-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2012 GRUDZIEŃ
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ
.
dodane 28.12.2012
Fundacja Godne Życie podsumowuje 10. rok działalności

W Fundacji Godne Życie minął kolejny rok pomocy dzieciom i młodzieży z najuboższych środowisk w Dąbrowie Górniczej. Był to wyjątkowy, jubileuszowy, 10 rok działalności dąbrowskiej organizacji. Przyjrzyjmy się raz jeszcze najważniejszym wydarzeniom, które przeżywaliśmy w 2012 roku wspólnie z fundacją.

Prężne początki roku
Rok zaczął się pracowicie. 16 stycznia została otwarta kolejna placówka Fundacji Godne Życie mieszcząca się w Szkole Podstawowej nr 31 w Ząbkowicach. Celem Klubu Wesołego Małolata, bo tak nazywa się świetlica, jest stworzenie możliwości udziału dzieci i młodzieży w różnych formach aktywności pozaszkolnych.

W lutym odbył się VIII Bal Charytatywny organizowany przez Zagłębiowską Izbę Gospodarczą w Dąbrowie Górniczej na rzecz Fundacji Godne Życie. W balu uczestniczyło wiele osobistości z regionalnego światku polityki i biznesu. W trakcie zabawy obyła aukcja dzieł sztuki i innych fantów a całkowity dochód środków uzyskanych z licytacji został przekazany na organizację zajęć i wypoczynku dla podopiecznych fundacji. W tym roku tematem przewodnim balu będzie "dziki zachód".

W ramach ferii zimowych organizowany był szereg wycieczek, spotkań filmowych oraz Zimowa Akademia Sportowa. W wielu wydarzeniach podopieczni Fundacji Godne Życie uczestniczyli na zaproszenie Stowarzyszenia "Dar Serca".

Chłopiec z nowotworem dyrektorem banku
W lutym Fundacja pomogła spełnić marzenie 11-letniego Łukasza z Dąbrowy Górniczej, u którego zdiagnozowano guza mózgu. Chłopiec marzy o tym, by mieć własny bank. Fundacja Godne Życie wraz z bankiem BGŻ pomogła choć w małej części zrealizować plany Łukasza, który na jeden dzień został Dyrektorem Oddziału Operacyjnego Banku BGŻ w Sosnowcu.

Światowy Dzień Wody
22 marca 2012 r. w ramach obchodów "Światowego Dnia Wody" we wszystkich pięciu placówkach FGŻ odbyły się imprezy pod hasłem "Bezpieczeństwo wody i żywności". Taki temat obchodów miał na celu zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest słodka woda i zrównoważone zarządzanie jej zasobami. Tegoroczne obchody organizowało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej.

Nie tylko Londyn miał własną Olimpiadę
26 czerwca Fundacje Godne Życie zainaugurowała Sezon Wakacyjny 20012, który również obfitował w niezwykłe wydarzenia. Równolegle z Euro 2012 i Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie w Dąbrowie Górniczej trwała Olimpiada Sportów Niecodziennych. Impreza sportowa, w której podstawowymi konkurencjami są: rzut beretem, przesypywanie piasku łyżeczką na czas, jazda na rowerze stacjonarnym, mini slalom, budowanie wieży z klocków oraz w budzącym najwięcej emocji rzucie żołędziem do dziupli, przeszła już do fundacyjnej tradycji.

Latem miasto opanowała radosna twórczość uliczna
Tego lata Fundacja Godne Życie wystartowała także z nowym wydarzeniem- akcją Street Art. Idea "malowania na czym się da" znalazła odzwierciedlenie w pracach plastycznych nie tylko na płótnach na sztalugach rozstawionych wzdłuż alejek Parku Hallera klasycznych płótnach. Malowano na koszulkach, szkle, betonie, folii stretchowej, gipsowych odlewach oraz na dziecięcych uśmiechniętych buziach. Ponadto każdy z uczestników imprezy mógł włożyć swój własny wkład we wspólne dzieło na papierze wielkiego formatu Wydarzenie to miało tego lata dwie edycje.

Poza imprezami skierowanymi do ogółu społeczności lokalnej, dla podopiecznych organizowane były wycieczki, warsztaty i lekcje przyrody z muzykiem Bas Tajpanem.

Cudze Etno chwalili, swoje poznali.
W dniach 22- 23 września Fundacja Godne Życie organizowała w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej Festiwal EtnoART. Miał on za zadanie udowodnić, że polska kultura ludowa nie jest powodem do wstydu. Podczas festiwalu każdy z uczestników mógł się o tym przekonać "własnoręcznie". Przygotowano stoisko ozdobione wyrobami tradycyjnymi. Sztuki wytwarzania każdego z tych rękodzieł można było nauczyć się podczas warsztatów. Uczestnicy mogli sami ulepić gliniane naczynie, nauczyć się robić papier czerpany, stworzyć pięknie zdobione kartki okolicznościowe, wyplatać kosze z wikliny, motać z siana, tworzyć biżuterię z filcu oraz spróbować swoich sił w quillingu, decoupage'u lub bibułkarstwie.

Nie wykluczaj! Pozwól Godnie Żyć
W listopadzie wystartowała pierwsza kampania społeczna "Nie wykluczaj! Pozwól Godnie Żyć. Akcje prowadzone w ramach kampanii odbywały się od 5-9 listopada. Najgłośniejszą z nich była sama inauguracja wydarzenia. Obalenie muru oddzielającego osoby wykluczone od reszty ludzi stało się symbolicznym początkiem akcji, której celem jest zniesienie barier w postrzeganiu osób z tzw. marginesu społecznego. Uczestnicy inauguracji dowiedzieli się czym jest wykluczenie społeczne i jak pomagać ludziom potrzebującym. Podczas inauguracji wystąpił także pionier polskiej sceny reggae rapu- Bas Tajpan reprezentujący Stowarzyszenie "OdFrontu". "Każdy jest równy w oczach tej energii, która tworzy wokół nas to wszystko"- podkreślał artysta.

