-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2012 LUTY
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ
.
28.02.2012

Szkolne Obserwatorium Astronomiczne - Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki im. St. R. Brzostkiewicza - Zespół Szkół Nr 1  Dąbrowa Górnicza


Zajęcia w Obserwatorium Astronomicznym
w Zespole Szkół nr1 w Dąbrowie Górniczej
w ramach VIII Festiwalu Nauki 2012 organizowanego
przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

21 marzec godz.13.00 -16.30 pokazy nieba godz. 19.00 -21.00

Zwiedzanie obserwatorium, teleskopowe pokazy plam Słonecznych 0,5m Cassegrain teleskopowe pokazy Słońca w liniach wodoru H-alfa w godz. od 13.00 do 15.00 .
Projekcja filmu "Planety Pozasłoneczne" godz.15.30
Pokazy nieba "Niebo nad nami" teleskopowe pokazy Planet: Wenus ,Mars ,Jowisz ,Saturn koniunkcja Jowisza i Wenus (6-7*) zapraszamy w godz. od 19.00 do 21.00


22 marzec godz.13.00 -16.30 pokazy nieba godz. 19.00 -21.00

Zwiedzanie obserwatorium , teleskopowe pokazy plam Słonecznych 0,5m Cassegrain
teleskopowe pokazy Słońca liniach wodoru H-alfa w godz. od 13.00 do 15.00.
Projekcja filmu "Supernowe" godz.15.30
Wieczorne pokazy nieba "Niebo nad nami" teleskopowe pokazy Planet: Wenus ,Mars, Jowisz ,Saturn zapraszamy w godz. od 19.00 do 21.00.


23 marzec godz.13.00 -16.30 pokazy nieba godz. 19.00 -21.00

Teleskopowe pokazy Słońca 0,5m teleskopem Cassegraina ,teleskopowe pokazy Słońca w liniach wodoru H-alfa w godz. od 13.00 do15.00.
Projekcja filmu "Droga Mleczna"
Pokazy nieba "Niebo nad nami" teleskopowe pokazy Planet: Wenus, Mars, Jowisz, Saturn zapraszamy w godz. od 19.00 do 21.00


Wszystkie teleskopowe pokazy są uzależnione od panujących warunków pogodowych.
Ilość miejsc ograniczona (37)
Pokazy i zajęcia prowadzi Dariusz W. Nelle


Szkolne Obserwatorium Astronomiczne
Specjalista ds. astronomii
Dariusz W. Nelle

Zespół Szkół nr1 - Konopnickiej 56 - Tel.(32)262-38-71

.
28.02.2012

Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej


Zaproszenie do Klubu Gazety Polskiej
na spotkanie z dziennikarzami Gazety Polskiej Codziennie
Dawidem Wildsteinem i Wojciechem Muchą


Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej przy Bazylice Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej - ul. Królowej Jadwigi 17

WSTĘP WOLNY

Klub Gazety Polskiej - DĄBROWA GÓRNICZA

.
24.02.2012

PlusLiga Kobiet - Tauron MKS Dąbrowa Górnicza


Dąbrowianki rozpoczynają walkę o finał PlusLigi Kobiet!
24.02.2012, Dąbrowa Górnicza

