-CO GDZIE KIEDY - WYSTAWY (TARGI)


..
.....
....*


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA
Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


.
.
.

DĄBROWSKI JARMARK STAROCI

W każdą 3-cią niedzielę miesiąca w godzinach 6.00-12.00
Fabryka Pełna Życia - budynki DEFUM

_


WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vvCentrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" E

Expo Silesia.

www.exposilesia.pl


AKTUALNY KALENDARZ WYSTAWOWY

http://www.exposilesia.pl/kalendarz/pl/


00.00.2017 - godzina 00.00_


WYSTAWY i EKSPOZYCJE TRWAJĄCE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv31.10.-31.11.2020

Fabryka Pełna Życia - DEFUM
ul. Kolejowa 8 (wjazd od Marii Konopnickiej)
DĄBROWA GÓRNICZA

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa plenerowa "Twarze Rewolucji 1905"Rewolucja to ludzie, dlatego w przestrzeni Fabryki Pełnej Życia oraz w Parku Hallera zaprezentujemy wystawę "Twarze Rewolucji 1905" ? przedstawiającą sylwetki dąbrowskich bohaterów rewolucji z 1905 r. Zachęcamy do spaceru i poznania bliżej ludzi, którzy walczyli o wolność.

Wystawę można oglądać od 31 października.

115 lat temu Dąbrowa Górnicza była miejscem wydarzeń, które przeszły do historii jako "Dni wolnościowe". Od 31 października do 10 listopada 1905 roku na ulicach Zagłębia Dąbrowskiego zapanowała atmosfera wolności. Odbywały się wiece, marsze i demonstracje. Rozbrajano carskich funkcjonariuszy i przerywano posiedzenia sądów ustanowionych przez zaborcę. Przejmowano drukarnie i wydawano polskie gazety. Tworzono zalążki władzy samorządowej i służb porządkowych. Budowano Republikę Zagłębiowską.

"Dni wolnościowe" były kulminacją rewolucji, która rozpoczęła się na początku roku 1905 i objęła całe terytorium imperium rosyjskiego. Dąbrowscy robotnicy już w lutym spontanicznie przystąpili do strajku. Walczono o poprawę warunków pracy (m.in. 8-godzinny dzień pracy) oraz swobody obywatelskie.

Wiodącą siłą polityczną nadającą ton wydarzeniom w Zagłębiu Dąbrowskim była Polska Partia Socjalistyczna Józefa Piłsudskiego. W rewolucyjnych wystąpieniach brali też udział uczniowie, a dąbrowska "Sztygarka" była miejscem wielotysięcznych wieców i demonstracji. Ze względu na swój niepodległościowy charakter Rewolucja 1905 uznawana jest za czwarte powstanie narodowe.
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_31.10.-15.11.2020

Wystawa plenerowa
Park im. gen. Józefa Hallera
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Wystawa plenerowa "Pokolenia Wolności"

Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na wystawę edukacyjno-historyczną "Pokolenia wolności". Od 31 października do 15 listopada 2020 r. będzie można ją zwiedzać na placu Wolności w Dąbrowie Górniczej.

W historii naszego narodu szczególnie zapisały się trzy pokolenia.

Pierwsze wywalczyło niepodległość Ojczyzny i obroniło ją przed najazdem bolszewickim w sierpniu 1920 r.

Drugie, to pokolenie Polski Walczącej, przeciwko niemieckiemu i rosyjskiemu zniewoleniu.

I wreszcie trzecie - pokolenie Solidarności, zrywami w latach 1966, 1968, 1970, 1976 i 1979 przygotowujące wielkie przebudzenie narodowe z 1980 r., którego zasługą było obalenie komunizmu i ponowne odrodzenie się Rzeczypospolitej.

I choć na wystawie, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, znajdziemy bohaterów z różnych stron Polski, nie zapominajmy, że pokolenia Wolności także i w Dąbrowie Górniczej mają licznych przedstawicieli.


19.09-11.11.2020

Wystawa plenerowa
Park im. gen. Józefa Hallera
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Wystawa plenerowa
"Samorząd to ja. 30 lat samorządności Dąbrowy Górniczej"


Wystawa będzie zlokalizowana przed wejściem do Parku Hallera


30.10.-30.11.2020

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
"1920-2020 Bitwa Warszawska: polskie zwycięstwo dla wolności Europy"

W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej zapraszamy do obejrzenia wystawy "1920-2020 Bitwa Warszawska: polskie zwycięstwo dla wolności Europy" autorstwa Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej Ministerstwa Obrony Narodowej. Wystawę można oglądać od 30 października w Bibliotece Głównej, gdzie będzie można ją oglądać do końca listopada.

Biblioteka Główna MBP


26.10-27.11.2020

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galerii za szybą w Holu Głównym PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa plakatu - Piotr Pietrzak

Tradycyjnym i jednocześnie wciąż aktualnym nośnikiem informacji jest plakat, który w Polsce ma wyjątkową historię i znaczenie. Artyści powojennej Polski stworzyli "markę" rozpoznawalną na całym świecie - Polską Szkołę Plakatu. Piotrek Pietrzak w autorski sposób czerpie z tej tradycji. Jego plakaty działają mocnym znakiem graficznym i przemyślaną wariacją na temat typografii. Kompozycje młodego artysty spełniają funkcję informacyjną będąc jednocześnie pełnoprawnymi dziełami sztuki. Wspomniane dzieła sztuki będziemy mogli podziwiać podczas wystawy w Galerii Za szybą w Holu Głównym Pałacu Kultury Zagłębia od 26 października do 27 listopada br.

Zanim zdecydują się Państwo wziąć udział w wystawie, prosimy o zapoznanie się z regulaminem korzystania z oferty galerii PKZ w czasie pandemii koronawirusa.

Na wystawie zobaczymy realizacje dotyczące wydarzeń muzycznych (m.in.: Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego), akcji społecznych (m.in.: fragmenty cyklu Każdy człowiek jest legalny), oraz plakaty autotematyczne. Pojawią się także elementy związane z projektem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Niebo Jana Heweliusza. 2016", w ramach którego Piotrek Pietrzak pracował nad wydaniem ilustrowanego przewodnika po gwiezdnych konstelacjach Jana Heweliusza w formie drukowanej oraz interaktywnej.

Dopełnieniem ekspozycji autorskich plakatów będą ręcznie wykonane projekty oraz elementy uzupełniające akcje plakatowe (wlepki, Zin-y i inne formy wydawnicze).

Piotr Pietrzak - ur. w 1990 r. w Sosnowcu. Obecnie Doktorant Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiował na wydziale Grafiki ASP w Warszawie w Pracowni Grafiki Wydawniczej prof. Lecha Majewskiego oraz prof. Andrzeja Węcławskiego. Dyplom magisterski "Każdy człowiek jest legalny" obronił z Wyróżnieniem Rektorskim. Był również studentem Wydziału Sztuki Mediów (specjalizacja: film animowany). Ponadto studiował na warszawskim i krakowskim Wydziale Malarstwa ASP. Jest także absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Dąbrowie Górniczej (specjalność: techniki graficzne).

Artysta otrzymał wiele nagród i wyróżnień w krajowych i międzynarodowych konkursach m.in. Srebrny Medal na VII Biennale Plakatu w Chinach (2015), I Nagrodę w konkursie na plakat - Galeria Plakatu AMS Tacy jesteśmy. Polacy 1989 - 2014, II nagrodę w konkursie na projekt poszycia samolotu odrzutowego Flaris LAR1 (2014), Honorowe Wyróżnienie Jury na XXV Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych Promocje 2015, II Nagrodę w ogólnopolskim konkursie na projekt okładki magazynu Teraz Polska (2014), Grand Prix - I Nagrodę w dziedzinie malarstwa na VIII Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa w Koszalinie (2008). Był również Finalistą 9. Skopje Poster International Student Cmpetition (2016), otrzymał Wyróżnienie I stopnia w międzynarodowym konkursie na plakat Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy.

Jest uczestnikiem wielu międzynarodowych wystaw i przeglądów związanych z projektowaniem graficznym, plakatem i ilustracją (prezentacje m.in. w Meksyku, Ukrainie, Niemczech, Ekwadorze i Rosji). Piotrek Pietrzak zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką i projektowaniem. Realizuje akcje plakatowe w przestrzeni miejskiej. Uczestniczył w ponad 30 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą i w 12 wystawach indywidualnych. Mieszka i pracuje w Warszawie.


20.10-20.11.2020

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GaleriA PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Igrzyska - wystawa malarstwa Karola Gawrońskiego

Od 20 października do 20 listopada w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się wystawa malarstwa Igrzyska autorstwa Karola Gawrońskiego. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w godzinach otwarcia pałacowej galerii tj. od wtorku do piątku w godzinach 12:00-19:30 oraz w weekendy na godzinę przed planowanym wydarzeniem repertuarowym.

Zanim zdecydują się Państwo wziąć udział w wystawie, prosimy o zapoznanie się z regulaminem korzystania z oferty galerii sztuki w czasie pandemii koronawirusa.

Na pracach Karola Gawrońskiego rozgrywają się igrzyska. Mogą to być igrzyska śmierci lub codzienności. Albo jeszcze coś zupełnie innego. Czymkolwiek są, widzimy rozmaitych sportowców: część to piłkarze, część natomiast nie ma kończyn, więc nie mogą być piłkarzami. Niektórzy z tych posiadających ręce oraz nogi występują w zbrojach płytowych z naniesionymi znakami firmowymi. Napierśnik świetnie nadaje się do eksponowania przekazu reklamowego. Inni to zwyczajne mutanty, potencjalnie niezwykle groźne, ponieważ wiecznie zdenerwowane. Nie ulega wątpliwości, że szykuje się coś strasznego. Tłum tego oczekuje, zagrzewa zawodników do najgorszych czynów. Na pewno możemy spodziewać się jatki w trakcie której wybuchnie panika, a tłum obserwatorów, który jeszcze niedawno domagał się krwi, sam zacznie zabijać - tratując najsłabszych.

Żyły pulsują na skroniach sportowców. Muskularne męskie ciała są gotowe do konkurowania. Wiedzą, że sport to zdrowie, a konkurencja jest tym, co robić trzeba, chociaż nie zawsze wiadomo po co. Będą walczyć o pozycję w stadzie. Walczą o nagrodę, prawdopodobnie o nieświeżą kaszankę, wczasy na nadmuchiwanej atrapie wyspy tropikalnej, wizytę w spa z pijawkami i glutossawkami albo o coś równie niedorzecznego - nie wygląda na to, żeby wygrana miała cokolwiek zmienić w ich dobiegającej końca młodości. Mimo to zamierzają walczyć do ostatniej kropli krwi. Przygląda im się tłum szarych twarzy, ludzi z głębokimi traumami, chorowitych, w jakiś sposób niesprawnych, którzy nie zdecydowali się konkurować, walczyć o pozycję.

Nad tym krajobrazem unosi się niezdrowe powietrze. W powietrzu lata czarne ptactwo. Prawdopodobnie zwyczajne ścierwojady, czekają na pierwszego trupa. Jeszcze wyżej, gdzieś w stratosferze wisi ogromna głowa. Nie wiadomo skąd się wzięła i jaki jest jej cel. Wiemy tylko tyle, że jest bezdennie głupia.


05-29.10.2020

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZABiblioteka Główna MBP

-
"60 na 100. SĄSIADKI. Głosem kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie", czyli śląska historia w memach Marty Frej

Wystawa"60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie" jest prezentowana w Galerii Klubowej oraz holu Biblioteki Głównej od 5 do 29 października.

Ekspozycja powstała w 2019 roku i ukazuje 30. kobiet z przełomu XIX i XX wieku, których dzieje tworzą nową, bo pisaną kobiecymi losami, opowieść o śląskich zrywach powstańczych i akcji plebiscytowej. Grafiki zostały wykreowane przez cenioną artystkę z województwa śląskiego - Martę Frej na podstawie materiałów odnalezionych podczas kwerendy historycznej, zrealizowanej przez dr Małgorzatę Tkacz-Janik, specjalistkę ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Instytucie.

WSTĘP WOLNY


06.09-16.10.2020

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galerii za szybą w Holu Głównym PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Chopin, Spisak, Górecki, Kilar. Paryskie awantury

Pałac Kultury Zagłębia zaprasza na wyjątkową wystawę zatytułowaną Chopin, Spisak, Górecki, Kilar. Paryskie awantury, która odbędzie się od 6 września do 16 października w Galerii "Za szybą" w Holu Głównym PKZ. Wystawa stanowi wydarzenie towarzyszące koncertowi Dąbrowianin w Paryżu, organizowanemu z okazji 106. rocznicy urodzin Michała Spisaka oraz inauguracji sezonu artystycznego.

Paryż jest od wieków niekwestionowaną stolicą artystów. Na podobieństwo przysłowiowych wyznawców islamu pielgrzymującym do Mekki, twórcy różnych dyscyplin, z wszystkich krańców świata, od wieków wędrują do Paryża. Podobnie polscy kompozytorzy, przy dogodnej okazji pod okiem mistrzów rozwijali swoje talenty, wypływali na szerokie wody koncertując dla paryskiej publiczności, kosztowali uroków bywania "na salonach".

14 września mija 106. rocznica urodzin Michała Spisaka - wybitnego dąbrowianina, cenionego, nagradzanego w międzynarodowych konkursach kompozytorskich artysty, który w wyniku splotu okoliczności ponad połowę życia spędził we Francji, głównie w Paryżu. Tam, jako młody twórca kształtował swój talent pod czujnym okiem charyzmatycznej pedagog - Nadii Boulanger, z którą związała go wieloletnia, wyjątkowa zawodowa przyjaźń. O słynnej pedagog mówiono, że "słyszy wszystko" (Strawiński), a polskich kompozytorów- wg słów Bogusława Schaeffera - dzielono na tych, "którzy byli uczniami Nadii Boulanger, i tych, którzy żałują, że nie byli uczniami Boulanger".

Spisak nie był oczywiście pierwszym i jedynym polskim kompozytorem i muzykiem peregrynującym do Paryża. Jednym z najbardziej znamienitych, który związał z nim swoje losy był Fryderyk Chopin. Podobnie jak Spisak, wyjechał z Polski nie wiedząc, że osiądzie we Francji na stałe. Losy obu muzyków ukierunkowała sytuacja w Polsce: Chopin nie powrócił z powodu Powstania Listopadowego, a Spisak - z uwagi na wybuch II wojny światowej i późniejszą zmianę ustroju w Polsce. Obaj artyści przewlekle chorowali, obaj związali na lata swoje losy z Francuzkami, co wyraźnie wpłynęło na ich ustabilizowanie pobytu i pozycji społecznej na emigracji. Obaj aktywnie rozwijali się twórczo, prezentując swe dzieła na scenach i w paryskich salonach, odnosząc międzynarodowe sukcesy. Obaj zmarli przedwcześnie w Paryżu po długiej, ciężkiej chorobie i zostali pochowani w tamtejszych najznamienitszych nekropoliach. Obaj tęsknili za krajem i utrzymywali żywe relacje ze środowiskiem rodzinnym i przyjaciółmi w Polsce, o czym świadczy zachowana korespondencja.

Michał Spisak miał okazję poznać i zawrzeć szczerą przyjaźń z młodszym o 19 lat Henrykiem Mikołajem Góreckim i jego żoną Jadwigą Górecką. Spotykał się również w swoim paryskim mieszkaniu z Wojciechem Kilarem, który przyjechał na nauki do Nadii Boulanger.

Wystawa, stanowiąca kompilację pamiątek i kopii cyfrowych zgromadzonych w zbiorach polskich bibliotek, muzeów, instytucji i osób prywatnych i udostępnionych w ramach współpracy z Pałacem Kultury Zagłębia, prezentuje dokumenty, grafiki, fotografie oraz listy pisane przez kompozytorów do bliskich i przyjaciół. Komentarz do wystawy został opracowany w oparciu o publikacje monograficzne i artykuły dotyczące życia twórców, przede wszystkim profesora Leona Markiewicza, muzykologa, przyjaciela i admiratora muzyki Spisaka i Góreckiego oraz biografie Henryka Mikołaja Góreckiego i artykuły o Wojciechu Kilarze.

Całość wystawy składa się na obraz prezentujący losy polskich muzyków, ich wzajemne relacje i podobieństwa, na tle Paryża - miasta inspirującego, artystycznego tygla, który w pewnym stopniu ukształtował kompozytorów, miasta stanowiącego trampolinę do rozwoju, a z czasem międzynarodowej sławy muzyków, których dzieła znane i cenione są obecnie na całym świecie.

Wystawa powstała dzięki współpracy z partnerami:

Biblioteką Akademii Muzycznej w Katowicach
Biblioteką Narodową w Warszawie
Muzeum "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej
Muzeum Historii Katowic w Katowicach
Zbiorom cyfrowym BN w Warszawie- Polona.pl
Zrzeszeniu Kompozytorów Polskich
Profesorem Leonem Markiewiczem, autorem monografii "Michał Spisak 1914-1965"
Rodziną Państwa Góreckich
Wydawnictwem "Znak"
Polskim Wydawnictwem Muzycznym

Wystawa będzie dostępna w godzinach otwarcia Pałacu Kultury Zagłębia tj. od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00 oraz w weekendy na godzinę przed wydarzeniami kulturalnymi w PKZ. Zanim zdecydują się Państwo odwiedzić wystawę, prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM korzystania z oferty pałacowej galerii.


14.09-14.10.2020

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Hol I Piętra PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

-
1920 Wojna Światów

Od 14 września w przestrzeniach Holu I Piętra Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się wystawa 1920 Wojna Światów w ramach projektu VICTORIA 1920, realizowanego przez KGHM Polska Miedź S. A. pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ekspozycja będzie dostępna w godzinach otwarcia PKZ (pon. - piąt.: 8:00 - 20:00; sob. - ndz.: 12:00 - 19:30).

Wystawa plakatowa 1920 Wojna Światów ma komiksową kreskę, zgodną z najnowszymi światowymi trendami i jest skierowana do młodszego pokolenia Polaków.

W treści przedstawieni są najważniejsi bohaterowie i prezentowane są wybrane ciekawostki związane z Bitwą Warszawską i wojną polsko-bolszewicką.

Celem wystawy jest zaciekawienie odbiorców wydarzeniami z 1920 roku i zainspirowanie ich do dalszego pogłębiania wiedzy o tym wydarzeniu. ~ Victoria 1920

Wystawa stanowi wydarzenie towarzyszące do Projektu Zagłębie Niepodległości, który rozpocznie się 24 września w Pałacu Kultury Zagłębia.

WSTĘP WOLNY


06.09-09.10.2020

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GaleriA PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Przestrzenie Nicości - wystawa malarstwa Łukasza Zaręby

Nowy sezon artystyczny w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia! Pierwszą wystawą, jaka pojawi się 6 września w przestrzeniach pałacowej galerii będzie wystawa malarstwa zaangażowanego, metaforycznego i refleksyjnego - autorstwa dąbrowskiego artysty - Łukasza Zaręby. Nosząca tytuł Przestrzenie Nicości ekspozycja potrwa do 9 października i jest ogólnodostępna.

Zanim podejmą Państwo decyzję, by odwiedzić galerię i zobaczyć wspomnianą wystawę, prosimy o zapoznanie się z regulaminem korzystania z oferty Galerii Sztuki PKZ podczas pandemii koronawirusa.

Malarstwo Łukasza Zaręby od pierwszej chwili urzeka swoją formą. Artysta wykorzystując tradycyjny warsztat malarski farb olejnych i płótna, przedstawia różnorodne kadry przestrzeni, pejzażu czy żywiołu - raz w ujęciu makro zbliżeń, innym razem w kompozycjach obejmujących całość majestatycznych brył. Jego obrazy zachwycają pietyzmem dopracowanych szczegółów i detali.

Jednak, żeby w pełni zrozumieć intencje autora, odbiorca musi przyjąć postawę, w której otwiera się na niejednoznaczność tych przedstawień. Łukasz Zaręba pojmuje sens malarstwa w kontekście nośnika zakodowanych metafizycznych treści. Pod piękną, wierzchnią warstwą dosłowności ukrywa właściwą treść obrazów, odnoszącą się do głębokiej symboliki religijnej lub psychologicznej. Artysta wskazuje drogę do szerszej interpretacji przedstawień sugestywnie zestawiając obraz ze słowem. Opatruje swoje kompozycje nie tylko znaczącymi tytułami, ale też komentarzami w formie tekstów zaczerpniętych ze "świętych ksiąg" różnych wyznań religijnych. Podejmuje tematy związane z duchowością, pamięcią, przemijaniem. Stara się uchwycić "obecność" wyższej siły - niemożliwej do opisania i zobrazowania - a jednak wyczuwalnej. Malarstwo jest dla Łukasza Zaręby narzędziem, za pomocą którego stara się jak najtrafniej zobrazować swoje myślenie o sacrum i transcendencji, które on sam wiąże z mistycznym pojęciem nicości. Jako artysta stale poszukuje sposobów na uchwycenie duchowości poprzez język sztuki.

Na wystawie znajdziemy kompozycje nawiązujące do twórczości dawnych mistrzów. Pejzaż malowany przez Zarębę jest przez niego traktowany zgodnie z ideami malarzy romantycznych, w sposób sensualny, metaforyczny, podkreślający duchowy charakter przyrody. Późniejsze kompozycje nawiązują do sztuki abstrakcyjnej, czytelne są bezpośrednie odniesienia do pracy Czarny kwadrat na białym tle Kazimierza Malewicza czy słynnej grafiki z dzieła Utriusque Cosmi Maioris Scilicet Et Miniris Metaphysica Roberta Fludda z 1617 roku, opatrzonej inskrypcją "Et sic in infinitum" (w wolnym tłumaczeniu " I tak w nieskończoność") uważanej za pierwszą próbę przedstawienia nicości za pomocą symboli idealnego kształtu i czerni.

Łukasz Zaręba ur. w 1979 w Dąbrowie Górniczej. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej. Obecnie Doktorant Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiował na wydziale Malarstwa ASP w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom w pracowni Malarstwa prof. Zbigniewa Blukacza oraz w Pracowni Rysunku prof. ASP Macieja Linttnera. Był również studentem Katedry Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie zgłębiał historię, kulturę i filozofię żydowską oraz języki jidysz i hebrajski. Ponadto ukończył studia podyplomowe z zakresu edukacji artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, oraz studia podyplomowe z zakresu dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Artysta współpracuje z krakowskim wydawnictwem Pardes, dla którego wykonywał ilustracje. Publikacje jego tekstów o sztuce ukazały się w magazynie TUBA - piśmie Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, we współpracy z Zakładem Kultury Literackiej Instytutu Nauk.


06.06.-30.09.2020

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

-
Wystawa archeologiczna "Ukraina przed wiekami"

Już w pierwszej połowie czerwca będziecie mogli zobaczyć niezwykle interesującą wystawę z Muzeum Archeologicznego w Krakowie

Wystawa dostępna w godzinach pracy muzeum

WSTĘP WOLNY


01.07-31.08.2020

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Galerii za szybą w Holu Głównym PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Szukałem was, teraz wy mnie znaleźliście
wystawa pamiątek po Janie Pawle II

Zanim odwiedzisz naszą wystawę, zapoznaj się z regulaminem zwiedzania.

18 maja 2020 roku minęła setna rocznica urodzin papieża - Polaka, jednej z najważniejszych postaci w dziejach współczesnej Polski, Europy i świata. Choć odszedł od nas piętnaście lat temu, pamięć o nim w wielu pozostaje żywa, czego dowodem jest zaangażowanie mieszkańców regionu w akcję społeczną zbierania pamiątek po Janie Pawle II pn. Szukałem was, teraz wy mnie znaleźliście. Przyszła pora, by pokazać efekt wspólnej pracy, dlatego od 1 lipca w "Galerii za szybą" w Holu Głównym Pałacu Kultury Zagłębia będzie można podziwiać wystawę pamiątek i publikacji, tworzących zbiorowy portret wybitnej postaci Karola Wojtyły. Wystawa potrwa do końca sierpnia 2020 r.

Wystawa Szukałem was, teraz wy mnie znaleźliście zostanie opublikowana również w formie wirtualnej, zawierającej kilkadziesiąt wyselekcjonowanych eksponatów.

Pamiątki udostępnili uczestnicy wyjątkowych spotkań z Janem Pawłem II oraz kolekcjonerzy - łącznie to ponad tysiąc eksponatów! Wystawa prezentuje część zbiorów, ale zawiera te najbardziej osobiste: fotografie z audiencji i uczestnictwa w pielgrzymkach, ekwipunek pielgrzymów, znaczki, numizmaty i pocztówki upamiętniające wizyty papieża na całym świecie, dewocjonalia, rękodzieło, wycinki prasowe.

Prezentujemy również fotografie ze zbiorów Bazyliki NMP Królowej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, relacjonujące wizytę prymasa Stefana Wyszyńskiego i kardynała metropolity krakowskiego Karola Wojtyły podczas uroczystości koronacji cudownej figury Najświętszej Marii Panny w 1968 roku. Bezcenną pamiątkę stanowi oryginalna księga składana w Watykanie w ramach procedury uzyskania zgody na koronację figury pt.: Preces pro Decreto Coronationis Thaumaturgae Statuae Beatae Mariae Virginis Angelorum (.), ręcznie spisana w języku łacińskim, zawierająca autografy prymasa Wyszyńskiego i kardynała Wojtyły a także księga kondolencyjna parafii, do której swoje słowa pożegnania wpisywali mieszkańcy Dąbrowy Górniczej po śmierci papieża.

Niebywała, trudna, momentami dramatyczna, a jednak tak klarowna w droga życia Jana Pawła II ukazuje siłę jego nieprzeciętnej charyzmy, budowanej nie w oparciu o atrybuty władzy, jako najwyższego przedstawiciela Kościoła Katolickiego na świecie, ale na otwartości na wielorodność kulturową i nieustający dialog. W trakcie niemal sześciu dekad posługi kapłańskiej Karol Wojtyła odwiedzał ludzi na całym świecie, wierząc w szczególną moc sprawczą osobistych spotkań. Ponad sto pielgrzymek w trakcie 27 lat pontyfikatu, w tym 9 wizyt w kraju ojczystym to spotkania z osobami w każdym wieku, każdej rasy, wielu religii, pozycji społecznej, zdrowych i chorych. To również niebywałe rozmowy w głowami państw, decydującymi o losie swoich narodów, z najwyższymi hierarchami cerkwi prawosławnej, przedstawicielami religii judaistycznej i islamu.

Jan Paweł II to nie tylko wybitny papież, ale jeden z największych dyplomatów XX wieku. To człowiek - klucz, który miał nieprawdopodobną moc otwierania wrót do dialogu, drzwi niejednokrotnie zatrzaśniętych na wieki. Jednym z najważniejszych jego dokonań dla Polaków było ośmielenie społeczeństwa polskiego do nieustępliwości w dążeniach do demokracji i obalenia komunizmu.


30.0725.08.2020

Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa IPN "TU rodziła się Solidarność"
40. rocznica powstania NSZZ "Solidarność"30 lipca 2020 Instytut Pamięci Narodowej zaprezentuje wystawę "TU rodziła się "Solidarność"
Na otwarciu wystawy zapowiedzieli swoją obecność: dyr. katowickiego IPN Andrzej Sznajder i Prezes IPN Jarosław Szarek.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek i dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach dr Andrzej Sznajder zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy "Tu rodziła się Solidarność", które odbędzie się 30 lipca o godzinie 12.00 na Placu Wolności w Dąbrowie Górniczej.

Budowa Kombinatu Metalurgicznego Huta Katowice w Dąbrowie Górniczej była największą inwestycją PRL w latach 70. i dumą władzy komunistycznej. Oddana do użytku w 1976 r. Huta Katowice urzeczywistniała idee "budowy drugiej Polski" i "dynamicznego rozwoju kraju". Młoda i pochodząca z różnych regionów kraju załoga była przez oficjalną propagandę uznawana za awangardę klasy robotniczej. Jednak pogłębiające się niezadowolenie społeczne, będące jednym z symptomów kryzysu systemu, widoczne było także wśród załogi huty.

29 sierpnia rozpoczął się strajk w Hucie Katowice, który objął także 16 przedsiębiorstw na terenie kombinatu. Powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który zawarł z dyrekcją kombinatu porozumienie warunkowo zawieszające strajk. 1 września huta wznowiła pracę, a MKS przekształcił się w Międzyzakładowy K omitet Robotniczy. MKR zawarł z dyrekcją oraz z Komisją Rządową porozumienie kończące strajk, nazwane porozumieniem katowickim, zmuszające władze do tworzenia niezależnych związków na terenie całego kraju.

Międzyzakładowy Komitet Związkowy Huty Katowice - 16 września - pierwszy w kraju złożył do Sądu Wojewódzkiego w Warszawie wniosek o rejestrację tworzonej organizacji związkowej. MKZ Huty Katowice, działając w ramach "Solidarności", był - oprócz MKZ Jastrzębie - najaktywniejszą organizacją związkową w regionie. Popularność zawdzięczał zdecydowanemu akcentowaniu celów społecznych oraz bezkompromisowości i dynamicznemu działaniu liderów. W listopadzie 1980 r. zrzeszał ponad 700 organizacji zakładowych.


19.06-24.07.2020

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa malarstwa Anny Marii Rusinek "Tryptyk"

Intensywna, wysycona kolorystyka. Zdecydowana i dynamiczna kreska - to cechy charakterystyczne prac Anny Marii Rusinek, które stanowić będą wystawę Tryptyk w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia od 19 czerwca do 24 lipca.

Art déco przefiltrowane przez wrażliwość artystki w niepowtarzalny sposób nadaje obrazom rys nieprzeciętnej indywidualności. Anna Maria Rusinek wciąż poszukuje nowych form wyrazu, zarówno na płaszczyźnie estetycznej, jak i technicznej. Kompozycje kolejnych obrazów zmierzają w stronę coraz większego minimalizmu, a subtelna symbolika i oszczędna paleta kolorystyczna stają się powoli nowymi cechami rozpoznawczymi dzieł artystki.

Anna Maria Rusinek - urodzona w roku 1977 w Busku-Zdroju. Ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne w Katowicach oraz Akademię Pedagogiczną na wydziale Malarstwa Instytutu Sztuki w Krakowie pod kierunkiem prof. Stanisława Sobolewskiego. Tworzy zarówno drobne formy malarskie, jak i duże płaszczyzny figuralne. Obecnie zajmuje się aktem i portretem w malarstwie, a szczególnie jest jej bliska art deco przefiltrowana przez jej wrażliwość w niepowtarzalny sposób nadający jej obrazom rys nieprzeciętnej indywidualności. Charakterystyczne dla Anny Marii Rusinek są powroty do przeszłości, nie tylko w sferze idei intelektualnej czy formalnej. Jej sztuka jest powrotem do coraz rzadszej dziś rzetelnej pracy technologicznej. Artystka brała udział w licznych wystawach indywidualnych, a jej prace znajdują się w kolekcjach i zbiorach prywatnych w kraju, Europie i za oceanem.

Anna Maria Rusinek zajmuje się również pracę pedagogiczną, prowadzi profesjonalne warsztaty malarstwa i rysunku dla kandydatów na studia artystyczne. Maluje także portrety na zamówienie.

Prosimy zapoznać się z regulaminem zwiedzania w okresie ograniczeń wywołanych epidemią koronawirusa.


15-30.06.2020

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Stłumiony oddech, zaparty dech - wystawa

Kultura posiada niejedną twarz, każda z nich przez ostatnie miesiące musiała być zakryta maseczką - instytucje kultury były zamknięte dla publiczności. Podobnie jest z Pałacem Kultury Zagłębia, który pomimo pandemii działał w sieci, gwarantując odbiorcom zdalną formę rozrywki i edukacji artystycznej. Pokłady kreatywności pracowników PKZ musiały znaleźć ujście - zaczęły pojawiać się nowe pomysły, niejednokrotnie inspirowane samą sytuacją epidemii. Tak właśnie zrodził się pomysł na stworzenie wystawy Stłumiony oddech, zaparty dech. Nazwa miała nawiązywać do ograniczenia działań kultury, która jednak potrafi poradzić sobie w każdych warunkach. Nasz oddech jest stłumiony, lecz wkrótce znów będziemy mogli doświadczać kultury z zapartym tchem.

Ekspozycja dostępna jest wyłącznie dla osób, które dokonują zwrotu biletów w pałacowej kasie, jednak mamy nadzieję, że również wkrótce dla szerszego grona odbiorców - naszej kochanej publiczności. Zapraszamy do oglądania wystawy wirtualnie.

Ekspozycja Stłumiony oddech, zaparty dech powstała jako modelowy przykład zdalnej pracy zespołowej. Maja Szwedzińska, Edyta Sobieraj i Aldona Bzowska, pracowały w zaciszu swoich domów nad poszczególnymi etapami ekspozycji. Maja Szwedzińska z białej bawełny uszyła maseczki, Edyta Sobieraj opracowała koncepcję zdobień i motywów artystycznych, które następnie za pomocą farb do tkanin przeniosła na uszyte maseczki, a Aldona Bzowska wykonała za pomocą techniki paper mache popiersia. Nad całością kompozycji czuwała Kalina Bałdys i wspólnie z Mają Szwedzińską przygotowały stacjonarną ekspozycję. Można pracować razem, ale osobno i nasza wystawa jest tego przykładem - mówi Maja Szwedzińska.

Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze. Jego życie jest kulturą również i w tym znaczeniu, że przez nią człowiek odznacza się i odróżnia się od całej reszty istnień, wchodzących w świat widzialnego świata: człowiek nie może obejść się bez kultury.

Fragment przemówienia w siedzibie UNESCO w Paryżu 2 czerwca 1980
"Przemówienia i homilie Ojca Świętego Jana Pawła II", Wydawnictwo Znak, 2008


19-25.06.2020

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
Moc z natury, czyli energia pozyskana - wystawa malarstwa Ilony Primus-Ziarnowskiej

Wystawa malarstwa Moc z natury - czyli energia pozyskana autorstwa Ilony Primus-Ziarnowskiej w przestrzeniach wystawienniczych Sali Teatralnej w Holu Głównym Pałacu Kultury Zagłębia. Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji od 19 do 25 czerwca w godzinach otwarcia pałacu.

I proszę nie mówcie mi, że nie rozumiecie sztuki. To nie matematyka. Obrazy trzeba czuć i kochać jak muzykę - Ilona Primus-Ziarnowska.

Ilona Primus-Ziarnowska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Skupia się na oddaniu nastroju i emocji, styl prac nawiązuje do impresjonizmu. Inspiruje ją piękno natury i oddziaływanie światła, chętnie przedstawia pejzaże i architekturę, a jej obrazy pełne są jasnej, żywej kolorystyki. Posługuje się akwarelą, akrylem i techniką olejną. Wierzy, że najważniejszy jest szczery i emocjonalny odbiór dzieła, więc nie narzuca interpretacji swoich prac.

Zapraszam zatem do mojego świata - słońca, ukojenia, harmonii i piękna.

Prosimy zapoznać się z regulaminem zwiedzania w okresie ograniczeń wywołanych epidemią koronawirusa.


17.04.2020 - godz. 11.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
AGORA DUŻA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
XII edycja konkursu Siedem Grzechów GłównychXII Ogólnopolski Konkurs Siedem Grzechów Głównych - WYNIKI
10.04.2020

Autor: Olaf Otwinowski

Szanowni Państwo,

Dwunasta edycja konkursu Siedem Grzechów Głównych już za nami. W tych szczególnie trudnych i wymagających czasach jesteśmy niezmiernie wdzięczni za Państwa zaangażowanie, bez którego konkurs nie mógłby się odbyć! Pomimo mniejszej niż co roku liczby zgłoszonych prac cieszymy się, że kolejna edycja konkursu mogła ujrzeć światło dzienne. Nie stałoby się to jednak, gdyby nie merytoryczne wsparcie jurorów, którzy ciężko pracowali, zdalnie i etapowo, by dokonać wyboru najlepszych prac. Napłynęły one zarówno z samej Dąbrowy Górniczej, miast aglomeracji, ale również z różnych miast, małych miejscowości i wiosek z terenu całej Polski, jak np. z Zamościa, Miastka, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Warszawy, Słupska, Szczecina, Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Starogardu Szczecińskiego, Nowego Sącza, Białegostoku, Sompolina i wielu, wielu innych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za podjęty trud twórczy, opiekunom za przygotowanie i pieczę nad uczniami, a wszystkim Państwu za determinację w nadesłaniu prac, mimo zaistniałych trudności i ograniczeń.

Gratulujemy serdecznie laureatom konkursu!

Szczegółowe wyniki dla poszczególnych kategorii znajdziecie Państwo w załączeniu.

O trybie przekazania prac powiadomimy Szanownych Laureatów w dniu 14 kwietnia b.r.

Jednocześnie pragniemy bardzo serdecznie zaprosić Państwa do śledzenia internetowej gali konkursu, prezentującej laureatów i zwycięskie prace, która zaprezentowana zostanie za pośrednictwem naszej strony
www.palac.art.pl internetowej i profilu facebookowego w dniu 17 kwietnia o godzinie 11.00. W tym dniu zaplanowaliśmy również opublikowanie cyfrowej wystawy pokonkursowej. Serdecznie zapraszamy!

Wszystkim Państwu życzymy zdrowia, artystycznego rozwoju, weny twórczej i serdecznie zapraszamy do udziału w przyszłej, mamy nadzieję, przeprowadzonej w lepszych czasach, edycji konkursu!

WYNIKI MALARSTWO GRAFIKA
WYNIKI POEZJA
NAGRODY WSPÓŁORGANIZATORÓW

Organizator: Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej

Współorganizatorzy:
Bazylika NMP Królowej Anielskiej, 41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Królowej Jadwigi 17
Wydział Katechetyczny Diecezji Sosnowieckiej, 41-214 Sosnowiec, ul. Gospodarcza 14 a
Miejska Biblioteka Publiczna, 41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Kościuszki 25

Patronat honorowy:
Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Marcin Bazylak
Biskup Diecezji Sosnowieckiej ks. dr Grzegorz Kaszak
Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA

Patronat medialny:
Polskie Radio Katowice
Radio eM 107,6 FM w Katowicach
Telewizja Kablowa Telpol
Tygodnik Katolicki Niedziela Sosnowiecka

http://palac.art.pl/pl/aktualnosci/...GdrKWBeHiyYVIk21.02-03.04.2020

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
KORONAWIRUS! - ODWOŁANE
Wystawa malarstwa Anny Marii Rusinek "Tryptyk"Anna Maria Rusinek
Intensywna, wysycona kolorystyka. Zdecydowana i dynamiczna kreska. Art deco przefiltrowane przez wrażliwość artystki w niepowtarzalny sposób nadaje obrazom rys nieprzeciętnej indywidualności.

Wciąż poszukuje nowych form wyrazu, zarówno na płaszczyźnie estetycznej, jak i technicznej. Kompozycje kolejnych obrazów zmierzają w stronę coraz większego minimalizmu, a subtelna symbolika i oszczędna paleta kolorystyczna stają się powoli nowymi cechami rozpoznawczymi dzieł artystki..


08.03-03.04.2020

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
KORONAWIRUS! - ODWOŁANE
Moc z natury, czyli energia pozyskana - wystawa malarstwa Ilony Primus-ZiarnowskiejWystawa malarstwa Moc z natury - czyli energia pozyskana autorstwa Ilony Primus-Ziarnowskiej w przestrzeniach wystawienniczych Sali Teatralnej w Holu Głównym Pałacu Kultury Zagłębia. Zapraszamy na wernisaż wystawy 8 marca o 17:00 w Kawiarni PKZ oraz do zwiedzania ekspozycji od 9 marca do 3 kwietnia w godzinach otwarcia pałacu.

I proszę nie mówcie mi, że nie rozumiecie sztuki. To nie matematyka. Obrazy trzeba czuć i kochać jak muzykę.
~Ilona Primus-Ziarnowska

Ilona Primus-Ziarnowska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Skupia się na oddaniu nastroju i emocji, styl prac nawiązuje do impresjonizmu. Inspiruje ją piękno natury i oddziaływanie światła, chętnie przedstawia pejzaże i architekturę, a jej obrazy pełne są jasnej, żywej kolorystyki. Posługuje się akwarelą, akrylem i techniką olejną. Wierzy, że najważniejszy jest szczery i emocjonalny odbiór dzieła, więc nie narzuca interpretacji swoich prac.

Zapraszam zatem do mojego świata - słońca, ukojenia, harmonii i piękna.


13.02.-15.03.2020

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa pt "Kiedyś" - Katarzyna Pawlikowska

Coś, co kiedyś tętniło życiem, dziś pozostaje bez życia! Plącze się tam tylko duch minionych wydarzeń. Budynek Zespołu Szkół Zawodowych Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. Kiedyś pełen uczniów. Dziś już go prawie nie ma.

Chodząc po tych pustych pomieszczeniach, pełnych przeróżnych przedmiotów, związanych ze szkołą, czułam niezwykłą pustkę. Coś, co kiedyś żyło, dziś nie istnieje. Pozostały tylko ślady po tym, co się tam działo, ślady po ludziach, którzy tam przebywali.

Katarzyna Pawlikowska - artystka fotograf, pasjonatka fotografii. Wystawia swoje zdjęcia w galeriach w kraju i za granicą. Fotografia to nie tylko jej pasja, lecz także forma relaksu i oderwania się od spraw przyziemnych. Bardzo często chce coś powiedzieć lub wyrazić właśnie poprzez fotografię. Ona zastępuje jej tysiące słów. Za pomocą obrazu wyraża to, co czuje, co myśli i co widzi. Uwielbia tworzyć.
Obecnie jest kandydatką do Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Śląskiego. Ukończyła roczne studium fotograficzne w Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach oraz liczne warsztaty fotograficzne w ZPAF Okręg Śląski również w Katowicach.
Brała udział w kilku indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych wystawach fotograficznych, m.in. w: Berlinie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Opolu, a także w rodzinnym mieście - w Dąbrowie Górniczej.
Bardzo często bierze również udział w różnych konkursach fotograficznych organizowanych w całej Polsce. Na tym polu również osiąga sukcesy. Ostatni sukces to trzecie miejsce w ważnym dla jej regionu konkursie "Obiektywnie Śląskie". Ta nagroda znaczy dla niej bardzo wiele, nie tylko ze względu na wybitne i znane jury, które oceniało prace, lecz także ze względu na to, że nagrodzony został zestaw fotografii, związany z miastem, w którym autorka mieszka i tworzy.
Wystawa pt: "Kiedyś"

06-29.02.2020

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa pt. "Zainspirowani Dąbrową"

Wystawa prac Grupy Plastycznej Dąbrowa.

Grupa Plastyczna "Dąbrowa" powstała w 2016 r. w Dąbrowie Górniczej.
Jako stowarzyszenie formę prawną uzyskała 27 lutego roku wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.

Stowarzyszenie zrzesza osoby pasjonujące się sztuką.
Jej członkowie to w większości artyści amatorzy, choć nie brak też twórców z wykształceniem plastycznym. Są to osoby pragnące rozwijać swe umiejętności, pogłębiać warsztat artystyczny Aby zostać członkiem grupy, należy przedstawić swój dorobek artystyczny.

Stowarzyszenie ma swą siedzibę oraz pracownię w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ulicy Henryka Sienkiewicza 6a w Dąbrowie Górniczej.

Założycielkami i prowadzącymi jest zarząd składający się z prezes Henryka Janina Orzeł, wiceprezes Mirosława Leonhard, oraz członkini Natalii Wasiak.

Grupa Plastyczna "Dąbrowa" bierze czynny udział w imprezach organizowanych na terenie miasta np. Festiwal Ludzi Aktywnych, Dzień Seniora, itp.

Organizuje dla swoich członków cykliczne wystawy zbiorowe oraz indywidualne w placówkach kulturalnych /Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Sztygarka, Pałac Kultury Zagłębia, Muzeum Zagłębia Będzin itp. Dąbrowy Górniczej i Zagłębia.

Grupa Plastyczna Dąbrowa brała udział w wystawie organizowanej przez Muzeum Górnictwa Węglowego z okazji "Stulecia Amatorskiego ruchu plastycznego w województwie śląskim 1918-2018 r. "w Zabrzu.

Pracownia plastyczna jest wyposażona w profesjonalny sprzęt pozwalający prowadzić warsztaty dla dzieci i dorosłych w pracowni oraz w terenie /otwarcie Parku Zielona-warsztaty malarstwa w plenerze/ itp.

Za czynny udział w życiu społecznym miasta jest wyróżniana i nagradzana.

Podczas wernisażu oprawę muzyczną spotkania zapewni Marta Gabryś oraz Rafał Kozieł.


11.01-21.02.2020

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA.
Wystawa prezentująca prace plastyczne pracowników PKZ.

Rok 2020 zaczynamy wystawą prezentującą prace plastyczne naszych pracowników.
Zapraszamy od 11.01 do 21.02, wystawa dostępna dla zwiedzających w godzinach otwarcia PKZ.

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY


07-31.01.2020

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Opowiedziane pędzlem...

Stowarzyszenie Grupa Plastyczna Dąbrowa wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zapraszają do Galerii Klubowej Biblioteki Głównej, gdzie przez cały styczeń prezentowana będzie wystawa "Opowiedziane pędzlem." - podsumowującej działalność stowarzyszenia w 2019 roku.

Autorami prezentowanych obrazów są: Witold Drytkiewicz, Teresa Jędras, Małgorzata Korpikiewicz, Zbigniew Krasoń, Mirosława Leonhard, Zenona Masiarek, Maria Olbratowska, Mariola Olbratowska, Henryka Janina Orzeł, Maria Szpatowicz, Natalia Wasiak, Irena Wiltosińska oraz Magdalena Zimniak.

Wernisaż odbędzie się 7 stycznia o godz. 17:00 w Bibliotece Głównej. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Biblioteka Główna MBP


12.12.2019 -03.01.2020

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Ożywić nieożywione - wystawa lalek teatralnych

Miłek Opiłek, Duszek Śmieciuszek, Amelka - to tylko niektóre znakomitości sceny teatru lalek, jakie zatrzymają się w naszym Pałacu od 6 grudnia do 3 stycznia. Jak na prawdziwym festiwalu przystało, nie zabraknie cudownych kreacji, wymyślnych fryzur i wyszukanych stylizacji!

Harmonogram wystawy:

6 grudnia - 3 stycznia (wystawa w przestrzeniach wystawienniczych Sali Teatralnej PKZ w Holu Głównym);
12 grudnia g. 17:00 (uroczyste otwarcie wystawy w Galerii Sztuki PKZ);
12 grudnia - 3 stycznia (wystawa w pałacowej galerii sztuki).

Wystawa Ożywić nieożywione - świat lalek teatralnych pokazuje ogromną różnorodność lalek teatralnych pod względem technicznym jak i pod względem ich wyrazu. Lalka nie boi się żadnej roli, poradzi sobie z każdą postacią, choćby najbardziej absurdalną. Jako przedmiot z pogranicza światów żywego i nieożywionego wprowadza widza w odrealnioną, magiczną przestrzeń. Sama w sobie jest często niezależnym, wartościowym dziełem plastycznym. Na wystawie zobaczymy różne typy lalek, rekwizyty sceniczne, projekty, oraz archiwalne plakaty teatralne. Pośród eksponatów znajdą się realizacje wielu znanych artystów wizualnych w tym prace największych osobistości związanych z teatrem lalkowym m.in.: Rajmunda Strzeleckiego i Leokadii Serafinowicz. Dzięki opiece merytorycznej Patrycji Kundro - i przygotowanych przez nią opisach dotyczących zagadnień związanych z teatrem lalkowym ekspozycja zyskuje również charakter edukacyjny.

Wspomniana wystawa to wydarzenie organizowane we współpracy z Teatrem Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie oraz Śląskim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Instytucje biorące udział w wystawie różnią się swoim charakterem, historią i choćby wielkością sceny, ale więcej je łączy niż dzieli. To teatry, posługujące się w nowatorski sposób lalkami, maskami i znakiem plastycznym, w których dziecięcy widz traktowany jest po partnersku, a muzyka teatralna, scenografia, gra aktorska, lalki i rekwizyty to elementy najwyższej próby.

Czym różnią się od siebie marionetki, kukły, pacynki, jawajki, bunraki i mupety? Jak przebiega proces powstawania lalki: od projektu, przez budowę do animacji w spektaklu? Ile osób wspólnie pracuje, aby ożywić nieożywione?

aktualizacja: poniedziałek, 16 listopad 2020.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.
Zebrał i opracował: DARIUSZ NOWAK (
nddg ).