-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2012 KWIECIEŃ
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ
.
30.04.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

20120428x02_pl_warszawa_muzeum-wojska-polskiego_armaty_zis_mm-sztygarka

20120428x11_pldg_centrum_mm-sztygarka_armaty_zis_mm-sztygarka


Militarna część kolekcji Muzeum Miejskiego "Sztygarka" wzbogaciła się o kolejne nabytki. Są to armaty ZiS 2 i ZiS 3

Dzięki współpracy z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, udało się nam pozyskać dwa działa z okresu II Wojny Światowej. Są to armaty ZiS 2 i ZiS 3.

O ile radziecki czołg T-34 jest pojazdem wręcz "kultowym" w swojej klasie tak i te dwie armaty są szeroko znanymi i przełomowymi wojennymi konstrukcjami. Szczególnie rzadkim nabytkiem jest działo ZiS 2 wz. 1943 o kalibrze 57 mm.. Wprowadzone do produkcji już w 1941 roku i produkowane tylko do 1945 roku, wykonano ich zaledwie 10 000 sztuk - co jest w skali wojennej bardzo niewielką produkcją. Trochę zbyt mały kaliber spowodował, że zarzucono produkcję tego modelu ze względu na skuteczność zwalczania celów pancernych na rzecz produkcji dział ZiS 3. Do naszego muzeum trafił i ten model armaty. Lufa o kalibrze 76,2 mm. była groźnym przeciwnikiem dla niemieckich czołgów. Bardzo wysoka skuteczność tego działa spowodowała, że Niemcy nadali jej przydomek "Trach Bum" bo mniej więcej tyle zdążył usłyszeć człowiek będący w polu rażenia tej armaty. Podobno o wprowadzeniu tego modelu do produkcji zdecydował sam Józef Stalin po obejrzeniu na poligonie doświadczalnym możliwości bojowych ZiS 3. Nie była to chybiona decyzja. Według specjalistów wojskowości, było to jedno z najlepszych dział II Wojny Światowej.

Obydwa eksponaty przejdą gruntowną renowację pod okiem Krzysztofa Bordy - renowatora zabytków z Muzeum Miejskiego "Sztygarka". Dzięki współpracy z Zespołem Szkół Zawodowych "Sztygarka" w pracach wezmą również udział uczniowie kierunków technicznych tej szkoły. Należy tutaj podziękować za pomoc Pani dyrektor Małgorzacie Zakrzewskiej oraz kierownikowi zajęć praktycznych Adamowi Kuli.

Działa po remoncie będzie można zobaczyć na Muzealnym Festynie Historycznym 16-17 czerwca br., a następnie będzie je można oglądać na terenie powstającego Parku Militarno - Historycznego przy Muzeum Miejskim "Sztygarka".

.
28.04.2012www.triathlon.strefa.pl


VI SZTAFETA TRIATHLONOWA oraz I Mistrzostwa Dąbrowy Górn.
Szkół Podstawowych i Gimnazjum w Sztafecie Triathlonowej

W sobotę 28.04.2012 r. na obiektach sportowych Zespołu Szkół nr 4 (Łęknice) w Dąbrowie Górniczej odbyła się VI sztafeta Triathlonowa dla pracowników AcelorMittal Poland, oraz I mistrzostwa Dąbrowy Górniczej Szkół w Sztafecie Triathlonowej. Zawodnicy mieli do pokonania: 200 m. pływania (basen kryty) 7 km. na rowerze i 1 km. biegu (Gimnazjum) oraz 100 m. pływania 3 km. na rowerze i 500 m. biegu (Szk. Podstawowe). Drużyna składała się z 3. zawodników, którzy byli specjalistami od swoich dyscyplin (pływak, kolarz, biegacz). Od początku, mimo że była to tylko zabawa, trwała zacięta walka do końca. Ostatni zawodnicy kończący sztafetę biegiem rywalizowali o czołowe miejsca. Ostatecznie w klasyfikacji Szkół Podstawowych wygrała sztafeta ze szkoły nr 5 ze Strzemieszyc (Filip Muc, Bartłomiej Plewnia, Jakub Głowacki). Drugie miejsce zajęła szkoła nr 18 ( Tomasz Sufranowicz, Aleksandra Bucka, Kamil Skowronek). Na trzecim miejscu szkoła nr 34 (Mateusz Głowa, Maciej Doniec, Artur Giełda).

Wśród gimnazjalistów wygrało Gimnazjum nr 8 (Sergiusz Uzarek, Mateusz Obarzanek, Adrian Kańtoch) przed Gimnazjum nr 4 (Maciej Baran, Przemysław Gągol, Aleksander Mirczak). III miejsce zajęło Gimnazjum przy Zespole Szkół Sportowych (Axel Brzostowski, Kacper Gołębiowski, Mateusz Burzawa).

