-CO GDZIE KIEDY - WYSTAWY (TARGI)
* GDZIE SIĘ WYBRAĆ * KULTURA i NAUKA * SPORT i REKREACJA * RELIGIA * U SĄSIADÓW * NA MOTORY
* STRONA GŁÓWNA * SPIS STRON * GALERIA MULTIMEDIALNA * NOWOŚCI NA STRONIE


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA

Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


|:
WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW
|:
WYSTAWY TRWAJĄCE
|:
TO JUŻ BYŁO

DĄBROWSKI JARMARK STAROCI

W każdą 3-cią niedzielę miesiąca w godzinach 6.00-12.00
Fabryka Pełna Życia - budynki DEFUM
i - DĄBROWA GÓRNICZA

_


WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv2019

Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" EExpo Silesia.

www.exposilesia.pl
http://oldtimerbazar.pl

.
OldtimerbazaR
Handlowcy z Polski i zza wschodniej granicy. Od bielizny po buty i kaski, od części do motocykli po kompletne jednoślady. Akcesoria i biżuteria, opony i sakwy, owiewki i elementy wyposażenia, literatura, militaria, starocie i zabytki techniki. Sprawne motocykle na imprezę wjeżdżają za free - płacicie tylko za osoby które na nich siedzą. Ponadto: parking bezpłatny, piknikowa atmosfera i doskonała gastronomia.

Dla tych z Was, którzy jeszcze nie byli na OldtimerbazaR'ze w Sosnowcu podajemy adres: nowoczesna i przestronna hala Expo Silesia, ul. Braci Mieroszewskich 124, 41-219 Sosnowiec. Na miejscu mamy ogromne bezpłatne parkingi, które mogą pomieścić ponad 2 tysiące samochodów!


Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" E

Expo Silesia.

www.exposilesia.pl


AKTUALNY KALENDARZ WYSTAWOWY

http://www.exposilesia.pl/kalendarz/pl/


00.00.2017 - godzina 00.00_


WYSTAWY i EKSPOZYCJE TRWAJĄCE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv06-30.12.2018

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
I znów Lwów - Jurij Syczow-GłazunPrace artysty plastyka Jurija Syczowa - Głazuna można oglądać w Muzeum od 6 do 30 grudnia!

Artysta urodził się w 1957 roku. W 1983 roku ukończył Lwowską Narodową Akademię Sztuki. Tworzy w różnych technikach plastycznych portrety, krajobrazy oraz kompozycje symboliczne. Wystawiał swojej prace m.in. w Krakowie, Warszawie, Rzeszowie i Przemyślu.

Obrazy można zakupić w Muzeum, informacja w recepcji.


22.11.-31.12.2018

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
Artystyczne Soboty: piękno, sztuka, pasjaGrupa Plastyczna "Dąbrowa" oraz Muzeum Miejskie "Sztygarka" zapraszają na wystawę zamykającą projekt: "Artystyczne Soboty - piękno, sztuka, pasja".

W wystawie biorą udział uczestnicy warsztatów plastycznych /10 artystycznych sobót/ Zobaczymy:
malarstwo olejne,
malarstwo akrylowe,
malowanie na jedwabiu,
malowanie na tkaninie - ekotorby,
malowanie na porcelanie,
florystyka - jesienne wianki.

Wernisaż wystawy odbędzie się 22 listopada o godzinie 17.00.
W części artystycznej wystąpią: Karolina Żelichowska i Łukasz Baruch.

Wystawa trwać będzie do 31.12.2018r.


11-31.12.2018
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
AGORA DUŻA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Od Wyszehradu do Wyszehradu - wystawa11 grudnia w holu na pierwszym piętrze Pałacu Kultury Zagłębia rozpocznie się wystawa Od Wyszehradu do Wyszehradu, która przedstawiać będzie historię wspólnych relacji Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Otwarcie ekspozycji, trwającej do 31 grudnia, będzie miało charakter Słowackiego śniadania.

Prezentacja wyrobów ceramicznych spółdzielni Slovenska ludova majolika w Modrej, bombek słowackiej wytwórni Okrasa, degustacja tradycyjnych serów i wigilijnych ciasteczek, a także spotkanie z nowym Dyrektorem Instytutu Słowackiego w Warszawie - Adrianem Kromką - to atrakcje jakie czekają na uczestników Słowackiego śniadania. Wydarzenie odbędzie się 11 grudnia o 11:00 i stanowić będzie wernisaż wystawy Od Wyszehradu do Wyszehradu, otwartej dla zwiedzających do 31 grudnia w godzinach otwarcia Pałacu Kultury Zagłębia. Słowackie śniadanie to okazja nie tylko do poznania bliżej kultury słowackiej, ale również rozmowy na temat polityki, nauki i gospodarki w Grupie Wyszehradzkiej. Sama wystawa jest próbą skrótowego zobrazowania stosunków politycznych, handlowych i kulturalnych państw wchodzących w skład grupy, począwszy od średniowiecza, aż po czasy współczesne. Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.


04.12.2018-04.01.2019
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
AGORA ŚREDNIA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Koronkowe Święta - wystawaW Pałacu Kultury Zagłębia, świąteczną atmosferę poczujemy już na początku grudnia. Tradycyjnie, wnętrze budynku zostanie ozdobione, a tym razem motywem przewodnim będą koronki. Piękne, delikatne, a jednocześnie pracochłonne i różnorodne technicznie. Koronki będą cieszyć oko nie tylko jako dekoracje, ale też jako wystawa pod nazwą Koronkowe Święta. W przestrzeniach wystawienniczych przy sali teatralnej oraz w sali Agora, znajdą się unikalne, ręcznie wykonane koronki z różnych zakątków Polski oraz naszych południowych sąsiadów - Czechów. Wśród prac odnajdziemy m.in. koronkę klockową, frywolitkę, koronkę szydełkową, w tym także słynną koronkę koniakowską. Kuratorem wystawy jest Jadzia Korzeniowska, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego oraz Uniwersytetu Śląskiego, Wydział Artystyczny w Cieszynie, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych.

Wystawę otworzy wernisaż, 4 grudnia o godz. 17:00, połączony ze spotkaniem koronczarek oraz pokazem tego wymagającego rzemiosła. Wstęp wolny.

Wystawa potrwa od 4 grudnia 2018 r. do 4 stycznia 2019 r., a zbiory będą pochodzić od instytucji i osób prywatnych:

Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa
Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Mariola Wojtas (Koniaków)
Jadwiga Śliwa (Bobowa)
Nina Karoń (Zagłębie Dąbrowskie)
Stanisława Bień (Zagłębie Dąbrowskie)
Grażyna Nawrocka (Zagłębie Dąbrowskie)
Jadzia Korzeniowska (Siemianowice Śląskie)
Beata Kokocińska (Piekary Śląskie)
Ewa Fujarska (Koło Gospodyń Wiejskich Okradzionów)


07.12.2018-04.01.2019
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
AGORA DUŻA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Kubek Fidiasza - wystawa ceramikiWystawa Kubek Fidiasza to prezentacja twórczości grupy Skorupiaki - uczestników zajęć ceramicznych prowadzonych przez Sylwię Nowak w pracowni plastycznej Pałacu Kultury Zagłębia. Na wystawie zaprezentowane zostaną również prace powstałe na zajęciach, w których uczestniczą uczniowie Zespołu Katolickich Szkół w Dąbrowie Górniczej. Tytułowy Fidiasz tworzył rzeczy piękne i doskonałe, ale także przedmioty proste i użytkowe. Ekspozycja przybliży zwiedzającym możliwości jakie drzemią w ceramice; od form podstawowych do różnorodnych, artystycznych wariacji w tej technice. Ciekawostki na temat materiałów i ich łączenia, możliwości zdobienia gotowych wyrobów, ciekawe efekty szkliwienia, czyli rzeczy miłe dla oka i duszy.

Wernisaż odbędzie się 7 grudnia o godz. 19:00 w Galerii Sztuki, a wystawa potrwa do 4 stycznia 2019 r. Wstęp wolny.
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_


12.10-30.11.2018
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Jerzy Duda-Gracz - wystawa Jestem Chory na Polskę

Od 12 października do 30 listopada w Galerii Sztuki PKZ będzie można podziwiać prace jednego z największych polskich artystów XX wieku - Jerzego Dudy-Gracza. Twórcy, który swoje obrazy opisywał słowami:

Maluję świat, który odchodzi, umiera, gdzie więcej jest snu, zdarzeń z dzieciństwa, świat w pejzażu przedindustrialnym. Na moich obrazach nie ma drutów telefonicznych, kabli, anten satelitarnych, samochodów, samolotów - tego wszystkiego, co zaprowadzi człowieka z powrotem na drzewo, jeżeli nadal będzie się tak intensywnie rozwijał pod tym względem.

Wernisaż wystawy oraz spotkanie z Agatą Dudą-Gracz odbędzie się 12 października o 17:30 w pałacowej Galerii Sztuki.

Profesor Jerzy Duda Gracz, malarz, rysownik, scenograf. Urodził się 20 marca 1941 roku w Częstochowie, zmarł 5 listopada 2004 roku w Łagowie. Początek jego zainteresowań malarskich to Liceum Plastyczne w Częstochowie, po ukończeniu którego trafił do Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Grafiki - filia w Katowicach, gdzie otrzymał w 1968 roku dyplom. Tam też, był nauczycielem akademickim w latach 1976-1982. W latach 1992-2001, uczył studentów Akademii Sztuk w Warszawie, a w latach 2001-2004, pracował na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach- Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego.

Malarstwo Jerzego Dudy Gracza, to swoista dokumentacja czasów w których żył. Wszystkie jego obrazy opatrzone są metryką - numerem i datą. Jego twórczość, z racji stosowanej przez niego groteski, krytyka porównuje się do Petera Bruegla. Artysta pokazuje społeczną nietolerancję , dominację pieniądza. Do największych realizacji Jerzego Dudy Gracza niewątpliwie należy zaliczyć Golgotę Jasnogórską, która jest w jego interpretacji drogą krzyżową Polski i Polaków, pełną współczesnych odniesień. Umierając w wieku 63 lat Artysta, pozostawił po sobie ponad 3000 prac. Do nich należy 7 cykli malarskich:

Motywy i Portrety Polskie 1968-1979
Motywy, Tańce, Dialogi Polskie 1980-1983
Obrazy Jurajskie 1984-1986
Obrazy Arystokratyczno - Historyczne 1985-1991
Pejzaże Polskie i Obrazy Prowincjonalne 1986
Golgota Jasnogórska 2000-2001
Chopinowi 1999-2003

Prace Jerzego Dudy Gracza znajdują się w Muzeum Watykańskim, Muzeum Ufizzi, Muzeum Miejskim w Gandawie, Wiedniu, Oldenburgu, Moskwie oraz w galeriach sztuki współczesnej w: Austrii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Izraela, Japonii, Kanady, Meksyku, Norwegii, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier.


19.09-19.11.2018
DOM KULTURY ZĄBKOWICE
ul. ChemicznA 6
DĄBROWA GÓRNICZA - zĄBKOWICE

www.palac.art.pl

.
Moja Mała Ojczyzna, moja Dzielnica, mój Dom

Katarzyna Pawlikowska - ukończyła roczne studium fotograficzne w Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach, roczne warsztaty w warsztaty-fotograficzne.org w Katowicach oraz liczne warsztaty fotograficzne w ZPAF Okręg Śląski w Katowicach. Brała udział w kilkudziesięciu zbiorowych wystawach fotograficznych, m.in.: w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Opolu, a także w rodzinnym mieście - w Dąbrowie Górniczej. Wzięła również udział w projekcie "Sztuka Teraz", którego celem jest odkrywanie współczesnej sztuki, a jej fotografia została wybrana z ponad tysiąca innych i była pokazywana w Muzeum Narodowym w Krakowie.

O swojej wystawie mówi: "Moje fotografie przedstawiają dzielnicę, w której mieszkam, dzielnicę miasta Dąbrowa Górnicza, a mianowicie Ząbkowice. Zrobiłam je podczas spacerów po okolicy, niektóre kilka lat temu. Chcę pokazać Ząbkowice moimi oczami. Chcę pokazać to, co akurat danego dnia przykuło moja uwagę. Jest to oczywiście tylko fragment mojej Małej Ojczyzny. Fragment, który wiele dla mnie znaczy..."

WSTĘP WOLNY


21.09-14.11.2018
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ - Holl główny
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Nowy poczet władców Polski - Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko

Nowy poczet stworzony przez Waldemara Świerzego pokazuje postaci zgodnie z tym, jak je kiedyś postrzegano, przez pryzmat emocji, wprost - z ich zaletami, ale też wadami. Nie jest tajemnicą, że Matejko kilku władców pominął. W nowym poczcie prezentowani są wszyscy. Także ci, którzy w naszej historii nie zapisali się złotymi zgłoskami. Powstało łącznie 49 portretów ludzi z krwi i kości, osobowości. Wystawa będzie dostępna od 14 września w Pałacu Kultury Zagłębia, w holu I piętra, w dni robocze od 8:00 do 20:00 oraz w pozostałe dni podczas wydarzeń odbywających się w PKZ.

Waldemar Świerzy - urodził się 9 września 1931 r. w Katowicach, zmarł 27 listopada 2013 r. w Warszawie. Plakacista, grafik, ilustrator książek, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie, laureat wielu nagród krajowych i międzynarodowych. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach sztuki w Polsce i zagranicą. Należał do ścisłego grona najwybitniejszych europejskich plakacistów, był jednym z twórców "polskiej szkoły plakatu" z lat 60. i 70. XX wieku. Jest autorem około 2 tys. plakatów, głównie o tematyce kulturalnej (teatralne, filmowe, muzyczne i cyrkowe), ale w jego dorobku nie brakuje prac o wymowie społecznej czy sportowej. Świerzy sportretował ponad 250 znanych postaci. Międzynarodową sławę przyniosły artyście plakaty z portretami muzyków (słynny cykl Wielcy ludzie jazzu). Nowy poczet władców Polski jest ostatnim dziełem prof. Waldemara Świerzego.

PKO Bank Polski został mecenasem pierwszego namalowanego w XXI w. pocztu władców polskich. Pomysłodawcą projektu był Andrzej Pągowski, znakomity grafik i plakacista. Oczywiście Jan Matejko był malarzem, ale akurat "Poczet" jest dziełem rysunkowym a nie malarskim. To 44 czarno-białe, narysowane ołówkiem portrety, przedstawiające postaci władców w bardzo dostojnych pozach. Dopiero po śmierci Matejki, jego uczniowie - Leonard Stroynowski i Zygmunt Papieski - stworzyli drugą wersję pocztu - malowaną, kolorową i z inaczej skadrowanymi postaciami. Właśnie te wersje - namalowane, a więc niematejkowskie - funkcjonują w powszechnej świadomości, mediach czy książkach. Powstał więc swoisty chaos i wystawa ma na celu go uporządkować. Właśnie stąd wziął się cały pomysł - mówi Andrzej Pągowski.

Pierwsza wystawa, na której można było oglądać uwspółcześnione wizerunki władców Polski stworzone przez wybitnego plakacistę i grafika Waldemara Świerzego miała miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie w 2015 r. Wystawa była ogromnym sukcesem. Autorzy projektu wspólnie z Narodowym Centrum Kultury przygotowują założenia edukacyjne do tego projektu. Mają również merytoryczne wsparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nie chcą, by nowy poczet Świerzego zastąpił ten matejkowski, raczej chcieliby, aby oba funkcjonowały razem i się uzupełniały.

PKO Bank Polski przygotował 50 tablic w formacie 70 cm x 100 cm z wystawą Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko. Reprodukcje są wykonane na wzmocnionym papierze i oprawione w aluminiowe ramy zabezpieczone plastikową wkładką. Każda z 49 plansz przedstawia portret władcy Polski namalowany przez Waldemara Świerzego, a pod nim zamieszczony jest portret tego samego władcy wykonany wg rysunku Jana Matejki wraz z opisami. Pięćdziesiąta plansza zawiera informacje o wystawie - plakat otwierający wystawę.


12-31.10.2018

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

http://muzeum-dabrowa.pl

-
Wystawa czasowa pt. "Józef Haller" - Błękitny generał

Wystawa czasowa "Błękitny generał" poświęcona jest osobie generała Józefa Hallera, który położył wielkie zasługi w dziele odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest on patronem dąbrowskiego parku, a bywał w naszym mieście w latach 30. XX wieku, goszcząc w Związku Hallerczyków. Na wystawie zaprezentowane będą oryginalne pamiątki związane z generałem ze zbiorów prywatnych Adama Woźniczki.

Wystawę można oglądać w dniach 12 - 31 października , w ramach Festiwali Kultury ZagłębieWood 2018 w godzinach otwarcia Muzeum.
26.09-05.10.2018
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
40-lecie Zespołu Szkół Plastycznych - wystawa uczniów

Z okazji 40-lecia istnienia placówki, w Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się wystawa prac uczniów, na której zostaną zaprezentowane dzieła malarskie, reklamowe, szklane, witraż, grafika i rysunek. Wystawa będzie dostępna w Galerii Sztuki od 26 września do 5 października.

Dąbrowski "Plastyk" powstał 20 czerwca 1978 r., a w pierwszej klasie znalazło się 40 osób. Z roku na rok szkołą interesowało się coraz więcej młodych ludzi, którzy uczyli się jak tworzyć, organizować wystawy, dokonywać selekcji prac i odpowiednio je reklamować. W grudniu 1992 r. w Pałacu Kultury Zagłębia odbyła się pierwsza aukcja prac uczniów, a w 1998 r. szkole nadano imię Tadeusza Kantora. Rok później, ze względu na reformę szkolnictwa, "Plastyk" otworzył swe podwoje również dla młodszych adeptów sztuki i obok liceum zaczęła funkcjonować Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych, a całą placówkę nazwano Zespołem Szkół Plastycznych. Nowe liceum czteroletnie zastąpiło dawne, w którym nauka trwała 5 lat. Szkoła pęczniała od uczniów, pędzli i idei. Pojawiły się pracownie reklamy wizualnej, fotograficzne, informatyczne, komputerowe i malarskie.

WSTĘP WOLNY


11-23.09.2018
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Dąbrowa Łączy Pokolenia - wystawa prac laureatów

11 września o godzinie 18:00 na scenie Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia ponownie zagości cykl Dąbrowa Łączy Pokolenia. Podczas specjalnego koncertu zobaczymy lokalnych artystów - laureatów nagrody prezydenta miasta Dąbrowa Górnicza w dziedzinie kultury, którym akompaniować będzie Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Ireneusza Dustera. Zobaczymy m.in. Zespół Pieśni i Tańca PKZ Gołowianie, duet Dombrova Piano Duo, Kabaret DNO, Łukasza Barucha i Jerzego Sojkę.

Natomiast w Galerii Sztuki umieszczone zostaną dzieła tych, którzy związani są ze sztuką fotografii, malarstwa i rysunku. Swoje prace zaprezentuje Sylwia Nowak, Iwona Wilk, Kalina Bańka, Dariusz Nowak, Marek Grabowski, Irena Wiltosińska. Wernisaż odbędzie się 11 września w trakcie koncertu, w Sali Teatralnej PKZ. Wystawa będzie dostępna po koncercie (od ok. godz. 20:00) aż do 23 września, w godzinach pracy Galerii Sztuki.

WSTĘP WOLNY


01-31.08.2018

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZA

Biblioteka Główna MBP

Wstęp wolny.

www.biblioteka-dg.pl

.
"Zwierzęta. Malarstwo Dominiki Gardockiej-Rumińskiej"

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza do odwiedzenia Galerii Klubowej, w której prezentowana jest wystawa pn. "Zwierzęta. Malarstwo Dominiki Gardockiej-Rumińskiej".

Dominika Gardocka-Rumińska ukończyła liceum o profilu plastycznym w Ełku oraz Akademię Sztuk Pięknych w Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku. Artystka pracuje w wielu technikach malarskich, jednak najbardziej ceni pastele, ołówek i ponadczasowy olej. W sztuce dąży do realizmu. Specjalizuje się w portretach koni, doskonale oddając całe piękno i szlachetność tych wyjątkowo trudnych modeli. Przy każdej kolejnej pracy podnosi sobie poprzeczkę. Uczestniczka wielu prestiżowych wystaw w kraju i za granicą. Laureatka konkursów plastycznych i fotograficznych. Obrazy Dominiki znajdują się w u prywatnych kolekcjonerów Polsce i wielu innych krajach. Oprócz malarstwa jeździ konno, uwielbia długie spacery w terenie oraz kilkudniowe rajdy konne.

Wystawę w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. T. Kościuszki 25 można oglądać do końca sierpnia.


20.06-15.08.2018
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ - Holl główny
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Sylwia Nowak i uczniowie - wystawa

Wystawa Sylwia Nowak i uczniowie jest prezentacją twórczości uczestników zajęć plastycznych Pałacu Kultury Zagłębia - dzieci od 3. roku życia, młodzieży i osób dorosłych. Na ekspozycję składają się prace rysunkowe, malarskie, graficzne oraz ceramiczne. Te ostatnie budzą najwięcej zainteresowania wśród dorosłych. Popyt na zajęcia jest tak duży, że od kwietnia br. istnieje nowa, kolejna grupa ceramiczna. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy prezentują prace razem z instruktorką Sylwią Nowak, która w tegorocznej odsłonie nawiązuje głównie do świata ikony. Wystawa w przeszkleniach Sali Teatralnej potrwa od 20 czerwca do 15 sierpnia.

Tegoroczna prezentacja ma wyjątkowy charakter. Oprócz prac wykonanych podczas zajęć stałych mamy przyjemność zaprezentować wyniki współpracy w ramach spotkań kultury i edukacji, instytucji kultury i instytucji oświaty. Prezentujemy zatem także osiągnięcia plastyczne dzieci z Katolickiej Szkoły Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej. Ścisła współpraca obu instytucji rozpoczęła się we wrześniu 2017 r. Nauka przedmiotów artystycznych daje najlepsze rezultaty, kiedy podstawa programowa realizowana jest w miejscu, w którym oddycha się kulturą i sztuką. Pracownia plastyczna PKZ realizuje od lat program wychowania przez sztukę i dla sztuki wg koncepcji Herberta Reada. Objęta jest całorocznym patronatem Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę INSEA.

Wystawa zapoczątkuje kilkumiesięczne tournée prac do różnych placówek i instytucji regionu.


05-31.07.2018

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna MBP,
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

www.biblioteka-dg.pl

.
"Latarnie Morskie w fotografii Zbigniewa Łukasika

Zapraszamy do obejrzenia wystawy "Latarnie morskie w fotografii Zbigniewa Łukasika".

Latarnie morskie tworzą powiązaną sieć wysyłanych w kierunku morza sygnałów świetlnych i radiowych. Na ponad 600 kilometrach polskiego wybrzeża znajduje się ich aż siedemnaście. Można je podziwiać wypoczywając w jednym z licznych kurortów nadmorskich, ale równie wybrać się na kilkudniową wyprawę rowerową Szlakiem Latarni Morskicj. O ich historii związanej z odzyskaniem niepodległości już 5 lipca opowie Zbigniew Łukasik. Serdecznie zapraszamy!

Wystawę w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. T. Kościuszki 25 można oglądać do końca lipca.

Wstęp wolny.


14-29.06.2018
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
III Art Passion Festival - wystawa

3. edycja Art Passion Festival za nami! Przyszła pora na zaprezentowanie prac podczas pokonkursowej wystawy w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia, którą można podziwiać od 14 do 29 czerwca.

III Międzynarodowy Zagłębiowski Festiwal Sztuki Art Passion Festival cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 70 artystów amatorów, którzy łącznie wysłali ponad 200 prac. Prac, które charakteryzuje różnorodność technik i wolność w pojmowaniu sztuki.

Na prezentowanej wystawie znajdziemy wybrane prace z dziedziny malarstwa, rzeźby, fotografii i haftu artystycznego. Pomimo, że wszystkie dzieła mają charakter niekomercyjny i są owocem wyobraźni osób, które nie mogłyby wpisać "artysta" w rubryce "wykonywany zawód", to niejednokrotnie nie można odmówić im profesjonalizmu, a także oryginalnego podejścia do sztuki.

WSTĘP WOLNY


23.05.-17.06.2018
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ - Holl główny
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Czas na pasję

Wystawa Czas na pasję to prezentacja prac słuchaczy Uniwersytetu III Wieku z zakresu malarstwa i rysunku, które powstały na zajęciach prowadzonych przez Teresę Tronowską. Ekspozycja wpisuje się w obchody 60-lecia Pałacu Kultury Zagłębia i pokazuje różnorodność zajęć oferowanych przez placówkę - to nie tylko wykłady, spotkania, koncerty, festiwale, ale też działania artystyczne i hobbystyczne. Twórczość studentów-seniorów będzie można oglądać w przestrzeniach wystawienniczych przy sali teatralnej.

Wystawa będzie dostępna od 23 maja do 17 czerwca, w godzinach otwarcia instytucji. Oprócz wernisażu (23.05) i finisażu (17.06), tym razem na chętnych czekać będzie także midisaż - rodzaj "półmetka" wystawy. Midisaż odbędzie się w pałacowej kawiarni, 29 maja o godz. 17:00.

Uczestnicy:

Janusz Bednarczyk
Teresa Dziedzic
Zofia Grzeszkowiak
Teresa Krzyżowska
Halina Labocha
Krystyna Łuj
Barbara Majewska-Jakubas
Sonia Masiarek
Maria Nowak
Halina Paździerska
Elżbieta Soja
Maria Szpatowicz
Zbigniew Wilczek


24.05.-10.06.2018
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Dyskretna tożsamość - wystawa

Dyskretna tożsamość - wystawa fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Dolnośląskiego - Okręg Dolnośląski ZPAF. Wystawa dostępna w Galerii Sztuki od 24 maja do 10 czerwca. Wernisaż odbędzie się pierwszego dnia wystawy, 24 maja o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Archiwum fotografa to utajona przestrzeń - rozległa, nieogarnięta i tajemnicza. Poszukajmy w naszych zbiorach prac najbardziej spójnych z nami dzisiaj, bez względu na obowiązujące w przeszłości mody, style i kierunki. Spróbujmy przekonać samych siebie, że twórczość stanowi tożsamość naszego istnienia. Stanisław Kulawiak

Fotograf z powodu swej "sprawczości" funkcjonuje w historii sztuki jako twórca, kreator, "dowódca". Adepci fotografii dowiadują się, że za najlepsze uznawane są portrety, które ukazują człowieka takim, jakim jest - autentycznym, naturalnym, "nagim". Obok, w czasie, bo raczej nie w przestrzeni geograficznej, wciąż żyją plemiona, które nie pozwalają się fotografować, bo wierzą, że przeniesienie wizerunku w inne miejsce niż ich ciało pozbawia duszy, czyli. okrada z tożsamości. Skoro tak łatwo nas jej pozbawić, z czym trwałym zostajemy? Co mamy u nasady człowieczeństwa jako jednostki zależne od systemów, umów, regulaminów, przykazań? Ci, którzy rozmyślają zawodowo nad naturą ludzką, dochodzą czasem do wniosku, że to GODNOŚĆ jest rdzeniem naszej tożsamości, ponieważ u każdego i wszędzie jest taka sama. Prawa człowieka, również prawo do bycia sobą, wyrażania i manifestowania siebie, przysługują każdemu z racji jego godności, a nie z racji uznawania takiej czy innej "prawdy". W moim odczuciu zebrane zdjęcia są odbiciem tej idei lub - co może bliższe omawianej materii - jej fotografią. Agnieszka Nabrdalik - Niedyskretny dowód tożsamości - fragment tekstu do katalogu wystawy Dyskretna tożsamość

Artyści: Czesław Chwiszczuk, Zdzisław Dados, Sławoj Dubiel, Andrzej Dudek-Dürer, Alek Figura, Tomasz Fronckiewcz, Ewa Gnus, Barbara Górniak, Waldemar Grzelak, Zenon Harasym, Roman Hlawacz, Paweł Janczaruk, Tomasz Jodłowski, Katarzyna Karczmarz, Piotr Komorowski, Ryszard Kopczyński, Grzegorz Jerzy Kosmala, Krzysztof Kowalski, Krzysztof Kuczyński, Stanisław Kulawiak, Jacek Lalak, Józef Ligęza, Marek Liksztet, Ewa Martyniszyn, Marek Maruszak, Wojciech Miatkowski, Rafał Michalak, Stanisław Michalski, Tomasz Mielech, Sławomir Mielnik, Krzysztof Miller, Janusz Moniatowicz, Janusz Piotr Musiał, Piotr Maciej Nowak, Mateusz Palka, Michał Pietrzak, Przemek Piwowar, Wacław Ropiecki, Andrzej Rutyna, Krzysztof Saj, Dorota Sitnik, Maciej Stawiński, Maciej Stobierski, Marek Szyryk, Alina Ścibor, Andrzej Ślusarczyk, Rafał Warzecha, Marek Wesołowski, Aneta Więcek-Zabłotna, Iwona Wojtycza-Fronckiewicz, Waldemar Zieliński

Kurator: Stanisław Kulawiak
Komisarz wystawy: Michał Pietrzak
Ikona wydarzenia: Dorota Sitnik "Granice tożsamości 1" (fragment)


Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków finansowych otrzymanych od Gminy Wrocław www.wroclaw.pl

Współfinansowanie z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Współorganizatorem wystawy i współwydawcą katalogu jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego www.okis.pl


10.06.2018 - god. 11.00 -17.00

Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Plac przed stajniami książęcymi
PSZCZYNA

WSTĘP WOLNY

.
VII PLENEROWA WYSTAWA POJAZDÓW ZABYTKOWYCH
09-10.06.2018

Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" EExpo Silesia.

www.exposilesia.pl

IMPREZA BILETOWANA

.
XIII edycja AUTO MOTO SHOW 2018

Z radością przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się kolejna, już 13-ta edycja AUTO MOTO SHOW w dniach 09-10.06 2018.

Rok temu na terenie Expo Silesia w Sosnowcu zaprezentowaliśmy 200 samochodów, było niemal 100 wystawców na ponad 20 tys. m2 powierzchni wystawienniczej. Warto dodać, że targi odwiedziło blisko 38 tys zwiedzających.

Miło nam poinformować, że tegoroczne targi zapowiadają się jeszcze ciekawiej, wręcz imponująco.

Hasło przewodnie imprezy to : "Elektromobilność - nowe oblicza motoryzacji".

Przyszłość motoryzacji to samochody elektryczne, hybrydowe i autonomiczne. To wszystko na targach Auto Moto Show.

Ponieważ nasza impreza ma charakter motoryzacyjnego pikniku będzie wiele imprez towarzyszących:

- eko rajd
- strefa samochodów elektrycznych
- zlot tuningowy
- strefa samochodów zabytkowych
- strefa tuningu i driftu
- parada motocyklistów
- tradycyjne premiery , samochody luksusowe
- dodatkowo pokazy, konkursy, spotkania ze znanymi ludźmi , a to tylko część atrakcji które czekają na gości Auto Moto Show.

W dniu 10 czerwca na Auto Moto Show w Sosnowcu na terenie Hali Targowej Exposilesia ul. Braci Mieroszewskich 124 zapanuje Dzień Motocyklisty!
Stowarzyszenie "Dawcy Uśmiechu" wspierane przez partnerów zaplanowało paradę motocyklową startującą spod Urzędu Miejskiego w Sosnowcu ul. Zwycięstwa o godz. 13.00 skąd jedziemy wprost na teren targów Expo Silesia.
Około godziny 14.30 odbędzie się pokaz: wypadek z udziałem samochodu i motocykla - czyli uczymy jak udzielić pierwszej pomocy. A do tego konkurs Mini gymkhany prowadzonej przez Stowarzyszenie, Szkołę Jazdy HellRide oraz Policję :) do, którego zapraszamy motocyklistów chętnych pokazać, że jesteśmy przynajmniej ;) tak dobrzy jak Policjanci na motocyklach :)
Zapraszamy nie tylko motocyklistów na dwa dni motoryzacyjnych atrakcji XIII edycja AUTO MOTO SHOW 9 i 10 czerwca !

Wszyscy motocykliści, którzy wezmą udział w Paradzie będą mieli darmowy wstęp na Auto Moto Show !!!

Po zaparkowaniu koło hali Expo Silesia motocykle uczestników Parady będą mogli podziwiać inni zwiedzający targi, a sami motocykliści wezmą udział w konkursach sprawnościowych.


Planujemy także jak w roku poprzednim wspólnie z firmą VIP Gwarant Serwis zorganizować ciekawą ekspozycję samochodów używanych i wyjątkową aukcję tych aut z roczną gwarancją, rozpoczynając licytację od 100 złotych, bez ceny minimalnej.

Jeśli do tego dodać pokazy, konkursy (w tym konkurs sprawnościowy, gdzie główną nagrodą będzie możliwość przejażdżki Lamborghini lub Ferrari na profesjonalnym torze) i zabawy oraz wybory Miss Auto Moto Show to motoryzacyjny weekend wydaje się niezwykle atrakcyjny.

Do obiektów EXPO SILESIA zapraszamy w sobotę i niedzielę 09 i 10-go czerwca 2018 www.automotoshow.com.


GODZINY OTWARCIA:

- 09.06.2018, sobota, godz.: 10.00 - 18.00
- 10.06.2018, niedziela, godz.: 10.00 - 17.00

BILET WSTĘPU(od osoby):

- 15 PLN brutto - bilet normalny
- 10 PLN brutto - bilet ulgowy (młodzież ucząca się, studenci, emeryci po okazaniu ważnej legitymacji, osoby zarejestrowane na stronie targów, posiadacze karty Nerona.pl)
- 25 PLN brutto - bilet rodzinny (2 os. dorosłe z dziećmi do lat 16)
- 15 PLN brutto - bilet rodzinny (2 os. dorosłe z dziećmi zarejestrowane na Ogólnopolską Inspekcję Fotelików Samochodowych)
- 10 PLN brutto - bilet dla kierowcy i samochodu na Zlot Tuningowy
- wstęp wolny - dzieci do 6 lat

Bilet parkingowy na terenie Expo Silesia

- 5,00 PLN - motocykl
- 10,00 PLN - samochód osobowy
- 20,00 PLN - bus
- 50,00 PLN - autobus


19.05.-08.06.2018

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

http://muzeum-dabrowa.pl

.
Anatomicum . Wystawa malarstwa. Maciej Kot

Cykl " ANATOMICUM" to seria obrazów, która będzie zaprezentowana na wystawie. Jest to kontynuowanie autorskiego naukowego projektu artysty pt. De dessectione patrium corporis humani, który został zaprezentowany w Polskiej Akademii Umiejętności i Uniwersytetach Medycznych a konsultacje i korektę artystyczną prowadzą wybitni wykładowcy, profesorowie Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

WSTĘP WOLNY


09-20.05.2018
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
100 gryfnych rzeczy z hasioka

Wystawa 100 gryfnych rzeczy z hasioka związana jest z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie ma pokazać 100 lat Niepodległej przez pryzmat 100 obiektów polskiego designu. Wystawa to nie tylko eksponaty wyrażające zjawiska i tendencje dokonujące się w polskim designie, ale też prezentacja myślenia o projektowaniu w XX w. Był to czas ogromnych przemian dla całego kraju, to opowieść o relacji między gospodarką, poziomem cywilizacyjnym a projektowaniem.

Wśród eksponatów znajdą się meble zaprojektowane w Spółdzielni Artystów Ład, przykłady powojennego socrealizmu - w tym elementy wystroju Pałacu Kultury Zagłębia, a także współczesny polski design - dynamiczny i bogaty. Swoje honorowe miejsce będzie mieć ceramika i szkło m.in. z regionalnych zakładów Porcelana Bogucice, Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice, Steatyt Katowice, które nieprzerwanie przez cały XX w. były wizytówką polskiego wzornictwa w kraju i za granicą. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć ikony polskiego designu.

Miejsce wystawy w połączeniu z jej tytułem to mariaż ponad podziałami - każdego dnia w godzinach otwarcia galerii odwiedzający będą mieli możliwość skorzystania z oprowadzania kuratorskiego połączonego ze zwiedzaniem budynku. Szczególna uwaga zostanie poświęcona salom Agora, gdzie znajdują się unikatowe kafle oraz żyrandole, także licznym motywom zdobniczym w pałacowych holach. Podczas trwania wystawy przewidziana jest również promocja książki Tak, pałac!, a z uwagi na wyjątkowy wymiar edukacyjny wystawy do zwiedzania zachęcamy nie tylko pasjonatów polskiego disignu, ale też dzieci i młodzież. Wszystkie prezentowane eksponaty podkreślają dużą wartość i wysoki poziom polskiego wzornictwa na przestrzeni ostatnich 100 lat. Trwałym rezultatem wystawy będzie stworzenie cyfrowego archiwum 100 obiektów wraz z wizualizacją 3D.

Wystawa potrwa od 10 do 20 maja w Galerii Sztuki, w godzinach otwarcia galerii. Wernisaż odbędzie się 9 maja o godz. 18:00, także w Galerii Sztuki (poziom -1).

Organizatorem wystawy jest Fundacja Fabryka Kulturalna. Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego. Partnerem w projekcie jest Pałac Kultury Zagłębia.


20.04.-20.05.2018
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ - Holl główny
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Drzeworyty z Płazowa - wystaw

Od lat 30. XIX wieku Maciej Kostrycki wraz z rodziną odbijał drzeworyty, które kupowali katoliccy i prawosławni mieszkańcy wiosek z okolic Płazowa (woj. podkarpackie). Klocki drzeworytnicze z małego miasteczka odkryli znawcy sztuki pod koniec XIX wieku, a te od razu wzbudziły zainteresowanie etnografów i kolekcjonerów. Ich walory artystyczne i historyczne sprawiły, że grafiki odbijane z drewnianych matryc stały się na początku XX wieku kolekcjonerskim rarytasem. Obecnie kolekcję trzynastu takich klocków posiada Muzeum Etnograficzne w Krakowie.

Drzeworyty z Płazowa - to wystawa 22 eksponatów, które przedstawiają świętych patronów, cudowne wizerunki związane z sanktuariami maryjnymi i chrystologicznymi obrządku łacińskiego oraz wschodniego. Na szczególne wyróżnienie zasługuje unikalna kołtryna przedstawiająca kosz z kwiatami.

Wydarzenie towarzyszące w ramach X Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego Zagłębie i Sąsiedzi.
Wszystkie obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

WSTĘP WOLNY


07.04.-10.05.2018

Walcownia
11 Listopada (wjazd od ul. Rozdzieńskiej 25)
KATOWICEIMPREZA BILETOWANA

.
100 LAT MOTORYZACJI W POLSCE

Wystawa "100 lat Motoryzacji w Polsce" to pierwsza i jedyna prezentacja niemal sześćdziesięciu samochodów i motocykli ukazujących historię motoryzacji w Polsce. Pojazdy pochodzą ze zbiorów Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, Muzeum Motoryzacji w Topaczu oraz od prywatnych kolekcjonerów. To wyjątkowa okazja by zobaczyć wszystkie te pojazdy naraz w jednym miejscu i w takim zestawie.

Wystawa można oglądać od 07 kwietnia do 10 maja 2018 roku w
Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia (ul. 11 listopada 50, Katowice).

Ekspozycja podzielona jest na części:

MOTORYZACJA W NIEPODLEGŁEJ (1918-1939)
Okres tworzenia fundamentów polskiej motoryzacji w szczególnym momencie odradzania się państwa po 123 latach niewoli. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. legendarne motocykle Sokół 600 i Sokół 1000, czy pierwszy - seryjnie produkowany samochód w Polsce - polski Fiat 508 III Junak.

II WOJNA ŚWIATOWA (1939-1945)
W tej części zaprezentowane zostaną pojazdy wykorzystywane przez żołnierzy polskich na wszystkich frontach II Wojny Światowej - m.in. amerykańskie motocykle wojskowe Harley-Davidson WLA i INDIAN Chief 340 Military, czy ciężarówki GAZ i DODGE.

ODBUDOWA (1945-1960)
Okres odbudowy ze zniszczeń II Wojny Światowej. Czas narodzin polskiej legendy - Warszawy M20, ale także szeregu prototypów - m.in. Smyka, Meduzy i Mikrusa. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć pochodzące z lat 50-tych unikatowe egzemplarze polskich mikrosamochodów oraz drezynę kolejową WARSZAWA M20 z 1956

MAŁA STABILIZACJA (1960-1970)
Okres stabilizowania się nie tylko sytuacji politycznej w Polsce, ale także okres stabilizowania się przemysłu motoryzacyjnego. Na linie produkcyjne i polskie drogi trafiają Syreny, Komary i Junaki.

ŻEBY POLSKA ROSŁA W SIŁĘ, A LUDZIE ŻYLI DOSTATNIEJ (1970-1989)
Ostatnie dwie dekady PRL-u to okres nie tylko niekończących się kolejek, ale także czas kiedy na polskich szosach królowały kredensy (polskie Fiaty 125p), a każdy mały chłopiec marzył o Borewiczu na welurze (FSO Polonez), a statystyczny Kowalski wyruszał na podbój Bułgarii (tzw. Złotych Piasków) Fiatem 126p i przyczepą Niewiadów.

100-lecie odzyskania niepodległości to czas szczególny dla każdego Polaka. Ambicją organizatorów wystawy jest pokazanie dziejów motoryzacji w Polsce w możliwie szerokim kontekście społecznym, politycznym i kulturowym. Na wystawie zaprezentowane zostaną pojazdy rodzimego przemysłu motoryzacyjnego, projektowane i budowane przez polskie zespoły inżynierów, projektantów i rzemieślników, ale także pojazdy powstające za granicą, odgrywające szczególną rolę w historii naszej motoryzacji.


05.04.-06.05.2018
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
3 x PAPIER

W Galerii Sztuki zagości wystawa 3 x Papier, czyli trzy różne wizje, trzy różne artystki, ale jeden temat - unikalny, ręcznie wytwarzany papier z materiału roślinnego. Małgorzata Buczek-Śledzińska, Elżbieta Zrobek i Magdalena Szyszkowska zamienią przestrzenie galerii w miejsce pełne niezwykłych obiektów. Wystawa potrwa od 5 kwietnia do 6 maja, a wernisaż odbędzie się pierwszego dnia - 5 kwietnia o godz. 17:00 w Galerii Sztuki. Wstęp wolny.

Człowiek z rośliną współistnieje od zawsze. Od wieków przetwarzał ją w papier, który wykorzystywał do produkcji odzieży, żagli, przedmiotów codziennego użytku i pisania. Początkowo w Azji do ręcznej produkcji papieru stosowano łyko morwy, włókna lnu i konopi, później łodygi bambusa, trzcinę, słomę i bawełnę. Majowie do wytwarzania papieru używali łyka figowca. Technologia tworzenia papieru była ściśle strzeżona. Do Europy dotarła w 1268 r., a do Polski dopiero pod koniec XV wieku.

Wystawa obiektów z papieru jest efektem zafascynowania artystek materią pochodzenia organicznego. W XXI wieku zdominowanym nowymi mediami i technologiami, artystki sięgają po roślinę, materiał nietrwały i oporny w obróbce. Mimo, że posługują się starą technologią przetwarzania roślin, to papier z którego tworzą nie ma podobieństwa formalnego ze sztuką papieru minionych wieków. Nie podchodzą do tej materii w sposób archaizujący. W swej twórczości, wartości artystycznych nie sprowadzają jedynie do możliwości technicznych. Papier z materii roślinnej to dla artystek nowe, inne medium, w którym wyrażają własne treści, emocje i przemyślenia. Same zbierają rośliny i przetwarzają je w papier, z którego tworzą płaskie lub przestrzenne obiekty. Praca w tej kruchej materii to droga poszukiwań i jednocześnie ryzyko twórcze. Dla Magdaleny Szyszkowskiej i Elżbiety Zrobek wybór materiału nie był przypadkowy. Z technologią przetwarzania rośliny w papier zapoznały się w trakcie studiów podyplomowych, w Pracowni Sztuki Papieru krakowskiej ASP, pod kierunkiem prof. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej. Pani profesor od wielu lat prowadzi IV Pracownię Interdyscyplinarną na Wydziale Malarstwa, gdzie dzieli się wiedzą i przekazuje studentom tradycyjną metodę obróbki roślin. Zapoznała się z nią w 1990 r., w trakcie pobytu w Meksyku, gdzie zgłębiała tajniki sztuki prekolumbijskiej.

Mimo, że każda z artystek prowadzi indywidualną działalność twórczą, to od 2011 r. wspólnie wystawiały swe prace w Będzinie, Lublinie, Kazimierzu Dolnym i Krakowie. Wystawa 3 x Papier jest dla nich kolejną, wspólną prezentacją odmiennych wizji artystycznych. To trzy różne odczucia świata. Artystki zależnie od własnej inwencji wykorzystują wyrafinowaną, naturalną kolorystykę roślinną, barwią lub odbarwiają przetworzoną roślinną pulpę. W swej twórczości przekraczają dosłowność i fizyczność materii, w której pracują. Nadają jej własny przestrzenny kształt i wymiar. Kreując własną wizję artystyczną jednocześnie nadają materii organicznej rangę ponadczasową. Obiekty powstałe z własnoręcznie wypreparowanego papieru to szczególny sposób istnienia rośliny.

Tekst: Elżbieta Zrobek


15.03.-15.04.2018
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ - Holl główny
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Malarstwo Macieja Kota

Malarstwo Macieja Kota zaprezentowane zostanie w przestrzeniach wystawienniczych przy Sali teatralnej. Wystawę zainauguruje wernisaż, który odbędzie się 15.03 o godzinie 17:00 w Kawiarni PKZ. Zapraszamy.

WSTĘP WOLNY


23.02-31.03.2018

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

http://muzeum-dabrowa.pl

.
Wystawa fotografii Patryka Chmielewskiego "Pieguski"

23 lutego, godz. 17.00 serdecznie zapraszamy na najbardziej piegowaty wernisaż w historii dąbrowkeigo Muzeum :-)

Wystawwa fotografii Patryka Chmielewskiego "Pieguski".

WSTĘP WOLNY


20.03-27.03.2018
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
AGORA DUŻA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
X "Siedem Grzechów Głównych"

X edycja wpisała się w obchody jubileuszu 60-lecia Pałacu Kultury Zagłębia oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczyste wręczenie nagród oraz otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się 20 marca 2018 r. Laureatów wraz z opiekunami zapraszamy o godz. 10:00 do sali Agora (I piętro) Pałacu Kultury Zagłębia.

Rok 2018 jest niewątpliwie wyjątkowy. Świętujemy jubileusz 60-lecia Pałacu Kultury Zagłębia oraz 10-lecia Ogólnopolskiego Konkursu "Siedem Grzechów Głównych". Tegoroczna edycja wpisuje się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tym większą radością zapraszamy do udziału w konkursie, który łączy się z kalendarium najważniejszych wydarzeń artystycznych naszego kraju.

Jak namalować gniew, chciwość, lenistwo?
Jak ująć za pomocą słowa siedem grzechów głównych?

Jeśli masz pomysł na wyrażenie swojego zdania językiem sztuki - weź udział w konkursie! Każdego roku wprowadzamy niewielkie modyfikacje. Obok malarstwa, poezji, grafiki warsztatowej, nowością tej edycji jest grafika komputerowa. Chcemy, aby uczestnicy zaprojektowali jubileuszowy plakat konkursu. Zwycięski projekt otrzyma tytuł GRAND PRIX i będzie wizerunkiem promującym konkurs.

Prosimy o uważnie zapoznanie się z regulaminem konkursu oraz informacjami zawartymi w karcie zgłoszenia.

Organizator:

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej

Współorganizatorzy:

Bazylika NMP Królowej Anielskiej, 41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Królowej Jadwigi 17
Wydział Katechetyczny Diecezji Sosnowieckiej, 41-214 Sosnowiec, ul. Gospodarcza 14 a
Miejska Biblioteka Publiczna, 41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Kościuszki 25

Patronat honorowy:

Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniew Podraza
Biskup Diecezji Sosnowieckiej ks. dr Grzegorz Kaszak
Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA


27.02-23.03.2018
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
26. Biennale Ilustracji Bratysława

Biennale Ilustracji Bratysława to prestiżowy, międzynarodowy przegląd autorskich ilustracji książek dla dzieci i młodzieży. BIB odbywa się w każdy nieparzysty rok i jest jedyną tego typu imprezą na świecie. Głównym organizatorem jest Międzynarodowy Dom Sztuki Dla Dzieci BIBIANA w Bratysławie, a patronat nad wydarzeniem obejmuje m.in. UNESCO i Międzynarodowa Unia Książki Dziecięcej.

Każda edycja biennale przyciąga artystów i znawców ilustracji z całego świata. Od 1965 r. zgłoszenia na konkurs nadesłało prawie 8 tysięcy ilustratorów. Podczas przeglądów przyznawane są nagrody: Grand prix, pięć Złotych Jabłek, pięć Plakietek; okazyjnie wyróżnia się także wydawnictwa. Edycja z 2017 r. mogła poszczycić się 373 artystami z 52 krajów, ktorzy łącznie nadesłali aż 2657 ilustracji. Jury szczególnie doceniło prace autorów z Holandii, Danii, Izraela, Japonii, Meksyku, Ukrainy i Słowacji.

Wernisaż odbędzie się 27 lutego o 17:00
Wystawa dostępna jest w godzinach otwarcia Galerii Sztuki do 23 marca br.


11.01. - 05.02.2018
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
60 LAT PKZ

Wystawa ma na celu prezentację zasobów archiwum Pałcu Kultury Zagłębia oraz przybliżenie rysu historyczynego powstania tej instytucji. Będzie to obraz pełen ciekawostek i materiałów do tej pory nie eksponowanych szerszej publiczności. To interesujące doświadczenie nie tylko dla młodszych widzów, którzy dopiero poznają pałac, ale też dla tych, którzy z pałacem wiążą wiele wspomnień.

Wystawa będzie podzielona na trzy części. Pierwsza z nich to prezentacja zdigitalizowanych zdjęć oraz dokumentów na planszach wielkoformatowych w postaci Osi czasu 60-lecia w przestrzeniach wystawienniczych przy sali teatralnej. Druga część ekspozycji znajdować będzie się w holu parteru - tam zostaną umieszczone gadżety (także od osób prywatnych), plakaty, afisze kinowe, zdjęcia, dokumenty, wydawnictwa oraz kroniki. Ostatnia część wystawy będzie umiejscowiona w przyziemiu, w Galerii Sztuki. Na szczególną uwagę zasługują tu meble z epoki, krzesła teatralne, biurko Aleksandra Zawadzkiego, fotele oraz - najciekawszy element wystawy - plany Pałacy Kultury Zagłębia oraz plany zagosporadowania centrum Dąbrowy Górniczej.

Oficjalne otwarcie w dniu urodzin Pałacu Kultury Zagłębia, 11 stycznia o godz. 17:00 w Galerii Sztuki, tuż przed koncertem jubileuszowym.

Wystawa czynna w godzinach otwarcia PKZ.


28.01.2018

Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" EExpo Silesia.


www.exposilesia.pl

.
VII Krajowa Wystawa Psów Rasowych Expo Silesia Dog Show

Serdecznie zapraszamy na naszą
VII Zimową Krajową Wystawę Psów Rasowych

ExpoSilesia-DogShow (CWC)
Pod honorowym patronatem Prezydenta miasta Sosnowiec i Prezydenta miasta Będzin
data wystawy: niedziela 28 stycznia 2018


12-14.01.2018

Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" EExpo Silesia.


www.exposilesia.pl

.
X Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych
67. Ogólnopolska Wystawa Gołębi Pocztowych


 


aktualizacja: wtorek, 11 grudzień 2018.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.