-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2012 MAJ
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ
.
31.05.2012
Ś.P. PAWEŁ
25.09.1983 31.05.2012

ORNITOLOG - MUZYK - KOLEGA

=======================================================

Utonął młody ornitolog

W godzinach popołudniowych na akwenie Pogoria IV doszło do nieszczęśliwego wypadku.

Jak poinformował asp. Dariusz Mularczyk, z Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej w  jeziorze utonął 29 letni ornitolog.

Miłośnik ptaków z zamiarem obserwacji wypłynął na wysepkę, na pontonie. Miał przy sobie sprzęt fotograficzny i obrączki dla ptaków. W pewnym momencie, ponton zaczął oddalać się od wysepki.  Młody człowiek próbując go zatrzymać, wszedł do wody i nagle zniknął pod taflą jeziora i nie wypłynął. Policję o zdarzeniu poinformował świadek zdarzenia.

Natychmiast podjęto działania ratunkowe. Wzięła w nich udział Policja oraz PSP z Dąbrowy Górniczej, Bytomia, Będzina i Rybnika wraz z grupą nurkową.

Po zakończeniu akcji, czynności przejęła prokuratura. Najprawdopodobniej zgon nastąpił w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Młody przyrodnik pochodził z Wojkowic Kościelnych.

Redakcja: Anna Zubko (www.idabrowa.pl)

.
31.05.2012
II turniej o Puchar Rady Rodziców UKS Dąbrowiak.

W dniu 27 maja w Hali Sportowej Centrum odbył się II turniej o Puchar Rady Rodziców UKS Dąbrowiak. W turnieju wzięło udział piętnaście zespołów z siedmiu klubów sportowych. Drużyny z Michałkowic, Czeladzi, Zawiercia, Katowic i Dąbrowy rywalizowały w trzech grupach po pięć zespołów w każdej. Rywalizacja zapowiadała się bardzo ciekawie, zespół z Czeladzi to aktualny mistrz śląska w kategorii czwórek, Katowice w tym samym turnieju zajęły piątą pozycję. MKS Zawiercie podczas turnieju finałowego naszego województwa w kategorii trójek uplasował się na pozycji trzeciej. Po rozegraniu meczów grupowych rozpoczęła się walka o miejsca. O pierwsze miejsce rywalizowały zespoły MKS Zawiercie, MCKS Czeladź II i MOSM Tychy I. Zwycięzcą został zespół MKS Zawiercie, drugie miejsce MOSM Tychy, a na trzecim zakończył rywalizacje zespół MCKS Czeladź. UKS Dąbrowiak reprezentowały trzy zespoły: pierwszy zajął szóste miejsce, drugi miejsce dziewiąte, a trzeci miejsce 10-15.
UKS Dąbrowiak to klub zajmujący się szkoleniem dziewcząt w wieku 9-13 lat. Aktywność-sprawność- zdrowa rywalizacja to atuty naszego klubu. Pomyśl o kondycji i zdrowiu swoich dzieci. Wszystkich zainteresowanych (dziewczęta z klas III-VI) zapraszamy na nasze zajęcia, które odbywają się w każdy poniedziałek, wtorek i czwartek, w godzinach 18-1930, w Technicznych Zakładach Naukowych (pawilon A). Szczegółowe informacje na naszej stronie : www.uksdabrowiak.cba.pl .

Klasyfikacja końcowa turnieju:
1. MKS Zawiercie
2. MOSM Tychy I
3. MCKS Czeladź II
4. MCKS czeladź I
5. UKS "Źródełko I
6. UKS "Dąbrowiak"
7. MOSM Tychy II
8. MUKS Michałkowice
9. UKS "Dąbrowiak" II
10. UKS "Źródełko Katowice II
11. UKS "Dąbrowiak" III
12. MKS Dąbrowa
13. MCKS Czeladź III
14. UKS Sławków
15. UKS "Źródełko Katowice III

.
31.05.2012
Cuda i grzech zaniechania - cz.2
Kategorie: Wywiady | Maj 29, 2012

Poprzednie rozmowy z byłym pełnomocnikiem prezydenta Dąbrowy Górniczej ds. rozliczeń inwestycji miejskich (w tym z Mitex S.A.), panem Tadeuszem Strzeleckim zobacz przykładowo: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=15139#more-15139, ew. http://grzegorzjaszczura.pl/?p=7112#more-7112. Dzisiaj kolejny temat.

CZĘŚĆ II - EC Nowa sp. z o.o.

Omówiliśmy ostatnio błędy lewicowych ekip rządzących w Dąbrowie Górniczej tyczące Parku Wodnej Rozrywki, czyli Nemo Wodnego-Światu. Jednocześnie następuje przysparzanie zysków prywatnym właścicielom, z pieniędzy tychże mieszkańców, jakby dwa razy płacących za to samo. A co pan powie o przedsiębiorstwie EC Nowa sp. z o.o.? Gmina Dąbrowa Górnicza jest tu właścicielem ok. 15% akcji. Zob. http://www.krs-online.com.pl/elektrocieplownia-ec-nowa-sp-z-o-o-krs-18633.html.

- Jest to sprawa, którą bezpośrednio się nie zajmowałem. Jednakże kilka słów mogę przekazać.

Czy były jakieś przyczyny dla których pan ominął w swoich działaniach kontrolnych EC Nową?

- Takich jednoznacznych przyczyn nie było. Sprawami spółki EC Nowa zajmował się w Urzędzie pan A. Wolski oraz pan Jabłoński. Widocznie prezydent pan J. Talkowski (lewica ND - przyp. mój) nie widział wtedy potrzeby szerszej kontroli tej spółki z udziałami Gminy, jako współwłaściciela.

Około lat 2004 - 2005 EC Nowa nie płaciła podatków Gminie i narastał dług? Co się z nim stało?

- Niestety niewiele mi wiadomo. W ramach kompensaty długu wojewoda przekazał część majątku EC Nowej Urzędowi Miasta. I tyle.

Aha.

-.

Interesowałem się jako radny wyceną udziałów Gminy w EC Nowa, ale niestety do ich sprzedaży nie doszło. Także z powodu zawirowań politycznych. Ponadto był to rok 2009, może było już pozamiatane?

- Niewykluczone, nie mam szczegółowych informacji na ten temat. Jedyna informacja to taka, że w wyniku rozprawy sądowej część majątku produkcyjnego spółki przestała pracować na dywidendę dla Miasta.

Tradycyjne pytanie: jakoś cicho i głucho o tym?

- Tradycyjna odpowiedź: Mieszkańcy wybrali przykładnie radnych, którzy niestety milczą i nie interesują się losem majątku Gminy, zamiast dbać o pieniądze wszystkich mieszkańców, bo takimi są właśnie udziały Gminy w spółkach prawa handlowego. Tymczasem wieść gminna niesie, że ktoś z akcjonariuszy wniósł pozew do sądu o działanie na szkodę spółki przez zarząd. Prawdopodobnie chodzi o wydzierżawienie majątku produkcyjnego na zewnątrz.

Czy chciałby pan jeszcze coś dodać?

- Myślę, że w tej sytuacji więcej informacji mógłby udzielić pan R. Koćma, który jest członkiem Rady Nadzorczej EC Nowej sp. z o.o., nota bene od czasu, gdy urzędującym prezydentem został związkowy działacz lewicowy pan Zb. Podraza. Dziwne jest w tym momencie, że pan prezydent także nie interesuje się, gdzie idą pieniądze z dzierżawy urządzeń EC Nowej, w której wspomnianą przez Pana część udziałów posiada Gmina. Mogę tylko dodać, że wieść gminna niesie o przesłuchiwaniu osób z urzędu i nie tylko, związanych z tym, przez organa ścigania.

Dziękuję za rozmowę.

-Dziękuję.

Więcej na stronie http://grzegorzjaszczura.pl

.
31.05.2012

Zespół Szkół Plastycznych


Zapraszamy wszystkie dzieci na festyn z okazji Dnia Dziecka.

Festyn odbędzie się dnia 02.06.2012 r.
na placu znajdującym się przy kościele na Osiedlu Mydlice.
Impreza rozpocznie się o godzinie 10:00 i będzie trwała do godz. 14:00.

Na dzieci czekać będą liczne atrakcje takie jak: gry i zabawy, zamek dmuchany, prezentacja koni, pokaz karate oraz występy muzyczne jak również atrakcja niespodzianka przy udziale straży pożarnej!

Organizator to
Stowarzyszenie Dąbrowska Wspólnota Samorządowa,
której Prezesem jest Edward Bober.

Źródło: www.dws-dg.pl

.
29.05.2012

Szkolne Obserwatorium Astronomiczne - Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki im. St. R. Brzostkiewicza - Zespół Szkół Nr 1  Dąbrowa Górnicza
ZAPROSZENIE NA POKAZY
DO SZKOLNEGO OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO
PRZEJŚCIE WENUS 2012 - Godz.4.00-7.00

Zajęcia w Obserwatorium Astronomicznym
w Zespole Szkół nr1 w Dąbrowie Górniczej

06.06.2012 roku będziemy mogli ponownie obserwować przejście Wenus na tle tarczy Słońca. Niestety, po raz ostatni w tym stuleciu. Następne przejście nastąpi dopiero 11.12.2117 r.

W Polsce przez około 2 godziny będzie widoczna końcowa faza przejścia Wenus (4.35-7.00), natomiast całe zjawisko będzie widoczne dla mieszkańców półkuli wschodniej. Celem Programu VT-2012 jest zachęcenie jak największej liczby osób zainteresowanych astronomią i naukami ścisłymi do wzięcia udziału w obserwacjach przejścia Wenus na tle tarczy Słońca.

W Programie VT-2012 mogą aktywnie uczestniczyć wszystkie zainteresowane osoby (na przykład nauczyciele, astronomowie-amatorzy) oraz instytucje edukacyjne (planetaria, obserwatoria publiczne, centra nauki itp.). Organizatorzy Programu będą im dostarczać obszernych informacji o naukowych, technicznych, społecznych i historycznych aspektach tego rzadkiego zjawiska.

ZAPRASZAMY WSTĘP WOLNY
UWAGA Pokazy odbędą się tyko przy dobrych warunkach pogodowych

Szkolne Obserwatorium Astronomiczne
Specjalista ds. astronomii
Dariusz W. Nelle

Zespół Szkół nr 1 - Konopnickiej 56 - Tel.(32)262-38-71

.
29.05.2012

Zespół Szkół Plastycznych


UCZENNICA ZESPOŁU SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. TADEUSZA KANTORA W DĄBROWIE GÓRNICZEJ NATALIA KRZYSIAK ZDOBYŁA GRAND PRIX W KONKURSIE PLASTYCZNYM "PEJZAŻE MIAST - DWORCE" ORGANIZOWANYM PRZEZ ZESPÓŁ PAŃSTWOWYCH PLACÓWEK KSZTAŁCENIA PLASTYCZNEGO W OPOLU

PRACE NATALII POWSTAWAŁY POD OKIEM MISTRZA PĘDZLA I OŁÓWKA NAUCZYCIELA ZSP W DĄBROWIE GÓRNICZEJ MARIUSZA WNUKOWSKIEGO
WYRÓŻNIENIE W TYM KONKURSIE OTRZYMAŁA ALEKSANDRA SZLĘK

Więcej na stronach ZPPKP w Opolu: http://www.plastyczniak.opole.pl/aktualnosci/rozstrzygniecie-konkursu-plastycznego-dworce/

Jarosław Wartak
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusz Kantora w Dąbrowie Górniczej

Źródło: www.zsp.dabrowa.pl

.
29.05.2012

Zespół Szkół Plastycznych


Z CYKLU "PIERWSZAKI Z NASZEJ PAKI" CZYLI WARSZTATY DLA PIERWSZAKÓW W ZESPOLE SZKÓŁ PLASTYCZNYCH W DĄBROWIE GÓRN.
24.05.2012

Zielona, słoneczna pogoda sprzyja wiosennym wyprawom pierwszoklasistów. Ich celem jest przyglądanie się i dotykanie, szeroko pojętej, codziennej rzeczywistości. Tym razem obiektem ich zainteresowania stał się nasz PLASTYK. Wspólnie odkrywaliśmy tajniki mozaiki szklanej, podglądaliśmy młodych artystów, szlifujących swoje talenty. Zaglądaliśmy do zamkniętych na "największe klucze" magazynów, kryjących setki, na co dzień nie eksponowanych prac, składających się na blisko 35-letnią historię szkoły. Pracownie rzeźby, szkła artystycznego, witrażu, grafiki, rysunku i malarstwa, stały się celem zachwytu pierwszaków, a nam udzieliła się ich euforia i spontaniczność w odbiorze wszystkiego, co nam już tak spowszedniało.
(fot. i tekst Iwona Skowron)

Więcej na naszych stronach: http://www.zsp.dabrowa.pl/pierwszaki20120524.html

Jarosław Wartak
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusz Kantora w Dąbrowie Górniczej

Źródło: www.zsp.dabrowa.pl

.
22.05.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DGMUZEUM MIEJSKIE "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69 ; DĄBROWA GÓRNICZA

"Świat, jakiego nie znamy. Tradycje i obrzędy Górnego Śląska"
Wystawa zdjęć Roberta Garstki

Robert Garstka - mieszkaniec Będzina, pracownik Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach. Fotograf, dziennikarz, animator kultury, dokumentalista regionalnej historii.

Autor książki Będziński pejzaż frasobliwy oraz albumów fotograficznych Dom wieczności i Przydrożni świadkowie wiary.

Współzałożyciel grupy fotograficznej Koń Trojański oraz Stowarzyszenia Via Arte. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody oddział Katowice.

Uhonorowany nagrodą oraz wyróżnieniem Miasta Będzina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Wyróżniony przez Związek Kombatantów Odznaką Zasłużony dla Związku Kombatantów RP i BWP, za dokumentację zdjęciową do publikacji Miejsca pamięci w Będzinie.

O wystawie

Prezentowane zdjęcia to swoista dokumentacja dziedzictwa Górnego Śląska. Wielka pasja autora i prowadzona od lat konsekwentnie praca w ramach projektów, m.in. "Regionalny Wirtualny Album Obrzędowy" i "Platforma E-Usług Kulturalnych", realizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, zaowocowała kolekcją, która pozwala spojrzeć na świat obrzędów, rytuałów i zwyczajów. Świat "tak daleki", ale istniejący obok nas.

40 pięknie wykonanych zdjęć Roberta Garstki, prezentowanych w Muzeum Miejskim "Sztygarka" od 25 maja do 19 lipca 2012 r., pokazuje Rok Obrzędowy, a więc ludowe tradycje, które do dziś przetrwały na terenie Górnego Śląska. Na zdjęciach możemy zobaczyć, między innym takie obrzędy jak: wodzenie bera, Śmiergusty, palenie Judosza, stawianie moja czy redyk z Korbielowa.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.

Muzeum Miejskie "Sztygarka"

.
21.05.2012


Zaproszenie
Klub sportowy Centrum Sportów Walki Fight Boxing wraz z Urzędem Miasta Dąbrowa Górnicza i Zespołem Szkół Sportowych
,

organizuje imprezę sportową Pod nazwą
"Promocja Dąbrowskiego Boksu" .
Zawody odbędą się w dniu 27.05.2012/niedziela/ o godz. 13:00 w Zespole Szkół Sportowych w Dąbrowie Górniczej przy ul. Chopina 34. Wstęp wolny.

