-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2012 WRZESIEŃ
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ
.
dodane 25.09.2012

WIELKIE OTWARCIE SIŁOWNI ZEWNĘTRZNYCH
PARK HALLERA
29.09.2012 - Godzina 12.00
HALA WIDOWSKOWO-SPORTOWA "CENTRUM"
ul. Aleja Róż 3; DĄBROWA GÓRNICZA

Instruktorem i opiekunem sportowym całego wydarzenia, będzie instruktor fitness i kulturystyki Andrzej Wywiał z Body Academy. Każdy z publiczności uzyska od niego wskazówki i odpowiedzi na pytania związane z korzystaniem z urządzeń jak i metod poprawienia kondycji.

Wszystkie osoby, które zamierzają zaszczycić Nas swoją obecnością, prosimy o przyjście w strojach sportowych. Warto osobiście wziąć udział w treningu i skorzystać z porad instruktora, będzie to zapewne owocowało w przyszłych zmaganiach z Naszą siłownią :) Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie przygody ze sportem !

Zawody w podciąganiu na drążku i pompkach skierowane są dla osób powyżej 16 roku życia, a ich zasady są bardzo proste. Każdy z uczestników po przeprowadzonej z instruktorem rozgrzewce będzie miał jedno podejście do drążka oraz poręczy.Ilość wykonanych poprawnie podciągnięć i pompek będzie sumowana, a po przeprowadzeniu ostatecznej klasyfikacji zostaną wręczone nagrody dla zwycięzców jak i tych, którzy mieli słabszy dzień. Do udziału zachęcamy również panie!

Wśród nagród będą produkty marki Olimp, wejściówki do Body Academy oraz gadżety.

.
dodane 21.09.2012
Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej


Zaproszenie do Klubu Gazety Polskiej
na spotkanie z autorem - Bronisławem WILDSTEINEM
24.09.2012 - Godzina 18.00
Klub Gazety Polskiej (Sala konferencyjna przy Bazylice MBA)
ul. Królowej Jadwigi 17 ; DĄBROWA GÓRNICZA

"UKRYTY" to opowieść o zagadce trzech śmierci, które wydarzyły się w warszawskim środowisku artystycznym w lecie 2010 roku. Próba ich rozszyfrowania to także odsłanianie kolejnych warstw III RP po tragedii smoleńskiej, w cieniu walki o krzyż na Krakowskim Przedmieściu. To opowieść o manipulacji, w której zatraca się realna rzeczywistość, ale także o uniwersalności zmagań o prawdę.

W poniedziałek, 24 września o godz. 18.00 zapraszam na spotkanie z Bronisławem WILDSTEINEM, poświęcone promocji jego najnowszej książki pt. "UKRYTY".

Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej - ul. Królowej Jadwigi 17

.
dodane 19.09.2012


I Dąbrowska Masa Krytyczna
w Europejskim Dniu Bez Samochodu
22 września 2012 r. - Stowarzyszenia Rowerowa Dąbrowa

Według wszechwiedzącej Wikipedii Masa Krytyczna to nieformalny ruch społeczny, polegający na organizowaniu spotkań maksymalnie licznej grupy rowerzystów i ich wspólnym przejeździe przez miasto. Spotkania te odbywają się pod hasłem "My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem" i mają na celu zwrócenie uwagi władz i ogółu społeczeństwa na zwykle ignorowanych rowerzystów.

Masa Krytyczna została zapoczątkowana w 1992 roku (25 września) w San Francisco. Idea ta została przeniesiona następnie do innych miast w USA, a następnie do Europy i Azji. Obecnie Masy Krytyczne odbywają się w ogromnej ilości miast na całym świecie.

Największą na świecie tego rodzaju jest demonstracja rowerzystów w Budapeszcie, odbywająca się dwa razy w roku - na Europejski Dzień Bez Samochodu i Dzień Ziemi. Tradycyjnie w budapeszteńskiej Masie bierze udział ok. 100 tys. rowerzystów.

Pragniemy aby podobnie i w naszej Dąbrowie Górniczej organizowane były co najmniej dwa razy w roku takie przejazdy rowerzystów przez centrum miasta. Będą to masowe wystąpienia "za i przeciw". Głównie za szybką budową infrastruktury rowerowej określonej w opracowanym dla Dąbrowy Górniczej nowoczesnym Studium Rowerowym, za usunięciem barier na drogach rowerowych w postaci słupów oświetleniowych i słupów sygnalizacji świetlnej, za wprowadzeniem obowiązkowych konsultacji przed inwestycyjnych w drogownictwie miejskim na rzecz zapewnienia właściwych warunków dla ruchu rowerowego. Przeciw nasilającej się ignorancji rowerzystów przez uczestników ruchu samochodowego a przez to stwarzanie niebezpiecznych wypadków z udziałem rowerzystów, przeciw brakowi udogodnień dla rowerzystów w komunikacji miejskiej, przeciw niewłaściwemu oznakowaniu lub w ogóle jego braku na istniejących drogach i ścieżkach rowerowych.

Takich i im podobnych postulatów można wymieniać jeszcze wiele - tak, wiele jeszcze mamy do zrobienia w porównaniu do innych miast w kraju, które nas wyprzedziły w zapewnieniu odpowiednich warunków dla ruchu rowerowego. A przecież to nasze miast ma zgoła najlepsze warunki terenowe dla rozwoju tego ruchu w całym regionie. To właśnie tu w rejon jezior Pogorii, gdzie zbudowano w ostatnich latach pierwsze drogi dla rowerzystów, przyjeżdżają oni systematycznie z sąsiednich miast Zagłębia a także Śląska. To właśnie Dąbrowa Górnicza posiada rozległe i wspaniałe dla turystyki i rekreacji rowerowej tereny "zielone", na których można stworzyć odpowiednią infrastrukturę drogową udostępniając ją dla amatorów dwóch kółek. Stworzony wówczas kompleksowy system rowerowy może być wzorem na skalę krajową dla tego rodzaju infrastruktury przyjaznej rowerzystom.

Dlatego aby osiągnąć takie cele, będziemy zbierać się na demonstracji ruchu rowerowego - DĄBROWSKIEJ MASIE KRYTYCZNEJ. Będzie to demonstracja nie tylko siły społecznej ruchu rowerowego, ale i jego determinacji w dążeniu do poprawy jakości życia w naszym mieście poprzez propagowanie jazdy rowerem i stwarzania dla niej jak najlepszych warunków.

Zapraszamy wszystkich, którzy popierają wymienione cele do udziału w I Dąbrowskiej Masie Krytycznej, której przejazd odbędzie się na 10 km trasie przez główne ulice Dąbrowy Górniczej. Początek przejazdu o godzinie 11.00 z Placu Wolności, przed PKZ. Zakończenie w Parku Hallera.

Zarząd Stowarzyszenia ROWEROWA DĄBROWA
Wrzesień 2012.


MANIFEST DĄBROWSKICH ROWERZYSTÓW uczestników I Dąbrowskiej Masy Krytycznej

Mając na celu poprawę warunków komunikacyjnych dla ruchu rowerowego w Dąbrowie Górniczej domagamy się:

. Rozbudowy infrastruktury drogowo-rowerowej zgodnie z opracowanym dla miasta Studium Rowerowym.
. Uzupełnienia właściwego oznakowania istniejących dróg i ścieżek rowerowych.
. Wprowadzenia odpowiednich zasad zabezpieczających interesy rowerzystów przy realizacji nowych inwestycji oraz modernizacji ulic i dróg w mieście.
. Dążenia do rozbudowy infrastruktury rowerowej w "zielonych" rejonach miasta i dogodnego jej połączenia z centrum Dąbrowy Górniczej.
. Wprowadzenia udogodnień przy przewozie rowerów w komunikacji miejskiej.
. Utworzenia w Urzędzie Miejskim stanowiska Oficera Rowerowego - jak to ma miejsce w wielu miastach w Polsce.

.
dodane 18.09.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG
50-lecie odsłonięcia pomnika Stanisława Staszica
28 września 2012, godz. 12.00
Muzeum Miejskie "Sztygarka"

Stanisław Staszic to nie tylko filozof doby Oświecenia, katolicki ksiądz, autor wielu książek. To także geolog - badacz naukowy, twórca mapy przedstawiającej bogactwa naturalne, inicjator założenia w Kielcach Szkoły Akademiczno-Górniczej, która zapoczątkowała działalność uczelni technicznych na terenie Polski, a przede wszystkim była pierwowzorem dla dąbrowskiej "Sztygarki". Stanisław Staszic stał się jej patronem. Z pewnością szkoły tej by nie było, gdyby nie jego wcześniejsze zasługi.

Uznając je, wychowankowie, podczas VI Zjazdu Absolwentów w 1958 roku, położyli kamień węgielny pod budowę pomnika Staszica. Odsłonili go 30 września 1962 roku podczas kolejnego Zjazdu. Odlany z brązu monument był wynikiem pracy rzeźbiarzy śląskich - Jerzego Kwiatkowskiego i Kazimierza Madeja. Od tej chwili mija właśnie 50 lat.

Powstanie pomnika zostało poprzedzone odsłonięciem w 1960 roku popiersia Stanisława Staszica z okazji zorganizowanej konferencji naukowo-technicznej, omawiającej dotychczasowy dorobek Szkoły i dalsze perspektywy jej rozwoju, w związku z inauguracją obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Wdzięczność Staszicowi należy się nie tylko od uczniów, ale także mieszkańców Dąbrowy Górniczej. To on, kierując w rządzie Królestwa Polskiego sprawami przemysłu ciężkiego, wniósł swój wkład w przejęcie dąbrowskiej kopalni i rozwój górnictwa oraz powstanie w naszym mieście czterech hut cynku "Konstanty" i robotniczego osiedla.

Program uroczystości:

- występ Miejskiej Orkiestry Dętej,
- powitanie gości przez Dyrektora Muzeum Miejskiego i ZSZ "Sztygarka",
- wystąpienie Stanisława Matuszka - absolwenta "Sztygarki", ówczesnego dyrygenta orkiestry szkolnej,
- wygłoszenie słowa przez przedstawiciela Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego,
- złożenie kwiatów,
- zapoznanie się z wystawą plenerową o St. Staszicu pochodzącą ze zbiorów Muzeum Staszica w Pile.

Informujemy, iż w razie niepogody uroczystość odbędzie się
w budynku Muzeum Miejskiego "Sztygarka".

.
dodane 18.09.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG
WYSTAWA Muzeum i O!PA
Muzeum Miejskie "Sztygarka"

Muzeum Miejskie "Sztygarka" serdecznie zaprasza
Rodziców, Rodzinę i Znajomych wszystkich dzieci, które brały udział przez całe wakacje w półkoloniach organizowanych przez O!PA...

na wystawę organizowaną wraz z nami przez Otwartą Pracownię Artystyczną.

Od 17 września 2012 w holu głównym Muzeum
zostaną wyeksponowane prace dzieciaków.

.
dodane 18.09.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG
WSPÓLNY PROJEKT
Dział historii Muzeum Miejskie "Sztygarka"

W samym sercu miasta, w parku, Hallera trwają prace budowlane, w związku z powstającym Centrum Regeneracji Psychofizycznej. W trakcie prac remontowo - budowlanych natrafiono, w jednym z wykopów, na wyrobisko dawnej kopalni.
Z pewnością wyrobisko należało niegdyś do kopalni Reden, albowiem na terenie parku Hallera w II połowie XVIII wieku, w 1796 roku założono kopalnię Reden.
Powstanie dzielnicy Reden i jej rozwój miało duży związek z odkryciem węgla w tym rejonie.
Wydobywanie węgla propagowano już w publicystyce polskiej XVIII - wiecznej. W pracy ,,Opisanie polskich żelaza fabryk" wartości węgla i jego wydobywania podkreślał fizyk Józef Osiński. W roku 1789 z postulatem zakładania kopalń na terenie póżniejszego Zagłębia Dąbrowskiego wystąpił krakowski chemik Jan Dominik Jaśkiewicz.
Między Dąbrową i Gołonogiem znajdowały się wyrobiska węgla. Były one eksploatowane przez ludność miejscową aż do III rozbioru Polski, do 1795 roku, kiedy Dąbrowa wraz z księstwem siewierskim przeszła pod panowanie pruskie. Ten teren to tzw. Nowy Śląsk, który w sprawach górniczo - hutniczych podlegał Wyższemu Urzędowi Górniczemu we Wrocławiu.
Pokłady węgla w Dąbrowie w 1796 roku przejęte zostały przez Urząd Górniczo - Hutniczy w Tarnowskich Górach, jako kopalnia Reden.
Kopalnia i dzielnica swą nazwę zawdzięcza Fryderykowi Wilhelmowi von Reden. Był on dyrektorem Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, póżniej ministrem w rządzie pruskim. Pochodził z rodziny o bardzo bogatych tradycjach górniczych. Jego stryj Klaus Fryderyk zadecydował o jego wykształceniu górniczym. Dużą rolę w rozwijaniu zainteresowań Redena przemysłem górniczym odegrał też jego wuj i protektor Fryderyk Anton von Heinitz (pruski minister, kierujący od 1777 roku Departamentem Górnictwa i Hutnictwa). W młodości Fryderyk Wilhelm von Reden dużo podróżował. Zwiedził m.in. Francję, Włochy, Austrię, Holandię. Był także reorganizatorem górnictwa na Dolnym Śląsku, pomysłodawcą drążenia Lisiej sztolni, wprowadzenia transportu węgla łodziami.
Nowy Śląsk interesował Redena jako zaplecze surowcowe dla zakładów państwowych z drugiej strony Brynicy. Węgiel z Dąbrowy był dostarczany do huty w Gliwicach.
Kopalnia Reden początkowo była odkrywkową, około roku 1798 zaczęto głębić szyb upadowy i sztolnię odwadniającą. Nadzorowana była przez urzędników górniczych z Tarnowskich Gór. Kierowali nią szychtmistrz Hayn i sztygar Buchbach. Chłopi dąbrowscy traktowali pracę w górnictwie jako zło konieczne.
Kopalnia Reden czynna była bez przerwy, niezależnie od pory roku i pogody. Powodowało to ucieczki chłopów skierowanych do pracy w górnictwie. W I połowie XIX wieku kopalnia Reden i huta cynku Konstanty należały do największych zakładów przemysłowych rejonu olkusko - siewierskiego i całego Królestwa Polskiego.
Kopalnia Reden zatrudniała w 1826 roku 306 osób - blisko połowę wszystkich robotników zatrudnionych w górnictwie Zagłębia. Dawała około 45% wydobycia węgla. Dąbrowa stała się ośrodkiem wiodącym rozwoju przemysłu górniczego, hutnictwa. Około roku 1820 otwarto szkołę dla dzieci pracowników kopalni Reden. W latach 1820 - 1822 powstała kolonia dla robotników przy drodze do Gołonoga.
W II połowie XIX wieku kopalnią zarządzało Towarzystwo Górnicze Francusko - Rosyjskie. Po odzyskaniu niepodległości natomiast, w roku 1918, kopalnią zarządzało Towarzystwo Górnicze Francusko - Polskie. W 1923 roku doszło w niej do najtragiczniejszej w dziejach Zagłębia katastrofy górniczej. Wybuchł pożar na jednym z pokładów kopalni, ratownicy próbowali ugasić go wodą. Niestety nie udało się, w pożarze zginęło 38 górników. Wydobyto zwłoki 27 ofiar. Do reszty dotarli ratownicy wiele miesięcy póżniej. Pogrzeb był wielką manifestacją. Kondukt wyruszył z budynku Szkoły Górniczej, powiewały robotnicze sztandary. Juliusz Kaden Bandrowski przedstawił opis tej katastrofy w zagłębiowskiej powieści ,,Czarne skrzydła". Kopalnię zamknięto w 1934 roku.

Gabriela Vozsnak
Dział historii Muzeum Miejskie "Sztygarka"

.
dodane 13.09.2012
ArcelorMittal wyda 58 mln euro na inwestycje w Polsce

DĄBROWA GÓRNICZA

Do końca przyszłego roku firma ArcelorMittal zrealizuje w swoich polskich oddziałach cztery projekty inwestycyjne o łącznej wartości 58 mln euro. Komitet Alokacji Inwestycji oraz Zarząd grupy podjęły decyzję o modernizacji konwertora tlenowego nr 2 w Dąbrowie Górniczej i linii ocynkowania ogniowego w Świętochłowicach, a także realizacji projektu długiej szyny oraz utworzeniu centrum serwisowego grodzic.

Dąbrowa Górnicza, 13 września 2012 r. - Celem planowanych inwestycji jest umocnienie pozycji firmy w branży stalowej oraz dostosowanie się do nowych europejskich standardów technologicznych.
Poprzez modernizację konwertora tlenowego w Dąbrowie Górniczej i linię ocynkowania ogniowego w Świętochłowicach, ArcelorMittal Poland chce zwiększyć bezpieczeństwo i niezawodność instalacji.
Natomiast dzięki projektowi długiej szyny oraz utworzeniu centrum serwisowego grodzic ma zamiar rozwijać i wzmacniać swoją pozycję zarówno w grupie, jak i na rynkach zewnętrznych.

Stalownia w Dąbrowie Górniczej przeprowadzi do końca 2013 roku prace modernizacyjne, których koszt sięgnie 14 mln euro. Z kolei oddział w Świętochłowicach zmodernizuje linię ocynkowania ogniowego, czego efektem ma być zwiększenie niezawodności urządzenia. Strategicznym projektem o ogromnym znaczeniu dla firmy jest też rozpoczęcie produkcji 120-metrowej szyny. "Długa szyna to dla nas projekt absolutnie kluczowy i niezbędny, aby utrzymać i wzmocnić nasz udział w rynku.
Zakończenie prac planujemy na grudzień 2013 roku" - mówi Patrick Deforche, dyrektor ds. projektów ArcelorMittal na Europę Wschodnią. "Koszt tej inwestycji to 36 mln euro, z czego 4 mln przeznaczono w 2011 roku na zmiany konstrukcyjne walcowni dużej". W przyszłym roku ArcelorMittal Poland odda do użytku również nowoczesne centrum serwisowe grodzic, którego planowane zdolności produkcyjne
wynoszą 85 tys. ton.

"Kontynuacja strategicznego planu inwestycyjnego jest dla ArcelorMittal Poland kwestią priorytetową.
Wierzymy, że dzięki niemu wzmocnimy nasz udział w rynku. Fakt, że Komitet Alokacji Inwestycji zatwierdził wszystkie cztery projekty w tak trudnych warunkach rynkowych, świadczy o tym, że polskie oddziały zajmują kluczową pozycję w strukturach grupy." - powiedział Manfred Van Vlierberghe, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Barbara Schramel, Biuro Komunikacji ArcelorMittal Poland

.
dodane 13.09.2012
Uniwersytety Dziecięce - dla dzieci ciekawych świata

WSB
DĄBROWA GÓRNICZA

Jak powstają czarne dziury i czy możliwe są podróże w czasie? Ile ważyła zbroja Zawiszy Czarnego? Jak działa wykrywacz kłamstw? Czy piramidy zbudowali kosmici? Tego wszystkiego mogą się dowiedzieć studenci Uniwersytetów Dziecięcych Wyższej Szkoły Biznesu w 5 miastach województwa śląskiego. Zapisy trwają!

