-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2013 SIERPIEŃ
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ
.
dodane 30.08.2013

Wielkie Rodzinne FREDROWANIE

Niemal każdy zna "Małpę w kąpieli", "Zemstę", "Bajeczkę o osiołku" czy psoty "Pawła i Gawła". Utwory te niezmiennie uczą i bawią odbiorców w każdym wieku.

Już wkrótce miłośnicy twórczości Aleksandra Fredry będą mieli okazję przypomnieć sobie ulubione fragmenty dzieł najwybitniejszego polskiego komediopisarza!

Wszystkie mole książkowe, ceniące sobie dobrą zabawę z elementami rywalizacji, zapraszamy 7 września o godz. 12.00 do Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży MBP w Dąbrowie Górniczej na Rodzinne Fredrowanie! Na ochotników czekają konkurencje drużynowe, tj. układanie puzzli, literackie zgadywanki, konkursy z nagrodami.

Impreza organizowana jest w ramach ogólnopolskiej akcji publicznego czytania największych dzieł literackich pod hasłem: "Narodowe Czytanie", zainicjowanej w ubiegłym roku przez Prezydenta RP - Bronisława Komorowskiego.


.
dodane 26.08.2013

Święto Dzielnicy TUCZNAWA

31 sierpnia Ochotnicza Straż Pożarna w Tucznawie i Rada Osiedla zapraszają na Święto Dzielnicy.

Impreza odbędzie się w dwóch etapach; od godz. 11.00 rozpoczną sie konkurencje sportowe w tym biegi przełajowe wg wieku zawodników na dystansie 1000m, 2000m oraz 4000m. Zgłoszenia przyjmowane będą na adres mailowy osptucznawa@op.pl, (imię, nazwisko, data urodzenia). Można również zgłosić się bezpośrednio przed biegiem do biura zawodów i tam uzyskać wszelkie niezbędne informacje. Oprócz samego wydarzenia biegowego jednocześnie odbędą się zajęcia sportowe dla najmłodszych oraz mecz piłkarski UKS Zagłębiak Tucznawa kontra Reszta Dzielnicy, a także zawody sportowo - pożarnicze dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych i pokazy pierwszej pomocy. Jako atrakcja zostanie pokazane jak należy gasić płonący olej na patelni, eksplozja pojemnika typu spray, czy tez ewakuacja z zadymionego pomieszczenia.

W kolejnej części odbędą się występy artystyczne dzieci i młodzieży, KGW i zespół Swojaki. ponadto zajęcia plastyczne, prezentacja ozdób i szat z średniowiecza, kiermasz książek i inne atrakcje, ogłoszenie konkursu na najładniejsza posesję. Całość zakończy zabawa taneczna.

.
dodane 23.08.2013


20130821


Pyszny Piknik z Knorrem i FGŻ

Zapach soczystych piersi z kurczaka i aromatycznej karkówki z grilla oraz radosne okrzyki dzieci biorących udział w owocowych zawodach sportowych wypełnił w środę, 21 sierpnia osiedle Łęknice w Dąbrowie Górniczej. Wszystko to za sprawą pikniku organizowanego przez Fundację Godne Życie przy współpracy z marką Knorr oraz sklepem Dorex Lewiatan.

Podczas pikniku odbyła się Owocowa Olimpiada Sportów Niecodziennych. Znana mieszkańcom miasta sportowa zabawa odbyła się w zupełnie innym wydaniu. W konkurencjach takich jak jedzenie jabłka zawieszonego na sznurku czy przebieranie fasoli udział brali nie tylko najmłodsi uczestnicy zgromadzeni na łęknickim parkingu, ale również dorośli, w tym wychowawcy FGŻ. Największe emocje budziło jedzenie arbuza na czas. Niekwestionowaną mistrzynią w tej dziedzinie okazała się Pani Małgorzata Wawrzyńczak, kierownik jednej z placówek dąbrowskiej organizacji, która osiągnęła rezultat 35 sekund.

Najmłodsi zwycięzcy owocowych konkurencji zostali nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez partnerów Fundacji Godne Życie.

Równocześnie szefowie kuchni Knorr organizowali pokaz przyrządzania potraw z grilla. We wspólne kucharzenie włączył się także zainteresowany sztuką kulinarną podopieczny Fundacji Godne Życie, Maciek. Wszyscy Ci, którzy na zakończenie wakacji planują urządzić przyjęcie dla swoich znajomych i najbliższych otrzymali od specjalistów garść cennych porad, aby uczynić wspólne grillowanie jeszcze bardziej smakowitym wydarzeniem. Na samym przyglądaniu jednak się nie skończyło. Uczestniczący w pikniku mieszkańcy miasta zostali poczęstowani rozkosznie apetycznymi piersiami z kurczaka i doskonale pachnącym karczkiem oraz otrzymali gadżety ufundowane przez organizatora pokazu.

Zabawie towarzyszyła oprawa muzyczna oraz pokazy taneczne zorganizowane przez podopiecznych Fundacji Godne Życie.

Piknik organizowany był przez przez Fundację Godne Życie przy współpracy z marką Knorr oraz sklepem Dorex Lewiatan.

.
aktualizacja 12.08.2013
dodane 06.08.2013


20130809
Niezwykłe popołudnie ze sportami niecodziennymi

9 sierpnia w Parku Hallera obyła się ostatnia w ciągu tych wakacji Olimpiada Sportów Niecodziennych. Organizatorom zabawy, Fundacji Godne Życie udało się rozegrać wszystkie konkurencje i uhonorować najlepszych, małych olimpijczyków nagrodami jeszcze zanim przez Dąbrowę Górniczą przeszła długo oczekiwana burza.

W piątkowe popołudnie w dąbrowskim parku Hallera odbyła się Olimpiada Sportów Niecodziennych. Jej uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności w rozmaitych konkurencjach. Dzieci i młodzież rywalizowała między sobą w tradycyjnych już konkurencjach. Uczestnicy rzucali jak najdalej beretem, budowali wysokie wieże z klocków na czas oraz przesypywali piasek za pomocą małej łyżeczki do herbaty. Rozgrywki były bardzo zaciekłe. Każdy chciał spróbować swoich sił we wszystkich zabawach. W rolę przebierającego fasolę Kopciuszka chętnie wcielały się nie tylko dziewczynki, mimo, że była to jedna z trudniejszych konkurencji.
Poziom trudności niektórych zabaw dotychczas uniemożliwiał udział w Olimpiadzie Sportów Niecodziennych dzieciom najmłodszym. Dlatego poza malowaniem buzi Fundacja Godne Życie przygotowała dla maluchów dodatkową konkurencję- stworzone z myślą o najmniejszych olimpijczykach łowienie rybek.
Nagrodami dla zwycięzców były oryginalne piłki do siatkówki i piłki nożnej. Najwięcej emocji wzbudzały jednak niestanowiące głównej nagrody wentylatorki zasilane gniazdem USB. Trudno się dziwić, była to idealna nagroda dla tych, którzy pomimo doskwierającego upału zdecydowali się wziąć udział w nietypowych sportowych rozgrywkach.
Była to ostatnia organizowana w trakcie tegorocznych wakacji Olimpiada Sportów Niecodziennych. Kolejna okazja do wzięcia udziału w Olimpiadzie będzie we wrześniu, podczas Festiwalu Ludzi Aktywnych.
Projekt współfinansowany jest ze środków Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej.

.
dodane 08.08.2013

Barmani z Dąbrowy Górniczej
walczą o miano najlepszego w Polsce

Trwa jeden z najbardziej prestiżowych konkursów barmańskich na świecie - Pilsner Urquell International Master Bartender. Do tegorocznej edycji zakwalifikowało się 115 barmanów z całej Polski. Wśród nich znaleźli się barmani pracujący na co dzień w Dąbrowie Górniczej. Być może to właśnie któryś z nich zostanie mistrzem Polski.

Wśród walczących o miano najlepszego w Polsce znaleźli się barmani na co dzień pracujący w dąbrowskich lokalach:

" Hotel Shuma, ul. Żeglarska 20
" Hotel Malta, ul. Kasprzaka 84

Jaką drogę należy przejść by zostać najlepszym polskim barmanem? Do konkursu Pilsner Urquell International Master Bartender zakwalifikowały się jedynie te osoby, które pozytywnie przeszły specjalny test, w którym musiały się wykazać wiedzą o piwie Pilsner Urquell. Grupa 115 najlepszych barmanów spotkała się na początku lipca na specjalnym szkoleniu - Experience Day. W trakcie kursu barmani poznali trudną sztukę perfect pour, na którą składa się przygotowanie i dobór szkła, odpowiedni kąt nachylenia szklanki, siła strumienia z kranu i odpowiednia pianka. W części prowadzonej przez Macieja Chołdrycha, eksperta piwnego, uczestnicy dowiedzieli się z jakich składników i w jaki sposób powstaje piwo Pilsner Urquell.

Kolejnym etapem w drodze do zwycięstwa jest wizyta tajemniczego klienta, podczas której barmani muszą wykazać się wiedzą zdobytą podczas Experience Day. Najlepsza dziesiątka zakwalifikuje się do ścisłego finału, który odbędzie się 13 września w Warszawie. Zwycięzca nie tylko otrzyma tytuł najlepszego w kraju, ale także będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym finale konkursu w Pilźnie.

Idea

Pilsner Urquell International Master Bartender to jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów barmańskich na świecie. Każda edycja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Pilsner Urquell International Master Bartender daje uczestnikom możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji, dzielenia się doświadczeniami oraz zdobycia cennych nagród. Oprócz nagrody pieniężnej, zwycięzca otrzymuje możliwość pracy w jednym z najbardziej prestiżowych lokali Pilsner Urquell na świecie. W ten sposób barmani stają się mistrzami nie tylko w serwowaniu piwa, ale zdobywają również cenną wiedzę merytoryczną, która przemienia ich zawód w prawdziwą pasję.

Więcej informacji: www.pilsner.pl
oraz www.facebook.com/PilsnerUrquellPolska

.
dodane 07.08.2013

Spotkanie z goścmi z Indii

24 LIPCA odbyło się spotkanie w Muzeum w Dąbrowie Górniczej (dyr. Rybak, Radna Katarzyna Zagajska, Grzegorz Kuśpiel))i UM DG (Damian Rutkowski, radni: Zagajska Katarzyna, Józef Juroff, Grzegorz Kuśpiel) z goścmi z Indii - tancerką tańca Odissi Panią Pompi Paul, pisenkarzem i kompozytorem z Kalkuty Rohitem Sen Guptą i dyrektorem art. grupy aal Sabiną Sweeta Sen. Goście przybyli do naszego miasta na zaproszenie kustosza działu podróżniczego Grzegorza Kuśpiela, który jest jednocześnie Prezesem oddziału Śląsk i Zagłębie IPCC (Indyjsko-Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kultury).

Celem wizyty jest realizacja projektów:

1. letnia rezydencja artystyczna (materiały) m.in. KONCERT w CHORZOWIE 23.08.13 MDK BATORY
2. Film z choreografia inspirowaną m.in. wnętrzami Muzeum w DG - zawierającymi elementy kulturowe Indii (sala Indyjska działu podróżniczego).
3. Koncertu wielokulturowego z udziałem artystów z Indii, Peru, Rumunii, Irlandii i Słowacji w Dąbrowie Górniczej w roku 2014 przy współpracy z placówkami dyplomatycznymi tych krajów w Polsce .

Grzegorz Kuśpiel

.
dodane 05.08.2013


20130406x003_pldg_ch-pogoria_miejskie-centrum-informacyjne_fgz


Miejskie Centrum Informacji
zaprasza do współpracy

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców miasta prowadzone przez Fundację Godne Życie Miejskie Centrum Informacji zaprasza do nawiązania owocnej współpracy wszystkie organizacje pozarządowe oraz inne instytucje związane z Dąbrową Górniczą.

Od kwietnia 2013 roku Fundacja Godne Życie prowadzi Miejskie Centrum Informacji w Dąbrowie Górniczej. Głównym celem działalności MCI jest budowanie wizerunku miasta posiadającego bogatą ofertę społeczno-kulturalno-rekreacyjną oraz ułatwianie przepływu informacji pomiędzy władzami samorządowymi a mieszkańcami miasta.

Zaoferuj swoją pomoc mieszkańcom w ramach poradnictwa specjalistycznego.

Przekazane Fundacji Godne Życie stoisko organizuje również imprezy okolicznościowe skierowane głównie do dąbrowskich rodzin oraz prowadzi i koordynuje szeroko pojęte poradnictwo dla mieszkańców miasta, którzy ze względów finansowych nie mogą pozwolić sobie na skorzystanie z takich porad w drodze odpłatnej. Są to między innymi porady prawne, doradcy zawodowego, doradcy obywatelskiego, pracownika socjalnego z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, specjalisty ds. niepełnosprawności (organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym "Neuron" i Stowarzyszeniem "Linia") i psychologa.

Zorganizuj wydarzenie, zabawę, akcję społeczną!

Wydarzenia, jakie odbyły się w Miejskim Centrum Informacji będące owocem współpracy Fundacji Godne Życie z innymi dąbrowskimi organizacjami i instytucjami to między innymi:
Obchody Dnia Ziemi, podczas których Centrum Edukacji Ekologicznej "Ziemia i My" zorganizowała angażującą zabawę edukacyjną, dzięki której ok. 50 dzieci poznawało jak ważna jest ochrona środowiska naszej planety.

Dzień Muzyki i Plastyki, w trakcie którego pośród przygotowanych dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej atrakcji znalazły się warsztaty plastyczne oraz występy wokalne Dąbrowskich artystów tj. finalisty Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty Łukasza Barucha i Karoliny Żelichowskiej z Fundacji Wygrajmy Razem oraz koncert dąbrowskiego wokalisty, autora tekstów, kompozytora i gitarzysty w jednym Miro Witka ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego. Dodatkowo podczas wydarzenia można było obejrzeć wystawę malarską pełną budzących wyobraźnię, przepięknych obrazów autorstwa Pani Ireny Wiltosińskiej ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego.

Do Miejskiego Centrum Informacji zawitali także mali i duzi czytelnicy z Dąbrowy Górniczej, aby wziąć udział w atrakcjach przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach Tygodnia Bibliotek. Zabawa odbywała się pod hasłem "Dzień w CH Pogoria". Najmłodsi uczestnicy brali udział w warsztatach plastycznych i konkursach.
Wspieraj aktywność obywatelską!

Drogą Miejskiego Centrum Informacji Fundacja Godne Życie prowadzi szeroko zakrojone działania na rzecz wspierania aktywności obywatelskiej. Przykładem może być przeprowadzony w czerwcu 2013 roku Konkurs Wiedzy Obywatelskiej "Dabrowa-Samorządowa", w którym poza podstawową wiedzą na temat miasta oceniano przede wszystkim pomysły mieszkańców miasta na zwiększenie aktywności obywatelskiej wszystkich grup społecznych zamieszkujących miasto. Spośród zgromadzonych zgłoszeń konkursowych, ocenianych przez kierownika Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej dąbrowskiego magistratu, Pana Piotra Drygały wyróżniona została propozycja Pani Beaty Kozewicz, dotycząca utworzenia wspólnego, spójnego programu promocji dąbrowskiej aktywności obywatelskiej "Dabrowa Górnicza potrafi!". W ramach niego miałby się odbywać spotkania z mieszkańcami, cykliczne warsztaty pobudzające aktywność obywatelską w środowiskach patologicznych i pośród osób niepełnosprawnych "TY też potrafisz" oraz imprezy organizowane przez mieszkańców dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

Pochwal się, co ciekawego robisz i podziel się swoją pasją.

W Miejskim Centrum Informacji swoją ofertę edukacyjną promują także Dąbrowskie szkoły. Przykładem są zorganizowane przez Zespół Szkół Zawodowych "Sztygarka" warsztaty kowalstwa artystycznego.
Współpraca z Fundacją Godne Życie w ramach Miejskiego Centrum Informacji, to również okazja do promocji i zaprezentowania mieszkańcom czegoś unikatowego, przedstawienia własnej działalności czy po prostu do wyjścia z własną niezwykłą inicjatywą. Fundacja Godne Życie zaprasza do współpracy każdego, kto ma swój pomysł na to jak uatrakcyjnić ofertę Miejskiego Centrum informacji, zwiększając jednocześnie jego rolę w ułatwianiu Dąbrowianom życie w mieście.

Zainteresowanych prosi się o kontakt pod numerem telefonu 32/725-66-61 w godzinach funkcjonowania stoiska tj. od 11:00 do 19:00 lub pod adresami mailowymi info@dabrowa-gornicza.pl, info@fundacjagodnezycie.eu.