-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2013 GRUDZIEŃ
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ
.
dodane 31.12.2013

Aktywny rok z Fundacją Godne Życie

W Fundacji Godne Życie minął kolejny rok pomocy dzieciom i młodzieży z najuboższych środowisk w Dąbrowie Górniczej. Rok 2013 był bardzo pracowitym rokiem dla dąbrowskiej organizacji. Prezentujemy krótki przegląd najważniejszych wydarzeń organizowanych przez fundację.

Rok 2013 rozpoczął się w Fundacji Godne Życie w karnawałowo- charytatywnym rytmie. 2 lutego 2013 Zagłębiowska Izba Gospodarcza organizowała IX Bal Charytatywny na rzecz dąbrowskiej Fundacji Godne Życie. Karnawałowa zabawa w klimacie lat 30. odbyła w kompleksie hotelarsko - restauracyjnym "Malta" w Dąbrowie Górniczej. Swój wkład w bal miała nawet Marszałek Sejmu Ewa Kopacz oraz Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza. W trakcie zabawy odbyła się aukcja fantowa. Środki uzyskane z licytacji zostały przekazane na organizację zajęć i wypoczynku dla podopiecznych Fundacji Godne Życie.
Kolejnym dniem, który wpisał się w kalendarz kończącego się roku był 22 marca 2013. Tego dnia z okazji Światowego Dnia Wody Fundacja Godne Życie wraz z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej organizowała jego specjalne obchody. W pełnej wrażeń zabawie udział brali najmłodsi mieszkańcy Dąbrowy Górniczej. W budynku WTZ Światowy Dzień Wody obchodzony był w atmosferze. "Wodnej Olimpiady Sportów Niecodziennych ". W świetlicy Fundacji Godne Zycie mieszczącej się w budynku tzw. Szenwalda, ZSO nr 2, przybyłe na wydarzenie dzieci rozwijały prace swoich szarych komórek rozwiązując "Wodne Łamigłówki". Natomiast "Harcówka" tego popołudnia zamieniła się w "Małe laboratorium".
Z początkiem kwietnia w Fundacji Godne Życie ruszył nowy projekt- prowadzenie Miejskiego Centrum Informacji. 15 kwietnia w C.H. Pogoria w Dąbrowie Górniczej miało miejsce uroczyste przekazanie klucza do MCI. Klucz przekazany wiceprezesowi Fundacji Godne Życie, Łukaszowi Kolberowi był symbolem zmian, jakie zaszły w punkcie informacyjnym. Wprowadzono porady specjalistów, organizację wydarzeń kulturalnych oraz zwiększono liczbę godzin funkcjonowania punktu.
Ciekawe, twórcze i aktywne były również wakacje z Fundacją Godne Życie. 5 lipca w Parku Hallera odbyła się po raz trzeci akcja "Street Art- czyli Dąbrowska Twórczość Uliczna". Za sprawą organizowanej przez Fundację Godne Życie zabawy Park Hallera zamienił się w wielobarwny, niecodzienny plener malarski, w którym udział mógł wziąć każdy parkowy spacerowicz. Podczas imprezy upust artystycznej fantazji dawało kilkaset osób. Kilogramy przesypanego piasku za pomocą łyżeczki do herbaty, niezwykły beret, który w swojej "karierze" przeleciał już wiele kilometrów, mnóstwo żołędzi wrzuconych do dziupli, i co najważniejsze kilkaset uśmiechniętych dziecięcych twarzyczek małych "olimpijczyków" to efekt przeprowadzenia czterech odsłon Olimpiady Sportów Niecodziennych, które odbyły się 19 i 23 lipca, 9 sierpnia i 7 września podczas Festiwalu Ludzi Aktywnych w Parku Hallera. 23 lipca był kolejnym pełnym wrażeń dniem dla dąbrowskich rodzin spędzających wakacje w mieście. W Gołonogu, Fundacja Godne Życie oraz dąbrowski MOPS organizowały "Piknik Rodzinny". Uczestnicy całymi rodzinami brali udział w wywołujących uśmiech na twarzy zabawach. Z kolei zapach soczystych piersi z kurczaka i aromatycznej karkówki z grilla oraz radosne okrzyki dzieci biorących udział w owocowych zawodach sportowych wypełnił 21 sierpnia osiedle Łęknice. Podopieczni fundacji brali także udział w bezpłatnych wycieczkach w ramach projektu "Oko w oko z naturą" .Wakacje z FGŻ zwieńczył organizowany 2 września w Miejskim Centrum Informacji Pierwszy Dzień Szkoły, podczas którego kończący wakacyjną labę uczniowie wygrywali artykuły szkolne.
19 listopada Fundacja Godne Życie obchodziła swoje 11 urodziny. Z tej okazji organizowała dla mieszkańców miasta Integracyjne Targi Pracy i Wolontariatu. Organizowane po raz pierwszy Integracyjne Targi Pracy i Wolontariatu, cieszyły się zainteresowaniem Dąbrowian. Tego dnia, w C.H. Pogoria swoją pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia proponowało mieszkańcom miasta 17 wystawców, mając w sumie do dyspozycji 122 oferty pracy oraz szeroką gamę szkoleń i propozycje wolontariatu.
Nie zapomniano także o świątecznych atrakcjach. 12 grudnia podopieczni Fundacji Godne Życie mogli zaznać rodzinnej atmosfery podczas organizowanego przez nią spotkania Wigilijnego organizowanego w budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Górniczej. W Fundacji Godne Życie w Dąbrowie Górniczej podczas wigilijnego spotkania do stołu zasiadło ponad 100 potrzebujących osób. Natomiast 16 grudnia w C.H. Pogoria dąbrowianie zjednoczyli się w niezwykłej, przedświątecznej rodzinnej atmosferze. Miało to miejsce za sprawą Fundacji Godne Życie, która tego dnia zorganizowała Dąbrowskie Ubieranie Choinki. Udana impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W wydarzeniu udział wzięło wielu znamienitych gości reprezentujących dąbrowskie władze samorządowe, organizacje pozarządowe oraz szkoły i instytucje. Dąbrowianie wspólnie ozdabiali i podpisywali bombki, składali sobie pełne serdeczności życzenia, pili pyszną kawę oraz brali udział w ciekawych zajęciach artystycznych. Niemałą frajdę sprawił im także rozdający cukierki małym i dużym dąbrowianom św. Mikołaj.
Przez cały czas w świetlicach FGŻ, codziennie odbywały się warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia pozaszkolne. Fundacja Godne Życie oferowała także swoim podopiecznym obiad, który dla wielu z nich jest jedynym posiłkiem w ciągu dnia.
Z kolei mieszkańcy miasta mogli skorzystać z bezpłatnej porady w Dąbrowskich Poradniach Prawnych.
Działania Fundacji Godne Życie były możliwe dzięki dotacjom z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej oraz wsparciu finansowemu przedsiębiorstwa miejskiego MZUM.pl, firmie ArcelorMittal oraz innych darczyńców.
Jakie jest postanowienie noworoczne osób tworzących Fundację Godne Życie? Sprawiać by na twarzach podopiecznych jeszcze częściej gościł uśmiech. Każdy, kto chce pomóc w realizacji tego celu, będzie miał do tego okazję, składając zeznanie podatkowe. Należy pamiętać, że każdy z nas może przekazać swój 1% podatku na dowolną Organizację Pożytku Publicznego (w przypadku Fundacji Godne Życie -KRS 0000139088). Wysokość kwoty nie ma znaczenia. Liczy się każdy grosz.

