-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2014 CZERWIEC
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ


Maryla Rodowicz koncert Dąbrowa Górnicza 2014
Szacunek dla karpia - TV Zagłębie

.
dodane 29.06.2014
Dąbrowski triathlonista Adam Heczko ukończył tegoroczną XVII SELEKCJĘ 2014!

Selekcja to gra terenowa wyłącznie dla prawdziwych twardzieli. W tym roku 22 czerwca wystartowało 250 uczestników, ukończyło tylko 14. Wśród nich jest Adam Heczko, zawodnik KRS TKKF TRIATHLON DG. GRATULACJE !!!

Od 1998 roku grupa zapaleńców spotyka się na poligonie w Drawsku Pomorskim, by przez kilka dni przeżyć prawdziwą przygodę. Oni kontra otaczające ich żywioły. Twórcą, pomysłodawcą i prowadzącym był Arkadiusz Kups. Oparta jest na szkoleniu najbardziej elitarnych oddziałów formacji komandosów. Ci którzy ukończą grę, są im równoznaczni.

Program co roku podlega ciągłym modyfikacją i nikt oprócz prowadzącego nie zna jego przebiegu. Wszystko okazuje się w trakcie gry. Tu nie ma wybacz, albo jesteś w grze, albo odpadasz. Ciągły stres, mało snu, bardzo trudne przeszkody terenowe takie jak rzeki, bagna i jeziora a do tego co dzienne wielokilometrowe marsze w pełnym ekwipunku to codzienność tej imprezy. I tak przez tydzień, kilka dni i nocy bez chwili wytchnienia.

Gra Terenowa Selekcja jest w pełni zabezpieczana przez byłych żołnierzy elitarnej 56 Kompanii Specjalnej, uzupełniają ich funkcjonariusze Policji i innych służb mundurowych. Dodatkowo 24 godziny na dobę dyżur pełni około 30. osobowy zespół złożony z lekarzy, ratowników medycznych, goprowców, płetwonurków, psychologów i innych specjalistów, którzy mogą okazać się potrzebni. Uczestnicą ponadto są pod ciągłą obserwacją specjalistów z elitarnych formacji wojskowych i policyjnych.

Selekcja co roku wywołuje orgomne zainteresowanie medialne. Udało się jednak zachować niekomercyjkny charakter tej imprezy.

Zdjęcie i materiał filmowy
http://regionalna.tvp.pl/...dla-twardzieli-zaczynalo-250-tys-skonczylo-kilkunastu
http://www.combat56.pl/extremum/selekcja

Więcej >>
www.triathlon.strefa.pl/tkkf-triathlon-dg_sezon_2014.htm#20140628

KRS TKKF TRIATHLON DG

.
dodane 29.06.2014

Świadkowie Jehowy zapraszają wszystkich
na kongres pod hasłem
"Szukajmy najpierw Królestwa Bożego!"

SOSNOWIEC - Świadkowie Jehowy zapraszają na doroczny Kongres Regionalny, który odbędzie się w Sali Zgromadzeń w Sosnowcu. Myśl przewodnia całego programu brzmi: "Szukajmy najpierw Królestwa Bożego!".

Czesław Giel, rzecznik prasowy kongresu, mówi: "O przyjście Królestwa Bożego modlą się ludzie wyznający różne religie. Podczas tego kongresu usłyszymy, czym jest to Królestwo oraz jaki korzystny wpływ może wywrzeć na nasze życie. Ciekawym punktem programu będzie przemówienie kluczowe, zaplanowane na piątek przed południem. Zostaną w nim omówione korzyści, jakie dzięki Królestwu Bożemu już dzisiaj odnoszą ludzie". Rzecznik prasowy dodaje: "Świadkowie Jehowy wierzą, że Jezus Chrystus objął rządy jako Władca Królestwa Bożego w roku 1914. To fundamentalna nauka oparta na dowodach biblijnych i historycznych. Program kongresu będzie się ogniskował wokół setnej rocznicy tego wydarzenia, która przypada na ten rok".

Świadkowie Jehowy osobiście wręczają zaproszenia na kongres wszystkim mieszkańcom zagłębia. W tej kilkutygodniowej kampanii weźmie udział 19 miejscowych zborów Świadków Jehowy. Program trzydniowego kongresu w Sosnowcu rozpocznie się w piątek rano, 4 lipca 2014 roku o godzinie 9.20. Wstęp jest wolny, nie przeprowadza się zbiórek pieniędzy. Koszty organizowania takich kongresów są w całości pokrywane z dobrowolnych datków.

Przewiduje się, że z biblijnych pouczeń Sali Zgromadzeń skorzysta w ciągu weekendu jakieś 9000 obecnych. Świadkowie Jehowy w Polsce planują zorganizować 23 kongresy w 17 miastach.

Na całym świecie w przeszło 113 000 zborów działa ponad 7 900 000 Świadków. ... WIĘCEJ

.
dodane 28.06.2014
Spotkanie posła Waldemara Andzel z mieszkańcami Dąbrowy Górniczej w ramach akcji "Czas na zmianę"

Poseł Waldemar Andzel zaprasza na spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji "Czas na zmianę",

które odbędzie się w najbliższą niedzielę (29 czerwca) o godzinie 15.30 w Klubie Villa Moda w Dąbrowie Górniczej, ul. Kościuszki 4B (przy dworcu PKP).

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób.

Dorota Białek - Asystentka Posła

.
dodane 28.06.2014
OSiR Będzin - Lato w mieście

Zapraszamy wszystkie dzieciaki do udziału w Akcji lato w mieście

Gry i zabawy na basenie, ciekawe wycieczki,
turnieje czy zajęcia w skateparku to tylko część propozycji na lato.

Na boiskach OSiR organizowane będą:
Wakacyjna Liga Piłki Nożnej oraz Akademia Piłki Nożnej.

Propozycja zajęć na basenie OSiR to

Cykl zabaw i gier w wodzie oraz Wakacyjna Akademia Pływania dla dzieci i młodzieży.

Na skateparku podczas zajęć "Extreme City" instruktorzy pomogą dzieciom i młodzieży opanować ekstremalną jazdę na deskorolkach, rolkach czy bmx-ie.

Amatorów plażowki zapraszamy na Turnieje Siatkówki Plażowej
oraz Akademię Siatkówki Plażowej.

Na terenach OSiR odbywać sie będzie również
Akademia Sportów Letnich, czyli gry i zabawy dla dzieci.

W programie lipcowym nie zabraknie również wycieczek:

03.07.2014 r. godz. 10:00
Park Rozrywki DINOLANDIA - Inwałd

07.07.2014 r. godz. 10:30
Wioska indiańska - Jaworzno

16.07.2014 r. godz. 12:00
Studio Filmów Rysunkowych - Bielsko - Biała

22.07.2014 r. godz. 10:15
Zamek w Będzinie

Informacje i zapisy na wycieczki: PMDK Będzin, tel. 32 762 12
Informacje: OSiR, Dział Organizacji Imprez, tel. 32 267 30 07 wew. 31

.
dodane 23.06.2014
Kącik Kultury - podsumowanie działalności

W połowie czerwca zakończył swoją działalność prowadzony przez Fundację Godne Zycie Kącik Kultury, który od początku marca mieścił się w jednym z niewykorzystanych pomieszczeń udostępnionych przez dyrekcje CH. Pogoria. Fundacja podsumowuje ponad trzy miesiące spotkań mieszkańców Dąbrowy Górniczej z lokalną kulturą i sztuką.

Minione trzy i pół miesiąca to 9 wystaw 8 spotkań warsztatowych, 2 pokazy sportowe, 2 kiermasze, jeden koncert oraz kilkanaście spotkań z radcą prawnym. Fundacji Godne Życie udało się stworzyć tętniący życiem i pełen atrakcji, przyjazny mieszkańcom Dąbrowy Górniczej punkt spotkań z lokalną kulturą i sztuką. W miejscu tym zderzały się ze sobą takie dziedziny jak fotografia, malarstwo, kowalstwo artystyczne czy florystyka. Swoje małe i duże dzieła prezentowali podopieczni Fundacji Godne Zycie, artyści zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, uczniowie ZSZ "Sztygarka" czy fotograf dziecięcy Kasia Nowak.

Podczas organizowanych w Kąciku Kultury licznych warsztatów mieszkańcy miasta mogli między innymi nauczyć się wytwarzać własnoręcznie biżuterię, znaleźć w sobie pasję plastyka, podszkolić umiejętności dziennikarskie, zdobyć cenną wiedzę z zakresu ekologii czy dowiedzieć się jak uchronić swoje dziecko przed uzależnieniem od Internetu. Ciekawą atrakcją było także spotkanie z fotografikami, podczas którego mieszkańcy miasta brali udział w bezpłatnym, profesjonalnym wykonywaniu zdjęć portretowych.

Liczne inicjatywy doprowadziły do tego, że miejsce to szybko stało się jednym z centrów pozarządowego życia miasta. Kącik Kultury był punktem, w którym realizowana była tegoroczna, zainicjowana przez Fundację Godne Życie kampania "Zostań Miejskim Superbohaterem - zostaw 1% w Dąbrowie Górniczej". Kampania dawała dąbrowskim organizacjom możliwość promocji swojej działalności oraz szansę wyjścia do mieszkańców miasta ze swoją ofertą. W ramach kampanii zaprezentowały się poza Fundacją Godne Życie dotychczas trzy dąbrowskie organizacje ze statusem OPP. Była to Fundacja "Wygrajmy razem" z koncertem "Razem łatwiej", Stowarzyszenie Ziemia i My, które przeprowadziło warsztaty ekologiczne oraz UKS Dąbrowiak z pokazem profesjonalnej gry w tenisa stołowego.

Dąbrowskie organizacje i instytucje wciąż mogą prezentować swoją ofertę mieszkańcom miasta za sprawą prowadzonego przez Fundację Godne Życie Miejskiego Centrum Informacji. Zainteresowani proszeni są o kontakt mailowy pod adresem biuro@fundacjagodnezycie.eu bądź telefoniczny pod numerem 32 725-66-61.

.
dodane 20.06.2014
Natalia Piekarczyk w MKS-ie!

Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza zakontraktował nową rozgrywającą. Jest nią była zawodniczka AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Natalia Piekarczyk.

26-letnia siatkarka to siostra przyjmującej klubu, Joanny Staniuchy-Szczurek. W ubiegłym sezonie wraz z zespołem z Ostrowca Świętokrzyskiego udało jej się awansować do Orlen Ligi. W swojej karierze rozgrywająca występowała także w takich klubach, jak: SMS Sosnowiec, MOSIR Mysłowice, czy PLKS Pszczyna.

Natalia Piekarczyk została sprowadzona do klubu w miejsce Anny Kaczmar oraz Mariny Katić, która przymierzana jest do Imoco Volley Conegliano, klubu naszego byłego trenera, Nicoli Negro. Przypomnijmy, że podstawową rozgrywającą MKS-u w sezonie 2013/2014 była Ozge Cemberci.

Pochodząca z Goleniowa zawodniczka to pierwszy zakontraktowany transfer klubu z Dąbrowy Górniczej przed nowym sezonem. W następnych dniach będziemy prezentować kolejne siatkarki, które dołącząją do dąbrowskiej drużyny.

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 18.06.2014
Oficjalny skład sztabu szkoleniowego, który poprowadzi Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza

Jak już wcześniej informowaliśmy, pierwszym trenerem został 42-letni Argentyńczyk, Juan Manuel Serramalera. Jego asystentem będzie pochodzący z Dąbrowy Górniczej, były asystent Teuna Buijsa w Atomie Treflu Sopot, Tomasz Wasilkowski.

W sztabie sportowym w porównaniu z sezonem 2013/2014 pozostaną: fizjoterapeuta, Jacek Stychno oraz trenera ds. przygotowania motorycznego, Łukasz Filipecki.

Nową twarzą w sztabie naszego klubu będzie Iwo Wagner, który przejmie po Przemysławie Kawce funkcję statystyka. Wnuk legendarnego Huberta Wagnera mimo 22 lat miał już okazję zdobywać doświadczenie w takich klubach, jak: Jadar Radom, Fart Kielce, czy BKS Aluprof Bielsko-Biała.

W nadchodzącym sezonie trenerzy klubu poprowadzą zespół w trzech rodzajach rozgrywek - Orlen Liga, Puchar Polski oraz Puchar CEV.

Sztab szkoleniowy Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza na sezon 2014/2015:

I trener - Juan Manuel Serramalera
II trener - Tomasz Wasilkowski
Fizjoterapeuta - Jacek Stychno
Trener ds. przygotowania motorycznego - Łukasz Filipecki
Statystyk - Iwo Wagner

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 16.06.201420140615_A
III MIĘDZYNARODOWY TRIATHLON MTB W DĄBROWIE GÓRNICZEJ w ramach Międzynarodowego Pucharu w Triathlonie 2014

2014.06.15 - PL - DĄBROWA GÓRNICZA - POGORIA III

III Międzynarodowy Triathlon MTB w Dąbrowie Górniczej po wieloletniej przerwie wrócił nad Pogorię III. Dzięki wsparciu organizacyjnemu Centrum Sportu i Rekreacji oraz Morawskośląskiego Związku Triathlonu, jak również dzięki licznym sponsorom po raz kolejny udało się zorganizować w Dąbrowie Górniczej zawody triathlonowe na wysokim poziomie. Przeniesienie zawodów z Pogorii I na Pogorię III okazało się trafionym pomysłem gdyż w zawodach uczestniczyło 89 zawodników w starcie głównym, 44 w kategoriach dziecięcych i młodzieżowych, a także 9 sztafet firmowych. Jako impreza towarzysząca zawodom głównym dla przedszkolaków odbył się Bieg po plaży.

W zawodach głównych zawodnicy mieli do pokonania:

- 750m pływania po trasie wytoczonej w okolicach plaży miejskiej,
- 20km kolarstwa terenowego wokół Pogorii IV,
- 5km biegu po ścieżce rowerowej wzdłuż Pogorii III.

Temperatura powietrza na starcie niższa od wody ( woda 21 stopni) uczyniła pływanie dużym wyzwaniem dla zawodników pływających bez pianek. Jednakże szybka i trudna trasa rowerowa sprawiły, że pole do popisu mieli kolarze a bieg były troszkę łatwiejszy jako, że nie było upału. Startowali wspólnie zawodnicy na co dzień uprawiający triathlon jak i zupełni amatorzy dla których było to bardzo duże wyzwanie. Jako, że pogoda była sprzyjająca dla triathlonu wszyscy ukończyli zawody. Walka o zwycięstwo toczyła się między polskim i czeskimi zawodnikami , którzy na mecie "podzielili się" pierwszymi miejscami w "genelalce". W kategorii mężczyzn górą był Polak w kobietach Czeszka.

W zawodach triumfował Kornel Rakus z KS Kandahar Katowice. Wśród pań najszybsza była Lucie Materova, zawodniczka z Triathlon Team Opava. Spora grupa czeskich zawodników zdobyła także miejsca na podium w swoich grupach wiekowych.

Nagrodę dla najstarszego zawodnika odebrał Ryszard Wasilewski z klubu TKKF Triathlon Dąbrowa Górnicza. Już na mecie zawodnicy mogli posilić się gorącym posiłkiem a wszyscy, którzy ukończyli zawody oprócz pucharów, medali i upominków brali udział w losowaniu nagród ufundowanych przez licznych sponsorów.

WYNIKI DZIECI:

Chłopcy

12-13 lat:
1m. Prokop Bartosz LKS Jedność Przyszowice
2m. Sufranowicz Tomasz Triathlon Dąbrowa Górnicza
3m. Kolarczyk Matej PK Bohumin ( Cz)

14-16 lat
1m. Serafinowski Bartłomiej Opony- Serafinowski .pl

Dziewczęta

12-13lat:
1m. Rogala Justyna Triathlon Dąbrowa Górnicza

14-16lat:
1m. Krpcova Zuzana PK Bohumin ( Cz)
2m. Lemańska Aleksandra Triathlon Dąbrowa Górnicza
3m. Żesławska Wiktoria Viktoria Zawiercie.

Sztafety:

1m. Centrum Formy Dąbrowa Górnicza ( Gajak, Ciastoń, Chmiel )
2m. ArcelorMittal Poland Dąbrowa Górn. ( Strzałkowski, Kuźniak, Soboń)
3m. Triathlon X -team Dąbrowa Górnicza ( Kuster, Rodacki, Burzawa)

WYNIKI:
http://vysledky.timechip.cz/.../triathlon-dabrowa-gornicza

FOTOgaleria Dariusz Nowak (nddg) -
www.triathlon.strefa.pl/...html
FOTOgaleria Celiny Filuś -
https://picasaweb.google.com/...=1

KRS TKKF TRIATHLON DG

.
dodane 15.06.2014
Dzień Etiopski w Dąbrowie Górniczej

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69 ; DĄBROWA GÓRNICZA
24 czerwca (wtorek) 2014 r., godzina 17:00

Konsul Honorowy DR Etiopii w PL dr Roman Rojek
Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniew Podraza
Dyrektor Muzeum Miejskiego "Sztygarka" Arkadiusz Rybak
i kustosz Działu Etnograficzno-Podróżniczego Grzegorz Kuśpiel
zapraszają Państwa w dniu 24 czerwca 2014 o godz. 17.00
na
"Dzień Etiopski w Dąbrowie Górniczej"

W programie:

17.00 - wernisaż wystaw fotograficznych autorstwa Uli Kordeusz, Mariusza Wasiaka, Janusza Kafarskiego, Tomasza Przychodzienia, Romana Rojka

degustacja kuchni etiopskiej

18.00 - Mariusz Wasiak, "W poszukiwaniu zaginionej Arki przez Góry Semien. Etiopia. Afryka" - wykład z cyklu "Wyprawy na krańce Ziemi."

Bogactwo historii, koloryt przyrody oraz ogromne zróżnicowanie społeczne czynią z Etiopii nieodkryty skarb w globalnym podróżniczym świecie. Również wciąż żywa legenda o zaginionej Arce Przymierza czyni z każdego podróżnika przybywającego do Etiopii potencjalnego Indiany Jones'a.

Wystawa prezentuje fotografie gór Semien, wodospadów Nilu Błękitnego Tis Yssat, kurortu cesarza Haile Selassie - Bahir-Dahr, Jeziora Tana oraz przedstawicieli plemion doliny rzeki Omo, Arbore, Hamerów, Mursi i Karo autorstwa Urszuli Kordeusz, Janusza Kafarskiego, Tomasza Przychodzienia, Romana Rojka oraz Mariusza Wasiaka.

Grzegorz Kuśpiel

Patronaty wystawy:
"W poszukiwaniu zaginionej Arki przez Góry Semien"

Józef Matysiak Starosta Rawski
dr Roman Rojek Konsul Honorowy Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii
John Abraham Godson Poseł na Sejm RP
Zbigniew Podraza Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza

Patronaty medialne: Poznaj Świat ; Instytut Afrykański ; TVP Łódź ; TVP Katowice ; Dziennik Łódzki ; Globtroter.pl ; Radio Katowice


Beata Smorąg - Dział Marketingu i Edukacji
Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

.
dodane 15.06.2014


W DŁUGI WEEKEND NA ROWERZE

Zarząd Stowarzyszenia Rowerowa Dąbrowa zaprasza wszystkich chętnych i sympatyków na "Rajd rowerowy z przyrodnikiem", który odbędzie się 21 bm. (sobota). Zbiórka na parkingu MZBM przy ul. Tysiąclecia 20 w Dąbrowie Górniczej, o godzinie 10.00.

Cel - punkt widokowy na Pustyni Błędowskiej w Chechle. Po drodze profesjonalny przyrodnik będzie zapoznawał uczestników z najważniejszymi i najciekawszymi atrakcjami przyrodniczymi.

Do celu rajdu jedziemy przez Strzemieszyce Małe, Okradzionów, Łazy Błędowskie - do ścieżki przyrodniczej na rozlewiskach Białej Przemszy. Następnie szosą z Błędowa do Chechła.

Z powrotem przez Błędów, Łazy Błędowskie, Łosień.

Cała trasa długości ok. 70 km. Powrót planowany jest w godz. 16-17.

Do zobaczenia na rajdzie!

.
dodane 15.06.2014
Dąbrowskie dziewczyny nadal silne!

Umocniły swoją trzecią lokatę drużynową nasze dąbrowskie kolarki, zdobywając piękny puchar na kolejnym górskim maratonie w Wiśle 7 bm. W trudnych warunkach i na bardzo wymagającej trasie po górskich szlakach wokół Wisły pokazały, że na stałe weszły do ścisłej czołówki amatorskiego kolarstwa górskiego MTB w Polsce.

Dziewczyny - tak trzymać!

.
dodane 12.06.2014
W Pucharze CEV z Dinamo Romprest Bukareszt!

Dzisiejszego dnia poznaliśmy rywala Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza w 1/16 Pucharu CEV. Będzie nim obecny wicemistrz Rumunii, Dinamo Romprest Bukareszt.

Siatkarki ze stolicy Rumunii w poprzednim sezonie, podobnie jak nasza drużyna występowały w Europejskiej Lidze Mistrzów. Miały nawet okazję spotkać się w grupie C z ATOM-em Treflem Sopot, któremu jednak uległy dwukrotnie w stosunku 1:3. Warto dodać, że drużyna Dinamo Romprest Bukareszt w tegorocznym finale ligi rumuńskiej musiała uznać wyższość Stiinty Bacau, dobrej znajomej dąbrowianek z Ligi Mistrzów.

Pierwszy mecz dwumeczu odbędzie się w Bukareszcie i jest planowany na 11-13 listopada br. Rewanż odbędzie się w dniach 25-27 listopada w Hali "Centrum" w Dąbrowie Górniczej. Zwycięzca rywalizacji zmierzy się w 1/8 finału ze zwycięzcą pary szwajcarsko-rumuńskiej: Volley Koniz - CS Volei Alba Blaj.

Drugi polski zespół występujący w Pucharze CEV, ATOM Trefl Sopot zmierzy się z ukraińską Siewierodonczanką Siewierodonieck.

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 10.06.2014
Bezpłatne porady specjalistów w czerwcu

Prezentujemy harmonogram bezpłatnego poradnictwa specjalistycznego w Miejskim Centrum Informacji w Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej. W czerwcu dyżurować będzie m. in. prawnik, psycholog i doradca zawodowy.

Kolejny miesiąc z rzędu Fundacja Godne Życie prowadząca Miejskie Centrum Informacji udzieli mieszkańcom miasta wsparcia w postaci możliwości skorzystania z bezpłatnego poradnictwa specjalistycznego. Na pytania, problemy i wątpliwości mieszkańców miasta czekać będą specjaliści, którzy oferują garść cennych porad i pomocną dłoń.
Czerwiec to kolejny miesiąc, w którym zwiększona zostanie liczba dyżurów radcy prawnego. Po poradę zgłosić się można w każdy piątek miesiąca. Wiąże się to koniecznością wprowadzenia zapisów. Do poradni prawnej Fundacja Godne Życie prowadzi zapisy w każdy czwartek od godz. 9:00 w swojej siedzibie przy ul. Królowej Jadwigi 8 (tzw. "Zielony Domek"). W Zielonym Domku można zapisywać się również na spotkanie z psychologiem, które ze względu na komfort interesantów zostało przeniesione z MCI właśnie na ul. Królowej Jadwigii 8. W tzw. Harcówce psycholog dyżurować będzie 17 i 24 czerwca.
Doradcę zawodowego, który pomoże między innymi w napisaniu CV, doradzi, co zrobić by dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i podpowie gdzie rozglądać się za ofertami pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami spotkać będzie można w MCI 12 i 26 czerwca.
Pani Ewa Przybylska ze Stowarzyszenia "Linia" poinformuje o prawach, ulgach i przywilejach oraz pomoże w rozwiązywaniu innych problemów, z którymi walczą osoby niepełnosprawne 23 czerwca między godziną 15:00 a 17:00.
Szczegółowy harmonogram spotkań w czerwca:
Spotkania, które obywają się bez zapisów:
-Rzecznik Praw Konsumenta
06.06. - 14:00-15:30
- doradca zawodowy
12.06. 12:00-15:00
26.06. 12:00-15:00
-specjalista ds. niepełnosprawności
23.06. - 15.00-17:00
Spotkania, na które obowiązują zapisy:
- psycholog
17.06 -12.00-15.00.
24.06. -12.00-15.00.
-radca prawny
06.06.- 16:00-19:00
13.06.- 16:00-19:00
27.06.- 16:00-19:00

Osoby, które chciałyby skorzystać w porady prawnej w innym terminie zapraszani są do Dąbrowskiej Poradni Prawnej prowadzonej przez Fundację Godne Życie.
Bezpłatne porady udzielane są także w czwartki od 15:30 - 17:30 w budynku ZHP przy ul. Królowej Jadwigi 8. Do Poradni Prawnych i psychologicznej obowiązują zapisy. Zapisy do prawnika dokonywane są w każdy czwartek, na tydzień przed spotkaniem. Do psychologa można zapisać się od poniedziałku do piątku. Na obie porady zapisy odbywają się telefonicznie pod numerem Tel. 511-982-448 (od godz. 9:00) lub przez kontakt osobisty w placówce Fundacji Godne Życie przy ul. Kr. Jadwigi 8.
Skorzystanie z pozostałych porad odbywa się bez zapisów.
Poza prowadzeniem Miejskiego Centrum Informacji Fundacja Godne Życie otacza swoją opieką dzieci i młodzież z rodzin potrzebujących wsparcia, zamieszkujących Dąbrowę Górniczą. Celem Fundacji jest nadanie życiu młodych ludzi nowego sensu, pasji oraz motywacji do realizacji swoich ambicji i rozwoju. Poprzez dostarczanie kompleksowej pomocy w jej świetlicach pełni zaangażowania, dzień po dniu organizacja zapewnia swoim podopiecznym to, czego najbardziej potrzebują - ciepło rodzinne.

.
dodane 10.06.2014
DNI BĘDZINA NA SPORTOWO 13-15.06.2014 r.

Zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych do wzięcia udziału w bogatym programie sportowym, organizowanym w ramach Dni Będzina.

HARMONOGRAM

13.06.2014 r. (piątek)

godz. 10:00 Olimpiada Przedszkolaka
godz. 10:00 Unihokej SP
godz. 12:00 Unihokej Gimnazja
godz. 12:00 Turniej Siatkówki plażowej
godz. 14:00 Mecz pokazowy piłki nożnej
godz. 16:00 Warsztaty wspinaczkowe
godz. 16:00 I Amatorski Turniej w Bule
godz. 17:00 Turniej Piłki Nożnej - "Ojciec i Syn"
godz. 17:00 Turniej Trio Basket
godz. 18:00 Night Session czyli nocne zawody na Skateparku
godz. 19:00 Turniej Piłki Nożnej Rodziców
godz. 19:00 Amatorski Turniej Piłki Siatkowej Plażowej
godz. 21:00 Nocny Turniej Piłki Nożnej

14.06.2014 r. (sobota)

godz. 9:00 Zawody Pływackie dla dzieci
godz. 10:00 "Bądź Fit na wiosnę i lato" - III Maraton Fitnes
godz. 10:00 Turniej INTERPROMEX - MPWiK - MZBM o Puchar Prezydenta Miasta Będzina
godz. 10:00 Warsztaty wspinaczkowe

15.06.2014 r. (niedziela)

godz. 9:30 Grand Prix w Piłce Siatkowej Plażowej o Puchar Prezydenta Miasta Będzina - I z cyklu 7 turniejów.
godz. 10:00 Puchar Polski oraz II Otwarte Mistrzostwa Śląska w Klasycznym Wyciskaniu Leżąc na Wzgórzu Zamkowym
godz. 10:00 Turniej Piłki Nożnej Old Boyów

Informacje:
OSiR Będzin, Dział Organizacji Imprez
tel. 32 267 30 07 wew. 31
oraz na www.osir.bedzin.pl

.
dodane 06.06.2014
Festyn z okazji Dnia Dziecka organizowany przez Stowarzyszenie Dąbrowska Wspólnota Samorządowa

Zarząd Stowarzyszenia Dąbrowska Wspólnota Samorządowa zaprasza na Festyn z okazji Dnia Dziecka 14.06.2014 r. godz. 10:00 przy Parafii p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego na osiedlu Mydlice.

Atrakcje: dmuchany zamek, trampolina, gry i zabawy, malowanie twarzy, straż pożarna, przejażdżki konne, słodka niespodzianka, piłkarzyki oraz wiele innych atrakcji.

Z poważaniem
Edward Bober

.
dodane 05.06.2014

20140605_A


Media Markt rusza w trasę po Polsce!

05.06 Dąbrowa Górnicza
Start: godz. 12.00.


Odwiedziło nas 760 osób, z których około 180 oddało strzał na bramkę. 10 osób wygrało smartfony. 15 osób wygrało pendrive w konkursie na refleksomierzu.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się dmuchana zjeżdżalnia i malowanie twarzy dzieciom. Również sporo osób częstowało się kukurydzą i degustowało kawę. Można było kupić tanie CD, DVD i książki.
Zainteresowanie wzbudzał również nowoczesny sprzęt wystawiony w dużym namiocie (smartfony, tablety, laptopy, słuchawki i TV).
W całej strefie funkcjonowało darmowe i ogólnodostępne WiFi.

Niestety mocno przeszkadzała pogoda i związana z tym awaria zasilania (kilka razy w ciągu dnia padał intensywny deszcz). Gdyby było przez cały dzień słonecznie z pewnością frekwencja była by większa.

Generalnie odwiedzający sprawiali wrażenie zadowolonych z tego typu imprezy.

O Media Markt:
Sklepy Media Markt oferują najpełniejszy na rynku asortyment w zakresie elektroniki użytkowej. Można tu kupić zarówno nowinki techniczne, produkty z najwyższej półki, jak i popularny markowy sprzęt w najlepszych cenach. Przystępna forma prezentacji produktów ułatwia dokonanie przemyślanego wyboru, a o obsługę klientów dbają profesjonalnie przeszkoleni pracownicy. W celu sfinansowania zakupu można zawrzeć na miejscu umowę kredytową przy minimum formalności. Aktualnie sieć posiada 48 marketów w 39 miastach Polski oraz sklep internetowy mediamarkt.pl z wyborem ponad 100 000 produktów.

.
dodane 05.06.2014


Poznaliśmy terminarz Orlen Ligi na sezon 2014/2015

Przedstawiamy terminarz rozgrywek Orlen Ligi na najbliższy sezon, który zawiera ramowe terminy poszczególnych kolejek sezonu zasadniczego oraz fazy play-off. Przypominamy, że w sezonie 2014/2015 Orlen Liga będzie liczyć dwanaście zespołów.

Terminarz sezonu zasadniczego Orlen Ligi

1. kolejka, 4.10.2014:
KS Developres Rzeszów - KPS Chemik Police
Impel Wrocław - KS Pałac Bydgoszcz
AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - ATOM Tref Sopot
Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza - PTPS Piła
BKS Aluprof Bielsko-Biała - SK Bank Legionovia Legionowo
Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna - Budowlani Łódź

2. kolejka, 11.10.2014:
KS Developres Rzeszów - Budowlani Łódź
SK Bank Legionovia Legionowo - Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna
PTPS Piła - BKS Aluprof Bielsko-Biała
AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza
KS Pałac Bydgoszcz - ATOM Trefl Sopot
KPS Chemik Police - Impel Wrocław

3. kolejka, 18.10.2014:
Impel Wrocław - KS Developres Rzeszów
ATOM Trefl Sopot - KPS Chemik Police
Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza - KS Pałac Bydgoszcz
BKS Aluprof Bielsko-Biała - AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna - PTPS Piła
Budowlani Łódź - SK Bank Legionovia Legionowo

4. kolejka, 25.10.2014:
KS Developres Rzeszów - SK Bank Legionovia Legionowo
PTPS Piła - Budowlani Łódź
AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna
KS Pałac Bydgoszcz - BKS Aluprof Bielsko-Biała
KPS Chemik Police - Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza
Impel Wrocław - ATOM Trefl Sopot

5. kolejka, 29.10.2014:
ATOM Tref Sopot - KS Developres Rzeszów
Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza - Impel Wrocław
BKS Aluprof Bielsko-Biała - KPS Chemik Police
Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna - KS Pałac Bydgoszcz
Budowlani Łódź - AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
SK Bank Legionovia Legionowo - PTPS Piła

6. kolejka, 8.11.2014:
KS Developres Rzeszów - PTPS Piła
AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - SK Bank Legionovia Legionowo
KS Pałac Bydgoszcz - Budowlani Łódź
KPS Chemik Police - Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna
Impel Wrocław - BKS Aluprof Bielsko-Biała
ATOM Trefl Sopot - Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza

7. kolejka, 15.11.2014:
Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza - KS Developres Rzeszów
BKS Aluprof Bielsko-Biała - ATOM Trefl Sopot
Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna - Impel Wrocław
Budowlani Łódź - KPS Chemik Police
SK Bank Legionovia Legionowo - KS Pałac Bydgoszcz
PTPS Piła - AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

8. kolejka, 22.11.2014:
KS Developres Rzeszów - AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
KS Pałac Bydgoszcz - PTPS Piła
KPS Chemik Police - SK Bank Legionovia Legionowo
Impel Wrocław - Budowlani Łodź
ATOM Trefl Sopot - Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna
Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza - BKS Aluprof Bielsko-Biała

9. kolejka, 29.11.2014:
BKS Aluprof Bielsko-Biała - KS Developres Rzeszów
Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna - Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza
Budowlani Łódź - ATOM Trefl Sopot
SK Bank Legionovia Legionowo - Impel Wrocław
PTPS Piła - KPS Chemik Police
AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - KS Pałac Bydgoszcz

10. kolejka, 6.12.2014:
KS Developres Rzeszów - KS Pałac Bydgoszcz
KPS Chemik Police - AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
Impel Wrocław - PTPS Piła
ATOM Trefl Sopot - SK Bank Legionovia Legionowo
Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza - Budowlani Łódź
BKS Aluprof Bielsko-Biała - Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna

11. kolejka, 13.12.2014:
Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna - KS Developres Rzeszów
Budowlani Łódź - BKS Aluprof Bielsko-Biała
SK Bank Legionovia Legionowo - Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza
PTPS Piła - ATOM Trefl Sopot
AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Impel Wrocław
KS Pałac Bydgoszcz - KPS Chemik Police

12. kolejka, 20.12.2014:
KPS Chemik Police - KS Developres Rzeszów
KS Pałac Bydgoszcz - Impel Wrocław
ATOM Trefl Sopot - AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
PTPS Piła - Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza
SK Bank Legionovia Legionowo - BKS Aluprof Bielsko-Biała
Budowlani Łódź - Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna

13. kolejka, 28.01.2015:
Budowlani Łódź - KS Developres Rzeszów
Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna - SK Bank Legionovia Legionowo
BKS Aluprof Bielsko-Biała - PTPS Piła
Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza - AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
ATOM Trefl Sopot - KS Pałac Bydgoszcz
Impel Wrocław - KPS Chemik Police

14. kolejka, 3.01.2015:
KS Developres Rzeszów - Impel Wrocław
KPS Chemik Police - ATOM Trefl Sopot
KS Pałac Bydgoszcz - Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza
AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - BKS Aluprof Bielsko-Biała
PTPS Piła - Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna
SK Bank Legionovia Legionowo - Budowlani Łódź

15. kolejka, 10.01.2015:
SK Bank Legionovia Legionowo - KS Developres Rzeszów
Budowlani Łódź - PTPS Piła
Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna - AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
BKS Aluprof Bielsko-Biała - KS Pałac Bydgoszcz
Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza - KPS Chemik Police
ATOM Trefl Sopot - Impel Wrocław

16. kolejka, 17.01.2015:
KS Developres Rzeszów - ATOM Trefl Sopot
Impel Wrocław - Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza
KPS Chemik Police - BKS Aluprof Bielsko-Biała
KS Pałac Bydgoszcz - Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna
AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Budowlani Łódź
PTPS Piła - SK Bank Legionovia Legionowo

17. kolejka, 24.01.2015:
PTPS Piła - KS Developres Rzeszów
SK Bank Legionovia Legionowo - AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
Budowlani Łódź - KS Pałac Bydgoszcz
Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna - KPS Chemik Police
BKS Aluprof Bielsko-Biała - Impel Wrocław
Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza - ATOM Trefl Sopot

18. kolejka, 31.01.2015:
KS Developres Rzeszów - Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza
ATOM Trefl Sopot - BKS Aluprof Bielsko-Biała
Impel Wrocław - Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna
KPS Chemik Police - Budowlani Łódź
KS Pałac Bydgoszcz - SK Bank Legionovia Legionowo
AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - PTPS Piła

19. kolejka, 7.02.2015:
AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - KS Developres Rzeszów
PTPS Piła - KS Pałac Bydgoszcz
SK Bank Legionovia Legionowo - KPS Chemik Police
Budowlani Łódź - Impel Wrocław
Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna - ATOM Trefl Sopot
BKS Aluprof Bielsko-Biała - Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza

20. kolejka, 14.02.2015:
KS Developres Rzeszów - BKS Aluprof Bielsko-Biała
Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza - Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna
ATOM Tref Sopot - Budowlani Łódź
Impel Wrocław - SK Bank Legionovia Legionowo
KPS Chemik Rzeszów - PTPS Piła
KS Pałac Bydgoszcz - AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

21. kolejka, 21.02.2015:
KS Pałac Bydgoszcz - KS Developres Rzeszów
AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - KPS Chemik Police
PTPS Piła - Impel Wrocław
SK Bank Legionovia Legionowo - ATOM Trefl Sopot
Budowlani Łódź - Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza
Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna - BKS Aluprof Bielsko-Biała

22. kolejka, 28.02.2015:
KS Developres Rzeszów - Polski Cukier Muszynianka Fakro Muszyna
BKS Aluprof Bielsko-Biała - Budowlani Łódź
Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza - SK Bank Legionovia Legionowo
ATOM Trefl Sopot - PTPS Piła
Impel Wrocław - AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
KPS Chemik Police - KS Pałac Bydgoszcz

Terminarz fazy play-off Orlen Ligi

Play-off drużyn, które po sezonie zasadniczym zajmą miejsca 1-8:
1. runda play-offów (do dwóch zwycięstw):
14.03.2015, 21.03.2015, ew. 22.03.2015

Play-off drużyn, które po sezonie zasadniczym zajmą miejsca 9-12:
1. runda wstępna (dwumecz):
14.03.2015, 19.03.2015

2. runda wstępna (dwumecz):
24.03.2015, 28.03.2015


Play-off dla drużyn 1-4:
2. runda play-offów (do trzech zwycięstw):
11-12.04.2015, 18.04.2015, ew. 19.04.2015, ew. 22.04.2015

3. runda play-offów (do trzech zwycięstw):
2-3.05.2015, 9.05.2015, ew. 10.05.2015, ew. 13.05.2015

Play-off dla drużyn 5-12:
1. runda (dwumecz):
11.04.2015, 18.04.2015

2. runda (dwumecz):
25.04.2015, 2.05.2015

3. runda (dwumecz):
9.05.2015, 13.05.2015

Jeżeli, drużyny klubów ORLEN Ligi nie zakwalifikują się do Final Four rozgrywek o puchar CEV lub Champions League, terminarz rozgrywek zostanie skorygowany.

Termin rozgrywania zawodów może ulec zmianie w przypadku przesunięć programowych w telewizji. .

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 04.06.2014

Huta katowice - serwis internetowy


GŁOS HUTY KATOWICE

Poszukiwane są następujące numery tej gazety:

nr 1 z 1973 r. ; nr 17 z 1974 r.
nr 5 i 13 z 1976 r. ; nr 48 z 1980 r.

W opracowaniu jest zbiór wszystkich wydań tej gazety wydawanej podczas budowy oraz w czasie uruchamiania produkcji w dąbrowskiej HUCIE KATOWICE.

Osoba, która podjęła się temu zadaniu, posiada już zeskanowane wszystkie numery tej gazety, oprócz kilku, do których nie udało się dotrzeć.

Być może ktoś jest w ich posiadaniu i mógłby je udostępnić w celu zeskanowania lub zrobieniu zdjecia. Sama gazeta nie jest później potrzebna i po przetworzeniu na zapis cyfrowy, wróci do właściciela w takiej samej jakości w jakiej została udostępniona.

Osoby, któe mogą pomóc proszone są o kontakt na adres e-mail:
zoja4@wp.pl lub na adres redakcji nddg@dabrowa.biz .

.
dodane 03.06.2014
Forum Gospodarcze Polska-Wchód 2014

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Forum Polska-Wschód. Praktyczne Aspekty Współpracy Biznesowej - wydarzenia, które będzie miało wpływ na kierunek i jakość współpracy polskich samorządów, przedsiębiorców z władzami i przedstawicielami biznesu Rosji, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i Kazachstanu.

Jak odnieść sukces na rynkach wschodnich? Czy sytuacja na Ukrainie to zagrożenie czy szansa dla polskich przedsiębiorców? W jaki sposób wspomagać i wykorzystywać rozwój potencjału gospodarczego Białorusi, Mołdawii, Kazachstanu, Ukrainy, Polski i Rosji?

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej zaprasza przedsiębiorców, przedstawicieli samorządów, izb gospodarczych, stowarzyszeń i organizacji do uczestnictwa w Forum Gospodarczym Polska-Wschód. Praktyczne aspekty współpracy biznesowej, które odbędzie się 5 czerwca 2014 r. o godz. 10.00 w siedzibie uczelni (Dąbrowa Górnicza, ul. Cieplaka 1c).

Celem inicjatywy jest umożliwienie przedsiębiorcom z Polski, Ukrainy, Mołdawii oraz państw połączonych unią celną Białorusi, Kazachstanu oraz Federacji Rosyjskiej - wymiany doświadczeń w zakresie prowadzenia wspólnych działań biznesowych oraz zaprezentowanie możliwości i potencjału gospodarek w aspekcie rozwoju rynków globalnych. Podczas trwania Forum planowana jest również organizacja uroczystej Gali Przedsiębiorców połączonej z wręczeniem nagród dla osób i podmiotów najbardziej zasłużonych dla rozwoju współpracy Polska-Wschód.

W wydarzeniu uczestniczyć będą m.in.: Aleksander Jerschow (Ambasada Federacji Rosyjskiej), Vladimir Vasilkow (Ambasada Republiki Białoruś), Andrzej Drozd, dyrektor generalny Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Kazimierz Zdunowski, dyrektor generalny Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo Przemysłowej. Swoją obecność potwierdził także Dawid Kostempski, przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, prezydent Świętochłowic, a także przedstawiciele samorządów Dąbrowy Górniczej, Sosnowca i Jaworzna.

Podczas Forum przedstawione zostaną oferty inwestycyjne z Białorusi, Federacji Rosyjskiej, Kazachstanu, Mołdawii, Ukrainy i Polski.

Forum będzie także okazją do dyskusji na temat geopolitycznych skutków sytuacji na Ukrainie. Tej tematyce poświęcona zostanie debata panelowa z udziałem Janusza Korwin-Mikke, deputowanego elekta do Parlamentu Europejskiego, Małgorzaty Marcinkiewicz, posła na Sejm RP, Przewodniczącej Zespołu Parlamentarnego Polska - Kraje Partnerstwa Wschodniego, a także dr Marcin Domagała z Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych i Konrad Rękas, dziennikarz, ekspert ds. wschodnich.

O godz. 13.15 Janusz Korwin-Mikke zaprasza dziennikarzy na konferencję prasową, która odbędzie się przed Audytorium Maximum WSB.
O godz. 13. 50 odbędzie się pokaz Bezzałogowych Platform Latających (DRONÓW) firmy Flytronic.pl

Szczegółowe informacje:
http://www.wsb.edu.pl/index.php?p=m&idg=wsch,2656

.
dodane 03.06.2014
"Wakacje z astronomią"

Szkolne Obserwatorium Astronomiczne
Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki im. St. R. Brzostkiewicza
Zespół Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej Ul. M. Konopnickiej 56

Zaprasza w dniach od 1 Lipca do 25 Lipca 2014 r. w godz.10.00-15.00
na cykl popularnonaukowy "Wakacje z astronomią"

Wstęp wolny zapraszamy

Zapraszamy do obserwatorium dzieci i młodzież pozostającą w okresie wakacji w mieście
gwarantujemy szereg atrakcji

Program

1.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Kosmos
godz.13.00 prezentacja "Zakręcone Niebo"
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową .

2.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Mikołaj Kopernik
godz.13.00 prezentacja "Kierunek Księżyc"
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową .

3.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Układ Słoneczny
godz.13.00 prezentacja "W poszukiwaniu Planety-51"
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

4.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Komety
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową .

7.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Historia NASA
godz.13.00 prezentacja "Stacja ISS"
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową .

8.07 godz10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja ABC Astrofotografii
godz.13.00 prezentacja "Stacja Planetarna na Marsie"
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową .

9.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Mój Pierwszy Teleskop
godz.13.00 prezentacja "Dark Sky - Ciemne Niebo nad Polską"
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

10.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Słońce
godz.14.30-15.00 Niebo nad Dąbrową.

11.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Historia Lotów Kosmicznych
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

14.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Kosmiczne Zagadki
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

15.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Gwiazdy
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

16.07 godz10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Instrumenty Obserwacyjne
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

17.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.13.00 prezentacja "Największe instrumenty astronomiczne na przestrzeni dziejów"
godz.10.30 prezentacja Kierunek Księżyc
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową .

18.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Astrofotografia
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

21.07 godz10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Kosmiczny teleskop Jamesa Webba
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

22.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.13.00 prezentacja "Największe instrumenty astronomiczne na przestrzeni dziejów"
godz.10.30 prezentacja Układ Słoneczny
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

23.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

24.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Zjawiska Optyczne
godz.13.00 prezentacja "Największe instrumenty astronomiczne na przestrzeni dziejów"
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

25.07 godz. 10.30-14.00 teleskopowe obserwacje Słońca 0,5m tel. Cassegraina
teleskopowe pokazy protuberancji Słonecznych .
godz.10.30 prezentacja Księżyc
godz.14.30- 15.00 Niebo nad Dąbrową.

Dariusz W. Nelle
Obserwatorium Astronomiczne 0 Zespół Szkół nr1
Ul.M.Konopnickiej 56 ; 41-300 Dąbrowa Górnicza

.
dodane 03.06.2014

20140531_GX
Akcja likwidacji dzikiego wysypiska zakończona sukcesem!

Pomimo wyjątkowo niskiej frekwencji sukcesem zakończyła się zorganizowana w sobotę (31.05.2014) przez Stowarzyszenie Czysty Las, akcja likwidowania dzikiego wysypiska na styku Dąbrowy Górniczej i Sosnowca.

Zebrano ponad 50 worków wypełnionych rozmaitymi odpadami oraz ogromną ilość śmieci, które do worków się nie mieściły. Znaleziono wiele samochodowych opon, ceramiki, szklanych butelek i słoików, odzieży, wykładzin oraz obudowy i kineskopy z telewizorów. Widać było, że miejsce to przez wiele lat służyło komuś jako wysypisko domowych odpadów. Ze względu na dużą ilość krzewów oraz niewyobrażalną wręcz ilość zgromadzonych tam przez lata śmieci (chodząc po terenie można było wyczuć pod butami zakopane dawno śmieci, a niewielka górka była tak naprawdę złożoną z odpadów hałdą) uczestnikom akcji nie udało się usunąć wszystkich zanieczyszczeń. Mamy jednak nadzieję, że przy kolejnej akcji organizowanej w tym miejscu ilość osób chętnych do pomocy będzie większa.

Najważniejszym znaleziskiem stał się fragment pociętego na kawałki dowodu osobistego z widocznym numerem PESEL. Dowód ten zostanie przekazany sosnowieckiej policji, która powinna wszcząć śledztwo dotycząca wyrzucania śmieci do lasu. Namierzenie właściciela dowodu nie powinno być dla władz problemem, ponieważ z łatwością udało się zidentyfikować go na portalach społecznościowych (zgodnie z polskim prawem dane identyfikacyjne na opublikowanych zdjęciach zostały zamazane). Mamy nadzieję, że osoba odpowiedzialna za zaśmiecenie tak pięknego miejsca nie pozostanie bezkarna, a zdarzenie to stanie się przestrogą dla innych!

Kolejna akcja już wkrótce!

Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z profilem Stowarzyszenia na portalu Facebook: https://www.facebook.com/czystylas

Oraz galerią zdjęć z akcji sprzątania: http://tnij.org/album31052014

Stowarzyszenie Czysty Las

.
dodane 02.06.2014
Sprawdź swoją wiedzę o Dąbrowie Górniczej

Jesteś pełnoletnim mieszkańcem Dąbrowy Górniczej? Sprawdź ile wiesz na temat swojego miasta. Od 1 czerwca do 31 sierpnia 2014 w Miejskim Centrum Informacji usytuowanym w CH. Pogoria można wziąć udział w Turnieju Wiedzy o Dąbrowie Górniczej.

Organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, Fundację Godne Życie oraz Muzeum Miejskie "Sztygarka" konkurs polega na wypełnieniu składającego się z 20 pytań zamkniętych testu. Udział w konkursie może wziąć każdy pełnoletni mieszkaniec miasta, który okazując się dowodem osobistym wypełni na miejscu w Miejskim Centrum Informacji formularz konkursowy.

Do udziału w konkursie zapraszamy w godzinach otwarcia MCI:
Pn-Pt: 11:00-19:00
So: 10:00-17:00
Nd: 11:00-17:00

Konkurs składa się z II etapów. Po pierwszym etapie komisja dokonuje wyboru 10 osób, które uzyskały najwyższą liczbę punktów po rozwiązaniu pytań testowych. Finał konkursu, podczas którego wylosowanych i nagrodzonych zostanie 3 zwycięzców spośród 10 najlepszych uczestników odbędzie się w listopadzie 2014 w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.
Regulamin konkursu wraz z zalecaną bibliografią jest możliwy do pobrania w Miejskim Centrum Informacji.


MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA