-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2014 MAJ
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ


Bas Tajpan - Hajs (prod. SLS Riddims) SLAVIC RASTA
DĄBROWA GÓRNICZA - Debowy Maj Festiwal 2013 - film promocyjny

.
dodane 30.05.2014
INDUSTRIADA 2014 - Zlot Pojazdów Militarnych

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69 ; DĄBROWA GÓRNICZA
14 czeerwca 2014 r., godzina 9:00

9.00 Rozpoczęcie imprezy dźwiękiem syreny alarmowej z gmachu Muzeum Miejskiego "Sztygarka".

9.00 - 21.00 Zwiedzanie wyrobisk Kopalni Ćwiczebnej Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej.

9.00 - 21.00 Zwiedzanie ekspozycji Muzeum Miejskiego "Sztygarka".

Udostępnione zostaną dla uczestników INDUSTRIADY 2014 ekspozycje muzealne z zakresu historii przemysłu, geologii, etnografii lokalnej oraz zamorskiej, jak również ekspozycji czasowe.

10:00 - 11:45 Zwiedzanie walcowni średniej lub dużej dąbrowskiego oddziału ArcelorMittal Poland

godz. 10.00 Odjazd autokarami z parkingu Muzeum Miejskiego "Sztygarka" (80 osób)

godz. 10.15 Zwiedzanie walcowni średniej lub dużej dąbrowskiego oddziału ArcelorMittal Poland

godz. 11.45 Powrót na parking Muzeum.

Aby wziąć udział w wydarzeniu konieczne będzie wypełnienie formularza rejestracyjnego. Szczegóły dotyczące zapisów na stronie ArcelorMittal Poland

9.00 - 21.00 INDUSTRIALNE spotkania z techniką wojskową "Zlot pojazdów militarnych"

Udostępniony zostanie Park Militarno-Historyczny "REDUTA" przy Muzeum Miejskim "Sztygarka". Uczestnicy INDUSTRIADY 2014 będą mieli okazje zapoznać się z techniką wojskową oraz zwiedzić wnętrze czołgów T-34, T-55, czołgu pływającego PT-76, oraz transportera opancerzonego SKOT i TOPAZ.

13.00 - 14.00 Parada pojazdów militarnych po terenie Dąbrowy Górniczej,

14.00 część oficjalna - uczczenie 100. rocznicy utworzenia Legionów Polskich

16.00 Pokaz polskiego czołgu lekkiego 7TP i niemieckiego czołgu lekkiego PzKpfw I

Dioramy grup rekonstrukcyjnych:

- Grupa Rekonstrukcji Historycznej Powstaniec Śląski,
- Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gorlice
- Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Militarnych z Częstochowy,
- 72 Tulski Pułk Piechoty,

9.00 - 21.00 Park naukowo - doświadczalny: warsztaty naukowe

- skrzynia zmysłu dotyku
- skrzynia zmysłu węchu
- skrzynia zmysłu słuchu
- skrzynia zmysłu wzroku
- rower elektrownia - wytwórz prąd

17.00 - 21.00 Koncert w wyrobiskach Kopalni Ćwiczebnej muzyki alternatywnej transmitowany na powierzchnie.

- Występ zagłębiowskiego zespołu Worms of senses.
- Występ dąbrowskiego zespołu Pieniądze.
- Wydarzenie zakończy koncert Wojtka "Gołego" Gołębiowskiego i zaproszonych muzyków.

21.00 Zakończenie imprezy dźwiękiem syreny alarmowej z gmachu Muzeum Miejskiego "Sztygarka".

Beata Smorąg
Dział Marketingu i Edukacji Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

WSTĘP WOLNY

.
dodane 29.05.2014Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej


Klub Gazety Polskiej i Klub Opcja NA PRAWO
w Dąbrowie Górniczej

Zapraszamy na spotkanie z Tadeuszem Płużańskim, połączone z promocją jego książki "Lista Oprawców".
Spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę, 31 maja o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej przy Bazylice w Dąbrowie Górniczej, ul. Królowej Jadwigi 17

Lista Oprawców - Stefan Michnik, Józef Światło, Julia Brystygierowa, Anatol Fejgin, Jacek Różański, Józef Cyrankiewicz, Adam Humern, Helena Wolińska, Zygmunt Bauman, Mieczysław Moczar, Czesław Kiszczak ...i wielu innych.
Funkcjonariusze bezpieki, aparatu sprawiedliwości, wojskowi. Pokolenie, z którego jakże często wywodzą się "resortowe dzieci". Skazywali na śmierć, oskarżali, torturowali, zabijali żołnierzy wyklętych, przeciwników nowego ustroju, niewinnych ludzi. Po swoich ofiarach zacierali wszelkie ślady i pamięć.
Żyli wygodnie, bez materialnych trosk. Niektórzy wciąż są wśród nas i pobierają wysokie, resortowe emerytury. Ich bliscy kontynuują rodzinne tradycje, opluwając polskich patriotów.
---------
Tadeusz Płużański jest publicystą, dziennikarzem i historykiem, specjalizującym się w historii najnowszej Polski. Kieruje fundacją "Łączka", której celem jest ekshumacja, identyfikacja i przywrócenie pamięci Żołnierzom Wyklętym, pochowanym w zbiorowych grobach na warszawskiej Łączce.
Tadeusz Płużański od dawna interesuje się problematyką zbrodni komunistycznych w Polsce, nie tylko zawodowo, ale także z powodów rodzinnych. Jego ojciec był żołnierzem kampanii wrześniowej, więźniem stalinowskim, współpracownikiem rotmistrza Witolda Pileckiego

Na spotkaniu będzie możliwość nabycia "Listy oprawców"!

WSTĘP WOLNY

.
dodane 29.05.2014
Zapraszamy na wspólne sprzątanie terenów zielonych
Stowarzyszenie Czysty Las

W dniu 31.05 (sobota) o godzinie 12.00 zapraszamy wszystkich mieszkańców Zagłębia na akcję sprzątania terenów zielonych w okolicy dąbrowskiego osiedla Mydlice.

Na pograniczu Dąbrowy Górniczej i Sosnowca jest pewne magiczne miejsce. Chcielibyśmy Wam o nim opowiedzieć. Mała polanka, oczko wodne, wszystko otoczone krzewami i trawami, z jednej strony wielkie wierzby płaczące i sporo miejsca żeby usiąść. Jest tylko jeden szkopuł; wielka sterta śmieci zalegająca tam od wielu lat... Dołącz do nas w najbliższą sobotę aby przywrócić to miejsce naturze i urządzić miły zakątek dla nas wszystkich!

Spotykamy się w samo południe na przystanku Mydlice Szpital (wygodny dojazd) w stronę Będzina, miejsce akcji znajduje się kilkaset metrów od. O rękawiczki i worki się nie martwcie - wszystko mamy.

Zapraszamy serdecznie - Stowarzyszenie Czysty Las

Link do wydarzenia na portalu Facebook:
https://www.facebook.com/events/579499485481067

.
dodane 27.05.2014
Media Markt rusza w trasę po Polsce!

Najbliższe spotkania w ramach roadshow odbędą się w:
31.05-01.06 Sosnowiec
05.06 Dąbrowa Górnicza
Start: godz. 12.00.Trasa Media Markt Tour 2014 potrwa do października br. roku.

16 maja startuje wielka trasa promocyjna sieci Media Markt pod hasłem "Media Markt Tour 2014". Mobilny market z nowoczesnymi urządzeniami z zakresu elektroniki użytkowej odwiedzi kilkadziesiąt miejscowości w całym kraju. W ramach tournée zorganizowane zostaną wyjątkowe spotkania, podczas których będzie można zapoznać się z nowinkami technologicznymi, a także skorzystać z nowoczesnych stref rozrywki. Pierwszym przystankiem na szlaku jest Grodzisk Mazowiecki.

Kampania promocyjna "Media Markt Tour 2014" to odpowiedź lidera polskiego rynku elektroniki użytkowej na potrzeby konsumentów z mniejszych miejscowości, gdzie dostęp do najnowszych technologii jest często ograniczony. Podczas imprez w specjalnie zaaranżowanym mobilnym miasteczku, Media Markt zaprezentuje potencjalnym klientom w blisko 70-ciu miastach w Polsce bogatą ofertę marketów sieci oraz sklepu internetowego mediamarkt.pl, gdzie dostępnych jest ponad 100 000 produktów.

Na każde spotkanie w ramach trasy Media Markt przygotował wyjątkowe promocje, rabaty oraz liczne atrakcje. Odwiedzający będą mogli nie tylko zapoznać się z najnowszymi technologiami dostępnymi obecnie na rynku, dokonać na miejscu zakupu muzyki, filmów i gier w bardzo atrakcyjnych cenach, zasięgnąć informacji u kompetentnych doradców, ale też posłuchać muzyki i miło spędzić czas w specjalnie przygotowanych na tę okazję strefach.

Dla młodzieży udostępnione zostaną strefy gier komputerowych, gdzie będzie można zmierzyć się ze znajomymi w turniejach PlayStation, a także strefy rozrywki - z konkursami i grami zręcznościowymi. Dla starszych uczestników spotkania Media Markt proponuje strefę audio oraz bramkę Media Markt, pozwalającą sprawdzić swoje umiejętności piłkarskie oraz ustrzelić smartfona za 1 zł lub inne nagrody. Pomyślano również o najmłodszych, dla których organizatorzy przygotowali szereg ciekawych zabaw.

O Media Markt:
Sklepy Media Markt oferują najpełniejszy na rynku asortyment w zakresie elektroniki użytkowej. Można tu kupić zarówno nowinki techniczne, produkty z najwyższej półki, jak i popularny markowy sprzęt w najlepszych cenach. Przystępna forma prezentacji produktów ułatwia dokonanie przemyślanego wyboru, a o obsługę klientów dbają profesjonalnie przeszkoleni pracownicy. W celu sfinansowania zakupu można zawrzeć na miejscu umowę kredytową przy minimum formalności. Aktualnie sieć posiada 48 marketów w 39 miastach Polski oraz sklep internetowy mediamarkt.pl z wyborem ponad 100 000 produktów.

.
dodane 27.05.2014Stowarzyszenie "Rowerowa Dąbrowa"


Zapraszamy mieszkańców na przejazd rowerowy kolejną DĄBROWSKĄ MASĄ KRYTYCZNĄ

Stowarzyszenie Rowerowa Dąbrowa oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej serdecznie zapraszają mieszkańców na przejazd rowerowy kolejną DĄBROWSKĄ MASĄ KRYTYCZNĄ, który odbędzie się 1 czerwca, w ramach obchodów Dni Dąbrowy Górniczej. Start o godz. 11.00, Pl. Wolności przed PKZ. Trasa tradycyjna o dł. ok. 10 km, głównymi ulicami miasta aż do Parku Hallera. Wszyscy uczestnicy przejazdu otrzymają pamiątkowe kamizelki odblaskowe z sympatycznym bobrem.

Na zakończenie MASY zaprasza się wszystkich czynnie uprawiających sport kolarski na spotkanie z Czesławem Langiem - wicemistrzem olimpijskim oraz dwukrotnym medalistą szosowych mistrzostw świata, aktualnie głównym organizatorem takich imprez jak Tour de Pologne oraz Skandia Maraton Lang Team.

Spotkanie odbędzie się o godz. 12.00 w sali na terenie Hali Sportowej w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej.

Czesław Lang będzie odpowiadał na indywidualne pytania związane z kolarstwem, organizacją wyścigów i maratonów, jak również na te osobiste dotyczące dotychczasowej kariery i planów Czesława Langa jako działacza sportowego.

Organizatorzy zapewniają zabezpieczenie rowerów na czas potkania oraz proszą o przybycie w sportowych strojach kolarskich. Na zakończenie zostanie wykonane wspólne pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania.