A jakie noworoczne postanowienia macie Wy? Wszystkim mieszkańcom Dąbrowy Górniczej Fundacja Godne Życie życzy wszystkiego, co najlepsze oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2014 roku.

.
dodane 28.12.2013

Zapraszamy na pierwsze zajęcia z malarstwa na desce. 10 stycznia (piątek) rozpoczynamy pracę nad przygotowaniem deski.

Szanowni Państwo,
już wkrótce rusza nowa forma zajęć oparta na starych technologiach i technice tworzenia na desce techniką tempery chudej. Będziemy również uczyć się nakładać pozłotę na mikstionie.

Przypominam o naszym pierwszym spotkaniu 10 stycznia (piątek) 2014 roku, godzina 16.00 do 20.00

Kolejne będziemy ustalać wspólne (nadchodzą ferie, co sprzyja ugruntowaniu się deski na której będziemy malować).

Ci, którzy chcą dołączyć do nas informuję o ostatnich wolych miejscach.

Proszę też o przekazanie dalej informacji o warsztatach, którym towarzyszyć będą zajęcia z teorii malarstwa, sztuki malowania ikony i malarstwa bizantynskiego.

Szerzej na str. www.palac.art.pl

Przy tej okazji pragnę wszystkim podziękowaćza współpacę w kończącym się roku i życzę wszystkiego co najlepsze w 2014. Życzę zdrowia, bliskości ludzi o otwartym sercu, portfela, w którym nie zabraknie gatowki na realizowanie marzeń i bieżących wydatków, poczucia sensu tego co się robi i możliwości spełniania zamierzeń każdego dnia.

Sylwia Nowak

.
dodane 22.12.2013
20131222_A


Wigilijne spotkanie w Fundacji Godne Życie

Od momentu, w którym wszyscy wraz z naszymi najbliższymi zasiądziemy do wigilijnego stołu dzielą nas zaledwie godziny. To najlepszy moment, aby pomyśleć o tych, którzy tego niezwykłego wieczoru nie będą mieli możliwości zaznać ciepła rodzinnego. W Fundacji Godne Życie w Dąbrowie Górniczej podczas wigilijnego spotkania do stołu zasiadło ponad 100 potrzebujących osób.

Podopieczni Fundacji Godne Życie mogli zaznać rodzinnej atmosfery podczas organizowanego przez nią spotkania Wigilijnego organizowanego w budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Górniczej. Podczas wydarzenia nie zabrakło gości z katowickiego Stowarzyszenia "Lex Civis" oraz założycieli Fundacji Godne Życie Ireny i Lechosława Juszczyków.

Świąteczne spotkanie otworzyły jasełka przygotowane przez wychowanków Fundacji Godne Życie. Dzieci i młodzież z wielkim zapałem włączyła się do pomocy w organizowaniu wspólnego przedświątecznego wieczoru. Przygotowali również przepiękny koncert kolęd oraz pomagali w kuchni przy przygotowywaniu wigilijnych potraw.
Na fundacyjną Wigilię dotarł też sympatyczny brodaty pan w czerwonym kożuszku- Święty Mikołaj, który wszystkim rozdał upominki i, co najważniejsze, podarował uśmiech każdemu dziecku. Oby ten uśmiech w trakcie nadchodzących świąt nie zgasł nawet na chwilę.

Zasiąść do suto zastawionego stołu oraz spędzić pełne radości chwile wychowankowie Fundacji Godne Życie mogli dzięki wsparciu finansowemu przedsiębiorstwa miejskiego MZUM.PL.

Fundacja Godne Życie od 10 lat otacza swoją opieką dzieci i młodzież oraz ich rodziny ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ubóstwo, alkoholizm, przemoc to tylko niektóre z patologii, jakich doświadczają, na co dzień podopieczni Fundacji w swoich domach i na swoich podwórkach. Obecnie Fundacja jest domem dla ponad 200 podopiecznych. Należy pamiętać, że nie wszyscy podopieczni fundacji podczas wigilijnego wieczoru będą mieli okazje wspólnie z rodziną skosztować 12 potraw i cieszyć się z tego, że są razem. Wielu z nich dotkliwie doskwiera ubóstwo.

