc Muzeum zaplanowana została na sobotę 14 maja 2022, już dziś można rezerwować sobie ten weekend w Katowicach!


Wydarzenia Nocy Muzeów 2022:


Noc Muzeów 2022 w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu

Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu zaprasza w Noc Muzeów do swojej siedziby.

Program Noc Muzeów w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu

godz. 17:00 – 18:15 – Urok dawnych automobili – prezentacja zabytkowych pojazdów w Parku Schoena
godz. 17:30 i 19:00 – Po drugiej stronie szafy – wystawa interaktywna dla dzieci (obowiązują zapisy, tel. 32 363 45 18)
godz. 17:30 – Uratowane dziedzictwo – sosnowiecka kolekcja szkła – kuratorskie oprowadzanie po wystawie Polskie szkło współczesne
godz. 18:30 – 19:00 – Paralaksa. Grafiki Hanny Rozpary – otwarcie wystawy (Galeria Trójkąt w Kole)
godz. 19:00 – 20:00 – Miasto, które stworzyła kolej – wykład prof. D. Nawrota
godz. 20:00 i 21:00 – Sosnowiec – 120 lat – kuratorskie oprowadzanie po wystawie
godz. 17:00 – 20:00 – Sosnowiec – 120 lat – udostępnienie ekspozycji`

Data:14 maja 2022, 17:00 -22:00
Wykonawca / Organizator:Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu
Lokalizacja:Pałac Schoena - Muzeum w Sosnowcu
ul. Chemiczna 12
41-205 Sosnowiec

Noc Muzeów 2022 w CH 3 Stawy

Z okazji Nocy Muzeów w Centrum Handlowym 3 Stawy w Katowicach zawita wystawa prac Salvadora Dali.

W przestrzeniach CH będzie można zobaczyć 40 magicznych, surrealistycznych dzieł jednego z największych i najpopularniejszych artystów XX wieku – Salvadora Dalí.

Zbiór prezentowany w 3 Stawach obejmuje graficzne perełki w sztuce i twórczości hiszpańskiego artysty, m.in. tak znane prace jak „Lenin Tiger”, „Assumpta corpuscularia lapislazulina” czy „Telefon”. Z cyklu tzw. prac hiszpańskich zobaczyć będzie można dzieła pt. „Hiszpania”, „Odkrycie Ameryki – Sen Krzysztofa Kolumba”, „Sobór ekumeniczny”, „Zamek Gali”. Wystawa obejmuje także litografię stworzoną przez Dalego w związku z promocją otwarcia Teatru-Muzeum w Figueres.

Dla fanów sportu ciekawa będzie litografia promująca Tour de France. Natomiast miłośników literatury z pewnością zainteresują drzeworyty z ilustracjami (z lat 40-tych i 60-tych) do „Don Kichota” Miguela de Cervantesa czy najbardziej znanego wydania „Boskiej Komedii” Dantego. Na wystawie będzie można zobaczyć również oryginalne, pierwsze wydanie kart Tarota wykonane przez artystę.

Ekspozycja będzie obejmowała prace na papierze, w większości sygnowane odręcznie przez artystę: cynkografie, drzeworyty, litografie, akwaforty. Dodatkową atrakcją będą spektakularne rzeźby z brązu.

14 maja podczas trwania wystawy zapraszamy wszystkich najmłodszych koneserów sztuki na kreatywne zajęcia plastyczne, które będą prowadzone przez cenionych artystów.

Najmłodsi będą mieli niepowtarzalną okazję wcielić się w rolę współczesnego artysty i tym samym być częścią wspólnego dzieła sztuki. Podczas Nocy Muzeów artystka Monika Ślusarczyk wraz z klientami CH stworzy dzieło sztuki, które następnie CH 3 Stawy przekaże na licytację do katowickiego sztabu WOŚP.

Wystawa oraz warsztaty malarskie z udziałem cenionych artystów odbędą się 14 maja. Prace katalońskiego malarza będzie można powydziwiać w Centrum Handlowym 3 Stawy aż do 20 maja 2022 r.

Wstęp na wystawę oraz warsztaty jest bezpłatny!
Wystawa będzie czynna w godzinach otwarcia Centrum Handlowego.

Data:14 maja 2022, 09:00 -21:00
Wykonawca / Organizator:CH 3 Stawy
Lokalizacja:CH 3 Stawy
ul. Pułaskiego 60
40-028 Katowice

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Historii Katowic

W Noc Muzeów Muzeum Historii Katowic zaprasza na dłuższe i darmowe zwiedzanie wystaw stałych i całą masę innych atrakcji.

MHK zaprasza do zwiedzania swoich wystaw stałych i czasowych w siedzibie głównej Muzeum Historii Katowic ul. Szafranka 9.

