CO GDZIE KIEDY - KULTURA i NAUKA


..
.....
....*


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA
Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


.
.
_


ZAPROSZENIA ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv


(KONCERTY, SPOTKANIA, ODCZYTY, KONKURSY, IMPREZY PLENEROWE ITP)


08.02.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Pokaz filmu i dyskusja wokół dąbrowskiej fabryki DefumDyskusja historyczna wokół dąbrowskiej fabryki DEFUM

W ramach spotkania:

Premierowy pokaz filmu dokumentalnego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej pt. „DEFUM: fabryka pełna wspomnień”.

Dyskusja prowadzona przez Arkadiusza Rybaka, Dyrektora Muzeum Miejskiego „Sztygarka”. Wśród gości specjalnych Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Marcin Bazylak.

Wystawa fotografii z zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej pt. „DEFUM w obiektywie” autorstwa Pawła Grada. 8 lutego prezentowana w Pałacu Kultury Zagłębia, w pozostałych dniach lutego dostępna w dąbrowskiej bibliotece.

Bezpłatne wejściówki dostępne od 2 lutego do odbioru w punkcie ksero MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ (T. Kościuszki 25). Odbiór możliwy w godzinach otwarcia biblioteki.


09.02.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Scena/anecS - Szubski Piano Cover vol. 29 lutego o 19:00 - w ramach cyklu Scena/anecS - usłyszymy drugą odsłonę znakomitego koncertu Szubski Piano Cover! Dąbrowski pianista - Łukasz Szubski - wykona covery muzyki rockowej, metalowej (i nie tylko) z towarzyszeniem saksofonu Kacpra Gwiazdy! A wszystko to z publicznością na scenie głównej Pałacu Kultury Zagłębia!

Scena/anecS to cykl koncertów w Pałacu Kultury Zagłębia, którego celem jest zniesienie bariery między widzami a artystami oraz umożliwienie bezpośredniego obcowania z muzyką i jej twórcami w przyjaznej, a nawet rodzinnej atmosferze. Bariera w postaci kurtyny przestaje istnieć, a publiczność zasiada wraz z artystą w aneksie scenicznym, czyli na deskach PKZ! Zróżnicowany repertuar z wyraźnym akcentem jazzowym to cecha charakterystyczna cyklu.

Łukasz Szubski - pianista, który w swoim bogatym repertuarze posiada kilkaset utworów muzyki filmowej, jazzowej, klasycznej, a także wiele własnych aranżacji popowych i rockowych hitów. Bardzo znany dąbrowskiej publiczności za sprawą duetu Dombrova Piano Duo. Od wielu lat gra na małych i wielkich polskich scenach, począwszy od tej w Pałacu Kultury Zagłębia, przez sceny kameralne, aż po koncerty z okazji premier luksusowych samochodów. 

Kacper Gwiazda - saksofonista, który mimo młodego wieku posiada bardzo duże doświadczenie sceniczne. Absolwent Państwowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II st. Im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na stałe współpracuje z orkiestrą rozrywkową Sojka Band oraz Happy BigBand, a także z pianistą Łukaszem Szubskim tworząc duet Pianofon. Występował na jednej scenie z takimi gwiazdami jak: Artur Andrus, Andrzej Piaseczny, Jacek Stachursky czy Hanna Banaszak.

W programie koncertu m.in. utwory takich legend jak AC/DC, Metallica, Queen, Linkin Park, Guns'n'Roses, Coldplay, Rammstein i wielu innych!


11.02.2023 - godz. 19.00

VILLA MODA
ul. T. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Bigos w stylu Dance House Remix - impreza jubileuszowa X-lecie Villa Moda & urodziny BosaBigos w stylu Dance House Remix to impreza jubileuszowa
W menu znajdzie się:
-

10-lecie klubu Villa Moda,
- Urodziny Bosa,
- Walentynki
i inne ...

Zagra Retrofit DJ i goście
Start 19:00/20:00
Wstęp Wolny
zapraszamy


14.02.2023 - godz. 19.00

VILLA MODA
ul. T. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZAIMPREZA BILETOWANA

-
Walentynkowy Pojedynek Stand'Upowy - 28 Dąbrowski Wieczór KomediowyWalentynkowy Pojedynek Stand Up'owy w ramach 28 edycji Dąbrowskich Wieczorów Komediowych.
6 komików na scenie, pojedynek na żarty, głosowanie publiczności, to wszystko w 1 części wieczoru, a tuż po przerwie w 2 części występ gwiazdy wieczoru Bartosza Gajdy.

Całość poprowadzi gospodarz sceny Damian Kubik.

Komików biorących udział w konkursie, będziemy sukcesywnie prezentować na naszym Facebooku.

* Impreza przeznaczona dla osób 18+
** Zakaz nagrywania imprezy.
*** Zabierz dobry humor ze sobą


17.02.2023 - godz. 17:00 i 20:00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Zaręczony Pogrążony - spektakl komediowy17 lutego o 17:00 i 20:00 na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia zobaczymy znakomity spektakl komediowy Zaręczony Pogrążony!

Czy zaręczyny mogą stać się dla mężczyzny początkiem końca? Czy koniec może stać się dla mężczyzny nowym początkiem? Czy mężczyzna w ogóle potrafi odróżnić początek od końca? I co tak naprawdę jest najczęstszym powodem męskich problemów? Nadmiar, oto prawdziwa przyczyna męskich kłopotów. Jedna kobieta w życiu mężczyzny, to już powód do poważnej refleksji, do głębokich przemyśleń i do stanowczych konstatacji… Dwie kobiety w życiu mężczyzny, to absolutna nieroztropność ocierająca się o brak rozwagi. Trzy kobiety w życiu mężczyzny, to karygodna lekkomyślność. Zaś cztery kobiety w życiu mężczyzny, to już po prostu katastrofa. Szczególnie cztery kobiety jednocześnie…. Zemsta kobiety, to najgorsze, co spotkać może mężczyznę z nadmiarem kobiet. Zemsta jednej kobiety, to problem nie lada. Zemsta dwóch kobiet, to czyściec z widokami na piekło. Zemsta trzech kobiet, to piekło bez widoków na czyściec. Zaś zemsta czterech kobiet, to po prostu koniec. Mężczyzny. Szczególnie zemsta czterech kobiet jednocześnie… Bohater zwariowanej farsy "Zaręczony pogrąŻony" musi poradzić sobie i z nadmiarem kobiet i z ich zemstą. Cztery urocze panie w brawurowym stylu urządzają mu wycieczkę z męskiego raju poprzez koedukacyjny czyściec, aż na dno męskiego piekła.I może lepiej dla niego, żeby to wszystko tam przeczekał… Piekielnie zabawna włoska komedia, w piekielnie ostrym tempie i w piekielnie śmiesznej obsadzie.

Obsada:
Elżbieta Romanowska/ Alżbeta Lenska
Katarzyna Zielińska
Katarzyna Sowińska
Karolina Nowakowska
Tomasz Dedek / Tomasz Dutkiewicz
Mikołaj Krawczyk

ORGANIZATOR
COPA Agencja Artystyczna
www.copa.pl
ul. Żeglarska 31
66-400 Gorzów Wielkopolski


10.02.2023 - godz. 17.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Nocne Pałacowanie - zwiedzanie PKZ w ciemnościach!Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę – i nic w tym dziwnego! W czasach kryzysu należy oszczędzać, dlatego zapraszamy Was na zwiedzanie Pałacu Kultury Zagłębia w całkowitych ciemnościach, czyli Nocne Pałacowanie, które odbędzie się 10 lutego od 17:30 w klimacie polskich komedii – i pamiętajcie „parówkowym skrytożercom mówimy stanowcze NIE”!

No dobrze… nie w całkowitych ciemnościach, koniecznie weźcie ze sobą latarki lub czołówki, gdyż czeka Was wycieczka po najładniejszych salach pałacu oraz pomieszczeniach na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Bunkrów nie będzie, ale też będzie zajefajnie!

Co ty wiesz o zwiedzaniu? Wiemy tyle, że chodząc po pałacu będziecie spotykać aktorów (pracowników PKZ), którzy odtworzą dla Was scenki z najlepszych polskich komedii!

Zwiedzanie odbędzie się w grupach po 25 osób, które będą rozpoczynać zwiedzanie o godzinach:

Grupa I – 17:30 (BILETY)
Grupa II – 19:15 (BILETY)
Grupa III – 21:00 (BILETY)
Grupa IV – 22:45 (BILETY)

Czas zwiedzania ok. 1,5 h

Nocne Pałacowanie odbywa się pod szyldem jubileuszu 65-lecia Pałacu Kultury Zagłębia i skierowane jest do młodzieży (od 15. roku życia) i osób dorosłych.


18.02.2023 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
KLUB HELIKON
Wojska Polskiego
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
KONCERT WALENTYNKOWY "Nikt nie kocha tak jak Ty"Zapraszmy serdecznie 18.02.2023 o godz. 17:00 na koncert, który odbędzie się w Klubie Osiedlowym Helikon w wykonaniu zespołu NON A CAPELLA, solistów i instumentalistow działających w klubie.

Bilety do nabycia w kasie Pałacu Kultury Zagłębia


19.02.2023 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
„Dla każdego coś...” Miejska Orkiestra Dęta oraz zespoły: Vocal Trio i Dwie Korony - koncert karnawałowy19 lutego o godz. 17:00 zapraszamy do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia na Koncert Karnawałowy w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej oraz zespołów Vocal Trio i Dwie Korony. 

Dla każdego coś... - tak brzmi tytuł wyjątkowego karnawałowego koncertu, w którym wspólnie z Miejską Orkiestrą Dętą wystąpią wspaniali goście. Widowisko będzie się składało z dwóch części. Pierwsza z nich będzie poświęcona repertuarowi klasycznemu - w programie m.in. przebojowe arie z oper i operetek w wykonaniu zespołu Vocal Trio. Druga część to coś dla fanów polskiej muzyki rozrywkowej - na scenie wystąpi zespół Dwie Korony wraz z fantastycznymi utworami Krzysztofa Klenczona. 

Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej powstała w 1999 r. na bazie orkiestry Dąbrowskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych DAMEL w Dąbrowie Górniczej. Obecnie orkiestra liczy około 45-ciu muzyków w różnym przedziale wiekowym. Wszyscy grają pod batutą dyrygenta Ireneusza Dustera. Orkiestra od momentu powołania, działa przy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. W swoim repertuarze posiada utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej oraz biesiadnej. Wykonuje również muzykę wokalną i instrumentalną. W 2019 roku orkiestra obchodziła swoje 20-lecie działalności, co uczciła serią koncertów podczas miejskich imprez kulturalnych.

Vocal Trio to soliści znani na scenach i festiwalach w całej Polsce, a w większości pochodzący z Zagłębia Dąbrowskiego. Wspólną, muzyczną drogę rozpoczynali na deskach Pałacu Kultury Zagłębia. Pałacowa publiczność zna ich nie tylko z cyklu Kameralne Czwartki, ale również wakacyjnego projektu W Zieloną gramy. Zespół wykonuje głównie arie, duety i ensemble z najznakomitszych oper i operetek. Zespół występuje w składzie:

Agata Widera-Burda - sopran
Weronika Gębala - mezzosopran
Grzegorz Rogut - tenor.

Dwie Korony to jeden z najlepszych zespółów grających przeboje jednego z liderów zespołu Czerwone Gitary i Trzy Korony - Krzysztofa Klenczona. Zespół tworzą zawodowi muzycy, którzy w swojej karierze artystycznej wydali autorskie płyty oraz występowali na prestiżowych festiwalach muzycznych. Dwie Korony przez dwadzieścia lat swojej obecności na estradzie zagrały setki koncertów w kraju i zagranicą. Grupa nagrała również kilka własnych kompozycji emitowanych w formie teledysków w największych polskich stacjach telewizyjnych. Opiekę artystyczną nad zespołem pełnił Janusz Kondratowicz - autor tekstów oraz przyjaciel Krzysztofa Klenczona. Z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia zespołu Trzy Korony zrodził się pomysł, by nadać inne brzmienie znanym przebojom Krzysztofa Klenczona i dać wspólny koncert z Miejską Orkiestrą Dętą w Dąbrowie Górniczej. Biorąc pod uwagę doświadczenie muzyków biorących udział w tym muzycznym przedsięwzięciu, spodziewamy się dużej dawki ciekawych rozwiązań aranżacyjnych, co powinno być gwarantem znakomitej zabawy.


23.02.2023 - godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

IMPREZA BILETOWANA
WSTĘP WOLNY

-
Spotkanie autorskie z Vincentem V. SeverskimMiejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Vincentem Viktorem Severskim, które odbędzie się 23 stycznia 2023 r. o godz. 18:00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25).
Rezerwacja bezpłatnych wejściówek na 5 dni przed rozpoczęciem wydarzenia na stronie: https://rezerwacje.biblioteka-dg.pl/ lub mailowo:
promocja@biblioteka-dg.pl.

Vincent V. Severski – pisarz, były oficer wywiadu. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie poznał między innymi Lecha Falandysza, Janusza Kochanowskiego i Ryszarda Kalisza. Autor takich kryminalnych hitów jak Nielegalni czy Niepokorni zyskał rzeszę fanów dzięki talentowi pisarskiemu, ale i doświadczeniu zawodowemu. Przez wiele lat był funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa (Departament I MSW), Urzędu Ochrony Państwa (Zarząd Wywiadu), a także Agencji Wywiadu. To wszystko sprawia, że powieści Severskiego dostarczają czytelnikowi nie tylko literackiej fikcji, ale również historii, które swoje źródła mają w autentycznych wydarzeniach.


24.02.2023 - godz. 17:30 i 20:15

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Kolacja dla głupca - spektaklGłodni wyśmienitego spektaklu. Serwujemy Kolację dla głupca! Na ten posiłek każdy z grupki przyjaciół ma za zadanie przyprowadzić ze sobą jak największego nieudacznika... To festiwal śmiechu, niespodzianek i nagłych zwrotów akcji. Arcyzabawny i ponadczasowy spektakl z przesłaniem. A Ty? Kogo zaprosisz na kolację?

Grają: Cezary Żak, Bartłomiej Topa, Małgorzata Pieczyńska, Agnieszka Więdłocha / Marta Chodorowska, Michał Zieliński
Reżyseria: Cezary Żak
Tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska
Scenografia: Marcelina Początek-Kunikowska
Kostiumy: Krzysztof Łoszewski
Muzyka: ZAZ
Plakat: Grzybowska & Maślanka

KOLACJA DLA GŁUPCA – tytułowa „kolacja dla głupca” ma być jedną z wielu, które we wtorkowe wieczory Pierre Brochant, bogaty wydawca i człowiek sukcesu, urządza ze swoimi wpływowymi przyjaciółmi. Na każdą zapraszają wyjątkowych nieudaczników, będących nieświadomymi niczego obiektami kpin i uczestnikami konkursu na największego frajera.

Jak to często w komediach bywa, nieoczekiwany splot wydarzeń powoduje, niespodziewany zwrot akcji, w wyniku którego nie dochodzi do zaplanowanej kolacji a spotkanie głównych bohaterów Pierra Brochanta i Francoisa Pignona przeradza się w arcyzabawny spektakl. W komiczny sposób ukazuje bohaterów, ich słabości i wady.

KOLACJA DLA GŁUPCA – to hit teatralny, od lat grany na deskach wielu światowych teatrów! To znakomita gra aktorska, wartka, zabawna akcja i zaskakujący finał.


26.02.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
„Nabucco” Giuseppe Verdi - spektakl operowyPodczas trwającego remontu dużej sceny w ramach Opera on tour 26 lutego gościnnie na scenie Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej wystawione będzie dzieło Giuseppe Verdiego „Nabucco”.

Dąbrowska publiczność będzie mogła usłyszeć przepiękną pieśń „Va pensiero”, która stała się nieoficjalnym hymnem Włoch i nawet dziś jest często bisowana. Niektórzy twierdzą, że dla tego jednego utworu nie można opuścić żadnego przedstawienia. Gromkimi brawami publiczność nagradza uwerturę oraz większość melodii - zarówno chóralnych, jak i arii czy duetów. W Operze Śląskiej spektakl ten zajmuje pozycję zaszczytną; jest jedną z wiodących oper w jej repertuarze. W Polsce zaszczyt odkrycia „Nabucca" przypadł właśnie Operze Śląskiej. To tutaj było ono wystawiane od dnia premiery z 1983 roku i przez 23 lata nie schodziło nawet na jeden sezon z afisza! Oparta na przekazach biblijnych historia dziejów narodu żydowskiego w niewoli babilońskiej, stała się jedną z najbardziej znanych i popularnych w historii gatunku. To młodzieńcze dzieło Verdiego oszałamiające rozmachem scen zbiorowych i porywających arii przyniosło mu sławę i postawiło w gronie najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki klasycznej. Po raz pierwszy na scenie bytomskiego teatru "Nabucco" wystawiono w 1983 r. Nowa sceniczna realizacja opery Verdiego (premiera miała miejsce w maju 2007 r.) to wyjątkowy spektakl w reżyserii Laco Adamika i obowiązkowa „lektura muzyczna" dla wszystkich miłośników sztuki operowej!

Opera w 4 aktach

Czas trwania:
2 godz.30 min. – 1 przerwa

dyrygent: Przemysław Neumann
inscenizacja i reżyseria: Laco Adamik
scenografia: Jan Bernaś
kierownictwo chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda


27.02.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
PIWNICA - Dawid TyszkowskiPonownie schodzimy do PIWNICY! Pierwszy koncert cyklu młodej muzyki już 27 lutego o 19:00 na mniejszej scenie Pałacu Kultury Zagłębia - w Piwnicy Teatralnej - zagra Dawid Tyszkowski!

PIWNICA to cykl koncertów młodej muzyki zapoczątkowany w Pałacu Kultury Zagłębia w 2017 roku. Raz w miesiącu (czasami dwa razy) Piwnica Teatralna PKZ gości obiecujące młode, polskie zespoły wykonujące różnorodną muzykę alternatywną. W ciekawej przestrzeni Piwnicy rozbrzmiewa muzyka elektroniczna, indie-pop, jazz i wiele innych. Można usłyszeć znane zespoły występujące na festiwalach muzyki alternatywnej, startujące w konkursach muzycznych, będące na początku swojej muzycznej kariery i prezentujące wysoki poziom artystyczny, połączony ze świeżą energią.

Dawid Tyszkowski – najnowsze odkrycie FONOBO Label. Z muzyką związany od dziecka. Mimo młodego wieku, tworzy dojrzałe i pełne emocji teksty, które z łatwością zmienia w oryginalne muzyczne kompozycje. Jego nieodłącznym atrybutem jest gitara, bez której nie wyobraża sobie pracy. Jak sam mówi, podczas tworzenia, musi ją choćby trzymać w dłoniach – dzięki temu pomysły same wpadają mu do głowy. Swoją twórczość opiera na tym co czuje i słyszy. Cały czas poszukuje nowych inspiracji i eksperymentuje z różnymi gatunkami. 6 czerwca 2022 r. wydał debiutancką EP-kę “Nadal nie śpię”, nad którą od strony produkcyjnej czuwał Patrick The Pan, a tydzień później zagrał na scenie Męskiego Grania swój pierwszy koncert. Pod koniec lipca wystąpił w Katowicach i Wrocławiu przed brytyjskim zespołem Only The Poets, a w sierpniu można było go zobaczyć na scenie FEST Festivalu w Chorzowie. Jesienią zagrał niezwykle dobrze oceniany przez krytyków koncert w ramach festiwalu Great September, a teraz rusza w trasę, podczas której będzie supportował Ralpha Kaminskiego oraz projekt Karaś/Rogucki. Aktualnie pracuje nad materiałem na swój debiutancki album, który promuje wydanym pod koniec września singlem “Nie poznaję cię”.


01.03.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Urodziny Chopina - recital Hyuka Lee1 marca o godz. 18:00 zapraszamy do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia na recital fortepianowy w wykonaniu Hyuka Lee - finalisty 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2021 roku. Koncert z okazji urodzin Fryderyka Chopina.

Hyuk Lee - urodził się 4 stycznia 2000 r. w Seulu. Obecnie kształci się w Ecole Normale w Paryżu. W 2016 r., jako najmłodszy uczestnik w historii, wygrał X Konkurs im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Ten utalentowany pianista koreański jest też laureatem III nagrody X Konkursu w Hamamatsu (2018), jak również I miejsca i nagrody za najlepsze wykonanie koncertu Moskiewskiego Konkursu Chopinowskiego dla Młodzieży (2012). Występował m.in. w salach im. Dvořáka i Smetany w Pradze, Konserwatorium Moskiewskiego, Filharmonii Warszawskiej, Salle Cortot w Paryżu, Muziekgebouw w Eindhoven, Tivoli Vredenburg w Utrechcie, Kioi Hall w Tokio oraz na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. Jest finalistą 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2021 roku. W listopadzie 2022 roku pianista zdobył I nagrodę na najbardziej prestiżowym francuskim konkursie Long-Thibaud w Paryżu i w ramach nagrody specjalnej wystąpi na koncercie dla Telewizji Francuskiej pod wieżą Eiffla w Paryżu w Święto Bastylii w dniu 14 lipca 2023 roku.


03.03.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Grande Amore - koncert3 marca o 19:00 zapraszamy na niezwykły koncert Grande Amore w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia.

Koncert GRANDE amore to kolejna unikatowa produkcja Woytek Mrozek Production, we współpracy z Agencją Artystyczną MUZA i Woytek Mrozek Chamber Orchestra.

Międzynarodowej klasy soliści, łącząc głosy operowe, jazzowe, popowe i musicalowe w towarzystwie profesjonalnej orkiestry, zaprezentują niezwykłe aranżacje najbardziej znanych utworów o miłości: min. Grande Amore, Un Amore Cosi Grande, Unbreak my heart, Sway, O sole mio, My Way, Mr Sandman, Dancing Queen, Mamma mia, Shallo – Bradley Cooper i Lady Gaga, Perfect Symphony – Ed Sheeran i Andrea Bocelli, Belle – Trio z Notre Dame de Paris, Skyfal z filmu James Bond, czy duety z filmów Alladyn, Piękna i Bestia, Pretty Woman, Titanic – My heart will go on, a także największe włoskie i hiszpańskie przeboje. W programie arie, duety, tria, kwartety, sekstety miłosne i więcej muzycznych niespodzianek! Wieczór swoim kunsztem wokalnym uświetni 6 utalentowanych solistów i solistek:

Ladies Trio – trzy wspaniałe wokalistki, pochodzące ze Lwowa. Współpracują z AVIP Group Agency Ltd i Agencją Artystyczną MUZA. To również utalentowane solistki, które oczarują słuchaczy niekonwencjonalnymi kreacjami muzycznymi.

Daniel Cebula Orynicz – polski wokalista, kompozytor. Absolwent wydziału jazzu w Katowicach i Doktorant Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wykładowca akademicki, trener i korepetytor wokalny zespołów gospel. Finalista 6 edycji programu „The Voice of Poland”, laureat Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Współpracuje z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, a także z wieloma znanymi osobistościami polskiej sceny muzycznej np. Marcin Wyrostek, Edyta Górniak, Margaret, Natalia Kukulska, Stanisław Soyka.

Nazar Tatsyshyn – wokalista, tenor. Współzałożyciel grupy LeonVoci. Absolwent Akademii Muzycznej we Lwowie. Laureat wielu pierwszych nagród Międzynarodowych Konkursów Wokalnych, a także solista Opery w Budapeszcie.

Roman Chava – wokalista, tenor. Współzałożyciel grupy LeonVoci – ulubieńców polskiej edycji programu Mam Talent, a także Szansy na sukces. W swoim dorobku posiada nagrania płyt, ale również udział w wielu programach telewizyjnych w Polsce i Ukrainie.

Całość poprowadzi Maestro Woytek Mrozek – znany światowej publiczności dyrygent, wirtuoz klarnetu i producent. Wraz ze swoją orkiestrą Woytek Mrozek Chamber Orchestra koncertował w Filharmoniach w Berlinie, w Zurychu, Concertgebow i Monachium, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Wielkiej sali koncertowej NOSPR, Sali Polskiej Orkiestry Radiowej S1 w Warszawie i w wielu innych salach koncertowych, filharmoniach i teatrach Polski i Europy.

Bilety dostępne na kupbilecik.pl i biletyna.pl

ORGANIZATOR
Agencja Artystyczna MUZA


04.03.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Aleją Gwiazd na BIS! - widowisko muzyczno-kabaretoweNieziemskie widowisko muzyczno-kabaretowe Aleją Gwiazd ponownie na deskach Pałacu Kultury Zagłębia - NA ŻYCZENIE WIDZÓW! Wydarzenie odbędzie się 4 marca o 18:00 na głównej pałacowej scenie!

Tego dnia na naszych deskach, z okazji jubileuszu 65-lecia PKZ, wystąpią gwiazdy lokalnej, polskiej i międzynarodowej sceny m.in.:

- Maryla Rodawicz
- Edyta Górnik
- Dombrova Piano Duo
- Wanesa Mej
- Denis Rusoss
- Klub Poetów Piwnicy pod Owcami z Krakowa
- Zespół Pieśni i Tańca Ślonsk
- Roman Widaszek

Nieoczywiste widowisko, w którym wszystko może Was zaskoczyć!

Wydarzenie skierowane do odbiorców dorosłych..04.03.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA SALA KAMERALNa im. M. Spisaka
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Reflinka & BaltazarSerdeczne zapraszamy na charytatywny koncert Agnieszki Snopek "Reflinki" promujący wydany przez z nią album "Żeglując ku Marzeniom".
W towarzystwie multiinstrumentalisty wykona repertuar płytowy, a oprócz tego inne nastrojowe mokre piosenki.

Koncertujemy na rzecz Stowarzyszenia "Otwarte Serca WTZ" z Dąbrowy Górniczej i zbieramy środki, które pomogą poznawać walory turystyczne osobom z niepełnosprawnościami - podopiecznym stowarzyszenia.

Parę słów o Artystach:
Agnieszka Snopek "Reflinka" (wokal, gitara) – założycielka i liderka Zrefowanych, bodhranistka w zespole Taorluath. Reflinka wykonuje szeroko pojętą muzykę żeglarską, ale w jej repertuarze odnaleźć można ballady, poezję śpiewaną oraz elementy irlandzkiego folku.
Bartosz Baltazar Zbroszczyk (wokal, gitara, buzuki, mandolina, ukulele, flet, fortepian) - multiinstrumentalista, z wykształcenia muzyk klasyczny, kompozytor, prowadzi studio nagraniowe. Na co dzień filar jak i lotny element kilku formacji muzycznych, w których głównie gra na gitarze, fortepianie i śpiewa.07.03.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Scena/anecS - Darek Ziółek z zespołem7 marca o 19:00 zapraszamy na premierowy koncert z utworami najnowszego albumu Forget not yet Darka Ziółka, który odbędzie się na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia w ramach cyklu Scena/anecS!

Scena/anecS to cykl koncertów w Pałacu Kultury Zagłębia, którego celem jest zniesienie bariery między widzami a artystami oraz umożliwienie bezpośredniego obcowania z muzyką i jej twórcami w przyjaznej, a nawet rodzinnej atmosferze. Bariera w postaci kurtyny przestaje istnieć, a publiczność zasiada wraz z artystą w aneksie scenicznym, czyli na deskach PKZ! Zróżnicowany repertuar z wyraźnym akcentem jazzowym to cecha charakterystyczna cyklu.

Dariusz Ziółek - gitarzysta basowy, pianista, działający na polskiej scenie muzycznej od 1985 roku, kiedy to zadebiutował w zespole Zbigniewa Namysłowskiego na festiwalu Jazz Jantar. Uczestniczył w nagraniu ponad czterdziestu płyt, z których wiele wyróżniono prestiżowymi nagrodami, między innymi „Fryderykiem” za album „4 Basy”. W 2001 roku uhonorowany został nagrodą „za wybitne osiągnięcia basowe” przez czasopismo „Gitara i Bas”. Koncertuje w kraju i zagranicą z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi i bluesowymi. Dariusz Ziółek uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego, prowadzi zajęcia w klasie gitary basowej w Instytucie Muzyki na kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa.

Płyta FORGET NOT YET jest czwartym autorskim albumem gitarzysty basowego Dariusza Ziółka. Lider zaprosił do nagrania znakomitych instrumentalistów młodego pokolenia: Joaquina Sosę, Grzegorza Ziółka i Bartosza Szablowskiego. Muzycy ci doskonale wpisali się w koncepcję lidera, który na swoich płytach konsekwentnie afirmuje melodykę, czyniąc z niej dominujący element zarówno kompozycji jak i improwizacji. Artyści, mimo wyraźnie słyszalnej w nagraniach fascynacji muzyką współczesną, nie ukrywają swojego szacunku dla szeroko pojętej tradycji i czerpią inspiracje zarówno z dorobku kompozytorów klasycznych jak i jazzowego mainstreamu.Charakterystyczne brzmienie gitary basowej lidera (Rickenbaker 4001), niezwykle rzadko wykorzystywanej w tego rodzaju muzyce, nadaje zespołowi wysoce zindywidualizowane brzmienie.

Zespół wystąpi w składzie:

- Dariusz Ziółek
- Grzegorz Ziółek
- Joaquin Sosa
- Bartosz Szablowski11.03.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Jak to dziewczyna - Chór Zorza & zespół Non a CapellaJak to dziewczyna - to tytuł koncertu Chóru Zorza pod kierownictwem Elżbiety Kaźmierskiej oraz zespołu Non a Capella z okazji Dnia Kobiet, który odbędzie się 11 marca o 18:00 w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia.
Chór Zorza powstał w Domu Kultury Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej, na bazie zespołu śpiewaczego Nasze Serca. Na deskach pałacu zadebiutował 13 listopada 2003 r., biorąc udział w występach Seniorzy seniorom. Założycielami zespołu byli Elżbieta Kaźmierska (solistka Opery Śląskiej) będąca po dziś dzień opiekunką arytstyczną chóru, a także Jerzy Kołodziej (oboista Filharmonii Narodowej). Od początku swojego istnienia chór włączał się w życie kulturalne miasta, występując nie tylko na scenie Pałacu Kultury Zagłębia, ale również podczas róznych okoliczności na scenach całego miasta. Akompaniatorem chóru jest Wenanty Maciej Domagała, który zastąpił ś.p. Jerzego Kołodzieja.

W programie koncertu znajdą się m.in. utwory:

- Tak całkiem bez dziewczątek
- Czardasz Sylwii
- Pieśń o młynarce
- Nigdy więcej
- Barkarola
- Nikt nie kocha tak jak ty
- Ramię w ramię
- Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia
i wiele innych.


12.03.2023 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
kabaret D.N.O. - gościnnie Antoni Gorgoń Grucha12 marca 2023 o godz. 17:00 a scenie Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi kabaret D.N.O. z programem pt. Przebierańcy! i ze specjalnym, gościnnym udziałem Damiana Kubika, czyli Antoniego Gorgonia - Gruchy.

Kabaret D.N.O. to nietuzinkowa forma kabaretu oparta głównie na zwariowanych pomysłach, rekwizytach, muzyce i oczywiście kostiumach. I właśnie kostiumy będą przewodnim motywem w ich najnowszym spektaklu!

A przebrać można się za wszystko - za zwierzęta, za telewizor, za drzewo no i oczywiście za babę. Przebiórki wymagają trochę czasu, więc jako zapchajdziurę zaprosili do występu swego menadżera, standupera Antoniego Gorgonia Gruchę, czyli Damiana Kubika. W programie najnowsze skecze z ostatnich lat, min. te nagrodzone na XXIII Rybnickiej Jesieni Kabaretowej RYJEK 2019, gdzie kabaret D.N.O. zdobył główną nagrodę.

wystąpią:

Jarosław Cyba
Wojciech Stala
Krzysztof Korzeniecki
Michał Kot

gościnnie:
Damian Kubik vel Antoni Gorgoń Grucha


16.03.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Aleja Rocka Symfonicznie - koncert16 marca 2023 o godz. 19:00 zapraszamy do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia na koncert z największymi przebojami światowego rocka w wyjątkowej aranżacji!

Aleja Rocka to wspaniałe przedstawienie, które zgromadziło na jednej scenie orkiestrę symfoniczną, chór i zespół rockowy, solistów i tancerzy. Oto muzyka – aleja największych rockowych przebojów – nie tylko zabrzmi, ale przemieni się w spektakl do oglądania.

Każdy z widzów będzie miał możliwość włączenia się w ten niezwykły performance – unosząc się na rockowej fali świetlnej i dźwiękowej, zanurzy się w oceanie muzyki. Tak jak szybko zmieniają się światła na scenie, tak będą przed nami migotać, błyszczeć i rozświetlać się emocje, wrażenia, uczucia. Wszyscy widzowie staną się uczestnikami niesamowitego show z nowoczesnymi wizualnymi i świetlnymi efektami specjalnymi. A zatem start, odpalamy reflektory i włączamy mikrofony – czas na naładowanie energią!

Repertuar:

01. Come Together – The Beatles
02. Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band – The Beatles
03. Lady Madonna – The Beatles
04. Hey Jude – The Beatles
05. Oh Darling – The Beatles
06. Proud Marry - Tina Turner
07. The best - Tina Turner
08. Rock&Roll - Led Zeppelin
09. Whole Lotta Love - Led Zeppelin
10. Stairway To Heaven - Led Zeppelin
11. Knockin' on heaven's door - Bob Dylan
12. Another Brick In The Wall - Pink Floyd
13. A Whiter shade of pale - Procol Harum
14. Smoke on The water - Deep Purple
15. I don’t want to miss a thing – Aerosmith
16. The Final Countdown – Europe
17. Imagine – The Beatles
18. She Loves You – The Beatles
19. Let it be – The Beatles
20. All You Need Is Love - The Beatles
21. The long And winding road - The Beatles
22. Bring me to life - Evanescence
23. Highway To Heel - AC/DC
24. Black Night - Deep Purple
25. Zombie - The cranberries
26. Shallow - Lady Gaga
27. We will rock You – Queen
28. Love of my Life – Queen
29. We Are The Champions – Queen
30. Radio Gaga - Queen
31. Show must go on –Queen
32. Its my Life - Bon Jovi
33. Sailing - Rod Stewart

Organizator:
Agencja Brussa


17.03.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Grzegorz Turnau - Znów wędrujemy LIVEŚwiętuj jubileuszowe 55. urodziny Grzegoraz Turnaua w atmosferze największych przebojów. Poezja śpiewana, niezapowiedziani goście i nowe piosenki. Wyrusz z nami w podróż szlakiem wszystkich albumów artysty. Koncerty i spotkania z ukochaną publicznością to jedyny, właściwy sposób celebrowania tego święta.

Grzegorz Turnau obchodzi w 2022 roku swoje 55 urodziny. Jeden z największych, polskich wykonawców poezji śpiewanej postanowił celebrować ten czas w jedyny, właściwy sposób – podczas koncertów i spotkań z ukochaną publicznością.

„Znów Wędrujemy LIVE” to podróż szlakiem wszystkich albumów Turnaua, któremu towarzyszą od lat znakomici wędrowni muzykanci. Można liczyć na niezapowiedzianych gości i nowe piosenki. Istotna jest jednak przede wszystkim okazja do spotkania z wokalistą, kompozytorem i pianistą Grzegorzem Turnauem w jego, być może, najlepszej życiowej formie.

Grzegorz Turnau – kompozytor, piosenkarz i pianista, autor tekstów, aranżer. Urodził się 31 lipca 1967 roku w Krakowie. Gry na fortepianie uczył się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Paderewskiego w Krakowie, jest absolwentem krakowskiego V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego. Studiował filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1984 roku, jeszcze jako licealista, otrzymał I Nagrodę na XX Studenckim Festiwalu Piosenki, wkrótce potem trafił do Piwnicy pod Baranami, z którą związany był przez 13 lat. W 1991 roku ukazał się jego debiutancki album „Naprawdę nie dzieje się nic”. Od tego czasu wydał 16 solowych albumów i uczestniczył w kilkudziesięciu innych projektach fonograficznych.

Regularnie i intensywnie koncertuje. Obecnie na scenie zwykle towarzyszy mu kilkuosobowy zespół (m.in Jacek Królik-gitara, Leszek Szczerba- saksofon, Mariusz Pędziałek – obój, Cezary Konrad – perkusja, Robert Kubiszyn/ Łukasz Adamczyk – bas, Michał Jurkiewicz – altówka, instrumenty klawiszowe), a także kameralne zespoły smyczkowe. Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami (m.in. Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Agą Zaryan, Sebastianem Karpielem-Bułecką, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Andrzejem Sikorowskim, Stanisławem Soyką).

Jest laureatem wielu nagród, m.in. 9 Fryderyków, 2 Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu. Otrzymał medal Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi. W 2016 roku został laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki.


18.03.2023 - godz. 17.00 i 20.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Niespodzianka - spektakl18 marca na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się spektakl Niespodzianka Teatru Kamienica!

Sztuka, której autorem jest Pierre Sauvil to widowiskowa i dynamiczna arcykomedia, przygotowana specjalnie na 10-lecie Teatru Kamienica. Spektakl, w reżyserii Emiliana Kamińskiego, w humorystyczny sposób obnaża wiele prawd dzisiejszych czasów. To sztuka z wyśmienitą obsadą, błyskotliwymi dialogami i… mnóstwem NIESPODZIANEK! Spełniony biznesmen i niespełniona aktorka. Piękni i bogaci właściciele dużej firmy żyją razem, ale łączy ich głównie wspólny majątek. Kiedy w końcu Katarzyna (Joanna Liszowska) postanawia zmienić swoje życie, Filip (Sambor Czarnota) knuje intrygę, która ma jej w tym przeszkodzić. Odkrycie niechlubnych zamiarów męża powoduje lawinę zaskakujących, kryminalnych zwrotów akcji. W małżeński konflikt angażują się sąsiedzi: biedny emeryt Waldemar Szarak (Paweł Burczyk), wścibska Janina Kapusta (Elżbieta Jarosik / Małgorzata Sadowska) i przemądrzały student Bożydar Satanowski (Krystian Kukułka).

OBSADA:

Joanna Liszowska,
Elżbieta Jarosik / Małgorzata Sadowska,
Sambor Czarnota,
Paweł Burczyk,
Krystian Kukułka.

Bilety dostępne na biletyna.pl i kupbilecik.pl;

ORGANIZATOR:

Agencj Artystyczna MUZA


19.03.2023 - godz. 19.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
PIWNICA - BYTY19 marca o 19:30 w Piwnicy Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia - w ramach cyklu PIWNICA - zagra zespół BYTY!

PIWNICA to cykl koncertów młodej muzyki zapoczątkowany w Pałacu Kultury Zagłębia w 2017 roku. Raz w miesiącu (czasami dwa razy) Piwnica Teatralna PKZ gości obiecujące młode, polskie zespoły wykonujące różnorodną muzykę alternatywną. W ciekawej przestrzeni Piwnicy rozbrzmiewa muzyka elektroniczna, indie-pop, jazz i wiele innych. Można usłyszeć znane zespoły występujące na festiwalach muzyki alternatywnej, startujące w konkursach muzycznych, będące na początku swojej muzycznej kariery i prezentujące wysoki poziom artystyczny, połączony ze świeżą energią.

BYTY to gdański kwartet muzyczny osadzony w muzyce elektronicznej (art. pop/trip hop). Zafascynowani stylistyką lo-fi, poprzez ciepłe szumy i szmery stwarzają unikalny klimat. Utwory okraszone wokalem Katarzyny Siepki zyskują na sensualności i melodyce, będącą doskonałą równowagą dla ciasnych i rytmicznych podkładów Pawła Przyborowskiego, Sebastiana Lipińskiego oraz Wojtka Chroboczyńskiego. Po dobrze przyjętych trzech EPkach wydanych we współpracy z labelami 'Przesada’ oraz 'Tutka Records’ zespół w maju 2022 roku wydał swój długogrający debiut "Rejs". BYTY zostały laureatami akcji „Tak Brzmi 2023” Radia Kampus, tak piszą o albumie „Rejs”: „To dziewięć świetnych, popowych piosenek w nowej gatunkowej jakości. Czasem zmysłowych, innym razem trochę buntowniczych. Aż chce się powiedzieć “po nadmorsku”: zanurkujcie w ich tekstach, zanurzcie się w brzmieniowych detalach. Warto!"

Magazyn Zwierciadło 07/2022 o albumie „Rejs”: BYTY są więc nade wszystko nastrojowe, wręcz zmysłowe. Jakie obrazowe porównanie przychodzi mi do głowy? Niech będzie takie: gdyby „Twin Peaks” kręcono dzisiaj, David Lynch o muzykę zamiast Włocha mógłby poprosić utalentowanych Polaków.

Radio ZET - Marcin Wojciechowski o albumie „Rejs”: To dawka szczerości i odważnych połączeń, które mnie zwyczajnie ciekawią, a w przypadku ‚czerwca’ sugerują refleksję i chillują.


24.03.2023 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu24 marca 2023 zapraszamy do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia na spektakl komediowy pt. Ślub doskonały w gwiazdorskiej obsadzie.

Jedna z najpopularniejszych na świecie komedii autorstwa cenionego i szanowanego Robina Hawdona. Ślub doskonały to błyskotliwa historia o dylemacie miłosnym i odwiecznej walce serca z rozumem.

W dniu ślubu przed oczyma bohaterów stają egzystencjalne pytania: małżeństwo z rozsądku i pod społeczną presją? Czy może pełna szczęścia i radości wolność w otulinie prawdziwej miłości? Podczas spektaklu autor przedstawia nam siedem postaci, które przeżywają cały wachlarz emocjonalny. Niektóre historie bawią do łez, a inne dostarczają romantycznego wzruszenia…

Niesamowicie wartka akcja, błyskotliwe dialogi i doskonały humor sprawiają, że Ślub doskonały cieszy się nieustającą popularnością. Sztuka prezentowana była na najlepszych światowych scenach, m.in. na Broadwayu.

OBSADA:

Michał Milowicz / Marek Włodarczyk / Daniel Józek „Qczaj”
Agnieszka Kaczorowska-Pela / Edyta Herbuś
Anna Gzyra / Magdalena Górska
Daria Zawratyńska
Magdalena Waligórska / Olga Borys
Mateusz Łapka / Filip Orliński
Marcin Mroczek / Rafał Mroczek
Autor: Robin Hawdon
Reżyseria: Rafał Sisicki
Producent: Kamila Polak
Producent: Teatr Fabryka Marzeń

Czas trwania spektaklu: ok. 2:20 (w tym przerwa)


26.03.2023 - godz. 16:00 i 18:30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Pozytywni - spektakl26 marca o 16:00 na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia zobaczymy spektakl Pozytywni!

Będzie śmiesznie, będzie wzruszająco, będzie POZYTYWNIE!

Pozytywni to szalona opowieść o tolerancji, akceptacji i poszukiwaniu szczęścia w gwiazdorskiej obsadzie. Rzecz rozgrywa się w gabinecie terapeutycznym. EWA jest wybitną psychoterapeutką. Piękna, bogata, ciesząca się uznaniem, ma szczęśliwą rodzinę, udane życie i wydaje się, że wszystko jest piękne i idealne.

Poznajemy jej pacjentów:

MICHAŁA - geja, rolnika spod Mławy,
ANNĘ - arystokratkę, która odkrywa swoje - bynajmniej niearystokratyczne! - korzenie
JANA, męża i ojca dwójki dzieci, który od dawna czuje się kobietą.

Jaki będzie rezultat serii spotkań terapeutycznych? Niech pozostanie tajemnicą. Pozytywni Cezarego Harasimowicza to opowieść, która w przystępny, czasami wręcz zabawny sposób, dotyka naszych największych traum i lęków, która rozprawia się ze stereotypami, a do tego - co warto podkreślić - pozwala widzowi zanurzyć się w naszym przedstawieniu, bo problemy o których opowiadamy tak naprawdę dotyczą każdego z nas" - mówi Krzysztof Czeczot.

OBSADA:

• Magdalena Boczarska / Grażyna Wolszczak
• Olga Bołądź / Agata Wątróbska
• Janusz Chabior
• Łukasz Simlat

Organizator:

Copa.pl
Telefon:
+48 662 77 19 80
+48 500 02 09 07
E-mail: info@copa.pl


31.03.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Klimakterium 2 - spektakl31 marca o godz. 19:00 zapraszamy do Sali Teatralnej na spektakl pt. "Klimakterium 2 - Czyli Menopauzy Szał"

Wydawało nam się, że o klimakterium powiedzieliśmy już wszystko... Myliliśmy się! Elżbieta Jodłowska powraca z nowym hitem! „Klimakterium 2 czyli Menopauzy Szał” powstało na wyraźną prośbę publiczności, która chciała poznać dalsze losy bohaterek – już nie młodych, ale jakże młodych.

Wciąż walcząca z nadwagą, ale już nie bezrobotna Pamela i Zosia, zaradna pani domu, starym zwyczajem przybywają świętować kolejne urodziny Maliny. Tym razem spotykają się w jej, dopiero co otwartym, pubie. Brakuje tylko Krychy, która też miała przybyć, ale... tego nie zdradzimy! Za to pojawia się, obdarzona liryczną duszą, Angela, która wraz z Maliną prowadzi interes. Gdzie zaś zbierają się tak różne kobiety, które tyle czasu się nie widziały i mają sobie wiele do powiedzenia, tam jest głośno, śmiesznie i zaczyna się zabawa!

Ponad 1800 przedstawień „Klimakterium...i już” w ciągu 6 lat od premiery wyraźnie pokazuje, że kobieta wraz z jej problemami, to temat niewyczerpany. Nasze bohaterki ,,wyklęte wstały z poniżenia'' i realizują to, o co tak walczyły w pierwszej części: udowadniają, że klimakterium to nie koniec świata, a dopiero początek nowego życia.

Zupełnie nowe piosenki we wspaniałych aranżacjach i z zabawnymi tekstami, których nie można przestać nucić, złożone choreograficzne układy i ta niepowtarzalna energia, którą występujące na scenie aktorki dzielą się z publicznością. Częścią z nich spotkaliśmy się w „Klimakterium...i już!”, ale do tego zacnego grona dołączyły też nowe artystki, jedna lepsza od drugiej i wszystkie zupełnie znakomite.
I każda z nich wnosi do spektaklu coś zupełnie niepowtarzalnego.

Podczas spektaklu panie bawią się wyśmienicie – także te na widowni. I panowie ze zdumieniem stwierdzają, że coraz śmielej klaszczą i śpiewają ze wszystkimi. To prawdziwa terapia śmiechem - kojąca i skuteczna - pod jej wpływem nabieramy dystansu do siebie, innych, naszych zranień i lęków. Bo „Menopauzy szał” ogarnia wszystkich, a zwłaszcza tych, którzy się tego zupełnie nie spodziewają.
 
W spektaklu występują zamiennie następujące aktorki:

Pamela: Elżbieta Jodłowska/ Małgorzata Duda/ Maria Winiarska/ Dorota Nowakowska
Malina: Anna Korcz/ Ewa Cichocka/ Joanna Jeżewska/ Elżbieta Jarosik/ Elżbieta Panas
Zosia: Elżbieta Okupska/ Grażyna Zielińska/ Ludmiła Warzecha/ Katarzyna Kozak
Angela: Małgorzata Gadecka/ Raneta Zarębska/ Anna Wojton/ Ewa Złotowska

Reżyseria: Krzysztof Jaślar i Elżbieta Jodłowska
Choreografia: Jakub Lewandowski
Kierownictwo muzyczne: Janusz Bogacki
Scenografia kostiumy: Andrzej Lewczuk
Przygotowanie muzyczne: Aldona Krasucka
Produkcja: Tomasz Heller, Agencja Artystyczna "Klimaty"
 
Bilety dostępne na stronach: 
www.kupbilecik.pl,wwwbiletyna.pl, www.ebilet.pl

Zamówienia zbiorowe Informacje:
tel.737 567 014 | slawek@polskiekabarety.pl


01.04.2023 - godz. ?

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
"Dobry Wieczór Kawalerski czyli na drugą nóżkę"Już 1.04.2023 zapraszamy do Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej na przezabawny spektakl komediowy: "Dobry Wieczór Kawalerski czyli na drugą nóżkę".

Każdy wieczór kawalerski to niezapomniana impreza! A ta jest wyjątkowa, pełna humoru, przewrotna i nieprzewidywalna. Nasi bohaterowie mają za sobą zaskakujące życiowe doświadczenia z kobietami i wyciągają z nich odmienne wnioski na temat relacji damsko-męskich. Co wyniknie ze skonfrontowania tak różnych punktów widzenia w przeddzień ślubu jednego z nich.


13.04.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
PIWNICA - Wojtek Szumański13 kwietnia godzina 19:00 - warto zapamiętać tę datę, ponieważ tego dnia na scenie Piwnicy Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi Wojtek Szymański - w ramach cyklu młodej muzyki PIWNICA!

PIWNICA to cykl koncertów młodej muzyki zapoczątkowany w Pałacu Kultury Zagłębia w 2017 roku. Raz w miesiącu (czasami dwa razy) Piwnica Teatralna PKZ gości obiecujące młode, polskie zespoły wykonujące różnorodną muzykę alternatywną. W ciekawej przestrzeni Piwnicy rozbrzmiewa muzyka elektroniczna, indie-pop, jazz i wiele innych. Można usłyszeć znane zespoły występujące na festiwalach muzyki alternatywnej, startujące w konkursach muzycznych, będące na początku swojej muzycznej kariery i prezentujące wysoki poziom artystyczny, połączony ze świeżą energią.

Wojtek Szumański to kompozytor, autor tekstów, wokalista i gitarzysta, ale przede wszystkim wnikliwy obserwator emocji. "Ballada o cyckach", "Zegarek" lub "Bez twoich wad" to tylko kilka utworów Wojtka, które na YouTube zgromadziły milionową publiczność. W jego repertuarze znajdziemy także piosenki poetyckie, melancholijne czy satyryczne. Teledyski Wojtka na YouTube wygenerowały łącznie ponad 60 milionów wyświetleń!

Płyta "II" to zbiór najpopularniejszych utworów Wojtka Szumańskiego nagranych w latach 2017 - 2022. Wojtek porywa naturalnością, a jego teksty opowiadają historie lekkie, ale ważne, często zabawne, ale chwytające za serce. Premiera płyty odbędzie się 20.11.2022r. i będzie promowana trasą koncertową, w którą Wojtek Szumański wyruszy wraz z zespołem. Płytę będzie można nabyć przedpremierowo podczas koncertów. Oprócz tego, 27.09.2022r. odbędzie się premiera zupełnie nowego singla promującego album pt. "Widelec (Nie mam nic)".


14.04.2023 - godz. 17.00 i 20.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Koncert zespołu DŻEM14 kwietnia o 19:00 na deskach Pałacu Kultury Zagłębia zagra legenda polskiej sceny - zespół DŻEM!

Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze muzyki. Byli pierwszym odkryciem Jarocina. Występowali na chyba wszystkich większych i większości mniejszych festiwali w Polsce. Wyjeżdżali nie tylko do krajów Europy, ale i Ameryki Północnej, a nawet Azji.

Stawali na jednej scenie z Rolling Stonesami, Claptonem, ZZ Top, Lynyrd Skynyrd, AC/DC a ich utwory wykonuje przeszło pięćdziesiąt zespołów, w tym również Metallica. Konsekwentnie robiąc swoje, przetrwali mody i brak zainteresowania – o wsparciu nie wspominając – centralnych mediów. Przetrwali też tragedie w postaci dwóch śmiertelnych wypadków – narkotykowego i samochodowego. To wszystko tylko i aż w ciągu czterdziestu czterech lat, bo tyle w roku 2023 właśnie upłynie, odkąd w 1979 zdecydowali się całkowicie poświęcić muzyce i postawić na utwory własne, a nie przeróbki piosenek z kraju i ze świata. To była brzemienna w skutki decyzja, które odczuwamy do dziś…

Obecny skład Dżemu to: Beno Otręba, Adam Otręba, Jurek Styczyński, Zbyszek Szczerbiński, Janusz Borzucki, Maciej Balcar.


15.04.2023 - godz. 17.00 i 20.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Metoda na wnuczka - spektakl15 kwietnia na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia zobaczą Państwo spektakl Metoda na wnuczka!

Pełne wigoru emerytki, zagadkowe telefony i kuszący świat reklam – oto najnowsza, totalnie zakręcona komedia, która rozbawi do łez każdego bez względu na PESEL! Niecodzienna sztuka, w której wiek traktowany jest z przymrużeniem oka, a życie dojrzałych mieszkańców Warszawy, pokazane jest w pełnej palecie barw. Porządna dawka humoru, cięte riposty i lawina emocji od których dosłownie kręcić się będzie nasza scena!

Opis spektaklu

Charyzmatyczne starsze panie są jak ogień i woda. Danuta (Aldona Jankowska/ Maria Winiarska), niepoprawna marzycielka, pomiędzy prezentacjami kosmicznie drogich garnków i ściereczek, gra w lotto zmotywowana fantazjami o podróży życia. Bożena (Dorota Kamińska) natomiast jest jak wino – im starsza tym…mocniejsza. Twardo stąpa po ziemi, choć jest absolutną fanką szybkiej jazdy na hulajnodze. Co się wydarzy, gdy w jednej chwili świat nieprzeciętnych seniorek zostanie wywrócony do góry nogami? Czy przyjacielowi z dawnych lat – Waldkowi (Robert Rozmus), uda się wyciągnąć damy z niezłych tarapatów? Podobno nie ma cwaniaka nad warszawiaka, ale gdy do akcji wkracza pełna kobiecych wdzięków, przebiegła Malwina (Agnieszka Wielgosz), wszystko się może zdarzyć. Do szalonego tańca z oszustami nieśmiało przygrywać będzie zakochany Mieczysław (Paweł Burczyk/ Marek Sadowski), bo doskonale wie „że najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”….

„Metoda na wnuczka” w reżyserii Emiliana Kamińskiego to przezabawna komedia z wątkiem kryminalnym w tle. Niecodzienna sztuka, w której wiek traktowany jest z przymrużeniem oka, a życie dojrzałych mieszkańców Warszawy, pokazane jest w pełnej palecie barw. Porządna dawka humoru, cięte riposty i lawina emocji od których dosłownie kręcić się będzie nasza scena!

Bilety dostępne na biletyna.pl i kupbilecik.pl

Czas trwania spektaklu: 110 minut z przerwą.

SPEKTAKL WYŁĄCZNIE DLA WIDZÓWDOROSŁYCH

ORGANIZATOR
Agencja Artystyczna MUZA


22.04.2023- godz. 19.00

HALA WIDOWSKOWO-SPORTOWA "CENTRUM"
ul. Aleja Róż 3
DĄBROWA GÓRNICZAHala WS "CENTRUM"

IMPREZA BILETOWANA

-
Polska Noc Kabaretowa 2023Polska Noc Kabaretowa 2023 to wydarzenie rozrywkowe, o jakim Wam się nie śniło. W premierowej odsłonie najlepszego humoru wystąpi czołówka polskich kabaretów. Nowy program, nowy skład i tematy, jakich na kabaretowej scenie jeszcze nie było.


29.04.2023 - godz. 15.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
O mało co... - spektakl29 kwietnia 2023 o godz. 15:30 i 19:00 odbędzie się spektakl komediowy, pt. O mało co... - to gwiazdorska komedia teatralna, w której sport, jedzenie i ubrania często zmieniają swoje przeznaczenie!

Kiedy Brian zaczyna uprawić jogging, jego żona Hilary jest bardziej niż szczęśliwa. Nie wie tylko, że sport jest jedynie przykrywką dla schadzek jej męża z młodą kochanką o imieniu Wendy, do których dochodzi w mieszkaniu George'a - najlepszego przyjaciela Briana. Gdy mąż Hilary udaje się na tzw. bieganie, jego żona ma szansę przyjmować własnego kochanka - George'a. Z pozoru idealna układanka zaczyna się rozsypywać, gdy Jessica, żona George'a, przedwcześnie wraca z podróży, zastając w domu kogoś zupełnie obcego! Czy sport to na pewno zawsze zdrowie? Czy pielęgniarki Czerwonego Krzyża są aż tak uczynne? Ile kurczaka w winie można zjeść w jeden wieczór? Na te wszystkie pytania znajdą Państwo odpowiedź w przewrotnej komedii O mało co...!

Przełożyła: Elżbieta Woźniak
Licencja: Agencja Dramatu i Teatru ADiT
Reżyseria: Jakub Wons
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Jola Czaja

Obsada:
Anna Mucha
Barbara Kurdej-Szatan / Katarzyna Zielińska
Dominika Kachlik
Filip Bobek
Michał Sitarski

Organizator: Agencja ADRIA-ART


05.05.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Gregorian Grace - koncert5 maja 2023 na scenie Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi Gregorian Grace – Polska Trasa Koncertowa 2023 z nowym programem!

Polski zespół Gregorian Grace po serii koncertów w Niemczech, Danii i Holandii wraca do kraju, aby przenieść widzów w świat chorału gregoriańskiego swoim unikalnym brzmieniem z zupełnie nowym programem! Wsłuchując się w tę piękną harmonię dźwięków będzie można podziwiać starodawne melodie oraz harmonię współbrzmienia różnych wyznań: obok oryginalnej, chorałowej muzyki średniowiecza zaprezentowane zostaną światowe hity pop, blues i rock, takie jak Ameno (Era), Hallelujah (Leonard Cohen), Sound of Silence (Simon&Garfunkel), Knocking on Heaven’s Door (Bob Dylan) oraz wiele, wiele innych, które w połączeniu z mistycznym śpiewem gregoriańskim staną się tego wieczoru prawdziwymi dziełami sztuki! Wystąpią śpiewacy, dzięki którym będzie można zanurzyć się w całej palecie barw ludzkiego głosu: od wysokiego sopranu i wokaliz głosem białym, poprzez kontratenora, aż do mistycznego basowego śpiewu gardłowego. Wyobraźnię widzów pobudzą dodatkowo elektroniczne efekty świetlno-dźwiękowe oraz wirtuozowskie improwizacje zespołu instrumentalistów live! Koncert Gregorian Grace to niepowtarzalna okazja do tego, aby dać pochłonąć się gregoriańskiej delikatności brzmienia i odkryć znaną już muzykę na nowo. To po prostu trzeba przeżyć!


19.05.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Stare Dobre Małżeństwo - koncert19 maja o godz. 19:00 na scenie Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi Stare Dobre Małżeństwo.

Stare Dobre Małżeństwo to najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce, od przeszło trzech dekad prowadzony przez Krzysztofa Myszkowskiego - charyzmatycznego pieśniarza, kompozytora i autora o studenckim rodowodzie.

Występy tej legendarnej formacji stanowią atrakcję koncertową na niespotykaną dotąd skalę. Stare Dobre Małżeństwo regularnie zapełnia największe i najbardziej prestiżowe sale koncertowe w kraju. Publiczność zespołu dojrzewając z nim, podąża wiernie jego śladem, co stanowi wartość najwyższą z możliwych.

Skład zespołu:

Krzysztof Myszkowski – śpiew, gitara, harmonijka ustna
Wojciech Czemplik – skrzypce
Tomasz Pierzchniak – kontrabas, gitara basowa


17.06.2023 - gdz. 9.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
14. edycja święta Szlaku Zabytków Techniki” INDUSTRIADA 2023 - „O tym się godo”.Dawno, dawno temu... świętowaliśmy w czerwcu i w tym roku wracamy do tej tradycji. Widzimy się... 17 czerwca!?
To nie wszystko, bo dzień wcześniej 16 czerwca spotykamy się na Rozruchu Maszyn!!
Wypatrujcie kolejnych informacji.


18.06.2023 - godz. 19.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Grupa MoCarta - koncert18 czerwca 2023 o godz. 19:30 na Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi Grupa MoCarta. Słynny kwartet smyczkowy wystąpi z nowym programem kabaretowym, zatytułowanym Grupa MoCarta wśród gwiazd.

Tym razem Bolek, Michał i Filip otoczeni będą największymi gwiazdami muzyki. J. S. Bach opowie o początkach polifonii i o tym jak wynalazł nordic walking. Patron zespołu- Wolfgang Amadeusz- wyjawi tajemnice skąd czerpie pomysły dla Grupy MoCarta, a Antonio Vivaldi przyzna się, dlaczego skomponował tylko Cztery Pory Roku. W koncercie znajdą się również: skrócona historia muzyki według Grupy MoCarta, wizyta w wiedeńskiej rozgłośni radiowej 1785 roku oraz żart, który rozchmurzy Ludwiga van Beethovena. Ale tylko na chwilę...

Grupa MoCarta Wśród Gwiazd to humor, elegancja i najlepsza muzyka. To rozrywka dla wszystkich pokoleń - dla dorosłych, ich dzieci oraz dla tych, którzy z Fryderykiem Chopinem chodzili do szkoły.


13.09.2023 - godz. ?

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Koncert Inauguracyjny 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka - III Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka
14-21.09.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
14. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka14. Międzynarodowt Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka, który odbędzie się od 13 do 22 października 2023 roku w specjalnościach: trąbka, róg i puzon.

Etap I: 14-15 października
Etap II: 16-18 października
Etap III: 19-21 października


22.09.2023 - godz. ?

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Koncert LUREATÓW 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka - III Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka


-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZˇTEK TEJ STRONY ^=_05.02.2023 - godz. 16:00 – 18:00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA ZąbkowiceIMPREZA BILETOWANA

-
Rodzinny Bal Karnawałowy

Karnawałowa zabawa dla dużych i małych w Domu Kultury Ząbkowice! Zapraszamy na Rodzinny Bal Karnawałowy w niedzielę 5 lutego od 16:00 do 18:00!

Karnawał to czas zabawy. Proponujemy Państwu udział w tematycznym balu karnawałowym, gdzie oprócz zabaw tanecznych, będzie można wziąć udział w warsztatach, konkursach i innych atrakcjach. Podczas tegorocznego balu pod wodzą Mai Szwedzińskiej przeniesiemy się do krainy czarów i magii!

Bilet obowiązuje każde dziecko, opiekunowie uczestniczą w balu na podstawie biletu dziecka. Mile widziane przebrania związane z magią, czarami, magicznymi zwierzętami i wszystkim co czarujące!
Regulamin wydarzenia dostępny na palac.art.pl.

Bilety w cenie 20 zł już dostępne!www.palac.art.pl


04.02.2023 - godz. 15:30 i 19:00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Berek czyli upiór w moherze - spektakl

4 lutego zapraszamy do Sali Teatralnej na spektakl pt. „Berek - czyli upiór w moherze”.

Zwariowana komedia o pokonywaniu różnic i wzajemnym zrozumieniu. Jak potoczą się losy nietypowych sąsiadów – staroświeckiej Anny i młodego Pawła, mieszczańskiego geja? Zobacz na żywo wyjątkową historię w nadchodzącym sezonie teatralnym!

Pani Anna tak żarliwie angażuje się w życie swojej córki, że ta odwraca się od niej. Rozczarowana bohaterka za wszystko obwinia swojego sąsiada – Pawła, w którym upatruje przyczynę wszystkich jej problemów.Zwariowana karuzela zdarzeń sprawi, że bohaterowie zmienią swoje podejście do świata i siebie nawzajem. W rolach głównych wystąpią Ewa Kasprzyk i Antoni Pawlicki. „Berek, czyli upiór w moherze” to inteligentna i bawiąca do łez historia na podstawie książki Marcina Szczygielskiego pt. „Berek”. Sztuka po kilku latach wraca na afisz teatralny. Szacuje się, że spektakl został wystawiony już ponad 1000 razy! Anna i Paweł występują również w spektaklu komediowym „Berek, czyli upiór w moherze 2”, która opowiada o innym rozdziale w życiu bohaterów.

Obsada:

Ewa Kasprzyk
Joanna Jarmołowicz
Antoni Pawlicki
Lesław Żurek / Kamil Kula

Reżyseria: Ewa Kasprzyk
Scenografia: Maciej Chojnacki
Kostiumy i fotografie: Grażyna Gudejko


02.02.2023 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZAIMPREZA BILETOWANA

-
Jasełka "Dzieciąteczko Maleńkie"

Aby przedłużyć czas świętowania Bożego Narodzenia, Szkołą Podstawową Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej oraz Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej organizują po feriach zimowych wspaniałe wydarzenie!

Serdecznie zapraszają rodziców, rodzeństwo, dziadków, sąsiadów i wszystkich tych, którzy mają ochotę jeszcze pokolędować na przedstawienie jasełkowe pt. "Dzieciąteczko Maleńkie", które odbędzie się 02.02.2023 roku w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej o godzinie 17.00.

W tym roku PKZ zaprasza do zakupu biletów na imprezę w kasach lub online w symbolicznej cenie - 5 zł za bilet. Wcześniejsze kupienie biletów będzie możliwe już wkrótce.

20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl


02.02.2023 - godz. 16.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
„Julian Ochorowicz – Ochocki z "Lalki" w gronie rodziny i przyjaciół” wykład Igora Strojeckiego

Igor Strojecki – od 1977 r. zajmuje się historią własnej rodziny, pasjonuje się historią Warszawy i związanych z nią rodami. Autor albumu pt. „Leon Barszczewski (1849-1910). Od Samarkandy do Siedlec” [wyd. Muzeum Regionalne, 2010]; autor katalogów wystaw, kilkunastu artykułów oraz obszernego hasła o Leonie Barszczewskim w słowniku biograficznym „Etnologowie i ludoznawcy polscy” [t.3, Wrocław-Kraków 2010]. W 2009 r. wydał książkę „Jadwiga Barszczewska-Michałowska – Bojowniczka o Nową Szkołę Polską”. Jest wiceprezesem Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego, należy do: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Siedleckiego Klubu Kolekcjonera oraz Stowarzyszenia Nasz Norblin z siedzibą w Warszawie.

Jednym z najbardziej intrygujących bohaterów powieści Lalka jest fanatyk nauki, opętany ideą stworzenia machiny latającej - doktor Julian Ochocki. Wprowadzając tę postać do swego dzieła, będącego chyba najbardziej udaną panoramą Warszawy końca XIX wieku, Bolesław Prus wzorował się na swym przyjacielu z ławy szkolnej - Julianie Ochorowiczu.

Julian Ochorowicz był twórcą parapsychologii, okultystą, wynalazcą, fotografem i przyjacielem ze szkolnej ławki Bolesława Prusa.


02.02.2023 - godz. 11.30

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
"Ochocki kontra Faraon - wykład Igora Strojeckiego

Zagłębiowskie Towarzystwo Genealogiczne oraz Muzeum Miejskie "Sztygarka" zapraszają na wykład Igora Strojeckiego pt: "Ochocki contra »Faraon«. O przyjaźni Bolesława Prusa (1847-1912) i Juliana Ochorowicza

(1850-1917)” (mniej znane fakty z biografii sławnego pisarza poparte nieznaną korespondencją obu
przyjaciół ze zbiorów własnych).

Wykład odbędzie się w budynku Muzeum Miejskiego "Sztygarka" 2.02.br. o godzinie 11.30

Serdecznie zapraszamy

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


29.01.2023

DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
31. Finał WOŚP
"Chcemy wygrać z sepsą!"

Już 29 stycznia odbędzie się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Jak co roku Dąbrowa Górnicza gra z WOŚP i zachęca wszystkich mieszkańców do wsparcia tej inicjatywy! Dąbrowskie sztaby WOŚP przygotowały mnóstwo atrakcji, dzięki którym będzie można włączyć się w orkiestrowe granie, a ponad 310 wolontariuszy będzie zbierać do puszek datki. Wszystko pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”.
Dlaczego walka z sepsą?

W ciągu 30. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,5 mld zł i kupiła ponad 67 300 urządzeń. Przykładowo Zagłębiowskie Centrum Onkologii od 2018 r. otrzymało od Fundacji WOŚP darowizny rzeczowe o wartości około 700 000 zł, m.in. respiratory, kardiomonitory, łóżka szpitalne, inkubatory zamknięte oraz USG.

W tym roku zbieramy środki na walkę z sepsą. To zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów.

Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia – optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń – umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami. Jaki sprzęt kupi Fundacja, przeczytasz tu.
Dąbrowski finał

Dwa miejsca w mieście, w których na mieszkańców będzie czekało najwięcej atrakcji to Pogoria III i Warsztat Fabryki Pełnej Życia. Będą: koncerty, atrakcyjne licytacje i tradycyjnie już wspólne morsowanie dla WOŚP. Miejskie instytucje i firmy przygotowały niezwykłe niespodzianki do wylicytowania przed i w trakcie finału. Jak co roku aukcję WOŚP wsparł prezydent miasta Marcin Bazylak. Do wylicytowania wystawił przejażdżkę rowerową z lunchem, który przygotuje wraz z małżonką Katarzyną Gembicką-Bazylak. Aukcja dostępna jest pod linkiem: https://allegro.pl/oferta/rowerowa-przejazdzka-z-prezydentem-dg-13156541733

Już teraz możesz wesprzeć WOŚP i wziąć udział w licytacjach, które przygotowało miasto oraz instytucje:

Sesja zdjęciowa w przestrzeniach DEFUM: https://allegro.pl/oferta/sesja-zdjeciowa-w-przestrzeniach-defum-13155951665
Wstęp do Kopalni Ćwiczebnej: https://allegro.pl/oferta/wstep-do-kopalni-cwiczebnej-mms-13156099711
Sty-love portrety z Pałacem w tle: https://allegro.pl/oferta/sty-love-portrety-z-palacem-w-tle-13175030347
Prywatna wycieczka po pałacowych zakamarkach: https://allegro.pl/oferta/prywatna-wycieczka-po-palacowych-zakamarkach-13175050528
Bóbr dąbrowiak z żywicy epoksydowej: https://allegro.pl/oferta/bobr-dabrowiak-z-zywicy-epoksydowej-13178634054
Numer startowy 1 podczas 15. Półmaratonu Dąbrowskiego: https://allegro.pl/oferta/nr-startowy-1-podczas-15-polmaratonu-dabrowskiego-13178560612
Kolacja z Jowitą Wrzesień: https://allegro.pl/oferta/kolacja-z-jowita-wrzesien-13175091205
Plakat LUNATYCY: https://allegro.pl/oferta/plakat-lunatycy-13178402861
Książka z autografem „Lata powyżej zera” Anny Cieplak i plakat: https://allegro.pl/oferta/lata-powyzej-zera-anna-cieplak-plakat-13183494196
Książka z autografem „Długa noc” Wojciecha Chmielarza i plakat: https://allegro.pl/oferta/dluga-noc-wojciech-chmielarz-plakat-13183463739
Książka z autografem „Prosta sprawa” Wojciecha Chmielarza i plakat: https://allegro.pl/oferta/prosta-sprawa-wojciech-chmielarz-plakat-box-13183451405
Książka z autografem „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza i plakat: https://allegro.pl/oferta/zmijowisko-w-chmielarz-plakat-burn-the-soul-13183431044
Książka z autografem Anny Cieplak „Utopay. Przyszłość wystawia rachunek” i plakat: https://allegro.pl/oferta/ksiazka-utopay-przyszlosc-wystawia-rachunek-13183401593

Śledź licytacje na bieżąco – codziennie pojawiają się nowe! Kliknij: https://allegro.pl/uzytkownik/DGdlaAktywnych

Miejskie atrakcje

Wydarzenia w sztabie Młodzieżowej Rady Miasta (Warsztat Fabryki Pełnej Życia)

Do Fabryki Pełnej Życia zapraszamy wszystkich, którzy chcą poczuć niesamowitą atmosferę! To największy sztab w mieście (ok. 100 wolontariuszy i 32 osoby obsługujące sztab – młodzieżowi radni, urzędnicy, aktywiści). W warsztacie będą rozlokowane stoiska różnych podmiotów oraz będzie można wziąć udział w licytacjach. Wesprzyj sztab wpłacają datek do eSkarbonki: kliknij.

Sztab MRM będzie otwarty od godz. 10:00! W tym czasie prowadzona będzie loteria fantowa zorganizowana przez Forum Kobiet i radną Bożenę Kozak, sprzedaż rękodzieła przygotowanego przez stowarzyszenie Civitas, będzie też można zarejestrować się w DKMS jako dawca szpiku kostnego, czy wziąć udział w warsztacie z pierwszej pomocy, prowadzonym przez klasy mundurowe z III Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Władysława Andersa lub w warsztacie zorganizowanym przez Manufakturę Gier Szkoleniowych!
WOŚP i wolontariuszy wspierają też firmy z Dąbrowy Górniczej, m.in. So Coffee w CH Pogoria, Cafe Kamienica, Zagłębie Smaku w Holiday Inn, Domino’s Pizza w CH Pogoria.

Do wylicytowania będą m.in. pobyty w SPA, karnety na tor kartingowy na wyłączność, pudełka pełne słodkości, vouchery na masaże, fizjoterapię, treningi personalne i siłownię, lekcje angielskiego, treningi nordic walking, pływania, płyty Dombrova Piano Duo i FunkyLogic, pakiety gadżetów sejmowych i egzemplarze konstytucji RP przekazane przez posła Rafała Adamczyka, wycieczka do Senatu i wspólny obiad z senator Beatą Małecką Liberą, a ponadto produkty handmade i wiele więcej! Licytacje poprowadzi DJ Johnny.

WYSTĘPY i LICYTACJE –

14:00 – wokaliści Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej
14:45 – Ola Michalska – dąbrowska artystka; zadebiutowała raperskim „Kierunek na wschód”, a szczególnie doceniona została za balladę „Can’t Give You More”.
15:00 – Miejska Orkiestra Dęta oraz licytacja – DJ JOHNNY
15:30 – Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz Ksenia Słaboń
16:00 – licytacja – DJ JOHNNY
16:30 – Happy Choir Skłodowska
17:00 – licytacja – DJ JOHNNY
17:30 – Gabi Foksa – 20-letnia piosenkarka, multiinstrumentalistka oraz autorka tekstów. Gabrysia jest również 24-krotną laureatką ogólnopolskich konkursów wokalnych.
18:00 – licytacja – DJ JOHNNY
18:30 – Maja Cembrzyńska – dąbrowska artystka, uczestniczka V edycji programu The Voice Kids, laureatka nagrody prezydenta Marcina Bazylaka za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2022.
19:00 – licytacja – DJ JOHNNY
19:30 – Liliana Ibulajeva
19:45 – Voice of Ekonomik

Podczas wydarzenia będą wydawane ciepłe posiłki dla wolontariuszy.


Pogoria Morsuje dla WOŚP

Pogoria Morsuje dla WOŚP - bania i sauna

Morsowanie dla WOŚP na Pogorii rozpocznie się o godz. 11:00. Organizatorzy, jak co roku zapraszają w przebraniach, a przygotowaniem poczęstunku w postaci gorącego żurku zajmie się stowarzyszenie Inicjatywa Dąbrowska. Do tego mobilne sauny i banie oraz licytacje (od 12:00) z rękodziełem, podarunkami i gadżetami!

Do wylicytowania będą m.in. pakiety startowe na Bieg Walentynkowy, vouchery, rękodzieło, gadżety. Szczegóły licytacji znajdziecie na Facebooku stowarzyszenia. Pogoria Morsuje do każdego licytowanego pakietu dorzuca czapkę klubową, smycz z pamiątkowym medalem i naklejkę z zawodów zimowego pływania Pogoria Ice Beavers ??.


Pozostałe dąbrowskie sztaby:

Sztab nr: 3770
Szkoła Podstawowa nr 10

Sztab nr: 4968
Szkoła Podstawowa nr 7 w Dąbrowie Górniczej

Sztab nr: 4740
Dąbrowskie Forum Organizacji Pozarządowych

Sztab nr: 6165
Hufiec ZHP Dąbrowa Górnicza

Sztab nr: 1864
I Liceum Ogólnokształcące im. W. Łukasińskiego


29.01.2023 - godz. 16.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Niepamięć - spektakl

NIEPAMIĘĆ to nowy tytuł Garnizonu Sztuki - producentów spektakli: POZYTYWNI i CZWORO DO POPRAWKI oraz SAME PLUSY

Popularny i wielokrotnie nagradzany. Aktor. Człowiek sukcesu. Celebryta. Z piękną żoną i poukładanym życiem. Zwykła, niezobowiązująca kolacja z Byłą i jej nowym chłopakiem nie może przecież tego zmienić! Czyżby?

Zapraszamy na przewrotną, pełną błyskotliwych dialogów tragikomedię najmodniejszego polskiego dramaturga współczesnego: Marka Modzelewskiego. To zaskakująca, trzymająca w napięciu historia o relacjach międzyludzkich, zaufaniu i rachunku jaki życie wystawi każdemu prędzej, czy później.

Czy da się ROZLICZYĆ PRZESZŁOŚĆ? Niewinne wspomnienia i refleksje nad dawnym życiem otworzą niezabliźnione rany, które bolą po wielu latach - nawet jeśli nie do końca wiemy, czy wspomnienia te są prawdziwe. Bo czymże tak naprawdę jest pamięć? To zdolność przechowywania w mózgu naszych wspomnień, wydarzeń z naszego życia, osób, rzeczy. Zapamiętywanie, to cała masa licznych działań, które świadomie lub nieświadomie uruchamiamy. Czasem przywołując coś z pamięci mylimy fakty z naszymi fantazjami lub reinterpretujemy wydarzenia w celu ochrony naszych emocji. Czasem wypieramy informacje, których nie chcemy pamiętać, bo są dla nas bolesne. Przeszłość powróci z tak mocnym akcentem, że dotychczasowe życie naszych bohaterów okaże się kruchą i łatwą do zniszczenia konstrukcją.
A emocji, podczas całego przedstawienia na pewno nie zabraknie.

Obsada:

Karolina GORCZYCA
Magdalena KUMOREK
Krzysztof CZECZOT
Marcin KORCZ
Krystian PESTA

Organizator:

Copa.pl
Telefon:
+48 662 77 19 80
+48 500 02 09 07
E-mail: info@copa.pl


27.01.2023 - godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

-
Spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem, które odbędzie się 27 stycznia 2023 r. o godz. 18:00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25).

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek na 5 dni przed rozpoczęciem wydarzenia na stronie: https://rezerwacje.biblioteka-dg.pl/ lub mailowo: promocja@biblioteka-dg.pl.

Wojciech Chmielarz (ur. 1984) – autor kryminałów, dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (2015) i Wielkiego Kalibru Czytelników (2019), dziewięciokrotnie nominowany do tej nagrody. Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: Podpalacz (2012), Farma lalek (2013), Przejęcie (2014), Osiedle marzeń (2016), Cienie (2018), Długa noc (2022), cyklu gliwickiego: Wampir (2015), Zombie (2017) i Wilkołak (2021), postapokaliptycznej powieści Królowa Głodu (2022) oraz thrillera psychologicznego Żmijowisko (2018), za który otrzymał nagrodę Złoty Pocisk i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminału. Po nim ukazały się kolejne thrillery – Rana (2019) i Wyrwa (2020) oraz powieści sensacyjne: Prosta sprawa (2020) i Dług honorowy (2021). Dwie jego powieści – Żmijowisko i Wyrwa – zostały zekranizowane. Mieszka z rodziną w Warszawie.

IMPREZA BILETOWANA
WSTĘP WOLNY


16-27.01.2023

Szkolne obserwatorium astronomiczne SP 16 z op.
ul. Konopnickiej 56
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
Zimowe ferie z astronomią
20.01.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Karnawałowa prywatka dla babci i dziadka - Mariusz Kalaga z zespołem

Jeśli chcielibyście Państwo mile spędzić czas i posłuchać melodyjnych piosenek, uśmiechnąć się słuchając inteligentnego humoru i zabawnych dialogów z publicznością, jednocześnie pośpiewać znane i lubiane szlagiery, zapraszamy Was do Pałacu Kultury Zagłębia 20 stycznia o 18:00 na koncert Karnawałowa prywatka dla babci i dziadka na którym wystąpi – Mariusz Kalaga z zespołem.

Znany piosenkarz z Dąbrowy Górniczej, wykonawca estradowy, obdarzony wspaniałym głosem, stąd często nazywany jest „Royem Orbisonem znad Wisły”. Dużą popularność zyskał także dzięki uczestnictwu w różnych programach telewizyjnych m.in. „Wakacyjna Trasa Dwójki” TVP 2, „Festiwal Weselnych Przebojów” w TV POLSAT, w TVP POLONIA, w TVP Rozrywka, „Gala Piosenki Biesiadnej”, „Imiennik Dwójki” - Zbigniewa Górnego oraz w autorskim programie „Przebojowe Smaki Mariusza Kalagi” i „Szlagierowa Lista Telewizji TVS”.

Śpiewa głosem o dużej skali i charakterystycznej, „ciepłej” barwie, która jest niespotykaną często atrakcją i urozmaiceniem jego występów artystycznych. Gra znane przeboje i standarty muzyki tanecznej i rozrywkowej, żywiołowe piosenki z gatunku „tex-mex, a także szlagierowe kompozycje „Jedna z gwiazd”, „Co tu jest grane?”, „Nie zapomnę tamtej nocy” czy „Już zamknąłem serca drzwi”.

Artysta, to klasa wokalna. Na swym koncie ma wiele niezapomnianych koncertów, jest osobowością sceniczną i jest niewątpliwie niepowtarzalny. Nie sposób go pomylić z jakimkolwiek innym wykonawcą. Artysta powtarza, że „muzyka jest dla niego wszystkim, pomaga wyrażać emocje, łączy ludzi, dotyka wszystkich aspektów jego życia oraz jest przekazem jego przeżyć i przemyśleń życiowych. Nie staram się być znanym, lecz staram się być kimś, kogo warto poznać”.


19.01.2023 - gdz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
„Żydowska sztuka nagrobna”-wykład dr hab. Dariusza Rozmusa

Wykład towarzyszący wystawie:
„Cmentarz żydowski na Górze Zamkowej w Będzinie – cenny zabytek wielokulturowej
przeszłości miasta”

Sztuka sepulkralna czyli cmentarna to wciąż niedostatecznie zbadana gałąź kultury żydowskiej. To bardzo specyficzny rodzaj twórczości, który można opisać jako „(…) sztukę nagrobną, wypowiadającą się za pomocą znaków i form uświęconych wielowiekową tradycją, rządzącą się własnymi prawami, odmiennymi od tych, którym podlega sztuka w świecie żywych” (A. Król, 2002). Jest ona niezwykle złożona i odwołuje się do zamierzchłych archetypów kulturowych odzwierciedlonych przez uniwersalną symbolikę zaadaptowaną na potrzeby żydowskiej sztuki ceremonialnej, ponieważ, co warto podkreślić, w istocie żydowska sztuka sepulkralna jest częścią żydowskiej sztuki ceremonialnej. Takiej którą widzimy m. in. w synagogach czy na przyborach liturgicznych. To szczególnego rodzaju zatopienie w świecie symboliki odzwierciedla się przede wszystkim w sztuce nieprofesjonalnej (ludowej).

WSTĘP WOLNY


19.01.2023 - godz. 17.00 19.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
„Dobrze się kłamie”

19 stycznia zapraszamy do Sali Teatralnej na spektakl pt. „Dobrze się kłamie”.

Kinowy hit na deskach teatru. „Dobrze się kłamie” to astronomicznie zabawny spektakl o skomplikowanych relacjach międzyludzkich.

Kto spośród przyjaciół coś ukrywa? Kto ma na koncie poważne kłamstwa, a kto tylko nieco ściemnia? Odpowiedzi ma dostarczyć niebezpieczna gra... Każdy, kto siedzi przy stole, ma podzielić się z przyjaciółmi zawartością swojego telefonu.

Zwykły wieczór z przyjaciółmi zmienia się w prawdziwy sprawdzian z przyjaźni. Niektórym „ściemnianie” wyjdzie na dobre, inni całkowicie się pogrążą. Co ujawnią odczytane publicznie SMS-y i powiadomienia z Facebooka?

Obsada:

Olga Bołądź / Magdalena Lamparska
Przemysław Sadowski / Bartłomiej Topa
Piotr Grabowski / Marcin Perchuć
Szymon Bobrowski / Jakub Wieczorek
Anita Sokołowska / Marta Ścisłowicz
Katarzyna Kwiatkowska / Agnieszka Warchulska
Wojciech Zieliński / Marcin Hycnar

Spektakl oparty na filmie Paola Genovesego

adaptacja: Bartosz Wierzbięta
reżyseria: Marcin Hycnar
scenografia: Wojciech Stefaniak
kostiumy: Martyna Kander
asystent reżysera: Agata Zdziebłowska
produkcja: Katarzyna Fukacz, Damian Słonina
Tito Productions, Spektaklove

Czas trwania: 90 minut bez przerwy


18.01.2023 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP
-
Rowerowa wyprawa Waldka Maliny po Uzbekistanie

W dniu 18.01.2023 r. o godz. 17.30 S.A.S. "Dąbrowiacy" zaprasza na spotkanie podróżnicze, które odbędzie się w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25) w Dąbrowie Górniczej.

Gościem będzie Waldek Malina, który opowie o swojej wyprawie rowerowej do Uzbekistanu. Zapraszamy!

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek dla czytelników rusza na 5 dni przed rozpoczęciem wydarzenia na stronie: https://rezerwacje.biblioteka-dg.pl/

Osoby nie będące członkami SAS "Dąbrowiacy" oraz nie posiadający karty bibliotecznej będą mogli zarezerwować wejściówki za pośrednictwem maila: promocja@biblioteka-dg.pl


IMPREZA BILETOWANA
WSTĘP WOLNY


15.01.2023 - godz. 16.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Noworoczna Gala - Koncert Wiedeński

15 stycznia o 16:00 zapraszamy na Noworoczną Galę, czyli Koncert Wiedeński w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia.

Podróż do romantycznego i roztańczonego Wiednia, magicznego świata operetki, gdzie będą rozbrzmiewać najpiękniejsze arie, duety, walce i polki Johanna Straussa. Gdzie, w pełnych zachwytu dźwiękach, będzie można usłyszeć szelest długich sukien, huk rozlewanego szampana, czy miłosne westchnienia w alkowach. Wybitne kompozycje w wykonaniu Woytek Mrozek Orchestra oraz międzynarodowej klasy solistów sceny operetkowej, operowej i musicalowej, przeniosą słuchaczy do ojczyzny walca, polki, a także do Nowego Jorku, do najsłynniejszych scen Wiednia i Broadwayu. Artyści zaprezentują niezwykły kunszt wokalny i wykreują dla Państwa najwspanialsze światowe arie, szlagiery i duety miłosne. Niespodzianką wieczoru będzie Plejada Gwiazd, a w postać Johanna Straussa wcieli się wybitny skrzypek, kompozytor i aranżer - Artur Banaszkiewicz. Wszystkich artystów poprowadzi polski dyrygent i wirtuoz klarnetu Maestro Woytek Mrozek - producent znany publiczności całego świata. Ta niezwykła gala będzie wzbogacona barwnymi kreacjami i bogatą choreografią międzynarodowych par tanecznych.

Noworoczna Gala - Koncert Wiedeński swoim charakterem wiernie nawiązuje do tradycji wielkich, wiedeńskich gali noworocznych koncertów odbywających się w Wiedniu oraz na scenach całego świata. Publiczność usłyszy największe przeboje Króla Walca - Johanna Straussa. Nie zabraknie także popisowych arii i duetów z: Zemsty Nietoperza, Księżniczki Czardasza, Barona Cygańskiego, Wesołej Wdówki, Krainy Uśmiechu czy walca Nad pięknym modrym Dunajem Marsz Radeckiego, Hava Nagili, Skrzypka na dachu, pieśni neapolitańskie.

Zapraszamy wszystkich melomanów i miłośników światowej wokalistyki w klimatyczną podróż w dobrym muzycznym stylu.

Bilety dostępne na biletyna.pl; kupbilecik.pl.

ORGANIZATOR
Agencja Artystyczna MUZA


12.01.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA
20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Aleją Gwiazd - widowisko muzyczno-kabaretowe

12 stycznia o 18:00 zapraszamy mieszkańców na nieziemskie widowisko muzyczno-kabaretowe pn. Aleją Gwiazd, które odbędzie się w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia z okazji jubileuszu 65-lecia pałacu!

Na naszych deskach wystąpią gwiazdy lokalnej, polskiej i międzynarodowej sceny! Tego nie można przegapić - zwłaszcza, że w myśl hasła "wszystko po 5 złotych", nasze bilety również będą po 5 złotych!

Wystąpią:

- Maryla Rodawicz
- Edyta Górnik
- Dombrova Piano Duo
- Wanesa Mej
- Denis Rusoss
- Klub Poetów Piwnicy pod Owcami z Krakowa
- Zespół Pieśni i Tańca Ślonsk
- Roman Widaszek

i wielu innych!

Nieoczywiste widowisko, w którym wszystko może Was zaskoczyć! 

IMPREZA BILETOWANA


11.01.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
„W cieple dźwięków” - KONCERT ORKIESTRY MASO Z CHARKOWA POD DYREKCJĄ JURKA DYBAŁA

11 stycznia o 18:00 zapraszamy do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia na koncert symfoniczny Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy "Słobożański" z Charkowa pod batutą Jurka Dybała. Będzie to pierwsze z wydarzeń w roku jubileuszowym Pałacu Kultury Zagłębia sygnowane znakiem "65 lat Kulturze i Sztuce".

Podczas koncertu odbędzie się również wręczenie nagród Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2022.

Solidarni z Ukrainą!

Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa to pierwsza i jedyna profesjonalna orkiestra młodzieżowa w Ukrainie. Została założona w 1993 by już rok póżniej święcić sukcesy na Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych w Kopenhadze, gdzie otrzymała tytuł najlepszej młodzieżowej orkiestry europejskiej 1994 roku. Ideę powstania i sposób funkcjonowania zespołu można porównać do działającej w Polsce Orkiestry Sinfonia Juventus, w której młodzi muzycy uczą się funkcjonowania w profesjonalnym zespole artystycznym, swoimi występami wzbogacając życie kulturalna kraju. Orkiestra MASO (Młodzieżowa Akademicka Symfoniczna Orkiestra), w której szeregach zasiadają obecnie najbardziej utalentowani młodzi muzycy z całej Ukrainy przed wybuchem wojny dawała regularne, cotygodniowe koncerty abonamentowe dla charkowskiej publiczności z udziałem uznanych światowych solistów i dyrygentów, takich jak: Kirill Karabits, Elizabeth Pitcairn, Daniel Austrich, Arkady Shilkloper, Theodore Kuchar, Laszlo Fenyo, Alexey Stadler Dionysius Grammenos, Allina Vlasenko, Valeriy Sokolov. W roku 2008 w dowód uznania zasług dla rozwoju kultury ukraińskiej Orkiestra otrzymała oficjalny, państwowy tytuł Zespołu Akademickiego, który jest wyrazem najwyższego uznania w Ukrainie dla tego typu instytucji. 

W wyniku inwazji rosyjskiej na Ukrainę zespół stracił podstawy egzystencji i możliwość funkcjonowania w swoim, szczególnie tragicznie doświadczonym działania wojennymi mieście. Swój nowy artystyczny dom MASO odnalazła, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce. Początkowo w gościnnym Międzynarodowym Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, następnie zaś w Lublinie, Zakopanem, Wrocławiu i Szklarskiej Porębie. Obecnie w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Orkiestra rezyduje w Katowicach, funkcjonując pod skrzydłami Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy wsparciu organizacyjnym stowarzyszenia Purpurowy Stradivarius Polska oraz merytorycznym dyrygenta, animatora życie kulturalnego oraz muzyka Filharmoników Wiedeńskich – Jurka Dybała. Codzienna praca artystyczna odbywa się pod kierunkiem młodego dyrygenta i klarnecisty MASO Vtalija Liashko. W trakcie dotychczasowego pobytu w Polsce w ramach koncertów Solidarni z Ukrainą Orkiestra wystąpiła m. in. w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Śląskiej oraz na festiwalu Emanacje, koncertując z takimi solistami i dyrygentami jak: Elisabeth Pitcarin,Vanessa Benelli Mosell, Juan Carlos Fernández-NietoGiuseppe Mengoli.

Jurek Dybał - dyrygent, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztof Pendereckiego – poziom 320, muzyk Filharmoników Wiedeńskich.

W programie koncertu:

F. Chopin – Polonez A-dur
L. van Beethoven – V Symfonia c-moll, op 67
J. Strauss – Nad pięknym modrym Dunajem
S. Moniuszko – Mazur z opery Straszny dwór
M. Skoryk – Taniec Hiszpański
M. Skoryk – Melodia 
M. Leontovych – Carol of the Bells 
L. Anderson – Sleigh Ride
J. Strauss – Marsz Radeztky'ego


10.01.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA LUSTRZANA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZAIMPREZA BILETOWANA

-
Finał Akcji Zbiórki Charytatywnej dla zwierząt. Koncert Dombrova Piano Duo

Zapraszamy na Finał Akcji Zbiórki Charytatywnej dla zwierząt w postaci Koncertu, który odbędzie się 10 stycznia 2023r. o godz. 18.00 w Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Artystami, którzy zaszczycą nas podczas koncertu będą Dombrova Piano Duo.

Biletami wstępu jest przyniesiona karma Brit Care, Brit Premium, Acana, Dolina Noteci, Farmina).
Współorganizatorami wydarzenia są Dogofriends - Salon z piękna rodem oraz Pałac Kultury Zagłębia.

20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl


05.01.2023 - godz. 17.00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA Ząbkowice-
Noworoczny Koncert Kolęd

5 stycznia 2023 roku o godz. 17:00 w Domu Kultury Ząbkowice odbędzie się Noworoczny Koncert Kolęd.

Serdecznie zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu uczestników zajęć muzycznych, prowadzonych w Domu Kultury Ząbkowice przez Agatę Widerę-Burdę i Marka Woźniaka. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

aktualizacja: niedziela, 05 luty 2023.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZˇTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wył±cznie za zezwoleniem autora.
Zebrał i opracował: DARIUSZ NOWAK (
nddg ).