-CO GDZIE KIEDY - WYSTAWY (TARGI)


..
.....
....*


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA
Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


.
.
.

DĄBROWSKI JARMARK STAROCI

W każdą 3-cią niedzielę miesiąca w godzinach 6.00-12.00
Fabryka Pełna Życia - budynki DEFUM

_


WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv2019

Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" EExpo Silesia.

www.exposilesia.pl
http://oldtimerbazar.pl

.
OldtimerbazaR
Handlowcy z Polski i zza wschodniej granicy. Od bielizny po buty i kaski, od części do motocykli po kompletne jednoślady. Akcesoria i biżuteria, opony i sakwy, owiewki i elementy wyposażenia, literatura, militaria, starocie i zabytki techniki. Sprawne motocykle na imprezę wjeżdżają za free - płacicie tylko za osoby które na nich siedzą. Ponadto: parking bezpłatny, piknikowa atmosfera i doskonała gastronomia.

Dla tych z Was, którzy jeszcze nie byli na OldtimerbazaR'ze w Sosnowcu podajemy adres: nowoczesna i przestronna hala Expo Silesia, ul. Braci Mieroszewskich 124, 41-219 Sosnowiec. Na miejscu mamy ogromne bezpłatne parkingi, które mogą pomieścić ponad 2 tysiące samochodów!


Centrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" E

Expo Silesia.

www.exposilesia.pl


AKTUALNY KALENDARZ WYSTAWOWY

http://www.exposilesia.pl/kalendarz/pl/


00.00.2017 - godzina 00.00_


WYSTAWY i EKSPOZYCJE TRWAJĄCE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv18.09 - 25.11.2019

PKZ DK ZĄBKOWICE
Biblioteka Główna
ul. Chemiczna 2
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

-
"Dziadek i ja" - Wystawa fotografii Katarzyny PawlikowskiejWystawa fotografii Katarzyny Pawlikowskiej, połączonych z fotografiami jej dziadka. Połączenie dwóch światów, przeszłości i teraźniejszości. Wystawa potrwa do 25 listopada 2019 r.

Wernisaż wystawy "Dziadek i ja" Środa, 18 września 2019 o 17:00


08-29.11.2019

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA PRZY SALI TEATRALNEJ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Wystawa kostiumów operowychRok 2019 został decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszony Rokiem Moniuszkowskim. To właśnie sztuką Halka Stanisława Moniuszki, rozpoczęła działalność pierwsza w powojennej Polsce opera - Opera Śląska w Bytomiu. Widowisko zagości na deskach Pałacu Kultury Zagłębia 10 listopada o 18:00, a dodatkową atrakcją będzie wystawa kostiumów operowych w przestrzeniach wystawienniczych Sali Teatralnej w Holu Głównym PKZ, która potrwa od 8 do 29 listopada.

Scenografia, kostiumy, wizjonerskie podejście projektantów. Odpowiednia oprawa sprawia, że sztuka nabiera charakteru. Wszelkie detale, szyfony, koronki, tiule, plisy i falbanki, manipulacje tkaninami, ręcznie doszywane kamyczki i szkiełka z Jablonexu lub kryształki Swarovskiego pochłaniają nie tylko czas, ale też lwią część funduszy opery. Koszt dekoracji to nawet 70% budżetu spektaklu!

Jednym z największych zbiorów kostiumów operowych w Polsce może poszczycić się Opera Śląska w Bytomiu - ma ich około 35 tysięcy.


01-30.11.2019-

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

-
Fotografia OtworkowaJuż po raz kolejny w dąbrowskiej MBP można oglądać fotografie polskich i zagranicznych artystów w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej, organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO.

Celem OFFO jest ukazanie możliwości, jakie daje technika otworkowa i przybliżenie jej możliwie najszerszej publiczności. W Festiwalu udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii - członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polski, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. W tym roku będzie można zobaczyć prace nie tylko z Polski, ale też z następujących krajów: Argentyna, Austria, Białoruś, Brazylia, Czechy, Hiszpania, Holandia, Kanada, Kolumbia, Litwa, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rosja, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy oraz USA.

Wystawa będzie prezentowana w Galerii Klubowej oraz holu Biblioteki Głównej przez cały listopad.


01-30.11.2019-

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
FILIA nr 8
ul. Ofiar Katynia 93
DĄBROWA GÓRNICZA
Strzemieszyce WielkieBiblioteka Główna MBP

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa p. Agaty Parady "Anioły na deskach"W Filii 8 (ul. Ofiar Katynia 93) przez cały listopad prezentowana będzie wystawa p. Agaty Parady "Anioły na deskach".


11.11 -07.12.2019

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Kto Ty Jesteś? - wystawa dla dzieciOd 11 listopada do 7 grudnia zapraszamy do Galerii Sztuki PKZ na specjalną wystawę dla dzieci zatytułowaną Kto Ty Jesteś? Ekspozycja organizowana jest we współpracy z Fundacją Czas Dzieci w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej, który wpisuje się w imprezę Bajkowe Mikołajki w Pałacu Kultury Zagłębia.

Wystawa Kto Ty Jesteś? swoją tematyką nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Porusza takie tematy jak ojczyzna, patriotyzm, wolność, tożsamość, tradycje rodzinne i dziedzictwo narodowe. Na wystawie zobaczymy prace znanych polskich ilustratorów: Joanny Rusinek, Agaty Dudek, Marianny Oklejak, Iwony Chmielewskiej, Marcina Bruchnalskiego, Piotra Fąfrowicza, Marianny Sztyma, Tomasza Samojlika, Joanny Concejo, Joanny Gębal, Piotra Sochy, Piotra Karskiego, Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Wystawa została zorganizowana tak, aby rodzic mógł wspólnie z dzieckiem odkrywać jej tajemnice. Organizatorzy przygotowali specjalną kartę prac, a w niej propozycję ścieżki zwiedzania wystawy.

W trakcie trwania wystawy zostały przewidziane autorskie warsztaty artystyczne o tematyce patriotycznej. Podczas finisażu w dniu Festiwalu Ojce i Dziatki, 7 grudnia o 13:30, odbędzie się oprowadzanie kuratorskie prowadzone przez Monikę Chrabąszcz-Tarkowską.

Wystawa dostępna w dni powszednie w godzinach otwarcia Galerii Sztuki PKZ oraz w weekendy na godzinę przed planowanym w repertuarze wydarzeniem.

Ikona wydarzenia: fragment grafiki Agaty Dudek.
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_15.11.2019 - godz. 12.00

MOPT
ul. 3 Maja
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
21. Miedzynarodowy Konkurs Plastyczny
"To co piękne wokół nas"Wernisaż prac odbędzie się 15 listopada 2019 r. o godz. 12.00 w MOPT


14-31.10.2019

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

IMPREZA BILETOWANA

-
Wystawa rysunków Andrzeja Mleczki

Zadebiutował w 1971 roku na łamach tygodnika "Student". Od tego czasu zajmuje się przede wszystkim rysunkiem satyrycznym, ale także plakatem, scenografią, grafiką oraz rysunkiem reklamowym. Jest autorem ponad dwudziestu tysięcy rysunków i ilustracji opublikowanych w kilkudziesięciu pismach i magazynach. W 1983 roku otworzył swoją Galerię Autorską w Krakowie przy ulicy Św. Jana 14, a 2002 roku Galerię w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 140. Goście mogą liczyć na spotkanie z rysownikiem i otrzymanie autografu z osobistą dedykacją.

Więcej informacji o artyście można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej - www.mleczko.pl

OD 17 a do 31 października będzie można również zobaczyć w Muzeum wystawę rysunków Andrzeja Mleczki, wraz z grafikami stworzonymi wyłącznie dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

Bilety do kupienia w kasie Muzeum.


19.09 - 31.10.2019

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Beata Rojek - ewolucja pożera własny ogon

Ewolucja pożera własny ogon to tytuł wystawy autorstwa Beaty Rojek, która zagości w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia. Od 19 września do 31 października ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających.
Dodatkowo Galeria Sztuki PKZ będzie otwarta dla gości na godzinę przed wydarzeniami, które odbywają się w sobotę lub niedzielę.

Beata Rojek - kształciła się w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu; obecnie skupia się na malarstwie, animacji, muralach i rysunkach. Żyje i pracuje w rodzinnym mieście - Wrocławiu.

Słowa od autorki: Prezentowana wystawa ma charakter retrospektywny. Dominują trzy pełne cykle prac wzbogacone o obrazy przełomowe, sygnalizujące przejście do kolejnej fazy twórczej. Każdy z cykli ma inną podstawę konceptualną, wypływa z innego źródła.

