-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2013 STYCZEŃ
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ
.
dodane 29.01.2013
ABBA THE SHOW - THE ULTIMATE TRIBUTE TO ABBA
XII Dąbrowska Ściema Kabaretowa

RUSZYŁA SPRZEDAŻ BILETÓW
NA SUPER PRODUKCJĘ Z LEGENDARNYMI UTWORAMI ZESPOŁU ABBA

Grupa ABBA The Show odwiedzi Polskę w ramach międzynarodowego tournee. Już na początku marca zagra w Katowicach, we Wrocławiu i w Gdańsku

Koncert ABBA The Show - The Ulitmate Tribute to Abba osiągnął globalny sukces. Do tej pory grupa zagrała dla ponad 2 mln fanów w 37 krajach! Każdy występ to wielkie wydarzenie. W zespole występuje dwóch muzyków z oryginalnego zespołu - perkusista Roger Palm oraz saksofonista Ulf Andersson. Doskonale pamiętają emocje lat 70. Podkreślają, że dzisiejsze występy na żywo, dzięki nowej technologii i oprawie scenicznej, są jeszcze bardziej nostalgiczne i niezapomniane! Towarzyszą im dwie fenomenalne szwedzkie wokalistki: Katja oraz Camilla, która jeszcze jako mała dziewczynka śpiewała
w chórkach ABBY.

Abba the Show to wydarzenie największego formatu. Publiczność z całego świata zna
i śpiewa wspólnie z zespołem nieśmiertelne hity jak Mamma Mia, Dancing Queen i Thank you for the music.

Abba the Show jako jedna z nielicznych "tribute groups" nadaje show własną tożsamość. Dlatego gościem specjalnym w ramach całej produkcji jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna z Londynu pod batutą rewelacyjnego Matthew Freemana. Wszystko to oprawione efektami specjalnymi i grą świateł. Stąd ci, którzy byli na wydarzeniu, częściej opisują je jako "super produkcja", niż "koncert z repertuarem Abby". Z tego właśnie powodu oficjalny Fan Club Abby, który działa od 1986 roku, wydał oświadczenie:
"To najlepsza Abba od czasów Abby".

Teraz show jest dostępne także dla polskiej publiczności.

Bilety na www.abbawpolsce.pl w sieciach Media Markt, Saturn, Media Expert i Empik.

Katowice | 06.03.2013 | Spodek
Wrocław | 08.03.2013 | Hala Stulecia
Gdańsk/Sopot | 09.03.2013 | Ergo Arena

ABBA THE SHOW - THE ULTIMATE TRIBUTE TO ABBA - informacja ogólna

Członkowie oficjalnego międzynarodowego fanklubu ABBY, który istnieje od 1986 roku, piszą o widowisku: "Myślisz, że widziałeś już wszystko, jednak dopiero teraz możesz zobaczyć to, co najlepsze! Bez wątpienia ABBA The Show jest najlepszym współczesnym widowiskiem, w którym udział biorą oryginalni członkowie zespołu, dzięki czemu czujemy, że ABBA nigdy od nas nie odeszła."

Legendarna ABBA wciąż sprzedaje ponad 2 miliony płyt rocznie! To prawdziwy fenomen - po 30. latach "Abba Mania" wciąż trwa. Show jest spektakularnym i emocjonującym muzycznym widowiskiem. Zespół wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną z Londynu pod batutą Matthew Freemana daje fanom szansę współtworzenia energetycznej atmosfery koncertów przepełnionej wspólnym śpiewem i tańcem w rytm wiecznie żywych utworów.

ABBA The Show odniosła spektakularny sukces na całym świecie, docierając między innymi do słuchaczy w Indiach, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Przełomem był występ w słynnym amfiteatrze Hollywood Bowl. Bilety na widowisko sprzedały się wtedy
w rekordowym tempie! Po tym koncercie do projektu dodano oszałamiające efekty świetlne, dźwiękowe i wizualne, dzięki którym uczestnicy widowiska przenoszą się do świata ABBY. Słyszymy więc: Waterloo, SOS, Mamma Mia, Dancing Queen, Money Money Money, Knowing Me Knowing You i wiele innych utworów.

Bez wątpienia nie może nikogo zabraknąć na koncertach w Polsce w ramach międzynarodowego tournee!

O PRODUKCJI: ABBA THE SHOW
Abba the Show to widowisko ze znakomitymi efektami scenicznymi, dzięki którym Dancing Queen, Knowing Me, Knowing You czy Money, Money, Money jeszcze bardziej poruszają publiczność. Rozmachu tej produkcji dodaje udział Narodowej Orkiestry Symfonicznej
z Londynu pod batutą Matthew Freemana, która współpracowała z takimi sławami jak
Sir Cliff Richard czy Robbie Williams.

" Szwedzko-duńska grupa muzyczna wykonująca nieśmiertelne utwory zespołu ABBA
" Muzycy z oryginalnej ABBY - perkusista Roger Palm oraz saksofonista Ulf Andersson
" Fenomenalne szwedzkie wokalistki: Katja oraz Camilla (Camilla jako dziecko śpiewała w chórkach ABBY)
" Super produkcja: znakomita oprawa sceniczna, nowoczesne aranżacje, zaskakująca gra świateł
" Koncerty w 37 krajach na świecie, ponad 2 miliony widzów
" Gość specjalny show: Narodowa Orkiestra Symfoniczna z Londynu pod batutą rewelacyjnego Matthew Freemana, który współpracował m.in. z Sir Cliffem Richardem i Robbiem Williamsem.


ABBA MANIA - GLOBALNY FENOMEN ZESPOŁU
. one of the world's most popular hit recording groups!

" ABBA uważana jest za jeden z najlepszych muzycznych zespołów XX wieku (tuż po Elvisie Presley i The Beatles). Zespół sprzedał ponad 370 milionów płyt na całym świecie, co czyni go jedną z najbardziej kasowych grup w dziejach historii muzycznej.
" Zespół przez ponad dekadę stworzył fenomenalne utwory, które do dziś śpiewa cały świat - wypełnione miłością, pasją, nostalgią, dramatyzmem.
" O tym, jak świat wciąż kocha Abbę, świadczy m.in. spektakularny sukces musicalu autorstwa Catherine Johnson oraz Björna Ulvaeusa i Benny'ego Anderssona - "Mamma Mia!", a następnie jego filmowej ekranizacji z Meryl Streep w roli głównej. Wartość sprzedanych biletów na sam musical przekroczyła 2 mld $!

.
dodane 29.01.2013

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


Dział Etnograficzno - Podróżniczy
Muzeum Miejskiego SZTYGARKA
Wyprawy na krańce Ziemi
PROGRAM SPOTKAŃ PODRÓŻNICZYCH
EDYCJA 2013

Przed Państwem kolejny cykl prezentacji edukacyjno-podróżniczych w Muzeum Miejskim SZTGARKA, w ramach projektu "Wyprawy na krańce Ziemi." Spotkania z podróżnikami, ludźmi pasji i przygody trwają już od czterech lat. Prezentowaliśmy w nich barwne i emocjonujące relacje z wypraw globtroterów, ludzi gór , zawodowców i zwykłych podróżników.Teraz zapraszam na kolejną porcję przygody.