Udana impreza promująca TRIATHLON wśród młodzieży i dzieci mogła się odbyć dzięki pomocy Urzędu Miasta (Wydz. Sportu) i Korporacji ArcelorMittal Polad, które nagrodziły zawodników wspaniałymi pucharami i nagrodami rzeczowymi, oraz klubowi TRIATHLON Dąbrowa Górnicza, który przygotował o przeprowadził te udane zawody.

.
28.04.2012
Niech moc rabatów będzie z Waszym portfelem!
Od 1 kwietnia br. na terenie Dąbrowy działa nowy, innowacyjny serwis Silesia Voucher.

Jest on w dużej mierze skierowany do Dąbrowian. Pomimo tego, że niedawno uruchomiony już zaczyna zrzeszać najciekawsze oferty z naszego rejonu, a w dodatku, co dość niezwykłe - rozdaje rabaty za darmo . Niesamowitym szokiem było odkrycie, że w przeciwieństwie do gruponów tutaj wystarczy wydrukować kupon zniżkowy, nie dokonywać przelewów, a zapłacić dopiero w kasie u kosmetyczki, fryzjera, czy na basenie.

No właśnie - na basenie. 26 kwietnia została uruchomiona oferta naszego ulubionego Nemo Wodny Świat, dzięki której będzie można spędzić czas na basenach za połowę ceny, a w dodatku z pełnym, darmowym dostępem do saun. Oferta swoim rozmachem powala na kolana. Jakby tego było mało w cenie o 50% tańszego biletu jest jeszcze siłownia, a nawet tańsze wejście do groty solnej. Zresztą sprawdzić możecie sami:
http://www.silesiavoucher.pl/oferta/1450

W takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak korzystać z okazji, gdyż nic to (o dziwo!) nie kosztuje oraz śledzić dodawane na bieżąco oferty rabatowe.

Jesteśmy pod wrażeniem pomysłowości twórców serwisu oraz tak ogromnego skierowania się w stronę konsumenta. Jest to niewątpliwie innowacja na naszym rejonie dająca Dąbrowianom jak i mieszkańcom całego Zagłębia i Śląska możliwość korzystania ze zniżek bez dokonywania przelewów bankowych, czy kartą kredytową. Z potwierdzonych źródeł mwiemy, że na bieżąco dodawane będą nowe zaskakujące oferty m.in. tańsze
wejście na majowy Auto Moto Show 2012 organizowane co roku w ExpoSilesia w Sosnowcu, ale nie zabraknie również standardowych usług jak fryzjer, fitness, sushi czy pizza.

Liczymy, że na tym SilesiaVoucher.pl nie poprzestanie i będzie na bieżąco rozpieszczać Dąbrowian takimi okazjami.

Niech moc rabatów będzie z Waszym portfelem!

.
27.04.2012

Szkolne Obserwatorium Astronomiczne - Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki im. St. R. Brzostkiewicza - Zespół Szkół Nr 1  Dąbrowa Górnicza
Zajęcia w Obserwatorium Astronomicznym
w Zespole Szkół nr1 w Dąbrowie Górniczej

Szkolne Obserwatorium Astronomiczne
Specjalista ds. astronomii
Dariusz W. Nelle

Zespół Szkół nr 1 - Konopnickiej 56 - Tel.(32)262-38-71

.
25.04.2012

20111111_209_pldg_golonog_pl-bema_obchody-dnia-niepodleglosci

20111111_230_pldg_golonog_pl-bema_obchody-dnia-niepodleglosci


3.MAJA W DĄBROWIE GÓRNICZEJ
uroczyste przyrzeczenie strzelców z JS2060 Dąbrowa Górnicza

W dniu 03 maja o godzinie 12.00 przy pomniku Żołnierza Zwycięzcy w Dąbrowie Górniczej odbędzie się uroczyste przyrzeczenie strzelców z JS2060 Dąbrowa Górnicza. JS2060 jest częścią Związku Strzeleckiego Strzelec Organizacja Społeczno Wychowawcza. Związek szczyci się 100-letnią tradycją, jego założycielem i pierwszym komendantem był sam Józef Piłsudski.

Zapraszamy!

Zakładany Plan uroczystości:

* 1. Rozpoczynamy o 12.00
* 2. Powitanie i kilka słów na temat historii Strzelca w DG - dyr. A. Rybak
* 3. Kilka słów na temat współpracy ZS Strzelec OSW z MON - ppłk. Mirosław Jodko Komendant WKU Będzin
* 4. Podziękowanie dowódcy JS2060 za współpracę z Muzeum i UM DG, wprowadzenie do przyrzeczenia
* 5. Przyrzeczenie Strzeleckie
* 6. Odczytanie Rozkazu Organizacyjnego z okazji 03 maja - dowódca JS2060
* 7. Złożenie kwiatów pod pomnikiem przez Prezydenta Miasta, parlamentarzystów, delegację Strzelca oraz Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej.
* 8. Zakończenie uroczystości 13.00 - 13.30

.
25.04.2012
MARTA RYCHLIK - nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół Sportowych w finale konkursu na WYCHOWAWCĘ ROKU '2012.