Każdy, kto chce pomóc w działaniach Fundacji Godne Życie, będzie miał do tego okazję, składając zeznanie podatkowe. Należy pamiętać, że każdy z nas może przekazać swój 1% podatku na dowolną Organizacje Pożytku Publicznego (w przypadku Fundacji Godne Życie -KRS 0000139088). Wysokość kwoty nie ma znaczenia. Liczy się każdy grosz.
Życzymy, aby podczas tego pięknego święta miłości Bożej nikt nie odszedł od stołu głodny, a bezinteresowna miłość i troska o drugiego człowieka zagościła w domach i sercach ludzi, nie tylko podczas tego niezwykłego czasu.

.
dodane 17.12.2013
20131216_A


Dąbrowska choinka została ubrana

16 grudnia w C.H. Pogoria dąbrowianie zjednoczyli się w niezwykłej, przedświątecznej rodzinnej atmosferze. Miało to miejsce za sprawą Fundacji Godne Życie, która tego dnia zorganizowała Dąbrowskie Ubieranie Choinki. Udana impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Ciepła, aromatyczna kawa, radosne dziecięce okrzyki, kojące dźwięki tradycyjnych kolęd, choinka uginająca się od różnobarwnych ozdób, poczucie wspólnoty i nieschodzący z twarzy uśmiech to najpiękniejsze skojarzenia związane z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Prowadzącej Miejskie Centrum Informacji, dąbrowskiej Fundacji Godne Życie udało się stworzyć ten magiczny klimat już teraz. Przy dąbrowskiej choince miłe chwile spędzili zarówno mieszkańcy miasta jak i przedstawiciele jego władz.

Wiele atrakcji i niezwykła atmosfera

Pogodnego, poniedziałkowego popołudnia dąbrowianie wspólnie ozdabiali i podpisywali bombki, składali sobie pełne serdeczności życzenia, pili pyszną kawę (dzięki uprzejmości firmy SO! COFFEE) oraz brali udział w ciekawych zajęciach artystycznych. Najmłodsi uczestnicy chętnie brali udział w warsztatach wykonywania ozdób świątecznych organizowanych przez Stowarzyszenie "Dar Serca", Zespół Szkół Ekonomicznych oraz ZSZ "Sztygarka". Niemałą frajdę sprawił im także rozdający cukierki małym i dużym dąbrowianom św. Mikołaj. Wspólne kolędowanie odbyło się w pięknej oprawie muzycznej pana Ryszarda Daniluka oraz dwóch, młodych wokalistek z dąbrowskiego MOPT'u.

Choinka Urzędowo- Pozarządowa

W wydarzeniu, którego współorganizatorem było Miejskie Centrum Informacji i CH. Pogoria wzięli udział także dąbrowscy samorządowcy. Bombki opatrzone podpisem i życzeniami dla wszystkich Dąbrowian zawiesili radni: Zbigniew Łukasik, Marek Węgrzynowicz, Iwona Kiernożycka, Wiesław Wiekiera oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Pasternak. Nie zabrakło prezydenta Zbigniewa Podrazy oraz jego pełnomocnika Marcina Bazylaka. Wśród przedstawicieli dąbrowskiego magistratu pojawił się jeszcze Piotr Drygała, kierownik Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej.

Licznym gronem przystrajających świąteczne drzewko byli przedstawiciele dąbrowskiego sektora pozarządowego. Poza przedstawicielami organizującej wydarzenie Fundacji Godne Życie, w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenia Inżynierów i Techników, Stowarzyszenia "Neuron", Dąbrowskiej Spółdzielni Socjalnej "Vendo", Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Łukasz Baruch i Karolina Żelichowska ze Fundacji "Wygrajmy Razem". Swoją bombkę zawiesiła także Ewa Gajczak ze Stowarzyszenia Ziemia i My, Dorota Klejnot reprezentująca Stowarzyszenie Dar Serca, Katarzyna Kulik Prezes Fundacji Nasze Dzieci, panie Mariola Lasoń i Ewa Przybylska ze Stowarzyszenia "Linia" oraz Jadwiga Kossakowska z SIM "Od juniora do seniora". W imieniu Dąbrowskiego Forum Organizacji Pozarządowych bombkę przyzdobiła pani Agnieszka Zagrodnik. Udziału w wydarzeniu nie odmówił także dyrektor Muzeum Miejskiego "Sztygarka" i prezes TPDG pan Arkadiusz Rybak.

Z mieszkańcami miasta spotkały się również reprezentacje dąbrowskich szkół i instytucji. Kulturalną Dąbrowę reprezentowała dyrekcja Pałacu Kultury Zagłębia, pani Małgorzata Majewska i pan Dawid Orpych oraz pani Iwona Wilk z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. Panie Agata Róg i Bożena Borowiec zawiesiły bombki w imieniu dąbrowskiego MOPS'u. Przybyła także przedstawicielka Zespołu Szkół Sportowych oraz panie Małgorzata Zakrzewska i Krystyna Wolny z ZSZ "Sztygarka". Swój udział w składaniu życzeń mieszkańcom miasta miało także przedsiębiorstwo MZUM.pl, telewizja Kanał 99 oraz dąbrowski artysta Miro Witek z rodziną.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Tego dnia nie zapomniano także o osobach niepełnosprawnych. Przedstawiciele Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Bezradnych Życiowo "Linia" oraz Stowarzyszenia "Neuron " służyli osobom z dysfunkcjami i ich rodzinom swoimi cennymi radami.

"Mówi się, ze jaka Wigilia, taki cały rok. Chociaż do 24 grudnia zostało jeszcze trochę czasu, udało się nam stworzyć tę wyjątkową, świąteczną atmosferę. Mam nadzieję, że tak jak dziś dąbrowianie zjednoczyli się we wspólnym ubieraniu choinki, tak przez cały kolejny rok wspólnie będziemy działać na rzecz naszego miasta, Dąbrowy Górniczej. Celem Fundacji Godne Życie jest właśnie jednoczenie mieszkańców na rzecz wspólnych inicjatyw. W tym roku w znacznej mierze ułatwiło to nam prowadzenie Miejskiego Centrum Informacji w C.H. Pogoria. "- tłumaczy Łukasz Kolber, wiceprezes Fundacji Godne Życie.
Fundacja Godne Życie bardzo dziękuje wszystkim przybyłym za udział w wydarzeniu oraz wyraża nadzieję na jeszcze liczniejszą obecność dąbrowian w przyszłorocznym ubieraniu świątecznego drzewka.

.
dodane 15.12.2013


20131216


Ambasador Tajwanu Jack C. K. Chiang przekaże uczniom pomoce dydaktyczne

w poniedziałek, 16 grudnia o 11.00 w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym z Kompleksem Sportowym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej Ambasador Tajwanu Jack C. K. Chiang przekaże uczniom pomoce dydaktyczne.

Jest to odpowiedź na złożony wiosną do Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej wniosek ośrodka o refundację zakupu pomocy dydaktycznych dla uczniów.

Zespół Szkół Specjalnych nr 5 im. Jana Pawła II wnioskował o zakup audiometru tonalnego do indywidualnej symulacji słuchu wg dr K. Johansena IAS. Z kolei Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek - Bregułowej wnioskował o zakup materiałów edukacyjnych - część 2 i 3 stolika podświetlanego Light Box, który poprzez poprawę jakości widzenia ułatwi orientację przestrzenną uczniów.

Biuro Prasowe - Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej

.
dodane 13.12.2013


TRIATHLON DG - STRONA GŁÓWNA

20131212


Mikołaj u najmłodszych TRIATHLONISTÓW

Mikołaj w tym roku miał dużo roboty na mieście, ponieważ dzieci w Dąbrowie Górniczej grzeczne były nadzwyczaj, dlatego też dopiero 12. grudnia udało się Mu dotrzeć do najmłodszych dąbrowskich triathlonistów.

Trafił na trening pływacki na basenie przy ZS nr 4 na Łęknicach. Pojawił się w łodzi (ściślej mówiąc w kajaku), pływając po wodach basenu. Były upominki dla najmłodszych jak również dla starszej grupy dzieci, pamiątkowe zdjęcia, niezapomniane chwile i wiele, wiele radości. Dzieci obiecały, że będą cały rok grzeczne, szybko nauczą się pływać i będą słuchać rodziców i instruktora. To już drugi rok Mikołaj odwiedza nasze dzieci nie na saniach z reniferami a w kajaku z wiosłem. W imieniu dzieci dziękujemy wszystkim dzięki którym paczki były słodkie i obfite .

Relację przygotowała Śnieżynka.


.
dodane 10.12.2013


OrlenLiga Kobiet - Tauron MKS Dąbrowa Górnicza


Ciekawe nagrody i dodatkowe atrakcje podczas meczu z Dynamem!

Widowisko sportowe na najwyższym poziomie, plejada gwiazd światowej siatkówki, atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów i wiele, wiele, wiele więcej już podczas środowego meczu z Dynamem Kazań. Bądźcie z nami podczas ostatniego spotkania fazy grupowej Ligi Mistrzyń w Dąbrowie Górniczej!

Do zakończenia grupowej fazy Ligi Mistrzyń pozostały już tylko dwie kolejki, a środowy pojedynek z Dynamem Kazań będzie ostatnim pojedynkiem naszej drużyny w hali "Centrum" przed wspaniałą dąbrowską publicznością. Kibice będą mieli okazję zobaczyć na żywo jak grają największe gwiazdy siatkówki - Marię Borodakową, Jordan Larson-Burbach, Jewgieniję Starcewą, Antonellę Del Core, a przede wszystkim Jekaterinę Gamową, czyli ikonę rosyjskiej siatkówki. Jednak przede wszystkim zapraszamy wszystkich kibiców do wsparcia naszych siatkarek, które w starciu z mistrzyniami Rosji będą potrzebowały dopingu swoich fanów! Konfrontacja z jednym z głównych faworytów do triumfu w całych rozgrywkach Ligi Mistrzyń zapewnia, że każdy kto przybędzie w środę 11 grudnia do hali "Centrum" będzie mógł zobaczyć widowisko sportowe na najwyższym poziomie!

Podczas spotkania na kibiców czeka wiele atrakcji, występy cheerleaderek i sympatycznego Tauronka, a także nagrody. Zakład Instalacji Sanitarnych i Robót Ogólnobudowlanych Zbigniew Szydlik, specjalizujący się w przewiertach sterowanych i sieciach gazowych, ponownie ufundował dla kibiców atrakcyjne nagrody, w środę będzie można wygrać między innymi nawigację samochodową oraz tablet.

Natomiast przed meczem każdy będzie mógł spróbować swoich sił w... siatkówce plażowej. W holu przy wejściu głównym będzie bowiem zlokalizowane Multimedialne Centrum Rozrywki, gdzie na wszystkich fanów będzie czekała konsola Xbox wraz z sensorem ruchu. Zachęcamy również do skorzystania z bezpłatnego malowania twarzy.

Z wysokości trybun hali "Centrum" naszą drużynę będą dopingować kibice z powiatu gliwickiego, uczestnicy Diecezjalnego Turnieju Siatkówki Marianek, któremu patronuje między innymi AZS Częstochowa i Górnik Zabrze. Na trybunach zasiądą również kibice z Jury Krakowsko-Częstochowskiej w tym uczestnicy Jurajskiej Ligi Siatkówki, której patronuje nasz klub.

Każdy kibic, który przy zakupie biletu na to spotkanie okaże specjalny voucher z Przeglądu Dąbrowskiego będzie mógł nabyć wejściówkę na mecz z 20% zniżką!

Bądźcie z nami podczas ostatniego spotkania fazy grupowej Ligi Mistrzyń w Dąbrowie Górniczej!

.
dodane 10.12.2013

NASZE NOWE TWARZE

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Małolat" oraz Muzeum Miejskie "Sztygarka" zapraszają na wystawę

Ekspozycja składa się z prac powstałych w ramach projektu profilaktycznego, mającego na celu propagowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu, rozwijania pasji i zainteresowań młodych ludzi, a tym samym przeciwdziałanie uzależnieniom.

Uroczyste spotkanie podsumowujące Projekt odbędzie się 17 grudnia o godz. 15.00 w Miejskim Ośrodku Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.

Wystawę można oglądać w Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej od 17 grudnia do 29 grudnia 2013 r

Dział Marketingu i Edukacji Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

.
dodane 10.12.2013

Zagłębiowska Gwiazdka

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas refleksji, pięknych tradycji i podniosłego nastroju, okazja do wyjątkowych spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Każdego roku dąbrowska biblioteka wprowadza swoich czytelników w świąteczny nastrój organizując spotkania wigilijne pełne radości i świątecznych niespodzianek!

Na tegoroczne spotkanie wigilijne zapraszamy wszystkich miłośników bożonarodzeniowych tradycji, wspólnego biesiadowania i kolędowania. Spotkanie pn. "Zagłębiowska Gwiazdka" rozpocznie się 17 grudnia o godz. 17.00 w sali audiowizualnej dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25).

Gościem spotkania będzie Olga Lulek - antropolog kultury, która przybliży uczestnikom spotkania najciekawsze tradycje zagłębiowskie związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. W programie spotkania znajdzie się także muzyczna niespodzianka przygotowana przez laureatów bibliotecznych konkursów wokalnych. Młodzi wykonawcy zaprezentują najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki oraz najbardziej popularne świąteczne przeboje. Nie zabraknie również loterii fantowej, która będzie okazją do zdobycia świątecznych upominków. Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Dział Marketingu MBP

.
dodane 10.12.2013Tożsamość i symbolika Zagłębia Dąbrowskiego
Kategorie: Aktualności | Grudzień 9, 2013

Wspominałem we wpisie dotyczącym wykładu dr. Zbigniewa Matuszczyka o symbolach Zagłębia Dąbrowskiego (zobacz), że będziemy starali się dalej prowadzić promocję tych przepięknych projektów: orła, herbu i chorągwi. Tym razem miejscem wykładu "Tożsamość i symbolika Zagłębia Dąbrowskiego" była sala Audytorium Maximum Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Temat symboli zagłębiowskich został omówiony przez dr. Zb. Matuszczyka w szerszym zakresie, zarówno heraldyki jako nauki, jak i budowy tożsamości Zagłębia Dąbrowskiego.

Plan wykładu był bowiem następujący:

Herb i jego geneza

Czym jej herb?
Kiedy powstały herby?
... WIĘCEJ

.
dodane 09.12.2013

Włącz się do wspólnego ubierania choinki

16 grudnia w C.H. Pogoria Fundacja Godne Życie organizuje "Dąbrowskie Ubieranie Choinki". Tego dnia w godzinach od 14.00-18.00 każdy Dąbrowianin będzie mógł włączyć się do wspólnego dekorowania świątecznego drzewka oraz wesołego kolędowania. Czeka wiele atrakcji.

"Dąbrowskie Ubieranie Choinki", będzie miało miejsce na głównym holu Centrum Handlowego "Pogoria". W programie wydarzenia są liczne warsztaty wykonywania i zdobienia świątecznych ozdób, wspólne kolędowanie oraz atrakcje dla dzieci, w tym słodki poczęstunek od Mikołaja.
Podczas tego uroczystego wydarzenia mieszkańcy miasta będą mieli okazję zintegrować się w pełnej serdeczności atmosferze. W wydarzeniu udział wezmą także dąbrowskie szkoły, organizacje pozarządowe oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Wspólne ubieranie świątecznego drzewka nawiązywało będzie do budowy społeczności lokalnej.
Tym wydarzeniem chcemy pokazać, że działanie na rzecz dobra wspólnego wymaga współpracy. Okolice Świąt Bożego Narodzenia to doskonała okazja do tego by uczyć się od siebie nawzajem solidarności i motywować do działania na rzecz tego, co jest ważne dla nas wszystkich. Jedna osoba może niewiele, razem można zrobić wszystko - mówi wiceprezes Fundacji Godne Życie, Łukasz Kolber.
Święta to magiczny czas, podczas których myślimy nie tylko o swoich najbliższych, ale również chętniej włączamy się w działanie na rzecz potrzebujących. Z uwagi na niedawno obchodzony Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, tego dnia zwrócona zostanie także uwaga na problemy i potrzeby osób dotkniętych dysfunkcjami. Osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z fachowej porady oraz dowiedzieć się od specjalistów gdzie szukać wsparcia.

Wspólne ubieranie choinki organizowane jest przez Fundację Godne Życie po raz trzeci. Dwie poprzednie przedświąteczne imprezy miały miejsce przy Miejskim Centrum Informacji.


.
dodane 09.12.2013

Bezpłatne porady specjalistów w MCI w grudniu

Pomimo przedświątecznej aury Miejskie Centrum Informacji prowadzone przez Fundację Godne Życie kontynuuje w grudniu bezpłatne spotkania ze specjalistami. Przy okazji gwiazdkowego, zakupowego szału w punkcie informacyjnym w C.H. Pogoria spotkać będzie można psychologa, pracownika socjalnego, doradcę zawodowego oraz obywatelskiego.

Także w grudniu w Miejskim Centrum Informacji na pytania, problemy i wątpliwości mieszkańców miasta czekać będą specjaliści, którzy oferują garść cennych porad i pomocną dłoń.
12 grudnia odbędzie się dyżur pracownika socjalnego. Będzie informował potrzebujących, z jakiego typu form wsparcia ze strony pomocy społecznej w danej sytuacji może skorzystać dana osoba lub rodzina. Osoba korzystająca z porady może dowiedzieć się o przysługujących jej świadczeniach oraz o wymogach i procedurach, które musi przejść w celu uzyskania danej formy pomocy.
Brakuje przejścia dla pieszych? Zbyt duży hałas w miejscu zamieszkania? Brak ławeczek przy parku? A może za mało patroli policyjnych? O możliwościach wpływu mieszkańców na miasto, w którym żyją i interwencjach w kwestiach, które ich bezpośrednio dotyczą informować będzie doradca obywatelski. Na mieszkańców miasta i ich problemy 15 grudnia czekał będzie pan Łukasz Kolber, wiceprezes dąbrowskiej Fundacji Godne Życie.
Doradcę zawodowego, który pomoże między innymi w napisaniu CV, doradzi, co zrobić by dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i podpowie gdzie rozglądać się za ofertami pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami spotkać będzie można w MCI 18 grudnia.
Szczegółowy harmonogram grudniowych spotkań:
" pracownik socjalny - 12.12. - 14:00-17:00,
" doradca obywatelski - 15.12. -10:00-14:00
" doradca zawodowy - 18.12. - 12:00-15:00
" psycholog - 22.12. 11:00-16:00,

Wszystkie porady oferowane w Miejskim Centrum Informacji są bezpłatne.

Skorzystanie z powyższych porad obywa się bez zapisów. Na stoisku, którym opiekuje się Fundacja Godne Życie można również zasięgnąć porady u pielęgniarki. Skorzystanie z takiej porady poprzedzają jednak zapisy u pracownika Miejskiego Centrum Informacji. Szczegółowe informacje można uzyskać drogą mailową pod adresem: info@dabrowa-gornicza.pl, info@fundacjagodnezycie.eu
W grudniu w Miejskim Centrum Informacji nie odbędzie się dyżur prawnika. Spotkać prawnika można będzie w Dąbrowskiej Poradni Prawnej prowadzonej przez Fundację Godne Życie.
Porady udzielane są w czwartki od 15:30 - 18:30 w budynku ZHP przy ul. Królowej Jadwigi 8 oraz w piątki od godz. 16.00 do 18.00 w Domu Kultury przy ul. Chemicznej 2 w Ząbkowicach.
Do Poradni Prawnych obowiązują zapisy. Zapisy dokonywane są na tydzień przed planowaną wizytą telefonicznie pod numerem Tel. 511-983-448 lub przez kontakt osobisty w placówce Fundacji Godne Życie przy ul. Kr. Jadwigi 8.


.
dodane 30.11.2013

aktualizacja 07.12.2013


Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej


Klub Gazety Polskiej oraz Klub Opcji na Prawo
w Dąbrowie Górniczej

ZAPRASZAJĄ

na spotkanie autorskie ze Sławomirem Kmiecikiem, które połączone będzie z promocją jego najnowszej książki
"Przemysł pogardy 2", ukazującej mowę nienawiści wobec Lecha i Jarosława Kaczyńskich przed i po 10 kwietnia 2010 roku.
http://multibook.pl/pl/p/Slawomir-Kmiecik-Przemysl-pogardy-2/3429

"Przemysł pogardy 2" - ta książka powstała trochę według formuły Alfreda Hitchcocka: "najpierw trzęsienie ziemi, a potem... dalszy wzrost napięcia". Jeśli bowiem pierwsza część pod tytułem Przemysł pogardy uznana została przez wielu recenzentów za "wstrząsającą" i "porażającą", to jak określić niniejszy tom drugi, który przynosi jeszcze bardziej drastyczne dowody w sprawie lżenia, znieważania i wyszydzania Lecha Kaczyńskiego, a także jego brata Jarosława?

Kto łudził się, że proceder masowego i zorganizowanego niszczenia wizerunku głowy państwa ustanie po katastrofie smoleńskiej, ten musi być dziś bardzo zawiedziony. Przemysł pogardy nadal bowiem trwa, wzbiera nawet na sile i rozszerza pole rażenia. Uderza mocno w nieżyjącego prezydenta, lecz z jeszcze większym impetem w Jarosława Kaczyńskiego, który - jak głoszą szydercy - "jest tylko jeden".

Ciągle przy tym słychać fałszywe głosy, że to normalna debata, a nie mowa nienawiści odzierająca z czci i godności. Książka Przemysł pogardy 2 dokumentuje i udowadnia, jak jest naprawdę. Bez interpretacji i komentarzy. Samą wymową faktów.

Rozmowa ze Sławomirem Kmiecikiem:
kliknij w LINK

http://www.youtube.com/watch?v=h1JheJlgJDA

Wszystkich serdecznie zapraszam i proszę o rozpowszechnienie informacji o spotkaniu wśród Państwa znajomych.

Spotkanie odbędzie się 9 grudnia (poniedziałek) 2013r. o godzinie 18.00 w sali konferencyjnej przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej - ul. Królowej Jadwigi 17

.
dodane 06.12.2013

Wolne Miasto Strzemieszyce
Kategorie: Aktualności | Grudzień 5, 2013

Historia lubi zataczać koła. Tak przy okazji polecam opowiadanie Waldemara Łysiaka z tomiku opowiadań "Perfidia" zatytułowane: Profesora Meadowsa teoria koła. Nie zawsze te koła są korzystne dla ludzi, np. powrót komunizmu poprzez Unię Europejską z Brukseli, po niby upadku komunizmu sowieckiego w Związku Sowieckim nie jest korzystny dla ludzi pracy. Jest korzystny jedynie dla polityków, biurw i nierobów, korzystających z cudzej pracy, np. poprzez horrendalne podatki.

Ale chcę napisać o innym kole czasu. Po prawie 40 latach od zaanektowania miasta Strzemieszyce Wielkie przez miasto Dąbrowa Górnicza (za czasów komunistów E. Gierka), powstał obecnie oddolny ruch, który chciałby powrotu do początków maja 1975 roku. Oczywiście powrotu w sensie podziału administracyjnego, nie koniecznie powrotu komunizmu gierkowskiego i służenia Czerwonemu Bratu z Moskwy. Mianowicie 24 października 2013 r. zostało zarejestrowane w urzędzie miasta Dąbrowa Górnicza Stowarzyszenie "Samorządne Strzemieszyce" (poz. 52.6.2013.).

Podstawowymi celami stowarzyszenia wynikającymi z regulaminu są:

- działanie na rzecz samodzielności samorządowej i administracyjnej Strzemieszyc

- ochrona środowiska naturalnego i warunków życia mieszkańców oraz ułatwianie dostępu do informacji o środowisku

- pobudzanie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz kształtowanie korzystnych dla środowiska naturalnego postaw i zachowań obywateli

- ochrona zdrowia i życia ludzi przed szkodliwym oddziaływaniem zanieczyszczeń

- przeciwdziałanie zanieczyszczeniom oraz promowanie proekologicznego zagospodarowania odpadów

- promowanie i urzeczywistnianie zasady zrównoważonego rozwoju

- podejmowanie działań na rzecz rozwoju demokracji lokalnej, pobudzanie aktywności społecznej i dalszego upodmiotowienia społeczeństwa, przeciwdziałanie korupcji, upowszechnianie oraz ochrona wolności i praw człowieka

- zachowanie, ochrona i odtwarzanie środowiska kulturowego.

G'woli ścisłości, włączanie Ziem Strzemieszyckich rozpoczęło się jeszcze w 1973 roku, gdy moje rodzinne Strzemieszyce Małe przyłączono do Strzemieszyc Wielkich. Trzeba zaznaczyć, że aneksja miasta Strzemieszyce Wielkie przez miasto Dąbrowa Górnicza nastąpiła z naruszeniem ówczesnego prawa. Ale to wtedy był drobiazg dla komunistów, nawet stanu wojennego nie potrafili wprowadzić zgodnie z ich prawem (musieli złamać ich Konstytucję), a przecież w wyborach dostawali prawie 100%-we poparcie :) .

Zdaniem przedstawiciela stowarzyszenia Samorządne Strzemieszyce pana Jacka Sobczyka "zło" wynikłe także z tych zmian administracyjnych, tak odczuwalne obecnie przez mieszkańców, miało początek w dniu 15.04.1972 roku, tj. w momencie wbicia pierwszej łopaty pod budowę Huty Katowice (obecnie ArcelorMittal). Nota bene huta miała nazywać się Hutą Centrum i ta zmiana początkowej nazwy źle wpłynęła także na tożsamość (w tym odbiór) w Polsce Zagłębia Dąbrowskiego, ponieważ utożsamiano przecież Katowice z Górnym Śląskiem. W rzeczywistości huta powstała na terenie Strzemieszyc, Łośnia i Gołonoga, czyli stricte Zagłębia Dąbrowskiego!

Z powyższą oceną zgadzam się osobiście. Konsekwencje budowy huty po latach są i dobre, i niestety także negatywne. Region Zagłębia niewątpliwie rozwinął się gospodarczo, ale jednocześnie uległ, szczególnie w obszarze Strzemieszyc, strasznej degradacji ekologicznej. Trudno oceniać, co byłoby, gdyby doszło wtedy do zrealizowania projektu stworzenia jednego miasta pod nazwą Zagłębie.
... WIĘCEJ

.
dodane 04.12.2013

"Moja Islandia"
Michalina Bigaj, ASP Kraków

Spotkanie 17 grudnia (wtorek) 2013, godz. 18:00 WSTĘP 2,50 zł
Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

Islandia - wyspa nazywana często wyspą lodu i ognia, ze względu na sąsiadujące bezpośrednio ze sobą aktywne wulkany oraz największe lodowce Europy.

To niezwykłe połączenie powoduje, że surowe, lecz różnorodne krajobrazy zachwycają swoim pięknem naukowców, artystów i różnej maści podróżniczych awanturników.

Zapraszamy na spotkanie z Michaliną Bigaj - rzeźbiarką, która pewnego dnia postanowiła odpocząć od rzeczywistości, spakowała plecak i wyruszyła na samotną miesięczną podróż do krainy pełnej skrajności...a po dwóch latach, nie mogąc zapomnieć o najpiękniejszym miejscu na Ziemi wróciła
z tęsknoty.

Dwie wyprawy, dwa miesiące i o ponad 6000 km przemierzonych autostopem czyli opowieść o odkrywaniu kapryśnej islandzkiej natury przez wielbicielkę miasta.

Beata Smorąg
Dział Marketingu i Edukacji Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej


.
dodane 04.12.2013


Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


Sesja Historyczna w Muzeum Miejskim "Sztygarka"

10 grudnia 2013 r. (wtorek), godz. 11.00
Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

Komisja Historii i Ochrony Zabytków Hutnictwa
przy Zarządzie Głównym SITPH w Katowicach

Dyrektor Muzeum Miejskiego "Sztygarka"
w Dąbrowie Górniczej

zapraszają

na Sesję Historyczną

w dniu 10 grudnia 2013 r. (wtorek), godz. 11.00
do Muzeum Miejskiego "Sztygarka", Dąbrowa Górnicza ul. Legionów Polskich 69

PROGRAM:

* Powitanie zebranych - dyr. Arkadiusz Rybak
* Wystąpienie przewodniczącego Komisji Stefana Kmiecika,
* Rola Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w ochronie dziedzictwa przemysłowego - dyrektor Arkadiusz Rybak,
* Stan badań nad wczesno-średniowiecznym zagłębiem hutnictwa ołowiu w Dąbrowie Górniczej - dr Dariusz Rozmus,
* O tych, którzy tworzyli i dbali o dobrą pozycję- Huty Bankowej - Marian Miciński,
* Dyskusja,

Zwiedzenie miejscowej Kopalni Ćwiczebnej.

Chrońmy zabytki techniki.

Beata Smorąg
Dział Marketingu i Edukacji Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej


.
dodane 03.12.2013

OrlenLiga Kobiet - Tauron MKS Dąbrowa Górnicza


Zmiana godziny meczu Tauronu MKS z Volero Zurych

Witamy serdecznie.
Pragniemy poinformować o otrzymanej przez nas najnowszej wiadomości od telewizji transmitującej mecz na żywo. Godzina meczu Ligi Mistrzów TAURON MKS Dąbrowa Górnicza vs. Volero Zurych, walczących o awans z grupy została przesunięta z 19:00 na 20:30.

Ze sportowymi pozdrowieniami

Zespół Media
TAURON MKS Dąbrowa Górnicza
Al. Róż 3, Dąbrowa Górnicza


.
dodane 02.12.201320131129_D


Integracyjne Targi Pracy i Wolontariatu za nami.

29 listopada Fundacja Godne Życie prowadząca Miejskie Centrum Informacji w Dąbrowie Górniczej organizowała dla mieszkańców miasta Integracyjne Targi Pracy i Wolontariatu. Organizowane po raz pierwszy Integracyjne Targi Pracy i Wolontariatu, cieszyły się zainteresowaniem Dąbrowian.

Tego dnia, w C.H. Pogoria swoją pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia proponowało mieszkańcom miasta 17 wystawców, mając w sumie do dyspozycji 122 oferty pracy oraz szeroką gamę szkoleń i propozycje wolontariatu.

Całość otworzyły warsztaty podczas, których gimnazjaliści mogli przy pomocy doradców zawodowych z Fundacji Godne Życie oraz z ZSZ "Sztygarka" zbadać swoje predyspozycje zawodowe. Wynik badania, był podstawą rozmowy z doradcą zawodowym. Podpowiadał on młodemu człowiekowi jaką, zgodną z umiejętnościami i zainteresowaniami obrać ścieżkę kształcenia, tak aby w przyszłości rozwijać się w zawodzie, w którym nie będzie trudno o znalezienie zatrudnienia. To, że młodzież podejmująca naukę w dąbrowskich szkołach, ma szerokie perspektywy udowadniały Gimnazjum nr 6 ze swoim klubem wolontariusza, ZSZ "Sztygarka", prezentująca swoje kierunki kształcenia oraz Zespół Szkół Ekonomicznych organizujący dla Dąbrowian barwne warsztaty wykonywania przedmiotów z filcu, nakrywania do stołu oraz pokaz fryzjerski.
Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej prezentował oferty pracy i staży oraz doradzał przedsiębiorczym ludziom jak założyć własny biznes. Poza dąbrowskim Urzędem Pracy oferentami zatrudnienia, staży i praktyk byli między innymi autoryzowany dealer marki Peugeot i Skoda -L'emir, PWiK, MZUM.PL oraz przedsiębiorstwo Dajmar. Wśród propozycji, znajdowały się również oferty skierowane do osób niepełnoprawnych. Oferty pracy dla studentów i absolwentów oraz ofertę edukacyjną prezentowało także Akademickie Biuro Karier z Wyższej Szkoły Biznesu z Dąbrowy Górniczej. Oferty pracy i wolontariatu prezentowała także Fundacja Godne Życie.

Integracyjne Targi Pracy, prezentowały bardzo szeroką ofertę szkoleniową. Oferty szkoleń skierowane były zarówno do młodych ludzi jak i seniorów oraz osób niepełnosprawnych i bezrobotnych . Najszerszą w tym zakresie ofertą pochwalić się mogły RAPZ i FRAPZ.

Nie zabrakło również Klubu Integracji Społecznej dąbrowskiego MOPSu, który przedstawił ofertę prac społecznie użytecznych oraz pomocy doradcy zawodowego w zakresie pisania dokumentów aplikacyjnych i poszukiwania pracy. Swoją ofertę prezentował też Inkubator Społecznej Przedsiębiorczości, który podpowiadał jak utworzyć spółdzielnię socjalną. Podczas targów obejrzeć można było produkty jednej z dąbrowskich spółdzielni socjalnych "Reakcja"- odzież marki Slavic Rasta, której design opiera się na motywach kultury Rasta i hiphopowej z nawiązaniem do tradycji słowiańskiej.

"Decydując się na organizację targów pracy, bałem się, że to zadanie może mnie przerosnąć. Dzięki wsparciu wystawców oraz dyrekcji C.H. Pogoria, która pomogła w organizacji wydarzenia, udało się stworzyć wyjątkowe targi, podczas, której zagubieni na rynku pracy mieszkańcy, w kameralnej, miłej atmosferze, mogli poszukać oferty dla siebie i uzyskać cenną poradę. Niestety niewiele osób rozumie, że dzisiejszy rynek pracy wymaga ciągłego szkolenia i rozwijania swoich możliwości. Mam nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie, które kładło nacisk również na wolontariat i ustawiczne doskonalenie zawodowe, pomoże uczestnikom w dalszym rozwoju swojej kariery."- podsumowuje Łukasz Kolber, inicjator Integracyjnych Targów Pracy i Wolontariatu.

.
dodane 02.12.2013

20131201_B


Na Dąbrowskiego zakwitł migdałek

www.swiatkwiatow.pl/.../migdalek-krzew-pelen-kwiatow-id187.html

.
dodane 02.12.2013
Tożsamość i symbolika Zagłębia Dąbrowskiego

Zapraszam na wykład dr. Zbigniewa Matuszczyka, historyka wojskowości, muzealnika, badacza dziejów Zagłębia Dąbrowskiego, autora symboli Zagłębia Dąbrowskiego.

Wykład odbędzie się 4 grudnia o godz. 11.30. w sali Audytorium Maximum Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej (ul. Cieplaka 1c).

Grzegorz Jaszczura