Waga i badania lekarskie od 8:00-10:00
Losowanie par godz.11:00
Rozpoczęcie walk godz. 13:00

W I kroku bokserskim mogą startować zawodnicy, którzy nie stoczyli dotychczas 5 walk: młodzicy/14 lat/, kadeci/15-16 lat/, juniorzy/17-18 lat/, Seniorzy /19-34 lat/.
W turnieju przewidziany jest pokaz walk zawodowych, walka w Kick-Boxingu i walka dziewcząt.

.
21.05.2012

Zespół Szkół Plastycznych


ZESPÓŁ SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. TADEUSZA KANTORA
W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

3.MIĘDZYNARODOWY KONKURS PLASTYCZNY
"LABIRYNT WYOBRAŹNI - DŻUNGLA"
15.05.2012 R.

UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA NAGRÓD WYRÓŻNIONYM UCZESTNIKOM ORAZ WERNISAŻ WYSTAWY POKONKURSOWEJ ODBYŁY SIĘ 15 MAJA 2012 ROKU W GALERII SZKOLNEJ "NA STRYCHU" ZESPOŁU SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. TADEUSZA KANTORA W DĄBROWIE GÓRNICZEJ.

Fotoreportaż z wernisażu : http://www.zsp.dabrowa.pl/labiryntwernisaz2012.html
a katalog: http://www.zsp.dabrowa.pl/prezentacje/pageflip2/sample.html

Jarosław Wartak
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusz Kantora w Dąbrowie Górniczej

Źródło: www.zsp.dabrowa.pl

.
21.05.2012

Zespół Szkół Plastycznych


ZESPÓŁ SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. TADEUSZA KANTORA W DĄBROWIE GÓRNICZEJ W SOSNOWIECKIM CENTRUM SZTUKI ZAMEK SIELECKI
12.05.2012 R.

W sobotę 12 maja 2012 roku przenieśliśmy naszą pracownię szkła artystycznego w mury Zamku Sieleckiego w Sosnowcu. Tematem warsztatów prowadzonych przez nauczycieli pracowni Iwonę Skowron i Wiolettę Kulesę była mozaika obła, polegająca na przytwierdzaniu do podłoża, którym jest gładka tafla szkła, kawałeczków kolorowego szkła witrażowego. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się z krótką charakterystyką tej techniki, poznać podstawy kompozycji i stworzyć własną mozaikę. Panie otwarły uczestnikom warsztatów pole dla wyobraźni twórczej, a wykonane prace będą w najbliższym czasie pretekstem do dalszych działań twórczych.

Więcej na naszych stronach: http://www.zsp.dabrowa.pl/warszt_zam_siel_mozaika_2012.html

Jarosław Wartak
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusz Kantora w Dąbrowie Górniczej

Źródło: www.zsp.dabrowa.pl

.
17.05.2012


Bezpłatna mammografia w Dąbrowie Górniczej

Między 11 a 13 czerwca przy Centrum Handlowym Pogoria ul. Jana III Sobieskiego, można będzie wykonać bezpłatne badanie mammograficzne w mammobusie. Badanie, w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowane jest przez NFZ.

Program skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia, gdyż w tej grupie wiekowej obserwowalny jest wzrost zachorowań na nowotwór złośliwy, jakim jest rak piersi.

Panie w wieku do 50 lat lub powyżej 69 roku życia, nie młodsze niż 35, mogą również wykonać badanie w mammobusie, za uiszczeniem opłaty w wysokości 80 zł oraz okazaniem zaświadczenia od lekarza dowolnej specjalizacji o braku przeciwwskazań do wykonania badania.

Mammografia, czyli rentgenowskie badanie piersi, to najbardziej skuteczna metoda w diagnostyce wczesnych objawów raka piersi. Wczesne wykrycie tego nowotworu gwarantuje niemal 100% pewności na wyleczenie choroby, dlatego warto się badać. Co więcej, mammografia jest badaniem bezpiecznym i wykonywanym przy użyciu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego.

Badania wykonuje firma FADO Centrum Usług Medycznych z Gdyni. Jest to największy w Polsce świadczeniodawca, który do wykonywania badań wykorzystuje mammobusy. Każdego dnia aż 13 mobilnych pracowni mammograficznych FADO bada kobiety niemal w całej Polsce.

Panie, które planują wykonać badanie w mammobusie firmy FADO, prosimy o wcześniejsze zarejestrowanie się pod nr tel: 801 080 007 lub 58 666 2 444 lub na www.fado.pl, a także przyniesienie ze sobą dowodu osobistego.

.
17.05.2012


Konkurs fotograficzny "Domownicy - mój dom, moja siła"

Pokaż wsparcie, które dają Ci bliscy i dom w zmaganiach z chorobą nowotworową. Konkurs fotograficzny "Domownicy" trwa do końca czerwca - czekamy na Twoje prace.

Jeszcze do końca czerwca br. można wziąć udział w konkursie fotograficznym "Domownicy", którego celem jest pokazanie roli domu i wsparcia bliskich w życiu osoby zmagającej się z nowotworem. Konkurs organizowany jest w ramach akcji edukacyjnej "Domownicy - mój dom, moja siła" przez Polskie Towarzystwo Stomijne " POL-ILKO".

Przedstawienie roli domu w życiu osób chorych i ich bliskich jest kluczowym elementem konkursu fotograficznego "Domownicy - mój dom, moja siła". Każda osoba - niezależnie od tego, czy sama boryka się z chorobą nowotworową, czy ktoś z najbliższych znajduje się w gronie chorych - może przesłać zdjęcie, obrazujące rożne wymiary i znaczenie "domu" w życiu i walce z chorobą. Zgromadzone podczas konkursu zdjęcia zostaną zaprezentowane podczas wystawy oraz wydane w specjalnym albumie "Domownicy". Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO jeszcze do końca czerwca br. czeka na prace konkursowe.

- Wsparcie rodziny i przyjaciół pomaga chorym lepiej znosić leczenie, szybciej wracać do formy, a także adaptować się do sytuacji stresowych. Obecność rodziny, jej bliskość pozwala podtrzymywać nadzieję i wiarę w sens leczenia i życia w ogóle, daje poczucie przynależności i więzi, co sprawia, że chorzy czują się bezpiecznie, swobodnie, mogą realizować swoje potrzeby. Nawet jeśli dom nie ma dla nas takiego znaczenia, możemy szukać opieki i wsparcia w najbliższej społeczności, wśród sąsiadów. Wsparcie najbliższych - rodziny, przyjaciół, sąsiadów - oraz ich miłość stanowią bardzo ważne czynniki poprawiające jakość życia pacjentów - przekonuje Elżbieta Pożarowska, psycholog
i psychoterapeuta z Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

- Dom to miejsce szczególne - źródło siły, wsparcia oraz motywacji, pozwalającej na zmierzenie się nawet z najcięższą chorobą. Poprzez konkurs fotograficzny "Domownicy - mój dom, moja siła" chcemy podkreślić tę niezwykłą rolę, a także zwrócić uwagę na konieczność zapewnienia właściwego wsparcia i podnoszenia jakości życia osób chorych na nowotwór. Jeśli motywację do walki z chorobą czerpiemy ze spotkań z najbliższymi, wykonywanej pasji, a nawet widoku z sypialnianego okna

