-DONIOSY czyli tzw. "PRASÓWKA" - 2012 STYCZEŃ
* SPIS < STRONA GŁÓWNA < NOWOŚCI < KALENDARZ
.
31.01.2012
ZAJĘCIA MALARSKIE W KAŻDY PIĄTEK od 14.00
Prowadzący zajęcia malarskie w klubie Unikat, Marek Grabowski,

urodził się 02.11.1955 r. w Sosnowcu. W roku 1990 ukończył z wyróżnieniem studia w PWSSP w Poznaniu. Jest członkiem ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Uprawia malarstwo, rysunek i rzeźbę. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Europie, Kanadzie i Australii. Miał liczne wystawy indywidualne i zbiorowe zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego malarstwo abstrakcyjne, odrealnione, często surowe zaskakuje doborem barw i form, silnie oddziałuje na emocje.Artysta dąży do perfekcji twórczej i jest konsekwentny w swoich pracach. Zarówno malarstwo jaki i rzeźba idealnie ze sobą współgrają. Uzyskał Nagrodę Grand Prix na i Ogólnopolskim Biennale Pasteli w Nowym Sączu w 1997 oraz I Nagrodę na II Ogólnopolskim Biennale Pasteli w roku 1998.

-------------------------------------------------

Warsztaty dla twórczych kobiet i mężczyzn.

Warsztaty decoupage 24.02.2012 godz. 17.00 - koszt 15 zł
Bezpłatne warsztaty florystyczne 20 i 22.02 o 17.00 ( wymagane dokumenty ksero dowodu i świadectwo szkoły średniej)
W planach (przyjmujemy zapisy) warsztaty biżuterii, sutaszu,kwiatów z bibuły,kurs opieki nad osobą starszą.


Źródło:
Klub Osiedlowy "UNIKAT"
Dąbrowa Górnicza ; ul. Kasprzaka 46
tel. 32 2642338 ; 660 545742

.
29.01.2012

Zespół Szkół Plastycznych


ZESPÓŁ SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. TADEUSZA KANTORA
W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

ZAPRASZA NA WYSTAWĘ PRAC UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ PLASTYCZNYCH
IM. LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO Z BYDGOSZCZY
W GALERII SZKOLNEJ "NA STRYCHU" (14.02.2012-02.03.2012)

Zespół Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy wczoraj i dziś

Historię obecnego Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy otwiera rok 1945. Dnia 1 listopada 1945 r. szkoła rozpoczęła działalność jako Wolne Studium Artystyczne z siedzibą w Pomorskim Domu Sztuki przy ul. 1 Maja. Stanowisko Dyrektora obejmował wówczas założyciel placówki Marian Turwid. Od roku 1947 studium zostało upaństwowione i przekształcone w Państwowe Liceum Technik Plastycznych. Lata 1961/1962 przyniosły kolejne zmiany. Szkoła została przekształcona w Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Od roku 1974 Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych nosi imię Leona Wyczółkowskiego znanego artysty i pedagoga.

Od roku 1999 placówka w świetle zasad reformy oświaty rozpoczęła kształcenie w systemie gimnazjalnym, powstała Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych. Trzy lata później razem z nowym Liceum Plastycznym współtworzyła obecny dziś Państwowy Zespół Szkół Plastycznych.
Od 01.09.1991 roku dyrektorem szkoły jest mgr Elżbieta Jolanta Szymańska.

Program nauczania obejmuje przygotowanie artystyczne i artystyczno-zawodowe w dwóch specjalnościach: reklama wizualna i techniki graficzne. Głównymi przedmiotami projektowymi w szkole są: specjalność artystyczna i sztuka stosowana. Kształcenie artystyczne młodzieży odbywa się na zajęciach rysunku i malarstwa, rzeźby, podstaw projektowania, sztuki stosowanej, historii sztuki oraz podstaw fotografii i filmu. Program nauczania realizuje się w dobrze wyposażonych pracowniach: wklęsłodruku, linorytu, litografii, sitodruku, fotografii i komputerowej. Różne formy grafiki użytkowej jak plakat, wydawnictwa, prezentacje multimedialne są eksponowane na wystawach, konkursach i przeglądach na terenie całego kraju. Dodatkową formą pozalekcyjnej edukacji młodzieży są coroczne plenery rzeźbiarskie, malarskie i graficzne dla klas starszych oraz organizowane w formie biennale ogólnopolskie prezentacje dyplomów w zakresie grafiki projektowej.

Ważnym elementem edukacji artystycznej jest wieloletnia współpraca z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu i w Gdańsku oraz Wydziałem Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od lat szkoła współpracuje z podobnymi placówkami z Czech, Słowacji i Niemiec organizując wspólne wystawy i plenery.

Prezentowane prace uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy to dorobek artystyczny uczniów klas starszych ostatnich kilku lat. Obejmuje on trzy dziedziny: malarstwo, rysunek i grafikę warsztatową. Są to realizacje zadań jakie stawia przed uczniami nauczyciel realizujący program nauczania z przedmiotów rysunek i malarstwo oraz specjalność artystyczna. Prace te powstały w pracowniach specjalistycznych szkoły oraz na zajęciach plenerowych, a ich podstawowym przesłaniem jest odwołanie się do wnikliwej obserwacji natury, próby interpretacji i zachowania własnego artystycznego wyrazu.
Staraliśmy się zaprezentować zestaw prac o różnorodnej technice i tematyce tak aby w miarę możliwości pokazać preferencje i klimat artystyczny szkoły. Nie ma może w tej ekspozycji zbyt wiele komentarza otaczającego nas świata, natomiast więcej jest poszukiwań formalnych, zmagania się z warsztatem artystycznym i technologicznym. Przez tę ekspozycję staramy się pokazać, iż warsztat i dobre rzemiosło jest jedną z podstawowych wartości nauczania artystycznego naszej szkoły.
Myślimy, że różnorodność prezentowanych prac świadczy o indywidualności postaw artystycznych uczniów biorących udział w wystawie. Mamy nadzieję, że spotka ona się z życzliwym odbiorem.

Więcej na stronach ZSP:
http://www.zsp.dabrowa.pl/wystZSPBydgoszcz2012.html

Jarosław Wartak
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusz Kantora w Dąbrowie Górniczej

Źródło: www.zsp.dabrowa.pl

.
27.01.2012

Zespół Szkół Plastycznych


ZESPÓŁ SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. TADEUSZA KANTORA
W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

ZAPRASZA DO UDZIAŁU W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM
KALENDARZ - DĄBROWA GÓRNICZA 2013

Konkurs ma na celu wybranie najpiękniejszych, emanujących siłą przekazu, zdjęć Dąbrowy Górniczej i okolic o różnych porach roku, które będą zamieszczone w kalendarzu na 2013 r. Konkurs trwa od 01.02.2012 r. do 14.09.2012 r. Uczestnikami Konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Szczegółowe informacje na naszych stronach internetowych:
http://www.zsp.dabrowa.pl/kalendarz_DG2013.html

Jarosław Wartak
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusz Kantora w Dąbrowie Górniczej

Źródło: www.zsp.dabrowa.pl

.
27.01.2012
Tucznawa: ppp c.d. - sesja 25.01.2012 r. (odsłona 57)
Kategorie: Rada Miejska Dąbrowa Górnicza | Styczeń 26, 2012

Upartość skrajnie lewicowego pana prezydenta Miasta Zb. Podrazy (kandydat PZPR, SdRP, SLD) do zwiększania przerobu przez gminę, przy jednoczesnym zadłużaniu moich dzieci, a może jak Bóg da, to i wnuków, jest godna podziwu. Oczywiście nie z punktu widzenia tychże. Napisałem o wnukach, bo o dzieciach już było. Zob.: Jak zadłużyć nasze dzieci?. Zresztą sprawą drogi do Tucznawy i co najgorsze sposobem jej finansowania, zajmowałem się już kilkakrotnie, jeszcze jako radny Rady Miejskiej. Od początku byłem przeciwny temu sposobowi zadłużania mieszkańców. Jedną z przyczyn, jest bliźniacze podobieństwo tego typu przedsięwzięć do ich wpadki z Centrum Administracji. Sposób (konstrukcja finansowania) budowy C.A., był podobny do przewidywanego przy budowie drogi do Tucznawy w ramach ustawy ppp. Przypominam, że kontrakt na budowę Centrum Administracji, w tym oczywiście także budynku, w którym mieści się Prokuratura i Sąd Rejonowy (to taka dąbrowska ciekawostka), w naszym mieście, został z mocy prawa uznany za nieważny. (Zobacz sobie spokojnie: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=167#more-167 ). Ostatnio też wspomniałem o tym we wpisie o Biurwach, a wkrótce nastąpi kontynuacja tej epopei.

Zadłużony ponad miarę i "słupki wykresów" świat pada, zadłużona Unia Europejska ze swoimi "awangardowymi" gospodarkami typu lewicowego, np. grecką, portugalską, hiszpańską, włoską, francuską pada, a my w Dąbrowie G., stosując kreatywne myślenie i zapisy windujemy wzrost zadłużenia mieszkańców. Bo propagowane rozwiązanie ppp (partnerstwo publiczno-prywatne) i zadłużenie w wyniku spłacania użytkowania drogi, nie będzie bezpośrednio wliczane do wskaźnika zadłużenia. Co zresztą, wyjątkowo otwarcie i w żywe oczy, oświadczył pan prezydent Zb. Podraza. Genialne. Powiedział nawet więcej, dzięki temu będziemy mogli jako Gmina zadłużyć się w innych także ważnych inwestycjach, choćby remontu DK94. Przy DK 94 jak tylko wyłożymy, zrozumiałem że z kredytu ok. 40 mln zł, to w zamian otrzymamy 160 mln zł na resztę. Czysty zysk. Niestety pan prezydent Zb. Podraz (skrajna Lewica SLD) zapomniał, że w tej chwili już miasto prowadzi inwestycje na kwotę przekraczającą grubo miliard zł. Są to: uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej, remont postkomunistycznego Pałacu Kultury, budowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Kompleksem Sportowym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej (tylko z własnych środków!), ponadto zapominamy o C.A. i Nemo Wodnym-Świecie, gdzie cały czas, bez nadziei na zwrot, wisi circa 29 milionów zł plus kilkanaście milionów odsetek! Może wybrał pan panie prezydencie złe priorytety? No bo co jeszcze choćby z oświatą i służbą zdrowia?, leży!. Ale przecież przykład idzie z góry, a niestety mózgi Tuska i Rostowskiego pracują na podobnych falach i częstotliwościach! Tylko chciałbym delikatnie przypomnieć, że takie spirale zadłużania kończą się jak we wspomnianych lewicowych gospodarkach UE.

