-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2013 KWIECIEŃ
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ
.
dodane 30.04.2013


Skorzystaj z bezpłatnych porad specjalistów w MCI

Miejskie Centrum Informacji w nowej odsłonie poza dotychczasową działalnością oferuje bezpłatne spotkania ze specjalistami. Prawnik, doradca obywatelski, psycholog, doradca zawodowy. Kogo będzie można spotkać w MCI w najbliższym czasie?

Usytuowane w C.H. Pogoria Miejskie Centrum Informacji służy aktywnie radą mieszkańcom miasta. W maju specjaliści na zainteresowanych czekać będą w następujących dniach:

" doradca ds. niepełnosprawności - 7 maja, godz. 16.00-18.00
" psycholog - 10 maja, godz. 13.00-15.00,
" pracownik socjalny - 16 maja, godz. 12.00-17.00,
" doradca zawodowy - 18 maja, godz. 14.00-18.00,
" doradca obywatelski - 20 maja, godz. 15.00-18.00,
" doradca ds. niepełnosprawności - 28 maja, godz. 16.00-18.00
" prawnik - 31 maja, godz. 15:30 - 17:30

Skorzystanie z powyższych porad obywa się bez zapisów.
Szczegółowe informacje można uzyskać drogą mailową lub telefonicznie:
e-mail: info@dabrowa-gornicza.pl, info@fundacjagodnezycie.eu
tel. 32 725 66 61

Miejskie Centrum Informacji to nie jedyne miejsce, w którym można zasięgnąć bezpłatnej porady prawnej. Spotkać prawnika można także w Dąbrowskiej Poradni Prawnej prowadzonej przez Fundację Godne Życie.
Początkowo istniał jedynie jeden punkt porad prawnych w Ząbkowicach, który został utworzony z inicjatywy wiceprezesa Fundacji, Łukasza Kolbera 5 lat temu. Obecnie wyewoluował on i zamienił się w Dąbrowską Poradnię Prawną.
Porady udzielane są w czwartki od 15:30 - 18:30 w budynku ZHP przy ul. Królowej Jadwigi 8 oraz w piątki od godz. 16.00 do 18.00 w Domu Kultury przy ul. Chemicznej 2 w Ząbkowicach.
Do Poradni Prawnych obowiązują zapisy. Zapisy dokonywane są na tydzień przed planowaną wizytą telefonicznie pod numerem Tel. 511-983-448 lub przez kontakt osobisty w placówce Fundacji Godne Życie przy ul. Kr. Jadwigi 8
Na spotkanie z prawnikiem warto zabrać ze sobą dokumenty, dotyczące sprawy, o którą chcemy zapytać. Prawnik poradzi m.in. w zakresie prawa rodzinnego, prawa pracy, spraw mieszkaniowych, spadkowych i finansowych, karnych i innych.

.
dodane 29.04.2013
Biblioteka Główna MBP


Odjazdowy Bibliotekarz!

Jesteś miłośnikiem dwóch kółek? A może masz bzika na punkcie czytania? Pasję do książek i roweru już niebawem możesz połączyć! Wystarczy, że przyłączysz się do pierwszego dąbrowskiego rajdu rowerowego pod hasłem "Odjazdowy Bibliotekarz".

Podejmij wyzwanie! Nie siedź bezczynnie w niedzielne popołudnie! Weź ze sobą dzieci, namów sąsiadów, zaproś znajomych. Załóż coś w kolorze dojrzałej pomarańczy i przynieś swoje "wyczytane" książki na wymianę. Dobra zabawa gwarantowana!
Rodzinny rajd rowerowy czytelników, bibliotekarzy oraz wszystkich sympatyków czytania i rowerów odbędzie się już 12 maja. Startujemy o godz. 15.00 spod dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25), by po przejechaniu ok. 10-kilometrowej trasy finiszować w Centrum Sportów Letnich i Wodnych Pogoria w Parku Zielona (ul. Letnia 9).
W programie imprezy m.in. konkurencje sportowe, zabawy dla dzieci, quizy, konkursy z nagrodami, kiermasz książek, grill i spotkanie z rowerowym pisarzem - Pawłem Beręsewiczem, który będzie aktywnym uczestnikiem rajdu.
Udział w rajdzie jest bezpłatny. Dla uczestników akcji przewidziano kamizelki odblaskowe i gadżety. Szczegółowe informacje oraz trasa "Odjazdowego Bibliotekarza" na stronie internetowej www.biblioteka-dg.pl.
Akcja Odjazdowy Bibliotekarz jest przedsięwzięciem ogólnopolskim, którego koordynatorami są: bibliosfera.org, Fundacja Normalne Miasto Fenomen i Stowarzyszenie smartness. Sponsorami akcji są m.in. Elibron Sp. z o.o. i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Dąbrowski rajd rowerowy organizowany jest w ramach Tygodnia Bibliotek przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Partnerami i sponsorami przedsięwzięcia są: Stowarzyszenie Rowerowa Dąbrowa, Centrum Sportu i Rekreacji, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach, Hotel "Malta" w Dąbrowie Górniczej.

.
dodane 26.04.2013
Dębowy Maj Festiwal

Zapraszamy na Dębowy Maj Festiwal, który odbędzie się od 1 do 5 maja 2013 roku w Parku Zielona oraz przy zbiorniku wodnym Pogoria III.
Szczegóły na oficjalnej stronie imprezy www.debowymaj.pl oraz na oficjalnym profilu na Facebook'u facebook.com/debowymajfestiwal

.
dodane 26.04.2013

Łączy nas książka... Odjazdowy Tydzień z Biblioteką!

Lubisz czytać? Spędzasz długie godziny w bibliotece? A może wolisz ruch na świeżym powietrzu? Bez względu na to czy jesteś miłośnikiem literatury, sztuki, teatru, fotografii czy sportu - weź udział w obchodach Tygodnia Bibliotek! Do wspólnej zabawy zapraszamy nie tylko zadeklarowane mole książkowe!

W dniach 8-15 maja 2013 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej kolejny raz włącza się w obchody Tygodnia Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek, którego inicjatorem jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Tegorocznym hasłem akcji jest "Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych", bowiem biblioteka staje się miejscem inspiracji i realizacji wielu niezwykłych pomysłów na promowanie literatury i zachęcanie do sięgania po książki każdego odbiorcę, bez względu na wykształcenie, wiek czy światopogląd.
W programie dąbrowskiego Tygodnia Bibliotek znajdą się m.in. spotkania autorskie, warsztaty plastyczne, literackie i edukacyjne, konkursy, wystawy, kiermasz książek używanych oraz rodzinny rajd rowerowy.
Już 8 maja czytelnicy dąbrowskiej książnicy będą mieli okazję spotkać się z najpopularniejszą autorką literatury obyczajowej w Polsce - Katarzyną Grocholą. Spotkanie z pisarką odbędzie się o godz. 17.00 w sali audiowizualnej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25).
Gościem kolejnego spotkania autorskiego będzie Anna Janko - poetka, pisarka, felietonistka i krytyk literacki, laureatka wielu wyróżnień i nagród literackich, m.in. nagrody literackiej Nike 2001. Spotkanie z autorką "Dziewczyny z zapałkami" odbędzie się 15 maja o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej.
Dąbrowska książnica nie zapomina także o swoich najmłodszych czytelnikach, którzy 10 maja spotkają się z Rafałem Witkiem - autorem powieści, wierszy i słuchowisk radiowych (m.in. Plaża tajemnic, Wiersze dla niegrzecznych dzieci, Dzieciaki kontra FOBIA, Maja na tropie jaja). Pisarz spotka się z dziećmi o godz. 10.00 (Filia nr 4 MBP, ul. Reymonta 14) i o godz. 12.00 (Biblioteka Główna, ul. T. Kościuszki 25).

Podczas Tygodnia Bibliotek na najmłodszych czekać będą także zajęcia artystyczne pod nazwą "Warsztaty Sówki - Mądrej Główki" (8 maja, godz. 16.00), warsztaty fotografii otworkowej (9 maja, godz. 16.00), "Moje własne Kamishi" - warsztaty teatrzyku obrazkowego (15 maja, godz. 16.00). Zapisy pod nr tel. 32 262 49 14.
W Bibliotece Głównej realizowane będą również zajęcia dla dorosłych: warsztaty artystyczne "Decoupage" (14 maja, godz. 16.00) oraz warsztaty kreatywności "Zostań guru samodoskonalenia" (13 maja, godz. 13.00). Zapisy pod nr tel. 32 639 03 01.
W ramach akcji 10 maja zorganizowany będzie "Dzień w CH Pogoria" przy Miejskim Centrum Informacyjnym, gdzie od godz. 14.00 odbywać się będą warsztaty dla dzieci i konkursy z nagrodami. Będzie to również okazja, by obejrzeć ciekawe zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej.
W programie projektu nie zabraknie także propozycji aktywnego spędzania wolnego czasu. W niedzielę, 12 maja, odbędzie się rodzinny rajd rowerowy bibliotekarzy, czytelników oraz sympatyków czytania i rowerów. Do udziału w przedsięwzięciu pod hasłem "Odjazdowy Bibliotekarz" zapraszamy wszystkich miłośników książek i zapalonych cyklistów! Startujemy o godz. 15.00 spod dąbrowskiej Biblioteki Głównej!
Już na mecie w Centrum Sportów Letnich (Park Zielona) ok. godz. 16.00 odbędzie się spotkanie z autorem książek dla dzieci i młodzieży - Pawłem Beręsewiczem. Pisarz, będący honorowym uczestnikiem rajdu, opowie m.in. o swojej rowerowej pasji i związanej z nią twórczości. Wszyscy uczestnicy "Odjazdowego Bibliotekarza" mogą liczyć na liczne atrakcje: zawody sportowe, konkursy z nagrodami, kiermasz książek i wspólne grillowanie.
W ramach Tygodnia Bibliotek w przestrzeni miejskiej realizowany będzie także projekt "Słowa na bruku". Akcja malowania cytatów literackich na chodnikach i w alejkach parkowych organizowana będzie przez cały tydzień - od 8 do 15 maja.
Wszyscy czytelnicy będą mogli w tym czasie wziąć udział w "Giełdzie książek przeczytanych" - kiermaszu książek organizowanym w holu Biblioteki Głównej w godzinach otwarcia biblioteki.
Przedsięwzięciu towarzyszyć będzie wystawa "Pasjonujący Bibliotekarz", prezentująca portrety ludzi z pasją- na co dzień pracowników dąbrowskiej MBP. Ekspozycję złożoną z fotografii autorstwa Adrianny Pohl-Gasidło będzie można oglądać w Galerii Klubowej i holu Biblioteki Głównej do końca maja.

Organizatorem akcji jest Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Partnerami i sponsorami przedsięwzięcia są: Stowarzyszenie Rowerowa Dąbrowa, Centrum Sportu i Rekreacji, Zespół Szkół Plastycznych im. T. Kantora w Dąbrowie Górniczej, Akademia Mamy i Dziecka "Educado", Inkubator Społecznej Przedsiębiorczości w Dąbrowie Górniczej, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach, Hotel "Malta" w Dąbrowie Górniczej.
Akcja Odjazdowy Bibliotekarz jest przedsięwzięciem ogólnopolskim, którego koordynatorami są: biblio sfera.org, Fundacja Normalne Miasto Fenomen i Stowarzyszenie smartness. Sponsorami akcji są m.in. Elibron Sp. z o.o. i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Szczegółowy program obchodów Tygodnia Bibliotek dostępny jest na stronie www.biblioteka-dg.pl.

.
dodane 26.04.2013
20130424_C


Kolorowo, zabawnie, edukacyjnie o Ziemi w MCI

24 kwietnia 2013 Stowarzyszenie Ziemia i My wraz z Fundacją Godne Życie zorganizowały Dzień Ziemi dla najmłodszych w Miejskim Centrum Informacji w C.H. Pogoria. Około 50-ciu małych Dąbrowian poprzez angażującą zabawę edukacyjną poznawało jak ważna jest ochrona środowiska naszej planety.

Dla dzieci uczestniczących w zorganizowanym przez Stowarzyszenie Ziemia i My oraz Fundację Godne Życie to był dzień pełen wrażeń. Obchody Dnia Ziemi w MCI obfitowały w wiele atrakcji dla najmłodszych mieszkańców miasta. Były to między innymi: warsztaty ekologiczne, zajęcia plastyczne oraz gry i konkursy z nagrodami.
Przygotowane przez Stowarzyszenie Ziemia i My zabawy edukacyjne angażowały wszystkie zmysły uczestników. Podczas jednej z nich dzieci ze zawiązanymi oczami, zdane jedynie na węch i dotyk odgadywały nazwy składników środowiska.
W innej zabawie, uczestnicy ułożeni względem siebie w kole, tworzyli model zrównoważonego rozwoju. Musieli wykonywać określone ruchy, co nie było łatwym zadaniem. Gdy jednej osobie się to nie udawało, reszta układu się psuła. "Było to przenośne przedstawienie zależności w przyrodzie. Gdy jeden element zawodzi, reszta środowiska nie potrafi funkcjonować normalnie. Warsztaty ukazały, że aby dbać o środowisko Ziemi, ważna jest współpraca. Tę myśl powinny wziąć sobie do serca, nie tylko dzieci." - mówi wiceprezes Fundacji Godne Życie, Łukasz Kolber.
W ramach warsztatów plastycznych dzieci tworzyły duże obrazki przedstawiające drzewo. Nie ograniczano się jednak jedynie do tradycyjnej kartki i kilku kredek. Uczestnicy zabawy będą tworzyli swoje dzieła z rzeczy pozornie nadających się jedynie do wyrzucenia.
Odbył się również konkurs w ramach którego uczestniczące w warsztatach dzieci odgadywały rymowane łamigłówki.
Fundacja Godne Życie przygotowała mini warsztaty wyplatania ozdób z papierowej wikliny. Papierowa wiklina to oryginalny sposób na zamienienie, sterty nikomu niepotrzebnych ulotek i gazet w małe dzieła sztuki, którymi można całkiem przyziemnie i przytulnie udekorować swoje cztery kąty. Przygotowano również wystawę już gotowych, wyplatanych form. Pośród papierowych eksponatów znajdowały się między innymi osłonki na donice, kosze, kwiaty wykonane metodą bibułkarską, czy wykonane z ulotek ozdobne drzewka. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak kapelusze, które były przymierzane nie tylko przez przedstawicielki płci pięknej.
Dzieci zostały obdarowane tematycznie związanymi z ekologią upominkami i słodyczami ufundowanymi przez obie organizacje.
Wydarzenie organizowane było w ramach nowego programu wzbogacenia oferty Miejskiego Centrum Informacji w Dąbrowie Górniczej. Program wszedł w życie z początkiem kwietnia, kiedy to pieczę nad punktem informacyjnym miasta przejęła organizacja pożytku publicznego Fundacja Godne Życie.

.
dodane 24.04.2013

Posadzą Las Europejski
Dąbrowa Górnicza 27 kwietnia br.

Po raz dziewiąty prof. Adam Gierek poseł do Parlamentu Europejskiego i prezydent miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniew Podraza zapraszają do wspólnego sadzenia lasu tym razem w enklawie leśnej Błędowie - Wypaleniskach.

Powiększanie obszarów leśnych, zalecane przez Unię Europejską, to ważny element zmagań ze skutkami zmian klimatycznych na Ziemi.
Tradycyjnie organizatorem nasadzenia Lasu Europejskiego jest Społeczne Ogólnopolskie Stowarzyszenie im. Edwarda Gierka oraz Leśnictwo Łosień.
Materiałem nasadzeniowym będą tym razem sadzonki drzew liściastych - olcha i dęby.
Uczestnicy tegorocznej akcji, dla upamiętnienia 100. rocznicy urodzin Edwarda Gierka, posadzą dodatkowo w enklawie 100 sztuk dębów.
Wśród uczestników będą przedstawiciele Stowarzyszenia Pokolenia, Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych, Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego , przedstawiciele społeczności poszczególnych dzielnic miasta Dąbrowy Górniczej. Zapowiadają swoje przybycie przedstawiciele różnych środowisk z Katowic, Zabrza, Bytomia, Będzina i Sosnowca.
Po zakończeniu nasadzenia odbędzie się tradycyjny piknik leśny przy ognisku, kiełbaskach, grochówce i muzyce.

Zbiórka chętnych nastąpi 27 kwietnia /sobota/ o godzinie 8:00 na parkingu przy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.
Kontakt: Maciej Gadaczek tel. 608298833

.
dodane 24.04.2013

Co z tą inicjatywą na Śląsku?

Choć 63% mieszkańców województwa śląskiego chciałoby za darmo pracować na rzecz lokalnej społeczności, radni wielu gmin zwlekają z wprowadzaniem odpowiednich regulacji - wynika z monitoringu przeprowadzonego przez program Masz Głos, Masz Wybór Fundacji Batorego. Do 28 kwietnia trwają zapisy do akcji Masz Głos, Masz Wybór. Organizatorzy pomogą wprowadzić w gminach gwarantowane przez prawo sposoby zapewnienia mieszkańcom wpływu na decyzje władz. Jednym z takich sposobów jest tzw. inicjatywa lokalna.

CZY JEST UCHWAŁA?

Rędziny nie
Przyrów nie
Porąbka nie
Bestwina nie
Lubomia nie
Wilamowice nie
Kłobuck nie

Dąbrowa Górnicza tak
Racibórz tak
Wodzisław Śląski
tak

Inicjatywa lokalna to zapisany w ustawie o wolontariacie i działalności pożytku publicznego sposób wspólnego realizowania działań przez mieszkańców i władze samorządowe. Inicjatywa angażuje obie strony, na przykład: ? urząd kupuje sadzonki drzew, a mieszkańcy je sadzą ? mieszkańcy przygotowują program i przekąski, a miasto rozstawia namioty, by urządzić piknik ? mieszkańcy poświęcają wolny czas na budowę placu zabaw, a urząd zapewnia wsparcie finansowe.

By doszło do współpracy w ramach tzw. inicjatywy lokalnej między władzami a mieszkańcami musi zostać zawarta umowa, regulująca zobowiązania każdej ze stron. Wcześniej radni muszą podjąć uchwałę określająca warunki realizacji inicjatyw na swoim terenie. Od 2010 mają taki obowiązek.

Na początku kwietnia br., zespół Masz Głos, Masz Wybór Fundacji Batorego rozesłał do 240 urzędów miast i gmin pytania, czy miejscowa rada przyjęła już odpowiednie regulacje.

Na Śląsku pytania trafiły do 15 losowo wybranych gmin. Odpowiedzi nadeszły z 10 miejscowości. Okazało się, że tylko w trzech podjęto stosowną uchwałę.
- To marnowanie potencjału, jaki tkwi w mieszkańcach. Wynika prawdopodobnie z braku wiedzy, że regulacje należy wprowadzić, a nie czyjejś złej woli. Z prowadzonych przez nas badań wynika, że 63% mieszkańców województwa śląskiego zgodziłoby się na nieodpłatną pracę na rzecz lokalnej społeczności. Tymczasem radni zaangażowania tego nie ułatwiają - zauważa Joanna Załuska z Fundacji Batorego, dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór. - Ale nic straconego! Mieszkańcy mają przecież sporo narzędzi, by przypomnieć władzom, że i oni mają prawo współdecydować o lokalnych sprawach. Część prezentujemy w miniporadniku. Do 28 kwietnia czekamy też na chętnych, którzy chcieliby współdziałać z nami w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór i zmieniać swoje gminy.
Do udziału w akcji Fundacja Batorego zaprasza formalne i nieformalne organizacje oraz grupy sąsiedzkie, biblioteki, kluby osiedlowe, uniwersytety trzeciego wieku - wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w życie własnego miasta lub gminy. Osoby, które zarejestrują się na www.maszglos.pl, mają szansę otrzymać zaproszenie na bezpłatne weekendowe szkolenie oraz niewielką kwotę na pokrycie kosztów lokalnych działań.

***
DZIAŁAJ! PORADNIK OBYWATELSKI

Twój wpływ na to, co się dzieje w Twojej gminie nie kończy się z chwilą oddania głosu w wyborach samorządowych. Dowiedz się, jakie narzędzia możesz wykorzystać, aby skutecznie zmieniać swoje otoczenie.

Współdecyduj o gminnych pieniądzach
Budżet partycypacyjny (obywatelski) polega na wydzieleniu pewnej części budżetu gminy na projekty zgłaszane i wybierane podczas głosowania przez samych mieszkańców. Gminy mają dużą swobodę w regulowaniu zasad, np. określenia, jaka kwota ma zostać w ten sposób rozdysponowania oraz jakiego typu projektu można zgłaszać. W praktyce, najwięcej propozycji dotyczy lokalnej infrastruktury: remontu ulic, budowy ścieżek rowerowych etc., ale też np. finansowania segregacji odpadów czy uruchomienia linii autobusowej. Budżet partycypacyjny wprowadziło już kilkanaście polskich miast. W Poznaniu na projekty mieszkańców rada miasta przeznaczyła aż 10 mln złotych.

Fundusz dla Twojej wsi
Fundusz sołecki to kwota określona w budżecie gminy zagwarantowana dla poszczególnych sołectw na przedsięwzięcia mające na celu poprawę warunków życia. Jej wysokość zależy od zamożności gminy i zazwyczaj waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Dzięki pieniądzom z funduszu sołeckiego można na przykład zbudować nowy lub odnowić istniejący plac zabaw, zakupić materiały edukacyjne do lokalnej świetlicy. Można też np. naprawić uliczne oświetlenie, czy zorganizować festyn. Pieniądze z funduszu przyznawane są na podstawie wniosku przyjętego przez zebranie wiejskie, czyli zgromadzenie wszystkich mieszkańców sołectwa. Najważniejsze, by projekt mieścił w zadaniach gminy i służył poprawie jakości życia mieszkańców. Wtedy rada gminy ma obowiązek przyznać Wam dofinansowanie.

Zaangażuj się w inicjatywę lokalną
Założeniem tzw. inicjatywy lokalnej (IL) jest, by mieszkańcy wspólnie z władzami samorządowymi lub jednostkami organizacyjnymi samorządu terytorialnego (szkoła, dom kultury, ośrodek sportu itd.) zrealizowali przedsięwzięcie na rzecz społeczności lokalnej. IL nie jest przekazaniem pieniędzy, to wspólny projekt, w którym mieszkańcy i jednostki samorządu angażują swój czas i środki na rzecz wspólnego przedsięwzięcia. Projekt może dotyczyć właściwie każdej sprawy ważnej dla Was, której rozwiązanie mieści się w kompetencjach danego samorządu (inne zadanie ma gmina, a inne powiat). Władze mają obowiązek przyjąć uchwałę określającą tryb składania i kryteria oceny wniosków w ramach IL. Uchwała zawiera kryteria, które pomogą Wam doprecyzować pomysł i zweryfikować, co dla samorządu jest ważne przy realizacji IL.

Zgłoś projekt uchwały rady gminy
Coraz więcej gmin przewiduje możliwość składania przez grupy mieszkańców własnych projektów uchwał. Takie rozwiązanie funkcjonuje już m.in. w Warszawie i Szczecinie. Statut gminy powinien określać m.in., ile podpisów trzeba zebrać, aby projekt został rozpatrzony przez radę. Projekty mogą dotyczyć właściwe wszystkich spraw należących do kompetencji rady, np. wysokości opłat za wywóz śmieci czy sieci szkół. Jeżeli statut Waszej gminy nie przewiduje obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, zwróćcie się do radnych o przyjęcie niezbędnych zmian.

Weź udział w konsultacjach społecznych
Tylko w nielicznych sprawach władze gminy mają obowiązek konsultować decyzje z mieszkańcami. Zwróćcie się do swoich radnych o przyjęcie uchwały określającej zasady prowadzenia konsultacji społecznych w innych sprawach. Taka uchwała powinna m.in. określać przypadki, kiedy konsultacje są wymagane, nawet mimo braku ustawowego obowiązku. Warto w niej również określić sposoby przeprowadzania konsultacji. Nie muszą się ograniczać do spotkań z mieszkańcami czy możliwości składania pisemnych uwag. W wielu gminach stosowane są już nowoczesne metody konsultacji, np. poprzez internetowe formularze, SMS-y, sondaże czy spotkania z ekspertami.

Dowiedz się więcej o działaniach samorządowców
Najważniejsze informacje, takie jak uchwały rady gminy, budżet gminy, czy o konkursach na stanowiska pracy w urzędach powinny znajdować się na stronie internetowej urzędu, w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP). Jeżeli brakuje tam jakichkolwiek informacji publicznych, możemy zwrócić się o nie, składając (pisemny, mailowy, a nawet ustny) wniosek o udostępnienie informacji publicznej (wnioski mogą składać i osoby, i organizacje). Można również przyjść na sesję rady gminy. Dotyczy to także posiedzeń komisji rady gminy. Tylko w wyjątkowych przypadkach - kiedy omawiane są sprawy objęte tajemnicami chronionymi prawem - możliwe jest utajnienie posiedzenia. Posiedzenia możecie nagrywać, a nagrania publikować.

***
Akcja Masz Głos, Masz Wybór to ogólnopolska akcja angażująca obywateli i władze samorządowe do dialogu i współpracy. Zainaugurowana w 2002 roku, objęła 600 gmin w Polsce. W akcję zaangażowało się 1350 organizacji i grup nieformalnych, a jej uczestnicy zorganizowali ok. 1050 debat z władzami, w których uczestniczyło ok. 40 tys. osób.

.
dodane 23.04.2013

Jesteś osoba niepełnosprawną lub wykluczoną społecznie?
Znajdź pracę w spółdzielni socjalnej!

Do 10 maja 2013 osoby niepełnosprawne lub wykluczone społecznie mogą zgłaszać swoje kandydatury do pracy w tworzonej spółdzielni socjalnej. Zakładana przez Stowarzyszenie "NEURON" Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym oraz Fundację "Godne Życie" spółdzielnia zajmować się będzie produkcją poligraficzną.

Zakłada się, że wszystkie osoby zatrudnione w spółdzielni będą osobami niepełnosprawnymi lub wykluczonymi społecznie, a ich stopień niepełnosprawności czy umiejętności nie będzie kolidował z przewidzianymi dla nich zakresami obowiązków. Brak doświadczenia i kwalifikacji nie są przeszkodą. Osoby, które w procesie rekrutacyjnym przejdą pozytywnie rozmowy - zostaną dodatkowo doszkolone zgodnie z charakterem podejmowanej przez nich pracy, przez co będą posiadały kwalifikacje niezbędne do zatrudnienia.
Co to jest spółdzielnia socjalna?
Spółdzielnia socjalna jest formą prawną podmiotu, który łączy w sobie cechy przedsiębiorstwa oraz organizacji pozarządowej. Spółdzielnia socjalna ma na celu umożliwienie jej zagrożonym wykluczeniem społecznym członkom powrót do uregulowanego życia społecznego i aktywności na rynku pracy.
Czym będzie zajmowała się spółdzielnia?
Spółdzielnia socjalna zakładana przez dąbrowskie organizacje działające na polu wykluczenia społecznego i niepełnosprawności skupiać się będzie przede wszystkim na niszowej, nieszablonowej i kreatywnej produkcji poligraficznej w wysokiej jakości i jednocześnie dobrej, niekoniecznie najniższej cenie. Spółdzielnia będzie się specjalizować w zakresie wykonywania specjalistycznych usług introligatorskich, usług związanych z wykonywaniem artykułów z papieru i kartonu oraz innych usług około produkcyjnych zlecanych przez firmy zewnętrzne. Do nich należeć będą m.in. produkcja różnego rodzaju pudełek, opakowań, standów reklamowych, teczek ofertowych, okładek, na podłożach papierowych i kartonach jak również innych materiałach.
Jak zgłosić się do projektu?
Wszyscy chętni proszeni są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego uczestników projektu i dostarczenie go ( po wcześniejszym uzgodnieniu ) do siedziby inicjatorów spółdzielni:
" Stowarzyszenie "NEURON Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym ul. Gwardii Ludowej 107 w Dąbrowie Górniczej
" Fundacja "Godne Życie" ul. Gwardii Ludowej 107 w Dąbrowie Górniczej
Formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony internetowej inicjatorów przedsięwzięcia :

Formularz-zgloszeniowy

www.neuron-society.eu www.fundacjagodnezycie.eu

lub pobrać na stoisku Miejskiego Centrum Informacji prowadzonego przez Fundację Godne Życie zlokalizowanego na terenie C.H. Pogoria w Dąbrowie Górniczej.

Termin złożenia formularza upływa z dniem 10 maja 2013r.

Po weryfikacji formularzy zgłoszeniowych planuje się przeprowadzenie dodatkowo rozmowy kwalifikacyjnej z beneficjentami. Udział w rekrutacji nie stanowi podstawy do podpisania umowy o pracę.
Dodatkowych informacji można uzyskać telefonicznie :
" 609 500 812 - kol. Bogdan Zandecki
" 505 582 720 - kol. Łukasz Kolber
bądź na stoisku Miejskiego Centrum Informacji zlokalizowanego na terenie CH "POGORIA" w Dąbrowie Górniczej w godzinach jego otwarcia - tel. 32/725-66-61

.
dodane 23.04.2013


20130420_E


20.04.2013 r. w Kinoteatrze "Wrzos" w Krakowie niecodzienny pokaz mody pt. "Wiosna, Moda i Ekologia" zaprezentowały krakowskie amazonki, które wcieliły się w rolę modelek. Występujące na scenie Panie pokazały, że siła odwaga i poczucie humoru są w stanie przełamać wszelkie bariery, jakie niesie za sobą ta choroba. Cztery odsłony "Papierowe impresje", "Len w roli głównej", "Bibuła na letni wieczór", "Jutowe szaleństwo" to pokaz autorskiej kolekcji zaprojektowanej przez krakowską projektantkę Aleksandrę Irlik. W przerwie między wejsciami modelek wystąpiły młode krakowskie artystki. W końcowej części imprezy gościnnie wystąpiła Lucyna Gawlik z Dąbrowy Górniczej, która na gitarze klasycznej wykonała autorską kompozycję ''Pogoria Nr 1'' i ''Romanca hiszpańska" - V. Gomeza. Autorska kompozycja "Dąbrowska ballada'' została przedstawiona w formie opowieści. Całość imprezy prowadził Dariusz Cywka, szef Teatru Otwartego w Krakowie.

.
dodane 23.04.2013
20130417_A


Malarskie akordy wiosny czyli rzecz o abstrakcji
Do końca kwietnia w Klubie "Unikat" Pałacu Kultury Zagłębia można oglądać prace konkursowe


144 prace wpłynęły na konkurs plastyczny zorganizowany przez Pałac Kultury Zagłębia w klubie "Unikat", adresowany do uczestników zajęć plastycznych w placówkach kulturalnych, szkołach i przedszkolach z terenu Dąbrowy Górniczej i okolic. Jury miało trudne zadanie - prace były różnorodne i interesujące, przyznane zostały liczne nagrody w 3 grupach wiekowych.

Wśród najmłodszych (3-6 lat) I miejsce zdobyła Ania Grocholska z Przedszkola nr 14, II miejsce Karolina Kozieł, z PKZ-Klub "Unikat", III miejsce - Jagoda Wiącek z Przedszkola nr 13.
Wyróżnienia otrzymali: Malwina Tomaszewska, Ewelina Domagała, Oliwier Kuchna z Klubu "Helikon" Pałacu Kultury Zagłębia, Aleksandra Zobek reprezentująca PKZ-Świetlicę Środowiskową w Antoniowie oraz Wiktoria Zdyb z PKZ-Klub "Zodiak".

W kategorii 7-12 lat I miejsce przyznano ex equo dwóm osobom: Wiktorii Molendzie i Piotrowi Wiktorowskiemu z PKZ-Klub "Unikat", II miejsce zajął Marcin Zasucha z PKZ-Klub "Unikat", III miejsce Mateusz Raczyński ze SP nr 16.
Wyróżnienia otrzymali: Piotr Wiktorowski (druga praca), Zuzanna Rogacz, PKZ-Klub "Unikat".
W kategorii 13-18 lat wyróżnienie otrzymał Sebastian Gosieniecki z dąbrowskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim dzieciom, instruktorom oraz nauczycielom za tak liczny udział w konkursie.
W każdej chwili można też dołączyć do czwartkowej grupy malarskiej na zajęcia dorosłych i dzieci z malarstwa abstrakcyjnego prowadzonej przez artystę malarza Marka Grabowskiego w "Unikacie".

.
dodane 19.04.2013W sobotnim odcinku muzycznego programu "The Voice of Poland" "bitwy", wystąpi dąbrowianka Małgorzata Bigaj.

"The Voice of Poland" to program muzyczny typu talent show, emitowany przez TVP 2 w soboty o godz. 20.05. Powtórka programu w niedzielę o godz.14.40. Zachęcam do oglądania. Pełny zapis nagrania programu w którym Małgorzata zapewniła sobie możliwość uczestniczenia w dalszym etapie programu, dostępna jest pod niżej zamieszczonym linkiem:
http://www.facebook.com/photo.php?v=10201079411777092

Do kolejnego etapu "bitwy" przechodzi tylko połowa uczestników. Do "bitwy" każdy z trenerów wystawia 6 par, gdzie z każdej pary tylko jedna osoba przejdzie do odcinków finałowych na żywo.

Odpowiedź na najważniejsze pytanie: czy dąbrowianka zyska aprobatę jurorów i przejdzie do kolejnego etapu?...
...uzyskamy już 20 kwietnia 2013r o godz.20.05.

Trzymajmy za nią kciuki.

Czesław

.
dodane 14.04.2013
aktualizacja 19.04.2013
Nabór dziewcząt z rocznika 2003 i 2004
do oddziału sportowego o profilu siatkarskim.

Szkoła podstawowa nr 29 w Dąbrowie Górniczej ogłasza nabór dziewcząt z rocznika 2003 i 2004 do oddziału sportowego o profilu siatkarskim. Termin naboru 18.05.2013 i 08.06.2013 w szkole podstawowej nr 29, godzina 10. Szczegółowe informacje na stronach www.uksdabrowiak.pl i www.sz3dabrowa.pl .

Klasa jest zatwierdzona przez wydział oświaty, władze miasta, przy współpracy z MKS Tauron DG. Liczba miejsc 15.

Jurczyk Krzysztof
UKS Dąbrowiak

.
dodane 18.04.2013
Świetlica Środowiskowa w Antoniowie


WARSZTATY BIŻUTERII ARTYSTYCZNEJ.

CHCESZ SAMODZIELNIE ZROBIĆ SOBIE NIEPOWTARZALNĄ BIŻUTERIĘ? TE WARSZTATY SĄ WŁAŚNIE DLA CIEBIE..
dodane 17.04.2013


Obchody Dnia Ziemi w Miejskim Centrum Informacji

24 kwietnia o godz. 13.00 w Miejskim Centrum Informacji w C.H. Pogoria w Dąbrowie Górniczej rozpoczną się obchody Dnia Ziemi. Z tej okazji Stowarzyszenie Ziemia i My wraz z Fundacją Godne Życie zapraszają dzieci do wzięcia udziału we wspólnej zabawie edukacyjnej.

W najbliższa środę dąbrowskie MCI zamieni się w centrum ekologicznej zabawy.
W programie Dnia Ziemi przewidziano wiele atrakcji dla najmłodszych mieszkańców miasta. Będą to między innymi: warsztaty ekologiczne, zajęcia plastyczne oraz gry i konkursy z nagrodami.
Przygotowane przez Stowarzyszenie Ziemia i My zabawy edukacyjne angażować będą wszystkie zmysły dziecka. Uczestnicy warsztatów będą ilustrować składniki środowiska za pomocą swych zdolności aktorskich podczas zabawy "Zbuduj środowisko". Nie zabraknie również fotograficznej zgadywanki.
Podczas warsztatów plastycznych dzieci będą tworzyć podobizny naszej planety. Warsztaty nie będą ograniczać się do tradycyjnej kartki i kilku kredek. Uczestnicy zabawy będą tworzyć przestrzenne modele Ziemi z rzeczy pozornie nadających się jedynie do wyrzucenia.
Oczywiście na najaktywniejszych uczestników czekać będą ufundowane przez Fundację Godne Życie, słodkie nagrody i upominki.
Zabawa ma charakter otwarty. Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Wydarzenie organizowane jest w ramach nowego programu wzbogacenia oferty Miejskiego Centrum Informacji w Dąbrowie Górniczej. Program wszedł w życie z początkiem kwietnia, kiedy to pieczę na punktem informacyjnym miasta przejęła organizacja pożytku publicznego Fundacja Godne Życie.
Prowadzenie MCI przez Fundacje Godne Życie jest dotowane przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

.
dodane 16.04.201320130415_B
Klucz do Miejskiego Centrum Informacji przekazany.

15 kwietnia w C.H. Pogoria w Dąbrowie Górniczej miało miejsce uroczyste przekazanie klucza do Miejskiego Centrum Informacji. Tego dnia Fundacja Godne Życie oficjalnie stała się podmiotem prowadzącym punkt informacyjny miasta.

W pozarządowe ręce Miejskie Centrum Informacji wręczał Pełnomocnik Prezydenta Miasta, Marcin Bazylak. Klucz przekazany wiceprezesowi Fundacji Godne Życie, Łukaszowi Kolberowi jest symbolem zmian jakie maja zajść w punkcie informacyjnym. Dlatego podczas uroczystości dąbrowska organizacja pożytku publicznego, prezentowała to, co zamierza realizować w MCI w tym roku. Na kolejno odsłanianych tablicach prezentowana była bogata oferta punktu informacyjnego w nowym wydaniu.

"Jedną z najważniejszych zmian jest rozszerzenie działalności. Poza uzyskaniem informacji na temat oferty miasta i otrzymaniem pomocy w załatwianiu spraw urzędowych, w punkcie będzie można uzyskać różnego rodzaju poradę podczas dyżurów specjalistów. Będzie to m.in. prawnik, doradca zawodowy, psycholog czy pielęgniarka. Planujemy rozszerzyć działalność centrum informacji także o organizację imprez okolicznościowych". - mówi Łukasz Kolber.

Poza oficjalną częścią na uczestników wydarzenia czekały inne atrakcje. Stowarzyszenie Dar Serca prowadziło warsztaty plastyczne. Dzieci obecne podczas imprezy również wyklejały papierem kolorowym herb Dąbrowy Górniczej. Pielęgniarka ze Stowarzyszenia Kobieta Liderem Świata przeprowadzała chętnym pomiar ciśnienia oraz poziomu cukru we krwi. Tuż obok na specjalnie do tego przeznaczonych arkuszach papieru mieszkańcy miasta zapisywali swoje uwagi oraz propozycje dotyczące prowadzenia stanowiska. Nie zabrakło również drobnych upominków. Warunkiem ich otrzymania był udział w quizie pytań o Dąbrowie Górniczej. W rolę prowadzącego swoisty konkurs wiedzy wcielił się charyzmatyczny Pan Ryszard Daniluk w towarzystwie Bobra Dąbrowiaka.

I takie od tej pory w założeniu nowych prowadzących ma być Centrum Informacji tętniące życiem, otwarte na mieszkańców oraz pełne pozarządowej energii. W tym celu Fundacja Godne Życie zaprosiła do współpracy z MCI dąbrowskie instytucje, organizacje pozarządowe i szkoły.

Najbliższą imprezą, która będzie miała miejsce w Miejskim Centrum Informacji będą obchody Dnia Ziemi. 24 kwietnia na dzieci czekać będą m.in. warsztaty ekologiczne i zajęcia dotyczące ochrony przyrody. Poprowadzą je przedstawiciele stowarzyszenia Ziemi i My.

Miejskie Centrum Informacji funkcjonuje w Dąbrowie od 2008 roku. Głównym celem działalności MCI jest budowanie wizerunku miasta posiadającego bogatą ofertę społeczno-kulturalno-rekreacyjną oraz ułatwianie przepływu informacji pomiędzy władzami samorządowymi a mieszkańcami miasta.

Prowadzenie MCI przez Fundacje Godne Życie jest dotowane przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

Relacja z przekazywania klucza zrealizowana przez telewizję Kanał 99:
http://kanal99.pl/2013/04/centrum-informacji-w-nowych-rekach/?ident=994

.
dodane 15.04.2013

20130205x01_pldg_mydlice_5lo_zamoyski_pracownia-jezykowa_slawomir-loziel
Dwujęzyczny Zamoyski

Dąbrowskie V Liceum Ogólnokształcące im. Kanclerza Jana Zamoyskiego od nowego roku szkolnego zmieni swoją nazwę, do obecnej zostanie dodane określenie z oddziałami dwujęzycznymi. Zmiana ta podyktowana jest faktem funkcjonowania od lat, z dużym powodzeniem, w V LO klas dwujęzycznych z wykładowym językiem angielskim.

Zamoyski, jako jedyna szkoła ponadgimnazjalna w Zagłębiu, zaprasza więc gimnazjalistów do oddziału dwujęzycznego, w którym nauczanie po angielsku obejmuje następujące przedmioty: wiedzę o społeczeństwie, geografię, chemię, biologię, godzinę wychowawczą, a także elementy literatury i kultury krajów anglojęzycznych.

Liceum dodatkowo proponuje zajęcia laboratoryjne z języka angielskiego, bezpłatne zajęcia z native speaker'em, wymiany międzynarodowe, zagraniczne wycieczki i udział w projektach Enter Your Future oraz Youth for Understanding z udziałem studentów z różnych stron świata. Poza tym uczniowie mogą uczestniczyć w partnerstwie szkół oraz programie Comenius z młodzieżą z Niemiec, Belgii, Francji, Włoch, Anglii oraz Rumunii. Istnieje możliwość przygotowania się do uzyskania międzynarodowych certyfikatów FCE/CAE przy współpracy z British Council.

Warunkiem nauki w klasie dwujęzycznej jest pozytywne zaliczenie dwuetapowego testu sprawdzającego predyspozycje językowe kandydata oraz poziom znajomości języka angielskiego.

.
dodane 15.04.2013Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


OSTOJA PRZYRODY KENAI - ALASKA W MINIATURZE
Sebastian Bielak

Wyprawy na krańce Ziemi
Dział Etnograficzno - Podróżniczy Muzeum Miejskiego SZTYGARKA

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69; DĄBROWA GÓRNICZA
23 kwietnia (wtorek) 2013 r., godzina 18:00

Zapraszamy na spotkanie z Sebastianem R. Bielakiem - podróżnikiem, fotografikiem-amatorem i przyrodnikiem, który spędził trzy miesiące na Alasce zwiedzając Półwysep Kenai oraz Wyżynę Środkowego Jukonu. Pobyt na Alasce wiązał się z jego stażem naukowo-badawczym w trzech parkach: Kenai, Koyukuk i Nowitna, w których zdobywał praktyczne doświadczenie oraz wiedzę na temat funkcjonowania systemu ochrony przyrody w tej części Ameryki Północnej.

Prezentacja multimedialna składa się ze 130 slajdów (320 fotografii) i trwa 90-120 minut. Oprócz fotografii prezentujących krajobrazy, florę i faunę oraz mieszkańców południowej Alaski zawiera mnóstwo ciekawostek i danych dotyczących alaskańskiej przyrody, problemów ekologicznych oraz codziennego życia Alaskańczyków. Pokaz slajdów pt. "Ostoja Przyrody Kenai - Alaska w miniaturze" będzie połączony z promocją najnowszej książki autora zatytułowanej "Parki narodowe i rezerwaty Alaski".

Parę słów o autorze: dr inż. Sebastian R. Bielak - naukowiec, publicysta, fotografik-amator, autor reportaży podróżniczych oraz książek i artykułów o tematyce przyrodniczej. Z wykształcenia inżynier, ale z zamiłowania przyrodnik i podróżnik zafascynowany Alaską. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Inżynierii i Gospodarki Wodnej PK.

"Wyprawa na Alaskę była jedną z największych i najwspanialszych przygód w moim życiu. Dzięki niej mogłem na własne oczy zobaczyć jeden z ostatnich zakątków Ziemi, gdzie przyroda wciąż rządzi się własnymi prawami, a człowiek jest tylko jednym z jej mniej znaczących elementów."

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Sebastiana R. Bielaka poświęconej jego wyprawie na Alaskę. Można tam znaleźć mnóstwo ciekawostek na temat alaskańskiej przyrody, historii Alaski oraz jej rdzennych mieszkańców Atabasków: www.sebastianbielak.pl

Spotkanie odbędzie się w sali audiowizualnej Muzeum Miejskiego "Sztygarka".
Wstęp 2,50 zł

Beata Smorąg
Dział Marketingu i Edukacji
Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

.
dodane 14.04.2013
Nabór dziewcząt z rocznika 2003 i 2004
do oddziału sportowego o profilu siatkarskim.

Szkoła podstawowa nr 29 w Dąbrowie Górniczej ogłasza nabór dziewcząt z rocznika 2003 i 2004 do oddziału sportowego o profilu siatkarskim. Termin naboru 18.05.2013 i 08.06.2013 w szkole podstawowej nr 29, godzina 10. Szczegółowe informacje na stronach www.uksdabrowiak.pl i www.sz3dabrowa.pl .

Klasa jest zatwierdzona przez wydział oświaty, władze miasta, przy współpracy z MKS Tauron DG. Liczba miejsc 15.

Jurczyk Krzysztof
UKS Dąbrowiak

.
dodane 10.04.2013

Biblioteka Główna MBP


Wyrusz w kulinarną podróż z Remigiuszem Rączką!

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25 ; DĄBROWA GÓRNICZA

Jesteś miłośnikiem sztuki kulinarnej? Poszukujesz nieznanych smaków? A może pragniesz odkryć stare receptury w nowej odsłonie? Jeśli lubisz pichcić i smakować, a ponadto jesteś amatorem regionalnych specjałów, przyjdź na spotkanie ze śląskim ekspertem smaku - Remigiuszem Rączką!

Spotkanie "Smaki dawnych lat, czyli kulinarna podróż z Remigiuszem Rączką" odbędzie się 16 kwietnia o godz. 17.00 w sali audiowizualnej dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25). W programie spotkania znajdzie się nie tylko gotowanie na żywo i prezentacja regionalnych potraw, które zostały już zapomniane, ale także degustacja przygotowanych smakołyków.

Remigiusz Rączka to znany i lubiany kucharz śląski, który w swoim autorskim programie "Rączka gotuje" w TVP Katowice prezentuje przepisy na różne dania, zarówno popularne śląskie potrawy, jak i mniej znane, czy zapomniane regionalne przysmaki. Ponadto w każdą środę prowadzi program "Rączka godo i gotuje" w Radiu Katowice, gdzie z humorem i pasją gawędzi o jedzeniu.

Spotkanie odbędzie się w ramach czwartej edycji projektu "Senior na topie", organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!


.
dodane 10.04.2013


Miejskie Centrum Informacji w nowych rękach.

15 kwietnia w godzinach od 14.00-17.00 w CH Pogoria odbędzie się uroczyste przekazanie Miejskiego Centrum Informacji. Pieczę nad punktem informacyjnym Dąbrowy Górniczej obejmie Fundacja Godne Życie. Poza oficjalną prezentacją tego, co organizacja zamierza realizować w MCI w tym roku, uczestników wydarzenia czekać będzie atrakcji.

Fundacja Godne Życie serdecznie zaprasza na prezentację Miejskiego Centrum Informacji w zupełnie nowym wydaniu.
Szykują się duże zmiany.

Od początku kwietnia jedna z najprężniejszych organizacji pozarządowych w Dąbrowie Górniczej, Fundacja Godne Życie kieruje stoiskiem informacyjnym miasta usytuowanym w CH Pogoria. Jedną z najważniejszych zmian jest rozszerzenie działalności. Poza uzyskaniem informacji na temat oferty miasta i otrzymaniem pomocy w załatwianiu spraw urzędowych, w punkcie będzie można uzyskać różnego rodzaju poradę podczas dyżurów specjalistów. Będzie to m.in. prawnik, doradca zawodowy, psycholog czy pielęgniarka.

Planujemy rozszerzyć działalność centrum informacji także o organizację imprez okolicznościowych. Najbliższą z nich będą obchody Dnia Ziemi, podczas których będzie można wziąć udział w specjalnie przygotowanych warsztatach ekologicznych organizowanych przez Stowarzyszenie Ziemia i My - dodaje wiceprezes Fundacji Godne Życie, Łukasz Kolber.

Co będzie się działo podczas uroczystości przekazania MCI?

Warsztaty plastyczne przygotowane przez Stowarzyszenie Dar Serca, konkurs wiedzy o Dąbrowie Górniczej czy bezpłatny pomiar ciśnienia i poziomu cukru we krwi, przeprowadzony przez pielęgniarkę ze Stowarzyszenia Kobieta Liderem Świata, to tylko niektóre atrakcje, które czekać będą na osoby zainteresowane uczestnictwem w imprezie.

W trakcie wydarzenia zostaną odsłonięte tablice, z których będzie można dowiedzieć się, co nowego będzie się działo na stoisku w roku 2013.
Chcemy aby Miejskie Centrum Informacji tętniło życiem. To, co będzie się działo na stanowisku w najbliższy poniedziałek, to jedynie zapowiedź. Podczas uroczystości, każdy będzie mógł zapisać swoje oczekiwania wobec punktu informacyjnego na specjalnie do tego przygotowanym arkuszu papieru. Weźmiemy pod uwagę każdą sugestię, ponieważ chcemy aby mieszkańcy miasta współtworzyli z nami to miejsce. - mówi Łukasz Kolber.

Aby urzeczywistnić to zamierzenie Fundacja Godne Życie zaprosiła do współpracy z MCI dąbrowskie instytucje, organizacje pozarządowe i szkoły.

Zmieniły się także godziny otwarcia. Miejskie Centrum Informacji czynne jest teraz 7 dni w tygodniu w godzinach od 11.00-19.00. Wyjątek stanowią niedziele, kiedy to punkt będzie czekał na zainteresowanych od godziny 10.00 do 16.00.

Miejskie Centrum Informacji funkcjonuje w Dąbrowie od 2008 roku. Głównym celem działalności MCI jest budowanie wizerunku miasta posiadającego bogatą ofertę społeczno-kulturalno-rekreacyjną oraz ułatwianie przepływu informacji pomiędzy władzami samorządowymi a mieszkańcami miasta. Dotychczas jego prowadzeniem zajmowali się pracownicy Muzeum Miejskiego "Sztygarka".

Prowadzenie MCI przez Fundacje Godne Życie jest dotowane przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

.
dodane 10.04.2013
Aby biurwom żyło sie dostanio!
Kategorie: Rada Miejska Dąbrowa Górnicza | Kwiecień 9, 2013

Zainspirowany moim zainteresowaniem sytuacją "zapracowanych" urzędników Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej, radny Rady Miasta kol. Tomasz Pasek zwrócił się do równie "zapracowanego" celebracją stanowiska pana prezydenta Miasta Zb. Podrazy (SLD) z zapytaniem o wysokość nagród - premii przyznanych przez pana prezydenta urzędnikom:
"[...] Uprzejmie proszę o podanie kwot nagród (premii) wypłaconych w/w okresie (w latach 2011-2012 - przyp. mój): Prezydentowi Miasta, Jego Zastępcom, Skarbnikowi Miasta, Sekretarzowi Miasta, Pełnomocnikowi Prezydenta Miasta, Doradcy Prezydenta Miasta, Naczelnikom Wydziałów i Biur w rozbiciu na poszczególne stanowiska oraz pozostałym pracownikom (także w rozbiciu na stanowiska)."

Piszę o tych zapracowanych urzędnikach w związku z tym, że ostatnio odkryłem zawyżanie mi opłaty za użytkowanie wieczyste przez komputer Urzędu Miasta, a właściwie to podwójne jej naliczanie. Muszę przyznać, że na moje pismo z żądaniem skorygowania kwot szybko otrzymałem nie tylko pismo urzędowe z przeprosinami, ale nawet zwrot nadpłaconej kwoty. Nota bene zupełnie inaczej niż z niemiecko-polskiej firmy PWiK sp. z o.o., gdzie mimo, że nie dostarczono mi faktury naliczono odsetki! Ale tu sprawa jest rozwojowa.

Wracając do interpelacji - zapytania radnego T. Paska, pan prezydent Zb. Podraza (lewica postkomunistyczna) udzielił obszernej odpowiedzi, tłumacząc przydzielanie i wypłacanie olbrzymich nagród. Przecież płace tych ludzi nie są małe, szczególnie przyrównując je do zasiłków z MOPSu czy PUPu. Pan prezydent przyznaje zresztą w odpowiedzi, że sam system udzielania tych olbrzymich premii sam w sobie "nie sprzyja właściwemu motywowaniu pracowników", jak mniemam: do lepszej pracy?! Aczkolwiek to dziwne stwierdzenie w kontekście tego, że sam pan prezydent, Zarządzeniem Nr 1319/2012 Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza z dnia 12.10.2012 r., zatwierdził obowiązujący od niedawna przecież Regulamin!!!

Wracając do meritum odpowiedzi pana prezydenta:
... WIĘCEJ >

.
dodane 08.04.2013

20130405x06_pldg_mydlice_5lo_zamoyski_konkurs_slawomir-loziel
"Sztuka cenniejsza niż złoto"

Pod takim hasłem odbyła się w V LO im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej 3 edycja Wojewódzkiego Konkursu Artystycznego. Uczniowie gimnazjów z Dąbrowy Górniczej, Będzina oraz z Sosnowca prezentowali talenty artystyczne w różnych kategoriach: taniec, śpiew, gra na instrumencie, recytacja, teatr jednego aktora, plastyka. Celem konkursu jest prezentacja uzdolnień uczniów, rozwijanie twórczych postaw i promowanie różnorodnych talentów artystycznych wśród dzieci i młodzieży. W tym roku na konkurs zgłosiło się 17 osób, ale śpiew cieszył się największą popularnością. Występy uczniów oceniało profesjonalne jury składające się z: metodyka j. polskiego mgr A. Kowalczyk, tancerza klasy S ze Szkoły Tańca "Marengo" T. Wężykowskiego, nauczyciela Zespołu Szkół Muzycznych w Dąbrowie Górniczej E. Wilczek, pracownika Miejskiego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej D. Kosteckiego.
"Konkursu po raz kolejny był na bardzo wysokim poziomie " - na co zwrócił uwagę nauczyciel z 1 Gimnazjum w Będzinie mgr D. Korus (opiekun N. Łuniewskiej-finalistki). Nauczyciel wymienił również pozostałe zalety konkursu: "(.) forma jest ciekawa i interesująca, wszystkie możliwe kategoria są obsadzone. Takie przedsięwzięcie daje możliwość pokazania się, zaistnienia na scenie młodym ludziom, którzy mają ogromny potencjał. To dobrze, że w tym roku jury doceniło młodzież we wszystkich kategoriach, bo trudno jest porównywać np. taniec z praca plastyczną" . Pani mgr D. Korus zauważyła, że " w Dąbrowie Górniczej poza Zespołem Szkół Plastycznych tylko V LO stawia na rozwój artystyczny dusz i wspiera nowe talenty".
Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców. I miejsce przyznano Natalii Łuniewskiej z Gimnazjum nr 1 w Będzinie w kategorii śpiew oraz Marcie Bąk z Gimnazjum nr 6 w Sosnowcu(recytacja). II miejsce należało do Natalii Malinowskiej z Gimnazjum nr 4 w Będzinie w kategorii śpiew oraz Natalii Pająk z Gimnazjum nr 3 w Dąbrowie Górniczej(gra na instrumencie-pianino). III miejsce zdobył śpiewający duet : Aleksandra Kobiela i Karolina Zasadzień z Gimnazjum nr 4 w Dąbrowie Górniczej. Jury przyznało także wyróżnienia dla: Klaudii Łonak(taniec) z Gimnazjum nr 4 w Dąbrowie Górniczej, Magdaleny Salamon(plastyka) z Gimnazjum nr 7 w Sosnowcu , uczennic z Gimnazjum nr 3 w Dąbrowie Górniczej : Aleksandry Wesołowskiej( biżuteria), Eweliny Stanek(fotografia) oraz Wiktorii Cesarz(gra aktorska) z Gimnazjum nr 11 w Sosnowcu. Wszyscy zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali nagrody, a ich opiekunowie podziękowania za przygotowanie młodzieży do konkursu.
Najlepszą rekomendacją szkoły i konkursu niech będą słowa N. Łuniewskiej, zdobywczyni 1 miejsca : " Podoba mi się atmosfera, ludzie w tej szkole są bardzo mili i pozytywnie nastawieni. Zaśpiewałam piosenkę z bajki Zaplątani" pt. "Po raz pierwszy widzę blask". Brałam udział w poprzednich dwóch edycjach: w I- zajęłam 2 miejsce, a w II- nic. Jak widać, było warto. I najchętniej bym tu wróciła znów". Uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem nauczycieli, ale niektórzy z nich to samoucy, jak K. Łonak z Gimnazjum nr 4 w Dąbrowie Górniczej: "Od dziecka tańczę, układ sama ułożyłam. Przygotowywałam się do występu miesiąc i opłacało się. Tańczę taniec nowoczesny, a w szczególności hip-hop. Marzy mi się kariera taneczna".
Aby uatrakcyjnić konkurs, talenty artystyczne zaprezentowała także młodzież V LO, która uczy się ale także rozwija swoje pasje, hobby.
Koordynatorami konkursu byli nauczycie: mgr A. Benduska, mgr A. Cupiał, mgr A. Chłosta. Zapraszamy do rywalizacji za rok, zapewnimy dobrą zabawę i niezapomniane wrażenia.

Nadesłał: Sławomir Kozieł

.
dodane 04.04.2013Biblioteka Główna MBP


"Naukowa Noc z Andersenem"
Eksperymentowanie z Panem Andersenem

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25 ; DĄBROWA GÓRNICZA

Już w najbliższy piątek prawie 200 najmłodszych czytelników dąbrowskiej biblioteki spędzi niezwykłą noc pomiędzy bibliotecznymi regałami. Tym razem na uczestników "Nocy z Andersenem" czekają godziny wspaniałej zabawy w naukowej atmosferze! Wśród licznych atrakcji znajdą się ekscytujące wykłady, pokazy i eksperymenty, niezwykłe eksponaty i spektakularne efekty specjalne...

"Naukowa Noc z Andersenem" będzie jedenastą całonocną imprezą dla dzieci organizowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej. Przedsięwzięcie organizowane jest z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej oraz rocznicy urodzin H.Ch. Andersena. Jego głównym celem jest propagowanie literatury dziecięcej, rozbudzenie w najmłodszych potrzeb czytelniczych oraz popularyzacja idei głośnego czytania. Pomysł na całonocną biblioteczną imprezę narodził się w Czechach, gdzie w 2000 roku zorganizowano pierwszą "Noc z Andersenem".
Z roku na rok coraz więcej młodych miłośników bajek i baśni chce świętować urodziny Pana Andersena. W tegorocznej zabawie weźmie udział prawie 200 dzieci w wieku 7-10 lat. I choć miejsc jest niemal dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku, lista uczestników zapełniła się bardzo szybko. Po raz pierwszy "Noc z Andersenem" organizowana będzie w czterech placówkach bibliotecznych MBP na terenie miasta: Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25), Filii nr 5 (Al. J. Piłsudskiego 32), Filii nr 8 (ul. Ofiar Katynia 93, Strzemieszyce Wielkie), Filii nr 18 (ul. Legionów Polskich 131a).

Na małych odkrywców, którzy noc z 5 na 6 kwietnia spędzą w dąbrowskiej bibliotece, czekają nie lada atrakcje... Biletem wstępu na imprezę, podobnie jak w latach ubiegłych, jest własnoręcznie wykonana kartka urodzinowa dla Pana Andersena. Każdego uczestnika zabawy obowiązuje strój szalonego naukowca, zapał poznawczy i dobry humor!

Młodzi uczeni, badacze i wynalazcy mogą liczyć zarówno na sporą dawkę wiedzy teoretycznej, jak i szereg doświadczeń ukazujących jak na przeróżne ciała materialne działają siły wszelakie. W programie zabawy nie zabraknie także "naukowych" teorii z przymrużeniem oka oraz prób wyjaśnienia mechanizmu działania baśniowych przedmiotów. Być może uda nam się odkryć tajemnicę latającego dywanu, lampy Alladyna czy siedmiomilowych butów...

Tegoroczna "Noc z Andersenem" odsłoni ścisłe powiązania wybitnego baśniopisarza ze światem naukowym... Okaże się, że baśnie Hansa Christiana Andersena są efektem jego wieloletnich badań i eksperymentów naukowych. Ponadto wszyscy uczestnicy imprezy będą mieli okazję obejrzeć filmy z magicznych wędrówek Pana Andersena.

Podczas całonocnej zabawy dzieci wezmą udział w Naukowym Show, które poprowadzi Pan Korek - specjalista od naukowych sztuczek i dobrej zabawy. Jednym z gości będzie także Marcin Pałasz - autor książek dla dzieci i młodzieży, którego młodzieńcze zafascynowanie kosmonautyką skłoniło go do studiowania astronomii. Na czas imprezy pisarz przybierze postać Profesora Pałaszyńskiego, który w Bibliotece Głównej i Filii nr 8 MBP wygłosi pasjonujący wykład o Kosmosie, wyjaśniając m.in. dlaczego pies wyje do Księżyca.

Dzięki ciekawym warsztatom edukacyjnym dzieci będą miały okazję sprawdzić naukową teorię w praktyce, przeprowadzając samodzielnie różnego rodzaju eksperymenty. Dla młodych naukowców przygotowano m.in. Laboratorium Ruchu, Słowa i Koloru. Dodatkową atrakcją będzie barwne lalkowe widowisko Teatru Wielkie Koło pt. "Sznurkowe skrzaty". Dopełnieniem wspaniałej zabawy będą liczne konkursy z nagrodami, gry planszowe, kalambury i zabawy ruchowe.
Mali goście Pana Andersena tradycyjnie będą uczestniczyć we wspólnym dmuchaniu świeczek na wielkim torcie szacownego jubilata. W trakcie imprezy wszystkie dzieci będą miały zapewniony ciepły posiłek, napoje i słodycze, a po nocy spędzonej na miękkich posłaniach pomiędzy bibliotecznymi regałami także pożywne śniadanie.

Zorganizowanie "Naukowej Nocy z Andersenem" jest możliwe dzięki wsparciu Hotelu Malta w Dąbrowie Górniczej, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Wydawnictwa "Znak".

"Naukowa Noc z Andersenem"
5/6 kwietnia 2013 r.

Biblioteka Główna MBP (ul. T. Kościuszki 25, Dąbrowa Górnicza)

* 18.45 rozpoczęcie imprezy
* 19.00 połączenie internetowe z Filią nr 8
* 19.15-20.30 Pan Korek i jego Naukowe Show
* 21.00 połączenie internetowe z Filią nr 18
* 21.10 muzyczna niespodzianka w wykonaniu wychowanków Szkoły Muzycznej
* 21.20 rozstrzygnięcie konkursu na kartkę urodzinową dla Pana Andersena
* 21.30 wykład Profesora Pałaszyńskiego o Kosmosie (Marcin Pałasz)
* 22.20 połączenie internetowe z Filią nr 5
* 22.30 urodzinowy tort Pana Andersena
* 23.00 konkursy, zabawy ruchowe, warsztaty naukowe
* 24.00 bajka na dobranoc
* 8.00 śniadanie
* 8.30 zakończenie imprezy

Filii nr 5 MBP (Al. J. Piłsudskiego 32, Dąbrowa Górnicza - Gołonóg)
Filii nr 8 MBP (ul. Ofiar Katynia 93, Dąbrowa Górnicza - Strzemieszyce Wielkie)
Filii nr 18 MBP (ul. Legionów Polskich 131a, Dąbrowa Górnicza - Mydlice)

W godz. 18.00-24.00 w każdej placówce zaplanowano liczne atrakcje, wśród których znajdą się m.in.:

* wykład Profesora Pałaszyńskiego o Kosmosie (Marcin Pałasz)
* "Sznurkowe skrzaty" - spektakl teatralny (Teatr Wielkie Koło)
* Baśniowa Kraina Gier Planszowych
* Jaskinia Szalonego Naukowca
* Czarodziejski Kram z Kredkami i Eksperymentami
* warsztaty naukowe z fizykiem
* urodzinowy tort Pana Andersena
* połączenia internetowe z Biblioteką Główną
* konkursy z nagrodami, gry i zabawy

.
dodane 04.04.2013Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


Edukacja ma wymiar sztuki
Wystawa prac uczniów i ich nauczycieli, studentów i wykładowców.

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69; DĄBROWA GÓRNICZA

W Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej od 12 kwietnia do 23 czerwca 2013 r. prezentują swoje prace:
Techniczne Zakłady Naukowe
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Uniwersytet Śląski w Katowicach Filia w Cieszynie

Wernisaż (uroczyste otwarcie wystawy) 12 kwietnia br. o godz. 17.00 w Muzeum Miejskim "Sztygarka" połączony z promocją szkoły.

Wystawa pokazuje osiągnięcia młodych ludzi, którzy rozpoczynają przygodę ze sztuką na różnych szczeblach edukacji. Jest jednocześnie prezentacją twórczości nauczycieli i wykładowców o znaczącym dorobku artystycznym.
Punktem wyjścia jest szkoła średnia - Techniczne Zakłady Naukowe w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie pod okiem pedagogów tworzą pierwsze projekty, grafikę komputerową, rysują i malują. Przygotowują się do zawodu, ale też myślą o dalszej edukacji. Mogą ją kontynuować w szkołach wyższych. Jedną z możliwości jest podjęcie nauki na uczelniach o kierunkach artystycznych. Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach Filia w Cieszynie to znaczące uczelnie, które dają możliwości kreatywnego rozwoju w różnych obszarach nauki oraz sztuki. Osiągnięcia studentów obu uczelni są dobrze znane w środowisku. Uczniowie Technicznych Zakładów Naukowych, a także ich rówieśnicy oraz rodzice i opiekunowie mogą bez wyjeżdżania z domu zobaczyć efekty pracy studentów i inspirować się twórczością starszych kolegów i ich mistrzów.

Techniczne Zakłady Naukowe w Dąbrowie Górniczej to szkoła dająca duże możliwości. Uczniowie rozwijają swój potencjał przez naukę oraz sztukę (sztuki wizualne, teatralne, filmowe, kabaretowe). Na ekspozycję TZN-u składają się prace wykonane głównie na kierunku technik organizacji reklamy, który istnieje w szkole dopiero trzeci rok. W roku szkolonym 2013/2014 pierwsi uczniowie tego kierunku zdawać będą egzamin zawodowy i maturę. Dalszy rozwój osobisty podejmą na uczelniach wyższych lub w pracy zawodowej, jako kreatywni i dobrze przygotowani pracownicy reklamy, marketingu, czy PR. Na ekspozycji znajdują się również prace uczniów uczęszczających na inne kierunki np. technik informatyk. Pokazanie na jednej wystawie prac starszych kolegów z dwóch różnych uczelni ma wskazać na możliwości dalszego rozwoju, zgodnego z indywidualnymi predyspozycjami i możliwościami socjalnymi.

Na ekspozycji znajdują się prace: rysunek, liternictwo, kompozycja, projektowanie graficzne, fotografia oraz grafika komputerowa.

Nauczyciele prowadzący: Sylwia Nowak, Monika Tobiańska-Porc, Anna Szczerba, Marta Wiltosińska, Grażyna Zabiegała, Danuta Porc, Zenon Kociołek, Krzysztof Sulej.

.......................................................

Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Filia w Cieszynie
Wydział Artystyczny przygotował prace wykonane w różnorodnych technikach graficznych, takich jak: akwaforta, akwatinta, linoryt, gipsoryt, sucha igła, mezzotinta, litografia, algrafia, sitodruk, monotypia, druk cyfrowy, techniki eksperymentalne oraz instalacja graficzna.

Prace prezentują wybrani studenci z poszczególnych pracowni graficznych z kierunku Grafika oraz Edukacja Artystyczna. W wystawie wezmą udział pracownicy

- prof. zw. Eugeniusz Delekta
- prof. UŚ dr hab. Józef Knopek
- prof. UŚ dr hab. Joanna Piech-Kalarus
- prof. UŚ kwal. II st. Leszek Zbijowski
- dr hab. Krzysztof Pasztuła
- adi. Jarosław Skutnik
- dr Jerzy Pietruczuk
- dr Krzysztof Bąk
- dr Adam Czech
- mgr Natalia Pawlus
- mgr Anna Wajda-Oczko

............................................................

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Dziekan Wydziału Projektowego - adj. dr Anna Machwic
Prodziekan Wydziału Projektowego - adj. dr Zbigniew Furgaliński

Katedra Form Przemysłowych
- prof. zw. Manuel Sabalczyk
- kwal. II st. Jerzy Wuttke, prof. ASP
- dr hab. Adam Pociecha, prof. ASP
- adj. dr Andrzej Sobaś
- adj. dr Andrzej Klisz
- kwal. I st. Stefan Szawica
- adj. dr Anna Kmita
- adj. dr Agata Chmielarz
- st. wykł. dr Damian Pietrek
- st. wykł. mgr Jacek Sarapata
- asyst. mgr Jadwiga Rataj
- asyst. mgr Justyna Szulc-Więcek
- asyst. mgr Małgorzata Tatoj

Katedra Komunikacji Wizualnej
- prof. zw. Michał Kliś
- prof. zw. Jan Dubiel
- dr hab. Ewa Stopa-Pielesz, prof. ASP
- adj. dr Zbigniew Furgaliński
- adj. dr Justyna Kucharczyk
- st. wykł. Piotr Bąk
- wykł. mgr Agnieszka Nawrocka
- mgr Adam Michen
- mgr Marcin Wysocki
- mgr Anna Lorenc

Dodatek
Współczesna pedagogika dąży do stworzenia atmosfery zaufania ucznia do nauczyciela, bez względu na stopień edukacji, na którym się on znajduje. Nauczanie poprzez dawanie przykładu, stawianie wymagań, ale i motywowanie do podejmowania stale nowych wyzwań wkracza do standardu. Nauczyciel-wykładowca dawnej szkoły opartej na rygorystycznym nakazie posłuszeństwa dla mistrza nie ma już racji bytu. Relacja uczeń-nauczyciel to niezwykła więź, która się wytwarza podczas procesu kształcenia umiejętności, ale i osobowości. Dobra edukacja ma dziś wymiar sztuki. Jej przełożeniem jest efekt końcowy, satysfakcjonujący nie tylko zainteresowane podmioty. Wystawa w dąbrowskiej "Sztygarce" ukazuje możliwości jakie daje kształcenie przez sztukę, ale i dla sztuki.