Pierwszy z nich zaprezentowałam w 2017 roku w galerii Entropia pod tytułem "Zmiana ekspozycji". Konstrukcja prac z tego cyklu opiera się na odczuciu ruchu i próbie jego zapisu. Istotne w nich są kierunki, które poprzez zderzenia budują konkretne napięcia. Żywa, zdecydowana energia kształtów i barw wywołuje silne, bezpośrednie reakcje na poziomie emocjonalnym.

Drugi cykl miał swoją premierę w Koszycach w Galerii Šopa w 2017 roku i nosił tytuł "Wciąż nie widzę całości". To fragmentaryczne obrazy, części większych, nieukazanych całości. Ich tworzenie było procesem głęboko intuicyjnym, w którym obraz ujawniał się poprzez moje działanie zamiast być jego przedmiotem. Starałam się uwolnić proces twórczy od założeń i oczekiwań co do końcowego rezultatu. Przełomowy jest tam poliptyk, w którym ponownie pojawiają się figuratywne przedstawienia.

Ostatnim cyklem jest seria gwaszy. Niebieskie prace, jakkolwiek figuratywne, traktuję jako opowieść o charakterze symboliczno-abstrakcyjnym. W zamyśle prace z tej serii powinny być prezentowane w formie chmury lub hipertekstu, jako że konstrukcja nie jest zbudowana linearnie, a bohaterowie nie są jednoznaczni. Przestrzeń galerii skusiła mnie do rozwiązania palowo-stacyjnego. Zachęcam jednak, aby swobodnie migrować pomiędzy słupami i rekonstruować mitologie ultramarynowych bogiń, heroin, demonów.

www.beatarojek.com

Wernisaż odbędzie się pierwszego dnia wystawy, 19 września o godz. 18:00. Wstęp wolny.


16.09 - 31.10.2019

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA PRZY SALI TEATRALNEJ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Imprezjonizm - wystawa fotografii

Od 16 września do 31 października w przestrzeniach wystawienniczych Sali Teatralnej w Holu Głównym Pałacu Kultury Zagłębia będzie można podziwiać "nowatorski" kierunek w sztuce fotografii, który skupia się na tworzeniu relacji z wydarzeń kulturalnych organizowanych przez PKZ i jego placówki, czyli Imprezjonizm. Na wystawę składać się będą prace autorstwa Marka Wesołowskiego oraz Karoliny Pazery - artystów fotografików, których obiektywy uwieczniły pałacowe imprezy.

Wystawa Imprezjonizm prezentuje jedynie skromną część wydarzeń, które odbyły się w 2019 r. W nowym sezonie kulturalnym pałacowe wnętrza znów wypełnią się naszymi ulubionymi gośćmi - artystami i publicznością, dlatego już dziś zapraszamy państwa na wszystkie wydarzenia repertuaru Pałacu Kultury Zagłębia.

Marek Wesołowski - mieszkaniec Dąbrowy Górniczej, fotograf, pomysłodawca projektu Twórcy Kultury Śląskiej, członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Dolnośląski, Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego, Żorskiego Towarzystwa Fotograficznego Kadr oraz nieformalnej Grupy 999; współpracował z miesięcznikami Machina i Ultramaryna. Realizuje fotografie z zakresu pejzażu, reportażu, portretu, sesje tematyczne i plenerowe. Jego prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Karolina Pazera - uczennica IV klasy na kierunku fototechnik w Będzinie. Od najmłodszych lat interesuje się fotografią, która stała się jej pasją i której poświęca każdą wolną chwilę. Choć należy do grona fotografików-amatorów, to na swoim koncie posiada już relacje fotograficzne m.in. z koncertu Dawida Podsiadło, cyklu koncertów PIWNICA, Dębowego Maj Festiwalu czy Dni Dąbrowy Górniczej.
Dzięki uprzejmości Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej mogę rozwijać swoją pasję, zdobywać nowe doświadczenia podczas różnych wydarzeń kulturalnych. Bardzo dziękuję za taką możliwość i zaufanie - Karolina Pazera.


24-26.10.2019

CH POGORIA
ul. Króla Jana III Sobieskiego 6
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

.
"Najdroższa galeria świata", czyli najcenniejsze dzieła sztuki w Pogorii!

Najdroższe obrazy świata - a właściwie ich kopie - znajdą się na wyjątkowej wystawie w Pogorii.
W dniach 24 -26 października, odwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć z bliska dzieła słynnych malarzy, m.in.: Leonarda Da Vinci, Pabla Picassa, Paula Rubensa i wielu innych wielkich twórców. Tego nie można przegapić!

Przez trzy dni klienci CH Pogoria będą mogli zwiedzać wyjątkową wystawę "Najdroższa galeria świata". Od 24 do 26 października 2019 roku, na placu centralnym, w pobliżu schodów ruchomych udostępniona zostanie ekspozycja 20 replik najbardziej kultowych obrazów wybitnych artystów światowej sławy. Prezentowane dzieła to wierne kopie malunków w skali 1×1, wykonane w zbliżonej technice, co oryginały wielkich malarzy. To doskonała okazja dla Dąbrowian
i mieszkańców regionu, by w jednym miejscu podziwiać malowidła, które, na co dzień można oglądać w wielkich galeriach czy muzeach. Wystawa będzie bezpłatna i czynna w godzinach otwarcia galerii Pogoria.

Po raz pierwszy centrum handlowe Pogoria zamieni się w prawdziwą galerię sztuki. Zbioru dzieł, które jednocześnie będzie można oglądać w ramach wystawy "Najdroższa galeria świata" nie posiada żadne muzeum na świecie. Kolekcja obejmie 20 obrazów, o łącznej wartości ponad dwóch miliardów dolarów! Ekspozycja to, m.in. obrazy: "Turkusowa Marylin" autorstwa Andy Warhola, "Rzeź niewiniątek" Petera Paula Rubensa, "Krzyk" Edvarda Muncha, "Madonna z Kądzielą" Leonarda da Vinci, "Portret Doktora Gacheta" czy "Zbawiciel Świata" Vincenta Van Gogha. To tylko część arcydzieł, jakie zagoszczą w Pogorii.


04-30.09.2019-

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

-
Wystawa poplenerowa "Pogoria"

Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego w ramach projektu kulturalnego "Jubileuszowe Interdyscyplinarne Warsztaty Artystyczne 2019" zorganizowało plener plastyczno-literacki w Jacht Klubie Pogoria III, którego efektem jest wydanie katalogu poplenerowego "Pogoria", w którym zamieszczono prace uczestników.

Wernisaż wystawy i promocja katalogu połączona ze spotkaniem poetycko-muzycznym odbędzie się 4 września o godz. 17:00 w Bibliotece Głównej. Wstęp wolny!

Wystawa będzie prezentowana w Galerii Klubowej Biblioteki Głównej do końca września.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

WSTĘP WOLNY


22.08-30.09.2019

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
"Zagłębie Powstań Śląskich"

Wystawa powstała w ramach projektu "Zagłębie Powstań Śląskich" dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Na wystawie znaleźć można informacje, dotyczące m.in. pomocy mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego walczącym w powstaniu Górnoślązakom. Znajdują się na niej również biogramy wybranych postaci związanych z Zagłębiem, które odegrały ważną rolę w czasie powstań śląskich.
Zapraszamy do 30 września!

WSTĘP WOLNY


20.09.2019 - Godz. 18.30

Villa Moda
ul. T. Kościuszki 4b
DĄBROWA GÓRNICZA.
"Archetypy kobiet w połączeniu ze szkłem i fotografią".
Wernisaż wystawy Katarzyny Gemborys

Biżuteria ekstremalna dla odważnych.
Prezentacja prac artystki 20 września podczas wernisażu.
Zapraszamy do galerii Villa Moda o godz. 18.30
wino.... szampan... przekąski oczywiście też.

WSTĘP WOLNY


18.06 - 28.08.2019

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA PRZY SALI TEATRALNEJ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Wystawa Końcoworoczna PKZ

Od 18 czerwca w przeszkleniach Sali Teatralnej w Holu Głównym Pałacu Kultury Zagłębia będzie można podziwiać prace uczestników zajęć plastycznych organizowanych w PKZ oraz jego placówkach. Ekspozycja będzie dostępna do końca wakacji w godzinach otwarcia pałacu.

Wystawa Końcoworoczna to przekrój prac plastycznych, które powstały przez ostatni sezon kulturalnych w Pracowni Plastycznej Sylwii Nowak, PKZ Domu Kultury Ząbkowice oraz w pałacowych Klubach Osiedlowych: Unikat, Krąg, Helikon oraz Zodiak. Będzie ona prezentować dzieła osób w różnym wieku, stworzone różnymi technikami. W skład wystawy będą wchodzić eksponaty z ceramiki, obrazy, rysunki i prace z dziedziny rękodzieła.

Wystawa Końcoworoczna to nie tylko okazja, by zobaczyć efekt pracy artystów-amatorów, ale także, by poznać ofertę zajęć plastyczych w PKZ, na które będzie można się zapisać od września!

WSTĘP WOLNY


07.06 - 19.07.2019

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Na starych śmieciach - wystawa szkła Kaliny Bańki

Od 7 czerwca do 19 lipca w Galerii Sztuki PKZ odbędzie się wystawa szkła autorstwa Kaliny Bańki pt.: Na starych śmieciach. Wernisaż ekspozycji odbędzie się 7 czerwca o godzinie 18:00 w pałacowej galerii, wtedy również będzie okazja do spotkania się z wielokrotnie nagradzaną autorką szklanych obiektów.

Kalina Bańka - urodzona w 1989 roku w Dąbrowie Górniczej. Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2013 roku jest asystentką w Pracowni Szkła w architekturze oraz Pracowni Witrażu Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu prowadzonej przez prof. nadzw. Ryszarda Więckowskiego. Zrealizowała sześć wystaw indywidualnych oraz wzięła udział w kilkudziesięciu wystawach szkła i malarstwa w kraju i za granicą. Jest laureatką kilkunastu konkursów zarówno krajowych jak i międzynarodowych z zakresu szkła, designu, grafiki i malarstwa. W 2013 roku otrzymała nagrodę Prezydenta miasta Dąbrowy Górniczej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz Stypendium Ministra Kultury i i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.

Jej działania projektowo - artystyczne balansują na pograniczu projektowania szkła, grafiki, malarstwa. W swoich projektach stara się wychodzić poza ramy dotychczasowego postrzegania szkła, często ukazując tradycyjne techniki w zupełnie nowym współczesnym kontekście.

Podczas trwania wystawy odbywać się będą spotkania z artystką oraz warsztaty dla grup zorganizowanych, więcej informacji pod nr tel.: (32) 733 88 17.

Zapraszamy bardzo serdecznie!

WSTĘP WOLNY


21.03 - 24.05.2019

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Anna Kopijer - malarstwo

Wystawa pod tytułem Abstrakcja to druga z ekspozycji, która wpisuje się w krótką tradycję organizowania marcowych wystaw poświęconych twórczości artystycznej kobiet. W poszukiwaniu własnej tożsamości malarskiej Anna Kopijer zdecydowała się na zastosowanie formy abstrakcyjnej umożliwiającej eksperymentowanie z kolorem i fakturą. W obrazach malarki przestrzeń jest konstruowana za pomocą barw i światła. Poszczególne płótna nie mają tytułów, są tylko numerowane, dzięki czemu odbiorcy nie jest sugerowana interpretacja. Prace oddziałują na widza zestawem kolorów, rytmem plam i harmonią. To malarstwo abstrakcyjne ma sprowokować odbiorcę do refleksji.

Wystawa Abstrakcja będzie dostępna w Galerii Sztuki PKZ od 21 marca do 24 maja. Wernisaż odbędzie się pierwszego dnia wystawy o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Godziny otwarcia Galerii Sztuki PKZ:
wtorek, czwartek, piątek: 11:00-19:30
środa: 12:00-19:30
sobota, niedziela: na godzinę przed wydarzeniem

WSTĘP WOLNY


18.04 - 19.05.2019

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA PRZY SALI TEATRALNEJ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Wycinanki łowickie

Wiosna folkloru! W Pałacu Kultury Zagłębia właśnie pod takim hasłem będą upływać pierwsze ciepłe dni. W przestrzeniach przy sali teatralnej zagoszczą piękne, ludowe dzieła z papieru, czyli wycinanki łowickie. Wystawa będzie dostępna od 18 kwietnia do 19 maja w godzinach otwarcia PKZ. Ekspozycja została zorganizowana przy współpracy z Muzeum w Łowiczu i towarzyszy XI Międzykulturowemu Festiwalowi Folklorystycznemu Zagłębie i Sąsiedzi, który odbędzie się w dniach 27-28 kwietnia.

Z tradycyjnych wycinanek najbardziej słynie rejon Łowicza, Krupiowszczyzny i Kołbieli. Ludowa sztuka wycinanek jest wizytówką Polski, a klasyczne i inspirowane tradycją wzory zdobią turystyczne gadżety z naszego kraju. Muzeum w Łowiczu specjalnie na pałacową ekspozycję udostępni także narzędzia potrzebne do wykonania wycinanek oraz przygotuje aranżację dawnego ołtarzyka ludowego ozdobionego barwnymi bukietami. Wernisaż odbędzie się 18 kwietnia o godz. 17:00 i uzupełniony będzie wykładem o kulturze łowickiej, tradycji i technikach powstawania wycinanek. Prezentację poprowadzi Magdalena Bartosiewicz z Muzeum w Łowiczu, kurator wystawy. Wstęp wolny.

Wystawa zorganizawana przy współpracy z Muzeum w Łowiczu.

WSTĘP WOLNY


14.03 - 14.04.2019

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA PRZY SALI TEATRALNEJ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Monika Starowicz - wystawa plakatu

Wystawa Monika Starowicz - plakat to ekspozycja wpisująca się w krótką tradycję organizowania marcowych wystaw poświęconych twórczości artystycznej kobiet. Monika Starowicz (ur. 1974 w Katowicach) to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (dyplom 2000 r.). Obecnie pracuje jako adiunkt w pracowni plakatu prof. Romana Kalarusa na macierzystej uczelni. Zajmuje się sztuką plakatu, grafiką, rysunkiem, ilustracją i kolażem. Współpracuje z kolekcjonerami i galeriami współczesnego plakatu, bierze udział w licznych krajowych i światowych wystawach oraz przeglądach tej sztuki. Ma na swoim koncie również wiele wystaw indywidualnych, na których zwykle prezentuje autorskie plakaty o tematyce kulturalnej lub rysunki i ilustracje. Najważniejszą bohaterką jej prac jest kobieta. To kobieta oczekująca, zakochana, wiedźma, bogini - kobieta pełna uczuć i emocji.

Wystawa potrwa od 14 marca do 14 kwietnia. Prace będą umieszczone w przestrzeniach wystawienniczych przy Sali Teatralnej PKZ. Wernisaż odbędzie się pierwszego dnia wystawy o godz. 18:00 w Kawiarni PKZ. Wstęp wolny.

WSTĘP WOLNY


10.04.2019 - godz. 11.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
AGORA DUŻA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
XI edycja konkursu Siedem Grzechów Głównych

Termin dostarczenia prac - 11.03.2019r.,
ogłoszenie wyników - 18.03.2019r.
Zakończenie (uroczyste wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej - 10.04.2019r

Rok 2019 otwiera drugą dekadę Ogólnopolskiego Konkursu Siedem Grzechów Głównych. Dziesięcioletnia obecności inicjatywy na mapie wydarzeń artystycznych naszego kraju zaowocowała odkryciem wielu talentów plastycznych i poetyckich. Owoce konkursu prezentowaliśmy szerszej publiczności poprzez m.in.: organizację wystaw czy audycji na antenie stacji radiowych i w lokalnej telewizji, potwierdzając wysoką wrażliwość i niewątpliwy talent autorów. Wydarzenia te, jak również płynące z zewnątrz słowa zachęty, skłoniły nas do kontynuacji podjętego niegdyś zadania i ogłoszenia XI edycji konkursu.

Jak namalować gniew, chciwość, lenistwo?
Jak ująć za pomocą słowa siedem grzechów głównych?

Jeśli masz pomysł na wyrażenie swojego zdania językiem sztuki - weź udział w konkursie! Możesz zaprezentować jeden grzech, wybrane lub wszystkie siedem (pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew, lenistwo). Czekamy na prace obrazujące temat zarówno od strony przyczyny, jak i konsekwencji grzechu.

Prosimy o uważnie zapoznanie się z regulaminem konkursu oraz jego załącznikami (każda kategoria konkursowa posiada odrębny formularz zgłoszeniowy):

Prace można nadsyłać/składać w siedzibie Organizatora do 11 marca br. Od tego dnia jury będzie miało kilka dni na wyłonienie zwycięzców, którzy zostaną ogłoszeni 18 marca br. Uroczyste wręczenie nagród oraz otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się 10 kwietnia br. w Pałacu Kultury Zagłębia. Szczegółowych informacji o konkursie udziela jego pomysłodawca oraz koordynator - Sylwia Nowak, starszy instruktor ds. plastyki i edukacji, e-mail: sylwia.nowak@palac.art.pl, tel. 606 877 785.

Organizator:
Pałac Kultury Zagłębia

Współorganizatorzy:
Bazylika NMP Królowej Anielskiej, 41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Królowej Jadwigi 17
Wydział Katechetyczny Diecezji Sosnowieckiej, 41-214 Sosnowiec, ul. Gospodarcza 14 a
Miejska Biblioteka Publiczna, 41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Kościuszki 25

Patronat honorowy:
Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Marcin Bazylak
Biskup Diecezji Sosnowieckiej ks. dr Grzegorz Kaszak
Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA

Patronat medialny:
Polskie Radio Katowice
Radio eM 107,6 FM w Katowicach
Telewizja Kablowa Telpol
Tygodnik Katolicki Niedziela Sosnowiecka


08.02 - 10.03.2019

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
10. Międzynarodowe Biennale Miniatury - wystawa

Od 8 lutego do 10 marca w Galerii Sztuki PKZ odbędzie się wystawa 10. Międzynarodowego Biennale Miniatury, które co dwa lata odbywa się przy Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie. W ostatniej edycji konkursu wzięło udział 254 autorów z całego świata, którzy nadesłali 671 miniatur. Międzynarodowe jury postanowiło zakwalifikować na wystawę 289 prac 153 autorów, z których czwórka została uhonorowana nagrodami. Wernisaż wystawy odbędzie się 8 lutego o 18:00.

To nie pierwszy raz, gdy Biennale Miniatury gości w murach pałacowej galerii, jednak za każdym razem wystawa cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko ze strony dorosłych, ale również młodzieży. Ekspozycja to przykład tego jak można zamknąć otaczającą nas rzeczywistość w bardzo małym formacie, stosując różne techniki artystyczne.

W ramach wystawy organizowane będą wasztaty dla dzieci, o których więcej można się dowiedzieć kontaktując się z opiekunkami galerii:
Kamila Skowron kamila.skowron@palac.art.pl
Aneta Sojka aneta.sojka@palac.art.pl
tel. 32 733 88 17

Zwycięzcy 10. Międzynarodwego Biennale Miniatury 2018:
GRAND PRIX: Tomasz Wiktor
I miejsce: Aleksandra Jakubczak
II miejsce: Magdalena Szczęśniak
III miejsce: Łukasz Chmielewski


24.01.-28.02.2019

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA-
Kopalnie starsze od egipskich piramid! - PRADZIEJOWE KOPALNIE KRZEMIENIA PASIASTEGO W DRODZE DO UNESCO

Organizator wystawy: Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki Oddział Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim
Więcej na: www.krzemionki.pl

Wystawa gości w Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dabrowie Górniczej do końca lutego.

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY


16.01-28.02.2019

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

-
Za kratami też są ludzie utalentowani

Zapraszamy na wystawę prac osób które są pozbawione wolności. Za kratami też są ludzie utalentowani i pełni pasji. Nie oceniajmy ich za co siedzą w więzieniu. Zobaczmy to co stworzyli. Takiej wystawy w D.G. jeszcze nie było. Trzeba ją zobaczyć. Wystawa stworzona dla wsparcia zbiórki książek dla Zakładu Karnego w Wojkowicach

P.S.
Na wystawie będą też przedmioty które zrobione są nielegalnie.

WSTĘP WOLNY


10.01-03.02.2019

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Detal w Pałacu - wystawa

Jak pięknym budynkiem jest Pałac Kultury Zagłębia - każdy widzi. Jednak na całość monumentalnego pałacu składa się wiele detali, które potrafi wychwycić jedynie wprawne oko artysty fotografika.

11 stycznia dąbrowski PKZ skończy 61 lat. Z tej okazji zostanie otwarta wystawa pn. Detal w Pałacu, która zlokalizowana będzie w przestrzeniach wystawienniczych Sali Teatralnej. Ekspozycja składać się będzie z poplenerowych fotografii Dąbrowskiej Grupy Fotograficznej. Zapraszamy na wernisaż 10 stycznia o 18:00.

Detal w Pałacu to prezentacja autorskiego spojrzenia na przestrzenie socrealistycznego gmachu Pałacu Kultury Zagłębia. Wystawa ma ukazać piękno PKZ za pomocą intymnego szczegółu, oczywistych elementów pokazanych w nieoczywisty sposób, fragmentów na co dzień niewidocznych, a wyjątkowych w swojej skromności.

Fotografie będzie można można podziwiać w Holu Głównym do 3 lutego w godzinach od 8:00 do 20:00 (w godzinach otwarcia pałacu).

WSTĘP WOLNY


10.01-03.02.2019

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Autoportret - wystawa Dąbrowskiej Grupy Fotograficznej

W przeddzień 61. urodzin Pałacu Kultury Zagłębia tj. 10 stycznia o 18:00 w pałacowej galerii sztuki odbędzie się wernisaż wystawy Dąbrowskiej Grupy Fotograficznej zatytułowanej Autoportet.

Autoportret to prezentacja twórczości artystów fotografików oraz fotografików amatorów, którzy działają w Dąbrowskiej Grupie Fotograficznej. Ekspozycja składać się będzie tym samym z prac Joanny Bratko-Lityńskiej, Dominika Klicha, Dariusza Kosteckiego, Zbigniewa Makulskiego, Katarzyny Pawlikowskiej, Tomasza Pełki, Agnieszki Piechocińskiej, Eleny Siedleckiej, Ewy Stęplewskiej, Andrzeja Wawrzenia, Jana Wątrobińskiego, Marzeny Wesołowskiej oraz Marka Wesołowskiego.

Na wystawę składać się będą nie tylko fotografie, lecz także materiały filmowe, kolaże oraz instalacje, które stanowić mają o różnych podejściach do tematu autoportretu. Zlokalizowana w Galerii Sztuki PKZ ekspozycja ma na celu zaskoczyć odbiorcę, zmusić go do przemyślenia oraz podjęcia wewnętrznego dialogu dotyczącego własnego JA. Wystawa Autoportret potrwa od 10 stycznia do 3 lutego i będzie dostępna w godzinach otwarcia galerii.

WSTĘP WOLNY


07.12.2018-04.01.2019

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
AGORA DUŻA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

.
Kubek Fidiasza - wystawa ceramiki

Wystawa Kubek Fidiasza to prezentacja twórczości grupy Skorupiaki - uczestników zajęć ceramicznych prowadzonych przez Sylwię Nowak w pracowni plastycznej Pałacu Kultury Zagłębia. Na wystawie zaprezentowane zostaną również prace powstałe na zajęciach, w których uczestniczą uczniowie Zespołu Katolickich Szkół w Dąbrowie Górniczej. Tytułowy Fidiasz tworzył rzeczy piękne i doskonałe, ale także przedmioty proste i użytkowe. Ekspozycja przybliży zwiedzającym możliwości jakie drzemią w ceramice; od form podstawowych do różnorodnych, artystycznych wariacji w tej technice. Ciekawostki na temat materiałów i ich łączenia, możliwości zdobienia gotowych wyrobów, ciekawe efekty szkliwienia, czyli rzeczy miłe dla oka i duszy.

Wernisaż odbędzie się 7 grudnia o godz. 19:00 w Galerii Sztuki, a wystawa potrwa do 4 stycznia 2019 r. Wstęp wolny.

WSTĘP WOLNY


04.12.2018-04.01.2019

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
AGORA ŚREDNIA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Koronkowe Święta - wystawa

W Pałacu Kultury Zagłębia, świąteczną atmosferę poczujemy już na początku grudnia. Tradycyjnie, wnętrze budynku zostanie ozdobione, a tym razem motywem przewodnim będą koronki. Piękne, delikatne, a jednocześnie pracochłonne i różnorodne technicznie. Koronki będą cieszyć oko nie tylko jako dekoracje, ale też jako wystawa pod nazwą Koronkowe Święta. W przestrzeniach wystawienniczych przy sali teatralnej oraz w sali Agora, znajdą się unikalne, ręcznie wykonane koronki z różnych zakątków Polski oraz naszych południowych sąsiadów - Czechów. Wśród prac odnajdziemy m.in. koronkę klockową, frywolitkę, koronkę szydełkową, w tym także słynną koronkę koniakowską. Kuratorem wystawy jest Jadzia Korzeniowska, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego oraz Uniwersytetu Śląskiego, Wydział Artystyczny w Cieszynie, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych.

Wystawę otworzy wernisaż, 4 grudnia o godz. 17:00, połączony ze spotkaniem koronczarek oraz pokazem tego wymagającego rzemiosła. Wstęp wolny.

Wystawa potrwa od 4 grudnia 2018 r. do 4 stycznia 2019 r., a zbiory będą pochodzić od instytucji i osób prywatnych:

Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa
Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Mariola Wojtas (Koniaków)
Jadwiga Śliwa (Bobowa)
Nina Karoń (Zagłębie Dąbrowskie)
Stanisława Bień (Zagłębie Dąbrowskie)
Grażyna Nawrocka (Zagłębie Dąbrowskie)
Jadzia Korzeniowska (Siemianowice Śląskie)
Beata Kokocińska (Piekary Śląskie)
Ewa Fujarska (Koło Gospodyń Wiejskich Okradzionów)

aktualizacja: sobota, 16 listopad 2019.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.
Zebrał i opracował: DARIUSZ NOWAK (
nddg ).