-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2013 LUTY
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ
.
dodane 28.02.2013Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


"Z dymem pożarów"
W 150 rocznicę Powstania Styczniowego

Wystawa grafik Artura Grottgera i Jana Styki
oraz pamiątek powstańczych

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69; DĄBROWA GÓRNICZA

Główną część wystawy stanowi prywatna kolekcja Tadeusza Lostera z Gliwic - syna Ziemi Zawierciańskiej, byłego Starszego Kustosza Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, uczestnika licznych spotkań z historią, podczas których bardzo ciekawie opowiada o wydarzeniach z minionych lat. Tym razem też zaszczyci nas swoją obecnością i przekaże wiadomości o poszczególnych eksponatach zamieszczonych na powstańczej wystawie . Jej uzupełnieniem są zbiory muzealne oraz prywatna kolekcja Krzysztofa Bordy.

Ekspozycja składa się z dwóch równoległych części - pierwsza obejmuje cykl grafik Artura Grottgera (1837 -1867 ) wydanych w technice heliograwiury (metodą otrzymywania reprodukcji techniką druku wklęsłego), która wspaniale oddaje walory prac artysty. Jego cykle powstańcze: "Polonia" (ukazująca bohaterstwo i dramat walczącego narodu; powstała pod wpływem wieści napływających z objętego powstaniem ziem zaboru rosyjskiego), "Lithuania" (upamiętniająca zryw Litwinów i Polaków mieszkających na Litwie) i "Wojna" (cykl powstały na przełomie lat 1866 i 1867) są jednym z najcenniejszych klejnotów polskiej sztuki patriotycznej, najlepiej ilustrujących dzieje Powstania Styczniowego na ziemiach dawnej Korony i Litwy.

Wstępem do grafik A. Grottgera jest zbiór prac Jana Styki ilustrujący "Horał" Kornela Ujejskiego, zaczynający się od słów "Z dymem pożarów", które są mottem do wystawy. Przypominamy, iż w pewnym okresie pretendował on do rangi naszego hymnu narodowego.

Drugi zakres tematyczny prezentują pamiątki z okresu poprzedzającego powstanie, samego zrywu i z czasów kultu dla tradycji niepodległościowej. Stanowi je bogaty zbiór biżuterii patriotycznej, książki przemycane przez granicę w celu wzbudzania patriotycznego zapału, stare fotografie, ilustracje, medale, odznaczenia i pamiętniki. Będzie też można zobaczyć broń z okresu Powstania Styczniowego, co szczególnie polecamy miłośnikom militariów.

Serdecznie zapraszamy!

.
dodane 27.02.2013
Dąbrowscy Triathloniści rozpoczynają sezon
startem w parku "ZIELONA"

Zima ma się ku końcowi, najwyższy czas pomyśleć o rozpoczęciu sezonu. Wzorem lat ubiegłych zaczynamy startem w dąbrowskim parku "Zielona" podczas XLII edycji biegów o Paterę Dziennika Zachodniego i Śląskiego TKKF - Edycja 2013 oraz Grand Prix Zagłębia '2013. Zapraszamy zawodników i wszystkich miłośników biegów przełajowych do startu, a jeżeli nie do startu, to do gorącego dopingu.
Jeszcze jedno, być może najwazniejsze:

Impreza startuje w niedzielę 17 marca 2013 roku o godzinie 11.00.
ZAPRASZAMY !
.
dodane 25.02.2013

20130221

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


I "robocze" spotkanie z Autorami monografii Dąbrowy Górniczej

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69; DĄBROWA GÓRNICZA

Szanowni Państwo,

Za trzy lata minie 100 lat od otrzymania przez Dąbrowę Górniczą praw miejskich. Już jednak rozpoczęły się przygotowania do obchodów tej okrągłej rocznicy.
W Muzeum Miejskim "Sztygarka" odbyło się w dniu 21 lutego 2013 roku pierwsze spotkanie poświęcone napisaniu nowej monografii naszego miasta (poprzednia, Wacława Długoborskiego, wydana została w 1976 roku). Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz miasta - prezydent Zbigniew Podraza oraz jego pełnomocnik Marcin Bazylak, gospodarze - dyrektor Arkadiusz Rybak i redaktor przyszłej publikacji Andrzej Wójcik, a przede wszystkim najważniejsi w tym przedsięwzięciu - pracownicy naukowi, potencjalni autorzy tekstów do pierwszego tomu książki: prof. dr hab. Jerzy Cabała, dr Ryszard Chybiorz, prof. dr hab. Andrzej Czylok, dr Renata Dulias, dr Maria Fajer, mgr Włodzimierz Krieger, dr Mieczysław Leśniok, dr hab. Urszula Myga-Piątek, dr Oimahmad Rahmonov, prof. dr hab. Mariusz Rzętała, dr Andrzej Tyc, dr Jan Maciej Waga.
Patronat nad powstaniem publikacji objął Uniwersytet Śląski w Katowicach w osobie prof. Zygmunta Woźniczki.
Duży wkład do powstania monografii wniesie współpraca z dąbrowskim Urzędem Miasta, który zobowiązał się do udostępnienia wszelkiego rodzaju materiałów pomocniczych: map, planów, zdjęć, schematów itp. Już niedługo dowiemy się, jaki będzie ostateczny jej kształt. W zamiarze jest powstanie trzech tomów, z których pierwszy poświęcony będzie przyrodzie, drugi - historii Dąbrowy, a trzeci - dzisiejszym dzielnicom tej miejscowości.
Za zaprojektowanie i opracowanie redakcyjne, ostateczny kształt tekstów źródłowych oraz przygotowanie do druku odpowiedzialne będzie Muzeum Miejskie "Sztygarka".
Jeżeli ktokolwiek z mieszkańców jest w posiadaniu dokumentów lub innych pamiątek związanych z miastem i jego dzielnicami, i udostępni je naszemu Muzeum, ma szansę zaistnieć w najnowszej monografii Dąbrowy Górniczej.

Serdecznie zapraszamy do współpracy.

Danuta Micur
Dział Marketingu i Edukacji Muzeum Miejskiego "Sztygarka"

.
dodane 25.02.2013Biblioteka Główna MBP


Europejska układanka,
czyli Europa z przymrużeniem oka

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25 ; DĄBROWA GÓRNICZA

Od 1 do 30 marca w dąbrowskiej Bibliotece Głównej przy ul. T. Kościuszki 25, będzie można oglądać wystawę "Europejska układanka" przygotowaną przez Czeskie Centrum w Warszawie w związku z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Na ekspozycję składają się trzydzieści dwa kolaże Michaeli Bergmannovej i Marii Procházkovej - dwóch czeskich artystek, które za pomocą różnych technik i materiałów zaprezentowały poszczególne kraje Unii Europejskiej.

Wystawie towarzyszy pokaz filmów animowanych dla dzieci, które w zabawny sposób prezentują państwa Unii Europejskiej, jak również samą ideę UE. Przy produkcji cyklu 28 trzyminutowych filmów współpracowało wielu plastyków i animatorów, którzy pomogli wydobyć to, co najbardziej typowe dla poszczególnych krajów Wspólnoty. Oryginalne obrazy stworzone na bazie najbardziej charakterystycznych cech krajów Unii wspierają wspólne motto: "Jedność w różności". Cykl "Europejska układanka" otrzymał nagrodę Elsa w kategorii najlepszy animowany program telewizyjny.

Dopełnieniem przedsięwzięcia będą warsztaty dla uczniów szkół podstawowych dotyczące krajów europejskich, które odbędą się 8 marca o godz. 10.00 w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej, przy ul. T. Kościuszki 25. Projekt "Europejska układanka" ma za zadanie w zabawny i interesujący sposób przybliżyć dzieciom ideę powstania Unii Europejskiej.

Dział Marketingu MBP

.
dodane 25.02.201320130212-21

20130214


Zimowa Akademia Rozmaitości

Podopieczni Stowarzyszenia ,,Dar Serca" podczas ferii zimowych nie nudzili się, ale w sposób atrakcyjny spędzali czas wolny. Stowarzyszenie realizowało II edycji projektu ZIMOWA AKADEMIA ROZMAITOŚCI.

Organizatorzy proponowali uczestnikom różne formy aktywności zarówno ruchowej ja i artystycznej.

Dzieci uczestniczyły w zajęciach ruchowych w Parku Wodnym NEMO, w zajęciach zręcznościowych w kręgielni oraz na świeżym powietrzu, promując zdrowy styl życia.

Oglądały filmy edukacyjne, miały okazję rozwijać swoje umiejętności taneczne, plastyczne czy kulinarne. Atrakcją były zajęcia :,,Rozkosze łamania głowy" czy turniej o tytuł "Mistrza Intelektu".

Wychowankowie wędrując szlakami po solnych podziemiach zwiedzili już Kopalnię Soli w Wieliczce. Podziemia wielickiej Kopalni stanowią idealne miejsce na edukacyjną wycieczkę, podczas której można rozwijać wyobraźnię i kreatywność, rozbudzać pasję zwiedzania, ciekawość świata i zachęcać do zdobywania wiedzy przez doświadczenie.

Niezwykłą przygodę przeżyli także podczas warsztatów ceramiczno- edukacyjnych w Pałacu Kultury Zagłębia.

Wybrali się także na seans filmowy ZAMBEZIA 3D w kinie HELIOS, na który czekali z niecierpliwością, szczególnie najmłodsi.

Najbardziej wytrwali uczestnicy projektu wzięli udział w wycieczkach do Obserwatorium Astronomicznego w Dąbrowie Górniczej oraz do Pracowni Artystycznej ARMAR w Modliniczce koło Krakowa na profesjonalne warsztaty malowania witraży, bombek. Podsumowaniem projektu była impreza integracyjna MAM TALENT.

Wszystkie zaplanowane formy aktywności promowały zdrowy styl życia, rozbudzały ciekawość świata, ukazywały uczestnikom możliwości atrakcyjnego spędzania wolnego czasu.

Projekt finansowany przy udziale środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej oraz środków stowarzyszenia otrzymanych w ramach 1%

STOWARZYSZENIE "DAR SERCA"
41-306 Dąbrowa Górnicza; ul. Laski 107


.
dodane 23.02.2013
Dąbrowa Górnicza kolejowym slumsem
Kategorie: Aktualności | Luty 22, 2013

O tym, że Dąbrowa Górnicza jako miasto, ma na swym obszarze kilka perełek architektury związanych z komunikacją kolejową, nikogo nie potrzeba za długo przekonywać. Są to zabytkowa lokomotywownia wachlarzowa w Strzemieszycach, Pałac Naczelnika w Ząbkowicach czy zabytkowe dworce kolejowe: w Centrum, Gołonogu, Strzemieszycach i Ząbkowicach.

To tutaj krzyżują się ważne szlaki kolejowe, jak linie 1, 62 i 133.

W tym kontekście wspomnieć musimy o konferencji jaka miała miejsce 13. 02. br. w sosnowieckim magistracie. Jej inicjatorem był zagłębiowski poseł Jarosław Pięta, a głównym gościem Jarosław Bator, wiceprezes PKP ds. zarządzania majątkiem kolei. Omówione zostały procedury jakie muszą być spełnione by móc przejąć majątek od kolei. Okazuje się, że to właśnie nieznajomość prawa jest głównym czynnikiem nieporozumień w tym zakresie. Otóż głównym kryterium warunkującym by móc się ubiegać o przejęcie, np. dworca kolejowego jest przynajmniej późniejsza częściowa jego adaptacja na cel związany z transportem.

Ta lekcja przydałaby się dąbrowskim włodarzom i rajcom, których zabrakło podczas tejże konferencji. Nie było ani prezydenta Miasta Zb. Podrazy (lewica SLD), ani żadnego z jego zastępców, a i radnych też trudno było się doszukać. Byli natomiast przedstawiciele samorządów innych miast i przedstawiciele firm. To właśnie za rządów Zbigniewa Podrazy nasze miasto staje się coraz większym slumsem kolejowym. Jako ciekawostkę dodajmy, że prezydent Sosnowca Zygmunt Górski (lewica SLD) obiecał, że zrewitalizuje zabytkowy
... WIĘCEJ >

.
dodane 18.02.2013

Biblioteka Główna MBP


Babski Comber!

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25 ; DĄBROWA GÓRNICZA

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej serdecznie zaprasza na "Babski Comber" - jednodniowy cykl spotkań, warsztatów i mini-wykładów przygotowanych z myślą o kobietach. Przedsięwzięcie organizowane będzie 9 marca w godzinach 11.00 - 17.00 w dąbrowskiej Bibliotece Głównej, przy ul. T. Kościuszki 25.

Wszystkie mieszkanki Dąbrowy Górniczej i okolicznych miejscowości będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad stylistów, usług profesjonalnego fryzjera czy kosmetyczki, zadbać o swoją sylwetkę i prawidłowe odżywianie. Wśród licznych atrakcji znajdą się m.in. stoiska fryzjerskie i kosmetyczne, degustacja koktajli dietetycznych, ćwiczenia gimnastyczne z fizjoterapeutą, "maraton ruchu" z elementami zumby i stepu, porady masażystki i wiele innych.

Panie, które przybędą na spotkanie z dziećmi, będą mogły zostawić bezpiecznie maluchy w kąciku zabaw, gdzie odbywać się będą zabawy z animatorami, gry i konkursy
z nagrodami oraz malowanie twarzy.

Dzięki współpracy zaprzyjaźnionych firm i instytucji udział w projekcie jest bezpłatny. W chwili obecnej swoje wsparcie zadeklarowali m.in.: firma Oriflame, Zespół Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej, Kobieca Przestrzeń, Niepubliczne Przedszkole "Filip i Maja". Zapraszamy do współpracy inne podmioty zainteresowane aktywnością na rzecz kobiet w ramach akcji "Babski Comber".
Szczegółowe informacje już wkrótce na www.biblioteka-dg.pl.

Dział Marketingu MBP

.
dodane 18.02.2013


Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


"Nocny Łowca" i inni... Sceny łowieckie na monetach ze "Skarbu hutnika"

promocja książki Dariusza Rozmusa

Publikacja jest kontynuacją rozważań o naturze romańskiej ikonografii na monetach z XII w. zawartych w poprzednim wydawnictwie pt. Oblicza św. Wojciecha. Promocja książki połączona zostanie z prelekcją prowadzoną przez mgr Joannę Tokaj i dra Dariusza Rozmusa na temat stanu badań nad skarbem.

Dodatkowo podczas spotkania odbędzie się omówienie projektu prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej i Muzeum Miejskie "Sztygarka", dotyczącego popularyzacji mennictwa średniowiecznego.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu, a także do dyskusji z autorami nad problematyką podejmowaną przez zespół opracowujący publikacje Wczesnośredniowieczne zagłębie hutnictwa srebra i ołowiu oraz Skarb hutnika.

Beata Smorąg
Dział Marketingu i Edukacji Muzeum Miejskiego "Sztygarka"

.
dodane 18.02.2013
Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


KONKURS FOTOGRAFICZNY
"Miasta i miasteczka województwa śląskiego w obiektywie"

Tematem konkursu jest architektura województwa śląskiego.

Temat rozumiany jest jako subiektywne, indywidualne, osobiste spojrzenie na jeden lub kilka obiektów architektury znajdujących się na terenie województwa.

Termin nadsyłania prac: 5 maja 2013 r.
Rozstrzygnięcie: 8 czerwca 2013 r.

Prace zwycięzców konkursu zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.

Zasady zgłaszania zdjęć na Konkurs:
Aby wziąć udział w Konkursie należy poprawnie wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie internetowej www.muzeum-dabrowa.pl zaakceptować regulamin Konkursu oraz przesłać wypełniony formularz wraz z pracami konkursowymi na adres sztygarka.konkurs@gmail.com

Wymogi dotyczące zdjęć zgłaszanych do Konkursu:

Format JPEG
Rozmiar pliku nie przekraczający 1MB
Długość dłuższego boku 800 px
Uczestnik Konkursu może zgłaszać do Konkursu max 3 zdjęcia.
Prace mogą być kolorowe lub czarno-białe. Mogą być poddane obróbce cyfrowej, polegającej na rozjaśnianiu, kontrastowaniu, redukcji koloru, wypalaniu, ale nie może to być fotomontaż.
Zdjęcie nie spełniające wymagań Konkursu nie zostanie dopuszczone do Konkursu.
W sytuacji, gdy do Konkursu zostanie zgłoszonych więcej zdjęć jednego autora niż dopuszcza Regulamin, Organizator nie dopuści takiego zgłoszenia do Konkursu jako niezgodnego z Regulaminem.

Organizator: Muzeum Miejskie "Sztygarka"
Patronat: Związek Polskich Artystów Fotografików - Okręg Śląski

Beata Smorąg
Dział Marketingu i Edukacji Muzeum Miejskiego "Sztygarka"

.
dodane 17.02.2013

Koncert zespołu
"KALOKAGATHIA" Akustycznie

Klub Muzyczny KOMITYWA PUB
ul. 3 Maja 15 ; DĄBROWA GÓRNICZA

Zespół KALOKAGATHIA powstał w 2008 roku w Dąbrowie Górniczej. Podstawowym założeniem przyświecającym nam podczas tworzenia muzyki jest poszukiwanie różnorodnych brzmień, które połączone w całość dadzą coś, co zainteresuje słuchaczy. Naszym głównym celem jest wyjście do publiczności i dotarcie do niej poprzez naszą muzykę. Liderem grupy jest Adam, który wraz z Michałem, zimą 2005 r., zaczęli wspólnie stawiać ?pierwsze kroczki?- powstały wtedy początkowe zarysy późniejszych utworów zespołu. Po
pewnym czasie dołączył do nich Paweł, który w harmonijny sposób dopełnił szkice utworów i ich muzyka nabrała wtedy bardziej ciepłego brzmienia. Wspólna praca tych panów zaowocowała kilkoma balladami i utworami instrumentalnymi. Kolejnym członkiem zespołu został Mariusz, który swoim głosem ubarwił powstałe utwory.

Po zmianie składu zespół występuje w pięcioosobowym składzie, grając również czasami akustyczne koncerty w składzie trzyosobowym (dwie gitary akustyczne i skrzypce). Od koncertu podczas Dni Dąbrowy Górniczej w 2010 roku skład zespołu przedstawia się następująco:

Mariusz Grabowski - śpiew, gitara akustyczna
Łukasz Jeżykowski - gitara basowa
Adam Kowalczyk - gitara, śpiew
Bartłomiej Organek - perkusja
Paweł Zajdek - skrzypce, śpiew.

W tym składzie wystąpiliśmy m.in. w finałowym koncercie ogólnopolskiego konkursu zespołów ?Rockowania Pałacowe?. W kwietniu 2011 roku zespół zdecydował się wejść do studia MAQ Records w Wojkowicach i zarejestrować 3-utworowe demo. Na co dzień naszą ?bazą? jest Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, w którym ćwiczymy pod okiem świetnego muzyka Dariusza Ziółka. Styl muzyczny prezentowany przez grupę jest trudny do określenia. Muzycy czerpią inspiracje z różnych gatunków muzyki, każdy z nas sięga po płyty z różnych półek, stąd nasze brzmienie charakteryzuje się pewną odrębnością. Jest trochę nietypowe.
Zresztą oceńcie sami.

.
dodane 14.02.2013


20130212
Walentynkowe skręcanie i wyplatanie w Antoniowie

12 lutego 2013 w godzinach od 10.00-14.00 Fundacja Godne Życie przeprowadziła warsztaty papierowej wikliny i bibułkarstwa dla podopiecznych Świetlicy Środowiskowej PKZ w Antoniowie. Pełne zapału dzieci uczyły się wykonywać walentynkowe serca z papierowej wikliny oraz kwiaty z krepiny.

Gazeta, troszkę bibuły, klej, szczypta cierpliwości i szczere, najpiękniejsze emocje, to jedyne składniki przepisu na walentynkowy upominek. Dowiedzieć się o tym miały okazję nie tylko dzieci, które tegoroczne ferie zimowe spędzają w Antoniowskiej świetlicy Pałacu Kultury Zagłębia, ale i pracownicy placówki. Papierowa wiklina i bibułkarstwo to niewątpliwe wizytówki Fundacji Godne Życie, której instruktorzy chętnie prowadzą zajęcia w dąbrowskich placówkach, podczas których uczą tych dwóch technik. Niejednokrotnie aktywny udział w warsztatach biorą zarówno dzieci jak i ich opiekunowie. Teraz nie było inaczej. Pani Małgosia Wawrzyńczak z ochotą przyjęła zaproszenie do Antoniowa.
Zajęcia rozpoczęły się od pokazu już gotowych wiklinowych serc. Początkowo niektóre dzieci niechętnie zabierały się do pracy. Była to dla nich zupełna nowość. Nigdy wcześniej nie mieli do czynienia ani z papierową wikliną ani z bibułkarstwem. Szybko jednak przekonały się, że nie jest to takie trudne. Po przełamaniu obaw wszyscy obecni z pełnym zaangażowaniem śledzili ruchy pani Małgorzaty Wawrzyńczak z Fundacji Godne Życie, która pokazywała jak ze starej, nikomu niepotrzebnej gazety, stworzyć małe dzieło sztuki. Każde dziecko samodzielnie wykonało dla ukochanej osoby serce. Dla dzieci ze świetlicy PKZ w Antoniowie, były to zajęcia pełne wrażeń.
Wykonanie przedmiotów z papieru to świetny pomysł na prezent i na pewno okazja do pozbycia się stosów zalegających w domu gazet, ulotek. Wbrew pozorom przedmioty te są trwałe i może je wykonać każdy domowy artysta, dysponujący chociaż odrobiną cierpliwości. Warsztaty papierowej wikliny prowadzone są stale w świetlicy Fundacji Godne Życie przy ul. Królowej Jadwigi 8.
Wikliniarstwa papierowego Fundacja Godne Życie uczy nie tylko w Dąbrowie Górniczej. Sztukę tę prezentowano podczas licznych warsztatów dla mieszkańców Katowic, a także pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.
Zajęcia odbywały się w ramach akcji "Zima w mieście 2013", w którą włączyła się także Fundacja Godne Życie.

.
dodane 12.02.2013
Biblioteka Główna MBP


O proroku Jonaszu i synu marnotrawnym

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25 ; DĄBROWA GÓRNICZA

Dąbrowska Biblioteka zaprasza swoich najmłodszych czytelników na niezwykłą opowieść o Jonaszu i synu marnotrawnym. Historia przedstawiana w formie spektaklu teatralnego w prosty i mądry sposób pokazuje ogromną siłę przebaczania. Prowadzenie: Piotr Rybak.

Przedstawienie odbędzie się 19 lutego o godz. 11.00 w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25). Wstęp wolny.

Dział Marketingu MBP

.
dodane 12.02.2013
Biblioteka Główna MBP


"Dźwięki w zasięgu ręki"

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25 ; DĄBROWA GÓRNICZA

Jak działa rękawiczkofon? Co to jest rezonans akustyczny? W jaki sposób zaczarować kieliszek, by zanucił ulubioną melodię? Odpowiedzi na te i wiele nurtujących pytań udzieli Wam Pan Korek!

W najbliższy piątek (15 lutego o godz. 14.30) biblioteka zamieni się w istne laboratorium, gdzie najmłodsi ochotnicy będą odkrywać najróżniejsze brzmienia. Udowodnimy, że dźwięk można nie tylko usłyszeć, ale i poczuć na własnych dłoniach. Wszystko za sprawą niecodziennych eksperymentów, które mali studenci przeprowadzą pod fachowym okiem Pana Korka - specjalisty od naukowych sztuczek i dobrej zabawy!

Warsztaty odbędą się w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25). Ilość miejsc ograniczona. Zapisy pod nr tel.: 32 262 49 14.

Dział Marketingu MBP

.
dodane 12.02.2013
Biblioteka Główna MBP


Bądź EKO - weź serduszko, chroń środowisko!

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25 ; DĄBROWA GÓRNICZA

Wszyscy zakochani odliczają już dni do Walentynek... To doskonały moment by podzielić się swoimi uczuciami z drugą połówką, wykrzesać odrobinę empatii, a przy okazji zadbać o środowisko.

14 lutego w dąbrowskiej bibliotece odbędzie się walentynkowa zbiórka zużytych baterii. Każdy może oddać wysłużone przedmioty i przyczynić się do recyklingu niebezpiecznych dla otoczenia odpadów, otrzymując w zamian słodki lizak w kształcie serduszka.

Czekamy na Was w holu Biblioteki Głównej (ul. Kościuszki 25) w godzinach 13.00 - 18.00.

Eko-Walentynki organizowane są we współpracy ze Stowarzyszeniem "Ziemia i My" - Centrum Edukacji Ekologicznej w Dąbrowie Górniczej w ramach akcji "Dąbrowa kocha recykling".

Czy wiesz, że...

Baterie stanowią zagrożenie zdrowotne ze względu na toksyczne działanie zawartych w nich metali ciężkich tj.: ołów, kadm i rtęć. Szkodliwe substancje mogą przedostać się do naszego organizmu, wywołując choroby nerek i dysfunkcje różnych układów np. pokarmowego i nerwowego. Z tego powodu należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie tego odpadu i wyeliminowanie go ze środowiska.

.
dodane 12.02.2013


Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


Dział Etnograficzno - Podróżniczy Muzeum Miejskiego SZTYGARKA
Wyprawy na krańce Ziemi

CZESKIE DEMONY I MORAWSKIE WINO
Agnieszka i Jarosław Krajniewscy

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69; DĄBROWA GÓRNICZA
26 luty 2013 r., godz.18.00

CZECHY - kraniec świata, tyle że z perspektywy antypodów. A dla nas, sąsiadów zza Morawskiej Bramy? Co tak naprawdę wiemy o naszych braciach Słowianach? Czy nie jest tak, że pod płaszczykiem lekkiej ironii nie przykrywamy naszej - wzajemnej zresztą - niewiedzy? Gdzie dziś żyje wodnik Szuwarek i jego tańczące rusałki z Rzacholeckiego Lasu?
Agnieszka Krajniewska, bohemistka wraz z mężem Jarosławem, historykiem, zwiedzają ten kraj od dwudziestu lat, zgłębiając jego kulturę przy lampce morawskiego wina. I przekonują o tym, że aby zrozumieć Czechów, trzeba ich lepiej poznać.

