-CO GDZIE KIEDY - WYSTAWY (TARGI)


..
.....
....*


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA
Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


.
.
.

DĄBROWSKI JARMARK STAROCI

W każdą 3-cią niedzielę miesiąca w godzinach 6.00-12.00
Fabryka Pełna Życia - budynki DEFUM

_


WERNISAŻE i ZAPOWIEDZI WYSTAW ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vvCentrum Targowo-Wystawiennicze
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
SOSNOWIEC - ZAGÓRZE

Współrzędne GPS:
50o 18' 53.721" N
19o 11' 49.313" E

Expo Silesia.

www.exposilesia.pl


AKTUALNY KALENDARZ WYSTAWOWY

http://www.exposilesia.pl/kalendarz/pl/


00.00.2017 - godzina 00.00_


WYSTAWY i EKSPOZYCJE TRWAJĄCE ^^ DO GÓRY ^^vv W DÓŁ vv06.06.-30.09.2020

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa archeologiczna "Ukraina przed wiekami"Już w pierwszej połowie czerwca będziecie mogli zobaczyć niezwykle interesującą wystawę z Muzeum Archeologicznego w Krakowie

Wystawa dostępna w godzinach pracy muzeum
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_17.04.2020 - godz. 11.00

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
AGORA DUŻA
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
XII edycja konkursu Siedem Grzechów GłównychXII Ogólnopolski Konkurs Siedem Grzechów Głównych - WYNIKI
10.04.2020

Autor: Olaf Otwinowski

Szanowni Państwo,

Dwunasta edycja konkursu Siedem Grzechów Głównych już za nami. W tych szczególnie trudnych i wymagających czasach jesteśmy niezmiernie wdzięczni za Państwa zaangażowanie, bez którego konkurs nie mógłby się odbyć! Pomimo mniejszej niż co roku liczby zgłoszonych prac cieszymy się, że kolejna edycja konkursu mogła ujrzeć światło dzienne. Nie stałoby się to jednak, gdyby nie merytoryczne wsparcie jurorów, którzy ciężko pracowali, zdalnie i etapowo, by dokonać wyboru najlepszych prac. Napłynęły one zarówno z samej Dąbrowy Górniczej, miast aglomeracji, ale również z różnych miast, małych miejscowości i wiosek z terenu całej Polski, jak np. z Zamościa, Miastka, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Warszawy, Słupska, Szczecina, Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Starogardu Szczecińskiego, Nowego Sącza, Białegostoku, Sompolina i wielu, wielu innych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za podjęty trud twórczy, opiekunom za przygotowanie i pieczę nad uczniami, a wszystkim Państwu za determinację w nadesłaniu prac, mimo zaistniałych trudności i ograniczeń.

Gratulujemy serdecznie laureatom konkursu!

Szczegółowe wyniki dla poszczególnych kategorii znajdziecie Państwo w załączeniu.

O trybie przekazania prac powiadomimy Szanownych Laureatów w dniu 14 kwietnia b.r.

Jednocześnie pragniemy bardzo serdecznie zaprosić Państwa do śledzenia internetowej gali konkursu, prezentującej laureatów i zwycięskie prace, która zaprezentowana zostanie za pośrednictwem naszej strony
www.palac.art.pl internetowej i profilu facebookowego w dniu 17 kwietnia o godzinie 11.00. W tym dniu zaplanowaliśmy również opublikowanie cyfrowej wystawy pokonkursowej. Serdecznie zapraszamy!

Wszystkim Państwu życzymy zdrowia, artystycznego rozwoju, weny twórczej i serdecznie zapraszamy do udziału w przyszłej, mamy nadzieję, przeprowadzonej w lepszych czasach, edycji konkursu!

WYNIKI MALARSTWO GRAFIKA
WYNIKI POEZJA
NAGRODY WSPÓŁORGANIZATORÓW

Organizator: Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej

Współorganizatorzy:
Bazylika NMP Królowej Anielskiej, 41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Królowej Jadwigi 17
Wydział Katechetyczny Diecezji Sosnowieckiej, 41-214 Sosnowiec, ul. Gospodarcza 14 a
Miejska Biblioteka Publiczna, 41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Kościuszki 25

Patronat honorowy:
Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Marcin Bazylak
Biskup Diecezji Sosnowieckiej ks. dr Grzegorz Kaszak
Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA

Patronat medialny:
Polskie Radio Katowice
Radio eM 107,6 FM w Katowicach
Telewizja Kablowa Telpol
Tygodnik Katolicki Niedziela Sosnowiecka

http://palac.art.pl/pl/aktualnosci/...GdrKWBeHiyYVIk21.02-03.04.2020

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

-
KORONAWIRUS! - ODWOŁANE
Wystawa malarstwa Anny Marii Rusinek "Tryptyk"Anna Maria Rusinek
Intensywna, wysycona kolorystyka. Zdecydowana i dynamiczna kreska. Art deco przefiltrowane przez wrażliwość artystki w niepowtarzalny sposób nadaje obrazom rys nieprzeciętnej indywidualności.

Wciąż poszukuje nowych form wyrazu, zarówno na płaszczyźnie estetycznej, jak i technicznej. Kompozycje kolejnych obrazów zmierzają w stronę coraz większego minimalizmu, a subtelna symbolika i oszczędna paleta kolorystyczna stają się powoli nowymi cechami rozpoznawczymi dzieł artystki..


08.03-03.04.2020

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
KORONAWIRUS! - ODWOŁANE
Moc z natury, czyli energia pozyskana - wystawa malarstwa Ilony Primus-ZiarnowskiejWystawa malarstwa Moc z natury - czyli energia pozyskana autorstwa Ilony Primus-Ziarnowskiej w przestrzeniach wystawienniczych Sali Teatralnej w Holu Głównym Pałacu Kultury Zagłębia. Zapraszamy na wernisaż wystawy 8 marca o 17:00 w Kawiarni PKZ oraz do zwiedzania ekspozycji od 9 marca do 3 kwietnia w godzinach otwarcia pałacu.

I proszę nie mówcie mi, że nie rozumiecie sztuki. To nie matematyka. Obrazy trzeba czuć i kochać jak muzykę.
~Ilona Primus-Ziarnowska

Ilona Primus-Ziarnowska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Skupia się na oddaniu nastroju i emocji, styl prac nawiązuje do impresjonizmu. Inspiruje ją piękno natury i oddziaływanie światła, chętnie przedstawia pejzaże i architekturę, a jej obrazy pełne są jasnej, żywej kolorystyki. Posługuje się akwarelą, akrylem i techniką olejną. Wierzy, że najważniejszy jest szczery i emocjonalny odbiór dzieła, więc nie narzuca interpretacji swoich prac.

Zapraszam zatem do mojego świata - słońca, ukojenia, harmonii i piękna.


13.02.-15.03.2020

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZAMuzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa pt "Kiedyś" - Katarzyna Pawlikowska

Coś, co kiedyś tętniło życiem, dziś pozostaje bez życia! Plącze się tam tylko duch minionych wydarzeń. Budynek Zespołu Szkół Zawodowych Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. Kiedyś pełen uczniów. Dziś już go prawie nie ma.

Chodząc po tych pustych pomieszczeniach, pełnych przeróżnych przedmiotów, związanych ze szkołą, czułam niezwykłą pustkę. Coś, co kiedyś żyło, dziś nie istnieje. Pozostały tylko ślady po tym, co się tam działo, ślady po ludziach, którzy tam przebywali.

Katarzyna Pawlikowska - artystka fotograf, pasjonatka fotografii. Wystawia swoje zdjęcia w galeriach w kraju i za granicą. Fotografia to nie tylko jej pasja, lecz także forma relaksu i oderwania się od spraw przyziemnych. Bardzo często chce coś powiedzieć lub wyrazić właśnie poprzez fotografię. Ona zastępuje jej tysiące słów. Za pomocą obrazu wyraża to, co czuje, co myśli i co widzi. Uwielbia tworzyć.
Obecnie jest kandydatką do Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Śląskiego. Ukończyła roczne studium fotograficzne w Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach oraz liczne warsztaty fotograficzne w ZPAF Okręg Śląski również w Katowicach.
Brała udział w kilku indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych wystawach fotograficznych, m.in. w: Berlinie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Opolu, a także w rodzinnym mieście - w Dąbrowie Górniczej.
Bardzo często bierze również udział w różnych konkursach fotograficznych organizowanych w całej Polsce. Na tym polu również osiąga sukcesy. Ostatni sukces to trzecie miejsce w ważnym dla jej regionu konkursie "Obiektywnie Śląskie". Ta nagroda znaczy dla niej bardzo wiele, nie tylko ze względu na wybitne i znane jury, które oceniało prace, lecz także ze względu na to, że nagrodzony został zestaw fotografii, związany z miastem, w którym autorka mieszka i tworzy.
Wystawa pt: "Kiedyś"

06-29.02.2020

MM "SZTYGARKA"
ul. Legionów Polskich 69
DĄBROWA GÓRNICZA

Muzeum Miejskie "SZTYGARKA" w DG

WSTĘP WOLNY

-
Wystawa pt. "Zainspirowani Dąbrową"

Wystawa prac Grupy Plastycznej Dąbrowa.

Grupa Plastyczna "Dąbrowa" powstała w 2016 r. w Dąbrowie Górniczej.
Jako stowarzyszenie formę prawną uzyskała 27 lutego roku wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.

Stowarzyszenie zrzesza osoby pasjonujące się sztuką.
Jej członkowie to w większości artyści amatorzy, choć nie brak też twórców z wykształceniem plastycznym. Są to osoby pragnące rozwijać swe umiejętności, pogłębiać warsztat artystyczny Aby zostać członkiem grupy, należy przedstawić swój dorobek artystyczny.

Stowarzyszenie ma swą siedzibę oraz pracownię w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ulicy Henryka Sienkiewicza 6a w Dąbrowie Górniczej.

Założycielkami i prowadzącymi jest zarząd składający się z prezes Henryka Janina Orzeł, wiceprezes Mirosława Leonhard, oraz członkini Natalii Wasiak.

Grupa Plastyczna "Dąbrowa" bierze czynny udział w imprezach organizowanych na terenie miasta np. Festiwal Ludzi Aktywnych, Dzień Seniora, itp.

Organizuje dla swoich członków cykliczne wystawy zbiorowe oraz indywidualne w placówkach kulturalnych /Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Sztygarka, Pałac Kultury Zagłębia, Muzeum Zagłębia Będzin itp. Dąbrowy Górniczej i Zagłębia.

Grupa Plastyczna Dąbrowa brała udział w wystawie organizowanej przez Muzeum Górnictwa Węglowego z okazji "Stulecia Amatorskiego ruchu plastycznego w województwie śląskim 1918-2018 r. "w Zabrzu.

Pracownia plastyczna jest wyposażona w profesjonalny sprzęt pozwalający prowadzić warsztaty dla dzieci i dorosłych w pracowni oraz w terenie /otwarcie Parku Zielona-warsztaty malarstwa w plenerze/ itp.

Za czynny udział w życiu społecznym miasta jest wyróżniana i nagradzana.

Podczas wernisażu oprawę muzyczną spotkania zapewni Marta Gabryś oraz Rafał Kozieł.


11.01-21.02.2020

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA.
Wystawa prezentująca prace plastyczne pracowników PKZ.

Rok 2020 zaczynamy wystawą prezentującą prace plastyczne naszych pracowników.
Zapraszamy od 11.01 do 21.02, wystawa dostępna dla zwiedzających w godzinach otwarcia PKZ.

20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY


07-31.01.2020

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Biblioteka Główna
ul. T. Kościuszki 25
DĄBROWA GÓRNICZAWSTĘP WOLNY

-
Opowiedziane pędzlem...

Stowarzyszenie Grupa Plastyczna Dąbrowa wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zapraszają do Galerii Klubowej Biblioteki Głównej, gdzie przez cały styczeń prezentowana będzie wystawa "Opowiedziane pędzlem." - podsumowującej działalność stowarzyszenia w 2019 roku.

Autorami prezentowanych obrazów są: Witold Drytkiewicz, Teresa Jędras, Małgorzata Korpikiewicz, Zbigniew Krasoń, Mirosława Leonhard, Zenona Masiarek, Maria Olbratowska, Mariola Olbratowska, Henryka Janina Orzeł, Maria Szpatowicz, Natalia Wasiak, Irena Wiltosińska oraz Magdalena Zimniak.

Wernisaż odbędzie się 7 stycznia o godz. 17:00 w Bibliotece Głównej. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Biblioteka Główna MBP


12.12.2019 -03.01.2020

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
GALERIA SZTUKI PKZ
Plac Wolności 1
DĄBROWA GÓRNICZA20051030 DG - Centrum. Plac Wolności. Widok na PKZ. (FOTO: Dariusz Nowak - nddg)

www.palac.art.pl

WSTĘP WOLNY

.
Ożywić nieożywione - wystawa lalek teatralnych

Miłek Opiłek, Duszek Śmieciuszek, Amelka - to tylko niektóre znakomitości sceny teatru lalek, jakie zatrzymają się w naszym Pałacu od 6 grudnia do 3 stycznia. Jak na prawdziwym festiwalu przystało, nie zabraknie cudownych kreacji, wymyślnych fryzur i wyszukanych stylizacji!

Harmonogram wystawy:

6 grudnia - 3 stycznia (wystawa w przestrzeniach wystawienniczych Sali Teatralnej PKZ w Holu Głównym);
12 grudnia g. 17:00 (uroczyste otwarcie wystawy w Galerii Sztuki PKZ);
12 grudnia - 3 stycznia (wystawa w pałacowej galerii sztuki).

Wystawa Ożywić nieożywione - świat lalek teatralnych pokazuje ogromną różnorodność lalek teatralnych pod względem technicznym jak i pod względem ich wyrazu. Lalka nie boi się żadnej roli, poradzi sobie z każdą postacią, choćby najbardziej absurdalną. Jako przedmiot z pogranicza światów żywego i nieożywionego wprowadza widza w odrealnioną, magiczną przestrzeń. Sama w sobie jest często niezależnym, wartościowym dziełem plastycznym. Na wystawie zobaczymy różne typy lalek, rekwizyty sceniczne, projekty, oraz archiwalne plakaty teatralne. Pośród eksponatów znajdą się realizacje wielu znanych artystów wizualnych w tym prace największych osobistości związanych z teatrem lalkowym m.in.: Rajmunda Strzeleckiego i Leokadii Serafinowicz. Dzięki opiece merytorycznej Patrycji Kundro - i przygotowanych przez nią opisach dotyczących zagadnień związanych z teatrem lalkowym ekspozycja zyskuje również charakter edukacyjny.

Wspomniana wystawa to wydarzenie organizowane we współpracy z Teatrem Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie oraz Śląskim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Instytucje biorące udział w wystawie różnią się swoim charakterem, historią i choćby wielkością sceny, ale więcej je łączy niż dzieli. To teatry, posługujące się w nowatorski sposób lalkami, maskami i znakiem plastycznym, w których dziecięcy widz traktowany jest po partnersku, a muzyka teatralna, scenografia, gra aktorska, lalki i rekwizyty to elementy najwyższej próby.

Czym różnią się od siebie marionetki, kukły, pacynki, jawajki, bunraki i mupety? Jak przebiega proces powstawania lalki: od projektu, przez budowę do animacji w spektaklu? Ile osób wspólnie pracuje, aby ożywić nieożywione?

aktualizacja: poniedziałek, 01 czerwiec 2020.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ _=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.
Zebrał i opracował: DARIUSZ NOWAK (
nddg ).