-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2013 LISTOPAD
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ
.
dodane 30.11.2013
Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej


Klub Gazety Polskiej oraz Klub Opcji na Prawo
w Dąbrowie Górniczej

ZAPRASZAJĄ

na spotkanie autorskie ze Sławomirem Kmiecikiem, które połączone będzie z promocją jego najnowszej książki
"Przemysł pogardy 2".


Spotkanie odbędzie się 9 grudnia (poniedziałek) 2013r. o godzinie 18.00 w sali konferencyjnej przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej - ul. Królowej Jadwigi 17

.
dodane 27.11.2013

DZIECI W DĄBROWIE NIE ZMARZNĄ TEJ ZIMYStowarzyszenie DWS organizuje w dniach 28-29 listopada br. zbiórkę odzieży zimowej dla dzieci z Dąbrowy Górniczej.

Według rosyjskich długoterminowych prognoz pogody dla Polski zima w tym roku może osiągnąć rekordowo niskie temperatury. Z kolei amerykańscy synoptycy twierdzą, że zima w naszym kraju będzie rekordowo ciepła. Dla organizatorów akcji zbiórki liczą się fakty. W zeszłym roku w okresie od listopada 2012 do lutego 2013 w Polsce zamarzło 96 osób. Co roku zamarza w naszym kraju od 100 do 200 osób. Członkowie DWS chcą zrobić wszystko, aby ten problem nie dotknął najmłodszych i najbiedniejszych dąbrowian.

Organizujemy akcję, która ma jasny i precyzyjny cel - mówi prezes Stowarzyszenia DWS Edward Bober - chcemy pomóc najbardziej potrzebującym rodzinom w Dąbrowie Górniczej godnie przetrwać zimę. Organizacja i sposób przekazywania ubrań zostały starannie przemyślane.

Organizatorzy dzięki danym z MOPS-u, a także doświadczeniu Koła strzemieszyckiego PCK mają dokładne informacje dotyczące najbiedniejszych w Dąbrowie Górniczej. Ubrania trafią więc pod właściwy adres. Akcję w Dąbrowie Górniczej organizujemy w tym roku po raz pierwszy - dodaje E. Bober - w założeniu ma być to akcja odbywająca się cyklicznie.

SZANOWNI DĄBROWIANIE

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w akcji.

Jeśli posiadają Państwo zbędną zimową odzież dziecięcą, prosimy o przyniesienie jej w dniach zbiórki do wskazanych punktów. Zadbamy, by odzież otrzymały najbardziej potrzebujące dąbrowskie dzieci.

Miejsca zbiórki:

Dąbrowa Górnicza Centrum
Bazylika pw. NMP Anielskiej, ul. Królowej Jadwigi 17
Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, ul. 3 maja 30

Dąbrowa Górnicza Gołonóg
Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego, ul. Kościelna 6
Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej PRINN, al. Piłsudskiego 92
Szkoła Podstawowa nr 12, ul Tysiąclecia 25
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, ul. Prusa 3

Dąbrowa Górnicza Mydlice
Przedszkole "Tęczowa Kraina", ul. Legionów Polskich 67
Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Mireckiego 1
Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Ludowa 6
Zespół Szkół nr 7, ul. Jaworowa 6

Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce Małe
Przedszkole "Tęczowa Kraina", ul. Kazdębie 2 a

Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce Wielkie
Koło PCK Strzemieszyce, ul. Strzemieszycka 392

Dąbrowa Górnicza Ząbkowice
Dom Kultury "Ząbkowice", ul. Chemiczna 2Partnerami akcji są: Hotel Malta, TSP Sp. z o.o. oraz WSPS w Dąbrowie Górniczej

Wszelkie dodatkowe informacje otrzymają Państwo pod numerem telefonu:
606 986 725 - prezes DWS Edward Bober

Więcej informacji o stowarzyszeniu Dąbrowska Wspólnota Samorządowa na http://www.dws-dg.pl/

.
dodane 26.11.2013


OrlenLiga Kobiet - Tauron MKS Dąbrowa Górnicza


Nicola NEGRO
NOWYM TRENEREM
TAURON MKS DĄBROWA GÓRNICZA

Na wtorkowej konferencji prasowej zostało ogłoszone nazwisko nowego szkoleniowca dąbrowskich siatkarek. Funkcję pierwszego trenera wicemistrzyń Polski będzie pełnił Nicola Negro.

Nicola Negro urodził się 10 stycznia 1980 roku w Treviso. W młodości piłkarz i siatkarz. Karierę trenera siatkarskiego zaczął w wieku 20 lat. Gdy miał 23 lata pracował jako asystent trenera w trzecio ligowym Conegliano (włoska B1 League), z którym zdobył Puchar Włoch Serie B(włoskie B1 Leauge oraz B2 League) oraz uzyskał w sezonie 2004/2005 awans do drugiej ligi(włoska A2 League). Pierwsze doświadczenia w najwyższek klasie rozgrywek we Włoszech(A1 League) zdobywał w wieku 24 lat jako skaut (Scoutman-Videoman) w drużynie Minetti Infoplus Vicenza.

W 2006 przeszedł na pełne zawodostwo (In the 2006 he passed to the full time professionalism) stając się drugim trenerem w pierwszo ligowym (A1 League) Megius Padova. Następnego lata Alessandro Chiappini zaprosił go do pracy przy jego boku w reprezentacji Turcji. Prowadzona przez nich drużyna zdobyła srebrne medale na Igrzyskach Śródziemnomorskich 2009 oraz w rozgrywkach Ligi Europejskiej 2009, brązowy medal Ligi Europejskiej 2010 i zajęła 5 miejsce w Mistrzostwach Europy 2009 rozgrywanych w Polsce. W miedzyczasie reprezentacja Turcji awansowała na 11 miejsce w rankingu FIVB.

W 2006 roku ukończył kurs na najwyższy, 3 stopień trenerski. Od listopada 2009 do maja 2010 pracował jako pierwszy trener w zespole trzeciej ligi włoskiej Hold Metal Diani Sambuceto.

Po zakończeniu swojej czteroletniej współpracy z reprezentacją Turcji 26 lipca 2010 roku, w kolejnych dwóch sezonach kontynuował pracę z Alessandro Chiappinim, tym razem jako duet trenerski w znanym polskim klubie Atom Trefl Sopot, gdzie zdobyli mistrzostwo Polski w sezonie 2011/2012.
W przeciągu dwóch lat razem z zespołem Nicola Negro występował w trzech finałach rozgrywek ogólnopolskich (Mistrzostwa Polski, Puchar Polski). W sezonie 2012/2013 Nicola przeniósł się do Azerbejdżanu, by ponownie zostać asystentem Chiappniego w Azzerail Baku, z którym dotarł do ćwierćfinału Ligi Mistrzów.

Nicola Negro rozegrał 107 meczów międzypaństwowych z reprezentacją Turcji, 18 meczów Ligi Mistrzów z Atomem Trefl Sopot oraz Azzerail Baku i ponad 200 meczów w najwyższych klasach rozgrywkowych we Włoszech, Polsce oraz Azerbejdżanie.