Grzegorz Kuśpiel


26 luty 2013 r., godz.18.00

CZESKIE DEMONY I MORAWSKIE WINO
Agnieszka i Jarosław Krajniewscy

CZECHY - kraniec świata, tyle że z perspektywy antypodów. A dla nas, sąsiadów zza Morawskiej Bramy? Co tak naprawdę wiemy o naszych braciach Słowianach? Czy nie jest tak, że pod płaszczykiem lekkiej ironii nie przykrywamy naszej - wzajemnej zresztą - niewiedzy? Gdzie dziś żyje wodnik Szuwarek i jego tańczące rusałki z Rzacholeckiego Lasu?
Agnieszka Krajniewska, bohemistka wraz z mężem Jarosławem, historykiem, zwiedzają ten kraj od dwudziestu lat, zgłębiając jego kulturę przy lampce morawskiego wina. I przekonują o tym, że aby zrozumieć Czechów, trzeba ich lepiej poznać.


26 marzec 2013 r., godz.18.00

POZA ŚWIATŁEM - odkrywanie podziemnego świata - Wojciech Kuczok

Zapraszamy na ekscytującą podróż po świecie literatury i . podziemnych czeluści. Kolejne spotkanie będzie jednocześnie opowieścią o najnowszej książce Wojtka - "Poza światłem" . Gospodarz naszych spotkań wielokrotnie wędrował z autorem pod i nad ziemią rejestrując wyprawy na filmie i fotografiach.Sam Mistrz - globtroter, alpinista i taternik, grotołaz, turysta, bywalec oraz mieszkaniec różnych miast. Skazany na wieczną wędrówkę. To najnowsze wcielenie Wojciecha Kuczoka, który przemierzył świat nie tylko wzdłuż i wszerz, lecz także... z góry na dół. W swojej książce zdaje sprawę z licznych wypraw, niejednokrotnie odbiegając przy tym od prostej relacji i anegdoty, przeplatając opowieść dygresjami na temat współczesnego podróżowania, momentami zadumy nad cudem natury czy antropologiczną refleksją o czasie, pamięci, pozostawaniu w ruchu.
"Jaskinia daje też komfort przebywania w przestrzeni asymetrycznej. Neurotyk w nieskazitelnie geometrycznym koszmarze metropolii odczuwa głód nieporządku. W naturze jaskini leży nieporządek, nieprzewidywalność kształtów".
Wojtek Kuczok. W latach 90. należał do grupy poetyckiej "Na Dziko". Autor powieści Gnój, za którą dostał w 2003 r. Paszport Polityki, Nagrodę Literacką NIKE w 2004, a także nagrodę Krakowska Książka Miesiąca (marzec 2004 r. - mieszkał w tym czasie w Krakowie). Napisał też scenariusz do filmu Magdaleny Piekorz Pręgi, który zdobył w 2004 główną nagrodę na festiwalu filmowym w Gdyni.


23 kwiecień 2013 r., godz.18.00

ALASKA
Sebastian Bielak

Zapraszamy na spotkanie z Sebastianem R. Bielakiem - podróżnikiem, fotografikiem-amatorem i przyrodnikiem, który spędził trzy miesiące na Alasce zwiedzając Półwysep Kenai oraz Wyżynę Środkowego Jukonu. Pobyt na Alasce wiązał się z jego stażem naukowo-badawczym w trzech parkach: Kenai, Koyukuk i Nowitna, w których zdobywał praktyczne doświadczenie oraz wiedzę na temat funkcjonowania systemu ochrony przyrody w tej części.
"Wyprawa na Alaskę była jedną z największych i najwspanialszych przygód w moim życiu. Dzięki niej mogłem na własne oczy zobaczyć jeden z ostatnich zakątków Ziemi, gdzie przyroda wciąż rządzi się własnymi prawami, a człowiek jest tylko jednym z jej mniej znaczących elementów".


28 maj 2013 r., godz.18.00

LUDZIE EVERESTU
Krzysztof Wielicki

Za oknami maj, słońce, ciepełko.a Krzysztof - dobry duch naszego muzeum przeniesie nas w najwyższe góry świata i to w sam środek himalajskiej zimy!!! Barwne, choć nierzadko dramatyczne opowieści o pasji, wyrzeczeniach, ludziach i górach. Wielka duchowa uczta.
Krzysztof Wielicki. Całe lata wspinania, we wszystkich górach świata. Wspinał się w Tatrach, Dolomitach, Alpach, Kaukazie, Alasce, Pamirze, Hindukuszu, Alpach Nowej Zelandii, Kenii, Karakorum i Himalajach. Udział w 28 ekspedycjach w góry najwyższe, najczęściej międzynarodowych, (kierował 12-ma wyprawami). Zdobywca Korony Himalajów. Członek międzynarodowych organizacji: GHM (Francja), CAI (Włochy), The Explorers Club (USA), IMA (Gruzja).


25 czerwiec 2013 r., godz.18.00

TANZANIA I ZANZIBAR
Bartek Dudek, Łukasz Kuśpiel, Grzegorz Kuśpiel

Wakacje tuż, tuż. Trwa wielkie uczniowskie odliczanie.mamy więc dla Państwa propozycję, która wrzuci Was na dobre w wakacyjne tory przygody i aktywnego, mamy nadzieję wypoczynku. Opowieść o corocznej migracji zwierząt przez Park Narodowy Serengeti, o jaskiniowych przygodach w tropikalnym krasie Tanzanii oraz o niezwykłej przyrodzie i plażach Zanzibaru.


Na spotkania zapraszają:
Dyrektor Muzeum - Arkadiusz Rybak
Gospodarz spotkań - Grzegorz Kuśpiel


Beata Smorąg
Dział Marketingu i Edukacji Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

.
dodane 29.01.2013Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


"American West"
Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych.
Wystawa fotograficzna Wiesława Pikula

"Sand Canyon-Castle Rock"
Polski Projekt Archeologiczny w Kolorado.
Wystawa fotografii Radosława Palonki (Instytut Archeologii UJ Kraków)


Beata Smorąg
Dział Marketingu i Edukacji Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

.
dodane 28.01.2013
Biblioteka Główna MBP


Wesoły zwierzyniec

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25 ; DĄBROWA GÓRNICZA
05.02.2013 - godz. 16.30

Wszystkich miłośników małych i dużych zwierzaków zapraszamy do dąbrowskiej biblioteki! 5 lutego o godz. 16.30 pośród regałów z książkami zagoszczą wyjątkowe stworzenia: gady, płazy, gryzonie, a nawet ptaki.