Magiczne święta
7 grudnia w Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej Fundacja Godne Życie już po raz drugi organizowała wspólne ubieranie choinki urzędowo- pozarządowej. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy miasta, samorządowcy oraz dąbrowskie organizacje pozarządowe. Podczas świątecznego spotkania nie zabrakło prezydenta Zbigniewa Podrazy.

Jak choinka to i wigilia. W tym roku przy wspólnym wigilijnym stole w jednej z placówek Fundacji Godne Życie aby połamać się opłatkiem i życzyć sobie wszystkiego najlepszego spotkało ponad 130 osób, w tym najbardziej dotknięte bieda dzieci z dąbrowskich rodzin.
Przez cały czas świetlicach FGŻ, codziennie odbywały się warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia pozaszkolne. Fundacja Godne Życie oferowała także swoim podopiecznym obiad, który dla wielu z nich jest jedynym posiłkiem w ciągu dnia. W roku 2012 w pracowniach fundacji obywały się także zajęcia dla osób niepełnosprawnych. Z kolei mieszkańcy miasta mogli skorzystać z skorzystać bezpłatnej porady w Dąbrowskiej Poradni Prawnej i Psychologicznej

Noworoczne postanowienie
Jakie jest postanowienie noworoczne osób tworzących Fundację Godne Życie? Sprawiać by na twarzach podopiecznych jeszcze częściej gościł uśmiech. Każdy, kto chce pomóc w realizacji tego celu, będzie miał do tego okazję, składając zeznanie podatkowe. Należy pamiętać, że każdy z nas może przekazać swój 1% podatku na dowolną Organizacje Pożytku Publicznego (w przypadku Fundacji Godne Życie - KRS 0000139088). Wysokość kwoty nie ma znaczenia. Liczy się każdy grosz.

A jakie noworoczne postanowienia macie Wy?


Autor: Marta Bukowska

.
dodane 19.12.2012


20121216FOTORELACJA
FOTORELACJA

Pogoria Biega. biega i morsuje

W najbliższą niedzielę zapraszamy wszystkich do wspólnej kąpieli. Mamy nadzieję że będzie nas wiecej.

Powszechnie znanym i od wielu lat kultywowanym zwyczajem spotykamy się w każdą niedzielę o godzinie dziewiątej przy molo nad Pogorią III, by razem przemierzać biegowe trasy i tym sposobem zacieśniać łączące nas przyjaźnie, ale od dwóch tygodni nasza oferta adresowana do wszystkich amatorów aktywnego i zdrowego spędzania czasu na wolnym powietrzu została poszerzona o. morsowanie. W drugą niedzielę grudnia, po gruntownej rozgrzewce i przy dziesięciostopniowym mrozie, zaledwie dwóch śmiałków odważyło się zanurzyć swoje ciała w lodowatej wodzie jeziora, jednak w minioną niedzielę liczba entuzjastów zimowych kąpieli urosła już do czterech. Dodatkowym utrudnieniem okazała się warstwa lodu od brzegów ścinająca taflę wody, lecz nasi nie znający trwogi herosi, ku przerażeniu wodnego ptactwa, parli w przód niczym lodołamacze, a zatrzymali się dopiero gdy ponad taflę jeziora wystawały im same głowy. Całemu zajściu towarzyszyły euforyczne okrzyki wydawane przez taplające się w mroźnej toni morsy, przeplatane aplauzem zgromadzonej na brzegu gawiedzi. Jeszcze chwila dla fotoreporterów, by utrwalić całość zdarzenia, zaś sam moment morsowej inicjacji przekazać potomności, po czym nasze ociekające zimną wodą, świeżo upieczone. a raczej świeżo zmrożone morsy, korzystając z uprzejmości gospodarzy pobliskiego ośrodka CSiR, i co najważniejsze, ani na chwilę nie tracąc dobrego humoru, pośpieszyli przebrać się w suche rzeczy. Nasz organizm, wyposażony w naturalne mechanizmy termoregulacji, sam w sobie jest najwydajniejszą oraz samowystarczalną fabryką ciepła, trzeba tylko wprawić go w ruch, by już po kilku minutach biegu w odrętwiałe z zimna członki powróciło błogie ciepło, a wraz z nim podwojony wigor.
Współczesny człowiek, wykorzystując zdobycze cywilizacji w postaci coraz doskonalszych tkanin termoaktywnych, izolujących jego ciało od warunków zewnętrznych, tym samym usypia i znacząco osłabia swój naturalny system termoregulacji organizmu. Sprawdzonym sposobem na reaktywację procesów termogenezy w naszych rozhartowanych organizmach są właśnie regularne kąpiele w lodowatej wodzie, więc praktycznie każdy człowiek ze zdrowym sercem i sprawnym układem krążenia, jeśli tylko zdoła przełamać psychologiczną barierę, może zostać morsem. Korzyści płynące z cotygodniowych kąpieli w przeręblu są nieocenione, gdyż morsy to najbardziej pociągające stworzenia. bynajmniej nie nosem, a przy tym pogodnie nastawione do życia oraz innych ludzi. Ponadto morsom obce są wszelakie astmy, przeziębienia, czy dolegliwości reumatyczne, co zawdzięczają właśnie zimnym bodźcom systematycznie dostarczanym swoim organizmom.
Przed pierwszą kąpielą zimową dobrze jest zaopatrzyć się w skarpety i rękawice neoprenowe używane przez nurków, które uchronią nasze palce przed odmrożeniami, zaś stopy przed niepożądanym skaleczeniem kawałkami lodu. Ponadto trzeba pamiętać o chronieniu głowy ciepłą czapką. Zanurzenie ciała w lodowatej wodzie powoduje znaczne zawężenie naczyń włosowatych oraz peryferyjnych naczyń krwionośnych, a krew zaczyna przepływać z kończyn do serca i mózgu aby zapewnić prawidłową pracę organów odpowiedzialnych za utrzymanie funkcji życiowych, jak również ustrzec organizm przed wychłodzeniem. Dlatego zanim wejdziemy do przerębla należy solidnie nasycić tlenem krew oraz wszystkie tkanki, w czym najlepszą i sprawdzoną metodą jest właśnie bieganie oraz inne sporty aerobowe. Rozgrzewka nie może być zbyt intensywna, bowiem nigdy nie wolno wchodzić do lodowatej wody będąc zdyszanym i spoconym. Pierwsza kąpiel powinna trwać stosunkowo krótko, od kilku do kilkunastu sekund, gdyż najistotniejszy jest sam moment zanurzenia oraz zadziałanie mechanizmu termoregulacji. Wychodząc z wody, jesteśmy szczególnie narażeni na wychłodzenie, bo wtedy skurczone naczynia krwionośne zaczynają się rozszerzać, należy więc niezwłocznie wytrzeć ciało do sucha i szybko ubrać ciepłe rzeczy. Aby satysfakcja z morsowych kąpieli była stuprocentowa, wskazanym jest na koniec przebiec jedno okrążenie wokół jeziora, po którym poczujecie się bardzo, bardzo wyjątkowo.
Mam nadzieję, że mój artykuł spełni swoje zadanie i przekona do morsowania tych jeszcze nie przekonanych, oraz że w najbliższą niedzielę na cotygodniowym naszym spotkaniu nad Pogorią III pojawi się dużo więcej śmiałków gotowych zanurzyć swoje ciała w zimnej wodzie jeziora, jeśli jednak nie, to cóż. pozostaje mi tylko ubolewać, że ominą ich doznania jedyne w swoim rodzaju, jakich nie dostarczy żadna inna ludzka aktywność, a których doświadczyć można tylko w czeluści przerębla.


Jan Pinkosz & Jarosław Kwieciak
Pogoria Biega

.
dodane 19.12.2012


20121212

FOTORELACJA

Wigilia w Fundacji Godne Życie

12 grudnia Fundacja Godne Życie organizowała spotkanie wigilijne. Aby połamać się opłatkiem i życzyć sobie wszystkiego najlepszego spotkało się przy jednym stole ponad 130 osób.

Od momentu, w którym wszyscy wraz z naszymi najbliższymi zasiądziemy do wigilijnego stołu dzieli nas zaledwie kilka dni. Święta to nie tylko czas radości. To także najlepszy moment aby pomyśleć o tych, którzy tego niezwykłego wieczoru nie będą mieli możliwości zaznać ciepła rodzinnego.
Podopieczni Fundacji Godne Życie mogli zaznać rodzinnej atmosfery podczas organizowanego przez nią spotkania Wigilijnego. Do stołu zastawionego tradycyjnymi potrawami zasiadło wspólnie ponad 130 osób. Podczas wydarzenia nie zabrakło gości ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym "Neuron" oraz założycieli Fundacji Godne Życie Ireny i Lechosława Juszczyków.
Świąteczne spotkanie otworzyły jasełka przygotowane przez wychowanków Fundacji Godne Życie. "Nasi podopieczni bardzo zaangażowali się w przygotowanie fundacyjnej wigilii. Poza jasełkami przygotowali także koncert kolęd oraz pomagali w kuchni. Wszyscy tutaj tworzymy wielką rodzinę i właśnie na tym polega magia Fundacji Godne Życie". - mówi Łukasz Kolber, wiceprezes fundacji. Wspólne kolędowanie uświetnił także występ skrzypaczki Dagmary Kurtyki.
Podopieczni Fundacji Godne Życie przygotowane przedstawienie i koncert kolęd zaprezentowali dzień później w katowickim klubie osiedlowym KROPKA.
Na fundacyjną Wigilię dotarł też sympatyczny brodaty pan w czerwonym kożuszku - Święty Mikołaj, który wszystkim rozdał upominki i, co najważniejsze, podarował uśmiech każdemu dziecku. Oby ten uśmiech w trakcie nadchodzących świąt nie zgasł nawet na chwilę.
Należy pamiętać, że nie wszyscy podopieczni fundacji podczas wigilijnego wieczoru będą mieli okazje wspólnie z rodziną skosztować 12 potraw i cieszyć się z tego, że są razem. Wielu z nich dotkliwie doskwiera ubóstwo. Do Fundacji Godne Życie zgłaszają się osoby, które chciałby przygotować rodzinom objętych wsparciem organizacji żywnościowe paczki świąteczne. "Razem z moim ukochanym postanowiliśmy na święta zamiast prezentu sobie, ofiarować coś innym. Sama pochodzę z biednej rodziny i czuję potrzebę pomagania takim ludziom!" - mówi Pani Ewelina, która razem z partnerem zdecydowała się na ofiarowanie świątecznej paczki żywnościowej.

Życzymy aby podczas Wigilijnego wieczoru
nikt nie odszedł od stołu głodny.


Autor: Marta Bukowska

.
dodane 18.12.2012

Msza Trydencka w Bazylice
Kategorie: Aktualności | Grudzień 17, 2012

Minęło już przeszło trzy lata, od czasu, gdy w Dąbrowie Górniczej jest sprawowana Msza Święta w klasycznym rycie rzymskim, tzw. Msza Trydencka. Zobacz mój wpis sprzed trzech lat: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=767#more-767. Kaplica św. Aleksandra w Bazylice pw. Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej jest jedynym takim miejscem w Diecezji Sosnowieckiej, obejmującej przecież znaczny obszar Zagłębia Dąbrowskiego.

Niewątpliwie w dobie postępującego kryzysu cywilizacji zachodniej powrót Tradycji Katolickiej i mszy tradycyjnej jest nieodzownym elementem jej ratowania przed lewactwem. Zwraca na to uwagę na przykład prof. Jacek Bartyzel. Wspomniany kryzys trwa już od wielu pokoleń i osiągnął stan nazwany przez niego agonalnym. Z czym osobiście się zgadzam. Uważa on: "że decydująca walka odbywa się w łonie samego Kościoła, że rozstrzygnięcie na polu wiary będzie decydować o rozstrzygnięciach pozostałych bitew, które się toczą. [...] a warunkiem zwycięstwa jest powrót do Tradycji. Jeżeli on nie nastąpi w sposób zdecydowany, to za chwilę działalność polityczna katolików straci już bez reszty oparcie, a tym samym straci jakikolwiek sens."
... WIĘCEJ >

.
dodane 16.12.2012


20121213_A


"JESIENNE INSPIRACJE" konkurs poezji dla trzech grup wiekowych

zakończył się 13.12.2012 w ząbkowickim Domu Kultury, którego organizatorem była Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Gorniczej. Wieczór uświetnił występ gitarzystów: Lucyny Gawlik i Wojciecha Wróbla, którzy w duecie zagrali najpiękniejsze polskie kolędy - ''Bóg się rodzi'', "Gdy śliczna Panna''. "Jezus malusieńki'' "Cicha noc''. Wieczór na Bożonarodzeniową nutę dostarczył wielu przeżyć duchowych i estetycznych. Wzruszającym akcentem było wspomnienie przez Lucynę Gawlik damy polskiej estrady, Łucji Prus w 10 rocznicę śmierci. Łucja Prus do słów Jonasza Kofty kompozycję Antonio Lauro wykonywała jako ''Walc szczęście''. Lucyna Gawlik na gitarze klasycznej wykonała...Vals Wenezolano Nr 2-Antonio Lauro. Podczas obrad jury publiczność wysłuchała utworów zaprezentowanych przez muzyków, Wojciech Wróbel wykonał utwory z repertuaru Boba Dylana, Tadeusza Wożniaka, Erica Claptona, Dżemu a Lucyna Gawlik wykonała własne kompozycje opracowane na gitarę klasyczną pt. ''Pogoria Nr 1'' i "Róża". Na zakończenie wieczorku, kiedy to już zostali wyłonieni i nagrodzeni zwycięzcy konkursu poetyckiego, Lucyna Gawlik wykonała ponadczasową Modlitwę - Bułata Okudżawy/bis/.

Lucyna Gawlik

-------------------------------------------------------------

W PKZ - Domu Kultury w Ząbkowicach 13.grudnia 2012r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego zorganizowanego przez Filię Nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej, którego inicjatorem była Stanisława Bieniek. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, ponieważ wszystkie zabarwione jesienią wiersze były balsamem dla duszy. Ostatecznie jednak zwycięzcami w trzech kategoriach wiekowych zostali:

Dzieci :
I miejsce - Dominika Krajniewska
II miejsce - Agata Ciastek
III miejsce - Estera Piesik

Młodzież
I miejsce - Edyta Andrusiewicz .

Dorośli:
I miejsce - Teresa Marcinkiewicz
II miejsce - Marlena Starostecka
III miejsce - Mateusz Filipowski

Komisja wręczyła również wyróżnienia: Beacie Bukowskiej, Krystynie Małkowskiej, Beacie Koziewicz i Irenie Jędrusik.

Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe i dyplomy.
Spotkanie odbyło się w miłej przedświątecznej atmosferze w blasku strojnej choinki, świec, aromacie kawy, herbaty i zapachu ciasta. Recytacja poezji była okraszone muzyką płynącą ze strun gitar w wykonaniu Lucyny Gawlik i Wojciecha Wróbla, którzy między innymi zagrali najpiękniejsze polskie kolędy.. Dodatkowo goście mogli podziwiać prace plastyczne wykonane przez dzieci uczęszczające na zajęcia do Domu Kultury.

Teresa Jędras

.
dodane 14.12.2012

Fenerbahce Istanbul
rywalem Tauronu w Challenge Round.

Jak podaje Oficjalna strona TAURON MKS Dąbrowa Górnicza,
poznaliśmy kolejne posunięcia w rozgrywkach CEV.

Zespół Tauron MKS Dąbrowa Górnicza znalazł się w gronie czterech najlepszych drużyn, które zajęły trzecie miejsca w swoich grupach.

Wynik ten dał awans drużynie z Dąbrowy do dalszego udziału w Challenge Round Pucharu CEV. Dzisiejsze losowanie (13.12.2012) wskazało, że rywalem w dodatkowej rundzie będzie Fenerbahce Istanbul. Mecz ten zostanie rozegrany w Turcji.

Źródło: www.mks.dabrowa.pl

.
dodane 14.12.2012


Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej


Spotkanie z reporterem śledczym, byłym dziennikarzem Rzeczpospolitej i Uważam Rze - Cezarym Gmyzem.
autorem artykułu "Trotyl na wraku Tupolewa".

16.12.2012 r. W niedzielę, o godz. 16.00

Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej - ul. Królowej Jadwigi 17

Robert Warwas

.
dodane 13.12.2012To mnie kręci w Dąbrowie
To tytuł kalendarza, który stanie się niebawem gratką dla rowerzystów oraz fanów siatkarskiej drużyny Tauron MKS.

17.12.2012 r. Poniedziałek Pub Sportowy (hala Centrum)

Mamy przyjemność zaprosić państwa na spotkanie promujące kalendarz "To mnie kręci w Dąbrowie" z udziałem dąbrowskich siatkarek, które odbędzie się w poniedziałek 17 grudnia w Pubie Sportowym o godz. 19:30 (hala Centrum).

Dwunastostronicowy kalendarz z klimatycznymi zdjęciami siatkarek przemierzających na rowerach miejskich zakamarki Dąbrowy Górniczej, to jedno z działań wpisujących się w szerszy projekt "Dąbrowa Rowerowa", która jest elementem polityki rowerowej naszego miasta. Kalendarz zachęca do codziennego użytkowania roweru jako niezawodnego, najszybszego, najbardziej ekonomicznego i ekologicznego środka transportu i przekonuje, że cały rok jest odpowiedni na jazdę na rowerze.

Na efekty sesji zdjęciowej, która odbyła się z początkiem listopada nie musimy czekać długo. 17 grudnia w Pubie Sportowym przy Hali Centrum o godzinie 19:30 odbędzie się premiera kalendarza z udziałem dąbrowskich siatkarek.

Przygotowaliśmy dla Państwa 50 egzemplarzy. Warunkiem ich otrzymania będzie udzielenie prawidłowej odpowiedzi na quizie, który organizatorzy przygotowali na tą okazję. Będzie to też doskonały moment na uzyskanie autografów siatkarek i wspólne prześledzenie making off sesji zdjęciowej oraz obejrzenie pięknych zdjęć autorstwa Roberta Kańtocha, które nie zostały opublikowane w kalendarzu.

19:30 - przywitanie gości przez przedstawicieli Klubu,
- o projekcie "Dąbrowa Rowerowa" opowie Marcin Bazylak - Pełnomocnik Prezydenta Miasta
- skąd pomysł i inspiracja na kalendarz z siatkarkami w roli głównej przedstawi Robert Kańtoch pomysłodawca

19:40 - quiz dla przybyłych gości (40 pytań o Dąbrowie i 10 pytań o klubie) - 50 kalendarzy do wydania dla osób, które prawidłowo odpowiedziały na pytania. Możliwość zebrania od siatkarek autografów.

20:00 - prezentacja multimedialna z "making off" oraz ze zdjęciami siatkarek wcześniej nie publikowanych. Wypowiedzi dziewczyn na temat projektu oraz sesji zdjęciowej.

20:30 - koniec spotkania

Ze sportowymi pozdrowieniami

Michał Swarlik
Press Officer Tauron MKS Dąbrowa Górnicza

.
dodane 11.12.2012


20121207

FOTORELACJA

Choinka urzędowo-pozarządowa
została ubrana!

7 grudnia w Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej Fundacja Godne Życie już po raz drugi organizowała wspólne ubieranie bożonarodzeniowego drzewka. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy miasta, samorządowcy oraz dąbrowskie organizacje pozarządowe. Podczas świątecznego spotkania nie zabrakło prezydenta Zbigniewa Podrazy

W zeszły piątek w godzinach od 14-17 w okolicach stoiska informacyjno-promocyjnego Urzędu Miasta zapanował świąteczny nastrój. Zabiegani zakupowicze mogli na chwilę przystanąć i przy akompaniamencie kolęd pomalować bombkę, którą później można było zawiesić na urzędowo-pozarządowej choince. Najmłodsi uczestnicy wydarzenia mieli okazję dostać drobny podarunek od świętego Mikołaja.
"Choinkę urzędowo-pozarządową ubieramy po raz drugi. Podobnie jak w zeszłym roku wszystko odbywa się w rodzinnej, pełnej uśmiechu i serdecznych gestów atmosferze. Bardzo byśmy chcieli, aby to wydarzenie wpisało się w tradycję naszego miasta." - mówi pomysłodawczyni akcji, Małgorzata Wawrzyńczak z Fundacji Godne Życie.

Do akcji przyłączyli się także władze lokalne. Na zaproszenie do wspólnego dekorowania świątecznego drzewka odpowiedzieli radny Marek Węgrzynowicz oraz Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza. "Bardzo nam miło, że sam Pan Prezydent zawiesił swoje dekoracje na miejskiej choince. To ważne, aby nasi przedstawiciele dawali przykład wspólnego działania. Mamy nadzieje, że w przyszłym roku wydarzenie spotka się z większym zainteresowaniem samorządowców. "- dodaje Małgorzata Wawrzyńczak.
W trakcie spotkania nie zabrakło także partnerów wydarzenia: przedstawicieli Muzeum Miejskiego "Sztygarka", Stowarzyszenia "Odfrontu" i Daru Serca, z którym można było zrobić łańcuch przyjaźni.
W trakcie wydarzenia można było wesprzeć Fundację Godne Życie poprzez zakup ręcznie robionych dekoracji świątecznych. Podobne wyroby, będzie można zakupić jeszcze 14 grudnia podczas VII Kiermaszu Świątecznego oraz 15 grudnia w trakcie kolejnej świątecznej imprezy w Centrum Handlowym Pogoria.

Relacja z ubierania choinki zrealizowana przez telewizję Kanał 99
http://kanal99.pl/2012/12/choinka-urzedowo-pozarzadowa/?ident=865


Autor: Marta Bukowska

.
dodane 10.12.2012

Pałac Kultury Zagłębia (PKZ)

www.palac.art.pl


ANIOŁY W GALERII
ZOFIA GOŁĘBIOWSKA-TABASZEWSKA

Wernisaż 13.12.2012 godz. 17.00 - PKZ - GALERIA "BEZ PODZIAŁU"
ul. Wojska Polskiego 52, I piętro ; DĄBROWA GÓRNICZA
Wstęp wolny.

W trakcie wernisażu istnieje możliwość zakupu prac

Okres świąteczny to wyjątkowy czas. W powietrzu unosi się zapach świeżej choinki i pieczonego piernika. Kolędy słychać z każdego radia, a radość ze wzajemnego świętowania wypełnia serca wszystkich. W tym wyjątkowym okresie zapraszamy Państwa serdecznie na niesamowitą wystawę. Z okazji świąt w Galerii Sztuki "Bez Podziału" Pałacu Kultury Zagłębia w tymczasowej siedzibie przy ul. Wojska Polskiego zagościły Anioły. Anioły niezwykłe i niespotykane. Unikatowe Rzeźby, instalacje Pani Zofii Gołębiowskiej- Tabaszewskiej. W biegu przedświątecznych przygotowań zatrzymajmy się w galerii na chwilę refleksji nad próbą przedstawienia czegoś, co trudno jest wyrazić nawet słowami. Pani Zofia Gołębiowska- Tabaszewska podjęła się niesamowicie trudnego zadania zobrazowania swojego wyobrażenia Aniołów. Jak przedstawić w materii coś, co jest niematerialne? Jak pokazać coś, co należy do natury czysto duchowej? Na te pytania odpowiada artystka w sposób bardzo subiektywny, ale zarazem niezwykle uniwersalny. Zwłaszcza w okresie świątecznym warto się zastanowić nad rolą i funkcją aniołów w sztuce, kulturze, religii i życiu codziennym każdego z nas. Anioły fascynowały ludzi od zawsze, napisano o nich wiele książek, wierszy i artykułów. Bardzo pięknie o aniołach napisał w książce "Boży ludek" Waldemar Bonsels.

Dlaczego ludzie zapomnieli o aniołach? Przybywają do ludzi pod rożnymi postaciami i przekazują swoje posłannictwo wszystkim, których oczy zostały otwarte na dar miłości, w których serca mieszka pobożność i umiar niewinności. Czasami anioł objawia się w dziecięcym uśmiechu albo w pieśni ptaka, czasem jako promień Słońca padający w mroki pustkowia lub jako wspomnienie doznanego szczęścia. W takich chwilach anioły pragną być przewodnikami ludzi, pragną im otwierać oczy na rzeczy piękne i na prawdę, pragną wskazywać drogę do prawdziwego szczęścia. Dzieci potrafią ująć anioła wprost za rękę; można by to zobaczyć, gdyby się miało zdatne temu oczy. Ludzie mówią niekiedy o przypadku, gdy taka mała, kochana dziecięca istota zostaje jakby cudem uratowana z niebezpieczeństwa, ale ratownikami są zawsze niewidzialne anioły. Ale i do dorosłych ludzi przychodzą w chwilach ciężkich zmagań, głębokich poniżeń lub głębokiego szczęścia. Potrafią przemawiać do ludzi tak wyraźnie, ze serca garnie trwoga, a pocieszać tak słodko, jak mogą to czynić tylko wysłannicy Boga. Uciśnionym ukazują często radosna przyszłość albo budzą uśpione serca i odwodzą je z drogi błędów na drogę prawd, tak nagle bieg świata wydaje się ludziom daleko piękniejszy niż przedtem, znowu dostrzegają sprawiedliwość i nie poddają się mrokom zwątpienia. Anielskim językiem są wspomnienia i nadzieje; miedzy tymi dwiema potęgami tętni rytmicznie każde ziemskie serce. Gdy komuś zagraża zgaśnięcie nadziei, temu w cichym skupieniu duszy tym promiennej jaśnieje wspomnienie. Anioły wszędzie wzniecają jasność i pogodę, a wreszcie prowadza dusze w krainę pokoju...

ZOFIA GOŁĘBIOWSKA-TABASZEWSKA

Urodzona w Bielsku Białej. Absolwentka tamtejszego Liceum Pedagogicznego, ukończyła polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu.

Od 1973 do 2005 roku pracowała w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu jako nauczyciel polonista. Od 1992 obok pracy pedagogicznej zajmuje się działalnością plastyczną.

W latach 2003, 2004, 2005, 2009 i 2012 brała udział w Międzynarodowych Warsztatach Artystycznych w Myślenicach, w 2005 roku ponadto w plenerze ceramicznym w Nowym Wiśniczu prowadzonym przez artystę Marite Benke-Gajde.

W listopadzie 2005 roku została przyjęta w poczet artystów plastyków zrzeszonych w Związku Artystów Plastyków "Sztuka Użytkowa" w Toruniu.

Miała dotąd 50 wystaw indywidualnych m. in. w:

Tarnów
- Miejska Biblioteka Publiczna

- Galeria Niebieska
- Klub Inteligencji Katolickiej
- Teatr im. L. Solskiego

Kraków
- Dom Kultury w Podgórzu
- Siedziba CIVITAS CHRISTIANA

Bochnia
- Miejska Biblioteka Publiczna
- Muzeum im. S. Fischera
- Siedziba CIVITAS CHRISTIANA

Myślenice
- Muzeum "Dom Grecki"
- Galeria Sztuki Współczesnej
-Myślenickie Centrum Kultury i Sportu

Sucha Beskidzka
- Zamek

Bielsko Biała
- Klub Nauczyciela
- "Bazyliszek" Salonik Sztuk Rozmaitych

Andrychów
- Miejski Dom Kultury

Warszawa
- "Dobre Miejsce" Galeria przy Uniwersytecie im. Kardynała Wyszyńskiego

Nowy Wiśnicz
- Miejski Ośrodek Kultury "Galeria Fakt"
- Galeria "W Starej Dzwonnicy"

Brzesko - Centrum kulturalno-biblioteczne im. Jana Pawła II

Nagroda Starosty Powiatu Tarnowskiego na VII Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli Tranów 2012
Wystawy poplenerowe: "Ceramiczne Dialogi" na zamku w Wiśniczu oraz wystawy Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych w kraju i za granicą.

Od grudnia 2006 roku prowadzi grupę teatralną w ZK w Tarnowie-Mościcach. Przygotowane spektakle dla dzieci oraz dorosłych wystawiane są na terenie woj. małopolskiego.


Maja Szwedzińska
Galeria Sztuki "Bez Podziału" Pałacu Kultury Zagłębia

.
dodane 10.12.2012
Witold Gadowski - Wieża komunistów
Kategorie: Polityczne | Grudzień 5, 2012

Kolejne ciekawe spotkanie odbyło się w dąbrowskim Klubie Gazety Polskiej, poszerzonym już od pewnego czasu o Konserwatywny Klub "Opcji Na Prawo". Głównym bohaterem spotkania w dniu 29.11.2012 r. był Witold Gadowski oraz, jeżeli można to tak ująć jego najnowsza książka "Wieża komunistów". Oczywiście podstawowym tematem były "Kulisy III RP", w nawiązaniu do aktualnej sytuacji polityczno-społecznej w Polsce. Zresztą z tym także współgra treść powieści "Wieża komunistów". Zajęcie W. Gadowskiego, absolwenta psychologii UJ i górala z Zakopanego, czyli dziennikarstwo śledcze jest coraz trudniejsze, w sytuacji naszego parapaństwa, przesiąkniętego lewicowym totalitaryzmem napływającym z Brukseli. Z tym, że jest on specjalistą od działań rosyjskich (postsowieckich) służb specjalnych.

Tak w ogóle, to moim prywatnym zdaniem, wszystkie obce służby mają się w naszym kraju bardzo dobrze, po bezkrwawej transformacji ustroju komunistycznego sowieckiego na ustrój socjalistyczny (na razie!) unioeuropejski. Wydaje się, że wzajemnie są sobą przesiąknięte w kontroli swoich interesów biznesowych. Proszę sobie odpowiedzieć ilu i kiedy ostatnio zatrzymano (ew. wydalono) obcych agentów w Polsce? Nie tylko amerykańskie służby, ale i postsowieckie (rosyjskie), Jej Królewskiej Mości, żydowskie czy austriackie mają się jak z powyższego wynika b. dobrze! Zresztą i "nasze" służby zajmują się wszystkim, tzn. właśnie interesami finansowymi i gospodarczymi, utrzymywaniem status quo wśród polityków w Polsce, a nie tym, do czego zostały kiedyś powołane. Od razu zachęcam do przeczytania powieści pana W. Gadowskiego, może się komuś oczy otworzą i inaczej spojrzy na już "Bandę Pięciorga" rządząca w naszym kraju. Pojęcie "Bandy Czworga" wprowadził swego czasu pan prezes J. Korwin-Mikke (KNP) i jakże jest ono w świetle historii ostatnich dwudziestu lat trafne. A wściekłość w dyskredytowaniu J. Korwina-Mikke (KNP) świadczy jak idealnie trafił w dziesiątkę!
... WIĘCEJ >

.
dodane 05.12.2012
Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

FOTORELACJA - MMS

Nie koniec poligonów...

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69; DĄBROWA GÓRNICZA

Z czym kojarzy się poligon, nikomu nie trzeba tłumaczyć. Ale żeby poligon odbywał się w centrum aglomeracji miejskiej - tego jeszcze nigdy nie było! A jednak, od czerwca 2012 roku w Dąbrowie Górniczej miały miejsce aż trzy. A gdzie dokładniej? Dąbrowska Brygada, w osobach: Patryk Chrzan, Jarosław Moździerski, Bartosz Wiczkowski i Marzena Orczyk-Wiczkowska, zorganizowała je w Muzeum Miejskim "Sztygarka", ale... był to Poligon Poetów. Chociaż na nim nikt nie strzelał, to jednak toczył się bój. W szranki stawali zapraszani utytuowani już poeci: Patryk Chrzan, Krzysztof Tomanek (autor debiutanckiego tomiku pt. "Zaimek Tutaj"), Bartosz Wiczkowski (autor debiutanckiego tomiku pt. "Północna strona", reprezentant Dąbrowskiej Brygady Poetyckiej), Paweł Kobylewski (poeta przed debiutem książkowym, członek bytomskiej grupy poetyckiej "Obok sceny"), Barbara Gruszka-Zych (autorka tomików: "Napić się pierwszej wody", "Teren Prywatny", "Nic się nie stało", "Pali się mój próg", "Zapinając kolczyki", "Podróż drugą klasą", "Sprawdzanie obecności", "Ile kosztuje łąka", "Muchy i ludzie", "Ostatnie śniadanie", "Mężczyzna i kobieta przed kremacją", "Szara jak wróbel", "Śpię z tobą pod skórą", "Dzban pełen ognia"; autorka reportaży: "Mało obstawiony Święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle" i "Zapisz jako." oraz wspomnienia o Czesławie Miłoszu "Mój Poeta"; jej wiersze tłumaczone były na język litewski, rosyjski, ukraiński, białoruski, niemiecki, czeski, węgierski, włoski, angielski, arabski) i Hanna Dikta (laureatka kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursów poetyckich, publikująca m.in. w "Pograniczach", "Arkadii", "Arteriach", "Migotaniach", "Toposie", "Odrze" i "Śląsku"; debiutowała książką poetycką pt. "Stop-klatka"). W tych potyczkach nie było ani zwycięzców, ani zwyciężonych.
Podczas każdego z Poligonów Poetów rozgrywane były także Turnieje Jednego Wiersza, a te przeznaczono dla "innych" poetów, tych po prostu chętnych do udziału w Turniejach. Brały w nich udział (zgodnie z regulaminem) osoby powyżej 15 roku życia, które w osobistej prezentacji, trwającej nie dłużej niż 3 minuty, czytały poetycki utwór. Oczywiście, musiał on być własnego autorstwa, napisany w języku polskim, nie nagradzany na innych konkursach oraz nie drukowany w czasopismach literackich czy też publikacjach książkowych.

Dotychczasowymi laureatami Turnieju Jednego Wiersza zostali:

I Poligonu Poetów:

Daria Dziedzic z Dąbrowy Górniczej (absolwentka filologii polskiej oraz podyplomowych studiów z zakresu bibliotekoznawstwa) - I Nagroda,

Wiktoria Szumiata z Będzina (uczennica kl. I Ogólnokształcącego Liceum Katolickiego w Dąbrowie Górniczej) - II Nagroda,

Arkadiusz R. Skowron z Czeladzi - III Nagroda;

II Poligonu Poetów:

Wiktoria Szumiata - I Nagroda,
Daria Dziedzic - I wyróżnienie,
Grzegorz Kazibudzki - II wyróżnienie;

III Poligonu Poetów:

Daria Dziedzic - I Nagroda,
Wiktoria Szumiata - II Nagroda,
Adrian Witczak z Sosnowca (absolwent historii) - III Nagroda

Poligon Poetów cieszy się coraz to większym zainteresowaniem. Na spotkania przychodzi coraz więcej osób, nie tylko z Dąbrowy Górniczej. W ostatnim Turnieju udział wzięło 9 poetów (z Dąbrowy Górniczej, Będzina, Sosnowca, Olkusza, Łaz), a ich dokonania uświetniała recitalem śpiewająca i grająca na gitarze Mariola Konieczna, autorka poetyckich piosenek. Całość prowadził Bartosz Wiczkowski.
Po Nowym Roku planuje się kontynuację spotkań. Następne z nich odbędzie się w lutym.

Serdecznie zapraszamy.


I Nagroda DARIA DZIEDZIC
Młynek do czekolady, 1911

To takie nienasycenie. Karnawał w środku
jesieni, tango przez pół boiska. Przywitanie ze zmrokiem,
witaj cukiereczku, stawimy czoła bestii
krwiożerczym lękom.
Upupimy je, ulepimy z nich ciepłe kluchy. Och, Marcel,
owocuję jak głupia, a tobie nie zostało nic poza
trzaskającymi kośćmi. W swoim milczeniu jesteś prawie
troglodytą, półbogiem, półsnem, figurką z jaspisu.
Twoje szklane oczy dyndają wokół mojej szyi na cienkim sznurku.
Mogą łatwo się zerwać i potoczyć pod bluzkę. Zatańcz,
zatańcz ze mną, zanim wystygnie kawa i ktoś spije z niej pianę.
Zrównajmy się z ziemią.
20.XI.2012


II Nagroda WIKTORIA SZUMIATA
ścianopalenie

Gdyby niektóre miasta nie miały nazw, być może byłoby łatwiej. Być może nie tęskniłoby się tak bardzo, przykładając do policzka butelkę z zimną wodą, położoną na wszelki wypadek koło poduszki - gdyby te miasta podeszły zbyt blisko.
Pewnie zaczęłam tęsknić już wtedy, gdy usłyszałam o wyprawie - tej trzydzieści lat temu, w innym świecie. Hala przylotów, trzydzieści stopni w środku nocy, niezapomniany rok. Byłam wtedy mała, nie myślałam o sobie. Nie myślałam o sobie w tych trzydziestu stopniach. Nawet nie próbowałam.
"-Nie planujesz czasami tam wrócić? - No wiesz..."
Mam już wymarzone okna i wymarzone widoki; zupełnie inne od nocy, kiedy leżę w łóżku i nie widzę ani kawałka nieba. Zasłania je sąsiedni blok. Późnym popołudniem, w odblasku słońca na jego ścianie, jest ogień, który sprawia, że wpatruję się w sufit. Oddech mojego miasta mimo wszystko ogrzewa. Przyjemnie. Bezpiecznie.
Moje miasto nie może teraz spać. "Nigdzie nie pójdziesz!" - powtarza. Dłoń napotyka butelkę z wodą. Nie, nie pójdę. Księżycowa Wieża jeszcze nie istnieje. To będzie tylko kolejny dzień dla ciebie i dla mnie w raju.


III Nagroda - ADRIAN WITCZAK
O dziewczynie, która śmiała się na pogrzebach

ulewa nie cichnie
deszcz bije ziemię ale łóżko jest ciepłe
jesteś chora nie przespałaś nocy
dziś rano śniłaś zamarznięte morze
fale uwięzione pod lodem
budzisz się nagle ze skóry wychodzą ptaki
całkowicie pokrywają łóżko podłogę
zdrapują tapety ze ścian
na policzku
święta kropla pełna
rozgałęzień
krzyczysz
ta dłoń nie jest moja
wyrzekłam się jej
szepczesz
nie wpychaj mi łez
z powrotem do oczu


Danuta Micur
Dział Marketingu i Edukacji Muzeum Miejskiego "Sztygarka"

.
dodane 03.12.2012


Ubierz urzędowo-pozarządowa choinkę!

07.12.2012 - godzina 14.00-17.00

CH "Pogoria"
ul. Króla Jana III Sobieskiego; DĄBROWA GÓRNICZA

Fundacja Godne Życie organizuje wspólne, miejskie ubieranie choinki.
Poza mieszkańcami miasta, świąteczne drzewko ubierać będą dąbrowscy radni oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Na przybyłych czekają także inne atrakcje.

W najbliższy piątek przy stoisku informacyjno promocyjnym Urzędu Miasta w CH Pogoria każdy z mieszkańców miasta będzie mógł włożyć swój własny wkład w ubieranie urzędowo- pozarządowej choinki. Wspólne dekorowanie świątecznego drzewka ma być symbolem budowania wspólnoty lokalnej. Swoim wydarzeniem chcemy pokazać, że stworzenie czegoś pięknego wymaga współpracy. Okres Świąt Bożego Narodzenia oraz czas je poprzedzający to doskonała okazja do tego by uczyć się od siebie nawzajem solidarności i motywować do działania na rzecz tego, co jest ważne dla nas wszystkich. - mówi wiceprezes Fundacji Godne Życie, Łukasz Kolber. Ubieranie choinki urzędowo - pozarządowej jest organizowane przez fundację po raz drugi.

Partnerami świątecznej akcji organizowanej przez dąbrowską Fundację Godne Życie, są Stowarzyszenie "Odfrontu", którego liderem jest dąbrowski muzyk Bas Tajpan, Stowarzyszenie Dar Serca, z inicjatywny którego podczas ubierania choinki tworzony będzie "Łańcuch przyjaźni" oraz Muzeum Miejskie "Sztygarka".

Nie zabraknie oczywiście tradycyjnego śpiewania kolęd oraz dekorowania i podpisywania świątecznych bombek. Podczas wydarzenia odbędzie się także mały kiermasz dekoracji świątecznych przygotowanych przez wychowawców oraz podopiecznych Fundacji Godne Życie. Ozdoby, które będzie można zakupić w najbliższy piątek, są zapowiedzią tego, co pojawi się 14 grudnia podczas VII Kiermaszu Świątecznego.


Autor: Marta Bukowska