Program Nocy Muzeów:

godz. 17:00 – 23.00 – wstęp wolny na wystawy stałe:
„W kamienicy mieszczańskiej. Codzienność i odświętność”,
„W kamienicy mieszczańskiej. U sąsiadów na pokojach i w kuchni”,
„Z dziejów Katowic”

Parter:

godz. 18:00 – 21:00 – „W pracowni graficznej – odbijanie linorytów” prowadzenie: Ewa Liszka-Fiala

Wysoki parter – Sala Witkacego:

godz. 17.00 – 18.00 – „Wiedźmowe opowieści: o magicznej mocy ziół” prowadzenie: Marta Zieleźny
godz. 18.00 – 18.30 – Koncert zespołu „Kuczeryki”
godz. 19.00 – 20.00 – „Przełomowy rok 1922 oczami czwartej władzy” – warsztaty prasowe dotyczące przyłączenia części Górnego Śląska do Polski prowadzenie: Sławomir Stanowski
godz. 20:00 – 20:30 – „Rok 1922 z perspektywy Katowic. Wykorzystana szansa?” – zapowiedź wystawy oraz prezentacja wybranych eksponatówProwadzenie: Joanna Kałuska i Joanna Tofilska
godz. 20:30 – 21:00 – „Policja Województwa Śląskiego. W 100. rocznicę jej utworzenia” – prelekcja wraz z prezentacją wybranych eksponatów prowadzenie: Grzegorz Grześkowiak (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r.)
godz. 21:00 – 22:00 – „Kreowanie nowoczesnego miasta. Na tropie architektury międzywojennych Katowic” prowadzenie: Faustyna Noras
godz. 22:00 – 23:00 – „Od pomówienia do spalenia” – projekcja filmu dokumentalnego Grzegorza Kubaszki

I piętro – wystawy stałe „W kamienicy mieszczańskiej. Codzienność i odświętność” oraz w kamienicy mieszczańskiej. U sąsiadów na pokojach i w kuchni”

godz. 18.00 – 22.00 „Znajdź jelenia” – gra mieszczańska
godz. 19.00 – 20.00 „W kamienicy mieszczańskiej” – zwiedzanie wystawy
oprowadzanie: Ewelina Krzeszowska
godz. 21:00 – 22:00 – „Opowieści o obrazach na wystawie wnętrz mieszczańskich”
oprowadzanie: Natalia Kruszyna

II piętro – wystawa czasowa „Odczarować czarownice. Wiedźmy, wieszczki, zielarki”

godz. 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00 – opowieści o eksponatach z wystawy
prowadzenie: Magdalena Toboła-Feliks i Agnieszka Fedorów-Skupień

III piętro – wystawa stała „Z dziejów Katowic”

godz. 18:00 – 23:00 – Quizy dla dorosłych i dzieci prowadzenie: pracownicy Działu Historii

Wystawa stała „Z dziejów Katowic”

Wystawa ukazuje pełne dynamizmu dzieje Katowic aż po czasy współczesne na tle burzliwych wydarzeń historycznych w tej części Europy. Zawiera przy tym wątki z przeszłości różnych dzielnic miasta, niegdyś niezależnych osad.

Katowice otrzymały prawa miejskie 11 września 1865 roku. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miejscowości, jednak bez wątpienia nie stanowiło jej początku, którego możemy dopatrywać się kilkaset lat wcześniej. Część spośród dzisiejszych dzielnic Katowic ma bowiem rodowód średniowieczny. Czasów średniowiecza sięgają również tradycje hutnicze Katowic, ponieważ warunki naturalne umożliwiły wielowiekowe funkcjonowanie kilku kuźnic żelaza na obszarze dzisiejszego miasta, przede wszystkim nad rzeką Rawą. Nad nią powstała m.in. kuźnica, nazywana bogucką, której zabudowania znajdowały się dokładnie w dzisiejszym centrum miasta, w pobliżu rynku. Przy kuźnicy boguckiej, wyrosła miejscowość o tej samej nazwie, wzmiankowana już w 1397 roku. Najprawdopodobniej to właśnie jeden z dzierżących wspomniany zakład kuźników, Andrzej Bogucki, na prawym brzegu Rawy założył niewielką wieś zagrodniczą nazwaną Katowicami, po raz pierwszy wymienianą w dokumentach z 1598 roku. (…)

Wystawa czasowa – Odczarować czarownice. Wiedźmy, wieszczki, zielarki.

Od dzieciństwa towarzyszy nam pewien obraz czarownicy – postać Baby Jagi utożsamianej ze szkaradną, zgarbioną staruszką ze szpiczastym nosem, mieszkającą gdzieś pośrodku lasu, w tajemniczym domku na kurzej łapie.

Noc Muzeów w Muzeum Historii Katowic – Budynek Główny:

Wystawa stała – „W kamienicy mieszczańskiej. U sąsiadów na pokojach i w kuchni”
Wystawa stała – „W kamienicy mieszczańskiej. Codzienność i odświętność”
Wystawa stała – „Z dziejów Katowic”
Wystawa czasowa – „Odczarować czarownice. Wiedźmy, wieszczki, zielarki”

W niedzielę 15.05.2022 Muzeum Historii Katowic będzie nieczynne.

Szczegółowe wytyczne oraz limity osób, które jednocześnie mogą przebywać na wystawach znajdują się w zaktualizowanym regulaminie porządkowym, dostępnym na naszej stronie internetowej https://www.mhk.katowice.pl/index.php/dla-zwiedzajacych/regulamin-porzadkowy i w kasach biletowych.