POTRZEBNE WASZE GŁOSY !!!

Na mieszkankę naszego miasta Martę Rychlik można głosować wysyłając
sms o treści DZZAWY.8 na nr 7155. Każdy może wysłać dowolną ilość sms. SMS można wysyłać do 27 kwietnia, zostało więc niewiele czasu by promować najlepszego wychowawcę zagłębia, a przede wszystkim naszego miasta.

Dziennik zachodni w ramach projektu "Szkoła bez przemocy" organizuje konkurs o zasięgu ogólnopolskim na Wychowawcę Roku 2012. w finale znalazło się 10 nauczycieli z województwa śląskiego, w tym jedynym przedstawicielem Zagłębia, a także Dąbrowy Górniczej jest Marta Rychlik. Marta Rychlik uczy w Zespole Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Dąbrowie Górniczej języka polskiego i etyki. Kandydaturę tej nauczycielki zgłosili do konkursu jej wychowankowie i ich rodzice. Ostatni etap konkursu to wybór spośród wszystkich wytypowanych nauczycieli w Polsce tego jednego, który zdobędzie miano Wychowawcy Roku.

Szczegóły konkursu http://www.szkolabezprzemocy.pl/1534,wychowawca-roku-2012

.
24.04.2012


Zatwierdzenie triathlonowego projekt Euroregionu Silesia

W dniu 19 kwietnia br. zatwierdzony został projekt Euroregionu Silesia, w którym w ramach współpracy transgranicznej współdziałamy jako klub z Morawskośląskim Regionalnym Związkiem Triathlonu w Ostrawie.

Celem projektu jest wspieranie przedsięwzięć związanych z triathlonem po czeskiej i polskiej stronie granicy. Zaliczają się do nich: wspólny obóz treningowy, warsztaty szkoleniowe dla sędziów i trenerów, a także Morawskośląski Puchar w Triathlonie 2012, który składa się z zawodów w Ostrawie Porubie (1 maja br.), Dąbrowie Górniczej (24 czerwca br.) oraz Hluczynie (18 sierpnia br.).

Więcej informacji na stronie projektu: http://cestapratelstvi.matera.cz/index.php

.
23.04.2012
Podpalenie budynku Zagłębianki - bis
Kategorie: Aktualności | Kwiecień 23, 2012

Jak to zwykle bywa, życie pisze scenariusze, które przerastają możliwości nawet najlepszych twórców kabaretowych. Wydawało się, że pierwsze podpalenie budynku klubowego byłej Zagłębianki Dąbrowa Górnicza, w kontekście bezradności miejscowej Policji, nie tylko w poszukiwaniu sprawców, ale nawet w ustaleniu właściciela obiektu to już "kabaret". Że wspomnę jeszcze o panu prezydencie, który jest łaskaw nie tylko nie dbać o naszą własność, ale nawet nie raczy zgłosić niszczenia mienia gminnego - pożaru, na wspomnianą Policję. A okazuje się, że to jeszcze nic. Jest następny pożar tego samego budynku! I na oko wygląda, że jeszcze poważniejszy.

W międzyczasie między jednym a drugim pożarem, największą aktywność w poszukiwaniu sprawców niszczenia mienia Gminy wykazuje mieszkaniec miasta!, nie biurwa otrzymująca za to pieniądze, nie radni także dotowani przez podatników wysokimi dietami, za średnio niecałe jedno posiedzenie miesięcznie na sali sesyjnej, a zwykły mieszkaniec! Na dodatek organy ścigania raczej go nie wspomagają.

Pisałem o doniesieniu pana K. Jasionka do Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach o zaistniałych podejrzeniach niegospodarności wobec lewicowego pana prezydenta naszego Miasta. Zob. http://grzegorzjaszczura.pl/?p=16385#more-16385. Jednakże Prokuratura ta, mimo wyraźnych sugestii pana K. Jasionka o powiązaniu finansowym Prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Górniczej z Urzędem Miasta, przekazuje sprawę do prowadzenia właśnie Prokuraturze Rejonowej w Dąbrowie Górniczej! Co tam jakiś mieszkaniec i jego zdanie!

Niestety dla prokuratury, wg mnie mieszkaniec ma rację. Kiedyś, gdy Policja dąbrowska dokonała nielegalnego przeszukania lokalu mojej firmy (pod względem legalności oprogramowania komputerowego) prokuratura dąbrowska stanęła na wysokości zadania i przy pierwszym przesłuchaniu mojej osoby ze względu na powiązania właśnie z miejscową Policją przekazała dalsze rozpoznanie do prokuratury nie dąbrowskiej, w tamtym przypadku Katowice Centrum-Zachód. I bez problemu dosyć szybko przyznano mi rację o nie w pełni legalności działań dąbrowskiej Policji i wystąpiono o ukaranie policjantów.

W tym obecnym przypadku mieszkaniec się zaparł. Nie wchodząc w komentarz, przedstawię jego Oświadczenie, które złożył w Prokuraturze Rejonowej w Dąbrowie Górniczej:


Więcej na stronie
Źródło: http://grzegorzjaszczura.pl

.
23.04.2012

Zespół Szkół Plastycznych


"UCZĘ SIĘ CIEBIE CZŁOWIEKU"
WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ "OTWARTE SERCA"
DĄBROWA GÓRNICZA 16-18.04.2012

"Uczę się Ciebie człowieku" to tytuł wystawy prac artystycznych uczestników dąbrowskiego Warsztatu Terapii Zajęciowej "OTWARTE SERCA", która odbyła się w Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej. W czasie wystawy pedagodzy Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej: Rafał Pelczar, Marcin Korek, Wioletta Kulesa i Katarzyna Wojnar wraz z innymi artystami plastykami, przeprowadzili warsztaty z piaskowania zaprojektowanych i wyciętych przez uczestników wzorów na użytkowych formach szklanych oraz tworzenia barwnej mozaiki szklanej. Zaangażowanie osób niepełnosprawnych w akt tworzenia i nieskrępowane pokłady wyobraźni były dla nas nowym, inspirującym doświadczeniem, lekcją pokory i dystansu do pędzącej rzeczywistości.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu na naszych stronach:

http://www.zsp.dabrowa.pl/ucze_sie_ciebie_2012.html

Jarosław Wartak
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusz Kantora w Dąbrowie Górniczej

Źródło: www.zsp.dabrowa.pl

.
21.04.2012

20120308_x01_pldg_mydlice_5-lo-zamoyski_pracownia-jezykowa_5-lo


Kształcimy młodych Europejczyków

V Liceum Ogólnokształcące im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, jako jedyna w Dąbrowie Górniczej i jedna z nielicznych szkół w regionie, zaprasza do oddziału dwujęzycznego z wykładowym językiem angielskim. Wszystkim, którzy są ciekawi świata, stawiają na rozwój i rozumieją, że języki obce to podstawa kariery Zamoyski oferuje zajęcia laboratoryjne z języka angielskiego, zajęcia z native speaker'em, wymiany międzynarodowe, wycieczki zagraniczne i przygotowanie do uzyskania międzynarodowych certyfikatów FCE/CAE przy współpracy z British Council.

Dwujęzyczne nauczanie obejmie wiedzę o społeczeństwie, godzinę wychowawczą, chemię i laboratorium językowe. Zgodnie z założeniem klasy dwujęzyczne mają na celu przygotowanie przyszłych absolwentów do podejmowania studiów w krajach Unii Europejskiej oraz na uczelniach polskich na kierunkach: filologia angielska, filologie obce, slawistyka, etnolingwistyka, lingwistyka stosowana, kulturoznawstwo, bibliotekoznawstwo, informacja naukowa, dziennikarstwo, stosunki międzynarodowe, europeistyka i na wydziałach z wykładowym językiem angielskim (np. makrokierunek - Politechnika Śląska).
Szczegóły na stronie internetowej szkoły

www.liceumzamoyski.pl

.
20.04.2012

20140418x01_pl_bydgoszcz_k-wielki_m-masternak_dr-r-kawecki_j-tamborek_5-lo_zamoyski


Sukces dąbrowskich licealistów

Bardzo miło nam poinformować, że uczniowie klasy trzeciej dąbrowskiego LO im. Kanclerza Jana Zamoyskiego: Jerzy Tamborek i Mateusz Masternak odnieśli wielki sukces w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kazimierzu Wielkim i Jego Czasach, który odbył się 18 kwietnia w Bydgoszczy. W konkursie tym Jerzy zajął czwarte miejsce i tym samym zdobył tytuł laureata konkursu oraz indeks Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Mateusz także zdobył wysokie, ósme miejsce wśród osiemnastu finalistów.

Nawet samo znalezienie się w tym gronie "wybrańców" było już ogromnym osiągnięciem, gdyż jak podali Organizatorzy, w tym roku do konkursu przystąpiło prawie tysiąc uczniów z całego kraju, zaś o miejsce w finale walczyła połowa z nich. Finał był niezwykle trudny, miał formę ustną i polegał na rozmowie uczestnika konkursu z trzema profesorami, wybitnym specjalistami z rożnych dziedzin: polityki, gospodarki i kultury. Podczas tej czasem blisko godzinnej rozmowy, trzeba było się wykazać szczegółową znajomością postaci i epoki Kazimierza Wielkiego. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród miało niezwykle uroczysty charakter. Uświetnili je swoją obecnością: JM Rektor Uniwersytetu, władze miasta i województwa, a także prof. Paul Wendell Knoll, emerytowany profesor Uniwersytetu Southern California ze Stanów Zjednoczonych, który od 40 lat zajmuje się badaniem epoki Kazimierza Wielkiego.
Opiekunem uczniów był dr Roman Kawecki, historyk z V LO.

Zapraszamy również do wysłuchania audycji radiowej:
http://www.radiopik.pl/go.php/wiadomosci/z_regionu/art18333.html

Sławomir Kozieł

.
20.04.2012

Zespół Szkół Plastycznych


EGZAMIN DYPLOMOWY 2012 W ZESPOLE SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. TADEUSZA KANTORA W DĄBROWIE GÓRNICZEJ
DĄBROWA GÓRNICZA 20.04.2012

Nawet tsunami, które z powodu awarii sieci wodnej (pękła rura) na tydzień przed obronami zalało pracownie technik graficznych, reklamy wizualnej, witrażu i szkła artystycznego, nie przeszkodziło osiągnąć najwyższego poziomu artystycznego tegorocznych prac dyplomowych.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu na naszych stronach:

http://www.zsp.dabrowa.pl/dyplom2012.html

Jarosław Wartak
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusz Kantora w Dąbrowie Górniczej

Źródło: www.zsp.dabrowa.pl

.
18.04.2012
Dlaczego utajniono sprzedaż dąbrowskich wodociagów - dokończenie
Kategorie: Aktualności | Kwiecień 18, 2012

17 kwietnia 2012

Mija 10 lat od podpisania tzw. prywatyzacji części dąbrowskich wodociągów dokonanych przez lewicowy zarząd Miasta w 2002 roku. Właściwie transakcja była dwuetapowa i oprócz prywatyzacji obejmowała tzw. Porozumienie Wspólników.

Jeżeli chodzi o Umowę Prywatyzacyjną części dąbrowskich wodociągów, to została ona podpisana w dniu 17 kwietnia 2002 roku pomiędzy miastem Dąbrowa Górnicza a przedsiębiorstwem RWE Aqua GmbH z Niemiec. Prezydentem Miasta był M. Lipczyk (PZPR, PPPP, SdRP, SLD). Umowa ta w zasadzie regulowała tylko sprzedaż udziałów oraz funkcjonowanie PWiK sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej, w okresie jakby przejściowym, tzn. do momentu spełnienia przez obie strony wszystkich warunków umowy, koniecznych do przeniesienia części udziałów (34%) do niemieckiej spółki.

Zło dla mieszkańców naszego Miasta, przynajmniej wg mnie, tkwiło w utajnionym na 10 lat Porozumieniu Wspólników, zawartym, co warto zauważyć, także w dniu 17.04.2002 r. Taki dziwny zbieg okoliczności!

Porozumienie Wspólników zawierało, m.in. tak zasadnicze sprawy jak:
- biznes plan i program inwestycyjny
- finansowanie działalności spółki PWiK sp. z o.o.
- uzyskanie stopy zysku
- kształtowanie taryf za usługi Spółki PWiK sp. z o.o.
- zarządzanie i sposób kontroli spółki.

18 kwietnia 2012

Dlaczego utajniono sprzedaż dąbrowskich wodociagów - dokończenie
Kategorie: Aktualności | Kwiecień 18, 2012

Obiecane w poprzednim wpisie rozwinięcie tematu:

Co wołało o pomstę do nieba w Porozumieniu Wspólników?


Więcej na stronie
Źródło: http://grzegorzjaszczura.pl

.
08.04.2012
V ZAGŁĘBIOWSKA MASA KRYTYCZNA
SOSNOWIEC - DĄBROWA GÓRNICZA

START - Dworzec Główny w Sosnowcu
META - przy molo na Pogori III w Dąbrowie Górniczej.

W tym roku trasa ma długość 13 kilometrów i biegnie przez Centrum i Zagórze w Sosnowcu do Dąbrowy Górniczej gdzie przy Pogorii 3 - molo zaplanowaliśmy metę.

Przed startem będziemy czekać na uczestników i rozdawać specjalnie odblaskowe kamizelki.

Wygrać będzie też można dwa rowery ufundowane przez prezydentów Sosnowca, Dąbrowy Górniczej.

.
08.04.2012
Projekt edukacyjny UPSIDE na Pustyni Błędowskiej
(w postaci dokumentalnego filmu muzyczno-przyrodniczego)

Dla zainteresowanych
propozycja sponsoringu tego projektu lub współrealizacji lub w:
napisania artykułu i zamieszczenia na swoim portalu,
emisji własnego filmu czy audycji radiowej na temat tego projektu.

Film dokumentalny poruszający tematykę ochrony unikatowych miejsc w Polsce objętych ochroną w ramach programu NATURA 2000.

Film dokumentalny przedstawiający walory przyrodniczo krajobrazowe pustyni Błędowskiej. Wywiady z przedstawicielami władz, zrzeszonymi organizacjami i miejscowymi - w tematyce potrzeby ratowania unikatowych miejsc w Polsce.

Jest też poruszana tematyka kotliny HM na Podlasiu jako pierwsze miejsce w Polsce odjęte programem Natura 2000.

Dokonania jakie poczynili mieszkańcy miejscowości Olkusz i Klucze, miejscowości znajdującej się przy pustyni Błędowskiej - mogą być dobrym przykładem dla władz i mieszkańców Podlasia posiadających kotlinę HM.

W latach post komunistycznych nie brano pod uwagę potrzeby finansowania i opieki miejsc, które na mapach tych władz - były naznaczone jako nie użytki. Przyroda i krajobraz tych terenów, nie był w zainteresowaniu tych władz - raczej jak w obu przypadkach ( kotliny HM i Błędowskiej Pustyni), szukano rozwiązań w zalesieniu tych miejsc lub możliwości zaadoptowania je na pola rolne. Że ochrona naturalnego środowiska jest potrzebna a różnorodność fauny roślinnej wzbogaca walory przyrodnicze - świadczy o tym fakt nieodzownej potrzeby człowieka w kontakcie z przyrodą. Częsty widok ludzi spacerujących czy siedzących na ławkach miejskich parków, jest dowodem iż nawet mało obszarowo miejsca bogate w roślinność z siedliskami stworzonymi przez ludzi, są częstym miejscem odwiedzin i potrzeby zaspokojenia się urokiem naturalnego piękna. Im bardziej te miejsca są zadbane, są atrakcyjniejsze i wzbudzające większe pożądanie u ludzi. Sama tylko Puszcza Białowieska słynąca z obfitego i dorodnego starodrzewia, rocznie przyciąga tłumy turystów z całego świata. Jedyna Pustynia w Polsce i największa w Europie, czy Kotlina HM - muszą też stanowić wartość: unikatową, krajobrazowo przyrodniczą, miejscem zagospodarowanym i spopularyzowanym o przeznaczeniu turystycznym i edukacyjnym.

Film jest kierowany do młodego pokolenia, gdyż to oni są najbardziej narażeni na prowadzenie swego dorosłego życia w coraz bardziej skażonym środowisku.

Film edukacyjny ale wzbogacony muzyką obrazową i zachowaną w klimacie progresywnego rocka. Pokazanie na planie filmowym muzyków grupy UPSIDE w scenerii pustyni nie jest tu przypadkowe.

UPSIDE to grupa muzyczna, która coraz częściej wprowadza do swej muzyki motywy przyrodnicze. Muzyków interesuje rozwój zainteresowania tematyką przyrodniczą młodego pokolenia. Dostrzegli Kotlinę HM i na swych koncertach przyczyniają się do jej popularyzacji. Wspólne muzyczne spotkania w formie prób muzycznych w scenerii pustyni z muzyką ocierającą się o klimaty psychodeliczne, progresywne i z wieloma elementami mocniejszego uderzenia - tworzy ten przyrodniczo muzyczny dokument, bardzo atrakcyjny dla młodzieży, gdyż w sposób nowatorski dociera do młodego pokolenia widzów.

Staje się jako dokument przyrodniczej tematyki ale i jako materiał filmowy dla miłośników muzycznych filmów o głębszym przesłaniu.

Film przy reżyserii Marka Włodzimirowa i przy realizacji przez Stowarzyszenie Edukacji Filmowej z Bielska Podlaskiego - przy współpracy z Muzyczną Grupą UPSIDE i Stowarzyszeniem Polska Sahara.

Poza rejestrowaniem scen tego filmu, jest pomysł zorganizowania w tym czasie koncertu UPSIDE na pustyni na skalę krajową. Koncert miałby charakter ekologicznego akcentu na rzecz ratowania unikatowych miejsc w Polsce w programie Natura 2000.

Cel realizacji filmu ,,UPSIDE na Błędowskiej Pustyni" ma wzbudzić zainteresowanie tą tematyką młodsze pokolenie.

Zaszczepić wrażliwość na piękno przyrody i przedstawić jakie są fakty - oraz, co można zrobić na rzecz ratowania naturalnego środowiska w naszym kraju i co w twym czasie robią już inni. Film może być przedstawiony na festiwalu Filmów Przyrodniczych, muzycznych i emitowany w kinach jako materiał edukacyjny dla szkół

Termin pobytu muzyków i ekipy filmowej na pustyni Błędowskiej, jest ustalony na 13 przyjazd -14,15 pobyt - 16 powrót - sierpień 2012.

Ustalenie ( programu) planu rejestrowanych scen potrzebnych do tego filmu i lista osób ekipy, która znajdzie się na pustyni - termin do końca czerwca 2012.

Pozdrawiam
Zbigniew Witas / UPSIDE

link do amatorskiego kanału o UPSIDE
www.youtube.com/user/YrendenQ/featured

.
03.04.2012

Zespół Szkół Plastycznych


KOLEJNA WSPÓLNA AKCJA ŚWIĄTECZNA ZESPOŁU SZKÓŁ PLASTYCZNYCH W DĄBROWIE GÓRNICZEJ, CENTRUM HANDLOWEGO "POGORIA" ORAZ RADIA PLANETA.FM
DĄBROWA GÓRNICZA 31.03-01.04.2012

Jak co roku przed Świętami Wielkiej Nocy w sobotę 31 marca i niedzielę 1 kwietnia (O jej! Prima Aprilis!) wspomagaliśmy Centrum Handlowe "Pogoria" oraz radio PLANETA.FM w działaniach plastycznych. Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły prowadzili warsztaty malarskie dla dąbrowskich dzieci i młodzieży. Były pisanki, króliczki i cała menażeria na tle wiosennych krajobrazów.
Warsztaty prowadzili nauczyciele Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej: Iwona Skowron, Violetta Kulesa, Adriana Pohl-Gasidło, Katarzyna Wojnar i Wojciech Jurkiewicz. Pomagali uczniowie i uczennice: Agnieszka Tomsia, Olga Bednarczyk, Karolina Ogłódek z koleżanką, Aleksandra Szlęk, Agnieszka Nowak i Kamil Łata.

Więcej na naszych stronach internetowych: http://www.zsp.dabrowa.pl/pisanki2012.html

Jarosław Wartak
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusz Kantora w Dąbrowie Górniczej

Źródło: www.zsp.dabrowa.pl

.
03.04.2012
Podpalenie budynku Zagłębianki - reperkusje
Kategorie: Aktualności | Kwiecień 3, 2012

Na prośbę mieszkańca Dąbrowy Górniczej pana Kazimierza Jasionka zamieszczam pełny tekst zawiadomienia organów ścigania o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego na szkodę miasta. Sprawa dotyczy podpalenia budynku klubowego po byłym klubie sportowym GKS Zagłębianka Dąbrowa Górnicza.

"PROKURATURA APELACYJNA W KATOWICACH

ul. Wita Stwosza 31, 40-042 Katowice

ZAWIADOMIENIE

dotyczy: podpalenia budynku klubowego GKS Zagłębianka w Dąbrowie Górniczej

W związku z powzięciem informacji o niewykluczonym celowym podpaleniu budynku klubowego GKS "Zagłębianka" w Dąbrowie Górniczej, działając w oparciu o art. 304 §1 KPK niniejszym zawiadamiam organy ścigania o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego na szkodę interesu Gminy polegającego na:

1. Dopuszczeniu się celowego podpalenia i zniszczenia majątku Gminy Dąbrowa Górnicza dla umożliwienia znacznej obniżki ceny sprzedaży stadionu piłkarskiego pod zabudowę mieszkaniową, której próbę podjęli włodarze Miasta i Gminy Dąbrowa Górnicza (vide art. 163 § 1 pkt 1 KK)

2. Zaniechaniu aktywnych działań ze strony m.in. Prezydenta Miasta zmierzających do wykrycia sprawców i ochrony mienia publicznego Gminy Dąbrowa Górnicza (vide art. 296 § 1 KK)

Zdaniem zawiadamiającego postępowanie winno być prowadzone w kierunku:

1. Wykrycia sprawców podpalenia i ich zleceniodawców.

2. Określenia relacji zachodzących między podpaleniem, a podjetą przez Prezydenta Miasta próbą sprzedaży stadionu piłkarskiego pod zabudowę mieszkaniową. Powierzchnia terenu: 85458 m2.

3. Ustalenia winnych zaniechań działań zmierzających do wykrycia sprawców podpalenia i ochrony interesów ekonomicznych i prawnych Gminy.

Więcej na stronie
Źródło: http://grzegorzjaszczura.pl

.
02.04.2012
Zagłosuj i wygraj plac zabaw dla Dąbrowy Górniczej!
Poznań, 02.04.2012 r.

222 - to kod przypisany Dąbrowie Górniczej w trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu "Zagłosuj na Swoje Miasto", który ruszy już 10 kwietnia. Wysyłając go możesz zadecydować o lokalizacji kolejnego placu zabaw Muszkieterów. W ramach plebiscytu sms-owego mieszkańcy miejscowości, w których znadują się sklepy Intermarché i Bricomarché, wybiorą bowiem dwie lokalizacje, w których powstaną place zabaw, ufundowane przez Fundację Muszkieterów. Głosowanie potrwa do 31 maja.

W tym roku konkurs "Zagłosuj na Swoje Miasto" zorganizowany zostanie, w ramach kampanii społecznej Fundacji Muszkieterów "Place Zabaw Muszkieterów", już po raz trzeci. W ramach tej edycji, w dwóch miejscowościach, na które oddana zostanie największa liczba głosów, Fundacja Muszkieterów ufunduje kolorowe, nowoczesne i bezpieczne place zabaw. Każdy o wartości blisko 30 tys. zł.

Mieszkańcy oraz sympatycy Dąbrowy Górniczej mogą zagłosować na swoje miasto, wysyłając SMS o treści PLAC222 pod numer 7168. Koszt SMS to 1 złoty plus VAT. W głosowaniu mogą wziąć udział osoby pełnoletnie.

-Chciałbym zachęcić wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej do udziału w konkursie i głosowaniu na swoje miasto. Dzięki Waszym głosom Dąbrowa Górnicza może być kolejnym miastem, w którym ufundowany przez Muszkieterów plac zabaw, umili życie jego najmłodszym mieszkańcom - podkreśla Marek Feruga, Prezes Grupy i Fundacji Muszkieterów.
W ciągu czterech lat trwania akcji "Place Zabaw Muszkieterowie", w miejscowościach, w których obecni są Muszkieterowie, Fundacji Muszkieterów, udało się wybudować 76 placów zabaw. Ich łączna wartość przekroczyła 2,6 mln złotych. W zeszłorocznym plebiscycie "Zagłosuj na Swoje Miasto", najwięcej głosów oddali mieszkańcy Słupcy oraz Głogowa i to właśnie tam powstały place zabaw Muszkieterów.

-Żyjąc wśród lokalnych społeczności, jesteśmy ich częścią i mamy poczucie odpowiedzialności za to, żeby żyło im się co raz lepiej. Dlatego, aby odpowiedzieć na ich potrzeby, realizujemy takie inicjatywy jak "Place Zabaw Muszkieterów". Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłosci uda nam się wybudować place zabaw we wszystkich miejscowościach, w których jesteśmy obecni - dodaje Prezes Grupy i Fundacji Muszkieterów.
Szczegółowe informacje o zasadach głosowania oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie
www.placezabaw.muszkieterowie.pl.

Informacja o akcji "Place Zabaw Muszkieterowie"
"Place Zabaw Muszkieterowie" to największa akcja społeczna realizowana przez Fundację Muszkieterów. W tym roku przeprowadzona zostanie po raz piąty. Fundacja, której członkami są właściciele supermarketów Intermarché i Bricomarché, na mocy specjalnej umowy z samorządami lokalnymi bądź ze spółdzielniami mieszkaniowymi, przekazuje mieszkańcom miasta plac zabaw. Ze swojej strony Fundacja pokrywa koszty zakupu i montażu zestawów zabawowych. Z kolei, władze lokalne wyznaczają lokalizację oraz przygotowują teren, na którym powstanie plac zabaw.

Informacja o Grupie Muszkieterów
Grupa Muszkieterów, największa sieć franczyzowa w kategorii supermarketów Polsce, jest zrzeszeniem prawie 200 niezależnych polskich przedsiębiorców, zarządzających supermarketami spożywczymi Intermarché oraz supermarketami typu "dom i ogród" Bricomarché. Sieć handlowa Grupy Muszkieterów liczy obecnie 170 supermarketów Intermarché i 80 Bricomarché. Rozwojem obu sieci kieruje spółka ITM Polska. Muszkieterowie są obecni w 8 krajach Europy: Polsce, Francji, Belgii, Portugalii i na Bałkanach. W 2011 roku obroty całej Grupy Muszkieterów wyniosły 37 miliardy euro. Sieć to ponad 3.500 sklepów, 3 000 niezależnych przedsiębiorców 130 000 pracowników. W Polsce Grupa zatrudnia ponad 10 000 osób.

Dodatkowych informacji udziela:
Eliza Orepiuk
Kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji
ITM Polska Sp. z o.o. ul. Janikowska 33, 61 - 070 Poznań
tel.: 061 665 12 09, mail: eorepiuk@mousquetaires.com

.
02.04.2012
Stowarzyszenie ROWEROWA DĄBROWA w Dąbrowie Górniczej została zarejestrowana.

23 marca 2012 r. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód pod nr KRS 0000415364 zarejestrował Stowarzyszenie Rowerowa Dąbrowa.

W dniu 17 stycznia br. odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia "Rowerowa Dąbrowa". W głosowaniu jawnym uchwałę o powołaniu Stowarzyszenia przyjęto jednogłośnie, ukonstytuował się Zarząd Stowarzyszenia i powołana została Komisja Rewizyjna. Dokumenty rejestracyjne zostały złożone w Sądzie Rejestrowym w Katowicach.

Zarząd Stowarzyszenia ROWEROWA DĄBROWA
www.rowerowadabrowa.pl