KARIERA z ostatnich lat:

* Sezon / Klub /Rozgrywki / Rola
* 2012/13 AZZERAIL BAKU SuperLiga Drugi trener
* 2010/12 ATOM TREFL SOPOT PlusLiga Drugi trener
* 2007/10 REPREZENTACJA TURCJI Międzynarodowe Drugi trener
* 2009/10 HOLD METAL DIANI SAMBUCO B1 Leauge Pierwszy trener
* 2008/09 UNICOM S. KERAKOLL SASSUOLO A1 League Drugi trener

- Waldemar Kawka złożył rezygnację z funkcji pierwszego trenera. Długo rozmawialiśmy z Waldkiem i przyjęliśmy tę rezygnację. Chciałbym Waldkowi serdecznie podziękować za to co zrobił i co dzięki niemu osiągnęliśmy w naszym klubie, bo tak naprawdę jest on historią tego klubu i stworzył go pod względem siatkarskim. Czasami jest tak, że ktoś może mieć dość, ale może Waldek opowie o swoich odczuciach. Nam jako włodarzom jest żal tego że tak to się potoczyło, ja muszę patrzeć do przodu i muszę próbować to wszystko poskładać - przyznał Robert Koćma, prezes klubu.

Do złożonej rezygnacji odniósł się były już szkoleniowiec dąbrowianek, Waldemar Kawka. - Nie jestem w najlepszej formie psychicznej, więc może moja wypowiedź będzie ciężka. Cóż, moja decyzja jest podyktowana tym, że zespół gra słabo, mamy kłopoty, oczekiwania wszystkich, czyli władz klubu, kibiców, zawodniczek i pewnie też menedżerów są ogromne. Nie spełniamy swoich zadań, nie widać postępu w naszej grze, robimy dalej kolosalną liczbę błędów. Jestem takim człowiekiem, że nie potrafię żyć z porażkami, nie potrafię przegrywać. Ponieważ MKS jest dla mnie w życie najważniejszy, więc decyzja musiała być taka, a nie inna. Zawsze ktoś nowy spowoduje, że zespół będzie siłą rzeczy grał lepiej i uważam, że zmiana na tym stanowisku jest konieczna. Z drugiej strony wierzę, że ten zespół po obecnych kłopotach będzie grał lepiej. Nie wiem czy to będzie za tydzień, za miesiąc, ale wierzę w te dziewczyny. Nie sądzę, żeby był to stracony sezon. Trudno określić czy nie mam już cierpliwości. Trzymam mocno kciuki za ten klub, za dziewczyny, wierzę że będzie lepiej, życzę im sukcesów - wyjawił.

- Próbowaliśmy namawiać Waldka, żeby został. On chciał odejść przed sezonem, udało mi się go przekonać, by ten sezon jeszcze poprowadził zespół, ale uzgodniliśmy, że to będzie jego ostatni sezon. Było to więc przesądzone, że po tym sezonie odejdzie, ale stało się to wcześniej. Nigdy nie wywieraliśmy nacisku z Robertem na trenerów po przegranych meczach, zawsze dyskutowaliśmy o przyczynach itd. Szanuję decyzję Waldka, który powiedział jedno bardzo ważne zdanie " Jestem z tym klubem związany, dla dobra tej drużyny i tego klubu, gdybyś był na moim miejscu, to zrobiłbyś to samo, czyli zmienił trenera". Szanuję go za to, że potrafił zrezygnował w ten sposób - powiedział prezes Koćma.

Mimo to Waldemar Kawka pozostaje w klubie, ale na innym stanowisku. O szczegółach klub poinformuje w najbliższej przyszłości.

W najbliższym spotkaniu w ramach Ligi Mistrzyń, w którym dąbrowianki zmierzą się z mistrzyniami Szwajcarii Volero Zurych, drużynę poprowadzi Leszek Rus, który dotychczas pełnił funkcję drugiego szkoleniowca. - Podjęliśmy decyzję co do wyboru trenera, dzisiaj podpisaliśmy kontrakt - przyznał prezes Koćma. Włoch Nicola Negro pojawi się w Dąbrowie Górniczej w sobotę i wtedy poprowadzi pierwszy trening zespołu, a potem poprowadzi ekipę w spotkaniu Orlen Ligi z Pałacem Bydgoszcz.

Czemu wybór padł na Nicolę Negro? - Doszedłem do wniosku, że jest to młody i bardzo ambitny trener, ale z dosyć dużym doświadczeniem. Ważne jest dla mnie też to, że pracował on w Polsce, zna trochę język polski, ale również mówi w języku angielskim, włoskim i hiszpańskim, a u nas w drużynie zawodniczki władają właśnie tymi językami.

Od momentu przyjazdu Włocha do kraju Tauron MKS Dąbrowa Górnicza będzie prowadził duet szkoleniowców. - Kontrakt z Negro podpisany jest do końca sezonu. Mam nadzieję, że z Leszkiem będą tworzyli team dwóch młodych ludzi i będę ich traktował jako równorzędnych trenerów, będę chciał doprowadzić do współpracy, by panowie podejmowali wspólnie bardzo ważne decyzje, na przykład co do taktyki. Nasz sztab zostaje, dogadałem z trenerem sprawę, że nie ma takiej możliwości, żebyśmy w klubie zatrudnili kogoś na miejsce obecnego składu - podkreślił Robert Koćma.

.
aktualizacja 25.11.2013

Znajdź pracę na Integracyjnych Targach Pracy i Wolontariatu

29 listopada 2013 w godzinach od 12:30 do 15:30 Fundacja Godne Życie prowadząca Miejskie Centrum Informacji w C.H. Pogoria w Dąbrowie Górniczej organizuje adresowane dla mieszkańców miasta i okolic Integracyjne Targi Pracy i Wolontariatu "Aktywni społecznie- aktywni zawodowo". Każdy znajdzie coś dla siebie.

W ostatni piątek listopada dąbrowska Fundacja Godne Życie obchodzić będzie swoje 11 urodziny. Z tej okazji jedna z najprężniej działających w mieście organizacji pozarządowych postanowiła sprawić mieszkańcom miasta i okolic niezwykły prezent - zorganizuje targi pracy. "W październiku 2013 w Dąbrowie Górniczej w Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 6859 bezrobotnych mieszkańców. Przynajmniej części z nich pragniemy pomóc i podpowiedzieć jak radzić sobie na współczesnym rynku pracy." -mówi Łukasz Kolber, wiceprezes Fundacji Godne Życie i inicjator Integracyjnych Targów Pracy i Wolontariatu.
Podczas Targów poza możliwością zapoznania się z ofertami pracy, staży i praktyk lokalnych pracodawców będzie można porozmawiać z doradcą zawodowym, poznać swoje predyspozycje zawodowe, dowiedzieć się jak utworzyć własny biznes czy spółdzielnię socjalną.
Wśród wystawców targów pojawią się między innymi: autoryzowany dealer marki Peugeot i Skoda -L'emir, WSB w Dąbrowie Górniczej, PWiK, Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL, Powiatowy Urząd Pracy, Inkubator Społecznej Przedsiębiorczości, Mobilne Centrum Informacji Zawodowej, Zespół Szkół Zawodowych "Sztygarka" i inne dąbrowskie szkoły oraz funkcjonujące w mieście dwie spółdzielnie socjalne: Dąbrowska Spółdzielnia Socjalna "Vendo" oraz spółdzielnia Reakcja.
Targi Pracy i Wolontariatu startujące pod hasłem: "Aktywni społecznie- aktywni zawodowo", adresowane są do młodzieży uczącej się, zainteresowanej podjęciem pracy, absolwentów wchodzących na rynek pracy oraz osób bezrobotnych i poszukujących pracy osób niepełnosprawnych. Podczas wydarzenia podkreślana będzie również rola pracy społecznej i podejmowania wolontariatu w zwiększaniu swoich szans na znalezienie wymarzonej pracy. "Najważniejszymi oczekiwaniami względem kandydatów do pracy są doświadczenie i wiedza praktyczna. Każda dodatkowa aktywność zawodowa jest atutem w oczach potencjalnego pracodawcy. Doskonałą okazją ku zdobywaniu nowych kompetencji jest podejmowanie wolontariatu. Podczas Targów, będziemy kłaść szczególny nacisk na fakt, że w trakcie poszukiwania zatrudnienia, warto jednocześnie podejmować pracę społeczną. Jest to bardziej efektywne, niż siedzenie z założonymi rękoma" - dodaje Łukasz Kolber z Fundacji Godne Życie.
Ideą akcji jest nie tylko przedstawienie oferty pracy, staży i praktyk pracodawców i instytucji rynku pracy, ale także dostarczenie cennych wskazówek ułatwiających poszukiwanie pracy i tworzenie własnej ścieżki kariery zawodowej. O wyjątkowości przedsięwzięcia świadczy jego integracyjny charakter. Adresowanie targów również do osób niepełnosprawnych ma na celu pokazanie, że każdy ma szanse zaistnieć na rynku pracy.
Obchodząca 11 urodziny Fundacja Godne Życie zaprasza w najbliższy piątek do Centrum Handlowego Pogoria w Dąbrowie Górniczej.

.
dodane 22.11.2013

Kino Studyjne KADR

Szanowni Kadrowicze!
Nasze dąbrowskie Kino Studyjne KADR dotrzymało słowa, mieliśmy się cyfryzować i voila`!
Od dziś gramy w standardzie cyfrowym DCI, dzięki wsparciu Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej w postaci 89 688,00 zł dofinansowania, zakupiliśmy nowy ekran, projektor cyfrowy i procesor. Dzięki takim rozwiązaniom jesteśmy przygotowani do projekcji 3D, mamy dostęp do większej ilości kopii filmowych - w tym tych premierowych!!

Dziś premierowo w całej Polsce, w tym i u nas!

"PŁYNĄCE WIEŻOWCE"

gramy do 27.11. w godz. 17.00 i 19.30,
na dodatek w jakości >> cyfrowej <<,
pierwszy raz w naszym kinie,
bilety jak zawsze "tylko" 12 pe-el-en
zapraszamy!

Kino KADR

.
dodane 20.11.2013

"Ekwador kraj wielkich kontrastów i multikulturowości"
MICHAŁ SŁOWIOCZEK

26 listopada (sobota) , godz. 18.00, WSTĘP 2,50 zł
Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

Zapraszamy na spotkanie z Michałem Słowioczkiem -absolwentem dziennikarstwa, zapalonym wspinaczem, pasjonatom folkloru góralskiego oraz ślonskij godki". Współtwórca festiwalu górsko-podróżniczego "Pod Górę".

Spotkanie z nimi to wspaniałe zdjęcia i filmy z miesięcznej podróży do Ekwadoru, przeplatane wesołymi anegdotami.

Ekwador to kraj kontrastów i multikulturowości, będzie to opowieść o miejscu,
które może być spełnieniem marzeń ludzi lubiących kontrastowość i
różnorodność oraz zew przygody i adrenaliny. Ekwador bowiem jest krajem, który ma wszystko: piaszczyste plaże nad Pacyfikiem, 6- tysięczne
szczyty górskie z wiecznym śniegiem, oraz amazońską dżunglę, gdzie
Michał podążał śladami Wojciecha Cejrowskiego i właśnie o podróży do dżungli opowie nam na pokazie.

.
dodane 18.11.2013

Spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim!

Dąbrowska książnica serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z cenionym reporterem, wieloletnim dziennikarzem i korespondentem "Gazety Wyborczej", a obecnie Polskiej Agencji Prasowej, Wojciechem Jagielskim.

Wojciech Jagielski - znakomity publicysta, korespondent wojenny, świadek najważniejszych wydarzeń politycznych przełomu wieków. Relacjonował rozpad rosyjskiego imperium, załamanie się apartheidu w RPA, połączenie Hongkongu z Chinami, wojny, zamachy stanu, upadki dyktatorów w Afryce i Azji. Jeździ wszędzie tam, gdzie dzieją się wydarzenia mające wpływ na losy świata.

Wydał kilka książek: "Dobre miejsce do umierania" (1994), "Modlitwa o deszcz" (2002), "Wieże z kamienia" (2004), "Nocni wędrowcy" (2009), "Wypalanie traw" (2012) i "Trębacz z Tembisy" (2013). Książki Jagielskiego są tłumaczone na angielski, włoski, hiszpański i niderlandzki.

Był dwukrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike (2003, 2010) oraz do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Laureat m.in. nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, międzynarodowej nagrody "Literatura z frontu", nagrody im. Ks. Józefa Tischnera, nagrody im. Dariusza Fikusa, zdobywca Bursztynowego Motyla w konkursie im. Arkadego Fiedlera. Uhonorowany przez ministra spraw zagranicznych odznaką honorową Bene Merito.

Spotkanie z Wojciechem Jagielskim odbędzie się 26 listopada o godz. 17.00 w sali audiowizualnej dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T.Kościuszki 25). Wstęp wolny.

Wydarzenie jest częścią drugiej edycji dąbrowskiego festiwalu kultury "ZagłębieWood", organizowanego przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia, Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej i Muzeum Miejskie "Sztygarka".

.
dodane 18.11.2013
20131112


Sławomir Cenckiewicz - "Wałęsa człowiek z teczki"
Kategorie: Aktualności, Recenzje | Listopad 17, 2013

Można rzec, że spotkania klubu "Gazety Polskiej" w Dąbrowie Górniczej na stałe zadomowiły się w restauracji Villa Moda (przy ul. Kościuszki 4 b). Tuż po Dniu Niepodległości, tj. 12 listopada, odbyło się w niej bowiem kolejne spotkanie, tym razem z dr. hab. Sławomirem Cenckiewiczem. I znowu obecnych na sali ponad 200 osób! Zobacz także poprzednie, ze St. Michalkiewiczem. Wizyta historyka pana Sł. Cenckiewicza połączona była z promocją jego najnowszej książki "Wałęsa człowiek z teczki". Ponieważ ostatnio ten mędrzec lewicowej Unii Europejskiej (oczywiście chodzi o L. Wałęsę), otrzymał znowu pomnik, wg mnie zupełnie niezasłużony, tj. film-parabajkę A. Wajdy: "Wałęsa człowiek z nadziei", jesteśmy w Dąbrowie G. bardzo na czasie. Opóźnienie związane z dzisiejszym wpisem nastąpiło w wyniku problemów komputerowych, konkretnie padnięcia twardego dysku - niestety. Tym razem to nie był atak z urzędu via serwer rosyjski.