Data:14 maja 2022, 13:00 -20:00
Wykonawca / Organizator:Muzeum Historii Katowic
Lokalizacja:Muzeum Historii Katowic – Budynek główny. Kamienica mieszczańska
ul. Ks. J. Szafranka 9
40-025 Katowice

Noc Muzeów 2022 w Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności zaprasza w Noc Muzeów w swoje progi, gdzie czeka na Was wiele atrakcji.

Nową ekspozycję stałą w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności otwarto na 40. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”. Wystawa została udostępniona na trzech poziomach budynku, który w przeszłości był kopalnianym magazynem odzieżowym. Ekspozycja jest poświęcona przede wszystkim strajkowi w kopalni w grudniu 1981 r. oraz oporowi Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80. XX wieku.

Jednym z najważniejszych eksponatów prezentowanych na wystawie stałej jest czołg T-55, ponieważ tego typu czołgi brały udział w pacyfikacji strajku w kopalni „Wujek” – 16 grudnia 1981 r. Pojazd został użyczony Śląskiemu Centrum Wolności i Solidarności przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Żołnierze Batalionu Czołgów w Czarnem, z 2 Brygady Zmechanizowanej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu, przywrócili czołgowi wygląd z 1981 r.

Siedziba Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności znajduje się w ponad stuletnim budynku, w którym niegdyś mieścił się magazyn odzieżowy kopalni „Wujek”. Potrzeba rozbudowy wynika przede wszystkim ze zbyt małej powierzchni muzeum.

W programie Noc Muzeów w Śląskie Centrum Wolności i Solidarności:

godz. 14:00-22:00 – Bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności
godz. 18:00 i 20:00 – Koncert Miuosha – Wujek ’81. Czarna Ballada – koncert piosenek ze spektaklu poświęconego pacyfikacji strajku w kopalni „Wujek”
godz. 17:00 i 19:00 – Zwiedzanie kopalni ze świadkiem historii. Zobacz historyczne miejsca związane z pacyfikacją kopalni „Wujek”
godz. 14:00-22:00 – Pokój gier – o Wolność i Solidarność. Gry historyczne dla starszych i młodszych
godz. 14:00-22:00 – Akcja „Wiosenne porządki” – historyczny crossbooking! Zapraszamy do przekazywania materiałów archiwalnych i książek.
godz. 14:00-22:00 – Artystyczna notatka z muzeum! Warsztaty dla starszych i młodszych
godz. 14:00-22:00 – Warsztaty sitodruku – podziemna drukarnia. Poznaj metody działania konspiracyjnych wydawnictw z lat 80.

Data:14 maja 2022, 14:00
Wykonawca / Organizator:Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Lokalizacja:Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
ul. Wincentego Pola 38
40-596 Katowice


https://pik.katowice.pl/noc-muzeow-w-katowicach/...OyYwfCDOKtWjPUFRzI


14.05.2022 - godz. 19.00

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”
ul. Parkowa 25
CHORZÓWWejście główne, kasa oraz parking znajdują się od strony Alei Harcerskiej


IMPREZA BILETOWANA

-
Noc Muzeów 2022 - "Horror w Skansenie"

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza na "Noc Muzeów" do chorzowskie skansenu. W tym roku na naszych gości czeka zupełnie nowa odsłona "Horroru w Skansenie".

W cieniu zabytkowych chałup, pod osłoną nocy w skansenie powstało tajne laboratorium inżynierii genetycznej, prowadzone przez szalonego naukowca – doktora O’Cullusa. Ekscentryczny naukowiec w odosobnieniu prowadzi badania, zmierzające do powołania do życia istot rodem z ludowych podań i filmów grozy. O’Cullus uważa, że dokonując na ludziach (ponoć ochotnikach) radykalnych modyfikacji genetycznych, jest w stanie w bardzo krótkim czasie odtworzyć byty z dawnych wyobrażeń i opowieści.

Nikt nie ma kontroli nad jego szaleństwem i nikt nie wie jakie kreatury powstaną w wyniku niebezpiecznych eksperymentów…

Tymczasem doktor uznaje, że zakończył istotny etap swojej pracy i zaprasza mieszkańców na tak zwany Dzień Otwarty. Chce pierwszy raz pochwalić się swoim „dziełem”.

– Wracamy po dwuletniej przerwie z zupełnie nową propozycją – bardziej rozbudowaną i przede wszystkim inną niż dotychczas. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów napotkamy straszki śląskie i różnego rodzaju potwory, jednak ich wygląd będzie odbiegał od tego tradycyjnego. Za całość wydarzenia odpowiedzialny jest teatr „Lufcik na korbkę” więc możemy spodziewać się czegoś szalonego i zaskakującego – mówi Marcin Gaweł, kierownik Działu Promocji i Organizacji Imprez Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Lufcik na Korbkę to kolektyw artystyczny oferujący spektakle oparte na motywach śląskich legend i symboli popkulturowych. W swoich przedstawieniach wykorzystuje różnorodne techniki sceniczne – żywy plan, kuglarstwo, teatr lalek, teatr tańca, koncert, pantomima czy fireshow – dzięki czemu buduje niesamowite, pełne aury tajemnicy spektakle. W swoich przedstawieniach teatr opowiada o Śląsku, kształtując w ciekawy i zabawny sposób wiedzę o naszym regionie i wprowadzając śląskie słownictwo.

Na Noc Muzeów obowiązują specjalne ceny biletów. Za bilet normalny zapłacimy 5 złotych, dzieci w wieku od 3 do 7 lat, osoby niepełnosprawne oraz obywatele Ukrainy (na podstawie dowodu przekroczenia granicy polskiej od daty 24 lutego 2022) – 1 zł, dzieci do lat 3 – wstęp bezpłatny.

Wejście główne, kasa oraz parking znajdują się od strony Alei Harcerskiej

Data: 14 maja 2022, 19:00
Wykonawca / Organizator: Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”
Lokalizacja: Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”
ul. Parkowa 25
41-500 CHORZÓW


14.05.2022 - godz. 20.00

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZIN

WSTĘP WOLNY

.
Zamkowe granie - Proage

Koncert w ramach cyklu Zamkowe Granie 2022 - Koncert akustyczny!

PROAGE to zespół muzyczny, istniejący od 2008 roku, stylistycznie porusza się w szeroko rozumianej muzyce rockowej, na dotychczasowych płytach można usłyszeć muzykę z pogranicza art-rocka, metalu czy rocka progresywnego. Pomysły , emocje , pewien rodzaj smutku i refleksji w tekstach działających na wyobraźnię , dopełniają dźwięki płynące z głośników.

Wkrótce ukaże się kolejny album PROAGE noszący tytuł „Coelum" który, inaczej niż to było na poprzedniej płycie „4. Wymiar", zawiera około 40 minut muzyki. W przypadku tego wydawnictwa, piekielnie nam zależało na tym aby materiał był jednolity i spójny. „Coelum" zostało nagrane w składzie Rutka, Filosek, Simiński, Mikrut, Jelonek, Walczyk a ponieważ diabeł tkwi w szczegółach, gościnnie na płycie można usłyszeć także trio wokalne „Swing Sisters". Kontynuując przyjęty przez zespół PROAGE system nagrywania albumów, płyta została nagrana w języku polskim oraz angielskim. „Coelum" to opowieść o demonach które, drzemią w każdym z nas, w wyjątkowej oprawie dźwiękowej, dosadnie i rzeczowo a czasem poetycko.


14.05.2022 - godz. 17.00

BĘDZINIMPREZA BILETOWANA

.
Noc Muzeów w Będzinie

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów odbędzie się 14 maja.
Będziecie mieli okazję zwiedzić:

* Pałac Mieroszewskich,
* Zamek,
* Podziemia będzińskie,
* Dom Modlitwy Mizrachi.

Przygotowaliśmy dla Was mase atrakcji:

* spacery historyczne,
* spektakl teatralny w wykonaniu pracowników Muzeum Zagłębia,
* koncerty,
* wykład poświęcony modzie,
* warsztaty plastyczne.

Bilet wstępu do każdego z obiektów kosztuje w ten szczególny wieczór tylko 2 zł !
Do zobaczenia!


13.05.2022 - godz. 20.00

HALA SPORTOWA MCKIS
ul.
JAWORZNO.
Babilon Boxing Show - ADRIAN "ARES" BŁESZYŃSKI

13 maja na gali Babilon Boxing Show w Jaworznie po raz kolejny sił w zawodowym boksie spróbuje Adrian "Ares" Błeszyński!

Czy zobaczymy pierwsze zawodowe zwycięstwo "Aresa" w dużych rękawicach?
Transmisja na kanałach POLSAT oraz Polsat Box Go

IMPREZA BILETOWANA


07.05.2022 - godz. 10.00

Punktem Informacji Turystycznej
ul. Rynek 4
OLKUSZWSTĘP WOLNY

-
Bezpłatna wycieczka
„Średniowieczny system obronny Olkusza"

Zapraszamy w sobotę 7 maja na bezpłatną wycieczkę „Średniowieczny system obronny Olkusza", w ramach tegorocznej akcji „Olkuskie Spacery Historyczne” organizowanej od kilku lat przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy z partnerami.

Zaplanowano dwie tury spaceru. Uczestnicy wycieczki spotykają się o godzinie 10.00, a następnie o godzinie 12.00 przed Punktem Informacji Turystycznej w Olkuszu (Rynek 4). Stamtąd prowadzeni przez przewodnika – pracownika Punktu udadzą się na spacer po olkuskiej starówce, śladem dawnych murów, baszt i bram miejskich. Dla uczestników przygotowano też dodatkową niespodziankę.

Szczególnie zapraszamy do udziału w spacerze, który pozwoli na poznanie historii naszego miasta, rodziny uchodźców z Ukrainy. Dzięki współpracy z olkuskim Zespołem Szkół nr 1, wolontariusze - uczniowie „Mechanika” pochodzący z Ukrainy będą tłumaczyli wypowiedzi przewodnika na język ukraiński. czestnicy wycieczki otrzymają także bezpłatne materiały promocyjne Olkusza i Małopolski w języku polskim i ukraińskim.

Bezpłatny spacer odbywa się w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2022”. Jego organizatorem jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a partnerami: Zespół Szkół nr 1 w Olkuszu, PTTK Olkusz oraz MOK Olkusz. Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Gazeta Olkuska.


06.05.2022 - godz. 20.00

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZIN.
Zamkowe granie - GUTEKIMPREZA BILETOWANA
06.05.2022 - godz. 17.30

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
MKS Będzin vs BBTS Bielsko-Biała

Już w piątek siatkarskie święto w Będzin Arena. W drugim finałowym pojedynku z BBTS Bielsko-Biała liczy się tylko zwycięstwo.

Kasę biletową standardowo otwieramy w dniu spotkania o 16:00. Pamiętajcie - wszyscy zakładamy białe koszulki i zapełniamy halę do ostatniego miejsca

IMPREZA BILETOWANA


03.05.2022 - godz. 11.00

SOSNOWIEC
BĘDZIN
cZELADŹ-
XV ZAGŁĘBIOWSKA MASA KRYTYCZNA

Serdecznie zapraszamy wszystkich rowerzystów z całego Zagłębia Dąbrowskiego, Górnego Śląska, Zagłębia Krakowskiego i każdego innego miejsca skąd dacie radę do nas dojechać. Im będzie nas więcej tym potrzeby rowerzystów będą mocniej słyszalne. Na pewno nie zabraknie dla nikogo odblaskowej kamizelki na starcie, ani gorącej zalewajki na mecie. To Wasza impreza i to Wy ją tworzycie.


29.04.2022 - godz. 17.30

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZINIMPREZA BILETOWANA

.
MKS Będzin vs Polski Cukier AVIA ŚWIDNIK
23-24.04.2022

Technikum nr 4 Transportowe
ul. Jana Kilińskiego 31
SOSNOWIECIMPREZA BILETOWANA

.
VI Festiwal • KOLEJ W MINIATURZE • Sosnowiec 2022

To szósta edycja tej fantastycznej imprezy cieszącej się przeogromnym zainteresowaniem – w 2019 roku, kiedy to odbyła się bez przeszkód, liczba zwiedzających sięgnęła 10 tysięcy fanów!

Festiwal „KOLEJ W MINIATURZE” to wielka, powszechna zabawa kolejkami. Miłośnicy Kolei prezentują swe modelarskie i kolekcjonerskie dokonania, bawią się w kolej, jeżdżą pociągami i co jest najważniejsze – wciągają w tę zabawę widzów, przybyłych na Festiwal gości.

Bo przez zabawę kolejkami poznajemy organizację ruchu, sterowanie i automatykę, konstrukcję i logikę funkcjonowania maszyn i urządzeń – które każdego entuzjastę techniki zachwycają, inspirują, rozwijają, kształcą.

Nieodłącznym elementem Festiwalu jest też konkurs na najefektowniejszą ekspozycję, najładniejszy segment makiety, najciekawszy skład pociągu.

Miejsce festiwalu

Sala sportowa i pomieszczenia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, przy ul. Jana Kilińskiego 31 (po drugiej stronie torów przy stacji PKP w Sosnowcu, gdzie stoi widoczny z peronów pomnik-parowóz Ty51. Pod torami wiedzie tam przejście podziemne wprost z dworca na drugą stronę miasta.). Festiwal odbywa się w tym samym miejscu, co prowadzone w każdą pierwszą niedzielę miesiąca Giełdy kolejkowe.


Termin Festiwalu

Sobota, 23 kwietnia 2022, godz. 10:00 – 18:00
Niedziela, 24 kwietnia 2022, godz. 10:00 – 17:00

Od godz. 13:30 do godz. 14:30 jest przerwa ruchowa. Wystawa jest czynna cały czas. Podczas przerwy ruchowej nie jeżdżą pociągi, symulator jest wyłączony.

Atrakcje festiwalu

Wielkie, modułowe makiety linii kolejowej ze stacjami i bocznicami z licznie jeżdżącymi pociągami wyglądem odpowiadającymi poszczególnym epokom historycznym.
Dioramy i makiety kolejowe w różnych skalach z dużym pietyzmem odwzorowujące realną kolej.
Modele legendarnych lokomotyw i składów pociągów z kraju i ze świata.
Makiety ćwiczebne, ruchowe, gdzie samodzielnie można poprowadzić pociąg, sterować ruchem kolejowym, w tym wykonać manewry na stacji.
Symulator jazdy w prawdziwej kabinie lokomotywy elektrycznej EU07.
Zajęcia plastyczne dla dzieci, w tym układanie i zabawy kolejkami, składanie i sklejanie prostych modeli.
Stoiska z pamiątkami, modelami i akcesoriami do budowy makiet i dioram.


Organizator

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Katowicach
(organizator comiesięcznej GIEŁDY w Sosnowcu)
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu

Kontakt
Stowarzyszenie Miłośników Kolei
40-525 Katowice, ul. Kościuszki 182

Andrzej Wilk awilk@kmd.pl 601 433 075
Leszek Wala leszekwala@op.pl 603 453 399
Arkadiusz Krzempek akrzempe@wp.pl 605 204 487
Kazimierz Łata techmod@techmod.com.pl 601 475 338

Bieżące informacje o Festiwalu zamieszczamy na:
www.facebook.com/MiniaturowaPolska
www.facebook.com/GieldaSMKKatowice

Informacje dla wystawców chętnych do zaprezentowania się na Festiwalu
zamieszczamy na forum.modelarstwo.info w dziale Imprezy:
Sosnowiec – Festiwal Kolej w Miniaturze, VI edycja – 23-24 kwietnia 2022 r.


23.04.2022 - godz. 20.00

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZIN.
Zamkowe granie - ETNOS FOSIMPREZA BILETOWANA


21.04.2022 - godz. 15.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
MKS Będzin vs AVIA ŚWIDNIKIMPREZA BILETOWANA


01-15.04.2022 - godz. 10.00-19.00

RYNEK GŁÓWNY
Plac nad Rawą
KATOWICEWSTĘP WOLNY

.
Jarmark Wielkanocny w Katowicach 2022

Na katowicki Rynek powraca Jarmark Wielkanocny!

1 kwietnia na Rynku w Katowicach pojawią się wystawcy z całej Polski, a także z Węgier i Turcji.

Na stoiskach wśród wielu produktów będzie można znaleźć przysmaki na stół Wielkanocny, takie jak: tradycyjne śląskie wędliny, sery, oleje tłoczone na zimno, chrzan, pieczywo i słodkości, a także produkty egzotyczne m.in. mieszanki herbat, kawy, tureckie chałwy i baklawy.

Nasi wystawcy oferują wszystko co niezbędne do udekorowania domu i stołu na święta.
Znaleźć będzie można pisanki wykonywane różnymi technikami ludowymi, stroiki, wiosenne wianki, bukszpany, palmy, rzeźbione świece, koszyczki i wiele innych.

Ponadto, wśród oferty będzie można znaleźć wyjątkowe prezenty dla najbliższych, m.in. ceramikę z Bolesławca, malowaną ręcznie biżuterię drewnianą, drewniane zabawki, malowane obrazy oraz ozdoby z żywicy z zatopionymi w niej skarbami natury.

Dla miłośników kulinariów w strefie gastronomicznej czekać będą owoce w czekoladzie, aromatyczna włoska kawa, frytki belgijskie, tradycyjne, Wielkanocne potrawy oraz ukraińskie przysmaki.

Na dodatek – nalewki i likiery.

Jak zwykle, na naszych milusińskich czekać będzie moc atrakcji!

Stoiska będą czynne od godz. 10.00 do 19.00.
Jarmark potrwa do 15 kwietnia.

Zapraszają Jarmarki Śląskie i Miasto Katowice.
Będziemy na Was czekać!


03.04.2022 - godz. 9.00

Targowisko Miejskie w Będzinie
ul.
BĘDZINWSTĘP WOLNY

.
Rozpoczęcie sezonu 2022 z Klasyczną Niedzielą

Za oknami pojawiają się pierwsze cieplejsze dni tego roku, a wraz z nimi tak długo przez nas wszystkich wyczekiwane i wytęsknione zloty miłośników klasycznej motoryzacji.

Również Klasyczna Niedziela otwierać będzie swój sezon. Ależ nie możemy się tego doczekać!

Powoli budźcie swoje klasyki z zimowego snu i przygotowujcie na spotkanie. Widzimy się jak zawsze w pierwszą niedzielę miesiąca na Targowisku w Będzinie od godziny 9:00.

Dla wszystkich odwiedzających będzie czekać poczęstunek oraz kawa i herbata
Nie zapomnijcie również wpaść na Będziński Targ Staroci.

Plan spotkania:

* 09:00 Rozpoczęcie zlotu
* 10:00 Rzut wałem korbowym
* 10:30 Zaczynamy głosowanie na Samochód Miesiąca
* 11:30 Zakończenie głosowania
* 12:00 Ogłoszenie zwycięzcy i wręczenie nagród
* 13:00 Zakończenie zlotu


02.04.2022 - godz. 17.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
MKS Będzin vs Legia WarszawaIMPREZA BILETOWANA


23.03.2022 - godz. 18.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
MKS Będzin vs BBTS Bielsko-Biała
IMPREZA BILETOWANA


19.03.2022 - godz. 17.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
MKS Będzin vs Olimpia SulęcinIMPREZA BILETOWANA


10.03.2022 - godz. 17.30

STADION ŚLĄSKI
Brama główna
CHORZÓWWSTĘP WOLNY

.
Śląsk dla Ukrainy - Łączy nas coś więcej niż barwy

Oczywiście chodzi o flagę Śląska i Ukrainy. Podczas koncertu będzie zbiórka promowana poprzez internetowy Kanał Sportowy, telewizję HD i radio 357.

Zagrają:
Dżem, Golec uOrkiestra, Gooral, De Mono, Enej, Marcin Wyrostek, Kasia Moś, Adam Nowak Raz, Dwa, Trzy i wielu innych.

Obecnie w Polsce jest blisko miliona ludzi więcej, a na Ukrainie o półtora miliona mniej. U kilkunastu z nas pojawili się ukraińscy lokatorzy, niektórych znaliśmy wcześniej, innych ledwo co poznaliśmy.

Telewizja pokazuje dramatyczne obrazy, dzieci, matki, dramat. I ostrzał, bomby, ogień, walące się budynki. Widzieliśmy już wielokroć te obrazy, ale nigdy tak blisko nas, zawsze gdzieś dalej, a teraz wioski przygraniczne słyszą wybuchy.

Jednym z głównych organizatorów jest Pokolenie.
ING Bank Śląski: 46 1050 1214 1000 0023 2833 5191


05.03.2022 - godz. 18.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
MKS Będzin vs AZS AGH KrakówIMPREZA BILETOWANA


04.03.2022 - godz. 21.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
Peja w Będzinie - Wsparcie dla Ukrainy

Wydarzenie Pejy Slumsa Attacka i Będzin Arena

IMPREZA BILETOWANA


25.02.2022 - godz. 17.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
MKS Będzin vs Chemeko-System Gwardia WrocławIMPREZA BILETOWANA


12.02.2022 - godz. 18.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
MKS Będzin vs SPS Chrobry GłogówIMPREZA BILETOWANA


09.02.2022 - godz. 18.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
MKS Będzin vs SMS PZPS SpałaIMPREZA BILETOWANA


05-06.02.2022
SOBOTA 10-17
NIEDZIELA 10-15

Hala Spodek Katowice
al. Wojciecha Korfantego 35

KATOWICEIMPREZA BILETOWANA

.
Międzynarodowa Giełda Terrarystyczno-Akwarystyczna

Zapraszamy na spotkanie z egzotyką!

Podczas naszej giełdy będzie można podziwiać niezwykłe okazy zwierząt z odległych zakątków świata!

Zapraszamy do Spodka miłośników ptaszników, jaszczurek, mięczaków, żółwi, pajęczaków, węży, skorpionów, gekonów, kameleonów, modliszek czy chrząszczy!

Zapraszamy zaciekawionych bogactwem natury, lubiących dreszczyk emocji - lub po prostu - wszystkich tych, którzy od sierści wolą łuski!

Podczas imprezy możliwy będzie zakup akcesoriów zarówno z zakresu terrarystyki jak i akwarystyki!

Ps. W tym samym terminie w Spodku odbywać się będzie Giełda Minerałów, Biżuterii i Skamieniałości! Warto zajrzeć i tu!

Bilety do kupienia w kasach w dniu wydarzenia lub ONLINE poprzez stronę:
https://ticketexpo.online
Normalny - 12 zł
Ulgowy - 6 zł (emeryci, renciści, młodzież do 18-tego roku życia)
Bezpłatnie - dzieci do 5 lat


29.01.2022 - godz. 18.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
MKS Będzin vs Polski Cukier Avia ŚwidnikIMPREZA BILETOWANA


16.01.2022 - godz. 16.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZINhttp://mfkip.pl

WSTĘP WOLNY

.
28. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. ks. Kazimierza Szwarlika BĘDZIN '2022
KONCERT GALOWY

Koncert galowy odbędzie się w niedzielę, 16 stycznia 2022 r. o godz. 16.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej Będzin Arena.

Zwieńczeniem każdej edycji Festiwalu jest Koncert Galowy. Od XXVIII edycji, podobnie jak cały Finał Festiwalu, odbywa się on w Hali Widowiskowo-Sportowej Będzin Arena (ul. Sportowa 20).
Koncert Galowy nie jest typowym koncertem laureatów – to raczej przegląd najciekawszych i najbardziej barwnych występów danej edycji, których wyboru dokonuje profesjonalny reżyser – Dariusz Wiktorowicz wspierany przez wieloletniego konferansjera naszych Gali – Jarosława Ciszka. To reżyserzy dbają, aby koncert nie był jedynie zbiorem następujących po sobie utworów, ale składał się na wyjątkową historię, zrealizowaną ze scenicznym rozmachem. Podczas Koncertu Galowego ogłaszana jest także informacja o zdobywcy Grand Prix.

===========

Zapraszamy do śledzenia przesłuchań finałowych na żywo, w Będzin Arenie (ul. Sportowa 20) oraz dzięki transmisji, która będzie dostępna w zakładce TRANSMISJA LIVE. Zapraszamy na koncert podsumowujący Festiwal Koncert Galowy 16 stycznia o godz. 16.00.

WSTĘP NA CAŁOŚĆ FESTIWALU JEST WOLNY!

UWAGA! PRZY WEJŚCIU NA KONCERT GALOWY PROSIMY O DOBROWOLNE POKAZANIE PASZPORTU COVIDOWEGO. CI, KTÓRZY NIE ZECHCĄ OKAZAĆ DOKUMENTU, ZOSTANĄ WLICZENI DO PULI OSÓB NIEZASZCZEPIONYCH. JEŚLI WIDOWNIA ZAPEŁNI SIĘ POWYŻEJ OKREŚLONEGO PRAWEM LIMITU, DALSZE WPUSZCZANIE WIDZÓW BEZ OKAZANIA PASZPORTU NIE BĘDZIE MOŻLIWE.

DANE Z CERTYFIKATÓW NIE BĘDĄ PRZEZ NAS GROMADZONE – ICH SPRAWDZANIE WIĄŻE SIĘ TYLKO Z ZARZĄDZANIEM LICZBĄ WIDZÓW, KTÓRYCH MOŻEMY WPUŚCIĆ NA KONCERTY.


14.01.2022 - godz. 19.00

Arenda - Lochy Zamkowe Będzin.
ul. Zamkowa 1
BĘDZIN.
HIMALAJE i MUZYKA - Mariusz Spretta

Pierwsze wydarzenie 2022 w Klubokawiarni Arenda Lochy Zamkowe. Serdecznie zapraszamy miłośników gór, podróży i muzyki. Rezerwacje wejściówek pod numerem telefonu 501512008.

IMPREZA BILETOWANA


10.01.2022 - godz. 19.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZINhttp://mfkip.pl

WSTĘP WOLNY

.
28. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. ks. Kazimierza Szwarlika BĘDZIN '2022
KONCERT INAUGURACYJNY

Zakończyły się przesłuchania eliminacyjne do 28. edycji konkursu. Do finału Festiwalu, który odbędzie się w dniach 13-15 stycznia 2022 r. przystąpi 151 Wykonawców – zwycięzców oraz wyróżnionych w eliminacjach. Ze względu na sytuację epidemiczną 17 wykonawców z Litwy (4), Białorusi (4), Włoch (2), Ukrainy: Równe (3), Żytomierz (4) zostanie ocenionych na podstawie przesłanych nagrań. Harmonogram przesłuchań finałowych można znaleźć w zakładce II etap, tam znajdziecie też skład naszej Komisji.

===========

Zapraszamy do śledzenia przesłuchań finałowych na żywo, w Będzin Arenie (ul. Sportowa 20) dzięki transmisji, która będzie dostępna w zakładce TRANSMISJA LIVE. Zapraszamy na koncert inauguracyjny Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk 10 stycznia o godz. 19.00.

WSTĘP NA CAŁOŚĆ FESTIWALU JEST WOLNY!

UWAGA! PRZY WEJŚCIU NA KONCERT INAUGURACYJNY I PROSIMY O DOBROWOLNE POKAZANIE PASZPORTU COVIDOWEGO. CI, KTÓRZY NIE ZECHCĄ OKAZAĆ DOKUMENTU, ZOSTANĄ WLICZENI DO PULI OSÓB NIEZASZCZEPIONYCH. JEŚLI WIDOWNIA ZAPEŁNI SIĘ POWYŻEJ OKREŚLONEGO PRAWEM LIMITU, DALSZE WPUSZCZANIE WIDZÓW BEZ OKAZANIA PASZPORTU NIE BĘDZIE MOŻLIWE.

DANE Z CERTYFIKATÓW NIE BĘDĄ PRZEZ NAS GROMADZONE – ICH SPRAWDZANIE WIĄŻE SIĘ TYLKO Z ZARZĄDZANIEM LICZBĄ WIDZÓW, KTÓRYCH MOŻEMY WPUŚCIĆ NA KONCERTY.


09.01.2022 - godz. 18.00

Będzin Arena
ul. Sportowa 20
BĘDZIN.
MKS Będzin vs NLO SMS PZPS SpałaIMPREZA BILETOWANA


19.12.2021 - 07.01.2022

Wzgórze Zamkowe

BĘDZIN.
Zapraszamy na tradycyjną Będzińską Szopkę Bożonarodzeniową na Wzgórzu Zamkowym

Zapraszamy na tradycyjną Będzińską Szopkę Bożonarodzeniową na Wzgórzu Zamkowym. W tym roku będzie można oglądać alpakę, owieczki i kozy od 19 grudnia do 7 stycznia! Zapraszamy!

WSTĘP WOLNY


26.11.2021 - 26.12.2021
27.12.2021 - 02.01.2022

RYNEK GŁÓWNY
KRAKÓW.
Jarmark Bożonarodzeniowy 2021 w Krakowie

Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe czy jak kto woli Jarmark Bożonarodzeniowy to powrót do handlowych tradycji Rynku Głównego.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie rozpocznie się 26 listopada i potrwa do 26 grudnia nowością tegorocznej edycji będzie przedłużenie Jarmarku od 27 grudnia do 2 stycznia 2022.

Część przedłużona zostanie ulokowana na Rynku Głównym od strony Kościoła Św. Wojciecha.

WSTĘP WOLNY

aktualizacja: piątek, 27 maj 2022.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.
Zebrał i opracował: DARIUSZ NOWAK (
nddg ).