-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2012 MARZEC
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ
.
30.03.2012

Zespół Szkół Plastycznych


SZKLANE STATUETKI NA XIX ŚLĄSKI KONKURS INSTRUMENTÓW DĘTYCH
"DREWNO DLA NAJMŁODSZYCH"
24-27.04.2012.

Pracownia szkła artystycznego Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej, w ramach współpracy szkół artystycznych, podjęła się zaprojektowania i realizacji statuetek dla laureatów konkursów instrumentów dętych drewnianych i blaszanych, których organizatorem jest Zespół Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka. Można już zobaczyć efekty.
Dla chętnych posiadania wybranego okazu proponujemy dwa sposoby nabycia:

sposób 1: wydąć, wydmuchać, wytrąbić;
sposób 2: zrobić.

PRZEPIS NA 1 STATUETKĘ

Składniki:
1 liść dębowy (złoty, srebrny lub brązowy)
1 waltornia szklana
1 bryła szkła kryształowego.

Liście wyciąć, przesmażyć na złoto, srebrno lub brązowo i ponacinać diamentem. Waltornie wykroić z tafli szklanej i piec warstwowo w temp. 810°C przez 5 minut, po wystudzeniu przyprószyć matem. Rozgrzaną masę szklaną wlać do foremek i studzić bardzo wolno. Po ostygnięciu dekorować.

Pierwsze przesłuchania Konkursu Instrumentów Dętych odbyły się wiosną 1992 roku w Sali Kameralnej Dąbrowskiego Pałacu Kultury. Pomysłodawcą jego powstania był ówczesny dyrektor szkoły Pan Ryszard Gusnar. Wraz ze zmianą lokalizacji szkoły przesłuchania konkursowe przeniesiono do budynku przy ulicy Wojska Polskiego, gdzie w kwietniu 2001 r. odbyła się IX edycja konkursu.

Konkurs jest dwuetapowy i odbywa się naprzemiennie w dwóch kategoriach:

"Drewno dla najmłodszych" - flet, obój, klarnet, fagot i saksofon.
"Blacha dla najmłodszych" - trąbka, waltornia, puzon i tuba.

Uczestnicy - uczniowie szkół muzycznych klasyfikowani są w dwóch grupach wiekowych. Celem konkursu jest prezentacja umiejętności uczniów, stworzenie im możliwości współzawodnictwa, wymiana doświadczeń artystycznych i pedagogicznych.
Konkurs jest objęty honorowym patronatem Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz nadzorem merytorycznym Akademii Muzycznej w Katowicach.

Więcej na naszych stronach internetowych: http://www.zsp.dabrowa.pl/deciaki2012.html

Jarosław Wartak
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusz Kantora w Dąbrowie Górniczej

Źródło: www.zsp.dabrowa.pl

.
24.03.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

Wernisaż odbędzie się dnia 30 marca, o godzinie 17:00,
w siedzibie Muzeum Miejskiego "Sztygarka",
ul. Legionów Polskich 69, Dąbrowa Górnicza.

W programie
Poezja, muzyka, śpiew:
Bożena Związek, Zofia Cencek, Maria Herman, Ola Siuda, Józef Porowski.


"Obrazy igłą malowane"
wystawa czasowa 30.03. (piątek) - 04.05. 2012 r.

Wystawa prezentuje prace Zofii Cencek i Haliny Kwiatkowskiej.

Pani Zofia Cencek z wykształcenia jest pedagogiem, ukończyła Uniwersytet Śląski. Potrzeba tworzenia jest dla niej ,,...owocem refleksji o życiu, o jego radosnych i smutnych chwilach. Czasem ogrzewa serce, rozświetla poranek, rozbudza nadzieję, pobudza do refleksji. Bywa przesłaniem miłości do świata i ludzi".

Drugą jej pasją jest utrwalanie piękna w obrazach haftowanych. To hobby sprawia jej wiele radości, uczy cierpliwości. Pani Zofia jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego oraz Klubu Literackiego ,,Pejzaże myśli". Bierze udział w licznych wystawach organizowanych na terenie Zagłębia Dąbrowskiego oraz w Art. Naif Festiwal w Katowicach.

Zdobywczyni m.in. I miejsca w konkursie literacko-plastycznym ,,Biblioteka wczoraj, dziś i jutro" (maj 2009), III miejsce w konkursie literackim ,,Mów do mnie szeptem" (czerwiec 2009), III miejsce w konkursie plastycznym ,,Znasz li ten kraj", I miejsce w konkursie literackim ,,Babcine bajanie" (czerwiec 2011).

Pani Halina Kwiatkowska jest mieszkanką Sosnowca. Od 19 lat jej pasją jest haft artystyczny. Tworzy obrazy przy pomocy igły, muliny, kanwy. Dominują kwiaty, portrety, krajobrazy, zwierzęta, martwa natura, repliki znanych malarzy. P. Halina jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego oraz Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej

Polskiej, oddział śląski.

Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów: w 2008 roku zdobywczyni I miejsca w konkursie "Znaszli ten kraj" za obraz "Sianokosy", rok 2010 - I miejsce w konkursie "Znaszli ten kraj" za obraz "Wędkarze", 2011 rok - I miejsce w konkursie "Znaszli ten kraj" za obraz "Konie".

Jej obrazy znajdują się w następujących publikacjach:

- Antologia XXV Lat STKZD ,wydanie 2009,
- Gniazdo - perły zagłębiowskich horyzontów, wydanie 2011,
- Perły Zagłębiowskich Horyzontów - Gniazdo, wydanie 2011.

Wystawy indywidualne, m.in.: 2007 rok - Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu Filia Nr 1 , Miejski Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu, 2008 rok - Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie, galeria "Pod Sową", 2010 rok - Klub Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Centrum", 2011 rok - MDK Myszków.
05-30 kwietnia 2012
wernisaż 5 kwietnia, godz. 10.00


"Uczę się ciebie człowieku..."
wystawa prac artystycznych uczestników dąbrowskiego Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia "Otwarte Serca"

Na wystawie prezentowane będą prace powstałe w okresie ostatnich ośmiu lat, które minęły od otworzenia placówki. Wykonali je uczestnicy zajęć w pracowni malarstwa, grafiki i witrażu, szycia, haftu i makramy, ceramiki oraz pracowni informatycznej.

Swoiste piękno, różnorodność i ilość zgrupowanych na wystawie prac jest nie tylko wyrazem wszechstronnego spełniania się uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, ale też ogromnego ich zaangażowania w akt tworzenia, dowodem niczym nieskrępowanej, niepowtarzalnej kreatywności. Jest też owocem wytężonej, nieocenionej pracy wspaniałych ludzi - osób prowadzących warsztaty i jednocześnie ich opiekunów, przewodników po świecie realnym i artystycznych marzeń.

Mottem do wystawy jest cytat z wiersza Jerzego Lieberta "Uczę się ciebie człowieku"

Uczę się ciebie, człowieku
Powoli się uczę, powoli
Od tego uczenia trudnego
Raduje się serce i boli.

O świcie nadzieją zakwita
Pod wieczór niczemu nie wierzy
Czy wątpi, czy ufa-jednako-
Do ciebie, człowieku należy

Uczę się ciebie i uczę
I wciąż cię jeszcze nie umiem-
Ale twe ranne wesele,
Twą troskę wieczorną rozumiem.

Po zamknięciu wystawy będzie możliwość zakupu prac.

"ŻYWIOŁY CZARNEGO LASU"
Wystawa - Dariusz Zawiązalec


Darek Zawiązalec, artysta młodego pokolenia (rocznik '85), sam siebie określa jako osobę "malującą czym popadnie, gdzie popadnie". Za artystę się nie uważa, ponieważ nie ukończył żadnych szkół czy kursów plastycznych. Z wykształcenia jest politologiem.

Jego twórczość jest totalnie samorodna, a rozwój talentu i techniki zawdzięcza tylko swojej silnej woli. Na obrazach przestawia fantastyczne krainy magii i miecza, które mieszają się z mrocznymi wizjami pełnymi demonicznych stworów i niespotykanych gdzie indziej postaci. Nie znajdziemy na nich realnego, otaczającego nas świata. Uważa bowiem, że po to mamy wyobraźnię, aby tworząc z niej korzystać, a nie bezmyślnie duplikować coś, co już widzieliśmy.

"Na ziemi żyje siedem miliardów ludzi, ale ja mam w głowie obrazy, których inni nie mają, nikt poza mną. I je chcę przedstawiać".

Niezwykłe obrazy ukazuje równie niezwykle. Prace Darka Zawiązalca przykuwają uwagę swoją formą i "detalicznym" wykonaniem. To wszystko powoduje, że odbiorca, oglądając je, przenosi się w fantastyczny świat, wykreowany przez wręcz magicznego twórcę.
Większość prac powstaje na drewnie lub kartonie.

.
24.03.2012
Wojewódzki konkurs artystyczny dla gimnazjalistów
"Sztuka cenniejsza niż złoto".

Swój udział potwierdziło 100 osób.

Konkurs odbędzie się 27 marca 2012 roku,
w V LO, DG ul. Czapińskiego 8,
od godziny 10:00

Pozdrawiam Sławek Kozieł.

.
19.03.2012

Zespół Szkół Plastycznych


X OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA RYSUNEK SATYRYCZNY I ANIMACJĘ FILMOWĄ DLA SZKÓŁ PLASTYCZNYCH JAROSŁAW 2012 WRĘCZENIE NAGRÓD LAUREATOM I WERNISAŻ WYSTAWY
15.03.2012 R.

W dniach 8-9 lutego 2012 r. w Jarosławiu (woj. podkarpackie) odbyło się posiedzenie jury X Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Satyryczny i Animację Filmową dla Szkół Plastycznych w składzie: prof. Krzysztof Rynkiewicz - przewodniczący, Szczepan Sadurski i Dariusz Pietrzak - członkowie jury.

W kategorii rysunek satyryczny, do konkursu nadesłano 214 prac z 12 szkół plastycznych, jury nominowało do nagród 27 prac. W kategorii film animowany i komiks obejrzano 11 filmów animowanych i 22 komiksy.

Uczennica Zespołu Szkół Plastycznym im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej Agnieszka Świętek zdobyła dwie nagrody:

I nagroda w kategorii komiks za komiks pt. "Papieros"
III nagroda w kategorii rysunek satyryczny za rysunek "Królewna".
Nauczycielem prowadzącym Agnieszkę jest Pani Sylwia Pałuchowska.

Więcej na naszych stronach internetowych: http://www.zsp.dabrowa.pl/satyra_jaroslaw_2012.html

Jarosław Wartak
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusz Kantora w Dąbrowie Górniczej

Źródło: www.zsp.dabrowa.pl

.
19.03.2012
XLI Masowy Bieg Przełajowy o Paterę Dziennika Zachodniego i Śląskiego TKKF
18.03.2012

Nasi zawodnicy już w Siemianowicach rozpoczęli sezon biegowy, ale dopiero w Dąbrowie Górniczej (u siebie) mogli się zaprezentować całej krasie. Właśnie na biegu o puchar Paterę Dziennika Zachodniego i Śląskiego TKKF grupa triathlonowa mogła pokazać się mieszkańcom Dąbrowy Górniczej przed sezonem startowym 2012.

Piękna pogoda w niedzielę sprawiła, że wystartowało bardzo dużo biegaczy z całego województwa a nasi triathloniści rywalizowali z biegaczami z całkiem pozytywnym rezultatem.

W swoich grupach wiekowych Ryszard Wasilewski zajął I miejsce, a Stanisław Filuś był III. Drużynowo zajęliśmy VI miejsce.
Nasza drużyna odebrała też okazały puchar za zajęcie III miejsca w ubiegłorocznym cyklu tych biegów, który wręczył nam prezes Śląskiego TKKF-u pan Antoni Jazieniecki.
Po dekoracji zawodnicy spotkali się na wspólnym grilu i przy ognisku, gdzie piekli kiełbaski i planowali starty w tym sezonie.

.
19.03.2012
Upadek Silesii - na pogorzelisku(?) cz.1
Kategorie: Polityczne | Marzec 19, 2012

Upadek pomysłu powołania metropolii, zwanej z łaciny Silesia (pol. Śląsk) nie spowodował niestety uspokojenia, zadumy i refleksji polityko-urzędników śląskich (ślężańskich) i prośląskich. Słychać coraz głośniej, że mówi się o przeniesieniu tego pomysłu na poziom parlamentarny
Warto zauważyć artykuł red. W. Gałązki z Gazety Wyborczej nawiązujący i odnoszący się do mojego artykułu: "Aneksja Zagłębia zatrzymana".

Autor artykułu, nie poddaje jakiejś specjalnej krytyce, naszej opozycji w stosunku do metropolii Silesia, wręcz przeciwnie stara się zrozumieć głos płynący w tej sprawie z Zagłębia Dąbrowskiego. Dlatego postaramy się kulturalnie uzupełnić nasze stanowisko na ten temat, w szczególności w aspekcie parazarzutów zawartych w artykule red. W. Gałązki.

Głos "jastrzębia" - Grzegorz Jaszczura:

Dlaczego "nie" Silesii? Bo jest to próba ześlążaczenia Zagłębia Dąbrowskiego. Zapomina się tu wyraźnie o mieszkańcach tej części regionu - Zagłębiakach, którzy też mają swoje korzenie, tożsamość i aspiracje.

K'woli przypomnienia dodam że ci sami ludzie, którzy teraz mówią o superpowiecie jeszcze do niedawna mówili o supermieście - Śląsk: . Kol. A. Matusiewiczowi (PO, kiedyś UPR) sugerowałbym zejście na ziemię. Kiedyś komuniści nie takie bajki ludziom opowiadali i co? Jego o komunizm nie podejrzewam.

A czy z tego nie wypływa wniosek, że ich cele są być może ukryte i poważniejsze niż to wygląda na pierwszy rzut oka!

Więcej na stronie
Źródło: http://grzegorzjaszczura.pl

.
17.03.2012

Zespół Szkół Plastycznych


III EDYCJA MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "LABIRYNT WYOBRAŹNI - DŻUNGLA" ORGANIZOWANEGO PRZEZ ZESPÓŁ SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. TADEUSZA KANTORA W DĄBROWIE GÓRNICZEJ ROZSTRZYGNIĘTA

W trzeciej edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Labirynt Wyobraźni" o tytule przewodnim "Dżungla" wzięło udział 3724 uczestników z Polski, Białorusi, Rosji, Łotwy, Litwy, Ukrainy i Chin.

W Konkursie brało udział 248 szkół, w tym 23 szkoły artystyczne (Częstochowa, Opole, Łomża, Supraśl, Gdynia, Racibórz, Słupsk, Katowice, Warszawa, Zabrze, Koszalin, Wodzisław Śląski, Rypin, Tarnowskie Góry, Malbork, Rzeszów, Radom, Zduńska Wola, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Kraków, Kielce, Lublin), które nadesłały łącznie 593 prace. Szkoły zagraniczne przesłały 168 prac.

Grand Prix Konkursu zdobyła Jekaterina Jermołenko (lat 16) z Państwowej Plastycznej Średniej Szkoły Plastycznej im. Tarasa Szewczenki z Kijowa (Ukraina / Ukraine), którą do konkursu przygotował nauczyciel Jurij Gurin.

Więcej na naszych stronach internetowych: http://www.zsp.dabrowa.pl/labirynt.html

Jarosław Wartak
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusz Kantora w Dąbrowie Górniczej

Źródło: www.zsp.dabrowa.pl

.
16.03.2012
Wakacje dla dzieci chorych onkologicznie z Fundacją Bátor Tábor
Jeszcze przez 10 dni w 8 centrach onkologicznych w Polsce trwa nabór małych pacjentów na obozy terapeutyczne na Węgrzech

Warszawa, 15 marca 2012 r.

Fundacja Bátor Tábor zaprasza dzieci chore onkologicznie na dwa tygodniowe turnusy obozów w Hatvan na Węgrzech. 7 dni wypełnionych po brzegi aktywnością, zabawą i wrażeniami m.in. w parku linowym i nad jeziorem, podczas których nie ma czasu na myślenie o chorobie. Dzieci z całej Polski mogą zostać zgłoszone do 25 marca 2012 r. w jednym z 8 centrów onkologicznych prowadzących rekrutację.

W międzynarodowych, letnich obozach Fundacji Bátor Tábor biorą udział dzieci w wieku 7-17 lat z Polski, Węgier, Słowacji i Czech. Rodzice nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udziałem dzieci w obozie. Aby dołączyć do kilkusetosobowej grupy, należy do 25 marca br. zgłosić się do jednego z 8 centrów onkologicznych, znajdujących się w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Lublinie, Białymstoku, Gdańsku, Szczecinie i Krakowie. Przykładowo, w Warszawie nabór pacjentów na obozy terapeutyczne prowadzi Klinika Hematologoii i Onkologli Dzieciecej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Do udziału w turnusach zapraszane są dzieci, które zakończyły leczenie onkologiczne, są w jego trakcie lub ze względu na ubytki na zdrowiu i konieczność stałej opieki medycznej, nie mogłyby uczestniczyć w zwyczajnych wyjazdach wakacyjnych. W Bátor Tábor dzieci są pod stałą opiekę medyczną, mają zapewnione zabiegi rehabilitacyjne wymagane w trakcie terapii oraz sprzęt niezbędny do podawania leków.

- Możliwość zaproponowania dzieciom wyjazdu do Bátor Tábor jest niesamowitą przyjemnością dla lekarza. Stanowi ona namiastkę równowagi między przekazywaniem informacji, które jesteśmy zmuszeni dostarczać od momentu rozpoznania choroby nowotworowej, poprzez czas jej leczenia. Gdy opowiadam o obozie widzę zainteresowanie i radość małych pacjentów, obserwuję radosne oczekiwanie na czas wyjazdu, mogę się domyślać, że snują plany związane z pobytem w Bátor Tábor. Wszystko to pomaga im zapomnieć o sali szpitalnej, w której aktualnie przebywają oraz o obciążającym leczeniu, które jest realizowane. Ewidentne rezultaty terapii poprzez zabawę widoczne są już w trakcie pierwszych godzin w Bátor Tábor i zostają tak długo jak powracają wspomnienia z czasu tam spędzonego. Dzieci widzą, że mogą funkcjonować jak zdrowi rówieśnicy, a to z kolei jest dla nich promieniem nadziei na przyszłość - opowiada lek. med. Anna Panasiuk z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego Im. L. Zamenhofa Klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Obóz Bátor Tábor to unikalne na światową skalę miejsce, w którym poprzez zabawę i stałe dostarczanie dzieciom pozytywnych emocji pozwala się im uwierzyć w siebie i zapomnieć o uciążliwościach związanych z chorobą. Przejście parku linowego, poszukiwanie skarbów w lesie, skok z wysokości 12 metrów, wioślarstwo, łucznictwo czy jazda konna - to tylko nieliczne z emocjonujących aktywności, których każdego roku doświadczają dzieci chore na nowotwory w obozie znajdującym się na obrzeżach miasta Hatvan, 60 km od Budapesztu.

- Tę pierwszą naprawdę ważną pomocą, która wywarła wielki wpływ na psychikę mojego chorego, wtedy zrezygnowanego syna, była troska i pozytywne nastawienie, jakie otrzymał na obozie. Wszystkie letnie zajęcia były niezwykle pomysłowe, ja nie mogłabym mu zapewnić takiego bogatego i wesołego programu - mówi Pani Ilona, mama jednego z obozowiczów.

O Fundacji i obozach Bátor Tábor
Bátor Tábor istnieje od 2001 roku. Obóz powstał z myślą o dzieciach cierpiących na choroby nowotworowe, cukrzycę, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (JIA) i hemofilię. W ciągu ponad 10 lat w bezpłatnych obozach Bátor Tábor uczestniczyło niemal 3500 dzieci z chorobami chronicznymi. Każdego lata na 6 turnusach Fundacja gości ok. 500 obozowiczów. Jesienią organizowane są także 4-dniowe Obozy dla Rodzin, a wiosną 2009 r. po raz pierwszy zorganizowano obóz dla Rodzeństwa. Istotą wszystkich zajęć, począwszy od wioślarstwa, poprzez jazdę konną, strzelanie z łuku, prace ręczne, taniec, muzykę, sport, aktorstwo, skończywszy na zajęciach w parku linowym, jest doświadczenie przez dzieci sukcesu. Ma to zbawienny wpływ na ich poczucie własnej wartości i dzięki temu na proces zdrowienia. Dużo łatwiej jest przyjąć i pokonać chorobę, jeżeli dziecko znajduje się w wesołym środowisku, darzącym je akceptacją i miłością, gdzie lęk związany z chorobą spotyka się ze zrozumieniem i może być pokonany. Od początku historii Bátor Tábor w organizację turnusów dla dzieci zaangażowało się ponad 2400 wolontariuszy. W uznaniu profesjonalizmu i osiągnięć Fundacji w 2007 r. Association of Hole in the Wall Camps, światowa organizacja zrzeszająca obozy dla dzieci z przygodami założona przez Paula Newmana, przyjęła Bátor Tábor w swoje szeregi, jako pełnoprawnego członka. W maju 2006 r. Paul Newman odwiedził obóz w Hatvan.

Więcej informacji udzielają:

Barbara Wasyl
BrandLab Sp. z o.o.
ul. Wspólna 63B, lok. 2
00-687 Warszawa
tel. (22) 622 19 72, kom. 608 636 365
e-mail: b.wasyl@brandlab.pl

Veronika Városi
Fundacja Bátor Tábor Polska
ul. Emilii Plater 53,
00-113 Warszawa
e-mail: v.varosi@batortabor.pl

.
15.03.2012
Dąbrowscy kolarze przystępują do sezonu

Stowarzyszenie ROWEROWA DĄBROWA w Dąbrowie Górniczej przystępuje do organizacji Dąbrowskiego Klubu Sportów Rowerowych, ze szczególnym uwzględnieniem sekcji kolarstwa amatorskiego górskiego i szosowego.

Najważniejszym tegorocznym sportowym celem Stowarzyszenia jest wyłonienie i przygotowanie reprezentacji drużynowej Dąbrowy Górniczej do startu w Mistrzostwach Polski Skandia MTB, które odbędą się w Dąbrowie Górniczej we wrześniu br..

W związku z tym wszystkich chętnych (osoby pełnoletnie, mile widziane panie) prosimy o zgłaszanie swoich kandydatur do tych przygotowań. Gwarantujemy świetną sportową zabawę i mile spędzony czas w gronie pasjonatów kolarskich emocji.

Zgłoszenia i informacje pod adresem e-mail sport@rowerowadabrowa.pl lub kontakt@rowerowadabrowa.pl oraz tel. 501-577-101.

Zarząd Stowarzyszenia ROWEROWA DĄBROWA
www.rowerowadabrowa.pl

.
13.03.2012

Zespół Szkół Plastycznych


WIZYTA I WARSZTATY PRZEDSZKOLAKÓW W CZASIE DNI OTWARTYCH ZESPOŁU SZKÓŁ PLASTYCZNYCH W DĄBROWIE GÓRNICZEJ
05.03.2012-09.03.2012

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wizyty odbytej w naszej szkole przez przedszkolaków z okolicznych placówek. Dzieciaki odwiedziły pracownie: witrażu, szkła artystycznego oraz rysunku i malarstwa. Przeprowadzone dla nich warsztaty budziły emocje (również u nas). (fot. ZSP i miłe Panie Przedszkolanki).

Więcej na naszych stronach internetowych: http://www.zsp.dabrowa.pl/przedszkolaki.html

Jarosław Wartak
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusz Kantora w Dąbrowie Górniczej

Źródło: www.zsp.dabrowa.pl

.
13.03.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG
"Obrazy igłą malowane"
wystawa czasowa 30.03. (piątek) - 04.05. 2012 r.

Wernisaż odbędzie się dnia 30 marca, o godzinie 17:00,
w siedzibie Muzeum Miejskiego "Sztygarka",
ul. Legionów Polskich 69, Dąbrowa Górnicza.

Wystawa prezentuje prace Zofii Cencek i Haliny Kwiatkowskiej.

Pani Zofia Cencek z wykształcenia jest pedagogiem, ukończyła Uniwersytet Śląski. Potrzeba tworzenia jest dla niej ,,...owocem refleksji o życiu, o jego radosnych i smutnych chwilach. Czasem ogrzewa serce, rozświetla poranek, rozbudza nadzieję, pobudza do refleksji. Bywa przesłaniem miłości do świata i ludzi".

Drugą jej pasją jest utrwalanie piękna w obrazach haftowanych. To hobby sprawia jej wiele radości, uczy cierpliwości. Pani Zofia jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego oraz Klubu Literackiego ,,Pejzaże myśli". Bierze udział w licznych wystawach organizowanych na terenie Zagłębia Dąbrowskiego oraz w Art. Naif Festiwal w Katowicach.

Zdobywczyni m.in. I miejsca w konkursie literacko-plastycznym ,,Biblioteka wczoraj, dziś i jutro" (maj 2009), III miejsce w konkursie literackim ,,Mów do mnie szeptem" (czerwiec 2009), III miejsce w konkursie plastycznym ,,Znasz li ten kraj", I miejsce w konkursie literackim ,,Babcine bajanie" (czerwiec 2011).

Pani Halina Kwiatkowska jest mieszkanką Sosnowca. Od 19 lat jej pasją jest haft artystyczny. Tworzy obrazy przy pomocy igły, muliny, kanwy. Dominują kwiaty, portrety, krajobrazy, zwierzęta, martwa natura, repliki znanych malarzy. P. Halina jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego oraz Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej

Polskiej, oddział śląski.

Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów: w 2008 roku zdobywczyni I miejsca w konkursie "Znaszli ten kraj" za obraz "Sianokosy", rok 2010 - I miejsce w konkursie "Znaszli ten kraj" za obraz "Wędkarze", 2011 rok - I miejsce w konkursie "Znaszli ten kraj" za obraz "Konie".

Jej obrazy znajdują się w następujących publikacjach:

- Antologia XXV Lat STKZD ,wydanie 2009,
- Gniazdo - perły zagłębiowskich horyzontów, wydanie 2011,
- Perły Zagłębiowskich Horyzontów - Gniazdo, wydanie 2011.

Wystawy indywidualne, m.in.: 2007 rok - Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu Filia Nr 1 , Miejski Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu, 2008 rok - Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie, galeria "Pod Sową", 2010 rok - Klub Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Centrum", 2011 rok - MDK Myszków.

W programie
Poezja, muzyka, śpiew:
Bożena Związek, Zofia Cencek, Maria Herman, Ola Siuda, Józef Porowski.

.
13.03.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


Dąbrowa Górnicza świętuje 40-lecie Huty Katowice

14 kwietnia 2012 roku minie 40 lat od dnia, w którym wbito pierwszą łopatę rozpoczynając budowę Huty Katowice. Dąbrowa Górnicza - miasto, które wówczas żyło konstrukcją największej inwestycji lat siedemdziesiątych, a dziś korzysta z działalności jednego
z najbardziej prężnych zakładów przemysłowych w Polsce, uczci symboliczną rocznicę serią uroczystości i akcji specjalnych. Ich zwieńczenie nastąpi podczas tegorocznych Dni Dąbrowy Górniczej.

Dąbrowa Górnicza, 7 marca 2012 roku - Choć oficjalna rocznica wbicia pierwszej łopaty pod budowę Huty Katowice przypada dopiero w połowie kwietnia, już od początku roku trwają przygotowania do obchodów. Komitet Honorowy, powołany przez Miejską Komisję Historyczną "Pokolenia", Muzeum Miejskie "Sztygarka" oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego, przy wsparciu Biblioteki Miejskiej i grupy wolontariuszy, przygotował szereg przedsięwzięć specjalnych i atrakcji. Pierwszym z nich była zbiórka pamiątek związanych z budową i funkcjonowaniem Huty na przestrzeni kilkudziesięciu lat jej istnienia. Mimo że akcja jeszcze nie dobiegła końca, do Komitetu wpłynęło już ponad 300 rekwizytów, zdjęć, zapisków dokumentujących wydarzenia i nazwiska osób kształtujących wizerunek Huty na przestrzeni lat.

"Trafiły do nas przeróżne przedmioty, od zastawy stołowej z nazwą huty poprzez makiety wielkiego pieca i znaczki okolicznościowe z zawodów pracowniczych aż po fotografie i dokumenty z jej budowy. Równocześnie ogłosiliśmy konkurs literacki. Zgłaszane do niego są różnorodne formy: od wierszy i limeryków aż po krótkie powieści, świadczące o życiu Huty na przestrzeni lat i epok historycznych. Cieszymy się z tak znaczącego zaangażowania mieszkańców miasta oraz budowniczych Huty i wszystkich świadków jej historii. Dowodzi ono, jak mocna jest nasza lokalna tradycja i więzi wytworzone przez ponad trzydzieści lat działalności Huty w Dąbrowie Górniczej" - powiedział Arkadiusz Rybak, Dyrektor Muzeum Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Elementem obchodów 40-lecia rozpoczęcia budowy Huty będzie także otwarcie wystawy w Muzeum Miejskim w Dąbrowie Górniczej, na której zaprezentowane zostaną m.in. pamiątki przekazane podczas zbiórki. Także skrzyżowanie ulic Al. Józefa Piłsudskiego i Marcina Kasprzaka otrzyma honorową nazwę Budowniczych Huty Katowice.

"Wspólnie z organizatorami staraliśmy się zaaranżować obchody w taki sposób, by z jednej strony uczcić budowniczych Huty i osoby, które miały swój wkład w jej powstanie oraz działalność, ale także, by zachęcić młodych mieszkańców Dąbrowy i okolic do bliższego poznania historii, którą tworzyli ich ojcowie i dziadkowie. Jestem pod wrażeniem zaangażowania organizatorów i rezultatów, jakie wspólnie udało nam się osiągnąć" - skomentował Zbigniew Podraza, Prezydent Dąbrowy Górniczej, który objął honorowy patronat nad obchodami.

Drugim patronem obchodów został Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland - firmy, która jest dziś właścicielem Huty i odpowiada za jej obecny wygląd. "Czujemy się zaszczyceni, że mogliśmy włączyć się w obchody rocznicowe zakładu o tak bogatej historii i tradycji. Od przejęcia w 2004 roku Polskich Hut Stali, w tym Huty Katowice, która zajmuje kluczową pozycję w strukturze koncernu ArcelorMittal w Polsce, zainwestowaliśmy tu ponad 4,5 mld zł. Od początku wierzyliśmy w ogromny potencjał polskiego rynku stalowego. Dziś wiemy, że podjęliśmy dobrą decyzję" - dodał Sanjay Samaddar.

.
13.03.2012
Aneksja Zagłębia zatrzymana

Kategorie: Polityczne | Marzec 12, 2012

Nie uda się Ślężanom (zwanym obecnie Ślązakami) zaanektować Ziemi Zagłębiowskiej, przynajmniej w najbliższym czasie. Minister z rządu lewicowej koalicji PO-PSL oświadczył, że prace nad ustawą metropolitarną zostają wstrzymane. Stało się to na zarządzie Związku Miast Polskich w Krynicy.

Muszę przyznać, że jest to już drugie posunięcie obecnego rządu w ostatnim czasie, które popieram. Pierwszym była wiadomość o podjęciu próby deregulacji części zawodów w Polsce przez ministra J. Gowina. Pisałem o tym niedawno, także wyrażając nadzieję, że tego typu działania nastąpią. Zresztą zarząd Kongresu Nowej Prawicy wydał specjalne oświadczenie w tej sprawie. Żeby była jasność nie zmienia to mojej generalnie negatywnej oceny działań tego prounioeuropejskiego rządu.

Co do Związku Metropolitarnego "Silesia" (Śląsk) wypowiadałem się o nim negatywnie od zawsze. Zobacz przykładowo wpis sprzed 3 lat: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=320#more-320, gdzie zresztą przedstawiłem swoje wątpliwości w sposób merytoryczny. Metropolia w takim kształcie była nie do zaakceptowania. Tożsamość zagłębiowska powinna być przez nas Zagłębiaków hołubiona, a nie rozmywana w ślężańskim tworze, że podkreślę aspekt marginalizacji.

Proszę rzucić także okiem na wpis: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=539#more-539.

Powstaje pytanie kto jest odpowiedzialny za wyrzucone pieniądze podatników - mieszkańców choćby naszego miasta? Pieniądze, co warto zauważyć, zabierane z budżetu wszystkich mieszkańców bez żadnej ich zgody (przykładowo można by zrobić referendum w tak ważnej sprawie!) czy nawet uchwały Rady Miasta. Za zasiadanie, w tym obecnie zbędnym biurokratycznym tworze, pan prezydent Zb. Podraza pobiera wg moich informacji pieniądze! Może dlatego tak chętnie lokuje Dąbrowę Górniczą wśród największych powierzchniowo miast śląskich. Zob.: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=5353#more-5353.

Swego czasu byłem jedynym radnym, który próbował nie dopuścić do przyjęcia na sesji Rady Miasta (23.12.2009 r.), uchwały zmieniającej Statut wspomnianego Związku Metropolitarnego Silesia, co wtedy byłoby równoznaczne z opuszczeniem przez miasto Dąbrowa Górnicza tego związku:

Więcej na stronie
Źródło: http://grzegorzjaszczura.pl

.
11.03.2012
"Walczymy nie tylko o własne dobro lecz o niższe ceny dla wszystkich. Chcemy pokazać, że obecna sytuacja nam się nie podoba i nie mamy zamiaru dłużej jej akceptować! Dołącz się i Ty!"24.03.2012 PROTESTUJEMY !!!

Zbiórka w Czeladzi na prakingu przy straży pożarnej - godzina 10:00.
Później przejeżdzamy do Sosnowca na parking Fashion House Outlet Centre, ul. Orląt Lwowskich 138, i ciśniemy na S1 i później na A4.

Źródło: www.twojepaliwo.pl

.
10.03.2012
Gołonóg. Oś. Sikorskiego. ul. Piłsudskiego 32. Pożar w bloku
10.03.2012

Dziś, kilka minut po godzinie 14 w bloku przy ul. Piłsudskiego 32 doszło do pożaru mieszkania znajdującego się na ostatnim piętrze budynku. W wyniku pożaru zginęła jedna osoba.
W akcji gaśniczej uczestniczyło 7 jednostek Państwowej Straży Pożarnej i 2 zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych. Mieszkańcy klatki, w której doszło do pożaru zostali ewakuowani do budynku pobliskiej szkoły. Obecnie w mieszkaniu, w którym doszło do pożaru czynności prowadzi prokurator.
O godzinie 17 odbyło się spotkanie z mieszkańcami, w którym udział wzięli prezydent miasta, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Spółdzielni Mieszkaniowej "Lokator", która jest administratorem budynku.
W miejscu pożaru oględziny przeprowadził także Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowalnego, który nie stwierdził naruszenia konstrukcji budynku. Obecnie w budynku przebywają służby energetyczne i gazowe, które starają się jak najszybciej dokonać analizy i w miarę możliwości podłączyć wszystkie media, które zostały odcięte na czas akcji gaśniczej.
Ewakuowani mieszkańcy będą mogli dzisiaj wrócić do swoich mieszkań. Dla osób, których mieszkania nie będą nadawały się do zamieszkania, będą zapewnione miejsca noclegowe..

Źródło: www.idabrowa.pl

.
10.03.2012

Zespół Szkół Plastycznych


ZESPÓŁ SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. TADEUSZA KANTORA
W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ PRAC STUDENTÓW KATEDRY GRAFIKI I PROJEKTOWANIA WIZUALNEGO WYDZIAŁU SZTUKI UNIWERSYTETU PEDAGOGICZNEGO IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W KRAKOWIE
05.03.2012-03.04.2012

Od 5 marca 2012 roku w Zespole Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej, w szkolnej galerii "Na Strychu" trwa wystawa, na której prezentowane są prace studentów Katedry Grafiki i Projektowania Wizualnego Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Wystawa obejmuje głównie prace z dziedziny grafiki warsztatowej oraz komputerowej powstałe na przestrzeni ostatnich pięciu lat. W pracach widać dwa wyraźne nurty, z jednej strony dążenie młodych twórców do niczym nieskrępowanej wypowiedzi artystycznej, a z drugiej widoczną dbałość o rzetelność warsztatu graficznego.
Wystawa jest kolejną z cyklu przedstawiających osiągnięcia wyższych uczelni artystycznych, które dla uczniów średnich szkół plastycznych stanowią naturalny niejako kolejny szczebel edukacji i pokazuje, że nie tylko Akademie Sztuk Pięknych pozwalają na dalszy rozwój artystyczny. Wystawa potrwa do 3 kwietnia 2012 r. Warto w tym czasie odwiedzić dąbrowskiego "Plastyka" i zobaczyć, co dzieje się w krakowskim artystycznym światku.

(tekst Agnieszka Budny, fot. Łukasz Kawka)

Więcej na naszych stronach internetowych: http://www.zsp.dabrowa.pl/wystUPedagKrakow2012.html

Jarosław Wartak
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusz Kantora w Dąbrowie Górniczej

Źródło: www.zsp.dabrowa.pl

.
06.03.2012
Szóstka Pogorii wkrótce po raz drugi

Jeśli szesnaste urodziny masz już za sobą, a do tego lubisz aktywnie spędzać wolny czas, to istnieje co najmniej sześć powodów, by w sobotę 26 maja pojawić się na promenadzie przy akwenie Pogoria III w Dąbrowie Górniczej, i wziąć udział w drugiej edycji biegu Szóstka Pogorii. Stowarzyszenie Pogoria Biega we współpracy z Centrum Sportu i Rekreacji oraz Wydziałem Promocji Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej przygotuje bowiem tego dnia wiele atrakcji dla wszystkich amatorów biegania oraz dyscypliny nordic walking, dlatego nie zwlekaj i już dziś wypełnij elektroniczny formularz zgłoszeniowy.
Ponieważ tegoroczna edycja Szóstki Pogorii zostanie rozegrana w Dniu Matki, miło będzie jeśli zabierzcie na zawody swoje mamy, które z natury są najżarliwszymi kibicami, a możliwość dopingowania swych choćby już przerośniętych latorośli będzie dla nich wyjątkowym prezentem, chyba że mamusie same zechcą wybiegać sobie prezent. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie abyście zabrali również tatusiów, babcie, dziadków, ciocie, wujków, czy kogokolwiek innego, jednak warunkiem koniecznym i zarazem przepustką uczestnictwa jest zabranie ze sobą sporej dawki dobrego humoru. Startujemy o godz. 11:00 na promenadzie przy plaży, po czym w malowniczych okolicznościach wiosennie rozbujanej przyrody, ile sił w nogach i oddechu w płucach, mkniemy asfaltową alejką wokół zbiornika Pogoria III, by po sześciu kilometrach urokliwej trasy, na ostatniej prostej, biegnąc w szpalerze wiwatujących kibiców, wykrzesać z siebie resztki sił i przeciąć linię mety.
Najszybsze biegaczki i biegacze do trzeciego miejsca włącznie, jak również zajęcie trzech pierwszych miejsc pośród pań i panów w dyscyplinie nordic walking zostanie nagrodzonych okolicznościowymi statuetkami, natomiast pomiędzy wszystkich sklasyfikowanych uczestników rozlosujemy całkiem sporo wartościowych nagród. Ponadto Szóstka Pogorii, obok już rozegranego Biegu Walentynkowego oraz wrześniowego Crossu Czwórki, jest biegiem punktowanym na drodze do zdobycia głównego trofeum sezonu, czyli pucharu Grand Prix Pogorii.
Pamiętaj - w sobotę 26 maja czekamy na Ciebie przy plaży nad Pogorią III w Dąbrowie Górniczej! Tutaj trzeba być, dlatego już teraz zadbaj o wpisanie się na listę startową i nie pozwól by ominęły Cię sportowe emocje oraz atmosfera dobrej zabawy!

Kampania reklamowa biegu, zapisy na stronach portalu biegowego Maratony Polskie oraz Pogoria Biega.

http://www.maratonypolskie.pl/mp_index.php?dzial=3&action=5&code=21962
http://szostka.pogoriabiega.pl/index.html

Jan Pinkosz

.
06.03.2012


DZIEŃ KOBIET W ANTONIOWIE

ZOBACZ PLAKAT !

.
05.03.2012

Pałac Kultury Zagłębia (PKZ)
Uwaga konkurs!
Jeżeli piszesz wiersze lub malujesz - to weź udział w 4. Ogólnopolskim Konkursie pn. "SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH".

Jak namalować gniew, chciwość, lenistwo?
Jak ująć w wierszu siedem grzechów głównych?
Czy problemy społeczne, moralne i religijne można zaprezentować artystycznymi środkami wyrazu?

Przeczytaj uważnie regulamin i informacje zawarte w karcie zgłoszenia. Wybierz kategorię, która jest odpowiednia dla Twojego stylu i techniki wypowiedzi. Możesz również podjąć ten temat w obu kategoriach konkursowych.

Prace przedstaw jury i wygraj nagrody. Reprodukcje prac laureatów i teksty nagrodzonych wierszy zastaną przedstawione w folderze pokonkursowym a wiersze zaprezentowane przez laureatów na antenie Polskiego Radia Katowice.

Termin oddania prac - 10.04.2012 r., ogłoszenie wyników - 18.04.2012 r..
Wręczenie nagród, wernisaż wystawy - 26.04.2012 r. w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, ul. Wojska Polskiego 52.

Rozdanie nagród nastąpi podczas wernisażu wystawy pokonkursowej, na której znajdą się najciekawsze prace.

Organizator:
Pałac Kultury Zagłębia, Plac Wolności 1
41-300 Dąbrowa Górnicza
www.palac.art.pl

Współorganizatorzy:
Bazylika NMP Królowej Anielskiej, 41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Królowej Jadwigi 17
Caritas Diecezji Sosnowieckiej, 41-200 Sosnowiec, ul. Wawel 19
Wydział Katechetyczny Diecezji Sosnowieckiej, 41-214 Sosnowiec, ul. Gospodarcza 14 a
Miejska Biblioteka Publiczna, 41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Kościuszki 25

Patronat honorowy:
Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniew Podraza
Biskup Diecezji Sosnowieckiej ks. dr Grzegorz Kaszak

Regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej organizatora i partnerów.
Kartę zgłoszenia można modyfikować do własnych potrzeb z zachowaniem wskazanych danych.

Odpowiedzialna za organizację i przebieg konkursu: Sylwia Nowak,
Starszy instruktor ds. plastyki i edukacji, mail: sylw.plast@wp.pl, tel. 606877785

.
05.02.2012

Zespół Szkół Plastycznych


ZESPÓŁ SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. TADEUSZA KANTORA
W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

FINISAŻ WYSTAWY PRAC UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO Z BYDGOSZCZY W GALERII SZKOLNEJ "NA STRYCHU"
02.03.2012 R.

2 marca br. w Galerii Szkolnej "Na Strychu" Zespołu Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej odbył się Finisaż wystawy prac uczniów bydgoskiego "Plastyka". Zakończenie wystawy zaszczycili swoją obecnością nauczyciele z Bydgoszczy: wicedyrektor szkoły art. plastyk Tadeusz Hassek oraz art. plastyk Bogusław Kuraś. Obaj panowie są znakomitymi nauczycielami rysunku i malarstwa i to m. in. ich staraniom ZSP w Bydgoszczy zawdzięcza swój bardzo wysoki poziom artystyczny w tych dziedzinach sztuk plastycznych. Ekspozycja została przygotowana przez nauczycieli ZSP w Dąbrowie Górniczej pp. Łukasza Kawkę i Krystiana Czajora. Autorem zdjęć z Finisażu jest p. Dorota Schmatolla.

Historię obecnego Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy otwiera rok 1945. Dnia 1 listopada 1945 r. szkoła rozpoczęła działalność jako Wolne Studium Artystyczne z siedzibą w Pomorskim Domu Sztuki przy ul. 1 Maja. Stanowisko Dyrektora obejmował wówczas założyciel placówki Marian Turwid. Od roku 1947 studium zostało upaństwowione i przekształcone w Państwowe Liceum Technik Plastycznych. Lata 1961/1962 przyniosły kolejne zmiany. Szkoła została przekształcona w Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Od roku 1974 Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych nosi imię Leona Wyczółkowskiego znanego artysty i pedagoga. Od roku 1999 placówka w świetle zasad reformy oświaty rozpoczęła kształcenie w systemie gimnazjalnym, powstała Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych. Trzy lata później razem z nowym Liceum Plastycznym współtworzyła obecny dziś Państwowy Zespół Szkół Plastycznych. Od 01.09.1991 roku dyrektorem szkoły jest mgr Elżbieta Jolanta Szymańska.
Program nauczania obejmuje przygotowanie artystyczne i artystyczno-zawodowe w dwóch specjalnościach: reklama wizualna i techniki graficzne. Głównymi przedmiotami projektowymi w szkole są: specjalność artystyczna i sztuka stosowana. Kształcenie artystyczne młodzieży odbywa się na zajęciach rysunku i malarstwa, rzeźby, podstaw projektowania, sztuki stosowanej, historii sztuki oraz podstaw fotografii i filmu. Program nauczania realizuje się w dobrze wyposażonych pracowniach: wklęsłodruku, linorytu, litografii, sitodruku, fotografii i komputerowej. Różne formy grafiki użytkowej jak plakat, wydawnictwa, prezentacje multimedialne są eksponowane na wystawach, konkursach i przeglądach na terenie całego kraju. Dodatkową formą pozalekcyjnej edukacji młodzieży są coroczne plenery rzeźbiarskie, malarskie i graficzne dla klas starszych oraz organizowane w formie biennale ogólnopolskie prezentacje dyplomów w zakresie grafiki projektowej.
Ważnym elementem edukacji artystycznej jest wieloletnia współpraca z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu i w Gdańsku oraz Wydziałem Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od lat szkoła współpracuje z podobnymi placówkami z Czech, Słowacji i Niemiec organizując wspólne wystawy i plenery.
Prezentowane prace uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy to dorobek artystyczny uczniów klas starszych ostatnich kilku lat. Obejmuje on trzy dziedziny: malarstwo, rysunek i grafikę warsztatową. Są to realizacje zadań jakie stawia przed uczniami nauczyciel realizujący program nauczania z przedmiotów rysunek i malarstwo oraz specjalność artystyczna. Prace te powstały w pracowniach specjalistycznych szkoły oraz na zajęciach plenerowych, a ich podstawowym przesłaniem jest odwołanie się do wnikliwej obserwacji natury, próby interpretacji i zachowania własnego artystycznego wyrazu.
Autorzy wystawy zaprezentowali zestaw prac o różnorodnej technice i tematyce tak aby w miarę możliwości pokazać preferencje i klimat artystyczny szkoły. Nie ma może w tej ekspozycji zbyt wiele komentarza otaczającego nas świata, natomiast więcej jest poszukiwań formalnych, zmagania się z warsztatem artystycznym i technologicznym. Przez tę ekspozycję starano się pokazać, iż warsztat i dobre rzemiosło jest jedną z podstawowych wartości nauczania artystycznego naszej szkoły.

Więcej na stronie: http://www.zsp.dabrowa.pl/wystZSPBydgoszcz2012finisaz.html

Jarosław Wartak
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusz Kantora w Dąbrowie Górniczej

Źródło: www.zsp.dabrowa.pl

.
01.03.2012
Dąbrowscy kolarze rozpoczynają sezon 2012

Stowarzyszenie ROWEROWA DĄBROWA w Dąbrowie Górniczej przystępuje do organizacji Dąbrowskiego Klubu Sportów Rowerowych, ze szczególnym uwzględnieniem sekcji kolarstwa amatorskiego szosowego i górskiego. W sekcjach tych przewiduje się powołanie i przygotowanie drużyn oraz indywidualnych zawodników do uczestnictwa w zawodach kolarskich typu maraton/rajd w sezonie 2012.
Podstawowym celem Klubu będzie wyłonienie i przygotowanie reprezentacji drużynowej Dąbrowy Górniczej do startu w Mistrzostwach Polski Skandia MTB, które odbędą się w Dąbrowie Górniczej we wrześniu br.
W związku z tym wszystkich chętnych (osoby pełnoletnie, mile widziane panie) prosimy o zgłaszanie swoich kandydatur do tych przygotowań. Gwarantujemy świetną, sportową zabawę i mile spędzony czas w gronie pasjonatów kolarskich emocji.
Zgłoszenia na adres e-mail lesnyd@poczta.onet lub kontakt@rowerowadabrowa.pl oraz na tel. 501-577-101.
Zarząd Stowarzyszenia ROWEROWA DĄBROWA

Źródło: www.rowerowadabrowa.pl

.
01.03.2012
Zagłębiowskie stadionowe crime story c.d. 2
Kategorie: Aktualności | Luty 28, 2012

Ponieważ od kilkudziesięciu lat jestem kibicem i amatorem sportu, w szczególności piłki nożnej, z dużym niepokojem przyglądam się stanowi infrastruktury stadionowej w naszej okolicy. Jeszcze jako radny Rady Miasta, wspólnie z kol. Dawidem Kmiotkiem, przeprowadziliśmy "przegląd" stadionów w Dąbrowie Górniczej i w całym Zagłębiu Dąbrowskim. Stan tejże infrastruktury już dwa, trzy lata wstecz był zdecydowanie niezadowalający.

Podpalenie

Już wtedy, naszą szczególną uwagę, zwrócił stan największego obiektu piłkarskiego w mieście, a mianowicie stadionu Zagłębianki Dąbrowa Górnicza (58 komentarzy na blogu, to rekord - przyp. mój) i to co się wokół tego stadionu dzieje. A dzieje się dużo. Kilka lat zaniedbań ze strony władz miasta zrobiło swoje. Nie dość, że stadion został wystawiony na sprzedaż, to jeszcze na dodatek tuż przed sprzedażą "nadpalony" został budynek klubowy. Operat szacunkowy całej nieruchomości, wg naszych informacji, to circa 5 milionów złotych. Ciekawe czy w wyniku pożaru nastąpi przeszacowanie wartości. Teoretycznie powstał pat, bo powinno się odczekać do drugiego przetargu, acz przecież budynek jest w wyniku pożaru zniszczony, a zima zrobi swoje!

Taki ciąg wydarzeń nie mógł nie zwrócić uwagi. A nie jest również żadną tajemnicą, że tereny te przeznaczone mają być pod zabudowę mieszkaniową.

Więcej na stronie
Źródło: http://grzegorzjaszczura.pl