"Gramy o Mistrzostwo" to slogan, który w tym tygodniu pojawił się na billboardach, plakatach oraz autobusach komunikacji miejskiej w miastach Zagłębia Dąbrowskiego promując najważniejsze mecze sezonu, które są tuż przed siatkarkami Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza. Już w sobotę o 14:30 rozpoczną pierwszą bitwę w półfinałowej rywalizacji z Atomem Trefl Sopot, którego stawką będzie wielki finał PlusLigi Kobiet. Pierwsze dwa mecze odbedą się na Pomorzu.
Wszyscy sympatycy dąbrowskiego zespołu z pewnością mają jeszcze w pamięci zeszłoroczne zmagania obu tych drużyn w play-offach, kiedy to Tauron MKS wygrał pierwszy mecz w Sopocie, ale potem uległ w trzech kolejnych i pożegnał się z finałem, a sezon zakończył na czwartym miejscu. Doskonale pamięta to też Krystyna Strasz, która była wtedy kontuzjowana i nie mogła pomóc koleżankom we wszystkich starciach. - To właśnie ta jedyna różnica w porównaniu do tamtej rywalizacji, że mecz oglądałam z boku. Mam nadzieję, że drugą różnicą będzie nasza wygrana z Atomem - mówi z nadziejami Strasz.
Teraz ma być inaczej. Ze względu na problemy finansowe klubu z Trójmiasta wyjechały podpory tej drużyny, a więc przyjmujące Neriman Ozsoy oraz Dorota Świeniewicz, nie ma także Amaranty Fernandez. Natomiast dąbrowianki zapowiadają, że jeśli zagrają zespołowo, mają szansę nawet bić się o złoto. Udowodniły to zresztą w finale Pucharu Polski, kiedy to właśnie pierwszy raz od maja zeszłego roku pokonały Atom Trefl Sopot (3:1) i sięgnęły po główne trofeum. - Pokazałyśmy już w tym sezonie, że dobrą grą i walką da się wygrać z każdym. Szanse nasze i Atomu oceniam pięćdziesiąt na pięćdziesiąt. Wszystkie zespoły z tej czwórki półfinalistów są wyrównane. Wydaje się, że Muszynianka i Atom są lepsze personalnie, ale udowodniłyśmy, że potrafimy z nimi grać - docenia klasę rywali libero Tauronu MKS.
Nie mniej optymistycznie traktują rozgrywki play off marketingowcy dąbrowskiego klubu. W tym tygodniu wystartowała przygotowana przez klub kampania promocyjna pod odważnym tytułem "Gramy o Mistrzostwo". Mieszkańcy Zagłębia mogą natknąć się na takie slogany reklamowe na ulicach, a pozostali mieszkańcy woj. Śląskiego również w internecie na stronie jednego z dużych portali. - Za to, co zrobią dziewczyny na parkiecie odpowiedzialność ponosi sztab sportowy, natomiast naszym zadaniem jest wypełnić halę, po to by atmosfera stworzona przez kibiców podczas meczu poniosła je do tego upragnionego mistrzostwa - mówi szef marketingu w dąbrowskim klubie Marcin Babczyk. - Taka kampania jest również dla nas istotna z tego względu, że zdobywając Puchar Polski dziewczyny sprawiły, iż klubem zainteresowali się mieszkańcy miasta, którzy dotąd nie pojawiali się u nas w hali, a teraz zdali sobie sprawę o jak wielkie stawki gramy w Dąbrowie. Mieliśmy telefony od kibiców, którzy pierwszy raz wybierają się na mecz siatkówki i pytają np. o to czy na takich meczach jest bezpiecznie lub jak długo taki mecz trwa. To bardzo pozytywne zjawisko, gdyż cały czas skrupulatnie realizując strategię marketingową klubu, dążymy do tego by w ciągu kilku lat każdy mieszkaniec Dąbrowy i okolic żył wydarzeniami w Hali "Centrum", a cała hala była niebiesko-biała. Mistrzostwo na pewno by nam w tym pomogło - kończy optymistycznie Babczyk.
Pierwszy mecz tej półfinałowej batalii odbędzie się w Sopocie w sobotę o 14:30. Drugie starcie następnego dnia o 18:00 także w Ergo Arenie, a trzeci mecz w hali Centrum dąbrowianki zagrają 3 marca.

Ze sportowymi pozdrowieniami
Michał Swarlik

.
21.02.2012

Zespół Szkół Plastycznych


ZESPÓŁ SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. TADEUSZA KANTORA
W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

ROZPOCZĘŁY SIĘ PRACE KOMISJI KONKURSOWEJ
3 EDYCJI MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
"LABIRYNT WYOBRAŹNI - DŻUNGLA"

W konkursie bierze udział 3724 uczestników z Polski, Białorusi, Rosji, Łotwy, Litwy, Ukrainy i Chin. Ze szkół i placówek zagranicznych nadesłano 168 prac. Do konkursowych zmagań zgłosiło akces 248 szkół, w tym 23 szkoły artystyczne (Częstochowa, Opole, Łomża, Supraśl, Gdynia, Racibórz, Słupsk, Katowice, Warszawa, Zabrze, Koszalin, Wodzisław Śląski, Rypin, Tarnowskie Góry, Malbork, Rzeszów, Radom, Zduńska Wola, Bielsko Biała, Bydgoszcz, Kraków, Kielce, Lublin). Szkoły te nadesłały łącznie 593 prace.

Ostateczne wyniki obrad Jury zostaną podane do 15.03.2012 r. na stronie szkolnej www.zsp.dabrowa.pl, a uroczyste podsumowanie Konkursu połączone z wernisażem wystawy oraz wręczeniem nagród i wyróżnień odbędzie się w dniu 15.05.2012 r. o godz. 15.00 w Galerii Szkolnej ZSP "Na Strychu".

Jarosław Wartak
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusz Kantora w Dąbrowie Górniczej

Źródło: www.zsp.dabrowa.pl

.
15.02.2012

Zespół Szkół Plastycznych


ZESPÓŁ SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. TADEUSZA KANTORA
W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

ZAPRASZA NA DNI OTWARTE SZKOŁY
W dniach 5-9 marca oraz 14 kwietnia 2012 roku (sobota) zapraszamy na Dni Otwarte Naszej Szkoły. Zespół Szkół Plastycznych otwarty będzie dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców.

Zespół Szkół Plastycznych to szkoła, w której można kontynuować naukę po szkole podstawowej lub gimnazjum. W skład ZSP wchodzi sześcioletnia Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych (trzyletnie gimnazjum, po którym można dalej kontynuować naukę w naszym trzyletnim liceum lub jakimkolwiek innym) oraz czteroletnie Liceum Plastyczne. Nauka w naszej szkole kończy się egzaminem dyplomowym i maturalnym (realizujemy pełny program szkoły ogólnokształcącej). Uczeń po ukończeniu nauki zdobywa zawód Plastyk i może dalej kształcić się na dowolnym kierunku studiów wyższych.

W ramach Dni Otwartych umożliwiamy zwiedzanie naszej placówki, zapoznanie się z jej specyfiką i technikami pracy w poszczególnych pracowniach. Podczas tegorocznych Dni Otwartych nasi uczniowie i nauczyciele zaprezentują, w jaki sposób tworzą swoje niepowtarzalne dzieła.

Dla uczniów szkół podstawowych proponujemy zajęcia na których dowiedzą się czym jest: LINORYT, MONOTYPIA, MOZAIKA. Będzie można również wypróbować swoich sił w pracowni fotografii poznając podstawowe techniki fotograficzne oraz pracę w atelier fotograficznym.

Dla uczniów gimnazjum proponujemy zajęcia, na których będą mogli stać się na chwilę projektantami (projektowanie wizytówki) oraz zaprojektować i wykonać swój pierwszy witraż. Będzie można również wypróbować swoich sił w pracowni fotografii poznając podstawowe techniki fotograficzne oraz pracę w atelier fotograficznym.

Szczególnie zapraszamy na

LEKCJĘ Z PRZYJACIELEM ALBO DZIEŃ Z ŻYCIA ARTYSTY

Jeśli masz znajomych w "Plastyku" i chcesz zobaczyć jak wyglądają zajęcia z rysunku i malarstwa, zajrzeć do atelier fotograficznego, zrobić własny witraż, zabawić się w designera, spróbować swych sił w grafice zapraszamy na lekcję z przyjacielem.

Źródło: www.zsp.dabrowa.pl

.
14.02.2012
Akcja UNICEF "Wszystkie kolory świata"

Zapraszam w czwartek 16. lutego do Szkoły Podstawowej nr 20 od godziny 16.00
na imprezę połączoną z aukcją charytatywną lalek UNICEF.

Celem aukcji jest zapewnienie szczepień dzieciom z Sierra Leone.

Cena wywoławcza każdej z lalek to tylko 10,- PLN.

Całość imprezy uświetni Koncert Walentynkowy.

IM

.
10.02.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG
ALGIERIA 4x4
o wyprawie samochodami terenowymi przez Saharę opowiedzą:
OLGA GRZEGORY ROBERT PEST GRZEGORZ KUŚPIEL

Na południe Algierii, samochodami terenowymi przejechała grupa przyjaciół i pasjonatów podróży. al-Dżaza'ir-a zaskoczyła ich niemalże wszystkim.
Długa droga przez pustynię Algierii uznana przez znawców Sahary za najpiękniejszą doprowadziła ich do płaskowyżu Tassili N'Ajjer. W tym skalnym labiryncie francuski podróżnik Brenens odkrył w 1933r. wielką liczbę jaskiniowych malowideł. Najstarsze z nich datuje się na 8000 lat p.n.e. .
Tutaj też, w maleńkiej pustynnej osadzie Djanet podróżnicy mieli okazję obejrzeć i usłyszeć legendarną berberyjską grupę Tinariwen - "chłopaków" z Mali, których do grania zapraszał Carlos Santana i The Rolling Stones.

Termin: 1 marzec 2012 (czwartek) godz.18.00
dobrowolna cegiełka: 2,50 zł

Zapraszamy:
Dyrektor Muzeum Miejskiego "Sztygarka": Arkadiusz Rybak
Gospodarz spotkania: Grzegorz Kuśpiel

.
09.02.2012
Dworzec, obiekt wstydu - co dalej? - reportaż: przy "dworcu" o dworcu

Na dąbrowskim dworcu czas zatrzymał się jakieś 100 lat temu

Przez brak inwestycji i zaniedbania dworzec stał się obecnie głównym obiektem wstydu
Nie dajmy się zwodzić, że samo coś się zmieni

Czas wziąć sprawy w swoje ręce
rozpoczynamy dyskusję .
Jaka przyszłość czeka dąbrowski dworzec?
Wyburzyć, remontować czy zbudować od nowa?
Jak powinien wyglądać dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej?

Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi w najbliższą sobotę

Przy "dworcu" o dworcu o godz. 11.00

Zapraszamy

Źródło: http://dabrowiak.eu

.
02.02.2012
Centrum Administracji - abstract
Kategorie: Bez kategorii | Luty 1, 2012

We wpisie "Biurwy" nadmieniłem komu mieszkańcy Dąbrowy Górniczej zawdzięczają mnogość luksusowych miejsc biurowych, o standardzie w kilku wypadkach apartamentowców, dla urzędników Urzędu Miasta, Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej, obecnie także Straży Miejskiej i spółki Centrum Administracji sp. z o.o., czyli kompleksowi budowli zwanemu, za nielegalnym Kontraktem na jego projekt, budowę i eksploatację: Centrum Administracji. Potocznie obiekt jest nazywany przez mieszkańców Pentagonem!, a to też świadczy o jego rozmiarach.

Kiedyś zdziwiła mnie reakcja (działanie) Prokuratury Rejonowej w Gliwicach, która umorzyła śledztwo przeciwko członkom Zarządu Miasta, którzy doprowadzili swego czasu do realizacji tej bizantyjskiej budowli za pieniądze wszystkich mieszkańców naszego miasta. Nastąpiło to tuż po prawomocnym Wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach o nieważności całości wspomnianego Kontraktu wraz z umowami okołokontraktowymi. Zgodnie z logiką powinno być przecież odwrotnie. Udowodniono nielegalność Kontraktu, a co za tym idzie nielegalność czynności związanych z przetargiem, projektem, budową, eksploatacją, itd. Bo jak inaczej rozumieć Wyrok Sądu? Tzn. konkretnie chodzi o to, że kompleks budynków wybudowała inna firma, niż ta która wygrała przetarg urzędowy na budowę. Czy to powoduje rozmycie winy, gdy już samo przygotowanie do czynności nieważnych stanowi delikt prawny? Dziwne, nieprawdaż?

Więcej na stronie
Źródło: http://grzegorzjaszczura.pl