CO GDZIE KIEDY - KULTURA i NAUKA


..
.....
....*


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA
Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


.
.
_


ZAPROSZENIA ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv


(KONCERTY, SPOTKANIA, ODCZYTY, KONKURSY, IMPREZY PLENEROWE ITP)


03.06.2023 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Dzień Dobry Pinky Mouse - widowisko muzyczne3 czerwca o 17:00 zapraszamy na muzyczne widowisko dla całej rodziny! Dzień Dobry Pinky Mouse z okazji Dnia Dziecka na scenie Pałacu Kultury Zagłębia w wykonaniu aktorów Teatru Chorea z Łodzi w ramach pałacowego cyklu Duża Scena Mały Widz!

Przed Wami jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna, najpiękniejsza, najcudowniejsza, najmilsza i najbardziej niesamowita... Różowa Mysz! Dlaczego różowa? Bo różowy, jej zdaniem, jest najpiękniejszy. Możecie na nią mówić Pinky Mouse!

Pinky Mouse ma wielu przyjaciół, śpiewa piosenki Nataszy Zylskiej, lubi liczyć dziury w serze, a jak się zezłości, to wszystko wyrzuca przez okno. Pinky Mouse Band to nowa formacja muzyczna, grająca bardzo skoczną, żywiołową muzykę dla Małych i Nieco Większych Poszukiwaczy Niezapomnianych Wrażeń. Na wydarzenie składa się kilkanaście piosenek inspirowanych swingiem, jazzem, polską piosenką rozrywkową z lat 50-tych i tradycją ludową.

To solidna porcja nowych dźwięków, które swoją intensywność zawdzięczają rozbudowanym instrumentarium i elektronicznym brzmieniom. Dobrą zabawę w towarzystwie szalonych myszek, wzbogacają również wystrzałowe kostiumy, bajeczna scenografia oraz niespodziewane zwroty akcji.


09.06.2023 - godz. 19.00

VILLA MODA
ul. T. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZAIMPREZA BILETOWANA

-
Łukasz Majewski KONCERTkoncert to subiektywny, liryczny opis świata. Świata mężczyzny, już „z zakolami” co może zwiastować pogłębioną refleksję wynikająca z wieloletnich doświadczeń.

„….znany jako piewca spraw raczej ciemnych i niewesołych”/Robert Kasprzycki/

Obraz tego męskiego świata maluje się często gorzki, czasem ironiczny, na pewno szczery, bowiem, jak mówi Łukasz: „podobne jak inni autorzy parający się piosenką autorską”, opowiada w swoich tekstach o :”kolegach, miłości i o sobie”;) Zaiste, podmiot liryczny wszystkich jego autorskich krążków to „Mężczyzna”, który zmaga się z wieloma dość powszechnymi dla faceta „w pewnym wieku” problemami. utworów.


10.06.2023 - godz. 16:00 i 19:30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Między łóżkami - spektakl10 czerwca zapraszamy do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia na spektakl pt. Między łóżkami. Tego dnia odbędą się dwa przedstawienia - o 16:00 i o 19:30.

Sześć pokojów i sześć par, które różnią się od siebie absolutnie wszystkim. Sporo wzruszeń, jeszcze więcej śmiechu, a w centrum tego wszystkiego - łóżko!

Para 50-latków godzi się uprawiać seks na antenie radiowej, włamywacz zawodowiec spotyka księgowego amatora, starzejąca się gwiazda rocka trafia na młodocianą fankę pragnącą przeżyć z nim swój pierwszy raz, a szef klubu go-go musi zwolnić nieudolną striptizerkę… Wszystko to dzieje się w ciągu dwóch godzin, choć w sześciu różnych pokojach. Między łóżkami to inteligentna komedia Norma Fostera, przedstawiających zabawne i wzruszające losy mieszkańców prowincjonalnego miasteczka w Kanadzie. W sumie na scenie zobaczymy 15 postaci granych brawurowo przez piątkę znakomitych aktorów.

Doskonała zabawa, ale również refleksja i wzruszenie. Po prostu dobry teatr.

Obsada:

Joanna Kurowska
Katarzyna Ankudowicz / Maria Niklińska / Karolina Sawka
Artur Barciś
Lesław Żurek / Robert Majewski
Radosław Pazura
Czas trwania: 2.30 godziny z przerwą


14.06.2023 - godz. 19.00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA Ząbkowice

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
"Śmiejmy się Bracia i Siostry" - najnowszy stand-up comedy Rafała Rutkowskiego"Śmiejmy się Bracia i Siostry" to najnowszy stand-up comedy Rafała Rutkowskiego. Rutkowski w swoim programie jak zwykle punktuje absurd i głupotę którą zauważa we współczesnym świecie. Z perspektywy dojrzałego mężczyzny komentuje świat social mediów, kulturę i politykę w naszym kraju. Podczas występu dowiecie się między innymi dlaczego coraz trudniej zrobić w polskim filmie karierę przez łóżko oraz o trudach wychowania hokeisty. Dowiecie się też jak zostać chirurgiem amatorem, dlaczego nudna telewizja jest fascynująca i kto w Polsce jest mistrzem w obrażaniu się. Support: Szymon Baraniecki W dzień pracownik międzynarodowej korporacji w nocy niczym Batman pracuje by na twarzach rodaków pojawiał się uśmiech. Jego życie jak sam mawia to tragikomedia, a swoimi doświadczeniami dzieli się z widzami. W pracy śmiertelnie poważny na scenie śmiertelnie zabawny. Musicie zobaczyć na żywo żeby to zrozumieć.


17.06.2023 - gdz. 9.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
14. edycja święta Szlaku Zabytków Techniki” INDUSTRIADA 2023 - SZTUKA PRZEMYSŁU.
PROGRAM
Sobota, 17 czerwca 2023, 09:00 – 21:00

Większość wydarzeń odbywa się na Legionów Polskich 69 (muzeum) oraz w Kopalni Ćwiczebnej, wystawa „Bartholdi i Gravier – francuskie konteksty dzieł sztuki związanych z przemysłem XIX i XX w. w województwie śląskim” będzie eksponowana w budynku Fabryki Pełnej Życia.

Zsyp – wystawa malarska 9.00 – 21.00
Wystawa prac rysunkowych i malarskich Miry Żelechower-Aleksiun z II Śląskiego Przemysłowego Pleneru Malarskiego zorganizowanego w Rybniku w 1969 roku oraz malarstwa poplenerowego z Huty Katowice z lat 70. XX wieku Aliny Wójcik-Leśniak.

Plener malarski ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej – 2023 – wystawa malarska, 9.00 – 21.00
Wystawa obrazów z pleneru malarskiego w zakładzie ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej, zorganizowanym i przeprowadzonym w dniu 1 czerwca 2023 r. przez grupę uczniów Liceum Plastycznego z Dąbrowy Górniczej.
Prace powstałe w trakcie pleneru będą prezentowane na wystawie w Muzeum Miejskim „Sztygarka” podczas tegorocznej INDUSTRIADY w dniu 17 czerwca 2023 r.
I
ndustrialne torby materiałowe – warsztaty plastyczne 9.00 – 12.00
Warsztaty tworzenia toreb materiałowych, polegające na tworzeniu wzorów o tematyce industrialnej nawiązujące do motywu przewodniego INDUSTRIADY 2023.09:00 – 21:00

Industrialne spotkania z techniką wojskową – zwiedzanie bez przewodnika 9.00 – 21.00
Zwiedzanie Parku Historyczno-Militarnego „REDUTA”.

Sztuka w szklanej formie zatopiona – wystawa 9.00 – 21.00
Największym dziedzictwem regionalnym Dąbrowy Górniczej w nurcie wzornictwa i sztuki w przemyśle jest szklarska historia naszego miasta. W dwóch zakładach przemysłowych: Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” i Hucie Szkła Artystycznego „Staszic” tworzyli projekty wyjątkowi artyści: Eryka i Jan Drost oraz Bogdan Kupczyk, Ryszard Serwicki i Ludwik Fiedorowicz. Ich nowatorskie działania projektowe uczyniły ze szkła prasowanego nowoczesne i pełne wyrazu naczynia codziennego użytku. W zaaranżowanej przestrzeni Muzeum zaprezentujemy bogaty zestaw artystycznych wyrobów szklanych oraz sylwetki twórców. W trakcie wydarzenia dostępny będzie kurator wystawy, który na bieżąco będzie służył zwiedzającym swoją wiedzą.

Wyrobiska Kopalni Ćwiczebnej „Sztygarka” – zwiedzanie fabularyzowane
Wycieczka po Kopalni Ćwiczebnej nieco odbiegająca od standardowego oprowadzania turystów po trasie podziemnej. W dniu INDUSTRIADY przewodnikami będą emerytowani górnicy kopalń zagłębiowskich, którzy przybliżą zwiedzającym zakazy, nakazy i zasady pracy górnika w kopalni, opowiedzą o życiu górnika w pracy i poza kopalnią, a wszystko będzie okraszone ciekawymi wspomnieniami i anegdotami.

Częstotliwość wydarzenia:
9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00, 19.00, 20.00

Ceny:
dorośli – 20 zł dzieci – 10 zł
Rezerwacja wydarzenia:
Telefon: 32 726 41 85
Adres wydarzenia:
ul Górnicza, Dąbrowa Górnicza

Informacje dodatkowe
Minimalny wiek osoby zwiedzającej 6 lat. Prosimy o obowiązkowe zabranie okrycia wierzchniego i pełnych butów. Brak odpowiedniego stroju może skutkować anulowaniem rezerwacji/wejścia/biletu. Rezerwacja i odbiór biletów wejściowych na Kopalnie Ćwiczebna w gmachu Muzeum Miejskiego “Sztygarka” przy ul. Legionów Polskich 69. Maksymalna ilość turystów jaka może zwiedzać Kopalnie Ćwiczebna jednorazowo wynosi 15 osób.

Sztuka przetrwania – gra fabularna 10:00 – 19:00
Rezerwacja!!!
Sztuka przetrwania to Muzealny Pokój Zagadek. Podczas tej wyjątkowej gry uczestnicy będą mieli możliwość zmierzyć się z zadaniami o charakterze logicznym oraz manualnym, w trakcie których zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa oraz urządzeniami i narzędziami jakimi dysponują ratownicy górniczy. W warstwie fabularnej, zadanie będzie polegało na uratowaniu górnika, który utknął w zawale na terenie kopalni.
Częstotliwość wydarzenia
wejście co 30 min
Rezerwacja wydarzenia
Telefon: 32 726 41 85
Sensoryczna Sztuka Przemysłowa – warsztaty kreatywne 10.00 – 19.00
Malowanie na streczu rozciągniętym pomiędzy drzewami i obiektami przemysłowymi w Parku Militarnym „REDUTA” przed Muzeum Miejskim „Sztygarka”.
12:00 – 17:00
Malowanie na szkle przemysłowym – warsztaty malarskie 12:30 – 13:30
Malowanie industrialnych pejzaży na talerzykach deserowych.
Artysta w fabryce. Pleneromania w cieniu kominów i szybów – wykład 12.30 – 13.30
Wykład dr Bernadety Stano, autorki książki „Artysta w Fabryce. Dwa oblicza mecenatu przemysłowego w PRL”. 15:00 – 16:00
Wykład dr Barbary Banaś – wykład naukowy 15.00 – 16.00
Wykład dr Barbary Banaś, kustosza dyplomowanego, zastępcy dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu, doktora historii sztuki, zajmującej się zagadnieniami polskiego rzemiosła artystycznego XX wieku i współczesnego designu.
program wydarzeń w innych obiektach znajdziecie tutaj:
https://industriada.pl/program/

„Bartholdi i Gravier – francuskie konteksty dzieł sztuki związanych z przemysłem XIX i XX w. w województwie śląskim” – wystawa 10:00 – 20:00
Wystawa planszowa o dąbrowskich dziełach światowej sławy rzeźbiarza, twórcy Statui Wolności (Fryderyk-Auguste Bartholdi) i francusko-polskim architekcie (Alfons Emil Gravier).
Adres wydarzenia
Budynek Warsztatu Fabryki Pełnej Życia, ul. Kościuszki 3, Dąbrowa Górnicza


18.06.2023 - godz. 19.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Grupa MoCarta - koncert18 czerwca 2023 o godz. 19:30 na Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi Grupa MoCarta. Słynny kwartet smyczkowy wystąpi z nowym programem kabaretowym, zatytułowanym Grupa MoCarta wśród gwiazd.

Tym razem Bolek, Michał i Filip otoczeni będą największymi gwiazdami muzyki. J. S. Bach opowie o początkach polifonii i o tym jak wynalazł nordic walking. Patron zespołu- Wolfgang Amadeusz- wyjawi tajemnice skąd czerpie pomysły dla Grupy MoCarta, a Antonio Vivaldi przyzna się, dlaczego skomponował tylko Cztery Pory Roku. W koncercie znajdą się również: skrócona historia muzyki według Grupy MoCarta, wizyta w wiedeńskiej rozgłośni radiowej 1785 roku oraz żart, który rozchmurzy Ludwiga van Beethovena. Ale tylko na chwilę...

Grupa MoCarta Wśród Gwiazd to humor, elegancja i najlepsza muzyka. To rozrywka dla wszystkich pokoleń - dla dorosłych, ich dzieci oraz dla tych, którzy z Fryderykiem Chopinem chodzili do szkoły.


07.07.2023 - godz. 16.00

CH POGORIA
ul. Sobieskiego 6a
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
DĄBROWA SUMMER FESTIVAL 2023 - ZENEK MARTYNIUKZenek Martyniuk wraz z zespołem Akcent Polska zagości podczas DĄBROWA SUMMER FESTIVAL 2023. Z pewnością znacie ich przeboje: "Przez twe oczy zielone", "Do ciebie Aniu", "Sonet do miłości"! Zapraszamy!


22.07.2023 - godz. 16.00

CH POGORIA
ul. Sobieskiego 6a
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
DĄBROWA SUMMER FESTIVAL 2023 - SKOLIMZapraszamy!


19.08.2023 - godz. 16.00

CH POGORIA
ul. Sobieskiego 6a
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
DĄBROWA SUMMER FESTIVAL 2023 - TRIBBSZapraszamy!


08.09.2023 - godz. 17:00 i 20:15

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Ślub doskonały - spektaklJedna z najpopularniejszych na świecie komedii autorstwa cenionego i szanowanego Robina Hawdona. Ślub doskonały to błyskotliwa historia o dylemacie miłosnym i odwiecznej walce serca z rozumem. Zapraszamy 15 września do Pałacu Kultury Zagłębia o godz. 17:00 lub 20:15.

W dniu ślubu przed oczyma bohaterów stają egzystencjalne pytania: małżeństwo z rozsądku i pod społeczną presją? Czy może pełna szczęścia i radości wolność w otulinie prawdziwej miłości? Podczas spektaklu autor przedstawia nam siedem postaci, które przeżywają cały wachlarz emocjonalny. Niektóre historie bawią do łez, a inne dostarczają romantycznego wzruszenia…

Niesamowicie wartka akcja, błyskotliwe dialogi i doskonały humor sprawiają, że „Ślub doskonały” cieszy się nieustającą popularnością. Sztuka prezentowana była na najlepszych światowych scenach, m.in. na Broadwayu.

OBSADA:

Michał Milowicz / Marek Włodarczyk / Daniel Józek „Qczaj”
Edyta Herbuś
Anna Gzyra / Magdalena Górska
Daria Zawratyńska
Magdalena Waligórska / Olga Borys
Mateusz Łapka / Filip Orliński
Marcin Mroczek / Rafał Mroczek

Autor: Robin Hawdon
Reżyseria: Rafał Sisicki
Producent: Kamila Polak
Producent: Teatr Fabryka Marzeń

Czas trwania spektaklu: ok. 2:20 (w tym przerwa)

ORGANIZATOREM WYDARZENIA JEST AGENCJA ARTYSTYCZNA ADRIA ART


13.09.2023 - godz. ?

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Koncert Inauguracyjny 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka - III Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka
14-21.09.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
14. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka14. Międzynarodowt Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka, który odbędzie się od 13 do 22 października 2023 roku w specjalnościach: trąbka, róg i puzon.

Etap I: 14-15 października
Etap II: 16-18 października
Etap III: 19-21 października


15.09.2023 - godz. 17:00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Porwanie - spektakl15 września zapraszamy do Sali Teatralnej na nową komedię Artura Barcisia. Porwanie to doceniana przez publiczność komedia kryminalna o bohaterze, który w obliczu widma bankructwa decyduje się na szalone rozwiązanie swoich kłopotów. Spektakl odbędzie sie godz. 17:00 i 20:15.

Człowiek bez środków do życia bywa nieprzewidywalny, a w jego głowie pojawiają się pomysły z pozoru niemożliwe do zrealizowania. A jednak! Bohater spektaklu wybiera najgłupszy z możliwych – porwać syna ministra, który jest odpowiedzialny za jego sytuację!

Jak łatwo się domyślić – nic nie przebiega zgodnie z planem. Brak doświadczenia, kłótnie w rodzinie i tajemnicza kobieta sprawiają, że historia przyniesie wszystkim mnóstwo niespodzianek!

Gwiazdorska obsada, kryminalna intryga i zaskakujące zwroty akcji to tylko część z tego, co czeka na publiczność podczas tego komicznego spektaklu!

Obsada:

Barbara Kurdej-Szatan / Katarzyna Ucherska
Damian Kulec
Antoni Pawlicki
Piotr Grabowski / Marcin Perchuć
Artur Barciś

Reżyseria: Artur Barciś
Producent: Karol Bytner

ORGANIZATOREM WYDARZENIA JEST AGENCJA ARTYSTYCZNA ADRIA-ART.


22.09.2023 - godz. ?

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Koncert LUREATÓW 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka - III Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka
29.09.2023 - godz. 17:00 i 20:15

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Boeing Boeing - spektakl29 września zapraszamy na spektakl pt. Boeing, boeing. Artyści tego dnia wystąpią dla Państwa dwa razy - o 17:00 i o 20:15 w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia.

Boeing Boeing to komediowy hit teatralny w gwiazdorskiej obsadzie, który od lat przyciąga tysiące widzów. W 1991 roku sztuka została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa jako najczęściej wystawiany spektakl w historii.
Sztuka opowiada historię Maksa, któremu wydaje się, że wie, jak korzystać ze wszystkich zalet poligamii, unikając jednocześnie jej wad. Za pomocą międzynarodowego rozkładu lotów bohater utrzymuje relacje z trzema narzeczonymi naraz. W jaki sposób? Otóż każda z nich jest stewardessą w innej linii lotniczej. Pewnego dnia los płata Maksowi figla. Minimalne zmiany w rozkładach lotów sprawiają, że wszystkie narzeczone zjawiają się u bohatera niemal w tym samym momencie.
Jak bohater z tego wybrnie? Czy pomoże mu niestroniąca od sarkastycznych uwag służąca Nadia? Jakie miejsce w tej całej historii obierze przyjaciel Maksa z dzieciństwa – Paweł?
Boeing Boeing – zwariowana komedia sytuacyjna
Sztuka autorstwa Marca Camolettiego zawiera wszystkie składniki dobrej farsy. To lot, który nie powoduje turbulencji, a jedynie mnóstwo śmiechu. Dodatkowo dobry humor gwarantuje wspaniały przekład tekstu, którego dokonał twórca dialogów w polskiej wersji filmu animowanego „Shrek” – Bartosz Wierzbięta.

AUTOR: Marc Camoletti
PRZEKŁAD: Bartosz Wierzbięta
REŻYSER: Marcel Wiercichowski
OBSADA:
Elżbieta Jarosik
Karolina Chapko
Anna Jarosik
Adriana Kalska
Mikołaj Roznerski
Michał Meyer / Bogusław Kudłek

ORGANIZATOREM WYDARZENIA JEST AGENCJA ARTYSTYCZNA COPA.01.10.2023 - godz. 16:00 i 19:00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
O co biega? - spektaklZapraszamy na przezabawną komedię pt. O co biega?, w wykonaniu Teatru Capitol. Artyści wystąpią dla Państwa 1 października o godz. 16:30 i 19:00 na scenie Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia.

O co biega? to jedna z najzabawniejszych światowych farsa autorstwa Philipa Kinga. Pełna zaskakujących zwrotów akcji historia, z minuty na minutę, choć wydaje się to już niemożliwe, staje się jeszcze śmieszniejsza. Do samego końca nie wiadomo, kto jeszcze pojawi się nagle w drzwiach lub niespodziewanie wyskoczy z szafy!

Spokojne angielskie miasteczko. Dom pastora Lionela Toopa oraz jego pięknej i wyzwolonej żony, byłej aktorki, Penelopy Toop, budzącej zgorszenie wśród nobliwych mieszkańców. Niechęć do niej przejawia zwłaszcza jedna wścibska, stara panna Skillon, skrycie podkochująca się w przystojnym duchownym. Gdy podczas nieobecności pastora, jego żonę odwiedza niezapowiedziany gość – kolega sprzed lat, z czasów teatralnych, rozpoczyna się lawina nieoczekiwanych zdarzeń.

Niewinne plany na wieczór, znudzonej małomiasteczkowym życiem Penelopy z dawno niewidzianym znajomym, zamieniają się w niekończący się zabawę w chowanego, przebieranki i zgadywankę kto jest kim. W jeden dzień plebania zamienia się w istną wieżę Babel. Zgorszony biskup, zdezorientowany duchowny, jeniec wojenny, żołnierz na przepustce i aktor w jednym, spita do nieprzytomności miejscowa bigotka, rozebrany do rosołu pastor, nieokrzesana służąca, sierżant na służbie oraz robiąca dobrą minę do złej gry, bezradna żona pastora – oto uczestnicy tego galimatiasu!

Kto jest kim? O co podejrzewają się nawzajem? Kto kogo pobił i jaką tajemnicę skrywa każdy z nich? Zapraszamy na maraton śmiechu i wiszącą w powietrzu aferę obyczajową z koloratką w roli głównej.

ORGANIZATOREM WYDARZENIA JEST TEATR CAPITOL


03.10.2023 - godz. 17:00 i 20:00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Damski biznes - spektakl3 listopada na scenie Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia odbędą sę dwa spektakle pt. Damski biznes w gwiazdorskiej obsadzie. Serdecznie zapraszamy!

Jedna z najzabawniejszych komedii w historii teatru. Sybil i Jane to przyjaciółki i obrotne kobiety. Poznajemy je w wynajętym pokoju hotelowym, gdy są o krok od zrobienia interesu życia. Ich firma z bielizną erotyczną własnej produkcji leży w kręgu zainteresowań jednego z największych projektantów mody. Ku uciesze przyjaciółek Włoch chce zapłacić krocie, aby przejąć ich markę. By zachęcić go do kupna firmy, postanawiają zorganizować pokaz mody. Jednak nie na wybiegu, a we wspomnianym pokoju hotelowym.... Gdy przystojny model przyjeżdża na miejsce, bielizna jest już gotowa, by ją pokazać, a projektant jest w drodze, nagle w hotelu pojawiają się niczego nieświadomi mężowie naszych bohaterek... Zaczyna się prawdziwa komedia omyłek, która może doprowadzić do wielkiej katastrofy!

OBSADA:

Sybil Brunt: Dominika Gwit / Katarzyna Misiewicz-Żurek
Jane Pritchard: Anna-Maria Sieklucka
Paul Pritchard: Piotr Ligienza / Mariusz Zaniewski
George Brunt: Andrzej Popiel / Michał Koterski
Rodger Hodge: Maciej Wilewski / Tomasz Dedek
Sebastian: Paweł Góral / Tomasz Ciachorowski
Bruno Frufferelli: Michał Piróg / Rafał Cieszyński

Organizator:
Agencja Artystyczna COPA


08.10.2023 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
ABBA Symfonicznie - koncert8 października o 17:00 zapraszamy do Pałacu Kultury Zagłębia na koncert ABBA i inni Symfonicznie, który odbędzie się w Sali Teatralnej.

Niewiele zespołów może się pochwalić faktem, że stało się symbolem muzycznym całej dekady, było głównym towarem eksportowym swojego kraju oraz że na podstawie jego muzyki napisano musical, który potem doczekał się ekranizacji. A to wszystko stało się udziałem czwórki skandynawskich wykonawców: nie wyobrażamy sobie lat ’70 bez “Waterloo”, “Honey, Honey”, “Money, Money, “Money”, tak jak nie wyobrażamy sobie Szwecji bez ABBY, zaś film “Mamma mia!” był wydarzeniem w roku 2008. Wszyscy, którzy bawili się przy muzyce zespołu Boney-M czy Modern Talking, również odnajdą się znakomicie w atmosferze naszego koncertu: obiecujemy uśmiech i wzruszenie, powrót wspomnień i świetną zabawę dzisiaj, bo przecież “szczęściem jest pozostać bliskimi sobie jak dzieci”, jak głosi piosenka “Felicita” – największy przebój duetu Al Bano i Romina Power, którego muzyka także zabrzmi podczas tego niezwykłego wieczoru…Na scenie chór, balet, orkiestra i soliści!

W programie koncertu:

01) ABBA “Gimme! Gimme! Gimme!” (B. Andersson, B. Ulvaeus)
02) ABBA “Honey honey” Kat, D.R., (B. Ulvaeus, B. Andersson, S. Anderson)
03) Tom Jones “Help Yourself” (C. Donida – J. Fishman)
04) ABBA “I do I do” D.R.-D.Ch. (B. Andersson, B. Ulvaeus, S. Anderson)
05) Adriano Celentano “Amore no” (T. Cutugno – M. Del Prete, C. Minellono)
06) Dean Martin “Sway” Petro (P. Beltrán Ruiz – N. Gimbel)
07) Donna Summer “Hot Stuff” (H. Faltermeyer – K. Forsey, P. Bellotte)
08) Earth Wind & Fire “September” (M. White, A. McKay, A. Willis)
09) ABBA “The Winner Take It’s All” (B. Andersson, B. Ulvaeus)
10) Boney M “Rivers of Babylon” (B. Dowe, T. McNaughton, F. Farian – B. Dowe, T. McNaughton, H. J. Meyer)
11) Queen “Radio Gaga” (R. Taylor)
12) ABBA “Waterloo” (B. Andersson, B. Ulvaeus, S. Anderson)
13) ABBA “Mamma mia” (B. Andersson, B. Ulvaeus, S. Anderson)

01) ABBA “Voulez-Vous” (B. Andersson, B. Ulvaeus)
02) ABBA “Fernando” (B. Andersson, B. Ulvaeus, S. Anderson)
03) Jimmy Fontana “Il Mondo” (J. Fontana, L. Greco, G. Meccia, C. Pes)
04) Poutpourri
05) Sting “Shape Of My Heart” (Sting, D. Miller)
06) R.Parker
07) ABBA “S.O.S.” (B. Andersson, B. Ulvaeus, S. Anderson)
08) A-ha “Take On Me” (M. Harket, P. Waaktaar-Savoy, M. Furuholmen)
09) ABBA “Money Money Money” (B. Andersson, B. Ulvaeus)
10) Bee Gees “Stain’ Alive” (B. Gibb, R. Gibb, M. Gibb)
11) Ricchi a Poveri “Mamma Maria” (D. Farina – C. Minellono)
12) Domenico Modugno “Volare” (D. Modugno)
13) ABBA “Dancing Queen” (B. Andersson, B. Ulvaeus, S. Anderson)
14) Poutpourri (Modern Talking Cheri Cheri lady, Baccara Sorry I’m lady, Michael Jackson Billie Jean, Al Bano&Romina Power Felicita, Abba Dancing Queen )
15) ABBA “Thank You For The Music” (B. Andersson, B. Ulvaeus)

Organizator:
Agencja Brussa


19.11.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Księżniczka czardasza - operetka19 listopada o godz. 18:00 zapraszamy do Pałacu Kultury Zagłębia na hit operetkowy!

Księżniczka czardasza to jedna z najbardziej znanych i uwielbianych operetek napisana przez najwybitniejszych librecistów wiedeńskich. Operetka przepełniona jest największymi hitami łączącymi czar wiedeńskich salonów i węgierskich rytmów. Do najsłynniejszych przebojów należą: Choć na świecie dziewcząt mnóstwo, Artystki, artystki, artystki z variété, W rytm walczyka serce śpiewa - kochaj mnie.

