-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2013 WRZESIEŃ
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ
.
dodane 27.09.2013

Stań do walki z bykami!

Porażające swą wielkością byki i drobne, niemal nierzucające się w oczy byczki... Okiełznaj je wszystkie i zdobądź tytuł "Pogromcy Byków"! Jeśli chcesz poczuć się jak prawdziwy matador, nie musisz wyjeżdżać do odległej Hiszpanii! Wystarczy, że przyjdziesz do dąbrowskiej biblioteki i weźmiesz udział w niezwykłej corridzie...

"Walka z bykami, czyli ortograficzna corrida" to pierwsza edycja dąbrowskiego dyktanda, które odbędzie się w dąbrowskiej Bibliotece Głównej już 12 października 2013 r. Uczestnicy zabawy zmierzą się z humorystycznym tekstem przygotowanym specjalnie na tę okazję przez Dariusza Rekosza, autora opowiadań kryminalnych i powieści detektywistycznych.
Dyktando połączone z zabawami ortograficznymi poprowadzi Agnieszka Strzemińska - dziennikarka popularyzująca poprawną polszczyznę na antenie Polskiego Radia Katowice, uhonorowana przez Radę Języka Polskiego Medalem Ambasadora Polszczyzny. "Walkę z bykami" oceniać będzie jury złożone min. z językoznawców i polonistów.
Impreza będzie nie tylko okazją do promocji kultury naszego języka ojczystego, ale przede wszystkim świetną zabawą i możliwością zdobycia cennych nagród rzeczowych. Mistrz ortografii otrzyma tytuł "Pogromcy byków". Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 4 października 2013 r. Liczba miejsc ograniczona.
Ortograficzne zmagania rozpoczną się 12 października (sobota) o godz. 11.00 w sali audiowizualnej dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25). Szczegółowe warunki uczestnictwa w konkursie określa Regulamin dostępny na stronie www.biblioteka-dg.pl.

.
dodane 27.09.2013


20130816


"DĄBROWSKA BALLADA" w KARKONOSZACH

16 i 17 sierpnia br. w Karpaczu odbył się Festiwal poezji śpiewanej i piosenki autorskiej pod nazwą "Gitarą i Piórem". To jeden z największych festiwali muzyki tego rodzaju w Polsce. W tym roku przypadła jego XXV jubileuszowa edycja.

Póżnym wieczorem, zaraz po występie Grzegorza Turnaua, swój recital gitarowy zaprezentowała Lucyna Gawlik z Dąbrowy Górniczej. Grane w plenerze przy tak licznie zgromadzonej publiczności, echo autorskiego utworu pt. "DĄBROWSKA BALLADA", z pewnością niosło się daleko po Karkonoszach.

Lucyna Gawlik

.
dodane26.09.2013

III BIEG HUTNIKÓW AMP '2013
02.10.2013 DĄBROWA GÓRNICZA - POGORIA III

W tym roku już po raz trzeci w nowej formie rozgrywany jest "BIEG HUTNIKÓW". Po 15 latach przerwy ArcelorMittal Poland w 2011 roku postanowił wznowić edycję tych bardzo popularnych, nie tylko w śród hutników, biegów.

Tradycyjnie bieg ten, jako że hutnicy też pracują w soboty i niedzielę, od 3 lat odbywa się w... środy.

Jako jeden z nielicznych obecnie biegów masowych nie pobiera "wpisowego" od startujących i jest otwarty dla wszystkich amatorów biegania i chodzenia "na kijkach".

Tym razem w ramach "Tygodnia Zdrowia ArcelorMittal Poland" spotykamy się drugiego października br. jak zawsze przy plaży zbiornika Pogoria III (okolice Molo).

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o tym biegu znajdziecie w regulaminie dostępnym na stronie klubu
www.triathlon.strefa.pl/..KLIKNIJ TUTAJ...pdf

Zapraszamy chętnych na start, a ich rodziny i znajomych do gorącego dopingu.

.
dodane25.09.2013

Piesza wycieczka z cyklu "Szlakami św. Jakuba"

Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Oddział im. Aleksandra Janowskiego w Sosnowcu, oraz Zagłębiowski Klub Przyjaciół Camino zapraszają na kolejną pieszą wycieczkę z cyklu "Szlakami św. Jakuba" .

Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę, 28 września 2013 i tym razem mamy do pokonania trasę: Będzin Grodziec - Rogoźnik - Siemonia - Sączów.
Na zakończenie wycieczki, w Sączowie przy kościele św. Jakuba Apostoła nastąpi symboliczne otwarcie schroniska dla pielgrzymów wędrujących szlakiem Via Regia, połączone z prezentacją tego szlaku. W Sączowie wędrowcy będą mogli skorzystać także z ogniska lub z grilla, jednak kiełbaski i inne wiktuały uczestniczy wycieczki zabezpieczają sobie we własnym zakresie.

W programie zwiedzania są m. innymi:
-Wzgórze Parcina;
-Wzgórze Bukowiec;
-zabytkowy kościół w Siemoni ;
-zabytkowy kościół w Sączowie, posiadający relikwie św. Jakuba Apostoła.

Informacje organizacyjne:

- Zbiórka o godz. 10.15 na dziedzińcu kościoła św. Katarzyny w Będzinie Grodźcu, skąd wyruszamy na trasę wycieczki.
Dla uczestników wycieczki z Sosnowca proponowany dojazd: autobus KZK GOP nr 88 - wyjazd z przystanku autobusowego pod Urzędem Miejskim o godz. 9.32 (lub tym kursem dosiadając się na innych przystankach)

Wycieczka jest bezpłatna!!!
- Koszty dojazdu i powrotu z wycieczki uczestnicy pokrywają we własnym zakresie, zgodnie z obowiązującą taryfą KZK GOP.

Dla zainteresowanych potwierdzenia do następujących odznak turystycznych i krajoznawczych: OTP, ROK, "Turysta Przyrodnik", "Drogami Św. Jakuba" itp.

Uwaga! Osoby biorące udział w wycieczce uczestniczą w niej wyłącznie na własne ryzyko i odpowiedzialność. Organizator nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ewentualne szkody, bądź straty wynikłe na rzecz uczestnika wycieczki lub wynikłe z jego powodu.

W przypadku bardzo złej pogody organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania części turystycznej imprezy. W takim przypadku odbędzie się tylko samo otwarcie schroniska w Sączowie i będzie to miało miejsce o godz. 16.00

Telefony kontaktowe do organizatorów: 32 266 23 61 (pn-pt 12.00 - 16.00), 696 902 84

.
dodane23.09.2013

Poniedzielski zainauguruje ZagłębieWood Festival!

Niezwykła osobowość, gwiazda polskiej sceny kabaretowej, znakomity poeta i błyskotliwy satyryk... Już na początku października gościem dąbrowskiej biblioteki będzie Andrzej Poniedzielski!

Na spotkanie z jedną z najwybitniejszych postaci piosenki poetyckiej i kabaretu literackiego zapraszamy 2 października o godz. 17.00 do sali audiowizualnej dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25). Spotkanie poprowadzi Piotr Skucha z Kabaretu Długi.

Andrzej Poniedzielski jest autorem ponad 250 wierszy, kilkuset felietonów i wielu tekstów piosenek m.in. dla Elżbiety Adamiak, Michała Bajora, Edyty Geppert, Maryli Rodowicz, Haliny Frąckowiak, Anny Marii Jopek, Stanisława Soyki czy Grzegorza Turnaua.

Wraz z Arturem Andrusem, tworzy wieczory kabaretowe w Łódzkiej Piwnicy Artystycznej "Przechowalnia". Z Robertem Górskim prowadził program "Kabaretowe Kawałki" w TVP2. Jest współautorem wielu spektakli estradowych. W autorskich spektaklach teatralnych pojawia się także na scenie jako aktor.

Andrzej Poniedzielski jest także autorem książek m.in. "Jak trwoga to do bloga", "Kobieta to.", tomiku poetyckiego "Jednocześnie". W 2012 r. ukazała się książka-kalendarz "Szumi czas 2013" - wybór wierszy Andrzeja Poniedzielskiego i jego fotografii - 53 teksty i poetyckie refleksje na każdy tydzień roku. W 2002 r. została wydana pierwsza autorska płyta CD "13 łatwych utworów tanecznych".

Podczas spotkania w bibliotece będzie można nabyć książki i płyty z autografem autora. Wstęp wolny.

Spotkanie z Andrzejem Poniedzielskim odbędzie się w ramach drugiej edycji dąbrowskiego festiwalu kultury "ZagłębieWood", organizowanego przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia, Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej i Muzeum Miejskie "Sztygarka". Przedsięwzięcie obejmie cykl wydarzeń kulturalnych, które odbywać się będą od 2 października do 30 listopada w miejskich instytucjach kultury i wybranych lokalach dąbrowskich.

.
dodane23.09.2013

Dietetyk udzieli porad w MCI

Mimo, że dla pań właśnie zakończył się dąbrowski sezon "bikini 2013" już teraz warto pomyśleć nad tym by przyszłego lata na plaży wyglądać olśniewająco. Okazja ku temu nadarzy się już w najbliższą sobotę. 28 września w godz. od 14:00-18:00 w Miejskim Centrum Informacji w Dąbrowie Górniczej bezpłatnych porad będzie udzielał dietetyk.

W ramach akcji przeprowadzane będą pomiary tkanki tłuszczowej za pomocą specjalistycznego urządzenia przenośnego analizatora OMRON. Wynik badania zostanie odpowiednio skomentowany przez dietetyka. Porad udzielał będzie pan Łukasz Stańczyk reprezentujący poradnię dietetyczną "Multi Fit" usytuowaną przy ul. Granicznej 17 w Dąbrowie Górniczej.

Spośród osób biorących udział w pomiarze tkanki tłuszczowej rozlosowane zostaną darmowe konsultacje dietetyczne oraz karnety na squasha i siłownię w Speed Squash Clubie w Dąbrowie Górniczej.

Od kwietnia 2013 roku Fundacja Godne Życie prowadzi Miejskie Centrum Informacji w Dąbrowie Górniczej. Głównym celem działalności MCI jest budowanie wizerunku miasta posiadającego bogatą ofertę społeczno-kulturalno-rekreacyjną oraz ułatwianie przepływu informacji pomiędzy władzami samorządowymi a mieszkańcami miasta. Przekazane Fundacji Godne Życie stoisko organizuje również imprezy okolicznościowe skierowane głównie do dąbrowskich rodzin oraz prowadzi i koordynuje szeroko pojęte poradnictwo dla mieszkańców miasta, którzy ze względów finansowych nie mogą pozwolić sobie na skorzystanie z takich porad w drodze odpłatnej.

Poza dietetykiem w najbliższym czasie w MCI spotkać będzie można radcę prawnego, który porad będzie udzielał 27 września w pomiędzy godziną 15:30 a 17:30. Z kolei 4 października poradzić się będzie można Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta. Pani Danuta Mikoda czekać na interesantów będzie od godz. 14:00-15:30.

Spotkania odbywają się bez zapisów. Szczegółowe informacje można uzyskać drogą mailową lub telefonicznie: e-mail: info@dabrowa-gornicza.pl, info@fundacjagodnezycie.eu tel. 32 7256661

.
dodane 21.09.2013

Rusza III edycja akcji Zwykły Bohater

Bank BPH we współpracy z TVN oraz Onet rozpoczął poszukiwanie nowych Zwykłych Bohaterów. Tegoroczna akcja jest trzecią edycją programu, w którym zwycięzcą może zostać każdy, kto bezinteresownie niesie pomoc innym i w swoich działaniach kieruje się uczciwością.

Zwykły Bohater to akcja wyjątkowa, dzięki której już po raz trzeci cała Polska będzie mogła zobaczyć, jak wiele osób z naszego otoczenia potrafi być fair na co dzień, wykazywać się inicjatywą lub odwagą w niesieniu pomocy innym. Dzięki poprzednim akcjom, wspólnie z widzami i internautami, wybraliśmy łącznie sześciu Zwykłych Bohaterów, których działania odmieniły życie wielu ludzi. Wiemy, że takich historii jest więcej.

Kto może zostać Zwykłym Bohaterem?
Zgłoszenia do akcji Zwykły Bohater przyjmowane są w trzech kategoriach: "Fair na co dzień", "Inicjatywa" oraz "Bohaterstwo". Każdy może bezpłatnie zgłosić osobę, która według niego zasługuje na miano Zwykłego Bohatera. Cechy, którymi powinni charakteryzować się kandydaci to altruizm, bezinteresowność oraz odwaga i chęć niesienia pomocy w każdej sytuacji.

Ostateczny werdykt zależy od Ciebie
Zgłoszeń można dokonać poprzez aplikację dostępną na stronie www.zwyklybohater.pl w terminie od 15 września do 31 października 2013 r. Specjalnie powołane 5-osobowe jury, w toku obrad, wyłoni listę dziewięciu finalistów, która zostanie oficjalnie ogłoszona 10 listopada na antenie programu Dzień Dobry TVN. Wtedy również rozpocznie się głosowanie, w którym ostateczny werdykt będzie należał do internautów i widzów programu. Każdy będzie mógł oddać swój głos na jednego z dziewięciu finalistów. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 8 grudnia 2013 r. w trakcie uroczystej gali finałowej. Suma głosów uzyskanych poprzez wiadomości SMS i głosów oddanych przez internautów pozwoli wyłonić zwycięzców - trzech Zwykłych Bohaterów. Każdy z nich otrzyma nagrodę w wysokości 200 000 zł oraz statuetkę "Zwykły Bohater 2013". Pozostali finaliści otrzymają nagrodę dodatkową w wysokości 10 000 zł i statuetki.

Rozejrzyj się. Może tuż obok Ciebie stoi kolejny Zwykły Bohater? Zgłoś jego kandydaturę na stronie: http://www.zwyklybohater.pl/

Bank BPH oferuje swoje produkty i usługi Klientom indywidualnym, małym i średnim przedsiębiorstwom oraz Klientom korporacyjnym. Oferta Banku zawiera m.in.: kredyty, w tym gotówkowe i hipoteczne, konta osobiste, rachunki oszczędnościowe i lokaty oraz karty kredytowe. Klienci Banku mogą korzystać z sieci blisko 300 oddziałów własnych, a także placówek partnerskich i agencji uniwersalnych, jak również z bankowości internetowej oraz telefonicznej.
Bank BPH jest obecny na polskim rynku od ponad 20 lat. Jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i wchodzi w skład indeksu Respect. Siedzibą prawną Banku BPH jest Kraków, biuro centrali znajduje się w Warszawie, a główne centra operacyjne w Gdańsku i Krakowie.
Bank BPH wchodzi w skład grupy kapitałowej GE, jednej z największych korporacji na świecie.

.
dodane16.09.2013


Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej


Spotkanie w Klubie Gazety Polskiej

Szanowni Państwo,

W imieniu Przewodniczącego Klubu Gazety Polskiej Pana Józefa Kowalskiego serdecznie zapraszam w najbliższą środę tj. 18 września o godz. 17.30 na spotkanie, które odbędzie się w sali konferencyjnej przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej - ul. Królowej Jadwigi 17

Na spotkaniu wyświetlimy wykład profesora Andrzeja Zybertowicza pt. "Dokąd zmierza Polska, dokąd zmierzają polskie elity", omówimy również bieżące problemy Dąbrowy Górniczej oraz harmonogram najbliższych spotkań w Klubie GP m.in. z Janem Pietrzakiem, Tadeuszem Drozdą, dr Zbigniewem Matuszczykiem, Stanisławem Michalkiewiczem, prof. Andrzejem Nowakiem.
Pozdrawiam,

Robert Warwas

.
dodane16.09.2013

EKOLOGICZNA DĄBROWSKA MASA KRYTYCZNA

start w dniu 22 września br. (niedziela), o godz. 11.00 z Pl. Wolności przed PKZ.
Przejazd rowerowy trasą ok. 10 km, głównymi ulicami Dąbrowy Górniczej.

Stowarzyszenia: ROWEROWA DĄBROWA oraz ZIEMIA i MY
zapraszają z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu.

UWAGA: wśród dorosłych uczestników imprezy zostaną rozdane okazjonalne kamizelki odblaskowe oraz rozlosowane 3 TALONY ROWEROWE o wartości 900 zł każdy!!

BĄDŹ EKOLOGICZNY, WYBIERAJ ROWER !!!

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Gminy Dąbrowa Górnicza

.
dodane12.09.2013

"Wyprawy na krańce Ziemi." - Etiopia

Zapraszam serdecznie na pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie w cyklu "Wyprawy na krańce Ziemi.".

Do końca 2013 odwiedzimy jeszcze Indie, Islandię i Boliwię oraz niebawem Etiopię.

Etiopia - ostatnio najchętniej odwiedzane państwo Afryki. Może tak, ale zapewne niepoznane do końca i pełne niespodzianek. Część z nich odkryje przed nami Przemek Fabjański.

Przemek Fabjański - dyrektor szkoły, nauczyciel geografii, od 1991 roku organizator i lider szkolnych wypraw geograficznych do Indii, Nepalu, Pakistanu, Bangladeszu i na Sri Lankę, Indonezji, Malezji, Singapuru, Brunei, Myanmaru, Laosu, Kambodży, Tajlandii, opowie o niezwykłej szkolnej wyprawie geograficznej do Etiopii z 2001 r.


.
dodane 09.09.2013


20130907_BC


Sportowo, smacznie i kolorowo
z Fundacja Godne Życie

Kilogramy przesypanego piasku, litry kolorowej farby i kilkadziesiąt roześmianych maluchów to niektóre ze znaków rozpoznawczych imprez organizowanych przez Fundację Godne Życie. Olimpiada Sportów Niecodziennych i Street Art- czyli dąbrowska twórczość uliczna to zabawy, które odbyły się w sobotę w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej ramach Festiwalu Ludzi Aktywnych.

7 września odbyło się wielkie święto dąbrowskiego sektora pozarządowego i wszystkich ludzi aktywnych. Z tej okazji działające na terenie miasta organizacje i instytucje przygotowały setki atrakcji, dla odwiedzających park mieszkańców. Tym razem Fundacja Godne Życie postawiła na coś zarówno dla ducha jak i ciała.
Jako pierwsza wystartowała Olimpiada Sportów Niecodziennych. W godzinach od 11.00-13.00 dzieci i młodzież zaciekle rywalizowały o tytuły "olimpijskie" w niezwykłych, choć nie takich prostych konkurencjach. Przesypywały piasek, tworzyły jak najdłuższe naszyjniki z płatków śniadaniowych, budowały wierze z klocków, niczym Kopciuszek przebierały fasolę oraz rzucały żołędziem do dziupli. Liczyła się szybkość, precyzja, zręczność i oczywiście wyjątkowe poczucie humoru. Najlepsi uczestnicy tych niebagatelnych zawodów sportowych zostali wyróżnieni atrakcyjnymi nagrodami w postaci drobnego sprzętu elektronicznego.
Później Park Hallera opanowała idea malowania na czym się da. Artystyczna wyobraźnia uczestników znajdowała upust na szkle, gipsowych figurkach, płótnie, korze, a nawet asfalcie. Najwięcej zainteresowania wzbudzało jednak malowanie na foli stretchowej. Każdy mógł chwycić za pędzel i włożyć swój własny wkład w wpisujące się w zieleń parku, przestrzenne, wielobarwne "arcydzieło". Najmłodsi z kolei ustawiali się kolejkami do malowania buzi. Nad dziecięcymi talentami czuwali, tradycyjnie już, artyści ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Zgłębia Dąbrowskiego
Po sportowych zmaganiach i plastycznych poszukiwaniach uczestnicy zabawy na pewno musieli zgłodnieć. Pomyślano i o tym. Równocześnie szefowie kuchni Knorr organizowali pokaz przyrządzania potraw z grilla. W rolę kucharzy wcielili się również podopieczni Fundacji Godne Życie. Każdy uczestnik pokazu został poczęstowany soczystą i niezwykle aromatyczną karkówką z grilla.
Przygotowane przez Fundację Godne Życie atrakcje to tylko część tego, co można było zobaczyć podczas Festiwalu Ludzi Aktywnych. A jakie były wasze wrażenia?


.
dodane 06.09.2013

ZYSKAJ SPOKÓJ

Badanie mammograficzne (prześwietlenie piersi) to najskuteczniejsza metoda wykrywania wczesnych objawów raka piersi. Już niebawem takie badanie znów można będzie wykonać w mammobusie FADO Centrum Usług Medycznych, należącym do grupy LUX MED, który 27 września odwiedzi Dąbrowę Górniczą i stanie przy Centrum Handlowym Pogoria, ul. Jana III Sobieskiego.

Zainteresuj się, czy Twoja Żona, Mama i Siostra uczestniczą w profilaktycznych badaniach piersi!

Paniom, które ukończyły 50 rok życia (do 69 lat) przysługuje bezpłatne badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanego przez NFZ.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju - wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Prosimy o wcześniejszą rejestrację telefoniczną lub poprzez stronę internetową. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu: 58 666 2 444, 801 080 007, www.fado.pl.

Informacje o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED to największa firma medyczna w Polsce. Oferta Grupy kierowana jest zarówno do klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych. Klienci korporacyjni korzystają z Pracowniczych Programów Zdrowotnych rozwijanych wokół medycyny pracy. Klienci indywidualni mogą skorzystać z opieki zdrowotnej na podstawie Planów Opieki Medycznej, a także tzw. świadczeń FFS (fee for service, opłaty za poszczególne usługi) oraz w ramach kontraktu z NFZ.Opieka ambulatoryjna świadczona jest w 118 centrach medycznych własnych i przyzakładowych. Pacjenci na terenie całego kraju mają do dyspozycji 50 placówek LUX MED i 24 centra medyczne Medycyny Rodzinnej, która specjalizuje się w obsłudze pacjentów w ramach kontraktu z NFZ. Pod marką PROFEMED działa specjalistyczna przychodnia lekarska przeznaczona specjalnie dla klientów "fee for service". Z Grupą współpracuje ok. 1500 poradni partnerskich w całej Polsce. Pod jej opieką znajduje się ponad 1 200 000 pacjentów. Grupa ma cztery szpitale: dwa świadczące usługi jednego dnia (Endoterapia w Łodzi i MegaMed w Bełchatowie) oraz dwa szpitale w Warszawie, z których jeden świadczy szeroki zakres usług specjalistycznych (LUX MED), a drugi specjalizuje się w endoskopii i chirurgii (Endoterapia).

Grupa LUX MED prowadzi również działalność ubezpieczeniową - LUX MED Ubezpieczenia jest oddziałem szwedzkiego towarzystwa ubezpieczeniowego LMG Försäkrings AB.
W ramach Grupy LUX MED działają także spółki: LUX MED Diagnostyka, Tabita, Endoterapia i MegaMed. Endoterapia świadczy wysokospecjalistyczne usługi endoskopowe, a MegaMed opiekę ambulatoryjna i chirurgię jednego dnia. Tabita to ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny dla osób starszych, samotnych oraz pacjentów w każdym wieku wymagających stałej opieki specjalistycznej
i rehabilitacji.

Grupa LUX MED jest częścią międzynarodowej grupy medycznej Bupa.
LUX MED Diagnostyka

Do Grupy LUX MED należy też LUX MED Diagnostyka, w skład której wchodzą AVI Diagnostyka Obrazowa, FADO Centrum Usług Medycznych, Konsylium oraz Med-Sport. Ośrodki diagnostyczne AVI specjalizują się w szerokiej gamie badań radiologicznych (tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego). Równoległym obszarem działalności AVI jest rehabilitacja. FADO - to największy w Polsce świadczeniodawca badań mammograficznych, dysponuje 15 mobilnymi pracowniami - mammobusami oraz trzema placówkami stacjonarnymi - w Warszawie, Gdańsku oraz Poznaniu. Med-Sport prowadzi pracownie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w Częstochowie, a także pracownie tomografii komputerowej w Lublińcu, Kłobucku oraz Pajęcznie. Konsylium to wrocławski ośrodek, wyposażony w tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny. Więcej informacji o Grupie LUX MED można znaleźć na www.luxmed.pl .

.
dodane 04.09.2013


20130902


Pierwszy dzwonek z Fundacją Godne Życie

2 września, po dwóch miesiącach gorącej, wakacyjnej laby, na korytarzach dąbrowskich szkół zadzwonił pierwszy dzwonek. Ten wyjątkowy dla wszystkich uczniów dzień postanowiła uświetnić Fundacja Godne Życie, która z tej okazji w Miejskim Centrum Informacji w Dąbrowie Górniczej zorganizowała zabawę dla dzieci i młodzieży pt. "Pierwszy dzień szkoły".

"W klasie wisi na ścianie, piszesz na niej zadanie" - to jedna z zagadek, które rozwiązać mieli mali zakupowicze, którzy popołudniem, 2 września wraz ze swoimi rodzicami gorączkowo zapinali na ostatni guzik wyprawkowe zakupy. Biorący udział w zabawie w zamian za poprawne odpowiedzi otrzymywali nagrody w postaci artykułów szkolnych ufundowanych przez Hipermarket "Real" w Centrum Handlowym "Pogoria".
Poza prowadzonymi przez pana Ryszarda Daniluka zgadywankami, wziąć udział można było w przygotowanych w warsztatach plastycznych. Rozpoczynające nowy rok szkolny dzieci starannie wykonywały zakładki do książek i ordery wzorowych uczniów. Wkładały w nie wiele serca i uwagi, ponieważ każda z prac podlegała ocenie konkursowej. Najlepsze zakładki i ordery zostały nagrodzone plecakiem wyposażonym w podstawowe artykuły szkolne. Sześciorgu najlepszym młodym artystom nagrodę wręczył wiceprezes Fundacji Godne Życie, pan Łukasz Kolber.
Zabawa "Pierwszy Dzień Szkoły" przy Miejskim Centrum Informacji była doskonałą propozycją dla uczniów, którzy choć na chwilę chcieli oderwać myśli od rozpoczynających się kolejnego dnia zajęć szkolnych. Mamy nadzieję, że z powodu udziału w akcji nie będą musieli już wykorzystywać swojego przywileju zgłaszania popularnego "nieprzygotowania".


.
dodane 04.09.2013

Bezpłatne porady specjalistów w MCI
program wrześniowy

Jak każdego miesiąca również we wrześniu w Miejskim Centrum Informacji na mieszkańców Dąbrowy Górniczej czekać będą specjaliści ze swoimi bezcennymi radami. Po wakacyjnej przerwie do MCI wraca również prawnik.

Prowadzone przez Fundację Godne Życie MCI usytuowane w CH. Pogoria wychodzi naprzeciw oczekiwaniom dąbrowian oferując możliwość darmowych konsultacji ze specjalistami z różnych dziedzin.
Już 5 września w Miejskim Centrum Informacji spotkać będzie można doradcę zawodowego. Między innymi pomoże w napisaniu CV, doradzi, co zrobić by dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i podpowie gdzie rozglądać się za ofertami pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami. Doradca zawodowy na interesantów czekać będzie również 14 września.
Dyżurować będzie także pani Danuta Mikoda, Powiatowy Rzecznik Konsumentów. Pani rzecznik, udzieli wszystkim zainteresowanym cennych porad prawnych z zakresu prawa konsumenckiego lub pomoże napisać pismo reklamacyjne. W najbliższy piątek, 6 września od 14.00 do 15.30 można zwrócić się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu trudnych kwestii konsumenckich. By w pełni skorzystać z fachowej porady należy ze sobą zabrać dokumenty dotyczące sprawy.
12 września odbędzie się dyżur pracownika socjalnego. Jego zadaniem będzie dokonanie oceny sytuacji życiowej zainteresowanego i określenie, z jakiego typu form wsparcia ze strony pomocy społecznej w danej sytuacji może skorzystać dana osoba lub rodzina. Osoba korzystająca z porady może dowiedzieć o przysługujących jej świadczeniach oraz o wymogach i procedurach, które musi przejść w celu uzyskania danej formy pomocy. Pracownik socjalny również pomoże w pisaniu wniosków, pism i podań do różnych podmiotów publicznych i prywatnych, które mogą udzielić wsparcia.
16 września stanowisku dyżurować będzie dąbrowskie Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych i bezradnych "Linia". Doradca udzieli zainteresowanym informacji na temat możliwości uzyskania wsparcia, poinformuje o prawach, ulgach i przywilejach oraz pomoże w rozwiązywaniu innych problemów, z którymi walczą osoby niepełnosprawne. Osoby niepełnosprawne, którym nie odpowiada podany termin skorzystać z fachowej porady mogą również 24 września. Dyżurować będzie Stowarzyszenie ''Neuron'' Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym.
Harmonogram spotkań we wrześniu przedstawia się następująco:

" doradca zawodowy - 5 września, godz. 12.00-15.00,
" Rzecznik Praw Konsumenta- 6 września, godz. 14.00-15.30,
" pracownik socjalny - 12 września, godz. 14.00-17.00,
" psycholog -13 września, godz. 12.00-15.00,
" doradca zawodowy - 14 września, godz. 12.00-17.00
" doradca ds. niepełnosprawności (Stowarzyszenie "Linia") - 16 września, godz. 15.00-18.00
" doradca ds. niepełnosprawności (Stowarzyszenie "Neuron") 24 września, godz. 16.00-18.00
" doradca prawny- 27 września, godz. 15:30 - 17:30

Skorzystanie z powyższych porad obywa się bez zapisów.
Można również zasięgnąć porady u pielęgniarki lub doradcy obywatelskiego. Skorzystanie z nich poprzedzają jednak zapisy u pracownika Miejskiego Centrum Informacji. Szczegółowe informacje można uzyskać drogą mailową lub telefonicznie:
e-mail: info@dabrowa-gornicza.pl, info@fundacjagodnezycie.eu
tel. 32 725 66 61
Miejskie Centrum Informacji to nie jedyne miejsce, w którym można zasięgnąć bezpłatnej porady prawnej. Spotkać prawnika można także w Dąbrowskiej Poradni Prawnej prowadzonej przez Fundację Godne Życie.
Początkowo istniał jedynie jeden punkt porad prawnych w Ząbkowicach, który został utworzony z inicjatywy wiceprezesa Fundacji, Łukasza Kolbera 5 lat temu. Obecnie wyewoluował on i zamienił się w Dąbrowską Poradnię Prawną.
Porady udzielane są w czwartki od 15:30 - 18:30 w budynku ZHP przy ul. Królowej Jadwigi 8 oraz w piątki od godz. 16.00 do 18.00 w Domu Kultury przy ul. Chemicznej 2 w Ząbkowicach.
Do Poradni Prawnych obowiązują zapisy. Zapisy dokonywane są na tydzień przed planowaną wizytą telefonicznie pod numerem Tel. 511-983-448 lub przez kontakt osobisty w placówce Fundacji Godne Życie przy ul. Kr. Jadwigi 8


.
dodane 04.09.2013

Komuna śmieciowa
Kategorie: Polityczne | Wrzesień 3, 2013

Jakoś znowu media polskojęzyczne, nie były łaskawe zauważyć, że w kolejnej dziedzinie, socjalistom z rządu PO-PSL, udało się wprowadzić daleko posuniętą komunę. Bo nowa ustawa, tzw. śmieciowa, która obowiązuje od 1 lipca tr. doprowadziła do całkowitej likwidacji konkurencji w gminach w dziedzinie usuwania śmieci wytwarzanych przez mieszkańców. Jak to z "osiągnięciami" komunistów bywa, jest wiele ubocznych negatywnych konsekwencji, które najbardziej odczuwają zwykli obywatele.

Co do Dąbrowy Górniczej, to bardzo wg mnie popierający komunizm p. prezydent Zb. Podraza (PZPR, SdRP, SLD), od kilku już lat przygotowywał grunt, aby tylko jedna słuszna firma, najlepiej z kapitałem niemieckim z Alba Group: Alba MPGK, miała profity z gospodarki śmieciowej w mieście. Że przypomnę, że nawet nie potrafił unieważnić swego czasu przetargu podważonego jednoznacznie przez eksperta (p. R. Skupińską) i Komisję Rewizyjną Rady Miasta, przeprowadzonego niezgodnie z obowiązującym prawem. Ale przecież interes Alby, w której zarządzie w Dąbrowie Górniczej znajduje się z ramienia Gminy, m.in. były lewicowy prezydent M. Lipczyk (PZPR, ., SLD), był ważniejszy. Alba i tak nieźle się zamotała, bo śmiesznym było sprzedanie większościowej części terenu (nota bene aportu Gminy do Alby jeszcze z 1996 r.), przy ul. Starocmentarnej, prawdopodobnie spółce powiązanej z "Silesia Expo", a następnie poddzierżawienie innego terenu pod bazę sprzętową od prywaciarza w Gołonogu. Przypomnę, że we wspominanym powyżej przetargu "Bracia Strach" nie mogli wystartować, bo mieli takąż bazę sprzętową w odległości większej niż 25 kilometrów od Pl. Wolności 1 w Dąbrowie G. (konkretnie posiadali takową w Olkuszu). Takie były wymogi SIWZ-u p. prezydenta Zb. Podrazy! Czyż nie preferujące komunistyczny monopolizm?

W wyniku takich jak wyżej i podobnych działań Zb. Podrazy, Alba MPGK jest decydentem co do ceny za śmieci w mieście, a nie radni, jak być może się im wydaje.
więcej...

.
dodane 03.09.2013

Jednostka Strzelecka JS2060 Związku Strzeleckiego "Strzelec" Organizacja Społeczno - Wychowawcza ogłasza nabór

Wszystkie osoby zainteresowane wstąpieniem w szeregi Strzelca zapraszamy na spotkanie organizacyjne już 08 września 2013! Budynek ZSZ "Sztygarka" (siedziba jednostki) ul. Legionów 69, godzina 10.00.

Związek Strzelecki "Strzelec" Organizacja Społeczno-Wychowawcza - organizacja paramilitarna, jest patriotycznym stowarzyszeniem, kontynuatorem istniejącego w okresie międzywojennym Związku Strzeleckiego, działa jako stowarzyszenie rejestrowe we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, Strażą Graniczną, Obroną Cywilną i Związkiem Harcerstwa Polskiego. Naszym celem jest działanie na rzecz umacniania niepodległości i przygotowywania młodzieży do służby w formacjach mundurowych Rzeczpospolitej Polskiej. Jednostka Strzelecka JS 2060 specjalizująca się w rozpoznaniu ogólno-wojskowym: skoki spadochronowe, survival, wyprawy, marsze kondycyjne, taktyka zielona, czarna, podstawy, rozpoznania, wspinaczka skałkowa, terenoznawstwo, uroczystości o charakterze patriotycznym, pierwsza pomoc przed-medyczna, zajęcia teoretyczne i gry terenowe, spotkania z kombatantami i weteranami, oraz wiele innych.

Zapraszamy!


.
dodane 03.09.2013

Wykład pt. "Jesień życia w kulturze ludowej" poprowadzi prof. Dorota Simonides

Nadchodzące miesiące zapowiadają się niezwykle obiecująco, a wszystko za sprawą powakacyjnej kontynuacji projektu "Senior na Topie".

Na uczestników czekać będą jak zwykle atrakcyjne wykłady i warsztaty, a także interesujące spotkania z kulturą. Wrzesień będzie obfitował m.in. w zajęcia wzmacniające kondycję i dobre samopoczucie, warsztaty rozwijające zdolności manualne i językowe oraz spotkania ze specjalistami w różnych dziedzinach. Miłośnicy historycznych wędrówek będą mieli okazję wybrać się do dawnej stolicy Polski by zwiedzić podziemia Rynku Głównego i odwiedzić jeden z krakowskich teatrów.
Najbliższe spotkanie w ramach projektu "Senior na Topie" odbędzie się 11 września o godz. 17.00 w sali audiowizualnej Biblioteki Głównej. Wykład pt. "Jesień życia w kulturze ludowej" poprowadzi prof. Dorota Simonides - folklorystka o śląskich korzeniach, znana z działalności społeczno-politycznej (w latach 1990-2005 pełniła funkcję senatora); autorka wielu publikacji, odznaczona m.in. Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Wszystkich chętnych zapraszamy do zapisywania się na poszczególne zajęcia oraz wyjazd w terminie od 12 września (czwartek) pod nr tel. 32 639 03 01. Liczba miejsc ograniczona.

Projekt "Senior na Topie" organizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.


.
dodane 02.09.2013

Czujesz bluesa?
Przyłącz się do muzykowania w bibliotece!

Wszystkich miłośników bluesa zapraszamy na kolejne muzyczne popołudnie pod hasłem "Blues na schodach". Wspólne muzykowanie odbywać się będzie 13 września w godzinach 17.00 - 20.00 przed budynkiem dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25).

"Blues na schodach" to dla dąbrowskich melomanów doskonała okazja do spotkań przy inspirującej i ambitnej muzyce, a dla występujących artystów szansa zaprezentowania swojego warsztatu muzycznego przed zgromadzoną publicznością, a przede wszystkim radość ze wspólnego grania!

Pierwsze swoiste jam session spotkało się z dużym zainteresowaniem przechodniów, którzy nie tylko słuchali standardów bluesa, ale także sami próbowali swoich sił
w improwizacjach na żywo.
Zapraszamy!


.
dodane 02.09.2013


PlusLiga Kobiet - Tauron MKS Dąbrowa Górnicza


Trwa sprzedaż karnetów
na mecze wicemistrzyń Polski

Jak co sezon, olbrzymim zainteresowaniem wśród kibiców siatkówki w woj. śląskim cieszą się karnetyna mecze dąbrowskich siatkarek. W ciągu pierwszego tygodnia sprzedaży, karnety nabyło już ponad 800 fanów. W najbliższym sezonie siatkarki Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza kolejny raz będą walczyć o najwyższe cele. Zdobycie złotego medalu krajowych mistrzostw, trzecia z rzędu wygrana w Pucharze Polski, a także zawojowanie europejskich pucharów - to aspiracje zagłębiowskiej drużyny, której warto kibicować z wysokości trybun hali "Centrum".

Drużyna Tauronu MKS przeszła długą drogę od momentu powstania i obecnie zaliczana jest do najlepszych polskich ekip. Nic więc dziwnego, że także w zbliżającym się sezonie dąbrowianki są typowane w gronie zespołów liczących się w walce o tytuł krajowych mistrzyń. - Walczymy o najwyższe cele. Chcemy osiągnąć tyle, ile możemy w tym sezonie - przyznała rozgrywająca Anna Kaczmar.

W najbliższym sezonie jest o co walczyć. Dąbrowianki chcą po raz pierwszy w historii zostać mistrzyniami Polski, liczą również na zdobycie Pucharu Polski i to trzeci raz z rzędu. Dzięki bardzo dobremu poprzedniemu sezonowi podopieczne Waldemara Kawki będą występować w najbardziej prestiżowym z europejskich pucharów, a mianowicie w Lidze Mistrzyń.

- Jesteśmy na takim etapie, że interesują nas tylko najwyższe cele. Jak to będzie w praktyce, to się okaże, bo to jest tylko i aż sport. Chcemy grać o medale, chcemy powtórzyć sukces i ponownie zdobyć Puchar Polski. Przed nami wszystko to, co najlepsze. Wszyscy się zbroją niestety albo i stety, bo dzięki temu Orlen Liga będzie jeszcze ciekawsza - nie krył Robert Karlik, dyrektor sportowy Tauronu MKS.
Warto śledzić zmagania srebrnej drużyny zwłaszcza z wysokości trybun nowoczesnej hali "Centrum". Emocji z pewnością nie zabraknie w żadnym z meczów czy to ligowym, czy pucharowym. Oglądanie spotkań z udziałem Tauronu MKS daje możliwość zobaczenia pojedynków najlepszych polskich i europejskich zespołów. Karnet obowiązuje na wszystkie mecze rozgrywane w Dąbrowie Górniczej, czyli na Orlen Ligę, Puchar Polski oraz Ligę Mistrzyń.

Posiadanie karnetu niesie za sobą wiele korzyści. Przed spotkaniem można ominąć długie kolejki do kas hali i spokojnie podążyć na swoje stałe miejsce na trybunie (karnety są przypisane do konkretnego, numerowanego miejsca). Kupno karnetu wiąże się z dużą oszczędnością, w porównaniu z zakupem biletów oddzielnie na każde spotkanie można zaoszczędzić do 40%. W tym sezonie oprócz oszczędności zakup karnetu jest równoznaczny z otrzymaniem prezentu od Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza w postaci klubowej koszulki.

Dąbrowski klub z roku na rok bije rekordy sprzedaży karnetów. Przed sezonem 2012/2013 kibice nabyli 831 karnetów, natomiast w pierwszym tygodniu tegorocznej sprzedaży zakupiono ich już ponad 800! Mecze siatkarek cieszą się wielkim zainteresowaniem, do hali "Centrum" przyjeżdżają bowiem kibice nie tylko z okolicznych miast, jak Sosnowiec, Będzin lub Czeladź, ale również z pozostałej części województwa śląskiego. Tauron MKS Dąbrowa Górnicza jest jedynym klubem występującym w najwyższej klasie rozgrywek siatkarskich w ponad dwu milionowej metropolii Silesia.

Siatkarki Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza dwukrotnie wywalczyły brązowe medale mistrzostw Polski, dwa razy z rzędu zdobyły Puchar Polski, a ostatni sezon zakończyły jako wicemistrzynie kraju.

Sprzedaż karnetów rozpoczęła się 26 sierpnia. Karnet można nabyć przez Internet, w kasie nr 1 dąbrowskiej hali "Centrum" przy Al. Róż 3 oraz w Pubie Sportowym mieszczącym się pod tym samym adresem. Wszelkie informacje na temat cen karnetów, możliwości ich zakupu oraz dostępności miejsc na trybunach można znaleźć na stronie klubu mks.dabrowa.pl.