Ponieważ jednak promocja książki Sł. Cenckiewicza zbiegła się z moją chorobą udało mi się, dzięki temu, w międzyczasie ją przeczytać. Przyznaję, że nie pociągała mnie oczywiście osoba elektryka z Popowa, którego zdecydowanie nie cenię, lecz właśnie jej autor i jego podejście jako historyka. Pan Sławomir wyraził to następującymi słowami, cytuję z pamięci:

"Jestem historykiem, a nie negocjatorem tego co było".

Wg Sł. Cenckiewicza film A. Wajdy, utkany fałszerstwami (reżyserską utopią - przyp. mój), jest sporym nieporozumieniem. Z kolei książka "Wałęsa człowiek z teczki", będąca w pewnym stopniu odpowiedzią na bajkę filmową Wajdy, napisana jest bardzo przystępnym językiem, dobrze się ją czyta; nie będąc książką naukową podparta jest cytatami, zarówno esbeckimi jak i samego "mędrca". Życiorys L. Wałęsy jest życiorysem spójnym. Błędna jest interpretacja postaci Wałęsy, jako rzekomego wielkiego herosa w okresie stanu wojennego. Zależność między decyzjami, a jego działalnością agenturalną, jest wg autora książki rzeczą oczywistą. L. Wałęsa jest człowiekiem tamtej strony, wspierał komunistów choćby w celu eliminowania z "Solidarności" ludzi o zasadach antykomunistycznych. Jest człowiekiem z teczki i dzięki ludziom prowadzącym teczki prowadzony, ratowany i wykreowany.

Należy tu wymienić przykładowo nazwiska: kpt. SB Edwarda Graczyka (zaproszonego ostatnio przez Wałęsę na swoje 70-te urodziny), majora SB Jerzego Frączkowskiego, gen. SB Kiszczaka, W. Jaruzelskiego, M. Wachowskiego, itd.
... WIĘCEJ

.
dodane 14.11.2013

Ekipa kumpli z Zagłębia Dąbrowskiego wygrała w konkursie Warki i znów spotka się w komplecie

Poznali się w przedszkolu, zaprzyjaźnili w podstawówce w Dąbrowie Górniczej. Potem poszli do różnych liceów, każdy studiował w innym mieście, przez jakiś czas mieszkali w trzech różnych krajach. Ale pozostali przyjaciółmi.

"Przyjaciele" - pod taką nazwą czwórka chłopaków z Zagłębia Dąbrowskiego zgłosiła swój team do konkursu Warki "Ekipa w Komplecie". Nazwa w pełni uzasadniona: są przed trzydziestką, ale znają się dobrych dwadzieścia lat. Rzucało ich trochę po Polsce i świecie, lecz pozostali zgraną ekipą.

Kilka lat temu wydawało się, że ich paczka się rozpadnie. Bartek i Jasiek mieszkali w Londynie, Maciek kilka lat spędził w Holandii. Kuba pozostał w Polsce. Ekipa jednak nie tylko przetrwała, ale ich przyjaźń jest teraz silniejsza niż kiedykolwiek. - Ostatnio na 29. urodziny Bartka udało się wreszcie spełnić nasze wspólne nastoletnie marzenie - cieszy się Kuba, który razem z jubilatem pracuje teraz jako przewodnik w firmie oferującej alternatywne wycieczki zabytkową nyską po Nowej Hucie. - Pojechaliśmy w komplecie na Przystanek Woodstock. Może i byliśmy tam najstarsi, ale bawiliśmy się świetnie.

Zaszumią raz jeszcze
Dzięki zwycięstwu w konkursie ich ekipa będzie miała wkrótce okazję spotkać się ponownie i poszumieć jak dawniej. W trwającej wciąż na facebooku Warki akcji "Ekipa w komplecie" wygrali bilety na podróż oraz imprezę w wybranej PIWIARNI pod szyldem Warki. Już wkrótce spotkają się jeszcze raz by przeżyć niesamowitą akcję.
Zwycięzcy z pierwszego tygodnia konkursu, ekipa "Beer Brothers" swoją imprezę-nagrodę "odebrali" w ostatni piątek. W poznańskiej PIWIARNI spotkała się czwórka kumpli i liczna grupa ich pozostałych znajomych. Tego wieczoru z pewnością długo nie zapomną, bo choć wszyscy mieszkają teraz niedaleko siebie, jednak wciąż brakuje im czasu na takie spotkanie. Wygrana w akcji Warki zmobilizowała by znów spotkać się w komplecie i jeszcze zaszumieć po latach.

Wszystko dzięki jednemu komentarzowi
Inspiracją całego zamieszania było rodzeństwo Chojnowskich. Na Wyspy wyjechała aż trójka braci. Szymon, najstarszy z nierozłącznej do niedawna ekipy, został w Polsce. W odpowiedzi na historię o przesłaniu skrzynki piwa przyjacielowi mieszkającemu w Hiszpanii, Szymon w komentarzu na facebooku Warki napisał, że chętnie pogadałby przy piwie z braćmi. Traf chciał, że jego komentarz zauważyli ludzie z Warki, którzy skontaktowali się z pozostałymi braćmi, ściągnęli ich do Polski i z pomocą kumpli Szymona zorganizowali mu imprezę-niespodziankę.

Twoja ekipa w komplecie!
Warka postanowiła pomóc urządzić takie imprezy także innym rozdzielonym ekipom. Stąd uruchomiony w połowie października konkurs "Ekipa w komplecie". Może powinna w nim wystartować również Wasza paczka?

Kumple z całej Polski i ci, którzy rozjechali się po świecie, a znów chcieliby spotkać się na imprezie, mogą za pomocą konkursowej aplikacji zgłosić swoją ekipę na facebook.com/Warka i opisać jej akcje. Spośród historii o największej liczbie "lajków" jedną zwycięską ekipę wybiorą bracia Chojnowscy - bohaterowie spotu.
Warka pokryje koszty podróży zwycięzców i zorganizuje im imprezę w jednej z 78 PIWIARNI swojej sieci w całym kraju. Koniec roku to najlepszy czas na spotkanie dawno nie widzianych kumpli, wspólną imprezę i nową akcję w komplecie.
Szczegóły: facebook.com/Warka

Warka to piwna marka o ogólnopolskim zasięgu. Klasyczny lager, który zawdzięcza swój aromat starannie pielęgnowanemu polskiemu chmielowi. Jest to jedyne piwo o prawdziwej piwnej nazwie - "warka" to w słowniku piwowarów porcja piwa uzyskana z jednego warzenia. Jest to również jedyna w Polsce marka piwa, która posiada franczyzową sieć pubów - wareckich Piwiarni. Jest ich 76 na terenie całego kraju. Warka jest sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski od sierpnia 2010 r.

Grupa Żywiec S.A. to największy pracodawca w branży piwnej, zatrudniający prawie 5000 osób i jeden z czołowych producentów piwa w Polsce. Firma jest spółką zależną w Grupie Heineken, największego producenta piwa w Europie i rocznie sprzedaje 11,5 mln hektolitrów piwa warzonego w pięciu browarach w Warce, Elblągu, Leżajsku oraz Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu i Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie. Poprzez sieć prawie 50 oddziałów handlowych i blisko 900 przedstawicieli działających w całym kraju, Spółka oferuje prawie 30 różnych piw kilkudziesięciu tysiącom partnerów biznesowych. Marką flagową firmy jest Żywiec - jedno z największych polskich piw eksportowych (obecne dzisiaj w ponad 40 krajach), sprzedawane za granicą od ponad stu lat. Do najważniejszych marek spółki należą też Heineken, Desperados, Warka, Tatra, Specjal, Strong i Leżajsk. Ważną część oferty Grupy Żywiec stanowią piwa regionalne: Królewskie (Polska centralna), Leżajsk (południowo-wschodnia) i Specjal (północna). Spółka prowadzi również dystrybucję zagranicznych piw specjalnych (Paulaner, Guinness i Kilkenny) oraz polskich piw specjalnych (Kaper, Żywiec Porter, Warka Radler). Grupa Żywiec jest jedyną spółką spośród największych producentów piwa notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie zadebiutowała 24.09.1991 r. Więcej informacji o firmie: www.grupazywiec.pl

.
dodane 14.11.2013

MUZYCZNY HYDEPARK po raz drugi!

Kochasz śpiewać i całkiem nieźle Ci to wychodzi? Zgłoś się do Muzycznego HydeParku i zostań ulubieńcem dąbrowskiej publiczności! 22 listopada o godz. 17.00 Biblioteka Główna ponownie zamieni się w otwartą scenę muzyczną, na której będzie mógł wystąpić każdy bez względu na swój wiek, zajęcie czy znajomość języków obcych.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w konkursie, a także wielbicieli muzycznych brzmień, którzy tym razem wskażą najlepszego uczestnika, zapraszamy na najbliższy koncert. Ochotnicy powinni przesłać wypełniony formularz zgłoszenia na adres mailowy: marketing@biblioteka-dg.pllub złożyć go w Dziale Marketingu MBP w Dąbrowie Górniczej (ul. T. Kościuszki 25) do 18 listopada!

Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 32 639 03 01.

Muzyczny HydePark organizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej w ramach drugiej edycji dąbrowskiego festiwalu kultury "ZagłębieWood".

Dział Marketingu MBP
tel. (032) 639 03 01
e-mail: marketing@biblioteka-dg.pl

.
dodane 13.11.2013

Mellerowie w bibliotece!

Kraj pełen smaków, zapachów, wyjątkowej muzyki, iście bajkowych krajobrazów, życzliwych ludzi, niezliczonych anegdot towarzyskich... Już 18 listopada w niezwykłą podróż po Gruzji zabiorą nas Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller.

Spotkanie z autorami książki pt. "Gaumardżos! Opowieści z Gruzji" rozpocznie się o godz. 17.00 w sali audiowizualnej dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25). Małżeństwo Mellerów opowie o swoich podróżach po Gruzji i fascynacji tym krajem. Całość ubarwią ciekawe anegdoty i piękne fotografie.

Anna Dziewit-Meller - dziennikarka, reporterka, wokalistka i gitarzystka zespołu Andy. Autorka książki "Disko", współautorka książek "Głośniej! Rozmowy z pisarkami" oraz "Teoria trutnia i inne". Swoje teksty publikowała m.in. w "Polityce", "Wysokich Obcasach" i "Lampie". W programie "Dzień Dobry TVN" poleca dobre książki.

Marcin Meller - dziennikarz i reporter, z wykształcenia - historyk. Od 1991 do 2003 reporter "Polityki", jako jej wysłannik po raz pierwszy trafił do Gruzji; opisywał konflikty w Iranie, Czeczenii, byłej Jugosławii i w Afryce. Był gospodarzem pierwszego w Polsce reality show "Agent". Były redaktor naczelny miesięcznika "Playboy", gospodarz magazynu "Drugie Śniadanie Mistrzów" w TVN24, a także weekendowych wydań "Dzień Dobry TVN". Felietonista "Neewsweeka".

Spotkanie z Anną Dziewit-Meller i Marcinem Mellerem odbędzie się w ramach drugiej edycji dąbrowskiego festiwalu kultury "ZagłębieWood", organizowanego przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia, Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej i Muzeum Miejskie "Sztygarka".

Dział Marketingu MBP
tel. (032) 639 03 01
e-mail: marketing@biblioteka-dg.pl

.
dodane 13.11.2013

Spektakl Teatru Gry i Ludzie "Opowieści Wagantów"
16 listopada (sobota) , godz. 18.00, WSTĘP WOLNY.
Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

Zapraszamy!

Opowieści Wagantów - dwie piękne klasyczne (choć dowcipne) baśnie ("Trzy złote włosy diabła", "Titalitury") utrzymane w konwencji dawnego jarmarcznego teatru lalek. Klasyczna treść jak i forma spektaklu powodują, że wychodzi on na przeciw jakże modnym dziś rozkrzyczanym kreskówkom. Trupa wędrujących lalkarzy, tytułowych Wagantów, jeździ ze swoim wozem od wsi do wsi, z miasta do miasta, grając swoje opowieści dla dzieci i dorosłych. Tym razem zobaczymy dwie historie. Pierwsza to bajka o dziecku szczęścia, chłopcu który wyrusza do piekła po trzy złote włosy z głowy diabła. Druga bajka opowiada o córce młynarza, która przez pychę swego ojca trafia do królewskiego lochu.

Beata Smorąg
Dział Marketingu i Edukacji Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej
(32) 262 36 95 ; www.muzeum-dabrowa.pl

.
dodane 08.11.2013

"Seksualność nie kończy się nigdy"

13 listopada o godz. 17.00 odbędzie się kolejny wykład w ramach projektu "Senior na topie". Gościem spotkania zatytułowanego "Seksualność nie kończy się nigdy" będzie dr n. med. Beata Wróbel - ginekolog - położnik i seksuolog, która spróbuje m.in. odpowiedzieć na pytanie czy istnieje coś takiego jak seksualna emerytura

Wykład odbędzie się w sali audiowizualnej dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25). Będzie to również okazja do zapoznania się z nowym harmonogramem spotkań i warsztatów w ramach projektu "Senior na topie". Podczas spotkania odbędzie się ponadto loteria fantowa dla posiadaczy aktywnej karty bibliotecznej dąbrowskiej MBP.

Projekt "Senior na topie" organizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Dodatkowe informacje
Dział Marketingu MBP
tel. (032) 639 03 01 ; e-mail: marketing@biblioteka-dg.pl

.
dodane 08.11.2013
20131108_A


95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

W dniu 8 listopada 2013 roku w Muzeum Miejskim "Sztygarka" odbyły się uroczyste obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Gości powitał oraz wygłosił okolicznościowe przemówienie Dyrektor Muzeum Arkadiusz Rybak.

W uroczystości wzięły udział władze miasta: Zastępca Prezydenta Henryk Zaguła, Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Damian Rutkowski, pracownik UM w Dąbrowie Górniczej Zofia Pielgrzym oraz Honorowy Dąbrowianin Kazimierz Kalaga. Złożyli oni wiązanki kwiatów pod "Dębem Wolności", usytuowanym na skwerze przy ul. Legionów Polskich 69 w Dąbrowie Górniczej.

W uroczystości wzięli także udział nauczyciele, poczty sztandarowe oraz młodzież dąbrowskich liceów: I LO im. Waleriana Łukasińskiego, II LO im. Stefana Żeromskiego, V LO im. Kanclerza Jana Zamoyskiego, a także ZSZ "Sztygarka" im. St. Staszica.

Uroczystość zakończyła się w Muzeum Miejskim "Sztygarka" wykładem historycznym pt.: "Zagłębie Dąbrowskie a niepodległość 1918 roku", wygłoszonym przez Gabrielę Vozsnak - kustosza Działu Historii.

Beata Smorąg
Dział Marketingu i Edukacji
Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej
www.muzeum-dabrowa.pl

.
dodane 07.11.2013

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych ma zaszczyt zaprosić Państwa na bezpłatne warsztaty pt. "Odnawialne Źródła Energii - dlaczego warto z nich korzystać"

realizowane w ramach cyklu spotkań "Natura 2000 - Naturalny Kapitał" dotyczącego obszaru chronionego Natura 2000 Lipienniki w Dąbrowie Górniczej. Warsztaty odbędą się 19 i 20 listopada w Zajeździe "Bachus" w Dąbrowie Górniczej (ul. Staszica 42). W programie m.in. omówienie systemów fotowoltaicznych, biogazowni, elektrowni wiatrowych oraz zajęcia z udziałem mediatora.

Zapraszamy również na pozostałe moduły:

"Turystyka kwalifikowana i ekoturystyka szansą rozwoju regionu" 17-18 grudnia
"Slow life czyli sztuka uważnego życia i Natura 2000 w nowym wymiarze" 14-15 stycznia
"Zdobywanie funduszy - masz dobry pomysł, ale jak go zrealizować?" 28-29 stycznia
"Lipienniki w Dąbrowie Górniczej - miejsce dla człowieka, miejsce dla natury" 18-19 luty

W celu zgłoszenia chęci uczestnictwa w warsztatach należy przesłać mailem lub faksem do 14 listopada wypełniony formularz zgłoszeniowy (formularz do pobrania ze strony www.misjanatura.fwie.pl w zakładce "Tu działamy"). Liczba miejsc jest ograniczona, osoby zakwalifikowane zostaną powiadomione telefonicznie lub mailowo.

Serdecznie zapraszamy!

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych
ul. Czysta 17/4
31-121 Kraków
tel.: 12 631 57 31 ; fax: 12 631 57 30
email: misjanatura@fwie.pl

.
dodane 04.11.2013

Bezpłatne porady specjalistów w MCI w październiku

Prezentujemy listopadowy harmonogram bezpłatnego poradnictwa specjalistycznego w Miejskim Centrum Informacji w C.H. Pogoria. Dyżurować będzie m. in. prawnik, psycholog, dietetyk i doradca zawodowy.

Także w listopadzie w Miejskim Centrum Informacji prowadzonym przez Fundację Godne Życie na pytania, problemy i wątpliwości mieszkańców miasta czekać będą specjaliści, którzy oferują garść cennych porad i pomocną dłoń.
8 listopada w Miejskim Centrum Informacji osoby walczące o uczciwą reklamację spotkać się mogą z panią Danutą Mikodą, Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumentów. Pani rzecznik, udzieli wszystkim zainteresowanym cennych porad prawnych z zakresu prawa konsumenckiego.
14 listopada odbędzie się dyżur pracownika socjalnego. Będzie informował potrzebujących, z jakiego typu form wsparcia ze strony pomocy społecznej w danej sytuacji może skorzystać dana osoba lub rodzina. Osoba korzystająca z porady może dowiedzieć się o przysługujących jej świadczeniach oraz o wymogach i procedurach, które musi przejść w celu uzyskania danej formy pomocy. Pracownik socjalny również pomoże w pisaniu wniosków, pism i podań do różnych podmiotów publicznych i prywatnych, które mogą udzielić wsparcia.
Doradcę zawodowego, który pomoże między innymi w napisaniu CV, doradzi, co zrobić by dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i podpowie gdzie rozglądać się za ofertami pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami spotkać będzie można w MCI 12 i 22 listopada.
Brakuje przejścia dla pieszych? Zbyt duży hałas w miejscu zamieszkania? Brak ławeczek przy parku? A może za mało patroli policyjnych? O możliwościach wpływu mieszkańców na miasto, w którym żyją i interwencjach w kwestiach, które ich bezpośrednio dotyczą informować będzie doradca obywatelski. Na aktywnych społecznie i obywatelsko mieszkańców 13 i 20 listopada czekał będzie pan Łukasz Kolber, wiceprezes dąbrowskiej Fundacji Godne Życie. Osobom, które nie mogą w tych dniach uczestniczyć w poradach lub w przypadku dużego zainteresowania nie zostaną obsłużone proponuje się skorzystanie z zamieszczonej w Miejskim Centrum Informacji Dąbrowskiej Skrzynki Obywatelskiej, do której mieszkańcy wrzucać mogą swoje uwagi, pomysły i sugestie na temat miasta.
25 listopada pomoc uzyskają osoby niepełnosprawne. Na stanowisku dyżurować będzie dąbrowskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Bezradnych Życiowo "Linia". Doradca udzieli zainteresowanym informacji na temat możliwości uzyskania wsparcia, poinformuje o prawach, ulgach i przywilejach oraz pomoże w rozwiązywaniu innych problemów, z którymi walczą osoby niepełnosprawne.
Poradę prawną będzie można otrzymać w ostatni piątek miesiąca, 29 listopada października, a dzień później w MCI dyżurował będzie dietetyk, który dokona pomiaru tkanki tłuszczowej i doradzi jak należy się odżywiać, aby na długo zachować zdrowie, piękno i młodość.
Szczegółowy harmonogram październikowych spotkań:

" Rzecznik Praw Konsumenta- 08.11. - 14:00-15:30
" pracownik socjalny - 14.11. - 14:00-17:00,
" psycholog -15.11. -12-15.
24.11. 11:00-15:00,
" doradca obywatelski - 13.11. -15:30-18:30
20.11. - 15:30-18:30
" doradca zawodowy - 12.11. - 12:00-15:00
22.11. - 12:00-15:00
" doradca ds. niepełnosprawności - 25.11. - 15:00-17:00
" radca prawny- 29.11. -15:30 -17:30
" dietetyk- 30.11. - 14:00-18:00

Skorzystanie z powyższych porad obywa się bez zapisów. Na stoisku, którym opiekuje się Fundacja Godne Życie można również zasięgnąć porady u pielęgniarki. Skorzystanie z takiej porady poprzedzają jednak zapisy u pracownika Miejskiego Centrum Informacji. Szczegółowe informacje można uzyskać drogą mailową pod adresem: info@dabrowa-gornicza.pl, info@fundacjagodnezycie.eu
Miejskie Centrum Informacji to nie jedyne miejsce, w którym można zasięgnąć bezpłatnej porady prawnej. Spotkać prawnika można także w Dąbrowskiej Poradni Prawnej prowadzonej przez Fundację Godne Życie.
Początkowo istniał jedynie jeden punkt porad prawnych w Ząbkowicach, który został utworzony z inicjatywy wiceprezesa Fundacji, Łukasza Kolbera 5 lat temu. Obecnie wyewoluował on i zamienił się w Dąbrowską Poradnię Prawną.
Porady udzielane są w czwartki od 15:30 - 18:30 w budynku ZHP przy ul. Królowej Jadwigi 8 oraz w piątki od godz. 16.00 do 18.00 w Domu Kultury przy ul. Chemicznej 2 w Ząbkowicach.
Do Poradni Prawnych obowiązują zapisy. Zapisy dokonywane są na tydzień przed planowaną wizytą telefonicznie pod numerem Tel. 511-983-448 lub przez kontakt osobisty w placówce Fundacji Godne Życie przy ul. Kr. Jadwigi 8

.
dodane 04.11.201320131101x03_pldg_reden_starocmentarna_cmentarz-sw-barbary_kwesta_tpdg


Kwesta Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej na cmentarzu przy ulicy Starocmentarnej

W dniach 1 i 2 listopada odbyła się kwesta na cmentarzu przy ulicy Starocmentarnej. Wolontariusze z Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej we współpracy z ks. Wojciechem Stachem - proboszczem parafii św. Barbary zbierali pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków. Kwesta odbywała się przez dwa dni w godzinach od 10.00 do 16.00. Spotkała się z przychylną reakcją mieszkańców, którzy przekazali zbierającym łączna kwotę 2 158 złotych i 68 groszy oraz 1 euro. Środki te zostaną przekazane na renowację, któregoś z zabytkowych nagrobków znajdujących się na cmentarzu.
W kweście udział brali: Arkadiusz Rybak - prezes TPDG, Ewelina Szlęzak, Piotr Chałuda, Roman Grzyszka, Zbigniew Łukasik, Małgorzata Majkowska, Grażyna Bętkowska-Sobczyk, Bożena Polak, Włodzimierz Goleniowski, Henryka Cecha, Zbigniew Bujnowski, Irena Imiołek i Zofia Rolnik.
Była to pierwsza tego typu kwesta w historii Dąbrowy Górniczej. Chcielibyśmy jej zakres w przyszłym roku poszerzyć. Na renowację czeka kilkadziesiąt nagrobków z przełomu XIX i XX wieku.

Arkadiusz Rybak

==============================

Cmentarz przy ulicy Starocmentarnej

Obecny cmentarz parafii św. Barbary był pierwotnie pierwszym cmentarzem na terenie Dąbrowy Górniczej. Do czasu jego założenia prochy tutejszych mieszkańców składano na cmentarzu w Będzinie. Najstarsza nekropolia dąbrowska służyła parafii pod wezwaniem Świętego Aleksandra, a następnie parafii Najświętszej Marii Panny Anielskiej. Powstała ona najprawdopodobniej około roku 1887 kiedy to katolicy dąbrowscy rozpoczęli starania o odłączenie się od parafii Świętej Trójcy w Będzinie. Prawdopodobnie wówczas wytyczono cmentarz na granicy z Zagórzem pomiędzy zakładami przemysłowymi takimi jak kopalnia Reden, kopalnia Ignacy (później przemianowana na Mortimer) i huta cynku Paulina. Teren cmentarza pierwotnie należał do władz górniczych Zachodniego Okręgu Górniczego, które przekazały go wspólnocie parafialnej. Związane to było z osobą inżyniera Wincentego Choroszewskiego, naczelnika tegoż okręgu, który angażował się żywo w sprawy parafii dąbrowskiej, będąc w komitecie budowy bazyliki Najświętszej Marii Panny Anielskiej. Dopiero w 1891 roku uzyskano oficjalne pozwolenie administracji państwowej na urządzanie pochówków na tym cmentarzu. Przełom XIX i XX wieku stał pod znakiem ogromnej rozbudowy Dąbrowy Górniczej oraz kilkakrotnego zwiększenia liczby jej ludności. Stąd już w 1914 roku cmentarz tutejszy był całkowicie wypełniony pochówkami i zapadła decyzja o jego zamknięciu. Pojedyncze pochówki realizowano tutaj przez wszystkie następne lata.
Cmentarz został przekazany parafii pod wezwaniem świętej Barbary w 1957 roku. Znajduje się tutaj kaplica cmentarna pod wezwaniem Świętej Barbary, założona w latach 70. XX wieku i rozbudowana w 1985 roku. W latach 1985 - 2005 uporządkowano obszar cmentarza, który zajmuje obszar ponad 2 hektarów. W 1990 roku wznowiono tutaj pochówki.

Zespół nagrobków z przełomu XIX i XX wieku stanowi o wielkiej wartości historycznej i artystycznej tutejszego cmentarza. Złożono tutaj prochy wielu osobistości, które zapisały się w historii miasta. Są to między innymi: Leopold Piwowar - członek komitetu budowy bazyliki oraz jego syn Adam Piwowar - pierwszy prezydent miasta. Znajdziemy tutaj także nagrobek Juliana Polcera - architekta, projektanta pierwszego kościoła w Dąbrowie Górniczej. Pochowany tutaj Korneli Kozłowski to z kolei pierwszy historyk zagłębiowskiego górnictwa. Wśród nagrobków zobaczyć możemy także mogiłę Edwarda Miętki - bojownika Polskiej Partii Socjalistycznej, zabitego przez Kozaków w 1906 roku oraz mogiły powstańców styczniowych Aleksandra Popiela, Sołtyska i Mikołaja Dziubka (odnowiony przez TPDG).

Z kart historii parafii Najświętszej Marii Panny Anielskiej oraz Świętej Barbary

Do II połowy XIX wieku Dąbrowa Górnicza była częścią parafii Świętej Trójcy w Będzinie. W 1875 roku po wielu latach starań mieszkańcy otrzymali zgodę władz carskich na budowę kościoła pod wezwaniem świętego Aleksandra. Święty Aleksander to dla katolików papież męczennik, którego święto przypada 3 maja - dla Polaków ważnej daty historycznej. Oficjalnie jednak w dobie zaborów wezwanie to tłumaczono chęcią uczczenia cara Aleksandra II, który ocalał z zamachu w 1867 roku. Wybieg ten pozwolił na uzyskanie w/w zezwolenia administracyjnego.

Pierwsze nabożeństwo w świątyni odprawiono 4 grudnia 1877 roku. Nowy kościół wybudowano w stylu neogotyckim według projektu Juliana Polcera, a ze składek parafian oraz dotacji państwowej. Świątynia została konsekrowana w 1885 roku przez biskupa kieleckiego Tomasza Kulińskiego. Wzrastająca liczba wiernych doprowadziła do erygowania parafii dąbrowskiej 24 stycznia 1891 roku. Rozpoczęto także zbieranie składek na budowę nowego kościoła. Po kolejnych kilku latach uzyskano zgodę na rozbudowę kościoła Świętego Aleksandra. W wyniku tej rozbudowy powstała ogromna neogotycka budowla, jedna z największych na ziemiach polskich. Pierwotny kościół parafialny, po zburzeniu wież, stał się boczną kaplicą bazyliki pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Anielskiej. Projekt kościoła opracował budowniczy powiatowy z Będzina Józef Pomian Pomianowski. Inwestycję sfinansowano, dzięki operatywności księdza Grzegorza Augustynika, ze składek parafian oraz wpłat przedsiębiorstw takich jak: Huta Bankowa, Towarzystwo Francusko-Włoskie, Towarzystwo Francusko-Rosyjskie, kopalnia Flora oraz zakłady Fitzner-Gamper. Kamień węgielny położono 2 sierpnia 1898 roku, natomiast konsekracji kościoła dokonano 29 września 1912 roku, a więc po 14 latach budowy. Kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Anielskiej do dzisiaj dominuje w krajobrazie Dąbrowy Górniczej choćby strzelistą wieżą, która jest wyższa niż wieża kościoła mariackiego w Krakowie.

Kościół pod wezwaniem Świętej Barbary powstał prawdopodobnie w 1882 roku. Była to wtedy świątynia ewangelicka dla gminy wyznaniowej założonej w Dąbrowie Górniczej w 1842 roku. Ta neogotycka świątynia z formami romantycznego stylu ostrołukowego została w 1945 roku zakupiona przez ks. Stanisława Ufniarskiego, proboszcza parafii Najświętszej Marii Panny Anielskiej. Od tej pory stała się kościołem rektoralnym dla pobliskiej "Sztygarki". W 1957 roku biskup częstochowski Zdzisław Goliński erygował tutaj parafię. 4 grudnia 2008 roku kościół został konsekrowany przez ks. Biskupa Piotra Skuchę - ówczesnego administratora Diecezji Sosnowieckiej.

Tekst opracował na podstawie dostępnych źródeł
Arkadiusz Rybak
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej
Dyrektor Muzeum Miejskiego "Sztygarka"

Współpraca:
Ks. Wojciech Stach - proboszcz parafii Świętej Barbary
Grażyna i Henryk Głowaccy - administratorzy cmentarza

Dąbrowa Górnicza 2013 rok

.
dodane 01.11.2013

Rusza Akademia Wiedzy w Zamoyskim

Czy marzyłeś kiedykolwiek o zajęciach, z których nie chciałbyś wyjść, gdy tylko usłyszysz dzwonek? Czy chciałbyś doświadczyć akademickiego sposobu nauczania? Czy oprócz tradycyjnych przedmiotów, chcesz uczyć się praktycznych umiejętności przydatnych w życiu?
Jeżeli tak to zapraszamy na organizowaną przez V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, Akademię Wiedzy w ramach, której odbędzie się cykl konferencji, konkursów i wykładów na tematy z rożnych obszarów nauki i kultury. Spotkania, prowadzone przez ekspertów w swoich dziedzinach, odbywać się będą przez cały listopad, a dotyczyć będą m.in. medycyny, prawa, geografii, matematyki.
Na pierwsze spotkanie zapraszamy w już środę 6 listopad 2013 o 11:45, będzie to konferencja edukacyjna pod patronatem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu na temat transplantacji.

Pozostałe wydarzenia będą się odbywać według harmonogramu:

Transplantacja. Jestem na TAK. (konferencja edukacyjna).
Termin: 06.11.2013 Godzina: 11.45
Prowadzący: prof. dr hab. med. Marianna Zembala - Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu , dr med. Marek Ochman POLTRANSPLANT, mgr Bogusława Król, mgr Sylwia Sekta, dr med. Jarosław Wilk - koordynator szpitalny, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny i Centrum Urazowe św. Barbary w Sosnowcu

Współczesne metody obrazowania mózgu (wykład)
Termin: 08.11.2013 Godzina: 10.40
Prowadzący: dr Artur Pałasz

Życie w Japonii (wykład)
Termin: 13.11.2013 Godzina: 11.45 - 13.25
Prowadzący: prof. Rajmund Michalski

Drogi Polaków do wolności (montaż słowno-muzyczny)
Termin: 14.11.2013 Godzina: 8.50-13.25
Koordynatorzy: mgr Ewelina Bałdyga, dr Roman Kawecki

Wulgaryzmy -zaśmiecanie języka czy wyraz emocji ? (wykład)
Termin: 15.11.2013 Godzina: 10.00 - 11.30
Prowadzący: dr Magdalena Piekara Uniwersytet Śląski

Kalendarz Majów (wykład)
Termin: 18.11.2013 Godzina: 9.45 - 10.40
Prowadzący: Patryk Sewulok - Uniwersytet Śląski

Konkurs Science (konkurs w języku angielskim)
Termin : 19.11.2013 Godzina: 8.50
Prowadzący: mgr Jolanta Karcz

Konsument czyli "Król rynku" (wykład)
Termin: 20.11.2013 Godzina: 9.45-11.25
Prowadzący: mgr Danuta Mikoda - Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta

Jesteśmy z prawem za pan brat? (wykład)
Termin: 22.11.2013 Godzina: 10.40
Prowadzący: Sędzia Katarzyna Cok - Sąd Rejonowy w Będzinie

Jadło, ubiór i higiena. Od średniowiecza po XX wiek.(wykład)
Termin: 27.11.2013 Godzina: 10.40
Prowadzący: dr hab. Bożena Czwojdrak

Konsument, czyli "Król rynku" (wykład)
Termin: 28.11.2013 Godzina:10.40 - 12.30
Prowadzący: mgr Danuta Mikoda - Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta

Liczba Pi (wykład)
Termin: 29.11.2013 Godzina:10:40
Prowadzący: dr Adam Kolany - Uniwersytet Ekonomiczny

Miejsce: V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, ul. Czapińskiego 8.

==============================

Konferencja edukacyjna pod patronatem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu organizowana w ramach Narodowego Programu Medycyny Transplantacyjnej Ministerstwa Zdrowia

TRANSPLANTACJA - JESTEM NA TAK

Organizatorzy:
Ministerstwo Zdrowia ; Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu ; Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu ; V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego

zapraszają
6 listopada 2013 roku, godz. 11:45
Świetlica szkolna V LO im. Kanclerza Jana Zamoyskiego,
ul. Czapińskiego 8, 41-300 Dąbrowa Górnicza
Program konferencji:

1. Przedstawienie problematyki transplantacji narządów - dr med. Marek Ochman,
prof. dr hab. med. Marian Zembala, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
2. Kto może być dawcą, kim są biorcy przeszczepu, czy problem transplantacji nas dotyczy? - mgr Sylwia Sekta, koordynator regionalny POLTRANSPLANT
3. Stwierdzenie trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu (śmierci mózgowej) - zagadnienia medyczne i prawne. Jak rozmawiać z rodziną potencjalnego dawcy? - dr med. Jarosław Wilk, koordynator szpitalny, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny i Centrum Urazowe św. Barbary w Sosnowcu
4. Transplantacje serca i płuc, nerek, wątroby i trzustki na Śląsku - mgr Sylwia Sekta, koordynator regionalny POLTRANSPLANT, Szpital Kliniczny im. Mielęckiego w Katowicach, mgr Bogumiła Król, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
5. Pacjent po transplantacji narządu - relacja własnych doświadczeń
6. Projekcja filmu "Podarowane życie".

"Sfinansowano ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach Programu Wieloletniego na lata 2011-2020 Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej"