-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2014 LUTY
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ


Dawid Podsiadlo - 4:30

.
dodane 27.02.2014
Spotkanie z Januszem Korwin-Mikke
"Nonsensy dzisiejszej gospodarki"

Oddział dąbrowski KNP oraz Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej serdecznie zapraszają na spotkanie z prezesem Kongresu Nowej Prawicy panem Januszem Korwin-Mikke.

Spotkanie odbędzie się w dniu 6 marca (czwartek) o godz. 16.00. w Audytorium Maximum Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej (ul. Cieplaka 1 c).

Temat wykładu J. Korwin-Mikke: "Nonsensy dzisiejszej gospodarki".

.
dodane 25.02.2014Biblioteka Główna MBP


TZN w sieci sztuki

Dąbrowska książnica i Techniczne Zakłady Naukowe w Dąbrowie Górniczej zapraszają na wernisaż wystawy "TZN w sieci sztuki", który odbędzie się 4 marca o godz. 17.00 w Galerii Klubowej dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25).

Wystawa prezentuje osiągnięcia młodych ludzi, którzy przygodę ze sztuką i pasję twórczą rozwijają w Technicznych Zakładach Naukowych. Uczniowie pod okiem pedagogów rysują i malują, projektują, tworzą grafikę komputerową, rejestrują wydarzenia za pomocą kamery i aparatu, tworzą filmy, występują w kabarecie, zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach artystycznych. Przygotowują się do zawodu, ale myślą też o dalszej edukacji, uczestniczą w projektach i praktykach zagranicznych.

Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej jest drugą tego typu prezentacją osiągnięć uczniów. Wśród eksponowanych prac oprócz rysunku, liternictwa, kompozycji, projektowania graficznego, fotografii oraz grafiki komputerowej znajdziemy również obiekty codziennego użytku, którym uczniowie dali nowe artystyczne życie.

Nauczyciele prowadzący: Sylwia Nowak, Martyna Nowak, Anna Szczerba, Marta Wiltosińska, Grażyna Zabiegała, Danuta Porc, Zenon Kociołek, Krzysztof Sulej.

Wystawę "TZN w sieci sztuki" będzie można oglądać od 4 do 30 marca 2014 r. w Galerii Klubowej i holu dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25).

.
dodane 25.02.2014
Ruszyły duże inwestycje w sieć ciepłowniczą

TAURON Ciepło za 118,9 mln zł realizuje największą w historii województwa śląskiego modernizację sieci ciepłowniczej. Do końca 2022 r. spółka planuje wydać na ten cel 492 mln zł. Inwestycje są niezbędne, aby zapewnić ciągłość dostaw ciepła oraz zagwarantować ich wysoką jakość.

TAURON Ciepło podpisał 25 lutego z przedstawicielem konsorcjum firm Energoterm i Ace Instal wartą 26,8 mln zł umowę na realizację drugiego etapu prac w projekcie pn. "Modernizacja systemu ciepłowniczego Gmin: Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Będzin i Czeladź". W sumie rozpoczęta w 2013 r. inwestycja doprowadzi do przebudowy 23,5 km podziemnej sieci ciepłowniczej i zewnętrznych instalacji odbiorczych oraz modernizacji 7,5 km sieci naziemnej. Dodatkowo wybudowane zostaną 153 indywidualne węzły, czyli zespoły urządzeń łączących sieć cieplną z instalacją wewnętrzną obiektu.

- Realizujemy duże projekty inwestycyjne w obrębie źródeł, jednak dopiero efektywna i rozległa sieć dystrybucyjna zagwarantuje niezawodny przesył naszego ciepła do obecnych klientów oraz dotarcie do nowych. To największa inwestycja w sieć ciepłowniczą w historii regionu. Warte 118,9 mln zł, realizowane w zagłębiowskiej części województwa, prace to jednak tylko część naszych planów.
Do 2022 r. ta kwota w sumie sięgnie blisko 500 mln zł - mówi Joanna Schmid, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. strategii i rozwoju. - Tak znaczący wzrost jest możliwy dzięki efektom wynikającym z obecności spółki TAURON Ciepło w naszej Grupie, w tym zwiększeniu dostępnych środków własnych oraz możliwości w zakresie pozyskiwania funduszy zewnętrznych - dodaje.

W latach 2000-2010 sumarycznie PEC Katowice i PEC Dąbrowa Górnicza średnio wydawały na inwestycje w sieci 11,5 mln zł rocznie. Od momentu połączenia obu spółek pod marką TAURON Ciepło kwota wzrosła do 46 mln zł, a w latach 2015-2022 powinna wynieść ok. 44 mln zł w skali roku.

- Ponad 70 proc. długości sieci objętych projektem ma więcej niż 21 lat, a najstarsze odcinki mają ich ponad 40. Powoduje to, że straty ciepła wynoszą ponad 13 proc. Dążymy do zmniejszenia strat do poziomu 8-9 proc. Oprócz znacznego obniżenia strat ciepła w trakcie przesyłu, realizacja inwestycji znacząco poprawi wskaźniki awaryjności sieci, ograniczy koszty eksploatacji, zmniejszy zużycie energii pierwotnej i podniesie poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo szacuje się, że do śląskiej atmosfery rocznie trafi blisko 24 tony mniej dwutlenku węgla -- mówi Henryk Borczyk, prezes zarządu TAURON Ciepło.

Warta 118,9 mln zł. inwestycja pt. "Modernizacja systemu ciepłowniczego Gmin: Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Będzin i Czeladź" w kwocie 41,8 mln zł jest dofinansowana z środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie projektu rozpoczętego 15 stycznia 2013 r. planowane jest na 31 grudnia 2014 r.

Więcej informacji o projekcie na stronie www.pois.gov.pl

.
dodane 25.02.2014

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA


Przed turniejem finałowym Pucharu Polski
zmierzymy się z silnym rywalem

Po wywalczeniu awansu do turnieju finałowego krajowego pucharu nasza drużyna nie marnuje czasu, do najważniejszych spotkań Pucharu Polski będzie bowiem przygotowywać się w starciu z bardzo wymagającym rywalem jakim jest Rabita Baku.

We wtorek 25 lutego nasz zespół wyleci do Baku, gdzie będzie przebywał do niedzieli 2 marca. W tym czasie rozegramy dwa sparingi z zespołem Rabity Baku. - W Baku będziemy szlifować swoją formę przed turniejem finałowym Pucharu Polski. Również Rabita będzie przygotowywać się do ważnych dla tego zespołu spotkań, które rozegrają w ramach Final Four Ligi Mistrzyń - wyjaśnił trener Nicola Negro.

Dyrektor sportowy Robert Karlik nie ukrywa, że o wyjeździe zadecydowały względy szkoleniowe. - Mamy teraz troszeczkę czasu, żeby przygotować do turnieju finałowego Pucharu Polski. Trenerzy doszli do wniosku, że sparingi z Rabitą nam pomogą. Niebagatelnym argumentem tego wyjazdu był również fakt, że to Rabita nas zaprosiła na rozegranie tych spotkań kontrolnych - powiedział. Czy wyjazd do Azebrejdżanu przed najważniejszą częścią sezonu nie jest obarczony zbyt dużym ryzykiem, jakie zostało poniosione w związku z przedsezonowym wyjazdem na tournée do USA? - Przede wszystkim wyjazd do USA trwał dwa tygodnie, a nawet więcej. W tym przypadku jedziemy do Baku na kilka dni, po to by rozegrać sparingi ważne zarówno dla nas, jak i dla Rabity. Dla obu stron jest to po prostu szkoleniowy wyjazd. Myślę, że przelot jest jedyną uciążliwością, a sparingi z tak klasową drużyną dużo nam dadzą.

Dokładne terminy meczów kontrolnych zostaną ustalone w Baku.

W obecnym sezonie w Rabicie występują takie siatkarskie sławy jak Katarzyna Skowrońska-Dolata, Katarzyna Skorupa, Rachel Rourke, Foluke Akinradewo, Sanja Starović czy Natasza Krsmanović.

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 25.02.2014

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA


Awansowaliśmy do turnieju finałowego
Pucharu Polski!

Potężna dawka emocji towarzyszyła rewanżowemu spotkaniu w ramach ćwierćfinału krajowego pucharu. Po tym jak Impel objął prowadzenie w meczu 2:1 w ruch poszły kalkulatory, co miało na celu obliczenie różnicy w małych punktach. Obliczenia te okazały się jednak niepotrzebne, gdyż nasze siatkarki udowodniły swoją wyższość na parkiecie, doprowadzając do tie-breaka!

Początek premierowej odsłony był zacięty. Gdy wydawało się, że gospodynie przejmą inicjatywę, w pole zagrywki weszła Elżbieta Skowrońska i to przy jej serwisie prowadzenie przeszło na stronę naszej drużyny (6:8, 7:11). Każda kolejna zwycięska akcja jeszcze bardziej napędzała nasz zespół, który powoli, ale skutecznie nabierał rozpędu. Dobrze funkcjonowały atak, obrona oraz blok, co przekładało się na wynik. Po asie serwisowym Joanny Staniuchy-Szczurek prowadziliśmy 16:10. Nasze siatkarki nie zwalniały tempa, a ich gra mogła się podobać. Wrocławianki poderwały się do walki i dzięki serii punktowej znacząco zniwelowały swoje straty (17:18). Dąbrowianki obudziły się z chwilowego marazmu i odbudowały swoją przewagę (17:21). Emocje jeszcze powróciły w tej odsłonie, gospodynie ponownie zmniejszyły różnicę punktową do zaledwie jednego "oczka" (20:21). W samej końcówce Zagłębianki znowu zdołały odskoczyć, ich rywalki dzielnie walczyły broniąc piłki setowe, ale ataku Rachael Adams już nie zdołały podbić (23:25).

Dzięki zwycięstwu w pierwszej partii od turnieju finałowego Pucharu Polski dzielił nas tylko i aż jeden wygrany set. Pewnym było, że Impel nie podda się bez walki. Druga odsłona rozpoczęła się dla dąbrowianek bardzo dobrze, gdyż prowadziły one 6:2. Podopieczne Tore Aleksandersena poderwały się do walki, przez co na boisku wywiązała się zacięta gra. Między innymi nieskuteczne ataki Zagłębianek sprawiły, że Impel objął prowadzenie (14:11). Mimo że siatkarki Nicoli Negro zdołały dojść rywalki, to te ponownie odskoczyły, wykorzystując swoją dobrą grę w bloku (15:14, 19:14). Gdy wrocławianki pewnie zmierzały do wygranej w tym secie, nasza drużyna rozpoczęła niwelowanie strat (21:19). Końcówka, tak jak i cały mecz, była emocjonująca, ale tym razem na swoją korzyść rozstrzygnęły ją nasze przeciwniczki (25:21).

Mimo że początek trzeciej partii był zacięty, to Impel dość szybko wypracował sobie przewagę (8:5). Gra naszego zespołu nie wyglądała efektownie, w niektórych akcjach brakowało również skuteczności w ataku (12:8). Gra od dłuższego momentu była jednak szarpana, a w tym momencie serię punktową zanotował MKS, tym samym niwelując straty do jednego "oczka". Po kolejnej serii Impel odbudował swoją przewagę, a przy stanie 19:14 o czas poprosił Nicola Negro. Niestety, wrocławianki niesione dopingiem kibiców powiększyły prowadzenie i były o krok od triumfu (21:14). W tej odsłonie Impelki triumfowały pewnie, bo do 17.

Wrocławianki wciąż do awansu potrzebowały dwóch setów, natomiast nasze siatkarki jednej zwycięskiej partii lub. 17 małych punktów. Nic dziwnego, że od samego początku te odsłona była niesamowicie zacięta. Co ważne, inicjatywa należała do dąbrowianek (3:6). Po pierwszej przerwie technicznej wynik oscylował wokół remisu, a gospodynie raz po raz niwelowały straty. Po punktowym bloku nasze siatkarki prowadziły 17:12. Wydawało się, że ta partia padnie łatwym łupem dąbrowianek, ale przy zagrywce Makare Wilson rywalki zniwelowały straty, a to w znaczącym stopniu dzięki skutecznemu blokowi (19:21). Po asie Frauke Dirickx na tablicy pojawił się wynik 21:22, a o czas poprosił Nicola Negro. W kolejnej akcji do wyrównania doprowadziła Maren Brinker. Ta końcówka zdecydowanie nie była dla ludzi o słabych nerwach, po wielu próbach spotkanie rozstrzygnęła Rachael Adams. Mimo że do rozegrania był jeszcze tie-break, to awansu do turnieju finałowego Pucharu Polski już nikt nie mógł nam zabrać.

W obliczu braku szans na awans Tore Aleksandersen zdecydował się na roszady w składzie i na boisku znalazły się w wyjściowym składzie Magdalena Gryka, Kristen Dozier oraz Ewelina Sieczka. Tę partię lepiej rozpoczęły gospodynie, ktore walczyły już tylko o honor (6:3). Również Nicola Negro zdecydował się na zmiany, w efekcie których na parkiecie pojawiły się na dłużej Katarzyna Urban, Aleksandra Liniarska, a od początku seta Anna Kaczmar.

Impel Wrocław - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza 3:2 (23:25, 25:21, 25:17, 23:25, 15:11)

Impel: Dirickx, Kaczor, Wilson, Kąkolewska, Pyziołek, Brinker, Medyńska (libero) oraz Konieczna, Gryka, Mroczkowska, Sieczka, Dozier.

Tauron Banimex MKS: Cemberci, Zaroślińska, Dziękiewicz, Adams, Skowrońska, Staniucha-Szczurek, Strasz (libero) oraz Urban, Kaczmar, Liniarska.


KONFERENCJA PRASOWA

Nicola Negro (trener Tauronu Banimexu MKS Dąbrowa Górnicza): Gratuluję swojemu zespołowi. W tym spotkaniu, z wyjątkiem pierwszego seta, nasza gra była nerwowa, zwłaszcza w ataku. Osiągnęliśmy wyznaczony sobie cel, ale nasza gra nie była dobra, mimo to cieszymy się z awansu. Jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ wywalczenie awansu do turnieju finałowego w starciu z wymagającym rywalem jakim jest Impel, mając w pamięci to, jak nasza drużyna prezentowała się na początku sezonu, jest dla nas wielkim osiągnięciem. Teraz udajemy się do Baku, gdzie będziemy szlifować swoją formę przed finałami Pucharu Polski (we wtorek 25 lutego drużyna wyleci do Baku, gdzie rozegra dwa kontrolne spotkania z Rabitą Baku, do kraju wróci w niedzielę 2 marca).

Tore Aleksandersen (trener Impela Wrocław): Gratuluję MKS-owi. Cieszę się, że udało nam się wygrać mecz. Mieliśmy swoją szansę na awans do turnieju finałowego Pucharu Polski, ale w najważniejszych momentach jej nie wykorzystaliśmy. Nie widzę błędów, po prostu nie gramy wystarczająco dobrze w takich sytuacjach, nie dokonujemy dobrych wyborów pod względem taktycznym. Mimo to w naszej grze dopatruję się pozytywów, w szczególności dobrze funkcjonowała nasza gra w bloku, tym elementem zdobyliśmy 25 punktów, co mnie bardzo cieszy. Poradziliśmy sobie z emocjami, ale wciąż mamy za dużo wzlotów i upadków w trakcie spotkania. Nie umiemy zrozumieć tego problemu. Jesteśmy rozczarowani, że nie znależliśmy się w turnieju finałowym rozgrywek. Musimy się skocentrować, bo za dwa dni gramy kolejny mecz w Pucharze Challenge, musimy się pokazać z walecznej strony zarówno w tym spotkaniu, jak i w dalszej rywalizacji w Orlen Lidze, do której mamy trochę więcej czasu, by się przygotować.

Katarzyna Urban (przyjmująca Tauronu Banimexu MKS Dąbrowa Górnicza): Jesteśmy bardzo szczęśliwe, że po raz kolejny udało nam się zakwalifikować do turnieju finałowego Pucharu Polski. Był to bardzo trudny mecz, tak naprawdę każdy set był na przewagi. Cieszymy się, że zwyciężyłyśmy w dwóch odsłonach, co prawda nie udało nam się wygrać całego spotkania, natomiast nasza radość jest ogromna, ponieważ zakwalifikowałyśmy się do finałów. Teraz musimy odpocząć, bo rywalizacja z Impelem kosztowała nas wiele sił. Trudno walczy się z takim zespołem jak Impel. Mam nadzieję, że teraz w Pucharze Polski znowu pokażemy na co nast stać.

Makare Wilson (kapitan Impela Wrocław): Gratuluję naszym rywalkom wywalczonego awansu. Muszę przyznać, że nie rozpoczęłyśmy najlepiej tego spotkania. Nasza postawa nie pozwalała nam na przejęcie inicjatywy, kontroli nad wydarzeniami na boisku. Jestem bardzo dumna z mojej drużyny, że zdołałyśmy się podnieść i nawiązać wyrównaną walkę z dąbrowiankami w dalszej części meczu. Jednocześnie towarzyszy mi rozczarowanie z powodu braku awansu. Życzę powodzenia MKS-owi. My teraz musimy się przygotowywać do naszych następnych spotkań, które według mnie będą lepsze w naszym wykonaniu.

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 25.02.2014

20140221_27_pldg_centrum_wsb_swiatelko-solidarnosci-ukraina


Z POMOCĄ DLA UKRAINY
Sosnowiec, dnia 25 lutego 2014 r.

W związku z aktualną sytuacją na Ukrainie Poseł Jarosław Pięta przystępuje do akcji pomocowej. Wraz z ukraińskimi partnerami ustalona została lista najbardziej potrzebnych na tę chwilę przedmiotów. Są to:

bandaże, gazy, plastry
środki przeciwbólowe
strzykawki z igłami jednorazowymi
koce termiczne
koce zwykłe

Przedmioty te mogą być przynoszone do Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Jarosława Pięty znajdującego się w Sosnowcu przy ulicy Warszawskiej 1. Wszelkie dodatkowe informacje zainteresowani mogą uzyskać pod numerem telefonu: (32) 297-02-87 lub drogą mailową: jaroslaw.pieta@sejm.pl.

Platforma Obywatelska RP będzie wspierać akcję pomocową również środkami finansowymi. Każdy obywatel Rzeczpospolitej Polskiej może dokonać na rachunek bankowy Platformy Obywatelskiej RP ze swojego konta osobistego przelewu darowizny z przeznaczeniem na cele charytatywne. Przelew taki powinien zostać dokonany na rachunek bankowy:

Platforma Obywatelska RP
ul. Wiejska 12a, 00-490 Warszawa
nr rachunku: 22 1020 1026 0000 1802 0232 6882
tytuł wpłaty: "DAROWIZNA - CEL CHARYTATYWNY"

Zgodnie z art. 25 ust. 4 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych (Dz.U.2011.155.924 j.t.) maksymalna kwota darowizn wpłaconych przez jedną osobę fizyczną na rzecz Platformy Obywatelskiej RP w roku kalendarzowym 2014 może wynieść 25 200 zł.

.
dodane 24.02.2014

20140224


Wicepremier Janusz Piechociński oficjalnie otworzył instalację do produkcji długiej szyny w hucie ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej

Dąbrowa Górnicza, 24 lutego 2014 r. - wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, dokonał dziś oficjalnego otwarcia instalacji do produkcji długiej szyny w hucie ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej.

Do tej pory dąbrowska walcownia duża produkowała szyny o długości 30 metrów. Teraz rozpoczyna produkcję 120-metrowych szyn. Ten strategiczny dla koncernu projekt, którego wartość przekracza 140 mln złotych, przyczyni się do modernizacji polskiej infrastruktury kolejowej, a także zwiększy bezpieczeństwo w transporcie kolejowym, bo dłuższa szyna oznacza mniej łączeń.

- Produkcja długiej szyny jest dla nas projektem o dużym znaczeniu strategicznym, szczególnie w kontekście planów związanych z inwestycjami kolejowymi w wielu państwach, w tym w Polsce. Cieszymy się, że otwarcie instalacji ma miejsce na kilka dni przed 5 marca, kiedy to obchodzić będziemy 10. rocznicę naszej obecności w Polsce. W ciągu tej dekady zainwestowaliśmy ponad 5 mld złotych w modernizację naszych polskich zakładów - powiedział Manfred Van Vlierberghe, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. - Projekty inwestycyjne kontynuowaliśmy pomimo trudnych warunków rynkowych. Tylko w ubiegłym roku, oprócz sfinansowania instalacji do produkcji długiej szyny, w dąbrowskiej hucie wyremontowaliśmy obydwa wielkie piece i wybudowaliśmy centrum serwisowe grodzic. W krakowskiej koksowni zakończyliśmy budowę biologicznej oczyszczalni ścieków, a w koksowni w Zdzieszowicach rozpoczęliśmy modernizację wydziału węglopochodnych - dodał.

- Cieszę się, że w czasach, w których tak wiele uwagi na szczeblu europejskim poświęca się idei reindustrializacji przemysłu, otwieramy inwestycję, która ma szansę umocnić polski przemysł w Europie - podkreślił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, - ArcelorMittal Poland to odważna firma, która nie boi się podejmować kolejnych działań. Mam nadzieję, że nowy projekt będzie wsparciem dla rozwoju infrastruktury w naszym kraju - dodał.

Biuro Prasowe ArcelorMittal Poland

.
dodane 23.02.2014

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA


Ostateczne starcie we Wrocławiu

Po pewnym zwycięstwie naszych siatkarek w pierwszym ćwierćfinałowym spotkaniu rywalizacja o awans do turnieju finałowego Pucharu Polski przenosi się do Wrocławia. Z pewnością zespół Impela nie podda się bez walki. Czy dąbrowianki zdołają wywalczyć awans?

Przed rozpoczęciem rywalizacji w ćwierćfinale Pucharu Polski można było spodziewać się dużych emocji. Pierwsze spotkanie potwierdziło, że w walce na tym etapie rozgrywek jest mało miejsca na ewentualne błędy. Po pierwszym secie, w którym gra naszych zawodniczek nie wyglądała dobrze, w dalszej części spotkania dominowały one na boisku. W efekcie triumfowały 3:1 i tym samym wykonały duży krok ku turniejowi finałowemu.
Wrocławianki są pod ścianą. Jeśli chcą odwrócić losy rywalizacji, muszą poprawić swoją grę, a w poniedziałek z pewnością wyjdą na boisko zmobilizowane. - Jedziemy do Wrocławia na bardzo trudny teren. Impel będzie miał atut własnej hali i kibiców. Będziemy walczyć, by wygrać mecz z jak najlepszym wynikiem, ale na pewno nie będzie łatwo. Musimy się skupić przed tym spotkaniem maksymalnie, bo to będzie mecz o wszystko - podkreśliła Katarzyna Zaroślińska. Jednak nasz zespół do wywalczenia awansu do turnieju finałowego nie potrzebuje odnieść zwycięstwa.
Wygrana naszej drużyny w czterech setach w pierwszym pojedynku daje przewagę psychologiczną, ale także lepszą pozycję wyjściową w spotkaniu rewanżowym. O awansie do turnieju finałowego decydują kolejno: liczba wygranych meczów, lepszy stosunek setów wygranych do przegranych oraz lepszy stosunek małych punktów zdobytych do straconych. Dzięki wygranej 3:1 w pierwszym spotkaniu wystarczy, że nasze siatkarki wygrają w poniedziałek dwa sety (niezależnie od wyniku końcowego spotkania), a będą pewne miejsca w turnieju finałowym. W przypadku przegranej po tie-breaku będziemy mieli stosunek setów 5:4, a Impel 4:5.
W pierwszym meczu ważną rolę odegrała gra w obronie, która umożliwiła dąbrowiankom wyprowadzanie skutecznych kontr. W tym elemencie nasz zespół zanotował 48% skuteczności. Kluczem do zwycięstwa będzie utrzymanie tak dobrej gry. - Zrobiliśmy wiele, ale jeszcze nie wszystko, we Wrocławiu musimy to powtórzyć i wywalczyć awans - zaznaczył Nicola Negro.
Rewanżowe spotkanie ćwierćfinału Pucharu Polski pomiędzy Impelem Wrocław a Tauronem Banimexem MKS Dąbrowa Górnicza zostanie rozegrane w poniedziałek 24 lutego, a pierwszy gwizdek sędziego zabrzmi o godzinie 20:30.

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 21.02.2014
WSB w Dąbrowie Górniczej
w geście solidarności z narodem ukraińskim,

a w szczególności z grupą kilkuset studentów z Ukrainy studiujących w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, spotkajmy się w piątek (21.02.2014 r.) o godz. 20.00, aby wyrazić wsparcie dla wszystkich obywateli Ukrainy w tych szczególnie trudnych dniach.

WSB zaprasza wszystkich na spotkanie w Dąbrowie Górniczej na ul. Cieplaka 1C (centrum Dąbrowy Górniczej za Pałacem Kultury Zagłębia, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, parking), aby o godz. 20.00 w minucie ciszy zapalić Światełko Solidarności z Ukrainą. Uczelnia zaprasza szczególnie studentów, wykładowców, ale przede wszystkim osoby, które pragną połączyć się w nadziei z uczestnikami konfliktu.

Zabierzmy ze sobą flagi Polski i Ukrainy!

.
dodane 20.02.2014
"Bohdan Butenko - kopę lat!"

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy "Bohdan Butenko - kopę lat!", który odbędzie się 28 lutego 2014 r. o godz. 17:00, w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej (ul. Kasprzaka 46).

Wystawa została zorganizowana z okazji 60-lecia pracy twórczej Mistrza, a w czasie wernisażu będzie się można zapoznać z ponad kopą jego prac. Niespodzianki gawędziarskie oraz multimedialne zapewni Dariusz Rekosz. Zobaczycie książki (od "Almanachu literackiego" 1954, aż do "Gapiszon i wędzone morze" 2014), a także grafiki pana Bohdana specjalnie przygotowane na tę okazję.

Część ekspozycji wsparły (w kolejności alfabetycznej): Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Teatr Baj Pomorski, Wydawnictwo Dreams oraz Wydawnictwo Zysk i S-ka. Odwiedzający wystawę będą mogli nabyć książki zilustrowane (a także napisane) przez Bohdana Butenkę.

Źródło: www.butenko.pl/news.php?p=0&a=157

.
dodane 20.02.2014


MOTOSERCE 2014 - DĄBROWA GÓRNICZA

VC 19-78 MC Poland
20 lutego 09:30

PROGRAM A.M.S D.G 26.04.2014r.

* 10.00 - ROZPOCZĘCIE ZBIÓRKI KRWI
* 10.30 - Oficjalne otwarcie imprezy przez organizatorów VC 19-78 MC POLAND oraz honorowego patronata Prezydenta naszego miasta ZBIGNIEWA PODRAZY
* 10.45 - KRÓTKA MSZA - błogosławieństwo motocyklistów w intencji nowego sezonu przez księdza Piotra motocyklisty i oficjalne otwarcie sezonu motocyklowego przez zagłębiowskich motocyklistów
* 11.00 - START PARADY PRZEZ DĄBROWE GÓRNICZĄ

W trakcie trwania parady na terenie imprezy będzie odbywać się zbiórka krwi oraz konkursy, pokazy gry i zabawy dla uczestników.

* 12.30 - POWRÓT Z PARADY
* 13.00 - Pokaz ratownictwa medycznego, Pokazy strażackie, konkursy i inne
* 14.00 - 18.00 - występ zespołu muzycznego
* 20.00 - WYSTĘP ZESPOŁU PERFECT
* 21.15 - Rozdanie autografów
* 21.30 - ZAKOŃCZENIE AKCJI MOTOSERCE - odczytanie oficjalnego wyniku zebranej krwi.

Program nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, może ulec drobnym korektą, nie zmieni się jednak jego zasadnicza budowa, oraz występ zespołu PERFECT

.
dodane 19.02.2014

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA


Pierwszy krok do turnieju finałowego wykonany!

Mimo że w pierwszej partii gra naszej drużyny nie była najlepsza, to od drugiej odsłony stawała się coraz lepsza. Efektem były pewne wygrane w poszczególnych setach, które złożyły się na zwycięstwo nad Impelem 3:1.

Najwyraźniej sztab szkoleniowy pomylił się przy wypisywaniu kartki z wyjściowym ustawieniem, gdyż jeszcze przed pierwszym serwisem Sassę zmieniła Joanna Staniucha-Szczurek. Nasze siatkarki rozpoczęły mecz nie najlepiej, blok wrocławianek był dla nich bowiem trudny do sforsowania, co odzwierciedlało się w prowadzeniu Impelu. Przyjezdne dysponowały trudnym serwisem, co sprawiało kłopoty naszym przyjmującym. Kolejne wykorzystane przez Impel kontry pozwoliły rywalkom na powiększenie przewagi (6:14). Po drugiej przerwie technicznej sygnał do walki dała Elżbieta Skowrońska, która skończyła dwa ataki z rzędu (10:16). Po efektownym pojedynczym bloku Katarzyny Zaroślińskiej na tablicy pojawił się wynik 13:18, a szanse na odwrócenie losów seta wciąż były duże. Jednak w końcówce znów dobrze funkcjonował blok wrocławianek, które triumfowały do 14.

Na początku drugiej odsłony minimalnie, bo jednopunktowe prowadzenie utrzymywało się po stronie dąbrowianek. Po efektownym pojedynczym bloku Eleonory Dziękiewicz na atakującej z szóstej strefy Bogumile Pyziołek,na tablicy pojawił się wynik 7:5, a w kolejnej akcji błąd własny przyjezdnych podarował nam punkt. Przy zagrywce Ozge Cemberci nasze zawodniczki zanotowały punktową serię, a rozgrywająca zdobyła dwa punkty bezpośrednio serwisem (14:7). Dalsze wydarzenia na parkiecie przebiegły pod zdecydowane dyktando Zagłębianek, które przeważały nad rywalkami w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, co pozwoliło im na wysokie zwycięstwo (25:16).

W trzeciej partii w wyjściowym składzie Impelu nastąpiła jedna zmiana, zamiast Maren Brinker tego seta rozpoczęła Katarzyna Mroczkowska. Gra ponownie była wyrównana od samego początku. Co prawda wrocławianki wypracowały sobie dwa punkty przewagi, ale za sprawą dwóch asów z rzędu Rachael Adams prowadzenie przeszło na naszą stronę siatki (13:11). Natomiast na drugą przerwę techniczną obie drużyny sprowadził as Katarzyny Zaroślińskiej (16:13)! Powtórzył się scenariusz, w którym to nasze siatkarki pewnie obejmowały przewagę, a wrocławianki nie umiały odpowiedzieć na ich skuteczną grę. Przyjezdne podniosły się z kolan i wywiązała się zacięta walka, w której lepsze okazały się dąbrowianki (25:22).

Przy zagrywce Frauke Dirickx przyjezdne otworzyły partię prowadzeniem 3:2. Jednak nasze siatkarki sprawnie odebrały rywalkom przewagę (7:5), ale as Makare Wilson doprowadził do remisu (9:9). Od tego momentu wynik oscylował właśnie wokół remisu, lecz taki stan rzeczy nie utrzymał się długo, as Joanny Staniuchy-Szczurek przywrócił nam przewagę (13:10). Na drugiej przerwie technicznej zdecydowanie prowadziliśmy 16:12. Przy stanie 20:13 nasza rozgrywająca Ozge Cemberci zobaczyła drugą żółtą kartkę, co w konsekwencji oznacza czerwoną kartkę i stratę punktu (20:14). Żółtą kartkę za dyskusję otrzymała od sędziego głównego również Katarzyna Konieczna. Mimo dodatkowych emocji tę partię rozstrzygnęliśmy na swoją korzyść (25:16).

Rewanżowe spotkanie zostanie rozegrane we Wrocławiu w poniedziałek 24 lutego.

TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza - Impel Wrocław 3:1 (14:25, 25:16, 25:22, 25:16)

MKS: Cemberci, Zaroślińska, Dziękiewicz, Adams, Sassa, Skowrońska, Strasz (libero) oraz Staniucha-Szczurek.

Impel: Dirickx, Konieczna, Kąkolewska, Wilson, Pyziołek, Brinker, Medyńska (libero) oraz Gryka, Mroczkowska, Kaczor, Sieczka.Konferencja po meczu.

Makare Wilson (kapitan Impelu Wrocław): Przede wszystkim gratuluję zespołowi z Dąbrowy Górniczej. Nie mam zbyt wiele do powiedzenia, by wyjaśnić naszą postawę. Na papierze, w statystykach, wygląda na to, że przez większą część spotkania grałyśmy dobrze, w szczególności w bloku. Myślę, że walczyłyśmy z tempem gry. Dąbrowianki wykonały dobrą robotę i zwyciężyły. Przed nami rewanżowe spotkanie, w którym możemy odrobić straty.

Elżbieta Skowrońska (kapitan Tauronu Banimexu MKS Dąbrowa Górnicza): Cieszymy się z wygranej. Był to dla nas bardzo ważny mecz z bardzo dobrym przeciwnikiem, który pretenduje zarówno do zdobycia mistrzostwa Polski, jak i Pucharu Polski. Jest dobrze, mam nadzieję, że wszystko się dobrze skończy i że pierwsze sety w naszym wykonaniu będą wyglądać lepiej, bo jakoś tak ciężko wchodzimy w mecz. Jedziemy do Wrocławia, na pewno nie jest to łatwy teren, ale jedziemy tam po zwycięstwo i będziemy walczyć do końca.

Tore Aleksandersen (trener Impelu Wrocław): Również gratuluję MKS-owi wygranej. To trochę trudne, gdy patrzy się w statystyki, to nie pokazują one tego, że zagraliśmy źle. Nie spodziewałem się, że przez cały mecz utrzymamy takie statystyki, jakie zanotowaliśmy w pierwszym secie. Oddaliśmy inicjatywę, gdy serwowaliśmy robiliśmy to mniej agresywnie, przestaliśmy ryzykować w polu zagrywki tak naprawdę bez żadnego powodu. Wciąż nasze statystyki nie były zadowalające, niższe od tych jakie mieliśmy w dwóch ostatnich meczach, w zakresie skuteczności ataku, w bloku i obronie. Natomiast nasze rywalki podbijały bardzo dużo piłek w obronie, a potem wyprowadzały skuteczne kontry, co widać w statystykach (48% skuteczności z kontry MKS-u i 26% Impelu - przyp. red.). Myślę, że to zrobiło różnicę. Dąbrowianki zaciekle walczyły i wygrywały akcje, a my nie walczyliśmy aż tak bardzo, nie rozstrzygnęliśmy na swoją korzyść tych akcji, które mieliśmy rozstrzygnąć. Nasz atak był mało skuteczny, w polu zagrywki popełnialiśmy błędy w niewłaściwych momentach. Mieliśmy dobre momenty. Przed nami spotkanie rewanżowe, wiemy co musimy zrobić. Musimy pracować nadal i upewnić się, że jesteśmy w stanie wygrać w poniedziałek.

Nicola Negro (trener Tauronu Banimexu MKS Dąbrowa Górnicza): Dziękuję Makare i Tore za ich gratulacje. Gratuluję moim podopiecznym za ich grę, bo dzisiaj pokazały się z bardzo dobrej strony. Niekiedy jest coś, jakieś problemy, których ludzie spoza drużyny nie są świadomi. Dzisiaj nie wszystkie zawodniczki były w dobrej dyspozycji. Myślę, że to, co dzisiaj wykonały jest niesamowicie ważne. Wszyscy trenerzy byliby dumni, obserwując taką grę swojego zespołu. W pierwszym secie byliśmy w trudnej sytuacji, gdyż graliśmy mało efektywnie w ataku, nasze przyjęcie nie było perfekcyjne. Po tej partii moje podopieczne przeciwstawiły się wrocławiankom, znaleźliśmy rozwiązanie i odwróciliśmy losy meczu na naszą korzyść. Dzisiejsze wydarzenia były pozytywne, ale teraz musimy o nich zapomnieć, bo zrobiliśmy wiele, ale jeszcze nie wszystko, we Wrocławiu musimy to powtórzyć i wywalczyć awans.

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 19.02.2014
Spotkanie "Galop na Singapur.."

25.02.2014 r. godzina 18.00
opowiada Dorota Mularz.

W ciągu 10 miesięcy (styczeń - październik'2013) Dorota, Bartek,Karol i Mateusz przejechali autostopem przez 24 kraje Europy i Azji, pokonując ponad 36 000 km. Przejeżdżając przez: między innymi Iran, Azerbejdżan, Indie, Nepal, Birmę i Indonezję dotarli do pierwszego celu, Singapuru, by kilka miesięcy później przez kraje Azji południowo-wschodniej dojechać do Pekinu i następnie przez Mongolię do Rosji. W ciągu blisko 300 dni podróży ani razu nie zapłacili za nocleg, bo nocowali w namiotach, klasztorach buddyjskich, mongolskich jurtach, na posterunkach policji czy korzystając z niesamowitej gościnności lokalnej ludności.
Zapraszamy na opowieść o ich przygodach, o niezwykłej dobroci ludzi ze Wschodu,
o nieprawdopodobnych splotach wydarzeń, smakach i zapachach innych kultur, a przede wszystkim o tym, jak niewiele potrzeba, by poznać piękno świata.

Wstęp 2,50 zł

Dział Marketingu i Edukacji
Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

.
dodane 18.02.2014

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA


Rozpoczynamy walkę w ćwierćfinale Pucharu Polski

Po wyeliminowaniu z gry liderek I ligi nasze siatkarki zmierzą się z bardziej wymagającym rywalem jakim jest Impel Wrocław, czyli z drużyną z czołówki Orlen Ligi. W pierwszym spotkaniu będziemy mieli przewagę parkietu, co może okazać się bardzo dużym atutem w walce o awans do turnieju finałowego Pucharu Polski.

Rozgrywki krajowego pucharu powoli wkraczają w decydującą fazę. Na błędy jest już coraz mniej miejsca, a każdy set ma jeszcze większą wagę. Najlepsze zespoły zmierzą się bowiem już w ćwierćfinale, a od turnieju finałowego dzieli je tylko jeden krok.

W ćwierćfinale zmierzymy się z Impelem Wrocław, który dopiero teraz rozpoczyna rywalizację w Pucharze Polski, a to z powodu tego, że po pierwszej fazie zasadniczej Orlen Ligi znalazł się w najlepszej czwórce. W bieżącym sezonie już dwukrotnie graliśmy z wrocławiankami w ramach Orlen Ligi. Pierwszy mecz odbył się w Dąbrowie Górniczej i był bardzo zacięty. Nasze siatkarki prowadziły w nim już 2:1, ale rywalki zdołały doprowadzić do tie-breaka, w którym minimalnie zwyciężyły. W rewanżowym pojedynku we Wrocławiu emocji również nie zabrakło, ale tym razem gospodynie triumfowały 3:1, wykorzystując w dwóch setach słabszą grę MKS-u.

Do ćwierćfinałowej rywalizacji nasz zespół przystępuje zmobilizowany. - Wraz ze środowym spotkaniem z Impelem w ramach ćwierćfinału Pucharu Polski rozpoczyna się dla nas ważny okres. Mam nadzieję, że w środę hala będzie wypełniona po brzegi. Postaramy się zagrać najlepiej jak potrafimy, aby obronić trofeum Pucharu Polski - przyznał trener Nicola Negro.

Walkę w ćwierćfinale rozpoczynamy we własnej hali, co może być wielkim atutem naszej drużyny. - Gdzieś w głowach przygotowywałyśmy się do tego spotkania już od dłuższego czasu. Przygotowujemy się na trudną i długą walkę, bo wiadomo jak gra Impel. Zrobimy co w naszej mocy, żeby zwyciężyć u siebie za trzy punkty, a później jak najlepiej zagrać na wyjeździe i z dobrym efektem - podkreśliła Anna Kaczmar.

Spotkanie pomiędzy TAURONEM BANIMEXEM MKS Dąbrowa Górnicza a Impelem Wrocław zostanie rozegrane w ramach ćwierćfinału Pucharu Polski i odbędzie się w środę 19 lutego. Początek został zaplanowany na godzinę 18.

Bilety na spotkanie można nabyć na kilka sposobów. W ramach przedsprzedaży wejściówki można kupić poprzez Internet (do godziny 16 w środę) oraz w Sklepie Kibica. Natomiast w środę od godziny 16 bilety będą dostępne w kasie hali "Centrum".

Ceny biletów zależą do ich kategorii. Bilety kategorii VIP (sektory F, G oraz I) kosztują 25 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy). Bilety w sektorach od A do E są dostępne w cenie 19 zł (normalny), 15 zł (ulgowy), 45 zł (rodzinny 2+1), 47 zł (rodzinny 2+2). Bilety w sektorach od M do X za wyjątkiem U kosztują 15 zł (normalny), 12 zł (ulgowy), 35 zł (rodzinny 2+1), 37 zł (rodzinny 2+2).

Bilet ulgowy przysługuje emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym wraz z ich opiekunami oraz osobom posiadającym legitymację szkolną lub studencką do 26 roku życia. Natomiast bilet rodzinny przysługuje dwóm osobom dorosłym odpowiednio z jednym lub dwojgiem dzieci do 14 roku życia. Dzieci do 4 roku życia nie muszą posiadać biletu pod warunkiem, że przez cały czas trwania meczu będą siedzieć na kolanach rodzica lub opiekuna.

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 18.02.2014

Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej


Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

ZAPRASZA

do Klubu Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej na spotkanie, pt. "Palestyna, oblicza sąsiedztwa", z komentatorem gospodarczym, podróżnikiem i publicystą (m.in. "Opcji na Prawo" i "Najwyższego Czasu!"), ekspertem Instytutu Globalizacji Tomaszem Cukiernikiem.

Spotkanie odbędzie się w środę, 19 lutego o godz. 17.30 w sali konferencyjnej przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej, ul. Królowej Jadwigi 17.

.
dodane 17.02.2014
Niedziela z kabaretem DNO

Już po raz drugi w tym roku zapraszamy na jedyne w swoim rodzaju widowisko kabaretowo-muzyczne w wykonaniu najbardziej gadżeciarskiego kabaretu w Polsce czyli kabaretu DNO.

Pochodzący z Dąbrowy Górniczej kabaret, nieprzerwanie od 18 lat zadziwia i bawi jedyną w swoim rodzaju formą sceniczną, opartą na niespotykanej w innych kabaretach mnogości rekwizytów, przebrań oraz zdumiewających pomysłów na długo pozostających w pamięci widza.

Tym razem obok kilku nowości zaprezentują program zatytułowany "Pocztówki z lodówki" w którym zobaczyć będzie można wiele znanych i lubianych skeczy. Zapraszamy 23 lutego o godzinie 19:00 do klubu Villa Moda w Dąbrowie Górniczej ul. Kościuszki 4b.

Bilety do nabycia w Villa Moda oraz w sklepie muzycznym REMIX na ul. Okrzei w cenie 15zł w przedsprzedaży, 20zł w dniu występu, a najlepsze miejsca można zakupić przez Internet na stronie WWW.biletynakabarety.pl:

Tego nie można przegapić, serdecznie zapraszamy

.
dodane 17.02.2014
Porady ekologa w Miejskim Centrum Informacji

Od 18 lutego 2014 w Miejskim Centrum Informacji usytuowanym w CH Pogoria w Dąbrowie Górniczej swój dyżur będzie pełnił także ekolog. Po bezpłatne porady ekologa w MCI zgłaszać się można w każdy wtorek w godzinach od 17:00-18:00.

Na temat ekologii w Dąbrowie Górniczej zrobiło się ostatnio nadzwyczaj głośno. Wykorzystując rosnące zainteresowanie mieszkańców miasta tematem ochrony środowiska prowadzone przez Fundację Godne Życie Miejskie Centrum Informacji ma do zaoferowania kolejną atrakcję. Począwszy od 18 lutego w każdy wtorek między godziną 17:00 a 18:00 ekolog z Centrum Edukacji Ekologicznej "Ziemia i My", pani Ewa Gayczak odpowie na pytania dotyczące miedzy innymi zieleni w mieście, programów ochrony środowiska wokół dąbrowskich zbiorników wodnych, segregacji odpadów oraz inicjatyw ekologicznych na terenie miasta.
Fundacja Godne Życie w ramach punktu informacyjnego miasta oferuje także inne bezpłatne poradnictwo. Najbliższe spotkania w MCI prezentują się następująco:

Ekolog:
18.02.2014 - 17:00-18:00
25.02.2014 - 17:00-18:00
04. 03.2014 - 17:00-18:00

Psycholog:
27.02.2014 -12:00-15:00,

Doradca obywatelski:
17.02.2014 - 15:30-18:30

Doradca zawodowy:
28.02.2014 - 12:00-15:00

Doradca ds. niepełnosprawności:
24.02.2014 - 15:00-17:00

Rzecznik Praw Konsumenta:
07.03.2014 - 14:00-15:30

Spotkania ze specjalistami finansowane są częściowo z środków pozyskanych przez Fundację Godne Życie z 1% podatku. Należy pamiętać, że każdy z nas może przekazać swój 1% podatku na dowolną Organizację Pożytku Publicznego (w przypadku Fundacji Godne Życie - KRS 0000139088). Wysokość kwoty nie ma znaczenia. Każdy gest jest na wagę złota.
Poza prowadzeniem Miejskiego Centrum Informacji Fundacja Godne Życie otacza swoją opieką dzieci i młodzież z rodzin potrzebujących wsparcia, zamieszkujących Dąbrowę Górniczą. Celem Fundacji jest nadanie życiu młodych ludzi nowego sensu, pasji oraz motywacji do realizacji swoich ambicji i rozwoju. Poprzez dostarczanie kompleksowej pomocy w jej świetlicach pełni zaangażowania, dzień po dniu organizacja zapewnia swoim podopiecznym to, czego najbardziej potrzebują - ciepło rodzinne.

.
dodane 11.02.2014
Święto Wody w bibliotece!
WYSTAWA PRAC

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej po raz kolejny włączyła się w obchody "Światowego Dnia Wody". Z tej okazji najmłodsi będą mogli korzystać
z wielu atrakcji.

Przez cały marzec w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży dąbrowskiej Biblioteki Głównej dzieci będą mogły posłuchać ciekawych opowieści na temat wody i jej wpływu na środowisko przyrodnicze (każda środa, godz. 16.00).
Dla osób z artystycznym zacięciem przygotowano konkurs plastyczno-literacki z nagrodami. Przedsięwzięcie adresowane jest do uczniów dąbrowskich szkół podstawowych, którzy zaprojektują autorską pocztówkę. Prace konkursowe należy składać do 12 marca w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25). Regulamin konkursu jest dostępny na stronie www.biblioteka-dg.pl.
Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom oraz uczestnikom konkursu odbędzie się 21 marca o godz. 12.00 podczas inauguracji "Światowego Dnia Wody". Wszystkie prace będzie można oglądać w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży od 19 marca.
Głównym organizatorem miejskich inicjatyw wspierających ideę oszczędzania wody jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej.

Zapraszamy do udziału!

Dodatkowe informacje:
Dział Marketingu MBP

.
dodane 11.02.2014
Zawody Narciarskie w Slalomie Gigancie o Puchar Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego

W tym roku po raz kolejny Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na sportową rywalizację.

Zawody odbędą się w Wiśle w Ośrodku Narciarskim Stożek w dniu 02.03.2014 r., start: godz. 11:00
Partnerami Turnieju są: TKKF Będzin, WIKOSS-SPORT Monika Kosobudzka, Drukarnia MAGIC Będzin
Zapisy i informacje: Dział Organizacji Imprez, tel. 32 267 30 07 wew. 31

.
dodane 07.02.2014
Tomasz Wikarek "Z ołówkiem w ręku"
WYSTAWA PRAC

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza na wystawę prac Tomasza Wikarka "Z ołówkiem w ręku". Jest to pierwsza wystawa prac artysty, na którą składa się ponad 20 rysunków.

Tomasz Wikarek jest artystą zamieszkałym w Dąbrowie Górniczej, który sam siebie określa mianem "kopisty", gdyż większość swoich prac wykonuje na podstawie zdjęć. Szkicuje praktycznie wszystko. Osobiście lubi rysować samochody, najchętniej ołówkiem, ale nierzadko jego prace powstają z wykorzystaniem długopisów, tuszu, pasteli czy kredek. Jeden z obrazów został namalowany farbami i kawą. Na co dzień pracuje w niewielkiej firmie w Będzinie i zaocznie studiuje inżynierię ruchu na Politechnice Śląskiej.

Prace Tomasza Wikarka można oglądać do końca lutego w Galerii Klubowej i holu dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25). Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Dodatkowe informacje:
Dział Marketingu MBP

.
dodane 07.02.2014
Rusza BOOKSTAGE. Wszystkie dźwięki dozwolone!

Chcesz poeksperymentować muzycznie? Lubisz funk, jazz, soul, bluesa? Wpadnij do dąbrowskiej biblioteki i pokaż nam co potrafisz!!! Bookstage to pomysł dwójki młodych ludzi (Kasi Jankowiak i Mateusza Kołodziejczyka), który narodził się podczas Muzycznego HydeParku, organizowanego przez dąbrowską bibliotekę w ubiegłym roku.

- Otwarta scena muzyczna była okazją do zawarcia cennych znajomości, spontanicznego muzykowania, spodobała nam się taka formuła i "zaiskrzyło"! - wspomina Kasia Jankowiak.

Pierwsza impreza w stylu jam session, czyli luźnych muzycznych improwizacji odbędzie się 20 lutego (czwartek) w godz. 17.00-21.00 w Bibliotece Głównej MBP w Dąbrowie Górniczej przy ul. Kościuszki 25. Wykonawcy mają możliwość zaprezentowania swojej twórczości w wersji akustycznej i koncertowej. Do wspólnej zabawy może przyłączyć się każdy, bez względu na wiek, wykonywany zawód, doświadczenie sceniczne czy muzyczne upodobania.
Jak podkreślają pomysłodawcy, Bookstage ma wypełnić "dziurę w chodniku kultury", stworzyć swoiste zaplecze, kuchnię, w której artyści będą mogli spontanicznie tworzyć muzykę i wymieniać się doświadczeniami.

- Bookstage to wyjątkowa okazja do zaprezentowania swojego talentu szerokiej publiczności, co ważne, nie chodzi w nim o wygraną, lecz o świetną zabawę. Chcemy zrobić duży szum w mieście, potrzebujemy miejsca do eksperymentów muzycznych, gdzie każdy twórca będzie mógł swobodnie wyrazić siebie. Mamy nadzieję, że impreza zintegruje różne środowiska muzyczne, wykreuje nowe grupy, a występujący w niej artyści wezmą udział w wydarzeniach organizowanych przez bibliotekę, tj.: "Blues na schodach" czy "Muzyczny HydePark" - mówią inicjatorzy Bookstage'u.

Projekt będzie posiadał oficjalną stronę na facebooku, a każde spotkanie będzie rejestrowane i w całości publikowane na kanale YouTube. Ponadto zostanie uruchomione forum, za pomocą którego uczestnicy będą mogli wymieniać się swoimi spostrzeżeniami i muzycznymi inspiracjami.

Osoby zainteresowane udziałem w Bookstage'u prosimy o kontakt na adres mailowy: bookstagedg@gmail.com.

Dodatkowe informacje:
Dział Marketingu MBP

.
dodane 07.02.2014
Spełnianie marzeń w bibliotece...

Dąbrowska biblioteka nieustannie wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom swoich czytelników, którzy od dawna marzyli o możliwości napicia się gorącej herbaty czy kawy, przycupnięcia w zacisznym kącie z aromatycznym napojem oraz książką lub gazetą. Jak widać marzenia się spełniają...

Już w poniedziałek, 10 lutego, zapraszamy do nowo powstałej Herbaciarni Marzenie, która znajduje się w Bibliotece Głównej MBP w Dąbrowie Górniczej. Magiczne miejsce wtopione w przestrzeń dąbrowskiej książnicy to doskonały sposób na oderwanie się od zgiełku i codzienności. Przytulnie, ciepło, kameralnie, a przede wszystkim smacznie!

Przyjemną atmosferę wnętrza w stylu retro podkreślają wygodne fotele, piękna porcelana, nastrojowe lampy, świece i liczne detale. Znakiem rozpoznawczym Herbaciarni Marzenie jest nie tylko dbałość o szczegóły i niezwykły klimat, ale przede wszystkim jakość i świeżość oferowanych produktów oraz miła i profesjonalna obsługa.
Herbaciarnia jest dobrym wyborem o każdej porze dnia. Można tu wypić poranną kawę, zjeść lekkie musli śniadaniowe, spróbować sycącej sałatki lub wpaść na popołudniową herbatę. W ofercie ponadto pyszna, gorąca czekolada, świeżo wyciskane soki, sandwicze i wiele innych specjałów.

Rozmawiamy z Arletą Skubisz - właścicielką Herbaciarni Marzenie:

Jakie propozycje znajdą się w ofercie herbaciarni?
Jak przystało na herbaciarnię, oferujemy rozmaity wybór herbat naturalnych. Dla koneserów znajdzie się też filiżanka pysznej włoskiej kawy. Pragniemy także rozpieszczać podniebienia naszych klientów domowymi wypiekami oraz niepowtarzalnymi deserami przygotowywanymi zgodnie z indywidualnymi gustami naszych gości. Jedną z naszych słodkich specjalności jest Piernikowa Fantazja przyrządzana na bazie pierników korzennych, serka mascarpone i jabłek prażonych z cynamonem.

Zbliża się święto zakochanych. Czy na Walentynki Herbaciarnia Marzenie przygotuje coś wyjątkowego?

Już od 10 lutego, przez cały tydzień, wszyscy zakochani (i nie tylko!) będą mogli skosztować herbaty walentynkowej i deseru Czerwony Kapturek, czyli lodów waniliowych serwowanych z owocami na ciepło.

Herbaciarnia w dąbrowskiej bibliotece to zupełnie nowa inicjatywa. Na co mogą liczyć czytelnicy?

Klimat gorącej aromatycznej herbaty i dobrej książki zawsze ze sobą współgrały, dlatego wierzę, że ten pomysł spodoba się czytelnikom. Herbaciarnia Marzenie to ciepła, domowa atmosfera oraz zaciszna, intymna przestrzeń, idealna na spotkania towarzyskie lub samotne celebrowanie chwil z filiżanką aromatycznej herbaty lub kawy. Czytelnicy biblioteki mogą liczyć także na Kartę Stałego Klienta oraz różnego rodzaju akcje promocyjne.

Zapraszamy do Herbaciarni Marzenie w Bibliotece Głównej MBP w Dąbrowie Górniczej (ul. T. Kościuszki 25) w godzinach: od poniedziałku do piątku 9.00-20.00, w soboty 9.00-15.00.

Dodatkowe informacje:
Dział Marketingu MBP

.
dodane 05.02.2014
Kuba Michalski śpiewa piosenki Jacka Kaczmarskiego

Legendarny poeta, pieśniarz, genialny polski bard... Jacek Kaczmarski odszedł w 2004 r. zostawiając po sobie setki wierszy i piosenek, w których przenikają się wzajemnie ironia i patos, sentymentalizm i tragizm, komizm i liryzm. Kompozycji Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Kuby Michalskiego będzie można posłuchać już 12 lutego podczas koncertu w dąbrowskiej bibliotece. Wśród prezentowanych utworów znajdą się m.in.: Mury, Obława, Sen Katarzyny II, Zbroja, a także wiele innych, mniej znanych utworów.

Kuba Michalski jest autorem, kompozytorem, wokalistą i gitarzystą. Wraz z żoną założył zespół Cotton Cat, który gra w większości utwory pochodzące z kręgu kultury celtyckiej: ballady irlandzkie i angielskie. Jego piosenki uzyskiwały wyróżnienia na festiwalu OPPA, a w duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. Wydał pięć płyt z zespołem i trzy albumy solowe; jeden z nich z piosenkami Kaczmarskiego.

Koncert "Kuba Michalski śpiewa piosenki Jacka Kaczmarskiego" odbędzie się 12 lutego 2014 r. o godz. 18.00 w sali audiowizualnej dąbrowskiej Biblioteki Głównej MBP (ul. T. Kościuszki 25). Wstęp wolny.


.
dodane 04.02.2014
Bezpłatne porady specjalistów w MCI w lutym

Prezentujemy harmonogram bezpłatnego poradnictwa specjalistycznego w Miejskim Centrum Informacji w C.H. Pogoria. W lutym dyżurować będzie m. in. psycholog, doradca zawodowy i obywatelski.

W nowym roku kontynuowane są spotkania ze specjalistami w Miejskim Centrum Informacji prowadzonym przez Fundację Godne Życie. Na pytania, problemy i wątpliwości mieszkańców miasta czekać będą specjaliści, którzy oferują garść cennych porad i pomocną dłoń.
7 lutego od godziny 14:00 w MCI osoby walczące o uczciwą reklamację spotkać się mogą z panią Danutą Mikodą, Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumentów. Pani rzecznik, udzieli wszystkim zainteresowanym cennych porad prawnych z zakresu prawa konsumenckiego.
Doradcę zawodowego, który pomoże między innymi w napisaniu CV, doradzi, co zrobić by dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i podpowie gdzie rozglądać się za ofertami pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami spotkać będzie można w MCI 14 i 28 lutego. Z kolei 13 i 27 lutego swoja pomoc oferować będzie psycholog.
Brakuje przejścia dla pieszych? Zbyt duży hałas w miejscu zamieszkania? Brak ławeczek przy parku? A może za mało patroli policyjnych? O możliwościach wpływu mieszkańców na miasto, w którym żyją i interwencjach w kwestiach, które ich bezpośrednio dotyczą informować będzie doradca obywatelski. Na aktywnych społecznie i obywatelsko mieszkańców 12 i 17 lutego czekał będzie pan Łukasz Kolber, wiceprezes dąbrowskiej Fundacji Godne Życie.
24 lutego pomoc uzyskają osoby niepełnosprawne. Na stanowisku dyżurować będzie dąbrowskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Bezradnych Życiowo "Linia". Doradca udzieli zainteresowanym informacji na temat możliwości uzyskania wsparcia, poinformuje o prawach, ulgach i przywilejach oraz pomoże w rozwiązywaniu innych problemów, z którymi walczą osoby niepełnosprawne.
Szczegółowy harmonogram spotkań w lutym:

" Rzecznik Praw Konsumenta - 07.02 - 14:00-15:30
" psycholog - 13.02. -12.00-15.00.
" psycholog - 27.02. -12:00-15:00,
" doradca obywatelski - 12.02. -15:30-18:30
" doradca obywatelski - 17.02. - 15:30-18:30
" doradca zawodowy - 14.02. - 12:00-15:00
" doradca zawodowy - 28.02. - 12:00-15:00
" doradca ds. niepełnosprawności - 24.02. - 15:00-17:00

Skorzystanie z powyższych porad obywa się bez zapisów. Szczegółowe informacje można uzyskać drogą mailową pod adresem: info@dabrowa-gornicza.pl, info@fundacjagodnezycie.eu
Z porady prawnika w Miejskim Centrum Informacji skorzystać będzie można dopiero w marcu. Tymczasem zapraszamy do Dąbrowskich Poradni Prawnych prowadzonych przez Fundację Godne Życie.
Bezpłatne porady udzielane są w czwartki od 15:30 - 17:30 w budynku ZHP przy ul. Królowej Jadwigi 8. Do Poradni Prawnych obowiązują zapisy. Zapisy dokonywane są na tydzień przed planowaną wizytą telefonicznie pod numerem Tel. 511-983-448 lub przez kontakt osobisty w placówce Fundacji Godne Życie przy ul. Kr. Jadwigi 8.

.
dodane 04.02.2014
Zagłębiowska Izba Gospodarcza - X Bal Charytatywny
Kategorie: Zagłębie Dąbrowskie | Luty 3, 2014

Już po raz X odbył się (01.02.2014 r.) w Dąbrowie Górniczej, organizowany przez Zagłębiowską Izbę Gospodarczą Bal Charytatywny. Celem balu, który odbywa się od kilku lat w Kompleksie Hotelarsko-Restauracyjnym "Malta" jest nie tylko zabawa, ale także zgromadzenie funduszy dla podopiecznych dąbrowskiej Fundacji Godne Życie. Jako członkowie ZIG (zresztą już od 09.01.2003 roku), często jesteśmy uczestnikami tej imprezy. Nie jest ona w całości lewicowym cyrkiem typu WOŚP i mogę spokojnie przeznaczyć środki na pomoc dzieciom i młodzieży wspomaganym przez ww. fundację. Podczas balu odbywa się także licytacja cennych "fantów", na przykład obrazów, a pozyskane fundusze wspierają działalność fundacji.

Aczkolwiek, gdy obraz - grafika, której ofiarodawcą jest prezydent miasta, zostaje zakupiony przez członka Rady Nadzorczej spółki gminnej, czyli MZUM-u w Dąbrowie Górniczej, dla tejże 100-procentowej spółki gminnej, to budzi to pewien dyskomfort psychiczny u innych uczestników licytacji, także mieszkańców Dąbrowy Górniczej, konkretnie u mnie. Bo dlaczego spółka prawa handlowego nie zajmuje się tym do czego została powołana, a pan M. Piotrowski (ZSMP, PZPR, .) nie potrafi kupić z własnych pieniędzy grafiki pana prezydenta za głupie 3.000,00 zł, pieniędzy przeznaczonych docelowo dla dzieci? Musi niestety posiłkować się środkami gminnej spółki! Reasumując licytacje: ogółem zebrano 15.000,00 złotych.
... WIĘCEJ

.
dodane 03.02.2014
Mammobus w Twojej miejscowości! Przebadałaś się już? Zachęć przyjaciółkę!

Po raz kolejny mammobus zawita do Dąbrowy Górniczej. Jednak ponad połowa Kobiet uprawnionych do bezpłatnego badania mammograficznego w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadal nie skorzystała z możliwości zyskania spokoju o swoje zdrowie. Jeśli jesteś w grupie, która już się przebadała, bądź ambasadorem profilaktyki, zachęć swoje przyjaciółki do zgłoszenia się na badanie! Jeśli jeszcze się nie badałaś - przyjdźcie na badanie razem!

Zainteresuj się, czy Twoja Żona, Mama i Siostra uczestniczą w profilaktycznych badaniach piersi!

Paniom, które ukończyły 50 rok życia (do 69 lat) przysługuje bezpłatne badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanego przez NFZ. Pozostałe panie mogą wykonać badanie odpłatnie, za okazaniem skierowania lekarskiego.
Szczególnie zachęcamy wszystkie Panie z rocznika 1964, ponieważ od tego roku po raz pierwszy przysługuje Paniom bezpłatne badanie mammograficzne w ramach Programu!
Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju - wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.
Prosimy o wcześniejszą rejestrację telefoniczną lub poprzez stronę internetową. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu: 58 666 2 444, 801 080 007, www.fado.pl. Prosimy o zabranie ze sobą zdjęć z poprzednich badań mammograficznych, które pomogą w postawieniu jak najbardziej skutecznej diagnozy.


Informacje o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED to największa firma medyczna w Polsce. Oferta Grupy kierowana jest zarówno do klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych. Klienci korporacyjni korzystają z Pracowniczych Programów Zdrowotnych rozwijanych wokół medycyny pracy. Klienci indywidualni mogą skorzystać
z opieki zdrowotnej na podstawie Planów Opieki Medycznej, a także tzw. świadczeń FFS (fee for service, opłaty za poszczególne usługi) oraz w ramach kontraktu z NFZ.
Opieka ambulatoryjna świadczona jest w 118 centrach medycznych własnych i przyzakładowych. Pacjenci na terenie całego kraju mają do dyspozycji 50 placówek LUX MED i 24 centra medyczne Medycyny Rodzinnej, która specjalizuje się w obsłudze pacjentów w ramach kontraktu z NFZ. Pod marką PROFEMED działa specjalistyczna przychodnia lekarska przeznaczona specjalnie dla klientów "fee for service". Z Grupą współpracuje ok. 1500 poradni partnerskich w całej Polsce. Pod jej opieką znajduje się ponad 1 200 000 pacjentów.
Grupa ma cztery szpitale: dwa świadczące usługi jednego dnia (Endoterapia w Łodzi i MegaMed
w Bełchatowie) oraz dwa szpitale w Warszawie, z których jeden świadczy szeroki zakres usług specjalistycznych (LUX MED), a drugi specjalizuje się w endoskopii i chirurgii (Endoterapia).
Grupa LUX MED prowadzi również działalność ubezpieczeniową - LUX MED Ubezpieczenia jest oddziałem szwedzkiego towarzystwa ubezpieczeniowego LMG Försäkrings AB.
W ramach Grupy LUX MED działają także spółki: LUX MED Diagnostyka, Tabita, Endoterapia
i MegaMed. Endoterapia świadczy wysokospecjalistyczne usługi endoskopowe, a MegaMed opiekę ambulatoryjna i chirurgię jednego dnia. Tabita to ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny dla osób starszych, samotnych oraz pacjentów w każdym wieku wymagających stałej opieki specjalistycznej
i rehabilitacji.
Grupa LUX MED jest częścią międzynarodowej grupy medycznej Bupa.
LUX MED Diagnostyka
Do Grupy LUX MED należy też LUX MED Diagnostyka, w skład której wchodzą AVI Diagnostyka Obrazowa, FADO Centrum Usług Medycznych, Konsylium oraz Med-Sport. Ośrodki diagnostyczne AVI specjalizują się w szerokiej gamie badań radiologicznych (tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego). Równoległym obszarem działalności AVI jest rehabilitacja. FADO - to największy
w Polsce świadczeniodawca badań mammograficznych, dysponuje 15 mobilnymi pracowniami - mammobusami oraz trzema placówkami stacjonarnymi - w Warszawie, Gdańsku oraz Poznaniu. Med-Sport prowadzi pracownie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w Częstochowie, a także pracownie tomografii komputerowej w Lublińcu, Kłobucku oraz Pajęcznie. Konsylium to wrocławski ośrodek, wyposażony w tomograf komputerowy
i rezonans magnetyczny.
Więcej informacji o Grupie LUX MED można znaleźć na www.luxmed.pl