- zachęcamy do pokazania tego w formie fotografii - powiedział Andrzej Piwowarski, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO.
Konkursowe fotografie można przesyłać na adres Biura Konkursowego "Domownicy. Mój dom, moja siła", ul. Wspólna 63b lok. 2, 00-687 Warszawa lub drogą mailową na adres e-mail: domownicy@brandlab.pl. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO www.polilko.pl oraz w siedzibie Biura Konkursowego. Na uczestników konkursu czekają nagrody.
Okazją do rozpoczęcia akcji edukacyjnej przez Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO był Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego, odbywający się w marcu. W Polsce rak jelita grubego jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem zarówno u kobiet (po raku piersi), jak i u mężczyzn (po raku płuca) , który co roku rozpoznawany jest u ponad 15 tys. osób . Już od ponad 10. lat jedną z dostępnych w Polsce metod leczenia nowotworu jelita grubego jest tzw. chemioterapia doustna, która ograniczając konieczność hospitalizacji, pozwala chorym na przebywanie w domu wśród bliskich.
Więcej informacji udziela:
Barbara Wasyl
Biuro Prasowe Kampanii "Domownicy"
ul. Wspólna 63b lok. 2, 00-687 Warszawa
e-mail: b.wasyl@brandlab.pl
tel. (22) 628 19 72, kom. 608 63 63 65

Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO powstało w 1987 r. w Poznaniu (stowarzyszenie powstało pod nazwą Polskie Towarzystwo Opieki nad Chorymi ze Stomią POL-ILKO, nowa nazwa funkcjonuje od 2008 roku). Obecnie posiada 20 oddziałów i kilka klubów w całej Polsce. Organizacja jest stowarzyszona w Europejskim (EOA) oraz Światowym Stowarzyszeniu Stomijnym (IOA). Podstawowym celem towarzystwa jest troska i dbanie o możliwie jak najlepsze życie osób ze stomią. W tym celu prowadzi odpowiednią politykę informacyjno- szkoleniowo-profilaktyczną. Prowadzi także działania mające na celu zapobieganie chorobom układu pokarmowego, propagowaniu terminowych badań specjalistycznych oraz promowaniu zdrowego trybu życia. Więcej informacji na stronie: http://www.polilko.pl/

.
17.05.2012
Piesza wycieczka z cyklu "Szlakami św. Jakuba"
na odcinku Kraków Krowodrza - Ojców

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Oddział im. Aleksandra Janowskiego w Sosnowcu, oraz stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego zapraszają na kolejną pieszą wycieczkę z cyklu "Szlakami św. Jakuba" .

Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę, 19 maja 2012 i tym razem mamy do pokonania trasę: Kraków Krowodrza - Ojców.

Poniżej prezentujemy szczegółowy program:

Program wycieczki:
Wyjazd o godzinie 7.00 z ul. Dęblińskiej (Plac Ćwierka) w Sosnowcu
Przejazd do Krakowa-Krowodrzy
Przejście piesze na trasie: Krowodrza -Giebułtowice-Prądnik Korzkiewski -Ojców (ok. 18 km)
Powrót do Sosnowca około godziny 18.00

Dla zainteresowanych potwierdzenia do następujących odznak turystycznych i krajoznawczych: OTP, ROK, "Miłośnik Jury", "Miłośnik Ziemi Olkuskiej","Drogami św. Jakuba".

Koszt wycieczki:
40 zł. członkowie PTTK Oddział Sosnowiec
45 zł. pozostali uczestnicy

W ramach ceny organizator zapewnia:
- przewóz autokarem lub busem
- opiekę przewodnika
- ubezpieczenie

Zapisy na wycieczkę przyjmowane są w Oddziale PTTK w Sosnowcu przy ulicy Dęblińskiej 1,
od wtorku do piątku w godzinach 12.oo - 16.oo. Telefon 32 266 23 61

.
15.05.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG
MUZEUM MIEJSKIE "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69 ; DĄBROWA GÓRNICZA

"Dom" prof. Stanisława Baja
w Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

"Nie znajduję słów, a może ich nawet nie znam, które oddałyby moje odczuwanie, moje zadziwienie, mój zachwyt twórczością prof. Stanisława Baja."
Stefan Dzienniak (słowa z katalogu wystawy)

Tylu zachwyconych ludzi wychodzących z wernisażu zorganizowanego w Muzeum Miejskim "Sztygarka" chyba jeszcze nie było. Podziw, słowa uznania, głębokie wzruszenie, wywołane zarówno zgromadzonymi pracami jak i ich Twórcą. To dzięki wystawie malarstwa i rysunku profesora Stanisława Baja zatytułowanej "Dom", otwartej 12 maja 2012 roku, pokazującej unikatowe, rzadko eksponowane dzieła. Przywiezione zostały z galerii w oranżerii przypałacowej Potockich w Radzyniu Podlaskim, z mieszkania Artysty na warszawskim Solcu, od znajomych z Radości, od Rodziny i z innych zbiorów prywatnych.

Kilkadziesiąt obrazów starszych ludzi w pięciu salach ekspozycyjnych, głównie ukazujących Matkę Artysty, wiele urzekających pejzaży, scenki rodzajowe z życia wiejskiego. Nade wszystko powtarzające się to samo oblicze - właśnie Matki - zatroskanej, zamyślonej, zmęczonej, odpoczywającej w ogrodzie w różnych porach roku, gotującej strawę na glinianym piecu... Namalowana cała postać kobiety lub tylko jej twarz. Zawsze obok spracowane ręce, których ułożenie podkreśla stan emocjonalny. Zaskakuje duży format portretów. Często naturalnych rozmiarów postać "wychodzi" jak żywa z zabudowań gospodarskich i staje przed widzem. Przez moment wydaje się oglądającemu, że przeniósł się w czasie i znalazł się na wiejskim podwórku, którego wizerunek należy już do przeszłości.
Profesor Baj kiedyś napisał:
"...Z moim malowaniem jest tak, jak bym pisał... testament, w imieniu tych wszystkich chłopów, co byli i już odeszli, w imieniu Ojca i Matki i Was wszystkich, na których kończy się chłopski świat. Chcę taki chłopski świat namalować, by została pamięć o przeżytym, o odchodzącym świecie, którego mam za najlepszego przyjaciela..."
I jak sobie założył, tak właśnie wykonał.

Na wystawie szokuje zestawienie młodości ludzi zwiedzających ją z wiekiem osób spoglądających z obrazów Stanisława Baja. Życiowa mądrość i doświadczenie "bijące" z każdej znajdującej się na nich postaci, aż nad wyraz widoczne zmęczenie życiem, troskami dnia powszedniego i pracą ponad starcze siły każą się zatrzymać, zastanowić, pomyśleć. Każdy przecież kiedyś może mieć tyle lat! Jak wtedy będzie wyglądało jego życie? Jaka będzie starość? Ostre kontury spracowanych ciał wykrzykują nieuchronną prawdę o przemijaniu, cierpieniu i śmierci. Malowane wprawną ręką Mistrza tym bardziej są wiarygodne.

Oglądając ekspozycję, odbieramy nie tylko to, co jest na płótnie. Spoza obrazów "widać" innego człowieka - Artystę, i jeszcze coś - jego człowiecze dobro i ciepłe wnętrze. Widać osobę, która kocha i nie wstydzi się tego pokazać. Bardzo drogi musi być dla Niego DOM, MATKA, OJCIEC, RODZINNE STRONY, skoro poświęcił im w swojej twórczości aż tyle miejsca. Artysta nie ukrywa skąd pochodzi i jak niezatarty ślad pozostawiła też w jego pamięci ziemia - Dołhobrody nad Bugiem (na Podlasiu, na północ od Włodawy). Czaruje więc nas niepowtarzalnym urokiem, mistycznym wręcz pięknem nieuregulowanego koryta rzeki . Na wielu obrazach pojawiają się jej oba wysokie piaszczyste brzegi i skarpa w Sugrach.

Obrazy prof. Stanisława Baja zmuszają do osobistej refleksji nie tylko w kontekście nieuchronnie czekającej nas starości. Skłaniają do zastanowienia się nad relacjami z drugim człowiekiem, z tym najważniejszym w życiu każdego z nas - z Matką. Cytowany już wcześniej Stefan Dzienniak w katalogu do wystawy zawarł słowa:
"Portrety Matki uświadomiły mi, że moja powściągliwość w wyrażaniu synowskich uczuć była grzechem. Dzisiaj wiem, jak dużo miałem jej do powiedzenia. Nie zdążyłem."
Myślę, że chociażby z racji zbliżającego się 26 maja Dnia Matki, warto zwrócić na te słowa więcej uwagi, przyjść do Muzeum, obejrzeć wystawę, zastanowić się, a potem...

Nie sposób nie wspomnieć dodatkowego duchowego przeżycia, którego dostarczyli też przybyłym na wernisaż zacni artyści w programie słowno-muzycznym "Przez ogród myśli i zadumań - w drodze do Stwórcy": Maria Mitrosz (sopran), Dorota Szyszkowska-Janiak (harfa) i Józef Broda (instrumenty ludowe).

A ucztę dla podniebienia stanowiły m.in. autentyczne sękacze z rodzinnych stron Artysty.

I jeszcze jedno, o czym nie można zapomnieć. Wystawa nie miałaby miejsca, gdyby nie znalazła sponsora. Jej mecenasem został ArcelorMittal, wielokrotnie wspierający działalność lokalnej społeczności.

Danuta Micur, Muzeum Miejskie "Sztygarka"

.
08.05.2012


KRS TKKF "TRIATHLON" Dąbrowa Górnicza


RUSZYŁY ZAPISY DO
I MIĘDZYNARODOWEGO TRIATHLONU MTB
Dąbrowa Górnicza - Pogoria I

internetowa REJESTRACJA ZAWODNIKÓW do 20.06.2012
http://www.timechip.cz/prihlasky/2012/mtb-triathlon-dabrowa-gornicza/pl

REGULAMIN ZAWODÓW
http://www.triathlon.strefa.pl/..._regulamin.pdf

DZIENNICZEK ZAWODÓW
http://www.triathlon.strefa.pl/20120624_pl_dg_pogoria-1_1-miedzynarodowy-triathlon-mtb-dg.htm

STRONY ZWIĄZANE Z ZAWODAMI

http://www.timechip.cz/prihlasky/2012/mtb-triathlon-dabrowa-gornicza/pl
http://cestapratelstvi.matera.cz/index.php

http://www.triathlon.strefa.pl
http://www.euroregion-silesia.pl
http://www.euroregion-silesia.cz


ZAPRASZAMY
TKKF TRIATHLON DĄBROWA GÓRNICZA
www.triathlon.strefa.pl
.
12.05.2012
Tomek, Polacy i Zagłębianka
Kategorie: Aktualności | Maj 11, 2012

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej nadciągają. Oby to nie była burza połączona z gradobiciem. A może tak być! Zbiory w przyszłym roku? Dzisiaj o kilku "błyskach", których już wiele daje się we znaki kibicom, kibickom i nie kibicom. I nie mamy na myśli tu Tomka, czyli Jana Tomaszewskiego.

Człowiek, który zatrzymał Anglię. Przed wielu laty wszystkie serwisy informacyjne o tym głośno grzmiały. Człowiek ten był na ustach całej Polski, gdy 17.10.1973 r. w "jaskini lwa", jakim było i jest do tej pory Wembley, utarł pewnym siebie Anglikom nosa. Wszyscy byli z niego dumni. Mowa oczywiście o Janie Tomaszewskim, legendarnym polskim bramkarzu, jednym z filarów polskiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej podczas Mundialu w RFN w 1974 r., jednym z Orłów Górskiego. To o nim Pele (właściwie Edson Arantes de Nascimento) powiedział, że jest najlepszym bramkarzem świata.

Dziś polityk i recenzent sportowy. Ostatnio jest o nim znowu głośno za sprawą jego wypowiedzi, dla jednych kontrowersyjnej, dla innych skandalicznej. Tym bardziej, że ma to miejsce tuż przed samym Euro 2012. Przyjrzyjmy się bliżej słowom byłego polskiego golkipera. Jan Tomaszewski zwrócił m.in. uwagę na fakt, że do reprezentacji Polski powołano piłkarza wcześniej skazanego za korupcję, że powołano dwóch piłkarzy z Niemiec i jednego z Francji, którzy już wcześniej grali w tamtejszych reprezentacjach, że normą staje się pomijanie wielu wybitnych rodowitych młodych piłkarzy, tzw. "szczawików". Tomaszewski potępił również rasistowskie wybryki na stadionach oraz odniósł się do pomysłu bojkotowania Euro na Ukrainie. Stwierdził również, iż nie zamierza kibicować polskiej reprezentacji w obecnym składzie oraz skrytykował PZPN jako współorganizatora Mistrzostw. Można napisać, że pomieszał dobro ze złem.

Trudno nie zgodzić się z posłem J. Tomaszewskim (PRON, PIS) co do sprawy piłkarza uprzednio skazanego za korupcję. Nie ulega wątpliwości że powoływanie takich osób jest kompromitowaniem reprezentacji. Korupcja w piłce jest patologicznym zjawiskiem znanym w piłce od wielu lat http://biznes.onet.pl/pilka-i-brudne-pieniadze,18543,5022630,1,prasa-detal i to na całym świecie. W Polsce zjawiskiem lekceważonym przez wiele długich lat. Tak na dobre walka z tym problemem w Polsce rozpoczęła się od momentu pójścia na współpracę Piotra Dziurowicza (juniora), ówczesnego prezesa GKS Katowice z wymiarem sprawiedliwości. Jak więc odczytać powołanie takiego zawodnika do reprezentacji. Oczywiście jako cofanie się wstecz! W tym miejscu należy w pełni się zgodzić z Tomaszewskim, że takie osoby powinny być eliminowane z reprezentacji.

Co do piłkarzy uprzednio grających dla innych federacji, to tu również musimy przyznać rację naszemu bramkarzowi. Reprezentacja to nie jest ścierka, którą można zmieniać w zależności od tego z której strony lepiej zawieje wiatr. Albo gra się dla Polski albo gra się dla Niemiec, albo gra się dla Francji. Ale tylko dla jednego kraju!

Więcej na stronie http://grzegorzjaszczura.pl

.
10.05.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG
OTWARCIE NOWEGO DZIAŁU ETNOGRAFICZNO-PODRÓŻNICZEGO
W MUZEUM MIEJSKIM "SZTYGARKA"

MUZEUM MIEJSKIE "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69 ; DĄBROWA GÓRNICZA


Dyrektor Muzeum Miejskiego "Sztygarka"
Arkadiusz Rybak

Kustosz Działu Etnograficzno-Podróżniczego
Grzegorz Kuśpiel

Serdecznie zapraszająW RAMACH OTWARCIA DZIAŁU:

godz. 20:00 - "LODOWI WOJOWNICY" - spotkanie z Krzysztofem Wielickim himalaistą, zdobywcą Korony Himalajów. Pokaz multimedialny (zdobycie Everestu zimą i polski himalaizm zimowy).

Udział w uroczystościach otwarcia zapowiedzieli już przedstawiciele placówek dyplomatycznych Indii, Indonezji, Stanów Zjednoczonych, Uzbekistanu, Rumunii, Algierii, Maroka, Chile, i Boliwii oraz znane osobistości świata kultury i sportu - wspomniany wcześniej himalaista Krzysztof Wielicki, Wojciech Kuczok - pisarz, Magdalena Piekorz - reżyser, Józef Skrzek - lider legendarnej grupy SBB oraz Adam Matuszewicz - Marszałek Województwa Śląskiego, pani poseł Beata Małecka-Libera i senator Zbigniew Meres.

TROCHĘ HISTORII...

Koniec lat 90. XX wieku. W budynku dawnego Urzędu Miasta działa Galeria Podróżnika. Mieszkańcy Zagłębia i Śląska po każdej zakończonej wyprawie grotołazów mają okazję przenieść się w inny wymiar. Początkowo za sprawą fotografii ze świata i podróżniczych "pamiątek", ale z biegiem lat, eksponatów, fotografii i wrażeń przybywało...
17 października 2002 roku w Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej rozpoczął życie nowy dział muzealny poświęcony podróżom i kulturom ludów świata. Przeprowadzony w latach 2005-2006 generalny remont siedziby Muzeum spowodował wymuszoną likwidację aranżowanych sal. Przez kolejnych sześć lat dokładaliśmy wszelkich starań, aby z należytą wiarygodnością odtworzyć klimat odwiedzonych przez nas miejsc. Setki przywiezionych, podarowanych i zakupionych przedmiotów, dla których należało stworzyć nową przestrzeń.
26 maja 2012 roku Dział Etnograficzno-Podróżniczy ponownie w całości zostanie udostępniony zwiedzającym. W nowej szacie i w nowym miejscu...

OPIS DZIAŁU:

W Dziale Etnograficzno-Podróżniczym prezentujemy kulturę ludów Azji (m.in. Indii, Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Birmy), Afryki (Madagaskaru, Algierii, Maroka, Senegalu), Ameryki Południowej i Północnej, Europy i rejonów podbiegunowych.

Przywiezione przez podróżników zbiory to głównie rękodzieło ludowe, stroje regionalne, przedmioty kultu oraz fotografie. Zgromadzono również cenne przedmioty - sanie ekspedycyjne polarnika Marka Kamińskiego czy kamień zniesiony przez Krzysztofa Wielickiego z wierzchołka Everestu w 1980 roku, kiedy jako pierwszy w historii człowiek stanął na jego szczycie zimą...

Kolekcja naszego działu uzupełniana była w ciągu ostatnich lat również przy pomocy placówek dyplomatycznych krajów, których kulturę prezentujemy w muzeum - np. zbiorem tradycyjnych instrumentów indyjskich oraz kolekcją 50 ręcznie wykonanych lalek w regionalnych strojach całego subkontynentu Indii.

Zbiory indonezyjskie w naszym muzeum prezentują wyroby rękodzieła i przedmioty codziennego użytku ludów Dani i Yani (Papua), Dajaków z Kalimantanu, plemion z Tana Toraja oraz kolekcja lalek teatru indonezyjskiego.

.
10.05.2012
II DZIEŃ DAWCY SZPIKU w Dąbrowie Górniczej
3 czerwca 2012r. każdy z Państwa ma szansę uratować komuś życie!Młodzież z Dąbrowy Górniczej organizuje Dzień Dawcy Szpiku przy współpracy z fundacją DKMS Polska. Walczymy z białaczką, chorobą która nie oszczędza nikogo, ale najgorszy wyścig z czasem zaczyna się, kiedy w grę nie wchodzi przeszczep rodzinny.

Szukanie niespokrewnionego dawcy jest bardzo trudne,co nie oznacza,że niemożliwe. Im więcej osób zarejestruje się jako potencjalni dawcy szpiku,czyli komórek macierzystych, tym więcej osób ma szansę na znalezienie dawcy, a co za tym idzie, na życie! Droga do tego jest prosta. 3 czerwca w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku,podczas którego przez oddanie 4 ml krwi i wypełnienie formularza rejestracyjnego możemy dać komuś szansę na nowe życie!

Żeby zostać dawcą szpiku należy jedynie:

* należeć do przedziału wiekowego 18-55 lat
* ważyć co najmniej 50 kg lub nie mieć znaczącej nadwagi
* wykazać się odrobiną dobrej woli

Samo oddanie komórek macierzystych nie wiąże się,tak jak powszechnie się sądzi, z wbiciem wielkiej igły w kręgosłup i paraliżem... Fundacja DKMS wykorzystuje metody pobrania komórek z krwi obwodowej bądź z obręczy talerza biodrowego lub mostka, ale popularniejsza jest pierwsza metoda.

Rejestracja odbywać się będzie od godziny 11.00 do godziny 17.00, a od godziny 19.00 zapraszamy wszystkich na afterparty w pubie Sportowy przy Hali Widowiskowo-Sportowej Centrum. Przewidziane zniżki przy barze oraz chwila relaksu przy muzyce lokalnych zespołów.

Jeszcze raz przypominamy! 3 czerwca, I LO w Dąbrowie Górniczej,ul. Kopernika 40.
Liczymy na Państwa pomoc i tłumne przybycie!

Anna Antas
organizator lokalny Dnia Dawcy Szpiku w Dąbrowie Górniczej

.
09.05.2012

Zespół Szkół Plastycznych


ZAPRASZAMY NA PODSUMOWANIE
MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "LABIRYNT WYOBRAŹNI - DŻUNGLA" ORGANIZOWANEGO PRZEZ ZESPÓŁ SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. TADEUSZA KANTORA W DĄBROWIE GÓRNICZEJ
09.05.2012 R.

Uroczyste podsumowanie Konkursu organizowanego pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza połączone z wernisażem wystawy oraz wręczeniem nagród i wyróżnień odbędzie się w dniu 15.05.2012 r. (wtorek) o godz. 15.00 w Galerii "Na Strychu" Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej przy ul. Kosmonautów 8.

W trzeciej edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Labirynt Wyobraźni" o tytule przewodnim "Dżungla" wzięło udział 3724 uczestników z Polski, Białorusi, Rosji, Łotwy, Litwy, Ukrainy i Chin.
W Konkursie brało udział 248 szkół, w tym 23 szkoły artystyczne (Częstochowa, Opole, Łomża, Supraśl, Gdynia, Racibórz, Słupsk, Katowice, Warszawa, Zabrze, Koszalin, Wodzisław Śląski, Rypin, Tarnowskie Góry, Malbork, Rzeszów, Radom, Zduńska Wola, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Kraków, Kielce, Lublin), które nadesłały łącznie 593 prace. Szkoły zagraniczne przesłały 168 prac.

Grand Prix Konkursu zdobyła Jekaterina Jermołenko (lat 16)
z Państwowej Plastycznej Średniej Szkoły Plastycznej im. Tarasa Szewczenki z Kijowa (Ukraina / Ukraine), którą do konkursu przygotował nauczyciel Jurij Gurin.

Więcej na naszych stronach internetowych: http://www.zsp.dabrowa.pl/labirynt.html

Jarosław Wartak
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusz Kantora w Dąbrowie Górniczej

Źródło: www.zsp.dabrowa.pl

.
09.05.2012
MARTA RYCHLIK - nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół Sportowych w finale konkursu na WYCHOWAWCĘ ROKU '2012.

POTRZEBNE WASZE GŁOSY !!!

Na mieszkankę naszego miasta Martę Rychlik można głosować wysyłając
sms o treści DZZAWY.8 na nr 7155. Każdy może wysłać dowolną ilość sms. SMS można wysyłać do 21 MAJA, zostało więc niewiele czasu by promować najlepszego wychowawcę zagłębia, a przede wszystkim naszego miasta.

Dziennik zachodni w ramach projektu "Szkoła bez przemocy" organizuje konkurs o zasięgu ogólnopolskim na Wychowawcę Roku 2012. w finale znalazło się 10 nauczycieli z województwa śląskiego, w tym jedynym przedstawicielem Zagłębia, a także Dąbrowy Górniczej jest Marta Rychlik. Marta Rychlik uczy w Zespole Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Dąbrowie Górniczej języka polskiego i etyki. Kandydaturę tej nauczycielki zgłosili do konkursu jej wychowankowie i ich rodzice. Ostatni etap konkursu to wybór spośród wszystkich wytypowanych nauczycieli w Polsce tego jednego, który zdobędzie miano Wychowawcy Roku.

Szczegóły konkursu http://www.szkolabezprzemocy.pl/1534,wychowawca-roku-2012

Załączam link z bieżącymi wynikami. Nauczyciel z Dąbrowy Górniczej Marta Rychlik to pierwsza na zdjęciu w lewym górnym rogu (czarne włosy)
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/555867,najlepszy-nauczyciel-roku-2012-glosowanie...1

.
09.05.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


ZMIANA ORGANIZACJI PRACY MUZEUM w maju 2012

MUZEUM MIEJSKIE "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69 ; DĄBROWA GÓRNICZA

Uprzejmie informujemy, że ze względu na udział w festynach w Ząbkowicach i Strzemieszycach,

w dniach
13 i 20 maja 2012 roku, Muzeum Miejskie "Sztygarka" będzie nieczynne.
19 maja podczas trwania "Nocy Muzeów" czynne w godzinach 17:00 - 24:00
25 maja (Dni Dąbrowy Górniczej) czynne w godzinach 17:00 - 22:00
27 maja (Dni Dąbrowy Górniczej) czynne w godzinach 9:00 - 15:00

Beata Smorąg
Dział Marketingu i Edukacji Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

.
08.05.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG
MUZEUM MIEJSKIE "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69 ; DĄBROWA GÓRNICZA

Wernisaż wystawy malarstwa i rysunków
prof. Stanisław Baj - "DOM"

odbędzie się 12 maja 2012 roku i będą się na niego składały:

godz. 15.00 - koncert "Przez ogród myśli i zadumań - w drodze do Stwórcy".
Wykonawcy; Maria Mitrosz (sopran) ; Dorota Szyszkowska-Janiak (harfa) ; Józef Broda

godz. 16.00 - uroczyste otwarcie wystawy

Stanisław Baj urodził się w 1953 r. w Dołhobrodach nad Bugiem na Podlasiu. Studiował malarstwo w ASP w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Od 1982 r. pracuje w macierzystej uczelni. Obecnie jest profesorem na Wydziale Malarstwa oraz pełni funkcję prorektora.

W twórczości Stanisława Baja wyodrębnić możemy dwa główne nurty - portrety oraz pejzaże. Zarówno jedne, jak i drugie wykonuje on jednak zazwyczaj w tych samych okolicach - wokół rodzinnej wsi Dołhobrody, gdzie pokazuje piękno i mistyczność tkwiącą zarówno w człowieku, jak i w jego otoczeniu. Chociaż realistyczne, ale równocześnie malowane mocnymi, "grubymi" pociągnięciami pędzla portrety przedstawiające głównie Matkę artysty w zaskakujący sposób łączą się z przechodzącymi od realizmu do abstrakcji nadbużańskimi pejzażami.

Wystawa malarstwa Stanisława Baja "Dom" jest wyjątkową prezentacją dorobku twórczości artysty także ze względu na unikatowe, bardzo rzadko pokazywane dzieła, w tym te przedstawiające rodzinny dom artysty i jego otoczenie.

Wystawie towarzyszy ilustrowany katalog z tekstami Stefana Dzienniaka, Wiesława Dziewita oraz prof. Józefa Olejniczaka.

Wystawa prezentowana będzie do 30 czerwca 2012 r.

Przy okazji wernisażu wystawy istnieje również możliwość zwiedzania wpisanej do Szlaku Zabytków Techniki Kopalni Ćwiczebnej. Dla gości wystawy planowane są dwie wycieczki: o godz. 13.00 oraz 17.00 (prosimy o wcześniejsze potwierdzenie chęci wzięcia udziału w wycieczce pod numerem telefonu : 32 726 41 85)

.
08.05.2012
Uczniowski Klub Sportowy "Plastyk" przy ZSP w Dąbrowie G.
Seniorski turniej tenisa stołowego o Puchar Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza w ramach programu - "Rok 2012 Rokiem Aktywności Seniorów"

Uczestnicy: panie 60+, panowie 65+
Termin: 02.06.2012 - godz. 09.00-15.30
Miejsce: sala gimnastyczna ZSP ; ul. Kosmonautów 8 ; DĄBROWA GÓRN. - GOŁONÓG

Zgłoszenia: od 28.05.2012 r.
GSM 605 732 025 lub mail: uksplastyk@vp.pl .

Regulamin turnieju tenisa stołowego o Puchar Prezydenta Miasta w ramach programu "Rok 2012 Rokiem Aktywności Seniorów"

1. Cel i zadania: popularyzacja tenisa stołowego, zapewnienie aktywnego wypoczynku osobom dorosłym w wieku kobiety 60+ i mężczyźni 65+.
2. Organizator: Uczniowski Klub Sportowy "Plastyk" przy Zespole Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza.
3. Miejsce: zawody odbywać się będą w sali gimnastycznej ZSP przy ul. Kosmonautów 8.
4. Termin zawodów: 2 czerwca 2012 r.
5. Konkurencje: kobiety rocznik 1952 i starsze, mężczyźni rocznik 1947 i starsi.
6. Udział: w turnieju startować mogą osoby stowarzyszone i niestowarzyszone w klubach sportowych bez względu na miejsce zamieszkania. Uczestnicy zawodów musza posiadać i okazać organizatorom dokument tożsamości ze zdjęciem. W czasie zawodów obowiązuje strój sportowy, w tym obowiązkowo miękkie obuwie zmienne. Zabrania się startu w obuwiu z czarnymi podeszwami.
7. Obowiązek ubezpieczenia zawodników od następstw nieszczęśliwych wypadków należy do uczestników.
8. Zgłoszenia: zgłoszenia przyjmowane będą od 28.05.2012 r. telefonicznie na numer GSM 605 732 025 lub drogą mailową na adres uksplastyk@vp.pl lub na miejscu, w dniu imprezy w godz. 9.00-9.30.
9. Sposób przeprowadzania: zawody przeprowadzone będą zgodnie z przepisami gry w tenisa stołowego, wydanymi przez Polski Związek Tenisa Stołowego. Organizator planuje prowadzić turnieje systemem pucharowym, uproszczonym "do dwóch przegranych spotkań". Finał rozgrywają zawodnicy, którzy nie przegrają wcześniej żadnego spotkania. Gry prowadzone będą do 3-ch zwycięskich setów (3:0, 3:1 lub 3:2). Ostateczny system rozegrania poszczególnych konkurencji uzależniony będzie od ilości zgłoszonych osób i ustalony zostanie w dniu zawodów.
10. Sędziowie: organizator zabezpiecza sędziego głównego i sekretarza, którzy prowadzą tabele turniejowe i nadzorują przebieg zawodów. Spotkania przy stołach prowadzą zawodnicy wyznaczeni przez sędziego głównego lub sekretarza.
11. Nagrody: trzy najlepsze osoby w każdej konkurencji otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe. W przypadku wyjątkowych osiągnięć turniejowych Organizator może również nagrodzić uczestnika nagrodą Grand Prix Turnieju.
12. Ostateczna interpretacja niniejszego regulaminu należeć będzie do sędziego głównego turnieju i przedstawiciela organizatora.
13. Program zawodów:
rejestracja uczestników godz. 9.00 - 9.30
powitanie i oficjalne otwarcie turnieju godz. 9.45
rozpoczęcie gier godz. 10.00
planowane zakończenie gier godz. 15.00
planowane oficjalne zakończenie zawodów 15.30.

.
08.05.2012
Szóstka Pogorii tuż, tuż!

Biegowy zegar nieubłaganie odlicza godziny pozostałe do startu Szóstki Pogorii! Jeszcze nie zeszły zakwasy z łydek po V Półmaratonie Dąbrowskim, i jeszcze nie przebrzmiały echa Dębowego Maj Festiwalu, a już trzeba doszlifowywać formę na kolejny bieg w Dąbrowie Górniczej, bodaj najbardziej rozbieganym mieście regionu, gdzie bieg goni bieg, i gdzie po prostu wiedzą jak organizować zawody biegowe.
Tym razem na organizacyjny front wkracza Stowarzyszenie Pogoria Biega, które wespół z Centrum Sportu i Rekreacji ? organizatorem Półmaratonu Dąbrowskiego, oraz Wydziałem Promocji Kultury i Sportu Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza ponawia zaproszenie na drugą edycję Szóstki Pogorii. Startujemy już 26 maja o godz. 11:00 na promenadzie przy plaży akwenu Pogoria III w Dąbrowie Górniczej, czasu więc niewiele, ale i wystarczająco dużo aby wykonać sześć koniecznych kroków w kierunku zapewnienia sobie oraz naszym rodzinom i przyjaciołom wielu atrakcji, a przede wszystkim aktywnego spędzenia niezapomnianych chwil na łonie majowo rozbujanej natury, czyli:

" sprawdzamy w kalendarzu swój rozkład zajęć i dokonujemy rezerwacji wolnego czasu na sobotę 26 maja;
" wpisujemy się na listę startową, wypełniając elektroniczny formularz zgłoszeniowy http://www.maratonypolskie.pl/zglosz4.php?nrid=1018;
" dokonujemy przelewu opłaty startowej (20 zł do 21 maja) na rachunek bankowy Stowarzyszenia Pogoria Biega, 41-300 Dąbrowa Górnicza, ul.Konopnickiej 29. Nr konta: 81 1050 1360 1000 0023 5388 3263;
" w dniu biegu najpóźniej do godz. 10:30 weryfikujemy swoje zgłoszenie w biurze zawodów usytuowanym w pobliżu startu i odbieramy numer startowy z chipem;
" ubieramy przygotowany specjalnie na ten dzień strój startowy oraz szybkobieżne buty biegowe, po czym pamiętając o prawidłowym przypięciu na przodzie koszulki numeru startowego, udajemy się na profesjonalną rozgrzewkę prowadzoną pod czujnym okiem licencjonowanej instruktorki fitness;
" na koniec ustawiamy się na linii startu (zawodnicy nordic walking za biegaczami), by po usłyszeniu wystrzału startera pomknąć wokół Pogorii III po swoje upragnione zwycięstwo oraz podziw rodziny i uznanie przyjaciół.

Najszybsze zawodniczki i zawodnicy w obu dyscyplinach do trzeciego miejsca włącznie, zostaną nagrodzeni okolicznościowymi statuetkami, natomiast pomiędzy wszystkich sklasyfikowanych uczestników rozlosujemy wiele cennych nagród.
Tego biegu nie można przegapić, gdyż ukończenie Szóstki Pogorii, poszerzając Twój bilans punktowy, przybliży Cię do zdobycia głównego trofeum sezonu, czyli pucharu Grand Prix Pogorii.
Do zobaczenia w sobotę 26 maja przy plaży nad Pogorią III w Dąbrowie Górniczej!

Jan Pinkosz

.
05.05.2012
Odpady niebezpieczne w bezpiecznym miejscu

We wtorek, 8 maja mieszkańcom Dąbrowy Górniczej oddane zostaną do użytkowania cztery punkty odbioru odpadów niebezpiecznych. Można będzie tam oddawać m.in. rozpuszczalniki, baterie, akumulatory, farby, kleje zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Na Lipówce przekaże się Gminny Punkt Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych oraz trzy Gminne Centra Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych usytuowane w różnych częściach miasta. Obiekty te są w pełni bezpieczne dla mieszkańców i pracujących tam osób, ekologiczne, spełniają wszelkie możliwe normy.

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej (osoby fizyczne) będą mogli bezpłatnie pozostawić tam odpady niebezpieczne wyselekcjonowane ze strumienia odpadów komunalnych, w ilości i rodzaju wskazującym na wytworzenie ich w gospodarstwie domowym.

W punktach przyjmowane będą następujące odpady: rozpuszczalniki, kwasy, alkalia, odczynniki fotograficzne, środki ochrony roślin I i II klasy toksyczności, lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć (w tym świetlówki), urządzenia zawierające freony, oleje i smary, farby, tłuszcze, farby drukarskie, kleje, lepiszcze i żywice zawierające substancje niebezpieczne, detergenty zawierające substancje niebezpieczne, leki cytotoksyczne i cytostatyczne, baterie i akumulatory, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne zawierające niebezpieczne składniki, drewno zawierające substancje niebezpieczne, opakowania po substancjach niebezpiecznych.

Miejsca przyjmowania odpadów:

Gminny Punkt Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych (GPZON)
" ul. Główna 144a - teren MZPOK LIPÓWKA II . Czynny od poniedziałku do piątku od godz. 6.00 do 22.00.

Gminne Centra Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych (GCZON):
" al. Piłsudskiego - Manhattan (pon-pt, 6.00-22.00)

" ul. Szałasowizna - przy Grupowej Oczyszczalni Ścieków, (pon-pt, 10.00-18.00)

" al. Zwycięstwa - przy stadionie Unii Ząbkowice, (pon-pt, 10.00-18.00)

Zasady przyjmowania odpadów

" Dostarczone przez mieszkańca Dąbrowy Górniczej odpady, przyjmuje się nieodpłatnie w ilościach zużywanych w gospodarstwach domowych.
" Punkty przyjmują odpady tylko od mieszkańców miasta po okazaniu dowodu zamieszkania.

" Odpady niebezpieczne dostarczone do punktów muszą być posegregowane oraz opakowane i opisane.

" Przyjęcia dokonuje się po weryfikacji zawartości dostarczonych odpadów, ich zgodności z wykazem aktualnie przyjmowanych odpadów, ich czystości, składu, zabezpieczenia itp.

" Regulaminy korzystania z obiektów będą od wtorku dostępne na stronie internetowej www.idabrowa.pl

Oddanie do użytku punktów zbiórki odpadów niebezpiecznych zamyka realizowany od grudnia 2007 roku projekt pn. "Rozwój selektywnej zbiórki odpadów na terenie gmin Dąbrowa Górnicza, Siewierz i Sławków". Wartość projektu to ponad 12,7 mln zł. Dąbrowa Górnicza wydatkowała z tego prawie 10 mln zł (9,9 mln zł), z czego unijne dofinansowanie miasta - 85 proc kosztów kwalifikowanych, wyniosło ponad 5,5 mln zł.

Za pieniądze te nie tylko wybudowano oddawane właśnie punkty, ale i dokonano zakupu 10.500 stojaków na worki dla gospodarstw domowych usytuowanych w niskiej zabudowie; zakupiono 693 kontenery przeznaczone do zbiórki szkła, plastiku oraz makulatury, które ustawiano na osiedlach mieszkaniowych. W ramach tego projektu zostało zorganizowanych 195 nowych punktów zbiórki odpadów, których dzisiaj na terenie miasta jest już ponad 300. Przeprowadzono 9 akcji promocyjnych, rozprowadzono 30.000 szt. materiałów promujących segregację śmieci wśród mieszkańców.

Lucyna Stępniewska
Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej
www.dabrowa-gornicza.pl

.
04.05.2012
KIBICUJ BIAŁO-CZERWONYM

Piłkarskie szaleństwo bardzo szybko obejmuje Polskę, a wszystko to w związku z największą sportową imprezą, jaka będzie miała miejsce w naszym kraju: piłkarskimi Mistrzostwami Europy 2012.
Pozytywne emocje związane z kibicowaniem udzieliły się również uczniom V Liceum Ogólnokształcącego im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, którzy nakręcili Lipdub zachęcający do kibicowania biało-czerwonym.

Nam kibicom pozostaje mieć nadzieje, że podobnie jak w filmie puchar trafi w ręce reprezentacji Polski.

Zapraszamy do obejrzenia i kibicowania: