-CO GDZIE KIEDY - WYSTAWY (TARGI)
* GDZIE SIĘ WYBRAĆ * KULTURA i NAUKA * SPORT i REKREACJA * RELIGIA * NA MOTORY
* STRONA GŁÓWNA * SPIS STRON * GALERIA MULTIMEDIALNA * NOWOŚCI NA STRONIE


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA

Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


|:
WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW
|:
WYSTAWY TRWAJĄCE
|:
TO JUŻ BYŁO

DĄBROWSKI JARMARK STAROCI

W każdą 3-cią niedzielę miesiąca w godzinach 6.00-12.00
Fabryka Pełna Życia - budynki DEFUM
i - DĄBROWA GÓRNICZA

_


WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv12-14.01.2018

Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" EExpo Silesia.


www.exposilesia.pl

.
X Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych
67. Ogólnopolska Wystawa Gołębi Pocztowych
Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" E

Expo Silesia.

www.exposilesia.pl


AKTUALNY KALENDARZ WYSTAWOWY

http://www.exposilesia.pl/kalendarz/pl/


00.00.2017 - godzina 00.00_


WYSTAWY i EKSPOZYCJE TRWAJĄCE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv20.10-30.11.2017

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

.
Utracony Świat - Leon Barszczewski - podróżnik i fotograf XIX w. Azji ŚrodkowejLeon Barszczewski (1849-1910) - najwybitniejszy polski fotograf, podróżnik i badacz końca XIX w. Odkrywca starożytnej lokacji miasta Samarkandy oraz założyciel Muzeum Historycznego tego miasta, na prawach odkrywcy twórca nowych nazw na tym terytorium. Leon Barszczewski swoje życie zawodowe związał ze służbą w armii carskiej. W latach 1876-1897 służył w Samarkandzie, skąd podejmował wyprawy o znaczeniu wywiadowczym oraz badawczym. Penetrował dorzecza Zerawszanu i Amu-darii, Góry Hissarskie, Zerawszańskie, Tien-szan, lodowce Pamiru. Jego fascynujące zdjęcia otrzymały złote medale na wystawach w Paryżu i Warszawie. Ostatnie lata życia spędził w Siedlcach, gdzie ufundował Szkołę Handlową Żeńską (obecnie II LO im. św. Królowej Jadwigi).
W uznaniu zasług jako miłośnika i wybitnego badacza lodowców prof. Włodzimierz Lipski nadał jego imię lodowcowi południowego zbocza Grzbietu Hissarskiego, a doceniając wkład w dziedzinie botaniki także roślinie (czosnek Barszczewskiego - Allium barsczewskii Lipsky).


17.11.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
HOLL GŁÓWNY
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Wystawa pokonkursowa
Kapliczki i Krzyże Przydrożne Dąbrowy Górniczej.4975 - to rekordowa liczba fotografii, które wpłynęły na konkurs inspirowany wystawą Jerzego Haca Kapliczki i Krzyże Przydrożne Dąbrowy Górniczej, organizowany przez Pałac Kultury Zagłębia. 17 listopada o godzinie 16:00 w Sali Kameralnej PKZ poznamy najlepszych z 49 uczestników oraz zobaczymy ich prace w wystawie pokonkursowej.

W kwietniu br. PKZ ogłosił konkurs fotograficzny Kapliczki i Krzyże Przydrożne Dąbrowy Górniczej, który był pokłosiem wystawy lokalnego poety, podróżnika i fotografa Jerzego Haca. Głównymi założeniami konkursu było ukazanie piękna dąbrowskich kapliczek oraz utrwalenie jak największej liczby architektonicznych aktów pobożności za pomocą aparatu. Zainteresowanie tematem zadziwiło organizatora, ponieważ do 26 października nadesłano 4975 zdjęć, które zostały przedłożone jury w dwóch kategoriach: Najpiękniejsze zdjęcie oraz Najwięcej odnalezionych i udokumentowanych kapliczek. W pierwszej z nich uczestnicy musieli wykazać się duszą artysty, z kolei w drugiej kategorii należało mieć zacięcie godne podróżnika i odkrywcy, zwłaszcza że Dąbrowa Górnicza jest największym miastem pod względem terytorialnym w województwie śląskim.

17 listopada o 16:00 poznamy zwycięzców konkursu, jak również nagrodzone prace, które będzie można podziwiać w przestrzeniach wystawienniczych Sali Teatralnej PKZ.


20.10-31.12.2017

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

.
Adam Piwowar rewolucjonista - odkrywca - wolnomularzNowe odkrycia w sprawie pierwszego prezydenta miasta
Adama Piwowara
na wystawie w dąbrowskiej "Sztygarce"

"Kochany Drogi Janku. Nareszcie jestem już w Kochanej zadymionej Dąbrowie i ślę Ci jak najserdeczniejsze uściski" - pisze Adam Piwowar do swego przyjaciela ze studiów w Szwajcarii Pawła Jankowskiego. Pocztówka wysłana z Dąbrowy Górniczej we wrześniu 1899 roku jest pierwszym znanym dokumentem życia prywatnego Adama Piwowara. Praca historyków z Muzeum Miejskiego ,,Sztygarka" zaowocowała odkryciem wielu nowych faktów z życia historycznego prezydenta Dąbrowy Górniczej. ,,Charakterystyczna postać z sumiastymi wąsami przewija się przez wiele wydarzeń, które miały miejsce na terenie naszego miasta na przełomie XIX i XX wieku" - mówi o Adamie Piwowarze dyrektor muzeum Arkadiusz Rybak.

Rok po uroczystych obchodach 100-lecia nadania praw miejskich Dąbrowie Górniczej obchodzimy setną rocznicę wyboru Adama Piwowara na stanowisko pierwszego prezydenta miasta. Z tej okazji dokumenty i fotografie przekazane przez córkę Adama Piwowara Barbarę Piwowar zostały poddane konserwacji i będzie je można oglądać w Muzeum Miejskim ,,Sztygarka". Odkryte przez Grzegorza Sztala w korespondencji rodziny Jankowskich kartki pocztowe oraz oryginalne fotografie wykonane na Nowej Ziemi, czy wreszcie unikatowe pamiątki i zabytki związane z współtworzoną przez Piwowara lożą masońską, to tylko niektóre ze zbiorów, które wzbogacą wyjątkową wystawę przygotowaną przez dąbrowskie Muzeum.

Wielowymiarowa historia życia jednego z pierwszych absolwentów dąbrowskiej ,,Sztygarki", bogata w liczne podróże, studia w Zurychu i kilkuletnie zesłanie do Archangielskiej Guberni, ściśle związana była z Dabrową Górniczą. Z pozyskanych na wystawę dokumentów i przeprowadzonych badań wyłania się wybitna, wszechstronna i arcyciekawa postać rewolucjonisty, naukowca, geologa, wolnomularza i działacza samorządowego. Począwszy od tragicznych wydarzeń z 1897 roku w dąbrowskiej "Hucie Bankowej", kiedy to rosyjskie wojsko zastrzeliło 5 demonstrujących robotników, poprzez czas, kiedy po zakończeniu studiów i przyjeździe do Dąbrowy Górniczej Adam Piwowar został 13 kwietnia 1903 roku aresztowany i osadzony za działalność konspiracyjną w więzieniu, aż do śmierci w 1939 roku w Dąbrowie Górniczej, życie wybitnego geologa zaskakuje nagłymi, czasem dramatycznymi zwrotami oraz nadzwyczajną aktywnością i pracowitością. Pobyt Piwowara w Archangielsku, gdzie pracował w Muzeum Polarnym, a następnie jego droga podczas wyprawy na Nową Ziemię, gdzie przemierzał nieznany ląd pieszo lub na saniach ciągniętych przez psy, pozwala nam poznać pierwszego prezydenta z zupełnie innej, nieznanej strony.

Możemy nareszcie dokładniej prześledzić niektóre z tych odległych wydarzeń, takich jak na przykład brutalne pobicie, które przytrafiło się Piwowarowi niedługo przed powrotem z Archangielska, o czym wspomina Andrzej Radek:

Z radosną gorączką zabierano się do powrotu. I oto prawie w przeddzień wyjazdu - "czarna sotnia" moskiewska - wszelkiego rodzaju męty społeczne [.] urządziły manifestację [.] i dokonano napadu na zesłańców politycznych. Zesłańcy nie spodziewali się napadu, byli słabo uzbrojeni, mimo to bronili się zaciekle. W tej krwawej bitwie Piwowar został ciężko raniony w głowę, skutkiem czego musiał pozostać w szpitalu. (A. Radek, Rewolucja w Zagłębiu Dąbrowskim, Sosnowiec 1929, s. 51).

W 1905 roku Adam Piwowar powrócił do Dąbrowy Górniczej wraz z poślubioną w Archangielsku Haliną z Czechowskich. Kontynuował pracę konspiracyjną na rzecz Polskiej Partii Socjalistycznej aż do wybuchu pierwszej wojny światowej. Bohater wystawy przygotowanej przez dąbrowskie muzeum był również cenionym pedagogiem w Państwowej Szkole Górniczej i Hutniczej im. Stanisława Staszica, gdzie prowadził zajęcia z zakresu geologii i mineralogii.

Adam Piwowar zapisał się na kartach historii także jako jeden z propagatorów idei wstępowania ówczesnych dąbrowiaków do Legionów Polskich. Aktywny, również po zakończeniu kadencji prezydenta, działacz społeczny i samorządowy został współtwórcą zagłębiowskiej loży masońskiej, która powstała 14 marca 1924 roku w Sosnowcu pod nazwą "Staszic". Tzw. imię zakonne Adama Piwowara w ramach loży to Jan Krzemień. Posiedzenia zagłębiowskich wolnomularzy odbywały się w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej oraz Busku Zdroju.


10.11-31.12.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Przed Świtem - wystawa Nadii ŚwierczynyMuzyka i malarstwo były wokół mnie od zawsze. Tak samo naturalnym było dla mnie chwytanie za pędzel i słuchanie muzyki w dzieciństwie - jak teraz - odbywanie studiów plastycznych i równoczesne wgłębianie się w tajniki świata muzycznego. Tworzenie świata malarskiego jest dla mnie tak samo pociągające jak współuczestniczenie w próbach chóru. Muzyka sprawia, że czuję się wolnym, niczym nieograniczonym człowiekiem. Zmienia moje postrzeganie świata i sztuki. - komentuje swoje malarstwo autorka Nadia Świerczyna.

Wystawa ma na celu prezentację twórczośc artystki, która operuje w świecie malarstwa i muzyki - dwóch idealnie dopełniających się sfer sztuki. Nadia Świerczyna (ur. 1989 w Mysłowicach) jest absolwentką Liceum Plastycznego w Dąbrowie Górniczej (ukończone z wyróżnieniem, 2009) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (obrona dyplomowa w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Blukacza, dyplom dodatkowy z ilustracji w pracowni adiunkt dr Anny Machwic-Adamkiewicz, 2015). Zdobywczyni I nagrody w konkursie ArtNoble 2015.

Wernisaż odbędzie się 10 listopada o godz. 18:00, a wystawa potrwa do 31 grudnia br.

Dodatkową atrakcją będą towarzyszące wystawie warsztaty.
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_


04-15.11.2017

Klub Villa Moda
ul. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZA20130216_01_pldg_centrum_kosciuszki-4b_otwarcie_villa-moda

http://villamoda.weebly.com

.
Synestezja / wernisaż / Piotr Kozioł

Już 4 listopada w Dąbrowie Górniczej odbędzie się wernisaż prac autorstwa Piotra Kozioła. Zainteresowani będą mieli okazję ujrzeć kilkanaście graficznych dzieł z pogranicza horroru i surrealizmu. Ich tematyka oscyluje wokół życia wewnętrznego, mizantropii, okultyzmu, strachu przed nieznanym. Wystawie towarzyszyć będzie koncert - zagrają między innymi Szklane Oczy.

Wernisaż : Villa Moda, Dąbrowa Górnicza, ul. Kościuszki 4B. Godzina: 18:00.

IMPREZA BILETOWANA


06.10-03.11.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Wielorakość - wystawa

Gdzie 14 artystów, tam bogactwo technik i barw - tak w skrócie można opisać zbliżającą się wystawę Wielorakość, która od 6 października do 3 listopada w Galerii Sztuki PKZ prezentować będzie malarską twórczość wykładowców Katedry Malarstwa Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Wernisaż wystawy z udziałem autorów 6 października o godzinie 17:30.