Więcej na stronie
Źródło: http://grzegorzjaszczura.pl

.
25.01.2012Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej


Spotkanie z red. Stefanem Truszczyńskim
Opublikowano dnia: 25-01-2012

W imieniu Klubu Gazety Polskiej serdecznie zapraszam na spotkanie z red. Stefanem Truszczyńskim, legendą Polskiego Radia i telewizji, sekretarzem generalnym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Spotkania odbędą się w dniu 25 stycznia o godz. 17.30 w sali konferencyjnej przy BAZYLICE MATKI BOSKIEJ ANIELSKIEJ, ul. Królowej Jadwigi 17 w Dąbrowie Górniczej.

Robert Warwas

Źródło: http://dabrowiak.eu

.
25.01.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG
Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej
ogłasza konkurs fotograficzny
ZABYTKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W ARCHITEKTURZE.
2012.05.15

Patronat nad konkursem objął Związek Polskich Artystów Fotografików - Okręg Śląski.

Tematem konkursu jest architektura zabytków województwa śląskiego.
Temat rozumiany jest jako subiektywne, indywidualne, osobiste spojrzenie na jeden lub kilka zabytków znajdujących się na terenie województwa.

Zasady zgłaszania zdjęć na Konkurs:

- Aby wziąć udział w Konkursie należy poprawnie wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie internetowej www.muzeum-dabrowa.pl, zaakceptować regulamin Konkursu oraz przesłać wypełniony formularz wraz z pracami konkursowymi na adres sztygarka.konkurs@gmail.com.

- Wymogi dotyczące zdjęć zgłaszanych do Konkursu:
Format:JPEG
. Rozmiar pliku nie przekraczający 1MB
. Długość dłuższego boku 800 px
. Uczestnik Konkursu może zgłaszać do Konkursu max 3 zdjęcia.
. Prace mogą być kolorowe lub czarno-białe. Mogą być poddane obróbce cyfrowej, polegającej na rozjaśnianiu, kontrastowaniu, redukcji koloru, wypalaniu, ale nie może to być fotomontaż.

- Zdjęcie niespełniające wymagań Konkursu nie zostanie dopuszczone do Konkursu.

- W sytuacji, gdy do Konkursu zostanie zgłoszonych więcej zdjęć jednego autora niż dopuszcza Regulamin, Organizator nie dopuści takiego zgłoszenia
do Konkursu jako niezgodnego z Regulaminem.

Ostateczny termin nadsyłania zdjęć wraz ze zgłoszeniem konkursowym - formularzem konkursowym, jest dzień 15 maja 2012 r.

Rozwiązanie Konkursu, ogłoszenie imion i nazwisk zwycięzców oraz wystawa zdjęć zwycięzców oraz wyróżnionych uczestników Konkursu nastąpi w dniu 30.06. 2012 r. w Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, w czasie INDUSTRIADY 2012.


Beata Smorąg

Dział Marketingu i Edukacji
Muzeum Miejskiego "Sztygarka"
w Dąbrowie Górniczej
(32) 262 36 95
www.muzeum-dabrowa.pl

.
23.01.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG


Od 1 lutego 2012 roku Muzeum Miejskie "Sztygarka" i Kopalnia Ćwiczebna wydłużają godziny zwiedzania w czwartki i soboty.
23.01.2012

Ekspozycje muzealne będzie można oglądać w następujących godzinach:

wtorek, środa, piątek
- od 9:00 do 15:00
czwartek - od 10:00 do 19:00
sobota - od 8:45 do 15:00
niedziela - od 12:00 do 16:00
poniedziałek - nieczynne dla zwiedzających.

Od godziny 13:00 o każdej pełnej godzinie czeka na Państwa przewodnik, który bezpłatnie oprowadzi po muzeum i odpowie na Państwa pytania.

Ostatnie wejście do obiektów możliwe jest na godzinę przed ich zamknięciem.

Kopalnia Ćwiczebna - godziny wejść:

wtorek - 10:00, 11:00, 12:00, 13:00
czwartek - 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00
sobota - 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00

Ceny biletów w obu obiektach nie ulegają zmianie.

Serdecznie zapraszamy.

Beata Smorąg
Dział Marketingu i Edukacji
Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej

.
23.01.2012
Umowy na dobry początek!
23.01.2012

Projekt pn.: "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie Dąbrowa Górnicza" jest przedsięwzięciem, które zapewnieni bezpieczeństwo ekologiczne obecnym mieszkańcom i przyszłym pokoleniom. Planowany całkowity koszt realizacji I etapu inwestycji wynosi ponad 513 mln zł. Spodziewana wartość dofinansowania z Unii Europejskiej to ponad 282 mln zł. Unijna dotacja umożliwi dalszy rozwoju dąbrowskiej aglomeracji. Dzięki pieniądzom europejskim zachowa się równowagę przyrodniczą.

Początek nowego roku a na koncie Jednostki Realizującej Projekt dwie kolejne umowy, podpisane na łączną kwotę ponad 78 mln zł. Jakie to niesie konsekwencje dla dąbrowian?
Już w II kwartale roku Ząbkowice zmienią się w jeden plac budowy.

Prace wodno-kanalizacyjne prowadzone będą w ponad 45 ząbkowickich ulicach. Mamy nadzieję, że uciążliwości i chwilowe niedogodności związane z realizacją tego dużego projektu przyjmą Państwo ze zrozumieniem. Jesteśmy przekonani, że inwestycja ta podniesie jakość życia i będzie służyła przyszłym pokoleniom, a tym samym wpłynie na atrakcyjność i konkurencyjność Dąbrowy - mówi pełnomocnik ds. realizacji projektu, Henryk Zaguła.

16 stycznia Gmina podpisała umowę z przedstawicielami lidera konsorcjum sosnowieckiej firmy "Energopol - Południe" S.A. Partnerem jest Bilfinger Berger Budownictwo S.A. z siedzibą w Warszawie. Zadaniem wykonawcy będzie Budowa infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej w dzielnicy Ząbkowice.

To jest już piąty wykonawca realizujący roboty w ramach uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w mieście. Do tej pory prace prowadzone są w dzielnicy Antoniów, Piekło, Korzeniec, Dziewiąty, Trzydziesty, Łęknice, Gołonóg. Do podpisania (po ogłoszeniu przetargu i wyłonieniu wykonawcy) zostanie jeszcze jeden kontrakt na roboty w dzielnicy Strzemieszyce Wielkie.

W Ząbkowicach prace budowlane rozpoczną się z początkiem wiosny, a ich zakończenie przewiduje się do 30 czerwca 2014 r. Kanalizacja wykonana zostanie za blisko 77,5 mln zł. W ciągu półtora roku ekipy ułożą ponad czterdziestokilometrowej długości odcinek kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Prace obejmować będą także budowę 4 tłoczni ścieków sanitarnych, ponad 3 km rurociągów tłocznych oraz blisko 18 km wodociągu wraz z przyłączami.

Jest to ważny dzień dla dużej części mieszkańców dzielnicy Ząbkowice. Podpisanie umowy na roboty budowlane to dopiero początek drogi, by móc swobodnie korzystać z miejskiego systemu kanalizacji - mówi kierownik JRP, Rafał Zwoliński.

Prace nie rozpoczną się natychmiast po podpisaniu umowy. Roboty ruszą dopiero, gdy będą odpowiednio przygotowane. Wykonawca musi zorganizować biuro budowy, przedstawić tymczasową organizację ruchu, harmonogram prac. Wówczas zostaną zorganizowane spotkania informacyjne z mieszkańcami dzielnicy Ząbkowice. O czym będziemy informować z odpowiednim wyprzedzeniem - zapewnia Beata Pisarczyk z JRP. Wszelkie informacje na temat realizacji projektu dostępne są na
www.kanalizacja.idabrowa.pl.

Inwestycja to też okazja do remontu ulic, które często są w fatalnym stanie. Po wkopaniu nowych rur już nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby odbudować nową nawierzchnię. Do nowej sieci będzie mogło podłączyć się ok. 4700 mieszkańców Ząbkowic. Tym samym nastąpi znaczna likwidacja nieszczelnych szamb - wylicza Rafał Zwoliński.

W dniu 4 stycznia 2012 r. Gmina podpisała umowę w ramach II etapu projektu na wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania VI - budowa infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej w dzielnicy Ujejsce.

Wykonawcą projektu została spółka z o.o. Mosty Katowice. Firma od początku swojej działalności tj. od października 1998 r., świadczy kompleksowe usługi projektowe w branżach: inżynieryjnej, mostowej, drogowej, ogólnobudowlanej oraz sieci uzbrojenia terenu. Firma jest spółką ze 100% polskim kapitałem. Zakończenie prac projektowych zaplanowano na grudzień 2012 r. Koszt wykonania dokumentacji projektowej wynosi 756 450, 00 zł - mówi pełnomocnik ds. realizacji projektu, Henryk Zaguła.

Zadaniem biura projektowego będzie m. in. wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy kanalizacji sanitarnej, deszczowej wraz z rowami odwadniającymi, wodociągów oraz tłoczni/przepompowni. W ramach umowy zaprojektowana zostanie nawierzchnia drogowa odtworzenie/budowa dróg, chodników i wjazdów po wybudowanej sieci wodno-kanalizacyjnej - wyjaśnia kierownik JRP, Rafał Zwoliński.

Już dziś informujemy, że w połowie lutego planuje się zorganizować spotkanie informacyjne z mieszkańcami ulic: Konstytucji, Ujejska, Europejska, Podbagienko, Ogrodników, Olimpijska, Dobrawy, Mieszka I, Broniewskiego, Handlowa, Wyzwolenia, Morgowa, Kwiatowa, Kryniczna. Celem spotkania będzie uzgodnienie lokalizacji projektowanych przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych do poszczególnych nieruchomości oraz wyjaśnienie wszystkich kwestii związanych z ponownym wyborem wykonawcy projektu - informuje Beata Pisarczyk z JRP - odpowiedzialna za promocję inwestycji. Prosi się mieszkańców o współpracę z przedstawicielami biura projektowego i geodetami, którzy wkrótce pojawią się w w/w ulicach.

Beata Pisarczyk
Obsługa administracyjna JRP

.
21.01.201220120120x02_pldg_antoniow_dzien-babci-dziadka_ro-antoniow


DZIEŃ BABCI I DZIADKA w Antoniowie
20.01.2012

Każdy wiek ma swoje prawa i przywileje. Ludzie młodzi w bieganinie i pośpiechu codziennego życia nie zawsze zauważają ludzi starszych. Dzień Babci i Dziadka to doskonały czas na złożenie im życzeń i wyrażenie szacunku, jaki im się należy. W myśl tego już od 5 lat w Antoniowie zapraszamy babcie i dziadków na obchody ich Święta do Świetlicy. Tegoroczne obchody można podsumować jednym zdaniem: "Wspaniały koncert życzeń dla babć i dziadków" Życzenia od wnuków wraz z dedykacją utworów muzycznych w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Dąbrowy Górniczej oraz Zespołu Smyczkowego Pięciolinia z Będzina wywołały nie jedną łzę wzruszenia na twarzach babć, nie mniej wzruszeni byli dziadkowie. Po koncercie zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek, obdarowano własnoręcznie wykonanymi przez dzieci prezentami. Swoją obecnością zaszczyciło nas 62 babć i 18 dziadziusiów.

Monika Karczmarek
Przewodnicząca Rady Osiedla Antoniów.

.
19.01.2012
BEZPŁATNA MAMMOGRAFIA w Dąbrowie Górniczej

Od 30 stycznia do 7 lutego (w dni robocze, oprócz weekendów) w mammobusie, który stanie przy Centrum Handlowym Pogoria (ul. Jana III Sobieskiego) można będzie wykonać bezpłatne badanie mammograficzne. Badanie, w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowane jest przez NFZ.

Program skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia, gdyż w tej grupie wiekowej obserwowalny jest wzrost zachorowań na nowotwór złośliwy, jakim jest rak piersi.
Panie w wieku do 50 lat lub powyżej 69 roku życia, nie młodsze niż 35, mogą również wykonać badanie w mammobusie, za uiszczeniem opłaty w wysokości 80 zł oraz okazaniem zaświadczenia od lekarza dowolnej specjalizacji o braku przeciwwskazań do wykonania badania.
Mammografia, czyli rentgenowskie badanie piersi, to najbardziej skuteczna metoda w diagnostyce wczesnych objawów raka piersi. Wczesne wykrycie tego nowotworu gwarantuje niemal 100% pewności na wyleczenie choroby, dlatego warto się badać. Co więcej, mammografia jest badaniem bezpiecznym i wykonywanym przy użyciu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego.
Badania wykonuje firma FADO Centrum Usług Medycznych z Gdyni. Jest to największy w Polsce świadczeniodawca, który do wykonywania badań wykorzystuje mammobusy. Każdego dnia aż 13 mobilnych pracowni mammograficznych FADO bada kobiety niemal w całej Polsce. W 2010 roku firma wykonała ponad 150 tys. badań, czyli 10 razy więcej niż największe w Polsce centra onkologii.
Podczas badania panie będą miały możliwość wzięcia udziału w konkursie "Zyskaj spokój z FADO". Wśród wszystkich uczestniczek konkursu rozlosowane zostaną: Nagrody Główne w postaci 3 karnetów na tygodniowy wyjazd do Sanatorium w Nałęczowie, a także zestawy kosmetyków Ziaja, kosze słodyczy firmy Bałtyk oraz kupony na bezpłatne badania mammograficzne dla pań, których nie obejmuje Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.
Panie, które planują wykonać badanie w mammobusie firmy FADO, prosimy o wcześniejsze zarejestrowanie się pod nr tel: 801 080 007 lub 58 666 2 444 lub na www.fado.pl, a także przyniesienie ze sobą dowodu osobistego.

Źródło: @ FADO Centrum Usług Medycznych

.
19.01.2012

Zespół Szkół Plastycznych
FINISAŻ WYSTAWY PRAC KATARZYNY WIECZOREK ABSOLWENTKI LICEUM PLASTYCZNEGO IM. TADEUSZA KANTORA W DĄBROWIE GÓRNICZEJ
19.01.2012 R.- GALERIA "NA STRYCHU"

W galerii szkolnej "Na strychu" Zespołu Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej od 20 grudnia 2011 do 19 stycznia 2012 prezentowane były prace Katarzyny Wieczorek. Wystawa zakończyła się finisażem 19 stycznia.
W latach 2007-2011 Katarzyna Wieczorek była uczennicą Liceum Plastycznego im. T. Kantora w Dąbrowie Górniczej. W 2011 roku obroniła z wyróżnieniem pracę dyplomową w specjalności techniki graficzne. Była uczennicą prof. Mariusza Wnukowskiego w pracowni rysunku i malarstwa. Od października 2011 roku jest studentką I roku malarstwa na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. We wrześniu 2011 roku odbyła się jej debiutancka wystawa w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu.

OSIĄGNIĘCIA

I miejsce na IX Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa Klas Młodszych Szkół Plastycznych w Koszalinie (2009) Wyróżnienie na III Ogólnopolskim Plenerze Malarskim "Zamość perłą renesansu" w Zamościu (2009) I miejsce w Regionalnym Przeglądzie Centrum Edukacji Artystycznej w Katowicach (2009) III nagroda na XVIII Ogólnopolskim Plenerze Rysunkowo-Malarskim dla Najzdolniejszych Uczniów Klas Starszych Liceów Plastycznych w Kazimierzu Biskupim (2010) Wyróżnienie w V Ogólnopolskim Przeglądzie Centrum Edukacji Artystycznej (2010)

Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne (2010) Nagroda Prezydenta Miasta Zawiercie (2010) Stypendium Prezesa Rady Ministrów (2011) Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Zawiercie (2011)

Jarosław Wartak
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusz Kantora w Dąbrowie Górniczej

Więcej na naszych stronach internetowych: http://www.zsp.dabrowa.pl/wyst_KWieczorek_2011.htm

Źródło: www.zsp.dabrowa.pl

.
18.01.2012


Zawiązało się Stowarzyszenie ROWEROWA DĄBROWA
2012-01-18 10:00:16

W dniu 17 stycznia br. odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia ROWEROWA DĄBROWA.

Uchwałę o powołaniu Stowarzyszenia przyjęto jednogłośnie. Ukonstytuował się Zarząd Stowarzyszenia w składzie:
prezes - Jan Brzost
wiceprezes - Jan Kukuła
sekretarz - Paulina Wierzbicka
skarbnik - Olga Kukuła
członek - Marek Wójcik

Powołana została Komisja Rewizyjna w składzie:
przewodniczący - Mariusz Prościak
wiceprzewodniczący - Rafał Zastawnik
członek - Waldemar Gabicht

W najbliższym czasie wybrane władze nowego Stowarzyszenia opracują jego wewnętrzny regulamin, określający struktury funkcjonalne i zasady finansowania działalności. Wypracowany zostanie także szczegółowy plan działania Stowarzyszenia na 2012 rok uwzględniający między innymi najważniejsze imprezy rowerowe w naszym mieście, zadania związane z projektowaniem i budową infrastruktury dróg rowerowych, współpracę z podobnymi stowarzyszeniami w kraju i za granicą.

Stowarzyszenie posiada już nie tylko swoje graficzne logo lecz także stronę internetową pod adresem: www.rowerowadabrowa.pl , na której podawane są najświeższe informacje o jego działalności.

Jan Brzost

Źródło: www.rowerowadabrowa.pl

.
16.01.2012

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG
MUZEUM MIEJSKIE "SZTYGARKA" ZAPRASZA

"KRZYSZTOF ZIĘCIK - 25-lecie pracy twórczej"
20.01.2012 - godzina 17.00
WSTĘP WOLNY

Dyrektor Muzeum Miejskiego "Sztygarka" Zaprasza na wernisaż wystawy w siedzibie Muzeum Miejskiego "Sztygarka", Legionów Polskich 69, Dąbrowa Górnicza.

Krzysztof Zięcik ur. 1959r. Członek Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie. Uprawia malarstwo olejne, pastele, rysunek długopisem i kredkami oraz akwarele. Wystawy indywidualne:

Czeladź 1997r. Galeria Antyrama ; Będzin 2000r. Galeria pod Sową MBP ; Czeladź 2001r. Galeria Odeon ; Czeladź 2003r. MBP ; Będzin 2004r. Galeria pod Sową MBP ; Sosnowiec 2005r. MDK im. J.Kiepury ; Dąbrowa Górnicza 2006r. Galeria Pałacu Kultury Zagłębia ; Czeladź 2007r. MBP ; Sosnowiec 2008r. MDK im. J. Kiepury ; Katowice 2009r. Biblioteka Śląska

W 2005r. Laureat I nagrody w konkursie na pejzaż zagłębiowski w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. W 2007r. wyróżniony nagrodą Miasta Czeladzi za działalność Twórczą. Z okazji 25-lecia STKZD na wniosek Przewodniczącej Teresy Orłowskiej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Przyznał Mu odznakę Honorową Zasłużonego dla Kultury Polskiej. Autor Dwóch tomików wierszy ,,Opowieści malarza" i ''Sen Różnobarwny". Namalował obraz o tematyce wielkopostnej dla kościoła św. Tomasza w Sosnowcu na płótnie o powierzchni 153m2. Jest drugą kadencję członkiem zarządu STKDZ. Obecnie piastuje funkcje kierownika sekcji plastycznej.

Krzysztof Zięcik o sobie:
"Jestem twórcą obrazów olejnych, akwarel, pasteli, rysunków kredką i długopisem. Tworzę obrazy realistyczne, symboliczne i abstrakcyjne. Maluje portrety, pejzaże martwą naturę, kwiaty a także obrazy historyczne. Moja twórczość jest odbiciem moich nastroi i pasji."

MUZEUM MIEJSKIE "SZTYGARKA"
25.01.2012 - Godzina 18.00
WSTĘP WOLNY

"UGANDA - w krainie górskich goryli."
Opowiada : Zbyszek Kielian - dąbrowski podróżnik

Uganda - według słów Churchilla perła Afryki. Kraj położony na równiku, gdzie podobno jak w pigułce odnaleźć można to co ten kontynent ma do zaoferowania: wspaniałe wulkany i góry, plaże nad Jeziorem Wiktorii i las równikowy, który jako jedyny na świecie upodobały sobie do życia goryle górskie. Jednocześnie rejon nie zadeptany jeszcze przez turystów, bez trudu można tam poczuć prawdziwe afrykańskie klimaty, obcując nie tylko z przyrodą, ale przede wszystkim z mieszkańcami. Ciekawostka - również w Ugandzie pozostały ślady obecności Polaków!


MUZEUM MIEJSKIE "SZTYGARKA"
27.01.2012 - Godzina 17.00
WSTĘP WOLNY

"WIERSE WYBRANE" - Zdzisława Franciszka KUBALA

ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA
www.muzeum-dabrowa.pl

.
12.01.2012
DĄBROWSCY ROWERZYŚCI - ŁĄCZCIE SIĘ! W Dąbrowie Górniczej powstaje stowarzyszenie ROWEROWA DĄBROWA.

Zapraszamy gorąco wszystkich rowerzystów z Dąbrowy Górniczej na zebranie założycielskie Stowarzyszenia ROWEROWA DĄBROWA, które odbędzie się 17 stycznia (wtorek) o godzinie 17:00 w siedzibie Dąbrowskiego Oddziału PTTK przy ul. Adamieckiego 13 (budynek Przychodni). Prosimy o zabranie ze sobą dowodu osobistego (będzie potrzebny PESEL). Informujemy, że w związku z działaniami nad powołaniem reprezentacji Dąbrowy Górniczej na Mistrzostwa Polski Skandia MTB-2012, które odbędą się w tym roku w Dąbrowie Górniczej prosimy osoby zainteresowane, aby przybyły na zebranie założycielskie Stowarzyszenia, gdzie uzyskają odpowiednie informacje.

Na stronie do pobrania Projekt Statutu Stowarzyszenia

DĄBROWSCY ROWERZYŚCI - ŁĄCZCIE SIĘ! W Dąbrowie Górniczej tego jeszcze nie było - powstaje stowarzyszenie ROWEROWA DĄBROWA! Za cel swojego działania stawia zjednoczenie mieszkańców jeżdżących na rowerach na rzecz rozwoju ruchu rowerowego w Dąbrowie Górniczej i nie tylko. Przede wszystkim stowarzyszenie chce być wiodącym społecznym konsultantem dla będącego aktualnie w finalnej fazie tworzenia profesjonalnego Studium Pro-rowerowego dla Dąbrowy Górniczej. Ma ono określić przebiegi i zalecany rozwój ścieżek i tras rowerowych, nie tylko w rejonach rekreacyjnych, lecz także w obszarach o gęstej zabudowie mieszkalnej i drogowej, włącznie z centrum miasta, tak aby zaistniała możliwość bezpieczniejszego poruszania się rowerem po mieście. Czyli zrobienie w Dąbrowie czegoś na podobieństwo tego, co jest w Amsterdamie, Berlinie czy Kopenhadze - gęstej, powiązanej sieci dróg rowerowych samodzielnych lub zintegrowanych z jezdniami czy chodnikami. Kolejnym działaniem stowarzyszenia ma być organizowanie masowych imprez takich jak rowerowa "Masa Krytyczna" oraz podobnych lub innych dotyczących np. inauguracji czy zakończenia sezonu rowerowego. Dalej - podejmowanie działań na rzecz budowy obiektów sportów rowerowych. A ich rodzajów jest przecież bardzo dużo. Trzeba wybrać te najbardziej popularne wśród naszej młodzieży i spowodować ich realizację. Z pewnością stowarzyszenie zajmie się założeniem Dąbrowskiego Klubu Sportów Rowerowych. Prawie 20 dyscyplin sportowych posiada w Dąbrowie Górniczej swoje kluby. Aż dziw, że nie ma wśród nich ani jednego związanego z tak powszechną wśród mieszkańców jazdą na rowerze! Już we wrześniu tego roku obędą się w naszym mieście Mistrzostwa Polski Skandia MTB. Stowarzyszenie powinno zająć się wyłonieniem i przygotowaniem reprezentacji Dąbrowy Górniczej na tę wielką kolarską imprezę. Jest to tym ważniejsze, że zawsze w kolarstwie MTB atuty własnego terenu są nie do przecenienia. Nie można zapomnieć też o rekreacji. Stowarzyszenie będzie wielkim propagatorem roweru jako najlepszego narzędzia służącego zdrowiu, utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej w każdym wieku. Wpisze się tu w walkę z chorobami cywilizacyjnym jak nadciśnienie, otyłość, cukrzyca i innymi trapiącymi szczególnie osoby starsze. Czyli promowanie wśród nich zdrowego, aktywnego stylu życia. Dla realizacji tego wszystkiego ma w planach nawiązanie współpracy z podobnymi stowarzyszeniami zarówno w Polsce jak i w krajach europejskich o najlepiej rozwiniętej infrastrukturze rowerowej i zorganizowanym społecznym ruchu rowerowym. Także przewiduje się zagraniczne wyjazdy rowerowe członków stowarzyszenia. Pozwoli to na zapoznanie ich na miejscu z najlepszymi praktykami wprowadzania i utrzymania warunków miejskiego ruchu rowerowego, w tym z budową i funkcjonowaniem sieci wypożyczalni rowerowych. Jest jeszcze wiele innych bardzo atrakcyjnych przedsięwzięć, które znajdują się w planach założycieli stowarzyszenia ROWEROWA DĄBROWA. I ty możesz się do nas przyłączyć, zgłaszając swój osobisty udział na adres e-mail powstającego Stowarzyszenia.
- (Jan Brzost)

Źródło: www.rowerowadabrowa.pl

.
09.01.2012
Biurwy
Kategorie: Aktualności | Styczeń 9, 2012

Zetatyzowana armia urzędników, politykourzędników, itp. mało potrzebnych etatów, opłacanych z naszych podatków, rozrasta się nie tylko w Dąbrowie Górniczej, Polsce, ale w całym ZSRE! Przykład z Włoch, których zadłużenie jest rekordowo olbrzymie: http://biznes.onet.pl/rekord-biurokracji-na-sycylii,18554,4794276,1,news-detal Ostatnio "newsem" była wysokość zarobków włoskich posłów, rzędu średnio 16000 euro miesięcznie plus wydatki reprezentacyjne! Ktoś powie, Włochy a szczególnie Sycylia to mafia. Jeżeli tak, to wrosła się ona jak rak z przerzutami do wszystkich tkanek chorej osoby. I trzeba się modlić i czekać na cud. Bo klasyczne lekarstwa nie pomogą! Niestety to od 1 grudnia 2009 roku także nasz problem.

Ilość danin, która idzie na biurwy, zaczyna przerastać możliwości pracy uczciwych ludzi. A to prowadzi bezpośrednio do zadłużania nas wszystkich przez rządzących socjalistów, chcących spełnić choć promil swoich obietnic wyborczych. Krach jest odsuwany kamuflowaniem zadłużenia poprzez elementy kreatywnej księgowości (współczynniki liczone tak albo siak!) i poprzez rozwój tzw. szarej strefy, utrzymującej co trzeba zaznaczyć, część ludzi przy życiu. Ale krach musi nastąpić, kwestia czasu. Okradanie ludzi, np. poprzez próby wprowadzania prawa działającego wstecz. Tak będzie z podniesieniem wieku emerytalnego, czyli złamaniem umowy na bieżące składki odprowadzane do ZUS-u, które miały zapewnić emeryturę po osiągnięciu konkretnej ilości lat życia (w tym pracy)! Ale to też tylko złodziejski półśrodek i odwleczenie momentu bankructwa bankruta.

Nie odmówię sobie tu satysfakcji i wspomnę, że jest jedna grupa, która w całej rozciągłości poprze wyrównanie wieku emerytalnego obu płci, to są feministki. Przecież one o to walczyły. Walczyły o równość płci. Prawdopodobnie przekonają kobiety do słuszności tego postulatu, a ponieważ jest ich w naszym kraju trochę powyżej 50%, to demokratycznie będzie większość. Prywatnie pozostanę jednak tym bardziej konserwatystą.

Więcej na stronie
Źródło: http://grzegorzjaszczura.pl

.
09.01.2012


mali eco lodzy

Świetlica środowiskowa oraz Rada Osiedla w Antoniowie zapraszają najmłodszych mieszkańców do udziału w zbliżającym się zimowisku.

Ferie rozpoczną się 6.lutego i potrwają do 10. W tym czasie uczestnicy wezmą udział w integracyjnej dyskotece, odwiedzą szkołę językową. To dla nich właśnie organizatorzy przygotowali szereg konkursów o tematyce ekologicznej.

Jak informuje Magdalena Michalska-Osowska, kierownik świetlicy zapisy na ferie w Antoniowie rozpoczną się 16 stycznia. Zainteresowani rodzice dzieci powyżej 7 roku życia mogą dzwonić pod nr 32 2622925.

Zaproszenie do wspólpracy!

Świetlica środowiskowa oraz Rada Osiedla w Antoniowie zapraszają do współpracy przy organizacji zimowych atrakcji dla najmłodszych stowarzyszenia, instytucje oraz firmy zajmujace się działaniami proekologicznymi. Liczą na wsparcie w postaci wykładów, prelekcji, materiałów edukacyjnych i gadżetów ekologicznych

Kontakt:
e-mail: antoniow_2007@o2.pl lub antoniow.dbv@gmail.com
tel. 32 262 29 25

Źródło: Świetlica Środowiskowa Antniów

.
02.01.2012
Petycja w sprawie remontu Dworca Głównego oraz przedłużenia trasy Szybkiej Kolei Regionalnej do Dąbrowy Górniczej
Opublikowano dnia: poniedziałek 02-01-2012

Stowarzyszenie DĄBROWIAK 2011 zaprasza mieszkańców Dąbrowy Górniczej do składania podpisów pod petycją w sprawie remontu Dworca Głównego oraz przedłużenia trasy Szybkiej Kolei Regionalnej do Dąbrowy Górniczej.

Petycja jest kierowana do PKP S.A. i Prezydenta Miasta Zbigniewa Podrazy.

Elektroniczny podpis można złożyć pod petycją na stronie:
www.petycje.pl

Źródło: http://dabrowiak.eu