-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2013 CZERWIEC
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ
.
dodane 30.06.2013

Park Hallera zabłyśnie milionem barw.
"Street Art-czyli Dąbrowska Twórczość Uliczna"

Fundacja Godne Życie organizuje trzecią już edycję imprezy "Street Art- czyli Dąbrowska Twórczość Uliczna". Wydarzenie odbędzie się 5 lipca od godz. 12.00 do 17.00 w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej. Będzie kolorowo, twórczo i radośnie.

W pierwszy piątek lipca dąbrowski Park Hallera zamieni się w niecodzienny plener malarski dla dużych i małych miłośników sztuk plastycznych. Fundacja Godne Życie będzie zarażać artystycznym zapałem spacerowiczów.
Street Art to zabawa, której główną ideą jest malowanie na czym się da. Sięgając po pędzel odwiedzający park będą mogli tworzyć swoje małe arcydzieła między innymi na szkle, sztalugach rozstawionych wzdłuż parkowych alejek oraz chodniku. Będą mogli także przyłączyć się do tworzenia wielobarwnych kompozycji na folii stretchowej rozwiniętej między drzewami. Wypełnią one w intrygujący sposób przestrzeń wpisując się w lipcową zieleń Parku Hallera.
Dla najmłodszych uczestników imprezy przygotowano malowanie na buziach oraz skakanie na dmuchanej zjeżdżalni. Atrakcje są bezpłatne.
Partnerami akcji jest Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, którego członkowie sprawować będą pieczę nad odkrywaniem, rozwijaniem i kształtowaniem artystycznych zdolności dzieci i młodzieży.
Wydarzenie jest atrakcyjną propozycją na rozpoczęcie wakacji nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale dla całych rodzin. Serdecznie zapraszamy!
Amatorów ruchu na świeżym powietrzu zapraszamy do parku 12 lipca o godzinie 12.00 na cykliczną sportową imprezę Fundacji Godne Życie zwaną "Olimpiadą Sportów Niecodziennych". W ramach olimpiady przewidziane są między innymi takie konkurencje jak: rzut beretem, rzut żołędziem do dziupli, budowanie wieży z klocków na czas oraz przesypywanie piasku. Na najlepszych sportowców w tych nietypowych dziedzinach czekają nagrody rzeczowe.
Projekt jest współfinansowany ze środków Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej.

.
dodane 28.06.2013
20130626_A


Wielki sukces Art Passion Festival.
Nie dyplom, a talent i poświęcenie

W środę, 26 czerwca, w hali targowej Expo-Silesia odbyło się wielkie otwarcie I Międzynarodowego Zagłębiowskiego Festiwalu Sztuki Nieprofesjonalnej "Art Passion Festival". Organizowane przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia wydarzenie spotkało się z dużym uznaniem odwiedzających oraz artystów.

Udział w wystawie wzięło ponad 100 artystów, którzy łącznie zaprezentowali przeszło 300 prac, podzielonych na cztery kategorie - malarstwo, fotografia, rzeźba oraz haft artystyczny. Najwięcej dzieł - nieco powyżej 200 - zostało zgłoszonych w tej pierwszej kategorii.

- Festiwal spotkał się z bardzo dobrym odbiorem, dostaliśmy wiele pozytywnych sygnałów ze strony uczestników - mówi Teresa Orłowska, prezes Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia. - Organizacyjnie wszystko udało nam się dopiąć na ostatni guzik, a poziom prezentowanych prac był naprawdę wysoki. Szczególnie cieszy, że udział w Art Passion Festival wzięły osoby z całej Polski, a nawet z zagranicy.

W każdej kategorii przyznane zostało Grand Prix. Nagrody otrzymali: w kategorii malarstwo: Jolanta Placzyńska za "Prowansję"; w kategorii haft artystyczny: Halina Kwiatkowska za "Mnóstwo maków"; w kategorii Fotografia artystyczna: Olga Dudek za "Ptaki"; w kategorii rzeźba: Grzegorz Jaros za "Chrystusa".

- To wyróżnienie było dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem, jestem niezwykle zadowolona - mówi Jolanta Placzyńska. - Tworzę od wielu lat, malarstwo zawsze było dla mnie prawdziwą pasją, odskocznią od życia codziennego, ale dopiero od niedawna, tak naprawdę od kiedy wstąpiłam do Stowarzyszenia, zaczęłam wystawiać swoje prace. Tego typu wydarzeń powinno się organizować zdecydowanie więcej. Poza możliwością pokazania się, dają szansę na spotkanie szalenie interesujących ludzi.

Wyboru nagrodzonych prac dokonało jury, któremu przewodniczył kurator festiwalu, profesor Janusz Karbowniczek. Jak przyznał, decyzja o tym, która praca powinna zostać wyróżniona nagrodą była bardzo trudna i wymagała wielu kompromisów.

- Ocena współczesnej sztuki jest wyjątkowo skomplikowana. Artyści niejednokrotnie przesuwają, czy wręcz przekraczają granice tej dziedziny - komentuje profesor Karbowniczek. - Tym, co według mnie definiuje artystę, jest świadomy wybór własnej drogi, na której najtrudniejszym pytaniem, jest pytanie o sens - po co się to robi. Ludzie, którzy tworzą sztukę nieprofesjonalną robią to z niesamowitą pasją i poświęceniem, której my, zawodowcy, nieraz bardzo im zazdrościmy.

Również wystawiający swoje dzieła twórcy chwalili poziom artystyczny festiwalu. - Był bardzo wysoki - przyznaje Jolanta Placzyńska. - Prac było dużo, były bardzo zróżnicowane, ciekawe i tworzone z duszą oraz ogromnym zaangażowaniem.

- Chcielibyśmy organizować Art Passion Festival cyklicznie, przynajmniej co dwa lata - mówi Teresa Orłowska. - Koszty są bardzo wysokie, ale jeśli uda nam się otrzymać na ten cel dotację, na pewno się tego podejmiemy. Zagłębiowskie władze popierają tę inicjatywę, myślę więc, że szanse są duże. Chcemy, aby festiwal stał się wizytówką Zagłębia Dąbrowskiego.

Prezentowane na wystawie prace trafią teraz do zagłębiowskich muzeów, gdzie będzie można je obejrzeć do końca lipca.

.
aktualizacja 26.06.2013
dodane 24.06.2013

Klub Gazety Polskiej
Sala konferencyjna
przy Bazylice MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

20130626_B

WSTĘP WOLNY


Spotkanie z dr Pawłem Zyzakiem

Temat spotkania: "PRL i III RP w cieniu katastrof" połączone z prezentacją najnowszej książki "Tajemnica Wilczego Jaru".

Spotkanie odbędzie się 26 czerwca (środa) o godzinie 18:00 w sali konferencyjnej przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej - ul. Królowej Jadwigi 17

Paweł Zyzak jest historykiem, autorem głośnej biografii Lecha Wałęsy pt. "Lech Wałęsa - idea i historia", za którą otrzymał w 2010 roku Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza. Zajmuje się historią najnowszą. Stypendysta The Institute of World Politics, The Albert Shanker Institute - American Federation of Teachers oraz Institute for Democracy in Eastern Europe. Uczestnik Cold War Studies na Uniwersytecie Harvarda. Publikuje w dwumiesięczniku "Arcana", "Gazecie Polskiej", "Niezależnej Gazecie Polskiej" i "Nowym Państwie".

Organizatorami spotkania są: Klub Gazety Polskiej, Konserwatywny Klub "Opcji Na Prawo" oraz Prawo i Sprawiedliwość w Dąbrowie Górniczej.

Pozdrawiam,
Robert Warwas

.
dodane 24.06.2013
Biblioteka Główna MBP


Wakacje z kowbojami!

Podczas tegorocznych wakacji najmłodsi czytelnicy dąbrowskiej biblioteki przeniosą się do świata kowbojów, traperów i poszukiwaczy złota. W czasie "Kowbojskiego Lata" dzieci spędzające wakacje w mieście będą miały okazję odkryć prawdziwe oblicze Dzikiego Zachodu oraz zwyczaje mieszkańców Ameryki Północnej i Południowej.

W filiach bibliotecznych na terenie całego miasta organizowane będą codzienne zajęcia, podczas których dzieci dowiedzą się jak zbudować tipi, hodować bydło i walczyć
z koniokradami. Najmłodsi będą mieli okazję przenieść się do Arizony, Teksasu czy Nowego Meksyku by podążać tropem indiańskich plemion, traperów i nieustraszonych szeryfów. Na amatorów mocnych wrażeń czeka rodeo, wyścig dyliżansów, pojedynek
na colty, strzelanie z bicza i rzucanie lassem! Nie zabraknie też atrakcji dla poszukiwaczy skarbów i miłośników muzyki country, dzięki czemu każdy malec poczuje się jak prawdziwy kowboj.
Największą atrakcją "Kowbojskiego Lata" będą wycieczki do "Miasteczka Twinpigs" - Westernowego Parku Rozrywki w Żorach. W każdy wtorek lipca dzieci
z różnych filii MBP na terenie całej Dąbrowy Górniczej przeżyją niezwykłą przygodę
w XIX-wiecznym miasteczku kowbojskim, gdzie czekać na nich będzie moc atrakcji, m.in. pojedynki rewolwerowców, napady na bank, pokazy na Rodeo, Desperados, Tajemnicze Podziemie...
W połowie wakacji, 30 lipca, za budynkiem Biblioteki Głównej w Dąbrowie Górniczej zostanie zorganizowany festyn pod hasłem "Wakacyjny Półmetek Kowbojskiego Lata". W ramach festynu odbędą się liczne zabawy, konkursy i występy artystyczne, a wszyscy uczestnicy zabawy będą mieli zapewniony poczęstunek (kiełbaski, napoje, słodycze) i opiekę medyczną.
Projekt realizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Szczegółowy program akcji "Kowbojskie Lato" dostępny jest na stronie dąbrowskiej biblioteki: www.biblioteka-dg.pl.

Dział Marketingu MBP


.
dodane 24.06.2013Wzbogać swoje CV-zostań wolontariuszem FGŻ

Okres wakacyjny to idealny czas by zdobywać nowe doświadczenia i wzbogacić swoje CV o atrakcyjną dla pracodawcy pozycję jaką jest praca non-profit. Fundacja Godne Życie z Dąbrowy Górniczej zaprasza wolontariuszy do pracy z dziećmi i zarażania pozytywną energią. Organizacja oferuje szereg korzyści.

W dzisiejszym zabieganym świecie, trudno jest znaleźć czas na wolontariat. Wszyscy nieposiadający konkretnych planów na wakacje, mogą spędzić je na aktywnym i pełnym pasji zdobywaniu nowych umiejętności. Swoje doświadczenie zawodowe można wzbogacić poprzez współpracę z jedną z najprężniej działających w Dąbrowie Górniczej organizacji, z Fundacją Godne Życie.
Kogo szukamy?
Propozycja skierowana jest do pełnych zaangażowania i energii osób powyżej 18 roku życia. Fundacja poszukuje wolontariuszy do następujących zadań:
- opieki nad dziećmi w trakcie wycieczek do ciekawych miejsc
- pomocy w organizowaniu miejskich imprez wakacyjnych
-pomocy w prowadzeniu zajęć dla dzieci i młodzieży
-prowadzenia własnych, zajęć i realizacja swoich kreatywnych pomysłów mieszczących się w ramach działalności organizacji.
Dąbrowska organizacja pożytku publicznego oferuje także możliwość bezpłatnego uczestnictwa w kursach i szkoleniach dla pracowników. Współpraca z Fundacją Godne Życie przebiega w oparciu o umowę wolontariacką. Organizacja wydaje również swoim wolontariuszom stosowne zaświadczenia.
Wakacyjny wolontariat szansą na poprawę swojej pozycji na rynku pracy
Wolontariat łączy z ludźmi, pomaga podnosić swoje poczucie własnej wartości, otwiera przed człowiekiem nowe szanse, poszerza horyzonty oraz daje poczucie radości i spełnienia. Dodatkowo pracodawcy wysoko sobie cenią u kandydatów każdą dodatkową, wzbogacającą aktywność Wolontariusze są spostrzegani przez pracodawców jako osoby bezinteresowne, kreatywne, gotowe do podejmowania nowych wyzwań, obowiązkowe, a jednocześnie wychodzące z inicjatywą. Działalność wolontariacka jest wyróżnikiem na tle zgłoszeń innych kanadydatów.
Czym zajmuje się Fundacja Godne Życie?
Fundacja Godne Życie to organizacja pożytku publicznego od ponad 10 lat zajmującą się pomocą i organizowaniem aktywnego spędzania czasu wolnego dzieciom z najuboższych środowisk w Dąbrowie Górniczej. Ubóstwo, alkoholizm, przemoc to tylko niektóre z patologii jakich doświadczają na co dzień podopieczni Fundacji w swoich rodzinach i na podwórkach. Celem Fundacji Godne Życie jest stworzenie tym dzieciom domu pełnego miłości. W pracowniach codziennie odbywają się warsztaty tematyczne podczas których podopieczni odkrywają swoje talenty, kształtują swoje umiejętności a przede wszystkim budują poczucie własnej wartości. Fundacja Godne Życie oferuje także dzieciom i młodzieży ciepły obiad, który dla wielu z nich jest jedynym posiłkiem w ciągu dnia.
Zgłoszenia należy nadsyłać drogą mailowa pod adresem
fundacja.godnezycie@wp.p lub telefonicznie pod numerem 511-982-448.

.
dodane 21.06.2013
Konkurs fotograficzny "Aktywny Obywatel"

Szybkimi krokami zbliżają się wakacje. Z tej okazji Biuro ds. Współpracy z Zagranicą dąbrowskiego urzędu zaprasza na drugą już edycję konkursu fotograficznego. Zgłoszenia należy przesyłać do 31 sierpnia.

Tym razem podróżując po Polsce i dalekim świecie pracownicy biura zachęcają do podpatrywania mieszkańców miast, miasteczek, wiosek i uwieczniania Aktywnych Obywateli.
Uwieczniajcie Aktywnych Obywateli, a może nauczymy się od siebie czegoś nowego, dobrego i interesującego!
Temat rzeka. Wszystko zależy od kreatywności uczestników. Organizatorzy, ciekawi inwencji fotografów nie wprowadzają ograniczeń regulaminowych. Ważny tu jest jedynie termin. Zabawa trwa do końca sierpnia.
A tuż po rozpoczęciu roku szkolnego wyłoniony zwycięzca wraz z osobą towarzyszącą odbierze nagrodę niespodziankę zorganizowaną przez Biuro ds. Współpracy z Zagranicą.
Zdjęcia z krótkim opisem można przysyłać na adres:
jbassa@dabrowa-gornicza.pl i pzygmunt@dabrowa-gornicza.pl

.
dodane 20.06.2013

"Nie umiera Ten, Kto trwa w pamięci żywych"...

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w piątek 14 czerwca 2013, w godzinach popołudniowych, po długiej i ciężkiej chorobie, w 80 roku życia, odszedł do domu Ojca Ś.P.

O. KASJAN OD MATKI BOŻEJ (Jerzy Dezor).

Kasjan - Jerzy Dezor karmelita bosy misjonarz z Syberii
Przeżył 80 lat, w tym w zakonie 62, w kapłaństwie 53.

Ksiądz - robotnik z Huty Katowice. W czasie strajku 13-23.12.1981 odprawiał Msze Św. dla strajkującej załogi Huty Katowice.

Pogrzeb o. Kasjana odbył się 18.06.2013 r. o godz. 9.30 w kościele karmelitów bosych w Poznaniu.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.

.
dodane 19.06.2013
Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


Wyprawy na krańce Ziemi
Dział Etnograficzno - Podróżniczy Muzeum Miejskiego SZTYGARKA

TANZANIA I ZANZIBAR
Bartek Dudek, Łukasz Kuśpiel, Grzegorz Kuśpiel

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69; DĄBROWA GÓRNICZA
23 kwietnia (wtorek) 2013 r., godzina 18:00

Jak zwykle, to co nas przygnało na drugi kraniec świata to podziemne korytarze.
Tym razem podziemia Afryki... jaskinie w masywie Matumbi Hills i jaskinie Amboni. Mimo, iż w Tanzanii znajdują się trzy z najsłynniejszych cudów Czarnego Kontynentu: Kilimandżaro - dach Afryki, Ngorongoro - ogromny krater wygasłego wulkanu określany jako naturalna Arka Noego i wielkie równiny Serengeti słynące z największej na świecie populacji dzikich ssaków, my postanowiliśmy przemieścić się pod granicę z Mozambikiem do zupełnie pozbawionego turystów rejonu Matumbi.

Po kilku tygodniach na kontynencie przemieściliśmy się na Wyspę...

Zanzibar to tropikalna wyspa u wybrzeży Afryki Wschodniej.
Mozaika czterech kultur: afrykańskiej, hinduskiej, arabskiej i europejskiej, sprawia, że Wyspa spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających poszukiwaczy egzotyki.
Zanzibar to idealne miejsce dla amatorów nurkowania, snorklowania i oceanicznego wędkowania ale też wylegiwania się na tropikalnych plażach połączonego z poznawaniem miejscowej kultury.

Spotkanie w sali audiowizualnej
Muzeum Miejskiego "Sztygarka", Legionów Polskich 69, 41-300 Dąbrowa Górnicza.


Na spotkania zapraszają:
Dyrektor Muzeum - Arkadiusz Rybak
Gospodarz spotkań - Grzegorz Kuśpiel

.
dodane 18.06.2013
Expo Silesia.


Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


ZAGŁĘBIE SZTUKI - KOPALNIA TALENTÓW
ART PASSION FESTIVAL 2013 już wkrótce!!

Ponad 100 artystów z Polski, Francji, Węgier i Ukrainy zaprezentuje około 500 prac -obrazów, rzeźb, haftów artystycznych i fotografii, podczas I Międzynarodowego Zagłębiowskiego Festiwalu Sztuki.
Organizowany przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego festiwal skupiony jest wokół artystów nieprofesjonalnych, dla których sztuka nie jest zawodem, lecz pasją.
Już napływają pierwsze dzieła! Do udziału w festiwalu zakwalifikowało się ponad 200 obrazów, około 50 haftów artystycznych i tyle samo fotografii oraz kilkanaście rzeźb.
W każdej kategorii festiwalowej zostanie przyznane Grand Prix. Kwalifikacji prac dokonało jury w składzie: prof. Jacek Rykała - przewodniczący, dr Piotr Kossakowski, mgr Paweł Dusza, mgr Dobrawa Skonieczna-Gawlik. Kuratorem festiwalu jest profesor zwyczajny Janusz Karbowniczek z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Artyści, biorący udział w festiwalu, to ludzie w różnym wieku, od studentów do emerytów, zajmujący się rożnymi gałęziami sztuk plastycznych. Tym, co ich łączy, jest głębokie zaangażowanie emocjonalne w działalność artystyczną.
Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 26 czerwca o godzinie 1100 w Centrum Targowo - Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu. Wystawa będzie pierwszą o tak dużym zasięgu prezentacją prac artystów, pasjonatów sztuki, na terenie Zagłębia.
Od 1 do 31 lipca prace oglądać będzie można w czterech zagłębiowskich muzeach: Muzeum w Sosnowcu, Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz Muzeum "Saturn" w Czeladzi.
- Od lat wiele osób dyskutowało o potrzebie zorganizowania zagłębiowskiego festiwalu sztuki. I teraz ta idea wreszcie się ziści - mówi Teresa Orłowska. Art Passion Festival będzie promocją zarówno twórców, jak i kultury regionu zagłębiowskiego w zderzeniu ze sztuką ogólnokrajową i międzynarodową. Otwarcie Art Passion Festival uświetni występ orkiestry dętej z Dąbrowy Górniczej oraz zespołu ludowego "Gołowianie". Wystąpią także soliści
i zespół muzyczny z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. F. Chopina z Będzina. Wszyscy goście będą mogli popróbować smaku potraw regionalnych, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich.
Partnerami stowarzyszenia w organizacji wystaw festiwalowych są: Muzeum w Sosnowcu, Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz Muzeum "Saturn" w Czeladzi .
Honorowy patronat nad festiwalem sprawują prezydenci miast zagłębiowskich oraz Starosta Powiatu Będzińskiego i Burmistrz Czeladzi.
Patronat medialny objęły TVP Katowice i Radio Katowice.

Program Art Passion Festiwal 2013 został dofinansowany przez urzędy miast: Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Będzin, Czeladź oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Starostwo Powiatu Będzińskiego. Darczyńcy: Weglokoks S.A. Katowice, Bank Spółdzielczy w Będzinie, Bank BGŻ oraz TAURON Polska Energia.

Pomoc rzeczowa została uzyskana od Centrum Targowo - Konferencyjnego Expo Silesia w Sosnowcu, Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Kobold PR Katowice i Grafprint Sosnowiec.

Organizacja festiwalu opiera się wyłącznie na pracy wolontaryjnej członków stowarzyszenia.
Od początku organizacji festiwalu pracują społecznie: Teresa Orłowska - dyrektor festiwalu, Andrzej Musiał, Bożena Związek, Teresa Wiekiera, Wojciech Skórka oraz Irena Wiltosińska.

Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego jest działającą ponad ćwierć wieku lokalną organizacją non-profit. Liczy obecnie ponad 80 członków. Są to malarze, literaci, poeci, fotograficy, hafciarki, rzeźbiarze oraz muzycy i wokaliści. Członkowie stowarzyszenia tworzą dzieła w swoich dziedzinach sztuki, które można oglądać na wystawach zbiorowych i indywidualnych, na których również występują muzycy i wokaliści, a literaci i poeci prezentują swoją twórczość. Stowarzyszenie organizuje plenery i warsztaty artystyczne dla swoich członków. Zajmuje się działalnością charytatywną. Członkowie pracują jako wolontariusze przy organizacji imprez miejskich. Organizują warsztaty artystyczne i literackie w szkołach i przedszkolach.
Organizatorzy serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy do Expo Silesia w dniu 26 czerwca br o godz. 11.00, jak również do muzeów zagłębiowskich w terminie od 1 do 31 lipca w godzinach pracy muzeów.

Tekst: Irena Wiltosińska

Finisaż wystawy odbędzie się
w Muzeum Miejskim "Sztygarka" 25 lipca o godzinie 17.00.

.
dodane 18.06.2013


20130614_B


Koncert charytatywny na rzecz małej Oli Szatan

14 czerwca 2014 roku w Zespole Szkół Zawodowych "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej odbył się koncert charytatywny na rzecz małej Aleksandry Szatan - podopiecznej Fundacji "Serce Dziecka".
Mała Ola urodziła się z bardzo poważną wadą serca. Aby wyzdrowieć potrzebuje operacji, która jest bardzo kosztowna.

W tak trudnych czasach, kiedy na co dzień spotykamy się z brakiem wraźliwości na drugiego człowieka, znaleźli się ludzie (bardzo młodzi ludzie!), którzy przyczynili się do tego, że mała Ola będzie miała większe szanse na wyzdrowienie.

Młodzież z Zespołu Szkół Nr 3 i Zespołu Szkół Nr 4 w Dąbrowie Górniczej połączyła swe siły i razem z koordynatorem p. Beatą Baniak zorganizowała koncert charytatywny, na którym wystąpili wspaniali młodzi wykonawcy: Justyna Gębicka, Klaudia Szczepanik, BejzBoll (Patryk Duszak), zespół Pantagruel z Kamilem Gradzikiem na czele oraz zespół
Sounth Blunt System z Nysy.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów, rodziców, nauczycieli i ludzi dobrej woli koncert udał się wspaniale.
Wszyscy dobrze się bawili, a najważniejsze, że udało się zdobyć środki na leczenie Oli.

Poza tym należy wspomnieć, że celem tej imprezy było również uwraźliwienie na los drugiego człowieka. I przypomnienie ,że "człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi"

Opracowała Beata Baniak

.
dodane 18.06.2013


20130614_A


Dąbrowianka w Krakowie

W piątek 14 czerwca 2013 roku w krakowskim Dworze Czeczów odbył się jubileuszowy wernisaż zatytuowany "Nasze dwa dziesięciolecia". Organizatorem było Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art z siedzibą w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Wernisażowi wystawy towarzyszył występ Dąbrowianki, Lucyny Gawlik (gitara klasyczna), która wykonała między innymi: Gawot - Telemanna, Malaguena - Lecuona, a także autorskie kompozycje, w tym promujący nasze miasto utwór pt. "Dąbrowska ballada". (LG)

.
dodane 17.06.2013
Bezpłatne, wakacyjne atrakcje z FGŻ.

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Fundacja Godne Życie zaprasza dzieci i młodzież z Dąbrowy Górniczej w wieku od 6 do 18 lat do wspólnej wakacyjnej zabawy. Czekają wycieczki, konkursy, niecodzienne sportowe olimpiady, barwne imprezy i interesujące zajęcia warsztaty. Atrakcje są bezpłatne.

Lato to doskonały czas zarówno dla tych, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek, jak i tych, którzy nade wszystko cenią sobie leniuchowanie. Jak co roku, Fundacja Godne Życie proponuje wspólną zabawę dzieciom i młodzieży, nie lubiącym się nudzić.
5 lipca w Parku Hallera odbędzie się po raz trzeci akcja ""Street Art- czyli Dąbrowska Twórczość Uliczna", której główną ideą jest malowanie na czym się da. Przypominamy, że w ubiegłym roku z atrakcji Street Artu skorzystało kilkaset mieszkańców Dąbrowy Górniczej i okolic. Jak co roku zainaugurowana zostanie Olimpiada Sportów Niecodziennych Fundacji Godne Życie, która bawi całe rodziny od ponad 7 lat. W ramach "olimpiady" przeprowadzone zostaną między innymi takie nietypowe, emocjonujące dyscypliny jak: rzut beretem, budowanie wieży z klocków, związany z tradycją "dębowego" miasta rzut żołędziem do dziupli czy przesypywanie piasku na czas.
W ramach projektu "Oko w oko z naturą" będzie można wziąć udział w wycieczkach do Żywca, Ogrodzieńca, Skałek Rzędkowickich, Olsztyna lub w wędrówce Doliną Białej Przemszy w Okradzionowie i Błędowie. Wycieczki obywać się będą ścieżkami dydaktycznymi parków krajobrazowych. Dlatego uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję zdobyć odznakę Przyjaciela Parków Krajobrazowych woj. śląskiego.
Oprócz tego w okresie trwania wakacji od pn-pt w godzinach południowych czynne będą placówki Fundacji Godne Życie. Oferują one między innymi praktyczne zajęcia komputerowe, naukę gotowania, interesujące warsztaty plastyczne i rozgrywki sportowe. W świetlicach dzieci codziennie dostają posiłki. Organizowane są konkursy, zabawy, wspólne grillowanie i wiele innych.
Udział dziecka w atrakcjach oferowanych przez Fundację Godne Życie jest bezpłatny. Warunkiem jest zapisanie dziecka do jednej ze świetlic organizacji. Zapisów można dokonywać pod numerem telefonu: 511-982-448 lub pod adresem mailowym Fundacji Godne Życie: fundacja.godnezycie@wp.pl lub osobiście w jednej z placówek przy ul. Królowej Jadwigi 8.
Gry komputerowe, Internet czy telewizja nie zastąpią tego, co daje możliwość bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami. Stanowi to motywację do dalszej ciekawości w poznawaniu świata, której nie zaspokoją domowe sposoby na zabicie wakacyjnej nudy. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić dzieciom i młodzieży okazję do aktywnego wypoczynku.
Wakacyjne projekty Fundacji Godne Życie są współfinansowane są ze środków Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej oraz środków własnych uzyskanych z 1% podatku.

.
dodane 17.06.2013
Artur Zawisza - Ruch Narodowy
Kategorie: Polityczne | Czerwiec 17, 2013

Kolejnym gościem Klubu "Gazety Polskiej" oraz Konserwatywnego Klubu Opcji na Prawo w Dąbrowie Górniczej był Artur Zawisza. Tym razem spotkanie odbyło się (15 czerwca br.) w sali konferencyjnej, przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej. Artur Zawisza został zaprezentowany jako Wiceprezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, były poseł PIS (6 lat), absolwent KULu, instruktor harcerski. Tematem spotkania miał być "Marsz Niepodległości jako marsz ku Niepodległości". Myślę, że ostatnie słowo pisane z dużej litery z premedytacją. W końcu po podpisaniu Traktatu Lizbońskiego przez śp. L. Kaczyńskiego Polska utraciła znaczną część niepodległości, a suwerenność to już na pewno. Marzenia, cele komunistów i partii antypolskich się ziszczają.

Przed spotkaniem A. Zawisza zwiedził naszą zagłębiowską Bazylikę, o której powiedział kilka miłych słów. W końcu to najwyższa bazylika neogotycka w Polsce Południowej. Kiedyś zachwycony bazyliką, po jej szczegółowym obejrzeniu, był także prezes Janusz Korwin-Mikke (KNP), oprowadzony nota bene przez księdza kustosza A. Stasiaka.

A. Zawisza rozpoczął od przypomnienia postaci Henryka Glassa, urodzonego w Dąbrowie Górniczej harcmistrza Rzeczypospolitej, związanego z przedwojennym ruchem narodowym, m.in. współtwórcy Hufców Polskich. (coś przeciwnego do czerwonego, komunistycznego harcerstwa tworzonego przez J. Kuronia z partii komunistycznej PZPR w latach pięćdziesiątych)....WIĘCEJ >

.
dodane 17.06.2013


20130613
Bitwa "dzieci kontra śmieci" za nami

13 czerwca 2013 w słoneczny czwartek w Parku Hallera najmłodsi dąbrowianie stoczyli walkę ze śmieciami. Podczas eko-zabawy organizowanej przez Stowarzyszenie SOPEL i Fundację Godne Życie dzieci między innymi obserwowały, co w trawie piszczy, uczyły się segregacji odpadów, stawiały czoła wysypisku śmieci oraz tworzyły dzieła sztuki z odpadów.

Niekorzystne warunki pogodowe zmusiły organizatorów zabawy ekologicznej do dwukrotnej zmiany terminu wydarzenia. Słoneczny czwartkowy dzień był idealny dla przeprowadzenia eko-zajęć dla dzieci z klas od IV-VI pt. "Pokonaj śmieci a wygrasz zdrowie- czyli ekologia na co dzień". W zabawie uczestniczyło około 80 dzieci z dąbrowskich szkół podstawowych.
W ramach wydarzenia odbyły się plenerowe warsztaty "Ekologia na trawie". Poprzez ćwiczenia, doświadczenia oraz eksperymenty na wesoło mali uczestnicy mogli zobaczyć, w jaki sposób ich styl życia wpływa na środowisko oraz poznać zasady jego ochrony. Między innymi uczono się prawidłowej segregacji śmieci, rozwiązywano krzyżówki i angażujące karty pracy.
Kolejną atrakcją były Eko-podchody, w trakcie których uczestnicy w 2-osobowych zespołach posługując się wskazówkami rozwiązywały matematyczno-przyrodnicze zadania, odnajdywały "barwy przyrody", odgadywały gatunki drzew zdobiących park czy tworzyły własne wysypisko śmieci na bibule i zapisywały wnioski z niewłaściwej utylizacji śmieci. Pokonując kolejne przeszkody dotarły do ukrytego skarbu jakim były sadzonki roślin. Oczywiście każdy uczestnik mógł zabrać ze sobą do domu odnalezioną roślinkę. Pięć zwycięskich drużyn, które zdobyły największą ilość punktów zostało nagrodzonych atrakcyjnymi nagrodami m.in. odtwarzaczami mp4, kubkami termicznymi, akcesoriami rowerowymi, pendrivami oraz kartami pamięci.
Równolegle do Eko-podchodów odbywał się warsztat z art.-recyklingu. Uczestnicy w 2-osobowych zespołach wykonywali z materiałów odpadowych niezwykłe "małe dzieła sztuki". Wśród nich znalazła się sylwetka człowieka, robota a nawet psa. W trakcie zajęć z "Art-recyclingu" dzieci uczyły się wykorzystywać "odpady" do stworzenia "nowych" przedmiotów ozdobnych lub użytkowych. Spośród drużyn biorących udział w warsztatach jury wyłoniło zwycięskie drużyny (I, II i III miejsce oraz 2 wyróżnienia), które wykonały najciekawsze prace. Mali artyści otrzymali nagrody.
Imprezie towarzyszyła wystawa plakatów zachęcająca mieszkańców Dąbrowy Górniczej do selektywnej zbiorki odpadów. Szczególnie do serca mieszkańcy miasta powinni wziąć sobie jedno z haseł widniejących na plakatach: "Nie wrzucaj tak jak leci, segreguj śmieci".
Zabawa "Pokonaj śmieci a wygrasz zdrowie- czyli ekologia na co dzień" organizowana przez Stowarzyszenie SOPEL i Fundację Godne Życie była współfinansowana z środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

.
dodane 13.06.2013


20130608_C
Festyn z okazji Dnia Dziecka
Stowarzyszenie Dąbrowska Wspólnota Samorządowa

Dnia 08.06.2013 r. odbył się już po raz kolejny festyn z okazji Dnia Dziecka przy parafii M. M. Kolbego na osiedlu Mydlice organizowany przez Stowarzyszenie Dąbrowska Wspólnota Samorządowa. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Prezes Stowarzyszenia Dąbrowska Wspólnota Samorządowa Pan Edward Bober, który serdecznie przywitał przybyłych gości i zaprosił do wspólnej zabawy. W tym dniu dzieci miały do dyspozycji wiele atrakcji m. in. dmuchany zamek, gdzie mogły biegać przez cały czas trwania festynu, była także trampolina, która także cieszyła się dużym zainteresowaniem. Gdy już dzieci trochę się wyszalały mogły iść do specjalnie przygotowanego stanowiska gdzie miały możliwość uczetniczyć w zajęciach plastycznych lub mogły zostać pomalowane wdług swojego życzenia. Wiele emocji towarzyszyło dzieciakom podczas rozgrywania turnieju w piłkarzyki oraz bule. Z kolei miłą niespodziankę sprawili Nam funkcjonariusze Policji oraz pracownicy Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej,którzy przyjechali na festyn i przybliżyli dzieciom ich pracę. O tyle byliśmy miło zaskoczeni, że podjechali do Nas, aż dwoma radiowozami oraz czterema wozami strażackimi różnego typu. Dla mniejszych dzieci natomiast dużą atrakcją były przejażdżki konne, słodki poczęstunek oraz wiele innych atrakcji. Pomysłodawcami oraz organizatorami licznych quizów, konkursów oraz zabaw byli członkowie Stowarzyszenia oraz pracownicy Niepublicznego Przedszkola "Tęczowa Kraina" w Dąbrowie Górniczej, którzy byli współorganizatorami festynu.

.
dodane 12.06.2013


Klub Gazety Polskiej
Sala konferencyjna
przy Bazylice MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZA

Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

WSTĘP WOLNY


Spotkanie z Arturem Zawiszą - Wiceprezesem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych na temat:

"Marsz Niepodległości jako marsz ku Niepodległości"

Spotkanie odbędzie się W sobotę 15.06.2013 r. o godz. 16.00 w sali konferencyjnej przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej - ul. Królowej Jadwigi 17

Organizatorami spotkania są: Klub Gazety Polskiej
oraz Konserwatywny Klub "Opcji Na Prawo".

.
dodane 10.06.2013


Dąbrowa Samorządowa. Przyjdź, pomyśl, wygraj.

Jest Dąbrowa Rowerowa. Jest Dąbrowa Sportowa. Czas na Dąbrowę Samorządową! W Miejskim Centrum Informacji w C.H. Pogoria w Dąbrowie Górniczej trwa konkurs wiedzy obywatelskiej. Zgłoszenia składać można do 21 czerwca.

Fundacja Godne Życie wraz ze Śląską Fundacja Obywatelską "Lex Civis" organizuje dla mieszkańców miasta konkurs wiedzy obywatelskiej "Dąbrowa Samorządowa". Aby wziąć udział w zabawie należy w terminie do 21 czerwca przyjść do Miejskiego Centrum Informacji, wypełnić krótki test i wrzucić go do specjalnej urny.

Formularz konkursowy składa się z 4 pytań jednokrotnego wyboru na temat samorządu Dąbrowy Górniczej i jednego otwartego, w którym oceniane jest twórcze podejście uczestnika do tematu aktywności obywatelskiej. Jest jeden warunek. Trzeba go wypełnić na miejscu.

Mówi się, że każdy człowiek średnio 4 razy do roku wpada na pomysł, którego realizacja pozwoliłaby mu na zostanie milionerem. Celem konkursu obok rozpowszechniania wiedzy na temat Dąbrowy Górniczej i jej funkcjonowania jest zebranie i poddanie ocenie pomysłów mieszkańców na zwiększenie aktywności obywatelskiej w dębowym mieście. Najbardziej kreatywne z nich zostaną nagrodzone, a być może również zrealizowane.

Rozwiązanie konkursu odbędzie się 24 czerwca w Miejskim Centrum Informacji.

.
dodane 08.06.2013Wojciech Olejniczak nowym Prezesem Polskiego Związku Triathlonu

Polski Związek Triathlonu ( PZTri )
2013.06.08 - PL - WARSZAWA

Pragnę poinformować, że na dzisiejszym Walnym Zjedzie Delegatów Polskiego Związku Triathlonu w Warszawie nowym Prezesem został wybrany Wojciech Olejniczak. W nowych władzach zasiedli młodzi nowi członkowie zarządu, którzy będą kierować Związkiem przez następne 4 lata. Ponieważ pan Olejniczak był popierany przez naszego klubowego delegata liczymy na wizytę" Nowego Prezesa" w tak silnym ośrodku triathlonu jakim jest Dąbrowa Górnicza. Szykują się duże zmiany organizacyjne. Liczymy, że Nasz klub otrzyma obecnie większe wsparcie z warszawskiej centrali.


www.triathlon.strefa.pl

.
dodane 07.06.2013
Bajki p. Zb. Podrazy o wodzie
Kategorie: Aktualności | Czerwiec 7, 2013

Wciąż czekam na jakieś konkretne odpowiedzi na mój Apel (wystosowany do władz miasta wraz z kol. D. Kmiotkiem) o dywersyfikację dostaw wody dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Jest to nieodzowne dla demonopolizacji biznesu niemiecko-polskiej spółki PWiK sp. z o.o. Dajmy adresatom jeszcze czas na zajęcie stanowiska. Co prawda Zarząd PWiK sp. z o.o. i jej Rada Nadzorcza (z doradcą p. prezydenta Zb. Podrazy p. R. Koćmą na czele) może być dłuższy czas w szoku czytając nasz Apel, ale reszta adresatów, tzn. Rada Miejska, p. prezydent Zb. Podraza i Parlamentarzyści z Zagłębia Dąbrowskiego powinni coś wymyśleć. Można od razu założyć, że ich to przerasta, ale nie bądźmy nerwowi i pesymistami.

Tymczasem obrońcy niemiecko-polskiej firmy PWiK sp. z o.o. w działaniu! Pan prezes A. Malinowski (PWiK sp. z o.o.) zaskarżył uchwałę Rady Miasta o nie przyjęciu tymczasowo podwyższonego taryfikatora cen (za wodę i odpr. ścieków) do Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Tu nie ma się co dziwić, walczy o utrzymanie stanowiska i płacy, która spokojnie pozwoli mu regulować nowe wyższe ceny za wodę i odpr. ścieków.

Ale, co robi p. prezydent Zb. Podraza (skrajna lewica SLD), podobno prezydent, że sparafrazuję pewne powiedzenie: wszystkich mieszkańców? Pan prezydent Zb. Podraza robi to samo co prezes A. Malinowski! Dam przykład.

Radna E. Kmiecik-Kawecka (sympatyzująca z PIS) złożyła interpelację, w której zażądała przedstawienia kalkulacji na wycenę 1 m3 wody dla mieszkańców Trzebiesławic (wynosi ona 6,29 zł za 1 m3). A za miedzą, w sąsiednim Siewierzu cena wody, nota bene z tego samego ujęcia (TR 3), wynosi 3,94 zł/m3!!!

"[...] a gmina Siewierz zapewne dokonuje opłaty za zlokalizowanie studni na terenie Dąbrowy Górniczej - Trzebiesławice, z której korzystają również mieszkańcy Siewierza. [...]" (??? - przyp. mój).
....WIĘCEJ >

.
dodane 06.06.2013
Expo Silesia.


Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


Zagłębie sztuki, sztuka Zagłębia.
Przed nami Art Passion Festival

Ponad 100 artystów z Polski, Francji, Węgier i Ukrainy zaprezentuje przeszło 500 obrazów, rzeźb, haftów i fotografii podczas I Zagłębiowskiego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki "Art Passion Festival".

Organizowany przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego festiwal skupiony będzie wokół artystów nieprofesjonalnych, dla których sztuka nie jest zawodem, lecz pasją.

- Tworzący sztukę nieprofesjonalną artyści to ludzie w różnym wieku, od studentów do emerytów, zajmujący się rożnymi gałęziami sztuk plastycznych. Tym, co ich łączy, jest głębokie zaangażowanie emocjonalne w działalność artystyczną, mimo braku wykształcenia w tym kierunku - wyjaśnia Teresa Orłowska, dyrektor festiwalu.

Otwarcie festiwalu odbędzie się 26 czerwca o godzinie 11 w Centrum Targowo - Konferencyjnym ExpoSilesia w Sosnowcu. Wystawa będzie pierwszą o tak dużym zasięgu prezentacją prac twórców z terenu Zagłębia. Do udziału zaproszono też artystów z innych części Polski oraz z zagranicy. Przy współpracy z miastami partnerskimi miast Zagłębia. Swoje prace pokażą między innymi Wojciech Skórka, Irena Wilkosińska, Ewa Moneta, Maria Francuz i Teresa Wiekiera.

- Od lat wiele osób dyskutowało o potrzebie zorganizowania zagłębiowskiego festiwalu kultury. I teraz ta idea wreszcie się ziści - mówi Teresa Orłowska. - Art Passion Festival będzie promocją zarówno twórców, jak i kultury regionu zagłębiowskiego w zderzeniu ze sztuką ogólnokrajową i międzynarodową.

Do organizatorów już napływają pierwsze dzieła - do udziału w festiwalu zakwalifikowało się ponad 200 obrazów, 45 haftów artystycznych, 40 fotografii i kilkanaście rzeźb. W każdej z tych kategorii zostanie przyznane Grand Prix. O wygranej zadecyduje jury złożone z kadry naukowej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, pod przewodnictwem profesora Janusza Karbowniczka.

Od 1 do 31 lipca prace oglądać będzie można w czterech zagłębiowskich muzeach - muzeum w Sosnowcu, dąbrowskiej Sztygarce, muzeum Zagłębia w Będzinie oraz muzeum Saturna w Czeladzi. Otwarcie Art Passion Festival uświetni występ orkiestry dętej z Dąbrowy Górniczej oraz zespołu ludowego Gołowianie. Wszyscy goście będą mogli też wziąć udział w degustacji potraw regionalnych.

Honorowy patronat nad festiwalem sprawują władze miast zagłębiowskich oraz starosta powiatu będzińskiego. Patronat medialny objęły Radio Katowice i TVP Katowice

Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego jest działającą ponad ćwierć wieku lokalną organizacją non-profit skupiającą obecnie ponad 80 twórców zagłębiowskich. Co ciekawe, STKZD w ostatnich latach rośnie w siłę - na przestrzeni 2012 roku stowarzyszenie zasiliło około dwudziestu nowych członków.

***

Komitet organizacyjny "Art Passion Festival" tworzą:
Teresa Orłowska - dyrektor festiwalu,
Bożena Związek, Irena Wiltosińska, Teresa Wiekiera, Andrzej Musiał - członkowie biura
Krzysztof Macha - rzecznik prasowy festiwalu.

Bieżące informacje o organizowanej imprezie można znaleźć na stronie www STKZD pod adresem : http://www.tworcy.zaglebiedabrowskie.org/weblinks.php .

Kontakt do organizatorów: Adres email: - artpassionfestival@wp.pl, stowarzyszenie_tkzd@op.pl
Tel. - +48 795 422 561
Rzecznik prasowy : + 48 512 229 437

.
dodane 06.06.2013


20130601_D
Międzynarodowy mecz bokserski
CSW Fight-Boxing Dąbrowa Górnicza
vs
Energy Amstetten (Austria)

zakończył się wynikiem 14:2 dla Fight - Boxingu.

Mecz odbył się w sobotę 01.06. 2013. o godzinie 16.00 w hali sportowej "Centrum" Początkowo planowano rozegrać go w plenerze, przy okazji wielu imprez organizowanych przez Urząd Miasta z okazji obchodów Dni Dąbrowy Górniczej, ale ze względu na brak odpowiedniej pogody odbył się w hali.

W meczu wzięli udział zawodnicy czterech grup wiekowych : młodzik, kadet , junior, senior. Rozegrano 11 walk w tym 8 walk meczowych i trzy towarzyskie.

Wynik meczu, chociaż wysoki 14:2 i wskazywałby, że walki toczone były jednostronnie, jednak należy podkreślić, że walki były bardzo zacięte i mogły zakończyć się werdyktem, zarówno w jedną jak i w drugą stronę.

Zestawienie walk i wyniki:

54kg/ młodzik/ Benko Benedek - Nowok Dawid (2: rem Benko)
54 kg/kadet/ Laskaj Martin - Wyciszkiewicz Kordian/(0:3)
57 kg/kadet/ Bagajew Musa - Kubziakowski Krzysztof( 0:3)
69 kg/kadet/ Laskaj Getoar - Szlęk Maciej (RSC II Szlęk)
75 kg/ junior/ Magomadov Shamil - Prębski Igor ( 0:3)
69 kg/ senior/ W?gerArnold - Wybraniec Kamil (0:3)
69 kg/senior/ Hinterlechner Cristoph - Stuchlik Sebastian ( AB II Stuchlik)
91 kg /senior/Schmutz Herald - Lesiak Marcin (2: rem Lesiak)
Walki towarzyskie
62 kg/ Szczepaniak Łukasz/Fight Boxing/ - Kasiak Gracjan/ Górnik Sosnowiec/ (3:0)
60 kg/Musiał Grzegorz/Fight Boxing/ - Kopański Krystian/ 06 Kleofas Katowice/ (RSC II Musiał)
63 kg Przepiórzyński Alan / Fight Boxing/ - Kucek Tomasz/Górnik Sosnowiec/ (0:3)

Najlepszym zawodnikiem w drużynie polskiej został uznany Maciej Szlęk, w drużynie austriackiej Schmutz Herald.

link z relacji TVP Katowic

.
dodane 05.06.2013Biblioteka Akademicka WSB oraz Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy zapraszają na spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem.

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
ul. Cieplaka 1c ; DĄBROWA GÓRNICZA
13 czerwiec 2013 godzina 17.00

Waldemar Cichoń, autor książek dla dzieci "Cukierku, ty łobuzie!", "Nie martw się, Cukierku"

Zapraszamy na spotkanie autorskie, podczas którego nasz Gość czytać będzie opowiadania z najnowszej części cyklu o Cukierku (która jeszcze pachnie farbą drukarską i dopiero za kilka tygodni znaleźć ją będzie można w drukarni).
Będzie okazja do zadawania pytań, zdobycia autografu autora, poznania jego twórczości. Liczba miejsc jest ograniczona - prosimy o rezerwację miejsca.

Kontakt: dud@wsb.edu.pl

Anna Suchecka
Asystent Dokumentacji i Informacji Naukowej
Biblioteka Główna Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej

.
dodane 05.06.2013


20130601_C
Najmłodsi studenci odebrali dyplomy!

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
ul. Cieplaka 1c ; DĄBROWA GÓRNICZA

"Wakacje młodych odkrywców - ukryty skarb w Dąbrowie Górniczej" - oto temat wykładu, który w sobotę 1 czerwca dla studentów Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego wygłosił Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza - p. Zbigniew Podraza. Do listy skarbów w Dąbrowie Górniczej, takich jak Górka Gołonowska, Pustynia Błędowska czy jeziora Pogoria, zaliczyć trzeba także samych studentów DUD, którzy pomimo niewielu lat z prawdziwą radością odkrywają świat i zgłębiają jego tajemnice, do czego inspiruje ich m.in. Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy.

W tegorocznej uroczystości zakończenia roku akademickiego w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym udział wzięło pand 150 młodych studentów wraz z rodzicami i rodzeństwem. Uroczystość zorganizowano w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Podczas wykładu, który przygotował Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza wszyscy goście mogli się dowiedzieć, jakie skarby kryją się w Dąbrowie Górniczej i jak wykorzystać tą wiedzę planując tegoroczne wakacje.

Po wykładzie absolwenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego otrzymali pamiątkowe dyplomy ukończenia kolejnego roku nauki w DUD, które wręczyli im Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej - prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz oraz Prezydent Dąbrowy Górniczej. W tegorocznej edycji DUD uczestniczyło dokładnie 301 dzieci w wieku 6-12 lat.

"Podczas uroczystości dyplomy wręczyliśmy absolwentom pierwszego, drugiego, trzeciego, a nawet czwartego roku w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym" - informuje Anna Giertler z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Koordynator DUD. "Choć sama idea zakłada możliwość kontynuowania nauki tylko przez trzy lata, spora grupa naszych studentów deklaruje chęć uczęszczania na zajęcia nawet dłużej. To dla nas największa motywacja, aby przygotowywać coraz to ciekawsze zajęcia, z nowych tematów, w nowej formie oraz oferować dodatkowe, niestandardowe możliwości zgłębiania wiedzy i zainteresowań" - dodaje.

W roku akademickim 2013/2014 w ramach Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego zorganizowana zostanie m.in. I Naukowa Konferencja Dzieci i Młodzieży, w ramach której młodzi studenci, ramię w ramię z pracownikami akademickimi, opracowywać będą prace naukowe, które zaprezentują przed swoimi rówieśnikami. Jest to rozwinięcie zapoczątkowanej w ubiegłym roku Akademii Młodego Wykładowcy DUD. Oczywiście nie zabraknie też nowych fascynujących i interdyscyplinarnych wykładów oraz zjawiskowych warsztatów fizyczno-chemicznych, anatomicznych, kulturoznawczych, programistycznych, artystycznych i astronomicznych. "Zupełnie nowa oferta programowa na pewno zapewni dzieciom wiele okazji do niezwykłych spotkań ze światem nauki" - zapewnia Anna Giertler z Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego.

Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy to inicjatywa realizowana od 6 lat przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza, pod patronatem Prezydentem Miasta. Więcej informacji o Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym można znaleźć na stronie www.dud.edu.pl oraz uzyskać u koordynatora projektu (mgr Anna Giertler, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, tel. 32 295 93 15, e-mail: dud@wsb.edu.pl). Zapisy na kolejny rok akademicki już ruszyły.

Uniwersytety Dziecięce Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej działają także w Cieszynie, Żywcu, Łazach i Świętochłowicach. Partnerski Uniwersytet Juniora działa też w Olkuszu. WSB prowadzi również Uniwersytet Młodzieżowy (dla gimnazjalistów) oraz Uniwersytety Trzeciego Wieku (Dąbrowa Górnicza, Czeladź, Wojkowice, Ogrodzieniec).

Anna Giertler
Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
Koordynator Uniwersytetów Dziecięcych WSB

.
dodane 05.06.2013


Darmowe porady specjalistów
w Miejskim Centrum Informacji.

Miejskie Centrum Informacji oferuje mieszkańcom Dąbrowy Górniczej skorzystanie z bezpłatnych porad prawnika, psychologa, Rzecznika Praw Konsumenta i innych specjalistów. Przedstawiamy czerwcowy harmonogram dyżurów doradców.

Punkt informacyjny usytuowany w C.H. Pogoria to nie tylko miejsce, w którym uzyskać można wszelkie wiadomości na temat miasta. Prowadzone przez Fundację Godne Życie MCI wychodzi naprzeciw oczekiwaniom dąbrowian oferując możliwość darmowych konsultacji ze specjalistami z różnych dziedzin.
W miesiącu czerwcu będą to:

7 .06. godz. 14:00-15:30 Rzecznik Praw Konsumenta
8 .06. godz. 12:00-18:00 doradca zawodowy
11.06. godz. 16:00-18:00 doradca ds. niepełnosprawności
13 .06. godz.14:00-17:00 pracownik socjalny
14 czerw. godz.12:00-15:00 psycholog
18.06.. godz.16:00-18:00 doradca ds. niepełnosprawności
28 .06. godz.15:30 - 17:30 prawnik

Skorzystanie z powyższych porad obywa się bez zapisów.
Szczegółowe informacje można uzyskać drogą mailową lub telefonicznie: e-mail: info@dabrowa-gornicza.pl, info@fundacjagodnezycie.eu lub pod numerem tel. 32 725 66 61
Osoby pragnące skorzystać z bezpłatnej porady prawnej w innym terminie niż podany powyżej informujemy, że to nie jest jedyna okazja. Prawnika spotkać można także w Dąbrowskiej Poradni Prawnej prowadzonej przez Fundację Godne Życie.
Porady udzielane są w czwartki od 15:30 - 18:30 w budynku ZHP przy ul. Królowej Jadwigi 8 oraz w piątki od godz. 16.00 do 18.00 w Domu Kultury przy ul. Chemicznej 2 w Ząbkowicach. Do Poradni Prawnych obowiązują zapisy. Zapisy dokonywane są na tydzień przed planowaną wizytą telefonicznie pod numerem Tel. 511-983-448 lub przez kontakt osobisty w placówce Fundacji Godne Życie przy ul. Kr. Jadwigi 8

.
dodane 05.06.2013
Zmiana terminu eko-zabawy dla dzieci.

Organizowane przez Stowarzyszenie SOPEL we współpracy z Fundacją Godne Życie w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej eko-zajęcia dla dzieci z klas od IV-VI pt. "Pokonaj śmieci a wygrasz zdrowie- czyli ekologia na co dzień" zostały przeniesione z dnia 5 czerwca na 11 czerwca 2013.

Deszczowa aura panująca w drugiego Dnia Dąbrowy Górniczej nie przeszkodziła we wspólnej europejskiej zabawie w punkcie aktywności obywatelskiej.
Zaproszone miasta partnerskie i zaprzyjaźnione z Dąbrowa Górniczą Medias i Campulung Moldovenesc z Rumunii, Castell Umberto ze słonecznych Włoch, czeska Studenka oraz Lwów i Czerniowce z Ukrainy wraz z dąbrowskimi organizacjami pozarządowymi przygotowały dla mieszkańców miasta mnóstwo atrakcji.
Fundacja Godne Życie zorganizowała tradycyjną już Olimpiadę Sportów Niecodziennych. W ramach sportowej zabawy obyły się takie konkurencje jak: łowienie rybek na czas, budowanie jak najwyższej wieży z klocków, przebieranie fasoli oraz rzut żołędziem do dziupli. Ta ostatnia, symbolicznie związana z dębową tradycją miasta cieszyła się największym zainteresowaniem i entuzjazmem uczestników. Znana dąbrowianom od ponad 7 lat konkurencja, dla zagranicznych gości była całkowitą nowością. Najlepsi sportowcy w tych nietypowych dziedzinach otrzymali ufundowane przez Fundację Godne Życie nagrody rzeczowe.
Podczas tak barwnego multikulturowego spotkania nie mogło zabraknąć tego, co jest wspólne dla mieszkańców każdego z miast: edukacji ekologicznej i profilaktyki zdrowotnej. Dlatego Stowarzyszenie "Ziemia i My" zapraszało uczestników do udziału w interesujących warsztatach ekologicznych, a pielęgniarka ze Stowarzyszenia Kobieta Liderem Świata mierzyła poziom cukru we krwi i ciśnienie.
Ponadto Pani Małgorzata Wawrzyńczak z Fundacji Godne Życie prowadziła warsztaty tworzenia ozdobnych kwiatów metodą bibułkarską. Tworzone przez uczestników zajęć przepiękne różnobarwne różyczki układane były we flagi państw, z których pochodzili europejscy goście.
Bardzo się cieszymy, że mogliśmy włożyć swój własny wkład w urozmaicanie atrakcji w ramach Dni Dąbrowy Górniczej. Należy pokazywać nie tylko gościom, ale i mieszkańcom, że nasze miasto jest aktywne obywatelsko oraz, że warto podejmować wspólne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej. Nie trzeba wiele, by zorganizować coś dla innych. Odrobina kreatywnego myślenia i chęć działania. - mówi wiceprezes Fundacji Godne Życie, Łukasz Kolber.
Całość odbywała się w skocznej oprawie muzycznej przygotowanej dla mieszkańców miasta i zagranicznych gości przez Fundację Godne Życie. Repertuar muzyczny składał się z utworów pochodzących z krajów, z których przyjechali przedstawiciele miast. Wszyscy bawili się przy piosence Heleny Vondrackovej Dluha Noc, Francesco Napoli- Balla Balla, Rumuńskiego zespołu Activ i piosenek z ukraińskiego repertuaru Eney i Czeremszyna.
Atrakcje w Punkcie Aktywności Obywatelskiej były doskonałą okazją do rodzinnego i aktywnego spędzenia Dania Dziecka czy po prostu wolnego popołudnia dla osób w każdym wieku.

.
dodane 04.06.2013

Serdecznie zapraszam na spotkanie z Romanem Konikiem i promocję jego książki "Znamię na potylicy - biografia rotmistrza Witolda Pileckiego"

które odbędzie się 7 czerwca (piątek) o godzinie 17:30 w sali konferencyjnej przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej - ul. Królowej Jadwigi 17

Jedną z największych postaci pierwszej połowy XX wieku w Polsce był niewątpliwie Witold Pilecki. Choć po 1989 roku formalnie został przypomniany (bo już wolno o nim mówić i pisać), to tak naprawdę istnieje w zbiorowej pamięci Polaków w bardzo niewielkim zakresie.

Rotmistrz Witold Pilecki - bohater wojny polsko- bolszewickiej, żołnierz kampanii Wrześniowej, konspirator i działacz polski podziemnej, świadek wydarzeń w KL Auschwitz (gdzie zgłosił się na ochotnika) i twórca obozowego ruchu oporu, powstańca warszawskiego, uczestnik walk II Korpusu Polskiego we Włoszech i twórca (na rozkaz Władysława Andersa) powojennej siatki wywiadowczej w Polsce.

Aresztowany przez komunistów, okrutnie torturowany, zastaje w wyniku tzw. "sądowego mordu" skazany na karę śmierci i zabity strzałem w tył głowy. To właśnie o nim i jego burzliwym, pełnym poświęceń i trudnych wyborów życiu traktuje książka Romana Konika zatytułowana "Znamię na potylicy". To wstrząsająca opowieść o dramacie człowieka wpisanego w swój czas i tragedię całego pokolenia. O niezłomności, harcie ducha, walce o ideały, wierze w słuszność podejmowanych działań, ponadczasowe ideały, oficerskim honorze i człowieczeństwie. To poruszające świadectwo życia wybitnego i nietuzinkowego człowieka oraz lekcja patriotyzmu która przyda się nam wszystkim.

Witold Pilecki - do końca wierny człowiek honoru:
http://www.pch24.pl/witold-pilecki..,

Organizatorami spotkania są: Klub Gazety Polskiej oraz Konserwatywny Klub Opcji Na Prawo.

Robert Warwas

.
dodane 03.06.2013

Wyjątkowy pokaz mody w Villa Moda

Dzisiaj (poniedzialek) o godz. 19 zapraszamy do restauracji Villa Moda przy ul. Kościuszki na pokaz mody ukraińskiej projektantki Svitłany Krachillo. Wstęp wolny.

Svitłana Krachillo - projektantka, autorka kostiumów i scenografii, dizajnerka.
Ukończyła Akademię Sztuki Użytkowej i Wzornictwa Przemysłowego w St. Petersburgu w Rosji. Finezyjnie łączy folklor ze współczesnymi trendami i wymaganiami mody, co z pewnością ucieszy wielbicieli oryginalnych stylizacji. Są bajecznie kolorowe, z finezyjnie i przemyślnie połączonych tkanin, z różnorodnymi dodatkami, a nawet nakryciami głowy. Przygotowane specjalnie na pokaz w Dąbrowie Górniczej.

Autorskie kolekcje odzieży Svitłany prezentować będą finalistki Konkursu Miss Śląska i Zagłębia. Pokaz mody odbędzie się w ramach realizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej i Fundację "Godne Życie" w Dąbrowie Górniczej projektu "Mistrzowskie drogi, uczniowskie ścieżki".

Patronat nad projektem realizowanym w Polsce i na Ukrainie objęli: konsul generalny RP na Ukrainie, prezydent Dąbrowy Górniczej i marszałek województwa śląskiego.

Lucyna Stępniewska
Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej

.
dodane 03.06.2013


20130601_HEuropejski Punkt Aktywności Obywatelskiej
na wesoło.

1 czerwca 2013 r. w ramach Dni DG w Parku Hallera działał Punkt Aktywności Obywatelskiej. Fundacja Godne Życie wraz z innymi dąbrowskimi NGO'sami gościły zagranicznych przedstawicieli miast partnerskich i zaprzyjaźnionych z Dąbrową Górnicza. Było kolorowo, pozarządowo i międzynarodowo.

Deszczowa aura panująca w drugiego Dnia Dąbrowy Górniczej nie przeszkodziła we wspólnej europejskiej zabawie w punkcie aktywności obywatelskiej.
Zaproszone miasta partnerskie i zaprzyjaźnione z Dąbrowa Górniczą Medias i Campulung Moldovenesc z Rumunii, Castell Umberto ze słonecznych Włoch, czeska Studenka oraz Lwów i Czerniowce z Ukrainy wraz z dąbrowskimi organizacjami pozarządowymi przygotowały dla mieszkańców miasta mnóstwo atrakcji.
Fundacja Godne Życie zorganizowała tradycyjną już Olimpiadę Sportów Niecodziennych. W ramach sportowej zabawy obyły się takie konkurencje jak: łowienie rybek na czas, budowanie jak najwyższej wieży z klocków, przebieranie fasoli oraz rzut żołędziem do dziupli. Ta ostatnia, symbolicznie związana z dębową tradycją miasta cieszyła się największym zainteresowaniem i entuzjazmem uczestników. Znana dąbrowianom od ponad 7 lat konkurencja, dla zagranicznych gości była całkowitą nowością. Najlepsi sportowcy w tych nietypowych dziedzinach otrzymali ufundowane przez Fundację Godne Życie nagrody rzeczowe.
Podczas tak barwnego multikulturowego spotkania nie mogło zabraknąć tego, co jest wspólne dla mieszkańców każdego z miast: edukacji ekologicznej i profilaktyki zdrowotnej. Dlatego Stowarzyszenie "Ziemia i My" zapraszało uczestników do udziału w interesujących warsztatach ekologicznych, a pielęgniarka ze Stowarzyszenia Kobieta Liderem Świata mierzyła poziom cukru we krwi i ciśnienie.
Ponadto Pani Małgorzata Wawrzyńczak z Fundacji Godne Życie prowadziła warsztaty tworzenia ozdobnych kwiatów metodą bibułkarską. Tworzone przez uczestników zajęć przepiękne różnobarwne różyczki układane były we flagi państw, z których pochodzili europejscy goście.
Bardzo się cieszymy, że mogliśmy włożyć swój własny wkład w urozmaicanie atrakcji w ramach Dni Dąbrowy Górniczej. Należy pokazywać nie tylko gościom, ale i mieszkańcom, że nasze miasto jest aktywne obywatelsko oraz, że warto podejmować wspólne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej. Nie trzeba wiele, by zorganizować coś dla innych. Odrobina kreatywnego myślenia i chęć działania. - mówi wiceprezes Fundacji Godne Życie, Łukasz Kolber.
Całość odbywała się w skocznej oprawie muzycznej przygotowanej dla mieszkańców miasta i zagranicznych gości przez Fundację Godne Życie. Repertuar muzyczny składał się z utworów pochodzących z krajów, z których przyjechali przedstawiciele miast. Wszyscy bawili się przy piosence Heleny Vondrackovej Dluha Noc, Francesco Napoli- Balla Balla, Rumuńskiego zespołu Activ i piosenek z ukraińskiego repertuaru Eney i Czeremszyna.
Atrakcje w Punkcie Aktywności Obywatelskiej były doskonałą okazją do rodzinnego i aktywnego spędzenia Dania Dziecka czy po prostu wolnego popołudnia dla osób w każdym wieku.