Szczęśliwym posiadaczem tej niezwykłej menażerii jest 12-letni mieszkaniec naszego miasta - Dawid Kocyba, który od kilku lat pasjonuje się hodowlą zwierząt. Podczas spotkania chłopiec zaprezentuje swoje okazy, dzieląc się informacjami na temat każdego z nich. Na własne oczy będzie można zobaczyć, m.in.: gekona lamparciego, rzekotkę drzewną, żółwia czerwonolicego, węża zbożowego czy papużki faliste. Uczestnicy wysłuchają ponadto fachowych porad nt. pielęgnacji i żywienia swoich pupili, zaś ochotnicy będą mieli okazję pogłaskać niektóre zwierzątka pod czujnym okiem młodego eksperta.

Spotkanie odbędzie się w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25). Wstęp wolny.

Dział Marketingu MBP

.
dodane 18.01.2013


Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej


Spotkanie z Andrzejem Rozpłochowskim

Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej oraz Klub Opcji na Prawo w Dąbrowie Górniczej zapraszają na spotkanie z Andrzejem Rozpłochowskim. połączone z promocją drugiego tomu wspomnień autora pt. "Postawią ci szubienice..."

Spotkanie odbędzie się W niedzielę 06.02.2013 r. o godz. 17.30 w sali konferencyjnej przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej - ul. Królowej Jadwigi 17

Wstęp wolny.

.
dodane 18.01.2013

Kompromitacje dąbrowskiej Policji
Kategorie: Aktualności | Styczeń 16, 2013

Moje odczucie pogarszającego się stanu bezpieczeństwa w Dąbrowie Górniczej, jest pewnie sprzeczne ze statystykami, jakie na sesji Rady Miasta przedstawi Komendant Miejski Policji w ramach corocznego sprawozdawania czegoś wprost przeciwnego. Nie sięgając do dalszej historii przypomnę jednakże o podpaleniach budynku klubowego po byłej Zagłębiance Dąbrowa Górnicza (zob. http://grzegorzjaszczura.pl/?p=15871#more-15871, ew. http://grzegorzjaszczura.pl/?p=16820#more-16820). Sprawa się ciągnie, obecnie już w Prokuraturze w Jaworznie, ale ponieważ to obszar jurysdykcji województwa nazwanego dziwacznie śląskim, nie liczę na postęp w sprawie. We wpisie dotyczącym braku bezpieczeństwa w Strzemieszycach wspomniałem o uniewinnieniu przez Sąd Rejonowy i to w Dąbrowie Górniczej mieszkańca, niesłusznie oskarżonego przez Policję dąbrowską o złośliwe zawiadomienie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach o prawdopodobnym piciu przez niektórych radnych Rady Miasta alkoholu w przerwie obrad sesji w dniu 20.06.2012 r., tuż po uchwaleniu uchwały o likwidacji MZPOK "Lipówka II". Policja nie podjęła czynności sprawdzających wobec radnych, nie skontaktowała się nawet z osobą prowadzącą obrady Rady Miasta, czyli jej Przewodniczącym Panią A. Pasternak, a oskarżyła mieszkańca naszego miasta o złośliwe intencje!!! Jak już pisałem totalny absurd i nieporozumienie. Tak przynajmniej wynikało z zeznań policjantów i świadków.... WIĘCEJ >

.
dodane 14.01.2013Zapewnij swojemu dziecku aktywne spędzanie czasu wolnego

Czas wolny dziecka, to moment, którym może ono, wypoczywać, bawić się i realizować własne zamiłowania. Ważne jest, aby rodzic stwarzał dziecku możliwość spędzenia go w sposób aktywny. Fundacja Godne Życie zaprasza dzieci i młodzież z Dąbrowy Górniczej, w wieku od 6-18 lat do udziału w bezpłatnych zajęciach pozalekcyjnych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 15.00- 19.00 w świetlicy Fundacji Godne Życie, przy ul Królowej Jadwigi 8 (budynek ZHP) w Dąbrowie Górniczej odbywają się zajęcia warsztatowe. Świetlica oferuje m. in. zajęcia: muzyczne, plastyczne, sportowe oraz informatyczno- fotograficzne. Udział w nich jest bezpłatny. To propozycja dla rodziców, którzy z niepokojem patrzą, na to jak wiele czasu ich dzieci spędzają bezczynnie wpatrzeni w ekran komputera.

Bardzo ważnym aspektem zajęć pozaszkolnych jest to, że dziecko robi to, co lubi, ma okazję obcowania z ciekawymi ludźmi i dzieli się pasjami z rówieśnikami.

Najważniejsze jest jednak to, by dziecko swój czas wolny spędziło sensownie i pożytecznie, a także mogło rozwijać swoje zainteresowania. Zawsze dostarcza to zadowolenia, satysfakcji oraz wzbogaca życie, a nawet nadaje mu sens.
Obok zajęć plastycznych, muzycznych i sportowych Fundacja Godne Życie w swojej placówce prowadzi zajęcia ekologiczne- przyrodnicze oraz informatyczno- fotograficzne Podczas tych pierwszych, można nauczyć się m. in. wikliniarstwa papierowego- czyli sztuki wyplatania przedmiotów, z nikomu niepotrzebnych, starych gazet. Natomiast w trakcie drugich ochotnicy zgłębią sztukę wykonania profesjonalnego zdjęcia. Ponadto każdemu uczniowi zapewniana jest indywidualna pomoc w nauce. Bez względu na przedmiot, z którym ma problemy. W okresie wakacyjnym dzieci będą uczestniczyć w zorganizowanych przez nas zawodach sportowych oraz w wycieczkach w ciekawe miejsca w Dąbrowie Górniczej i poza nią.
Dzieci uczęszczające do świetlicy codziennie otrzymują kolację. A te z bardzo biednych rodzin dostają drugi posiłek do domu tak, by mogły go zjeść gdy, poczują się głodne.
Celem świetlicy jest przede wszystkim umożliwienie dzieciom i młodzieży wszechstronnego rozwoju swoich umiejętności, zainteresowań i uzdolnień. Jednocześnie kładąc nacisk na zapobieganie patologiom społecznym oraz tworzenie wśród najmłodszych mieszkańców miasta, poczucia bycia częścią wspólnoty lokalnej. Nasi podopieczni są zapoznawani z terminem wolontariat i są wdrażani w fundacyjny system pomagania innym. Bardzo chętnie angażują się w działania mające na celu okazywanie wsparcia potrzebującym. Dzięki temu uczą się obywatelskiej postawy już od najmłodszych lat. - mówi Małgorzata Wawrzyńczak, kierownik placówki.
Zapisy do świetlicy prowadzone są w placówce Fundacji Godne Życie przy ul. Królowej Jadwigi 8 w Dąbrowie Górniczej. Więcej informacji znajdą Państwo pod adresem mailowym biuro@fundacjagodnezycie.eu oraz numerem telefonu 511982448


Autor: Marta Bukowska

.
dodane 14.01.2013Bieg Walentynkowy biegiem otwartych serc

Niespełna miesiąc pozostał do II Biegu Walentynkowego, dlatego spieszymy się kochać ludzi. i wzorem ubiegłego roku, kiedy to zachęcaliśmy do przekazywania jednego procentu podatku na terapię oraz rehabilitację Bartka Bednarskiego, już dzisiaj apelujemy do wszystkich osób dobrej woli o wspomożenie naszej akcji ujarzmiania schodów pod hasłem "Schodołaz dla Magdy".

Pomóżmy Magdzie uwolnić się od czterech ścian i poczuć pełnowartościowym człowiekiem! To naprawdę nic nie kosztuje, a tej skrzywdzonej przez los dziewczynie może przywrócić radość życia - wystarczy tylko w rocznym zeznaniu podatkowym wpisać numer KRS: 0000270809 Fundacji "Avalon", oraz w informacji uzupełniającej dopisać: Magdalena Wasik 1399.
Ponadto nieustająco zachęcamy wszystkich zakochanych, bądź dopiero tęskniących za stanem zakochania, do niezwłocznego wpisywania się na coraz dłuższą listę startową II Biegu Walentynkowego i obmyślania niekonwencjonalnych strojów w duchu święta miłości, bo czasu już niewiele, a naprawdę warto puścić wodze fantazji oraz zaskoczyć komisję konkursową swoim pomysłem, gdyż najciekawiej przebrane pary, zarówno w konkurencji biegowej jak i nordic walking, zostaną nagrodzone:
˘ za 1 m-ce - noclegiem z uroczystą kolacją w czterogwiazdkowym Hotelu Szafran w Czeladzi;
˘ za 2 i 3 m-ce - uroczystą kolacją w trzygwiazdkowym Hotelu Shuma w Dąbrowie Górniczej;
˘ za 4 m-ce - uroczystą kolacją w Hotelu-Restauracji Astra w Dąbrowie Górniczej;
˘ za 5 i 6 m-ce - uroczystą kolacją w Restauracji Origami w Dąbrowie Górniczej;
Z nie mniejszą satysfakcją informujemy, że wszyscy pozostali uczestnicy naszego biegu, którzy nie spotkają się z uznaniem komisji konkursowej, ani też nie trafią na trzy miejsca podium, by otrzymać okolicznościowe puchary oraz nagrody rzeczowe, będą jeszcze mogli liczyć na uśmiech szczęścia i wylosować weekendowy pobyt dla dwóch osób w Willi Trela w Muszynie oraz w hotelu w Karpaczu, a także wiele innych atrakcyjnych upominków. Zapewne równie ciekawą pamiątką z naszej imprezy, szczególnie dla debiutantów, okaże się specjalnie wyemitowany medal wręczany zawodnikom po przekroczeniu linii mety, którego projekt można zobaczyć tutaj, natomiast dodatkową premią dla każdego uczestnika II Biegu Walentynkowego będzie udzielony przez Gabinet Masażu "Norena" jednorazowy rabat w wysokości 50% ceny na masaż leczniczy, relaksacyjny, lub ujędrniający, albo 20% zniżka na pozostałe zabiegi dostępne w ofercie gabinetu.
Przypominamy, że startujemy w niedzielę 10 lutego o godz. 12:00 z promenady przy molo nad Pogorią III w Dąbrowie Górniczej, a rejestracja internetowa będzie dostępna do piątku 8 lutego, z minimalną opłatą startową w wysokości 30 zł za osobę startującą indywidualnie, oraz 40 zł za zgłoszoną parę. Po tej dacie będzie można zapisać się do biegu już tylko w dniu zawodów, ale wpisowe odpowiednio wzrośnie o 5 zł w przypadku pojedynczego zawodnika, i o 10 zł w przypadku pary, dlatego nie zwlekajcie z zapisami do ostatniej chwili. Biuro zawodów usytuowane w pobliżu startu będzie weryfikowało uczestników i wydawało numery startowe w godz. 8:30 ÷ 11:30. Nie zapomnijcie zabrać z domu przyszykowanych na tę okazję strojów oraz sporej dawki dobrego humoru, bo my na miejscu zadbamy o całą resztę, nie wyłączając uzbrojonego w celny łuk i kołczan pełen miłosnych strzał Kupidyna.


Jan Pinkosz & Jarosław Kwieciak
Pogoria Biega

.
dodane 14.01.2013

Zimowe Ferie z Astronomią

Jak co roku w okresie Zimowych Ferii Obserwatorium Astronomiczne i Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki im.St.R. Brzostkiewicza przygotowało astronomiczne atrakcje w postaci specjalnego programu popularnonaukowego, który jest skierowany do dzieci i młodzieży z naszego miasta pozostającej w okresie Zimowych ferii w mieście.

Dariusz W. Nelle
Obserwatorium Astronomiczne
Zespół Szkół nr1
Ul.M.Konopnickiej 56
41-300 Dąbrowa Górnicza

.
dodane 13.01.2013


20130112_A

FOTORELACJA


II JURAJSKI TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA I GMINY ŁAZY

Sobota, 12 stycznia, okazała się niezwykle szczęśliwym dniem dla naszych młodych piłkarzy. Zawodnicy MUKP Dąbrowa Górnicza 2004 rano wyruszyli t do Łaz, gdzie wzięli udział w II JURAJSKIM TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA I GMINY ŁAZY. W turnieju wystartowało 6 drużyn rozgrywając mecze systemem "każdy z każdym". Rywalami MUKP były zespoły: Pionier Tychy, APN OSiR Łazy, Piłkarz Sosnowiec, Piast Gliwice, ZKP Warta Zawiercie.

W pierwszym pojedynku z Wartą Zawiercie nasi piłkarze rozstrzelali się zdobywając aż 5 bramek i wygrywając 5:0.

Z kolei drugi pojedynek przyniósł nadspodziewanie wiele emocji. Piłkarz Sosnowiec prowadził 3:0 i wydawało się, że MUKP nie odrobi już trzy bramkowej starty9 Jednak po raz kolejny kibice, piłkarze i trenerzy przekonali się, że dopóki piłka w grze wszystko jest możliwe. Niesamowita motywacja w szeregach zespołu, wola walki i oczywiście umiejętności strzeleckie pozwoliły nam na zdobycie aż 6 bramek i wygranie całego pojedynku 6:4.

Kolejnym rywalem MUKP była drużyna Pionier Tychy. I w tym pojedynku rewelacyjnie spisali się klubowi strzelcy zdobywając 5 bramek i pokonując drużynę Pioniera 5:2.

I tak, po trzech wygranych meczach, nastroje w drużynie były wyśmienite. Pozostały jeszcze tylko dwa mecze. Jak się później okazało oba zakończyły się remisem. W przedostatnim pojedynku zremisowaliśmy z drużyną APN OSiR Łazy 1:1. Emocjonujący przebieg miał ostatni mecz, który rozpoczął się pechowo dla naszego zespołu. Po stracie samobójczej bramki musieliśmy odrabiać straty, ale na MUKP można liczyć. Gorący doping, trzymane kciuki, wiara w piłkarzy, wykorzystana szansa i stan meczu MUKP - Piast Gliwice 1:1.