Przedstawiamy pełny III aktowy spektakl muzyczny z pięknymi kostiumami, dopracowaną choreografią i niebanalną scenografią, bez skrótów i okrojonych wersji koncertowych! Na scenie wystąpią soliści międzynarodowych scen muzycznych, laureaci konkursów wokalnych, którzy zachwycają widzów znakomitymi głosami i rozbawiają do łez perypetiami głównych bohaterów. Towarzyszy im Orkiestra Teatru Arte Creatura złożona z wybitnych muzyków, wirtuozów swych instrumentów, pod dyrekcją uznanych dyrygentów.

Księżniczka czardasza to opowieść o ponadczasowych ludzkich pragnieniach - miłości i szczęścia, wbrew posiadanemu (lub nie) majątkowi, rodzinie i konwenansom społecznym. Piękna i utalentowana węgierska artystka kabaretowa Sylva Varescu zakochuje się ze wzajemnością w arystokracie Edwine. Mężczyzna obiecuje jej ślub, jednak zapomina, że w rodzinnym mieście czeka na niego narzeczona z dzieciństwa. Książę ojciec wzywa Edwina do Wiednia, by doprowadzić do zaręczyn z hrabianką Stasi. Gdy Sylva dowiaduje się o tym, desperacko wyrusza do Wiednia. Udając żonę hrabiego, oczarowuje wszystkich łącznie z niedoszłymi teściami. Wśród gości ogólny śmiech wzbudza plotka o szansonistce, która kochała się nieszczęśliwie w Edwinie i odtąd nazywana jest „księżniczką czardasza". Edwin cieszy się, że Sylva wyszła za mąż, bo jako rozwiedziona hrabina, będzie plasowała się wyżej na drabinie społecznej niż jako „kabareciara". To łamie Sylvie serce. Jednakże po wielu zwrotach akcji stary książę godzi się wyborem syna. Okazuje się bowiem, że księżna matka także była niegdyś szansonistką, syn musi być więc „genetycznie obciążony".

W główne role wcielą się wspaniali soliści międzynarodowych scen operowych z towarzyszeniem znakomitej Orkiestry Teatru Muzycznego Arte Creatura. Sylva - Ewa Banasiak / Justyna Bujak, Stasi - Magdalena Czarnecka, Ewelina Sobczyk, Edwin - Jarosław Wewióra, Feri - Adam Żaak, Boni - Michał Dziedzic / Tomasz Świerczek, Anhilda - Grażyna Bieniek-Żaak, Leopold Maria von Lippert - Piotr Rybak, Miksa - Paweł Soduła, Piotr Brożek, Tomasz Kostek, Juliska - Agnieszka Styblińska, Aranka - Magdalena Czarnecka / Ewelina Sobczyk, Tancerki - Monika Mazur, Greta Dębska / Anna Mucha.


24.11.2023 - godz. 17.00 i 20.15

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Telewizja kłamie - spektaklTelewizja kłamie to wybuchowa mieszanka teatru i kabaretu. Cała prawda o kłamstwach telewizji w doborowej obsadzie. Zapraszamy 24 listopada do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia. Artyści wystąpią dla Państwa dwa razy – o godz. 17:00 i o 20:15.

Na scenie pojawią się też Krzysztof Zniemiec, Tomasz Karmel i Marcin Prochop...i publiczność jako telewidz, który może wybrać jaką telewizję chce oglądać w spektaklu. Aktorzy wcielając się w postacie znanych prezenterów telewizyjnych pokazują nie tylko co się dzieje na oczach telewidza, ale i to co się dzieje w telewizyjnym studiu po wyłączeniu kamer i zejściu z wizji. A do wyboru jest TVP, TVN, Polsat i TV Trwam. Widzowie spektaklu wreszcie będą mogą zobaczyć jak zachowują się gwiazdy znane ze szklanego ekranu gdy telewizyjny uśmiech schodzi im z twarzy. Czy zbieżność nazwisk jest przypadkowa? Ocenicie Państwo sami. Autor spektaklu, Michał Paszczyk z kabaretu Paranienormalni, gwarantuje, że popłaczecie się... ze śmiechu!!

OBSADA:

Tamara Arciuch jako Ania Lawendowska,
Adam Fidusiewicz / Paweł Góral jako Krzysztof Wybisz,
Bartek Kasprzykowski jako Maciej Dobor,
Bartosz Opania jako ojciec Tadeusz.

ORGANIZATOREM WYDARZENIA JEST AGENCJA ARTYSTYCZNA COPA.


30.11.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Aleja Rocka Symfonicznie - koncert30 listopada o 19:00 zapraszamy do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia na koncert Aleja Rocka Symfonicznie - z największymi przebojami światowego rocka w wyjątkowej aranżacji!

ALEJA ROCKA – to wspaniałe międzynarodowe przedstawienie, które zgromadziło na jednej scenie orkiestrę symfoniczną, solistów, chór i tancerzy z Ukrainy oraz polski zespół rockowy Żuki, który obchodzi swój jubileusz – 35 LAT RAZEM na scenie!!!

Oto muzyka – aleja największych rockowych przebojów – nie tylko zabrzmi, ale przemieni się w spektakl do oglądania. Każdy z widzów będzie miał możliwość włączenia się w ten niezwykły performance – unosząc się na rockowej fali świetlnej i dźwiękowej, zanurzy się w oceanie muzyki.. Tak jak szybko zmieniają się światła na scenie, tak będą przed nami migotać, błyszczeć i rozświetlać się emocje, wrażenia, uczucia. Wszyscy widzowie staną się uczestnikami niesamowitego show z nowoczesnymi wizualnymi i świetlnymi efektami specjalnymi. A zatem start, odpalamy reflektory i włączamy mikrofony – czas na naładowanie energią!

Repertuar:

Come Together – The Beatles
Lady Madonna – The Beatles
Hey Jude – The Beatles
Oh Darling – The Beatles
Proud Marry - Tina Turner
The best - Tina Turner
Rock&Roll - Led Zeppelin
Whole Lotta Love - Led Zeppelin
Knockin' on heaven's door - Bob Dylan
Another Brick In The Wall - Pink Floyd
A Whiter shade of pale - Procol Harum
Smoke on The water - Deep Purple
Aerosmith – I don’t want to miss a thing
Imagine – The Beatles
Let it be – The Beatles
All You Need Is Love - The Beatles
Bring me to life - Evanescence
Highway To Heel - AC/DC
Black Night - Deep Purple
Zombie - The cranberries
Shallow - Lady Gaga
We will rock You – Queen
Love of my Life – Queen
We Are The Champions – Queen
Radio Gaga - Queen
Show must go on –Queen
Its my Life - Bon Jovi
Sailing - Rod Stewart

Organizator:
Agencja Brussa


01.12.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Dziadek do orzechów - Królewski Balet Klasyczny1 grudnia 2023 roku o 19:00 zapraszamy do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia na Dziadka do orzechów w wykonaniu Królewskiego Baletu Klasycznego.

Dziadek do orzechów to osadzona w bożonarodzeniowych realiach podróż do świata dziecięcej wyobraźni. Ten klasyczny balet z muzyką arcymistrza gatunku Piotra Czajkowskiego należy do ścisłego kanonu, ciesząc się niesłabnącą popularnością pomimo upływającego czasu. Warto zadać sobie pytanie, dla czego tak się dzieje? Zapewne każdy ma swoją, ze wszech miar uprawnioną odpowiedź: piękna muzyka, atmosfera świąt Bożego Narodzenia, choreograficzna maestria, czy wreszcie bogate kostiumy i scenografia. To wszystko znajdą Państwo i w realizacji Królewskiego Baletu Klasycznego, ale jest coś jeszcze, na co zwracamy baczną uwagę. Dziadek do orzechów to doskonała płaszczyzna międzypokoleniowych spotkań. Tutaj każde dziecko jest traktowane ze zrozumieniem i atencją godną dorosłych, a dorośli, niezależnie od wieku mają nadzwyczajną okazję by na nowo odkryć, odszukać w sobie dziecko. I tak, w świecie, który być może jak nigdy dotąd podzielił i odseparował od siebie generację nasz spektakl jawi się jako platforma integrująca nierzadko obce sobie, choć spokrewnione jednostki oraz dusze.

Fabuła Dziadka do orzechów składa się z dwóch aktów. Główna bohaterka to Klara, która w wigilię Bożego Narodzenia obok wielu innych prezentów znajduje pod choinką drewnianego dziadka do orzechów. Zabawka bardzo przypada jej do gustu, choć poza nią nikt nie dostrzega w niej niczego godnego uwagi. Rodzina Klary jak co roku świętuje oczekiwanie na narodziny Bożej Dzieciny. Gdy zapada noc, dziewczynka zasypia w fotelu. Wtedy zaczynają dziać się niezwykłe rzeczy. Dziadek do orzechów ożywa i ratuje Klarę atakowaną przez mysie wojsko i jego Króla. Dowodząc ołowianymi żołnierzykami brata toczy zacięty bój, który niemal przypłaca życiem. Na szczęście Klara w porę przychodzi mu z pomocą za co zostaje nagrodzona przez Królową Śniegu. W drugim akcie Dziadek do orzechów zamienia się w przystojnego księcia i zabiera Klarę do Krainy Słodyczy. Podczas wędrówki dziewczynka spotyka tajemnicze postacie, które tańczą ogniste flamenco, tradycyjny taniec rosyjski, chiński oraz taniec orientu. Wreszcie wędrowcy docierają do stolicy, gdzie Klara zostaje powitana z honorami godnymi prawdziwej księżniczki i zaproszona na bal do pałacu. Tam wraz księciem tańczy walca otoczona wirującymi kwietnymi girlandami. Niestety z nastaniem północy wszystko rozwiewa się niczym mgła, a dziewczynka budzi się w fotelu tuląc w ramionach drewnianą zabawkę.

Organizator:
Modern Art Marcin Rolczyński
ul. Lubieńska 2a
60-474 Poznań


15.12.2023 - godz. 20.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Kabaret Nowaki15 grudnia o godz. 20:30 zapraszamy do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia na występ Kabaretu Nowaki.

Najnowszy program Kabaretu Nowaki to premierowe skecze, których nie znajdziecie w telewizyjnych programach i Internecie. Zupełnie nowe perypetie uwielbianych przez Was postaci - sprawdzimy, co słychać u Andrzeja i jego żony oraz damy się zaskoczyć Krystynie, jakiej jeszcze nie widzieliście. Nie zabraknie tematyki dla młodych rodziców, problemów damsko-męskich w zupełnie nowym wydaniu, a także tego, co widownia na żywo uwielbia najbardziej - niczym nieskrępowanej improwizacji. Tym razem możecie liczyć na sporo kontrowersji w wykonaniu Kabaretu Nowaki, który w swój program wplata też dużą porcję stand-upu.
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZˇTEK TEJ STRONY ^=_01.06.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Vito Bambino - koncert

1 czerwca o 19:00 na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi człowiek o wielu talentach, nieograniczonej żywiołowości i pokładach kreatywności - Mateusz Dopieralski czyli VITO BAMBINO!

Vito Bambino - piosenkarz, autor tekstów i kompozytor znany polskiej publiczności ze wspólnych muzycznych projektów z czołówką polskiej sceny, jak również z projektu Męskie Granie. Nagrywał wspólne piosenki m.in. z Dawidem Podsiadło, Sanah, Darią Zawiałow, Kaśką Sochacką, którym udzielał również wsparcia producenckiego. Kreatywność, multikulturowość i różnorodność - to słowa, które idealnie opisują charakter muzyczny artysty. Jego kariera muzyczna rozpoczęła się w 2008 roku, kiedy to z Amarem Ziembińskim założył duet Bitamina. Słynie z niezwykłego kontaktu z publicznością W celu realizacji własnych pomysłów muzycznych, Mateusz przybrał pseudonim artystyczny Vito Bambino, pod którym stworzył utwory Chyba wiem, Poszło, Nudy czy Podpalmy to, a także pierwszy solowy album Poczekalnia. Już niedługo, bo 28 kwietnia, swoją premierę będzie miała jego druga autorska płyta Pracownia, promowana singlem Etna. Czy w Dąbrowie Górniczej oprócz przebojów Vito, usłyszymy również utwory z najnowszego krążka? Przekonajcie się sami!

IMPREZA BILETOWANA


30.05.2023 - godz. 10.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA KONFERENCYJNA I (218)
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
PeKaZetka - Pałacowy Przegląd Kabaretowy

Dowcipnisie, kawalarze i zgrywusy - to do Was! 30 maja w Pałacu Kultury Zagłębia odbędą się przesłuchania Pałacowego Przeglądu Kabaretowego!

PeKaZetka, czyli Pałacowy Przegląd Kabaretowy to nowość w repertuarze Pałacu Kultury Zagłębia. Jej inicjatorem jest znany szerokiej publiczności Jarosław Cyba - współzałożyciel i artysta kabaretu D.N.O. , a także reżyser i twórca autorskich spektakli, opiekun Kabaretu Pałacu Kultury Seniora Drugie Dno oraz instruktor Amatorskiego Klubu Filmowego „Zagłębie”. Słowem - człowiek orkiestra!

Niekwestionowany król dąbrowskiej sceny kabaretowej postanowił poszukać godnego następcy. Zapraszamy wszystkich w wieku od 7 do 18 lat, którzy w rozśmieszaniu innych nie mają sobie równych! Przesłuchania odbędą się 30 maja w godzinach od 10:00 do 15:00 w sali 218. Mile widziane amatorskie grupy kabaretowe i stand-uperzy.

Oceniać Was będą same sławy! W Jury zasiądą czynni zawodowo twórcy kabaretowi z bogatym dorobkiem artystycznym.

Podstawą do wzięcia udziału w przeglądzie jest wysłanie do nas KARTY ZGŁOSZENIA. Zanim to zrobisz, koniecznie zapoznaj się z REGULAMINEM.

DLA PUBLICZNOŚCI WSTĘP WOLNY!

ORGANIZATOREM WYDARZENIA JEST PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA.30.05.2023 - godz. 10.00

Fabryka Pełna Życia - DEFUM
ul. Kościuszki 3
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Dąbrowskie Targi Pracy

Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej, miasto Dąbrowa Górnicza, Fabryka Pełna Życia, Zagłębiowska Izba Gospodarcza i inni zapraszają na Dąbrowskie Targi Pracy.

W programie między innymi:

- warsztaty, wykłady, ciekawe prelekcje
- oferty pracy
- prezentacja firm i agencji pracy
- ciekawostki ze świata rynku pracy
i wiele innych


28.05.2023 - godz. 10.00

Fabryka Pełna Życia - DEFUM
ul. Kościuszki 3
DĄBROWA GÓRNICZA
WSTĘP WOLNY

-
Spotkajmy się koncertowo - Fabryka Pełna Życia

Wraz z miastem Dąbrowa Górnicza i Fabryką Pełną Życia zapraszamy na wydarzenie Spotkajmy się koncertowo - które odbędzie się na fabrycznym placu 28 maja od 16:00! Na scenie zaprezentują się Fundacja Wygrajmy Razem oraz Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Ireneusza Dustera! Szczegółowy program wydarzenia poniżej.

Program wydarzenia:

g. 10:00
Stefa smaku z 7. punktami gastronomicznymi
- Otwarcie stoiska Akademii WSB

g. 11:00-13:00
Strefa animacji rodzinnych Akademii WSB: animacje ruchowe, zabawy taneczne i integrujące, konkurencje sportowe, zabawy z chustą animacyjną, giga bańki mydlane

g. 16:00 - Koncert Dotyk Dźwięku w wykonaniu artystów związanych z Fundacją Wygrajmy Razem z przebojami znanymi z filmów Walta Disneya.

W programie m.in. utwory:

- Kolorowy wiatr z filmu Pocahontas
- Miłość rośnie wokół nas z filmu Król Lew
- Mam tę moc z filmu Kraina Lodu
- Liczy się tylko to z filmu Co w duszy gra

w aranżacjach muzycznych zespołu ECHOTOWN

g. 18:00 - Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej w Dąbrowie Górniczej z zaproszonymi wokalistami z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej i PKZ.

W programie m.in. utwory:

- Dziwny jest ten świat wyk. Maja Cębrzyńska
- Unchain my heart wyk. Maja Cębrzyńska
- Coś optymistycznego wyk. Julia Szotek
- Słucham Cię w radiu co tydzień wyk. Julia Szotek
- A night like this wyk. Amelia Rorat
- Ale to już było wyk. Amelia Rorat
- Małgośka wyk. Zuzanna Bednarek
- Napad wyk. Zuzanna Bednarek
- One moment in time wyk. Paulina Stąpel
- Radość najpiękniejszych lat wyk. Paulina Stąpel
- Pozwolił nam los wyk. Jacek Durlik
- Ktoś między nami wyk. Julia Jończyk

Zapraszają: Fabryka Pełna Życia, miasto Dąbrowa Górnicza, Pałac Kultury Zagłębia, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, Fundacja Wygrajmy Razem i Partner wydarzeń w Fabryce Pełnej Życia - Akademia WSB.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


27.05.2023 - godz. 10.00

ul. 3 Maja
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
#3MAJSIĘ MODNIE I SMACZNIE: Bitwa na smaki na ul. 3 maja

27 maja na ul. 3 maja odbędzie się wyjątkowe wydarzenie! #3MAJ SIĘ MODNIE I SMACZNIE to bitwa na smaki, pokaz mody i mnóstwo atrakcji dla wszystkich mieszkańców miasta. Zapowiada się smaczna i modna sobota! Startujemy o godz. 10:00.

Wydarzenie rozpocznie się Dąbrowską Bitwą na Smaki, czyli pojedynkiem dwóch drużyn znanych dąbrowskich kucharzy: Macieja Regulskiego – zwycięzcy 10. edycji programu „Masterchef” i Rafała Śledzia – znanego z programu „Kanapowcy” i „Googlebox”. W rundzie pierwszej bitwy Maciek i Rafał przygotują danie z wieprzowiny, w rundzie drugiej danie z kiełbasy, a w trzeciej danie z warzyw i deser. Jury zdecyduje, kto wygrał, a zwycięzca otrzyma tytuł dąbrowskiego mistrza grilla i puchar prezydenta.

Na koniec każdy uczestnik będzie mógł spróbować zalewajki przygotowanej przez uczniów z Zespołu Uczniów Ekonomicznych pod czujnym okiem Maćka Regulskiego i Rafała Śledzia.

W programie wydarzenia nie zabraknie też m.in.

warsztatów ogrodniczych – uczestnicy obsadzą klomby i donice na ulicy 3 Maja;
warsztatów zdrowotnych, podczas których wspólnie przygotujemy zdrowe izotoniki;
bezpłatnych porad kosmetycznych i fryzjerskich;
warsztatów i porad technicznych; jak wymienić koło w samochodzie? jak zrobić meble z palet? jak dać drugie życie zużytym przedmiotom?
atrakcji dla najmłodszych: malowanie twarzy, plecenie warkoczyków, malowanie kredą, rysowanie;
ścianki do robienia zdjęć.

O godz. 13:00 rozpocznie się Dąbrowski Pokaz Mody: kolekcja wiosna-lato przygotowana przez Małgorzatę Skutnik oraz uczniów kierunku Technik Przemysłu Mody CKZiU. Swoje kolekcje pokażą również właściciele butików odzieżowych ze Śródmieścia, opowiedzą o swoich biznesach, a uczestnicy i widzowie dostaną specjalne oferty rabatowe.


26.05.2023 - godz. 19.00

VILLA MODA
ul. T. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
ŚPIEWOGRANIE

Kolejne terminy Śpiewogrania:


26.05.2023 - godz. 19.00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA Ząbkowice

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Paweł Chałupka - Widzę to inaczej (Stand-up)

Paweł Chałupka powraca z nowym programem Widzę to inaczej - 26 maja o 19:00 w Domu Kultury Ząbkowice!

Paweł Chałupka - Zdobył serca widzów prawdziwymi historiami z życia z czasów pracy w gastronomii, jednak pod maską frustrata skrywa skrzydlatą duszę i pięknie pokręcony umysł. Nie zdziwcie się, jeśli jego występ nagle zacznie wykraczać znacznie poza ramy tradycyjnego stand-upu.

Wystąpi również support.

*Podczas występu obowiązuje zakaz nagrywania audio oraz video.
*Osoby przeszkadzające mogą zostać wyproszone bez możliwości zwrotu biletów
*Występ przeznaczony jest dla osób dorosłych.
*Nie ma konieczności drukowania biletów, mogą one zostać przedstawione w formie elektronicznej.
*Pojawienie się na wydarzeniu po planowanej godzinie startu oznacza brak gwarancji numeru miejsca z biletu. Można będzie zająć miejsce wskazane przez obsługę lub dowolne wolne miejsce na sali

Organizator:
Agencja Stand-Up Comedy


26.05.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
VII Festiwal Mody i Sztuki

Przyszedł maj, a to znak, że nadchodzi kolejna, siódma edycja Festiwalu Mody i Sztuki, organizowanego przez miasto Dąbrowa Górnicza, Pałac Kultury Zagłębia i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nowy Ekonomik! Festiwal odbędzie się 26 maja od 11:00 w Pałacu Kultury Zagłębia!

Program wydarzenia:

11:00 - rozpoczęcie imprezy
12:00 - rozpoczęcie pokazów mody:

Pokazy mody absolwentów Akademii Śląskiej w Katowicach
Prezentacja autorskich projektów uczniów CKZiU w Dąbrowie Górniczej:
- Nikola Mrówczyńska "JARDIN VIOLET DE L'ESPOIR"
- Nicole Makowska "SURVIVE DE LA MODE"
- Julia Gad "MY FAIRY TALE"
- Kaja Widera "FLAMING DARKNESS"
- Nikola Bajor "BOTTLE GREEN CLASSIC"
- Julia Korczyna "WOLVEN STORM"
- Wanessa Ziętek "ROYAL FEATHERS"
- Angelika Nowak "LA VIOLETTE NUIT"
Pokaz mody absolwenta CKZiU Mateusza Migały "VOUS ETES DES ANIMAUX"
Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszego projektanta mody CKZiU

14:00 - zakończenie

Atrakcje dodatkowe: Występy zespołu The Voice of High School CKZiU, wokaliści PKZ, kabaret seniorów Drugie DNO oraz sztuka kulinarna uczniów CKZiU.


24.05.2023 - godz. 16.00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA Ząbkowice

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Wykład o Szklanym dziedzictwie Dąbrowy Górniczej Ząbkowice

Zapraszam na spotkanie z pasjonatami Ząbkowickiego Szkła w Domu Kultury Ząbkowice.

Interesuje Cię szkło i jego historia? A może masz w domu szklane przedmioty i chcesz dowiedzieć się ile dziś mogą być warte? Zapraszamy na wykład o Szklanym dziedzictwie Dąbrowy Górniczej Ząbkowice do Domu Kultury Ząbkowice.

Projekt współfinansowany ze środków Miasto Dąbrowa Górnicza

Partnerzy projektu:
Pałac Kultury Zagłębia Dom Kultury Ząbkowice
Fundacja Fabryka Kulturalna


20.05.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Recooltywator - Zakaz wjazdu (koncert)

20 maja o godz. 19:00 zapraszamy do klimatycznych wnętrz Piwnicy Teatralnej na koncert młodego, dobrze zapowiadającego się zespołu Zakaz wjazdu.

Zakaz wjazdu to nowo powstały zespół rockowy. Kapelę tworzy czterech znajomych, których połączyła fascynacja muzyką. Póki co ich repertuar składa się głównie z coverów, lecz cały czas pracują nad swoimi utworami, być może niedługo będzie można je usłyszeć.

Recooltywator to projekt, którego głównym celem jest kultywowanie tradycji muzycznych Dąbrowy Górniczej oraz przygotowanie gruntu pod nowe dąbrowskie zespoły. Pałac Kultury Zagłębia przygotował specjalną salę prób wyposażoną w sprzęt nagłośnieniowy, konsolę oraz instrumenty. Po co? Po to, by zespoły z terenu miasta miały gdzie ćwiczyć i tworzyć nową muzykę.

ORGANIZATOREM WYDARZENIA JEST PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA.

IMPREZA BILETOWANA


19.05.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Stare Dobre Małżeństwo - koncert

19 maja o godz. 19:00 na scenie Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi Stare Dobre Małżeństwo.

Stare Dobre Małżeństwo to najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce, od przeszło trzech dekad prowadzony przez Krzysztofa Myszkowskiego - charyzmatycznego pieśniarza, kompozytora i autora o studenckim rodowodzie.

Występy tej legendarnej formacji stanowią atrakcję koncertową na niespotykaną dotąd skalę. Stare Dobre Małżeństwo regularnie zapełnia największe i najbardziej prestiżowe sale koncertowe w kraju. Publiczność zespołu dojrzewając z nim, podąża wiernie jego śladem, co stanowi wartość najwyższą z możliwych.

Skład zespołu:

Krzysztof Myszkowski – śpiew, gitara, harmonijka ustna
Wojciech Czemplik – skrzypce
Tomasz Pierzchniak – kontrabas, gitara basowa

IMPREZA BILETOWANA


19.05.2023 - godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

-
Spotkanie autorskie z Joanną Bator

Miejska Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Joanną Bator, które odbędzie się 19 maja o godz. 18:00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25).

Joanna Bator - pisarka, publicystka i felietonistka. W pierwszych latach XXI wieku poświęciła się pracy naukowej. Wykładała na kilku warszawskich uczelniach i wyjeżdżała na stypendia, w tym aż trzy razy do Tokio. Kultura japońska, którą pokochała, stała się ważną inspiracją w jej twórczości. W latach 2012-2014 była też jurorką w konkursie o Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Przebywając na stypendiach zagranicznych, Joanna Bator pisała felietony i eseje w prasie polskiej i polonijnej. Pierwszą książką wydaną przez autorkę w 2001 roku była publikacja „Feminizm, postmodernizm, psychoanaliza”. Rok później ukazała się jej powieść „Kobieta”, a w 2004 roku przełomowa w karierze autorki książka – „Japoński wachlarz”, do której napisania zainspirował autorkę dwuletni pobyt w Japonii. Książka ta w 2005 roku została uhonorowana Nagrodą Wydawców i Nagrodą im. Beaty Pawlak. W 2009 roku Joanna Bator wydała książkę „Piaskowa Góra”, która była nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz do Nagrody Literackiej Gdynia. Została wydana również w języku niemieckim i w tej wersji książka znalazła się w finale międzynarodowej nagrody literackiej przyznawanej przez Haus der Kulturen der Welt oraz fundację Elementarteilchen – German International Literary Award. Kolejną ważną publikacją autorki była „Chmurdalia”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike w 2011 roku. Jednak dopiero w 2013 roku Joanna Bator została laureatką Nike za powieść z 2012 roku,, „Ciemno, prawie noc”. Później Bator opublikowała esej intymny pod tytułem „Wyspa Łza”, a w 2015 roku – „Rok Królika”. W tym samym roku otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2017 roku ukazała się pierwsza japońska powieść autorki „Purezento”. W 2020 roku wydała książkę „Gorzko, gorzko”, natomiast w 2022 – „Ucieczka niedźwiedzicy”.

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek dla czytelników rusza na 5 dni przed rozpoczęciem wydarzenia na stronie: https://rezerwacje.biblioteka-dg.pl/ lub za pośrednictwem maila: rezerwacje@biblioteka-dg.pl.


19.04.2023 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
FILIA nr 8
ul. Ofiar Katynia 93
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Spotkanie Klubu Historycznego "Echo Strzemieszyc". Daniel Kaznodziej, archeolog, który wygłosi prelekcję pt. "Strzemieszyce przed trzema tysiącami lat".

19 maja (piątek), o godzinie 17.00 zapraszamy Państwa do Filia nr 8 MBP w Dąbrowie Górniczej, na kolejne spotkanie Klubu Historycznego "Echo Strzemieszyc". Naszym i Państwa gościem będzie Daniel Kaznodziej, archeolog, który wygłosi prelekcję pt. "Strzemieszyce przed trzema tysiącami lat".

Nie może Was zabraknąć.

Biblioteka Główna MBP


18.05.2023 - godz. 15.00

Akademia WSB
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA.
Spotkanie Klubu Pacjenta dla osób, które chcą więcej wiedzieć o swoim sercu.

Fundacja „Z sercem do Pacjenta” oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku (Akademia Wyższej Szkoły Biznesu „WSB”) organizuje kolejne spotkanie Klubu Pacjenta dla osób, które chcą więcej wiedzieć o swoim sercu, jak je chronić, o chorobach jakie mogą mu grozić – w szczególności o niewydolności serca, która towarzyszy wielu innym chorobom i jest coraz powszechniejsza. Spotkanie organizowane w ramach kampanii „Za głosem serca” odbędzie się 18 maja w siedzibie Akademii WSB. Wydarzenie organizowane jest pod patronatem Ministerstwa Zdrowia.

Pozdrawiamy serdecznie,
Organizatorzy kampanii „Za głosem serca”

WSTĘP WOLNY


17.05.2023 - godz. 17.30

Akademia WSB
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA.
Spotkanie autorskie z prof. Krzysztof Zanussi, pt. "Prawda w czasach nieprawdy. Wiara w czasach niewiary."

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z prof. Krzysztof Zanussi, pt. "Prawda w czasach nieprawdy. Wiara w czasach niewiary.", które odbędzie się już w najbliższą środę, o godz. 17:30 w Akademia WSB.

Profesor Krzysztof Zanussi to nie tylko znany reżyser filmowy, ale również ceniony scenarzysta oraz producent filmowy.?? Wstęp na wydarzenie jest wolny, więc warto skorzystać z tej wyjątkowej okazji i spotkać się z Panem Profesorem.
Do zobaczenia w Akademii WSB!

WSTĘP WOLNY


14.05.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Robotrons : Niepokonani Aniołowie Galaktyki

Zapraszamy na interaktywny mega-show dla całej rodziny! 14 maja o godz. 13:00 zapraszamy do Pałacu Kultury Zagłębia na Robotrons - Niepokonani Aniołowie Galaktyki.

Lot w kosmos to marzenie każdego z NAS! Podróż po galaktyce? Bycie jednym z astronautów? Realizacja arcytrudnej misji? Teraz to możliwe! NIEPOKONANI ANIOŁOWIE GALAKTYKI - to możliwość zobaczenia przyszłości na własne oczy! Na widzów czeka FASCYNUJĄCĄ PODRÓŻ promem kosmicznym, którego kapitanem jest piękna ALKIONA a jej asystentem android WILLY. Na czas przedstawienia sala widowni zamienia się w kabinę statku kosmicznego, a granica pomiędzy rzeczywistością a fantazją kompletnie się zaciera! Opowiemy Wam o Układzie Słonecznym, pokażemy z czego składa się nasz Wszechświat, a publiczność wraz z głównymi bohaterami będzie napotykać i rozwiązywać KOSMICZNE problemy! Każdy młody podróżnik będzie mógł pobrać i zainstalować na swoim telefonie specjalną aplikację, dzięki której będzie mógł wziąć udział w INTERAKTYWNYCH GRACH!!!

Co czeka widzów ???

Jest rok 2057...jeden z jego najzwyklejszych dni. Podczas kolejnej wyprawy kosmicznej przez galaktykę, załoga statku i jego pasażerowie stają się zakładnikami znanego kosmicznego pirata - generała CRASHA. Pomysłowość, przebiegłość i podstępność generała zagrażają powodzeniu misji. W rezultacie zespół i pasażerowie ryzykują, że na zawsze pozostaną zawieszeni w przestrzeni kosmicznej, dryfując w nieznanej galaktyce. Po awaryjnym lądowaniu na jednej z niezidentyfikowanych planet, kapitan ALKIONA spotyka jej dziwnych mieszkańców, stalowych GIGANTÓW ROBOTRONSÓW. Łącząc siły, bez względu na wszelkie przeciwności, nasi BOHATEROWIE stawiają czoła generałowi by przywrócić nasz świat galaktyce. Jednak generał CRASH nie daje za wygraną i wzywa na pomoc swoich najlepszych wojowników!!! Tylko odwaga, poświęcenie i przyjaźń może pomóc młodym podróżnikom powrócić na ziemię i uratować galaktykę przed zniszczeniem. Albowiem DOBRO zawsze zwycięża ZŁO!

Mega-Show ROBOTRONS - Niepokonani Aniołowie Galaktyki - to:

- 2,5 metrowi STALOWI GIGANCI, zdumiewający pod względem wielkości i detali
- interaktywna i edukacyjna koncepcja programu
- projekcja video, wirtualne postaci
- błyskotliwi i charyzmatyczni komiczni antybohaterowie
- pokaz laserowy i świetlny
- znakomita, tematyczna muzyka i efekty dźwiękowe
- rozbudowane i interaktywne dekoracje imitujące kabinę statku kosmicznego

UWAGA:

Spektakl przeznaczony dla rodzin z dziećmi powyżej 3 roku życia
Czas trwania 70 minut


14.05.2023 - godz. 12.00

Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego
ul. Wojska Polskiego 52
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Festiwal Zdrowia i Urody

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Was na Festiwal Zdrowia i Urody, który odbędzie się 14 maja 2023 r. To wydarzenie, które skupi się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu, z pewnością nie będzie nudy!

Na Festiwalu będziecie mieli okazję skorzystać z różnych aktywności które dla Was przygotowaliśmy, takich jak nauka udzielania pierwszej pomocy z monitorowaniem efektywności, konsultacje z dietetykiem, fizjoterapeutą i wiele innych. Będzie także możliwość skorzystania z badań. Wszystko to, abyście mogli jak najlepiej dbać o swoje zdrowie!

Nie tylko będziecie mogli zadbać o swoje zdrowie, ale także poczuć się pięknie. Będą dla Was także dostępne zabiegi regeneracyjne na dłonie oraz zdrowy kręgosłup - ćwiczenia pod chmurką. Dla tych, którzy uwielbiają rywalizację i lubią sprawdzać swoją wiedzę, organizujemy quizy z zakresu wiedzy o zdrowiu. Oczywiście przewidziane są fajne nagrody!

Zapraszamy Was serdecznie do udziału, wstęp wolny.

Lokalizacja: ul. Wojska Polskiego 52, Dąbrowa Górnicza

WSTĘP WOLNY


13.05.2023 - gdz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
NOC MUZEÓW 2023

Noc Muzeów 2023, 13 maja, godz. 17.00 – 24.00
,,Witajcie w naszej bajce” – noc z polskimi filmami i serialami

17.00 - rozpoczęcie Nocy Muzeów pod hasłem “Witajcie w naszej bajce”.
17.05 - start pracy Akademii Pana Kleksa - w roli Pana Kleksa Jarosław Cyba, kabaret DNO. Akademia działa do godziny 20.00.
17.00 - otwarcie wystawy malarstwa ,,Paleta filmowa Jerzego Zimnocha” - wspomnienie autora.
18.00 – Spotkanie z twórcami serialu “Korona Królów”: prof. Bożena Czwojdrak – konsultantka historyczna, główna scenarzystka - Anna Krasuska, aktorzy - Wojciech Żołądkiewicz i Jędrzej Jezierski.
17.05 - 20.00 Zabawa z językiem angielskim czyli ,,Podróże Pana Kleksa z British School”.
20.00 - losowanie nagród wśród uczestników serialowego Konkursu dla Uważnych - dużych i małych.

Atrakcje: Akademia Pana Kleksa, muzealny pokój zagadek w Kopalni Ćwiczebnej, serialowy Konkurs dla Uważnych dużych i małych z cennymi nagrodami, strefa 4 pancernych w Parku Militarnym “Reduta” i inne niespodzianki.

Wstęp do Muzeum bezpłatny.
Bilety do Kopalni Ćwiczebnej w cenie 20 zł - normalny, 10 zł ulgowy - konieczna wcześniejsza rezerwacja!

ZAPRASZAMY!!


12.05.2023 - godz. 20.00

VILLA MODA
ul. T. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZA-
Sylwia Wiszowata + Open Mic Dąbrowski Wieczór Komediowy

Zapraszamy na kolejny wieczór Dąbrowskiego Wieczoru Komediowego.
1 część Wieczór Open Mic-ów, kilku początkujących komików zaprezentuje się w swoich krótkich programach.

A po przerwie 2 część i Gość Specjalny, laureatka poprzedniego pojedynku stand up'owego, wschodząca gwiazda stand u'pu Sylwia Wiszowata.

Wieczór poprowadzi jak zwykle Damian Kubik
Całość potrwa ok 2 H (w tym przerwa)
Występ przeznaczony dla osób pełnoletnich

IMPREZA BILETOWANA


12.05.2023 - godz. 17.00


MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

-
"Jak słowo daję!" - dyktando dla dorosłych

Zapraszamy wszystkich amatorów poprawnej polszczyzny do wzięcia udziału w Dyktandzie "Jak słowo daję!", które odbędzie się 12 maja o godz. 17:00 w ramach tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek!

Do konkursu mogą przystąpić osoby pełnoletnie, które chciałyby sprawdzić swoje umiejętności językowe, a przy tym dobrze się bawić. Impreza będzie nie tylko okazją do promocji kultury naszego języka ojczystego, ale również możliwością zdobycia atrakcyjnych nagród. Śmiałkowie powalczą także o tytuł "Mistrza Ortografii".

Zgłoszenia do udziału w Dyktandzie należy dostarczyć do 4 maja br. za pośrednictwem poczty elektronicznej, wysyłając wypełniony formularz na adres: promocja@biblioteka-dg.pl, bądź osobiście w siedzibie organizatora (Biblioteka Główna MBP, ul. T. Kościuszki 25). O zakwalifikowaniu do konkursu decyduje kolejność zgłoszeń.

Regulamin i kartę zgłoszenia można pobrać ze strony www.biblioteka-dg.pl .
Wydarzenie finansowane ze środków Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej.

WSTĘP WOLNY


11.05.2023 - godz. 18.00


MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

-
Spotkanie autorskie z Grzegorzem Piątkiem

Miejska Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Grzegorzem Piątkiem, laureatem „Paszportu Polityki”, które odbędzie się 11 maja o godz. 18:00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25).

Grzegorz Piątek (ur. 1980 r.) – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pisze, wykłada, opowiada i oprowadza. Był kuratorem wielu wystaw, pracował jako redaktor miesięcznika „Architektura-Murator”, pisał felietony w „Gazecie Stołecznej” oraz artykuły o architekturze, designie i mieście.

Jego książki „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (2016 r.) i „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” (2020 r.) zostały uhonorowane Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, „Najlepsze miasto świata” znalazło się także w finale nagrody Nike, natomiast „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939” (Wydawnictwo W.A.B.) otrzymała w 2022 roku „Paszport Polityki”.

Wydarzenie odbędzie się w ramach Tygodnia Bibliotek, dofinansowanego ze środków Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza.

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek dla czytelników rusza na 5 dni przed rozpoczęciem wydarzenia na stronie: https://rezerwacje.biblioteka-dg.pl/ lub za pośrednictwem maila: rezerwacje@biblioteka-dg.pl.


09.05.2023 - godz. 16.00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA Ząbkowice

www.palac.art.pl

-
DRUGIE DNO - Kabaret Pałacu Kultury Seniora

Serdecznie zapraszamy na występ kabaretowy seniorów z grupy "DRUGIE DNO" pod kierunkiem Jarosława Cyby. Dojrzali wiekiem, ale wciąż młodzi duchem rozbawią Was do łez już 9 maja (wtorek) o godz. 16:00.

Kabaret tworzą uczestnicy Pałacu Kultury Seniora (PKS) i mają za sobą już występy w Piwnicy PKZ, Klubie Osiedlowym Krąg oraz podczas wydarzenia Aleją Gwiazd na scenie Pałacu Kultury Zagłębia.

Podczas imprezy będzie miała miejsce premiera spektaklu "ZRYWAM SIĘ STĄD" w wykonaniu uczestniczek zajęć filmowych DKZ.

WSTĘP WOLNY


09.05.2023 - godz. 15.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Zapraszamy na otwarte spotkanie "Żywej Biblioteki"

Zapraszamy na otwarte spotkanie "Żywej Biblioteki" w naszym mieście. Przyjdź i wypożycz jedną z "żywych książek", a dowiesz się co ma do zaoferowania!
Podobnie jak w prawdziwej bibliotece, Czytelnik/czka Żywej Biblioteki może wybierać z całego szeregu tytułów. Różnica polega na tym, że książkami są tu ludzie, a zamiast czytania jest rozmowa.
Spotkanie odbędzie się 9 maja w godz. 15:00-19:00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25).
Wydarzenie realizowane w ramach przedsięwzięcia grantowego "Czytanie wszystkimi zmysłami" finansowanego w ramach projektu "Kultura bez barier".

Biblioteka Główna MBP


06.05.2023 - godz. 21.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Nocne Pałacowanie - w klimacie polskiej komedii - na BIS!

Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę – i nic w tym dziwnego! W czasach kryzysu należy oszczędzać, dlatego zapraszamy Was na zwiedzanie Pałacu Kultury Zagłębia w całkowitych ciemnościach, czyli Nocne Pałacowanie, które odbędzie się 6 maja od 21:00 w klimacie polskich komedii – i pamiętajcie „parówkowym skrytożercom mówimy stanowcze NIE”!

Na życzenie widzów, pracownicy PKZ postanowili powtórzyć zwiedzanie w całkowitych ciemnościach, które odbyło się 10 lutego br., a które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

No dobrze… nie w całkowitych ciemnościach, koniecznie weźcie ze sobą latarki lub czołówki, gdyż czeka Was wycieczka po najładniejszych salach pałacu oraz pomieszczeniach na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Bunkrów nie będzie, ale też będzie zajefajnie!

Co ty wiesz o zwiedzaniu? Wiemy tyle, że chodząc po pałacu będziecie spotykać aktorów (pracowników PKZ), którzy odtworzą dla Was scenki z najlepszych polskich komedii!

Zwiedzanie odbędzie się w grupach po 26 osób, które będą rozpoczynać zwiedzanie o godzinach:

Grupa I (6 maja) – 21:00 (BILETY)
Grupa II (6 maja) – 22:40 (BILETY)
Grupa III (7 maja) – 1:20 (BILETY)

Czas zwiedzania ok. 1,5 h

Nocne Pałacowanie odbywa się pod szyldem jubileuszu 65-lecia Pałacu Kultury Zagłębia i skierowane jest do młodzieży (od 15. roku życia) i osób dorosłych.


06.05.2023 - godz. 16.00

VILLA MODA
ul. T. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZAIMPREZA BILETOWANA

-
Oi Ain't Dead vol. 7

To już kolejny rok kiedy mamy nieodpartą przyjemność Was zaprosić na następną z kolei edycję Oi Ain't Dead vol. 7
na deskach zagrają przed Wami:

The Arogants - Czech Republic
Bachor - Wyszków
Alles Raus - Gdańsk
Alpha Rebels - Wrocław
Virus SPM - Sosnowiec

Bilety będą do nabycia w przedsprzedaży w cenie:
- 70 zł przedsprzedaż (pisać na email)
- 80 zł w dniu koncertu ( na bramce)

pisać na email: oiaintdead6@vp.pl

Rozpoczęcie koncertu - info niebawem (trza dogadać)
Do zobaczenia przy barze!!!

* Impreza przeznaczona dla osób 18+
** Zakaz nagrywania imprezy.
*** Zabierz dobry humor ze sobą


05.05.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Gregorian Grace - koncert

5 maja 2023 na scenie Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi Gregorian Grace – Polska Trasa Koncertowa 2023 z nowym programem!

Polski zespół Gregorian Grace po serii koncertów w Niemczech, Danii i Holandii wraca do kraju, aby przenieść widzów w świat chorału gregoriańskiego swoim unikalnym brzmieniem z zupełnie nowym programem! Wsłuchując się w tę piękną harmonię dźwięków będzie można podziwiać starodawne melodie oraz harmonię współbrzmienia różnych wyznań: obok oryginalnej, chorałowej muzyki średniowiecza zaprezentowane zostaną światowe hity pop, blues i rock, takie jak Ameno (Era), Hallelujah (Leonard Cohen), Sound of Silence (Simon&Garfunkel), Knocking on Heaven’s Door (Bob Dylan) oraz wiele, wiele innych, które w połączeniu z mistycznym śpiewem gregoriańskim staną się tego wieczoru prawdziwymi dziełami sztuki! Wystąpią śpiewacy, dzięki którym będzie można zanurzyć się w całej palecie barw ludzkiego głosu: od wysokiego sopranu i wokaliz głosem białym, poprzez kontratenora, aż do mistycznego basowego śpiewu gardłowego. Wyobraźnię widzów pobudzą dodatkowo elektroniczne efekty świetlno-dźwiękowe oraz wirtuozowskie improwizacje zespołu instrumentalistów live! Koncert Gregorian Grace to niepowtarzalna okazja do tego, aby dać pochłonąć się gregoriańskiej delikatności brzmienia i odkryć znaną już muzykę na nowo. To po prostu trzeba przeżyć!

IMPREZA BILETOWANA


05.05.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
KLUB HELIKON
Wojska Polskiego
DĄBROWA GÓRNICZA-
Najpiękniejsze tanga i walce - koncert Chóru Zorza i zespołu Non a capella

Klub Osiedlowy Helikon zaprasza na koncert pt. Najpiękniejsze tanga i walce, który odbędzie się dnia 5 maja 2023 o godz. 18:00. W koncercie weźmie udział: Chór Zorza, zespół Non a capella oraz soliści i instrumentaliści związani z Klubem Helikon. Podczas tego niezapomnianego wieczoru, będą mogli Państwo usłyszeć takie utwory jak: La paloma, Clavelitos, Tango kat, walc z operetki Hrabina Mariza, Tangolita czy Wielka sława to żart z operetki Baron cygański.
Koncert przygotowała Elżbieta Kaźmierska, przy fortepianie – Wenanty Domagała.

20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA


03.05.2023 - gdz. 12.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Zlot Pojazdów Zabytkowych "Urodziny Borewicza"

3 maja br. zapraszamy na Zlot Pojazdów Zabytkowych "Urodziny Borewicza".
Samochody zaparkują przed Muzeum w godzinach 12.00 - 15.00.
Miłośników starych samochodów zapraszamy serdecznie do udziału:-)

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


03.05.2023 - gdz. 11.00

Pomnik Żołnierza Zwycięscy
Plac Bema
DĄBROWA GÓRNICZA - GOŁONÓGWSTĘP WOLNY

-
Święto rocznicy ogłoszenia Konstytucji 3 Maja

Miasto Dąbrowa Górnicza i Muzeum Miejskie „Sztygarka"
zapraszają na miejskie obchody rocznicy ogłoszenia Konstytucji 3 Maja.

3 maja 1791 r. zagrożona przez sąsiadów Rzeczpospolita zdobyła się na odwagę przeprowadzenia reform i stworzenia aktu prawnego, który miał uczynić z niej silne i zdrowe państwo. Uchwalono akt konstytucji, który w całości wynikał z oświeceniowych koncepcji filozoficznych oraz spełniał wszystkie wymogi jakie można postawić nowoczesnej ustawie zasadniczej. Dlatego z dumą możemy mówić o tym akcie jako pierwszej konstytucji w Europie i drugiej po amerykańskiej na świecie.

Uroczystości związane z obchodami rocznicy ogłoszenia Konstytucji 3 Maja odbędą się 3 maja o godzinie 10.00 przy pomniku Żołnierza Zwycięzcy w Gołonogu.
Organizator: Muzeum Miejskie "Sztygarka"

10.00 - spotkanie okolicznościowe pod pomnikiem Żołnierza Zwycięzcy w Gołonogu – plac Bema


01.05.2023 - gdz. 11.00

Pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów
Plac Wolności
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Święto Pracy w Dąbrowie Górniczej

Miasto Dąbrowa Górnicza i Muzeum Miejskie „Sztygarka"
zapraszają na miejskie obchody Święta Pracy:

g. 11:00 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Bohaterom Czerwonych Sztandarów,
g. 11:15 – premiera filmu o akcji Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej na stacji kolejowej w Sławkowie w 1907 r. (warsztat Fabryki Pełnej Życia).

Po oficjalnych uroczystościach zapraszamy do korzystania z oferty gastronomicznej Fabryki Pełnej Życia.

Patronem tegorocznych obchodów Święta Pracy w Dąbrowie Górniczej jest Tomasz Arciszewski – organizator pierwszej manifestacji 1-majowej w Zagłębiu Dąbrowskim i dowódca akcji OB PPS w Sławkowie.

Tomasz Arciszewski (1877 – 1955)
Robotnik w fabryce Fitzner & Gamper i hucie „Katarzyna" w Sosnowcu. Działacz PPS, twórca jej struktur w Zagłębiu Dąbrowskim. Jeden z przywódców OB PPS. Minister w pierwszych rządach niepodległej RP (Ignacego Daszyńskiego i Jędrzeja Moraczewskiego). Poseł na Sejm RP. Założyciel i prezes Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Premier rządu RP na uchodźstwie (1944-1947).


29.04.2023 - godz. 19.00

VILLA MODA
ul. T. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZAIMPREZA BILETOWANA

-
Koncert Jazzowy Filip Żółtowski Quartet

Filip Żółtowski Quartet to młody, gdański zespół założony w sierpniu 2020 roku. Kwartet w 2020 roku zdobył 3 miejsce na Blue Note Jazz Competition, a w 2022 został wyróżniony przez fundacje JazzPoPolsku na konkursie JazzJuniors w Krakowie.
Mimo niedługiego stażu występowali już na znaczącym Festiwalu Jazz Jantar (premiera materiału z płyty Humanity) oraz na Sopot Molo Jazz Festiwal.
Dużym wyróżnieniem było zaproszenie zespołu do zaprezentowania swojej debiutanckiej płyty „Humanity" w eksluzywnej serii koncertów JAZZ.PL
na antenie II Programu Polskiego Radia.

Filip Żółtowski Quartet łączy w swojej koncepcji tradycje jazzowego grania z nowoczesnymi brzmieniami i śpiewnymi tematami, czerpiąc także z polskiego folkloru.
Jest to fuzja muzyki jazzowej, często mocno improwizowanej, z elektronicznymi brzmieniami, inspirowanymi producentami znanymi bardziej ze sceny muzyki pop czy EDM (np. Flume, Medasin), a także hip-hopowymi beat'ami w stylu produkcji James'a Yancey (J.Dilla).
Jeśli mielibyśmy zdefiniować główny punkt łączący tę fuzję gatunków, to będzie to właśnie jazz, zainspirowany stylem Steve'a Coleman'a and Five Elements, czy Brad'a Mehldau.
Skład zespołu:
Filip Żółtowski- trąbka
Szymon Zawodny- saksofon
Wojtek Wojda- instrumenty klawiszowe
Mikołaj Stańko- perkusja
BILETY www.kupbilecik.pl / Villa Moda Dąbrowa Górnicza
cena za BILET
normalny / 50zł
Bilet ulgowy /studencki 40zł

„Humanity" to materiał przemyślany na wskroś: koncepcja powiązania natury z algorytmem to nic innego jak udana próba uzasadnienia organicznego splotu elementów bardziej tradycyjnych, czyli stylistyki quasi-bigbandowej (nie tylko big bandów jazzowych, ale także klasycznych orkiestr symfonicznych czy komercyjnych orkiestr rozrywkowych drugiej połowy XX w.) z nowszymi trendami jak jazz fusion czy współczesna muzyka taneczna. "
Tomasz Rozwadowski po koncercie na Jazz Jantar Festiwal.

Płyta zespołu została dostrzeżona i umieszczona przez portal 2666 - Art of Listening na kanale You Tube .
Przez cztery miesiące materiał zdobył ponad 100 tysięcy wyświetleń oraz 6 tysięcy polubień.
Płyta Humanity jest jedną z najczęściej słuchanych od premiery na tym kanale.

Płyta:
https://www.youtube.com/watch?v=-q0UzjstHLU&t=2126s

Koncert:
https://youtu.be/LBg-0KrMs68


29.04.2023 - godz. 18.00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA ZąbkowiceIMPREZA BILETOWANA

-
Koncert zespołu Róże Europy

29 kwietnia o 18:00 na scenie głównej Domu Kultury Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej wystąpi legendarny polski zespół - Róże Europy!

13 grudnia ubiegłego roku Róże Europy weszły w jubileuszowy, czterdziesty rok działalności estradowej, który dodatkowo będzie też rokiem świętowania 30-lecia płyty "Marihuana". Na koncertach można spodziewać się solidnej dawki rockowych przebojów m.in. utworów "Radio młodych bandytów", "Stańcie przed lustrami", "Jedwab". Prawdziwą gratką dla widzów jest powrót Artura Orzecha na większość juboleuszowych koncertów. Artur Orzech, zanim stał się popularnym dziennikarzem muzycznym, telewizyjnym, był jednym z założycieli i gitarzystą zespołu Róże Europy, a także współautorem utworów zespołu, w tym kilku przebojów - z płyt: "Stańcie przed lustrami" (1988) i "Krew Marilyn Monroe" (1989).www.palac.art.pl


29.04.2023 - godz. 15.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
O mało co... - spektakl

29 kwietnia 2023 o godz. 15:30 i 19:00 odbędzie się spektakl komediowy, pt. O mało co... - to gwiazdorska komedia teatralna, w której sport, jedzenie i ubrania często zmieniają swoje przeznaczenie!

Kiedy Brian zaczyna uprawić jogging, jego żona Hilary jest bardziej niż szczęśliwa. Nie wie tylko, że sport jest jedynie przykrywką dla schadzek jej męża z młodą kochanką o imieniu Wendy, do których dochodzi w mieszkaniu George'a - najlepszego przyjaciela Briana. Gdy mąż Hilary udaje się na tzw. bieganie, jego żona ma szansę przyjmować własnego kochanka - George'a. Z pozoru idealna układanka zaczyna się rozsypywać, gdy Jessica, żona George'a, przedwcześnie wraca z podróży, zastając w domu kogoś zupełnie obcego! Czy sport to na pewno zawsze zdrowie? Czy pielęgniarki Czerwonego Krzyża są aż tak uczynne? Ile kurczaka w winie można zjeść w jeden wieczór? Na te wszystkie pytania znajdą Państwo odpowiedź w przewrotnej komedii O mało co...!

Przełożyła: Elżbieta Woźniak
Licencja: Agencja Dramatu i Teatru ADiT
Reżyseria: Jakub Wons
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Jola Czaja

Obsada:
Anna Mucha
Barbara Kurdej-Szatan / Katarzyna Zielińska
Dominika Kachlik
Filip Bobek
Michał Sitarski

Organizator: Agencja ADRIA-ART


28.04.2023 - godz. 18.00


MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Magdalena Majcher

Miejska Biblioteka Publiczna i Okręg Śląski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich serdecznie zapraszają na wydarzenia w ramach projektu „Książka od podszewki"!

Już 28 kwietnia o godz. 18:00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25) gościem dąbrowskiej książnicy będzie Magdalena Majcher - pochodząca z Czeladzi pisarka, autorka ponad 20 powieści, m.in. "Mocna więź", "Małe zbrodnie".

?Rezerwacja bezpłatnych wejściówek dla czytelników rusza na 5 dni przed rozpoczęciem wydarzenia na stronie: https://rezerwacje.biblioteka-dg.pl/ lub za pośrednictwem maila: rezerwacje@biblioteka-dg.pl.

Biblioteka Główna MBP


28.04.2023 - godz. 17.00

Fabryka Pełna Życia - DEFUM
ul. Kościuszki 3
DĄBROWA GÓRNICZA-
MIĘDZYPOKOLENIOWE KARAOKE & POTYCZKI

Sezon 2023 zaczynamy śpiewająco.

W piątek, 28 kwietnia od godziny 17:00 do 20:00 zapraszamy dzieci, młodzież i seniorów do wspólnej zabawy pod hasłem: MIĘDZYPOKOLENIOWE KARAOKE & POTYCZKI.

W programie quizy, zabawa z muzyką, karaoke i niespodzianki do wygrania! Udział jest bezpłatny!

WSTĘP WOLNY


27.04.2023 - godz. 17.00


MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Igor Brejdygant – scenarzysta, reżyser, fotograf i pisarz.

Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Oddziału w Katowicach serdecznie zapraszają na wydarzenia w ramach projektu „Książka od podszewki”!

27 kwietnia o godz. 17:00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25) gościem dąbrowskiej książnicy będzie Igor Brejdygant – scenarzysta, reżyser, fotograf i pisarz. Napisał scenariusze m.in. do “Zbrodni” (reż. Greg Zgliński),”Prostej historii o morderstwie” (reż. Arkadiusz Jakubik),”Palimpsestu” (reż. Konrad Niewolski) oraz “Paradoksu” (reż. Greg Zgliński, Borys Lankosz i Igor Brejdygant). W cyklu “Szaleńcy Pana Boga” zrealizował dokumenty “Bracia”, “Kazanie nad czarną rzeką” i “Latawiec”.

Dużą popularność przyniosły mu powieści kryminalne: “Paradoks”, “Szadź”, “Rysa” i jej kontynuacja “Układ”.

Biblioteka Główna MBP


26.04.2023 - godz. 20.00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA Ząbkowice

www.palac.art.pl

-
Adam van Bendler - Zło konieczne - Stand-up

26 kwietnia o 20:00 na scenie Domu Kultury Ząbkowice wystąpi znany i lubiany stand-up'er Adam van Bendler! Zaprezentuje on program zatytułowany Zło konieczne!

"Zło konieczne".
Po raz kolejny Adam staje na głowie aby pomóc nam oderwać się od problemów dzisiejszego świata. Co tym razem wydarzy się na żywo podczas kolejnego programu Adama? Beatbox? Iluzja? Energetyzowanie wody? Pokaz garnków? Nie wiadomo. Jedno jest pewne, mądrość, jakość, klasa i styl - z tym będzie ciężko. Ale na pewno będzie śmiesznie do bólu.

IMPREZA BILETOWANA


26.04.2023 - godz. 18.00


MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

-
Prelekcja "Od pomysłu do wydania - jak powstaje książka" - dąbrowska pisarka Anna Cieplak

Wraz z Okręg Śląski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich serdecznie zapraszamy na wydarzenie w ramach projektu „Książka od podszewki”!

26 kwietnia o godz. 18:00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25) z prelekcją pn. "Od pomysłu do wydania - jak powstaje książka?" będzie czekać na Państwa dąbrowska pisarka Anna Cieplak, nominowana w zeszłym roku do Literackiej Nagrody "Nike" za książkę "Rozpływaj się".

Autorka jest laureatką Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za powieść „Ma być czysto”. W swoim dorobku ma również pozycje: „Zaufanie” (2015), „Lata powyżej zera”, (2017) oraz „Lekki bagaż” (2019).

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek dla czytelników rusza na 5 dni przed rozpoczęciem wydarzenia na stronie: https://rezerwacje.biblioteka-dg.pl/ lub za pośrednictwem maila: rezerwacje@biblioteka-dg.pl.

WSTĘP WOLNY


26.04.2023 - godz. 17.30

MOPT
ul. 3 Maja
DĄBROWA GÓRNICZA-
Monodram "Życie to jest teatr"

WSTĘP WOLNY


25.04.2023 - godz. 17.00


MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Tajlandia - kraj ostrych przypraw i łagodnych ludzi

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej i Stowarzyszenie Aktywności Społecznej "Dąbrowiacy" zapraszają na spotkanie z Iwoną i Piotrem Gondarczykami pn. Tajlandia. Kraj ostrych przypraw i łagodnych ludzi", które odbędzie się 25 kwietnia o godz. 17:00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25).

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek dla czytelników rusza na 5 dni przed rozpoczęciem wydarzenia na stronie:
https://rezerwacje.biblioteka-dg.pl/

Osoby nie będące członkami SAS “Dąbrowiacy” oraz nie posiadający karty bibliotecznej będą mogli zarezerwować wejściówki za pośrednictwem maila: rezerwacje@biblioteka-dg.pl

Biblioteka Główna MBP


25.04.2023 - godz. 16.30

Świetlica Środowiskowa
ul. Spacerowa 4
DĄBROWA GÓRNICZA-
Kobieta Wiosną Jest - koncert wiosenny

WSTĘP WOLNY


24.05.2023 - godz. 17.00

DOMOLO
ul. Siewierska 35
DĄBROWA GÓRNICZA-
Kruk & Wojtek Cugowski w Domolo

Kruk w Domolo! Przyjdźcie spotkać się z zespołem, który wydał właśnie płytę będącą zapisem koncertu, pt. Live At Rock Pogoria!

24 kwietnia o godz. 17 będzie można pogadać, podpisać płytę, a może nawet... posłuchać Kruka akustycznie?

Zapraszamy do Domolo w rockowej oprawie. Po raz pierwszy takiej w ogóle!

WSTĘP WOLNY


16-23.04.2023

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
13. Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi

Od 21 do 23 kwietnia br. w Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się kolejna, 13. edycja folkowego święta - Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego Zagłębie i Sąsiedzi!

Przez trzy dni na głównej pałacowej scenie wystąpią setki młodszych i starszych ludowych artystów, tworzących kapele, grupy śpiewacze oraz zespoły pieśni i tańca! Deski Sali Teatralnej staną się ponownie areną dla polskiej tradycji, pieśni i obrzędów!

Festiwal ma charakter konkursu, którego uczestnikami są amatorskie grupy folklorystyczne z całego kraju. Uczestnicy prezentują program autentyczny, wierny tradycyjnym wykonaniom lub artystycznie opracowany, jednak nie zmieniający w istotny sposób pierwowzoru ludowego. Zmaganiom zespołów będzie bacznie przyglądać się Rada Artystyczna składająca się ze specjalistów Polskiej Sekcji CIOFF (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Art Traditionnels), czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.Harmonogram festiwalu:

27 marca - 19 maja
Wystawa tkana podwójnie - Janowska Tkanina Dwuosnowowa

16 kwietnia - 5 maja
Wystawa rękodzieła Kół Gospodyń z Dąbrowy Górniczej - Kawiarnia PKZ

21 kwietnia

wykład o tkaninie dwuosnowowej i pokaz tkania - Sala Konferencyjna nr 218 g. 11:00 (wstęp wolny)
warsztaty rękodzieła artystycznego dla dzieci w Holu I piętra PKZ od g. 11:00 (wstęp wolny)

10:30 przesłuchania konkursowe – dzieci:
Zespół ELEGIA Sułkowice
ZPiT MALI ŚWIERCZKOWIACY Tarnów
gr. śpiewacza ZR MALI MAGURZANIE Łodygowice
DZR MALI SŁOPNICZANIE Słopnice
ZR MALI MAGURZANIE Łodygowice
ok. 12:00
ZPiT MAŁE SŁOWIANKI gr. 2 Kraków
gr. śpiewacza ZR MALI LIPNICZANIE Lipnica Wielka
ZPiT MAŁE SŁOWIANKI gr. 3 Kraków
ZR MALI LIPNICZANIE Lipnica Wielka
DZR MAŁE CIARDASIE Czarna Góra
ok. 13:00
DZG MALI HAMERNICY Kraków
ZR DOLINA SŁOMKI Stronie /Przyszowa
gr. śpiewacza DzZG MALI HAMERNICY Kraków
ZR CIARDASIE Czarna Góra
14:00-14:45 przerwa
Szkolny ZR BUKOWIOKI Buków
ZR KIYRPECKI Łącko
Szkolny zespół śpiewaczy BUKOWIANKI Buków
ZR MAŁE JANCZOWIOKI Janczowa
gr. śpiewacza ZG KIYRPECKI Łącko
ZF ROZTOCZE Tomaszów Lubelski
ok. 16:15
gr. śpiewacza ZR ORAWIANIE Lipnica Wielka
ZR NISKOWIOKI Niskowa
Zespół SKRZYPNIANKI Skrzypne
ZR MAŁE ROŻNOWIOKI Gródek n/Dunajcem
ZF DZIATKI Z CHATKI Poleśnica /Zakliczyn
ZR ORAWIANIE im. Heródka Lipnica Wielka
17:45- 18:45 przerwa

18:45 FINAŁ – wręczenie nagród

19:00 przesłuchania konkursowe - dorośli
Zespół SKRZYPNIANKI Skrzypne
grupa śpiewacza ZR NISKOWIOKI Niskowa /Chełmiec
Kapela ZR JANCZOWIOKI Janczowa
grupa śpiewacza ZR ORAWIANIE Lipnica Wielka
Muzyka ZR ORAWIANIE Lipnica Wielka
Kapela OPATKOWICE Poleśnica /Zakliczyn
ZR ROŻNOWSKA DOLINA Gródek n/Dunajcem

ok. 20:30 zakończenie prezentacji


22 kwietnia

11:00 przesłuchania konkursowe - dorośli

RZPiT ZAWIERCIE Zawiercie
ZF ROZTOCZE Tomaszów Lubelski
Młodzieżowa Kapela Ludowa GACOKI Gać
Zespół Śpiewaczy TOPOROWIANKI Mierzęcice
RZPiT MARKOWIANIE Markowa
ok. 12:00
grupa śpiewacza ZPiT SILESIANIE UE Katowice
Zespół ELEGIA Sułkowice
Zespół Śpiewaczy MIZEROWIANKI Mizerów /Suszec
Kapela Ludowa DZIAŁOSZACY A. Kocerby Działoszyce
RZŚ RADOSTOWIANKI Radostowice
ok. 13:00
grupa śpiewacza RZPiT LACHY Nowy Sącz
Zespół Śpiewaczy POGODNA JESIEŃ Suszec
Kapela RZPiT LACHY Nowy Sącz
Zespół KORONA ŻARNOWCA Żarnowiec
RZPiT LACHY Nowy Sącz
14:30-15:00 przerwa
grupa śpiewacza BABIOGÓRZANIE Maków Podhalański
Kapela ZPiT SWOJACY Wierzchosławice
KGW w Niegowoniczkach-Jura Niegowoniczki
ZR BABIOGÓRZANIE - POLANA MAKOWSKA Maków Podhalański
Zespół śpiewaczy MOGILANKI Mogilany
ok. 16:00
grupa śpiewacza ZR OwCok Jabłonka
ZR MOGILANIE Mogilany
Muzyka ZR OwCok Jabłonka
ZR OwCok Jabłonka
ok. 17:15
grupa śpiewacza ZR MYSTKOWIANIE Mystków
ZR CIEŚLICA Zawoja
kapela ZR MYSTKOWIANIE Mystków
SUSKO MUZYKA Sucha Beskidzka
ZR MYSTKOWIANIE Mystków

ok. 18:30 zakończenie prezentacji


23 kwietnia

10:30 przesłuchania konkursowe - dorośli
RZF PODLESIANKI Katowice
Zespół Śpiewaczy KGW LESNIAKI Siewierz
ZR SĄDECZOKI Nowy Sącz
SUSKIE ŚPIYWOCKI Sucha Beskidzka
ZR KONIAKÓW Koniaków
ok. 11:40
ZG HAMERNIK Kraków
grupa śpiewacza BOLĘCANKI Bolęcin
ZR BYSTRY POTOK z Kacwina Kacwin
grupa śpiewacza ZG HAMERNIK Kraków
grupa śpiewacza BOLĘCANIE Bolęcin
Kapela ZG HAMERNIK Kraków
13:10-13:50 przerwa
ZR KIYRPECKI Łącko
Kapela Ludowa ISKIERCZANIE Dębica
ZPiT KŁOSOWIANIE Strzyżów
Kapela LIPNICZANIE Lipnica Wielka
Kapela Romana Wojciechowskiego Tomaszów Mazowiecki
ok. 15:00
ZR LIPNICZANIE Lipnica Wielka /Korzenna
Studencki ZPiT KATOWICE UŚ Katowice
Kapela JAKUBKOWIANIE Łososina Dolna
ZR JAKUBKOWIANIE Łososina Dolna

ok. 16:00-18:00
WARSZTATY TANECZNE dla wszystkich uczestników i widzów oraz POTAŃCÓWKA

18:00 FINAŁ FESTIWALU – wręczenie nagród 23 kwietnia


22.04.2023- godz. 19.00

HALA WIDOWSKOWO-SPORTOWA "CENTRUM"
ul. Aleja Róż 3
DĄBROWA GÓRNICZA-
Polska Noc Kabaretowa 2023

Polska Noc Kabaretowa 2023 to wydarzenie rozrywkowe, o jakim Wam się nie śniło. W premierowej odsłonie najlepszego humoru wystąpi czołówka polskich kabaretów. Nowy program, nowy skład i tematy, jakich na kabaretowej scenie jeszcze nie było.

Hala WS "CENTRUM"

IMPREZA BILETOWANA


22.04.2023 - godz. 9.30

Akademia WSB
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA

.
15 lat istnienia Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego

15 lat istnienia Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Kiedy to minęło? Sami nie wiemy. Przez te lata tysiące małych studentów opuściło mury Akademia WSB - WSB University zdobywając wiedzę, swoje pierwsze doświadczenia naukowe i nowych przyjaciół.

W imieniu JM Rektor dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB oraz Patrona Honorowego Marcina Bazylaka - Prezydenta Dąbrowy Górniczej zapraszamy wszystkich Studentów i Absolwentów Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego oraz ich rodziny do wspólnego świętowania, które odbędzie się 22 kwietnia br. o godz. 9.30 w Akademii WSB.

Gościem specjalnym będzie znany i lubiany przez wszystkie dzieci, obecny z nami od samego początku Pan Korek Laboratorium.

Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy realizowany jest wspólnie z Miasto Dąbrowa Górnicza pod patronatem Marcina Bazylaka - Prezydenta Dąbrowy Górniczej.

WSTĘP WOLNY


21.04.2023 - godz. 19.00

VILLA MODA
ul. T. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
ŚPIEWOGRANIE

Kolejne terminy Śpiewogrania:
21 kwietnia i 26 maja - zapraszamy


18.04.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Scena/anecS - Coffee Experiment

18 kwietnia o 19:00 w ramach jazzowego cyklu Scena/anecS wystąpi zespół Coffee Experiment! Koncert z publicznością na scenie głównej Pałacu Kultury Zagłębia!

Scena/anecS to cykl koncertów w Pałacu Kultury Zagłębia, którego celem jest zniesienie bariery między widzami a artystami oraz umożliwienie bezpośredniego obcowania z muzyką i jej twórcami w przyjaznej, a nawet rodzinnej atmosferze. Bariera w postaci kurtyny przestaje istnieć, a publiczność zasiada wraz z artystą w aneksie scenicznym, czyli na deskach PKZ! Zróżnicowany repertuar z wyraźnym akcentem jazzowym to cecha charakterystyczna cyklu.

Coffee Experiment - kolektyw dziewięciu osób, który poprzez muzykę pragnie jak najwierniej odwzorować to co gra w ich sercach. Skupiają się na dostrzeganiu możliwości improwizacji. W muzycznych podstawach zespołu można zaobserwować zbieżność wielu gatunków z akcentami afroamerykańskiej muzyki. Cechą muzyki Coffee Experiment jest radość grania zrodzona ze wspólnego wysiłku, aby rozwijać się twórczo. Wymieniając się indywidualnymi inspiracjami, refleksjami i doświadczeniami tworzą charakter osadzony na dźwiękach z pogranicza muzyki soul, R&B oraz jazzu. Zespół został założony w kwietniu 2015 r. zaczynając niepozornie jako grupa przyjaciół z Rudy Śląskiej, którzy znali się od lat z różnych projektów muzycznych począwszy od swingu, poprzez rock, a kończąc na elektronice. W czerwcu 2019 grupa zyskała nowych członków wzbogacając się o nowe pomysły kontynuując projekt pełen świeżości, energii i smaku. Eksperymentując dźwiękiem pragną aby słuchacz odnalazł w muzyce cząstkę siebie. Coffee Experiment od początku istnienia wyróżniały unikalne warstwy muzyczne, których aromat został doceniony na wielu prestiżowych koncertach jak i prywatnych eventach. Zespół tworzy również cykliczne imprezy, które wypełniają sale koncertowe po brzegi.


18.04.2023 - godz. 16.30

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA

Biblioteka Główna MBP

-
Z Zagłębiowskim Towarzystwem Genealogicznym za pan brat. Prelekcja: "ABC genealogii"

Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Oddziałem Zagłębiowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich serdecznie zapraszają na prelekcję pn. "ABC genealogii", które odbędzie się 18 kwietnia o godz. 16:30 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25).

Prowadzenie: Paweł Całka i Antoni Sławatecki

WSTĘP WOLNY


16.04.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Hulanki - spektakl taneczny w wykonaniu zespołu Art Color Ballet

16 kwietnia o 19:00 w ramach 13. Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego Zagłębie i Sąsiedzi, na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia, zobaczymy znakomite widowisko - spektakl taneczny Hulanki grupy Art Color Ballet. Spektakl inspirowany jest folklorem polskim, wesoły lekki klimat nawiązuje do polskiej tradycji. Połączenie tradycyjnych motywów malarskich, najciekawszych brzmień muzyki ludowej oraz motywów charakterystycznego tańca pozwoli na nowo odkryć piękno polskiej kultury ludowej.

13. MFF Zagłębie i Sąsiedzi - w ciągu trzech dni na głównej pałacowej scenie wystąpią setki młodszych i starszych ludowych artystów, tworzących kapele, grupy śpiewacze oraz zespoły pieśni i tańca! Deski Sali Teatralnej staną się ponownie areną dla polskiej tradycji, pieśni i obrzędów! Festiwal ma charakter konkursu, którego uczestnikami są amatorskie grupy folklorystyczne z całego kraju. Uczestnicy prezentują program autentyczny, wierny tradycyjnym wykonaniom lub artystycznie opracowany, jednak nie zmieniający w istotny sposób pierwowzoru ludowego. Zmaganiom zespołów będzie bacznie przyglądać się Rada Artystyczna składająca się ze specjalistów Polskiej Sekcji CIOFF (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Art Traditionnels), czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.

W 1998 roku Agnieszka Glińska, zafascynowana tańcem, muzyką i malarstwem, założyła w Krakowie zespół Art Color Ballet. Pierwszy spektakl był formą eksperymentu performance łączącego malarstwo na ciele, żywą muzykę oraz taniec. Ogromne zainteresowanie tą nową formą sztuki doprowadziło do stworzenia pierwszego w Polsce zespołu tańca wykorzystującego w spektaklach bodypainting. Autorskie kompozycje choreografii, scenografii, muzyki oraz makijażu ciała, tworzą spektakl malarstwa ożywionego. Zespół współtworzą profesjonalni tancerze, pasjonaci sztuki tańca i malarstwa, performerzy, akrobaci, muzycy, plastycy i charakteryzatorzy. Dzięki połączeniu tak wielu środków ekspresji artystycznej zespół wypracował nowy sposób wyrazu. W choreografii wykorzystywane są różne style tańca: klasyczny, jazzowy, współczesny, jednak to co charakteryzuje zespół to unikatowa kombinacja, organicznych metod ekspresji tańca i malarstwa. Współpraca z utalentowanymi malarzami i fotografami doprowadziła do stworzenia serii prac fotograficznych, które wyznaczyły nowy, charakterystyczny kierunek sztuki bodypainting oraz stanowiła szkic do powstania wielu spektakli zespołu. Eksperymenty z wykorzystaniem światła UV, nietypowych rekwizytów scenograficznych oraz choreografii zapewniły zespołowi czterokrotne zdobycie I miejsca na World Bodypainting Festival w Austrii (2007, 2008, 2009, 2011). Od 2003r. Polskę na festiwalu wielokrotnie prezentowali: Agata Kamykowska,Anna Turzańska, Joanna Cieśla, Anna Pogodzińska, Piotr Słodkowicz i Agnieszka Glińska.

Projekt 13. Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu "Taniec", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.


16.04.2023 - godz. 16.30

Fabryka Pełna Życia - DEFUM
ul. Kościuszki 3
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Historia zagłębiowskiego browarnictwa
wykład Witolda Wieczorka

Muzeum Miejskie „Sztygarka”, Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej oraz Fabryka Pełna Życia zapraszają na spotkanie z historią browarnictwa zagłębiowskiego.

W dniu 16 kwietnia o godzinie 11.00 w warsztacie FPŻ Witold Wieczorek opowie nam o najciekawszych zakładach produkujących piwo w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu czy Będzinie. Wydarzenie będzie wzbogacone o prezentację oryginalnych pamiątek birofilskich.

Witold Wieczorek
geograf, doktor nauk ekonomicznych, zawodowo pracownik administracji rządowej. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z obszarami przygranicznymi oraz rozwojem gospodarczym Zagłębia Dąbrowskiego szczególnie przemysłu browarniczego. Zwolennik dobrego piwa warzonego tradycyjnymi metodami i browarnictwa rzemieślniczego. Wspólnie z bratem Tomaszem posiadacz jednego z najciekawszych zbiorów etykiet piwnych, wśród których prawdziwą „perłą w koronie” jest kolekcja etykiet z regionu Zagłębia Dąbrowskiego.


16.04.2023 - godz. 12.00

VILLA MODA
ul. T. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZA-
Zdrowie na Wyciągnięcie Ręki

Zapraszamy na Konferencję Zdrowie na Wyciągnięcie Ręki.

16 kwietnia od godziny 12:00-19:00
Wstęp wolny

WSTĘP WOLNY


15.04.2023 - godz. 17.00 i 20.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Metoda na wnuczka - spektakl

15 kwietnia na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia zobaczą Państwo spektakl Metoda na wnuczka!

Pełne wigoru emerytki, zagadkowe telefony i kuszący świat reklam – oto najnowsza, totalnie zakręcona komedia, która rozbawi do łez każdego bez względu na PESEL! Niecodzienna sztuka, w której wiek traktowany jest z przymrużeniem oka, a życie dojrzałych mieszkańców Warszawy, pokazane jest w pełnej palecie barw. Porządna dawka humoru, cięte riposty i lawina emocji od których dosłownie kręcić się będzie nasza scena!

Opis spektaklu

Charyzmatyczne starsze panie są jak ogień i woda. Danuta (Aldona Jankowska/ Maria Winiarska), niepoprawna marzycielka, pomiędzy prezentacjami kosmicznie drogich garnków i ściereczek, gra w lotto zmotywowana fantazjami o podróży życia. Bożena (Dorota Kamińska) natomiast jest jak wino – im starsza tym…mocniejsza. Twardo stąpa po ziemi, choć jest absolutną fanką szybkiej jazdy na hulajnodze. Co się wydarzy, gdy w jednej chwili świat nieprzeciętnych seniorek zostanie wywrócony do góry nogami? Czy przyjacielowi z dawnych lat – Waldkowi (Robert Rozmus), uda się wyciągnąć damy z niezłych tarapatów? Podobno nie ma cwaniaka nad warszawiaka, ale gdy do akcji wkracza pełna kobiecych wdzięków, przebiegła Malwina (Agnieszka Wielgosz), wszystko się może zdarzyć. Do szalonego tańca z oszustami nieśmiało przygrywać będzie zakochany Mieczysław (Paweł Burczyk/ Marek Sadowski), bo doskonale wie „że najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”….

„Metoda na wnuczka” w reżyserii Emiliana Kamińskiego to przezabawna komedia z wątkiem kryminalnym w tle. Niecodzienna sztuka, w której wiek traktowany jest z przymrużeniem oka, a życie dojrzałych mieszkańców Warszawy, pokazane jest w pełnej palecie barw. Porządna dawka humoru, cięte riposty i lawina emocji od których dosłownie kręcić się będzie nasza scena!

Bilety dostępne na biletyna.pl i kupbilecik.pl

Czas trwania spektaklu: 110 minut z przerwą.

SPEKTAKL WYŁĄCZNIE DLA WIDZÓWDOROSŁYCH

ORGANIZATOR
Agencja Artystyczna MUZA


15.04.2023 - godz. 11.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

-
"Alergia wiosną” wykład prof. dr hab. n. med. Bolesława Samolińskiego

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej i Senator RP Beata Małecka-Libera serdecznie zapraszają na wykład prof. dr hab. n. med. Bolesława Samolińskiego

pt. „Alergia wiosną”, który odbędzie się
15 kwietnia 2023 r. o godz. 11:00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25).

Spotkanie będzie częścią cyklu „Łączy nas zdrowie”.

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek dla czytelników rusza na 5 dni przed rozpoczęciem wydarzenia na stronie: https://rezerwacje.biblioteka-dg.pl/ lub za pośrednictwem maila: rezerwacje@biblioteka-dg.pl.

Profesor dr hab. n. med. Bolesław Samoliński - specjalista zdrowia publicznego, alergolog, otorynolaryngolog. Ekspert w dziedzinie epidemiologii i alergii. Kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego, Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii WUM oraz Zakładu Alergologii i Immunologii UCK WUM. Do grudnia 2020 Wice przewodniczący Rady Uczelni WUM. Obecnie Przewodniczący Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu WUM. W latach 2012-2019 dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM. W latach 2002-2008 prodziekan WNoZ WUM. Były członek rad naukowych NIZP-PZH, Inst. Matki Polki, Inst. Med. Wsi , Rady Sanitarno-Epidemiologicznej Kraju, wice dyrektor ds nauki Instytutu Reumatologii. Członek Korpusu Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, przewodniczący Zespołu ds. Priorytetów Zdrowia Publicznego Rady Unii Europejskiej. Członek światowej inicjatywy na rzecz walki z chorobami układu oddechowego GARD WHO; 2011 – 2012 wiceprzewodniczący– europejskiej sieci współpracy w zakresie alergii i astmy GA2LEN; Międzynarodowego Komitetu d/s Standaryzacji Obiektywnych Technik Badania Drożności Nosa. Obecnie: przewodniczący Rady Ekspertów Rzecznika Praw Pacjenta, Przewodniczący Rady Ekspertów w ochronie zdrowia „Continue Curatio” , Członek zespołu ekspertów ds. zdrowia Senatu RP, fundator Fundacji na Rzecz Zdrowego Starzenia się, Założyciel i przewodniczący Koalicji na rzecz Zdrowego Starzenia się wyróżnionej Godłem Promocyjnym „Teraz Polska” (2015 r.). Przewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (2013-2016), stały doradca Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej Sejmu RP VII kadencji, organizator krajowego i międzynarodowego Kongresów Zdrowego Starzenia się. Konsultant krajowym ds. zdrowia publicznego (2012-2014). Członek Komitetu Sterującego STRATEGMED Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (2012-2015). Założyciel i były przewodniczący Stowarzyszenia Zagrożenia Cywilizacyjne i Zdrowie Publiczne. Były v-ce Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Medycyny Środowiskowej. Autor ponad 350 artykułów naukowych i kilkudziesięciu popularno-naukowych, 50 pozycji książkowych i wielu raportów.


14.04.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Koncert zespołu DŻEM

14 kwietnia o 19:00 na deskach Pałacu Kultury Zagłębia zagra legenda polskiej sceny - zespół DŻEM!

Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze muzyki. Byli pierwszym odkryciem Jarocina. Występowali na chyba wszystkich większych i większości mniejszych festiwali w Polsce. Wyjeżdżali nie tylko do krajów Europy, ale i Ameryki Północnej, a nawet Azji.

Stawali na jednej scenie z Rolling Stonesami, Claptonem, ZZ Top, Lynyrd Skynyrd, AC/DC a ich utwory wykonuje przeszło pięćdziesiąt zespołów, w tym również Metallica. Konsekwentnie robiąc swoje, przetrwali mody i brak zainteresowania – o wsparciu nie wspominając – centralnych mediów. Przetrwali też tragedie w postaci dwóch śmiertelnych wypadków – narkotykowego i samochodowego. To wszystko tylko i aż w ciągu czterdziestu czterech lat, bo tyle w roku 2023 właśnie upłynie, odkąd w 1979 zdecydowali się całkowicie poświęcić muzyce i postawić na utwory własne, a nie przeróbki piosenek z kraju i ze świata. To była brzemienna w skutki decyzja, które odczuwamy do dziś…

Obecny skład Dżemu to: Beno Otręba, Adam Otręba, Jurek Styczyński, Zbyszek Szczerbiński, Janusz Borzucki, Maciej Balcar.


14.04.2023 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
FILIA nr 8
ul. Ofiar Katynia 93
DĄBROWA GÓRNICZA-
Spotkanie inauguracyjne Klubu Historycznego "Echo Strzemieszyc"

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Miejskie Sztygarka i Filia nr 8 MBP w Dąbrowie Górniczej Filia nr 8 MBP w Dąbrowie Górniczej.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu inauguracyjnym Klubu Historycznego ,,Echo Strzemieszyc". Spotkanie odbędzie się w Filia nr 8 MBP w Dąbrowie Górniczej 14 kwietnia 2023 r. o godz. 17.00. Miłośników historii i wszystkich zainteresowanych zachęcamy do udziału.

Biblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY


13.04.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
PIWNICA - Wojtek Szumański

13 kwietnia godzina 19:00 - warto zapamiętać tę datę, ponieważ tego dnia na scenie Piwnicy Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi Wojtek Szymański - w ramach cyklu młodej muzyki PIWNICA!

PIWNICA to cykl koncertów młodej muzyki zapoczątkowany w Pałacu Kultury Zagłębia w 2017 roku. Raz w miesiącu (czasami dwa razy) Piwnica Teatralna PKZ gości obiecujące młode, polskie zespoły wykonujące różnorodną muzykę alternatywną. W ciekawej przestrzeni Piwnicy rozbrzmiewa muzyka elektroniczna, indie-pop, jazz i wiele innych. Można usłyszeć znane zespoły występujące na festiwalach muzyki alternatywnej, startujące w konkursach muzycznych, będące na początku swojej muzycznej kariery i prezentujące wysoki poziom artystyczny, połączony ze świeżą energią.

Wojtek Szumański to kompozytor, autor tekstów, wokalista i gitarzysta, ale przede wszystkim wnikliwy obserwator emocji. "Ballada o cyckach", "Zegarek" lub "Bez twoich wad" to tylko kilka utworów Wojtka, które na YouTube zgromadziły milionową publiczność. W jego repertuarze znajdziemy także piosenki poetyckie, melancholijne czy satyryczne. Teledyski Wojtka na YouTube wygenerowały łącznie ponad 60 milionów wyświetleń!

Płyta "II" to zbiór najpopularniejszych utworów Wojtka Szumańskiego nagranych w latach 2017 - 2022. Wojtek porywa naturalnością, a jego teksty opowiadają historie lekkie, ale ważne, często zabawne, ale chwytające za serce. Premiera płyty odbędzie się 20.11.2022r. i będzie promowana trasą koncertową, w którą Wojtek Szumański wyruszy wraz z zespołem. Płytę będzie można nabyć przedpremierowo podczas koncertów. Oprócz tego, 27.09.2022r. odbędzie się premiera zupełnie nowego singla promującego album pt. "Widelec (Nie mam nic)".


12.04.2023 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Sala AGORA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA-
Zagłębiowski Kacik Historyczno-Kulturalny
Na tropie skarbu Inków w Polsce

20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY


07.04.2023 - godz. 19.00

VILLA MODA
ul. T. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZA-
Bitwa o Zagłębie 4

JURY: PEUS / BOBER / ALIAS BLEKAUT
ROZSTAWIENI: WUDO / KSYWA / SPARTIAK / SZYDERCA
PROWADZENIE: DJ HWR / PREZESURA
Zapisy bitwaozaglebie@gmail.com w treści wpisz KSYWĘ / MIASTO

IMPREZA BILETOWANA


07.04.2023 - gdz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
INDYJSKI ORIENT EXPRESS - spotkanie z okazji 20-lecia młodzieżowej wyprawy do Indii

INDYJSKI ORIENT EXPRESS - w Dąbrowie Górniczej.
Termin: 7 kwietnia godzina : 17.00
Miejsce : Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej

W programie :

-pokazy tańców indyjskich w wykonaniu grupy NATARANG
- prezentacja tradycyjnych strojów weselnych z Radżastanu ( Indie )
- pokaz multimedialny „ Indie wczoraj i dziś” i „ Wyprawa Geograficzna INDIE 2003”
- towarzyskie spotkanie uczestników wyprawy Indie 2003 i wszystkich chętnych miłośników kultury indyjskiej…..

W kwietniu 2023 roku mija dwadzieścia lat od Szkolnej Wyprawy Geograficznej do Indii.
Młodzież z dąbrowskich szkół średnich –„Plastyka” i „ Piątki” ( V-go Liceum Ogólnokształcącego im. Kanclerza Jana Zamoyskiego i Zespołu Szkół Plastycznych z Dąbrowy Górniczej) oraz kilku studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach przez blisko dwa miesiące podróżowała po Subkontynencie Indii. Towarzyszyło im kilku nauczycieli i przewodnik – kustosz działu Podróży z Muzeum Miejskiego Sztygarka..

Czym byłaby podróż Człowieka ,gdyby nie prowadziła Go czasem poza utarte ścieżki?
Prawo do bezpiecznego życia nic nie jest warte bez innego pięknego prawa , p r a w a d o p r z y g o d y .


04.04.2023 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

-
Słuchowisko dla dorosłych
"Twój Witkacjusz, ukochany mężuś"

Przed nami kolejna edycja Nocy z Andersenem!
Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej serdecznie zaprasza na słuchowisko sceniczne na podstawie listów Witkacego do żony pt. „Twój Witkacjusz, ukochany mężuś", które odbędzie się 4 kwietnia w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki):

Wydarzenie odbędzie się dwukrotnie:

• godz. 17:00 - wydarzenie dla grup zorganizowanych (przedsięwzięcie grantowe „Czytanie wszystkimi zmysłami” finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier”);
• godz. 19:00 - wydarzenie otwarte

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek dla czytelników rusza na 5 dni przed rozpoczęciem wydarzenia na stronie: https://rezerwacje.biblioteka-dg.pl/

Czytagramy, czyli słuchowiska realizowane na żywo przed publicznością, przedstawiają wariacje na 1278 listów Witkacego do żony. To ilustracja nie tylko bardzo niekonwencjonalnej relacji obojga małżonków, ale przede wszystkim codziennego rytmu życia Witkacego, ujawniająca najintymniejsze sekrety. Listy są świadectwem zmagania się totalnej energii twórczej z ogromnym lękiem o sprawy materialne i wręcz masochistycznego współistnienia wielkiego poczucia humoru z cierpieniem fizycznym i psychicznym. Tylko dla uszu widzów dorosłych!
W rolę Witkacego wciela się Adam Bauman, głosu żony użycza Barbara Burska, a sferą muzyczno-dźwiękową zajmuje się Piotr Łyczkowski – autor adaptacji, reżyser oraz twórca Czytagramów.

Autorem plakatu jest Piotr Łyczkowski.


04.04.2023 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZAIMPREZA BILETOWANA

-
Mordercza natura lorda Artura - spektakl teatralny

4 kwietnia o 17:00 na deskach Pałacu Kultury Zagłębia zobaczymy spektakl Mordercza natura lorda Artura w reżyserii Ewy Pawik, w wykonaniu Szkolnego Koła Teatralnego Adamentem.

Mordercza natura lorda Artura to spektakl teatralny na motywach opowiadania grozy Zbrodnia lorda Artura Savile'a autorstwa Oscara Wilde'a, który zaprezentują uczniowie tworzący Szkolne Koło Teatralne Adamantem, działające przy I Licerum Ogólnokształcącym im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej.

Szkolne Koło Teatralne Adamantem to grupa teatralna stworzona przez młodych aktorów amatorów o niezwykłej energii, wspaniałą młodzież, dla której występy na scenie stały się wielką pasją. Ich opiekunem jest Ewa Pawik - nauczyciel, pedagog i reżyser, mająca na swoim koncie liczne spektakle teatralne m.in. Dziwne przypadki, Dzieje córki Tewjego, Teatralne Concertino, Mąż zmarł, ale już mu lepiej, prezentowane na różnych scenach w Dąbrowie Górniczej - i nie tylko.

20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl


01.04.2023 - godz. 19.00

VILLA MODA
ul. T. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZAIMPREZA BILETOWANA

-
Wojtek Kamiński i Michał „mimi” Zenkner - 30. Dąbrowski Wieczór Komediowy

Zapraszamy na 30. Dąbrowski Wieczór Komediowy. Wystąpią Wojtek Kamiński i Michał „mimi” Zenkner czyli najstarsze nadzieje polskiego stand-upu:

Wojtek Kamiński
„Nagle, któregoś dnia, zorientowałem się, że jestem mężczyzną w mocno średnim wieku i zupełnie nie jestem przygotowany do życia. Umiem policzyć całki, znam prawo Archimedesa i wiem, dlaczego ziemia krąży wokół słońca. Ale nikt nigdy nie powiedział mi, jak upaść z dachu i przeżyć, jak bronić się przed pasierbami i dlaczego warto zażyć morfinę. Najważniejszych rzeczy musiałem nauczyć się sam.

Zapraszam na mój najnowszy program: „Upadek””.

Michał „mimi” Zenkner
Od kilkunastu lat na scenie komediowej. Kiedyś w kabaretach – K2 i hlynur. Dziś głównie stand-up. O swoim nowym programie „Średniowiecze” pisze tak:

„Czym jest dorosłość? Jak przemijać z godnością? Jak uniknąć życiowych rozczarowań? Jak wychować dziecko? Jak mieć udane życie seksualne? Nie wiem. I potrafię o tym śmiesznie opowiedzieć. Mówi się, że wraz z wiekiem człowiek nabiera doświadczenia, uczy się i staje dojrzały. Mnie to nie dotyczy.

Zapraszam na wycieczkę po życiu czterdziestoletniego gówniarza!”.

Gospodarzem Dąbrowskich Wieczorów Komediowych jest Damian Kubik, który poprowadzi imprezę.
BILETY DO NABYCIA ONLINE:


01.04.2023 - godz. 17.00 i 20.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZAIMPREZA BILETOWANA

-
"Dobry Wieczór Kawalerski czyli na drugą nóżkę"

Już 1.04.2023 zapraszamy do Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej na przezabawny spektakl komediowy: "Dobry Wieczór Kawalerski czyli na drugą nóżkę".

Każdy wieczór kawalerski to niezapomniana impreza! A ta jest wyjątkowa, pełna humoru, przewrotna i nieprzewidywalna. Nasi bohaterowie mają za sobą zaskakujące życiowe doświadczenia z kobietami i wyciągają z nich odmienne wnioski na temat relacji damsko-męskich. Co wyniknie ze skonfrontowania tak różnych punktów widzenia w przeddzień ślubu jednego z nich.

20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl


31.03.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Klimakterium 2 - spektakl

31 marca o godz. 19:00 zapraszamy do Sali Teatralnej na spektakl pt. "Klimakterium 2 - Czyli Menopauzy Szał"

Wydawało nam się, że o klimakterium powiedzieliśmy już wszystko... Myliliśmy się! Elżbieta Jodłowska powraca z nowym hitem! „Klimakterium 2 czyli Menopauzy Szał” powstało na wyraźną prośbę publiczności, która chciała poznać dalsze losy bohaterek – już nie młodych, ale jakże młodych.

Wciąż walcząca z nadwagą, ale już nie bezrobotna Pamela i Zosia, zaradna pani domu, starym zwyczajem przybywają świętować kolejne urodziny Maliny. Tym razem spotykają się w jej, dopiero co otwartym, pubie. Brakuje tylko Krychy, która też miała przybyć, ale... tego nie zdradzimy! Za to pojawia się, obdarzona liryczną duszą, Angela, która wraz z Maliną prowadzi interes. Gdzie zaś zbierają się tak różne kobiety, które tyle czasu się nie widziały i mają sobie wiele do powiedzenia, tam jest głośno, śmiesznie i zaczyna się zabawa!

Ponad 1800 przedstawień „Klimakterium...i już” w ciągu 6 lat od premiery wyraźnie pokazuje, że kobieta wraz z jej problemami, to temat niewyczerpany. Nasze bohaterki ,,wyklęte wstały z poniżenia'' i realizują to, o co tak walczyły w pierwszej części: udowadniają, że klimakterium to nie koniec świata, a dopiero początek nowego życia.

Zupełnie nowe piosenki we wspaniałych aranżacjach i z zabawnymi tekstami, których nie można przestać nucić, złożone choreograficzne układy i ta niepowtarzalna energia, którą występujące na scenie aktorki dzielą się z publicznością. Częścią z nich spotkaliśmy się w „Klimakterium...i już!”, ale do tego zacnego grona dołączyły też nowe artystki, jedna lepsza od drugiej i wszystkie zupełnie znakomite.
I każda z nich wnosi do spektaklu coś zupełnie niepowtarzalnego.

Podczas spektaklu panie bawią się wyśmienicie – także te na widowni. I panowie ze zdumieniem stwierdzają, że coraz śmielej klaszczą i śpiewają ze wszystkimi. To prawdziwa terapia śmiechem - kojąca i skuteczna - pod jej wpływem nabieramy dystansu do siebie, innych, naszych zranień i lęków. Bo „Menopauzy szał” ogarnia wszystkich, a zwłaszcza tych, którzy się tego zupełnie nie spodziewają.
 
W spektaklu występują zamiennie następujące aktorki:

Pamela: Elżbieta Jodłowska/ Małgorzata Duda/ Maria Winiarska/ Dorota Nowakowska
Malina: Anna Korcz/ Ewa Cichocka/ Joanna Jeżewska/ Elżbieta Jarosik/ Elżbieta Panas
Zosia: Elżbieta Okupska/ Grażyna Zielińska/ Ludmiła Warzecha/ Katarzyna Kozak
Angela: Małgorzata Gadecka/ Raneta Zarębska/ Anna Wojton/ Ewa Złotowska

Reżyseria: Krzysztof Jaślar i Elżbieta Jodłowska
Choreografia: Jakub Lewandowski
Kierownictwo muzyczne: Janusz Bogacki
Scenografia kostiumy: Andrzej Lewczuk
Przygotowanie muzyczne: Aldona Krasucka
Produkcja: Tomasz Heller, Agencja Artystyczna "Klimaty"
 
Bilety dostępne na stronach: 
www.kupbilecik.pl,wwwbiletyna.pl, www.ebilet.pl

Zamówienia zbiorowe Informacje:
tel.737 567 014 | slawek@polskiekabarety.pl


31.03/01.04.2023 - godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
FILIA nr 8
ul. Ofiar Katynia 93
DĄBROWA GÓRNICZA-
NOC Z ANDERSENEM! - „Wszystkie sny Pana Andersena”

Przed nami kolejna edycja Nocy z Andersenem!

Tegoroczna edycja pod hasłem „Wszystkie sny Pana Andersena” i odbędzie się 31 marca w Bibliotece Głównej oraz strzemieszyckiej Filia nr 8 MBP w Dąbrowie Górniczej.

W programie m.in.:
Spektakl „Królowa śniegu” Teatru Itakzagramy,
kreatywne warsztaty tematyczne,
lodowe eksperymenty Uniwersytetu Rozwoju,
urodzinowy poczęstunek Pana Andersena,
nocowanie pomiędzy bibliotecznymi regałami,
moc atrakcji i niezapomnianych wrażeń!

Biblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY


31.03.2023 - godz. 15.00

CH POGORIA
ul. Sobieskiego 6a
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Kiermasz wielkanocny w CH Pogoria

Razem z Centrum Handlowym Pogoria zapraszamy do udziału w Kiermaszu Wielkanocnym, który odbędzie się 31 marca w godz. od 15:00 do 19:00 na terenie Centrum Handlowego Pogoria w Dąbrowie Górniczej.

Na Placu Centralnym w CH Pogoria ulokowanych zostanie kilkanaście stoisk z wyjątkowymi, ręcznie – ale nie tylko – przygotowanymi ozdobami wielkanocnymi. W trakcie kiermaszu zakupić będzie można także wielkanocne wypieki i dekoracje. Wszystko wykonane przez uczniów dąbrowskich placówek oświatowych oraz podopiecznych stowarzyszeń i fundacji. To wyjątkowe wydarzenie, które wprowadzi nas wszystkich w wielkanocny nastrój!

W kiermaszu weźmie udział 16 placówek:

Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi im. Wł. Sikorskiego
Zespół Szkół nr 4 im. Królowej Jadwigi
Warsztat Terapii Zajęciowej „Otwarte Serca”
Techniczne Zakłady Naukowe
Zespół Szkół Muzycznych im. M. Spisaka
Szkoła Podstawowa nr 8 im. A. Mickiewicza
50 Dąbrowska Drużyna Wędrownicza „ZOYA”
Szkoła Podstawowa Nr 11
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej
Zespołu Szkół Technicznych
Stowarzyszenie „Ósmy Dzień”
Fundacja Akademia Sztuk Wszelakich
MOPT
Szkoła Podstawowa nr 30 im. Emilii Zawidzkiej
Ziemia i My Centrum Edukacji Ekologicznej
Stowarzyszenie Krokus


30.03.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Zielono mi... - koncert wiosenny Edukacji Artystycznej

30 marca o 18:00 zapraszamy na koncert wiosenny uczestników zajęć Edukacji Artystycznej Pałacu Kultury Zagłębia, zatytułowany Zielono mi..., który odbędzie się w Piwnicy Teatralnej PKZ.

Za oknem kiełkuje wiosna. W sercach i głosach uczestników zajęć Edukacji Artystycznej również. Dlatego podczas koncertu będą mieli Państwo okazję usłyszeć wiosenne przeboje przygotowane przez wokalistów pracujących na zajęciach w Pałacu Kultury Zagłębia, klubach osiedlowych, świetlicach oraz w Domu Kultury Ząbkowice.

Bezpłatne wejściówki dostępne będą w Punkcie Informacyjnym PKZ od 16 marca - od godziny 12:00

Koncert przygotowali instruktorzy:

Agata Widera Burda
Weronika Gębala
Karolina Borkowska
Alicja Tasinkiewicz-Ploch
Elżbieta Kaźmierska
Justyna Cębrzyńska

IMPREZA BILETOWANA


29.03.2023 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA-
Zagłębie z lotu ptaka

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej i Stowarzyszenie Aktywności Społecznej "Dąbrowiacy" zapraszają na spotkanie z Robertem Neumannem. Tematem spotkania będzie "Zagłębie z lotu ptaka".

Biblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY


26.03.2023 - godz. 16:00 i 18:30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Pozytywni - spektakl

26 marca o 16:00 na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia zobaczymy spektakl Pozytywni!

Będzie śmiesznie, będzie wzruszająco, będzie POZYTYWNIE!

Pozytywni to szalona opowieść o tolerancji, akceptacji i poszukiwaniu szczęścia w gwiazdorskiej obsadzie. Rzecz rozgrywa się w gabinecie terapeutycznym. EWA jest wybitną psychoterapeutką. Piękna, bogata, ciesząca się uznaniem, ma szczęśliwą rodzinę, udane życie i wydaje się, że wszystko jest piękne i idealne.

Poznajemy jej pacjentów:

MICHAŁA - geja, rolnika spod Mławy,
ANNĘ - arystokratkę, która odkrywa swoje - bynajmniej niearystokratyczne! - korzenie
JANA, męża i ojca dwójki dzieci, który od dawna czuje się kobietą.

Jaki będzie rezultat serii spotkań terapeutycznych? Niech pozostanie tajemnicą. Pozytywni Cezarego Harasimowicza to opowieść, która w przystępny, czasami wręcz zabawny sposób, dotyka naszych największych traum i lęków, która rozprawia się ze stereotypami, a do tego - co warto podkreślić - pozwala widzowi zanurzyć się w naszym przedstawieniu, bo problemy o których opowiadamy tak naprawdę dotyczą każdego z nas" - mówi Krzysztof Czeczot.

OBSADA:

• Magdalena Boczarska / Grażyna Wolszczak
• Olga Bołądź / Agata Wątróbska
• Janusz Chabior
• Łukasz Simlat

Organizator:

Copa.pl
Telefon:
+48 662 77 19 80
+48 500 02 09 07
E-mail: info@copa.pl


20-25.03.2023

Akademia WSB
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

.
19 Festiwal Nauki Akademii WSB

20 marca startuje 19 Festiwal Nauki Akademii WSB, a my już teraz zapraszamy do zapisów!
Udział we wszystkich, zaplanowanych spotkaniach jest bezpłatny.

Festiwal Nauki to doskonała okazja do poszerzenia swojej wiedzy i zapoznania się z najnowszymi trendami naukowymi. Tegoroczna edycja podzielona jest na pięć obszarów tematycznych:

* Women leaders - https://bit.ly/3m2d6kc
* Scenariusze przyszłości - https://bit.ly/3YWKUNV
* Zielony świat – zrównoważony rozwój - https://bit.ly/3YWO7x1
* Work-life integrity - https://bit.ly/3EyZwLg
* Cyfrowa transformacja - https://bit.ly/3kiII4y

Podczas siedmiu dni Festiwalu odbędą się różnego rodzaju wykłady, pokazy naukowe, warsztaty i debaty, które umożliwią Wam poznanie specjalistów z wielu dziedzin.

Do zobaczenia na Festiwalu!


24.03.2023 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu

24 marca 2023 zapraszamy do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia na spektakl komediowy pt. Ślub doskonały w gwiazdorskiej obsadzie.

Jedna z najpopularniejszych na świecie komedii autorstwa cenionego i szanowanego Robina Hawdona. Ślub doskonały to błyskotliwa historia o dylemacie miłosnym i odwiecznej walce serca z rozumem.

W dniu ślubu przed oczyma bohaterów stają egzystencjalne pytania: małżeństwo z rozsądku i pod społeczną presją? Czy może pełna szczęścia i radości wolność w otulinie prawdziwej miłości? Podczas spektaklu autor przedstawia nam siedem postaci, które przeżywają cały wachlarz emocjonalny. Niektóre historie bawią do łez, a inne dostarczają romantycznego wzruszenia…

Niesamowicie wartka akcja, błyskotliwe dialogi i doskonały humor sprawiają, że Ślub doskonały cieszy się nieustającą popularnością. Sztuka prezentowana była na najlepszych światowych scenach, m.in. na Broadwayu.

OBSADA:

Michał Milowicz / Marek Włodarczyk / Daniel Józek „Qczaj”
Agnieszka Kaczorowska-Pela / Edyta Herbuś
Anna Gzyra / Magdalena Górska
Daria Zawratyńska
Magdalena Waligórska / Olga Borys
Mateusz Łapka / Filip Orliński
Marcin Mroczek / Rafał Mroczek
Autor: Robin Hawdon
Reżyseria: Rafał Sisicki
Producent: Kamila Polak
Producent: Teatr Fabryka Marzeń

Czas trwania spektaklu: ok. 2:20 (w tym przerwa)


24.03.2023 - godz. 12.00

Akademia WSB
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA

.
Spotkanie autorskie z Dagmarą Leszkowicz-Zaluską. 19. Festiwal Nauki Akademii WSB!

W ramach 19. Festiwalu Nauki serdecznie zapraszam n a Zapraszamy na spotkanie autorskie z Dagmarą Leszkowicz-Zaluską, które odbędzie się już 24 marca (piątek), w ramach Festiwalu Nauki w Akademii WSB.

WSTĘP WOLNY


23.03.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Wiosna, ach to Ty! - wiosenny koncert Orkiestry Maxime

Wiosna, ach to Ty! - to tytuł koncertu wiosennego Orkiestry Maxime, który odbędzie się 23 marca o 18:00 na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia!

Orkiestra Maxime powstała w 2022 roku z inicjatywy między innymi obecnego pierwszego dyrygenta Orkiestry, Andrzeja Mandryki - dąbrowianina, absolwenta dąbrowskiego Zespołu Szkół Muzycznych im. M. Spisaka, obecnie studenta Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Orkiestra jest zrzeszona w Stowarzyszeniu Maxime, którego podstawę stanowią osoby związane z Dąbrową Górniczą. Mitem założycielskim dla Stowarzyszenia stał się koncert "Kolędy, pastorałki i nie tylko...", podczas którego rok rocznie zbiera pieniądze na szczytny cel.

W programie koncertu:

A. Vivaldi - Koncert skrzypcowy E-dur "La Primavera" - część I (fragment)
Partita - Kiedy wiosna buchnie majem
E. Grieg - "Poranek" z suity Peer Gynt
Grupa I - Radość o poranku
H. Kunicka - Niech no tylko zakwitną jabłonie
Skaldowie - Wszystko kwitnie w koło
M. Fogg - Kiedy znów zakwitną białe bzy
M. Grechuta, M. Rodowicz - Gaj
P. de Senneville - Marriage d'amour (znane jako Walc wiosenny F. Chopina)

(PRZERWA)

P. Czajkowski - Walc kwiatów z "Dziadka do orzechów"
S. Przybylska - Proszę Pana
I. Jarocka - Wymyśliłam Cię
I. Santor - Ja jestem twoja
I. Jarocka - Motylem jestem
Czerwone Gitary - Niebo z moich stron
A. Rosiewicz - Lubię wiosnę
J. Strauss II - Fruhlingsstimmen Waltz
A. Jantar - Tyle słońca w całym mieście
M. Grechuta - Wiosna, ach to Ty
Bilety już dostępne!


20.03.2023 - godz. 15.00

Akademia WSB
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

.
„Wartość życia i profilaktyki onkologicznej”. 19. Festiwal Nauki Akademii WSB!

W ramach 19. Festiwalu Nauki serdecznie zapraszam na mój wykład, który odbędzie się 20 marca w Akademia WSB - WSB University.

„Wartość życia i profilaktyki onkologicznej”. To temat, który dotyczy każdego z nas.

Dlaczego ?Ponieważ nie mamy wpływu na to, jakie geny dziedziczymy, ??ale możemy decydować o tym, jak dbamy o swoje zdrowie.
20.03.2023 - godz. 13.00

Akademia WSB
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

.
"Czy kryminał ma płeć?" - spotkaj się z Mistrzem gatunku na 19. Festiwalu Nauki Akademii WSB!

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Wojciech Chmielarz, jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy kryminałów. Wywiad przeprowadzi Adam Szaja, w trakcie którego rozważymy temat płci w kryminałach. Mężczyźni i kobiety piszą kryminały inaczej?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz na 19. Festiwalu Nauki!

Spotkanie odbędzie się 20 marca, więc nie czekaj i zarejestruj się już dziś ??https://bit.ly/3EVnfW7
Sprawdź, co jeszcze przygotowaliśmy w 1. dniu Festiwalu https://bit.ly/3ZnzHGF
20.03.2023 - godz. 11.00

Akademia WSB
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

.
„Kobiety w polityce w sieci stereotypów”. 19. Festiwal Nauki Akademii WSB!

W ramach 19. Festiwalu Nauki zapraszam serdecznie na wykład, który odbędzie się 20 marca w Akademia WSB - WSB University: „Kobiety w polityce w sieci stereotypów”.

Porozmawiamy o tym, z jakimi wyzwaniami musi mierzyć się kobieta w świecie uznawanym niegdyś za „męski”. ?? Opowiem o pracy parlamentarnej od kuchni, sprawczości oraz aktywizacji społecznej i politycznej kobiet.
19.03.2023 - godz. 19.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
PIWNICA - BYTY

19 marca o 19:30 w Piwnicy Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia - w ramach cyklu PIWNICA - zagra zespół BYTY!

PIWNICA to cykl koncertów młodej muzyki zapoczątkowany w Pałacu Kultury Zagłębia w 2017 roku. Raz w miesiącu (czasami dwa razy) Piwnica Teatralna PKZ gości obiecujące młode, polskie zespoły wykonujące różnorodną muzykę alternatywną. W ciekawej przestrzeni Piwnicy rozbrzmiewa muzyka elektroniczna, indie-pop, jazz i wiele innych. Można usłyszeć znane zespoły występujące na festiwalach muzyki alternatywnej, startujące w konkursach muzycznych, będące na początku swojej muzycznej kariery i prezentujące wysoki poziom artystyczny, połączony ze świeżą energią.

BYTY to gdański kwartet muzyczny osadzony w muzyce elektronicznej (art. pop/trip hop). Zafascynowani stylistyką lo-fi, poprzez ciepłe szumy i szmery stwarzają unikalny klimat. Utwory okraszone wokalem Katarzyny Siepki zyskują na sensualności i melodyce, będącą doskonałą równowagą dla ciasnych i rytmicznych podkładów Pawła Przyborowskiego, Sebastiana Lipińskiego oraz Wojtka Chroboczyńskiego. Po dobrze przyjętych trzech EPkach wydanych we współpracy z labelami 'Przesada’ oraz 'Tutka Records’ zespół w maju 2022 roku wydał swój długogrający debiut "Rejs". BYTY zostały laureatami akcji „Tak Brzmi 2023” Radia Kampus, tak piszą o albumie „Rejs”: „To dziewięć świetnych, popowych piosenek w nowej gatunkowej jakości. Czasem zmysłowych, innym razem trochę buntowniczych. Aż chce się powiedzieć “po nadmorsku”: zanurkujcie w ich tekstach, zanurzcie się w brzmieniowych detalach. Warto!"

Magazyn Zwierciadło 07/2022 o albumie „Rejs”: BYTY są więc nade wszystko nastrojowe, wręcz zmysłowe. Jakie obrazowe porównanie przychodzi mi do głowy? Niech będzie takie: gdyby „Twin Peaks” kręcono dzisiaj, David Lynch o muzykę zamiast Włocha mógłby poprosić utalentowanych Polaków.

Radio ZET - Marcin Wojciechowski o albumie „Rejs”: To dawka szczerości i odważnych połączeń, które mnie zwyczajnie ciekawią, a w przypadku ‚czerwca’ sugerują refleksję i chillują.


19.03.2023 - godz. 16.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

-
Silesian Melting Pot - Metropolitalne Dni Różnorodności Kulturowej - koncert Kunle Solomon & The Livingthoughts

Zapraszamy na Silesian Melting Pot - Metropolitalne Dni Różnorodności Kulturowej, które odbędą się w dniach 19 – 21 marca 2023 r. w Akademii WSB oraz w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

W pierwszym dniu zapraszamy na koncert Kunle Solomon & The Livingthoughts, a w kolejnych dniach zachęcamy do wzięcia udziału w wielu innych atrakcjach, takich jak warsztaty językowe, gotowanie czy taniec. Dołącz do naszej wielokulturowej społeczności i bądź częścią tego wyjątkowego wydarzenia.

Link do rejestracji https://bit.ly/41MDHSu
Więcej informacji o wydarzeniu https://bit.ly/3kYlqkG

Czekamy na Ciebie!

IMPREZA BILETOWANA


18.03.2023 - godz. 17.00 i 20.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Niespodzianka - spektakl

18 marca na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się spektakl Niespodzianka Teatru Kamienica!

Sztuka, której autorem jest Pierre Sauvil to widowiskowa i dynamiczna arcykomedia, przygotowana specjalnie na 10-lecie Teatru Kamienica. Spektakl, w reżyserii Emiliana Kamińskiego, w humorystyczny sposób obnaża wiele prawd dzisiejszych czasów. To sztuka z wyśmienitą obsadą, błyskotliwymi dialogami i… mnóstwem NIESPODZIANEK! Spełniony biznesmen i niespełniona aktorka. Piękni i bogaci właściciele dużej firmy żyją razem, ale łączy ich głównie wspólny majątek. Kiedy w końcu Katarzyna (Joanna Liszowska) postanawia zmienić swoje życie, Filip (Sambor Czarnota) knuje intrygę, która ma jej w tym przeszkodzić. Odkrycie niechlubnych zamiarów męża powoduje lawinę zaskakujących, kryminalnych zwrotów akcji. W małżeński konflikt angażują się sąsiedzi: biedny emeryt Waldemar Szarak (Paweł Burczyk), wścibska Janina Kapusta (Elżbieta Jarosik / Małgorzata Sadowska) i przemądrzały student Bożydar Satanowski (Krystian Kukułka).

OBSADA:

Joanna Liszowska,
Elżbieta Jarosik / Małgorzata Sadowska,
Sambor Czarnota,
Paweł Burczyk,
Krystian Kukułka.

Bilety dostępne na biletyna.pl i kupbilecik.pl;

ORGANIZATOR:

Agencj Artystyczna MUZA


17.03.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Grzegorz Turnau - Znów wędrujemy LIVE

Świętuj jubileuszowe 55. urodziny Grzegoraz Turnaua w atmosferze największych przebojów. Poezja śpiewana, niezapowiedziani goście i nowe piosenki. Wyrusz z nami w podróż szlakiem wszystkich albumów artysty. Koncerty i spotkania z ukochaną publicznością to jedyny, właściwy sposób celebrowania tego święta.

Grzegorz Turnau obchodzi w 2022 roku swoje 55 urodziny. Jeden z największych, polskich wykonawców poezji śpiewanej postanowił celebrować ten czas w jedyny, właściwy sposób – podczas koncertów i spotkań z ukochaną publicznością.

„Znów Wędrujemy LIVE” to podróż szlakiem wszystkich albumów Turnaua, któremu towarzyszą od lat znakomici wędrowni muzykanci. Można liczyć na niezapowiedzianych gości i nowe piosenki. Istotna jest jednak przede wszystkim okazja do spotkania z wokalistą, kompozytorem i pianistą Grzegorzem Turnauem w jego, być może, najlepszej życiowej formie.

Grzegorz Turnau – kompozytor, piosenkarz i pianista, autor tekstów, aranżer. Urodził się 31 lipca 1967 roku w Krakowie. Gry na fortepianie uczył się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Paderewskiego w Krakowie, jest absolwentem krakowskiego V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego. Studiował filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1984 roku, jeszcze jako licealista, otrzymał I Nagrodę na XX Studenckim Festiwalu Piosenki, wkrótce potem trafił do Piwnicy pod Baranami, z którą związany był przez 13 lat. W 1991 roku ukazał się jego debiutancki album „Naprawdę nie dzieje się nic”. Od tego czasu wydał 16 solowych albumów i uczestniczył w kilkudziesięciu innych projektach fonograficznych.

Regularnie i intensywnie koncertuje. Obecnie na scenie zwykle towarzyszy mu kilkuosobowy zespół (m.in Jacek Królik-gitara, Leszek Szczerba- saksofon, Mariusz Pędziałek – obój, Cezary Konrad – perkusja, Robert Kubiszyn/ Łukasz Adamczyk – bas, Michał Jurkiewicz – altówka, instrumenty klawiszowe), a także kameralne zespoły smyczkowe. Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami (m.in. Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Agą Zaryan, Sebastianem Karpielem-Bułecką, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Andrzejem Sikorowskim, Stanisławem Soyką).

Jest laureatem wielu nagród, m.in. 9 Fryderyków, 2 Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu. Otrzymał medal Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi. W 2016 roku został laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki.


16.03.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Aleja Rocka Symfonicznie - koncert

16 marca 2023 o godz. 19:00 zapraszamy do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia na koncert z największymi przebojami światowego rocka w wyjątkowej aranżacji!

Aleja Rocka to wspaniałe przedstawienie, które zgromadziło na jednej scenie orkiestrę symfoniczną, chór i zespół rockowy, solistów i tancerzy. Oto muzyka – aleja największych rockowych przebojów – nie tylko zabrzmi, ale przemieni się w spektakl do oglądania.

Każdy z widzów będzie miał możliwość włączenia się w ten niezwykły performance – unosząc się na rockowej fali świetlnej i dźwiękowej, zanurzy się w oceanie muzyki. Tak jak szybko zmieniają się światła na scenie, tak będą przed nami migotać, błyszczeć i rozświetlać się emocje, wrażenia, uczucia. Wszyscy widzowie staną się uczestnikami niesamowitego show z nowoczesnymi wizualnymi i świetlnymi efektami specjalnymi. A zatem start, odpalamy reflektory i włączamy mikrofony – czas na naładowanie energią!

Repertuar:

01. Come Together – The Beatles
02. Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band – The Beatles
03. Lady Madonna – The Beatles
04. Hey Jude – The Beatles
05. Oh Darling – The Beatles
06. Proud Marry - Tina Turner
07. The best - Tina Turner
08. Rock&Roll - Led Zeppelin
09. Whole Lotta Love - Led Zeppelin
10. Stairway To Heaven - Led Zeppelin
11. Knockin' on heaven's door - Bob Dylan
12. Another Brick In The Wall - Pink Floyd
13. A Whiter shade of pale - Procol Harum
14. Smoke on The water - Deep Purple
15. I don’t want to miss a thing – Aerosmith
16. The Final Countdown – Europe
17. Imagine – The Beatles
18. She Loves You – The Beatles
19. Let it be – The Beatles
20. All You Need Is Love - The Beatles
21. The long And winding road - The Beatles
22. Bring me to life - Evanescence
23. Highway To Heel - AC/DC
24. Black Night - Deep Purple
25. Zombie - The cranberries
26. Shallow - Lady Gaga
27. We will rock You – Queen
28. Love of my Life – Queen
29. We Are The Champions – Queen
30. Radio Gaga - Queen
31. Show must go on –Queen
32. Its my Life - Bon Jovi
33. Sailing - Rod Stewart

Organizator:
Agencja Brussa


14.03.2023 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA-
Rebenefis Zdzisławy Franciszki Kubali

Miejska Biblioteka Publiczna i Oddział Zagłębiowski Stowarzyszenia Autorów Polskich serdecznie zapraszają na Rebenefis Zdzisławy Franciszki Kubali, który odbędzie się 14 marca o godz. 17:00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25).

Prowadzenie: Krystyna Kozdroń

Wstęp wolny!

Biblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY


14.03.2023 - godz. 16.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA-
„Koncert Bajek i Muzyki Filmowej”

14 marca o godzinie 16.30 w Pałac Kultury Zagłębia odbędzie się „Koncert Bajek i Muzyki Filmowej”, na którym wystąpią uczniowie, absolwenci i nauczyciele ZSM im. M. Spisaka z Dąbrowy Górniczej oraz uczniowie i nauczyciele PSM I i II st. im. prof. J. Świdra z Jastrzębia-Zdroju.

Czeka nas wiele muzycznych i filmowych wrażeń.
Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia!

IMPREZA BILETOWANA


12.03.2023 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
kabaret D.N.O. - gościnnie Antoni Gorgoń Grucha

12 marca 2023 o godz. 17:00 a scenie Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi kabaret D.N.O. z programem pt. Przebierańcy! i ze specjalnym, gościnnym udziałem Damiana Kubika, czyli Antoniego Gorgonia - Gruchy.

Kabaret D.N.O. to nietuzinkowa forma kabaretu oparta głównie na zwariowanych pomysłach, rekwizytach, muzyce i oczywiście kostiumach. I właśnie kostiumy będą przewodnim motywem w ich najnowszym spektaklu!

A przebrać można się za wszystko - za zwierzęta, za telewizor, za drzewo no i oczywiście za babę. Przebiórki wymagają trochę czasu, więc jako zapchajdziurę zaprosili do występu swego menadżera, standupera Antoniego Gorgonia Gruchę, czyli Damiana Kubika. W programie najnowsze skecze z ostatnich lat, min. te nagrodzone na XXIII Rybnickiej Jesieni Kabaretowej RYJEK 2019, gdzie kabaret D.N.O. zdobył główną nagrodę.

wystąpią:

Jarosław Cyba
Wojciech Stala
Krzysztof Korzeniecki
Michał Kot

gościnnie:
Damian Kubik vel Antoni Gorgoń Grucha


11.03.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Jak to dziewczyna - Chór Zorza & zespół Non a Capella

Jak to dziewczyna - to tytuł koncertu Chóru Zorza pod kierownictwem Elżbiety Kaźmierskiej oraz zespołu Non a Capella z okazji Dnia Kobiet, który odbędzie się 11 marca o 18:00 w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia.
Chór Zorza powstał w Domu Kultury Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej, na bazie zespołu śpiewaczego Nasze Serca. Na deskach pałacu zadebiutował 13 listopada 2003 r., biorąc udział w występach Seniorzy seniorom. Założycielami zespołu byli Elżbieta Kaźmierska (solistka Opery Śląskiej) będąca po dziś dzień opiekunką arytstyczną chóru, a także Jerzy Kołodziej (oboista Filharmonii Narodowej). Od początku swojego istnienia chór włączał się w życie kulturalne miasta, występując nie tylko na scenie Pałacu Kultury Zagłębia, ale również podczas róznych okoliczności na scenach całego miasta. Akompaniatorem chóru jest Wenanty Maciej Domagała, który zastąpił ś.p. Jerzego Kołodzieja.

W programie koncertu znajdą się m.in. utwory:

- Tak całkiem bez dziewczątek
- Czardasz Sylwii
- Pieśń o młynarce
- Nigdy więcej
- Barkarola
- Nikt nie kocha tak jak ty
- Ramię w ramię
- Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia
i wiele innych.


09.03.2023 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA-
Spotkanie autorskie z dr hab. Andrzejem Dróżdżem

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z dr hab. Andrzejem Dróżdżem - poetą, polonistą, bibliologiem, autorem m.in. książek

„Internowani w Nowym Wiśniczu i Załężu k. Rzeszowa”,
t. 1: „Dzienniki i relacje”, t. 2: „Wspomnienia”

Wstęp wolny

Biblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY


08.03.2023 - godz. 17.30

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA ZąbkowiceIMPREZA BILETOWANA

-
Damą być - Koncert z okazji Dnia Kobiet

8 marca o 17:30 na scenie głównej Domu Kultury Ząbkowice odbędzie się koncert z okazji Dnia Kobiet, zatytułowany Damą być.

Z nieskrywaną przyjemnością mamy zaszczy zaprosić państwa na wyjątkowy koncert. Przedwojenne szlagiery w stylu retro wykonają dla Państwa Agata Widera-Burda i Marek Woźniak - instruktorzy zajęć muzycznych Domu Kultury Ząbkowice. Na koncercie będzie można również usłyszeć utwory w wykonaniu zespołu Czarne Perły, pań z Koła Gospodyń z Antoniowa oraz uczestników zajęć muzycznych DKZ.www.palac.art.pl


07.03.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Scena/anecS - Darek Ziółek z zespołem

7 marca o 19:00 zapraszamy na premierowy koncert z utworami najnowszego albumu Forget not yet Darka Ziółka, który odbędzie się na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia w ramach cyklu Scena/anecS!

Scena/anecS to cykl koncertów w Pałacu Kultury Zagłębia, którego celem jest zniesienie bariery między widzami a artystami oraz umożliwienie bezpośredniego obcowania z muzyką i jej twórcami w przyjaznej, a nawet rodzinnej atmosferze. Bariera w postaci kurtyny przestaje istnieć, a publiczność zasiada wraz z artystą w aneksie scenicznym, czyli na deskach PKZ! Zróżnicowany repertuar z wyraźnym akcentem jazzowym to cecha charakterystyczna cyklu.

Dariusz Ziółek - gitarzysta basowy, pianista, działający na polskiej scenie muzycznej od 1985 roku, kiedy to zadebiutował w zespole Zbigniewa Namysłowskiego na festiwalu Jazz Jantar. Uczestniczył w nagraniu ponad czterdziestu płyt, z których wiele wyróżniono prestiżowymi nagrodami, między innymi „Fryderykiem” za album „4 Basy”. W 2001 roku uhonorowany został nagrodą „za wybitne osiągnięcia basowe” przez czasopismo „Gitara i Bas”. Koncertuje w kraju i zagranicą z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi i bluesowymi. Dariusz Ziółek uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego, prowadzi zajęcia w klasie gitary basowej w Instytucie Muzyki na kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa.

Płyta FORGET NOT YET jest czwartym autorskim albumem gitarzysty basowego Dariusza Ziółka. Lider zaprosił do nagrania znakomitych instrumentalistów młodego pokolenia: Joaquina Sosę, Grzegorza Ziółka i Bartosza Szablowskiego. Muzycy ci doskonale wpisali się w koncepcję lidera, który na swoich płytach konsekwentnie afirmuje melodykę, czyniąc z niej dominujący element zarówno kompozycji jak i improwizacji. Artyści, mimo wyraźnie słyszalnej w nagraniach fascynacji muzyką współczesną, nie ukrywają swojego szacunku dla szeroko pojętej tradycji i czerpią inspiracje zarówno z dorobku kompozytorów klasycznych jak i jazzowego mainstreamu.Charakterystyczne brzmienie gitary basowej lidera (Rickenbaker 4001), niezwykle rzadko wykorzystywanej w tego rodzaju muzyce, nadaje zespołowi wysoce zindywidualizowane brzmienie.

Zespół wystąpi w składzie:

- Dariusz Ziółek
- Grzegorz Ziółek
- Joaquin Sosa
- Bartosz Szablowski04.03.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA Kameralna im. Michała Spisaka
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Charytatywny koncert Agnieszki Snopek "Reflinki" promujący album "Żeglując ku Marzeniom".

Serdeczne zapraszamy na charytatywny koncert Agnieszki Snopek "Reflinki" promujący wydany przez z nią album "Żeglując ku Marzeniom" w towarzystwie multiinstrumentalisty wykona repertuar płytowy, a oprócz tego inne nastrojowe mokre piosenki.

Koncert na rzecz WTZ z Dąbrowy Górniczej i zbieramy środki, które pomogą poznawać walory turystyczne osobom z niepełnosprawnościami - podopiecznym stowarzyszenia.
W trakcie wydarzenia będzie można kupić rękodzieło przygotowane przez podopiecznych specjalnie na ten cel.
Wszystkie środki zostają przeznaczone na cele statutowe stowarzyszenia.

Parę słów o Artystach:
Agnieszka Snopek "Reflinka" (wokal, gitara) – założycielka i liderka Zrefowanych, bodhranistka w zespole Taorluath. Reflinka wykonuje szeroko pojętą muzykę żeglarską, ale w jej repertuarze odnaleźć można ballady, poezję śpiewaną oraz elementy irlandzkiego folku.
Bartosz Baltazar Zbroszczyk (wokal, gitara, buzuki, mandolina, ukulele, flet, fortepian) - multiinstrumentalista, z wykształcenia muzyk klasyczny, kompozytor, prowadzi studio nagraniowe. Na co dzień filar jak i lotny element kilku formacji muzycznych, w których głównie gra na gitarze, fortepianie i śpiewa.

Zapraszamy serdecznie!04.03.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Aleją Gwiazd na BIS! - widowisko muzyczno-kabaretowe

Nieziemskie widowisko muzyczno-kabaretowe Aleją Gwiazd ponownie na deskach Pałacu Kultury Zagłębia - NA ŻYCZENIE WIDZÓW! Wydarzenie odbędzie się 4 marca o 18:00 na głównej pałacowej scenie!

Tego dnia na naszych deskach, z okazji jubileuszu 65-lecia PKZ, wystąpią gwiazdy lokalnej, polskiej i międzynarodowej sceny m.in.:

- Maryla Rodawicz
- Edyta Górnik
- Dombrova Piano Duo
- Wanesa Mej
- Denis Rusoss
- Klub Poetów Piwnicy pod Owcami z Krakowa
- Zespół Pieśni i Tańca Ślonsk
- Roman Widaszek

Nieoczywiste widowisko, w którym wszystko może Was zaskoczyć!

Wydarzenie skierowane do odbiorców dorosłych..03.03.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Grande Amore - koncert

3 marca o 19:00 zapraszamy na niezwykły koncert Grande Amore w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia.

Koncert GRANDE amore to kolejna unikatowa produkcja Woytek Mrozek Production, we współpracy z Agencją Artystyczną MUZA i Woytek Mrozek Chamber Orchestra.

Międzynarodowej klasy soliści, łącząc głosy operowe, jazzowe, popowe i musicalowe w towarzystwie profesjonalnej orkiestry, zaprezentują niezwykłe aranżacje najbardziej znanych utworów o miłości: min. Grande Amore, Un Amore Cosi Grande, Unbreak my heart, Sway, O sole mio, My Way, Mr Sandman, Dancing Queen, Mamma mia, Shallo – Bradley Cooper i Lady Gaga, Perfect Symphony – Ed Sheeran i Andrea Bocelli, Belle – Trio z Notre Dame de Paris, Skyfal z filmu James Bond, czy duety z filmów Alladyn, Piękna i Bestia, Pretty Woman, Titanic – My heart will go on, a także największe włoskie i hiszpańskie przeboje. W programie arie, duety, tria, kwartety, sekstety miłosne i więcej muzycznych niespodzianek! Wieczór swoim kunsztem wokalnym uświetni 6 utalentowanych solistów i solistek:

Ladies Trio – trzy wspaniałe wokalistki, pochodzące ze Lwowa. Współpracują z AVIP Group Agency Ltd i Agencją Artystyczną MUZA. To również utalentowane solistki, które oczarują słuchaczy niekonwencjonalnymi kreacjami muzycznymi.

Daniel Cebula Orynicz – polski wokalista, kompozytor. Absolwent wydziału jazzu w Katowicach i Doktorant Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wykładowca akademicki, trener i korepetytor wokalny zespołów gospel. Finalista 6 edycji programu „The Voice of Poland”, laureat Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Współpracuje z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, a także z wieloma znanymi osobistościami polskiej sceny muzycznej np. Marcin Wyrostek, Edyta Górniak, Margaret, Natalia Kukulska, Stanisław Soyka.

Nazar Tatsyshyn – wokalista, tenor. Współzałożyciel grupy LeonVoci. Absolwent Akademii Muzycznej we Lwowie. Laureat wielu pierwszych nagród Międzynarodowych Konkursów Wokalnych, a także solista Opery w Budapeszcie.

Roman Chava – wokalista, tenor. Współzałożyciel grupy LeonVoci – ulubieńców polskiej edycji programu Mam Talent, a także Szansy na sukces. W swoim dorobku posiada nagrania płyt, ale również udział w wielu programach telewizyjnych w Polsce i Ukrainie.

Całość poprowadzi Maestro Woytek Mrozek – znany światowej publiczności dyrygent, wirtuoz klarnetu i producent. Wraz ze swoją orkiestrą Woytek Mrozek Chamber Orchestra koncertował w Filharmoniach w Berlinie, w Zurychu, Concertgebow i Monachium, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Wielkiej sali koncertowej NOSPR, Sali Polskiej Orkiestry Radiowej S1 w Warszawie i w wielu innych salach koncertowych, filharmoniach i teatrach Polski i Europy.

Bilety dostępne na kupbilecik.pl i biletyna.pl

ORGANIZATOR
Agencja Artystyczna MUZA


02.03.2023 - godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

-
Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Rokitą

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie ze Zbigniewem Rokitą, autorem książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, wyróżnionej m.in. Nagrodą Literacką Nike.
Spotkanie odbędzie się 2 marca 2023 r. o godz. 18:00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25).
Rezerwacja bezpłatnych wejściówek na 5 dni przed rozpoczęciem wydarzenia na stronie: https://rezerwacje.biblioteka-dg.pl/ lub mailowo: rezerwacje@biblioteka-dg.pl.

Zbigniew Rokita (ur. 1989) – reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książek reporterskich Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku (wyróżnionej Nagrodą Literacką Nike oraz Nike czytelników, nominowanej do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, nagrody Ambasador Nowej Europy i Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego, a także przełożonej na język śląski) oraz Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium (książka została przełożona na język ukraiński, a spektakl na jej podstawie wystawiono w Teatrze Nowym w Zabrzu). Autor sztuk teatralnych Nikaj (Teatr Zagłębia, reż. Robert Talarczyk) i Weltmajstry (Teatr Korez, reż. Robert Talarczyk). Pochodzi z Gliwic, mieszka w Katowicach.

IMPREZA BILETOWANA
WSTĘP WOLNY


01.03.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Urodziny Chopina - recital Hyuka Lee

1 marca o godz. 18:00 zapraszamy do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia na recital fortepianowy w wykonaniu Hyuka Lee - finalisty 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2021 roku. Koncert z okazji urodzin Fryderyka Chopina.

Hyuk Lee - urodził się 4 stycznia 2000 r. w Seulu. Obecnie kształci się w Ecole Normale w Paryżu. W 2016 r., jako najmłodszy uczestnik w historii, wygrał X Konkurs im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Ten utalentowany pianista koreański jest też laureatem III nagrody X Konkursu w Hamamatsu (2018), jak również I miejsca i nagrody za najlepsze wykonanie koncertu Moskiewskiego Konkursu Chopinowskiego dla Młodzieży (2012). Występował m.in. w salach im. Dvořáka i Smetany w Pradze, Konserwatorium Moskiewskiego, Filharmonii Warszawskiej, Salle Cortot w Paryżu, Muziekgebouw w Eindhoven, Tivoli Vredenburg w Utrechcie, Kioi Hall w Tokio oraz na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. Jest finalistą 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2021 roku. W listopadzie 2022 roku pianista zdobył I nagrodę na najbardziej prestiżowym francuskim konkursie Long-Thibaud w Paryżu i w ramach nagrody specjalnej wystąpi na koncercie dla Telewizji Francuskiej pod wieżą Eiffla w Paryżu w Święto Bastylii w dniu 14 lipca 2023 roku.

IMPREZA BILETOWANA


27.02.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
PIWNICA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
PIWNICA - Dawid Tyszkowski

Ponownie schodzimy do PIWNICY! Pierwszy koncert cyklu młodej muzyki już 27 lutego o 19:00 na mniejszej scenie Pałacu Kultury Zagłębia - w Piwnicy Teatralnej - zagra Dawid Tyszkowski!

PIWNICA to cykl koncertów młodej muzyki zapoczątkowany w Pałacu Kultury Zagłębia w 2017 roku. Raz w miesiącu (czasami dwa razy) Piwnica Teatralna PKZ gości obiecujące młode, polskie zespoły wykonujące różnorodną muzykę alternatywną. W ciekawej przestrzeni Piwnicy rozbrzmiewa muzyka elektroniczna, indie-pop, jazz i wiele innych. Można usłyszeć znane zespoły występujące na festiwalach muzyki alternatywnej, startujące w konkursach muzycznych, będące na początku swojej muzycznej kariery i prezentujące wysoki poziom artystyczny, połączony ze świeżą energią.

Dawid Tyszkowski – najnowsze odkrycie FONOBO Label. Z muzyką związany od dziecka. Mimo młodego wieku, tworzy dojrzałe i pełne emocji teksty, które z łatwością zmienia w oryginalne muzyczne kompozycje. Jego nieodłącznym atrybutem jest gitara, bez której nie wyobraża sobie pracy. Jak sam mówi, podczas tworzenia, musi ją choćby trzymać w dłoniach – dzięki temu pomysły same wpadają mu do głowy. Swoją twórczość opiera na tym co czuje i słyszy. Cały czas poszukuje nowych inspiracji i eksperymentuje z różnymi gatunkami. 6 czerwca 2022 r. wydał debiutancką EP-kę “Nadal nie śpię”, nad którą od strony produkcyjnej czuwał Patrick The Pan, a tydzień później zagrał na scenie Męskiego Grania swój pierwszy koncert. Pod koniec lipca wystąpił w Katowicach i Wrocławiu przed brytyjskim zespołem Only The Poets, a w sierpniu można było go zobaczyć na scenie FEST Festivalu w Chorzowie. Jesienią zagrał niezwykle dobrze oceniany przez krytyków koncert w ramach festiwalu Great September, a teraz rusza w trasę, podczas której będzie supportował Ralpha Kaminskiego oraz projekt Karaś/Rogucki. Aktualnie pracuje nad materiałem na swój debiutancki album, który promuje wydanym pod koniec września singlem “Nie poznaję cię”.


26.02.2023 - godz. 19.00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA Ząbkowice

www.palac.art.pl

-
Kacper Ruciński - Pożegnanie programu "UWAGA NA ŁOSIE".

26 lutego o godz. 19:00 zapraszamy do Sali Widowiskowej Domu Kultury Ząbkowice na stand-up Kacpra Rucińskiego, który wystąpi z programem Uwaga na łosie!

Kacper Ruciński - prekursor polskiego stand-upu, człowiek który od dekady czynnie jeździ ze swoimi solowymi programami komediowymi. Poprzedni program zobaczyło ponad 40.000 ludzi, trasę BANG2 w której Kacper brał udział zobaczyło na żywo prawie 100.000 ludzi. Nowy program, nowe spostrzeżenia.Kacper Ruciński - prekursor polskiego stand-upu, człowiek który od dekady czynnie jeździ ze swoimi solowymi programami komediowymi. Poprzedni program zobaczyło ponad 40.000 ludzi, trasę BANG2 w której Kacper brał udział zobaczyło na żywo prawie 100.000 ludzi. Nowy program, nowe spostrzeżenia.

Na scenie pojawi się także support!

IMPREZA BILETOWANA


26.02.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
„Nabucco” Giuseppe Verdi - spektakl operowy

Podczas trwającego remontu dużej sceny w ramach Opera on tour 26 lutego gościnnie na scenie Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej wystawione będzie dzieło Giuseppe Verdiego „Nabucco”.

Dąbrowska publiczność będzie mogła usłyszeć przepiękną pieśń „Va pensiero”, która stała się nieoficjalnym hymnem Włoch i nawet dziś jest często bisowana. Niektórzy twierdzą, że dla tego jednego utworu nie można opuścić żadnego przedstawienia. Gromkimi brawami publiczność nagradza uwerturę oraz większość melodii - zarówno chóralnych, jak i arii czy duetów. W Operze Śląskiej spektakl ten zajmuje pozycję zaszczytną; jest jedną z wiodących oper w jej repertuarze. W Polsce zaszczyt odkrycia „Nabucca" przypadł właśnie Operze Śląskiej. To tutaj było ono wystawiane od dnia premiery z 1983 roku i przez 23 lata nie schodziło nawet na jeden sezon z afisza! Oparta na przekazach biblijnych historia dziejów narodu żydowskiego w niewoli babilońskiej, stała się jedną z najbardziej znanych i popularnych w historii gatunku. To młodzieńcze dzieło Verdiego oszałamiające rozmachem scen zbiorowych i porywających arii przyniosło mu sławę i postawiło w gronie najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki klasycznej. Po raz pierwszy na scenie bytomskiego teatru "Nabucco" wystawiono w 1983 r. Nowa sceniczna realizacja opery Verdiego (premiera miała miejsce w maju 2007 r.) to wyjątkowy spektakl w reżyserii Laco Adamika i obowiązkowa „lektura muzyczna" dla wszystkich miłośników sztuki operowej!

Opera w 4 aktach

Czas trwania:
2 godz.30 min. – 1 przerwa

dyrygent: Przemysław Neumann
inscenizacja i reżyseria: Laco Adamik
scenografia: Jan Bernaś
kierownictwo chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda


25.02.2023 - godz. 11.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

IMPREZA BILETOWANA
WSTĘP WOLNY

-
"Stan naszego zdrowia psychicznego” wykład prof. dr hab. n. med. Janusza Heitzmana

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej i Senator RP Beata Małecka-Libera serdecznie zapraszają na wykład prof. dr hab. n. med. Janusza Heitzmana pt. „Stan naszego zdrowia psychicznego”, który odbędzie się 25 lutego 2023 r. o godz. 11:00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25).

Spotkanie będzie częścią cyklu „Łączy nas zdrowie”.

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek dla czytelników rusza na 5 dni przed rozpoczęciem wydarzenia na stronie: https://rezerwacje.biblioteka-dg.pl/ lub za pośrednictwem maila: rezerwacje@biblioteka-dg.pl.

Janusz Heitzman - prof. dr hab. n. med. i nauk o zdrowiu, specjalista psychiatra, kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, wykładowca akademicki, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. Psychiatrii Sądowej, członek Komitetu Zdrowia Publicznego PAN, członek Zespołu do spraw zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży Ministerstwa Zdrowia. W latach 2010-2013 Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego; 2016-2020 dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Autor ponad 300 publikacji z zakresu psychiatrii i zdrowia psychicznego. Ekspert w programach publicystycznych: „Rozmowy w toku”, „Sprawa dla reportera”, „Państwo w państwie”.


24.02.2023 - godz. 17:30 i 20:15

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Kolacja dla głupca - spektakl

Głodni wyśmienitego spektaklu. Serwujemy Kolację dla głupca! Na ten posiłek każdy z grupki przyjaciół ma za zadanie przyprowadzić ze sobą jak największego nieudacznika... To festiwal śmiechu, niespodzianek i nagłych zwrotów akcji. Arcyzabawny i ponadczasowy spektakl z przesłaniem. A Ty? Kogo zaprosisz na kolację?

Grają: Cezary Żak, Bartłomiej Topa, Małgorzata Pieczyńska, Agnieszka Więdłocha / Marta Chodorowska, Michał Zieliński
Reżyseria: Cezary Żak
Tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska
Scenografia: Marcelina Początek-Kunikowska
Kostiumy: Krzysztof Łoszewski
Muzyka: ZAZ
Plakat: Grzybowska & Maślanka

KOLACJA DLA GŁUPCA – tytułowa „kolacja dla głupca” ma być jedną z wielu, które we wtorkowe wieczory Pierre Brochant, bogaty wydawca i człowiek sukcesu, urządza ze swoimi wpływowymi przyjaciółmi. Na każdą zapraszają wyjątkowych nieudaczników, będących nieświadomymi niczego obiektami kpin i uczestnikami konkursu na największego frajera.

Jak to często w komediach bywa, nieoczekiwany splot wydarzeń powoduje, niespodziewany zwrot akcji, w wyniku którego nie dochodzi do zaplanowanej kolacji a spotkanie głównych bohaterów Pierra Brochanta i Francoisa Pignona przeradza się w arcyzabawny spektakl. W komiczny sposób ukazuje bohaterów, ich słabości i wady.

KOLACJA DLA GŁUPCA – to hit teatralny, od lat grany na deskach wielu światowych teatrów! To znakomita gra aktorska, wartka, zabawna akcja i zaskakujący finał.


24.02.2023 - godz. 10.00

Akademia WSB
ul. Cieplaka 1c
DĄBROWA GÓRNICZA

.
"Rok od agresji na Ukrainę… Jak wygrywamy z „drugą” armią świata”

Zapraszamy na wykład "Rok od agresji na Ukrainę… Jak wygrywamy z „drugą” armią świata”, który odbędzie się 24 lutego 2023 r. o godzinie 10:00 w Akademii WSB.

Huk wybuchów, wystrzały, wycie syren. Tak od blisko roku wygląda rzeczywistość w Ukrainie. Kiedy ta wojna może się zakończyć? Odpowiedzi udzielą:

gen. dyw. rez. dr Roman Polko,
Paulina Polko – kierownik Katedry Bezpieczeństwa Akademii WSB.

Wykład odbędzie się stacjonarnie.
Wstęp na wydarzenie jest wolny, bez konieczności rejestracji.

WSTĘP WOLNY


23.02.2023 - godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZAIMPREZA BILETOWANA
WSTĘP WOLNY

-
Spotkanie autorskie z Vincentem V. Severskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Vincentem Viktorem Severskim, które odbędzie się 23 stycznia 2023 r. o godz. 18:00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25).
Rezerwacja bezpłatnych wejściówek na 5 dni przed rozpoczęciem wydarzenia na stronie: https://rezerwacje.biblioteka-dg.pl/ lub mailowo:
promocja@biblioteka-dg.pl.

Vincent V. Severski – pisarz, były oficer wywiadu. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie poznał między innymi Lecha Falandysza, Janusza Kochanowskiego i Ryszarda Kalisza. Autor takich kryminalnych hitów jak Nielegalni czy Niepokorni zyskał rzeszę fanów dzięki talentowi pisarskiemu, ale i doświadczeniu zawodowemu. Przez wiele lat był funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa (Departament I MSW), Urzędu Ochrony Państwa (Zarząd Wywiadu), a także Agencji Wywiadu. To wszystko sprawia, że powieści Severskiego dostarczają czytelnikowi nie tylko literackiej fikcji, ale również historii, które swoje źródła mają w autentycznych wydarzeniach.

Biblioteka Główna MBP


23.02.2023 - godz. 16.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA-
Koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. M. Spisaka

23 lutego o godz. 16:00 zapraszamy na koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Usłyszmy największe przeboje w aranżacji na chór, orkiestrę, zespoły wokalne i instrumentalne oraz w wykonaniu solistów.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie dostępne są w siedzibie ZSM ul. Wirgiliusza Grynia 17.

20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA


22.02.2023 - godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

-
Premiera filmu pt. „Niemy Szept” Historia żydowskiej społeczności Dąbrowy Górniczej

Muzeum Miejskie „Sztygarka” zaprasza na premierę dokumentalnego filmu „Niemy Szept” Historia żydowskiej społeczności Dąbrowy Górniczej, która odbędzie się 22 lutego 2023 r. o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej, ul. T. Kościuszki 25.

W programie pokaz dokumentalnego filmu historycznego połączony ze spotkaniem z twórcami.

Prosimy o potwierdzenie obecności w Muzeum Miejskim „Sztygarka” do dn. 20 lutego br., tel. (32) 726 41 85 lub drogą mailową sekretariat@muzeum-dabrowa.pl

IMPREZA BILETOWANA
WSTĘP WOLNY


19.02.2023 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
„Dla każdego coś...” Miejska Orkiestra Dęta oraz zespoły: Vocal Trio i Dwie Korony - koncert karnawałowy

19 lutego o godz. 17:00 zapraszamy do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia na Koncert Karnawałowy w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej oraz zespołów Vocal Trio i Dwie Korony. 

Dla każdego coś... - tak brzmi tytuł wyjątkowego karnawałowego koncertu, w którym wspólnie z Miejską Orkiestrą Dętą wystąpią wspaniali goście. Widowisko będzie się składało z dwóch części. Pierwsza z nich będzie poświęcona repertuarowi klasycznemu - w programie m.in. przebojowe arie z oper i operetek w wykonaniu zespołu Vocal Trio. Druga część to coś dla fanów polskiej muzyki rozrywkowej - na scenie wystąpi zespół Dwie Korony wraz z fantastycznymi utworami Krzysztofa Klenczona. 

Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej powstała w 1999 r. na bazie orkiestry Dąbrowskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych DAMEL w Dąbrowie Górniczej. Obecnie orkiestra liczy około 45-ciu muzyków w różnym przedziale wiekowym. Wszyscy grają pod batutą dyrygenta Ireneusza Dustera. Orkiestra od momentu powołania, działa przy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. W swoim repertuarze posiada utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej oraz biesiadnej. Wykonuje również muzykę wokalną i instrumentalną. W 2019 roku orkiestra obchodziła swoje 20-lecie działalności, co uczciła serią koncertów podczas miejskich imprez kulturalnych.

Vocal Trio to soliści znani na scenach i festiwalach w całej Polsce, a w większości pochodzący z Zagłębia Dąbrowskiego. Wspólną, muzyczną drogę rozpoczynali na deskach Pałacu Kultury Zagłębia. Pałacowa publiczność zna ich nie tylko z cyklu Kameralne Czwartki, ale również wakacyjnego projektu W Zieloną gramy. Zespół wykonuje głównie arie, duety i ensemble z najznakomitszych oper i operetek. Zespół występuje w składzie:

Agata Widera-Burda - sopran
Weronika Gębala - mezzosopran
Grzegorz Rogut - tenor.

Dwie Korony to jeden z najlepszych zespółów grających przeboje jednego z liderów zespołu Czerwone Gitary i Trzy Korony - Krzysztofa Klenczona. Zespół tworzą zawodowi muzycy, którzy w swojej karierze artystycznej wydali autorskie płyty oraz występowali na prestiżowych festiwalach muzycznych. Dwie Korony przez dwadzieścia lat swojej obecności na estradzie zagrały setki koncertów w kraju i zagranicą. Grupa nagrała również kilka własnych kompozycji emitowanych w formie teledysków w największych polskich stacjach telewizyjnych. Opiekę artystyczną nad zespołem pełnił Janusz Kondratowicz - autor tekstów oraz przyjaciel Krzysztofa Klenczona. Z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia zespołu Trzy Korony zrodził się pomysł, by nadać inne brzmienie znanym przebojom Krzysztofa Klenczona i dać wspólny koncert z Miejską Orkiestrą Dętą w Dąbrowie Górniczej. Biorąc pod uwagę doświadczenie muzyków biorących udział w tym muzycznym przedsięwzięciu, spodziewamy się dużej dawki ciekawych rozwiązań aranżacyjnych, co powinno być gwarantem znakomitej zabawy.


19.02.2023 - godz. 12.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
„Wyprawa Apolinarego Kurowskiego do Zagłębia Dąbrowskiego i wyzwolenie trójkąta granicznego w lutym 1863 roku.”

Zapraszamy na dąbrowską promocję połączoną z wykładem Autora książki i otwarciem wystawy rocznicowej w niedzielę 19 lutego o godz. 12.00 w Muzeum Miejskim "Sztygarka" (ul. Legionów Polskich 69)

Najnowsza książka profesora Dariusza Nawrota „Wyprawa Apolinarego Kurowskiego do Zagłębia Dąbrowskiego i wyzwolenie trójkąta granicznego w lutym 1863 roku.”, wydana we współpracy kilku zagłębiowskich instytucji dostępna już jest w naszej muzealnej ofercie. Publikację w cenie 45 zł można nabyć zarówno sklepie muzealnym
Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, jak i w Pałac Schoena - Muzeum w Sosnowcu.

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


18.02.2023 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
KLUB HELIKON
Wojska Polskiego
DĄBROWA GÓRNICZA-
KONCERT WALENTYNKOWY "Nikt nie kocha tak jak Ty"

Zapraszmy serdecznie 18.02.2023 o godz. 17:00 na koncert, który odbędzie się w Klubie Osiedlowym Helikon w wykonaniu zespołu NON A CAPELLA, solistów i instumentalistow działających w klubie.

Bilety do nabycia w kasie Pałacu Kultury Zagłębia

20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA


17.02.2023 - godz. 17:00 i 20:00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Zaręczony Pogrążony - spektakl komediowy

17 lutego o 17:00 i 20:00 na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia zobaczymy znakomity spektakl komediowy Zaręczony Pogrążony!

Czy zaręczyny mogą stać się dla mężczyzny początkiem końca? Czy koniec może stać się dla mężczyzny nowym początkiem? Czy mężczyzna w ogóle potrafi odróżnić początek od końca? I co tak naprawdę jest najczęstszym powodem męskich problemów? Nadmiar, oto prawdziwa przyczyna męskich kłopotów. Jedna kobieta w życiu mężczyzny, to już powód do poważnej refleksji, do głębokich przemyśleń i do stanowczych konstatacji… Dwie kobiety w życiu mężczyzny, to absolutna nieroztropność ocierająca się o brak rozwagi. Trzy kobiety w życiu mężczyzny, to karygodna lekkomyślność. Zaś cztery kobiety w życiu mężczyzny, to już po prostu katastrofa. Szczególnie cztery kobiety jednocześnie…. Zemsta kobiety, to najgorsze, co spotkać może mężczyznę z nadmiarem kobiet. Zemsta jednej kobiety, to problem nie lada. Zemsta dwóch kobiet, to czyściec z widokami na piekło. Zemsta trzech kobiet, to piekło bez widoków na czyściec. Zaś zemsta czterech kobiet, to po prostu koniec. Mężczyzny. Szczególnie zemsta czterech kobiet jednocześnie… Bohater zwariowanej farsy "Zaręczony pogrąŻony" musi poradzić sobie i z nadmiarem kobiet i z ich zemstą. Cztery urocze panie w brawurowym stylu urządzają mu wycieczkę z męskiego raju poprzez koedukacyjny czyściec, aż na dno męskiego piekła.I może lepiej dla niego, żeby to wszystko tam przeczekał… Piekielnie zabawna włoska komedia, w piekielnie ostrym tempie i w piekielnie śmiesznej obsadzie.

Obsada:
Elżbieta Romanowska/ Alżbeta Lenska
Katarzyna Zielińska
Katarzyna Sowińska
Karolina Nowakowska
Tomasz Dedek / Tomasz Dutkiewicz
Mikołaj Krawczyk

ORGANIZATOR
COPA Agencja Artystyczna
www.copa.pl
ul. Żeglarska 31
66-400 Gorzów Wielkopolski


15.02.2023 - godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZAIMPREZA BILETOWANA
WSTĘP WOLNY

-
23 tysiące mil morskich - spotkanie z podróżnikiem Adamem Sygaczem

Wraz ze Stowarzyszenie Aktywności Społecznej - Dąbrowiacy serdeczenie zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem - Adamem Sygaczem, które odbędzie się 15 lutego o godz. 17:00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25).

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek dla czytelników rusza na 5 dni przed rozpoczęciem wydarzenia na stronie: https://rezerwacje.biblioteka-dg.pl/

Osoby nie będące członkami SAS “Dąbrowiacy” oraz nie posiadający karty bibliotecznej będą mogli zarezerwować wejściówki za pośrednictwem maila: promocja@biblioteka-dg.pl

Biblioteka Główna MBP


15.02.2023 - godz. 17.00

Szkoła Podstawowa nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego
ul. G. Morcinka 4
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
"Magnetyzm serc" - piąta edycja charytatywnego koncertu noworocznego

W środę 15 lutego 2023 roku o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im.Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej odbędzie się piąta edycja charytatywnego koncertu noworocznego. Jest on organizowany przez nauczycieli dąbrowskiej szkoły we współpracy z Pałacem Kultury Zagłębia.

Tegoroczne wydarzenie nosi tytuł "Magnetyzm serc ". Każdy, kto weźmie w nim udział będzie mógł wesprzeć ukraińskie i polskie rodziny uczniów szkoły, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Na wszystkich czekać będzie m.in. kiermasz ciast. Będzie można również kupić przygotowane z tej okazji specjalne cegiełki.

Podczas koncertu na scenie zaprezentują się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi oraz soliści z zajęć wokalnych, które odbywają się w Pałacu Kultury Zagłębia.

Jest to wydarzenie otwarte dla społeczności lokalnej. Zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele władz miasta, radni, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz wszystkie osoby zaprzyjaźnione z dąbrowską szkołą.


14.02.2023 - godz. 19.00

VILLA MODA
ul. T. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZAIMPREZA BILETOWANA

-
Walentynkowy Pojedynek Stand'Upowy - 28 Dąbrowski Wieczór Komediowy

Walentynkowy Pojedynek Stand Up'owy w ramach 28 edycji Dąbrowskich Wieczorów Komediowych.
6 komików na scenie, pojedynek na żarty, głosowanie publiczności, to wszystko w 1 części wieczoru, a tuż po przerwie w 2 części występ gwiazdy wieczoru Bartosza Gajdy.

Całość poprowadzi gospodarz sceny Damian Kubik.

Kto wystąpi w Walentynkowy Pojedynek Stand'Upowy 28 DWK ??
Już spieszymy z odpowiedzią:
Roman Trávniček
Mateusz Burkacki Stand-Up
Marek "Gajos" Gajewski
Piękni, żonaci, dzieciaci, ale kto wie, co się wydarzy w walentynki, może się to zmienić.
Adam Gajda Kamil Ciżewski Stand Up i Łukasz Minko Stand-Up

Gwiazda wieczoru Bartosz Gajda Publiczny.
Wszystko odbędzie się 14. Lutego w VILLA MODA o 19.00
Poprowadzi Damian Kubik.

* Impreza przeznaczona dla osób 18+
** Zakaz nagrywania imprezy.
*** Zabierz dobry humor ze sobą


14.02.2023 - godz. 17.00

CH POGORIA
ul. Sobieskiego 6a
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Nazywam się miliard (One Billion Rising)
już po raz siódmy w Dąbrowie Górniczej!

Nazywam się Miliard. Zatańcz z nami przeciwko przemocy wobec kobiet

Przed nami 11. edycja międzynarodowej akcji One Billion Rising/Nazywam Się Miliard, ogólnoświatowej kampanii społecznej przeciw przemocy stosowanej wobec kobiet i dziewcząt. Elementem wspólnym akcji na całym świecie jest taniec. Po raz kolejny do akcji przyłącza się także Centrum Handlowe Pogoria w Dąbrowie Górniczej. 14 lutego 2023 r. (tj. wtorek) protest w formie tańca odbędzie się na Placu Centralnym. Start o godzinie 17:00.

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej i okolic po raz siódmy będą mieli okazji uczestniczyć w tym energicznym wydarzeniu, z czego po raz szósty z kolei – we wnętrzach Centrum Handlowego Pogoria.


11.02.2023 - godz. 19.00

VILLA MODA
ul. T. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Bigos w stylu Dance House Remix - impreza jubileuszowa X-lecie Villa Moda & urodziny Bosa

Bigos w stylu Dance House Remix to impreza jubileuszowa
W menu znajdzie się:
-

10-lecie klubu Villa Moda,
- Urodziny Bosa,
- Walentynki
i inne ...

Zagra Retrofit DJ i goście
Start 19:00/20:00
Wstęp Wolny
zapraszamy


10.02.2023 - godz. 17.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Nocne Pałacowanie - zwiedzanie PKZ w ciemnościach!

Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę – i nic w tym dziwnego! W czasach kryzysu należy oszczędzać, dlatego zapraszamy Was na zwiedzanie Pałacu Kultury Zagłębia w całkowitych ciemnościach, czyli Nocne Pałacowanie, które odbędzie się 10 lutego od 17:30 w klimacie polskich komedii – i pamiętajcie „parówkowym skrytożercom mówimy stanowcze NIE”!

No dobrze… nie w całkowitych ciemnościach, koniecznie weźcie ze sobą latarki lub czołówki, gdyż czeka Was wycieczka po najładniejszych salach pałacu oraz pomieszczeniach na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Bunkrów nie będzie, ale też będzie zajefajnie!

Co ty wiesz o zwiedzaniu? Wiemy tyle, że chodząc po pałacu będziecie spotykać aktorów (pracowników PKZ), którzy odtworzą dla Was scenki z najlepszych polskich komedii!

Zwiedzanie odbędzie się w grupach po 25 osób, które będą rozpoczynać zwiedzanie o godzinach:

Grupa I – 17:30 (BILETY)
Grupa II – 19:15 (BILETY)
Grupa III – 21:00 (BILETY)
Grupa IV – 22:45 (BILETY)

Czas zwiedzania ok. 1,5 h

Nocne Pałacowanie odbywa się pod szyldem jubileuszu 65-lecia Pałacu Kultury Zagłębia i skierowane jest do młodzieży (od 15. roku życia) i osób dorosłych.


09.02.2023 - godz. 19.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Scena/anecS - Szubski Piano Cover vol. 2

9 lutego o 19:00 - w ramach cyklu Scena/anecS - usłyszymy drugą odsłonę znakomitego koncertu Szubski Piano Cover! Dąbrowski pianista - Łukasz Szubski - wykona covery muzyki rockowej, metalowej (i nie tylko) z towarzyszeniem saksofonu Kacpra Gwiazdy! A wszystko to z publicznością na scenie głównej Pałacu Kultury Zagłębia!

Scena/anecS to cykl koncertów w Pałacu Kultury Zagłębia, którego celem jest zniesienie bariery między widzami a artystami oraz umożliwienie bezpośredniego obcowania z muzyką i jej twórcami w przyjaznej, a nawet rodzinnej atmosferze. Bariera w postaci kurtyny przestaje istnieć, a publiczność zasiada wraz z artystą w aneksie scenicznym, czyli na deskach PKZ! Zróżnicowany repertuar z wyraźnym akcentem jazzowym to cecha charakterystyczna cyklu.

Łukasz Szubski - pianista, który w swoim bogatym repertuarze posiada kilkaset utworów muzyki filmowej, jazzowej, klasycznej, a także wiele własnych aranżacji popowych i rockowych hitów. Bardzo znany dąbrowskiej publiczności za sprawą duetu Dombrova Piano Duo. Od wielu lat gra na małych i wielkich polskich scenach, począwszy od tej w Pałacu Kultury Zagłębia, przez sceny kameralne, aż po koncerty z okazji premier luksusowych samochodów. 

Kacper Gwiazda - saksofonista, który mimo młodego wieku posiada bardzo duże doświadczenie sceniczne. Absolwent Państwowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II st. Im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na stałe współpracuje z orkiestrą rozrywkową Sojka Band oraz Happy BigBand, a także z pianistą Łukaszem Szubskim tworząc duet Pianofon. Występował na jednej scenie z takimi gwiazdami jak: Artur Andrus, Andrzej Piaseczny, Jacek Stachursky czy Hanna Banaszak.

W programie koncertu m.in. utwory takich legend jak AC/DC, Metallica, Queen, Linkin Park, Guns'n'Roses, Coldplay, Rammstein i wielu innych!


08.02.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

-
Pokaz filmu i dyskusja wokół dąbrowskiej fabryki Defum

Dyskusja historyczna wokół dąbrowskiej fabryki DEFUM

W ramach spotkania:

Premierowy pokaz filmu dokumentalnego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej pt. „DEFUM: fabryka pełna wspomnień”.

Dyskusja prowadzona przez Arkadiusza Rybaka, Dyrektora Muzeum Miejskiego „Sztygarka”. Wśród gości specjalnych Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Marcin Bazylak.

Wystawa fotografii z zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej pt. „DEFUM w obiektywie” autorstwa Pawła Grada. 8 lutego prezentowana w Pałacu Kultury Zagłębia, w pozostałych dniach lutego dostępna w dąbrowskiej bibliotece.

Bezpłatne wejściówki dostępne od 2 lutego do odbioru w punkcie ksero MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ (T. Kościuszki 25). Odbiór możliwy w godzinach otwarcia biblioteki.

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY


05.02.2023 - godz. 16:00 – 18:00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA ZąbkowiceIMPREZA BILETOWANA

-
Rodzinny Bal Karnawałowy

Karnawałowa zabawa dla dużych i małych w Domu Kultury Ząbkowice! Zapraszamy na Rodzinny Bal Karnawałowy w niedzielę 5 lutego od 16:00 do 18:00!

Karnawał to czas zabawy. Proponujemy Państwu udział w tematycznym balu karnawałowym, gdzie oprócz zabaw tanecznych, będzie można wziąć udział w warsztatach, konkursach i innych atrakcjach. Podczas tegorocznego balu pod wodzą Mai Szwedzińskiej przeniesiemy się do krainy czarów i magii!

Bilet obowiązuje każde dziecko, opiekunowie uczestniczą w balu na podstawie biletu dziecka. Mile widziane przebrania związane z magią, czarami, magicznymi zwierzętami i wszystkim co czarujące!
Regulamin wydarzenia dostępny na palac.art.pl.

Bilety w cenie 20 zł już dostępne!www.palac.art.pl


04.02.2023 - godz. 15:30 i 19:00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Berek czyli upiór w moherze - spektakl

4 lutego zapraszamy do Sali Teatralnej na spektakl pt. „Berek - czyli upiór w moherze”.

Zwariowana komedia o pokonywaniu różnic i wzajemnym zrozumieniu. Jak potoczą się losy nietypowych sąsiadów – staroświeckiej Anny i młodego Pawła, mieszczańskiego geja? Zobacz na żywo wyjątkową historię w nadchodzącym sezonie teatralnym!

Pani Anna tak żarliwie angażuje się w życie swojej córki, że ta odwraca się od niej. Rozczarowana bohaterka za wszystko obwinia swojego sąsiada – Pawła, w którym upatruje przyczynę wszystkich jej problemów.Zwariowana karuzela zdarzeń sprawi, że bohaterowie zmienią swoje podejście do świata i siebie nawzajem. W rolach głównych wystąpią Ewa Kasprzyk i Antoni Pawlicki. „Berek, czyli upiór w moherze” to inteligentna i bawiąca do łez historia na podstawie książki Marcina Szczygielskiego pt. „Berek”. Sztuka po kilku latach wraca na afisz teatralny. Szacuje się, że spektakl został wystawiony już ponad 1000 razy! Anna i Paweł występują również w spektaklu komediowym „Berek, czyli upiór w moherze 2”, która opowiada o innym rozdziale w życiu bohaterów.

Obsada:

Ewa Kasprzyk
Joanna Jarmołowicz
Antoni Pawlicki
Lesław Żurek / Kamil Kula

Reżyseria: Ewa Kasprzyk
Scenografia: Maciej Chojnacki
Kostiumy i fotografie: Grażyna Gudejko


02.02.2023 - godz. 17.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZAIMPREZA BILETOWANA

-
Jasełka "Dzieciąteczko Maleńkie"

Aby przedłużyć czas świętowania Bożego Narodzenia, Szkołą Podstawową Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej oraz Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej organizują po feriach zimowych wspaniałe wydarzenie!

Serdecznie zapraszają rodziców, rodzeństwo, dziadków, sąsiadów i wszystkich tych, którzy mają ochotę jeszcze pokolędować na przedstawienie jasełkowe pt. "Dzieciąteczko Maleńkie", które odbędzie się 02.02.2023 roku w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej o godzinie 17.00.

W tym roku PKZ zaprasza do zakupu biletów na imprezę w kasach lub online w symbolicznej cenie - 5 zł za bilet. Wcześniejsze kupienie biletów będzie możliwe już wkrótce.

20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl


02.02.2023 - godz. 16.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
„Julian Ochorowicz – Ochocki z "Lalki" w gronie rodziny i przyjaciół” wykład Igora Strojeckiego

Igor Strojecki – od 1977 r. zajmuje się historią własnej rodziny, pasjonuje się historią Warszawy i związanych z nią rodami. Autor albumu pt. „Leon Barszczewski (1849-1910). Od Samarkandy do Siedlec” [wyd. Muzeum Regionalne, 2010]; autor katalogów wystaw, kilkunastu artykułów oraz obszernego hasła o Leonie Barszczewskim w słowniku biograficznym „Etnologowie i ludoznawcy polscy” [t.3, Wrocław-Kraków 2010]. W 2009 r. wydał książkę „Jadwiga Barszczewska-Michałowska – Bojowniczka o Nową Szkołę Polską”. Jest wiceprezesem Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego, należy do: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Siedleckiego Klubu Kolekcjonera oraz Stowarzyszenia Nasz Norblin z siedzibą w Warszawie.

Jednym z najbardziej intrygujących bohaterów powieści Lalka jest fanatyk nauki, opętany ideą stworzenia machiny latającej - doktor Julian Ochocki. Wprowadzając tę postać do swego dzieła, będącego chyba najbardziej udaną panoramą Warszawy końca XIX wieku, Bolesław Prus wzorował się na swym przyjacielu z ławy szkolnej - Julianie Ochorowiczu.

Julian Ochorowicz był twórcą parapsychologii, okultystą, wynalazcą, fotografem i przyjacielem ze szkolnej ławki Bolesława Prusa.


02.02.2023 - godz. 11.30

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
"Ochocki kontra Faraon - wykład Igora Strojeckiego

Zagłębiowskie Towarzystwo Genealogiczne oraz Muzeum Miejskie "Sztygarka" zapraszają na wykład Igora Strojeckiego pt: "Ochocki contra »Faraon«. O przyjaźni Bolesława Prusa (1847-1912) i Juliana Ochorowicza

(1850-1917)” (mniej znane fakty z biografii sławnego pisarza poparte nieznaną korespondencją obu
przyjaciół ze zbiorów własnych).

Wykład odbędzie się w budynku Muzeum Miejskiego "Sztygarka" 2.02.br. o godzinie 11.30

Serdecznie zapraszamy

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


29.01.2023

DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
31. Finał WOŚP
"Chcemy wygrać z sepsą!"

Już 29 stycznia odbędzie się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Jak co roku Dąbrowa Górnicza gra z WOŚP i zachęca wszystkich mieszkańców do wsparcia tej inicjatywy! Dąbrowskie sztaby WOŚP przygotowały mnóstwo atrakcji, dzięki którym będzie można włączyć się w orkiestrowe granie, a ponad 310 wolontariuszy będzie zbierać do puszek datki. Wszystko pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”.
Dlaczego walka z sepsą?

W ciągu 30. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,5 mld zł i kupiła ponad 67 300 urządzeń. Przykładowo Zagłębiowskie Centrum Onkologii od 2018 r. otrzymało od Fundacji WOŚP darowizny rzeczowe o wartości około 700 000 zł, m.in. respiratory, kardiomonitory, łóżka szpitalne, inkubatory zamknięte oraz USG.

W tym roku zbieramy środki na walkę z sepsą. To zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów.

Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia – optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń – umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami. Jaki sprzęt kupi Fundacja, przeczytasz tu.
Dąbrowski finał

Dwa miejsca w mieście, w których na mieszkańców będzie czekało najwięcej atrakcji to Pogoria III i Warsztat Fabryki Pełnej Życia. Będą: koncerty, atrakcyjne licytacje i tradycyjnie już wspólne morsowanie dla WOŚP. Miejskie instytucje i firmy przygotowały niezwykłe niespodzianki do wylicytowania przed i w trakcie finału. Jak co roku aukcję WOŚP wsparł prezydent miasta Marcin Bazylak. Do wylicytowania wystawił przejażdżkę rowerową z lunchem, który przygotuje wraz z małżonką Katarzyną Gembicką-Bazylak. Aukcja dostępna jest pod linkiem: https://allegro.pl/oferta/rowerowa-przejazdzka-z-prezydentem-dg-13156541733

Już teraz możesz wesprzeć WOŚP i wziąć udział w licytacjach, które przygotowało miasto oraz instytucje:

Sesja zdjęciowa w przestrzeniach DEFUM: https://allegro.pl/oferta/sesja-zdjeciowa-w-przestrzeniach-defum-13155951665
Wstęp do Kopalni Ćwiczebnej: https://allegro.pl/oferta/wstep-do-kopalni-cwiczebnej-mms-13156099711
Sty-love portrety z Pałacem w tle: https://allegro.pl/oferta/sty-love-portrety-z-palacem-w-tle-13175030347
Prywatna wycieczka po pałacowych zakamarkach: https://allegro.pl/oferta/prywatna-wycieczka-po-palacowych-zakamarkach-13175050528
Bóbr dąbrowiak z żywicy epoksydowej: https://allegro.pl/oferta/bobr-dabrowiak-z-zywicy-epoksydowej-13178634054
Numer startowy 1 podczas 15. Półmaratonu Dąbrowskiego: https://allegro.pl/oferta/nr-startowy-1-podczas-15-polmaratonu-dabrowskiego-13178560612
Kolacja z Jowitą Wrzesień: https://allegro.pl/oferta/kolacja-z-jowita-wrzesien-13175091205
Plakat LUNATYCY: https://allegro.pl/oferta/plakat-lunatycy-13178402861
Książka z autografem „Lata powyżej zera” Anny Cieplak i plakat: https://allegro.pl/oferta/lata-powyzej-zera-anna-cieplak-plakat-13183494196
Książka z autografem „Długa noc” Wojciecha Chmielarza i plakat: https://allegro.pl/oferta/dluga-noc-wojciech-chmielarz-plakat-13183463739
Książka z autografem „Prosta sprawa” Wojciecha Chmielarza i plakat: https://allegro.pl/oferta/prosta-sprawa-wojciech-chmielarz-plakat-box-13183451405
Książka z autografem „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza i plakat: https://allegro.pl/oferta/zmijowisko-w-chmielarz-plakat-burn-the-soul-13183431044
Książka z autografem Anny Cieplak „Utopay. Przyszłość wystawia rachunek” i plakat: https://allegro.pl/oferta/ksiazka-utopay-przyszlosc-wystawia-rachunek-13183401593

Śledź licytacje na bieżąco – codziennie pojawiają się nowe! Kliknij: https://allegro.pl/uzytkownik/DGdlaAktywnych

Miejskie atrakcje

Wydarzenia w sztabie Młodzieżowej Rady Miasta (Warsztat Fabryki Pełnej Życia)

Do Fabryki Pełnej Życia zapraszamy wszystkich, którzy chcą poczuć niesamowitą atmosferę! To największy sztab w mieście (ok. 100 wolontariuszy i 32 osoby obsługujące sztab – młodzieżowi radni, urzędnicy, aktywiści). W warsztacie będą rozlokowane stoiska różnych podmiotów oraz będzie można wziąć udział w licytacjach. Wesprzyj sztab wpłacają datek do eSkarbonki: kliknij.

Sztab MRM będzie otwarty od godz. 10:00! W tym czasie prowadzona będzie loteria fantowa zorganizowana przez Forum Kobiet i radną Bożenę Kozak, sprzedaż rękodzieła przygotowanego przez stowarzyszenie Civitas, będzie też można zarejestrować się w DKMS jako dawca szpiku kostnego, czy wziąć udział w warsztacie z pierwszej pomocy, prowadzonym przez klasy mundurowe z III Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Władysława Andersa lub w warsztacie zorganizowanym przez Manufakturę Gier Szkoleniowych!
WOŚP i wolontariuszy wspierają też firmy z Dąbrowy Górniczej, m.in. So Coffee w CH Pogoria, Cafe Kamienica, Zagłębie Smaku w Holiday Inn, Domino’s Pizza w CH Pogoria.

Do wylicytowania będą m.in. pobyty w SPA, karnety na tor kartingowy na wyłączność, pudełka pełne słodkości, vouchery na masaże, fizjoterapię, treningi personalne i siłownię, lekcje angielskiego, treningi nordic walking, pływania, płyty Dombrova Piano Duo i FunkyLogic, pakiety gadżetów sejmowych i egzemplarze konstytucji RP przekazane przez posła Rafała Adamczyka, wycieczka do Senatu i wspólny obiad z senator Beatą Małecką Liberą, a ponadto produkty handmade i wiele więcej! Licytacje poprowadzi DJ Johnny.

WYSTĘPY i LICYTACJE –

14:00 – wokaliści Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej
14:45 – Ola Michalska – dąbrowska artystka; zadebiutowała raperskim „Kierunek na wschód”, a szczególnie doceniona została za balladę „Can’t Give You More”.
15:00 – Miejska Orkiestra Dęta oraz licytacja – DJ JOHNNY
15:30 – Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz Ksenia Słaboń
16:00 – licytacja – DJ JOHNNY
16:30 – Happy Choir Skłodowska
17:00 – licytacja – DJ JOHNNY
17:30 – Gabi Foksa – 20-letnia piosenkarka, multiinstrumentalistka oraz autorka tekstów. Gabrysia jest również 24-krotną laureatką ogólnopolskich konkursów wokalnych.
18:00 – licytacja – DJ JOHNNY
18:30 – Maja Cembrzyńska – dąbrowska artystka, uczestniczka V edycji programu The Voice Kids, laureatka nagrody prezydenta Marcina Bazylaka za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2022.
19:00 – licytacja – DJ JOHNNY
19:30 – Liliana Ibulajeva
19:45 – Voice of Ekonomik

Podczas wydarzenia będą wydawane ciepłe posiłki dla wolontariuszy.


Pogoria Morsuje dla WOŚP

Pogoria Morsuje dla WOŚP - bania i sauna

Morsowanie dla WOŚP na Pogorii rozpocznie się o godz. 11:00. Organizatorzy, jak co roku zapraszają w przebraniach, a przygotowaniem poczęstunku w postaci gorącego żurku zajmie się stowarzyszenie Inicjatywa Dąbrowska. Do tego mobilne sauny i banie oraz licytacje (od 12:00) z rękodziełem, podarunkami i gadżetami!

Do wylicytowania będą m.in. pakiety startowe na Bieg Walentynkowy, vouchery, rękodzieło, gadżety. Szczegóły licytacji znajdziecie na Facebooku stowarzyszenia. Pogoria Morsuje do każdego licytowanego pakietu dorzuca czapkę klubową, smycz z pamiątkowym medalem i naklejkę z zawodów zimowego pływania Pogoria Ice Beavers ??.


Pozostałe dąbrowskie sztaby:

Sztab nr: 3770
Szkoła Podstawowa nr 10

Sztab nr: 4968
Szkoła Podstawowa nr 7 w Dąbrowie Górniczej

Sztab nr: 4740
Dąbrowskie Forum Organizacji Pozarządowych

Sztab nr: 6165
Hufiec ZHP Dąbrowa Górnicza

Sztab nr: 1864
I Liceum Ogólnokształcące im. W. Łukasińskiego


29.01.2023 - godz. 16.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Niepamięć - spektakl

NIEPAMIĘĆ to nowy tytuł Garnizonu Sztuki - producentów spektakli: POZYTYWNI i CZWORO DO POPRAWKI oraz SAME PLUSY

Popularny i wielokrotnie nagradzany. Aktor. Człowiek sukcesu. Celebryta. Z piękną żoną i poukładanym życiem. Zwykła, niezobowiązująca kolacja z Byłą i jej nowym chłopakiem nie może przecież tego zmienić! Czyżby?

Zapraszamy na przewrotną, pełną błyskotliwych dialogów tragikomedię najmodniejszego polskiego dramaturga współczesnego: Marka Modzelewskiego. To zaskakująca, trzymająca w napięciu historia o relacjach międzyludzkich, zaufaniu i rachunku jaki życie wystawi każdemu prędzej, czy później.

Czy da się ROZLICZYĆ PRZESZŁOŚĆ? Niewinne wspomnienia i refleksje nad dawnym życiem otworzą niezabliźnione rany, które bolą po wielu latach - nawet jeśli nie do końca wiemy, czy wspomnienia te są prawdziwe. Bo czymże tak naprawdę jest pamięć? To zdolność przechowywania w mózgu naszych wspomnień, wydarzeń z naszego życia, osób, rzeczy. Zapamiętywanie, to cała masa licznych działań, które świadomie lub nieświadomie uruchamiamy. Czasem przywołując coś z pamięci mylimy fakty z naszymi fantazjami lub reinterpretujemy wydarzenia w celu ochrony naszych emocji. Czasem wypieramy informacje, których nie chcemy pamiętać, bo są dla nas bolesne. Przeszłość powróci z tak mocnym akcentem, że dotychczasowe życie naszych bohaterów okaże się kruchą i łatwą do zniszczenia konstrukcją.
A emocji, podczas całego przedstawienia na pewno nie zabraknie.

Obsada:

Karolina GORCZYCA
Magdalena KUMOREK
Krzysztof CZECZOT
Marcin KORCZ
Krystian PESTA

Organizator:

Copa.pl
Telefon:
+48 662 77 19 80
+48 500 02 09 07
E-mail: info@copa.pl


27.01.2023 - godz. 18.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

-
Spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem, które odbędzie się 27 stycznia 2023 r. o godz. 18:00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25).

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek na 5 dni przed rozpoczęciem wydarzenia na stronie: https://rezerwacje.biblioteka-dg.pl/ lub mailowo: promocja@biblioteka-dg.pl.

Wojciech Chmielarz (ur. 1984) – autor kryminałów, dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (2015) i Wielkiego Kalibru Czytelników (2019), dziewięciokrotnie nominowany do tej nagrody. Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: Podpalacz (2012), Farma lalek (2013), Przejęcie (2014), Osiedle marzeń (2016), Cienie (2018), Długa noc (2022), cyklu gliwickiego: Wampir (2015), Zombie (2017) i Wilkołak (2021), postapokaliptycznej powieści Królowa Głodu (2022) oraz thrillera psychologicznego Żmijowisko (2018), za który otrzymał nagrodę Złoty Pocisk i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminału. Po nim ukazały się kolejne thrillery – Rana (2019) i Wyrwa (2020) oraz powieści sensacyjne: Prosta sprawa (2020) i Dług honorowy (2021). Dwie jego powieści – Żmijowisko i Wyrwa – zostały zekranizowane. Mieszka z rodziną w Warszawie.

IMPREZA BILETOWANA
WSTĘP WOLNY


16-27.01.2023

Szkolne obserwatorium astronomiczne SP 16 z op.
ul. Konopnickiej 56
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
Zimowe ferie z astronomią
20.01.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Karnawałowa prywatka dla babci i dziadka - Mariusz Kalaga z zespołem

Jeśli chcielibyście Państwo mile spędzić czas i posłuchać melodyjnych piosenek, uśmiechnąć się słuchając inteligentnego humoru i zabawnych dialogów z publicznością, jednocześnie pośpiewać znane i lubiane szlagiery, zapraszamy Was do Pałacu Kultury Zagłębia 20 stycznia o 18:00 na koncert Karnawałowa prywatka dla babci i dziadka na którym wystąpi – Mariusz Kalaga z zespołem.

Znany piosenkarz z Dąbrowy Górniczej, wykonawca estradowy, obdarzony wspaniałym głosem, stąd często nazywany jest „Royem Orbisonem znad Wisły”. Dużą popularność zyskał także dzięki uczestnictwu w różnych programach telewizyjnych m.in. „Wakacyjna Trasa Dwójki” TVP 2, „Festiwal Weselnych Przebojów” w TV POLSAT, w TVP POLONIA, w TVP Rozrywka, „Gala Piosenki Biesiadnej”, „Imiennik Dwójki” - Zbigniewa Górnego oraz w autorskim programie „Przebojowe Smaki Mariusza Kalagi” i „Szlagierowa Lista Telewizji TVS”.

Śpiewa głosem o dużej skali i charakterystycznej, „ciepłej” barwie, która jest niespotykaną często atrakcją i urozmaiceniem jego występów artystycznych. Gra znane przeboje i standarty muzyki tanecznej i rozrywkowej, żywiołowe piosenki z gatunku „tex-mex, a także szlagierowe kompozycje „Jedna z gwiazd”, „Co tu jest grane?”, „Nie zapomnę tamtej nocy” czy „Już zamknąłem serca drzwi”.

Artysta, to klasa wokalna. Na swym koncie ma wiele niezapomnianych koncertów, jest osobowością sceniczną i jest niewątpliwie niepowtarzalny. Nie sposób go pomylić z jakimkolwiek innym wykonawcą. Artysta powtarza, że „muzyka jest dla niego wszystkim, pomaga wyrażać emocje, łączy ludzi, dotyka wszystkich aspektów jego życia oraz jest przekazem jego przeżyć i przemyśleń życiowych. Nie staram się być znanym, lecz staram się być kimś, kogo warto poznać”.


19.01.2023 - gdz. 17.00

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
„Żydowska sztuka nagrobna”-wykład dr hab. Dariusza Rozmusa

Wykład towarzyszący wystawie:
„Cmentarz żydowski na Górze Zamkowej w Będzinie – cenny zabytek wielokulturowej
przeszłości miasta”

Sztuka sepulkralna czyli cmentarna to wciąż niedostatecznie zbadana gałąź kultury żydowskiej. To bardzo specyficzny rodzaj twórczości, który można opisać jako „(…) sztukę nagrobną, wypowiadającą się za pomocą znaków i form uświęconych wielowiekową tradycją, rządzącą się własnymi prawami, odmiennymi od tych, którym podlega sztuka w świecie żywych” (A. Król, 2002). Jest ona niezwykle złożona i odwołuje się do zamierzchłych archetypów kulturowych odzwierciedlonych przez uniwersalną symbolikę zaadaptowaną na potrzeby żydowskiej sztuki ceremonialnej, ponieważ, co warto podkreślić, w istocie żydowska sztuka sepulkralna jest częścią żydowskiej sztuki ceremonialnej. Takiej którą widzimy m. in. w synagogach czy na przyborach liturgicznych. To szczególnego rodzaju zatopienie w świecie symboliki odzwierciedla się przede wszystkim w sztuce nieprofesjonalnej (ludowej).

WSTĘP WOLNY


19.01.2023 - godz. 17.00 19.30

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
„Dobrze się kłamie”

19 stycznia zapraszamy do Sali Teatralnej na spektakl pt. „Dobrze się kłamie”.

Kinowy hit na deskach teatru. „Dobrze się kłamie” to astronomicznie zabawny spektakl o skomplikowanych relacjach międzyludzkich.

Kto spośród przyjaciół coś ukrywa? Kto ma na koncie poważne kłamstwa, a kto tylko nieco ściemnia? Odpowiedzi ma dostarczyć niebezpieczna gra... Każdy, kto siedzi przy stole, ma podzielić się z przyjaciółmi zawartością swojego telefonu.

Zwykły wieczór z przyjaciółmi zmienia się w prawdziwy sprawdzian z przyjaźni. Niektórym „ściemnianie” wyjdzie na dobre, inni całkowicie się pogrążą. Co ujawnią odczytane publicznie SMS-y i powiadomienia z Facebooka?

Obsada:

Olga Bołądź / Magdalena Lamparska
Przemysław Sadowski / Bartłomiej Topa
Piotr Grabowski / Marcin Perchuć
Szymon Bobrowski / Jakub Wieczorek
Anita Sokołowska / Marta Ścisłowicz
Katarzyna Kwiatkowska / Agnieszka Warchulska
Wojciech Zieliński / Marcin Hycnar

Spektakl oparty na filmie Paola Genovesego

adaptacja: Bartosz Wierzbięta
reżyseria: Marcin Hycnar
scenografia: Wojciech Stefaniak
kostiumy: Martyna Kander
asystent reżysera: Agata Zdziebłowska
produkcja: Katarzyna Fukacz, Damian Słonina
Tito Productions, Spektaklove

Czas trwania: 90 minut bez przerwy


18.01.2023 - godz. 17.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP
-
Rowerowa wyprawa Waldka Maliny po Uzbekistanie

W dniu 18.01.2023 r. o godz. 17.30 S.A.S. "Dąbrowiacy" zaprasza na spotkanie podróżnicze, które odbędzie się w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25) w Dąbrowie Górniczej.

Gościem będzie Waldek Malina, który opowie o swojej wyprawie rowerowej do Uzbekistanu. Zapraszamy!

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek dla czytelników rusza na 5 dni przed rozpoczęciem wydarzenia na stronie: https://rezerwacje.biblioteka-dg.pl/

Osoby nie będące członkami SAS "Dąbrowiacy" oraz nie posiadający karty bibliotecznej będą mogli zarezerwować wejściówki za pośrednictwem maila: promocja@biblioteka-dg.pl


IMPREZA BILETOWANA
WSTĘP WOLNY


15.01.2023 - godz. 16.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
Noworoczna Gala - Koncert Wiedeński

15 stycznia o 16:00 zapraszamy na Noworoczną Galę, czyli Koncert Wiedeński w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia.

Podróż do romantycznego i roztańczonego Wiednia, magicznego świata operetki, gdzie będą rozbrzmiewać najpiękniejsze arie, duety, walce i polki Johanna Straussa. Gdzie, w pełnych zachwytu dźwiękach, będzie można usłyszeć szelest długich sukien, huk rozlewanego szampana, czy miłosne westchnienia w alkowach. Wybitne kompozycje w wykonaniu Woytek Mrozek Orchestra oraz międzynarodowej klasy solistów sceny operetkowej, operowej i musicalowej, przeniosą słuchaczy do ojczyzny walca, polki, a także do Nowego Jorku, do najsłynniejszych scen Wiednia i Broadwayu. Artyści zaprezentują niezwykły kunszt wokalny i wykreują dla Państwa najwspanialsze światowe arie, szlagiery i duety miłosne. Niespodzianką wieczoru będzie Plejada Gwiazd, a w postać Johanna Straussa wcieli się wybitny skrzypek, kompozytor i aranżer - Artur Banaszkiewicz. Wszystkich artystów poprowadzi polski dyrygent i wirtuoz klarnetu Maestro Woytek Mrozek - producent znany publiczności całego świata. Ta niezwykła gala będzie wzbogacona barwnymi kreacjami i bogatą choreografią międzynarodowych par tanecznych.

Noworoczna Gala - Koncert Wiedeński swoim charakterem wiernie nawiązuje do tradycji wielkich, wiedeńskich gali noworocznych koncertów odbywających się w Wiedniu oraz na scenach całego świata. Publiczność usłyszy największe przeboje Króla Walca - Johanna Straussa. Nie zabraknie także popisowych arii i duetów z: Zemsty Nietoperza, Księżniczki Czardasza, Barona Cygańskiego, Wesołej Wdówki, Krainy Uśmiechu czy walca Nad pięknym modrym Dunajem Marsz Radeckiego, Hava Nagili, Skrzypka na dachu, pieśni neapolitańskie.

Zapraszamy wszystkich melomanów i miłośników światowej wokalistyki w klimatyczną podróż w dobrym muzycznym stylu.

Bilety dostępne na biletyna.pl; kupbilecik.pl.

ORGANIZATOR
Agencja Artystyczna MUZA


12.01.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA
20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
Aleją Gwiazd - widowisko muzyczno-kabaretowe

12 stycznia o 18:00 zapraszamy mieszkańców na nieziemskie widowisko muzyczno-kabaretowe pn. Aleją Gwiazd, które odbędzie się w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia z okazji jubileuszu 65-lecia pałacu!

Na naszych deskach wystąpią gwiazdy lokalnej, polskiej i międzynarodowej sceny! Tego nie można przegapić - zwłaszcza, że w myśl hasła "wszystko po 5 złotych", nasze bilety również będą po 5 złotych!

Wystąpią:

- Maryla Rodawicz
- Edyta Górnik
- Dombrova Piano Duo
- Wanesa Mej
- Denis Rusoss
- Klub Poetów Piwnicy pod Owcami z Krakowa
- Zespół Pieśni i Tańca Ślonsk
- Roman Widaszek

i wielu innych!

Nieoczywiste widowisko, w którym wszystko może Was zaskoczyć! 

IMPREZA BILETOWANA


11.01.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA TEATRALNA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

IMPREZA BILETOWANA

-
„W cieple dźwięków” - KONCERT ORKIESTRY MASO Z CHARKOWA POD DYREKCJĄ JURKA DYBAŁA

11 stycznia o 18:00 zapraszamy do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia na koncert symfoniczny Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy "Słobożański" z Charkowa pod batutą Jurka Dybała. Będzie to pierwsze z wydarzeń w roku jubileuszowym Pałacu Kultury Zagłębia sygnowane znakiem "65 lat Kulturze i Sztuce".

Podczas koncertu odbędzie się również wręczenie nagród Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2022.

Solidarni z Ukrainą!

Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa to pierwsza i jedyna profesjonalna orkiestra młodzieżowa w Ukrainie. Została założona w 1993 by już rok póżniej święcić sukcesy na Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych w Kopenhadze, gdzie otrzymała tytuł najlepszej młodzieżowej orkiestry europejskiej 1994 roku. Ideę powstania i sposób funkcjonowania zespołu można porównać do działającej w Polsce Orkiestry Sinfonia Juventus, w której młodzi muzycy uczą się funkcjonowania w profesjonalnym zespole artystycznym, swoimi występami wzbogacając życie kulturalna kraju. Orkiestra MASO (Młodzieżowa Akademicka Symfoniczna Orkiestra), w której szeregach zasiadają obecnie najbardziej utalentowani młodzi muzycy z całej Ukrainy przed wybuchem wojny dawała regularne, cotygodniowe koncerty abonamentowe dla charkowskiej publiczności z udziałem uznanych światowych solistów i dyrygentów, takich jak: Kirill Karabits, Elizabeth Pitcairn, Daniel Austrich, Arkady Shilkloper, Theodore Kuchar, Laszlo Fenyo, Alexey Stadler Dionysius Grammenos, Allina Vlasenko, Valeriy Sokolov. W roku 2008 w dowód uznania zasług dla rozwoju kultury ukraińskiej Orkiestra otrzymała oficjalny, państwowy tytuł Zespołu Akademickiego, który jest wyrazem najwyższego uznania w Ukrainie dla tego typu instytucji. 

W wyniku inwazji rosyjskiej na Ukrainę zespół stracił podstawy egzystencji i możliwość funkcjonowania w swoim, szczególnie tragicznie doświadczonym działania wojennymi mieście. Swój nowy artystyczny dom MASO odnalazła, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce. Początkowo w gościnnym Międzynarodowym Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, następnie zaś w Lublinie, Zakopanem, Wrocławiu i Szklarskiej Porębie. Obecnie w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Orkiestra rezyduje w Katowicach, funkcjonując pod skrzydłami Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy wsparciu organizacyjnym stowarzyszenia Purpurowy Stradivarius Polska oraz merytorycznym dyrygenta, animatora życie kulturalnego oraz muzyka Filharmoników Wiedeńskich – Jurka Dybała. Codzienna praca artystyczna odbywa się pod kierunkiem młodego dyrygenta i klarnecisty MASO Vtalija Liashko. W trakcie dotychczasowego pobytu w Polsce w ramach koncertów Solidarni z Ukrainą Orkiestra wystąpiła m. in. w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Śląskiej oraz na festiwalu Emanacje, koncertując z takimi solistami i dyrygentami jak: Elisabeth Pitcarin,Vanessa Benelli Mosell, Juan Carlos Fernández-NietoGiuseppe Mengoli.

Jurek Dybał - dyrygent, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztof Pendereckiego – poziom 320, muzyk Filharmoników Wiedeńskich.

W programie koncertu:

F. Chopin – Polonez A-dur
L. van Beethoven – V Symfonia c-moll, op 67
J. Strauss – Nad pięknym modrym Dunajem
S. Moniuszko – Mazur z opery Straszny dwór
M. Skoryk – Taniec Hiszpański
M. Skoryk – Melodia 
M. Leontovych – Carol of the Bells 
L. Anderson – Sleigh Ride
J. Strauss – Marsz Radeztky'ego


10.01.2023 - godz. 18.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
SALA LUSTRZANA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZAIMPREZA BILETOWANA

-
Finał Akcji Zbiórki Charytatywnej dla zwierząt. Koncert Dombrova Piano Duo

Zapraszamy na Finał Akcji Zbiórki Charytatywnej dla zwierząt w postaci Koncertu, który odbędzie się 10 stycznia 2023r. o godz. 18.00 w Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Artystami, którzy zaszczycą nas podczas koncertu będą Dombrova Piano Duo.

Biletami wstępu jest przyniesiona karma Brit Care, Brit Premium, Acana, Dolina Noteci, Farmina).
Współorganizatorami wydarzenia są Dogofriends - Salon z piękna rodem oraz Pałac Kultury Zagłębia.

20051030 DG - Centrum. Plac Wolno¶ci. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl


05.01.2023 - godz. 17.00

DOM KULTURY ZĄBKOWICE
SALA TEATRALNA
ul. Chemiczna 6
DĄBROWA GÓRNICZA Ząbkowice-
Noworoczny Koncert Kolęd

5 stycznia 2023 roku o godz. 17:00 w Domu Kultury Ząbkowice odbędzie się Noworoczny Koncert Kolęd.

Serdecznie zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu uczestników zajęć muzycznych, prowadzonych w Domu Kultury Ząbkowice przez Agatę Widerę-Burdę i Marka Woźniaka. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

aktualizacja: piątek, 02 czerwiec 2023.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZˇTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wył±cznie za zezwoleniem autora.
Zebrał i opracował: DARIUSZ NOWAK (
nddg ).