-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2014 MARZEC
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ


Bas Tajpan - Hajs (prod. SLS Riddims) SLAVIC RASTA

.
dodane 31.03.2014

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA


Dwa oblicza dąbrowianek, druga porażka

Podopieczne Nicoli Negro nie weszły dobrze w drugie spotkanie z Chemikiem, ich gra w dwóch pierwszych odsłonach była bardzo nieskuteczna, dzięki czemu policzanki pewnie prowadziły 2:0. Dziesięciominutowa przerwa pomogła naszym siatkarkom, których gra wyglądała znacznie lepiej. Były one bliskie doprowadzenia do tie-breaka, ale ponownie 3:1 triumfował Chemik.

Po dobrym pierwszym półfinałowym spotkaniu dąbrowianki wyszły na parkiet równie mocno zmobilizowane. Poniedziałkowe starcie rozpoczęło się od wyrównanej gry, która skończyła się po pierwszej przerwie technicznej. Przy stanie 12:7 z Krystyną Strasz w przyjęciu zderzyła się Joanna Staniucha-Szczurek, która nie podnosiła się z boiska. Nasza przyjmująca musiała opuścić parkiet i zastąpiła ją Sassa. Gospodynie wykorzystywały błędy naszych siatkarek, które umożliwiły im zanotowanie sześciopunktowej serii, dzięki której Chemik prowadził 18:8 i do końca seta nie oddał już inicjatywy, a gra naszej drużyny nie uległa zmianie (25:15).

Przy stanie 3:0 w drugiej odsłonie trener Nicola Negro wziął czas, ale po powrocie na parkiet gra jego podopiecznych nie uległa zmianie. W miarę upływu czasu było widać, że nie jest to dobry dzień naszych siatkarek. Na boisku pojawiły się zmienniczki, ale nie były one w stanie odmienić zarówno postawy drużyny, jak i losów tej partii. Po raz kolejny w tym pojedynku Chemik triumfował pewnie (25:14).

Trzecią odsłonę w wyjściowym składzie rozpoczęły Anna Kaczmar oraz Aleksandra Liniarska. Gra naszego zespołu wyglądała dobrze, a wyróżniającą się postacią była Katarzyna Zaroślińska. Gdyby nie proste błędy naszych siatkarek, które psuły zagrywki, prowadzenie mogłoby być po ich stronie (8:7). Mimo że przewaga Chemika wzrosła do trzech punktów, to gra dąbrowianek wyglądała znacznie lepiej niż poprzednich odsłonach. Determinacja zawodniczek MKS-u sprawiła, że ich straty ponownie zmalały do jednego punktu. Pojedynczym blok Elżbiety Skowrońskiej na Katarzynie Gajgał-Anioł doprowadził do remisu, który w następnej akcji zamienił się w skromne prowadzenie (16:17). Spokojna kontra w wykonaniu Zaroślińskiej dała MKS-owi przewagę 20:17. Policzanki zdołały zniwelować straty do jednego punktu i w końcówce utrzymywało się minimalne prowadzenie dąbrowianek, ale as serwisowy Sassy rozstrzygnął tę partię (22:25).

Mimo że Chemik otworzył czwartą partię wynikiem 4:0, to po czasie dla Nicoli Negro gra jego podopiecznych z akcji na akcję wyglądała coraz lepiej. Po podwójnym bloku Rachael Adams i Katarzyny Zaroślińskiej na Annie Werblińskiej na tablic wyników pojawił się remis 9:9. Od tego momentu na boisko toczyła się wyrównana walka. Błędy własne Zagłębianek i as Mai Ognjenović sprawił, że Chemik odskoczył (19:16). Ponownie ambitna walka i skuteczne akcje pozwoliły na doprowadzenie do remisu 20:20. W końcówce niezastąpiona okazała się być Małgorzata Glinka-Mogentale, która skończyła najważniejsze akcje i została wybrana MVP spotkania. Tym samym policzanki po raz drugi triumfowały 3:1.

Chemik Police - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza 3:1 (25:15, 25:14, 22:25, 25:22)

Chemik: Ognjenović, Bjelica, Gajgał-Anioł, Mróz, Werblińska, Glinka-Mogentale, Sawicka (libero) oraz Krzos

MKS: Cemberci, Zaroślińska, Adams, Dziękiewicz, Skowrońska, Staniucha-Szczurek, Strasz (libero) oraz Sassa, Kaczmar, Brussa, Liniarska, Urban

MVP: Małgorzata Glinka-Mogentale (Chemik Police)

Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw): 2:0 dla Chemika Police

Kolejne spotkanie zostanie rozegrane w piątek 4 kwietnia w hali "Centrum". Początek o godzinie 18.

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 31.03.2014
ZAPRASZAMY NA BIEG SKRZATA

W ramach Półmaratonu zgodnie z tradycją odbędzie się "Bieg Skrzata" dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-VI szkoły podstawowej.

Pierwszy bieg na dystansie 300 m wystartuje o godzinie 10:15. Skrzaty przemierzą trasę alejkami w Parku Hallera.

Najmłodszych biegaczy można zarejestrować w biurze zawodów w sobotę tj. 5 kwietnia od godziny 9:00 do 20:00 oraz w dniu imprezy od godziny 9:00 do 9:45.

Regulamin biegu:
http://www.csir.pl/aktualnosci-343-ZAPRASZAMY_NA_BIEG_SKRZATA.html

Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej

.
dodane 30.03.2014

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA


Zacięty, ale przegrany mecz

Mimo że spotkanie z Chemikiem momentami było bardzo zacięte, a dąbrowianki były bliskie doprowadzenia do tie-breaka, to ostatecznie ze zwycięstwa mogły cieszyć się policzanki. Jednak nasze siatkarki nie składają broni, kolejne spotkanie zostanie rozegrane już w poniedziałek.

Pierwszy set już na samym początku był wyrównany i nie brakowało w nim długich wymian. Prowadzenie przechodziło z jednej strony na drugą, ale przed pierwszą przerwą techniczną nasze siatkarki objęły prowadzenie (6:8). Chemik zdołał doprowadzić do remisu, który utracił przez błędy własne (11:14). W jednej z akcji kontuzji doznała Anna Werblińska, która po skutecznym ataku upadła na parkiet. Kapitan Chemika opuściła parkiet, ale po interwencji fizjoterapeuty zespołu wróciła na boisko. Po spokojnej kontrze w wykonaniu Sassy nasza drużyna prowadziła 18:13, a po pojedynczym bloku Elżbiety Skowrońskiej na tablicy pojawił się wynik 14:20. Gospodynie zdołały zniwelować straty do trzech punktów, ale tę partię wygrały dąbrowianki po skutecznej kiwce z drugiej piłki Ozge Cemberci.

Mimo że na początku drugiego seta dąbrowianki przegrywały 4:7, to przechodząca piłka wykorzystana przez Eleonorę Dziękiewicz zniwelowała straty do zaledwie jednego punktu (6:7). Dwa bloki naszego zespołu oraz as serwisowy Dziękiewicz pozwolił na objęcie przewagi (9:12). Chwila słaba postawa MKS-u pozwoliła gospodyniom na doprowadzenie do remisu. Od tego momentu na boisku trwała zacięta walka, która przekładała się na wynik, a ten oscylował w okolicach remisu. Seria błędów własnych naszych siatkarek dała prowadzenie Chemikowi (22:18). W końcówce podopiecznym Nicoli Negro nie udało się odrobić strat i przegrały do 20.

Powrót z dziesięciominutowej przerwy znacznie lepiej wyszedł Zagłębiankom (1:6). Co prawda ich błędy własne sprawiły, że Chemik zniwelował straty do dwóch punktów, lecz nie był w stanie doprowadzić do remisu, MKS cały czas utrzymywał jedno lub dwa "oczka" prowadzenia. Policzanki przełamały dąbrowianki dopiero na drugiej przerwie technicznej (16:15). Niedokładność w grze naszej drużyny uniemożliwiała prowadzenie wyrównanej gry, natomiast Chemik wykorzystywał niemal każdy błąd naszych zawodniczek.

Po trzech setach na prowadzeniu 2:1 były podopieczne Giuseppe Cuccariniego, którym ta sytuacja najwyraźniej dodała pewności siebie, gdyż utrzymywały one prowadzenie. Dopiero przed drugą przerwą techniczną Zagłębiankom udało się zniwelować straty, a autowy atak Any Bjelicy doprowadził do remisu, który w kolejnych akcjach, dzięki skutecznym atakom naszych siatkarek zamienił się w naszą przewagę (14:17). Prowadzenie MKS-u wynosiło nawet cztery punkty, ale w najważniejszej fazie seta seria udanych zagrań policzanek dała im przewagę (23:21). końcówce nie brakowało dramaturgii, ale ze zwycięstwa mogły cieszyć się gospodynie.

KPS Chemik Police - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza 3:1 (20:25, 25:20, 25:22, 26:24)

Chemik: Ognjenović, Bjelica, Mróz, Bednarek-Kasza, Werblińska, Glinka-Mogentale, Sawicka (libero) oraz Raczyńska, Krzos, Gajgał-Anioł, Kowalińska.

MKS: Cemberci, Zaroślińska, Dziękiewicz, Adams, Sassa, Skowrońska, Strasz (libero) oraz Urban, Kaczmar, Brussa, Liniarska, Staniucha-Szczurek.

MVP: Ana Bjelica (Chemik Police)

Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw): 1:0 dla Chemika Police

Kolejne spotkanie zostanie rozegrane w Policach w poniedziałek 31 marca. Początek został zaplanowany na godzinę 18.

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 26.03.201420140324_B


Inauguracja X Festiwalu Nauki w WSB

X Festiwal Nauki WSB Dąbrowa Górnicza. Ponad 80 tysięcy uczestników spotkań festiwalowych, 700 prelegentów, 680 wykładów, 140 warsztatów tematycznych, 10 patronatów honorowych, 25 patronatów medialnych, 20 partnerów przedsięwzięcia - to bilans Festiwalu Nauki, który od 10 lat odbywa się w Dąbrowie Górniczej i miastach ościennych. Wyrazem docenienia wydarzenia jest fakt, że od kilku lat Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego współfinansuje Festiwal Nauki w ramach Działalności Upowszechniającej Naukę.

Jubileuszowa edycja największego w regionie wydarzenia popularyzującego naukę rozpoczęła się w poniedziałek 24 marca br. uroczystym wykładem inauguracyjnym pt. "Inżynieria Biomedyczna - czyli jak nowoczesna technika może pomagać lekarzom", który wygłosił prof. zw. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz, światowej sławy biocybernetyk, popularyzator nauki, prezes krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk, członek Polskiej Akademii Umiejętności, kierownik Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

- Festiwal Nauki to cykliczne wydarzenie podczas, którego chcemy przełamywać stereotypy dotyczące hermetycznego języka i środowiska nauki. Pokazujemy, że nauka może być przyjemna, pożyteczna, dostępna dla każdego, jeśli tylko zostanie podana w odpowiedni sposób. Chcemy mówić o ważnych sprawach, które nas otaczają w sposób zrozumiały dla wszystkich, pokazać ludzi wybitnych, czyniących dużo dobrego w sferze nauki w skali nie tylko naszego regionu, ale też kraju i świata - mówiła prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Rektor WSB.

Z kolei Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej podkreślał, że dziesiąta edycja Festiwalu Nauki to dowód na to, że inicjatywa była "strzałem w dziesiątkę". - Obserwuję, że wykłady i spotkania w ramach Festiwalu cieszą się sporym zainteresowaniem, tych którzy łakną wiedzy, chcą poszerzać swoje horyzonty i zrozumieć to, co dotąd było dla nich zagadką - zauważył współorganizator wydarzenia.
Prowadzący wykład inauguracyjny prof. zw. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz zaprezentował najnowsze osiągnięcia inżynierii biomedycznej, jako nauki stanowiącej pomost pomiędzy biologią, medycyną i naukami technicznymi.

W uroczystej inauguracji Festiwalu wzięło udział ponad 600 osób, w tym m.in. Waldemar Andzel, poseł na Sejm RP, Adam Lubas, radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej, współorganizator Festiwalu, prof. dr hab. inż. Bolesław Pochopień, rektor Politechniki Śląskiej w latach 1996-2002, członek Katedry Informatyki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Edward Bober, radny Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej, Wioletta Mikuła, dyrektor Muzeum Zagłębia w Będzinie, Dawid Orpych, zastępca dyrektora Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Piotr Wojtas, dyrektor EMAG, dąbrowskiego oddziału Banku PKO BP: Iwona Michalska i Iwona Cupek, Wiesław Mroszczyk, dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie, Krystyna Michalska z Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Dąbrowie Górniczej, Marta Gąsior, dyrektor ds. Operacyjnych i Współpracy Międzynarodowej Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

X Festiwal Nauki WSB jest dofinansowany z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

.
dodane 25.03.2014

20140325


"Ze sztuką przez emocje" - warsztaty dla przedszkolaków w Unikacie. Odsłona Pierwsza.

Swoboda malarskiego procesu twórczego do muzyki Mozarta oraz usprawnienie manualne i relaksacja przy aromatycznych swiecach to esencja naszych arte i aromaterapeutycznych warsztatów w Unikacie.

Celem tych spotkań jest nieskrępowane przelanie emocji dzieci na tworzywo plastyczne, redukcja psychofizycznego napięcia, relaks i radość tworzenia. Wykorzystujemy relaksującą moc aromatów i tzw. efekt muzyki Mozarta. Naszym tworzywem są deski, farby akrylowe i masa solna.

Za nami pierwsza odsłona i pierwsza grupa - sześciolatki z Przedszkola nr 14 pod opieką pani Kasi Hrabii. Przedszkole nr 14 od wielu lat współpracuje z naszym klubem. Przedszkolaki odwiedzają nas prezentując wspaniałe przedstawienia i uczestniczą w naszych zajęciach. Tym nam milej, że mogliśmy " zarazić" niektórych naszą klubową twórczością, w nowej arteterapeutycznej oprawie.

Dzieci uczestniczyły w zajęciach malarskich prowadzonych przez Marcina Marca i Marka Grabowskiego oraz manualnych prowadzonych przez Katarzynę Książek . Mamy nadzieję , że się podobało.

Powstałe obrazy będzie można oglądać na wystawie w Przedszkolu nr 14. Prace z barwionej masy solnej na płytach CD, dzieci dostały do domu, by pokazać rodzicom.

Zapraszamy grupy z innych Przedszkoli na kolejne terminy warsztatów 11 i 17 kwietnia o godz. 10.00.

.
dodane 24.03.2014

20140324_C


Wizyta Ambasadora Królestwa Maroka w Sosnowcu.

W dniu 24 marca 2014 w Sosnowcu gościł Ambasador Królestwa Maroka Pan Youns Tijani, który spotkał się z Posłem na Sejm Jarosławem Piętą - członkiem Sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej oraz Wiceprzewodniczącym Polsko-Marokańskiej Grupy Parlamentarnej. Podczas spotkania w biurze poselskim Posła Jarosława Pięty, w którym wzięli również udział senator: Bogusław Śmigielski, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Sosnowcu Wilhelm Zych, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Królestwa Maroka. Poruszono kwestię współpracy samorządu terytorialnego Maroka oraz województwa śląskiego, jak również podsumowano dotychczasowe relacje ekonomiczne, kulturowe oraz polityczne pomiędzy Królestwem Maroka a Polską oraz Unią Europejską.

Jak podkreślił Poseł Jarosław Pięta wizyta tak wysokiego przedstawiciela Królestwa Maroka w Sosnowcu potwierdza pozytywny proces zacieśniania się relacji polsko-marokańskich, który możemy zaobserwować w ostatnich latach nie tylko na szczeblu krajowym, ale też samorządowym, czego przykładem może być wielowymiarowa współpraca miasta Sosnowiec z Casablancą - największym miastem oraz portem Maroka, stanowiącym ważny ośrodek przemysłowy, jak i kulturalny dla krajów Maghrebu.

.
dodane 23.03.2014

Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej


Klub Gazety Polskiej oraz
Opcja na Prawo w Dąbrowie Górniczej ZAPRASZA

do Klubu Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej, gdzie odbędzie się spotkanie z Witoldem Gadowskim, połączone z promocją jego najnowszej książki "Smak wojny", drugiej części "Wieży komunistów".

Spotkanie odbędzie się w środę, 25 marca o godz. 17.30
w sali konferencyjnej przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej,
ul. Królowej Jadwigi 17 w Dąbrowie Górniczej


.
dodane 23.03.2014

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA


Awansowaliśmy do półfinału mistrzostw Polski!

Postawienie kropki nad "i" okazało się trudnym zadaniem dla naszej drużyny, gdyż bielszczanki we własnej hali ambitnie walczyły o każdą piłkę. BKS prowadził już 2:1, ale podopieczne Nicoli Negro doprowadziły do tie-breaka, w którym zagrały bardzo dobrze i mogły cieszyć się z wygranej, dającej awans do półfinałów Orlen Ligi.

Siatkarki obu zespołów były świadome stawki tego pojedynku, zwycięstwo dawało MKS-owi awans do półfinałów, a BKS pozbawiało szansy walki o medale mistrzostw Polski. Już pierwsze akcje były niesamowicie zacięte i zwiastowały wyrównane spotkanie. Po pierwszej przerwie technicznej dąbrowianki wykorzystując błędy rywalek zdołały odskoczyć (6:10). Gospodynie sprawnie doprowadziły do remisu, który utraciły w jednym ustawieniu (11:11, 11:14). Dobrą zmianę dała Sylwia Pelc, przy jej serii zagrywek gospodynie odrobiły straty, a po udanej kontrze Karoliny Ciaszkiewicz-Lach objęły prowadzenie (17:16). W najważniejszą część seta z przewagą wchodziły jednak nasza siatkarki, które dobrze pracowały w bloku, a ich atak był skuteczny. Premierową odsłonę MKS wygrał pewnie, bo do 21.

Druga partia była zacięta i żadna z drużyn nie była w stanie odskoczyć na więcej niż dwa punkty. Nieskuteczne akcje dąbrowianek pomogły BKS-owi w wypracowaniu przewagi, na którą złożyły się także punktowe bloki gospodyń (14:9). Na boisku toczyła się wyrównana walka, a prowadzenie bielszczanek cały czas się utrzymywało. Gdy w pole zagrywki weszła Rachael Adams nasza drużyna zanotowała serię udanych zagrań, którą zwieńczył efektowny blok duetu Katarzyna Zaroślińska - Eleonora Dziękiewicz (17:17). Niestety, w kolejnych akcjach dąbrowianki popełniły proste błędy i straciły skuteczność. Gospodynie broniły kolejne uderzenia i udanie wykańczały akcje. Tę partię efektownym "gwoździem" z przechodzącej piłki zakończyła Małgorzata Lis (25:17).

Po dziesięciominutowej przerwie lepiej w trzeciego seta weszły Zagłębianki, co pozwoliło im na objęcie skromnej przewagi (0:2). Gospodynie szybko ponownie złapały swój rytm gry, dzięki czemu na boisku wywiązała się zacięta walka. Po kiwce Heike Beier BKS prowadził 11:9, ale chwilę później na tablicy widniał wynik 11:13, a to dzięki zablokowaniu Horki. Tuż przed drugą przerwą techniczną gospodynie przełamały nasze siatkarki, które po powrocie na boisko odzyskały przewagę (17:19). Bielszczankom udało się doprowadzić do remisu, a dzięki blokowi Heleny Horki i Małgorzaty Lis objęły prowadzenie, które w kolejnej akcji powiększyły kontry atakującej BKS-u (23:20). Nicola Negro w krótkim czasie wykorzystał obie przerwy, ale nie pomogło to w zatrzymaniu rozpędzonych bielszczanek (25:22).

Nasze siatkarki przegrywały w meczu 1:2, co najwyraźniej podziałało na nie mobilizująco, gdyż czwartą odsłonę rozpoczęły w bardzo dobrym stylu (2:5). Ich prowadzenie utrzymywało się aż do momentu, gdy w pole zagrywki weszła Karolina Ciaszkiewicz-Lach, która bezpośrednio serwisem zdobyła dwa punkty (9:10). Mimo że gospodynie zniwelowały swoje straty do zaledwie jednego punktu, to bardzo szybko - między innymi dzięki skutecznym blokom - prowadzenie MKS-u wzrosło (9:13). W dalszej części seta w grze dąbrowianek nie było śladu po tym chwilowym marazmie (12:20). Doskonałym podsumowaniem całej partii była ostatnia akcja, w której Sassa zdobyła punkt z zagrywki (15:25).

Losy pojedynku rozstrzygnął tie-break. Decydującą odsłonę lepiej rozpoczęły bielszczanki (3:0). Przy serii trudnych zagrywek Ozge Cemberci na tablicy wyników pojawił się remis 5:5. Chwilę później w pole zagrywki weszła Sassa i przy serii jej serwisów rozstrzygnęły się losy tej partii, dąbrowianki objęły bowiem prowadzenie 13:6. Zdobycie dwóch ostatnich punktów nie było dla naszych siatkarek problemem i tym samym zameldowały się one w półfinale mistrzostw Polski!!

BKS Aluprof Bielsko-Biała - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza 2:3 (21:25, 25:17, 25:22, 15:25, 8:15)

BKS: Wilk, Horka, Lis, Nikić, Ciaszkiewicz-Lach, Beier, Wojtowicz (libero) oraz Pelc, Trojan, Szymańska, Łyszkiewicz, Strózik

MKS: Cemberci, Zaroślińska, Dziękiewicz, Adams, Staniucha-Szczurek, Skowrońska, Strasz (libero) oraz Sassa, Liniarska, Urban

MVP: Ozge Cemberci

Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw): 3:0 dla Tauronu Banimex MKS Dąbrowa Górnicza, który awansował do półfinału Orlen Ligi

===============

Elżbieta Skowrońska (kapitan Tauronu Banimex MKS Dąbrowa Górnicza): Cieszymy się, że awansowałyśmy do następnej rundy play-off. Teraz czeka nas rywalizacja z trudnym przeciwnikiem (Chemikiem Police - wyj. red.) i będziemy się przygotowywać do meczów z nim. Dzisiejszy mecz z BKS-em kosztował nas dużo zdrowia, bielszczanki postawiły poprzeczkę bardzo wysoko, dla nas było to bardzo trudne spotkanie i tym bardziej cieszę się z wygranej. Na pewno siatkarki BKS-u mogą powiedzieć, że zrobiły wszystko, by zwyciężyć.

Małgorzata Lis (kapitan BKS-u Aluprof Bielsko-Biała): Miałyśmy ambitny plan - wygrać, w poniedziałek zagrać kolejny mecz, a potem na decydujące spotkanie jechać do Dąbrowy Górniczej. Niestety, musiałyśmy uznać wyższość naszych rywalek. Niestety, fachowcy którzy typowali, że znajdziemy się na koniec sezonu gdzieś w połowie tabeli nie mylili się. Niestety, w tym roku nie zagramy o medale mistrzostw Polski. MKS okazał się zespołem bardziej dojrzałym i nawet dzisiaj wychodził z trudnych sytuacji. Gratuluję dąbrowiankom i będę teraz trzymać za nie kciuki, aby poprawiły zeszłoroczny wynik.

Nicola Negro (trener Tauronu Banimex MKS Dąbrowa Górnicza): Jestem bardzo szczęśliwy z powodu dzisiejszego wyniku, co prawda mniej z gry, ale to było mniej ważne, bo najważniejszy był mimo wszystko wynik. W naszej obecnej dyspozycji jeden dzień więcej na odpoczynek jest bardzo ważny, więc jestem zadowolony, że zakończyliśmy ćwierćfinał w trzech spotkaniach. Od jutrzejszego ranka będziemy myśleć już tylko o Chemiku Police. Wiemy, że będzie to dla nas trudna rywalizacja, ale damy z siebie wszystko w tym półfinale.

Mirosław Zawieracz (trener BKS-u Aluprof Bielsko-Biała): Gratuluję MKS-owi awansu do półfinału. Będziemy teraz trzymać kciuki za dąbrowianki, bo zazwyczaj bywa tak, że ten kto przegra rywalizację kibicuje temu, kto idzie dalej. Naszą szansę na nawiązanie walki z rywalkami straciliśmy w Dąbrowie Górniczej. W pierwszym spotkaniu w okolicach drugiej przerwy technicznej gra była wyrównana, a końcówki nam uciekały. To nas trochę podłamało, nie zdążyliśmy się podnieść do drugiego pojedynku. Przez ten tydzień trochę popracowaliśmy nad mentalnością drużyny i było widać, że moje podopieczne bardzo chciały. Niestety, jesteśmy zespołem słabszym w kilku elementach, zabrakło nam chłodnej głowy i czwarty wraz z piątym setem nam uciekły. Teraz musimy trochę odsapnąć, ochłonąć po tym wszystkim i przygotować się do walki o piąte miejsce, bo wydaje mi się, że piąta pozycja będzie sukcesem biorąc pod uwagę, że w poprzednim sezonie - gdy w Orlen Lidze nie było Chemika Police - zajął czwarte miejsce. Natomiast musimy się pozbierać, nie gramy już o medale, gramy i piąte miejsce i trzeba do tego podejść jak do walki o medale.

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 21.03.2014
TRASA VII PÓŁMARATONU DĄBROWSKIEGO.

Po ostatnich poprawkach, które zostały przygotowane po objeździe trasy z Policją przedstawiamy ostateczny przebieg trasy VII Półmaratonu Dąbrowskiego.

Wracamy do trasy z pierwszych edycji Półmaratonu Dąbrowskiego. Startujemy w Ujejscu na ul. Olimpijskiej, następnie biegniemy ścieżkami wokół zbiorników Pogoria IV i III. Ostatni etap to ulice Piłsudskiego i Królowej Jadwigi. Meta znajduje się jak zawsze przed Halą "Centrum" w Parku Hallera.

.
dodane 21.03.2014

Biblioteka Główna MBP


Wiki Lubi Zabytki

Wiki Lubi Zabytki to polska edycja konkursu Wiki Loves Monuments. Pomysł projektu pojawił się w 2010 r. w Holandii. W 2012 r. na konkurs przysłano 365 tys. zdjęć
z około 30 krajów. Polską edycję konkursu organizuje Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Celem projektu jest sfotografowanie wszystkich obiektów posiadających status zabytku nieruchomego i wpisanych do wykazów zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.

Wystawa Wiki Lubi Zabytki prezentowana jest w dąbrowskiej Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25) w dniach od 19 marca do 4 kwietnia w godzinach otwarcia biblioteki.

Dział Marketingu MBP

.
dodane 21.03.2014


Szersza oferta marek LPP w CH POGORIA22 marca br. ofertę Centrum Handlowego Pogoria w Dąbrowie Górniczej uatrakcyjnią otwarte w nowej odsłonie sklepy House i Mohito. Do grona marek LPP obecnych w centrum dołączy również Sinsay. Trzy salony zajmą łącznie 1138 mkw. powierzchni handlowej. W kwietniu zakończy się też przebudowa sklepu Cropp oraz drogerii Rossmann, a najpóźniej w połowie roku w CH Pogoria zadebiutują m.in. takie marki jak Itaka, Ziaja, E-Cigarettes i Kolporter.

CH Pogoria to jedno z najpopularniejszych miejsc zakupów i spotkań mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego. Obecnie w centrum trwa częściowa rekomercjalizacja, której celem jest odświeżenie składu najemców i podniesienie jakości oferty handlowej, a tym samym przyciągnięcie do Pogorii większej ilości klientów, również spoza Dąbrowy Górniczej.
W sobotę, 22 marca otwarte zostaną, znane już wcześniej klientom Pogorii, salony House (370 mkw.) oraz Mohito (334 mkw.), które zmieniły swoją lokalizację i blisko dwukrotnie powiększyły powierzchnię. Sklep House oferuje odzież damską i męską, głównie dla młodych osób. Z kolei Mohito to dynamicznie rozwijającą się sieć butików odzieżowych dedykowanych młodym kobietom, które cenią niebanalną i stylową miejską elegancję.

Tego samego dnia, w Pogorii zadebiutuje też nowa marka z portfolio LPP - Sinsay. Jej sklep będzie dysponował powierzchnią 434 mkw. Kolekcja Sinsay adresowana jest głównie do nastolatek i młodych kobiet, które szukają inspiracji dla codziennych stylizacji, nie boją się modowych eksperymentów i świadomie kreują swój wizerunek.
Z okazji otwarcia sklepy przygotowały ofertę specjalną:

HOUSE - w dniach 22-23 marca rabat -50% na drugi, tańszy produkt.
MOHITO - w dniach 22-23 marca rabat 20% na nieprzecenioną kolekcję.
SINSAY - w dniu 22 marca rabat 20% na całą kolekcję.

***
Centrum Handlowe Pogoria w Dąbrowie Górniczej jest największym centrum handlowo-rozrywkowym w rejonie Zagłębia Dąbrowskiego. Centrum, zlokalizowane przy ulicy Jana III Sobieskiego, liczy 30 000 m2 powierzchni handlowej. Mieści ok. 80. sklepów znanych polskich i międzynarodowych marek, liczne punkty usługowe i gastronomiczne, hipermarket oraz pięciosalowe kino Helios. Projekt architektoniczny Pogorii powstał przy współudziale brytyjskiej firmy Chapman Taylor oraz francuskiej
- Saguez. Centrum zostało oddane do użytku w 2008 roku.
www.ch-pogoria.pl

.
dodane 20.03.2014

20130825_056_pl_bedzin_wzgorze-zamkowe_zamek_widok-z-wiezy

20140320_A
TAURON z PIR-em we wspólnym projekcie energetycznym

20 marca TAURON Polska Energia oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe podpisały porozumienie w sprawie finansowania budowy bloku energetycznego o mocy 413 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Będzie to jedna z największych inwestycji Grupy TAURON w województwie śląskim i jeden z największych tego typu projektów realizowanych obecnie w Polsce. Wartość przedsięwzięcia przekroczy 1,5 miliarda złotych, a udział PIR osiągnie maksymalny dopuszczalny poziom 750 milionów złotych. Blok rozpocznie pracę pod koniec 2018 roku.

- To kolejna bardzo ważna inwestycja energetyczna z udziałem spółek Skarbu Państwa, które napędzają wzrost gospodarczy Polski. W ostatnich sześciu latach nasz wzrost gospodarczy wyniósł narastająco prawie 20 proc. To robi wrażenia zwłaszcza na tle całej Unii, której PKB skurczył się przez ten czas o 0,8 proc. W ciągu sześciu lat nakłady na rozbudowę mocy wytwórczych wyniosą 30 mld zł. Dzięki temu powstaną nowoczesne bloki o łącznej mocy 5000 MW, a nasze moce wytwórcze będą najnowocześniejsze w Europie. Wśród nich blok gazowo-parowy w Łagiszy, który zacznie działać za cztery lata - mówi Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa. - PIR jest już zaangażowany w projekty o wartości 5 mld zł i analizuje kolejne o wartości 10 mld zł.
- Wspólna inwestycja z TAURONEM to dowód na to, że Polskie Inwestycje Rozwojowe osiągnęły pełną zdolność realizowania zadań, do których Fundusz został powołany. Skala inwestycji, jej znaczenie dla rozwoju regionu, poprawy efektywności i bezpieczeństwa energetycznego polskiej gospodarki, a także pozytywny wpływ na środowisko, idealnie wpisują się w naszą misję. Jednocześnie udział PIR-u w projekcie to gwarancja rentowności całej inwestycji. Obok wspólnej z Lotosem inwestycji na złożu B-8 oraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Olsztynie, projekt Łagisza to już trzecia inwestycja PIR prowadząca do realizacji strategicznego celu, jakim jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Kolejne inwestycje PIR w tym sektorze powinny ujrzeć światło dzienne w najbliższych tygodniach - mówi Mariusz Grendowicz, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych.
Budowa bloku gazowo-parowego o mocy około 413 MWe w Elektrowni Łagisza wpisuje się w strategię Grupy TAURON, która zakłada dywersyfikację źródeł energii. Dzięki inwestycji poprawi się bezpieczeństwo energetyczne zintegrowanego systemu ciepłowniczego aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Już dziś Elektrownia Łagisza jest jednym z podstawowych źródeł zasilania w ciepło dla Będzina i Dąbrowy Górniczej, a w przyszłości, po roku 2017, również Sosnowca. Nowa jednostka zapewni ciepło systemowe dla 700 tys. mieszkańców aglomeracji.
- TAURON dywersyfikuje swój portfel wytwórczy. Finansowanie projektów pozyskujemy z kilku źródeł, to m.in. środki własne, kredyty, emisje obligacji. Mamy nadzieję, że ważnym partnerem dla nas będzie również PIR - mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia. - Strategia zakładająca odbudowę mocy elektrycznej w skojarzeniu z produkcją ciepła w Elektrowni Łagisza uzasadniona jest m.in. istniejącym i perspektywicznym dużym, na poziomie około 250 MWt., rynkiem ciepła należącym do naszej spółki TAURON Ciepło. Wysokosprawna elektrociepłownia zastąpi pracujące w Elektrowni Łagisza 120-MW bloki węglowe, których eksploatacja przewidziana jest do końca 2017 r. Jednostka spełniać będzie wszystkie normy środowiskowe, redukując w ten sposób poziom emisji do atmosfery dwutlenku węgla, tlenków siarki, pyłów i tlenku azotu.
Za lokalizacją inwestycji przemawia również wykwalifikowana załoga Elektrowni Łagisza i odpowiednia infrastruktura techniczna niezbędna do produkcji energii elektrycznej i ciepła (zaopatrzenie w wodę, paliwo i inne surowce, wyprowadzenie mocy na wszystkich poziomach napięć 110, 220, 400 kV).
W szczycie prac przy budowie nowego bloku w elektrowni Łagisza zatrudnionych będzie około 500 osób.

***

O inwestycji:
Na inwestycję składa się budowa bloku energetyczny klasy 413 MWe z kompletną infrastrukturą oraz ze wszystkimi urządzeniami pomocniczymi i przyłączeniami. Nowa jednostka będzie działała w oparciu o jedną turbinę parową, turbinę gazową oraz kocioł odzysknicowy. Blok będzie wysokosprawną jednostką systemową (co najmniej 58 proc. sprawności netto) odpowiedzialną za generację energii elektrycznej i ciepła. Będzie też spełniał wszystkie wymagania określone w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej. Ponadto wyposażony zostanie w człon ciepłowniczy o mocy 250 MWt, pełniący rolę źródła ciepła dla klientów korzystających z zasobów Elektrowni Łagisza oraz źródła wody i pary technologicznej na potrzeby pracującego w elektrowni bloku węglowego o mocy 460 MWe.

* paliwo podstawowe gaz ziemny
* max. moc bloku brutto ok.450 MWe
* sprawność wytwarzania energii elektrycznej ok.58%
* moc członu ciepłowniczego ok.260 MWt
* wskaźnik emisji CO2 ok.0,3 Mg/MWh
* max. zużycie gazu ok. 80 tys. Nm3/h
* nakłady inwestycyjne ok. 1,5 mld zł
* zakończenie projektu II poł. 2018 r

Projekt znajduje się we wstępnej fazie realizacji. Po przeprowadzeniu prac analitycznych (ekonomiczno-technicznych), na podstawie których zarekomendowana do realizacji została technologia gazowo-parowa, spółka ogłosiła i przeprowadziła przetarg na wybór wykonawcy dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę oraz udział w organizowaniu i przeprowadzeniu przetargu na wyłonienie wykonawcy bloku gazowo-parowego klasy 413 MW w Elektrowni Łagisza. W efekcie 11 lutego 2014 r. wybrana została najkorzystniejsza oferta, która złożyło konsorcjum firm Ramboll Polska (lider) oraz Biuro Studiów i Projektów Gazownictwa Gazprojekt.

Ramowy harmonogram projektu:
* Rozpoczęcie procedury wyboru głównego wykonawcy - II kw.ł 2014 r.
* Szczegółowe badanie Projektu przez PIR - II/III kwartał 2014 r.
* Przygotowanie raportu środowiskowego - III kwartał 2014 r.
* Podpisanie warunkowej umowy inwestycyjnej Tauron
- PIR - IV kw 2014r
* Pozwolenie na budowę - I kwartał 2015 r.
* Analiza złożonych ofert - II kwartał 2015 r.
* Wybór oferty najkorzystniejszej - III kwartał 2015 r.
* Weryfikacja przez PIR warunków zawieszających - IV kwartał 2015 r.
* Podpisanie kontraktu na realizację bloku - IV kwartał 2015 r.
* Przygotowanie projektu podstawowego BGP - I kwartał 2016 r.
* Rozpoczęcie prac budowlano-montażowych - III kwartał 2016 r.
* Montaż zespołu parowo-gazowego - IV kwartał 2017 r.
* Rozpoczęcie prac odbiorowych rurociągu - I kwartał 2018 r.
* Pierwsza synchronizacja bloku z KSE - II kwartał 2018 r.
* Prace rozruchowe ruch regulacyjny - III kwartał 2018 r.
* Przekazanie do eksploatacji - III/IV kwartał 2018 r.

Efekt ekologiczny:
Nowy blok Elektrowni Łagisza będzie spełniał wymagania przepisów krajowych i Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska, jak również wymagania, zasady i normy, jakie określa Najlepsza Dostępna Technika - BAT (Best Available Techniques).

Blok będzie spełniał następujące parametry ekologiczne:

* dwutlenek siarki SO2*12 mg/Nm3 (przy 15% O2 w spalinach suchych, warunki normalne),
* pył *5 mg/Nm3 (przy 15% O2 w spalinach suchych, warunki normalne)
oraz w zakresie 60-100% obciążenia,
* tlenki azotu NOx *50 mg/m3u (przy 15% O2 w spalinach suchych),
* CO*100 mg/Nm3 (przy 15% O2 w spalinach suchych).

Będzie to zgodne z wymaganiami projektowanych jednostek oddawanych do użytkowania od roku 2016. Rozwiązania techniczne bloku będą także umożliwiały dostosowanie do zabudowy instalacji wychwytywania CO2 z całej ilości spalin - Blok "CO2 capture ready".

***
TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wydobycie, TAURON Wytwarzanie, TAURON Ekoenergia, TAURON Ciepło, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż oraz TAURON Obsługa Klienta

Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR S.A.) są spółką, która powstała w ramach Programu Inwestycje Polskie. Jego celem jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych na terytorium Polski. Misją PIR jest przyczynianie się do wzrostu PKB oraz powstawania nowych miejsc pracy. Spółka pełni rolę inwestora kapitałowego i dostawcy finansowania typu mezzanine w projektach infrastrukturalnych. Działalność PIR S.A. jest komplementarna w stosunku do oferty komercyjnego sektora finansowego. W ramach Programu Inwestycje Polskie mogą być finansowane jedynie projekty rentowne. Zaangażowanie PIR S.A. spełnia kryterium testu prywatnego inwestora.

.
dodane 19.03.2014Biblioteka Główna MBP


BOOKSTAGE - Wszystkie dźwięki dozwolone!

Już jutro kolejna odsłona Bookstage'u - muzycznych improwizacji w dąbrowskiej bibliotece! Bookstage to pomysł dwójki młodych ludzi - Katarzyny Jankowiak i Mateusza Kołodziejczyka. To wyjątkowa okazja do zaprezentowania swojego talentu szerokiej publiczności, a przede wszystkim wspaniała zabawa i radość ze wspólnego muzykowania.

Pierwsza impreza w stylu jam session, czyli luźnych muzycznych improwizacji odbyła się w dąbrowskiej Bibliotece Głównej 20 lutego. Wspólne eksperymenty muzyczne stały się doskonałą okazją do integracji lokalnego środowiska muzycznego. Wykonawcy mieli możliwość zaprezentować swoją twórczość oraz wymienić się swoimi doświadczeniami i muzycznymi inspiracjami.
Kolejny Bookstage już w czwartek, 20 marca, w godz. 18.00-22.00 (sala audiowizualna Biblioteki Głównej, ul. T. Kościuszki 25). Do wspólnej zabawy może przyłączyć się każdy, bez względu na wiek, wykonywany zawód, doświadczenie sceniczne czy muzyczne upodobania. Osoby zainteresowane udziałem w Bookstage'u prosimy o kontakt na adres mailowy: bookstagedg@gmail.com.
Zapraszamy na oficjalną stronę projektu na Facebooku https://pl-pl.facebook.com/BookstageDG?ref=stream&hc_location=timeline

Dział Marketingu MBP

.
dodane 18.03.201420140318


X Wojewódzki KonkursuAstronomiczny

W dniu dzisiejszym (18.03.2014) w ZS-1 w D.G. w ramach X Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego, którego jesteśmy organizatorami obyły się Turniej Wiedzy Astronomicznej swoją wiedzie sprawdzali uczniowie Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych z Województwa.

Finał Konkursu Astronomicznego (wyniki w kategorii wiedzy o astronomii,plastycznej,literackiej) połączony z rozdaniem nagród oraz uroczystości a 10-lecia szkolnego Obserwatorium i 15 Lecia DKMAiA 27 marca 2014 r. godz.11.00.

Dariusz W. Nelle
Obserwatorium Astronomiczne
Zespół Szkół nr1
Ul.M.Konopnickiej 56
41-300 Dąbrowa Górnicza

.
dodane 17.03.2014

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA

20140317
20140316_C


Odnosimy drugie zwycięstwo nad bielszczankami!!

Mimo że wydawało się, że spotkanie będzie trwać dłużej niż trzy sety, to w końcówce tej partii nasze siatkarki zaliczyły świetny powrót i po serii efektownych bloków wyszły na prowadzenie, którego potem już nie oddały. W rywalizacji ćwierćfinałowej prowadzimy już 2:0.

Mimo że początek spotkania był zacięty, to dąbrowianki szybko wypracowały sobie przewagę. Przyjezdne popełniały proste błędy, między innymi w polu zagrywki, co się na nich mściło. Nasze siatkarki dobrze pracowały blokiem i wykorzystywały sytuacje na kontrze, co przełożyło się na wypracowanie przewagi (15:8). Przed drugą przerwą techniczną przyjezdne poderwały się po walki, ale cios, który otrzymały po powrocie na parkiet sprawił, że już nie zdołały nawiązać wyrównanej walki z naszą drużyną (20:10). Ostatecznie seta zakończył mocny atak Katarzyny Zaroślińskiej (25:14).

W trakcie przerwy w naszych meczach emocji również nie brakuje! Przed drugim setem byliśmy świadkami. oświadczyn! Jeden z kibiców zdecydował się oświadczyć swojej ukochanej, która jest cheerleaderką na naszych spotkaniach. Oświadczyny zostały przyjęte.

Ta dodatkowa dawka emocji nie wpłynęła na grę obu drużyn, z których wciąż lepiej radził sobie MKS (8:4). Trener Mirosław Zawieracz zdecydował się szybko zareagować na wydarzenia na boisku, na które wprowadził Koletę Łyszkiewicz w miejsce Heleny Horki. Inicjatywa cały czas była po stronie dąbrowianek, którym udawało się niemal wszystko. Nasze siatkarki dyktowały tempo gry i z uśmiechem na ustach zdobywały kolejne punkty (16:8, 21:11). Mocną bronią Zagłębianek był nie tylko atak czy blok, ale także zagrywka. Podopieczne Nicoli Negro ani na chwilę nie zwolniły tempa, dzięki czemu triumfowały do 15.

Trzecia odsłona była ostatnią szansą na pozostanie w meczu dla BKS-u. Ta partia rozpoczęła się optymistycznie dla przyjezdnych, które były w stanie prowadzić wyrównaną grę z naszymi siatkarkami. Po bloku Małgorzaty Lis i Heike Beier przyjezdne prowadziły 9:6. Gra była zacięta, ale dąbrowianki nie umiały doprowadzić do remisu, gdyż rywalki cały czas im uciekały. Po niektórych akcjach w szeregach BKS-u następował wybuch wielkiej radości, który wiązał się z coraz większą szansą na wygranie tej partii (15:18). Mimo że po asie Eleonory Dziękiewicz zniwelowaliśmy straty do zaledwie jednego punktu, to chwilę później po błędach własnych ponownie przegrywaliśmy różnicą czterech "oczek" (17:18, 17:21). Jednak nasze zawodniczki zdołały doprowadzić do wyniku 23:21 między innymi dzięki serii świetnych bloków. W końcówce bielszczanki nie zdołały nas już zatrzymać i mecz zakończył się naszym zwycięstwem 3:0.


TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza - BKS Aluprof Bielsko-Biała 3:0 (25:14, 25:15, 25:23)

MKS: Cemberci, Zaroślińska, Dziękiewicz, Adams, Staniucha-Szczurek, Skowrońska, Strasz (libero) oraz Sassa.

BKS: Wilk, Horka, Nikić, Lis, Ciaszkiewicz-Lach, Beier, Wojtowicz (libero) oraz Strózik, Trojan, Łyszkiewicz.

MVP: Rachael Adams

Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw): 2:0

Następne spotkanie zostanie rozegrane w Bielsku-Białej 23 marca.


===========================


Konferencja prasowa po meczu
Tauron Banimex MKS Dąbrowa - BKS Bielsko-Biała

Małgorzata Lis (kapitan BKS-u Aluprof Bielsko-Biała): Wczoraj zapomniałam o gratulacjach, więc dziś składam podwójne. Nasz wyjazd do Dąbrowy Górniczej nie przebiegł po naszej myśli, miałyśmy nadzieję na wygraną chociaż jednego meczu. W dwóch pierwszych setach nas nie było, dziesięciominutowa przerwa dobrze na nas wpłynęła, po niej pokazałyśmy, że umiemy walczyć i chcemy walczyć, ale tylko do 21 punktu, a potem zabrakło nam konsekwencji. Może gdyby ten set zakończył się inaczej, to całe spotkanie przebiegłoby potem inaczej. Zapraszamy do Bielska-Białej na horror. Umiemy grać z nożem na gardle, więc wierzę, że powalczymy i jeszcze wrócimy do Dąbrowy Górniczej na piąte spotkanie.

Elżbieta Skowrońska (kapitan Tauronu Banimex MKS Dąbrowa Górnicza): Cieszymy się z dwóch wygranych, a mnie osobiście cieszy nasza postawa w trzecim secie, gdy byłyśmy w trudnej sytuacji i udało nam się odwrócić losy tej partii. W dwóch pierwszych partiach BKS za wiele nie pograł, ale już w trzeciej odsłonie rywalki pokazały, że umieją grać dobrą siatkówkę. Jesteśmy w dobrej sytuacji, ale jeszcze nic nie jest przesądzone.

Mirosław Zawieracza (trener BKS-u Aluprof Bielsko-Biała): Do tego, co powiedziała Małgorzata dodam tylko tyle, że w dwóch pierwszy setach sparaliżowała nas stawka tego pojedynku. Przed przyjazdem do Dąbrowy Górniczej mieliśmy takie założenie, że chcieliśmy wygrać jedno spotkanie. Dzisiaj mieliśmy problem z zagrywką naszą i przeciwnika, z obroną ataku rywalek, nie atakowaliśmy na dobrej skuteczności, a nasz blok, który zawsze jest naszą mocną stroną dziś nie funkcjonował tak dobrze. Po tych dwóch setach, gdy opadły emocje i nikt nie myślał o wyniku, zagraliśmy naszą siatkówkę. Prowadziliśmy w końcówce 21:17, ale za bardzo siłowo chcieliśmy zakończyć tę partię. W Bielsku-Białej będziemy musieli zrobić to, co MKS zrobił u siebie.

Nicola Negro (trener Tauronu Banimex MKS Dąbrowa Górnicza): Gratuluję moim podopiecznych za wygraną i świetną grę. Wczoraj mówiłem o pewnych taktycznych sytuacjach, które mają miejsce w ważnych momentach setów, gdy musimy udźwignąć presję. Dziś nam się to udało. Nie zapominamy o potencjale jakim dysponuje BKS, który w turnieju finałowym Pucharu Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim pokazał się z bardzo dobrej strony i zawalczył z Chemikiem. Jeśli ktoś myśli, że dołożenie trzeciego zwycięstwa będzie łatwe, jest w wielkim błędzie. Musimy się zresetować i w Bielsku-Białej zagramy jakby wynik tej rywalizacji był 0:0.

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

</>

Ćwierćfinały mistrzostw Polski
rozpoczynamy od zwycięstwa!

Pierwsze spotkanie i pierwsze zwycięstwo naszych siatkarek! Rywalizację w play-offach rozpoczęliśmy bardzo dobrze, gdyż po świetnej grze pokonaliśmy w meczu przyjaźni bialski BKS. Drugi pojedynek zostanie rozegrany w poniedziałek 17 marca.

Jeszcze przed rozpoczęciem niedzielnego meczu, z okazji 60-lecia Polskiego Radia Katowice prezes Robert Koćma wręczył na ręce przedstawiciela radia koszulkę z autografami całej drużyny.

Początek spotkania, wedle przedmeczowych oczekiwań, był zacięty. Co prawda błędy własne naszych siatkarek pozwoliły BKS-owi na odskoczenie na dwa punkty, ale na pierwszej przerwie technicznej dzięki atomowemu atakowi Elżbiety Skowrońskiej minimalna przewaga była po naszej stronie (8:7). Po powrocie na parkiet przy zagrywce Katarzyny Zaroślińskiej dąbrowianki zaliczyły świetną serię udanych akcji, tym samym powiększając swoje prowadzenie (12:7). Przyjezdne obudziły się z tego chwilowego marazmu i zniwelowały straty, w efekcie doprowadzając do remisu 18:18. Jednak najważniejsza część odsłony należała do naszych siatkarek, w której z bardzo dobrej strony w ataku pokazała się zwłaszcza Joanna Staniucha-Szczurek (25:20).

Dąbrowianki świetnie rozpoczęły drugiego seta, gdyż od prowadzenia 5:1. Trener Mirosław Zawieracz na wydarzenia na boisku zareagował bardzo szybko, na parkiet wpuścił Dorotę Wilk i poprosił o czas. Po tej przerwie na żądanie jego podopieczne poprawiły wynik, a w objęciu prowadzenia pomogło im wiele autowych ataków naszych siatkarek (5:7). Od tego momentu gra była wyrównana, ale cały czas utrzymywała się przewaga bielszczanek. Przed drugą przerwą techniczną zdołały one odskoczyć na cztery punkty (12:16). Dobra współpraca na linii blok-obrona oraz wykorzystywane kontry sprawiły, że BKS ciągle utrzymywał wysoką przewagę, która nie malała w miarę upływu czasu (15:20). Nasze siatkarki zdołały powalczyć nawet przy piłce setowej dla rywalek, ale ostatecznie te triumfowały do 21.

Od samego początku trzecia odsłona była bardzo wyrównana, a wynik oscylował w okolicach remisu, ani jeden, ani drugi zespół nie był w stanie utrzymać nawet minimalnego prowadzenia. Walki nie brakowało ani przez chwilę, w jednej z akcji Ozge Cemberci ambitnie walczyła o piłkę w obronie i zderzyła się ze stolikiem sędziowskim, ale mogła kontynuować grę. W szeregach naszej drużyny grała Sassa i to po jej ataku prowadziliśmy na drugiej przerwie technicznej (16:15). Po powrocie na boisko udało nam się powiększyć tę przewagę do dwóch punktów (18:16). Mimo że BKS zdołał zniwelować tę przewagę, to po skutecznie skończonej przechodzącej piłce w wykonaniu Staniuchy-Szczurek ponownie prowadziliśmy (21:18). Znowu w końcówce duże znaczenie miała świetna gra naszej przyjmującej, Staniucha-Szczurek zakończyła tę odsłonę efektowną kontrą z szóstej strefy (25:19).

Początek czwartej partii miał niespodziewany przebieg, najpierw wysoką przewagę w jednym ustawieniu wypracowały sobie bielszczanki, by również w jednym ustawieniu ją stracić (1:5, 6:5). Jednak od tego momentu gra była już mniej jednostronna. Mimo że przyjezdne ponownie wypracowały sobie przewagę, to po skutecznej kontrze Katarzyny Zaroślińskiej nasze straty zmalały do jednego punktu, a po asie serwisowym Rachael Adams na tablicy pojawił się remis (13:13). W miarę upływu czasu utrzymujące się jednopunktowe prowadzenie naszych siatkarek zyskiwało na wartości, gdyż przybliżało nas do końcowego zwycięstwa. W końcówce, w drodze do wygranej, już nic nie było w stanie zatrzymać naszej drużyny.

TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza - BKS Aluprof Bielsko-Biała 3:1 (25:20, 21:25, 25:19, 25:21)

MKS: Cemberci, Zaroślińska, Dziękiewicz, Adams, Skowrońska, Staniucha-Szczurek, Strasz (libero) oraz Urban, Brussa, Sassa.

BKS: Szymańska, Horka, Lis, Nikić, Ciaszkiewicz-Lach, Beier, Wojtowicz (libero) oraz Wilk, Pelc.

MVP: Joanna Staniucha-Szczurek

Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw): 1:0

Następny mecz zostanie rozegrany w poniedziałek 17 marca w hali "Centrum", początek o godzinie 20.


===========================


Konferencja prasowa po meczu Tauron Banimex MKS Dąbrowa - BKS Bielsko-Biała

Przedstawiamy wypowiedzi trenerów i kapitanów po pierwszym meczu I rundy play-off Orlen Ligi, w którym zmierzyły się ze sobą zespoły Tauronu Banimexu MKS Dąbrowa Górnicza oraz BKS-u Aluprof Bielsko-Biała.

Małgorzata Lis (kapitan BKS-u Aluprof Bielsko-Biała): Mimo przegranej, widzę światełko w tunelu, ponieważ grałyśmy bardzo słabo, a mimo to toczyłyśmy z dąbrowiankami wyrównaną walkę we wszystkich setach. Tutaj plus dla nas, że mimo tak słabej postawy, udało nam się powalczyć z MKS-em. Nie wiem czym to jest spowodowane, czy może dzisiejszą aurą... W każdym razie koniecznie musimy wyciągnąć wnioski i jutro postawić się rywalkom.

Elżbieta Skowrońska (kapitan Tauronu Banimexu MKS Dąbrowa Górnicza): Bardzo cieszymy się z wygranej. BKS jest bardzo podobnym zespołem do nas i na pewno jutro wyjdzie na parkiet, by wygrać. Dzisiaj momentami było trudno, ale wyciągnęłyśmy ten mecz, bo miałyśmy kilka momentów, gdy tak naprawdę bielszczanki prowadziły grę. Potem troszkę gra naszych rywalek, że tak to ujmę, popsuła się i dzięki temu wygrałyśmy 3:1. Oby jutro było tak samo.

Mirosław Zawieracz (trener BKS-u Aluprof Bielsko-Biała): Zgodzę się ze słowami Małgorzaty, dodam tylko, że w moim odczuciu i z obserwacji to był nasz najgorszy mecz w tym sezonie. Mogę więc zapewnić, że jutro będzie lepiej, bo gorzej być nie może. Momentami nie graliśmy w żadnym elemencie. Mimo tego nadal jesteśmy w grze, bo na tym etapie gra się do trzech zwycięstw i cały czas mamy szansę wygrać trzy spotkania.

Nicola Negro (trener Tauronu Banimexu MKS Dąbrowa Górnicza): Jestem zadowolony z rezultatu, gdyż to było ważne, by zacząć od zwycięstwa. Przed rozpoczęciem tej serii, wiedzieliśmy że ta rywalizacja będzie długa i trudna. W kluczowych momentach nasza gra pod względem technicznym i taktycznym była bardzo dobra. Mam nadzieję, że jeśli zrozumiemy nasze słabe punkty, to będziemy mocniejsi i groźniejsi dla rywali. Jutro będzie ważny mecz, gdyż wyjazd do Bielska-Białej przy prowadzeniu w rywalizacji 2:0, a przy remisie 1:1, jest zdecydowaną różnicą.

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 14.03.2014
KONCERT
FUNDACJI "WYGRAJMY RAZEM"
i MOPT

.
dodane 13.03.2014

Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej


Klub Gazety Polskiej oraz Opcja na Prawo w Dąbrowie Górniczej ZAPRASZA

do Klubu Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej, gdzie odbędzie się spotkanie z Witoldem Gadowskim, połączone z promocją jego najnowszej książki "Smak wojny", drugiej części "Wieży komunistów".

Spotkanie odbędzie się w środę, 25 marca o godz. 17.30 w sali konferencyjnej przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej, ul. Królowej Jadwigi 17.

.
dodane 12.03.2014
Obozy Bátor Tábor - mali pacjenci wzywani na pokład!

Jeszcze tylko do piątku, 14 marca, w 9 centrach onkologicznych w Polsce trwa nabór uczestników kolejnej edycji wyjazdów wakacyjnych dla dzieci. Już po raz czternasty, węgierska miejscowość Hatvan będzie gościła małych pacjentów uczestniczących w wyjazdach wakacyjnych organizowanych przez Fundację Bátor Tábor.

7 dni wypełnionych różnorodnymi aktywnościami i zabawami pozostanie w pamięci młodych adeptów obozu na długo. Dzieci z całej Polski mogą zostać zgłoszone do piątku 14 marca 2014 r. w jednym z 9 centrów onkologicznych prowadzących rekrutację.
Letnie obozy Fundacji Bátor Tábor od lat cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Każda z edycji gromadzi kilkusetosobową grupę małych pacjentów w wieku 7-18 lat, którzy zakończyli już leczenie onkologiczne (w ciągu ostatnich 5 lat), są w jego trakcie lub - ze względu na ubytki na zdrowiu i konieczność stałej opieki medycznej - nie mogliby uczestniczyć w tradycyjnych wyjazdach wakacyjnych. Rodzice nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udziałem dzieci w obozie. Podczas wyjazdów z Fundacją Bátor Tábor dzieci są pod stałą opiekę medyczną, mają zapewnione zabiegi rehabilitacyjne wymagane w trakcie terapii oraz sprzęt niezbędny do podawania leków. Aby dołączyć do drużyny Fundacji Bátor Tábor i wziąć udział w obozie w Hatvan, należy zgłosić się do jednego z 9 centrów onkologicznych, znajdujących się w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Bydgoszczy, Lublinie, Białymstoku, Gdańsku i Szczecinie. Termin rejestracji upływa 14 marca 2014 r.
- Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie udziałem w obozach Bátor Tábor wśród naszych podopiecznych. Niektórzy z nich na ten wyjątkowy wakacyjny wyjazd czekają z utęsknieniem nawet kilka miesięcy, wyobrażają sobie jakie przygody tym razem ich spotkają. Uczestnictwo w obozach pomaga małym pacjentom zapomnieć o sali szpitalnej, w której przebywają przez większość czasu oraz o obciążającym leczeniu. Rezultaty tygodniowego pobytu w Hatvan są widoczne na długo po powrocie dzieci do Polski. Mali obozowicze dostrzegają, iż mogą funkcjonować, jak ich zdrowi rówieśnicy, wykonywać te same aktywności oraz uczestniczyć w wielu atrakcyjnych zabawach. To wszystko stanowi dla nich istotną motywację w dalszej walce z chorobą - mówi lek. med. Anna Panasiuk z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa, Klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej.
Zlokalizowany w miejscowości Hatvan, 60 km od Budapesztu, obóz Fundacji Bátor Tábor to zjawisko unikalne na skalę światową. Niezliczone aktywności, zajęcia ruchowe oraz pozytywne wyzwania czekające na uczestników sprawiają, że w dzieciach rośnie pewność siebie i motywacja do dalszych działań. Jednocześnie mali pacjenci zapominają o wszelkich uciążliwościach związanych z chorobą. Niezwykle istotnym elementem wyjazdów Bátor Tábor są wolontariusze, nazywani w języku obozowym cimborami. Ich energia, zaangażowanie, a także pozytywne emocje przekazywanie dzieciom wpływają na magiczną atmosferę obecną w Hatvan.
Uczestnictwo w obozach Fundacji, to również ogromne przeżycie dla samych wolontariuszy.
- Bátor Tabor poszerza Twoje granice. Zarówno w sensie fizycznym, jak i psychicznym.
Po przepracowanym dniu wystarczy kilka godzin snu, żebyś następnego dnia z takim samym zapałem robił to, co do ciebie należy. Dowiedziałem się o sobie wielu rzeczy, których nawet bym się nie spodziewał. 10 dni pobytu w Hatvan to była taka podróż w samopoznanie - powiedział Máté Nándorfi, jeden z wolontariuszy uczestniczących w jednej z edycji międzynarodowych obozów.
- Jednej małej obozowiczki nie zapomnę nigdy. Podczas podróży nie odezwała się ani słowem. Kiedy dotarłyśmy do Hatvan i bramy obozu się przed nią otworzyły, otworzyła się i ona sama. Pierwsze, co powiedziała, to: "Nigdy nie widziałam tak dużego placu zabaw!". Od tego czasu przestawała mówić tylko, kiedy spała. Każdy program był dla niej nowym przeżyciem. Nigdy wcześniej nie miała szansy strzelać z łuku, wspinać się na ściance, wywoływać zdjęcia czy głaskać szynszyli. Z nieśmiałego i zamkniętego w sobie dziecka w ciągu 7 dni rozkwitła uśmiechnięta, gadatliwa i pewna siebie dziewczynka. Dziś ma 10 lat, z czego 5 spędziła w szpitalu - wspomina Jagoda Borkowska, wolontariuszka Fundacji Bátor Tábor z Polski.

Nabór dzieci na letnie obozy Fundacji Bátor Tábor prowadzony jest w następujących centrach onkologicznych:

" Bydgoszcz - Katedra i Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii Collegium Medicum Uniwersytetu im. M. Kopernika
" Lublin - Klinika Hematologii Onkologii Dziecięcej Szpital Kliniczny
" Warszawa - Klinika Hematologii i Onkologii Dziecięcej WUM
" Poznań - Klinika Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej
" Białystok - Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny Im. L. Zamenhofa Klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej
" Gdańsk - Klinika Hematologii i Onkologii Dziecięcej UCK
" Szczecin - Klinika Pediatrii i Hematologii i Onkologii Dziecięcej
" Wrocław - Katedra i Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Akademia Medyczna Wrocław
" Kraków - Klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej USD

Fundacja Bátor Tábor Polska to organizacja pożytku publicznego. Każdy może wesprzeć działalność Fundacji i przyczynić się do organizacji wakacyjnych obozów terapeutycznych dla dzieci, przekazując 1% podatku na rzecz Bátor Tábor. W tym celu wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać KRS Fundacji Bátor Tábor Polska: 0000342855.

O Fundacji i obozach Bátor Tábor
Bátor Tábor istnieje od 2001 roku. Obóz powstał z myślą o dzieciach cierpiących na choroby nowotworowe, cukrzycę, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (JIA) i hemofilię. W ciągu ponad 10 lat w bezpłatnych obozach Bátor Tábor uczestniczyło niemal 4000 dzieci z chorobami chronicznymi. Każdego lata na 6 turnusach Fundacja gości ok. 700 obozowiczów z 42 szpitali: z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Jesienią organizowane są także 4-dniowe Obozy dla Rodzin, a wiosną 2009 r. po raz pierwszy zorganizowano obóz dla Rodzeństwa. Istotą wszystkich zajęć, począwszy od wioślarstwa, poprzez jazdę konną, strzelanie z łuku, prace ręczne, taniec, muzykę, sport, aktorstwo, skończywszy na zajęciach w parku linowym, jest doświadczenie przez dzieci sukcesu.
Ma to zbawienny wpływ na ich poczucie własnej wartości i dzięki temu na proces zdrowienia. Dużo łatwiej jest przyjąć i pokonać chorobę, jeżeli dziecko znajduje się w wesołym środowisku, darzącym je akceptacją i miłością, gdzie lęk związany z chorobą spotyka się ze zrozumieniem i może być pokonany. Od początku historii Bátor Tábor w organizację turnusów dla dzieci zaangażowało się ponad 2800 wolontariuszy. Bátor Tábor jest członkiem SeriousFun Children's Network, światowej organizacji zrzeszającej obozy dla chorych dzieci założonej przez aktora Paula Newmana. W maju 2006 r. Paul Newman odwiedził obóz w Hatvan.
Więcej informacji na temat Fundacji Bátor Tábor znaleźć można na stronie www.batortabor.hu/pl
oraz na Facebooku www.facebook.com/Bator.Tabor.Polska.

Informacje o Kompanii Wrażeń - dobroczynnej społeczności biegaczy Fundacji Bátor Tábor - znajdą Państwo
na platformie www.kompaniawrazen.pl.

Dodatkowych informacji udzielają:
Maja Baldyga
Fundacja Bátor Tábor Polska
Tel. 732 651 621
e-mail: m.baldyga@batortabor.pl

Oliwia Dusińska
BrandLab Sp. z o.o.
tel. 600 034 306
e-mail: o.dusinska@brandlab.pl

.
dodane 11.03.2014

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA


Zmieniona godzina drugiego meczu z BKS-em!

Wszystkich kibiców informujemy o otrzymanej przez nas najnowszej wiadomości od telewizji transmitującej mecz na żywo. Godzina drugiego meczu play-off pomiędzy Tauronem Banimexem MKS Dąbrowa Górnicza a BKS-em Aluprof Bielsko-Biała została zmieniona z 18:00 na 20:00.

Godzina drugiego spotkania w ramach ćwierćfinału Orlen Ligi pomiędzy Tauronem Banimexem MKS Dąbrowa Górnicza a BKS-em Aluprof Bielsko-Biała, które zostanie rozegrane w hali "Centrum" w poniedziałek 17 marca została zmieniona z 18:00 na 20:00 ze względu na decyzję telewizji Polsat, która będzie transmitować poniedziałkowy pojedynek.

Nasze mecze w ramach ćwierćfinału Orlen Ligi (do trzech zwycięstw):

16 marca, godzina 17: Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza - BKS Aluprof Bielsko-Biała (Hala "Centrum", Dąbrowa Górnicza)
17 marca, godzina 20: Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza - BKS Aluprof Bielsko-Biała (Hala "Centrum", Dąbrowa Górnicza)
22 marca, godzina 17: BKS Aluprof Bielsko-Biała - Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza (Hala pod Dębowcem, Bielsko-Biała)

ew. 23 marca: BKS Aluprof Bielsko-Biała - Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza (Hala pod Dębowcem, Bielsko-Biała)
ew. 26 marca: Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza - BKS Aluprof Bielsko-Biała (Hala "Centrum", Dąbrowa Górnicza)

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 11.03.2014IMIENNE NUMERY TYLKO DO 14 MARCA

Za 25 dni, 6 kwietnia, wystartuje VII Półmaraton Dąbrowski. 14 kwietnia kończy się pierwszy termin zapisów do biegu.

Przypominamy, że do 14 marca obowiązuje niższa opłata startowa - 50 zł. Uczestnicy, którzy dokonają opłaty startowej w pierwszym terminie otrzymają imienne numery startowe.

Od 17 do 28 marca kwota opłaty startowej wzrasta do 60 zł.
Ostateczny termin zamknięcia list startowych to 28 marca.
Po tym terminie nie będą przyjmowane zgłoszenia do biegu.

.
dodane 10.03.2014Biblioteka Główna MBP


Rusza Klub Młodego Dąbrowianina. Dołącz do nas!

Już w poniedziałek, 17 marca, o godz. 16.00 w dąbrowskiej Bibliotece Głównej odbędzie się pierwsze spotkanie Klubu Młodego Dąbrowianina, którego uczestnicy będą mieli okazję pogłębić wiedzę o naszym mieście i regionie. Dzieci poznają m.in. zawody, które wyginęły bądź odchodzą w zapomnienie, odwiedzą również najciekawsze miejsca w Dąbrowie Górniczej.

Zajęcia będą skłaniały do aktywnej formy pojmowania wiedzy poprzez zabawy ruchowe, warsztaty manualne czy spotkania z ciekawymi ludźmi związanymi z regionem. Udział w Klubie będzie też dla dzieci okazją do samodzielnego odkrywania przeszłości swojego miasta.
Inicjatywa Miejskiej Biblioteki Publicznej skierowana jest do wszystkich uczniów dąbrowskich szkół podstawowych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę o miejscu w którym żyją, wychowują się i dorastają. Cykliczne zajęcia regionalne będą odbywały się w każdy pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca o godz. 16.00 w Bibliotece Głównej (ul. Kościuszki 25). Koordynatorem spotkań Klubu Młodego Dąbrowianina jest Anna Oleksiak - pracownik MBP w Dąbrowie Górniczej.
Zapisy do Klubu Młodego Dąbrowianina pod nr tel. 32 262 52 81 lub w Czytelni dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. Kościuszki 25). Liczba miejsc ograniczona.

Dział Marketingu MBP

.
dodane 08.03.2014

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA


Po trudnym meczu przegraliśmy półfinał Pucharu Polski

W dwóch poprzednich latach w półfinale Pucharu Polski graliśmy z muszyniankami. W tegorocznej edycji los sprawił, że oba zespoły ponownie na siebie trafiły i ponownie mecz rozstrzygał się w tie-breaku. Dwa ostatnie półfinałowe starcia kończyły się naszymi zwycięstwami 3:2, teraz lepsze okazały się podopieczne Bogdana Serwińskiego.

Na początku spotkania siatkarki obu drużyn czuły wagę pojedynku i popełniały proste błędy. Dużą rolę odgrywała zagrywka, która często lądowała w aucie lub w siatce. Po pierwszej przerwie technicznej dąbrowianki, między innymi dzięki dobrej grze w bloku pasywnym, jak i punktowym, wypracowały sobie przewagę (16:11). Mineralne dwukrotnie zdołały nieco zniwelować straty, ale zanim udało im się doprowadzić do remisu, na tablicy wyników za każdym razem ponownie widniało wysokie prowadzenie MKS-u (20:16, 22:18). Muszynianki skutecznie broniły kolejne piłki setowe, a to w dużym stopniu dzięki Aleksandrze Jagieło, która zaserwowała dwa asy z rzędu (24:19, 24:22). Przy stanie 24:23 o drugi czas poprosił Nicola Negro. W końcu piątą piłkę setową na zwycięstwo zamieniła Rachael Adams (25:23).

Mimo że przez długą część partii inicjatywa należała do dąbrowianek, to w końcówce muszynianki pokazały, że nie zamierzają oddać tego meczu bez walki. Początek drugiej odsłony był wyrównany, a przełamanie nastąpiło po pierwszej przerwie technicznej, gdy przy serii zagrywek Ozge Cemberci wypracowaliśmy sobie przewagę (12:8). Na boisku trwała zacięta walka, ale cały czas utrzymywało się prowadzenie MKS-u (16:13). Po drugiej przerwie technicznej skuteczny plas Katarzyny Zaroślińskiej oraz dwa punktowe bloki sprawiły, że przewaga wzrosła (19:13). Wydawało się, że nasze siatkarki będą kontrolować wydarzenia na boisku, ale tak się nie stało, po bloku na Adams na tablicy pojawił się wynik 20:19. Mineralne jeszcze raz zdołały zniwelować straty do jednego punktu (21:20), ale w końcówce lepsze były dąbrowianki, które po pewnym ataku Elżbiety Skowrońskiej prowadziły w meczu już 2:0.

W trakcie dziesięciominutowej przerwy w szatni Muszynianki musiały paść mocno mobilizujące słowa, gdyż siatkarki tej drużyny nie tylko objęły prowadzenie, ale także niesamowicie cieszyły się po udanych akcjach (2:10). Mineralne bardzo dobrze spisywały się w obronie, podbijały wszystkie ataki naszych siatkarek. Serię rywalek przerwała dopiero Rachael Adams (3:10). Rozpędzona drużyna z Muszyny nie zamierzała się zatrzymać. Trener Nicola Negro zdecydował się na podwójną zmianę, na boisku przy stanie 6:14 pojawiły się Anna Kaczmar oraz powracająca po kontuzji Natalia Brussa. Jednak zmienniczki nie odmieniły losów seta, a trener zdecydował się na powrót do wyjściowego ustawienia. Powoli, ale skutecznie gra dąbrowianek poprawiała się, a w końcówce wróciła do poziomu z poprzednich odsłon. Jednak nie udało nam się odrobić wysokich strat.

Początek czwartej partii nie należał do udanych w wykonaniu dąbrowianek, przy stanie 0:3 o czas zmuszony był poprosić Nicola Negro. Przerwa przyniosła oczekiwany efekt, jego podopieczne sprawnie odrobiły straty, a po autowym ataku Karoliny Różyckiej wyszły na prowadzenie (4:4, 6:5). Od tego momentu gra naszego zespołu układała się zdecydowanie lepiej. Wypracowaliśmy sobie trzypunktowe prowadzenie, które cały czas utrzymywaliśmy. Jednak po skuteczniej kontrze Natalii Kurnikowskiej na tablicy pojawił się remis, który w kolejnej akcji zamienił się w prowadzenie Muszynianki. Punktowa seria Mineralnych trwała dalej, przerwała ją dopiero atakiem ze środka Rachael Adams (14:16). Mimo ambitnej walki Zagłębianek, utrzymywało się prowadzenie Mineralnych (16:20). Niestety, w końcówce nasze rywalki nie wypuściły już przewagi i wygranej z rąk.

Decydująca odsłona rozpoczęła się od zaciętej gry, ale proste błędy własne dąbrowianek zmusiły trenera Negro do szybkiej interwencji (3:6). Jednak muszynianki zdołały już złapać wiatr w żagle (4:9). Po efektownym "gwoździu" Rachael Adams trener Bodgan Serwiński zdecydował się wziąć czas (6:9). Po ataku w antenkę Jagieło na tablicy wyników pojawił się remis 9:9! W nerwowej końcówce nie zabrakło emocji. Po efektownym bloku Adams na Sylwii Wojcieskiej było 11:10, ale chwilę później przy zagrywce Magdaleny Mazurek wynik zmienił się na 11:13. Dąbrowianki zdołały dojść przeciwniczki i broniły kolejne piłki meczowe, niestety, nie zdołały przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę.

TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza - Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS Muszyna 2:3 (25:23, 25:22, 20:25, 19:25, 15:17)

MKS: Cemberci, Zaroślińska, Dziękiewicz, Adams, Skowrońska, Sassa, Strasz (libero) oraz Urban, Kaczmar, Brussa, Staniucha-Szczurek.

Muszynianka: Mazurek, Cvetanović, Plchotova, Wojcieska, Różycka, Jagieło, Maj (libero) oraz Kurnikowska, Jasińska, Mucha, Piątek.

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

=========================

Elżbieta Skowrońska (kapitan Tauronu Banimex MKS Dąbrowa Górnicza): Na pewno nie jesteśmy szczęśliwe. Mecz mógł się podobać. Na chłodno przenalizujemy co się stało. Na pierwszy rzut oka, według mojej subiektywnej opinii, myślę, że popełniłyśmy za dużo błędów własnych, a nasze rywalki popełniły ich mniej, grały bardziej cierpliwie i dlatego wygrały. Życzę dziewczynom z Muszyny zdobycia Pucharu Polski.

Aleksandra Jagieło (kapitan Polskiego Cukru Muszynianki Fakro Bank BPS Muszyna): Cieszymy się ogromnie z awansu do finału Pucharu Polski. W zeszłym roku nie udało nam się tego dokonać po porażce w półfinale właśnie z drużyną z Dąbrowy Górniczej. Rozpoczęłyśmy ten mecz dosyć nerwowo i bez agresji, dziesięciominutowa przerwa między drugim a trzecim setem była dla nas bardzo pomocna, powiedziałyśmy sobie, że nie mamy nic do stracenia, a możemy to spotkanie wygrać tylko po prostu musimy grać cierpliwie. Tak starałyśmy się grać. Gratuluję całemu zespołowi, bo każda z nas spełniła swoje zadanie i wszyscy razem ze sztabem trenerskim możemy cieszyć się z awansu.

Nicola Negro (trener Tauronu Banimex MKS Dąbrowa Górnicza): Gratuluję naszym rywalkom. Myślę, że po dwóch pierwszych setach nie było dla nich łatwe odwrócić losy spotkania, ponieważ na początku graliśmy bardzo dobrze, agresywnie. Ale kiedy powróciliśmy na parkiet po dziesięciominutowej przerwie, styl gry muszynianek się zmienił, grały bardziej cierpliwie i praktycznie nie popełniały błędów własnych. Natomiast my straciliśmy nieco agresji w zagrywce, ataku, graliśmy mało cierpliwie. W tie-breaku przegrywaliśmy trzy razy i trzy razy dochodziliśmy rywalki.

Bogdan Serwiński (trener Polskiego Cukru Muszynianki Fakro Bank BPS Muszyna): Dziękuję za gratulację. Moje podopieczne zagrały dzisiaj z wielką ambicją, determinacją i dzięki temu mogę powiedzieć: Polska - Włochy 1:1.

.
dodane 05.03.2014
X Festiwalu Nauki w WSB już wkrótce

Jak chronić się przed cyberprzestępczością? Co sprawia, że w męskich oczach jedne panie są mniej atrakcyjne od drugich? Jakie cechy czynią z mężczyzn pożądanych partnerów? Kim był "człowiek złej gęby", który wojskom carskim się nie kłaniał? Jak przekonać dzieci, by polubiły matematykę? W jaki sposób odnaleźć się w Świecie Dużych Danych? Czy kabłączki, katorgi i zausznice nadal są w modzie?

Uczestnicy X Festiwalu Nauki, który w dniach 24-30 marca br. odbędzie się jednocześnie w Dąbrowie Górniczej, Olkuszu, Cieszynie i Żywcu z pewnością poznają odpowiedzi na te i setki innych pytań, które nurtują ludzi ciekawych świata i nauki. W ramach wydarzenia zaplanowano blisko 100 wykładów, warsztatów oraz kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszących.

- W trakcie festiwalu każdy miłośnik nauki, niezależnie od wieku i zainteresowań, znajdzie coś dla siebie - zapowiada Magdalena Kot-Radojewska, koordynator wydarzenia, kierownik Biura Karier i Promocji Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. - Miłośników podróży przyciągnąć mogą wykłady dotyczące życia w Tanzanii czy Izraelu. Poznamy przepis na sukces tajwańskiej gospodarki. Na pasjonatów inżynierii czekają wykłady dotyczące sieci komputerowych, bezpieczeństwa teleinformatycznego, czy roli fal mózgowych w technologiach przyszłości. Nie zabraknie także ciekawych spotkań z psychologii i nauk społecznych. Na prawdziwą ucztę mogą liczyć miłośnicy astronomii i kosmologii. Zapraszamy nie tylko na pasjonujące warsztaty i wspólną obserwację nieba, ale przede wszystkim na wykład "Wszechświat daleko i blisko, czyli wyzwania współczesnej kosmologii", który wygłosi prof. dr hab. Anny Pollo z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Światowej sławy biocybernetyk prof. zw. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz zaprezentuje wykład "Inżynieria Biomedyczna - czyli jak nowoczesna technika może pomagać lekarzom?". Podczas debaty panelowej pt. "Czy są granice demokracji bezpośredniej", którą poprowadzi red. Jacek Żakowski spotkają się prof. Andrzej Rychard, prof. Tadeusz Sławek, prof. Jacek Wódź - wymienia Magdalena Kot-Radojewska.

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej organizuje Festiwal Nauki 2005r. Co roku honorowy patronat nad inicjatywą obejmuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Prezydent Dąbrowy Górniczej.

- Patronat honorowy tak wielu prestiżowych instytucji jest dla nas potwierdzeniem tego, że warto organizować Festiwal Nauki. Co roku też wydarzenie jest dofinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co jest dowodem na wysoką wartość merytoryczną tego wydarzenia. Obecnie organizowany - X Festiwal Nauki WSB - również jest dofinansowany z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - dodaje Magdalena Kot-Radojewska.

Z roku na rok Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej przyciąga coraz więcej pasjonatów nauki. We wszystkich dziewięciu edycjach Festiwalu udział wzięło ponad 100 tys. uczestników.

.
dodane 05.03.2014
SPOTKANIE PODRÓŻNICZE ..."Wyprawy na krańce ziemi... ""ANTARKTYKA - lodowce, słonie, pingwiny..."

opowiada EWA LIBERA - instruktor Polskiego Związku Alpinizmu, grotołaz dąbrowskiego Speleoklubu, podróżnik
25 marca 2014 r., godzina 18:00

Od kiedy sięgam pamięcią, zawsze w moich górskich i jaskiniowych wyprawach pojawiała się Ona...
Filigranowa, pewna swoich poczynań na linie, i nieustannie otoczona całą masą bezgranicznie jej ufających kursantów.
Góra Birów, Podzamcze, Tatry Zachodnie, Alpy - tam schodziły się nasze górskie fascynacje. Moje - instruktora sosnowieckiego Avenu - i Jej - instruktora Speleoklubu z Dąbrowy Górniczej.
Ewa pozostaje wierna swojej górskiej i podróżniczej pasji niezmiennie od lat, do dzisiaj.
Cieszę się na opowieść o Antarktyce, bo Ewa spędziła tam sporą część życia, a ja tam jeszcze nie byłem...
Lodowce, jaskinie, zwierzaki płetwonogie, słonie, lamparty, foki wedela, uchatki - to zobaczymy na zdjęciach. Posłuchamy, jak wygląda rok życia na stacji Arctowskiego i jak mieszka się na wysuniętej bazie arktycznej Lions Rump...

Grzegorz Kuśpiel

Zapraszają:
Dyrektor Muzeum Miejskiego "Sztygarka" i Gospodarz spotkań

Wstęp 2,50 zł


Dział Marketingu i Edukacji
Muzeum Miejskiego "Sztygarka"

.
dodane 05.03.2014
Bezpłatne porady specjalistów w MCI w marcu

Prezentujemy harmonogram bezpłatnego poradnictwa specjalistycznego w Miejskim Centrum Informacji w C.H. Pogoria. W marcu dyżurować będzie m. in. prawnik, psycholog, doradca zawodowy i obywatelski.

W nowym roku kontynuowane są spotkania ze specjalistami w Miejskim Centrum Informacji prowadzonym przez Fundację Godne Życie. Na pytania, problemy i wątpliwości mieszkańców miasta czekać będą specjaliści, którzy oferują garść cennych porad i pomocną dłoń. W marcu do prowadzonego przez Fundację Godne Życie MCI wraca ze swoimi poradami także prawnik.
7 marca od godziny 14:00 w MCI osoby walczące o uczciwą reklamację spotkać się mogą z panią Danutą Mikodą, Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumentów. Pani rzecznik, udzieli wszystkim zainteresowanym cennych porad prawnych z zakresu prawa konsumenckiego.
Doradcę zawodowego, który pomoże między innymi w napisaniu CV, doradzi, co zrobić by dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i podpowie gdzie rozglądać się za ofertami pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami spotkać będzie można w MCI 14 i 28 marca. Z kolei 6 i 20 marca swoją pomoc oferować będzie psycholog.
Brakuje przejścia dla pieszych? Zbyt duży hałas w miejscu zamieszkania? Brak ławeczek przy parku? A może za mało patroli policyjnych? O możliwościach wpływu mieszkańców na miasto, w którym żyją i interwencjach w kwestiach, które ich bezpośrednio dotyczą informować będzie doradca obywatelski. Na aktywnych społecznie i obywatelsko mieszkańców 17 i 24 marca czekał będzie pan Łukasz Kolber, wiceprezes dąbrowskiej Fundacji Godne Życie.
18 marca pomoc uzyskają osoby niepełnosprawne. Na stanowisku dyżurować będzie dąbrowskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Bezradnych Życiowo "Linia". Doradca udzieli zainteresowanym informacji na temat możliwości uzyskania wsparcia, poinformuje o prawach, ulgach i przywilejach oraz pomoże w rozwiązywaniu innych problemów, z którymi walczą osoby niepełnosprawne.
25 marca pomoc uzyskają ci, którzy chcieliby zasięgnąć porady prawnej. Radca prawny powraca do Miejskiego Centrum Informacji po noworocznej przerwie. Zmienia się dzień dyżuru. Począwszy od marca prawnik dzielić się będzie swoimi fachowymi informacjami z interesantami w każdy ostatni wtorek miesiąca.
Szczegółowy harmonogram spotkań w marcu:

" Rzecznik Praw Konsumenta- 07.03 - 14:00-15:30
" psycholog -06.03. -12.00-15.00.
20.03. -12:00-15:00,
" doradca obywatelski - 17.03. - 15:30-18:30
24.03. -15:30-18:30
" ekolog- 11.03. - 17:00-18:00
18.03. - 17:00-18:00
25.03. - 17:00-18:00
" doradca zawodowy - 14.03. - 12:00-15:00
28.03. - 12:00-15:00
" doradca ds. niepełnosprawności - 18.03. - 15:00-17:00
" radca prawny- 25.03. - 15:30-17:30

Skorzystanie z powyższych porad obywa się bez zapisów. Szczegółowe informacje można uzyskać drogą mailową pod adresem: info@dabrowa-gornicza.pl, info@fundacjagodnezycie.eu
Osoby, które chciałyby skorzystać w porady prawnej w innym terminie zapraszani są do Dąbrowskiej Poradni Prawnej prowadzonej przez Fundację Godne Życie.
Bezpłatne porady udzielane są w czwartki od 15:30 - 17:30 w budynku ZHP przy ul. Królowej Jadwigi 8. Do Poradni Prawnych obowiązują zapisy. Zapisy dokonywane są na tydzień przed planowaną wizytą telefonicznie pod numerem Tel. 511-983-448 lub przez kontakt osobisty w placówce Fundacji Godne Życie przy ul. Kr. Jadwigi 8.
Spotkania ze specjalistami finansowane są częściowo z środków pozyskanych przez Fundację Godne Życie z 1% podatku. Należy pamiętać, że każdy z nas może przekazać swój 1% podatku na dowolną Organizację Pożytku Publicznego (w przypadku Fundacji Godne Życie - KRS 0000139088). Wysokość kwoty nie ma znaczenia. Każdy gest jest na wagę złota.
Poza prowadzeniem Miejskiego Centrum Informacji Fundacja Godne Życie otacza swoją opieką dzieci i młodzież z rodzin potrzebujących wsparcia, zamieszkujących Dąbrowę Górniczą. Celem Fundacji jest nadanie życiu młodych ludzi nowego sensu, pasji oraz motywacji do realizacji swoich ambicji i rozwoju. Poprzez dostarczanie kompleksowej pomocy w jej świetlicach pełni zaangażowania, dzień po dniu organizacja zapewnia swoim podopiecznym to, czego najbardziej potrzebują - ciepło rodzinne.


.
dodane 05.03.201420140301_A


Rotmistrz Witold Pilecki - OCHOTNIK DO AUSCHWITZ

wystawa czasowa od 28 lutego 2014 roku, Muzeum Miejskie "Sztygarka"

Serdecznie zapraszamy

do odwiedzenia wystawy poświęconej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu,
oficerowi Wojska Polskiego,
współzałożycielowi Tajnej Armii Polskiej, dobrowolnemu więźniowi KL Auschwitz,
oficerowi Komendy Głównej Armii Krajowej i "NIE",
więźniowi politycznemu, który stał się ofiarą mordu sądowego okresu stalinowskiego.

Twórcą wystawy jest Stowarzyszenie Solidarność Walcząca.

Dział Marketingu i Edukacji
Muzeum Miejskiego "Sztygarka"

.
dodane 04.03.2014
Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" prosi o wsparcie 1% podatku dla Jakuba Wereda

na dalsze: diagnozę, leczenie i rehabilitację. Są one niezbędne, aby mógł robić to co jego koledzy, był przez nich rozumiany i akceptowany.

Pięcioletni Kubuś codziennie wkłada w to mnóstwo pracy.

Na co dzień walczy ze stereotypiami, obniżonym napięciem mięśniowym skoliozą oraz brakiem koncentracji. Jego odmienność neurologiczna to zespół Aspergera i towarzyszący mu zespół charakterystycznych zachowań. Aktualne wyniki badań ujawniły toksoplazmozę, boreliozę, paciorkowca, zatrucie metalami ciężkimi, cytomegalię.

Jakub wymaga kosztownych badań diagnostycznych, leków, a także terapii z wieloma specjalistami. Powyższe działania muszą mieć jednocześnie zachowaną odpowiednią systematykę. Do tego potrzebne są ogromne nakłady finansowe.

Jeśli macie Państwo zaprzyjaźnione firmy poproście o pomoc dla Kubusia. Wielka korporacja, wasz stomatolog, krawcowa czy kosmetyczka. Oczywiście to nie muszą być firmy. Każdy może dokonać takiej wpłaty.

Pomóż Kubusiowi. Podaruj 1% podatku z rozliczenia rocznego (PIT-37)

Dane dla wpłat bezpośrednich:

FUNDACJA DZIECIOM "ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ", ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa
Bank BPH SA 61 1060 0076 0000 3310 0018 2660 koniecznie z dopiskiem: 22846 Jakub Wereda - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

Pieniądze trafią na subkonto Jakuba w Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" której jest podopiecznym.
Z góry dziękujemy za każdą złotówkę przekazaną na subkonto Kubusia.

Fundacja w imieniu Kuby i jego rodziców
www.dzieciom.pl/22846

.
dodane 04.03.2014
Śląsk czy Poznań?
Pomóż namówić inwestora do wyboru Śląska!
www.facebook.com/ZaangazujmySlask

W marcu pierwszy raz w historii regionu dosłownie każdy mieszkaniec będzie mógł pomóc w przekonaniu inwestora zagranicznego do stworzenia na Śląsku co najmniej 250 miejsc pracy. O wyborze Katowic bądź Poznania zdecyduje frekwencja i kompetencje osób, które 12 marca (środa) przyjdą na specjalne targi pracy. Właśnie ruszyła akcja promocyjna ZAANGAŻUJMY Śląsk.

***
- Marketing wirusowy, marketing szeptany, czy poczta pantoflowa - nieważne jak nazwiemy ten pomysł. Najzwyczajniej poprosimy mieszkańców Śląska o dosłownie kilka minut wysiłku, który może przynieść wymierne korzyści dla nas wszystkich - Marcin Stańczyk, Urząd Miasta Katowice.
***

Co najmniej 250 miejsc pracy w różnym wymiarze czasu - to oferta firmy Teleperformance, która chce w Katowicach bądź Poznaniu utworzyć swój nowy oddział obsługujący rynek niemiecki. Szanse zatrudnienia mają osoby znające niemiecki w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację. Jednym z najważniejszych elementów decydujących o ostatecznym wyborze lokalizacji będzie przebieg targów pracy, które Grupa Teleperformance zorganizuje w obu miastach - 12 marca w Katowicach (godz. 10.00-20.00 w hotelu Novotel) i 14 marca w Poznaniu.

- Inwestor chce porozmawiać z potencjalnymi pracownikami i poznać ich poziom języka niemieckiego, kompetencje komunikacyjne i umiejętności szybkiego przyswajania nowej wiedzy. Im więcej osób spełniających oczekiwania przyjdzie na spotkanie w Katowicach, tym większa będzie szansa, że inwestycja zostanie zlokalizowana właśnie na Śląsku - mówi Mateusz Skowroński, Pełnomocnik Prezydenta Katowic ds. Inwestorów Strategicznych.

Niemieckojęzyczne centrum obsługi klienta ma powstać już w połowie 2014 r.

- Szacujemy, że na 250 osób, które mogą znaleźć zatrudnienie dzięki temu projektowi, około 200 będą stanowiły osoby spoza Katowic. Tak przynajmniej wynika z danych płynących z firm, które dotychczas już zainwestowały w Katowicach, a w których około 80 proc. zatrudnionych to osoby spoza Katowic - mówi Marcin Stańczyk, Kierownik Referatu Wdrażania Strategii i Promocji Wewnętrznej Wydziału Promocji Urzędu Miasta Katowice. - Teleperformance we własnym zakresie prowadzi działania informujące o spotkaniu 12 marca, jednak aby zwiększyć szanse na wybór naszej lokalizacji, zdecydowaliśmy zrealizować dodatkową kampanię - dodaje.

Celem kampanii jest dotarcie z informacją o marcowych targach do jak największej liczby osób znających język niemiecki i zainteresowanych angażem w firmie Teleperformance.

- Nasza działania w 100 proc. opieramy na zaangażowaniu mieszkańców regionu oraz urzędów i instytucji. Chcemy, aby jak największa liczba osób poświęciła parę chwil i wsparła projekt. Wierzymy, że się uda - mówi Marcin Stańczyk. - Przygotowując nasze działania tyle razy używaliśmy terminów "zaangażowanie osób i instytucji" czy "angaż do nowej pracy", że w momencie podjęcia decyzji o nazwie projektu, najbardziej naturalną nazwą wydało nam się ZAANGAŻUJMY ŚLĄSK.

Głównym miejscem, w którym prowadzony będzie projekt jest fan strona www.facebook.com/ZaangazujmySlask W najbliższych 12 dniach regularnie będą pojawiały się na niej informacje o kolejnych działaniach realizowanych w ramach kampanii.

***
Trzy sposoby zaangażowania:

Opcja nr 1.
TY znasz język niemiecki i szukasz pracy
W środę 12 marca o godz. 10.00 przyjdź do Katowic na targi pracy. Jeśli znajdziesz chwilę, przypomnij sobie niemiecką gramatykę i słówka ;-) Jeśli nie wiesz, jak ocenić swój poziom znajomości języka, skorzystaj z naszego testu na fan stronie.

Opcja nr 2.
Znasz KOGOŚ władającego językiem niemieckim i szukającego pracy
Wyobraź sobie, że znajomy mówi Ci o ciekawej ofercie pracy. Fajne? No właśnie. Bezpośrednia rozmowa będzie najlepszym sposobem na poinformowanie osób, które mogłyby być zainteresowane przybyciem do Katowic 12 marca. Jeśli jesteś zajęty, możesz zatelefonować, albo napisać wiadomość na Facebooku, maila lub SMS.

Opcja nr 3.
Nie znasz NIKOGO znającego język niemiecki i szukającego pracy, ALE chcesz się zaangażować
I tak możesz pomóc! Udostępniaj posty z naszego profilu na swojej ścianie, komentuj i lajkuj nasze wpisy. Dodatkowo do 12 marca wzbogać swojego avatara (to ten obrazek przy Twoim nazwisku ;-)) o grafikę naszej akcji.
A może sam masz pomysł, jak można jeszcze pomóc?

Uwaga! Opcję nr 1 można łączyć z nr 2 i nr 3. Opcję 2 z opcją 3. ;-)

***


O projekcie

ZAANGAŻUJMY ŚLĄSK to inicjatywa mająca zaktywizować region i pokazać, że dosłownie każdy mieszkaniec może pomóc w przekonaniu inwestora zagranicznego do stworzenia 250 miejsc pracy w naszym województwie.

W informowanie o tej możliwości chcemy ZAANGAŻOWAĆ jak największą ilość prywatnych osób. Naszą bazą jest profil facebookowy www.facebook.com/ZaangazujmySlask. Udostępniajcie, lajkujcie, wysyłajcie o nim wiadomości! Im więcej osób z właściwymi umiejętnościami przyjdzie na spotkanie 12 marca do Katowic, tym większa jest szansa, że 250 z nich zostanie ZAANGAŻOWANYCH do pracy w nowym oddziale firmy stworzonym w stolicy regionu.

Ostatnia forma zaangażowania, na którym nam zależy to ZAANGAŻOWANIE jak największej ilości miast z naszego województwa. W katowickich oddziałach międzynarodowych firm średnio tylko 1 na 5 pracowników to katowiczanin. Pozostali to mieszkańcy Sosnowca, Chorzowa, Rybnika czy Częstochowy itd. Wspólne działanie leży w naszym wspólnym interesie.

Animatorem projektu ZAANGAŻUJMY ŚLĄSK jest Urząd Miasta Katowice.

Centrum Handlowe Pogoria
Centrum Handlowe Pogoria w Dąbrowie Gorniczej jest największym centrum handlowo-rozrywkowym w rejonie Zagłebia Dąbrowskiego. Centrum, zlokalizowane przy ulicy Jana III Sobieskiego, liczy 30 000 m2 powierzchni handlowej. Mieąci ok. 80. sklepow znanych polskich i międzynarodowych marek, liczne punkty usługowe i gastronomiczne, hipermarket oraz pięciosalowe kino Helios. Projekt architektoniczny Pogorii powstał przy współudziale brytyjskiej firmy Chapman Taylor oraz francuskiej - Saguez. Centrum zostało oddane do użytku w 2008 roku.

Dąbrowa Gornicza, 3 marca 2014 r.

.
dodane 03.03.2014
DZIEŃ KOBIET W CH POGORIA

W najbliższą sobotę, 8 marca w CH Pogoria w Dąbrowie Gorniczej na wszystkie Panie czekają specjalne atrakcje. W dniach 5-8 marca, klientki Pogorii będą też mogły wziąć udział w konkursie, w ktorym nagrodą jest wizyta w SPA dla dwoch osob. Z okazji Dnia Kobiet w CH Pogoria pojawią sią specjalne kąciki mody, urody i zdrowia. Klientki będą mogły skorzystać między innymi z porad stylistki i dietetyka, a także z bezpłatnych usług makijażystki i stylistki paznokci. Na terenie centrum odbędą się rownież pokazy fitness. Z myślą o Paniach odwiedzających Pogorię ze swoimi pociechami, zorganizowany zostanie też kacik zabaw dla najmłodszych.

Dodatkową atrakcją związaną z Dniem Kobiet jest konkurs "Przyjaciółki w SPA". Mogą wziąć w nim udział wszystkie klientki Pogorii, ktore zgłoszą się w punkcie konkursowym wraz z bliską sobie kobietą (mamą, siostrą, przyjaciółką), wykonają z nią wspolne zdjęcie i odpowiedzą na pytanie, dlaczego to właśnie one powinny wygrać pakiet SPA o wartości 1500 zł dla dwoch osob. Warunkiem udziału w konkursie jest okazanie paragonu potwierdzającego zakupy w CH Pogoria na kwotę minimum 50 złotych. Konkurs rozpocznie się 5 marca, a jego rozstrzygnięcie nastąpi 8 marca około godziny 18.
Partnerami akcji promocyjnej są: Douglas, Inglot oraz Centrum Formy.
Serdecznie zapraszamy do CH Pogoria!

Centrum Handlowe Pogoria
Centrum Handlowe Pogoria w Dąbrowie Gorniczej jest największym centrum handlowo-rozrywkowym w rejonie Zagłebia Dąbrowskiego. Centrum, zlokalizowane przy ulicy Jana III Sobieskiego, liczy 30 000 m2 powierzchni handlowej. Mieąci ok. 80. sklepow znanych polskich i międzynarodowych marek, liczne punkty usługowe i gastronomiczne, hipermarket oraz pięciosalowe kino Helios. Projekt architektoniczny Pogorii powstał przy współudziale brytyjskiej firmy Chapman Taylor oraz francuskiej - Saguez. Centrum zostało oddane do użytku w 2008 roku.

Dąbrowa Gornicza, 3 marca 2014 r.

.
dodane 01.03.2014

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA


Zmiana na stanowisku dyrektora sportowego Miejskiego Klubu Siatkarskiego S.A.

Kawka zamiast Karlika.

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 01.03.2014

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA


3 marca rozpoczynamy sprzedaż biletów na ćwierćfinały mistrzostw Polski

Sprzedaż biletów na dwa pierwsze ćwierćfinałowe spotkania mistrzostw Polski rozpoczniemy w poniedziałek 3 marca o godzinie 10:00. Mecze z BKS-em odbędą się w hali "Centrum" najprawdopodobniej 16 i 17 marca (niedziela i poniedziałek), ale ostateczne daty zostaną jeszcze potwierdzone na naszej stronie internetowej.

Po tym jak zakończą się rozgrywki Pucharu Polski nasze siatkarki rozpoczną walkę w play-offach Orlen Ligi. Przed nimi bardzo ważne pojedynki, w pierwszej rundzie zmierzą się z dobrze znaną drużyną BKS-u Aluprof Bielsko-Biała. Już 3 marca ruszy sprzedaż biletów na te spotkania.

Droga do ligowego finału będzie długa i trudna do przebycia. Już na jej początku przyjdzie nam się zmierzyć z BKS-em Aluprof Bielsko-Biała, który w trakcie sezonu zasadniczego pokazał się z dobrej strony. W obecnym sezonie Orlen Ligi w Bielsku-Białej triumfowały nasze siatkarki, które w rewanżu musiały uznać wyższość przeciwniczek. Jak będzie tym razem?

Dzięki temu, że na zakończenie rund zasadniczych uplasowaliśmy się w ligowej tabeli wyżej od BKS-u, to rywalizację w ramach ćwierćfinału Orlen Ligi rozpoczniemy we własnej hali. Na trybunach nie może zabraknąć Was, czyli naszych wspaniałych kibiców. Z Waszym dopingiem siatkarki są w stanie pokonać rywalki i wykonać kolejne kroki ku ligowemu finałowi!

Bilety na wszystkie spotkania naszej drużyny rozgrywane w hali "Centrum" można zakupić za pośrednictwem naszej oficjalnej strony oraz w stacjonarnym Sklepie Kibica w Aqua Parku "Nemo".

Ceny biletów zależą do ich kategorii. Bilety kategorii VIP (sektory F, G oraz I) kosztują 25 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy). Bilety w sektorach od A do E są dostępne w cenie 19 zł (normalny), 15 zł (ulgowy), 45 zł (rodzinny 2+1), 47 zł (rodzinny 2+2). Bilety w sektorach od M do X za wyjątkiem U kosztują 15 zł (normalny), 12 zł (ulgowy), 35 zł (rodzinny 2+1), 37 zł (rodzinny 2+2).

Bilet ulgowy przysługuje emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym wraz z ich opiekunami oraz osobom posiadającym legitymację szkolną lub studencką do 26 roku życia. Natomiast bilet rodzinny przysługuje dwóm osobom dorosłym odpowiednio z jednym lub dwojgiem dzieci do 14 roku życia. Dzieci do 4 roku życia nie muszą posiadać biletu pod warunkiem, że przez cały czas trwania meczu będą siedzieć na kolanach rodzica lub opiekuna.

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 01.03.2014

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA


Fundacja Godne Życie szuka OPP z Dąbrowy Górniczej do wspólnej kampanii

W związku z niezwykłym czasem, jakim jest dla każdej Organizacji Pożytku Publicznego przełom marca i kwietnia Fundacja Godne Życie planuje wystartować z kampanią "Zostań Miejskim Superbohaterem - zostaw 1% w Dąbrowie Górniczej". Organizacja zwraca się do dąbrowskich OPP z propozycją współpracy przy współtworzeniu kampanii.

Kampania daje dąbrowskim organizacjom możliwość promocji swojej działalności oraz szansę wyjścia do mieszkańców miasta ze swoją ofertą. Jako organizacja funkcjonująca na terenie Dąbrowy Górniczej Fundacja Godne Życie pragnie, aby 1% podatku mieszkańców miasta pozostał w lokalnym środowisku samorządowym. Wieloletnie doświadczenie i pełnienie funkcji organizacji skupiającej wokół siebie dużą liczbę lokalnych organizacji partnerskich nauczyło FGŻ, że najlepsze efekty przynosi ścisła współpraca w realizacji wspólnego celu.
Od kwietnia 2013 roku dąbrowska organizacja prowadzi Miejskie Centrum Informacji w Centrum Handlowym Pogoria i właśnie w tym miejscu planuje skupić swoją kampanię. Kampania zakłada cykliczne prezentacje działalności dąbrowskich OPP przy stoisku informacyjnym miasta, artykuły w lokalnych mediach oraz promocję kampanii w mediach społecznościowych.

W razie zainteresowania udziałem w kampanii "Zostań Miejskim Superbohaterem - zostaw 1% w Dąbrowie Górniczej" bądź jakichkolwiek pytań organizacje proszone są o kontakt pod adresem mailowym biuro@fundacjagodnezycie.eu lub numerem telefonu 505582720. Fundacja Godne Życie prosi o wstępne podanie interesującego terminu prezentacji działań organizacji. Dla ułatwienia podajemy godziny funkcjonowania Miejskiego Centrum Informacji:

Poniedziałek -Piątek: 11.00-19.00
Sobota: 10.00-17.00
Niedziela: 11.00-17.00

Fundacja Godne Życie od 11 lat otacza swoją opieką głównie dzieci i młodzież z rodzin potrzebujących wsparcia, zamieszkujących Dąbrowę Górniczą. Celem Fundacji jest nadanie życiu młodych ludzi nowego sensu, pasji oraz motywacji do realizacji swoich ambicji i rozwoju. Poprzez dostarczanie kompleksowej pomocy w jej świetlicach pełni zaangażowania, dzień po dniu organizacja zapewnia swoim podopiecznym to, czego najbardziej potrzebują - ciepło rodzinne. Fundacja Godne Życie poprzez swoją działalność ma także swój udział w budowaniu lokalnego społeczeństwa obywatelskiego.

Udział w tej niezwykłej inicjatywie służyć będzie wniesieniu potężnego wkładu w budowanie przewagi dąbrowskiego sektora pozarządowego, opartego na ścisłych więzach współpracy i wzajemnej integracji działań na rzecz lokalnego środowiska.
Dawid Podsiadlo - 4:30