.
dodane 27.05.2014
VII Metropolitalne Święto Rodziny
w Dąbrowie Górniczej "Rodzina miłością wielka"

Przed sześcioma laty z inicjatywy Pań: śp. Krystyny Bochenek, wicemarszałek Senatu RP i Małgorzaty Mańki - Szulik, prezydent Zabrza, a także dzięki wsparciu abp Damiana Zimonia, ówczesnego metropolity katowickiego, zorganizowano Metropolitalne Święto Rodziny, Zasadniczym celem tego święta stała się promocja rodziny i wartości z nią związanych. Dąbrowa Górnicza była jednym z miast, które od początku objęły patronatem organizację obchodów.
W tym roku obchody MŚR zorganizowano dniach 17.05.2014 r. - 01.06.2014 r. a jego jego hasłem było,,Rodzina miłością wielka" W naszym nieście odbyło się kilka ciekawych wydarzeń , między innymi około 420 osób 9 autokarami wyjechało na Jasną Górę i do Leśniowa. Można było w godzinach wieczornych zwiedzać naszą przepiękna Bazylikę jak również Muzeum Sztygarka. W Bibliotece Miejskiej zorganizowano spotkanie pn.,,Samorząd dla Rodziny". Kino Kadr w Pałacu kultury ,,Zagłebia" wyświetlił familijny film pt. Gabriel. Kulminacją spotkań był Piknik Rodzinny na placu zabaw w Gołonogu oraz koncert w kościele pw. Św. Rafała Kalinowskiego w wykonaniu zespołu księży solistów Servi Domini Cantores pn.,,Bukiet Pieśni Dla Matki". Odbyła się również Msza Św. w intencji rodzin w naszej Dąbrowskiej Bazylice.
Wszystkie imprezy dla ich uczestników były darmowe.
Na zakończenie MŚR zaplanowaliśmy spotkanie rodzinne w Błędowie na które serdecznie zapraszamy. W programie między innymi organizujemy piknik turystyczny, z przejściem pieszym lub jazdą na rowerach wokół przepięknej doliny Białej Przemszy. Szczegółowe informacje na plakacie oaz stronie www. Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej.
Głównym organizatorem MŚR jest Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta ,Radnych TPDG, Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Banimex sp. z o.o. Z Będzina oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej
Patronat Honorowy objęli : Ks. biskup diecezji sosnowieckiej - Grzegorz Kaszak, Prezydent Miasta - Zbigniew Podraza, Kustosz Bazyliki pw. N. M P. A.- Andrzej Stasiak, Przewodnicząca Rady Miejskiej - Agnieszka Pasternak, oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej - Arkadiusz Rybak. Koordynatorami wszystkich wydarzeń byli Zofia Pielgrzym oraz Zbigniew Łukasik.
Metropolitalne Święto Rodziny, w naszym mieście cieszyło się dużym zainteresowaniem a każdy z jego uczestników i współorganizatorów wykazał chęć pomocy w jego organizacji i aktywnie w nim uczestniczył. Rodzina to niezbywalny skarb, możliwość jej promocji to obowiązek nas wszystkich,wspólne przebywanie, pokazywanie swoich osiągnięć to nic innego jak tylko zwrócenie uwagi ,że rodzina to, radość i dobro.

VII Metropolitalne Święto Rodziny w Dąbrowie Górniczej "Rodzina miłością wielka" - PIKNIK TURYSTYCZNY

Patronat Honorowy : Ks. biskup diecezji sosnowieckiej - Grzegorz Kaszak, Prezydent Miasta - Zbigniew Podraza, Kustosz Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej - Andrzej Stasiak, Przewodnicząca Rady Miejskiej - Agnieszka Pasternak , Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej - Arkadiusz Rybak .
ZAPRASZAMY NA PIKNIK TURYSTYCZNY 01 CZERWIEC 2014 do BŁĘDOWA

w programie

* 11.00 - Msza św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Błędowie oraz koncert muzycznym w wykonaniu chóru "Sarmatia Ars Bendzinensis"
* 12.30 - Zwiedzanie Doliny Białej Przemszy z przewodnikiem Jurajskich Parków Krajobrazowych
Impreza rozpocznie się z Bazy Biwakowo- Campingowo- Rekreacyjnej "Eurocamping w Błędowie" Eurocamping ; 42-525 Błędów, ul. Żołnierska 130. Uczestnicy wycieczki przejdą trasą ścieżki dydaktycznej o długości około 7 km - czas przejścia z przewidywanymi odpoczynkami około 2,5 godziny, lub przejadą rowerami trasę około 15 km.
* 14.00 poczęstunek oraz możliwość udziału w konkursach z nagrodami
* 16.00 - zakończenie imprezy w celu zapewnienia prawidłowej i bezpiecznej organizacji imprezy prosimy o zgłoszenie swojego udziału telefonicznie podając nazwisko i imię, wiek, nr telefonu, pod niżej wymienione numery telefonów.

Piotr Bobrowski tel. 503 975 128, Ryszard Harańczyk tel. 508 371 871, Zbigniew Łukasik 668 156 253, Krzysztof Tamborek tel. 660 418 244 , Kazimierz Woźniczka tel. 608 503 618, Wiesław Wiekiera tel.604 821 476

KOORDYNATORZY:
ZOFIA PIELGRZYM 32 295 67 98; ZBIGNIEW ŁUKASIK 668 156 253

Regulamin imprezy na stronie www Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej

.
dodane 27.05.2014


CH Pogoria dołącza do obchodów jubileuszu
180-lecia założenia Huty Bankowej

W środę, 28 maja na terenie Centrum Handlowego Pogoria odbędą się uroczystości związane z jubileuszem 180-lecia założenia Huty Bankowej w Dąbrowie Górniczej. Wydarzenie podkreśla znaczenie zakładu, który w przeszłości znajdował się na terenach powstałej pięć lat temu Pogorii. Z tej okazji zaplanowano również program artystyczny przygotowany przez lokalne stowarzyszenia i pasjonatów historii.
Uroczystości rozpoczną się przy fontannie na placu przed CH Pogoria, gdzie o godz. 10:45 zagra Miejska Orkiestra Dęta z Dąbrowy Górniczej. Następnie w obecności przedstawicieli władz miejskich, Zarządu Huty Bankowej oraz dyrekcji CH Pogoria odbędzie się cześć oficjalna wydarzenia, zwieńczona odsłonięciem tablicy pamiątkowej na fasadzie CH Pogoria, podkreślającej bogatą historię przemysłu hutniczego w Dąbrowie Górniczej.
"Ponieważ Pogoria znajduje się na terenach, niegdyś zajmowanych przez budynki Huty, bardzo chętnie dołączyliśmy do wspólnej inicjatywy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego oraz Zarządu Huty. Cieszymy się, że CH Pogoria może w symboliczny sposób uhonorować historyczne przedsiębiorstwo, tak ważne dla lokalnego przemysłu," - powiedziała Adriana Binczek-Chłond, dyrektor Centrum Handlowego Pogoria.
Dodatkową atrakcją zaplanowaną w tym wyjątkowym dniu będzie wernisaż wystawy fotografii "Dawna Dąbrowa", przygotowanej dzięki współpracy z Sylwestrem Dominikiem - pasjonatem historii i założycielem strony dawnadabrowa.pl. Uroczystości zakończą występy artystyczne dzieci i młodzieży z Miejskiego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.

.
dodane 27.05.2014
Oficjalne wyniki wyborów do Europarlamentu

Zbiorcze wyniki głosowania w Polsce ze 100% protokołów
Liczba uprawnionych: 30 636 537
Liczba wydanych kart i wysłanych pakietów wyborczych: 7 301 650
Liczba ważnych kart: 7 297 490
Frekwencja wyborcza: 23.83%
Liczba głosów ważnych: 7 069 485
% ogólnej liczby głosów: 96.82%

KW Prawo i Sprawiedliwość 2 246 870 31.78 19
KW Platforma Obywatelska RP 2 271 215 32.13 19
Koalicyjny KW Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy 667 319 9.44 5
KW Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikke 505 586 7.15 4
KW Polskie Stronnictwo Ludowe 480 846 6.80 4


Zbiorcze wyniki głosowania w Dąbrowie Górniczej ze 100% protokołów
Liczba uprawnionych: 101 083
Liczba wydanych kart i wysłanych pakietów wyborczych: 22 127
Liczba ważnych kart: 22 116
Frekwencja wyborcza: 21.89%
Liczba głosów ważnych: 21 514
% głosów ważnych: 97.23%

W Dąbrowie Górniczej największe poparcie uzyskała Platforma Obywatelska - 35.6 %, SLD - UP - 21.47, Prawo i Sprawiedliwość - 21.44 %, Nowa Prawica - Janusz Korwin-Mikke 8,71 % głosów.

W okręgu wyborczym nr 11, obejmującym województwo śląskie, mandaty parlamentarne uzyskało 7 kandydatów - Jerzy Buzek, Jan Olbrycht i Marek Plura (PO), Bolesław Piecha i Jadwiga Wiśniewska (PiS), Adam Gierek (SLD - UP), Janusz Korwin-Mikke (Nowa Prawica).

.
dodane 26.05.2014
Spektakl plenerowy Teatru Gry i Ludzie
"Ballada o Janie Wnęku"

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69 ; DĄBROWA GÓRNICZA
30 maja (piątek) 2014 r., godzina 21:30

Przedstawienie w warstwie plastycznej odwołuje się do sztuki ludowej i malarstwa prymitywistów. Podobne ludowe inspiracje i brzmienia odnaleźć można w tle muzycznym. Język spektaklu to szeroko rozumiany teatr ruchu. Jego scenariusz powstał z inspiracji wydarzeniami, jakie miały miejsce w drugiej połowie XIX wieku w galicyjskiej wsi Odporyszów. Tytułowy Jan Wnęk - cieśla, rzeźbiarz, konstruktor samouk, człowiek niepiśmienny, ale obdarzony niezwykłymi talentami, skonstruował rodzaj "lotni", na której z powodzeniem wykonywał kilkukilometrowe loty ślizgowe. Startował z usytuowanej na wzgórzu, liczącej 45 metrów wysokości, kościelnej wieży. Począwszy od 1866 regularnie powtarzał swój wyczyn z okazji świąt kościelnych, jarmarków i odpustów, budząc wśród współczesnych podziw, zachwyt, ale też lęk i przerażenie. W roku 1869 doszło w trakcie pokazu do wypadku, a obrażenia, jakie odniósł w nim nasz bohater, spowodowały jego rychłą śmierć. Mieszkańcy spalili lotnię, upatrując w niej przyczyny nieszczęścia. Po Janie Wnęku pozostało kilkaset rzeźb, i legenda. Współcześni, zwłaszcza władze i czynniki opiniotwórcze, zlekceważyli i nie docenili dokonań tego pioniera lotnictwa, przez co nie zostały one właściwie udokumentowane. W oficjalnej historii lotnictwa, tytuł pierwszego lotnika przypadł niemieckiemu inżynierowi Otto Lilienthalowi, który swe udane loty wykonywał blisko 25 lat po naszym rodaku.

więcej o spektaklu: http://gryiludzie.pl/pl/component/content/article?id=113

.
dodane 26.05.2014
EtnoART za nami!

24 maja 2014r. w Dąbrowie Górniczej miała miejsce prawdziwa inwazja folkloru. Wszystko to za sprawą organizowanego przez Fundację Godne Życie Festiwalu EtnoART. W organizowanej na terenie ZSO nr 2 w Gołonogu imprezie wzięło udział setki Dąbrowian.

Rodzinna atmosfera, barwne ludowe kostiumy, emocjonujące pokazy, niecodzienne zabawy, liczne warsztaty rękodzieła oraz podekscytowane okrzyki uradowanych dzieci. Tak w jednym zdaniu opisać można Festiwal EtnoART, który odbył się w minioną sobotę w Gołonogu. Obok Fundacji Godne Życie współorganizatorem wydarzenia był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz dąbrowski MOPS.
EtnoART to przede wszystkim rękodzieło.

Podczas warsztatów rękodzieła można było między innymi ulepić sobie garnek z gliny, zrobić filcowy pokrowiec na telefon czy też nauczyć się ozdabiania przedmiotów popularną techniką decoupage. Można było również dowiedzieć się jak zrobić coś niezwykłego z zalegających w domu, starych, niepotrzebnych gazet, podczas warsztatów wikliniarstwa papierowego i czerpania papieru.
Pokazy i koncerty.

Nie ma festiwalu promującego kulturę ludową bez występów lokalnych artystów. Wzrok widzów przyciągały barwne stroje dzieci z Zespołu Folklorystycznego Dąbrowa z MOPTu. Wystąpiła również Miejska Orkiestra Dęta oraz zagłębiowska legenda sceny bluesowej- Miro Witek. Wśród pokazów znalazły się m. in. występy karateków oraz pokaz tresury psa policyjnego.

W trakcie wydarzenia przybyłe wraz z rodzicami dzieci mogły wziąć udział w licznych, przygotowanych specjalnie z myślą o nich atrakcjach. Wiele z nich spróbowało swoich sił w pełnych emocji Ludowych Zabawach Etno, których uczestnicy popisujący się największą zręcznością zostali nagrodzeni atrakcyjnymi upominkami.

Podczas EtnoART'u rozstrzygnięty został konkurs poetycki dla gimnazjalistów "100 wspomnień z Dąbrowy Górniczej" organizowany przez Fundację Godne Życie i prowadzone przez nią Miejskie Centrum Informacji.

