-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2013 LIPIEC
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ
.
dodane 31.07.2013


20130701-22_FDSWakacyjne wędrówki
ze Stowarzyszeniem DAR SERCA

Już od 1.07.2013r. podopieczni Stowarzyszenia DAR SERCA biorą udział w licznych wakacyjnych atrakcjach. Dzięki różnorodnym zajęciom, wszystkie chętne dzieci mogą aktywnie i twórczo spędzić swój czas wolny.

Udział w zajęciach sportowych, artystycznych, wycieczkach edukacyjnych, spotkaniach z ciekawymi ludźmi wzbogaca umysły dzieci i uwrażliwia je na piękno i tajemniczość otaczającego świata.
Proponowane zajęcia rozwijają ich wyobraźnię oraz dają szansę na twórcze poszukiwania czy pogłębianie zainteresowań w różnych dziedzinach. W czasie zabaw integracyjnych, literackich, profilaktycznych, kulinarnych uczestnicy uzupełniają swoją wiedzę i nabywają nowe umiejętności.
Rozgrywki sportowe podczas III Wakacyjnej Olimpiady Sportowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie dla dzieci ze świetlic środowiskowych były okazją do integracji oraz kształtowania postaw fair-play w sporcie.
Wielu wrażeń dostarczyło dzieciom spotkanie z opiekunami Klubu Krótkofalwców działającego przy Zespole Szkół Zawodowych "Sztygarka", którzy zaprezentowali sprzęt używany przez hobbystów, omówili budowę tych urządzeń, wyjaśnili jakich powiedzeń i skrótów używają krótkofalowcy. Nasi podopieczni mieli możliwość rozmowy przez przenośne radiostacje. Ciekawość wzbudziły rozmowy krótkofalowców, kolorowe karty QSL.

Zagłębiowskie Stowarzyszenie Paralotniowe im. Piotra Kosinia zorganizowało dla dzieci spędzających z nami wakacje emocjonującą imprezę. Dzieci obejrzały cały sprzęt potrzebny do uprawiania paralotniarstwa, podziwiały wzbijające się w górę paralotnie. Najpierw pilot starannie rozłożył skrzydła na murawie, ustawił napęd, by za chwilę wzbijać się w górę - opowiada Sandra.
Uśmiechnięte buzie dzieci stanowiły dowód na to, że zabawa była dla nich dużym przeżyciem. Podobnych emocji dostarczył dzieciom udział w grach i zabawach zorganizowanych przez Pałac Kultury Zagłębia podczas festynu"Przystanek Wakacje".

W ramach projektu "WAKACYJNA AKADEMIA ROZMAITOŚCI", realizowanego przez Stowarzyszenie dzieci uczestniczą w wycieczkach do atrakcyjnych i fascynujących miejsc. Do tej pory odwiedziły Ogród Doświadczeń w Krakowie, Ogród Botaniczny w Zabrzu, Zagrodę Żubrów w Pszczynie oraz Skansen w Chorzowie. Uczestniczyły w zajęciach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną. W kinie Helios obejrzały Uniwersytet Potworny.

W Krakowie pod okiem instruktora poznawały tajemnice fizyki. Dowiedziały się między innymi co to jest dźwięk, fale akustyczne"Na własnej skórze" przekonały się, że dźwięk można odbierać, nie tylko zmysłem słuchu, ale i dotyku, czy wzroku. Spędzony w Ogrodzie Doświadczeń czas pozwolił naszym wychowankom lepiej zrozumieć prawa rządzące ziemią.

W Zagrodzie Żubrów w Pszczynie poznaliśmy zwyczaje nie tylko żubra, największego ssaka w Europie, ale również inne zwierzęta zamieszkujące tereny południowej Polski tj. muflony, jelenie, sarny, daniele.
Natomiast podczas wycieczki do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie nasi podopieczni mogli zobaczyć ekspozycje związane z życiem codziennym na wsi górnośląskiej i zagłębiowskiej. Wśród eksponatów znalazły się chaty, zabudowania, narzędzia, przedmioty codziennego użytku.
Wychowankowie wzięli również udział w różnorodnych pokazach i zajęciach warsztatowych, takich jak np. pokaz tkania na krosnach. Podczas spotkania z cyklu "Etnograficzne podróże po świecie mieli okazję poznać jak uczą się dzieci w wiejskich szkołach na Sri Lance oraz próbować pisania liter w języku lankijskim.

Podopieczni w chwilach wolnych od podróżowania odwiedzają NEMO, gdzie korzystają z basenu krytego i otwartego oraz grają w kręgle.
Ale największa atrakcja jeszcze przed nimi. W piątek organizujemy już III Wakacyjny Piknik Integracyjny w Ząbkowicach. Będzie pieczenie kiełbasek, konkurs ,,Mam talent" oraz rozdanie nagród za udział w różnorodnych konkursach organizowanych podczas wakacyjnych wędrówek. Nagrody dla dzieci ( sprzęt sportowy) ufundował Decathlon z Sosnowca. We wspólnym grilowaniu wezmą udział także rodzice naszych podopiecznych, pracownicy i mieszkańcy Domu dla Bezdomnych.

Podczas każdego wyjścia w plener, czy wycieczki realizowane są warsztaty fotograficzne, dającym dzieciom okazję do poznania tajników praktycznego wykonywania zdjęć aparatem cyfrowym. Z fotografii zrobionych w czasie letnich wypraw, stworzą fotoreportaż "Lato w obiektywie".
Świetlica środowiskowa "Kraina Przyjaźni" przystąpiła ogólnopolskiej Kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł". Wszystkie działania podejmowane w czasie wakacji służą kształtowaniu wśród dzieci postaw prozdrowotnych, zachęcają do ciekawego i wartościowego sposobu spędzania czasu wolnego.
Udział we wszystkich zajęciach proponowanych przez Stowarzyszenie jest bezpłatny.

.
dodane 31.07.2013


20130710-25_FGZWycieczki, pikniki, olimpiady
i sztuka w plenerze.

Za nami pierwszy miesiąc wakacji. Przyszedł czas na podsumowanie atrakcji przygotowanych przez Fundację Godne Życie dla dzieci i młodzieży, które nie lubią się nudzić. Przedstawiamy także sugestie spędzenia wolnego czasu z Fundacją w nadchodzące sierpniowe dni.

5 lipca w Parku Hallera odbyła się po raz trzeci akcja "Street Art- czyli Dąbrowska Twórczość Uliczna". Za sprawą organizowanej przez Fundację Godne Życie zabawy Park Hallera zamienił się w wielobarwny, niecodzienny plener malarski, w którym udział mógł wziąć każdy parkowy spacerowicz. Zgodnie z idea malowano na czym się da: szkle, drewnianej korze, chodniku, wielkich formatach papieru oraz folii stretchowej. Nie zabrakło również malarstwa sztalugowego. Pod okiem artystów ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego dzieci z entuzjazmem tworzyły swoje małe arcydzieła.
Kilogramy przesypanego piasku za pomocą łyżeczki do herbaty, niezwykły beret, który w swojej "karierze" przeleciał już wiele kilometrów, mnóstwo żołędzi wrzuconych do dziupli, metry klocków tworzących wieże nie do zdobycia oraz co najważniejsze kilkaset uśmiechniętych dziecięcych twarzyczek małych "olimpijczyków" to efekt przeprowadzenia dwóch odsłon Olimpiady Sportów Niecodziennych, które odbyły się 19 i 25 lipca. Kolejna edycja tegorocznej Olimpiady organizowanej przez Fundację Godne Życie wystartuje 9 sierpnia o godzinie 15:00 w Parku Hallera.
23 lipca był kolejnym pełnym wrażeń dniem dla dąbrowskich rodzin spędzających wakacje w mieście. W Gołonogu Fundacja Godne Życie oraz dąbrowski MOPS organizowały "Piknik Rodzinny". Uczestnicy całymi rodzinami brali udział w wywołujących uśmiech na twarzy zabawach. Najmłodsi jeździli na gokartach i skakali na trampolinie. Każdy gość został poczęstowany grillowaną kiełbaską.
W ramach projektu "Oko w oko z naturą" obyły się dwie aktywne wycieczki, pierwsza z nich, do Żywca odbyła się 10 lipca. Było to nie lada wyzwanie dla młodych wędrowców, którzy pełni zapału zdobywali tereny wzdłuż doliny rzeki Soły. 25 lipca można było wybrać się z Fundacją Godne Życie do Ogrodzieńca.
Kolejna wycieczka odbędzie się 6 sierpnia. W wycieczce na skałki Rzędkowickie udział wziąć mogą wziąć dzieci i młodzież z Dąbrowy Górniczej w wieku od 6-18 lat. Wycieczka jest bezpłatna. Podczas wycieczki dzieci otrzymują suchy prowiant. Zapisów można dokonywać osobiście w jednej z placówek Fundacji Godne Życie, tzw. "Zielonym Dworku" przy ul. Królowej Jadwigi 8
Oprócz tego w wakacje od poniedziałku do piątku w godzinach południowych czynne były placówki Fundacji Godne Życie. Oferują one między innymi praktyczne zajęcia komputerowe, naukę gotowania, interesujące warsztaty plastyczne i rozgrywki sportowe. W świetlicach dzieci codziennie dostają posiłki. Organizowane są konkursy, zabawy, wspólne grillowanie i wiele innych. W sierpniu czynne będą świetlice przy ul. Kr. Jadwigi 8 w centrum Dąbrowy Górniczej oraz przy ul. Gwardii Ludowej 107 w budynku WTZ). Udział dziecka w atrakcjach przygotowanych przez Fundację Godne Życie jest bezpłatny. Wciąż można zapisać pociechę do jednej z placówek i zapewnić jej atrakcyjny sierpień bez wakacyjnej nudy.
Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 511-982-448, pod adresem mailowym Fundacji Godne Życie: fundacja.godnezycie@wp.pl lub osobiście w jednej z placówek przy ul. Królowej Jadwigi 8.

.
dodane 29.07.2013


Bezpłatne porady specjalistów w MCI.
Harmonogram sierpniowy.

Wakacje na półmetku. Pracownicy Miejskiego Centrum Informacji nie odpoczywają i na bieżąco informują, gdzie w Dąbrowie Górniczej można aktywnie i ciekawie spędzić wolny czas. Tradycyjnie, także w sierpniu w punkcie informacyjnym miasta usytuowanym w CH Pogoria na zainteresowanych mieszkańców czekać będą specjaliści, którzy udzielają bezpłatnych porad.

2 sierpnia w Miejskim Centrum Informacji będzie można spotkać Powiatowego Rzecznika Konsumentów, panią Danutę Mikodę. Udzieli wszystkim zainteresowanym cennych porad prawnych z zakresu prawa konsumenckiego lub pomoże napisać pismo reklamacyjne. Pani Rzecznik będzie dyżurowała od 14.00 do 15.30. W tym czasie można także zwrócić się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu trudnych kwestii konsumenckich. By w pełni skorzystać z fachowej porady należy ze sobą zabrać dokumenty dotyczące sprawy.
Z kolei 16 sierpnia pomoc uzyskają osoby szukające pracy. Porad udzielać będzie doradca zawodowy. Między innymi pomoże w napisaniu CV oraz doradzi, co zrobić by dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.
19 sierpnia na stanowisku dyżurować będzie dąbrowskie Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych i bezradnych "Linia". Doradca udzieli zainteresowanym informacji na temat możliwości uzyskania wsparcia, poinformuje o prawach, ulgach i przywilejach oraz pomoże w rozwiązywaniu innych problemów, z którymi walczą osoby niepełnosprawne. Pani Mariola Lasoń to również osoba, do której każdy może zgłosić się z prośbą o poradę psychologiczną.

Sierpniowy harmonogram dyżurów przedstawia się następująco:

2 sierpnia od 14.00 do 15.30 - Rzecznik Praw Konsumenta
3 sierpnia od 12.00 do 17.00 - psycholog
8 sierpnia od 14.00 do 17. 00 - pracownik socjalny
16 sierpnia od 12.00 do 15.00 - doradca zawodowy
19 sierpnia od 15.00 do 18.00 -doradca ds. niepełnosprawności

Spotkania odbywają się bez zapisów.

Szczegółowe informacje można uzyskać drogą mailową lub telefonicznie: e-mail: info@dabrowa-gornicza.pl, info@fundacjagodnezycie.eu lub pod numerem tel. 32 725 66 61
W okresie wakacyjnym w Miejskim Centrum Informacji i w Fundacji Godne Życie nie dyżuruje prawnik.

.
aktualizacja 25.07.2013
dodane 21.07.2013

20130723


Piknik i Olimpiada - relacja dnia pełnego atrakcji

223 lipca był kolejnym pełnym wrażeń dniem dla dąbrowskich rodzin spędzających wakacje w mieście. Rano w Parku Hallera ruszyła kolejna odsłona Olimpiady Sportów Niecodziennych, a kilka godzin później Dąbrowianie mieli okazję wziąć udział we wspólnym grillowaniu podczas organizowanego przez Fundację Godne Życie i MOPS Pikniku Rodzinnego w Gołonogu.

Młodzi Dąbrowianie spędzający wakacje w mieście na pewno nie mogą narzekać na nudę. W Dąbrowie Górniczej rodzice pragnący zapewnić aktywne wakacje swoim pociechom mogą przebierać w propozycjach spędzania czasu wolnego. Wśród nich znalazły się wtorkowe zabawy dla dzieci i młodzieży: Olimpiada Sportów Niecodziennych Fundacji Godne Życie oraz organizowany przez dąbrowska organizację i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Piknik Rodzinny.

Podczas Olimpiady Sportów Niecodziennych najmłodsi Dąbrowianie po raz kolejny mieli okazje się zmierzyć w tradycyjnych już, nietypowych konkurencjach takich jak: piaskowe kręgle, rzut beretem, przesypywanie piasku na czas, budowanie wieży z klocków, przebieranie fasoli czy najtrudniejszy spośród pozostałych, rzut żołędziem do dziupli. "Najbardziej lubię rzucać beretem" twierdzi mały Kamil, który w olimpiadzie brał udział już kilkakrotnie- "Może nie jestem najlepszy, ale idzie mi coraz lepiej". Dla uczestników przygotowano także inne atrakcje. Oczywiście najlepsi niecodzienni olimpijczycy zostali nagrodzeni.

Po południu w Gołonogu na placu przy budynku WTZ odbył się pełen emocji Piknik Rodzinny. Uczestnicy całymi rodzinami brali udział w wywołujących uśmiech na twarzy zabawach. 7 letnia Nikola wzięła udział w slalomie na mecie, którego należało zjeść cytrynę i jak twierdzi prawie się nie skrzywiła. Jej młodsza siostra 5 letnia Nadia zadowolona była z kolei z pięknego i oryginalnego naszyjnika, jaki zrobiła wspólnie z mamą z chrupków śniadaniowych. Poza tym dzieci między innymi grały w kręgle, rzucały piłeczką do celu i jadły zawieszone na sznurku jabłka na czas.

Największe emocje wzbudzało skakanie na trampolinie oraz jazda na gokartach. "Jeździliśmy tak szybko, że aż odpadło kółko"- relacjonuje z przejęciem dziewięcioletni Kajetan.
Na pikniku nie mogło zabraknąć pysznego jedzenia. Członkowie wolontariatu działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz z Domu dla Bezdomnych zajęli się grillowaniem i dopilnowali, aby każdy z uczestników zabawy dostał smakowitą kiełbaskę.

Wszystkie przygotowane tego dnia atrakcje były bezpłatne.

W pikniku brali udział również pracownicy socjalni, panie wicedyrektor dąbrowskiego MOPS-u Bożena Borowiec i Wiesława Pawełek oraz przedstawiciel Wydziału Zdrowia, Polityki Społecznej, Referatu ds. Profilaktyki Uzależnień pani Ilona Chabińska.

Ten rodzinny dzień na pewno na długo zapisze się w pamięci uczestników przygotowanych przez Fundację Godne Życie i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej atrakcji. Jak zapewniają organizatorzy tego lata będzie jeszcze nie jedna okazja by ponieść się fantazji i spędzić miłe popołudnie w gronie rodzinnym i ciepłej, radosnej atmosferze.
Piknik Rodzinny w całości finansowany był ze środków własnych Fundacji Godne Życie pozyskanych z 1% podatku.

====================================

Rodzinny dzień z Fundacją Godne Życie

23 lipca to dzień pełen atrakcji dla rodzin spędzających wakacje w Dąbrowie Górniczej. O godzinie 10:00 w Parku Hallera ruszy kolejna odsłona Olimpiady Sportów Niecodziennych, a o godz. 16:00 w Gołonogu, przy budynku WTZ Fundacja Godne Życie wraz z dąbrowskim MOPS-em organizować będzie Piknik Rodzinny. Udział w zabawach jest bezpłatny.

Wakacje to idealny czas by wypocząć, spróbować czegoś nowego, zacieśnić relacje z najbliższymi oraz doskonale się bawić. Aby zapobiec wakacyjnej nudzie, która ma w zwyczaju atakować w okolicach półmetka słonecznej kanikuły Fundacja Godne Życie przygotowała drugą wakacyjna Olimpiadę Sportów Niecodziennych oraz Piknik Rodzinny. Organizowane we wtorek, 23 lipca imprezy to wspaniałe propozycje na rodzinny relaks i dziecięcą frajdę.

Zostań olimpijczykiem
Amatorów ruchu na świeżym powietrzu zapraszamy do wzięcia udziału w cyklicznej Olimpiadzie Sportów Niecodziennych Fundacji Godne Życie. "Olimpijskie" dyscypliny jak zgodnie twierdzą uczestnicy zabawy są całkowicie "przyjazne człowiekowi, angażujące, a przy tym niemęczące". Każdy, kto kiedykolwiek budował wieżę z klocków, teraz może zostać mistrzem w tej niepowtarzalnej dziedzinie. Jest to, bowiem jedna z konkurencji niezwykłej Olimpiady. Pozostałe dziedziny "sportowe" to między innymi piaskowe kręgle, rzut beretem, przesypywanie piasku na czas, przebieranie fasoli czy tradycyjny już, uwielbiany przez Dąbrowian rzut żołędziem do dziupli. Na najlepszych sportowców w tych szczególnych dziedzinach czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Dla uczestników przewidziano także inne gry i zabawy oraz konkurs młodych talentów. Udział w wydarzeniu oraz korzystanie z jego atrakcji jest bezpłatny.

Daj się namówić na wspólne grillowanie
Dla osób dysponujących wolnym czasem głównie w godzinach popołudniowych Fundacja Godne Życie oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przygotowali Piknik Rodzinny. Impreza rozpocznie się o godzinie 16:00 na placu przy budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej (okolice zajezdni autobusowej w Gołonogu).
Celem Pikniku Rodzinnego jest organizacja aktywnej formy spędzania czasu wolnego dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej w rodzinnej, integrującej atmosferze.
Pośród atrakcji imprezy znajdują się gry, zabawy i konkursy dla uczestników pikniku, przejażdżki gokartami, skakanie na trampolinie dla dzieci oraz wspólne grillowanie. Korzystanie ze wspomnianych atrakcji jest bezpłatne.

Integracyjny charakter zabaw sprawia, że każdy uczestnik bez względu na wiek, może się doskonale bawić, jeśli tylko pozwoli ponieść się fantazji i choć na chwilę zechce poczuć się jak dziecko. Wystarczą dobre chęci i odrobina poczucia humoru.

Piknik Rodzinny w całości finansowany jest ze środków własnych Fundacji Godne Życie pozyskanych z 1% podatku.

.
dodane 21.07.201320130719_B


Olimpiada Sportów Niecodziennych wystartowała.

19 lipca w Parku Hallera każdy, choć na chwilę mógł zostać olimpijczykiem i doznać nietypowych sportowych emocji. Wszystko to za sprawą organizowanej przez Fundację Godne Życie Olimpiady Sportów Niecodziennych. Impreza przyciągnęła szczególnie najmłodszych mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Kolejna odsłona cyklicznej imprezy odbędzie się 23 lipca.

Rzut żołędziem, przesypywanie piasku łyżeczką do herbaty, rzut beretem, budowanie wieży z klocków, piaskowe kręgle czy sprawiające niemało kłopotu przebieranie fasoli atrakcje, które swoim niecodziennym charakterem bawiły w piątek mieszkańców miasta. W wydarzeniu brały udział głównie spędzające wakacje w Dąbrowie Górniczej dzieci.
Poza niezwykłymi konkurencjami, które tradycyjnie już wpisały się w historię odbywającego się regularnie od 7 lat wydarzenia rozbawione maluchy brały udział w innych grach i zabawach przygotowanych przez organizatorów. Było kręcenie hula hopem, klasyczna skakanka, a także gra w kapsle. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się również skakanie na dmuchanym zamku oraz uwielbiane przez maluchy malowanie twarzy.
Całość obywała się w kojarzącej się z wakacjami oprawie muzycznej składającej się z najpopularniejszych piosenek lat 90. i czasów współczesnych. Podopieczne Fundacji Godne Życie: dwunastoletnia Oliwia, Kinga (14 lat) oraz jedenastoletnia Alicja prowadziły zajęcia taneczne. Naśladując wiernie każdy ruch swoich instruktorek mali i trochę więksi uczestnicy uczyli się tańczyć miedzy innymi legendarną "Macarenę" czy "Gangam Style". Muzyczne wrażenia wzbogacił także swoimi występami wokalnymi zespół z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej.
Na zakończenie pełnej wrażeń zabawy odbyło się wręczenie nagród najlepszym "olimpijczykom".
Kolejna odsłona Olimpiady Sportów Niecodziennych już we wtorek. 23 lipca o godzinie 10:00 w Parku Hallera, a tuż po nim o godzinie 16:00 na placu przy budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacja Godne Życie wraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej organizować będzie Piknik Rodzinny. W planach takie atrakcje jak: wspólne grillowanie, gry i zabawy dla całej rodziny, jazda gokartami oraz trampolina dla dzieci. Udział w atrakcjach jest bezpłatny.

.
dodane 17.07.2013


Mammobus w Dąbrowie Górniczej.
Zbadaj się i zyskaj spokój o swoje zdrowie.

Już niedługo mammobus po raz kolejny odwiedzi Dąbrowę Górniczą. W dniach 5 - 9 sierpnia przy Centrum Handlowym Pogoria, ul. Jana III Sobieskiego, można będzie wykonać bezpłatne badanie mammograficzne. Badania przeprowadzane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Program skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia, ponieważ w tej grupie wiekowej obserwowalny jest wzrost zachorowań na nowotwór złośliwy, jakim jest rak piersi. Panie w wieku do 50 lat lub powyżej 69 roku życia, nie młodsze niż 35, mogą również wykonać badanie w mammobusie, za uiszczeniem opłaty w wysokości 80 zł oraz okazaniem skierowania na badanie.
Mammografia, czyli rentgenowskie badanie piersi, to najbardziej skuteczna metoda w diagnostyce wczesnych objawów raka piersi. Wczesne wykrycie tego nowotworu gwarantuje niemal 100% pewności na wyleczenie choroby, dlatego warto się badać. Co więcej, mammografia jest badaniem bezpiecznym i wykonywanym przy użyciu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego.
Badania wykonuje firma FADO Centrum Usług Medycznych z Gdyni. Jest to największy w Polsce świadczeniodawca, który w 2012 roku wykonał ponad 220 tys. badań. Każdego dnia aż 15 mobilnych pracowni mammograficznych FADO bada kobiety niemal w całej Polsce.
Panie, które planują wykonać badanie w mammobusie firmy FADO, prosimy o wcześniejsze zarejestrowanie się pod nr tel: 801 080 007 lub 58 666 2 444 lub na www.fado.pl, a także przyniesienie ze sobą dowodu osobistego. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 20:00, natomiast w sobotę i niedzielę w godzinach 9:00 - 18:00.

.
aktualizacja 12.07.2013
dodane 10.07.2013


Rusza Olimpiada Sportów Niecodziennych!

19 lipca o godzinie 11.00 w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej wystartuje przeniesiona z 12 lipca, Olimpiada Sportów Niecodziennych Na cykliczną, rodzinną imprezę zaprasza Fundacja Godne Życie. Będą niezwykłe sportowe emocje i atrakcyjne nagrody.

Jako, że wakacje to czas wypoczynku i ruchu na świeżym powietrzu wszystkich spragnionych sportowych wrażeń zapraszamy do udziału w organizowanej przez Fundację Godne Życie Olimpiadzie Sportów Niecodziennych. W piątek, 19 lipca Park Hallera stanie się areną niezwykłych sportowych zmagań.
W ramach olimpiady przewidziane są między innymi takie konkurencje jak: rzut beretem, rzut żołędziem do dziupli, budowanie wieży z klocków na czas oraz przesypywanie piasku. Na najlepszych sportowców w tych szczególnych dziedzinach czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Przewidziano także inne gry i zabawy oraz konkurs młodych talentów.
Udział w wydarzeniu oraz korzystanie z jego atrakcji jest bezpłatny.
Impreza od ponad 7 lat wypełnia wakacyjny czas małym i dużym mieszkańcom Dąbrowy Górniczej. Wydarzenie jest atrakcyjną propozycją na spędzenie wakacyjnego popołudnia w mieście nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale dla całych rodzin. Szczególnie, dla tych rodziców, którym zdążyły się już wyczerpać pomysły na zorganizowanie wolnego czasu swoim pociechom.
Projekt współfinansowany jest ze środków Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej.

.
dodane 08.07.2013
20130705_A


Dziecięca Twórczość Uliczna opanowała Park Hallera.

W piątek, 5 lipca w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej odbyła się zabawa dla dzieci i młodzieży o nazwie "Street Art.- czyli Dąbrowska Twórczość Uliczna". Do wspólnego poszukiwania artystycznych inspiracji zaprosiła Fundacja Godne Życie. W wydarzeniu udział wzięło kilkaset osób.

Park Hallera zamienił się w wielobarwny, niecodzienny plener malarski, w którym udział mógł wziąć każdy parkowy spacerowicz. Wyznaczona przez Fundacje Godne Życie idea malowania na czym się da zrealizowana była poprzez malowanie m.in. na szkle, drewnianej korze, chodniku, wielkich formatach papieru oraz folii stretchowej. Na foli tej powstawały wpisujące się w soczystą zieleń pierwszych dni lata wielobarwne, słoneczne kompozycje. Nie zabrakło również malarstwa sztalugowego. Pod okiem artystów ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego dzieci z entuzjazmem tworzyły swoje małe arcydzieła.
W trakcie wydarzenia można było nie tylko dawać upust artystycznej fantazji, ale również wziąć udział w różnego rodzaju grach i zabawach. Wspólnemu malowaniu towarzyszył przegląd wakacyjnych hitów od lat 90. do dziś oraz nauka tańca dla dzieci. Największą frajdę sprawiło maluchom skakanie na dmuchanej zjeżdżalni. Partnerem wydarzenia było również Stowarzyszenie "Dar Serca", które zorganizowało dla dzieci malowanie twarzy.
Wszystkie atrakcje w ramach Street Artu były bezpłatne.
Ze względu na ogromne, nieproporcjonalne w stosunku do przygotowanych materiałów zainteresowanie wydarzeniem ze strony Dąbrowian impreza musiała się zakończyć godzinę wcześniej niż to było planowane. Za wszystkie niedogodności z tym związane organizatorzy serdecznie przepraszają.
Korzystając z okazji zapraszamy amatorów ruchu na świeżym powietrzu do parku 12 lipca o godzinie 11.00 na cykliczną sportową imprezę Fundacji Godne Życie zwaną "Olimpiadą Sportów Niecodziennych". W ramach olimpiady przewidziane są między innymi takie konkurencje jak: rzut beretem, rzut żołędziem do dziupli, budowanie wieży z klocków na czas oraz przesypywanie piasku. Na najlepszych sportowców w tych nietypowych dziedzinach czekają nagrody rzeczowe.
Projekt był współfinansowany ze środków Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej.

.
dodane 05.07.2013W RAMACH AKCJI "LATO W MIEŚCIE" ZAPRASZAMY NA WAKACJE Z ASTRONOMIĄ

SZKOLNE OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE
DĄBROWSKIE KOŁO MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII I ASTRONAUTYKI
im. St. R. Brzostkiewicza
w Zespole Szkół nr.1 w Dąbrowie Górniczej ul. Konopnickiej 56

Program popularnonaukowy skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej pozostającej w okresie wakacyjnym w mieście.

Zapraszamy od 1.07.2013r. do 19.07.2013r. w godz.od.9.00 do 17.00
Uwaga: od godz.16.00 wejście rotundą na III P.

W godzinach pracy obserwatorium można zwiedzać obserwatorium, obejrzeć pokaz plam słonecznych ,obejrzeć film popularnonaukowy, posłuchać fascynujących opowieści o wszechświecie. Zajęcia prowadzi Dariusz W. Nelle

Obserwacje uzależnione są od dobrych warunków atmosferycznych i bezchmurnego nieba, w związku z tym zajęcia tematyczne odbyć się mogą bez bezpośrednich obserwacji Słońca.

.
dodane 02.07.2013


Bezpłatne porady specjalistów w MCI.

Mimo, że właśnie rozpoczęły się wakacje, Miejskie Centrum Informacji nie odpoczywa. W lipcu w punkcie informacyjnym miasta usytuowanym w CH Pogoria specjaliści czekać będą aby udzielić bezpłatnych porad mieszkańcom miasta. Przedstawiamy harmonogram spotkań.

5 lipca w Miejskim Centrum Informacji będzie można spotkać Rzecznika Konsumentów. Udzieli wszystkim zainteresowanym cennych porad prawnych z zakresu prawa konsumenckiego lub pomoże napisać pismo reklamacyjne. Pani Rzecznik będzie dyżurowała od 14.00 do 15.30. W tym czasie można także zwrócić się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu trudnych kwestii konsumenckich.

Z kolei 20 lipca pomoc uzyskają osoby szukające pracy. Porad udzielać będzie doradca zawodowy. Między innymi pomoże w napisaniu CV, doradzi co zrobić by dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i pomoże w szukaniu pracy.

Przez cały lipiec w prowadzonym przez Fundację Godne Życie Miejskim Centrum Informacji będzie można skorzystać z bezpłatnych porad psychologa, doradcy zawodowego Rzecznika Praw Konsumenta i innych specjalistów.

Lipcowy harmonogram dyżurów przedstawia się następująco:

5 lipca od 14.00 do 15.30 - Rzecznik Praw Konsumenta
11 lipca od 14.00 do 17.00 - pracownik socjalny
13 lipca od 12.00 do 15. 00 - psycholog
20 lipca od 12.00 do 18.00 - doradca zawodowy

Aby skorzystać z porad nie potrzebne są wcześniejsze zapisy.

Szczegółowe informacje można uzyskać drogą mailową lub telefonicznie: e-mail: info@dabrowa-gornicza.pl, info@fundacjagodnezycie.eu lub pod numerem tel. 32 725 66 61

W okresie wakacyjnym w Miejskim Centrum Informacji nie będzie dyżurował prawnik. Osoby pragnące skorzystać z bezpłatnej porady prawnej informujemy, że prawnika spotkać można w Dąbrowskiej Poradni Prawnej prowadzonej przez Fundację Godne Życie.

Porady udzielane są w czwartki od 15.30 do 18.30 w budynku ZHP przy ul. Królowej Jadwigi 8 oraz w piątki od 16.00 do 18.00 w Domu Kultury przy ul. Chemicznej 2 w Ząbkowicach.

Do Poradni Prawnych obowiązują zapisy. Zapisy dokonywane są na tydzień przed planowaną wizytą telefonicznie pod numerem 511 983 448 lub przez kontakt osobisty w placówce Fundacji Godne Życie przy ul. Kr. Jadwigi 8