-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2013 MARZEC
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ
.
dodane 27.03.2013

20130322_A
Jak mali Dąbrowianie spędzili Światowy Dzień Wody?

22 marca 2013 z okazji Światowego Dnia Wody Fundacja Godne Życie wraz z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej organizowała jego specjalne obchody. W pełnej wrażeń zabawie udział brali najmłodsi mieszkańcy Dąbrowy Górniczej.

Trzy placówki Fundacji Godne Życie zamieniły się tamtego dnia w centra sportowej, intelektualnej oraz naukowej zabawy. Przygotowane przez Fundację gry miały nie tylko dostarczyć dzieciom rozrywki, ale i uświadomić jak ważna w życiu człowieka jest słodka woda oraz w jaki sposób można chronić jej zasoby.

Obchody Światowego Dnia Wody ruszyły o godzinie 16.00. W edukacyjnej zabawie wzięło udział ponad 100 dzieci.

W budynku WTZ przy ul. Gwardii Ludowej 107 Światowy Dzień Wody obchodzony był w sportowej atmosferze. "Wodna Olimpiada Sportów Niecodziennych " dostarczyła dzieciom i młodzieży okazji do sprawdzenia siebie i swoich możliwości w nietypowych rozgrywkach. "Najbardziej podobała mi konkurencja "wyścig kelnerów". Jak będę duża będę kelnerką i dlatego muszę być najlepsza"- mówi 8-letnia Wiktoria, uczestniczka zabawy. Ponadto młodzi sportowcy mierzyli się w takich konkurencjach jak: łowienie rybek, przelewanie wody łyżeczką z miski do miski, picie napełnianie podziurawionej butelki, napełnianie balonu wodą i inne. "W tej placówce największą popularnością cieszyła się konkurencja wyjmowania ustami piłeczek zanurzonych w wodzie. Sala w której odbywały się zabawy była doszczętnie zalana."- opowiada Łukasz Kolber, wiceprezes Fundacji Godne Życie, który razem z podopiecznymi aktywnie brał udział w zabawie.
W świetlicy Fundacji Godne Zycie mieszczącej się w budynku tzw. Szenwalda, ZSO nr 2, przybyłe na wydarzenie dzieci rozwijały prace swoich szarych komórek rozwiązując "Wodne Łamigłówki". Mali geniusze rozwiązywali dużą krzyżówkę, szukali przymiotników do wyrazu "woda", bawili się w "Wodne Kalambury, a także szukali zastosowań wiadra. Jak mówi 9-letni Marcin "Z wiadra można zrobić transformera, który będzie ratował wodę na całej planecie". Być może uczeni powinni głębiej przeanalizować propozycję chłopca i znaleźć rozwiązanie problemu kurczących się zasobów słodkiej wody na ziemi. Najwięcej trudności sprawiła dzieciom zabawa o nazwie "Akwarium" polegająca na odgadnięciu nazw ryb zapisanych po łacinie.
Natomiast "Harcówka" tego popołudnia zamieniła się w "Małe laboratorium". Dzieci odkrywały właściwości fizyczne i chemiczne wody, przeprowadzając najróżniejsze doświadczenia. "Obserwowaliśmy przez lupę wszystkie zmiany jakie robiły się w wodzie. Myślałam, że pani Małgosia to czarodziejka. Ale ona wyjaśniła nam wszystko i teraz ja też umiem tak czarować!"- mówi zadowolona uczestniczka. Atrakcją był także Quiz Wodny oraz konkurs plastyczny. Ponadto odbyły się rozgrywki gier planszowych przygotowanych i opracowanych przez podopiecznych Fundacji Godne Życie.
W każdej z placówek najaktywniejsze dzieci uczestniczące w wodnych zajęciach otrzymały atrakcyjne nagrody ufundowane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej.
"Światowy Dzień Wody, obchodzony co roku 22 marca, ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie słodkiej wody oraz zrównoważonego zarządzania zasobami wody pitnej. Każdego roku staruje z innym hasłem. Tegoroczne hasło brzmiało Międzynarodowy Rok Współpracy w Dziedzinie Wody. Więcej informacji na temat tego święta można znaleźć pod adresem www.worldwaterday.org

.
dodane 26.03.2013

Poparcie dla strajku solidarnościowego
w dąbrowskiej skarbowości.


Nam jako pracownikom administarcji rządowej i służby cywilnej nie wolno strajkować, na jakąkolwiek akcję musimy mieć zgodę pracodawcy czyli Naczelnika Urzędu (a z tym w urzędach bywa różnie - Naczelnicy też boją się władzy) zatem nasze możliwości prezentowania niezadowolnia są bardzo ograniczone.

W Urzędzie Skarbowym w Dąbrowie Górniczej Naczelnik wyraził zgodę na akcję poparcia strajku poprzez oflagowanie urzędu, noszenie identyfikatorów o poparciu dla strajku, informacyjną akcję ulotkową i plakatową. W dniu dzisiejszym od godz. 8:00 akcja trwa, biorą w niej udział nie tylko zrzeszeni pracownicy ale również stażyści i pracownicy na umowę - zlecenie (tzw. umowy śmieciowe).

Naszym głównym postulatem jest zwaloryzowanie naszych wynagrodzeń - zamrożonych od 5 lat. Waloryzacja ta należy nam się z mocy prawa. Inni pracownicy budżetówki dostali podwyżki a nam odmawia się nawet tego niewielkiego wzrostu wynagrodzeń. Płace "zwykłych" pracowników skarbowości są na żenująco niskim poziomie ale o tym społeczeństwo nie wie, bo kogo to interesuje poza nami.

Przykładowo moje wynagrodzenie - pracownika z 30 letnim stażem pracy, w tym ponad 20 lat w urzędzie skarbowym (wykształcenie wyższe ekonomiczne oraz podyplomowe w zakresie skarbowości) - pensja na rękę = 2.500 zł

Z pozdrowieniem związkowym

Przewodnicząca NSZZ "Solidarność"
Pracowników Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej
Lidzia Pankrac

.
dodane 25.03.2013Dąbrowianka Małgorzata Bigaj
w programie "The Voice Of Poland"

Uczestniczka programu "The Voice of Poland", dąbrowianka Małgorzata Bigaj przebrnęła przez przesłuchania w ciemno i zakwalifikowała się do następnego etapu.

Aby zwiększyć szansę występowania dąbrowianki w dalszych etapach, konieczna będzie nie tylko przychylność oceniających, ale również telewidzów. Zwracam się z prośbą o oddanie głosu na Małgosię, na niżej podany adres z linkiem. Aby ułatwić zainteresowanym podjęcie decyzji, zamieszczam poniżej linki z zarejestrowanym występem dąbrowianki.

Oceniaj wokalistów VoP. Głosuj na faworyta!

Regulamin głosowania w plebiscycie The Voice of Poland w Radiu ZET

* 1. W głosowaniu na nagrania wykonań z programów The Voice of Poland mogą brać udział wszyscy użytkownicy strony www.radiozet.pl
* 2. Głosowanie odbywa się w turach tygodniowych (od soboty do piątku) między kolejnymi odcinkami programu The Voice of Poland począwszy od dnia 2 marca do dnia poprzedzającego odcinek finałowy.
* 3. Do kolejnej tury przechodzą trzy nagrania z największą liczbą głosów, razem z nagraniami z kolejnego odcinka.
* 4. Rejestrowany jest jeden głos z jednego komputera (adresu IP) dziennie
* 5. Niedozwolone jest używanie aplikacji i programów automatycznie oddających głosy (botów) w przypadku ich wykrycia fałszywe głosy będą uznane za nieważne. Jeżeli nie uda się ustalić liczby fałszywych głosów liczba głosów będzie uśredniona między nagraniami z największą i najmniejszą liczbą głosów.

Aby ułatwić zainteresowanym podjęcie decyzji, zamieszczam poniżej linki z zarejestrowanym występem dąbrowianki.

POZNAJ Małgorzatę

ZOBACZ WYSTĘP Małgorzaty

.
dodane 24.03.2013


Tour de Pologne
www.tourdepologne.pl


70. Tour de Pologne '2013
TRASA IV etapu TARNÓW - KATOWICE (231,5 km.)

Dąbrowa Górnicza stanie się na kilka godzin częścią rowerowej Polski. Wszystko to za sprawą przejazdu IV etapu 70. Tour de Pologne, którego trasa będzie biegła przez nasze miasto.Zawodnicy wjadą do miasta od strony Sławkowa, drogą krajową nr 94. Zjadą w al. Róż, na rondzie Merkury skręcą w lewo. Tak jak w zeszłym roku, przed PKZ znajdzie się premia specjalna. Na rondzie Centrum pojadą w lewo. Ulicami Kościuszki, Górniczą i Legionów Polskich dotrą do ul. Braci Mieroszewskich w Sosnowcu-Zagórzu

.
dodane 23.03.2013

Dąbrowianka Małgorzata Bigaj
w programie "The Voice Of Poland"

W sobotnim odcinku muzycznego programu "The Voice of Poland" wystąpi dąbrowianka Małgorzata Bigaj.
"The Voice Of Poland" to program muzyczny typu talent show, emitowany przez TVP 2 w soboty o godz. 20.05. Zachęcam do oglądania.

Program "The Voice Of Poland" składa się z kilku etapów: najpierw są preeliminacje/castingi, z których wyłanianych jest ok. 100 osób do "przesłuchań w ciemno". W tym etapie jurorzy nie widzą uczestników, którzy muszą ich zachwycić swoim wykonaniem, głosem i emocjami. Do kolejnego etapu "bitwy" przechodzi tylko połowa uczestników. Do "bitwy" każdy z trenerów wystawia 6 par, gdzie z każdej pary tylko jedna osoba przejdzie do odcinków finałowych na żywo.

Odpowiedź na najważniejsze pytanie, "czy dąbrowianka zyskała aprobatę jurorów i przejdzie do kolejnego etapu" uzyskamy już dzisiaj (sobota 23.03.2013).

Małgorzata MBQ Band .
http://www.youtube.com/watch?v=xwjot6HEvSE&feature=youtu.be

.
dodane 22.03.2013
Biblioteka Główna MBP


SMAKI DAWNYCH LAT,
czyli kulinarna podróż z Remigiuszem Rączką

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25 ; DĄBROWA GÓRNICZA

Dąbrowska biblioteka zaprasza na kolejną edycję projektu "Senior na topie", którą zainauguruje spotkanie "Smaki dawnych lat, czyli kulinarna podróż
z Remigiuszem Rączką". Spotkanie odbędzie się 16 kwietnia o godz. 17.00 w sali audiowizualnej dąbrowskiej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25).
Gościem spotkania będzie znany i lubiany kucharz śląski Remigiusz Rączka, który w swoim autorskim programie "Rączka gotuje" w TVP Katowice prezentuje przepisy
na różne dania, zarówno popularne śląskie potrawy, jak i mniej znane, czy zapomniane regionalne przysmaki. Ponadto w każdą środę prowadzi program "Rączka godo i gotuje" w Radiu Katowice, gdzie z humorem i pasją gawędzi o jedzeniu.
Śląski ekspert smaku otworzył w Wodzisławiu Śląskim swoją pierwsza restaurację "Rączka gotuje". Można tam spróbować nie tylko tradycyjnych śląskich dań i regionalnych pyszności własnej roboty, jak świeżo wypiekany na miejscu chleb, ciasta i tradycyjne kreple, ale także potraw kuchni zagranicznej, wśród których znajdują się m.in. chorwacka makrela i bułgarska musaka.
A jakich specjałów będą mogli skosztować uczestnicy spotkania w dąbrowskiej bibliotece? Jakie przepisy zaprezentuje mistrz śląskiej kuchni? Przekonamy się o tym już
16 kwietnia! Na spotkanie zapraszamy wszystkich miłośników sztuki kulinarnej i nie tylko. Wstęp wolny.
Czwarta edycja projektu "Senior na topie" organizowana jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Dział Marketingu MBP

.
dodane 22.03.2013

20130320_C
Integracyjny Dzień Rodziny

20 marca w budynku WTZ w Dąbrowie Górniczej Fundacja Godne Życie organizowała dla swoich podopiecznych ze wszystkich placówek i ich najbliższych Integracyjny Dzień Rodziny. Udział w wydarzeniu wzięły także osoby niepełnosprawne ze Stowarzyszenia "Neuron". W ciepłej, rodzinnej atmosferze środowe popołudnie spędziło wspólnie ponad 80 osób.

"Prędzej czy później los się odwróci. Wyrówna bilans poniesionych strat. Jak wymarzona tęcza po burzy nasz czarno-biały koloruje świat. Mmilionem barw." Śpiewając te słowa piosenki Sylwii Grzeszczak młodzi podopieczni Fundacji Godne Życie, pochodzący ze środowisk dotkniętych patologiami, rozpoczęli Integracyjny Dzień Rodziny.
Uczestnicy imprezy aktywnie brali udział w przygotowanych przez organizatorów konkursach grach i zabawach.
Osoby zainteresowane sztukami plastycznymi mogły poddać się świątecznemu nastrojowi podczas wspólnego dekorowania jajek metodą decoupage i malowania wielkanocnych figurek gipsowych. Wiele z tych prac na pewno będzie gościć na stołach uczestników wydarzenia podczas Śniadania Wielkanocnego.
Chociaż początkowo planowane były sportowe konkurencje na świeżym powietrzu, zimowa aura pogodowa zmusiła organizatorów do drobnych zmian w harmonogramie. Nie przeszkodziło to w dobrej zabawie. Odbył turniej gry w warcaby, piłkarzyki i Jengę. Można było także wziąć udział w konkursie przebierania fasoli i obierania jabłka. Inne zabawy, w których brano aktywny udział to: bieg z piłeczką ping-pongową na łyżeczce, rzut woreczkiem do celu i zbieranie piłeczek na czas.
Najwięcej emocji wzbudziła gra "Pudełka pełne strachu". Polega ona na umieszczeniu w zamkniętych pudełkach rzeczy niezbyt przyjemnych w dotyku. Śmiałek biorący udział w tej konkurencji, musi włożyć rękę do środka i nie tylko odgadnąć co jest w środku, ale też to zjeść. "W pudełku, które wylosowałam było coś mokrego i oślizgłego. Myślałam, że to pokrojona żaba. Była całkiem smaczna, smakowała zupełnie jak brzoskwinia z puszki"- śmieje się 11-letnia Ania, podopieczna Fundacji Godne Życie. Rzeczy schowane w pozostałych pudełkach nazywane były przez uczestników zabawy: glizdami, okiem krowy czy nawet tasiemcem.
Zima, która nie chce nas opuścić nie przeszkodziła w grillowaniu. Każdy gość został poczęstowany kiełbaską.
"To dla nas bardzo ważne aby stwarzać naszym podopiecznym okazję do radosnego, spędzania czasu ze swoją rodziną. Problem wielu rodzin, którymi się opiekujemy polega właśnie na braku umiejętności organizowania sobie okazji do budowania wzajemnych relacji i poświęcania sobie uwagi. Wspólne zabawy silnie integrują zespoły rodzin, które rywalizacji poznają siebie, zacieśniają więzi oraz co najważniejsze znajdują sposobność do uśmiechu."- mówi wiceprezes Fundacji Godne Życie, pan Łukasz Kolber.
Impreza została sfinansowana z środków pochodzących z 1% podatku.

.
dodane 21.03.2013
Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży
"Malarskie akordy wiosny czyli rzecz o abstrakcji"

"Malarstwo abstrakcyjne
to malarstwo absolutne"
Wassily Kandinsky

Organizator:
Pałac Kultury Zagłębia - Osiedlowy Klub "Unikat"
41-303 Dąbrowa Górnicza ; ul. Kasprzaka 46 ; tel. 32 2642338

Cele konkursu:
Abstrakcja w malarstwie (łac. abstractio - oderwanie) - obejmuje dzieła pozbawione wszelkich cech ilustracyjności, w których artysta nie stara się naśladować natury.
Forma stosowana w sztuce abstrakcyjnej może być bardzo różnorodna, jak tego dowodzą dotychczasowe dzieje sztuki. Tym co wyróżnia sztukę abstrakcyjną od nieabstrakcyjnej jest brak rozpoznawalnych przedmiotów. W swojej istocie sztuka abstrakcyjna jest najbliższa muzyce. W obu tych dyscyplinach sztuki ilustracja jakiegoś tematu jest budowana nie wprost, a poprzez odwołanie do swoistych środków wyrazu, takich jak rytm, barwa, kontrast, walor, różne wielkości i wiele innych. Celem naszego konkursu jest przybliżenie pojęcia abstrakcji w malarstwie i jego popularyzacja wśród dzieci i młodzieży.

Warunki konkursu

Prace konkursowe oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych:
3-6 lat ; 7-12 lat ; 13-18 lat

Technika:
Przyjmujemy prace wykonane dowolną techniką malarską oraz pastelami nadające się do powieszenia.
Format min. A4.
Przyjmujemy max. 3 prace plastyczne jednego autora.

Termin dostarczenia prac:
08.IV.2013r. do PKZ-Osiedlowego Klubu "Unikat"

Rozstrzygnięcie konkursu:
17.IV.2013r. o godz. 16.30 w PKZ-Osiedlowym Klubie "Unikat"


Otwarcie wystawy pokonkursowej:
Od 17.IV.2013r. w PKZ-Osiedlowym Klubie "Unikat"

Do każdej pracy należy dołączyć karteczkę lub opisać na odwrocie:
imię i nazwisko autora, wiek
adres zamieszkania
nazwa placówki (ewentualnie imię i nazwisko instruktora/nauczyciela pod nadzorem którego praca została wykonana).
Należy również dołączyć kartę zgłoszenia do konkursu według wzoru poniżej.

Placówka przystępująca do konkursu proszona jest o dostarczenie listy osób biorących udział w konkursie zawierającej: imię, nazwisko, adres i wiek dziecka oraz karty zgłoszenia do konkursu.

Nadesłane prace pozostają własnością uczestników konkursu. Organizator zastrzega sobie prawo do reprodukowania i publikowania nadesłanych prac w środkach masowego przekazu, mediach elektronicznych w celach promocyjnych bez uiszczania honorariów autorskich.

Po zakończeniu wystawy pokonkursowej prace będą do odbioru w placówce organizującej konkurs.

Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb konkursu zgodnie z ustawą z dn. 29 sierpnia 1997 r.
o ochronie danych osobowych (tekst jednolity: Dz. U. 2002 r. Nr 101, poz.926 z późniejszymi zmianami)

.
dodane 20.03.2013Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej


Spotkanie z Cezarym Gmyzem

Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej oraz radny Zbigniew Łukasik zapraszają na spotkanie z Cezarym Gmyzem, dziennikarzem i publicystą.

Spotkaniu będzie towarzyszyć promocja najnowszej książki, wywiadu rzeka z Cezarym Gmyzem o tytule "Zawód Dziennikarz Śledczy".

Spotkanie odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej
(ul T.Kościuszki 25) w piątek 22 marca o godz. 17.30

Biblioteka Główna MBP

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25 ; DĄBROWA GÓRNICZA

.
dodane 19.03.2013Sportowy, intelektualny i naukowy Światowy Dzień Wody w FGŻ

W najbliższy piątek, 22 marca 2013 odbędzie się Światowy Dzień Wody. Z tej okazji Fundacja Godne Życie wraz z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej organizuje specjalne obchody. We wspólnej edukacyjnej zabawie udział mogą wziąć dzieci od 6 roku życia.

Fundacja Godne Życie zaprasza dzieci i młodzież z Dąbrowy Górniczej na wspólne obchody Światowego Dnia Wody. W ramach święta w trzech placówkach Fundacji zorganizowane zostaną gry i zabawy uświadamiające jak ważna w życiu człowieka jest słodka woda oraz w jaki sposób możemy chronić jej zasoby.
Przedstawiamy harmonogram wydarzeń.
I placówka - budynek WTZ, ul. Gwardii Ludowej 107 - Sportowo
Od godziny 16.00 rozpocznie się "Wodna Olimpiada Sportów Niecodziennych ". Podczas zabawy zostaną przeprowadzone między innymi niecodzienne konkurencje takie jak: łowienie rybek, przelewanie wody łyżeczką do herbaty, picie wody na czas, wyścigi kelnerów, napełnianie podziurawionej butelki na czas i inne. Niezwykła formuła sportowych rozgrywek pozwala zagwarantować, że każde dziecko, bez względu na umiejętności znajdzie coś, w czym poczuje się naprawdę dobre.
II placówka - budynek ZSO2, ul. Prusa 3 - Intelektualnie
W świetlicy Fundacji Godne Zycie mieszczącej się w budynku tzw. Szenwalda, o godzinie 16.00 rozpocznie się intelektualna zabawa pod nazwą "Wodne Łamigłówki".
Mali geniusze zmierzą się ze sobą w takich konkurencjach jak: wodna parada kłamców, Megakrzyżówka, wodne synonimy, "Jaka jest woda?"- konkurs wyobraźni, mokre kalambury, akwarium i "Sposób na WIADRO".
III placówka - budynek ZHP, ul. Królowej Jadwigi 8 - Naukowo
W "Harcówce" rozpoczynająca się o 16.00 zabawa najbardziej zainteresuje młodych naukowców. W "Małym laboratorium" oraz podczas zabawy o wdzięcznej nazwie "Czary Mary z Wodą" uczestnicy odkryją fizyczne i chemiczne ciekawostki związane z wodą. Dzieci przeprowadzać będą najróżniejsze doświadczenia, które niewtajemniczonym mogą wydawać się macicznymi sztuczkami. Placówka szykuje także coś mniej naukowego. Podopieczni Fundacji Godne Życie przygotowali i opracowali gry planszowe związane z wodą. Każdy z gości będzie mógł wziąć udział w takich rozrywkach.
Atrakcyjne nagrody
Dla najaktywniejszych dzieci uczestniczących w wodnych zajęciach w każdej z placówek przewidziane zostały nagrody ufundowane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej.
Udział w zajęciach jest bezpłatny.
"Światowy Dzień Wody, obchodzony co roku 22 marca, ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie słodkiej wody oraz zrównoważonego zarządzania zasobami wody pitnej. Każdego roku staruje z innym hasłem. Tegoroczne hasło brzmi Międzynarodowy Rok Współpracy w Dziedzinie Wody. Więcej informacji na temat tego święta można znaleźć pod adresem www.worldwaterday.org Inicjatorem Światowego Dnia Wody jest ONZ.

.
dodane 15.03.2013


Wielkanocne warsztaty plastyczne
w Centrum Handlowym Pogoria.


W sobotę 16 marca 2013r. w godz. 11.00-14.00 Stowarzyszenie Dar Serca zaprasza na "Wielkanocne warsztaty plastyczne". Będzie okazja, by samemu wykonać swoją niepowtarzalną pisankę. Na najmłodszych czeka ,,Świetlicowy Ogródek Rozmaitości" przygotowany przez wychowanków świetlicy środowiskowej Kraina Przyjaźni.


Głównym celem organizacji okazjonalnych warsztatów plastycznych jest ukazywanie dzieciom, dorosłym możliwości spędzenia czasu wolnego w twórczy sposób, w przyjaznej atmosferze.

STOWARZYSZENIE "DAR SERCA"
41-306 Dąbrowa Górnicza; ul. Laski 107


.
dodane 15.03.2013Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


Wyprawy na krańce Ziemi
Dział Etnograficzno - Podróżniczy Muzeum Miejskiego SZTYGARKA
POZA ŚWIATŁEM - odkrywanie podziemnego świata
Wojciech Kuczok

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69; DĄBROWA GÓRNICZA

Zapraszamy na ekscytującą podróż po świecie literatury i . podziemnych czeluści. Kolejne spotkanie będzie jednocześnie opowieścią o najnowszej książce Wojtka - "Poza światłem" . Gospodarz naszych spotkań wielokrotnie wędrował z autorem pod i nad ziemią rejestrując wyprawy na filmie i fotografiach.Sam Mistrz - globtroter, alpinista i taternik, grotołaz, turysta, bywalec oraz mieszkaniec różnych miast. Skazany na wieczną wędrówkę. To najnowsze wcielenie Wojciecha Kuczoka, który przemierzył świat nie tylko wzdłuż i wszerz, lecz także... z góry na dół. W swojej książce zdaje sprawę z licznych wypraw, niejednokrotnie odbiegając przy tym od prostej relacji i anegdoty, przeplatając opowieść dygresjami na temat współczesnego podróżowania, momentami zadumy nad cudem natury czy antropologiczną refleksją o czasie, pamięci, pozostawaniu w ruchu.
"Jaskinia daje też komfort przebywania w przestrzeni asymetrycznej. Neurotyk w nieskazitelnie geometrycznym koszmarze metropolii odczuwa głód nieporządku. W naturze jaskini leży nieporządek, nieprzewidywalność kształtów".
Wojtek Kuczok. W latach 90. należał do grupy poetyckiej "Na Dziko". Autor powieści Gnój, za którą dostał w 2003 r. Paszport Polityki, Nagrodę Literacką NIKE w 2004, a także nagrodę Krakowska Książka Miesiąca (marzec 2004 r. - mieszkał w tym czasie w Krakowie). Napisał też scenariusz do filmu Magdaleny Piekorz Pręgi, który zdobył w 2004 główną nagrodę na festiwalu filmowym w Gdyni.


Na spotkania zapraszają:
Dyrektor Muzeum - Arkadiusz Rybak
Gospodarz spotkań - Grzegorz Kuśpiel
.
dodane 14.03.2013

Szóstka Pogorii inaczej

Chociaż cienie zimy wciąż panoszą się na pogodowej scenie, to jednak każda zerwana kartka kalendarza wydłuża nam kolejno następujące dni o jakże cenne minuty i coraz bardziej przybliża do wytęsknionej wiosny, a tym samym trzeciej już edycji Szóstki Pogorii, która w tym roku zaprezentuje się biegaczom w nieco odmiennej formule. Mianowicie w odróżnieniu od poprzednich edycji, na tegorocznej Szóstce Pogorii ścigamy się sami ze sobą, czyli sześciokilometrową pętlę wokół akwenu Pogoria III pokonujemy biegnąc indywidualnie na czas. Niezmienna natomiast pozostaje gorąca atmosfera tradycyjnie towarzysząca wszystkim imprezom sportowym organizowanym przez Stowarzyszenie Pogoria Biega, sprawna obsługa w biurze zawodów, które w dniu zawodów będzie do waszej dyspozycji już od godziny 8:00, jak również cała infrastruktura Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej oraz gościnność jego pracowników.

W przeciwieństwie do nielimitowanej ilości uczestników w marszu nordic walking, z uwagi na specyficzny charakter konkurencji biegowej, ilość startujących biegaczy ograniczono do 300 zawodników, a formularz zapisów internetowych dostępny jest tutaj do dnia 12 maja. Termin ten ostatecznie zamyka listę startową, gdyż w dniu imprezy nie będzie zapisów w biurze zawodów, dlatego nie warto odsuwać w czasie swojego zgłoszenia, bowiem szkoda byłoby przegapić możliwość wystartowania w tym wyjątkowym biegu. Podczas rejestracji pamiętajcie o podaniu swojego najlepszego czasu uzyskanego na dystansie 10 km w 2012 r., na podstawie którego będzie ustalana kolejność startowa, przy czym pierwszy zawodnik wyruszy na trasę o godz. 11:00, zaś pozostali biegacze wystartują kolejno w odstępach dwudziestosekundowych, toteż ostateczne wyłonienie zwycięzcy będzie możliwe dopiero po wbiegnięciu na linię mety ostatniego zawodnika. Wcześniej jednak, bo o godzinie 9:45, po wspólnym starcie, z sześciokilometrową pętlą wokół popularnej "Trójki" zmierzą się uczestnicy marszu nordic walking.

Wszyscy zawodnicy, którzy ukończą Szóstkę Pogorii otrzymają na mecie pamiątkowe medale, natomiast zwycięzcy klasyfikacji open kobiet i mężczyzn, zarówno w konkurencji biegowej jak i nordic walking, zostaną uhonorowani okolicznościowymi statuetkami za I, II oraz III miejsce. Ponadto wzorem lat ubiegłych, pośród wszystkich uczestników zawodów będzie rozlosowanych wiele atrakcyjnych nagród rzeczowych, więc przybywajcie w niedzielę 19 maja do Dąbrowy Górniczej, gdzie czekamy na was jak zwykle na promenadzie przy molo nad Pogorią III z szeroko otwartymi ramionami, bo naprawdę wiele będzie się działo!

Jan Pinkos

.
dodane 13.03.2013
Biblioteka Główna MBP


Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem
o "słowach, które niosą uśmiech"

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25 ; DĄBROWA GÓRNICZA

Już w najbliższy piątek rusza druga edycja projektu "Podróże po literaturze". Najmłodsi czytelnicy dąbrowskiej biblioteki ponownie będą mogli wziąć udział
w cyklu spotkań z popularnymi pisarzami i ilustratorami książek dla dzieci i młodzieży.
Gościem pierwszego spotkania będzie Marcin Pałasz - autor książek dla dzieci i młodzieży oraz słuchowisk radiowych. Są wśród nich historie miłosne (Licencja na zakochanie), opowieści z dreszczykiem (Zwłokopolscy, Dziwne przypadki Ferdynanda Szkodnika), historie o zwierzakach (Ptaś i Miaugosia, Bardzo dzikie historie, Sposób na Elfa, Elfie, gdzie jesteś?), duchach (Straszyć nie jest łatwo), potworach (Opowieści z Krainy Potworów, Powrót do Krainy Potworów) i kosmitach (Heca nie z tej Ziemi, Kosmiczna awantura). Książki Marcina Pałasza to pełne humoru historie, które bawią, uczą i wzruszają, niosąc ze sobą ogromny ładunek optymizmu i głębokie przesłanie.
Pisarz spotka się z czytelnikami dąbrowskiej biblioteki 15 marca o godz. 10.00 (Biblioteka Główna, ul. T. Kościuszki 25) i o godz. 12.00 (Filia nr 18 MBP, ul. Legionów Polskich 131a). Podczas obu spotkań będzie można nabyć książki Marcina Pałasza z pamiątkową dedykacją autora. Każdy uczestnik spotkania otrzyma ponadto kolorową zakładkę do książki z miejscem na podpis pisarza.
Projekt "Podróże po literaturze" skierowany jest do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Głównym celem przedsięwzięcia jest rozbudzanie w najmłodszych miłości do książek, które oferują im bogactwo emocji i przeżyć, rozwijając język, pamięć i wyobraźnię. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja literatury i czytelnictwa".

Dział Marketingu MBP

.
dodane 13.03.2013

Integracyjny Dzień Rodziny w Fundacji Godne Życie

20 marca w Dąbrowie Górniczej Fundacja Godne Życie organizuje dla swoich podopiecznych ze wszystkich placówek i ich najbliższych Integracyjny Dzień Rodziny. Udział w wydarzeniu wezmą także osoby niepełnosprawne ze Stowarzyszenia "Neuron". Wydarzenie odbędzie się placówce Fundacji mieszczącej się w budynku WTZ. .

Długo oczekiwaną i wypatrywaną przez wszystkich wiosnę podopieczni Fundacji Godne Życie będą witać w niepowtarzalnej rodzinnej atmosferze. Wraz ze swoimi rodzinami oraz przyjaciółmi poznanymi podczas codziennych spotkań w Fundacji będą brali udział w przygotowanych przez opiekunów i wolontariuszy grach i zabawach. Nie zabranie także wspólnego grillowania.
"Fundacja Godne Życie stwarza swoim podopiecznym pełen miłości dom rodzinny. To jest główny cel naszej działalności, a imprezy jak ta, mają o tym przypominać." - mówi wiceprezes Fundacji Łukasz Kolber.
W przygotowaniu są takie sztandarowe sportowo-rekreacyjne zabawy jak bieg w workach, slalom, gra w kapsle czy bieg z balonem. Jednak jedną z najciekawszych zabaw przewidzianych do przeprowadzenia podczas imprezy jest gra pod tajemniczą nazwą "pudełka pełne strachu". Polega ona na umieszczeniu w zamkniętych pudełkach rzeczy niezbyt przyjemnych w dotyku. Przykładem może być ugotowany, mokry makaron, który osobie polegającej wyłącznie na zmyśle dotyku kojarzyć się może z glistami. Śmiałek biorący udział w tej konkurencji, musi włożyć rękę do środka i nie tylko odgadnąć co jest w środku, ale też to zjeść.
Osoby, w których naturze nie leży podejmowanie ryzyka i sportowych wyzwań będą mogły zając się malowaniem wydmuszek i gipsowych figurek nawiązujących do zbliżających się świąt Wielkiej Nocy.
Podczas Integracyjnego Dnia Rodziny organizowanego przez Fundację Godne Życie odbędzie się także konkurs młodych talentów.
"Do naszych placówek uczęszczają także dzieci niezwykle utalentowane np. wokalnie lub tanecznie. Czujemy się odpowiedzialni za to, by te uzdolnienia zauważyć, pomóc dzieciom je rozwijać oraz dać możliwość pokazania ich innym. Dla naszych podopiecznych jest to niezwykle ważne ze względu na budowanie tożsamości i poczucia własnej wartości, które są motorem do podejmowania wyzwań w przyszłym dorosłym życiu" - mówi Łukasz Kolber.
Fundacja Godne Życie od ponad 10 lat otacza swoją opieką dzieci i młodzież oraz ich rodziny ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ubóstwo, alkoholizm, przemoc to tylko niektóre z patologii jakich doświadczają na co dzień podopieczni Fundacji w swoich domach i na swoich podwórkach. Obecnie Fundacja jest domem dla ok. 200 podopiecznych.
Należy pamiętać, że każdy z nas może przekazać swój 1% podatku na dowolną Organizacje Pożytku Publicznego (w przypadku Fundacji Godne Życie - KRS 0000139088). Wysokość kwoty nie ma znaczenia. Liczy się każdy grosz.

.
dodane 12.03.2013
Bye, bye, straży miejska!
Kategorie: W mediach | Marzec 11, 2013

Prywatnie od zawsze jestem za likwidacją niepotrzebnych służb, urzędów, a co za tym idzie ewentualnym zmniejszaniem obciążeń podatkowych mieszkańców. W końcu pieniądze na płace, np. takich strażników miejskich nie biorą się z nieba, lecz z podatków płaconych przez ludzi. Największa sprzeczność występuje wtedy, gdy lewaccy ateiści właśnie na tą mannę z nieba i cud liczą. I nie mam tu na myśli podobno nawróconego od kilku lat pana D. Tuska. Zresztą chyba ostatnio musi tego żałować, obcując w większości z unioeuropejskimi lewakami. Niestety w ostatnich latach (osobiście określiłbym rok przełomu na 1993), tendencja jest odwrotna. Ileż powstaje nowych urzędów, ministerstw, izb, innych instytucji i czegoś tam jeszcze, a czy słyszeliśmy o zamknięciu jakiegoś urzędu, który zrealizował swój cel i urzędnicy z tego powodu zostali zwolnieni?!

Już w 2007 roku występowałem na sesji Rady Miasta o likwidację Straży Miejskiej. W Dąbrowie Górniczej jej koszt paradziałań osiągnął kwotę prawie 4 milionów złotych rocznie. Sukcesów działania strażników i strażniczek miejskich nie znam. Wiem natomiast, że korupcja sięga tam zenitu. W ostatniej ujawnionej aferze korupcyjnej aresztowanych zostało 36% etatów Straży Miejskiej. Zobacz: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=16268#more-16268. Zresztą, jaki jest procent korupcji w innych częściach urzędu to nie wiem.

Bardzo szeroko aktualną sytuację straży miejskiej w Polsce przedstawił w ostatnim numerze "Najwyższego Czasu" kol. Tomasz Cukiernik, lubujący się w ujawnianiu rozpasania urzędników, począwszy od straży miejskiej, poprzez Parlament, a skończywszy na biurwach w Brukseli. Zachęcam do zapoznania się z całym artykułem. Tendencja jest jedna, wzrasta niechęć i brak zaufania do tej instytucji. Miasta i Gminy likwidują straże miejskie, odbywają się referenda. Przykładowo w referendum zainicjowanym przez Kongres Nowej Prawicy w Pszczynie aż 94% opowiedziało się za likwidacją S.M. Sądzę, że w dobie rozlewającego się kryzysu dojdzie do zwiększenia tempa likwidacji tych biurokratycznych struktur w Polsce. Politycznie, poza rządzącymi w mieście i kraju, głosy o likwidację dobiegają zewsząd: ze skrajnej lewicy (SLD - acz jest to sondowanie), centrolewicy (PIS - bojaźliwie, bo za ich rządów rozszerzono zakres działania S.M.) i prawicy (KNP - zdecydowanie i od zawsze)
... WIĘCEJ >

.
dodane 11.03.2013

20130310

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


Będziemy podziwiać pałac z 1842 roku.

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69; DĄBROWA GÓRNICZA

Już niedługo zostanie ukończona makieta (obecnie siedziby Muzeum Miejskiego "Sztygarka") pałacu wybudowanego w Dąbrowie w 1842 roku na potrzeby Zarządu Zachodniego Okręgu Górniczego Królestwa Polskiego, który pod koniec XIX wieku stał się siedzibą Szkoły Górniczej i Hutniczej, z biegiem czasu popularnie zwanej "Sztygarką".
Głównym wykonawcą makiety jest Henryk Jan Dominiak - tyski grafik i złotnik, specjalista grafiki reklamowej i wydawniczej, projektant i wykonawca, m.in. unikalnej makiety Tychów z kamieni szlachetnych i półszlachetnych, twórca wielu znaków graficznych firm. Projektant niekonwencjonalnych rozwiązań z udziałem roślin, konstrukcji ze stali nierdzewnej i kamieni. Buntownik i poszukiwacz inspiracji w naturze. Zwolennik przeciwstawiania się kanonom, który wychodząc do klientów, czyni z nich współwykonawców i sponsorów, a jednocześnie realizuje swoje pomysły i marzenia. Tym razem spełni on także marzenia dąbrowian.

Makieta powstaje w oparciu o plan szkoły z 1910 roku, zdjęcia i ryciny, tworząc w ten sposób prawdziwy przekaz historyczny. Na powierzchni 70 x 150 cm autor postawił budynek, podniesiony nad płytę około 4 cm, by ukształtować teren według ówczesnego wyglądu, o wysokości około 28 cm (bez dachu), o naturalnym białym tynku. Planowane jest wykonanie w nim wszystkich metalowych elementów (parapetów, rynien, zawiasów, poręczy schodów, obejm antyram) ze srebra próby 0.925, a także herbu z orłem z białego złota i żółtymi elementami ze złota żółtego, by - jak mówi Autor - "były na wieki". Na ścianach, widocznych dzięki otwierającym się oknom, mają wisieć mapy, plany górnicze, zdjęcia osób z tamtego okresu, a także miniaturowe prace współczesnych polskich artystów, na stałe wkomponowane we wnętrze. Na chwilę obecną trwają jeszcze uzgodnienia dotyczące rodzaju materiału, z którego był wykonany dach budynku - dachówki, czy może blachy, co było położone na podłodze - posadzka, czy drewno?

Ostateczny wygląd makiety zobaczą Państwo w Muzeum Miejskim "Sztygarka" już po zakończeniu wszystkich prac.

A oto autorzy dzieł sztuki, które znajdą się we wnętrzu makiety:

Paweł Brodzisz:
DĄBROWA - KOPALNIA IGNACY W ZAGÓRZU I HUTA PAULINA - początek XX w. olej 4 x 5 cm (2013)
WIDOK Z DĄBROWY - GŁÓWNA ULICA Z 1899 R. - olej 4 x 6 cm (2013)
DWORZEC WIEDEŃSKI - POCZĄTEK XX W. - olej 4 x 6 cm - 3 obrazy olejne

Aleksandra Jeżyk:
DWIE SIOSTRY (2013) - rzeźba miniatura 3,4 cm i 2,9 cm, technika - masa drzewna i szydełko
WYKŁADOWCA (2013) - masa drzewna, szydełko; wysokość 3,2 cm

Julia Kaczmarczyk-Piotrowska:
Cykl CARBON SZTYGARKOWE PEJZAŻE NR 3, miniatura 4 x 7 cm - płótno, akryl

Saga Dana Tomaszewska:
SKARBEK - 2,6 cm, PRACUJĄCY GÓRNIK - 2,9 cm (2013) - prace wykonane z białej wypalonej gliny
STANISŁAW STASZIC, SIEDZĄCY (2013)

Robert Znajomski:
RYSUNKI nr 16, 17 (2013) - tusz
PEJZAŻ nr 2 (2013) - miniatura, płótno, olej 4 x 7 cm

Danuta Micur
Dział Marketingu i Edukacji Muzeum Miejskiego "Sztygarka"

.
zmienione 11.03.2013Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


"Z dymem pożarów"
W 150 rocznicę Powstania Styczniowego

Wystawa grafik Artura Grottgera i Jana Styki
oraz pamiątek powstańczych

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69; DĄBROWA GÓRNICZA


Z DYMEM POŻARÓW

Znany polski XIX-wieczny poeta, Kornel Ujejski (powiedzmy od razu, że nie miał zgoła nic wspólnego z rodziną Ujejskich z "naszego" Ujejsca) w swoim tomiku Skargi Jeremiego umieścił znamienną pieśń, będącą pokłosiem tragicznego w bezpośrednich skutkach Powstania Styczniowego. Pieśń ta, zwana "Chorałem", do dziś śpiewana jest podczas różnych patriotycznych obchodów:
Z dymem pożarów, z kurzem krwi bratniej
Do Ciebie, Panie, bije ten głos.
Jak ważna to była pieśń dla naszych przodków, niech świadczy fakt, że była ona brana pod uwagę (obok zwycięskiego "Mazurka Dąbrowskiego" i "Roty" Marii Konopnickiej) jako hymn niepodległej II Rzeczypospolitej. Dziś może się wydawać, że na szczęście nie ją wybrano, bo jakoś trudno sobie wyobrazić jak zagrzewa do boju polskich sportowców.
Pierwsze słowa "Chorału" - właśnie owe Z dymem pożarów - stały się natomiast tytułem wystawy, zorganizowanej przez Muzeum Miejskie "Sztygarka" z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego. Tego powstania - przypomnijmy - które, jak chyba żadne inne, akurat na obszarze Zagłębia osiągnęło swój największy sukces. Po zdobyciu dworca kolejowego w Sosnowcu nocą z 6 na 7 lutego 1863 powstańcy oczyścili z Rosjan cały obszar ówczesnego powiatu olkuskiego, ustanawiając w regionie trwającą dwa tygodnie władzę polskiego Rządu Narodowego. Bohaterski dowódca kosynierów spod Sosnowca, Teodor Cieszkowski, został komendantem Dąbrowy. W tutejszej Hucie Bankowej jeszcze w lutym podjęto próby odlewania dział na potrzeby oddziałów powstańczych. Niestety - nieszczęsna wyprawa Apolinarego Kurowskiego na Miechów zakończyła okres polskich rządów w regionie. Także negatywna postawa większości okolicznego chłopstwa, wdzięcznego carowi za przeprowadzone uwłaszczenie, nie sprzyjała sprawie reprezentowanej przez mieszczańskie, robotnicze i drobnoszlacheckie środowiska patriotycznej młodzieży.
Niezależnie od wszystkich dyskusji i polemik, także tych obecnych, wydarzenia tamte zasługują na naszą pamięć. Stąd właśnie wynika mnogość lokalnych inicjatyw zmierzających do upamiętnienia rocznicy wybuchu powstania. Wystawa w dąbrowskiej "Sztygarce" jest właśnie jedną z nich.
Główną częścią prezentowanej w gmachu dawnej szkoły górniczej ekspozycji są cykle graficzne Artura Grottgera i Jana Styki. Szczególną uwagę zwracają zwłaszcza prace Grottgera, uznawanego przez wielu za najbardziej utalentowanego polskiego malarza w XIX wieku. Część tych prac zna niemal każdy, kto trzymał w ręku jakikolwiek podręcznik do historii Polski. Nawet nasze dzisiejsze wyobrażenie powstania zawdzięczamy w znacznej mierze zwłaszcza grottgerowskiej wyobraźni i wizji narodowego zrywu. Sam twórca, będący dla polskiego malarstwa tym, kim dla poezji jest Juliusz Słowacki, a dla muzyki Fryderyk Chopin - nie widział powstania na oczy. Schorowany, zmarł przedwcześnie w wieku 30 lat (1867). Jednak pozostawił po sobie niezwykłe dzieło, którego znaczną część możemy właśnie obejrzeć na wystawie. Prezentowane są w całości trzy powstańcze cykle Grottgera: "Polonia", "Lithuania" oraz "Wojna", wykonane techniką heliograwiury. Uzupełnieniem - a może wstępem do tej części wystawy - jest cykl sześciu grafik Jana Styki, będących ilustracją do poszczególnych zwrotek "Chorału" Kornela Ujejskiego.
Oprócz obrazów Grottgera i Styki prezentowane są na wystawie liczne precjoza, upamiętniające okres przedpowstańczy, samo powstanie jak i jego znaczenie dla późniejszych pokoleń. Znajdziemy więc niezwykle ważne, ale bardzo drobne przedmioty tak ważne dla polskiej kultury, jak choćby biżuteria patriotyczna. Biżuteria ta, noszona zarówno przez kobiety jak i mężczyzn, była wyrazem polskiego patriotyzmu i oporu przeciw władzy rosyjskiej. Wyrazem - powiedzmy to otwarcie - za który można było trafić na Sybir. Publiczne noszenie takich patriotyków (choćby zegarków z wygrawerowanym herbem Rządu Narodowego) było też oznaką niebywałej odwagi, a umieszczenie nazwiska przez władze rosyjskie na liście oskarżonych i skazanych "przestępców" powodem do. dumy. Swoistym rewersem tego typu przedmiotów może być rosyjski medal, przyznawany "Za zdławienie polskiego buntu" (także za zdradę i donosicielstwo na rzecz zaborcy), którego mnogość zachowanych do dziś egzemplarzy może niezbyt chlubnie świadczyć o niektórych aspektach tamtych trudnych lat.
Zdecydowanie większa część ekspozycji zbudowana została w oparciu o prywatną kolekcję Tadeusza Lostera z Gliwic. Mający swe korzenie na wschodzie (Lwów) a także w ziemi zawierciańskiej (skąd pochodziła jego matka) kolekcjoner, tematyką powstańczą zajął się na początku lat 80. Od tamtej pory nieprzerwanie zbiera pamiątki - nie tylko z okresu Powstania Styczniowego, ale także związane z całą polską tradycją niepodległościową - której szczególnie jasne przejawy możemy obserwować co najmniej od czasów konfederacji barskiej (a według niektórych historyków nawet od konfederacji dzikowskiej - 1734) mniej więcej co pokolenie aż do czasów "Solidarności". Uważny obserwator znajdzie na wystawie także pamiątki związane bezpośrednio z wydarzeniami dziejącymi się na obszarze kształtującego się wówczas Zagłębia Dąbrowskiego i Dąbrowy. Kolekcja T. Lostera została uzupełniona - między innymi o owe regionalne aspekty - zbiorami Muzeum Miejskiego "Sztygarka" oraz Krzysztofa Bordy (militaria). Wystawę można zwiedzać do końca kwietnia.

Jarosław Krajniewski


Główną część wystawy stanowi prywatna kolekcja Tadeusza Lostera z Gliwic - syna Ziemi Zawierciańskiej, byłego Starszego Kustosza Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, uczestnika licznych spotkań z historią, podczas których bardzo ciekawie opowiada o wydarzeniach z minionych lat. Tym razem też zaszczyci nas swoją obecnością i przekaże wiadomości o poszczególnych eksponatach zamieszczonych na powstańczej wystawie . Jej uzupełnieniem są zbiory muzealne oraz prywatna kolekcja Krzysztofa Bordy.

Ekspozycja składa się z dwóch równoległych części - pierwsza obejmuje cykl grafik Artura Grottgera (1837 -1867 ) wydanych w technice heliograwiury (metodą otrzymywania reprodukcji techniką druku wklęsłego), która wspaniale oddaje walory prac artysty. Jego cykle powstańcze: "Polonia" (ukazująca bohaterstwo i dramat walczącego narodu; powstała pod wpływem wieści napływających z objętego powstaniem ziem zaboru rosyjskiego), "Lithuania" (upamiętniająca zryw Litwinów i Polaków mieszkających na Litwie) i "Wojna" (cykl powstały na przełomie lat 1866 i 1867) są jednym z najcenniejszych klejnotów polskiej sztuki patriotycznej, najlepiej ilustrujących dzieje Powstania Styczniowego na ziemiach dawnej Korony i Litwy.

Wstępem do grafik A. Grottgera jest zbiór prac Jana Styki ilustrujący "Horał" Kornela Ujejskiego, zaczynający się od słów "Z dymem pożarów", które są mottem do wystawy. Przypominamy, iż w pewnym okresie pretendował on do rangi naszego hymnu narodowego.

Drugi zakres tematyczny prezentują pamiątki z okresu poprzedzającego powstanie, samego zrywu i z czasów kultu dla tradycji niepodległościowej. Stanowi je bogaty zbiór biżuterii patriotycznej, książki przemycane przez granicę w celu wzbudzania patriotycznego zapału, stare fotografie, ilustracje, medale, odznaczenia i pamiętniki. Będzie też można zobaczyć broń z okresu Powstania Styczniowego, co szczególnie polecamy miłośnikom militariów.

.
dodane 07.03.2013
Fundacja Bátor Tábor zaprasza dzieci
na wakacyjne obozy

Tylko do niedzieli (10 MARCA) w 9 centrach onkologicznych w Polsce można zgłaszać małych pacjentów na obozy terapeutyczne na Węgrzech

Warszawa, 7 marca 2013 r.

Kolejna edycja wyjazdów wakacyjnych dla dzieci chorych onkologicznie, organizowanych przez Fundację Bátor Tábor zbliża się wielkimi krokami. Wypełnione zabawą, różnorodnymi aktywnościami i atrakcjami dwa 8-dniowe turnusy odbędą się w węgierskiej miejscowości Hatvan już po raz trzynasty. Dzieci z całej Polski mogą zostać zgłoszone do niedzieli, 10 marca 2013 r. w jednym z 9 centrów onkologicznych prowadzących nabór.
Letnie obozy Fundacji Bátor Tábor każdego roku gromadzą kilkusetosobową grupę dzieci w wieku 7-17 lat z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Ich rodzice nie ponoszą żadnych kosztów związanych z wakacyjnym wyjazdem dzieci, całość pokrywana jest ze środków Fundacji. Aby znaleźć się wśród uczestników obozu w Hatvan należy zgłosić się do jednego z 9 centrów onkologicznych, znajdujących się w największych miastach Polski: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Bydgoszczy, Lublinie, Białymstoku, Gdańsku i Szczecinie. Termin przyjmowania zgłoszeń do tegorocznej edycji obozów upływa w niedzielę, 10 marca. Do udziału w turnusach zapraszane
są dzieci, które zakończyły już leczenie onkologiczne (w ciągu ostatnich 5 lat), są w jego trakcie lub ze względu na ubytki na zdrowiu i konieczność stałej opieki medycznej, nie mogłyby uczestniczyć w zwyczajnych wyjazdach wakacyjnych. W Bátor Tábor szczególną uwagę przywiązuje się do psychicznego i fizycznego bezpieczeństwa dzieci. Opiekę medyczną w ciągu całego obozu sprawują nad uczestnikami lekarze specjaliści i pielęgniarki m.in. w nowocześnie wyposażonym ambulatorium. Bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne zapewniają również dobierani ze szczególną troską i świetnie wyszkoleni wolontariusze.
- Moment, w którym proponujemy dzieciom udział w obozie Bátor Tábor jest dla nas jedną z najprzyjemniejszych chwil w codziennej pracy. Obserwujemy nieskrywaną radość i wyjątkowe zainteresowanie możliwością wyjazdu wakacyjnego. Nasi podopieczni niemal od razu snują wielkie plany, starają się wyobrazić sobie jak będą wyglądały ich wakacje. Wszystko to pomaga im zapomnieć o sali szpitalnej, w której aktualnie przebywają oraz o wyczerpującym leczeniu, któremu są poddawani. Pozytywne efekty pobytu w Bátor Tábor są widoczne zarówno podczas samego obozu, jak i na długo po powrocie do codzienności. Dzieci widzą, że mogą funkcjonować jak zdrowi rówieśnicy, a to z kolei dodaje im energii do dalszej walki z chorobą - opowiada lek. med. Anna Panasiuk z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego Im. L. Zamenhofa Klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej.
Wyjazdy organizowane przez Fundację Bátor Tábor są niezwykłym na skalę światową zjawiskiem. Dzięki zabawie, niezliczonym aktywnościom i nastawieniu na osiąganie przez dzieci sukcesu, zapominają one o trudnościach dnia codziennego. Udział w różnorodnych zajęciach - akceptacja wyzwań i otwarcie się na przeżycia - sprawia, że rośnie w dzieciach poczucie własnej wartości
i pewności siebie, pozytywnie zmienia się ich obraz samych siebie, zaczynają bardziej akceptować się nawzajem, są bardziej wyrozumiali i dzięki temu mogą sprostać również wyzwaniom pojawiającym się w życiu każdego z nich.
- Udział w wyjeździe organizowanym przez Fundację Bátor Tábor wywarł ogromny wpływ na psychikę mojego syna, natchnął go energią i entuzjazmem, tak potrzebnymi w walce z chorobą.
Pozytywne wspomnienia, które przywiózł z Węgier sprawiają, iż chciałby uczestniczyć w obozie kolejny raz - mówi Pani Ilona, mama jednego z obozowiczów.
Swoją magiczną moc Bátor Tábor zawdzięcza również wyjątkowej energii wolontariuszy, którzy w języku obozowym zwani są cimborami. W zapewnieniu niezwykłych przeżyć od 2001 r. w kolejnych turnusach pomagało ponad 2800 cimborów. Udział w obozach organizowanych przez Fundację jest dla wielu wolontariuszy niezwykłym przeżyciem, które w dużym stopniu zmienia ich sposób postrzegania świata.
- To była dla mnie ważna lekcja, jak dzieci podchodzą do swojej choroby i jak sobie z nią radzą. Nauczyłam się traktować takie rzeczy o wiele bardziej naturalnie - powiedziała Szabina Ughy, jedna
z wolontariuszek obozu Bátor Tábor.

Nabór dzieci na letnie obozy Fundacji Bátor Tábor prowadzony jest w następujących centrach onkologicznych:


" Bydgoszcz - Katedra i Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii Collegium Medicum Uniwersytetu im. M. Kopernika
" Lublin - Klinika Hematologii Onkologii Dziecięcej Szpital Kliniczny
" Warszawa - Klinika Hematologii i Onkologii Dziecięcej WUM
" Poznań - Klinika Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej
" Białystok - Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny Im. L. Zamenhofa Klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej
" Gdańsk - Klinika Hematologii i Onkologii Dziecięcej UCK
" Szczecin - Klinika Pediatrii i Hematologii i Onkologii Dziecięcej
" Wrocław - Katedra i Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Akademia Medyczna Wrocław
" Kraków - Klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej USD

O Fundacji i obozach Bátor Tábor
Bátor Tábor istnieje od 2001 roku. Obóz powstał z myślą o dzieciach cierpiących na choroby nowotworowe, cukrzycę, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (JIA) i hemofilię. W ciągu ponad 10 lat w bezpłatnych obozach Bátor Tábor uczestniczyło niemal 4000 dzieci z chorobami chronicznymi. Każdego lata na 6 turnusach Fundacja gości ok. 700 obozowiczów z 42 szpitali: z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Jesienią organizowane są także 4-dniowe Obozy dla Rodzin, a wiosną 2009 r. po raz pierwszy zorganizowano obóz dla Rodzeństwa. Istotą wszystkich zajęć, począwszy od wioślarstwa, poprzez jazdę konną, strzelanie z łuku, prace ręczne, taniec, muzykę, sport, aktorstwo, skończywszy na zajęciach w parku linowym, jest doświadczenie przez dzieci sukcesu.
Ma to zbawienny wpływ na ich poczucie własnej wartości i dzięki temu na proces zdrowienia. Dużo łatwiej jest przyjąć i pokonać chorobę, jeżeli dziecko znajduje się w wesołym środowisku, darzącym je akceptacją i miłością, gdzie lęk związany z chorobą spotyka się ze zrozumieniem i może być pokonany. Od początku historii Bátor Tábor w organizację turnusów dla dzieci zaangażowało się ponad 2800 wolontariuszy. Bátor Tábor jest członkiem SeriousFun Children'S Network, światowej organizacji zrzeszającej obozy dla chorych dzieci założonej przez aktora Paula Newmana. W maju 2006 r. Paul Newman odwiedził obóz w Hatvan.
Więcej informacji na temat Fundacji Bátor Tábor można znaleźć na stronie
www.batortabor.hu/pl .

Informacje o Kompanii Wrażeń - dobroczynnej społeczności biegaczy Fundacji Bátor Tábor - znajdą Państwo na platformie
www.kompaniawrazen.pl .

Dodatkowych informacji udzielają:
Oliwia Dusińska
BrandLab Sp. z o.o.
ul. Wspólna 63B, lok. 2, 00-687 Warszawa
tel. (22) 625 12 67, 600 034 306
e-mail: o.dusinska@brandlab.pl

Jagoda Borkowska
Fundacja Bátor Tábor Polska
ul. Emilii Plater 53, 00-113 Warszawa
tel. kom. 503 735 877
e-mail: j.borkowska@batortabor.pl

.
dodane 07.03.2013
Konkurs przyrodniczy-krajobrazowy dla Gimnazjalistów o Dąbrowie Górniczej

Serdecznie zapraszamy Gimnazjalistów dąbrowskich szkół do wzięcia udziału w "Konkursie przyrodniczo-krajobrazowym o Dąbrowie Górniczej" . Konkurs odbędzie się dnia 26 marca 2013 roku w V Liceum Ogólnokształcącym im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na liczne atrakcje przyrodnicze naszego miasta.
Wszystkich chętnych zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu, który znajdziecie Państwo na stronie internetowej: www.liceumzamoyski.pl w zakładce konkursy dla gimnazjalistów. Zgłoszenia prosimy przesłać do dnia 20 marca 2013 r. faxem: 32/262-27-67 lub na e-mail: kontakt@liceumzamoyski.pl

Nadesłał: Sławomir Kozieł

.
dodane 06.03.2013Biblioteka Główna MBP


Tylko dla kobiet!

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25 ; DĄBROWA GÓRNICZA

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza Panie w każdym wieku na "Babski Comber"! 9 marca (sobota) w godz. 11.00-17.00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25) odbędą się liczne spotkania, warsztaty i mini-wykłady, podczas których uczestniczki skorzystają z bezpłatnych porad stylistów, doradcy zawodowego, zadbają o swoją sylwetkę i prawidłowe odżywianie, a także zafundują sobie profesjonalny manicure, gustowną fryzurę, a nawet makijaż.

Wśród licznych atrakcji znajdą się m.in.: stoiska kosmetyczne, degustacja dietetycznych koktajli, warsztaty fotograficzne, mini-seans masażu. Dodatkową niespodzianką będzie możliwość wylosowania interesujących upominków w postaci kosmetyków lub zabiegów upiększających.

Panie, które przybędą na spotkanie z dziećmi, będą mogły zostawić bezpiecznie maluchy w kąciku zabaw, gdzie odbywać się będą zabawy z animatorami, gry i konkursy z nagrodami oraz malowanie twarzy. Najmłodsi będą mogli także skorzystać z warsztatów plastycznych i wraz ze swoimi opiekunami stworzyć wielkanocne cudeńka.

Harmonogram spotkań (sala audiowizualna, Biblioteka Główna):

godz. 11.00 mini-wykład Domowe SPA (część pierwsza)
godz. 11.30 pokaz fryzur
godz. 12.00 "Maraton ruchu" - Cellulit STOP!, joga z elementami tai-chi (obowiązuje strój sportowy i wygodne obuwie)
godz. 14.00 "Bądź w formie" - spotkanie z fizjoterapeutą (obowiązuje strój sportowy i wygodne obuwie)
godz. 15.00 warsztaty florystyczne
godz. 16.00 mini-wykład Domowe SPA (część druga)
godz. 16.30 pokaz mody

Do projektu przyłączyli się: firma Oriflame, Zespół Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej, Zespół Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu, Stowarzyszenie Centrum i Komunikacji "DIALOG", Gabinet Rehabilitacji REHA-SOS, Niepubliczne Przedszkole "Filip i Maja", Kobieca Przestrzeń, Akademia Mamy i Dziecka EDUCADO, Kwiaciarnia "Ładne Kwiatki", Salon Kosmetyki Mobilnej MARIPOSA oraz firma Mary Kay

Dział Marketingu MBP