W turnieju nie prowadzono oficjalnej statystyki punktowej i bramkowej, wg zasady "każdy jest zwycięzcą". Niewątpliwie nasi zawodnicy mają się z czego cieszyć. Wyjechali z Łaz nie przegrywając ani jednego meczu, strzelając 15 bramek, a z tytułem "Najlepszego bramkarza turnieju" wrócił do domu Igor Piegza.
Gratulujemy:

Wyniki turnieju oraz strzelcy bramek dla MUKP:

1. Pionier Tychy -APN OSiR Łazy 1:2
2. Piłkarz Sosnowiec - Piast Gliwice 4:3
3. MUKP Dąbrowa Górnicza - ZKP Warta Zawiercie 5:0 (Bród Alan, Tokaj Kacper x2, Jakub Guzy, Igor Rakoczy)
4. Pionier Tychy - Piast Gliwice 0:2
5. APN OSiR Łazy - ZKP Warta Zawiercie 3:5
6. MUKP Dąbrowa Górnicza - Piłkarz Sosnowiec 6:4 (Jakub Buczek, Patryk Chruściel x2, Kacper Tokaj, Dominik Chrzanowski, Igor Rakoczy)
7. Piast Gliwice - APN OSiR Łazy 2:1
8. Pionier Tychy - ZKP Warta Zawiercie 3:4
9. APN OSiR Łazy - Piłkarz Sosnowiec 1:0
10. Pionier Tychy - MUKP Dąbrowa Górnicza 2:5 (Filip Watoła, Alan Bród, Dominik Chrzanowski, Kacper Tokaj, Igor Rakoczy)
11. Piast Gliwice - ZKP Warta Zawiercie 2:1
12. Piłkarz Sosnowiec - Pionier Tychy 2:2
13. MUKP Dąbrowa Górnicza - APN OSiR Łazy 1:1 (Patryk Chruściel)
14. ZKP Warta Zawiercie - Piłkarz Sosnowiec 2:4
15. Piast Gliwice - MUKP Dąbrowa Górnicza 1:1 (Patryk Chruściel)

.
dodane 11.01.2013


20130110FOTORELACJA


Niezwykli goście w dąbrowskim magistracie

Jak urządzić dobry Urząd? Na to pytanie odpowiedź starali się znaleźć studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego podczas spotkania w dąbrowskim magistracie. 10 stycznia 2013 r. dzięki uprzejmości Władz Miasta, w tym p. Agnieszki Pasternak - Przewodniczącej Rady Miasta Dąbrowa Górnicza - młodzi Studenci mieli okazję poznać Urząd "od kuchni" oraz zapoznać się z jego strukturą, zadaniami, celami. Szczególną uwagę DUDusiów przykuło centrum monitoringu miasta dąbrowskiej Straży Miejskiej. Dzieciom podobała się także sala sesyjna, w której na chwilę mogły zasiąść na miejscach radnych Dąbrowy Górniczej, a nawet na fotelu samego Prezydenta Miasta. Z ciekawością DUDusie odwiedziły też gabinety, w których na co dzień pracują włodarze Dąbrowy Górniczej.

Wizyta w dąbrowskim Urzędzie Miasta to tylko jedno z licznych spotkań i warsztatów, w których w trakcie roku akademickiego biorą udział Studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Począwszy od Uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego w październiku młodzi miłośnicy nauki (6-12 lat) spotykają się na sobotnich wykładach i warsztatach fakultatywnych. Tematyka zajęć jest urozmaicona, tak aby zaprezentować dzieciom jak najwięcej dziedzin nauki i zagadnień, które rozbudzą ich pasje i pogłębią zainteresowania. W ofercie DUD znajdują się m.in. warsztaty historyczno-kulturoznawcze, fizyczno-chemiczne, teatralne, informatyczne, plastyczne oraz literackie. W ramach uniwersytetu działa także zespół muzyczno-wokalny Śpiewające DUDusie, który koncertuje podczas spotkań okazjonalnych (m.in. Mikołajek czy balu karnawałowego). Każdego roku oferta Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego, który działa już od 5 lat, poszerza się, aby dzieciom kontynuującym naukę z lat ubiegłych zaoferować coraz to nowe warsztaty - informuje Anna Giertler, Koordynator inicjatywy. W tym roku nowością są m.in. spotkania w dąbrowskim Obserwatorium Astronomicznym oraz Urzędzie Miasta, ale także projekt "Młody Wykładowca DUD", w ramach którego młodzi studenci mogą prowadzić naukowe prezentacje dla swoich rówieśników. Taka inicjatywa ma na celu rozwijanie zainteresowań dzieci, ale także umacnianie poczucia własnej wartości, kształcenie umiejętności publicznego występowania czy pokonywania tremy - dodaje Anna Giertler.

Studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego korzystają także z ofert specjalnych, przygotowanych przez współpracujące z nami firmy i instytucje - np. tańszych biletów wstępu do Parku Wodnego NEMO. Wśród współpracujących podmiotów znajdują się też wydawnictwa, teatry, delikatesy spożywcze, szkoła pływania.

Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy jest organizowany przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Współorganizatorem inicjatywy jest Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza, a zajęcia odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta - p. Zbigniewa Podrazy.

Uniwersytety Dziecięce Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej działają także w Cieszynie, Żywcu, Łazach i Świętochłowicach. Partnerski Uniwersytet Juniora działa też w Olkuszu. WSB prowadzi również Uniwersytet Młodzieżowy (dla gimnazjalistów) oraz Uniwersytety Trzeciego Wieku (Dąbrowa Górnicza, Czeladź, Wojkowice, Ogrodzieniec).


Żródło: Anna Giertler
Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
Akademickie Biuro Karier

.
dodane 08.01.2013


20130105FOTORELACJA


ŻYJEMY Z PASJĄ czyli podsumowanie sezonu 2012 z udziałem Piotra Hercoga

Początek roku zwykle jest okresem, w którym dokonujemy rozrachunków z czasem minionym, szczycimy się osiągnięciami, analizujemy niepowodzenia, wyciągając wnioski z popełnionych błędów, a jednocześnie snujemy plany na przyszłość i podejmujemy nowe wyzwania, dlatego w pierwszy weekend stycznia w bazie "Eurocamping" w Błędowie Stowarzyszenie Pogoria Biega, we współpracy z Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej, zorganizowało dla swoich członków i sympatyków spotkanie podsumowujące miniony sezon, którego gościem honorowym był Piotr Hercog, czołowy polski biegacz górski oraz uczestnik wielu zawodów adventure racing, odnoszący spektakularne sukcesy sportowe zarówno w kraju jak i za granicą.

Absolwent poznańskiej AWF, trener oraz instruktor wspinaczki skałkowej, trzykrotny zwycięzca Biegu Rzeźnika i dotychczasowy rekordzista tej arcytrudnej trasy z Komańczy do Ustrzyk Górnych, zwycięzca Biegu 7 Dolin na dystansie 33 km, zdobywca trzeciego miejsca w najdłuższym w Europie (ponad 1060 km), zespołowym rajdzie Explore Sweden Monster, najlepszy z Polaków w dotychczasowej historii prestiżowego biegu UTMB, to tylko niektóre z długiej listy sukcesów sportowych Piotra Hercoga. Ponadto członek teamu Salomon Suunto, organizator Maratonu Gór Stołowych oraz wielu eventów i obozów biegowych, a przy tym człowiek zadziwiająco skromny i życzliwy, któremu zdobyta popularność i dokonania sportowe nie przysłaniają innych ludzi, o czym miałem okazję przekonać się osobiście w czasie ubiegłorocznej edycji cyklu The North FaceR Ultra-Trail du Mont-BlancR w Chamonix we Francji, gdzie spotkaliśmy się na zakończeniu tej morderczej walki z dystansem, alpejskimi przewyższeniami i pogodą, świętując swoje zwycięstwa - Piotr piętnaste miejsce w biegu UTMB, natomiast ja ukończenie biegu CCC w jednym kawałku.

Temat forsownego biegu wokół magicznej Białej Góry, zilustrowany przez Piotra interesującym filmem zrealizowanym przez telewizję Canal+, niemal urósł to rangi motywu przewodniego naszego spotkania, i jeszcze dość często powracał w trakcie wygłaszanej prelekcji, ogniskując uwagę słuchaczy, a tym samym skłaniając do zadawania wielu pytań, o środki treningowe najefektywniej przygotowujące do startu w biegu górskim, o sposoby odżywiania się, używany sprzęt sportowy, czy też bardziej osobiste, o doznania z trasy, udzielające się emocje, oraz przełamywanie sytuacji kryzysowych. Nasz gość okazał się nad wyraz ujmującym prelegentem, który z wrodzoną pasją i zacięciem przedstawiał ekstremalne sytuacje z wielu rajdów przygodowych, w których uczestniczył na różnych kontynentach, wzbudzając w nas ogólny podziw i szacunek.

Gdy nasza ciekawość została zaspokojona już do końca, wszyscy przebraliśmy się w biegowe stroje, by pod dyktando mistrza, przeprowadzić wspólny trening na osiemnastokilometrowej pętli w pobliskim lesie, w trakcie którego Piotr przekazał nam wiele cennych wskazówek odnoszących się do racjonalizacji obciążeń treningowych oraz korzyści płynących z regularnie wykonywanych ćwiczeń siłowych i systematycznego rozciągania mięśni. Intensywny trening w dość wymagających warunkach terenowych na oścież pootwierał wszystkim okienka węglowodanowe, więc po szybkiej kąpieli w ruch poszły łyżki wiosłujące w pysznym żurku oraz widelce sprawnie rozprawiające się z makaronami przeróżnej maści, że o mniamniuśnych serniczkach, przygotowanych przez nasze dziewczyny, i serwowanych trunkach nie wspomnę.
Mrok za oknami gęstniał z minuty na minutę, więc nasz nieoceniony prezes Jarek Kwieciak, stanowczym głosem niesionym nad głowami sycie pokrzepionego i całkowicie zrelaksowanego towarzystwa, zainicjował czynności podsumowujące miniony sezon startowy, prosząc koordynatora projektu Pogoria Challenge 2012, Jakuba Bednarza, o krótką prezentację działalności Stowarzyszenia Pogoria Biega i ogłoszenie wyników naszej wewnętrznej rywalizacji, zaś naszego honorowego gościa o wręczenie zwycięzcom pucharów i dyplomów.

W ubiegłym roku zorganizowaliśmy cztery imprezy biegowe, czyli Bieg Walentynkowy, Szóstkę Pogorii, Bieg Skrzata, i Cross Czwórki, które zdobyły sobie duże uznanie w środowisku biegaczy, oraz spotkanie tematyczne z wielokrotną mistrzynią Polski w półmaratonie, Agnieszką Gortel. Ponadto startując w zawodach biegowych w kraju i za granicą, przebiegliśmy blisko pięć tysięcy kilometrów, co pozwoliłoby nam dobiec do Palermo na Sycylii, i jeśli nie natkniemy się tam na Ojca Chrzestnego, szczęśliwie powrócić do Dąbrowy Górniczej, łącznie spędzając w trasie 22 dni i tyleż samo nocy. Natomiast w projekcie Pogoria Challenge 2012 uczestniczyło 35 osób, z czego zadeklarowany dystans 2012 km wybiegało 11 uczestników, w tym 6 osób ukończyło jego wersję rozszerzoną, pokonując wymagane minimum 2502 km. Wszyscy finaliści naszej zabawy otrzymali z rąk Piotra Hercoga pamiątkowy certyfikat ukończenia projektu Pogoria Challenge 2012.

Niekwestionowanym tryumfatorem Pucharu Pogorii Biega został nieskromnie piszący te słowa, Jan Pinkosz, który w trakcie swoich ubiegłorocznych startów w zawodach, gdzie punktowaliśmy dystans biegu, zajęte miejsce i poprawienie rekordu życiowego, zgromadził w sumie 138 punktów, wyprzedzając Norberta Brzózkę (122 pkt.) oraz Janusza Łopusiewicza (118 pkt.). Najbardziej jednak podgrzewała atmosferę rywalizacja w kategoriach dodatkowych, bowiem do samego końca, poza osobą koordynatora pomysłu, nikt nie znał wyników utajnionego głosowania, w którym przyznawaliśmy nagrody specjalne za Debiut roku 2012, Heroizm roku 2012, Wynik roku 2012, Progres roku 2012, Górala roku 2012, oraz Kobietę roku 2012. Za wyjątkiem kategorii Kobieta roku 2012, w której z racji płci szanse na zwycięstwo miały tylko nasze panie, do pozostałych kategorii nominowano po trzy kandydatury, zaś wszyscy uczestnicy tej zabawy drogą mailową wysyłali koordynatorowi projektu Pogoria Challenge 2012 imię i nazwisko jednej osoby typowanej na zwycięzcę w danej kategorii, tak więc laureatami kategorii dodatkowych zostali:

1. Debiut roku 2012 - Krzysztof Krystosik
2. Heroizm roku 2012 - Agnieszka Nowak
3. Wynik roku 2012 - Jakub Bednarz
4. Progres roku 2012 - Norbert Brzózka
5. Góral roku 2012 - Jan Pinkosz
6. Kobieta roku 2012 - Iwona Zuba

Gdy do białości rozognione emocje towarzyszące ceremonii wręczenia nagród zwycięzcom zdążyły nieco ostygnąć, gromadnie pożegnaliśmy naszego gościa honorowego, serdecznymi słowami i wiązanką kwiatów dziękując za przybycie oraz wspólnie spędzony czas, który dla wielu z nas pozostanie niezapomnianą lekcją konsekwencji i determinacji w realizowaniu swoich życiowych pasji, a niewykluczone, że nawet zainspiruje kogoś do rzucenia wyzwania losowi i pójścia w ślady mistrza, na górskie szlaki, w rzeczne nurty, pustynne krajobrazy, naprzeciw własnej przygodzie.

Jan Pinkosz & Jarosław Kwieciak
Pogoria Biega

.
dodane 08.01.2013

Bal charytatywny na rzecz Fundacji Godne Życie

2 lutego 2013 Zagłębiowska Izba Gospodarcza organizuje IX Bal Charytatywny na rzecz dąbrowskiej Fundacji Godne Życie. Karnawałowa zabawa w klimacie lat 20 i 30 odbędzie się o godz. 19:00 w kompleksie hotelarsko - restauracyjnym "Malta" w Dąbrowie Górniczej przy ul. Kasprzaka 84.

Już po raz dziewiąty odbędzie się Bal Charytatywny organizowany na rzecz dąbrowskich dzieci i młodzieży z najuboższych rodzin. Podczas zabawy odbędzie się aukcja dzieł sztuki i innych fantów. Środki uzyskane z licytacji zostaną przekazane na organizację zajęć i wypoczynku dla podopiecznych Fundacji Godne Życie.

W balu jak corocznie uczestniczyć będzie wiele znanych osobistości z terenu naszego regionu. Gośćmi byli m.in. Prezydenci miast, osobistości z Urzędu Marszałkowskiego, posłowie, radni, prezesi lokalnych przedsiębiorstw. Udział w Balu Charytatywnym jest więc doskonałą okazją do nawiązania znajomości, która w niejednym przypadku może zakończyć się owocna współpracą.

Motywem przewodnim tegorocznego balu są "lata 20-30.", a w ten niezwykły klimat wprowadzi gości krakowski zespół Capri New Beat. Wstęp na bal dla dwóch osób kosztuje 530 zł.

"Bal Charytatywny to idealna okazja do karnawałowej zabawy, a jednocześnie szansa na okazanie serca wobec naszych podopiecznych. Impreza ta stała się już tradycją. Pojawiają się na niej niezwykli goście. Na przykład klika lat temu na balu gościł bułgarski tenor Kałudi Kałudow"- mówi wiceprezes Fundacji Godne Życie, Łukasz Kolber.

Podczas Balu przyznane zostanie także, ustanowione w 2011 Wyróżnienie im. Grzegorza Dolniaka". Ma ono upamiętniać tragicznie zmarłego Posła na Sejm RP jako wybitnej osobowości i osoby, która w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju Fundacji Godne Życie. Ta prestiżowa nagroda ma na celu wyróżnienie osób i podmiotów, które zasłużyły się dla Fundacji Godne Życie.
Osoby, które nie zdecydują się na wzięcie udziału w IX Balu Charytatywnym mogą wyrazić swoje poparcie dla działań Fundacji Godne Życie w inny sposób. Należy pamiętać, że każdy z nas może przekazać swój 1% podatku na dowolną Organizacje Pożytku Publicznego (w przypadku Fundacji Godne Życie - KRS 0000139088). Wysokość kwoty nie ma znaczenia. Liczy się każdy grosz.

Więcej informacji na temat Balu Charytatywnego pod nr. tel. 32/262-48-92, 601-823-060 lub osobiście w Zagłębiowskiej Izbie Gospodarczej, ul. Królowej Jadwigi 8, DG.


Autor: Marta Bukowska

.
dodane 08.01.2013

Kolej na lotnisko przez Zagłębie Dąbrowskie
Kategorie: Aktualności | Styczeń 8, 2013

Niedawno obiegła media sensacyjna jak na Polskę informacja o otwarciu nowej linii kolejowej do nowootwartego Portu Lotniczego Lublin w Świdniku Wcześniej, k'woli prawdy, podobne newsy mogliśmy usłyszeć o odcinkach kolejowych do portów lotniczych w Balicach czy na Okęciu.

Na Pomorzu natomiast powołano spółkę, celem której będzie budowa Pomorskiej Kolei Metropolitarnej, zapewniającej skomunikowanie Gdańska i Gdyni z gdańskim Portem Lotniczym http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomorska_Kolej_Metropolitalna.

A co w obecnym województwie o dziwnej nazwie śląskie? Dziwnej, bo nie przekładającej się nijak na obszar, który obejmuje! Zob. np. "Kłamstwo nazwy.". Pat i konsternacja! Nie dość że pyrzowicki Port Lotniczy znajdujący się w Zagłębiu Dąbrowskim stracił już trzecie miejsce, jeśli idzie o roczny potok podróżnych na rzecz Gdańska to na dodatek w województwie lansowany jest utopijny projekt budowy kolei przez Bytom, wcześniej przecinający na wpół gminę Bobrowniki. Wzbudza to rzecz jasna u mieszkańców konsternację i oburzenie , http://www.bobrowniki.pl/informacje,kolej_regionalna,32,1.html , http://www.bobrowniki.pl/informacje,kolej_szybka,33,1.html ,
Cały problem z budową linii kolejowej na lotnisko polega na tym że w województwie "śląskim" robione jest wszystko, by nie dopuścić do adaptacji na ten cel już istniejącego odcinka linii kolejowej 182 od strony Łaz i Zawiercia. Linią tą dowożone jest paliwo do lotniska. Już zwracaliśmy uwagę na tą sprawę wcześniej http://grzegorzjaszczura.pl/?p=320, http://grzegorzjaszczura.pl/?p=539, http://grzegorzjaszczura.pl/?p=581, http://grzegorzjaszczura.pl/?p=15188.

Być może kogoś po drugiej stronie Brynicy kuje tu słowo Zagłębie i na siłę lansuje śląski projekt połączenia kolejowego, nie zważając przy tym na protesty mieszkańców. Inna sprawa, że tzw. Śląsk nie ma Portu lotniczego pasażerskiego na swoim terenie i musi posiłkować się takowym na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, czyli w Pyrzowicach. Niewątpliwie brak im infrastruktury w tym zakresie.
... WIĘCEJ >

.
dodane 04.01.2013Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


"Dni Amerykańskie"

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69; DĄBROWA GÓRNICZA

W dniach 24-27.01.2013 roku zapraszamy wszystkich do Muzeum Miejskiego "Sztygarka" na zorganizowany przy udziale Konsulatu USA w Krakowie i Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej blok edukacyjno-kulturowy poświęcony Stanom Zjednoczonym Ameryki Północnej.


W programie:

24.01.2013 r. - od godziny 16

- "American West" - Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych. - wystawa fotograficzna Wiesława Pikula (wystawa czasowa 24.01. - 29.03.2013)

- "Sand Canyon-Castle Rock" - Polski Projekt Archeologiczny w Kolorado. Wystawa fotografii Radosława Palonki (Instytut Archeologii UJ Kraków) - wystawa czasowa 24.01. - 29.03.2013.

- Wykład "Sand Canyon -Castle Rock" - Polski Projekt Archeologiczny w Kolorado. dr Radosław Palonka (Instytut Archeologii UJ Kraków ) - godzina 17.00

- pokazy filmu "American West"- impresja filmowa z parków przyrody USA - od godziny 16.00 do 19.0025.01.2013 (dwa pokazy: godz. 11.00 -12.30 i 17.00 -18.30)

- Grupa taneczna PRERIA (Agnieszka Barańska, Marcin Król, Marek Ptasiński) - pokazy tańców tradycyjnych pow wow,prezentacja strojów różnych narodów (Lakota, Crow, Apacze).

- "Istota tańca w życiu Indian Wielkich Równin" - wykład i prezentacja multimedialna - Marek Ptasiński - kulturoznawca Indian.26-27.01.2013

Dni otwarte wystaw fotograficznych:

- "American West" - Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych
(wystawa czasowa 24.01. - 29.03.2013)

- "Sand Canyon - Castle Rock" - Polski Projekt Archeologiczny w Kolorado
(wystawa czasowa 24.01. - 29.03.2013)

Pokazy filmu "American West"- impresja filmowa z parków przyrody USA

Wstęp wolny.Wiesław Pikul - American West

Amerykański Zachód kojarzy się nam z barwnym, dzikim, i zachwycającym obrazem natury. Widoki znane z wielu kolorowych filmów, wspaniałe dzieła natury, które przechodzą czasem nawet najśmielsze wyobrażenia.

Wystawa fotograficzna na którą składa się 60 barwnych zdjęć ukazuje piękno tamtych terenów. Autorem zdjęć jest Wiesław Pikul ur. 1948 r. w Żabnie k. Tarnowa.

Przewędrował tysiące mil by móc spojrzeć przez obiektyw aparatu fotograficznego na to, co najpiękniejsze w USA.

Autor wystawy mówi o sobie:

"Natura, jej piękno i przygoda od wczesnych lat mojej młodości były moją największą pasją. Zaczęło się w wieku 16 lat, kiedy to pierwszy raz zasiadłem za sterami szybowca. Tak rozpoczęta się moja wielka przygoda z lotnictwem, Ukończyłem kilka kursów lotniczych uzyskując uprawnienia pilota zawodowego II klasy, oraz pilota sportowego l klasy. Uprawiałem wyczynowo akrobację samolotową, brałem udział w wielu zawodach rajdowo-nawigacyjnych. Każdy lot to wielka przygoda i wydaje mi się, że to właśnie dzięki lataniu potrzeba przeżywania piękna natury pozostanie ze mną do końca życia".

Po wyjeździe do USA pod koniec lat 70. jak większość rodaków podejmuje prace. Przez wiele lat pracuje jako programista maszyn sterowanych cyfrowo. Każdy urlop to dalekie wyjazdy głównie do zachodnich stanów USA, połączone z fotografowaniem, bowiem fotografia stała się jego następną pasją życiową. Fotografuje głównie pejzaż.

Jak twierdzi fotografia to jeszcze jedno spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Od 1997 r. jest członkiem klubu fotograficznego Wright Camera Club, który działa przy Wright College w Chicago. Bierze udział wielu konkursach fotograficznych, gdzie zdobywa dziesiątki nagród i wyróżnień.

Chicago Area Camera Clubs Association - organizacja skupiająca około 2.5 tys. fotografów trzykrotnie wyróżnia go drugim miejscem w całorocznym konkursie w dziedzinie fotografii przyrody.

Wielokrotnie jego zdjęcia wykorzystywane były w kalendarzach publikowanych zarówno w USA jak i w Polsce. Fotografowanie pejzażu to niewątpliwie najbardziej popularna dziedzina fotografii, a zarazem jedna z najtrudniejszych, wymagających od fotografa nie tylko umiejętności fotografowania, ale również wielu innych, pozwalających być w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. Jeżeli do tego dodać odrobinę szczęścia to możemy liczyć na udane zdjęcia."Sand Canyon - Castle Rock"

Indianie Pueblo to jedna z najstarszych kultur na Południowym Zachodzie Ameryki Północnej. W XIII wieku n.e., na długo przed przybyciem Europejczyków, nastąpił gwałtowny rozkwit i upadek tej kultury w regionie Mesa Verde na pograniczu stanów Kolorado I Utah.

Dzisiaj Indianie Pueblo mieszkają w Arizonie i Nowym Meksyku.

Od 2005 roku Uniwersytet Jagielloński bierze udział w badaniach kultury Pueblo, a w 2011 rozpoczął się pierwszy samodzielny polski projekt w Kolorado - Projekt Archeologiczny Sand Canyon-Castle Rock.

Kierownikiem przedsięwzięcia jest dr Radosław Palonka z Instytutu Archeologii UJ, uczestniczą w nim studenci i absolwenci UJ.

Projekt realizowany jest we współpracy z badaczami amerykańskimi i współczesnymi Indianami Pueblo.Grupa taneczna PRERIA

O tancerzach:

Agnieszka Barańska - dziennikarka radiowa, autorka artykułów o muzyce. Zafascynowana tańcem tradycyjnym kobiet z regionu Wielkich Równin. Uważa go za najciekawszy element kultury Native American.

Marcin Król - na co dzień kierownik w firmie farmaceutycznej. Organizator pierwszego festiwalu indiańskiego tańca pow wow w Polsce, prekursor i najbardziej utytułowany tancerz stylu tradycyjnego. Uczestnik ogólnopolskich zlotów Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian zasiadający w radzie honorowej zlotu. Marcin jest również twórcą replik indiańskiego rękodzieła. Kolekcjoner.

Marek Ptasiński - kulturoznawca dla którego kultura Indian stała się częścią jego życia. Kolekcjoner, rękodzielnik, autor licznych artykułów, prelekcji, wykładów wystaw. Wraz z przyjaciółmi tworzy grupę PRERIA, z którą tańczy w całej Europie. Przez 3 miesiące w roku mieszka w tipi, w wiosce indiańskiej. To edukacyjny projekt mający przybliżyć życie pierwszych Amerykanów. Tam odwiedzają go ci, którzy chcą dowiedzieć się więcej...Grand Entry
Czyli wielkie wejście. Polega zgodnie z kulturą indiańską na wejściu i zaprezentowaniu siebie jako tancerza. Na czele wszystkich tancerzy wchodzi lider niosący Staff - symbol honoru narodów indiańskich.
Taniec tradycyjny
Taniec tańczony zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn. Nie zmienił się od lat i jest on podstawą wszelkich innych tańców.
Taniec Sneak up
Męski taniec zwiadowców. Myśliwi, wojownicy skradali się w wypatrywaniu wroga lub zwierzyny. Tancerze naśladują te ruchu, które w tańcu wyglądają dość dziwacznie.
Taniec Crow hop
Indianie podpatrując przyrodę zauważyli, że kruk jest bardzo charakterystycznym zwierzęciem. Pięknie wygląda w locie ale na ziemi gdy skacze jest dość pokraczny. Takie kroki są podstawą do tego tańca.
Round Dance
To wspólny, socjalny taniec tańczony parami. Przypomina on trochę naszego "Poloneza" jednak dowolność figur jest o wiele bogatsza. Wszystko zależy od prowadzącego.
Podczas tego tańca, bawimy się razem z publicznością. Nie zapraszamy ich, my ich po prostu "zabieramy" Tańczymy z nimi a za chwile każdy, nawet nowo zwerbowane osoby maja zadanie zabrać inne. W ten sposób końca nie widać a może to trwać baaardzo długo.


Beata Smorąg
Dział Marketingu i Edukacji Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej