-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2012 CZERWIEC
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ
.
26.05.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

MUZEUM MIEJSKIE "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69 ; DĄBROWA GÓRNICZA

Święto Szlaku Zabytków Techniki - INDUSTRIADA 2012
30 czerwca 2012

Plan INDUSTRIADY 2012

1. Kopalnia Ćwiczebna

09.00 - rozpoczęcie imprezy dźwiękiem syreny alarmowej z gmachu Muzeum,

09.00 do 21.00 - zwiedzanie Kopalni Ćwiczebnej połączone z demonstracją efektów audiowizyjnych w wyrobiskach II poziomu obiektu (ostatnie wejście do wyrobisk Kopalni Ćwiczebnej zaplanowano na godzinę 20.00),

12.00 - odsłonięcie murala zdobiącego ściany przed wejściem do Kopalni Ćwiczebnej (wspólnego rysunku o tematyce górniczej, wykonanego na murach otaczających obiekt przez studentki Akademii Sztuk Pięknych z Katowic),

21.00 - zakończenie imprezy dźwiękiem syreny alarmowej z gmachu Muzeum.


2. Muzeum Miejskie "Sztygarka"

09.00 do 21.00 - możliwość zwiedzania obiektu

Podczas trwania "Industriady" w Muzeum Miejskim "Sztygarka" możliwe jest zwiedzanie stałych ekspozycji oraz wystaw czasowych: wystawy malarstwa prof. S. Baja pt. "Dom" oraz okolicznościowej wystawy poświęconej 40-leciu powstania zakładu "Śladami Huty Katowice - od przeszłości do teraźniejszości".

14.00 - rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pt: "Zabytki Województwa Śląskiego w architekturze" - wręczenie nagród oraz wernisaż prac,

Dodatkowo:

Od godz. 11.00 do 17.00 zostanie ustawiona mini ścianka wspinaczkowa dla dzieci - wstęp bezpłatny.

Podczas tegorocznego Święta Szlaku można będzie zwiedzać zabytkowe wyrobiska Kopalni Ćwiczebnej, a jednocześnie obejrzeć atrakcyjną demonstrację systemu efektów audiowizyjnych, która wszystkim na pewno pozostanie na długo w pamięci.

W celu zapewnienia sobie możliwości zwiedzenia Kopalni Ćwiczebnej o wybranej godzinie, konieczne jest wcześniejsze dokonanie rezerwacji i zgłoszenie się 15 minut przed planowanym wejściem do obiektu.

Ze względu na panujące w Kopalni Ćwiczebnej warunki górnicze (temperatura 10-11 o C, wilgotność 80-90 %) zalecane jest stosowanie wygodnego pełnego obuwia i cieplejszego okrycia.

Zwiedzający otrzymają peleryny i kaski.

Trasa jest niedostępna dla niepełnosprawnych ze względu na schody, torowiska i pochylnie.

Wstęp do kopalni jest możliwy dla dorosłych i dzieci powyżej szóstego roku życia na poziom I i po ukończeniu 10 lat na poziom II.

Jednorazowo grupa nie może liczyć więcej niż 15 osób.

Pogoda na zewnątrz nie ma wpływu na możliwość zwiedzania kopalni.

Kopalnia Ćwiczebna usytuowana jest przy ul. Górniczej około 150 metrów od Muzeum Miejskiego "Sztygarka".

"Industriada 2012" rozpocznie (godz. 9.00) i zakończy się (godz. 21.00) dźwiękiem syreny alarmowej usytuowanej w gmachu Muzeum.

Uruchomione zostanie połączenie autobusowe pomiędzy Hutą Szkła Gospodarczego w Zawierciu a Kopalnią Ćwiczebną Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej.

Godziny wyjazdów spod Huty Szkła Gospodarczego w Zawierciu: 12.00, 16.00

Godzina wyjazdu spod Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej: 13.00

"Industrialny" przystanek autobusowy będzie miał miejsce na placu parkingowym przy Muzeum Miejskim "Sztygarka", ul. Legionów Polskich 69.

Poza tym Urząd Marszałkowski organizuje połączenia autobusowe pomiędzy obiektami należącymi do Szlaku Zabytków Techniki. Pełen rozkład jazdy dostępny pod adresem www.industriada.pl/#/transport w zakładce rozkład transportu bezpłatnego.

"Industrialna" linia autobusowa spod Muzeum Miejskiego "Sztygarka" obejmie 8 kolejnych miejsc na Szlaku Zabytków Techniki. Autobusy będą kursować na trasie: Plac Sejmu Śląskiego / Katowice / - Dworzec Kolejowy / Sosnowiec / - Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka / Dąbrowa Górnicza / - Centralne Muzeum Pożarnictwa / Mysłowice / - Galeria Szyb Wilson / Katowice / - Osiedle Nikiszowiec / Katowice / - Tyskie Browarium / Tychy / - Browar Obywatelski / Tychy / - Plac Sejmu Śląskiego / Katowice /.

Miejsce przystanku w Dąbrowie Górniczej - parking przy Muzeum Miejskim "Sztygarka"

Wszystkie przystanki na trasach przejazdu bezpłatnych autobusów będą odpowiednio oznaczone specjalnymi słupami. Na każdym z nich znajdzie się dokładny rozkład jazdy w obu kierunkach. Pierwsze autobusy na trasę wyjadą o godz. 10.00 rano.

Zwiedzanie wszystkich obiektów oraz przejazdy autobusami z muzealnego parkingu w dniu Święta Szlaku odbywać się będą bezpłatnie.

.
25.06.2012


.
24.06.2012

KRS TKKF "TRIATHLON" Dąbrowa Górnicza
I MIĘDZYNARODOWY TRIATHLON MTB
Dąbrowa Górnicza - Pogoria I

Plaża miejska na Pogorii I oraz okoliczne lasy były areną zmagań "żelaznych ludzi" podczas I Międzynarodowego Triathlonu MTB w Dąbrowie Górniczej. Zawody zorganizowano we współpracy z Morawskośląskim Związkiem Triathlonu w Ostrawie w ramach Śląskiego Pucharu w Triathlonie i dzięki wsparciu finansowemu Euroregionu Silesia.

Na starcie stanęło 140 zawodników z Czech i Polski. Sprzyjała im słoneczna pogoda, a także mogli liczyć na doping plażowiczów obserwujących widowiskowy "wybieg do wody", czyli rozpoczęcie konkurencji pływackiej. Trasa kolarska była płaska, jednak trudna technicznie ze względu na odcinki piaszczyste. Trasa biegu pokrywała się w pewnym stopniu z trasą rowerową.

Wśród kobiet zwyciężyła Daria Jałowiecka (UKS Wodnik Siemianowice) z czasem 1:12, natomiast wśród mężczyzn zwyciężył Filip Lužný (inSPORTline Triathlon Team Opava) z czasem 1:01.

W kategoriach wiekowych na podium stanęli zawodnicy TKKF Triathlon Dąbrowa Górnicza:

Dziewczynki do 11 lat:
1. Zoe Zdrazilova
2. Zofia Wróbel
3. Zuzia Słomczyńska

Chłopcy do 11 lat:
1. Tomasz Sufranowicz
2. Martin Jancik
3. Dawid Janota

Dziewczynki 12-14 lat:
1. Natalia Marczak
2. Ola Lemańska
3. Alicja Kałuża

Chłopcy 12-14 lat:
1. Sebastian Grabis
2. Bartłomiej Wróbel
3. Szymon Wojak

Kobiety 15-17 lat:
1. Kaja Kwiatkowska
2. Anita Gałka

Mężczyźni 15-17 lat:
1. Jan Krhut
2. Piotr Hydzik
3. Marcin Neuman

Kobiety 18-39 lat:
1. Daria Jałowiecka
2. Lucie Grychalová
3. Anna Brychtová

Mężczyźni 18-29 lat:
1. Filip Lužný
2. Michał Lisieński
3. Tomáš Sosna

Kobiety pow. 40 lat:
1. Celina Pietrowska
2. Hana Materová
3. Renata Wojtyszka

Mężczyźni 30-39 lat:
1. Krzysztof Kostrzewski
2. Jarosław Smoleń
3. Aleksander Kentzer

Mężczyźni 40-49 lat:
1. Roman Pustułka
2. Radovan Roubalik
3. Jacek Garbacik

Mężczyźni 50-59 lat:
1. Damian Szołtysik
2. Adam Wonko
3. Zdzisław Szymczyna

Mężczyźni +60 lat:
1. Ryszard Wasilewski
2. Stanisław Zajfert
3. Andrzej Starostka

Sztafety firmowe:
1. AMP Dąbrowa G.
2. I am Ironman
3. TT Opava


Więcej wyników na stronie: http://www.timechip.cz/vysledky/2012/mtb-triathlon-dabrowa-gornicza

Wszystkim zawodnikom gratulujemy,
a partnerom i sponsorom dziękujemy za pomoc w organizacji zawodów.

TKKF TRIATHLON DĄBROWA GÓRNICZA

.
21.06.2012
Ruszyły zapisy do Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego!

Już po wakacjach do Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej powrócą najmłodsi studenci. Dla dzieci kontynuujących zajęcia w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym oraz nowych żaków jak zwykle zaplanowano szereg niezwykłych spotkań ze światem nauki. Zapisy do Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego już ruszyły!

Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy to inicjatywa skierowana do dzieci ciekawych świata w wieku od 6 do 12 lat. Podzieleni na dwie grupy wiekowe studenci DUD (6-8 lat - Tropiciele Nauki, 9-12 lat - Młodzi Naukowcy) w ciągu roku akademickiego uczestniczą w zajęciach edukacyjnych najlepszych dydaktyków i pracowników naukowych z całej Polski. Oferta obejmuje interaktywne i interdyscyplinarne wykłady oraz praktyczne warsztaty z różnych dziedzin nauki. Podczas zajęć przygotowanych specjalnie z myślą o dzieciach - dostosowanych do ich umiejętności poznawczych i zainteresowań - młodzi studenci mają okazję zdobywać wiedzę oraz rozwijać swoje pasje. Wykłady i warsztaty odbywają się odbywają się w różne dni tygodnia (od poniedziałku do soboty) w nowocześnie wyposażonych salach audytoryjnych i ćwiczeniowych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej (centrum miasta).

W trakcie roku akademickiego studenci DUD mogą brać udział m.in. w zajęciach fizyczno-chemicznych, przyrodniczych, kulturoznawczych, artystycznych, warsztatach teatralnych, informatycznych, treningach matematycznych, ortograficznych, kursach szybkiego czytania oraz zajęciach chóru czy sekcji gitarowej. W ramach Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego odbywają się także spotkania dla rodziców młodych studentów (z zakresu psychologii rozwoju dzieci i młodzieży, wychowania, edukacji zdrowotnej).

Nowością w roku akademickim 2012/2013 w DUD będzie możliwość prowadzenia przez młodych studentów prezentacji naukowych dla innych uczestników Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Celem idei Młody Wykładowca jest umożliwienie dzieciom zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności, w tym m.in. w zakresie przygotowywania prezentacji, przekazywania informacji, opanowywania stresu, umacnianie poczucia własnej wartości i wiary we własne siły.

Współorganizatorem Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego jest Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza, a zajęcia odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta - p. Zbigniewa Podrazy.

Liczba miejsc w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym jest ograniczona. Szczegółowe informacje, formularze zgłoszeniowe oraz relacje z dotychczasowych zajęć można znaleźć na stronie internetowej uniwersytetu: www.dud.edu.pl . Informacji udziela też Koordynator Projektu - mgr Anna Giertler (Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, tel. 32 295 93 15, dud@wsb.edu.pl).

Anna Giertler
Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej

.
19.05.2012
Dom Kultury ZĄBKOWICE
ul. Chemiczna 2
DĄBROWA GÓRNICZA - ZĄBKOWICE

ZAPRASZAMY NA WIECZÓR ŚWIĘTOJAŃSKI
NIC DODAJ... NIC UJĄĆ... TRZEBA PRZYJŚĆ I ZOBACZYĆ !


Patrycja Balińska - Wystawa fotografii

Patrycja Balińska - ur. W 1991r., mieszkanka Dąbrowy Górniczej, studentka III roku grafiki na Uniwersytecie Śląskim.

W roku 2008 nastąpiła jej pierwsza styczność z fotografią artystyczną. Aktualnie zajmuje się nią hobbistycznie. Poza fotografią interesuje się też sztuką, muzyką i motoryzacją.

W jej pracach często pojawia się tematyka ludzkiego cierpienia. Jest ono ukazywane wprost lub metaforycznie. Fotografie te często dają widzowi do myślenia - co wydarzyło się w zastanej przestrzeni, skąd wzięła się krew, dlaczego powiewa taką pustką i chłodem. Na tej wystawie prezentowane są też zdjęcia przedstawiające kobietę dążącą do idealności. Modelka ściska się gorsetem tak mocno, że wypluwa własne wnętrzności.

Ból i samotność są obecne w otoczeniu człowieka, jest to temat ponadczasowy, zawsze aktualny. Szczególnie w dzisiejszym świecie, gdzie tak popularne jest zjawisko tzw. samotności w tłumie.

Poza pracami, które można zobaczyć na tej wystawie wykonuje też zdjęcia koncertowe, motoryzacyjne oraz architektury.

Podziękowania za pomoc w zorganizowaniu wystawy: Cameleon Studio Dąbrowa Górnicza, ul. Górnicza 22

.
19.05.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


MUZEUM MIEJSKIE "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69 ; DĄBROWA GÓRNICZA


SPOTKANIE PODRÓŻNICZE
"Pełna przygód wyprawa dookoła świata"
OPOWIADA TOMEK KOWALSKI
28 czerwca 2012, godz. 18.00

"Wyprawa dookoła świata" ciągle jest synonimem marzenia, czegoś, co ciężko jest osiągnąć i zrealizować. Aby podjąć takie wyzwanie, ciągle czegoś nam brakuje - a to pieniędzy, czasu, a przede wszystkim silnej motywacji. Jednak, na szczęście, zdarzają się tacy ludzie, którzy rzucają pracę w wielkich korporacjach i ruszają w nieznane. Są też studenci na dziekance, którzy za grosze jadą na koniec świata. Ostatecznie "bogaci", którzy wykupili wersje all-inclusive na 5 kontynentów w jednym z biur podróży. Każdą z tych osób kieruje chęć poznania świata albo po prostu chęć oderwania się od rzeczywistości dnia codziennego.

Moja podróż "dookoła świata" była raczej efektem ubocznym i zbiegiem wielu zdarzeń. Znalazłem się w tak wielu miejscach, o których wcześniej tylko marzyłem. Ta wielka przygoda spowodowała, że wróciłem odmieniony i pewny tego, że mogę spełnić zarówno swoje jak i cudze marzenia, jeżeli tylko bardzo będę tego chciał.

Spotkanie w sali audiowizualnej Muzeum.
Wstęp: 2,50 zł

.
18.06.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


Uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Śląskiego
poświęcona osobie Józefa Cieszkowskiego
18.06.2012 - Katowice

W dniu 18 czerwca br. odbyła się uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Śląskiego poświęcona osobie Józefa Cieszkowskiego.

Zaproszonych gości powitał Andrzej Gościniak Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego. Następnie dwa utwory ludowe wykonał zespół "Gołowianie" z Dąbrowy Górniczej. Po części artystycznej wystąpił Arkadiusz Rybak - Dyrektor Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej. Przedstawił on sylwetkę Józefa Cieszkowskiego - twórcę pojęcia Zagłębie. W dalszej części sesji głos zabrał Prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza oraz wiceprezydent Sosnowca Agnieszka Czechowska - Kopeć.

Po części historycznej głos zabrał Michał Czarski - radny sejmiku, który przedstawił projekt uchwały Nr IV/22/1/2012 w sprawie przyjęcia oświadczenia dotyczącego uczczenia Józefa Patrycego Cieszkowskiego (1798 - 1867), twórcy Zagłębia Dąbrowskiego, Naczelnika Kopalń w Królestwie Polskim w 145 rocznicę Jego śmierci. Uchwałę przyjęto jednogłośnie. W oświadczeniu załączonym do uchwały stwierdzono, że Sejmik Województwa Śląskiego, pragnąc podkreślić ogromne znaczenie postaci i kierując się zamiarem przywrócenia pamięci osobie, która wywarła tak ogromny wpływ na powstanie i dzisiejsze ukształtowanie Zagłębia Dąbrowskiego, kieruje pod adresem Marszałka Województwa Śląskiego wniosek o zlecenie Instytutowi Badań Regionalnych w Bibliotece Śląskiej opracowania i wydania publikacji poświęconej Józefowi Patrycemu Cieszkowskiemu w przypadającą na 2018 rok 220. rocznicę urodzin twórcy Zagłębia Dąbrowskiego.

Część historyczną sesji zamknął kolejny występ zespołu "Gołowianie".

Obradom towarzyszyła okolicznościowa wystawa planszowa przygotowana przez Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej. Obecni byli zaproszeni goście z gmin zagłębiowskich m.in. Będzina, Sławkowa, Zawiercia, Siewierza i innych. Ponadto w sesji uczestniczyła młodzież szkół średnich Dąbrowy Górniczej oraz dyrektorowie zagłębiowskich muzeów.

Scenografia Sali Sejmu Śląskiego została wzbogacona o portret Józefa Cieszkowskiego ze zbiorów Muzeum Miejskiego "Sztygarka".

Kolejną podobną sesję zaplanowała także Rada Miasta Będzina w dniu 25 czerwca br. o godzinie 10.00. Sylwetkę Cieszkowskiego zaprezentuje w Będzinie także dyrektor Muzeum Miejskiego "Sztygarka" Arkadiusz Rybak, a o godzinie 17.00 w kościele pw. Św. Trójcy w Będzinie odbędzie się uroczysta Msza święta w intencji zmarłego Józefa Cieszkowskiego połączona z okazaniem zabezpieczonej, oryginalnej tablicy pamiątkowej zmarłych dzieci Cieszkowskiego.

Józef Cieszkowski - górnik zagłębiowski

Józef Patrycy (Patrycjusz) Cieszkowski herbu Zerwikaptur urodzony 8 III 1789 r. w Czubrowicach, pochodził z rodziny ziemiańskiej. Ojciec był właścicielem dóbr pod Wieluniem.

Po ukończeniu gimnazjum w Opolu Lubelskim podjął naukę w Akademii Górniczej w Kielcach.
Ponieważ okres nauki w Szkole trwał trzy lata należy stwierdzić, że przebywał on w Kielcach prawdopodobnie w latach 1817-1820.
W 1820 r. Cieszkowski zatrudniony był jako asystent inżynierii Dozorstwa Olkusko-Siewierskiego, a od 1823 r., jako wjezdnik kopalń galmanowych w Sławkowie.

Zdolności, jakie przejawiał zapewne zwróciły uwagę zwierzchników. Został skierowany do praktycznej nauki za granicą, co miało zapewne związek z programem kształcenia elewów Akademii Górniczej w Kielcach.
Cały wyjazd zagraniczny Cieszkowskiego, jak i innych specjalistów był zrealizowany z zamiarem dogłębnego poznania osiągnięć przemysłu, a także zorientowania o możliwości zakupu urządzeń niewytwarzanych w Królestwie Polskim.

Cieszkowski z biegiem czasu awansował w górnictwie rządowym na stanowisko asesora zawiadowcy kopalń, co miało miejsce w 1831 r. W 1834 r. został naczelnym zawiadowcą kopalń, a od 1840 r. był naczelnikiem Okręgu Zachodniego.

Początki kariery Cieszkowskiego na terenie Dąbrowy Górniczej zbiegły się także ze zmianami w jego życiu osobistym. Po ślubie z Florentyną Ksawerą z Grabowskich herbu Jastrzębiec narodziły się tutaj jego kolejne dzieci: Julian Walenty, Bronisława Faustyna, Roman Wincenty, Stanisław, Jadwiga Zenobia, Emilia Rozalia i Władysław Paulinus. Józef Cieszkowski zamieszkiwał w tym okresie w kolonii Dąbrowa, jednak dzisiaj nie sposób dociec, w którym budynku. Z życiem rodzinnym Cieszkowskich wiąże się także przykre wydarzenie, a mianowicie śmierć ich dwojga dzieci, których pamięć została przez rodziców uczczona wmurowaniem tablicy pamiątkowej przy kościele będzińskim, która zachowała się do dnia dzisiejszego.

Dzięki szerokim zainteresowaniom praktycznym Józefa Cieszkowskiego wprowadzono nowe metody eksploatacji pokładów węgla kamiennego i transportu urobku (wozy na szynach). Rozpoznanie zalegania poszczególnych pokładów węgla dało podstawy do zakładania w miejscu ich występowania nowych kopalń.

Warto podkreślić fakt wyodrębnienia metody eksploatacji pokładów węgla, zwanej dąbrowską lub zagłębiowską, która polegała na eksploatacji warstwami grubych pokładów. Prekursorem jej zastosowania był Cieszkowski. Dotychczasowe wybieranie grubych pokładów węgla kamiennego, o miąższości powyżej 6-8 m nastręczało szereg trudności. Stosowano wybieranie na pełną grubość pokładu z pozostawieniem przypiętej ławy (warstwy węgla) pod stropem o grubości 1-2 m, którą starano się wybrać dopiero przy rabowaniu (usuwaniu) obudowy. Łabęcki odnotował, że eksploatację grubych pokładów węgla etapami, realizowano od 1835 r. na polecenie Królikiewicza, naczelnika Okręgu Zachodniego.

Metoda eksploatacji dopracowana przez Cieszkowskiego, została zaproponowana Wydziałowi Górnictwa do zatwierdzenia przez Łabęckiego w 1848 r. Umożliwiała wybieranie węgla niemal bez strat (nie pozostawiano niewybranych partii złoża, przy miąższości pokładów dochodzących do 25 m). Tym samym zmniejszono znacząco ryzyko pożarów, które wcześniej występowały bardzo często.
Przedmiotem największego zainteresowania górniczego były jednak różnego rodzaju kruszce, których występowanie ograniczało się jednak do niewielu miejsc. Jednym z nich były Żychcice, położone wzdłuż granicy między Królestwem Polskim a Prusami. Kopalina występowała w okolicach Mierzęcic, Boguchwałowic, Siemoni. Dokumenty i raporty sporządzone przez Cieszkowskiego z prac poszukiwawczych za rudami galmanu, które były realizowane w Okręgu Zachodnim, nie zachowały się w oryginale i znane są tylko z odpisów. Jednym z nich jest: Raport roczny o rezultatach poszukiwań galmanu, dokonanych w r. 1844 - w oddziałach Olkusz i Żychcice.

Cieszkowski prowadząc badania i poszukiwania złóż węgla i galmanu wykonywał szereg szurfów, szybików oraz otworów wiertniczych.
We wspomnianym raporcie Cieszkowskiego zamieszczony jest także opis kopalń galmanu występujących w Okręgu Zachodnim. Podano tam charakterystykę kopalni "Anna" w Strzemieszycach, "Leonidas" koło Sławkowa oraz płuczki galmanu "Strzemieska" i "Bobrek".

Raport koncentruje się na aspektach ekonomicznych dotyczących zasad eksploatacji, wielkości wydobycia oraz opisuje czynności związane z przewożeniem i oczyszczaniem urobku. Niewielką część sprawozdania stanowią opisy geologiczne. Najbardziej szczegółowym jest jednak charakterystyka złoża na kopalni "Anna", gdzie autor raportu pracował przez szereg lat. Zakład ten oraz pobliskie kopalnie "Kawia Góra" i "Leonidas" rozlokowane były na terenie wsi rządowej Strzemieszyce Małe. Miejscowość ta, która do drugiej połowy XVIII wieku była własnością biskupów krakowskich, została w 1816 roku przekazana w zarząd Dyrekcji Głównej Górniczej.

Działalność Cieszkowskiego została dostrzeżona przez Senat Wolnego Miasta Krakowa, który zapraszał go do prac merytorycznych nad założeniami ustawodawstwa górniczego. Obok niego w pracach tych uczestniczyli Ludwik Zejszner, Feliks Radwański i Jan Mieroszewski. Trudno dziś określić, w jakim stopniu Cieszkowski przyczynił się do stworzenia "Prawa górniczego", które zostało uchwalona 16 VII 1844 r. Składało się z dziesięciu "Tytułów", a zawierało 100 artykułów.

Cieszkowski interesował się także problemami kształcenia kadr górniczych i dążył do otwarcia szkoły górniczej w Okręgu Zachodnim. Jego starania, związane z wykorzystaniem na siedzibę szkoły zamku w Będzinie, przyniosły wyodrębnienie funduszy, które miały być przeznaczone na remont oraz wcześniejsze opracowanie projektów architektonicznych przebudowy zamku (około 1840 r.), przez Franciszka Lanci, pracownika Biura Zarządu w Dąbrowie. Niestety, w następstwie zmian przeprowadzonych w górnictwie, pomysły te nie zostały nigdy urzeczywistnione.

W 1850 roku Józef Cieszkowski wydzierżawił folwark w Strzemieszycach Małych i zamieszkał w tutejszym dworze. Folwark strzemieszycki, jako własność władz górniczych, był dzierżawiony różnym osobom. Byli to m.in.: Jan Kubiczek burmistrz sławkowski, następnie Józef Dobiecki. W latach 1847 - 1850 folwark dzierżawili chłopi strzemieszyccy, a po śmierci Józefa Cieszkowskiego, Joanna Ucka, a po niej Warszawskie Towarzystwo Kopalń Węgla i Zakładów Hutniczych. Niestety nie zachowały się żadne przekazy ikonograficzne dotyczące budynku, w którym część swego życia spędził Naczelny Zawiadowca Kopalń Zachodniego Okręgu Górniczego. Z ówczesnych opisów wynika, że był to skromny budynek drewniany, chociaż zwany dworem nie posiadał on charakterystycznego kolumnowego ganku.

Józef Cieszkowski, który w ostatnich latach życia chorował prawdopodobnie na podagrę, zmarł 11 czerwca 1867 roku. Ksiądz Gąsiorowski, proboszcz gołonoski, zapisał jego akt zgonu następującymi słowami: "Strzemieszyce Małe. Działo się to w Gołonogu dnia 14 czerwca 1867 roku o godzinie 12 w południe. Stawili się Andrzej Szlęzak strażnik Lasów Rządowych lat 49 i Feliks Czerniak właściciel gruntu, lat 40 mający, w Strzemieszycach Małych zamieszkali i oświadczyli, iż w dniu 11 czerwca roku bieżącego o godzinie 9 wieczór umarł Józef Cieszkowski, żonaty, emeryt, w Strzemieszycach Małych pod numerem 135 zamieszkały, lat 67 mający: syn Franciszka i Rozalii małżonków Cieszkowskich z wsi Czubrowic, zostawiwszy po sobie owdowiałą żonę Ksawerę z Grabowskich. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Józefa Cieszkowskiego. Akt ten przeczytany stawającym i przez nas tylko podpisany, gdyż stawający pisać nie umieją. Ksiądz Gąsiorowski".

Cieszkowskiego pochowano zapewne na cmentarzu parafialnym w Gołonogu, jednak jego grób nie zachował się.

.
13.06.2012
Dzień Dziecka na osiedlowym "Pięterku"

01.06.2012 r. o godz.16:30 odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka organizowany przez Klub Osiedlowy PKZ "Pięterko". W tym roku pogoda niestety pokrzyżowała Nam plany i byliśmy zmuszeni przenieść festyn do placówki. Mimo wszystko zabawa była super i wszyscy dobrze się bawili. Było wiele zabaw i quizów dla dzieci jak również mnóstwo słodkości i wiele nagród dla dzieciaków za udział w licznych konkurencjach. Fundatorem tegorocznych nagród był oczywiście Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Wydział Promocji, Kultury i Sportu, a także Radny Dąbrowy Górniczej oraz Prezes Stowarzyszenia Dąbrowska Wspólnota Samorządowa Pan Edward Bober.
Główną atrakcją podczas tegorocznego festynu był pokaz ratownictwa medycznego, który został zrealizowany dzięki uprzejmości Dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Pana Artura Borowicza. Natomiast sam pokaz przeprowadziła Pani Lucyna Poręba - Instruktor Ratownictwa Medycznego z WPR w Katowicach, która w niesamowity sposób zainteresowała dzieci tematyką udzielania pierwszej pomocy.

Dziękujemy wszystkim dzieciakom za przybycie na festyn i już teraz zapraszamy na Akcję Lato 2012 jak również zachęcamy do odwiedzania Naszego profilu na FACEBOOKu :)

.
11.06.2012

KRS TKKF "TRIATHLON" Dąbrowa GórniczaSTANISŁAW ZAJFERT MISTRZEM POLSKI W TRIATHLONIE
2012.06.09 - PL - Środa Wielkopolska

9. czerwca 2012r. w Środzie Wielkopolskiej odbyły się Mistrzostwa Polski Weteranów w triahtlonie na dystansie olimpijskim (1,5 km. - pływanie, 40 km. - rower, 10 km. - bieg). Na starcie zgromadziło się blisko 200 zawodniczek i zawodników, a wśród nich pięciu "pomarańczowych" reprezentantów klubu "TKKF TRIATHLON DĄBROWA GÓRNICZA". Zawody rozgrywano w pięknej okolicy jeziora średzkiego. Dobra pogoda i świetna sportowa atmosfera zagrzewały zawodników do rywalizacji. Zawody bardzo dobrze zorganizowane pomimo remontu drogi przy trasie biegu (koparki, żwir, piach, kurz, i pył).

Jak zawsze nie zawiedli nasi " mastersi". Stanisław Zajfert został mistrzem Polski a Ryszard Wasilewski zdobył " srebro " w grupie ponad 60 lat. Gratulujemy!!

Wyniki naszych zawodników w kategoriach wiekowych:

Stanisław Zajfert 1/8 miejsce w kat M5 czas 2:19:56
Ryszard Wasilewski 2/8 miejsce w kat M5 czas 2:28:55
Janusz Kornes 5/40 miejsce w kat M1 czas 2:06:32
Mariusz Kosowski 9/12 miejsce w kat M6 czas 2:14:16
Marcin Mazur w klasyfikacji mężczyzn OPEN 82/181 czas 2:23:42

Oprócz tego nasz reprezentant, Stanisław Zajfert był najstarszym uczestnikiem zawodów.

.
10.06.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


MUZEUM MIEJSKIE "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69 ; DĄBROWA GÓRNICZA

ARCHEO-GRA - ZAPROŚ TATĘ DO ZABAWY!
23 CZERWCA 2012 R., GODZINA 10.00

Muzeum Miejskie "Sztygarka"współorganizuje z Wydawnictwem Zielona Sowa ARCHEO-GRĘ pod hasłem "ZAPROŚ TATĘ DO ZABAWY!"

Mamy nadzieję, że ten szczególny dzień dostarczy uczestnikom nie tylko wesołej, pouczającej zarazem zabawy, ale też przyczyni się do wzmacniania więzi rodzinnych i zachęci do wspólnego, atrakcyjnego spędza

ARCHEO-GRA
ZAPROŚ TATĘ DO ZABAWY!
23 CZERWCA 2012 R., GODZINA 10.00

* Zbiórka w Muzeum Miejskim "Sztygarka", Dąbrowa Górnicza, ul. Legionów Polskich 69, godzina 10.00, hol główny.
* W grze mogą wziąć udział grupy rodzinne (1-2 rodziców/opiekunów + 1-2 dzieci w wieku 8+) lub dziecko/rodzeństwo samodzielnie w wieku powyżej 12 lat.
* Na wstępie każdy uczestnik/rodzina otrzyma legitymację oraz schemat trasy po muzeum, zgodnie z którym będzie trzeba dotrzeć na poszczególne ekspozycje, by odgadnąć 11 haseł krzyżówki znajdującej się na legitymacji; hasła w wyodrębnionych kratkach utworzą jej rozwiązanie.

* Rozwiązań należy szukać na ekspozycjach oznaczonych na schemacie od I do VII na poziomach sal 0 i -1; kolejność odgadywania haseł jest dowolna.

* Wygrywa drużyna, która jako pierwsza dotrze z rozwiązaną poprawnie krzyżówką do miejsca oznaczonego START/ META.

* Do zdobycia są nagrody - pakiet książek z serii Kroniki Archeo.

- Każdy uczestnik zabawy otrzymuje:
Dzieci - amulet/talizman na rzemyku - jako pamiątkę udziału w grze,
Rodzice/opiekunowie - dyplom/ certyfikat Archeo-Mamy/Taty/ Cioci itp.

* Nagroda specjalna - zostań bohaterem kolejnej części Kronik Archeo!!!

Wszystkie dzieci otrzymają kupon, który umożliwia zdobycie nagrody specjalnej - epizodu w fabule kolejnej części Kronik Archeo - w roli drugoplanowego bohatera (postać będzie wymieniona z imienia i nazwiska, a ponadto na podstawie dostarczonego zdjęcia zostanie wykonana ilustracja bohatera). Otrzymany kupon należy zabrać ze sobą do domu. Zgodnie z informacją należy wykonać fotografię nietypowego, niecodziennego znaleziska i przesłać ją na adres: konkurs@zielonasowa.pl, w tytule e-maila wpisując "ZABAWNE ZNALEZISKO". Autor najciekawszego, najbardziej kreatywnego znaleziska otrzyma nagrodę specjalną!

Chętnych do zabawy prosimy o zgłaszanie swojego udziału
pod numer 32 726-41-85 lub 692 110 000.

.
04.06.2012

Zespół Szkół Plastycznych


ZESPÓŁ SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. TADEUSZA KANTORA
W DĄBROWIE GÓRNICZEJ UL. KOSMONAUTÓW 8

ZAPRASZA UCZNIÓW KLAS 6 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH ORAZ KLAS 3 GIMNAZJÓW NA EGZAMINY WSTĘPNE NA KIERUNKI:

REKLAMA WIZUALNA
TECHNIKI GRAFICZNE
SZKŁO ARTYSTYCZNE I WITRAŻ

EGZAMINY ODBĘDĄ SIĘ POMIĘDZY 18 A 21 CZERWCA 2012 R.
Z ZAKRESU KOMPOZYCJI, RYSUNKU I MALARSTWA
.

SZCZEGÓŁY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ:

http://www.zsp.dabrowa.pl/harmwstepne.html
DOJAZD: http://www.zsp.dabrowa.pl/kontakt.html

.
04.06.2012

Muzealny Zlot Pojazdów Militarnych
V Muzealny Festyn Historyczny "Z orzełkiem na czapce"

MUZEUM MIEJSKIE "SZTYGARKA"

Plan V Muzealnego Festynu Historycznego w Dąbrowie Górniczej
(przy Realu na ul. Katowickiej 1)

16.06.2012

* 13.00 - Wyjazd pojazdów historycznych na paradę przez ulice miasta Dąbrowy Górniczej.
* 14.00 - Powrót kolumny pojazdów na teren festynu.
* 14.30 - Uroczysty Apel Poległych prowadzony przez WKU Będzin pod dowództwem ppłk Mirosława Jodko i oficjalne otwarcie imprezy.
* 14.45 - Prezentacja jednostek wojskowych oraz grup rekonstrukcji historycznych biorących udział w Festynie Muzealnym.
* 15.00 - otwarcie bloku promocyjno-rekrutacyjnego WP.
* 15.15 - Rekonstrukcja bitwy o Studzianki z okresu II wojny światowej przy udziale muzealnego czołgu T 34 "Ordon".
* 16.00 - Pokazy dynamiczne sprzętu wojskowego na czołgowisku-prezentacja wozu bojowego Rosomak.
* 16.30 - Pokazy zabytkowego sprzętu wojskowego na czołgowisku.
* 17.00 - "Droga do Niepodległej" rekonstrukcja legionowej bitwy o Krzywopłoty z okresu I wojny światowej.
* 18.00 - "Pancerny balet" pokazy dynamiczne sprzętu wojskowego na czołgowisku.
* 20.00 - Wieczorny pokaz artyleryjski.
* 20.30 - Zakończenie imprezy.

17.06.2012


* 10.00 - 14.00 dzień otwarty dla zwiedzających-prezentacja statyczna pojazdów oraz sprzętu wojskowego.

Imprezy towarzyszące:

- Spotkanie z weteranami walk o niepodległość na różnych frontach II wojny światowej
- Wystawa plenerowa Muzeum Miejskiego "Sztygarka"
- Strzelnica
- Park linowy
- Konkurs z nagrodami
- Kiermasz książek

V Muzealny Festyn Historyczny
"Z orzełkiem na czapce"

Dąbrowa Górnicza 16-17.06.2012

Festyn pod patronatem Ministra Obrony Narodowej
Wojewódzkiego Sztabu Wojska Polskiego w Katowicach
oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień w Będzinie

W dniach 16-17 czerwca 2012 roku, Muzeum Miejskie "Sztygarka'' już po raz piąty organizuje w Dąbrowie Górniczej Muzealny Festyn Historyczny. Jest to impreza cykliczna, mająca na celu przybliżenie mieszkańcom regionu tzw. "historii żywej". Idea organizacji Muzealnego Festynu Historycznego zrodziła się w Muzeum "Sztygarka" w roku 2008. Instytucja ta gromadziła już od szeregu lat militaria oraz pamiątki służby wojskowej mieszkańców Dąbrowy Górniczej. W odpowiedzi na bardzo duże zainteresowanie ze strony odwiedzających, co roku staramy się rozszerzać naszą ofertę zlotową i edukacyjną. Naszymi działaniami staramy się promować chwałę polskiego oręża stąd też dzięki stałej współpracy z Wojewódzkim Sztabem Wojskowym pod dowództwem płk mgr inż. Krzysztofa Radwana oraz WKU Będzin pod dowództwem ppłk Mirosława Jodko możemy zaprezentować to, co polska armia ma najlepszego. Obok Wojska Polskiego na naszych imprezach można zobaczyć grupy rekonstrukcyjne odtwarzające armie z różnych okresów historycznych oraz unikatowe pojazdy militarne i technikę wojskową z całego świata.

Muzealny Festyn Historyczny jest już od kilku lat stałym punktem repertuaru imprez dąbrowskich. Swoja ciekawą konwencją zyskał on sobie wielu wiernych widzów - zawsze chętnie odwiedzających teren zlotu. W roku 2012 obchodzić będziemy już 5-lecie naszej imprezy, stąd też Muzeum Miejskie "Sztygarka" pragnie specjalnie podkreślić wielki wkład Wojska Polskiego w odzyskanie niepodległości Rzeczypospolitej. Pod tytułem "Z orzełkiem na czapce" chcielibyśmy przedstawić historię polskiej armii od okresu I i II wojny światowej aż po czasy nam współczesne. Historia ta, bardzo często zawiła i skomplikowana, niejednokrotnie stawiała Polaków wcielonych do zaborczych armii po różnych stronach frontu. Niezależnie jednak od miejsc, w które zostali rzuceni łączyła ich jedna idea i myśl o niepodległej Polsce.

W tegorocznym festynie będziemy mogli zobaczyć dwie ciekawe rekonstrukcje, prezentujące chwałę polskiego oręża. Pierwsza będzie rekonstrukcją bitwy pod Krzywopłotami z 1914 roku, w której Legiony Polskie starły się z wojskami carskimi. Podczas wyjątkowo zaciętych zmagań zatrzymano ofensywę rosyjską, w trakcie trwania walk poległo tam kilkudziesięciu Polaków, m.in. brat Ignacego Paderewskiego.

Drugą rekonstrukcją będzie prezentacja fragmentu walk o Studzianki z okresu II Wojny Światowej. Była to jedna z najcięższych bitew pancernych na terenie Polski. W działaniach bojowych szczególnie odznaczyły się polskie jednostki 1 Brygady Pancernej im. Obrońców Westerplatte. Podczas ciężkich walk o Studzianki polscy czołgiści wraz z jednostkami rosyjskimi przełamały obronę niemiecką i po wzięciu w kocioł zlikwidowały tak doborowe oddziały jak dywizję "Hermann Göring". W rekonstrukcji tej będzie brał udział nasz muzealny czołg T 34 "Ordon" - pozyskany z Muzeum Wojska Polskiego.

Stałym punktem muzealnych spotkań militarnych jest uroczysta parada pojazdów przez ulice Dąbrowy Górniczej. Mieszkańcy miasta mogą wówczas zobaczyć barwną kolumnę pojazdów historycznych będącą żywym zaproszeniem na teren zlotu. Kolumna pojazdów jest zabezpieczana przez Miejska Komendę Policji w Dąbrowie, która swoim profesjonalizmem od samego początku trwania imprezy wspiera działania Muzeum. Na samym terenie festynu można również zobaczyć stoisko Policji, na którym można wsiąść do radiowozu czy obejrzeć sprzęt, jakim posługują się policjanci w swojej pracy.

Nie mniej ważnym punktem Festynu Historycznego jest uroczysty Apel Poległych. Co roku zostaje on przeprowadzony przez oficerów z Wojskowej Komendy Uzupełnień z Będzina pod dowództwem ppłk Mirosława Jodko. Apel ma na celu przypomnienie o tym, że w czasie pokoju łatwo można zapomnieć o tych, którzy oddali życie za wolność. W tym roku na apelu staną również licznie żołnierze z wielu jednostek województwa śląskiego: JW.3390 - 5 pułk chemiczny z Tarnowskich Gór, JW 4115 - 6 batalion powietrzno-desantowy z Gliwic, JW 3946 - 34 dywizjon rakietowy obrony powietrznej z Bytomia, JW 1328 - 18 batalion powietrzno-desantowy z Bielska-Białej. Na naszym festynie zaprezentują stanowiska z oryginalnym wyposażeniem używanym aktualnie przez Armię Polską. Można będzie spróbować sił na symulatorze do strzelania plot czy wziąć do ręki oryginalny karabin.

Wielką atrakcją dla zwiedzających będzie również możliwość zobaczenia wozu bojowego Rosomak z Wojskowych Zakładów Mechanicznych z Siemianowic Śląskich. Ten już osławiony podczas misji w Iraku czy Afganistanie pojazd będzie prezentował swoje możliwości na czołgowisku. W czasie trwania imprezy będzie można również porozmawiać i posłuchać ciekawych wspomnień weteranów walczących podczas II wojny na wielu frontach świata.

Muzealny Festyn Historyczny scala również środowisko pasjonatów techniki militarnej. Nie zabraknie "Małej Armii'' z Zabrza z wozami pancernymi SKOT czy BRDM. Zobaczyć będzie można również samochody terenowe typu - Willys, Gaz, Uaz, Aro m 461 Muscel oraz wszelkiej maści motocykle wojskowe. Jako ciekawostkę można będzie obejrzeć amerykański half-truck z okresu II wojny światowej. Przybędzie on wraz z grupą rekonstrukcji 45th "Thunderbird" z Tarnowskich Gór.Na terenie festynu zwiedzający będą mogli zwiedzić liczne dioramy - prezentujące sprzęt wojskowy oraz umundurowanie żołnierzy z okresu obydwu wojen światowych. Gościć będziemy grupy rekonstrukcji historycznych takie jak GRH "Oka" z Namysłowa, GRH "314 Dyw. Piech. Płk Jefimienki" z Sosnowca, GRH "Ostheer" z Krakowa, GRH "Berliner Mauer" z Rybnika, GRH "26 Infanterie Regiment", GRH "71 Bielewski Pułk Piechoty" z Sosnowca, GRH "Gorlice 1915" z Gorlic oraz wiele innych.

Tegoroczny zlot jak mamy nadzieję, przyciągnie wielu zainteresowanych tematyką historyczną - podaną jednak w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób.

Muzeum Miejskie "Sztygarka" serdecznie zaprasza.
Komandor Zlotu Krzysztof Borda

WSTĘP WOLNY