To jedynie namiastka tego, co można było przeżyć, dotknąć i zobaczyć podczas EtnoARTu. Mimo, że organizację niektórych z zaplanowanych atrakcji skutecznie utrudniła burza, impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i przeszła do historii, jako jedna z najciekawszych propozycji minionego, dąbrowskiego weekendu. Przypominamy, ze wielkimi krokami zbliżają się wakacje, a wraz z nimi cykl wakacyjnych, rodzinnych imprez Fundacji Godne Życie jak: Olimpiada Sportów Niecodziennych oraz StreetART- czyli Dąbrowska Twórczość Uliczna. Zapraszamy już dziś.

Impreza współfinansowana była z środków Urzędu Miasta w Dąbrowie. Sponsorami byli: MZUM.PL, Golden Lion i Silexis.

.
dodane 23.05.2014
Mammobus w Twojej miejscowości!
Przebadałaś się już? Zachęć przyjaciółkę!

Połowa Kobiet uprawnionych do bezpłatnego badania mammograficznego w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi wciąż nie skorzystała z możliwości zyskania spokoju o swoje zdrowie. Jeśli jesteś w grupie, która już się przebadała, bądź ambasadorem profilaktyki, zachęć swoje przyjaciółki do zgłoszenia się na badanie! Jeśli jeszcze się nie badałaś - przyjdźcie na badanie razem!

Mammografia to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi. Ponieważ jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet dojrzałych, można powiedzieć, że mammografia to najistotniejsze badanie, któremu świadoma kobieta powinna się regularnie poddawać.
Niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest regularna kontrola i profilaktyka, która umożliwiając wczesne wykrycie zmian nowotworowych, pozwala na ich niemal 100% wyleczenie. Zachęcamy do aktywnego włączenia się w propagowanie wspomnianego Programu w swoim najbliższym otoczeniu!
Mammografię można będzie wykonać 1 i 2 czerwca w Dąbrowie Górniczej
przy Hali Widowiskowo Sportowej, Aleja Róż - Park Hallera.
Nie dostała Pani imiennego zaproszenia na badanie? Nie szkodzi, jeśli jest Pani w wieku pomiędzy 50 a 69 rokiem życia (roczniki 1945 - 1964) i w ciągu dwóch lat nie miała Pani wykonywanej mammografii, przysługuje Pani bezpłatne badanie. Zachęcamy do rejestracji!
Aby nie musiały panie czekać w kolejce przy mammobusie, rekomendujemy wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 2 444. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu. Informacje o badaniach dostępne również na stronie internetowej www.mammo.pl
UWAGA: Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skierowany jest do kobiet zdrowych, które nie chorowały wcześniej na raka piersi. Ma na celu objęcie swoim zasięgiem jak największej liczby kobiet w populacji 50 - 69 lat, czyli najbardziej narażonej na zachorowanie na raka piersi. Otrzymywany wynik badania skryningowego (przesiewowego) to ocenione przez dwóch lekarzy specjalistów zdjęcia rentgenowskie piersi, z krótką adnotacją - czy wynik jest zmianowy bądź bezzmianowy. Nie jest on w formie pełnego opisu diagnostycznego tak, jak przy tradycyjnym badaniu. W razie konieczności dalszej diagnostyki, list zawiera wytyczne względem sposobu postępowania.


Informacje o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED to największa firma medyczna w Polsce. Oferta Grupy kierowana jest zarówno do klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych. Klienci korporacyjni korzystają z Pracowniczych Programów Zdrowotnych rozwijanych wokół medycyny pracy. Klienci indywidualni mogą skorzystać z opieki zdrowotnej na podstawie Planów Opieki Medycznej, a także tzw. świadczeń FFS (fee for service, opłaty za poszczególne usługi) oraz w ramach kontraktu z NFZ.
Opieka medyczna świadczona jest w 143 placówkach. Usługi ambulatoryjne realizowane są przede wszystkim w placówkach LUX MED i centrach medycznych Medycyny Rodzinnej, która specjalizuje się w obsłudze pacjentów w ramach kontraktu z NFZ. Pod marką PROFEMED w Warszawie działa specjalistyczna przychodnia lekarska przeznaczona specjalnie dla klientów "fee for service". Z Grupą współpracuje ok. 1500 poradni partnerskich w całej Polsce. Pod jej opieką znajduje się ponad 1 200 000 pacjentów.
Grupa ma pięć szpitali: dwa świadczące usługi jednego dnia (Endoterapia w Łodzi i MegaMed w Bełchatowie), trzy szpitale w Warszawie, z których jeden świadczy szeroki zakres usług specjalistycznych (LUX MED), drugi specjalizuje się w endoskopii i chirurgii (Endoterapia), a trzeci jest specjalistycznym ośrodkiem medycyny sportowej i ortopedii (Carolina Medical Center).
Grupa LUX MED prowadzi również działalność ubezpieczeniową - LUX MED Ubezpieczenia jest oddziałem szwedzkiego towarzystwa ubezpieczeniowego LMG Försäkrings AB.
W ramach Grupy LUX MED działają także spółki: LUX MED Diagnostyka, Tabita, Endoterapia i MegaMed. Endoterapia świadczy wysokospecjalistyczne usługi endoskopowe, a MegaMed opiekę ambulatoryjną i chirurgię jednego dnia. Tabita to ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny dla osób starszych, samotnych oraz pacjentów w każdym wieku wymagających stałej opieki specjalistycznej i rehabilitacji. Grupa LUX MED jest częścią międzynarodowej grupy Bupa, która świadczy opiekę medyczną i oferuje ubezpieczenia zdrowotne.
Więcej informacji o Grupie LUX MED można znaleźć na www.luxmed.pl

.
dodane 23.05.2014
POKAZY NIEBA

30 maja 2014 r. godz.18.30-21.30

Dariusz W. Nelle
Obserwatorium Astronomiczne 0 Zespół Szkół nr1
Ul.M.Konopnickiej 56 ; 41-300 Dąbrowa Górnicza

.
dodane 23.05.2014


Ośrodek Sportu i Rekreacji w Będzinie zaprasza

Sobotę rozpoczynamy o godz. 11:00 fitnessowo - II Maratonem Aerobiku Bądź fit na wiosnę i lato!!! Jak zwykle na uczestników czekać będą niespodzianki.

Dla miłośników ruchu w wodzie organizujemy Aqua Mama Show - czyli 3 godziny aqua aerobiku na basenie OSiR. Start godz. 15:00.

Nieco później, o godz. 16:00, w Łagiszy przy MZS nr 4 rozpoczynamy Piknik rodzinny. W programie: dyskoteka dla najmłodszych, przejażdżki na kucykach, konkurs plastyczny, malowanie twarzy i inne atrakcje.

Niedziela startuje o godz. 9:00 w hali sportowej w Łagiszy. Wtedy rozegrany zostanie przedostatni Turniej w Grand Prix w Piłce Siatkowej
o Puchar Prezydenta Miasta Będzina.

Ostatni punkt weekendowych propozycji to Piknik w Strefie Aktywności na Warpiu od godz. 16:00. I tu nie zbraknie atrakcji i niespodzianek dla dzieci.

Zapraszamy do aktywnego wypoczynku w najbliższy weekend.

Informacje: Ośrodek Sportu i Rekreacji,
Dział Organizacji Imprez,
tel. 32 267 30 07 wew.31

.
dodane 22.05.2014
W podróży do Ziemi Świętej

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69 ; DĄBROWA GÓRNICZA
27 maja (wtorek) 2014 r., godzina 18:00

"Odtąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz Izrael, bo walczyłeś z Bogiem i z ludźmi, i zwyciężyłeś".
Księga Rodzaju 32:25-33

Izrael, Palestyna, Ziemia Święta - mnogość nazw niewielkiego kraju, wciśniętego w przesmyk pomiędzy Azję i Afrykę, dobrze oddaje jego znaczenie dla kulturowego dorobku ludzkości. To tutaj rodziły się najważniejsze monoteistyczne religie świata, tędy przechodziły i ścierały się cywilizacje. Ziemia Święta ma w sobie coś z bizantyjskiej mozaiki. Choć doświadczona przez wojny, ciągle zaskakuje swoim nieporównywalnym z niczym ponadczasowym pięknem.

Z drugiej strony to ciężar. Ci wszyscy Arabowie i Żydzi, ortodoksyjni, konserwatywni, reformowani i świeccy, Ci chrześcijanie w setkach odmian i gatunków. Wszechobecne napięcie wiszące w powietrzu podkreślają uzbrojeni po zęby żołnierze. Kobiety, mężczyźni - jeszcze dzieci. Od małego wpajane zasady bezwzględnego oddania dla ojczyzny. Przywołują w pamięci heroiczne dzieje Masady, twierdzy będącej symbolem oporu Narodu Wybranego. To tutaj żołnierze składają przysięgę mówiąc: "Masada nigdy więcej nie zostanie zdobyta". Izrael nigdy więcej nie zostanie zdobyty.

To wszystko waży więcej, niż największy kamień świata. Na wagę Ziemi Świętej.


Beata Smorąg - Dział Marketingu i Edukacji
Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

.
dodane 21.05.2014
Wybory do Parlamentu Europejskiego.

W związku z nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego (25 maja), jak również z uwagi na niską frekwencję w wyborach w 2004 i 2009 roku, Poseł Jarosław Pięta przygotował "apel wyborczy". Załączony tekst nie odnosi się do poparcia jakiejkolwiek kandydatury oraz nie zawiera informacji dotyczących komitetów wyborczych. Apel ten ma na celu uświadomienie Państwa czytelnikom jak ważne są niedzielne wybory i dlaczego warto oddać w nich swój głos.

Ósme bezpośrednie wybory do Parlamentu Europejskiego zostaną przeprowadzone w dniach 22-25 maja 2014 roku. W poszczególnych państwach członkowskich odbędą się według odmiennych procedur. Kraje UE określają własne procedury wyborcze. 25 maja odbędą się w Polsce wybory do 751-osobowego europarlamentu. Wybierzemy w nich 51 naszych deputowanych.

1 maja 2004 roku Polska obok innych państw dawnego bloku wschodniego została członkiem Wspólnoty, co było symbolicznym końcem zimnowojennego podziału Europy. 13 grudnia 2007 roku 27 krajów Unii podpisało traktat z Lizbony, dający większe uprawnienia Parlamentowi Europejskiemu. Wyjaśnia on ponadto, które uprawnienia należą do instytucji unijnych, które do państw członkowskich,
a które są dzielone.
Minęło 10 lat naszej obecności w Unii Europejskiej. Nowe drogi, szpitale
z nowoczesnymi ambulansami, dostęp do pracy bez zbędnych formalności, swoboda przemieszczania się czy studiowania na zagranicznych doskonałych uczelniach ( 120 tyś studentów skorzystało z programu Erasmus). Gdyby nie Unia Europejska, dziś Polska byłaby ubogim krewnym, który z zazdrością przyglądałby się tym, którym żyje się lepiej. Polska skorzystała z trzech perspektyw budżetowych. Pierwsza perspektywa budżetowa 2004-2006 to 20 mld euro.
W drugiej w latach 2007-2013 otrzymaliśmy 67 mld euro, a w aktualnej (trzeciej) aż 82 mld euro, pomimo mniejszego budżetu Unii Europejskiej. Ze środków tych w nowej perspektywie będą finansowane: innowacje, przedsiębiorczość, autostrady i drogi ekspresowe, badania i rozwój, zielona energia, transport przyjazny środowisku, społeczeństwo informacyjne. Warto pamiętać, że Polska wciąż jest płatnikiem brutto - więcej dostaje z budżetu UE, niż do niego wpłaca.
Skumulowany wzrost naszego PKB sięgnął w latach 2004-2013 49% i był najwyższy w Europie (średnia UE to 10,8%). W Polsce w 2004 roku PKB na głowę mieszkańca z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej sięgał 51% średniej unijnej.
W 2012 roku był już na poziomie 67 % średniej UE. Jednocześnie uniknęliśmy gwałtownego wzrostu cen, a w Polsce obok Bułgarii i Rumunii jest najtaniej. Bezrobocie spadło z 20% w roku 2003 do 13,4% w 2013 roku. Pomimo największego kryzysu w Europie od czasów kryzysu z okresu międzywojennego
w Polsce powstało 2 mln nowych miejsc pracy.
Gdyby Polska nie przystąpiła do Unii Europejskiej to w roku 2013 ...?
Jak napisała Pani Dominika Sikora - "Wielkimi krokami zbliżają się wybory do europarlamentu. Wybrane osoby przez najbliższe cztery lata będą współdecydować o przyszłości Polaków. Warto, żeby trafili tam ci, dla których wysokie zarobki i diety są ostatnią rzeczą na liście priorytetów".

25 maja to
TY zdecydujesz o losie NASZEJ EUROPY !

.
dodane 21.05.2014
W przyszłym sezonie zagramy o Puchar CEV

Czwarte miejsce, które nasze siatkarki zajęły w rozgrywkach Orlen Ligi w sezonie 2013/2014, uprawniło nasz klub do startu w drugim pod względem prestiżu europejskim pucharze - Pucharze CEV.

Możemy być pewni, że w sezonie 2014/2015 w hali "Centrum" nie zabraknie emocji związanych z walką w Pucharze CEV. - Miejsce w Pucharze CEV jest pewne. Rozgrywki ruszą w drugiej połowie października - poinformował Robert Koćma, prezes zarządu Miejskiego Klubu Siatkarskiego S.A.

Do Europejskiej Federacji Piłki Siatkowej został wysłany również wniosek o tak zwaną "dziką kartę" uprawniającą do gry w Lidze Mistrzyń, ale nasz udział w tych rozgrywkach jest mało prawdopodobny. - Wysłaliśmy ten wniosek zapobiegawczo i szczerze mówiąc, nie liczyłbym, że w przyszłym sezonie zagramy w Lidze Mistrzyń - wyjaśnił Robert Koćma. Dodajmy, że w tych rozgrywkach nasz kraj reprezentować będą Chemik Police oraz Impel Wrocław.

Przypomnijmy, że nasz zespół ma za sobą udane występy w Pucharze CEV. W sezonie 2010/2011 nasze siatkarki zakończyły swój udział w tych rozgrywkach na półfinale, gdzie nie sprostały Dynamu Krasnodar. Pierwszy półfinałowy mecz dąbrowianki wygrały 3:0 i były już jedną nogą w finale tych rozgrywek, lecz w rewanżu lepsze okazały się zawodniczki Dynama, które triumfowały 3:2.

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 19.05.2014
XXII Bieg FIAT'a 2014 w Bielsku-Białej
2014.05.18 - PL - BIELSKO-BIAŁA

Kenijczyk Abel Kibet wygrał tegoroczny Bieg Fiata.
Na starcie stanęła rekordowa liczba 1151 uczestników.

Klub KRS TKKF Triathlon DG reprezentował Stanisław Filuś,
uzyskując czas 00:37:29, zajmując tym samym 9. miejsce w kategorii M40.

Bieg Fiata organizowany jest nieprzerwanie od 1993 roku. W tegorocznej edycji wzieli w nim udział przedstawiciele 18 państw. Oprócz biegu głównego organizowany jest bieg młodzieżowy /12-19 lat/ na dystansie 4 km., oraz wyścig wózków na 10 km.

PS. .."Adam dzięki za kibicowanie na ostatnich kilometrach, oraz za trening kolarski "

Rel. MK

.
dodane 19.05.2014


EtnoART: Rodzinna folk zabawa już w sobotę!

Fundacja Godne Życie zaprasza 24 maja 2014 na Festiwal EtnoART- imprezę promującą kulturę folklorystyczną. Niezwykłe wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 na boisku przy ZSO nr 2 (tzw. Szenwald) przy ul. Prusa 3 w Dąbrowie Górniczej. Weź udział w licznych warsztatach, koncertach, pokazach i zabawach z nagrodami. Wstęp wolny.

Jak wydoić krowę? Ile satysfakcji może dać samodzielne ulepienie glinianego naczynia? Czy noszenie wiader za pomocą nosidła może być konkurencją sportową? Czy da się zamienić starą deskę w dzieło sztuki? Na czym polega czerpanie papieru? Jak wygląda tresura psa policyjnego? Odpowiedzi na te pytania możesz znaleźć w najbliższą sobotę w Gołonogu biorąc udział w Festiwalu EtnoART. Festiwal Fundacji Godne Życie połączony będzie z Piknikiem Rodzinnym. Współorganizatorem wydarzenia jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz dąbrowski MOPS.
Festiwal EtnoART to przede wszystkim najrozmaitsze warsztaty rękodzieła. Decoupge, bibułkarstwo, garncarstwo, zabawy filcem oraz tworzenie papieru czerpanego, to jedynie niektóre z przewidzianych warsztatów. Każdy uczestnik, będzie mógł zabrać ze sobą niezwykłe wyroby rąk własnych.
W ramach imprezy przewidziano także różnorodne zabawy, wyśmienite koncerty (wystąpią miedzy innymi bluesman Miro Witek i Miejska Orkiestra Dęta) i zdumiewające pokazy. Na najmłodszych uczestników zabawy czekać będą emocjonujące "Ludowe Zabawy Etno" oraz zawody sportowe, których najlepsi uczestnicy zostaną obdarowani atrakcyjnymi nagrodami, malowanie twarzy, skakanie na dmuchanym zamku i dojenie sztucznej krowy.
Prezentujemy szczegółowy program atrakcji:

Warsztaty:
garncarstwa
zdobienia figurek gipsowych
decoupage
quilingu,
bibułkarstwa
filcowania
wytwarzania papieru czerpanego
malarstwo sztalugowe

Koncerty:
Miro Witek
Miejska Orkiestra Dęta
Koncert Uczniów III LO

Pokazy:
Zawody strażackie (OSP Tucznawa)
Pokaz wyciągania ofiar wypadku z pojazdu (Państwowa Straż Pożarna)
"Muzeum Pod Chmurką".
Pokazy tresury psa policyjnego
Pokaz tańca zespołu folklorystycznego "Dąbrowa"
Pokaz umiejętności Dąbrowskiego Klubu Karate

Atrakcje dla dzieci:
malowanie twarzy
"Ludowe Zabawy Etno"
dojenie dmuchanej krowy
zawody sportowe
skakanie na dmuchanym zamku

Udział w atrakcjach jest bezpłatny. Zapraszamy serdecznie!
Impreza współfinansowana jest z środków Urzędu Miasta w Dąbrowie. Sponsorami są: MZUM.PL, Golden Lion i Silexis.

.
aktualizacja 19.05.2014
dodane 07.05.2014


Klub Opcja NA PRAWO i Klub Gazety Polskiej
w Dąbrowie Górniczej

zaprasza na spotkanie z asem polskiego wywiadu

MARIANEM ZACHARSKIM

Spotkanie z generałem Marianem Zacharskim, połączone jest z promocją jego najnowszej książki "Krwawiąca granica", mówiącej o wojnie wywiadów w II Reczpospolitej na Śląsku.

Spotkanie odbędzie, się 22 maja (czwartek) 2014r. o godz. 17.00, w Wyższej Szkole Biznesu, Dąbrowa Górnicza ul. Cieplaka 1c.

WSTĘP WOLNY

.
dodane 18.05.2014
Krakowskie Spotkania Biegowe - BIEG NOCNY
2014.05.16 - PL - KRAKÓW

Krakowskie Spotkania Biegowe - trzy dni z bieganiem reprezentanci naszego klubu rozpoczęli od piątkowego biegu nocnego na dystansie 10 km. w około Krakowskich Błoń. Duża liczba uczestników potwierdza fakt, że eksplozja biegania w Polsce nie ustaje. O godzinie 21.00 na linii startu stanęło ponad 1000 zawodników, a wśród nich trzech dąbrowskich triathlonistów.

Pomysłodawcą udziału w tym biegu o specyficznej porze, był trener Janusz Kornes z KRS TKKF Triathlon DG. Zajął On wysokie 9 miejsce w swojej kategorii wiekowej M40 z oficjalnym czasem 44:19. Potwierdził, że było warto ze względu na świetną motywację do szybkiego biegania niż na zwykłym ciężkim treningu.
Marcin Mazur - kolejny pomiar czasu na swoim zegarku i kolejny rekord życiowy z czasem 40:07. Nagrodą wysoka 11 pozycja w kategorii M30. Już coraz bliżej do złamania bariery 40 minut na 10 km..
Kolejny zawodnik to Mariusz Kosowski, który ukończył bieg z czasem 42:14 na 28 miejscu w M20 i 65 m-sc open.

Gratulacje dla zawodników. Pomimo niesprzyjającej pogody i innych przeciwności losu, stanęli na wysokości zadania. Za start w tym biegu należy się naszymm zawodnikom duży PLUS.

Rel. MK

.
dodane 18.05.2014
Juan Manuel Serramalera: Słyszałem wiele dobrego o Polsce i polskich kibicach

W sezonie 2014/2015 nasz zespół będzie prowadził duet argentyńsko-polski. Pierwszym trenerem będzie Juan Manuel Serramalera, który opowiedział nam między innymi o swoich planach dotyczących nauki języka polskiego.

W swojej karierze trenerskiej Juan Manuel Serramalera pracował zarówno w klubach argentyńskich czy szwajcarskich, jak i reprezentacjach. Funkcję asystenta pełnił w kadrze narodowej Niemiec mężczyzn, a ostatnio w kadrze narodowej Argentyny kobiet. Po trzech latach Serramalera zdecydował się wrócić do Europy. - Już od jakiegoś czasu chciałem wrócić do Europy, aby trenować klasowy zespół, ale tym razem chciałem pracować z żeńską drużyną. Znam siłę polskiej ligi i jestem przekonany, że praca w MKS-ie jest zadaniem, które może przynieść wiele satysfakcji - wyjaśnił przyczyny przyjścia do Dąbrowy Górniczej.

Trener Serramalera włada kilkoma językami, w tym hiszpańskim, angielskim, niemieckim oraz włoskim. Czy zamierza nauczyć się kolejnego? - Język polski jest bardzo trudnym językiem, ale nauka nowych języków przychodzi mi łatwo. Będę się bardzo starał, by nauczyć się języka polskiego! - podkreślił.

Serramalera miał już okazję być w Polsce, o której słyszał wiele dobrego. Serramalera pracował w reprezentacji Niemiec jako asystent Raula Lozano, który prowadził również reprezentację Polski mężczyzn, dzięki czemu poznał nasz kraj, polskich kibiców i ich zamiłowanie do siatkówki. - Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem po pozytywnym zakończeniu rozmów z MKS-em było wykonanie telefonu do Raula. Powiedziałem mu, że będę pracował w "jego" Polsce. Podczas tych trzech lat, które razem przepracowaliśmy w reprezentacji Niemiec, Raul opowiadał mi naprawdę wiele o pasji i miłości do siatkówki, którą mają w sobie Polacy. Miałem okazję tego doświadczyć kiedy graliśmy w katowickim Spodku mecze w ramach Ligi Światowej. Sposób w jaki polscy kibice dopingowali swoją reprezentację wywarł na mnie ogromne wrażenie, pokochałem ich pasję i szacunek do drużyny - powiedział.

Czy Serramalera rozpoczął już przygotowania do sezonu 2014/2015? - Tak, już zacząłem takie przygotowania. Oglądam nagrania wideo z poprzedniego sezonu, analizuję postawę zespołu i siłę całej ligi, a także planuję okres przygotowawczy do następnego sezonu.

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 16.05.2014
Poznaliśmy nazwiska trenerów, którzy poprowadzą MKS w sezonie 2014/2015!

W nadchodzącym sezonie 2014/2015 naszą drużynę będzie prowadził duet doświadczonych trenerów. Pierwszy szkoleniowiec Juan Manuel Serramalera pracował między innymi w reprezentacjach narodowych Niemiec oraz Argentyny, natomiast Tomasz Wasilkowski miał szansę prowadzić Atom Trefl Sopot w meczach o brązowy medal mistrzostw Polski w minionych rozgrywkach.

W sezonie 2014/2015 nasz zespół w walce o najwyższe trofea poprowadzi duet argentyńsko-polski. Pierwszym szkoleniowcem będzie Juan Manuel Serramalera, 42-letni Argentyńczyk, który po zakończeniu kariery siatkarskiej zdecydował się zostać trenerem. Serramalera pracował nie tylko w klubach, ale także w reprezentacjach narodowych, jako asystent prowadził kadrę narodową Niemiec mężczyzn, a ostatnio kadrę narodową Argentyny kobiet. Argentyńczyk włada wieloma językami, w tym hiszpańskim, angielskim, niemieckim oraz włoskim.

Serramalerę będzie wspomagał Tomasz Wasilkowski, który jeszcze w minionym sezonie Orlen Ligi pracował w Atomie Treflu Sopot, który prowadził w roli pierwszego szkoleniowca w rywalizacji o brązowy medal. Wcześniej Wasilkowski miał okazję pracować przy szkoleniu młodzieży w Płomieniu Sosnowiec i francuskim Noyelles Sous Lens. Natomiast w karierze trenerskiej w seniorskich zespołach, pracował jako asystent trenera we francuskim VC Harnes i Siatkarzu Pamapolu Wieluń. Jako pierwszy szkoleniowiec prowadził drużyny Siatkarza Wieluń oraz Ślepska Suwałki. Tomasz Wasilkowski pracował także w Szkołach Mistrzostwa Sportowego PZPS-u, gdzie zajmował się reprezentacjami Polski w kategorii kadetów, kadetek oraz juniorek.

- O takim, a nie innym wyborze zadecydowało przede wszystkim doświadczenie i praca trenera Serramalery w reprezentacjach Argentyny i Niemiec, a także doświadczenie, które zdobył na boisku jako zawodnik. Decydujące były również inne czynniki, takie jak informacje o jego stylu pracy i charakterze. Tomasz Wasilkowski, który będzie pełnił funkcję drugiego trenera jest związany z naszym regionem Zagłębia Dąbrowskiego. Jest to młody szkoleniowiec, który ciągle się rozwija i dokształca, między innymi w Stanach Zjednoczonych. Wasilkowski jest młodym i ambitnym człowiekiem, który ostatnio pracował w Sopocie i miniony sezon zwieńczył brązowym medalem mistrzostw Polski - powiedział Robert Koćma, prezes zarządu Miejskiego Klubu Siatkarskiego S.A.

Nie jest to koniec zmian w składzie sztabu szkoleniowego, do którego ma dołączyć jeszcze Ireneusz Borzęcki (trener grup młodzieżowych naszego klubu), który miałby pełnić funkcję drugiego asystenta Juana Manuela Serramalery oraz kierownika pierwszego zespołu. Z naszym klubem żegna się natomiast Przemysław Kawka, który pełnił funkcję statystyka.

Kariera trenerska Juana Manuela Serramalery:
2013: Pierwszy asystent trenera reprezentacji Argentyny seniorek (rozgrywki World Grand Prix, Mistrzostwa Ameryki Południowej, Panamerican Cup, kwalifikacje do mistrzostw świata 2014)
2011/2012: MSM Bella Vista (liga argentyńska)
2009-2011: Asystent trenera reprezentacji Niemiec mężczyzn
2008/2009: Ciclista Olimpico (liga argentyńska)
2005/2008: Seat Nafels (liga szwajcarska)
2005: Plataneros Corazal Puerto Rico
2002/2005: MTV Nafels (liga szwajcarska)

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 14.05.2014

20140512_AX


Więzienie carskie w Chęcinach
w kontekście Zagłębia Dąbrowskiego

Okres zaboru rosyjskiego był dla Zagłębia Dąbrowskiego także czasem w którym zaborcy wprowadzili wobec tutejszej ludności różne formy represji a wśród nich najdotkliwszą stało się więziennictwo. Niewątpliwie losy co najmniej kilkunastu mieszkańców obecnej Dąbrowy Górniczej związane zostały z więzieniem o zaostrzonym rygorze w Chęcinach. 11 listopada 1817 r. car Aleksander I swym dekretem nakazał franciszkanom w Chęcinach opuszczenie klasztoru i powołał w nim nowe więzienie. W oknach klasztoru wstawiono kraty a dębowe drzwi do kościoła obito blachą. Nawę kościoła klasztornego pw. Matki Boskiej Wniebowziętej przepołowiono drewnianym stropem, utworzono na nim dwa poziomy drewnianych klatek dla więźniów. Nazywano je ''kaźniami letnimi'', gdyż we wnętrzu kościoła panował nieustający przenikliwy chłód, wilgoć i przeciąg. Biorąc pod uwagę, że przebywający tam więźniowie otrzymywali obrzydliwe papkowate jedzenie, brakowało bieżącej wody oraz węzła sanitarnego, spali na słomianych siennikach położonych na betonowych posadzkach lub umieszczonych wewnątrz klatek a wszystko to po to by powodować szybką utratę zdrowia a często śmierć. ''Kaźnie letnie'' zaczęły bardzo szybko zapełniać się więźniami. Osadzani w nich byli przywożeni z terenu Guberni Radomskiej a po zmianie administracyjnej Guberni Kieleckiej działacze niepodległościowi, uczestnicy powstań, ruchu robotniczego z lat 1905-1907 i wielu innych. Pozostałe cele więzienne umieszczone były w zachodniej części klasztoru, przebywali w nich głównie więźniowie z Chęcin i okolic. Władze więzienne bardzo dbały ,aby więźniowie z okolic Chęcin nie mieli żadnego kontaktu z więźniami przebywającymi w budynku kościoła w tzw. ''kaźniach letnich'' Prawdopodobnie chodziło o to aby utrzymać w tajemnicy bestialski sposób w jaki traktowano więźniów politycznych przywożonych z poza Chęcin. W skutek rozstrzelania pod murem klasztornym w pobliżu, którego znaleziono masową mogiłę oraz w skutek zgonów w ''kaźniach letnich'' życie straciło ok. 150 więźniów. Jako że w okresie opuszczenia więzienia w czasie I wojny światowej Rosjanie wywieźli bądź zniszczyli dokumentację więzienną nie udało odtworzyć się rzetelnej liczby ani personaliów więźniów. Przypadkowe odkrycia zapisów w Księgach Parafialnych są właściwie jedyną wiedzą o przebywających w Chęcinach więźniach z tego okresu. Z zapisu w księdze parafialnej Sławkowa z czerwca 1866 r. sporządzonego przez ks. Wincentego Niedzielskiego dowiadujemy się iż w Chęcinach pod sądem przebywał Marcin Koziak z Okradzionowa syn Jacka i Marianny z Bajdów. Dowiadujemy się również iż w 1869 r zmarł po opuszczeniu więzienia w wieku 44 lat. Prawdopodobnie był ofiarą represji popowstańczych, gdyż śledztwa dotyczące Powstania Styczniowego ciągnęły się jeszcze kilka lat po zaprzestaniu działań na polach bitew. W lutym 1863 r po bitwie pod Małogoszczą trafiło do chęcińskiego więzienia 67. powstańców pojmanych na polu bitwy. W księdze parafialnej Chęcin ks. Tomasz Batorski odnotował dziesięć zgonów a wśród nich jest zapis mówiący, że w Domu Badań w Chęcinach zmarł Piotr Sokół syn Antoniego zmarłego i Franciszki zamieszkałej w Strzemieszycach Małych w gminie Dąbrowa. Obecność Piotra Sokoła w chęcińskiej katowni jest wiązana z bitwą pod Małogoszczą. Nie wiadomo dokładnie ilu mieszkańców z terenów wchodzących dziś administracyjnie w obszar miasta Dąbrowy Górniczej było poddanych za swe poglądy i działalność niepodległościową eksterminacji w chęcińskim więzieniu. Więzienie to choć na pozór było zwyczajnym więzieniem w Guberni Radomskiej a później Guberni Kieleckiej (takich jak wiele innych więzień na tym terenie) w praktyce było miejscem kaźni dla wielu patriotów przywożonych tam z poza najbliższego terenu Chęcin. Na chęcińskim cmentarzu znajduje się bezimienna mogiła Powstańców Styczniowych pomordowanych w 1863 r w Klasztorze Franciszkanów. Można twierdzić z dużym prawdopodobieństwem iż w mogile tej pochowany jest także Piotr Sokół. Jakie tajemnice skrywa jeszcze w sobie carskie więzienie w Chęcinach tego raczej nie dowiemy się nigdy. Dokumentacja z tego okresu jest wiedzą, którą wraz z sobą zabrał rosyjski zaborca pozostawiając za sobą anonimowe mogiły pomordowanych więźniów.

Fot. 1 Wnętrze kościoła, który zamieniono na tzw. "Kaźnie Letnie"
Fot. 2 Mur klasztorny pod którym rozstrzeliwano więźniów.
Fot. 3 Widok na klasztor ze wzgórza zamkowego.
Fot. 4 Zbiorowa mogiła w której prawdopodobnie pochowany jest Piotr Sokół.

Tekst i foto Jarosław Moździerski

.
dodane 14.05.2014
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW DWÓCH KÓŁEK DO WSPÓLNEJ ZABAWY NA ROWERACH.

W rowerowych rajdach weźmie udział profesjonalny przyrodnik, który zapoznawał będzie uczestników z mijanymi cennymi okazami przyrody i innymi przyrodniczymi osobliwościami. Natomiast zajęcia szkoleniowe w zakresie kolarstwa poprowadzą doświadczeni w wielu maratonach górskich członkowie naszej drużyny BANIMEX MTB TEAM.

ZGŁOSZENIE Stowarzyszenia Rowerowa Dąbrowa
do XX edycji SPORTOWEGO TURNIEJU MIAST i GMIN 2014 w dniach 17.05 - 22.05.2014r.

Data organizacji imprezy - Miejsce organizacji imprezy
Nazwa imprezy sportowo-rekreacyjnej

17.05.2014
Zbiórka godz. 10.00 - Parking MZBM, przy ul. Tysiąclecia 20
Rekreacyjny Rajd Rowerowy - "Pustynia Błędowska" (Chechło)

18. 05.2014
Zbiórka godz. 10.00 - przy molo Pogorii III
Rekreacyjny Rajd Rowerowy - - zamek w Siewierzu

19.05.2014
Zbiórka godz. 17.00 przy molo Pogorii III
Otwarty trening kolarstwa górskiego MTB

20. 05.2014
Zbiórka godz. 16.00 - przy molo Pogorii III
Otwarty rajd rowerowy dla dzieci

21. 05.2014
Zbiórka godz. 17.00 - przy molo Pogorii III
Otwarty trening kolarstwa górskiego MTB

22. 05.2014
Zbiórka godz. 10.00 - przy molo Pogorii III
Rekreacyjny Rajd Rowerowy dla SENIORÓW - jezioro Przeczyckie

Uwaga: przy niesprzyjających warunkach pogodowych imprezy będą odwołane.
Jan Brzost - prezes Stowarzyszenia Rowerowa Dąbrowa

.
dodane 14.05.2014

SPOTKANIE Z ANDRZEJEM PONIEDZIELSKIM

Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zapraszają na spotkanie z Andrzejem Poniedzielskim, które odbędzie się w Bibliotece Głównej 15 maja (czwartek) o godz. 18.30.
Andrzej Poniedzielski - jedna z najwybitniejszych postaci piosenki poetyckiej i kabaretu literackiego, satyryk, bard, poeta, konferansjer, autor tekstów piosenek, humorysta, twórca scenariuszy, reżyser spektakli teatralnych i widowisk, autor książek .m.in. "Jak trwoga to do bloga", "Kobieta to.", tomiku poetyckiego "Jednocześnie".
Spotkanie odbędzie się w ramach akcji Tydzień Bibliotek finansowanej przy udziale środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Wstęp wolny!

Dział Marketingu MBP

.
dodane 09.05.2014
Festiwal siatkówki Czeladź 2014

W dniach 6-9 maj po raz kolejny odbył się Festiwal siatkówki w Czeladzi. Nie mogło zabraknąć na nim naszych zespołów. Nasz klub reprezentowały dziewczęta w trzech kategoriach wiekowych: klasy szóste(czwórki), piąte(trojki) i czwarte(dwójki).

W pierwszym dniu rywalizowały dziewczęta w kategorii "czwórek", które zajęły ósme miejsce wśród szesnastu zespołów ze Śląska.

W kolejnym dniu rywalizowały trójki"- nasze dziewczęta wywalczyły trzynastą lokatę w stawce 24 zespołów.

Najlepiej zaprezentowały się zespoły "dwójek" które zajęły odpowiednio: zespół nr 1- 6 miejsce, zespół nr.2 -29m. i zespół. Nr.3-33 m
W zawodach wzięło udział 48 drużyn.

Skład zespołów

czwórki:
Martyna Lipertowicz
Julia Pilarczyk
Nikola Frąckowiak
Magdalena Nowak

trójki:
Oliwia Grabowska
Patrycja Lach
Agata Budzyń
Zofia Zubel

Zespoły dwójek:
Zespół nr 1
Dominika Flasza
Karolina Rychter

Zespół nr 2
Natalia Skórska
Marta Łubianka

Zespół nr 3
Zofia Rozmus
Roksana Glanowska

.
dodane 09.05.2014
"Promocja Dąbrowskiego Boksu"
31.05.2014

Zarząd CSW Fight Boxing Dąbrowa Górnicza zawiadamia i zapraszana na zawody bokserskie pt. "PROMOCJA DĄBROWSKIEGO BOKSU"

1. CEL IMPREZY: Współzawodnictwo sportowe, oraz popularyzacja boksu w Dąbrowie Górniczej.
2. ORGANIZATORZY I WSPÓŁORGANIZATORZY: CSW Fight Boxing Dąbrowa Górnicza, Urząd Miejski Dąbrowy Górniczej, CSiR w Dąbrowie Górniczej,
3. TERMIN I MIEJSCE ZAWODÓW: Zawody rozegrane zostaną w dniu 31.05.2014 w Dąbrowie Górniczej ul. Aleja Róż 3 w Hali Sportowej "Centrum"-/ korty tenisowe/
4. UCZESTNICTWO:W zawodach mogą startować zawodnicy i zawodniczki w każdej kategorii wiekowej i wagowej. Obowiązuje regulamin opieki zdrowotnej i sportowej PZB. Pary zawodników zostaną ustalone poprzez losowanie: grupa I kroku bokserskiego od 0-5 walk, oraz pozostali zawodnicy i zawodniczki, którzy mają stoczone więcej niż 5 walk.
5. ZGŁOSZENIA: Zawodników i zawodniczki zgłaszają kluby sportowe lub trenerzy na adres
e-mail: wieslaw.andrzejczak@wp.pl W zgłoszeniu proszę podać imię i nazwisko zawodnika lub zawodniczki kategorię wagową i wiekową.
6. POSTANOWIENIA KOŃCOWE: Uczestnicy powinni być ubezpieczeni od NNW i OC.

Organizator nie ponosi odpowiedzialności z tytułu ubezpieczenia zawodników, kradzieży, uszkodzenia czy zagubienia sprzętu przez zawodników. Za ewentualne szkody dokonane przez uczestników zawodów, odpowiedzialny finansowo jest trener lub kierownik (płatność na miejscu).

PROGRAM ZAWODÓW
Promocja Dąbrowskiego Boksu 31.05.2014

Sobota 31.05.2014

Do godz. 09.00 - przyjazd zawodników i zawodniczek
Od godz. 09.00-11.00 - badania lekarskie i waga zawodników i zawodniczek
Około godz. 12.00- konferencja techniczna i losowanie
14.00 - rozpoczęcie walk

Informacje pod nr. tel.
Wiesław Andrzejczak: 691 054 524
Marek Kołakowski : 603 996 979

.
dodane 08.05.2014


Noc Muzeów 2014
zapraszają: Muzeum Miejskie "Sztygarka"
oraz Muzeum Zagłębia w Będzinie


Propozycje Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

* 18.00 - 24.00 - bezpłatne zwiedzanie Muzeum, Kopalni Ćwiczebnej oraz Parku Militarno-Historycznego REDUTA

(UWAGA! Wejścia do Kopalni oraz przejazdy do Będzina - ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA - rezerwacja w recepcji Muzeum lub telefoniczna pod numerem 32 726 41 85)

* 18.00 - 24.00 przejazdy (co 2 godziny) samochodem wojskowym do Muzeum Zagłębia w Będzinie

* 18.00 - 24.00 pokazy gier historycznych (hol główny Muzeum)

* 20.00 - promocja albumu Andrzeja Kryzy ,,Pejzaże Dąbrowy Górniczej" (sala audiowizualna Muzeum)

* 21.00 - spektakl plenerowy Teatru Gry i Ludzie "Ballada o Janie Wnęku" (parking przy Muzeum)

Przedstawienie w warstwie plastycznej odwołuje się do sztuki ludowej i malarstwa prymitywistów. Podobne ludowe inspiracje i brzmienia odnaleźć można w tle muzycznym. Język spektaklu to szeroko rozumiany teatr ruchu. Jego scenariusz powstał z inspiracji wydarzeniami, jakie miały miejsce w drugiej połowie XIX wieku w galicyjskiej wsi Odporyszów. Tytułowy Jan Wnęk - cieśla, rzeźbiarz, konstruktor samouk, człowiek niepiśmienny, ale obdarzony niezwykłymi talentami, skonstruował rodzaj "lotni", na której z powodzeniem wykonywał kilkukilometrowe loty ślizgowe. Startował z usytuowanej na wzgórzu, liczącej 45 metrów wysokości, kościelnej wieży. Począwszy od 1866 regularnie powtarzał swój wyczyn z okazji świąt kościelnych, jarmarków i odpustów, budząc wśród współczesnych podziw, zachwyt, ale też lęk i przerażenie. W roku 1869 doszło w trakcie pokazu do wypadku, a obrażenia, jakie odniósł w nim nasz bohater, spowodowały jego rychłą śmierć. Mieszkańcy spalili lotnię, upatrując w niej przyczyny nieszczęścia. Po Janie Wnęku pozostało kilkaset rzeźb, i legenda. Współcześni, zwłaszcza władze i czynniki opiniotwórcze, zlekceważyli i nie docenili dokonań tego pioniera lotnictwa, przez co nie zostały one właściwie udokumentowane. W oficjalnej historii lotnictwa, tytuł pierwszego lotnika przypadł niemieckiemu inżynierowi Otto Lilienthalowi, który swe udane loty wykonywał blisko 25 lat po naszym rodaku.

więcej o spektaklu: http://gryiludzie.pl/pl/component/content/article?id=113

* 21.00 i 22.00 - zwiedzanie Bazyliki pw. NMP w Dąbrowie Górniczej (ul. Królowej Jadwigi)

Propozycje Muzeum Zagłębia w Będzinie

* 18.00 - 1.00 zwiedzanie Zamku

Zapraszamy do obejrzenia stałych ekspozycji zamkowych - "Dawna broń" oraz "Dzieje zamku i miasta", a także wystawy czasowej "Początki Będzina".

* 20.00 - 24.00 na dziedzińcu zamkowym, co godzinę odbywać się będą prezentacje uzbrojenia "Uzbrojenie i ubiór przez wieki" w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych - Nordlige Sverda Hird, GRH Pro Maiorum Gloria, GRH Reduta oraz Bractwo Rycerskie Zamku Będzin.

Zobaczyć będzie można różnorodne scenki rodzajowe, jak np. ubieranie rycerza w zbroję, czy pokazy walk rycerskich, oraz wziąć udział w konkurencjach dla zwiedzających tj. strzelanie z łuku, rzucanie włócznią, nauka władania mieczem i toporem, i innych.

* 18.00 - 24.00 udostępnione zostaną Podziemia Będzińskie . Ostatnie wejście o 23.30.

Będzie można w nich zobaczyć m.in. wystawę planszową, prezentującą zdjęcia niemieckie z czasów budowy schronów przeciwlotniczych (z sierpnia 1944 r.), fotografie wykonane w czasie prac zabezpieczających, i materiały ukazujące koncepcję aranżacji obiektu.

.
dodane 08.05.2014
Wernisaż wystaw: "wórcy kultury śląskiej"
i "Portrety twórców - tajemnice pracowni"

"Twórcy kultury śląskiej"

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69 ; DĄBROWA GÓRNICZA

W dniach 15.05.2014 - 30.06.2014 w Muzeum Miejskim "Sztygarka" można będzie oglądać dwie wystawy: "Twórcy kultury śląskiej" i "Portrety twórców. Tajemnice pracowni", przedstawiające prace z kolekcji Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Wstęp na wernisaż oraz w każdą niedzielę jest bezpłatny. W pozostałe dni pracy Muzeum: 2,50 - bilet ulgowy, 5,00 - bilet normalny.

Kultura śląska to specyficzny tygiel, w którym, historycznie rzecz ujmując, mieszają się: kultura niemiecka, czeska i polska. Czas powojenny również odcisnął na niej swoje piętno. Tak więc wielokulturowość to charakterystyczna jej cecha - to jej bogactwo. Można by powiedzieć, że europejskość śląskiej kultury jest niezaprzeczalna. Dla reszty Polski był to zawsze kłopot. Woleli nas postrzegać tylko przez kulturę ludową, robotniczą - krupniok i piwo. Na szczęście zarówno kultura robotnicza jak i ta tzw. wysoka rozwijały się na Śląsku bardzo dobrze. Po prostu kultura i sztuka łączą ludzi. Odnajdują w ten sposób nie tylko pasję, ale również klucz porozumienia. Dzięki temu, że powstało miejsce, w którym ludzie kultury (twórcy i miłośnicy sztuki) mogą się ze sobą spotykać, dyskutować, tworzyć - Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim - narodził się pomysł powołania do życia galerii portretu współczesnych jej twórców. Jest to dopiero początek kolekcji, pierwszy krok. To też próba przekonania wielu osób, że nie tylko materią żyje człowiek, ale również wartościami duchowymi - dzięki twórcom nasze życie staje się bogatsze, piękniejsze i głębsze.

Krzysztof Miller

Autorzy fotografii: Krzysztof Miller i Marek Wesołowski, z wielkim szacunkiem, ale też bardzo subiektywnie, sportretowali przedstawianych artystów. Różnorodność osobowości, temperamentu i profesji była kluczem do "stworzenia" portretu, a inspiracją również pałacowe wnętrza Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, wypełnione światłem słonecznym, pełne radości i dobrej energii. "Wartością dodaną" stały się niewątpliwie długie rozmowy z portretowanymi osobami. Ze splotu tych okoliczności wyłaniały się niebanalne obrazy, niebanalnych postaci. Efekty tej pracy można właśnie zobaczyć na wystawie pt: "Twórcy kultury śląskiej".

Krzysztof Miller

"PORTRETY TWÓRCÓW - TAJEMNICE PRACOWNI"

Praca, którą realizuję od 2007 roku, inspirowana jest projektem albumu pod tytułem "Wśród śląskich plastyków", stworzonego w latach 60. XX wieku przez Annę Chojnacką, rozmowami z Andrzejem Koniakowskim oraz własnymi przemyśleniami.

Na wystawie prezentuję sylwetki artystów plastyków województwa śląskiego. Elementem spójnym projektu jest ich twórczość, ale pokazana przez pryzmat spotkań
w pracowniach.

Pracownia artysty to miejsce szczególne, nigdzie indziej dzieło nie jest bowiem tak mocno związane ze swoim twórcą, jak właśnie w atelier. Praca plastyczna, eksponowana na wystawie lub w galerii, zostaje jakby wypreparowana z naturalnego otoczenia. Zyskuje wprawdzie byt autonomiczny, traci jednak związek z autorem i miejscem jego pracy. Ekspozycja ma mieć charakter dokumentu, który pozwoli stworzyć portret środowiska plastyków śląskich w zupełnie innym, niż "oficjalny", wymiarze.

Krzysztof Miller - absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1980 r.). Operator filmowy i fotograf. Autor zdjęć do filmów fabularnych, dokumentalnych, programów telewizyjnych. Współpracuje z Telewizją Polską, Arte, ZDF, Canal+. Członek Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Związku Polskich Artystów Fotografików.

Marek Wesołowski - od 2010 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Właściciel firmy Virtual Studio, zawodowo zajmujący się fotografią i projektami graficznymi, wielokrotnie przedstawiający swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą. Jego prace są wyrazem ciągłych poszukiwań twórczych.

Arkadiusz Ławrywianiec - urodził się 19.01.1967 roku w Opolu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w tym mieście. Fotografią zajmuje się od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. Od 1994 r. pracuje w "Dzienniku Zachodnim" jako fotoreporter. Od 2009 r. uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 r. jest członkiem ZPAF-u, poza tym autorem i współautorem wystaw w Katowicach, Krakowie, Tychach, Cieszynie, Kłodzku, Warszawie, Sosnowcu, Saint-Etienne, Kolonii. W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, otrzymał także Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice.

.
dodane 08.05.2014
Joke Music Show - premiera najnowszego projektu kabaretu DNO

Co to jest z czym to się je, jak i gdzie to usłyszeć?
Jeżeli nudzi cię obraz w telewizorze, jeżeli masz DOŚĆ! Tych samych spotów, informacji które co chwilę chcą trafić do twojej głowy. jest ratunek.

Przyjdź i zobacz! Coś niespotykanego, połączone z tym co było i tym co będzie. Usłysz głos Wojciecha Stali na żywo, który porównywany jest z głosem syren. okrętowych, wyznaczającym marynarzom drogę do domu.

Muzyczne show w pełnej okrasie w Twoim mieście już wkrótce, przyjdź zobacz i nie wychodź. po występie już nie będziesz taki sam. Twoje życie się zmieni, prawdopodobnie polubisz muzyków którzy wg ciebie nie potrafią śpiewać, może i polubisz sam siebie!
Joke Music Show zmienia i to na lepsze!

Opis kabaretu
Kabaret DNO z Dąbrowy Górniczej, działa nieprzerwanie od 18 lat na polskiej scenie kabaretowej. Bawi do łez i zadziwia widzów oryginalną forma artystyczną oraz niespotykanym na skalę kraju ilością "kabaretowych rekwizytów", które na długo pozostają w pamięci widza.

Kabaret tworzy trzech zaiste! dżentelmenów Jarka, Wojtka i Adama. którzy po wejściu na scenę potrafią zamienić się w największych lowelasów jakich świat widział, lizusów jakich nikt nie chciałby zobaczyć czy każdego innego, byle tylko obok niego był. rekwizyt. DNO to teatr rekwizytu, to być i nie być Jarka Cyby-lidera i "wielkiego elektronika" kabaretu.

Występ kabaretu DNO to podróż w największe czeluści ludzkiej wyobraźni, również wyobraźni Jarka, który potrafi np. z lodówki zrobić. chodzącą lodówkę lub z kawałka plastiku i gumy do żucia. COŚ.

To także przygoda z muzyką na wesoło, znane przeboje oraz ich parodie w pełnym humoru kabaretowym show.

.
dodane 08.05.2014
w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej (ul. Cieplaka 1 c) odbędzie się bezpłatne szkolenie dla osób zajmujących się bezpieczeństwem informacji oraz ochroną danych osobowych, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników szkół oraz jednostek oświaty.

Wydarzenie będzie połączone z projekcją filmu "Tajemniczy Świat informacji" oraz prezentacją jednostki mobilnej Firmy Atos.

Program szkolenia:

Termin: 12.05.2014 r. godz. 12.00-13.30
Miejsce: Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Konwersatorium A.

Program:

- godz. 12.00 Powitanie przez płk Tadeusza Koczkowskiego - Prezesa Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych
- godz. 12.05 Prezentacja filmu "Tajemniczy Świat informacji"
- godz. 12.30 Szkolenie "Ochrona danych osobowych w szkołach /jednostkach oświaty" prowadzący Jarosław Żabówka - Administrator Bezpieczeństwa Informacji. Założyciel "Klubu ABI" oraz Właściciel firmy ProInfoSec specjalizującej się w prowadzeniu szkoleń z zakresu ochrony danych osobowych, Outsourcingu usług ABI oraz opracowywaniu dokumentacji przetwarzania danych osobowych.
- godz. 13.15 Dyskusja, pytania
- godz. 13.30 Zakończenie szkolenia

Zgłoszenia:

Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zgłoszenia można dokonać poprzez wypełnienie formularza on-line:
FORMULARZ ON_LINE
ostateczny termin przesyłania zgłoszeń upływa 8 maja 2014 r. (środa)
Szczegółowe informacje można uzyskać za pośrednictwem poczty elektronicznej - astefaniak@wsb.edu.pl lub telefonicznie 32 295 93 14

Zarząd Krajowy Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych oraz Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej serdecznie zapraszają na premierowy pokaz pierwszego w Polsce filmu edukacyjnego pt. "Tajemniczy świat informacji".

Ciekawa, sensacyjna fabuła, interesujące sekwencje, dynamiczna, akcja - oto główne elementy 18 - minutowego filmu, który w sposób niebanalny i oryginalny przedstawia znaczenie informacji niejawnych i danych osobowych oraz potrzebę ich ochrony w instytucjach państwowych oraz w biznesie.

Celem filmu jest dotarcie do szerokiej grupy społeczeństwa z wszechstronną edukacją na temat znaczenia i funkcji ochrony informacji niejawnych dla bezpieczeństwa kraju, w nawiązaniu do wypowiedzi Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego zawartej w Białej Księdze Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej.

W trakcie Konferencji będzie możliwość obejrzenia filmu oraz przeprowadzenia bezpośrednich rozmów z jego pomysłodawcami, twórcami, aktorami i zaproszonymi gośćmi. Specjalny, zamknięty pokaz filmu odbył się już w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie w obecności Szefa BBN - sekretarza stanu Stanisława Kozieja, a jego prapremiera miała miejsce w trakcie Targów Securex w Poznaniu z udziałem ministra Andrzeja Lewińskiego - Zastępcy Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Uroczysta prezentacja filmu odbędzie się w dniu 28 maja 2014 roku w Zakopanem w trakcie jubileuszowego X Kongresu Ochrony Informacji Niejawnych, Biznesowych i Danych Osobowych. Zdjęcia do filmu były kręcone m.in. w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

.
dodane 08.05.2014
Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza wszystkich chętnych na wspólny SPACER NORDIC WALKING
w dniu 10.05.2014 r.

Wspólny spacer to nie tylko świetna forma rozrywki, ale i aktywny i przyjemny sposób na zdrowie możliwość wspólnego spędzenia czasu, oraz integracja osób, które się nie znają.

START: 11:00
Centrum Sportowo Konferencyjne
Sportowa Dolina ul. Sportowa 4a

Zapisy i informacje:
OSiR, Dział Organizacji Imprez,
tel. 32 267 30 07 wew. 31

== </> ==

3 Będziński Moto Piknik w ramach kampanii Odpowiedzialny Kierowca pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego

11.05.2014 r. godz. 11:00
Miejsce imprezy: Będzin, ul. Sportowa

Imprezę otwiera parada samochodowa i motocyklowa.

W programie:
Zlot samochodów tuningowych

Strefa bezpieczeństwa

- prezentacja pojazdów uprzywilejowanych
- pokaz ratownictwa drogowego i medycznego
- szkolenie z zakresu pierwszej pomocy

Strefa adrenaliny

- moto stunt w wykonaniu Łukasza Kornobis

Strefa automaster

- alkogogle, test stuarta

Strefa moto kids

- wyścigi i pokazy modeli RC
- punkt małego lakiernika (malowanie buziek)
- wielki wyścig moto kapsli
- projektowanie i wykonanie tekturowego pojazdu w wielkiej skali
- studio dziecięcych moto tatuaży

Strefa moto woman

- stacja kontroli lakieru
- kurs makijażu w lusterku samochodowym
- wymiana opon - pomiary na analizatorze medycznym
- geometria (ćwiczenia z fizjoterapeutą)
- kontrola zderzaków - porady brafiterek

wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych

== </> ==

Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski zaprasza na Pikinik w Strefie Aktywności Rodzinnej

11.05.2014 r. godz. 16:00
Strefa Aktywności Rodzinnej
Dolna Syberka

Czeka moc atrakcji i niespodzianek dla dzieci i dorosłych.

W programie:

- dyskoteka dla najmłodszych
- przejażdżki kucykiem
- konkurs plastyczny
- malowanie twarzy
- warsztaty wspinaczkowe
- pokazy Iaido i Tai-Chi
- pomiary tkanki tłuszczowej
-badanie skóry twarzy

Informacje: Ośrodek Sportu i Rekreacji,
Dział Organizacji Imprez,
tel. 32 267 30 07 wew.31

.
dodane 08.05.2014


Bogatsza oferta marek odzieżowych w nowej odsłonie CH Pogoria

Z początkiem maja zakończył się pierwszy etap zmian w Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej, zapoczątkowanych jesienią 2013 roku. W wyniku częściowej rekomercjalizacji, klienci Pogorii mogą korzystać z poszerzonej oferty m.in. takich sklepów jak House, Mohito, Cropp, Diverse czy LaVard, a także z propozycji przygotowanych przez nowego najemcę - markę Sinsay. Z tej okazji, w dniach 5-25 maja na odwiedzających Pogorię czekają specjalne wydarzenia promocyjne.

W ramach akcji "Nowa Pogoria", zakupy dokonane w centrum nagradzane są wyjątkowymi upominkami inspirowanymi podróżami po świecie - zaplanowano m.in. tydzień brytyjski, francuski oraz włoski. Do zdobycia są kolorowe kubki - łącznie 6 różnych wzorów składających się na wyjątkową kolekcję, a także bony zakupowe. Aby otrzymać nagrodę, wystarczy zrobić w Pogorii zakupy na kwotę co najmniej 100 zł i wykonać prawidłowo zadanie konkursowe. Każdy kolejny odebrany upominek to kolejna naklejka, a trzeci paragon powyżej 100 zł upoważnia też do odbioru bonu zakupowego o wartości 50 zł. Osoba, która zarejestruje największą liczbę paragonów, wygra nagrodę główną - skuter kultowej marki Vespa. Finał akcji zaplanowano na 25 maja.
W CH Pogoria trwa również akcja modowa "Street Fashion". Do 25 maja, w poniedziałki i wtorki ekipa profesjonalistów będzie odwiedzać CH Pogoria, a także ulice Dąbrowy Górniczej, Będzina i Sosnowca, w poszukiwaniu najciekawszych modowych stylizacji. Wyłonionych zostanie w ten sposób 15 finalistów - po 5 osób w każdym tygodniu - którzy wezmą udział w "bitwie na style" z udziałem znanych blogerek i stylistek takich jak Jessica Mercedes, Dorota Williams oraz Zosia Ślotała. Najlepsza grupa wygra nagrodę główną - vouchery zakupowe oraz zaproszenia do kina i restauracji na terenie CH Pogoria.

.
dodane 07.05.2014


Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika (8 maja 2014 r.) po raz pierwszy obchodzony jest w Polsce.
Rak jajnika - nowotwór, o którym trzeba zacząć rozmawiać.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak jajnika, będąc trzecim najpowszechniejszym nowotworem ginekologicznym, diagnozowany jest co roku u ponad 230 tys. kobiet na świecie i u ponad 3,5 tys. Polek . Poza konsekwencjami dla zdrowia fizycznego,
rak jajnika dotyka także niezwykle delikatnych sfer życia kobiety - wywołuje poczucie utraty kobiecości, spadek samooceny, młodym kobietom uniemożliwia posiadanie biologicznych dzieci. Uznawany niemal za temat tabu, do niedawna nie funkcjonował w świadomości społecznej.
8 maja br. z inicjatywy organizacji pacjentów po raz pierwszy w Polsce obchodzony będzie Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika, którego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy nt. nowotworu jajnika - jego objawów, przebiegu i dostępnych metod leczenia.
Symbolem raka jajnika jest turkusowa wstążeczka. 8 maja dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta Poznania niebiesko-turkusowym światłem rozbłysną: kopuła INEA Stadionu w Poznaniu oraz Iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich. Warszawski Zarząd Dróg Miejskich podświetli turkusowym światłem Most Śląsko Dąbrowski. W obchody 8 maja włączył się też Konin - niebieskie światło ozdobi gmach Starostwa Powiatowego i budynek konińskiej Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. W wyniku zaangażowania Urzędu Miasta Sanoka, na turkusowo zostanie podświetlona fontanna na Rynku oraz plac św. Michała w Sanoku.

Najbardziej zagrożone nowotworem jajnika są kobiety między 50. a 69. rokiem życia, jednak na chorobę narażone są też kobiety młodsze . Mało charakterystyczne symptomy, które mogą świadczyć o rozwoju raka jajnika - takie jak zaparcia, wzdęcia, uczucie pełności w nadbrzuszu czy rosnący obwód brzucha - łatwo zlekceważyć czy zrzucić na karb innych dolegliwości np. ze strony układu pokarmowego. Pozornie bezobjawowy przebieg nowotworu jajnika sprawia, że aż u 80 proc. chorych rozpoznanie następuje, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium . Nawet wówczas raka jajnika można leczyć, a świadomość istnienia innowacyjnych, finansowanych przez NFZ terapii, pomaga kobietom i ich bliskim w zmaganiu się z chorobą.
- Dzięki badaniom naukowym nad mechanizmami angiogenezy, w patogenezie raka jajnika medycyna poczyniła w ostatnich dekadach postępy. Szansę dla wielu kobiet z zaawansowanym rakiem jajnika stanowią terapie biologiczne, w tym antyangiogenne. Terapia antyangiogenna w skojarzeniu z leczeniem systemowym (czyli standardową chemioterapią) istotnie wydłuża czas przeżycia chorych. Od marca tego roku, chore mają możliwość korzystania z nowoczesnego leczenia w ramach Programu Lekowego z rozszerzonym dostępem, dzięki pozytywnym i szerszym zmianom kryteriów kwalifikacji. Ważne jest, iż hamując progresję choroby, leczenie to korzystnie wpływa na jakość życia chorych na raka jajnika - powiedziała prof. dr n. med. Beata Śpiewankiewicz, Kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii-Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Angiogeneza to naturalny proces tworzenia naczyń krwionośnych, który ma miejsce w organizmie w trakcie powstawania i odnawiania się tkanek. Również nowotwór jajnika, by rosnąć i przetrwać, potrzebuje dopływu składników odżywczych. Zapewniają mu go naczynia, które organizm wytwarza właśnie w procesie angiogenezy. Sprawcą ich powstawania jest czynnik wzrostu śródbłonka naczyń (VEGF). Poprzez zastosowanie odpowiedniego przeciwciała monoklonalnego, terapia biologiczna blokuje działanie czynnika VEGF i neutralizuje jego aktywność. Tym samym, terapia zatrzymuje powstawanie nowych naczyń. Spowalniając patologiczny rozwój naczyń krwionośnych odżywiających nowotwór , terapia biologiczna hamuje rozrost raka jajnika i wpływa na przedłużenie życia pacjentek w zaawansowanym stadium choroby.
Leczenie chorych na zaawansowanego raka jajnika z zastosowaniem terapii biologicznej jest w Polsce refundowane w ramach programu lekowego.

Dla niej. Możemy więcej.
Leczenie nowotworu jajnika wspomaga pozytywne nastawienie do terapii oraz otwartość na wsparcie bliskich. Dzięki mądremu wsparciu chorej, zmniejszyć się może poziom stresu, wpływając na rokowania . Warto szukać informacji o tym, jak radzić sobie z własnymi emocjami, a będąc osobą bliską chorej - poszukiwać sposobów mądrego współtowarzyszenia i przede wszystkim - nauczyć się otwarcie rozmawiać o raku jajnika i jego konsekwencjach.
- Z chorą należy rozmawiać spokojnie, z empatią. Trzeba dać jej czas na asymilowanie informacji, przeżywanie stresu, smutku, lęku. To naturalne reakcje na diagnozę. Warto też pamiętać, że dla kobiety nowotwór strefy intymnej może być tematem wrażliwym i trudnym, ponieważ dotyczy najistotniejszych kwestii, takich jak poczucie kobiecości - bycie w pełni kobietą czy macierzyństwo
- powiedziała Elżbieta Pożarowska, psycholog i psychoterapeutka z Poradni Psychoonkologicznej, Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Przydatne wskazówki dla chorych oraz ich bliskich można znaleźć na stronie kampanii edukacyjnej "Dla niej. Możemy więcej" (www.dlaniejmozemywiecej.pl).

Więcej informacji udziela:
Barbara Wasyl - e-mail: b.wasyl@brandlab.pl, tel. (22) 628 19 72, kom. 608 636 365
Anna Ogiegło - e-mail: a.ogieglo@brandlab.pl, tel. (22) 622 25 21, kom. 600 834 866
ul. Wspólna 63b lok. 2, 00-687 Warszawa

Partnerzy kampanii "Dla niej. Możemy więcej":
Stowarzyszenie SANITAS - www.sanitas.sanok.pl
Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS jest Ogólnopolską Organizacją, której główną ideą jest edukacja na temat szeroko pojętej profilaktyki nowotworowej oraz udzielanie wsparcia
dla osób będących w trakcie lub po chorobie nowotworowej oraz ich rodzinom.
Kontakt: ul. Kościuszki 15, 38-500 Sanok, e-mail: sanitas@onet.eu
Stowarzyszenie Magnolia - www.stowarzyszenie-magnolia.org
Stowarzyszenie Kobiet z problemami onkologiczno-ginekologicznymi, którego celem jest wszechstronna pomoc kobietom w trakcie i po leczeniu onkologiczno-ginekologicznym i w innych chorobach kobiecych oraz podnoszenie świadomości kobiet i ich rodzin na temat chorób nowotworowych.
Kontakt: Żychlin, ul. Parkowa 2, 62-571 Stare Miasto, e-mail: biuro@stowarzyszenie-magnolia.org

Polskie Amazonki Ruch Społeczny - www.ruchspoleczny.org.pl
W zamierzeniu Ruch ma stanowić szeroką platformę dialogu społecznego i współpracy międzyludzkiej. Każdy, komu przyszło mierzyć się z tą chorobą, może służyć swoją wiedzą i doświadczeniem. Wszyscy razem, niezależnie od miejsca zamieszkania, możemy mieć wpływ na korzystne zmiany w polskiej onkologii. Chcemy, aby Polskie Amazonki Ruch Społeczny stał się silnym, poważnym i reprezentatywnym partnerem w rozmowach z przedstawicielami administracji państwowej na różnych szczeblach oraz innych instytucji działających w systemie opieki zdrowotnej, by proponował rozwiązania systemowe, informował o potrzebach chorych na nowotwory i należnych im standardach leczenia, by pobudzał do aktywności obywatelskiej w sferze polityki zdrowotnej. Patronat nad Ruchem objęło Polskie Towarzystwo do Badań nad Rakiem Piersi i najstarsza organizacja pacjencka - pierwszy w Polsce Klub Amazonek - Stowarzyszenie "Amazonki" Warszawa-Centrum.
Kontakt: Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Centrum Onkologii Zakład Rehabilitacji, ul. Roentgena 5,
02-781 Warszawa, e-mail: biuro@ruchspoleczny.org.pl

Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości - www.kwiatkobiecosci.pl
Ogólnopolska Organizacja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy i Rakiem Jajnika "Kwiat Kobiecości" to inicjatywa kobiet, które stoczyły walkę z rakiem szyjki macicy i wygrały ją. Stawiamy na profilaktykę, dostęp do informacji, edukację i zmianę świadomości w podejściu do zdrowia nie tylko ze strony samych kobiet,
ale również i mężczyzn. Dlatego na stronie internetowej Kwiatu Kobiecości (www.kwiatkobiecosci.pl) każda kobieta znajdzie niezbędne informacje dotyczące profilaktyki w zakresie raka szyjki macicy i chorób związanych z układem rodnym. Do współpracy z "Kwiatem Kobiecości" przystąpili wybitni specjaliści m.in.: ginekolodzy, seksuolodzy i psychologowie, którzy w panelu "Eksperci" precyzyjnie odpowiadają na pytania kobiet, chcących rozwiać wszelkie swoje wątpliwości. "Kwiat Kobiecości" poprzez działania edukacyjne chce przełamać tabu, jakim jest mówienie o chorobach nowotworowych narządów rodnych kobiet. Dążymy do tego, aby jak najwięcej mówiło się i pisało o zagrożeniach związanych z rakiem jajnika, szyjki macicy i z chorobami układu rodnego. Przywiązujemy szczególną uwagę do działań profilaktycznych, dlatego w trosce o zdrowie kobiet i jakość wykonywanych badań ginekologicznych na stronie www.kwiatkobiecosci.pl można znaleźć adresy gabinetów ginekologicznych rekomendowanych przez "Kwiat Kobiecości" - "Gabinety pod Kwiatkiem".
Kontakt: ul. Perzyńskiego 14 (przy stacji metra Słodowiec na Bielanach), 01-883 Warszawa, email: biuro@kwiatkobiecosci.pl

Roche
Grupa Roche, z siedzibą główną w Bazylei w Szwajcarii, jest liderem wśród firm zajmujących się dostarczaniem innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony zdrowia. Siłą firmy są dwa współpracujące działy: farmacja i diagnostyka.
Roche, będąc największą na świecie firmą biotechnologiczną, dostarcza szeroką gamę leków stosowanych w takich dziedzinach terapeutycznych jak onkologia, wirusologia, choroby zapalne, okulistyka oraz centralny układ nerwowy. Firma jest również światowym liderem w dziedzinie diagnostyki in-vitro, diagnostyki onkologicznej oraz pionierem w zakresie kompleksowej opieki diabetologicznej.
Strategia Roche koncentrująca się na medycynie personalizowanej ma na celu dążenie do dostarczania leków i systemów diagnostycznych, które przyczynią się znacząco do poprawy zdrowia, jakości życia oraz przedłużenia życia pacjentów.
Firma Roche, założona w 1896 roku, już od ponad stu lat wywiera istotny wpływ na zdrowie i życie pacjentów na całym świecie. Dwadzieścia cztery leki opracowane przez Roche, w tym ratujące życie antybiotyki, leki przeciwmalaryczne i chemioterapeutyki, znajdują się na liście leków podstawowych Światowej Organizacji Zdrowia.
W 2013 r. Grupa Roche zatrudniała ponad 85 000 pracowników na całym świecie i przeznaczyła ponad 8,7 mld franków szwajcarskich na inwestycje w badania i rozwój. Firma osiągnęła wartość sprzedaży na poziomie 46,8 mld franków szwajcarskich.
Firma Genentech (Stany Zjednoczone) jest częścią Grupy Roche. Ponadto koncern posiada większościowe udziały w firmie Chugai w Japonii. Więcej informacji o Grupie Roche można uzyskać na stronie internetowej: www.roche.com.

Wszystkie znaki handlowe użyte w komunikacie prasowym są zastrzeżone.

.
dodane 07.05.2014
Opcja NA PRAWO - Klub w Dąbrowie Górniczej

zaprasza na spotkanie z asem polskiego wywiadu

MARIANEM ZACHARSKIM

Spotkanie odbędzie się wAudytorium Maximum WSB
w czwartek 22 maja, o godzinie 17.00

.
dodane 05.05.2014


Bezpłatne porady specjalistów w maju

Prezentujemy harmonogram bezpłatnego poradnictwa specjalistycznego w Miejskim Centrum Informacji w Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej. W maju dyżurować będzie m. in. prawnik, psycholog, doradca zawodowy i obywatelski.

Kolejny miesiąc z rzędu Fundacja Godne Życie prowadząca Miejskie Centrum Informacji udzieli mieszkańcom miasta wsparcia w postaci możliwości skorzystania z bezpłatnego poradnictwa specjalistycznego. Na pytania, problemy i wątpliwości mieszkańców miasta czekać będą specjaliści, którzy oferują garść cennych porad i pomocną dłoń.
16 maja w MCI dyżurować Będzie pani Danuta Mikoda - Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta, która pomoże złożyć reklamacje lub podejmie walkę z nieuczciwym sprzedawcą.
W maju, podobnie jak w kwietniu w MCI zwiększona zostanie liczba dyżurów radcy prawnego. Po poradę zgłosić się można w każdy piątek miesiąca. Wiąże się to koniecznością wprowadzenia zapisów. Do poradni prawnej Fundacja Godne Życie prowadzi zapisy w każdy czwartek od godz. 9:00 w swojej siedzibie przy ul. Królowej Jadwigi 8 (tzw. "Zielony Domek"). W Zielonym Domku można zapisywać się również na spotkanie z psychologiem, które ze względu na komfort interesantów zostało przeniesione z MCI właśnie na ul. Królowej Jadwigii 8. W tzw. Harcówce psycholog dyżurować będzie 12 i 19 maja.
Doradcę zawodowego, który pomoże między innymi w napisaniu CV, doradzi, co zrobić by dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i podpowie gdzie rozglądać się za ofertami pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami spotkać będzie można w MCI 13 i 20 maja.
Od 1 kwietnia do 20 maja składać można swoje propozycje zmian w mieście w ramach drugiej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. W wypełnieniu formularza zgłoszenia projektu pomoże 19 maja doradca obywatelski, Łukasz Kolber, wiceprezes Fundacji Godne Życie. Jeden z liderów lokalnego sektora pozarządowego opowie także o innych możliwościach wpływu mieszkańców na miasto oraz udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania związane z życiem obywatelskim w Dąbrowie Górniczej.
Pani Ewa Przybylska ze Stowarzyszenia "Linia" poinformuje o prawach, ulgach i przywilejach oraz pomoże w rozwiązywaniu innych problemów, z którymi walczą osoby niepełnosprawne dopiero 19 maja między godziną 15:00 a 17:00.

Szczegółowy harmonogram spotkań w maju:
Spotkania, które obywają się bez zapisów:

-Rzecznik Praw Konsumenta
16.05. - 14:00-15:30
- doradca zawodowy
13.05. - 12:00-15:00
20.05. - 12:00-15:00
-specjalista ds. niepełnosprawności
19.05. - 15.00-17:00
-doradca obywatelski
19.05. - 15:30-18:30
Spotkania, na które obowiązują zapisy:
- psycholog
12.05 - 12.00-15.00.
19.05. -12.00-15.00.
-radca prawny
09.05. - 16:00-19:00
16.05. - 16:00-19:00
23.05. - 16:00-19:00
30.05. - 16:00-19:00

Osoby, które chciałyby skorzystać w porady prawnej w innym terminie zapraszani są do Dąbrowskiej Poradni Prawnej prowadzonej przez Fundację Godne Życie.
Bezpłatne porady udzielane są także w czwartki od 15:30 - 17:30 w budynku ZHP przy ul. Królowej Jadwigi 8. Do Poradni Prawnych i psychologicznej obowiązują zapisy. Zapisy do prawnika dokonywane są w każdy czwartek, na tydzień przed spotkaniem. Do psychologa można zapisać się od poniedziałku do piątku. Na obie porady zapisy odbywają się telefonicznie pod numerem Tel. 511-982-448 (od godz. 9:00) lub przez kontakt osobisty w placówce Fundacji Godne Życie przy ul. Kr. Jadwigi 8.
Skorzystanie z pozostałych porad obywa się bez zapisów.
Poza prowadzeniem Miejskiego Centrum Informacji Fundacja Godne Życie otacza swoją opieką dzieci i młodzież z rodzin potrzebujących wsparcia, zamieszkujących Dąbrowę Górniczą. Celem Fundacji jest nadanie życiu młodych ludzi nowego sensu, pasji oraz motywacji do realizacji swoich ambicji i rozwoju. Poprzez dostarczanie kompleksowej pomocy w jej świetlicach pełni zaangażowania, dzień po dniu organizacja zapewnia swoim podopiecznym to, czego najbardziej potrzebują - ciepło rodzinne.


MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA