-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2014 STYCZEŃ
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ
.
dodane 28.01.2014

Biblioteka Główna MBP


Weź udział w konkursie "Dąbrowa cool"

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza uczniów dąbrowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych do udziału w konkursie plastycznym pod nazwą "Dąbrowa cool". Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienie ulubionych, ukochanych, cool miejsc w naszym mieście lub w jednej z dąbrowskich dzielnic.

W konkursie obowiązują różnorodne techniki plastyczne (filc, decoupage, witraż, collage, rękodzieło).

Skany prac konkursowych zostaną umieszczone na stronie MBP na Facebooku. Zwycięzcy zostaną wyłonieni na podstawie głosowania internautów. Prace konkursowe należy złożyć do końca lutego 2014 r. w Czytelni dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 31 marca 2014 r.

Szczegółowe warunki uczestnictwa w konkursie określa Regulamin. Regulamin wraz z załącznikami: kartą zgłoszenia i oświadczeniem rodzica/opiekuna, można pobrać na stronie www.biblioteka-dg.pl.

Serdecznie zapraszamy!
Dział Marketingu MBP

.
dodane 27.01.2014


20140123-27
Co słychać w Krainie Przyjaźni?

Stowarzyszenie Dar Serca w 2014r., podobnie jak w latach poprzednich, prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży zajęcia w świetlicy środowiskowej Kraina Przyjaźni, która mieści się w Szkole Podstawowej nr 20 przy ul. Adamieckiego 12.

Na co dzień Stowarzyszenie Dar Serca w świetlicy oferuje:
" pomoc w odrabianiu prac domowych - bezpłatne korepetycje z poszczególnych przedmiotów dla chętnych dzieci;
" wyrównywanie deficytów rozwojowych, podwyższanie sprawności intelektualnej poprzez realizację zajęć korekcyjno- kompensacyjnych;
" rozwijanie indywidualnych zainteresowań dzieci - zajęcia plastyczne, taneczne, kulinarne i inne wg potrzeb dzieci.
Wychowankowie uczestniczą w interaktywnych audycjach muzycznych, warsztatach tworzenia biżuterii, w wycieczkach edukacyjnych. Otrzymują bezpłatny posiłek.
W grudniu Stowarzyszenie zakończyło realizację projektu ,, Otwórz oczy , baw się z nami bez przemocy" dofinansowanego przez Śląski Urząd Wojewódzki. Dzieci brały udział w warsztatach plastycznych, muzycznych, były w kinie, w Nemo.
Podopieczni Stowarzyszenia ,,Dar Serca" również podczas ferii zimowych nie nudzą się, ale w sposób atrakcyjny spędzają czas wolny. Stowarzyszenie rozpoczęło realizację III już edycji projektu ZIMOWA AKADEMIA ROZMAITOŚCI. Organizatorzy proponują uczestnikom różne formy aktywności zarówno ruchowej jak i artystycznej. Dzieci uczestniczą w zajęciach ruchowych w Parku Wodnym NEMO, w zajęciach zręcznościowych w kręgielni oraz na świeżym powietrzu, promując zdrowy styl życia.
Oglądają filmy edukacyjne, mają okazję rozwijać swoje umiejętności taneczne, plastyczne czy kulinarne.
Niezwykłą przygodę nasi podopieczni przeżyli podczas warsztatów ceramiczno- edukacyjnych w Pałacu Kultury Zagłębia. Każdy mógł ulepić z gliny swojego smoka.
Natomiast Pani Ewa Gajczak ze Stowarzyszenia ZIEMIA I MY zaproponowała uczestnikom ZIMOWEJ AKADEMII ROZMAITOŚCI warsztaty czerpania papieru. Dzieci tworzyły laurki dla babci i dziadka.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej natomiast uczestniczyły w Laboratorium magii, zajęciach edukacyjnych opierających się na doświadczeniach i eksperymentach.
Wkrótce wychowankowie pojadą na wycieczkę do Planetarium w Chorzowie. Celem wyjazdu będzie projekcja filmu edukacyjnego Podróże Małego Księcia. Dzieci nauczą się rozpoznawać gwiazdozbiory. Po przerwie udadzą się do obserwatorium astronomicznego, gdzie będą obserwować niebo przez lunetę, poznają funkcjonowanie zegara słonecznego oraz obejrzą największą lunetę w Polsce, służącą do bserwowania nieba nocą.
Uczestnicy zimowej przygody zwiedzą także Kopalnię "Guido". Celem wycieczki będzie poznanie historii górnictwa na obszarze Śląska. Podopieczni zwiedzą poziom 170, prezentujący metody wydobycia węgla, pracę górnika z przełomu XIX wieku. Wezmą udział w zajęciach edukacyjnych - ŚWIAT LEGEND SKARBNIKA.
Podziemia tej kopalni stanowią idealne miejsce na edukacyjną wycieczkę, podczas której można rozwijać wyobraźnię i kreatywność uczniów, rozbudzać pasję zwiedzania, ciekawość świata i zachęcać do zdobywania wiedzy przez doświadczenie.
Podsumowaniem projektu będzie sportowa impreza integracyjna MAM TALENT.
Uczestnicy wezmą udział w konkursie "Radosna twórczość" - w zabawach ruchowych z wykorzystaniem przyborów nietypowych. Na zakończenie dzieci otrzymają nagrody, medale.
Wszystkie zaplanowane formy aktywności będą promować zdrowy styl życia, rozbudzać ciekawość świata, ukazywać uczestnikom możliwości atrakcyjnego spędzania wolnego czasu.

Projekt finansowany przy udziale
środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej
oraz środków stowarzyszenia otrzymanych w ramach 1%
STOWARZYSZENIE "DAR SERCA"
41-306 Dąbrowa Górnicza; ul. Laski 107
tel.: 505272808, 509790024
e - mail: stowarzyszenie_dar_serca@op.pl
www.stowarzyszeniedarserca.org.pl

.
dodane 26.01.2014
Bal Charytatywny na rzecz Fundacji Godne Życie

1 lutego 2014 Zagłębiowska Izba Gospodarcza organizuje X Bal Charytatywny na rzecz dąbrowskiej Fundacji Godne Życie. Zabawa w klimacie weneckiego karnawału odbędzie się o godz. 19:00 w kompleksie hotelarsko - restauracyjnym "Malta" w Dąbrowie Górniczej przy ul. Kasprzaka 84.

W pierwszy dzień lutego sala balowa w hotelu "Malta" zamieni się w niezwykłe miejsce spotkania zamaskowanych darczyńców. Już po raz dziesiąty odbędzie się Bal Charytatywny organizowany na rzecz dąbrowskich dzieci i młodzieży z rodzin potrzebujących wsparcia. Podczas zabawy odbędzie się aukcja dzieł sztuki i innych fantów. Środki uzyskane z licytacji zostaną przekazane na organizację zajęć i wypoczynku dla podopiecznych Fundacji Godne Życie.
W balu jak corocznie uczestniczyć będzie wiele znanych osobistości z terenu naszego regionu. Gośćmi byli m.in. Prezydenci miast, osobistości z Urzędu Marszałkowskiego, posłowie, radni, prezesi lokalnych przedsiębiorstw.
Motywem przewodnim tegorocznego balu jest "karnawał w Wenecji", a w ten niezwykły klimat wprowadzi gości krakowski zespół Capri New Beat.
Podczas Balu przyznane zostanie także, ustanowione w 2011 Wyróżnienie im. Grzegorza Dolniaka". Ma ono upamiętniać tragicznie zmarłego Posła na Sejm RP jako wybitnej osobowości i osoby, która w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju Fundacji Godne Życie. Ta prestiżowa nagroda ma na celu wyróżnienie osób i podmiotów, które zasłużyły się dla Fundacji Godne Życie.
Osoby, które nie biorą udziału w X Balu Charytatywnym także mogą okazać swoja pomoc dzieciom z Fundacji Godne Życie. Należy pamiętać, że każdy z nas może przekazać swój 1% podatku na dowolną Organizacje Pożytku Publicznego (w przypadku Fundacji Godne Życie - KRS 0000139088). Wysokość kwoty nie ma znaczenia. Każdy gest jest na wagę złota.
Fundacja Godne Życie otacza swoją opieką głównie dzieci i młodzież z rodzin potrzebujących wsparcia, zamieszkujących Dąbrowę Górniczą. Celem Fundacji jest nadanie życiu młodych ludzi nowego sensu, pasji oraz motywacji do realizacji swoich ambicji i rozwoju. Poprzez dostarczanie kompleksowej pomocy w jej świetlicach pełni zaangażowania, dzień po dniu organizacja zapewnia swoim podopiecznym to, czego najbardziej potrzebują - ciepło rodzinne.

.
dodane 25.01.2014

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA


Zbieraj nakrętki i pomagaj Oskarowi!

TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza pomoże jednorocznemu Oskarowi. Jako klub rozpoczęliśmy współpracę z fundacją pomocy dzieciom "Pomagamy z Uśmiechem".

Fundacja "Pomagamy z uśmiechem" zbiera fundusze dla chorych dzieci. Jednym z programów, które prowadzi fundacja jest akcja "Nakręć się i Pomagaj z Uśmiechem", która polega na zbieraniu nakrętek z butelek, które są sprzedawane do firmy recyklingowej i dzięki temu pozyskiwane są fundusze na pomoc dzieciom.

Od najbliższego meczu, czyli spotkania z PGNiG Naftą Piła w dniu 25 stycznia, nakrętki z butelek będą zbierane do specjalnych worków oznakowanych ulotkami "Nakręć się i Pomagaj z Uśmiechem". Każdy kibic może przynieść nakrętki i wrzucić je do worka w holu hali "Centrum", który będzie znajdował się przy wirtualnej grze siatkarskiej oraz przy sklepie kibica.

Klub wraz z zawodniczkami i sztabem szkoleniowym TAURON BANIEMX MKS Dąbrowa Górnicza wyznaczyły sobie za cel pomoc jednorocznemu Oskarowi, który z powodu wypadku zachorował na niedowład prawostronny. Oskar potrzebuje cyklu zajęć rehabilitacyjnych, w celu pozyskania na nie funduszy rozpoczęliśmy akcję zbierania nakrętek.

Przyłącz się do akcji ekologiczno-społecznej i zbieraj razem z nam nakrętki, aby pomóc Oskarowi!

Link do strony Fundacji: http://pomagamyzusmiechem.pl/

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 23.01.2014


WERNISAŻ WYSTAWY - IMPRESJE ZAGŁĘBIOWSKIE

30 stycznia 2014 r., godz. 17.00
Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

W ciągu wieków pracownie malarskie były kuźnią wielkich talentów.
Tak było na przykład z Manetem. Obawiając się zbyt sztywnego programu kształcenia akademickiego, wybrał naukę Thomasa Couture`a, znanego z wystawienia w Salonie obrazu, który otrzymał medal pierwszej klasy.

Rola pracowni malarskich obecnie się zmieniła. Aktualnie można w nich rozwijać swój talent lub przygotowywać się do egzaminów na studia. Tak właśnie dzieje się w pracowni malarstwa sztalugowego, prowadzonej przez instruktora - artystę plastyka Romualda Korusa.
Przez naszą pracownię przewinęło się wiele osób różnych specjalności, czynnych zawodowo jak również uczniów oraz emerytów. Łączy nas wspólna pasja, chęć rozwijania i kształcenia swych umiejętności, i przenoszenia na płótno własnych emocji. Niektórzy to już studenci Akademii Sztuk Pięknych, politechnik lub dyplomowani architekci. Większość z nich mieszka na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.

Obrazy powstałe w pracowni oglądali mieszkańcy województwa śląskiego na:

- wystawie Twórców Amatorów "Jesień życia" w Galerii "Barwy Śląska" w Nakle Śląskim,
- Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka w Bielsku-Białej,
- Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym im. Pawła Wróbla w Katowicach dla Twórców Nieprofesjonalnych,
- Konkursie Malarstwa i Rysunku "Ścieżki, ogrody i pejzaże śląskie" w Radlinie,
- Przeglądzie Sztuki Nieprofesjonalnej w Mikołowie,
- Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Naiwnej "Art Naif" w Katowicach,
- Międzynarodowym Konkursie im. Prof. Jana Świderskiego "Pejzaże Osobliwe" w Będzinie.

Artyści z naszej pracowni byli zawsze doceniani przez profesjonalne jury, otrzymując nagrody i wyróżnienia, względnie nominacje do nagród. Poza wymienionymi konkursami i wystawami artyści eksponowali swe prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych. W styczniu 2011 roku grupa osób uczęszczających do pracowni utworzyła "Stowarzyszenie Promocji Kultury Zagłębia". Głównym jego celem jest prezentowanie i promowanie twórczości kulturalnej Zagłębia zarówno w naszym regionie jak i poza jego obszarem.

Aktualnie Stowarzyszenie ma już na swoim koncie:

- wystawę "Papież widziany oczami dziecka",
- organizację cyklicznych Plenerów Malarskich "Będzińskie Pejzaże", oraz
- Międzynarodową Wystawę Poplenerową "Będzińskie Pejzaże",
- współorganizację konkursu "Pejzaże Osobliwe" - Będzin.

Dorobek artystów jest pokazywany na wystawach na terenie całego Zagłębia jak i kraju.

Henryka Orzeł

Prezentowani Artyści:
Długosz Wiesław, Drytkiewicz Witold, Dudek Mirosława, Kobos-Mól Barbara, Korus Dorota, Korus Romuald, Kowalska Agnieszka, Krasoń Zbigniew, Machniak Marek, Mazur Klaudia, Moryś Halina, Nalepa Teresa, Orzeł Henryka, Pirzycka Beata, Placzyńska Jolanta, Skowierzak Marlena, Trzaskalski Edward.

Wystawa potrwa 30.01.2014 - 30.03.2014 r.Dział Marketingu i Edukacji
Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

.
dodane 23.01.2014

Biblioteka Główna MBP

Biblioteka Główna MBP


Dąbrowskie Eko-Walentynki

Biblioteka Główna MBP

Nie masz pomysłu jak spędzić Dzień Zakochanych? Weź udział w walentynkowej zbiórce zużytych baterii, która odbędzie się 14 lutego w godz. 17.00-19.00 w Bibliotece Głównej MBP (ul. Kościuszki 25). Każdy, kto odda wysłużone przedmioty i przyczyni się do recyklingu niebezpiecznych dla otoczenia odpadów, otrzyma lizak w kształcie serduszka!

Akcja "Kocham recykling", której głównym partnerem jest firma Samsung, będzie prowadzona także w Miejskim Centrum Informacji w CH Pogoria w godz. 16.00-18.00.

Pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem Eko-Walentynek jest podróżnik i ekolog Dominik Dobrowolski (www.cycling-recycling.eu). Recykling zebranych baterii zapewniają firmy Remondis Electrorecycling i Electro-System Organizacja Odzysku.

Dąbrowską edycję Eko-Walentynek koordynuje Stowarzyszenie Ziemia i My - Centrum Edukacji Ekologicznej (tel. 512 950 909 lub 505 325 507; e-mail ziemiaimy@gmail.com).

W ostatnim roku w Polsce wprowadzono na rynek ok. 400 mln sztuk baterii, czyli ok. 10 tys. ton. Zużyte baterie z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, czy rtęć mogą być odpadami niebezpiecznymi. Zużyte baterie powinny być zatem segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach. Zgodnie z prawem krajowym i UE, Polska ma obowiązek zebrać selektywnie w 2014 roku 35% baterii z rynku (ok. 3. 500 ton)!

Dodatkowe informacje o akcji, wykaz miejsc zbiórki baterii na stronach:
www.ziemiaimy.org.pl ; www.samsung.com ; www.remondis-electro.pl ; www.cycling-recycling.eu

Serdecznie zapraszamy!
Dział Marketingu MBP

.
dodane 17.01.2014

Biblioteka Główna MBP

Biblioteka Główna MBP


Wystawa fotografii POTY

Dąbrowska biblioteka zaprasza na wystawę fotografii POTY - Picture Of The Year, w skład której wchodzi 17 najlepszych fotografii z Wikimedia Commons z lat 2006-2010, wybranych w międzynarodowym konkursie POTY (Picture Of The Year) przez użytkowników Commons z całego świata.

Prezentowane materiały są objęte tzw. wolnymi (otwartymi) licencjami: Creative Commons i GNU Free Documentation. Pozwalają one na ich swobodne wykorzystanie, kopiowanie, przekształcanie i eksponowanie, także komercyjne, pod warunkiem podania autora i zachowania licencji. Dzięki temu wyróżnione w konkursie zdjęcia wpisują się w nurt wolnej kultury, dostępnej bezpłatnie dla każdego.

Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska, koordynator projektu na terenie Polski. Ekspozycji towarzyszą bezpłatne warsztaty prowadzone w Bibliotece Głównej, dotyczące m.in. wpisywania i edytowania haseł w Wikipedii i umieszczania zdjęć na Commons.

Najpiękniejsze fotografie ze zbioru Wikimedia Commons można oglądać do końca stycznia w Galerii Klubowej dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25). W lutym wystawa prezentowana będzie w Filii nr 8 MBP w Dąbrowie Górniczej (ul. Ofiar Katynia 93, Strzemieszyce Wielkie). Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!
Dział Marketingu MBP

.
dodane 17.01.2014

Biblioteka Główna MBP


Ferie z biblioteką

Każdego roku dąbrowska MBP przedstawia swym małym czytelnikom bogatą ofertę spotkań odbywających się w różnych filiach na terenie całego miasta. Również tej zimy dzieci mają możliwość wybrać coś dla siebie spośród wielu ciekawych propozycji: zabaw, konkursów, zajęć plastycznych i lekcji bibliotecznych. Wszystkie imprezy mają charakter otwarty i bezpłatny. Dzięki temu wszyscy, którzy na czas ferii pozostają w mieście, mogą w atrakcyjny i pożyteczny sposób spędzić swój wolny czas z biblioteką.

Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży dąbrowskiej Biblioteki Głównej przygotowała dla swoich czytelników iście magiczne ferie. Wśród codziennych zajęć edukacyjno-rozrywkowych znajdą się Magiczno-literackie poniedziałki, Łowcy czarownic, czyli magiczne zagadki kryminalne, Laboratorium magii i wiele innych ciekawych propozycji.

Niezwykły świat czarodziejów i magów czeka także na uczestników Akcji Zima w Filii nr 4, która przygotowała dla najmłodszych Ferie z czarodziejem Oliverem Moonem. Dzieci będą miały okazję wziąć udział nie tylko w głośnym czytaniu, zajęciach manualnych i konkursie plastycznym, ale także festiwalu czarów pod hasłem "Szkoła magii" i nominacjach do nagrody Czarodzieja Roku.

Z kolei czarodziejsko-kosmiczny charakter będą miały zajęcia w Filii nr 5. W pierwszym tygodniu ferii organizowane będą "Zabawy z czarownicą. Winnie na planecie Zagadkowo". W programie liczne zabawy, zajęcia plastyczne, prezentacje multimedialne oraz głośne czytanie książki pt. "Winnie w kosmosie".

W innych placówkach MBP również nie zabraknie spotkań z książką. Filia nr 10 proponuje najmłodszym Ferie z Mikołajkiem - bohaterem książek René Goscinny'ego. Czytelnicy Filii nr 20 będą mieli okazję wziąć udział m.in. w zajęciach literackich pod hasłem "Przygody Franklina", zainspirowanych książkami autorstwa Paulette Bourgeois. W ramach cyklicznych spotkań "Zimowe hece w bibliotece" w Filii nr 3 odbędzie się głośne czytanie i zagadki literackie zatytułowane "Zuźka, Karolek i inni..."

Filia nr 1 przygotowała "Spotkania z bajkoterapią", czyli warsztaty literackie dla dzieci ich rodziców dotyczące bajek współczesnych z wykorzystaniem różnych form (np. teatrzyku Kamishibai).

Interesującą ofertę przygotowała również Filia nr 8, gdzie ferie przebiegać będą pod hasłem "Z Jackiem i Agatką w stadninie koni". Podczas różnego rodzaju spotkań, warsztatów, prezentacji, konkursów i quizów dzieci będą mogły bliżej poznać bliżej naturę koni, szczegóły związane z hodowlą tych wspaniałych zwierząt i jeździectwem.

Miłośników komiksów zapraszamy do Filii nr 17, gdzie realizowany będzie cykl zajęć poświęconych uwielbianym nie tylko przez dzieci obrazkowym historyjkom z "dymkami". W ramach Ferii z komiksem odbędą się zajęcia literackie, plastyczne i ruchowe.

Zupełnie inną tematykę zajęć proponuje swoim czytelnikom Filia nr 18, gdzie przez dwa tygodnie organizowane będą Ferie z "Epoką lodowcową". Najmłodsi będą mogli bliżej poznać bohaterów filmu animowanego, biorąc udział w zajęciach edukacyjnych i warsztatach plastycznych.

We wszystkich filiach bibliotecznych będą organizowane spotkania rozwijające wiedzę i umiejętności młodych czytelników. Dzieci i młodzież będą mieć okazję w ciekawy i inspirujący sposób spędzić swój wolny czas.Szczegółowy harmonogram "Akcji Zima" w bibliotece dostępny na stronie www.biblioteka-dg.pl.

Serdecznie zapraszamy!
Dział Marketingu MBP

.
dodane 14.01.2014

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZAOświadczenie Prezesa Roberta Koćmy w sprawie zmiany nazwy klubu na
TAURON BANIMEX MKS DĄBROWA GÓRNICZAZe sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 14.01.2014


"Japonia - kraj kwitnącej wiśni"
Urszula i Maciej Kordeuszowie

28 stycznia 2014 r., godz. 18.00
Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

W roku 2014 rozpoczynamy kolejną edycję comiesięcznych spotkań podróżniczych w naszym Muzeum. Od czterech lat wędrujemy wspólnie po odległych i bliskich zakątkach Ziemi prowadzeni przez wybitnych wspinaczy, grotołazów, podróżników lub po prostu ludzi, takich jak my - ciekawych świata.

Życzymy Państwu w roku 2014 dużo zdrowia i wielu wspaniałych, bezpiecznych podróży.

Japonia - kraj kontrastów, w którym nowoczesność miesza się z tradycją. Zachwyca starożytnymi świątyniami, pałacami shogunów, shintoistycznymi chramami, a zarazem futurystyczną architekturą i szybkimi jak błyskawica pociągami. Każdy, kto choć raz był wiosną w Japonii, wie, dlaczego ten kraj nazywany jest "krajem kwitnącej wiśni".

Wstęp 2,50 zł

Dział Marketingu i Edukacji
Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

.
dodane 11.01.2014MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA


Graj z Tauronem Banimexem dla WOŚP!

Klub wsparł WOŚP i przekazał na aukcję dwie rzeczy. Zachęcamy do licytacji!

Na aukcjach można wylicytować kryształowy puchar, który jest pamiątką z turnieju finałowego Pucharu Polski z roku 2012. Jest to mała replika trofeum, którą otrzymują zawodniczki wraz ze sztabem szkoleniowym jako pamiątkę z turnieju. Aby przejść do aukcji pucharu kliknij tutaj ( http://aukcje.wosp.org.pl/...i923319 ).

Do wylicytowania jest także koszulka naszej drużyny, w której siatkarki występowały w Lidze Mistrzyń. Na koszulce swoje podpisy złożyły wszystkie zawodniczki. Aby przejść do aukcji koszulki kliknij tutaj (
http://aukcje.wosp.org.pl/...i929643) .

.
dodane 10.01.201435 lat Zespołu Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej - jubileuszowa wystawa prac nauczycieli

17 stycznia 2014 r., godz. 17.00
Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

"Nasz okrągły jubileusz to nie tylko okazja do wspomnień, lecz i źródło refleksji bardziej albo ciut mniej przyjemnych. Wierzymy, że tych pierwszych jest więcej. Np. ze szkołą związała swoje losy i drogę zawodową duża grupa wybitnych artystów, którzy potrafią zarazić uczniów swoją pasją, wprowadzić ich w niełatwy nieraz świat sztuki.

Wiemy, że świat się zmienia, a wraz z nim szkoła. Każdy dyrektor, nauczyciel, kierując się pasją wprowadza nowe rozwiązania, które sprawdzają się albo i nie. Wzorem patrona sięgamy do tradycji, by skonstruować coś nowego.

Jubileuszowa wystawa prezentuje dorobek artystyczny pedagogów-plastyków, którzy na co dzień kreują potencjał młodych adeptów sztuki. Malarstwo, grafika, rysunek, formy rzeźbiarskie. praktycznie każda dziedzina i technika znalazła swoje miejsce na tak szczególnej ekspozycji. Różnorodność form wyrazu, różnorodność przekazu, wrażliwości, wyczucia koloru i gestu tworzy z odrębnych ogniw jeden niepowtarzalny organizm. naszą szkołę".

Wystawa potrwa od 17 stycznia, godzina 17:00, do 23 marca 2014 r.

Dział Marketingu i Edukacji
Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

.
dodane 09.01.2014

KONCERT JUBILEUSZOWY MIRO WITKA
pt. 45/30 z okazji 30-lecia działalności artystycznej

10 stycznia 2014 r., godz. 17.00
Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

Miro Witek, czyli Mirosław Witek, od najmłodszych lat związany był z regionalnymi ośrodkami kulturalnymi, poetami, malarzami, rzeźbiarzami. Wielokrotnie organizował i uczestniczył w różnego rodzaju przedsięwzięciach wspierających i promujących sztukę.
Jest artystą scenicznym z dużym doświadczeniem, występującym na bardzo licznych scenach Śląska, Zagłębia, i nie tylko. Często koncertuje ze znanymi postaciami ze sceny muzycznej, takimi jak np. Enej, Wilki czy Bajm. Pisze teksty, komponuje muzykę, śpiewa i gra na gitarze, wykonując własne utwory. W jego twórczości muzycznej przeplatają się elementy bluesa i rocka. Tematyka tekstów piosenek, które gra Miro Witek, dotyczy przede wszystkim takich podstawowych wartości jak: miłość, przyjaźń, szacunek, otwartość i wyrozumiałość względem drugiego człowieka. Muzealny koncert będzie przekrojem jego dorobku, bowiem przedstawione zostaną najważniejsze utwory z jego twórczości, począwszy od pierwszej napisanej przez Artystę piosenki aż do tej powstałej z okazji jego Jubileuszu - XXX-lecia twórczości.
Miro to również radosny, serdeczny człowiek, jednocześnie skromny i otwarty na innych ludzi
"W mojej muzyce najważniejsi są ludzie i miłość do nich" - mówi Artysta. I dodaje - "Chciałbym dla nich grać przez kolejne trzydzieści lat"

Razem z Miro Witkiem wystąpią:
Adam Polachowski - instrumenty perkusyjne
Grzegorz "Sokół" Koza - gitara elektryczna
Krzysztof Musiałek - gitara elektryczna

Koncertowi Miro Witka będzie towarzyszyła wystawa prac Natalii Wasiak, absolwentki dąbrowskiego Liceum Plastycznego i warszawskiej uczelni - kierunku architektura krajobrazu, członkini Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego i uczestniczki wystaw oraz festiwali artystycznych (Art. Passion festiwal, Art Naif festiwal).
Artystka od kilku lat związana jest z Dąbrową Górniczą, w której mieszka i tworzy. Praca jest dla niej pasją. Małe dzieła sztuki, wychodzące spod jej ręki w postaci obrazów, ręcznie malowanej porcelany i niepowtarzalnej biżuterii, ukazują złożoną artystyczną osobowość pani Natalii.

Wyeksponowane zostanie: malarstwo na jedwabiu ; malarstwo na szkle ; malarstwo na płótnie ; ręcznie malowana porcelana ; autorska biżuteria - połączenie kamieni z metalem

Dział Marketingu i Edukacji
Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

.
dodane 09.01.2014FERIE W BĘDZINIE

Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski
zaprasza na Ferie zimowe w mieście

W programie akcji:

Szkółka łyżwiarska
start już od 13.01.2014 r. godz. 17:00 i 18:00,
lodowisko OSiR, ul. Sportowa 4

Szkółka narciarska
start 20.01.2014 r. godz. 11:00 i 18:00
Stok Środula, Sosnowiec,
ul. 3 Maja 51

Gry i zabawy w wodzie
poniedziałki i środy godz. 11:00
basen OSiR w Będzinie,
ul. Siemońska 13

Zabawy na lodowisku
wtorki i czwartki godz. 11:00
lodowisko OSiR, ul. Sportowa 4

Bajkowy seans filmowy
projekcja filmu połączona z konkursami
w dniu 24.01.2014 r. godz. 11:00
w Kinie Nowość w Będzinie

W ramach akcji Ferie w mieście od poniedziałku do piątku wstęp na basen OSiR w Będzinie przy ulicy Siemońskiej 13 dla dzieci i młodzieży z Będzina za 1 zł.

Informacje: Dział Organizacji Imprez, tel. 32 267 30 07 wew. 31

====

Łyżwiarstwo to sport zimowy, który nie tylko poprawia koordynację ruchów, opanowanie przestrzeni i poczucie rytmu, ale także hartuje i ma niezwykle pozytywny wpływ na kondycję.

Chcesz, żeby Twoja pociecha opanowała sztukę jazdy na łyżwach?
Skorzystaj z doświadczenia wykwalifikowanych instruktorów!

Od 13.01.2014 r. zapraszamy do Szkółki jazdy na łyżwach
zajęcia w poniedziałki i czwartki w godz. 17:00 i 18:00 na lodowisku OSiR

Zapisy i informacje:
Dział Organizacji Imprez,
tel. 32 267 30 07 wew. 31

====

Zapraszamy pasjonatów sportów zimowych na rodzinne wyjazdy na narty do Szczyrku i Korbielowa.

Wyjazdy są organizowane w każdą sobotę.

Wyjazdy z Będzina:
o Osiedle "Zamkowe", parking Interpromex - godz. 7:00
o Przystanek KZK GOP, ul. 11 Listopada (przy kortach) - godz. 7:10
o Przystanek KZK GOP przy Chełmku - godz. 7:15

Bilety do nabycia w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Będzinie, ul. Sportowa 4.
Wszelkich informacji udziela Dział Organizacji Imprez,
tel. 32 267 30 07 wew. 31

W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych wyjazdy narciarskie zostaną odwołane.

====

Sezon narciarski już w pełni!!!
Chcesz, żeby Twoja pociecha szusowała po stokach?

Zapraszamy do skorzystania z doświadczenia wykwalifikowanych instruktorów w Szkółce Narciarskiej.

Nie musisz wyjeżdżać w góry
zajęcia na Stoku Środula przez całe ferie.

Zapisy i informacje:
Dział Organizacji Imprez, tel. 32 267 30 07 wew. 31

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Będzinie

.
dodane 09.01.2014

WIELKIE GRANIE W BIBLIOTECE!
22. FINAŁ WOŚP

W niedzielę, 12 stycznia, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej (ul. T. Kościuszki 25) odbędzie się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który przebiegać będzie pod hasłem "Na ratunek".Na dąbrowskich ulicach pojawią się liczni wolontariusze, którzy będą zbierać pieniądze do specjalnie oznakowanych puszek. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.

Już w południe w dąbrowskiej Bibliotece Głównej rozpoczną się atrakcje finałowe, wśród których znajdą się m.in.: bajki animowane dla najmłodszych, występ orkiestry dętej, gry i zabawy dla dzieci, malowanie twarzy, pokaz Azis Light Show. W programie imprezy znajdą się ponadto koncerty grup Old Wisdom Lies, GabineT, Miro Witka czy Wojtka Wróbla. Zakończeniem 22. finału WOŚP będzie tradycyjnie pokaz pirotechniczny "światełko do nieba" (parking przed Biblioteką Główną).

Program 22. finału WOŚP w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej

12.00 - 14.00 bajki animowane dla najmłodszych
14.00 - 14.30 występ zespołu wokalnego "Słowiki" i zespołu tanecznego "Plus ósemki" z SP nr 8
14.30 - 15.00 występ orkiestry dętej z Ujejsca (na schodach przed MBP)
15.00 występ Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
15.30 koncert gitarowy grupy Wojtka Wróbla
16.15 Koncert Miro Witek
17.15 przerwa
17.45 koncert Old Wisdom Lies
18.30 koncert GabineT
19.30 Miejska Orkiestra Dęta (na schodach przed MBP)
19.35 pokaz Azis Light Show
20.00 pokaz pirotechniczny "światełko do nieba"

Dodatkowo:

. 16.00 - 19.00 Polskie Towarzystwo Kulturalne - malowanie buzi, stoiska z grami, stoły do hokeja
. 15.00 - 18.00 oferta przygotowana przez Przedszkole "Filip i Maja"
. Stowarzyszenie Diabetyków - pomiary cukru, stoisko informacyjne, porady
. Sklepik pod aniołem - sprzedaż gadżetów i ciast przez wolontariuszy z V LO
. loteria fantowa prowadzona przez Forum Równych Szans i Praw Kobiet w Dąbrowie Górniczej

Dział Marketingu MBP

.
dodane 08.01.2014


MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA


Nowy sponsor tytularny pierwszej drużyny

Firma Banimex Sp. z o. o. została sponsorem tytularnym zespołu seniorek, które od teraz będą występować pod nazwą TAURON BANIMEX Dąbrowa Górnicza.

MKS TAURON BANIMEX DĄBROWA GÓRNICZA

- Firma Banimex chce w większym stopniu zaangażować się w nasz klub, w swoją promocję poprzez klub. Nazwa firmy weszła do składu nazwy zespołu. Jak wiadomo, nazwa jest najbardziej rozpowszechnionym, najczęściej używanym elementem, który pełni rolę reklamy sponsorów. Oczywistym jest, że Banimex zwiększa poziom finansowania drużyny. Od tej chwili nazywamy się TAURON BANIMEX Dąbrowa Górnicza - przyznał prezes zarządu Robert Koćma. - Ważne jest, że jest to firma lokalna, z Zagłębia Dąbrowskiego - podkreślił.

Firma Banimex Sp. z o. o. weszła do grona sponsorów naszej drużyny przed rozpoczęciem obecnego sezonu 2013/2014. Kibice siatkówki w Zagłębiu Dąbrowskim zapewne znają nazwę tego przedsiębiorstwa, które jest sponsorem tytularnym również siatkarzy z innego zagłębiowskiego miasta, Będzina.

Od teraz nasz zespół będzie występował pod nazwą TAURON BANIMEX Dąbrowa Górnicza. Właśnie pod taką nazwą drużyna przystąpi do dzisiejszego spotkania w ramach ligowej kolejki z Polskim Cukrem Muszynianką Fakro Bankiem BPS Muszyna.

Ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół Media - TAURON BANIMEX Dąbrowa Górnicza

.
dodane 07.01.2014


20140105


Spotkanie opłatkowe dla członków, sympatyków oraz samorządowców Platformy Obywatelskiej.

W dniu 5 stycznia 2014 roku w biurze parlamentarnym w Sosnowcu odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe dla członków, sympatyków oraz samorządowców Platformy Obywatelskiej.

Gospodarzami uroczystości byli: Poseł na Sejm Jarosław Pięta oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego Małgorzata Handzlik. Poseł Pięta przekazał wszystkim zgromadzonym życzenia noworoczne od Premiera Jerzego Buzka, który z przyczyn zdrowotnych nie mógł być obecny na uroczystości. W spotkaniu wzięli udział; przedstawiciele władz miejskich oraz radni miast i gmin Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź, Wojkowice, Łazy, przedstawiciele placówek oświaty i kultury, a także członkowie Kręgu Seniorów ZHP "Korzenie" oraz przedstawiciel Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników.

Anna Gzyl
Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Jarosława Pięty

.
dodane 03.01.2014

Zbadaj się i zyskaj spokój!
Mammobus LUX MED Diagnostyka
w Dąbrowie Górniczej!

Badanie mammograficzne (prześwietlenie piersi) to najskuteczniejsza metoda wykrywania wczesnych objawów raka piersi. Już niebawem takie badanie znów można będzie wykonać w mammobusie LUX MED Diagnostyka, należącym do grupy LUX MED, który w dniach 15-16 stycznia odwiedzi Dąbrowę Górniczą i stanie przy Hali Widowiskowo-Sportowej CENTRUM, Aleja Róż 3 (Park Hallera).

Zainteresuj się, czy Twoja Żona, Mama i Siostra uczestniczą w profilaktycznych badaniach piersi!

Paniom, które ukończyły 50 rok życia (do 69 lat) przysługuje bezpłatne badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanego przez NFZ. Pozostałe panie mogą wykonać badanie odpłatnie, za okazaniem skierowania lekarskiego.
Szczególnie zachęcamy wszystkie Panie z rocznika 1964, ponieważ od tego roku po raz pierwszy przysługuje Paniom bezpłatne badanie mammograficzne w ramach Programu!
Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju - wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.
Prosimy o wcześniejszą rejestrację telefoniczną lub poprzez stronę internetową. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu: 58 666 2 444, 801 080 007, www.fado.pl. Prosimy o zabranie ze sobą zdjęć z poprzednich badań mammograficznych, które pomogą w postawieniu jak najbardziej skutecznej diagnozy.


Informacje o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED to największa firma medyczna w Polsce. Oferta Grupy kierowana jest zarówno do klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych. Klienci korporacyjni korzystają z Pracowniczych Programów Zdrowotnych rozwijanych wokół medycyny pracy. Klienci indywidualni mogą skorzystać
z opieki zdrowotnej na podstawie Planów Opieki Medycznej, a także tzw. świadczeń FFS (fee for service, opłaty za poszczególne usługi) oraz w ramach kontraktu z NFZ.
Opieka ambulatoryjna świadczona jest w 118 centrach medycznych własnych i przyzakładowych. Pacjenci na terenie całego kraju mają do dyspozycji 50 placówek LUX MED i 24 centra medyczne Medycyny Rodzinnej, która specjalizuje się w obsłudze pacjentów w ramach kontraktu z NFZ. Pod marką PROFEMED działa specjalistyczna przychodnia lekarska przeznaczona specjalnie dla klientów "fee for service". Z Grupą współpracuje ok. 1500 poradni partnerskich w całej Polsce. Pod jej opieką znajduje się ponad 1 200 000 pacjentów.
Grupa ma cztery szpitale: dwa świadczące usługi jednego dnia (Endoterapia w Łodzi i MegaMed
w Bełchatowie) oraz dwa szpitale w Warszawie, z których jeden świadczy szeroki zakres usług specjalistycznych (LUX MED), a drugi specjalizuje się w endoskopii i chirurgii (Endoterapia).
Grupa LUX MED prowadzi również działalność ubezpieczeniową - LUX MED Ubezpieczenia jest oddziałem szwedzkiego towarzystwa ubezpieczeniowego LMG Försäkrings AB.
W ramach Grupy LUX MED działają także spółki: LUX MED Diagnostyka, Tabita, Endoterapia
i MegaMed. Endoterapia świadczy wysokospecjalistyczne usługi endoskopowe, a MegaMed opiekę ambulatoryjna i chirurgię jednego dnia. Tabita to ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny dla osób starszych, samotnych oraz pacjentów w każdym wieku wymagających stałej opieki specjalistycznej
i rehabilitacji.
Grupa LUX MED jest częścią międzynarodowej grupy medycznej Bupa.
LUX MED Diagnostyka
Do Grupy LUX MED należy też LUX MED Diagnostyka, w skład której wchodzą AVI Diagnostyka Obrazowa, FADO Centrum Usług Medycznych, Konsylium oraz Med-Sport. Ośrodki diagnostyczne AVI specjalizują się w szerokiej gamie badań radiologicznych (tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego). Równoległym obszarem działalności AVI jest rehabilitacja. FADO - to największy
w Polsce świadczeniodawca badań mammograficznych, dysponuje 15 mobilnymi pracowniami - mammobusami oraz trzema placówkami stacjonarnymi - w Warszawie, Gdańsku oraz Poznaniu. Med-Sport prowadzi pracownie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w Częstochowie, a także pracownie tomografii komputerowej w Lublińcu, Kłobucku oraz Pajęcznie. Konsylium to wrocławski ośrodek, wyposażony w tomograf komputerowy
i rezonans magnetyczny.
Więcej informacji o Grupie LUX MED można znaleźć na www.luxmed.pl