Jak inaczej poznawać sztukę, jak nie na podstawie dzieł profesjonalistów. Czternastu wykładowców malarstwa z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie wystawi swoje prace w pałacowej galerii, ukazując różne techniki, inspiracje i autorski ruch pędzlem. Część z nich będziemy mieli okazję spotkać podczas wernisażu 6 października o 17:30. Nazwa "Wielorakość" ma nie tylko podkreślać liczbę artystów i ich różnorodne podejście do malarstwa, ale także mnogość wydarzeń towarzyszących wystawie. W czasie trwania ekspozycji zostaną zorganizowane warsztaty, których uczestnicy - zorganizowane grupy szkolne oraz osoby indywidualne - poznają poszczególne etapy tworzenia obrazu, począwszy od kompozycji, przez mieszanie barw i malowanie, również za pomocą niekonwencjonalnych narzędzi. W trakcie zajęć malarze amatorzy zostaną również oprowadzeni przez kuratora wystawy po "Wielorakości". Dodatkowo planowane są wykłady o sztuce, które poprowadzi dr Adam Rokowski.

Wśród autorów wystawy, która potrwa do 3 listopada znaleźli się:
prof. Jarosław Kweclich, prof. Marian Jarzemski, prof. Rafał Janusz Głowacki, prof. Włodzimierz Kulej, prof. Włodzimierz Karankiewicz, prof. Magdalena Snarska, prof. Beata Babel-Karankiewicz, dr Dariusz Słota, dr Bartosz Frączek, dr Jakub Jakubowski, mgr Tadeusz Kosela, dr Adam Rokowski, mgr Justyna Warwas oraz mgr Artur Wawrzkiewicz.


01.09 - 19.10.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
hol parter PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Papier i Szkło - wystawa prac Matyldy Makulskiej i Zbigniewa Makulskiego

Wystawa Papier i Szkło to gra połączeń. Sztuki i rzemiosła. Pasji i codzienności. Różne formy prowadzą do syntezy znaczeń lub otwarcia na nowe ujęcia. Odbywa się to bez kategoryzacji i szufladkowania. Bez definitywnych końców ani jednoznacznych stanowisk. Przedmioty mówią do nas same i nie manifestują swoich funkcji. Nie mają pretensji do bycia jednym. Ludzie poruszają się w różnych rzeczywistościach i one nie muszą ze sobą "walczyć". Spojrzenie, dystans, współwystępowanie - te trzy słowa streszczają przekaz stojący za wystawą.

chcemy pokazać jak szkło i fotografia mogą ze sobą współgrać. Nie chodziło nam jednak o to, by na siłę szukać jednego spójnika łączącego wszystkie elementy. Stąd gama tematów jest szeroka: architektura, człowiek, natura - mówią autorzy wystawy

Inspiracja codziennością, w tym własną pracą i pasjami, odegrała istotną rolę przy tworzeniu koncepcji wystawy.

szkło i obraz towarzyszą nam na każdym kroku. Niektórym nasze połączenia mogą wydawać się ewidentne, a innym niekoniecznie. To celowy zabieg - nie szukamy zamkniętych koncepcji ani form - dodają artyści

Zbyszek Makulski (rocznik 1962) - fotograf pasjonat. Gdy tylko może chwyta za aparat i rusza w świat - zarówno bliższy, jak i dalszy. Razem z żoną Marią odkrywa zakątki Polski i Europy, które uwiecznia na fotografiach już od ponad 20 lat. Animator i organizator. Ma na koncie kilkadziesiąt plenerów w Polsce i za granicą. Autor i współautor kilku wystaw indywidualnych i zbiorowych. Współtwórca i redaktor portalu fotograficznego i nieformalnej grupy fotograficznej "Foto-Azyl". W 2016 r. laureat nagrody głównej w konkursie fotograficznym Blisko Wody, organizowanym z okazji Światowego Dnia Wody.

Matylda Makulska (rocznik 1986) - po ukończeniu liceum plastycznego w Dąbrowie Górniczej przeniosła się do Wrocławia, gdzie uzyskała dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła (uzupełniony aneksem z malarstwa). Obecnie działa na terenie Warszawy, gdzie prowadzi autorską pracownię szkła. Odbiorcy jej prac rozsiani są po całym świecie - od Polski po USA. Większość czasu poświęca na tworzenie sztuki użytkowej, ale od czasu do czasu angażuje się w projekty czysto artystyczne.

Wernisaż z udziałem twórców odbędzie się 1 września o godz. 17:00. Prace będą prezentowane w przestrzeniach ekspozycyjnych przy Sali Teatralnej PKZ od 1 września do 19 października w godzinach otwarcia Pałacu Kultury Zagłębia.

Wystawa współfinansowana ze środków Związku Polskich Artystów Plastyków.


13.07.-30.09.2017

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA.
Wystawa "Pracownia na poddaszu"

W ramach akcji "Lato w muzeum" zapraszamy na otwarcie wystawy "Pracownia na poddaszu", będącej prezentacją prac dwójki zagłębiowskich artystów plastyków: Eli Jankowskiej i Krzysztofa Bordy. Wystawa utrzymana w konwencji pracowni artystycznej, w której można zobaczyć witraże, obrazy, szkice i inne wytwory niekonwencjonalnej pracy twórczej.

Wernisaż: 1.07.2017 - godz. 17.00

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY


30.08-17.09.2017

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Przegląd Sztuki Stowarzysznia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego

Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego zaprasza na Przegląd Sztuki. Wernisaż, który odbędzie się 30 sierpnia 2017 roku uświetni koncert Lucyny Gawlik. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 17 września. Miejsce ekspozycji: Muzeum Miejskie ,,Sztygarka". Zapraszamy!

WSTĘP WOLNY


16-17.09.2017

Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" EExpo Silesia.

www.exposilesia.pl

Akredytacje będzie można odebrać 14-15 maja w biurze prasowym targów za okazaniem legitymacji prasowej

.
Expo Tuning Show 2017

Mamy przyjemność zaprosić wszystkich fanów motoryzacji na Expo Tuning Show, które odbędzie się 16 Września podczas targów motoryzacyjnych Auto Moto Show 2017 na Expo Silesia w Sosnowcu przy ul. Braci Miroszewskich 124. Zobaczycie tam perełki świata tuningu, oraz różne konkurencje związane z tuningiem. W tym roku na Auto Moto Show także nie zabraknie wybitnych gości i dziesiątek towarzyszących imprez, zabaw i konkursów.

Jesteś w posiadaniu jednej z perełek tuningu? Chcesz zaprezętować się na Expo Tuning Show i zgarnąć nagrody? Już teraz możesz wysłać zgłoszenie na adres: ExpoTuningShow@onet.pl

Dane do zgłoszenia:
- Imię i Nazwisko
- Marka i Model Samochodu
- Numer Rejestracyjny
- Szczegółowy opis auta
- Przynajmniej 5 zdjęć samochodu (z zewnątrz i wewnątrz)

Konkurencje:
- Car Audio (Armar)
- Car Limbo
- Najgłośniejszy wydech
- Najładniejsze wnętrze
- Auto Zlotu
- Bitwa AirRide

Bilety:
- Auta zgłoszone na zlot + kierowca 10zł
- bezpłatny wstęp dla dzieci do lat 6
- normalny 15zł
- ulgowy 10zł ( dla młodzieży uczącej się, studentów i emerytów po okazaniu ważnej legitymacji, dla posiadaczy karty netrona.pl)
- rodzinny 25zł (2 osoby dorosłe + dzieci do 16 roku życia)

*bilety upoważniają do poruszania się po całym terenie Auto Moto Show 2017

GODZINY OTWARCIA:

16.09.2017, sobota, godz.: 10.00 - 18.00
17.09.2017, niedziela, godz.: 9.00 - 17.00

BILET WSTĘPU:

bezpłatny wstęp dla: * dzieci do lat 6
normalny - 15 zł
ulgowy - 10 zł (dla młodzieży uczącej się, studentów i emerytów po okazaniu ważnej legitymacji, dla posiadaczy Karty netrona.pl) Rejestracja zostanie uruchomiona w terminie późniejszym.
rodzinny - 25 zł (2 osoby dorosłe + dzieci do 16 roku życia)

Bilet parkingowy na terenie Expo Silesia
motocykl - 5 zł
samochód osobowy - 10 zł
bus - 20 zł
autokar - 50 zł

Więcej na: www.Automotoshow.com.pl


10.06-01.09.2017

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Roboty analogowe - Tomasz Motłoch

Urodzony w latach 70-tych ubiegłego wieku. Malarz, rzeźbiarz, składacz, fotograf. Pasjonat i miłośnik wszelakich sztuk. Od lat uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Nieprofesjonalnej ART NAIF Festiwal w Katowicach Nikiszowcu. Prowadzi autorską Galerię na Poddaszu w Będzinie. Mieszka z synkiem Stasiem i żoną Kasią.

ROBOTY ANALOGOWE

Kilka lat temu u schyłku zimy byłem na Podlasiu. Siłą rzeczy wylądowałem w drewutni. Ze stosu opałowego spoglądały na mnie gotowe drewniane postacie. Pocięte i przygotowane do spalenia w piecu elementy konstrukcyjne starych stodół, obór, chlewików i domów. Zabrałem je do domu i wyposażyłem w atrybuty im przypisane, szlifowałem, malowałem. Mechanizm zepsutego zegara, rozbita lampa motocykla, przedmioty niepotrzebne lub wręcz przeciwnie - poszukiwane na targach staroci. I oto są. Mają swoje imiona i historię. "Roboty analogowe". Stoją przed Wami i kłaniają się wraz ze mną.

Wystawę można oglądać do 01.09.2017 r..

WSTĘP WOLNY


10-31.08.2017

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA

Biblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.

.
"Fotografia ojczysta - wiek XXI"

W "Umizgach", trzeciej księdze "Pana Tadeusza", Adam Mickiewicz opisuje spór na temat sztuki i piękna pomiędzy światowcem Hrabią a prostaczkiem Tadeuszem. Ten pierwszy zachwyca się li tylko niebem i pięknem flory Italii, natomiast zirytowany Tadeusz wylicza, godne uwiecznienia w sztuce, cuda polskiego krajobrazu. Gdyby "malarstwo" i "malować" zastąpić słowami "fotografia" i "fotografować" otrzymalibyśmy opis niejednego z nas fotografującego krańce świata, a niedostrzegającego godnych tematów tuż za miedzą. Stąd pomysł plenerów, wystaw i albumów z cyklu "Fotografia ojczysta wiek XXI".

Idea "fotografii ojczystej" narodziła się niemal sto lat temu. Jej pomysłodawcą i niestrudzonym propagatorem był ojciec fotografii polskiej - Jan Bułhak. Fotografowanie ojczystego kraju; krajobrazu i ludzi, tego co zwyczajne i unikalne, w latach tuż po odzyskaniu niepodległości stało się dla niego wyrazem miłości do Ojczyzny. Po niemal stu latach sięgamy po ten cudowny w swojej prostocie pomysł, aby w fotografii artystycznej utrwalić piękno różnych zakątków Polski.

Niniejsza wystawa to skromny wybór prac powstałych w ciągu czterech lat na kilkudziesięciu plenerach fotograficznych. Siłą rzeczy selekcja nie była prosta; ograniczyliśmy się więc głównie do pejzażu wiejskiego. Współczesna fotografia promocyjna działa według prostego schematu; pokazać każde miejsce jako cudowne połączenie tradycji i nowoczesności. Nie poszliśmy tą drogą, bardziej interesujące wydały nam się "cudne manowce" polskiego pejzażu. Z przyjemnością zbaczaliśmy z utartych tras turystycznych, aby docierać do "małych ojczyzn" znanych głównie ich mieszkańcom, do "rajów fotograficznych" odkrywanych przez nas w najmniej spodziewanych zakątkach Polski. Owszem, dostrzegamy w naszym kraju postęp i nowoczesność, kosmiczne technologie i "modern design", ale niestety te elementy krajobrazu są przeważnie mało malownicze, a bez eufemizmów. są po prostu brzydkie, chaotyczne, napiętnowane bezguściem. Czy w takim razie ta wystawa to podróż sentymentalna? Po części tak, chociaż sfotografowany przez nas pejzaż istnieje. Nie ukrywamy, że tęskno nam do pewnych wartości nie tylko estetycznych, ale i etycznych. Do świata, w którym człowiek stanowił część natury, czuł pokorę wobec jej sił i potrafił uszanować jej prawa. Wybaczcie nam Państwo tę czułość i zachwyt, a nawet sentymentalizm w ukazywaniu tego, co w powszechnym mniemaniu pospolite i banalne. Mamy nadzieję, że piktorialna interpretacja tych motywów wyda się Państwu szczególnie inspirująca do rozważań nad sztuką fotografii. Znajdziecie więc tu Państwo obrazy dekoracyjne, ale równocześnie z głęboką nutą refleksji nad pięknem, które mieszka nie tylko na krakowskim rynku, nad Morskim Okiem i we wschodzie księżyca nad Wigrami. [Lucyna Romańska]

Wystawę w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. T. Kościuszki 25 można oglądać do końca sierpnia.


11.06-31.08.2017

STAJNIE KSIĄŻĘCE
Plac Wolności 1
PSZCZYNA.
Polskie motocykle okresu międzywojennego

WSTĘP WOLNY
14.07-20.08.2017

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Wernisaż wystawy "Co nam w duszy gra"

Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowie Górniczej zaprasza do obejrzenia prac plastycznych, poznania technik i form pracy osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną.
Wystawa jest ukoronowaniem pracy terapeutycznej i osiągnięć artystycznych uczestników zajęć wspierająco-aktywizujących.

Wystawę można oglądać do 20 sierpnia 2017 roku. Wernisaż 14 lipca o godz. 16.00.

WSTĘP WOLNY


10.06.-02.07.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
AGORA ŚREDNIA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
"Historia fabryki w szkle zatopiona"Mamy ogromną przyjemność zaprosić Was na wystawę "Historia fabryki w szkle zatopiona" o historii dwóch hut szkła z Dąbrowy Górniczej, Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice i Hucie Szkła Staszic.

Wystawa będzie otwarta dla Was od 10.06.2017 do 02.07.2017 w godzinach otwarcia Pałacu Kultury Zagłębia. Oficjalne otwarcie podczas Industriady 10 czerwca odbędzie się o godzinie 12:00. W trakcie otwarcia wystawy odbędzie się spotkanie dawnych pracowników zakładów. Honorowymi gośćmi będą Projektanci oraz Kadra Zarządzająca. Wystawie towarzyszyć będą wykłady i wywiady. Ilość miejsc na wykładach ograniczona - 120 miejsc. W celu rezerwacji miejsc na wykładzie zapraszamy do wysyłania wiadomości na profil Fundacji.


10-30.06.2017

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Śladami kopalń Zagłębia Dąbrowskiego

Wystawa" Śladami Kopalń Zagłębia Dąbrowskiego" zagości podczas Industriady w 2017 roku w Dąbrowskim Muzeum Miejskim " Sztygarka"
Będzie dużo zdjęć i eksponatów.

WSTĘP WOLNY


03-30.06.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Abstrakcja - Marek Grabowski

Abstrakcja. Coś oderwanego od rzeczywistości. Coś trudnego do zrozumienia. Coś niemającego odpowiednika w żadnym konkretnym przedmiocie.

Abstrakcja Marka Grabowskiego to wystawa niezwykła jak jej autor - urodzony w Sosnowcu artysta malarz, rzeźbiarz, pedagog, poeta i filatelista. Laureat m.in. Grand Prix na Ogólnopolskim Biennale Pasteli w Nowym Sączu (1996) i I Nagrody na Biennale Pasteli (1998), twórca statuetki z brązu Adama Piwowara oraz Michała Spisaka, realizator wielkoformatowego street artu w Szczecinie. Na swoim koncie ma ponad 35 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, w tym trzykrotnie na Art Expo w Nowym Jorku.

Wernisaż odbędzie się 2 czerwca 2017 r. o godz. 17:00 w Galerii Pałacu Kultury Zagłębia. Wystawa dostępna do 30 czerwca 2017 r. w godzinach otwarcia Galerii Pałacu Kultury Zagłębia.


07.04-30.06.2017

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Slavikon

Zapraszamy Państwa na wystawę plakatów inspirowanych mitologią słowiańską "Slavikon" Jest to część pracy dyplomowej, której zadaniem była promocja badań nad mitologią słowiańską oraz przybliżenie odbiorcom, zwłaszcza młodszemu pokoleniu, zagadnień z zakresu mitologii słowiańskiej. Autor prac - Dawid Malek jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych, projektantem graficznym, ilustratorem. Jego prace dotychczas można było oglądać m.in. na 23 Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Wystawie grafiki "Odbicie" w Katowicach, w publikacjach m.in.: FUSS magazine, Neewsweek.

WSTĘP WOLNY


12.05.-04.06.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Henryk Sawka prezentuje - wystawa

Któż nie zna rysunków Henryka Sawki - satyryka i rysownika, który za pomocą swoich prac ukazuje w sposób żartobliwy ważne aspekty życia codziennego, problemy społeczne i sytuację polityczną? Teraz jego prace będzie można oglądać w Galerii Sztuki PKZ od 12 maja do 4 czerwca br. Wystawa stanowi imprezę towarzyszącą Festiwalowi Literackiemu Oblicza.

Henryk Sawka - znakomity polski rysownik i satyryk. Obecnie związany z Newsweekiem. Debiutował w tygodniku itd., przez kilkanaście lat był czołowym rysownikiem tygodników Wprost i Polityka Laureat najbardziej prestiżowych nagród: Złotej Szpilki i Złotego Medalu Satyrykonu. Miłośnik tenisa i jeździectwa - Mistrz Polski Artystów w Ujeżdżeniu. Wielokrotny juror przeglądów kabaretowych, m.in. krakowskiej PaKi. Autor tekstów satyrycznych i parodii. Założyciel zespołu Sawka Klezmer Band (teksty w języku rosyjskim i jidisz). Autor felietonów radiowych SawkaFM i filmów rysunkowych Wstawki Sawki. Rysując korzysta z technik tradycyjnych ("piórko i węgiel") oraz nowoczesnych narzędzi multimedialnych (iPad). Jego oryginalne prace można zobaczyć w działającej pod patronatem Newsweeka galerii. Fan: koni huculskich oraz westernowych rasy Quarter Horse; Woody`ego Allena i Quentina Tarantino.


11.05.-04.06.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Dotknął mnie promień z kosmosu - archiwum wyobraźni Macieja Sieńczyka

Dotknął mnie promień z kosmosu - archiwum wyobraźni Macieja Sieńczyka to wystawa ilustracji oraz eksponatów z kolekcji Macieja Sieńczyka przygotowana specjalnie z okazji Festiwalu Literackiego Oblicza. Twórczość rysownika będzie można podziwiać w przestrzeniach ekspozycyjnych Sali Teatralnej w Holu Głównym Pałacu Kultury Zagłębia (od strony kawiarni) w terminie od 11 maja do 4 czerwca br. W trakcie festiwalu odbędzie się również spotkanie z autorem 14 maja o godzinie 16:30.

Maciej Sieńczyk - autor komiksów, rysownik, ilustrator. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego ilustracje można zobaczyć w takich tytułach jak Newsweek, Wysokie Obcasy czy internetowy Dwutygodnik. Ilustrował książki Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, Paw Królowej oraz Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku - autorstwa Doroty Masłowskiej. Dzięki wydawnictwom Lampa oraz Iskra Boża wydane zostały trzy albumy komiksowe Macieja Sieńczyka: Hydrolia (2005 r.), Wrzątkun (2009 r.) oraz Przygody na bezludnej wyspie (2012 r.). W swoich rysunkach i komiksach stworzył charakterystyczny dla niego styl. Wyraźne liternictwo, wąska gama kolorystyczna i gruba kreska to znak rozpoznawalny Macieja Sieńczyka.


21.05.2017 - godzina 09.00

Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" E

Expo Silesia.

www.exposilesia.pl

.
Oldtimerbazar


11-30.04.2017

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

.
Wystawa ZTN w sieci sztuki. Wystawa prac uczniów dąbrowskiego TZN

Wstęp wolny.
01-30.04.2017

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

.
Wystawa "Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza"

Zapraszamy do obejrzenia wystawy planszowej pt. "Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza", użyczonej przez Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu.
Wystawa składa się z 14 plansz, które przybliżają istotne wydarzenie z życia sławnego pisarza, a także jego najważniejsze dzieła, tj. "Ogniem i Mieczem", "Potop", "Pan Wołodyjowski", "Krzyżacy", czy "Quo vadis".

Wystawa będzie dostępna w Bibliotece Głównej do końca kwietnia.
W maju zapraszamy do podziwiania ekspozycji w filii nr 18 ( ul. Legionów Polskich 131a), natomiast w czerwcu w filii nr 5 (Al. J. Piłsudskiego 32).

Wystawę zorganizowano w ramach projektu "Popularni czytają!", dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp wolny.


26-27.04.2017

Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" EExpo Silesia.

www.exposilesia.pl

.
Autobus Czerwony 2017 oraz SilesiaKOMUNIKACJA - SilesiaCOACHEXPO - MotoSerwis Expo - BIKEcity

Autobus Czerwony, projekt o historii transportu publicznego, o symbolicznej nazwie, przywołującej czasy, kiedy większość autobusów na naszych drogach była czerwona; tradycyjnie już także "ogórkowa" wycieczka :)

W związku ze zbliżającymi się SilesiaKomunikacja 2017 - Targami Transportu Publicznego, 26 i 27 kwietnia zapraszamy na kolejną edycję Autobus Czerwony.PL :)

Ponownie spotkamy się z miłośnikami autobusów, tramwajów i transportu publicznego na Expo Silesia w Sosnowcu, tradycyjnie też, będzie "ogórkowa" wycieczka, 26 kwietnia popołudniu zwiedzimy Giszowiec - osiedle ogród i Nikiszowiec - magiczne miejsce, a wieczorem usiądziemy w Cafe Byfyj, na wycieczkę trzeba się zapisać, wysyłając maila na adres autobusczerwonypl@gmail.com, wycieczka jest płatna 50zł/osoba dorosła i 25zł/dziecko do lat 16(w tym koszt kawy w Cafe Byfyj), zebrane w ten sposób fundusze pozwolą na wymianę silnika w niebieskiej Skodzie RTO ;)

Autobus Czerwony.PL 2017, Partnerzy Projektu:
KZK GOP - oficjalny profil, Expo Silesia, PKM Sosnowiec, Sosnowiec łączy, Beskidzki Ogórek, Watermelon reklama, Mr2rgb Reklamy LED, Polski Traker Bus, Urząd Promocji Turystyki "Walonia-Bruksela", Kazimierz Karasiewicz.

www.autobusczerwony.pl

SilesiaKOMUNIKACJA to dynamicznie rozwijające się i największe wiosenne wydarzenie dla branży w południowej Polsce. Dzięki połączeniu ekspozycji targowej z bogatym programem wydarzeń towarzyszących SilesiaKOMUNIKACJA stała się ugruntowaną platformą wymiany poglądów i doświadczeń na temat transportu publicznego. Targi od lat wspierają najważniejsze firmy przewozowe i instytucje branżowe z terenu województwa śląskiego.

W programie Targów m.in. znajduje się:

Zebranie Zarządu i Komisji Rozwoju Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego

Debata: "Centra Przesiadkowe w Aglomeracji Śląskiej - korzyści dla transportu publicznego" oraz "Gazomobilność i Elektromobilność na przykładzie doświadczeń Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej" organizowana przy współpracy z Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej w Gliwicach.

Konkurs wystawców o Medal Expo Silesia

Wystawa autobusów zabytkowych

Seminarium "SilesiaCOACHEXPO" dla transportu turystycznego organizowane przy współpracy ze Śląską Izbą Turystyki, w programie m.in.:

Bezpieczeństwo przewoźnika i turysty - stan techniczny samochodów autokarów, omówienie głównych przyczyn wypadków i zagrożeń drogowych -Wydział Ruchu Drogowego KWP w Katowicach

Procedura zgłaszania kontroli autokarów - Wydział Ruchu Drogowego KWP w Katowicach

Aktualne przepisy prawne regulujące czas pracy kierowców w kontekście organizacji imprez turystycznych - Wojewódzki Inspektora Transportu Drogowego w Katowicach

e-Booking - system rezerwacji odpraw granicznych, zasady, szczególne przypadki - Izba Administracji Skarbowej w Katowicach

Płaca minimalna kierowców autokarów podczas wykonywania międzynarodowych przewozów osób w wybranych krajach - Kancelaria Transportowa KOBEN


24.03-23.04.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Memy by Marta - wernisaż wystawy prac Marty Frej

Mem - według świata nauki jest to jednostka informacji kulturowej, zapisanej w mózgu. Jednak w dzisiejszych czasach słowo mem kojarzy się przede wszystkim z obrazkiem w internecie, niosącym ze sobą pewną treść lub przesłanie. Jest to forma sztuki w wirtualnym świecie, którą teraz będzie można podziwiać w świecie rzeczywistym, podczas wystawy Memy by Marta, ukazującej najpopularniejsze prace sławnej i lubianej ilustratorki - Marty Frej - w Galerii Sztuki PKZ od 24 marca do 23 kwietnia br.

Marta Frej - malarka, ilustratorka, animatorka kulturalna, prezeska Fundacji Kulturoholizm, mama Maćka, współzłożycielka Klubu Krytyki Politycznej w mieście Częstochowa, gdzie również przyszła na świat w 1973 r. Ukończyła ASP w Łodzi, by następnie objać stanowisko asystentki w pracowni rysunku i malarstwa prof M. Czajkowskiego na tej samej uczelni. Jest laureatką nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi- Nowackiej. Obecnie pracuje w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie.

Wystawa zostanie poprzedzona wernisażem oraz spotkaniem z autorką memów 24 marca o godzinie 17:00.
01-31.03.2017

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

.
"W cieniu jednostki. Kult Stalina na Górnym Śląsku
(1945-1956)"

Pierwszą z nich jest: W cieniu jednostki. Kult Stalina na Górnym Śląsku (1945-1956).

Celem, który postawili przed sobą autorzy wystawy, było ukazanie różnorodnych form oddziaływania na społeczeństwo regionu w celu zaszczepienia i ugruntowania powszechnego przekonania o roli i znaczeniu sowieckiego dyktatora. Kreacją jego wizerunku zajmowała się przede wszystkim zhierarchizowana partia, korzystająca z pomocy organizacji społecznych, administracji i środków masowego przekazu. Różnorodne formy bałwochwalczego kultu Stalina były propagowane od chwili wkroczenia na Górny Śląsk Armii Czerwonej. W następnych latach wkraczały one w kolejne sfery życia mieszkańców, by osiągnąć swe apogeum po śmierci tyrana w marcu 1953 r., kiedy podjęto decyzję o bezprecedensowej zmianie nazwy Katowic na Stalinogród.

Autorami ekspozycji są: dr Adam Dziuba i dr Bogusław Tracz (OBEP IPN Katowice) oraz Justyna Pawlas (Muzeum Historii Katowic), we współpracy z pracownikami Archiwum Państwowego w Katowicach.

Wystawa będzie dostępna do końca marca.

WSTĘP WOLNY


03.02-31.03.2017

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Andrzej Piecha - malarstwo, ciąg dalszy.

Andrzej Piecha urodził się 12 grudnia 1950 r. w Sosnowcu.
Do 30 roku życia był wyczynowym kolarzem.

Zafascynowany poezją i malarstwem, zaczął sam zgłębiać technikę tak skutecznie, że w 2001 roku został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Katowickiego.
Zasiadał tam w Sądzie Koleżeńskim. Za życia brał udział w 63 zbiorowych i 48 indywidualnych wystawach. Jego prace można było podziwiać nie tylko w kraju, ale również w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii. Uczestniczył w wielu prestiżowych plenerach, na które był regularnie zapraszany. Zmarł 11 stycznia 2013 roku. Po śmierci doczekał się, jak dotąd, trzech wystaw indywidualnych zorganizowanych przez przyjaciół zafascynowanych jego sztuką.

Wystawy te odbyły się:

kwiecień 2013 r. - Galeria "Kolor", Bytom
styczeń 2016 r. - Pałac Kultury Zagłębia, Dąbrowa Górnicza
kwiecień 2016 r. - Centrum Kultury, Wrocław-Zachód

WSTĘP WOLNY


01-30.03.2017

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

.
"Zachodźże czerwone słoneczko".
Wybory '89 w województwie katowickim

W 2014 r. w całym kraju obchodzono 25-lecie tamtych wydarzeń. Z tej okazji Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Katowicach przygotowało wystawę poświęconą wyborom do parlamentu w czerwcu 1989 r. Zaprezentowano na niej plakaty, liczne materiały ulotne, a przede wszystkim fotografie, przywołujące atmosferę owego "roku cudów", czasu, w którym Polacy zainicjowali demontaż systemu komunistycznego w Europie na wschód od Łaby.

Prezentowana wystawa składa się z dwudziestu fotoram, w których wg koncepcji graficznej Bogusława Nikonowicza zaprezentowano materiały propagandowe, afisze, plakaty i fotografie z okresu kampanii wyborczej i wyborów w 1989 r., pochodzące ze zbiorów: archiwum Dziennika Zachodniego, archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Archiwum Państwowego w Katowicach, archiwum Stowarzyszenia Pokolenie w Katowicach, Miejskiego Ośrodka Kultury - Galerii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum w Gliwicach, Muzeum w Rybniku, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach oraz kolekcji Artura Kasprzykowskiego.

Wystawa będzie dostępna do 30 marca.


08-22.03.2017
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Kawiarnia PKZ, hol parter
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Portret kobiety - wystawa fotografii Beaty Orłowskiej

Beata Orłowska w swych fotografiach odkrywa różne oblicza kobiet. Ukazuje płeć piękną jako silną, zdeterminowaną, ale też delikatną, spokojną. Dzieła przepełnione są niezwykłą otoczką mistycyzmu i tajemniczości. W trakcie sesji autorka przenosi swoje modelki w świat marzeń, w którym mogą odejść od szarej codzienności i odkryć w sobie wewnętrzne piękno i wrażliwość. Beata Orłowska jest fotografem amatorem, który w wyjątkowy sposób tworzy atmosferę harmonii i równowagi.

Wernisaż odbędzie się w Kawiarni PKZ 8 marca o godz. 16:00. Wystawa następnie będzie prezentowana do 22 marca (Kawiarnia PKZ, hol parter).

WSTĘP WOLNY


17.02.-19.03.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
9 Międzynarodowe Biennale Miniatury - wernisaż wystawy

11 czerwca 2016 roku w Ośrodku Promocji Kultury w Częstochowie rozstrzygnięto konkurs 9 Międzynarodowego Biennale Miniatury, którego partnerem jest Pałac Kultury Zagłębia. Na dziewiątą edycję konkursu 325 autorów z całego świata nadesłało ogółem 887 prac. Komisja konkursowa postanowiła zakwalifikować na wystawę 277 prac,

Wystawa 9 Międzynarodowego Biennale Miniatury to gratka dla wszystkich miłośników sztuki. Podczas wystawy, która potrwa od 17 lutego do 19 marca br., będzie można zobaczyć prace autorów z każdego zakątka świata m.in.: Australii, Rumunii, Anglii, Tajwanu, Finlandii czy Serbii. To niezwykła okazja, by poznać różnorodne techniki tworzenia miniatur, które stanowią jedną z najcięższych form sztuki. W ramach wystawy planowane są warsztaty z grafiki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Odbędą się również warsztaty dla grup zorganizwanych pt.: Mała - wielka forma, przeznaczone dla przedszkoli. Zapraszamy wszystkich do Galerii PKZ od 17 lutego!

Więcej informacji na oficjalnej stronie konkursu

Wernisaż 17 lutego o godzinie 17:00

WSTĘP WOLNY


21-28.02.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Wystawa Cover awArts 2016

Wystawa Cover awArts 2016 - czyli najlepsze okładki albumów muzycznych ubiegłego roku od dziś do podziwiania w holu prowadzącym do Piwnicy Teatralnej (przy Galerii Sztuki PKZ). Wspomniana wystawa jest imprezą towarzyszącą nowemu cyklowi koncertów PIWNICA i potrwa do 28 lutego.

O Cover awArts:
W 2016 roku nadesłano ponad 200 propozycji, a internauci w drodze głosowania wybrali najlepsze 30 okładek. Osobne nagrody przyznaje także środowisko dziennikarzy muzycznych oraz projektantów graficznych. Cover awArts to wyjątkowa inicjatywa dwóch serwisów o projektowaniu dla muzyki: Decybeli Dizajnu oraz Okładki.net. Ich głównym zadaniem jest promocja polskich muzyków, dizajnerów i twórców, których prace zdobią okładki albumów muzycznych. Konkurs odbywa się od czterech lat, a z każdą edycją rośnie ilość zgłoszeń i głosujących. Wzrasta także zainteresowanie twórczością polskich projektantów i twórców muzycznych.


01-28.02.2017

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

.
Wystawa Malarstwo Henryki Orzeł i Jolanty Placzyńskiej

Po raz kolejny w dąbrowskiej książnicy będzie można podziwiać wystawę malarstwa Henryki Janiny Orzeł oraz Jolanty Placzyńskiej.

Ekspozycję malarstwa można oglądać od 1.02.2017 do 28.02.2017 w Galerii Klubowej oraz holu Biblioteki Głównej.

Wernisaż wystawy 9.02.2017 o godz. 17:00 w holu Biblioteki Głównej, oprawę muzyczną zapewnili Rafał Kozieł z Alicją Kulik.

Wstęp wolny.


10-18.02.2017

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

.
Wystawa Afryka Nowaka

Unikalna w skali Polski i świata, trwająca 799 dni wyprawa. Podzielona na 24 etapy, w której wzięło udział ponad sto osób!! Zorganizowana dla upamiętnienia wybitnego polskiego podróżnika, Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem. Rowerem, pieszo, konno jak Kazimierz Nowak, po niemal 80 latach uczestnicy wyprawy powtórzyli tę samą trasę.

http://www.afrykanowaka.pl

WSTĘP WOLNY


13.01.-13.02.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Wystawa fotografii Jerzego Haca.
Kapliczki i krzyże przydrożne Istebna - Jaworzynka - Koniaków

Autorem zdjęć jest poeta, podróżnik i fotograf z Dąbrowy Górniczej - Jerzy Hac. Twórca znany m.in. z tomików poezji Moje obrazy w wierszach, Spotkania w przestrzeni, Wiersze i sentencje oraz pierwszego w historii albumu ziemi lubelskiej Piękno krzyży i kapliczek przydrożnych Nałęczowa i okolic. Beskidy znalazły wyjątkowe miejsce w sercu artysty. W tej wieloletniej przygodzie spotkałem serdeczność mieszkańców Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. (...) przekonałem się, jak bardzo ci ludzie przywiązani są do swojej ziemi i jak duże ma dla nich znaczenie. Z jaką troską dbają i pielęgnują rodzinne kapliczki i krzyże postawione z czystych i prostych rodzinnych intencji. Warto było poznać ten zakątek Beskidów - mówi Jerzy Hac.

Na wystawie, którą można oglądać do 13 lutego 2017 r., prezentowane jest 60 zdjęć z ponad 200, które autor wykonał w grudniu 2010 r. wędrując po Istebnej, Koniakowie i Jaworzynce. Każda fotografia opatrzona jest opisem historii danej kapliczki, figurki czy przydrożnego krzyża.

Celem wystawy jest popularyzacja małej architektury z terenu Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa oraz nawiązanie współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Promocji i Informacji Turystycznej w Istebnej.

WSTĘP WOLNY


29.01.2017 - godzina 07.00-18.00

Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" EExpo Silesia.

www.exposilesia.pl

.
VI Zimowa Krajowa Wystawa Psów Rasowych

Zapraszamy serdecznie na VI Zimową Krajową Wystawę Psów Rasowych ExpoSilesia-DogShow (CWC) organizaowaną przez ZKwP O/Będzin
data wystawy: niedziela 29 stycznia 2017
SZCZEGÓLOWE INFORMACJĘ I OPŁATY NA STRONIE
http://www.zkwp.bedzin.pl/menu-wystawy/wystawy-aktualne


06.12.2016 - 11.01.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
"Agora" Średnia
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Wystawa Tradycje Piernikarskie na Śląsku

Od 6 grudnia do 11 stycznia w pałacowej Sali Agora, będzie można poznać historię i tajemnice tworzenia tradycyjnych śląskich pierników. Ekspozycja zatytułowana Śląskie tradycje piernikarskie zawierać będzie zabytkowe formy do pierników, starodawne naczynia oraz narzędzia do wyrobu tych kojarzących się ze świętami wypieków. Wiedzy na temat każdego eksponatu oraz samej historii piernikarstwa będzie można zasięgnąć ze specjalnych tablic informacyjnych. Wystawa ma na celu przybliżyć kulturowe korzenie regionu śląskiego oraz zachęcić do wznowienia tradycji pieczenia pierników, które niegdyś odbywało się w prawie każdym domu.

Słowo piernik wzięło się od starpolskiego pierny (ostry, mocno przyprawiony pieprzem, korzenny), które swój źródłosłów ma w niemieckim Pfeffer (pieprz). Pierniki zajmują istotne miejsce w spiściźnie kulturowej całego Śląska - od Świebodzina po Cieszyn. Śląskie piernikarstwo znajduje potwierdzenie źródłowe już w XIII w. Jako pierwsi wymienieni są w 1293 r. piernikarze ze Świdnicy (100 lat przed Toruniem!).

WSTĘP WOLNY


12.12.2016 - 03.01.2017

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Wystawa Małgorzaty Lisiak "Z Prywatnego Albumu Zachwytów"

Ekspozycja czynna w godzinach pracy Galerii.

Małgorzata Lisiak - jest absolwentką Wydziału Architektury i Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach, oraz Studiów Podyplomowych Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej.

Prowadzi Pracownię Projektowania PRO-ARCH w Dąbrowie Górniczej, której jest właścicielką od jej założenia w 1990 roku. Posiada stałą kadrę fachowców, współpracujących z dużymi inwestorami krajowymi i zagranicznymi, a ich rzetelny oraz sumienny wysiłek stanowi powód do osobistej satysfakcji zawodowej.

Małgorzata traktuje fotografię jako istotna i uzupełniającą prywatne życie pasję. Pielęgnowana od lat, jest inspiracja prezentowanej wystawy, która zawiera wybór zdjęć pochodzących z licznych podróży i jest jednocześnie odzwierciedleniem osobistego zachwytu, często zadziwienia otaczającym światem.

Jest tez próbą podzielenia się poznanym.
 


aktualizacja: piątek, 17 listopad 2017.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.