Przed Państwem kolejny cykl prezentacji edukacyjno-podróżniczych w Muzeum Miejskim SZTGARKA, w ramach projektu "Wyprawy na krańce Ziemi." Spotkania z podróżnikami, ludźmi pasji i przygody trwają już od czterech lat. Prezentowaliśmy w nich barwne i emocjonujące relacje z wypraw globtroterów, ludzi gór , zawodowców i zwykłych podróżników. Teraz zapraszam na kolejną porcję przygody.

Na spotkania zapraszają:
Dyrektor Muzeum - Arkadiusz Rybak
Gospodarz spotkań - Grzegorz Kuśpiel

.
dodane 11.02.2013

Gimnazjaliści na Uniwersytecie
- z myślą o przyszłości

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej - Akademickie Biuro Karier
ul. Cieplaka ; DĄBROWA GÓRNICZA

Zaraz po feriach zimowych na zajęcia w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej powrócą gimnazjaliści z Uniwersytetu Młodzieżowego WSB. Dla 60 młodych, ciekawych świata ludzi, będzie to kontynuacja przygody ze światem nauki. Na tych, którzy dopiero chcieliby dołączyć do grona studentów-gimnazjalistów, czeka jeszcze kilka wolnych miejsc.

Dla młodzieży studiującej w ramach projektu Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej na nowy semestr zaplanowano szereg atrakcyjnych zajęć - w tym m.in. zajęcia z logistyki (Laser house, czyli nowoczesny magazyn) i fizyki eksperymentalnej (z wykorzystaniem m.in. ciekłego azotu). Nowością będą kilkuspotkaniowe warsztaty z robotyki i elektroniki, w trakcie których Młodzi Inżynierowie samodzielnie z elementów i podzespołów budować będą całe systemy. Jak co roku (Uniwersytet Młodzieżowy WSB działa od 2010 roku) młodzież będzie miała także okazję spotkać się z przedstawicielami firmy Arcelor Mittal oraz odwiedzić oddział banku PKO BP, który jest głównym partnerem inicjatywy.

W ramach Uniwersytetu Młodzieżowego studiują także Młodzi Humaniści, dla których przygotowano m.in. zajęcia z zakresu nauk społecznych (Kultura krajów skandynawskich; warsztaty szybkiego czytania i poszukiwania informacji), politologii (Vademecum Młodego Europejczyka) i teatrologii. Młodzież spotka się także z p. Michałem Grzesiek - autorem książki "James Bond. Szpieg, którego kochamy" oraz odbędzie warsztaty plenerowe szlakiem tradycji żydowskiej.

"Naszym celem jest zaprezentowanie młodzieży różnorodnych zagadnień, odpowiadających ich indywidualnym zainteresowaniom. Dzięki temu gimnazjaliści mają okazję upewnić się co do swoich preferencji oraz wybrać te dziedziny nauki, które chcieliby zgłębiać w przyszłości"- wyjaśnia Anna Giertler, Koordynator Uniwersytetu Młodzieżowego WSB. "W ten sposób umożliwiamy młodzieży świadomy wybór swojej ścieżki rozwoju, przekazując jednocześnie wiedzę i umiejętności praktyczne, które można wykorzystać już teraz - w szkole, w domu" - dodaje Anna Giertler.

Ponieważ każde warsztaty lub grupa warsztatów na Uniwersytecie Młodzieżowym stanowią odrębną całość, znajomość wcześniejszych zagadnień nie jest wymagana do nauki następnych. Dlatego chętni do udziału w zajęciach Uniwersytetu Młodzieżowego WSB mogą jeszcze dołączyć do grona studentów. Warsztaty dla młodzieży odbywają się średnio raz na dwa tygodnie, w godzinach popołudniowych w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej (ścisłe centrum miasta). Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu: www.wsb.edu.pl/um oraz uzyskać u organizatorów (tel. 32 295 93 15; um@wsb.edu.pl).

Anna Giertler
Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
Akademickie Biuro Karier

.
dodane 09.02.2013


Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej


Pokaz filmu Anity Gargas "Anatomia Upadku" oraz spotkanie z Rafałem Dzięciołowskim

W dniu 12 lutego, (wtorek) o godz. 17.30 serdecznie zapraszam do Klubu Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej na pokaz filmu Anity Gargas "Anatomia Upadku" oraz spotkanie z współtwórcą filmu Rafałem Dzięciołowskim.

Film jest efektem śledztwa dziennikarskiego dotyczącego katastrofy smoleńskiej prowadzonego w Rosji, a także na terenie Polski. Zebrany materiał dowodzi, że fakty wyglądają inaczej niż przedstawiają to raporty MAK i komisji Millera.

Spotkanie odbędą się w sali konferencyjnej przy BAZYLICE MATKI BOSKIEJ ANIELSKIEJ w Dąbrowie Górniczej.

Robert Warwas

Wstęp wolny.

.
dodane 07.02.2013
Petycja przeciwko budowie kolejnego supermarketu w D.Górniczej
Dąbrowa Górnicza, 05.02.2013 r.

Do Prezydenta Miasta Dąbrowa
p. Zbigniewa Podrazy,
Wydziału Urbanistyki i Architektury UM w Dąbrowie Górniczej
oraz
Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej

W związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi budowy kolejnego hipermarketu w Centrum Miasta Dąbrowa Górnicza (na zbiegu ulic Kościuszki i Sobieskiego), my, mieszkańcy i sympatycy tego miasta wyrażamy swój głęboki sprzeciw w stosunku do tej decyzji.

W pobliżu znajduje się już Centrum Handlowe "Pogoria" oraz "OBI" i nie wydaje nam się, żeby budowa nowego marketu była uzasadniona i poparta dobrem mieszkańców, a raczej chęcią zysku.

Budowa marketu oznacza wycięcie przynajmniej kilkunastu drzew zdobiących park, a ciężki sprzęt będzie musiał wjechać również na alejki spacerowe, które kilka lat temu częściowo wytyczył i wyłożył kostką brukową inwestor budujący CH "Pogoria".

Czy naprawdę jest to konieczne, a przede wszystkim - potrzebne?
Co z resztą prywatnych sklepów, które wciąż walczą o utrzymanie się w okolicy tak dużego centrum handlowego, jakim jest "Pogoria"?
Co z mieszkańcami, których o takich decyzjach się informuje, a nie z nimi konsultuje?
My, mieszkańcy i sympatycy Dąbrowy Górniczej protestujemy przeciwko tej decyzji.
Mimo że teren jest prywatny, jako władze miasta są Państwo przecież władni wstrzymać, bądź anulować pozwolenie na tę budowę, która nam w żaden sposób nie służy i nie jest nam potrzebna.

W związku powyższym my, niżej podpisani:
* 1. Oczekujemy zmiany decyzji w sprawie budowy kolejnego marketu w Centrum Dąbrowy Górniczej (skrzyżowanie ul. Kościuszki i Sobieskiego).
* 2. Oczekujemy podejmowania w przyszłości rozmów z mieszkańcami i przeprowadzania konsultacji społecznych w sprawie tego typu działań i inwestycji.
* 3. Oczekujemy zmiany statusy działki nr 40 w Dąbrowie Górniczej z terenu przeznaczonego pod zabudowę usługową na teren zieleni urządzonej - jak pozostała przyległa część parku;
* 4. Oczekujemy wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do urzędników odpowiedzialnych za sprzedaż ww. działki znajdującej się w przestrzeni publicznej w ręce prywatne.

Zgadzasz się z treścią petycji? podpisz się pod nią!

http://www.petycjeonline.com/...

.
dodane 07.02.2013

20130202


Bal charytatywny
na rzecz Fundacji Godne Życie za nami

2 lutego 2013 Zagłębiowska Izba Gospodarcza organizowała IX Bal Charytatywny na rzecz dąbrowskiej Fundacji Godne Życie. Karnawałowa zabawa w klimacie lat 30. odbyła w kompleksie hotelarsko - restauracyjnym "Malta" w Dąbrowie Górniczej. Swój wkład w bal miała nawet Marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Po raz dziewiąty odbył się Bal Charytatywny organizowany jest na rzecz dąbrowskich dzieci i młodzieży z najuboższych rodzin.
W balu jak corocznie uczestniczyło wiele znanych osobistości z terenu naszego regionu. Gośćmi byli m.in. Prezydenci miast, osobistości z Urzędu Marszałkowskiego, posłowie, radni, prezesi lokalnych przedsiębiorstw.
W trakcie zabawy odbyła się aukcja fantowa. Goście mieli niepowtarzalną okazję nabyć takie przedmioty jak:
" Szkatułkę od Pani Marszałek Sejmu Ewy Kopacz przywieziona przez Panią Poseł Beatę Małecką Liberę
" Obraz od Prezydenta Zbigniewa Podrazy
" Obrazy od Państwa Elżbiety i Henryka Zagułów
" Patery ceramiczne od Pani Iwony Wilk z Miejskiego Ośrodka Pracy Twórczej
Fanty trafiły do następujących osób: Panów Dariusza Szczęsnego, Jerzego Rajczykowskiego, Bogusława Ulanowskiego i Radosława Romanek oraz Pani Iwony Ładowskiej- Gałki.
Środki uzyskane z licytacji zostały przekazane na organizację zajęć i wypoczynku dla podopiecznych Fundacji Godne Życie.
Podczas Balu przyznane zostało także, ustanowione w 2011 Wyróżnienie im. Grzegorza Dolniaka". W tym roku statuetki trafiły do firmy PolCarbon z Wojkowic oraz Pana Jana Szota. Ta prestiżowa nagroda ma na celu wyróżnienie osób i podmiotów, które zasłużyły się dla Fundacji Godne Życie.
Oprócz działań charytatywnych, nie zabrakło karnawałowej zabawy. Motywem przewodnim tegorocznego balu były "lata 20-30.", a w ten niezwykły klimat wprowadził gości krakowski zespół Capri New Beat. Bardzo atrakcyjnym elementem imprezy, chociaż nieco wyłamującym się spod konwencji balu był występ egzotycznych tancerek, które pozostaną na długo w pamięci niejednego gościa.
Osoby, które nie zdecydowały się na wzięcie udziału w IX Balu Charytatywnym mogą wyrazić swoje poparcie dla działań Fundacji Godne Życie w inny sposób. Należy pamiętać, że każdy z nas może przekazać swój 1% podatku na dowolną Organizacje Pożytku Publicznego (w przypadku Fundacji Godne Życie - KRS 0000139088). Wysokość kwoty nie ma znaczenia. Liczy się każdy grosz.

.
dodane 07.02.2013

Pałac Kultury Zagłębia (PKZ)


"Kruchość materii"
Elżbieta Zrobek - Magdalena Szyszkowska - Jolanta Kuśmierska

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA - GALERIA "BEZ PODZIAŁU"
ul. Wojska Polskiego 52, I piętro (budynek dawnej szkoły muzycznej)
DĄBROWA GÓRNICZA

Na niesamowitą wystawę papieru czerpanego zaprasza Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej gdzie w Galerii Sztuki "Bez Podziału" zagościła nietypowa ekspozycja. Dziś papier towarzyszy nam codziennie, a jego materia nie stanowi obiektu takiego pożądania jak kilkaset lat temu. Zmieniła się technologia produkcji papieru, oraz jego wygląd i faktura. W Galerii Sztuki "Bez Podziału" Pałacu Kultury Zagłębia możemy obejrzeć wystawę, na która składają się prace wykonane z papieru czerpanego, ale pozyskane w sposób niekonwencjonalny. Prace te są przesycone kolorem i robią na odbiorcy duże wrażenie. Na spotkanie z autorkami wystawy Elżbietą Zrobek, Magdaleną Szyszkowską oraz Jolantą Kuśnierską zapraszamy Państwa 25 lutego 2013 roku o godz. 13.00 w siedzibie tymczasowej Pałacu kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej przy ul. Wojska Polskiego 52.

Elżbieta Zrobek
Urodzona w Czeladzi. Absolwentka Wydziału Artystycznego w zakresie malarstwa sztalugowego na Uniwersytecie Śląskim w Pracowni prof. Jagody Adamus i dr Adama Molendy. W 2011 ukończyła studia podyplomowe w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej oraz na kierunku tkanina artystyczna w pracowni dr Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków okręg katowicki oraz grupy artystycznej "ANTIDOTUM". Uprawia malarstwo sztalugowe, a także tworzy autorski unikatowy papier ręcznie czerpany. Udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in.: Szydłowiec, Galeria "Kaplica Zamkowa", Gliwice Galeria "Fabryka Drutu", Polskie Radio Katowice, Galeria "Na żywo".

Magdalena Szyszkowska
Urodzona w 1972 roku w Lublinie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im.C.K. Norwida w Lublinie. Dyplom z grafiki warsztatowej w 1997 roku na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie pod kierunkiem prof. Stanisława Góreckiego. W 2011 roku ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom pod kierunkiem prof. Teresy Kotkowskiej- Rzepeckiej, aneks do dyplomu- artystyczny papier unikatowy. Obecnie pracuje jako asystent w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem oraz eksperymentalnymi technikami związanymi z papierem ręcznie czerpanym. Członek ZPAP, współzałożycielka "Otwartej Grupy" skupiającej nauczycieli akademickich Instytutu Sztuk Pięknych w Lublinie, uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych.

Jolanta Kuśmierska
Urodzona w 1962 roku w Będzinie. Ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim - filia w Cieszynie Wydział Artystyczny na kierunku malarstwa. Następnie Studia Podyplomowe kierunek grafika komputerowa na tej samej uczelni oraz Studia Podyplomowe Wiedza o Kulturze na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2011 roku ukończyła Studia Podyplomowe w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej - Rzepeckiej oraz w pracowni Interdyscyplinarnej prof. Zbigniewa Bajka.

Maja Szwedzińska
Galeria Sztuki "Bez Podziału" Pałacu Kultury Zagłębia

.
dodane 05.02.2013

20130231
Wymiana polsko-francuska w V LO im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej

Edukacja historyczna młodych Europejczyków

Jest rok 1943. Rutka Laskier, 14 letnia dziewczynka mieszkająca w będzińskim getcie, pisze pamiętnik, wierny zapis jej codziennych zajęć, trosk, uniesień ale też świadectwo okropności wojny. Pamiętnik czekał na odkrycie ponad 60 lat. W styczniu 2006 r. p. M. Nowacka opisała na łamach "Dziennika Zachodniego" historię pamiętnika Rutki Laskier.


27 stycznia 1943, młoda Francuzka, Rose BLANC i jej koleżanki przeszły przez bramę KL Auschwitz Birkenau z Marsylianką na ustach. Z okazji zbliżającej się rocznicy tego wydarzenia w historii Francuskiego Ruchu Oporu, Komitet A.N.A.C.R Pirenejów Wschodnich powziął inicjatywę zorganizowania wizyty w obozie Auschwitz by uczcić pamięć Rose Blanc i jej 230 towarzyszek niedoli, uczestniczek Ruchu Oporu.

Co łączy te dwie historie życia dwóch dziewcząt? Otóż ich krótka droga życiowa znalazła swój kres 70 lat temu w 1943 roku, w tym samym miejscu: w Auschwitz.

Nauczyciele i młodzież V LO w Dąbrowie Górniczej zainteresowali się losami Rutki wplatając badanie i tłumaczenie pamiętnika na język francuski w międzynarodowy projekt Comenius już w 2006 roku.
Ale na tym nasze zainteresowanie losami Rutki się nie kończy. W dniach 26 stycznia - 2 lutego V LO w Dąbrowie Górniczej gościło grupę licealistów z południa Francji, z Perpignan i okolic, którzy w ramach projektu Edukacji Historycznej badali losy Rutki Laskier i Rose Blanc. Uczniowie francuscy i polscy uczestniczyli w wielu wizytach, warsztatach i poszerzali swoją znajomość historii II Wojny Światowej, odwiedzili między innymi krakowski Kazimierz, muzeum Schindlera oraz KL Auschwitz.
Pod koniec lutego, nasza młodzież uda się do Perpignan by kontynuować zgłębianie historii z punktu widzenia Francuzów. Program jest bardzo bogaty, jego ważnym elementem będzie ceremonia w Port-Vendres pod tamtejszym pomnikiem poświęconym polskim patriotom oraz konferencja na temat ich działalności w Pirenejach Wschodnich w latach 1940-1944.


Wszelkie rocznice są okazją, aby raz do roku, przez jeden dzień media przypominały wydarzenia sprzed lat. Ale czy młodzież przywiązuje wagę do tych obchodów? Czy docierają do niej informacje? Czy wyciągają z historii właściwe wnioski? Odradzanie się ruchów neonazistowskich czy zakłamywanie historii każą w to wątpić. W wielu krajach media i politycy, nawet na najwyższym szczeblu, mówią o "polskich obozach śmierci" niefrasobliwie popełniając oburzające zafałszowanie historii, zamieniając miejscami oprawców i ofiary.


Organizatorzy wymiany uważają więc, aby łącząc edukację z przeżyciem emocjonalnym, dać młodzieży okazję do przypomnienia historii poprzez utożsamianie się z młodzieżą tamtych lat, pobudzić młodych ludzi do głębszej refleksji, przybliżyć tragedie sprzed lat pokazując jak bardzo świat tamtej młodzieży był podobny do ich świata.

Równocześnie młodzież obu krajów ma okazję poznać bogactwo kultury obu krajów oraz wykorzystać w praktyce znajomość języków obcych.

Nadesłał: Sławomir Kozieł

.
dodane 05.02.2013
Triathlon w Dąbrowie Górniczej

Po nowych wytycznych ministry Muchy na temat sportu, TRIATHLON (dyscyplina olimpijska) znalazł się wśród "ubogich dyscyplin" i nie może liczyć na większe wsparcie polskiego rządu oraz władz centralnych.

Inaczej wygląda sytuacja w Dąbrowie Górniczej, gdzie władze miasta przychylnie patrzą na poczynania miejscowych triathlonistow. Na ile można pomagają w rozwoju tej dyscypliny w naszm mieście.

Triathlon w Dąbrowie Górniczej zaistniał 15 lat temu. Jest postrzegany jako dyscyplina rozwojowa.

Baseny kryte, jeziora, trasy kolarskie i ścieżki biegowe w Dąbrowie, to idealne miejsce do uprawiania tej dyscypliny. Władze miasta wiedzą o tym i doceniają osiągnięcia sportowe miejscowych zawodników. Jednym z dowodów na to była miła uroczystość w Urzędzie Miejskim, gdzie 31 stycznia 2013 r. Pan Prezydent Zbigniew Podraza przyjął i wyróżnił upominkiem najmłodszego zawodnika naszego klubu, Tomasza Sufranowicza (12 lat) za osiągnięcia sportowe w kraju i za granicą. Podczas miłej rozmowy (nie tylko o sporcie) Tomek otrzymał upominki, sam zrewanżował się przekazując Prezydentowi koszulkę klubową, zapraszając tym samym do wpólnego biegania w ramach treningu.

</>

Tomek jest najmłodszym zawodnikiem w klubie. Bardzo poważnie potraktował swoje starty w 2012 roku. Wystartował w 6 zawodach dla dzieci i nie trudno zauważyć, że były to bardzo udane starty, ponieważ 4 razy stawał na najwyższym podium, raz był 2 i raz 3.

* Dobrosławice Czechy : (Duathlon) - II miejsce
* Mysłowice: Zawody z okazji Dnia Dziecka (triathlon) - I miejsce
* Ostrawa Poruba Czechy : ŚL. Morawski Triathlon - III miejsce
* Dąbrowa Górnicza : Międzynarodowy Trathlon MTB - I miejsce
* Hlucin Czechy : ŚL. Morawski Triathlon - I miejsce
* Dreiweibern k/ Drezna Niemcy : Knappen Man Tri. - I miejsce

.
dodane 05.02.2013Biblioteka Główna MBP


Ferie z biblioteką

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. T. Kościuszki 25 ; DĄBROWA GÓRNICZA

Każdego roku dąbrowska MBP przedstawia swym małym czytelnikom bogatą ofertę spotkań odbywających się w różnych filiach na terenie całego miasta. Również tej zimy dzieci mają możliwość wybrać coś dla siebie spośród wielu ciekawych propozycji: zabaw, konkursów, zajęć plastycznych i lekcji bibliotecznych. Wszystkie imprezy mają charakter otwarty i bezpłatny. Dzięki temu wszyscy, którzy na czas ferii pozostają w mieście, mogą w atrakcyjny i pożyteczny sposób spędzić swój wolny czas z biblioteką.
Jedną z ciekawszych propozycji dla najmłodszych czytelników MBP są "Ferie z filmem" przygotowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty w ramach programów "Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece" oraz "Jeden Świat. Kluby filmowe". Dzięki tej akcji najmłodsi czytelnicy Biblioteki Głównej, Filii nr 8 i Filii nr 13 będą mogli obejrzeć filmy: "Sekret Eleonory", "Max Minsky i Ja", "Nocturna".
Biblioteka Głowna przygotowała ponadto różnego rodzaju zajęcia plastyczne (Zimowe pejzaże, Baśniowa środa), warsztaty edukacyjne (Kosmiczne wtorki, Zimowa stolica Polski) i zajęcia literackie (Leniwy poniedziałek). Dużą atrakcją dla młodych czytelników będzie także Zimowy konkurs karaoke i zmagania na Playstation Move.
W Filii nr 1 zima przebiegać będzie pod hasłem "Ferie ze smokami". Wśród codziennych spotkań bibliotecznych nie zabraknie głośnego czytania książek o smokach, gier i zabaw dla dzieci, zajęć plastycznych, a także teatru cieni. Zabawa w teatr nie ominie także czytelników Filii nr 5, gdzie odbędzie się spotkanie z absolwentką szkoły aktorskiej.
Interesującą ofertę przygotowała również Filia nr 3, gdzie zaplanowano m.in. "Rewię mody u Królowej Śniegu" - zajęcia edukacyjno-rozrywkowe poświęcone projektowaniu bajkowych strojów.
Podczas "Akcji Zima" w bibliotece nie zabraknie także spotkań z książką. Filia nr 4 przygotowała dla swoich czytelników "Ferie z Mikołajkiem", podczas których odbywać się będą zajęcia dotyczące książek o Mikołajku - głośne czytanie, warsztaty plastyczne, tworzenie komiksu itp.
Miłośnicy astronomii znajdą niezwykle bogatą ofertę spotkań w Filii nr 5. Obok cyklicznych zajęć edukacyjno-rozrywkowych "Kosmos - leksykon Młodego Astronauty", "Rozrywki intelektualne", zaplanowano konkurs plastyczny "Portret Mikołaja Kopernika". Z tajemnicami Kosmosu będzie można zapoznać się także w Filii nr 16 podczas zajęć "Podróże w czasie i przestrzeni".
Czytelnicy Filii nr 18 podczas tegorocznych ferii uczestniczyć będą w cyklicznych zajęciach pod hasłem "Wartości ze Stumilowego Lasu", które przybliżą im m.in. znaczenie przyjaźni i rodziny.

We wszystkich filiach bibliotecznych będą organizowane zajęcia rozwijające wiedzę
i umiejętności młodych czytelników. Dzieci i młodzież będą mieć okazję w ciekawy i inspirujący sposób spędzić swój wolny czas.
Szczegółowy harmonogram "Akcji Zima" w bibliotece dostępny na stronie www.biblioteka-dg.pl.

</>

Ferie z filmem

Podczas tegorocznych ferii zimowych Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej będzie uczestniczyć w akcji "Ferie z filmem w bibliotece", która została przygotowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty w ramach programów "Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece" oraz "Jeden Świat. Kluby filmowe". Dzięki udziałowi w tej akcji biblioteka mogła wypożyczyć 3 filmy dla dzieci i młodzieży, które będzie prezentować w czasie ferii zimowych

w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25)
w Filii nr 8 (Strzemieszyce Wielkie, ul. Ofiar Katynia 93)
w Filii nr 13 (Łosień, ul. Pocztowa 3).

Poniżej wymieniamy tytuły filmów, które będzie można obejrzeć:

Sekret Eleonory - siedmioletni Natanaël jeszcze nie umie czytać. Ekscentryczna, stara ciotka zapisuje swój dom jego rodzicom, a kolekcję książek chłopcu. Nat odkrywa, że woluminy służą za schronienie wszystkim bohaterom dziecięcej literatury.

Emisja filmu:
Biblioteka Główna 11.02, godz. 12.45
Filia nr 8 - 18.02, godz.13.00
Filia nr 13 - 20.02, godz.11.00

Max Minsky i Ja - Nelly ma 13 lat, to typ naukowca - dużo bardziej od zajęć z wychowania fizycznego woli lekcje fizyki, a czas wolny zamiast na zabawach
z koleżankami spędza, czytając naukowe książki i czasopisma. Poza tym jest nieszczęśliwie zakochana w samym księciu Luksemburga.

Emisja filmu:
Biblioteka Główna 14.02, godz. 12.00
Filia nr 8 - 19.02, godz.13.00
Filia nr 13 - 21.02, godz.11.00

Nocturna - W sierocińcu dni mijają bardzo spokojnie. Co innego noce... Tim wprawdzie bardzo się ich boi, ale to właśnie wtedy może robić to, co najbardziej lubi - obserwować światło gwiazd. Pewnego razu spostrzega, że jego ulubiona gwiazda zniknęła...

Emisja filmu:
Biblioteka Główna - 20.02, godz. 13.00
Filia nr 8 - 13.02, godz. 13.00

Serdecznie zapraszamy na seanse!!!


Dział Marketingu MBP

.
dodane 05.02.2013


Zimowe Ferie z Astronomią

Jak co roku w okresie Zimowych Ferii Obserwatorium Astronomiczne i Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki im.St.R. Brzostkiewicza przygotowało astronomiczne atrakcje w postaci specjalnego programu popularnonaukowego, który jest skierowany do dzieci i młodzieży z naszego miasta pozostającej w okresie Zimowych ferii w mieście.

Dariusz W. Nelle
Obserwatorium Astronomiczne
Zespół Szkół nr1
Ul.M.Konopnickiej 56
41-300 Dąbrowa Górnicza

.
dodane 05.02.2013


Zimowe FERIE w mieście