Dąbrowa Górnicza, Łazy, Świętochłowice, Żywiec i Cieszyn - oto miasta, gdzie we współpracy z lokalnymi władzami Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej prowadzi uniwersytety dziecięce.

Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 6-12 lat. W ramach cyklu interaktywnych wykładów młodzi pasjonaci nauki mogą zdobywać nową wiedzę, podaną w atrakcyjny i nietuzinkowy sposób. Możliwość przymierzenia elementów zbroi rycerskiej, "adoptowania" świerszcza lub patyczaka, przetestowania się na wykrywaczu kłamstw czy sprawdzenia siły własnego oddechu urządzeniem do badania siły wiatru, to tylko niektóre z atrakcji, które przyciągają uwagę młodych studentów. Dodatkowo dzieci biorą udział w zajęciach fakultatywnych, interdyscyplinarnych warsztatach i spotkaniach okolicznościowych. Na młodych studentów czekają również indeksy, dyplomy oraz znamienici dydaktycy akademiccy i naukowcy z całej Polski, którzy poprowadzą zajęcia.

Najwcześniej - bo już 22 września - rok akademicki rozpocznie Uniwersytet Dziecięcy w Świętochłowicach (www.wsb.edu.pl/uds) oraz Uniwersytet Dziecięcy w Żywcu (www.wsb.edu.pl/udz). Tydzień później - 29 września - uroczysta inauguracja roku akademickiego odbędzie się w Uniwersytecie Dziecięcym w Łazach (www.wsb.edu.pl/udl) oraz Cieszyńskim Uniwersytecie Dzieci (www.wsb.edu.pl/cud). Jako ostatni rok akademicki przywitają młodzi studenci w Dąbrowie Górniczej - działający już od pięciu lat Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy (www.dud.edu.pl) zajęcia rozpocznie 13 października.

Szczegółowe informacje o zapisach oraz terminach i tematach spotkań można znaleźć na stronach internetowych uniwersytetów lub uzyskać pod nr telefonu: 32 295 93 15 (Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej).

Anna Giertler
Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej

.
dodane 13.09.2012
Regaty kajakarskie

Ośrodek Sportów Letnich Pogoria III
DĄBROWA GÓRNICZA
15.09.2012 - godz. 13.00

15 września Pogoria III stanie się miejscem, które za cel powinni obrać wszyscy, którzy lubią pływać. Zarówno wpław, jak też siedząc w kajaku. Tego dnia odbędzie się druga edycja charytatywnych zawodów, z których dochód zostanie przeznaczony na leczenie Karoliny Dzienniak - młodej dąbrowianki chorującej na nowotwór mózgu.

25 sierpnia odbyły się pierwsze charytatywne zawody kajakarskie. Udały się, szlaki zostały przetarte, więc tym razem impreza została poszerzona o dodatkową konkurencję.

W zmaganiach kaj...akarskich wystartować mogą dwuosobowe załogi. Wyścigi odbędą się na dystansie 600 m (300m, nawrót, 300m). Zwycięzcy biegów eliminacyjnych awansują do kolejnej rundy. Liczba osad uczestniczących w poszczególnych wyścigach zależeć będzie od liczby uczestników.

Zawody pływackie rozegrane zostaną na takim samym dystansie. Tak jak w przypadku kajaków, triumfator eliminacji przejdzie do dalszych rozgrywek.

Opłata startowa od osady kajakarskiej - 20 zł., od pływaka - 10 zł. Zgłoszenia elektroniczne do 14 września: dlakali@onet.pl, w temacie wpisując Kajaki lub Pływanie, w treści podając imiona i nazwiska członków drużyny kajakarskie oraz jej nazwę (opcjonalnie); w przypadku zawodów pływackich - imię i nazwisko. Zapisy będą prowadzone również w dniu zawodów. Liczba miejsc ograniczona.
Cały dochód zostanie przeznaczony na leczenie Karoliny.

Weryfikacja zawodników i zapisy - godz. 13, biuro zawodów (przy molo)

Start zawodów - godz. 14

Udział w regatach zapowiedziało już kilka drużyn, w wyścigach pływackich wystartują triathloniści z dąbrowskiego TKKF Triathlon. Zawody zapowiadają się interesująco, powinny być widowiskowe i emocjonujące.

Na tym oczywiście nie koniec atrakcji, jakie przewidziano nad "trójką". Tego samego dnia odbędą się VII Mistrzostwa Polski Psów Ratowniczych i Pracujących w Wodzie. Dlatego warto przyjść nad Pogorię, wystartować w zawodach, pooglądać to, co będzie się działo , a do puszki wrzucić datek na leczenie Karoliny.

Witam! Przypominam o przesyłaniu zgłoszeń na mail: dlakali@onet.pl. Proszę podać imiona i nazwiska członków załogi kajakarskiej i ewentualnie nazwę drużyny. W przypadku zawodów pływackich - imię i nazwisko. Wcześniejsze zgłoszenie ułatwi robienie listy startowej. Pogoda na weekend ma się poprawić, więc będzie ok :) Podczas imprezy z pokazem tanecznym wystąpi również grupa Strefa. Zapraszamy!

.
dodane 13.09.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG
Tajemnice parku Hallera

W samym sercu miasta, w parku, Hallera trwają prace budowlane, w związku z powstającym Centrum Regeneracji Psychofizycznej. W trakcie prac remontowo - budowlanych natrafiono, w jednym z wykopów, na wyrobisko dawnej kopalni.
Z pewnością wyrobisko należało niegdyś do kopalni Reden, albowiem na terenie parku Hallera w II połowie XVIII wieku, w 1796 roku założono kopalnię Reden.
Powstanie dzielnicy Reden i jej rozwój miało duży związek z odkryciem węgla w tym rejonie.
Wydobywanie węgla propagowano już w publicystyce polskiej XVIII - wiecznej. W pracy ,,Opisanie polskich żelaza fabryk" wartości węgla i jego wydobywania podkreślał fizyk Józef Osiński. W roku 1789 z postulatem zakładania kopalń na terenie póżniejszego Zagłębia Dąbrowskiego wystąpił krakowski chemik Jan Dominik Jaśkiewicz.
Między Dąbrową i Gołonogiem znajdowały się wyrobiska węgla. Były one eksploatowane przez ludność miejscową aż do III rozbioru Polski, do 1795 roku, kiedy Dąbrowa wraz z księstwem siewierskim przeszła pod panowanie pruskie. Ten teren to tzw. Nowy Śląsk, który w sprawach górniczo - hutniczych podlegał Wyższemu Urzędowi Górniczemu we Wrocławiu.
Pokłady węgla w Dąbrowie w 1796 roku przejęte zostały przez Urząd Górniczo - Hutniczy w Tarnowskich Górach, jako kopalnia Reden.
Kopalnia i dzielnica swą nazwę zawdzięcza Fryderykowi Wilhelmowi von Reden. Był on dyrektorem Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, póżniej ministrem w rządzie pruskim. Pochodził z rodziny o bardzo bogatych tradycjach górniczych. Jego stryj Klaus Fryderyk zadecydował o jego wykształceniu górniczym. Dużą rolę w rozwijaniu zainteresowań Redena przemysłem górniczym odegrał też jego wuj i protektor Fryderyk Anton von Heinitz (pruski minister, kierujący od 1777 roku Departamentem Górnictwa i Hutnictwa). W młodości Fryderyk Wilhelm von Reden dużo podróżował. Zwiedził m.in. Francję, Włochy, Austrię, Holandię. Był także reorganizatorem górnictwa na Dolnym Śląsku, pomysłodawcą drążenia Lisiej sztolni, wprowadzenia transportu węgla łodziami.
Nowy Śląsk interesował Redena jako zaplecze surowcowe dla zakładów państwowych z drugiej strony Brynicy. Węgiel z Dąbrowy był dostarczany do huty w Gliwicach.
Kopalnia Reden początkowo była odkrywkową, około roku 1798 zaczęto głębić szyb upadowy i sztolnię odwadniającą. Nadzorowana była przez urzędników górniczych z Tarnowskich Gór. Kierowali nią szychtmistrz Hayn i sztygar Buchbach. Chłopi dąbrowscy traktowali pracę w górnictwie jako zło konieczne.
Kopalnia Reden czynna była bez przerwy, niezależnie od pory roku i pogody. Powodowało to ucieczki chłopów skierowanych do pracy w górnictwie. W I połowie XIX wieku kopalnia Reden i huta cynku Konstanty należały do największych zakładów przemysłowych rejonu olkusko - siewierskiego i całego Królestwa Polskiego.
Kopalnia Reden zatrudniała w 1826 roku 306 osób - blisko połowę wszystkich robotników zatrudnionych w górnictwie Zagłębia. Dawała około 45% wydobycia węgla. Dąbrowa stała się ośrodkiem wiodącym rozwoju przemysłu górniczego, hutnictwa. Około roku 1820 otwarto szkołę dla dzieci pracowników kopalni Reden. W latach 1820 - 1822 powstała kolonia dla robotników przy drodze do Gołonoga.
W II połowie XIX wieku kopalnią zarządzało Towarzystwo Górnicze Francusko - Rosyjskie. Po odzyskaniu niepodległości natomiast, w roku 1918, kopalnią zarządzało Towarzystwo Górnicze Francusko - Polskie. W 1923 roku doszło w niej do najtragiczniejszej w dziejach Zagłębia katastrofy górniczej. Wybuchł pożar na jednym z pokładów kopalni, ratownicy próbowali ugasić go wodą. Niestety nie udało się, w pożarze zginęło 38 górników. Wydobyto zwłoki 27 ofiar. Do reszty dotarli ratownicy wiele miesięcy póżniej. Pogrzeb był wielką manifestacją. Kondukt wyruszył z budynku Szkoły Górniczej, powiewały robotnicze sztandary. Juliusz Kaden Bandrowski przedstawił opis tej katastrofy w zagłębiowskiej powieści ,,Czarne skrzydła". Kopalnię zamknięto w 1934 roku.

Gabriela Vozsnak
Dział historii Muzeum Miejskie "Sztygarka"

.
dodane 13.09.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG
7 września b.r. Muzeum odwiedzili znakomici goście

Muzeum odwiedzili znakomici goście: panowie: Arnd von Reden - krewny Fryderyka Wilhelma von Redena, Peter Szczepanek, Maciej, Stanisław Łubieńscy - synowie pana Tomasza Łubieńskiego, Barbara Farmas z firmy Sarpi. Gości przywitał dyrektor Muzeum, pan Arkadiusz Rybak, który osobiście oprowadził ich "szlakiem muzealnych wystaw", poprzez dział historii, przyrody naturalnej, etnografii ludowej zagłębiowskiej, dział etnograficzno - podróżniczy. Goście wykazali duże zainteresowanie prezentowanymi wystawami, szczególnie cyklem "Archeologia, co węglem i srebrem pisana, czyli o przemyśle w Zagłębiu Dąbrowskim" oraz "Dzieje przemysłu Dąbrowy". Pan dyrektor zwrócił uwagę na związki Dąbrowy z postacią Fryderyka Wilhelma von Redena, także kapitałem pruskim, które otworzyły nowy etap w rozwoju Dąbrowy w XIX wieku. Duże wrażenie wywarła na gościach Kopalnia Ćwiczebna Muzeum, będąca także obiektem zwiedzania. Goście oglądali też inne ciekawe miejsca i obiekty Dąbrowy Górniczej: Park Hallera, Centrum Sportów Letnich Zielona, Pogorię III, Hutę Bankową. Póżnym popołudniem pożegnali Muzeum i Dąbrowę.

Gabriela Vozsnak

.
dodane 13.09.2012
"WŁOCHY" - wernisaż poplenerowy

Ekspozycja jest zbiorem prac dzieci i młodzieży - uczestników obozu malarsko-tanecznego we Włoszech (Gatteo a Mare).
Podczas pleneru uczestnicy w różnych technikach wykonali badzo ciekawe prace pastyczne. Być może zatańczą na wernisażu zumbę. Zapraszam.

Sylwia Nowak

.
dodane 10.09.2012
Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB
Dąbrowa Górnicza '2012

ZAPISY pod adresem
https://skandiamaraton.pl/rejestracja

PROGRAM ZAWODÓW

15.09.2012 - SOBOTA

* 16.00 - 19.00 - zapisy w Biurze Zawodów, wydawanie numerów startowych z chipami

16.09.2012 - NIEDZIELA

* 08.00 - 10.30 - zapisy w Biurze Zawodów, wydawanie numerów startowych z chipami
* 10.30 - 10.40 - odprawa techniczna
* 10.40 - ustawienie uczestników w sektorach
* 11.00 - start maratonu GRAND FONDO Mistrzostwa Polski w kat. Elita K / M ; U-23
* 11.05 - start maratonu GRAND FONDO
* 11.10 - start maratonu MEDIO
* 11.15 - start maratonu MINI
* 16.30 - zamknięcie trasy maratonu na wszystkich dystansach

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu zawodów takich jak: godzin startu poszczególnych dystansów. O zmianach poinformuje zawodników przed startem.

Dekoracje zwycięzców:

* 14.30 - Dekoracja w kategorii MINI
* 15.30 - Dekoracja w kategorii MEDIO
* 16.30 - Dekoracja w kategorii GRAND FONDO Elita Kobiet / Mężczyzn i U-23

.
dodane 10.09.2012

20080512 DG - Gołonóg. Klub osiedlowy UNIKAT. Wystawa prac. (FOTO: Klub Osiedlowy "UNIKAT")
"Unikatowe Święto Rękodzieła Artystycznego"
13.09.2012 - Godzina 16.00

Klub Osiedlowy "UNIKAT"
Dąbrowa Górnicza ; ul. Kasprzaka 46
tel. 32 2642338 ; 660 545742

to propozycja dla młodzieży i dorosłych, tych, którzy lubią twórczo spędzać czas. Na zajęciach warsztatowych za 15 zł będzie można poznać podstawy takich technik rękodzieła, jak filcowanie, decoupage, makramę (bransoletki shamballa), tworzenie biżuterii. 13 września od 16.00 do 20.00 jesteśmy do waszej dyspozycji. To od was zależy co zrobicie. Czy będzie to ozdobiona butelka, naszyjnik, makramowa bransoletka czy filcowa broszka.


"Unikatowe inspiracje"
21.09.2012 - Godzina 17.00

21 września o godz. 17.00 zapraszamy na wernisaż wystawy rękodzieła pod nazwą "Unikatowe inspiracje". Wystawiający to m.in. Elżbieta Karwas, Sławomira Budzik, Lidia Kuter, Sabina Dziekan. Zaprezentowane zostaną rozmaite formy rękodzieła: biżuteria, filc, lalki, kwiaty z bibuły, makrama, decoupage i nie tylko. Wystawę będzie można oglądać do 25 września.


"Dzień Otwarty w Unikacie"
28.09.2012 - Godzina 14.00

Wszystkich zastanawiających się, gdzie zapisać dziecko na zajęcia pozalekcyjne zapraszamy 28 września na Dzień Otwarty w Unikacie, gdzie bezpłatnie można będzie skorzystać z wybranej formy zajęć. Jesteśmy placówką Pałacu Kultury Zagłębia, naszym atutem jest konkurencyjna cena i wykwalifikowana kadra. Instruktorzy będą prowadzić zajęcia w następujących godzinach:

* 14.00-15.00 emisja głosu
* 15.00-16.00 taniec towarzyski
* 16.00-17.00 zajęcia teatralno-filmowe
* 16.00-17.00 zajęcia plastyczno-manualne
* 17.00-19.00 zajęcia szachowe
* 17.00-19.00 malarstwo

Zapisy i szczegółowe informacje o imprezach w PKZ-Klubie "Unikat" przy ul.Kasprzaka 46
oraz telefonicznie pod numerem 32 264 23 38.


.
dodane 10.09.2012
Zapraszamy wszystkich na
pierwszy w historii Festiwal Kultury Zagłębia

Od 19 do 23 września w Dąbrowie będzie można poznać rozmaite odcienie zagłębiowskiej kultury. Koncerty, występy kabaretowe, spektakle teatrów ulicznych - to tylko część wydarzeń przygotowanych w ramach festiwalu ZagłębieWood.

Centrum festiwalowych wydarzeń będzie park Hallera. Pierwszy dzień kulturalnego maratonu upłynie pod znakiem muzyki - zagrają m.in. Duo Folk i Searching for Calm.

Znak do rozpoczęcia czwartkowej imprezy da odsłonięcie ławeczki Hendriksa na pl. Wolności. Później umiejętnościami rozbawiania i wprawiania w dobry humor popiszą się kabarety, m.in. DNO i Jurki.

W piątek, z widowiskiem plenerowym "Pokój", wystąpi Teatr Snów. Spektakle zaprezentują się Teatr A3 i grupa Zielone Słońce. Oczywiście nie zabraknie muzyki. M.in. funkowe wibracje zaserwuje DeTrebles. Zagrają też, krążący wokół electropopu, Fair Weather Friends.

W sobotę odbędzie się Festiwal Ludzi Aktywnych, na którym swoją działalnością popiszą się lokalne stowarzyszenia, kluby wolontariusza czy fundacje. W ramach Dębowego Soundu usłyszeć będzie można reprezentantów sceny reggae/rap. Zagrają m.in. Bas Tajpan, Kłak, Banita, Metrowy. Woskowe placki na gramofony wrzucą Ushat i DJ Funki.

Na niedzielę zaplanowano warsztaty plastyczne i ceramiczne, wystawę rzeźb, spotkania z pisarzami i rysownikiem, kiermasz książek. W bazylice NMP Anielskiej odbędzie się koncert finałowy VI Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Spisaka, którego nie powinni przegapić melomani.

Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest bezpłatny.

Aktualności dotyczące ZagłębieWood można znaleźć na facebookowym profilu.

Organizatorami są: Urząd Miejski, Pałac Kultury Zagłębia, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Miejskie "Sztygarka", stowarzyszenie OdFrontu.

ZagłębieWood - rozkład jazdy

ZagłębieWood - środowy rozkład jazdy
19-20.09.2012

Miejsce: Park Hallera

17.00-22.00 - namiot główny
Muzyczny środek tygodnia:
- Duo Folk
- Get Back
- Kalokagatia
- SpinOffs
- Searching for Calm

=========================================
ZagłębieWood - czwartkowy rozkład jazdy
20.09.2012

17.00-17.30, Plac Wolności
- oficjalne odsłonięcie ławeczki J.Hendrixa
- pokaz tancerzy z ogniem
- koncert Miejskiej Orkiestry Dętej

17.30-18.00
- przemarsz Miejskiej Orkiestry Dętej do Parku Hallera
- otwarcie wystawy Muzeum Miejskiego "Sztygarka" pt. "Kultura Dąbrowy Górniczej"

18.00-22.00 - namiot główny
Kabareton:
- Damian Kubik
- Kabaret Grzdyl
- DNO
- Jurki

=========================================
ZagłębieWood - piątkowy rozkład jazdy
21.09.2012

Miejsce: Park Hallera

17.00-18.00 - wejście do parku
Teatr A3 - spektakl pt. "Zmysły"
Poczuj, posmakuj i dotknij.
Daj się ponieść zmysłom do krainy absurdu

17.00-20.00 - alejka główna
- powrót do przeszłości - występ kataryniarza z lat 70.
- "Bańkowy zawrót głowy nie tylko dla najmłodszych" - pokazy puszczania baniek mydlanych, zamykanie w bańce, warsztaty i konkursy z nagrodami
- Aleja Gwiazd Bohaterów Popkultury (żywe pomniki)

17.00-23.00 - namiot główny
Piątkowe granie:
- Miro Witek
- Mały Lekki Ojciec
- NaSenNie
- DEFENDERS
- Fair Weather Friends
- DE TREBLES

18.00 - alejka główna
Stowarzyszenie Zielone Słońce - spektakl pt. "Święci Osiedlowi"
Życiorys osiedlowych antybohaterów jako eksperyment ze współczesną literaturą.

18.00-19.00 - mała scenka (plac naprzeciwko placu zabaw)
Teatr Snów - widowisko plenerowe pt. "Pokój"
Dryfujące statki i podniebni bohaterowie. Otwórz drzwi do najbardziej niezwykłego "pokoju" na świecie

=========================================
ZagłębieWood - sobotni rozkład jazdy
22.09.2012

Miejsce: Park Hallera

11.00-12.00 - mała scenka (plac naprzeciwko placu zabaw)
- Stowarzyszenia Zielone Słońce - bajka dla dzieci pt. "Pan Kuleczka"
Alternatywa dla zbyt głośnych kreskówek i fast food'ów rozwijająca wyobraźnię.

12.00-18.00 - alejka główna
- prowadzenie: Bas Tajpan
- Festiwal Ludzi Aktywnych - prezentacja działalności stowarzyszeń, fundacji, klubów wolontariusza, spółdzielni socjalnych, klubów sportowych i żeglarskich. Ponadto kół gospodyń, ochotniczych straży pożarnych oraz nieformalnych grup inicjatywnych działających na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.
Szczegóły na: ngo.dabrowa-gornicza.pl

17.00-21.00 - mała scenka (plac naprzeciwko placu zabaw)
- prowadzenie: Bas Tajpan

DĘBOWY SOUND:
- DJ Ushat vs DJ Funki
- Metrowy - Rybnik
- Kłak - Dąbrowa Górnicza
- Mikael - Sosnowiec
- Vetos - Jaworzno
- Stoper & Maya - Dąbrowa Górnicza
- RCH - Dąbrowa Górnicza
- Atut - Sosnowiec
- Banita & Psycho.G
- DJ Prym
- DJ look

21.00-24.00 - namiot główny
- SILENT DISCO - przekonaj się jak brzmi "cisza"
- 3 DJ'ów, 3 gatunki muzyczne, 400 słuchawek
UWAGA! Słuchawki są wydawane pod zastaw dowodu tożsamości.

Impreza towarzysząca:
I Zagłębiowski Rajd Przygodowy - kilkunastokilometrowy bieg na orientację, po drodze zadania specjalne

godz. 10.00
- start i meta - Hala Widowiskowo - Sportowa "Centrum"

godz. 16.00 - Pub Sportowy, Aleja Róż 3
- spotkanie z Piotrem Mitko, który przejechał na rowerze ponad 2200 km islandzkich bezdroży, aby wspomóc zbiórkę środków na protezę nogi dla podopiecznego Fundacji Jaśka Meli "Poza Horyzonty"
Szczegóły na: zaglebierace.pl

=========================================
ZagłębieWood - niedzielny rozkład jazdy
23.09.2012

Miejsce: Park Hallera

12.00-18.00 - alejka główna
- warsztaty plastyczne i ceramiczne Pałacu Kultury Zagłębia
- stoisko czerpania papieru
- pokaz Szkoły Tańca MARENGO
- Fundacja Godne Życie - Festiwal EtnoART - warsztaty tradycyjnego rzemiosła ludowego dla dzieci i osób dorosłych
- kiermasz nowych i używanych książek
- literackie puzzle - układanie wielkoformatowych fragmentów tekstów literackich
- Dariusz Rekosz - zmierz się z dąbrowskim mistrzem kryminału
- FotoMol książkowy - pamiątkowe zdjęcie przy makiecie mola książkowego
- Henry Mad Metal - metamorfoza metalu - wystawa form rzeźbiarskich i użytkowych wykonanych przez Henryka Stasikowskiego
- czytanie pod chmurką
- prezentacja strojów historycznych
- pokazy wybijania monet średniowiecznych
- wykopaliska archeologiczne dla najmłodszych
- strategiczne gry historyczne dla dzieci i dorosłych

12.00-13.30 - mała scenka (plac naprzeciwko placu zabaw)
- koncert Miejskiej Orkiestry Dętej i Szkoły Muzycznej

13.30-14.30 - mała scenka (plac naprzeciwko placu zabaw)
- Ewa Chotomska - legendarna "Ciotka Klotka" rozbawi najmłodszych do łez

15.00-16.00 - namiot główny
- plenerowy spektakl dla dzieci "Jaś i Małgosia" - Teatr Apriori

15.00-17.30, Pub Sportowy, Aleja Róż 3

- Edward Lutczyn - mistrz kreski zachwyci każdą publiczność swoim poczuciem humoru
- Michał Ogórek - znany felietonista przekona publiczność, że "sezon ogórkowy" trwa cały rok

16.30-17.30 - namiot główny
- koncert "SOJKA BAND"

18.00, Pub Sportowy, Aleja Róż 3
- spotkanie z podróżnikami - prowadzenie Grzegorz Kuśpiel

18.00-19.00 - namiot główny
- koncert pt. "Śpiewaj razem z nami" - Fundacja na Rzecz Promowania Aktywności Osób Niepełnosprawnych "Wygrajmy Razem"

19.00, Bazylika NMP Anielskiej
- koncert Laureatów VI Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka

19.30-21.00 - wejście do parku
- niemy film pt. "Nosferatu - symfonia grozy" z muzyką na żywo zespołu Czerwi

.
dodane 10.09.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


Delegacja Związku Żydów Zagłębiowskich

W dniu 4 września Dąbrowę Górniczą odwiedziła delegacja Związku Żydów Zagłębiowskich. Złożyli oni kwiaty na obelisku upamiętniającym Żydów dąbrowskich przy ulicy Ludowej. Zebrani odmówili kadisz czyli modlitwę za zmarłych. W imieniu Prezydenta miasta przybyłych powitał dyr. Muzeum Arkadiusz Rybak zapoznając gości z działaniami miasta na rzecz ochrony pozostałości cmentarza żydowskiego. Dr Dariusz Rozmus z Muzeum Miejskiego "Sztygarka" omówił prace nad historią poszczególnych cmentarzy żydowskich Zagłębia Dąbrowskiego. Wśród zebranych byli także potomkowie Żydów mieszkających w Dąbrowie Górniczej przy Ulicy Legionów Polskich. Goście z Izraela wyrazili zadowolenie z możliwości przybycia do Dąbrowy Górniczej oraz przekazali życzenia władzom miasta oraz pracownikom Muzeum Miejskiego "Sztygarka".

Arkadiusz Rybak

.
dodane 08.09.2012
Inżynieria finansowa wg Zb. Podrazy
sesja 05.09.2012 r. (odsłona 59)
Kategorie: Rada Miejska Dąbrowa Górnicza | Wrzesień 5, 2012

Jak "Nemo - Wodny Świat Dąbrowa Górnicza" sp. z o.o. topi od chwili zawiązania się tej spółki prawa handlowego Gminę Dąbrowa Górnicza, opisywałem wielokrotnie na blogu. Przykładowo jeden z ostatnich wpisów: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=12558#more-12558. Można stwierdzić, że cytując radnego E. Bobera z dzisiejszej sesji: "nagrodę BCC dla tego, kto wymyślił taką konstrukcję finansowania" tej spółki prawa handlowego! (chodzi o nagrodę specjalną Business Centre Club - przyp. mój).

Tutaj możesz się dokładniej zaznajomić z ekonomią wspieraną przez pana prezydenta Zb. Podrazę (skrajna lewica SLD): http://grzegorzjaszczura.pl/?p=4695#more-4695.

Czy Gmina utopi 30 mln zł w aquaparku? zapytywałem już 14 lipca 2009 roku tutaj: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=279#more-279.

Utopi. Odpowiedź otrzymaliśmy dzisiaj na sesji. Projekt uchwały z uzasadnieniem sygnowanym osobiście przez pana prezydenta Zb. Podrazę (SLD), został przyjęty przez radnych stosunkiem głosów 15 za (skrajna lewica SLD, TPDG), 9 przeciw, 1 wstrzymujący się (radny P. Bobrowski - co podkreślam).

Ściślej doszło do utopienia 32,28% z kwoty ok. 29 mln zł, niespłaconych zobowiązań przez "Nemo - Wodny Świat Dąbrowa Górnicza" sp. z o.o. Gminie Dąbrowa Górnicza. Dla przypomnienia chodzi o gros z tych weksli nie w pełni prawych, wykupionych przez Gminę od spółki, w celu przejęcia jej zobowiązań (1 mln zł osobiście pan prezydent Zb. Podraza, a 29 milionów zł po uchwale Rady Miasta). Nie liczę odsetek, do których naliczenia nikt się zresztą nie kwapi. Ja osobiście oceniam je na 8-10 milionów złotych od kapitału, którym spółka prawa handlowego obraca za darmo! Ale reszta "wtopy" przecież przed nami, bo przejęcie aquaparku z długami wobec Gminy, jak zrozumiałem dobrze pana prezydenta Zb. Podrazę jest jego celem. Dla jasności dług "Nemo ." sp. z o.o. wobec Gminy w wyniku przyjęcia tej uchwały się nie zmieni, Gmina, czyli mieszkańcy spłacą sobie zobowiązanie po prostu sami.

więcej na stronie http://grzegorzjaszczura.pl/?p=19900#more-19900

.
dodane 03.09.2012
"Tropiciele Śladów Historii"
Trwają zapisy do wzięcia udziału w grze terenowej.

Fundacja "Godne Życie"
Park Hallera
DĄBROWA GÓRNICZA
07.09.2012 - godzina 14.30

Fundacja Godne Życie zaprasza młodzież w wieku od 10-16 lat do udziału w grze "Tropiciele Śladów Historii". Questing odbędzie się 7 września w godzinach 15:00-17.00. Zbiórka w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej, we wnęce naprzeciwko placu zabaw.

"Niniejszy questing pozwoli nam odkryć choć fragment wydarzeń zapisanych na kartach historii, jakie miały miejsce na terenie naszej wyjątkowej Dabrowy Górniczej. "- mówi otwierające grę wprowadzenie.

Celem przygotowanej przez Fundację Godne Życie zabawy jest przybliżenie dzieciom i młodzieży wiedzy historycznej związanej z centrum Dąbrowy Górniczej. Uczestnicy, posługując się mapką otrzymaną od organizatorów, mają za zadanie odwiedzić wszystkie zaznaczone na niej punkty, jednocześnie znajdując odpowiedzi na pytania dotyczące przeszłości miasta. Na mecie niecodziennych podchodów znajdować się będzie skarb, a na zwycięzców questingu czekać będą nagrody. O kolejności zajmowanych na finiszu zabawy miejsc decydować ma liczba uzyskanych punktów z udzielonych poprawnie odpowiedzi oraz czas pokonania wyznaczonej trasy.

Co to właściwie jest questing? Najczęściej spotykane polski odpowiednik na to określenie to "turystyka z zagadkami". Jest to połączenie harcerskich podchodów z grami terenowymi, na mecie których znajduje się skarb do odnalezienia. "Questing, to coś więcej niż zwykłe podchody. To szlak pozwalający młodym mieszkańcom miasta odkryć nie tylko ukryte na mapie miejsca, ale umożliwiający odnalezienie tożsamości Dąbrowy Górniczej. Poznanie takiej tożsamości miejsca wymaga spojrzenia na dziedzictwo kulturowe miasta przez pryzmat własnych doświadczeń "- mówi pani Małgorzata Wawrzyńczak, kierowniczka jednej z placówek Fundacji Godne Życie, organizatorka zabawy.

Zapisy do wzięcia udziału w questingu prowadzone są drogą elektroniczną pod adresem mailowym Fundacji Godne Życie: biuro@fundacjagodnezycie.eu oraz poprzez osobiste zgłoszenie pół godziny przed rozpoczęciem zabawy (godz. 14:30).
W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych organizator zastrzega sobie prawo do przeniesienia questingu na termin 14 września. Godziny nie ulegną zmianie.

Gra opracowana została we współpracy z Muzeum Miejskim "Sztygarka" w ramach projektu pn. "Sportowe wakacje z Fundacja Godne Życie" współfinansowanego ze środków urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Marta Bukowska