-CO GDZIE KIEDY - RELIGIA


..
.....
....*


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA
Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


.
.
_


ZAPROSZENIA ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv

-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_02.08.2021 - godz. 11.00

BAZYLIKA NMPA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

.
Uroczystość Odpustowa Porcjunkuli

Kustosz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej serdeczne zaprasza na Uroczystą Sumę Odpustową wszystkich wiernych, a szczególnie niewiasty i dziewczęta na doroczną, diecezjalną pielgrzymkę dziewcząt i kobiet 2 sierpnia 2021 r., na godz. 11.00. Sumę odpustową odprawi Ks. Biskup Piotr Skucha. Zapraszamy kapłanów do udziału w koncelebrze.
Szczegółowy program na plakacie.

ks. kanonik Andrzej Stasiak
kustosz Sanktuarium

Bazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl


16.05-06.06.2021

Kościół pw Św. Antoniego z Padwy
ul. Kościelna 20
DĄBROWA GÓRNICZA - GOŁONÓGWSTĘP WOLNY

-
XIV edycja Metropolitalnego Święta Rodziny, któremu w tym roku towarzyszy myśl "Rodzinny dom - bezpieczna przystań"

Dąbrowa Górnicza razem z innymi miastami Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przystąpiła do organizacji XIV edycji Metropolitalnego Święta Rodziny, któremu w tym roku towarzyszy myśl "Rodzinny dom - bezpieczna przystań". Idea organizacji wspólnego wydarzenia, promującego wartości życia rodzinnego, dzięki wsparciu Metropolity Katowickiego, Arcybiskupa Wiktora Skworca i Biskupa Gliwickiego Jana Kopca, jednoczy samorządy śląskich i zagłębiowskich miast, organizacje i stowarzyszenia społeczne.

Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniach XIV edycji Metropolitalnego Święta Rodziny, która w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się 16 maja 2021r., tj. tydzień wcześniej niż w innych miastach Śląska i Zagłębia.

Program MŚR w Dąbrowie Górniczej:

16 maja, godz. 19.00
Parafia św. Antoniego z Padwy
Koncert pieśni religijnych o charakterze maryjnym w wykonaniu chóru Angelus i scholi młodzieżowej, w programie przewidziano Drogę Światła. Integracja rodzin i wspólnot.

22 maja - 6 czerwca
Miejska Biblioteka Publiczna
"Rodzina to jest siła!". Do wspólnej zabawy zaprasza się wszystkich miłośników twórczych wyzwań i wspólnego spędzania czasu. Wydarzenie będzie obejmowało: rodzinny konkurs plastyczny pn. "Rodzina to jest siła!", który będzie polegał na zilustrowaniu dowolną techniką hasła akcji zarówno przez dziecko, jak i rodzica; happening połączony z czytaniem performatywnym, podczas którego będzie świętowany Dzień Dziecka oraz akcję czytelniczą pn. "Zaproś mnie do swego domu!", w trakcie której będzie można odnaleźć w różnych miejscach miasta (np. Pogoria III, Park Zielona, ul. 3-go Maja) pozostawione na ławkach książki.

22 maja, godz. 11.00 - 14.00
Stowarzyszenie Ziemia i My Centrum Edukacji Ekologicznej
Ogród sensoryczny przy Centrum Aktywności Obywatelskiej, Dąbrowa Górnicza ul. Sienkiewicza 6a.
W otoczeniu kwitnących roślin stowarzyszenie zaprasza do wspólnego wykonywania biżuterii ze starych rzeczy, malowania klocków drewnianych, skakania po maxi planszy. Wykonane elementy uczestnicy zabierają z sobą. Wszystkie potrzebne materiały zapewnia stowarzyszenie.

26 maja 2021 r. godz. 12.00
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Rodzina najlepszą inwestycją - prezentacja wideo (online na portalu społecznościowym Fb MOPS).
Promowanie idei życia w rodzinie m.in. poprzez ukazanie korzyści płynących z udziału w warsztatach p.n. "Szkoła rodzica" organizowanych w Klubie Integracji Społecznej oraz doświadczeń z realizacji zadań rodzinnej pieczy zastępczej.

29 maja godz. 10.00-13.00
Stowarzyszenie Ziemia i My Centrum Edukacji Ekologicznej
Park Zielona (obok kręgu tanecznego), "Ciepło-zimno - przyrodnicze poszukiwania"
Stowarzyszenie proponuje rodzinom wspólną zabawę w detektywa - przyrodnika. W punkcie obok kręgu tanecznego będzie można wylosować zestaw zadań do wykonania. Będą to proste zadania nie wymagające specjalistycznej wiedzy, a tylko wyobraźni i spostrzegawczości. Dla uczestników przewiduje się drobne upominki.

31 maja 2021 r godz. 16.30
Bazylika Matki Bożej Anielskiej
Otwarty konkurs "Wielcy ludzie Kościoła w XIX i XX w obecni w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej", organizowany przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Jego celem jest poznanie historii " małej ojczyzny" miejsca w którym mieszkamy, żyjemy i tworzymy wspólnotę na wzór rodziny, przez poznanie jej dziejów i ważniejszych wydarzeń. Zwrócenie uwagi na wydarzenia rodzinne i ich znaczenie dla następnych pokoleń.

06 czerwca 2021r.10.00-16.00
Ochotnicza Straż Pożarna w Łośniu
Parking przy Pogorii III, ul. Malinowe Górki -"Każdy może być ratownikiem" praktyczny pokaz czynności - co należy, a czego nie można robić w niebezpiecznej sytuacji, jak należy się zachować w razie pożaru lub innego zagrożenia. Szkolenie i ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Praktyczny pokaz ratownictwa technicznego.


07.03.2021 - godz. 12.00

BAZYLIKA NMPA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA.
Pielgrzymka "Amazonek"

07 Marca tradycyjnie choć w trochę zmienionej oprawie odbędzie się pielgrzymka "Amazonek" do naszego sanktuarium. O godz. 12.00 będzie odprawiona Msza Święta i odmówiony Akt Zawierzenia się opiece Matce Bożej Maryi.

Serdecznie zapraszamy do udziału i do wspólnej modlitwy.

Bazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY


28.02.2021 - godz. 12.00

Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Ofiar Katynia 34A
STRZEMIESZYCE WIELKIEWSTĘP WOLNY

.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

ZAPROSZENIE

W imieniu organizatorów Stowarzyszenia Aktywne Zagłębie Dąbrowskie oraz Akcji Katolickiej serdecznie zapraszamy na uroczystą Mszę Świętą przy asyście Żołnierzy Wojska Polskiego, która zostanie odprawiona z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, oraz na krótki program artystyczny, który zostanie przedstawiony po Nabożeństwie w dniu 28.02.2021 roku o godzinie 12.00 w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej- Strzemieszyce Wielkie ul. Ofiar Katynia 34A.

W Nabożeństwie swój udział zapowiedzieli:
Pan Minister- Członek Rady Ministrów Michał Wójcik, Przedstawiciele Zgromadzenia Narodowego, Członkowie Zarządu Województwa Śląskiego, Przedstawiciele Samorządu lokalnego, Przedstawiciele Organizacji Pozarządowych oraz Klubu Gazety Polskiej.

Jednocześnie pragnę poinformować Laureatów konkursu historycznego o tematyce poświęconej pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanego przez Stowarzyszenie Aktywne Zagłębie Dąbrowskie oraz Akcję Katolicką w 2020 roku, że organizatorzy pozostają w stałym kontakcie z Dyrekcjami szkół w których konkurs był organizowany i jeżeli przepisy związane z sytuacją pandemiczną pozwolą, nagroda w postaci wycieczki do Warszawy dla laureatów konkursu będzie zorganizowana o czym będziemy informować za pośrednictwem szkół.

Z wyrazami szacunku Prezes Stowarzyszenia Aktywne Zagłębie Dąbrowskie Sławomir Haberka


17-24.02.2021

BAZYLIKA NMPA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZABazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY

.
Monstrancja Adoracyjna "Królowa Pokoju" z MedjugorieW naszej bazylice od Środy Popielcowej do następnej Środy włącznie będziemy gościć Monstrancje Adoracyjną "Królowa Pokoju" z Medjugorie i prze tydzień jako sanktuarium maryjne będziemy otaczać świat modlitwą o Pokój.

Po Mszy Świętej wieczornej nowenna do Matki Bożej Anielskiej.

Prośby i podziękowania spisane na kartkach składamy do puszki przy wyjściu lub w zakrystii.


10.01.2021 - godz. 16.00

Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu
Parafia pw. Nawiedzenia NMP
BĘDZIN - os. Syberkahttp://mfkip.pl

WSTĘP WOLNY

.
27. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. ks. Kazimierza Szwarlika BĘDZIN '2021

Mimo pandemii trwają zapisy do XXVII edycji największego przeglądu kolęd w Europie - Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Tegoroczna edycja, aby uwzględnić przepisy epidemiczne, będzie miała zmieniony przebieg. I etap, który każdego roku gromadził kilkadziesiąt tysięcy uczestników (ok. 1600 zespołów, chórów i solistów), będzie przeprowadzony w całości on-line.

Wykonawcy rejestrują się na stronie www.mfkip.pl, a następnie pocztą lub za pomocą działającego w sposób prosty i intuicyjny specjalnego serwera przesyłają nagrany telefonem, aparatem lub kamerą występ. Musi to być film bez cięć i montażu, na którym śpiewane są dwie - w przypadku solistów i duetów - lub trzy - w przypadku większych form wokalnych - kolędy lub pastorałki - wyjaśnia ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu, który liczy, że taka forma umożliwi jeszcze liczniejszy udział wszystkich kolędujących. Czas zgłoszeń upływa 30 listopada.

Udział w Festiwalu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich amatorów (w tym uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia), którzy ukończyli 6 lat i śpiewają solo, w duetach, chórach, zespołach czy scholach. To niezwykła szansa na promocję młodych talentów i popularyzowanie lokalnego folkloru. Festiwal od lat gości też zespoły zza wschodniej granicy - Litwy, Białorusi i Ukrainy, podsycając ducha polskości na dawnych kresach Rzeczpospolitej.

Organizatorzy zachowali podział na blisko 40 regionów dla Polski i zagranicy, gdzie komisje w ustalony dzień odsłuchają nagrania i podejmą decyzję o awansie najlepszych kolędników do finału.
Dotychczas zwycięzcy eliminacji przyjeżdżali na styczniowy finał do Będzina. Aby ograniczyć grupowanie i przemieszczanie się ludzi, tegoroczny finał, jeśli przepisy epidemiczne na to pozwolą, odbędzie się w dniach 7-10 stycznia aż w sześciu polskich miastach (poza Będzinem także w Bydgoszczy, Goleniowie, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu), skąd uczestnicy będą łączyli się dzięki transmisji na żywo z jury zgromadzonym w Będzinie pod przewodnictwem prof. dr hab. Urszuli Kryger z Akademii Muzycznej w Łodzi. To oni wybiorą zwycięzców w poszczególnych kategoriach i laureatów nagród na czele z Grand Prix wysokości 10 tysięcy złotych. Występy oglądać będzie mogła nie tylko komisja, ale także internauci, gdyż całość przesłuchań będzie- podobnie jak w poprzednich latach - dostępna dla wszystkich melomanów.

Zwieńczeniem Festiwalu co roku jest Koncert Galowy. Tegoroczny odbędzie się w niedzielę, 10 stycznia o 16.00. W większości złożą się na niego zarejestrowane wcześniej występy, ale jeśli tylko będzie taka możliwość, do Będzina przyjedzie kilkoro laureatów. Koncert również zostanie pokazany w internecie i stanie się opowieścią nie tylko o tej wyjątkowej edycji, ale także o 6 miastach, gdzie odbędą się przesłuchania finałowe. Reżyserem koncertu jest Dariusz Wiktorowicz.

W czasie, który zmusza nas do dystansowania się także od najbliższych, niech tradycyjne kolędy i pastorałki staną się łącznikiem oraz ukoją serca przypominając, że Bóg wchodzi ze swym światłem w największy mrok ludzkiego życia! Zapraszamy do licznego udziału w Festiwalu - pokażmy także w tym trudnym czasie, że to wyjątkowe i ważne na kulturalnej mapie Polski wydarzenie - dodaje ks. Pilśniak.

Szczegółowe informacje, możliwość zgłoszenia i regulamin dostępne są na stronie www.mfkip.pl
Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

https://mfkip.pl/o-festiwalu

aktualizacja: czwartek, 09 wrzesień 2021.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.
Zebrał i opracował: DARIUSZ NOWAK (
nddg ).