-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2017 WRZESIEŃ
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ


IX Ogólnopolska Akcja Krwiodawstwa MOTOSERCE '2017 Dąbrowa Górnicza
Dąbrowa Górnicza Triathlon 2017

.
dodane - 19.09.2017
DĄBROWSKA MASA KRYTYCZNA

Stowarzyszenie ROWEROWA DĄBROWA zaprasza wszystkich rowerzystów wraz z całymi rodzinami i przyjaciółmi na przejazd rowerowy jesiennej DĄBROWSKIEJ MASY KRYTYCZNEJ w piątek 22 września - w ramach obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu. START o 17.00 z Pl. Wolności.

Trasa DMK o długości 10 km przebiegać będzie jak co roku głównymi ulicami Dąbrowy Górniczej, z zakończeniem na Pl. Wolności, gdzie wśród uczestników przejazdu zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody rzeczowe, m.in. dla zwycięzców rywalizacji rowerowej konkursu MOBILNY DĄBROWIANIN. Konkurs ten zorganizowany został wspólnie z Miastem Dąbrowa Górnicza w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Uwagi: Na czas przejazdu zakładamy własne kamizelki odblaskowe. Impreza odbędzie się niezależnie od pogody.

. .
aktualizacja - 16.09.2017
dodane - 12.09.201720170916_A


WSPANIAŁA WALKA I KOLARSKIE EMOCJE W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

Adrian Brzózka (JBG-2 Professional MTB Team) oraz Anna Sadowska (Volkswagen Samochody Użytkowe) triumfowali na dystansie Grand Fondo podczas Vienna Life Lang Team Maratonu Rowerowego w Dąbrowie Górniczej. Z wymagającą, błotnistą trasą walczyło w sumie około siedmiuset zawodników.

Kolarze ścigali się po takie samej trasie, jaką pokonywali przed dwoma laty. "Długie odcinki asfaltowe po starcie i przy dojeździe do mety. A w środku - trudny odcinek w lesie, z dużą liczbą podjazdów i zjazdów, które po ostatnich opadach deszczu mogły sprawiać trudności" - mówi Lech Piasecki z Lang Teamu. Faktycznie zawodnicy wpadali na metę ubłoceni od stóp do głów, a niektórych trudno było wręcz rozpoznać. "Ja akurat lubię takie błotniste warunki, więc dla mnie trasa była bardzo fajna. Najpierw dojechałem do czołówki, potem oderwaliśmy się w małej grupce, w końcu udanie finiszowałem" - mówił Maciej Ścierski (Tomazi Bike Team), zwycięzca na dystansie Mini. Wśród kobiet najszybciej pokonała go Monika Grzebinoga (Brzeszcze), a obydwoje zwycięzcy triumfowali także na Premii Shimano, która tradycyjnie znajdowała się w okolicach dziesiątego kilometra.

Dystans Medio najszybciej pokonał Maciej Pitach (Real 64Sto), który na metę wpadł z grupką rywali, ale startował z dalszego sektora i w efekcie o prawie minutę wyprzedził drugiego Michała Górniaka (RYBCZYŃSKI-BIKES Remmers TP-Link Team). Wśród kobiet wygrała Zuzanna Krzyształa (Wodzisław Śląski). "Bardzo szybka trasa, przyjemna, świetnie oznaczona. Dla mnie to pierwszy wyścig w Vienna Life Lang Team Maratonie Rowerowym i jestem zachwycona. Mam nadzieję, że będę miała okazję do kolejnych startów" - mówiła szczęśliwa zwyciężczyni, która otrzymała również nagrodę za Premię Shimano oraz nagrodę specjalną.

Tradycyjnie już wielkich emocji dostarczyła rywalizacja na dystansie Grand Fondo. W Dąbrowie Górniczej liczył on 85 kilometrów, a najszybszym zawodnikiem okazał się Adrian Brzózka. "W takich warunkach ta trasa jest bardzo trudna, wymaga doskonałego przygotowania fizycznego i umiejętności technicznych. Końcówka sezonu jest dla mnie ważna. Przed tygodniem na mistrzostwach Polski miałem problemy techniczne, ale dziś pokazałem, że jestem w formie" - mówił zwycięzca. Trzeci dojechał aktualny mistrz Polski Dariusz Batek (MTB CST Team). "Kiedyś po zajęciu drugiego miejsca trener spytał mnie z czego się cieszę, skoro przegrałem wyścig. Więc dziś też czuję niedosyt. Ale z drugiej strony przegrałem z zawodnikami należącymi do ścisłej czołówki, także jakaś satysfakcja jest" - mówił Batek.

Dąbrowa Górnicza już po raz kolejny okazała się bardzo gościnna dla kolarzy i amatorów aktywności fizycznej. "Dąbrowa jest idealnym miejscem dla ludzi aktywnych. Widzimy jak popularny jest rower, ale też bieganie czy rolki. Duże imprezy pobudzają wielkie emocje, a za nami kolejna udana edycja tych zawodów" - mówi Dagmara Molicka, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji. O tym jaki wpływ mają maratony dla rowerowego rozwoju miasta mówił wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Damian Rutkowski: "W przyszłym roku budujemy kolejnych 70 kilometrów ścieżek rowerowych. Maraton to wiodąca impreza, która pociągnęła za sobą kolejne. Jest inspiracją dla osób, które zajmują się wyścigami rowerowymi i warto to kontynuować" - mówił Rutkowski.

W miasteczku wyścigu największym powodzeniem cieszyła się Strefa Vienna Life - w tym sezonie niezwykle bogata w atrakcje. "Chcemy, aby mieszkańcy, kibice i uczestnicy dobrze się bawili. Mamy specjalne długopisy 3d, które okazały się strzałem w dziesiątkę. Są oczywiście kolarskie trenażery, na których można sprawdzić jak działają podłączone do nich okulary 3d. Można też sprawdzić szybkość i refleks na specjalnej maszynie, na której swoje umiejętności sprawdzają kierowcy Formuły 1" - mówił gospodarz strefy Piotr Bednarski. A ci, którzy przyszli do miasteczka wyścigu mogli również odwiedzić piknik Plus Cztery Łapy. "To pierwszy piknik dla rodzin i miłośników psów chcących aktywnie spędzić czas. Mamy spotkania ze szkoleniowcami, salon psiej urody i konkursy. Dopiero zaczynamy, a już przybyło kilkaset osób" - mówiła organizatorka Anna Jawor-Lechowicz.

Atrakcji w Dąbrowie nie brakowało, a kolejne już za dwa tygodnie. W Kwidzynie odbędzie się wielki finał Vienna Life Lang Team Maratonów Rowerowych.

=============================

ROWEROWE POŻEGNANIE LATA W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe wkraczają w decydującą fazę. Do końca sezonu zostały już tylko dwie edycje wyścigów. Najbliższe zawody w kolarstwie górskim odbędą się 16 września w Dąbrowie Górniczej.

Po fascynującym Tour de Pologne, rekordowym Tour de Pologne Amatorów, czas ponownie wsiąść na rower górski. Tym razem do pokonania będą przepiękne trasy w Dąbrowie Górniczej, która łączy kolarstwo szosowe z górskim. "Dąbrowa Górnicza kilka lat temu stała się rozpoznawalnym punktem na mapie ogólnopolskich imprez rowerowych. Mieliśmy przyjemność gościć prestiżowy Tour de Pologne czy maratony MTB. Te ważne wydarzenia stanowią uzupełnienie i swoiste zwieńczenie innych, nieco mniejszych, imprez rekreacyjnych i sportowych, które cyklicznie odbywają się w mieście" - mówi prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza.

Tradycyjnie już kolarskie centrum, czyli miasteczko wyścigu powstanie w Parku Hallera przy kompleksie "Nemo". To właśnie stąd zawodnicy wyruszą na trasę Vienna Life Lang Team Maratonu Rowerowego. Dla najbardziej doświadczonych przygotowana została trasa Grand Fondo o długości 85 kilometrów. Uczestnicy dystansu Medio pokonają 64 kilometry, a dystans Mini wynosi w Dąbrowie Górniczej 36 kilometrów. Najkrótszą trasę będą mieli do pokonania uczestnicy Parady Rodzinnej. Jednak to właśnie najmłodsi miłośnicy dwóch kółek, a czasem także czterech kółek, są najbardziej kolorową i żywiołową grupą niemal każdego maratonu. "To jest właśnie istota Vienna Life Lang Team Maratonów Rowerowych. Można tu rywalizować z najlepszymi kolarzami górskimi w kraju na bardzo wymagających trasach, można wybrać sobie nieco krótsze i sprawdzić swoje możliwości, a można również przyjść z dziećmi, przejechać Paradę Rodzinną w fantastycznej atmosferze i po prostu doskonale się bawić" - mówi dyrektor generalny Lang Team Czesław Lang. "Mam przed oczami widok startujących - jaką mają z tego frajdę, jaki mają zapał do sportowej walki. To po prostu bardzo cieszy. Jestem przekonany, że teraz będzie podobnie i tegoroczna edycja Vienna Life Lang Team Maraton znów przyciągnie do Dąbrowy Górniczej wielu miłośników dwóch kółek w wydaniu MTB" - dodaje Zbigniew Podraza.

Na uczestników czekają trasy malownicze, wymagające, a przede wszystkim zaskakująco zielone. Bo Dąbrowa Górnicza to największe dębowe miasto w Europie. A przy tym miasto ludzi aktywnych, którzy wokół jezior Pogoria mogą realizować swoje kolarskie pasje. Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe będą idealną okazją by przedłużyć wakacje na dwóch kółkach i pożegnać lato w rowerowym stylu. Wszyscy chętni mogą się zapisywać w internecie na www.viennalifemaraton.pl , a także w Biurze Zawodów w piątek w godzinach 16-19 i w sobotę w dniu wyścigu w godzinach 8-10.30.

.
dodane - 14.09.2017


Darmowe poradnictwo prawne Dąbrowie Górniczej. Prawo dla każdego

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej mogą skorzystać z rozszerzonej oferty bezpłatnego poradnictwa prawnego. Fundacja Godne Życie świadczy darmową pomoc prawną w sześciu punktach na terenie miasta.

Trzy punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w mieście

Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej zlokalizowane są w Gołonogu przy ul. Wybickiego 4, w Ząbkowicach przy ul. Chemicznej 2 oraz w centrum miasta przy ul. Skibińskiego 1. Poradnictwo w tych punktach odbywa się BEZ ZAPISÓW w następujących godzinach:

ul. Wybickiego 4
Pn - 8.00 - 12.00
Wt - 8.00 - 12.00
Śr - 8.00 - 12.00
Czw - 13.00 - 17.00
Pt - 8.00 - 12.00

ul. Skibińskiego 1
Pn - 13.00 - 17.00
Wt - 8.00 - 12.00
Śr - 8.00 - 12.00
Czw - 8.00 - 12.00
Pt - 8.00 - 12.00

ul. Chemiczna 2
Pn - 8.00 - 12.00
Wt - 8.00 - 12.00
Śr - 13.00 - 17.00
Czw - 8.00 - 12.00
Pt - 8.00 - 12.00


Nieodpłatna Pomoc Prawna. Bez zapisów, ale dla tych najbardziej potrzebujących

W punktach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej pomoc uzyskają osoby, które:

" mają poniżej 26. lub powyżej 65. lat
" posiadają Kartę Dużej Rodziny
" są kobietami w ciąży
" korzystają z pomocy społecznej
" są kombatantami lub weteranami wojennymi
" są poszkodowani lub zagrożeni katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Prawnicy udzielą m.in. porady z zakresu prawa rodzinnego, karnego, administracyjnego czy cywilnego. Doradzą w kwestii przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz wytłumaczą mechanizmy działania systemu ubezpieczeń społecznych.

Dąbrowskie Poradnie Prawne dla walczących z nałogiem.

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, którzy nie spełniają kryteriów uprawniających do skorzystania z Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, mogą skorzystać z bezpłatnej oferty prowadzonych przez Fundację Godne Życie od siedmiu lat Dąbrowskich Poradni Prawnych. Są one przeznaczone dla osób i rodzin walczących z używkami. Aby spotkać się z prawnikiem należy się skontaktować z tygodniowym wyprzedzeniem - mówi pomysłodawca i założyciel Dąbrowskich Poradni Prawnych Łukasz Kolber, wiceprezes Fundacji Godne Życie.

Dąbrowskie Poradnie Prawne mieszczą się w:

" Zielonym Domku przy ul. Kr. Jadwigi 8
" Miejskim Centrum Informacji w CH Pogoria przy ul. Sobieskiego 6
" Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kościuszki 25

Kontakt w sprawie porad odbywa się w każdy czwartek od godz. 9:00 telefonicznie pod numerem 511-982-448 lub osobiście w biurze Fundacji Godne Życie przy ul. Sienkiewicza 6A.

Nieodpłatna Pomoc Prawna realizowana jest na zlecenie Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej ze środków pochodzących z dotacji celowej przekazanej z budżetu państwa zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Dąbrowskie Poradnie Prawne finansowane są z środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

.
dodane - 07.09.2017
Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?

Mniej niż 40% uprawionych Polek zgłosiło się do tej pory na bezpłatne badanie mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

"Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi - mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka - Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek."

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie odbędą się:

Dąbrowa Górnicza - 12 września przy Hali Widowiskowo Sportowej, Aleja Róż - Park Hallera

Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom w wieku 50 - 69 lat co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

Na badania prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

.
dodane - 06.09.2017
Pogoria Duathlon Dąbrowa Górnicza

w imieniu Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji Dagmary Molickiej serdecznie zapraszamy już w najbliższą sobotę 9 września na zawody Pogoria Duathlon Dąbrowa Górnicza.
Dla miłośników rowerów i biegania odbędzie się KIDS Duathlon - dla dzieci i Cross Duathlon dla dorosłych.


KIDS Duathlon (dzieci) - Program zawodów:

* 8.30-10.45 biuro zawodów (parking główny)

Start i meta zlokalizowane będą na ścieżce rowerowo-pieszej przy ośrodku Centrum Sportów Letnich i Wodnych Pogoria III.

* 10.00 start zawodów (każda kolejna grupa dzieci startuje po sobie)
- dzieci na rowerkach biegowych (50 m jazdy na rowerze i 50 m biegu)
- dzieci na rowerkach z podpórkami (100 m jazdy na rowerze i 100 m biegu)
- dzieci na rowerkach z dwoma kołami rocznik 2009 i młodsze (100 m jazdy na rowerze i 100 m biegu)
- dziewczynki i chłopcy rocznik 2008 i 2007 (200 m jazdy na rowerze i 200 m biegu)
- dziewczynki i chłopcy rocznik 2006 i 2005 (300 m jazdy na rowerze i 300 m biegu)

* 11.00-11.30 wręczenie nagród

Cross Duathlon Dąbrowa Górnicza (dorośli) - Program zawodów:

* 8.00-11.15 biuro zawodów (na terenie ośrodka CSLiW Pogoria)

Start i meta zlokalizowane będą na ścieżce rowerowo-pieszej przy ośrodku Centrum Sportów Letnich i Wodnych Pogoria III.

* 10.00 otwarcie strefy zmian
* 12.00 start Cross Duathlon Dąbrowa Górnicza
* 15.30 rozpoczęcie dekoracji zwycięzców
* 16.00 zakończenie zawodów

Organizatorem zawodów jest Centrum Sportu i Rekreacji oraz dąbrowskie Stowarzyszenie Aktywna Dąbrowa.

.
dodane - 05.09.2017
Harmonogram bezpłatnych porad specjalistów we wrześniu

Miejskie Centrum Informacji w Dąbrowie Górniczej zaprasza do udziału w bezpłatnych spotkaniach ze specjalistami. We wrześniu w punkcie informacyjnym usytuowanym w CH Pogoria na mieszkańców czekać będą m.in. doradca obywatelski, doradca zawodowy oraz prawnik.

Fundacja Godne Życie zaprasza Miejskiego Centrum Informacji na szereg spotkań ze specjalistami w różnych dziedzinach.

Konsumencie masz problem? Nieudany zakup wadliwego produktu? Nieuczciwy przedsiębiorca? 8 września od 14:00-15:30 w Miejskim Centrum Informacji porad udzielać będzie Powiatowy Rzecznik Konsumenta, który opowie o prawnych możliwościach działania i pomoże zwrócić się z reklamacją.

13 września w godzinach od 12:00-17:00 sytuowane w CH Pogoria przy ul. Sobieskiego 6 w Dąbrowie Górniczej Miejskie Centrum Informacji zaprasza wszystkie osoby zainteresowane tematyką planowania i kształtowania kariery zawodowej lub poszukujące pracy. W ramach wydarzenia odbędą się bezpłatne konsultacje z doradcą zawodowym, który podpowie jak stworzyć profesjonalne CV, przedstawi jaką rolę pełnią dokumenty aplikacyjne, odpowie na pytania w kwestii kariery zawodowej, warunków kształtujących aktualny i przyszły rynek pracy oraz pomoże ocenić indywidualne kompetencje zawodowe i wskaże najwłaściwsze kierunki rozwoju.

21 i 28 września porad w Miejskim Centrum Informacji udzielać będzie prawnik. Radca prawny udzieli bezpłatnych konsultacji z zakresu prawa rodzinnego, spadkowego, prawa pracy, prawa cywilnego i karnego. Na poradnictwo prawne obowiązują zapisy. Zapisy do prawnika dokonywane są w każdy czwartek, na tydzień przed spotkaniem. Odbywają się telefonicznie pod numerem Tel. 511-982-448 (od godz. 9:00) lub przez kontakt osobisty w placówce Fundacji Godne Życie przy ul. Sienkiewicza 6a.

29 września dnia w godzinach od 12:00-14:00 będzie dyżurował również doradca obywatelski, który podpowie jak wpływać na swoje otoczenie, korzystając z możliwości jakie daje bycie mieszkańcem Dąbrowy Górniczej. Podpowie gdzie zgłosić dziurę w chodniku, co zrobić by przed domem lub blokiem postawiono ławki lub doposażono plac zabaw.

Szczegółowy harmonogram poradnictwa specjalistycznego we wrześniu:

Powiatowy Rzecznik Konsumenta - 08.09.2017 14:00-15:30
Doradca zawodowy - 13.09.2017 12:00-17:00
Radca prawny - 21.09.2017 16:00 - 19:00 ; 28.09.2017 13:00 - 16:00
Doradca obywatelski - 29.09.2017 12:00-14:00
Wszystkie porady są świadczone bezpłatnie.

Fundacja Godne Życie działa na terenie Dąbrowy Górniczej od 2002 roku. Jej głównym celem jest świadczenie pomocy dzieciom oraz rodzinom ze środowisk potrzebujących wsparcia oraz działalność na rzecz wspólnoty lokalnej. Swoje cele realizuje m.in. poprzez prowadzenie klubów dla dzieci i młodzieży, punktów bezpłatnej pomocy prawnej i Miejskiego Centrum Informacji.

Prowadzenie Miejskiego Centrum Informacji przez Fundację Godne Życie współfinansowane jest z ze środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.


MKS DĄBROWA GÓRNICZA