-CO GDZIE KIEDY - RELIGIA
* GDZIE SIĘ WYBRAĆ * KULTURA i NAUKA * WYSTAWY I TARGI * SPORT i REKREACJA * U SĄSIADÓW * NA MOTORY
* STRONA GŁÓWNA * SPIS STRON * GALERIA MULTIMEDIALNA * NOWOŚCI NA STRONIE


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA

Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


|:
ZAPROSZENIA
|:
TO JUŻ BYŁO

Msza Święta (trydencka) w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego

W każdą 1-szą i 3-cią niedzielę miesiąca godz. 14.30
Bazylika NMP Anielskiej - Kaplica Św. Aleksandra
ul. Królowej Jadwigi 17 ; DĄBROWA GÓRNICZA

Mszę św. celebruje ks. Czesław Tomczyk.

Przed Soborem Watykańskim II Msza św. była sprawowana wyłącznie w tym rycie. Papież Jan Paweł II w motu proprio "Ecclesia Dei" z roku 1988 zachęcił księży biskupów, aby umożliwili uczestniczenie w liturgii trydenckiej wiernym przywiązanym do tej formy kultu. Papież Benedykt XVI określił szczegółowe przepisy w dokumencie "Summorum pontificium" z roku 2007.

_


5.26.09.2018 - godz. 17.00

BAZYLIKA NMPA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZABazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY

.
Koncert charytatywny "Przemysław Smolarski i Przyjaciele"Koncerty charytatywne "Przemysław Smolarski i Przyjaciele" to już niemal dąbrowska tradycja. Co roku zaprasza on swoich muzycznych przyjaciół, aby w świątecznym czasie wraz z nim pomogli wesprzeć leczenie i rehabilitację chorych dzieci. Do tej pory zebrane pieniądze pomogły już Kubie i Bartoszowi. W tym roku dochód z koncertu będzie przeznaczony na pomoc Wiktorii.

Wystąpią: Przemysław Smolarski, Marta Grzelak, Marta Gawor, Marta Gierat-Ossak, Radosław Bernstock, Karol Caputa, Jarosław Caputa, Patryk Hajdys,Rafał Kozieł, Mariusz Mączka oraz Oskar Radwański.


26.12.2018 - godz. 19.00

Kościół pw Św. Antoniego z Padwy
ul. Kościelna 20
DĄBROWA GÓRNICZA
GOŁONÓGKościół pw Św. Antoniego z Padwy

www.dabrowa.franciszkanie.pl

WSTĘP WOLNY

.
KOLĘDOWANIE NA GÓRCE - Śpiewajcie i grajcie Mu!Co to bedzie:
26 grudnia 2019 r w sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej będzie miało miejsce niecodzienne wydarzenie- charytatywny koncert kolęd w wykonaniu dziecięcego zespołu Scholka Antolka.

Dla kogo:
Dzieci zaśpiewają dla swojej rówieśniczki, jedenastoletniej Nikoli. To wyjątkowa dziewczynka, która bardzo potrzebuje naszego wsparcia. Właśnie w święta Bożego Narodzenia przed czterema laty trafiła do Domu Dziecka. Tam zdiagnozowano u Niej obustronny, zaawansowany zanik nerwów wzrokowych. Obecnie jej wzrok pogorsza się z każdym dniem coraz bardziej, a jedyną nadzieję aby w przyszłości mogła widzieć jest kosztowna i skomplikowana operacja. Możemy jej pomóc biorąc udział w koncercie charytatywnym oraz zorganizowanej przy tej okazji zbiórce funduszy. Liczy się każda pomoc.

Kto zagra:
Koncertować będzie dla nas Scholka Antolka. Jesteśmy zespołem, który istnieje od października 2012 roku. Powstał jako oddolna inicjatywa ludzi z pasją, którzy przez śpiew chcą chwalić Boga i upiększać liturgię. Na początku swojego istnienia skupiała siedmioro dzieci. Dzisiaj ta liczba sięga już kilkudziesięciu dzieci. Jesteśmy laureatami wielu konkursów. Zespół ciągle się rozwija, przygotowując się obecnie do wydania swojej pierwszej płyty.

Do zobaczenia 26 grudnia o 19.00

Podzielmy się w te święta nie tylko kruchym opłatkiem ale także dobrocią i sercem.


06.01.2019 - godz. ?

BAZYLIKA NMPA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZABazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY

.
Orszak Trzech Króli06 stycznia 2019 jest organizowany Orszak Trzech Króli w Dąbrowie Górniczej, który wyruszy z placu obok kościoła św. Barbary przy wejściu do sztolni kopalni ulicami 3 Maja, Sobieskiego i św. Królowej Jadwigi do bazyliki. Zachęcamy dzieci rodziców do udziału oraz w przygotowaniach strojów osób występujących w tym wydarzeniu.


10-13.01.2019
13.01.2019 - godz. 16.00

Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu
Parafia pw. Nawiedzenia NMP
BĘDZIN - os. Syberkahttp://mfkip.pl

WSTĘP WOLNY

.
25 Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika BĘDZIN '2019Jubileuszowy, 25. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika zaprasza do udziału w przesłuchaniach eliminacyjnych i oglądania finału w Będzinie!

Niezwykle cieszymy się, że od 25 lat możemy liczyć tysiące osób głoszących w najpiękniejszych pieśniach wieść o Dobrej Nowinie, która odmieniła świat!

Eliminacje do Festiwalu odbędą się w całej Polsce oraz na Ukrainie, Białorusi i Litwie w dniach 22 listopada - 27 grudnia 2018 r. Na zgłoszenia solistów, chórów i zespołów czekamy do 27 listopada. Na naszej stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy - od tego roku zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie tą drogą!

Uczestnicy biorący udział w przesłuchaniach na Litwie zobowiązani są do wypełnienia i przesłania formularza zgłoszeniowego do dnia 16 listopada 2018 r.

Finał Festiwalu w Będzinie odbędzie się dniach 10-13 stycznia 2019 r. i jak zwykle będzie w całości transmitowany w internecie!

Wkrótce więcej informacji!

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Niezwykle miło nam poinformować, że istniejący od 1994 roku Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek od swojej XIX edycji zmienia nazwę na Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Ta zmiana to tylko potwierdzenie tego, z czym w rzeczywistości mamy do czynienia od kilkunastu lat, kiedy po raz pierwszy utworzyliśmy rejon eliminacyjny na Ukrainie.
Dzisiaj, spośród 37 ośrodków eliminacyjnych, za naszą wschodnią granicą istnieją trzy - 2 na Ukrainie (w Równem, Żytomierzu) oraz w białoruskich Baranowiczach.
Ta liczba jest proporcjonalna do zainteresowania Festiwalem, na który corocznie zgłasza się około 2 tysiące podmiotów wykonawczych (co daje łącznie przeszło 20 tysięcy osób). Dzięki temu jesteśmy największą tego typu imprezą w Polsce, nie tylko wśród przeglądów kolędowych.
Najlepsze zespoły wyłonione w lokalnych eliminacjach przybywają co roku do Będzina (woj. śląskie, diecezja sosnowiecka), nazywanego Stolicą Polskiej Kolędy i tutaj, podczas trzydniowych przesłuchań finałowych, walczą o zaszczytne tytuły i atrakcyjne nagrody. Najciekawsze aranżacje możemy podziwiać podczas wieńczącego każdą edycję Koncertu Galowego, gromadzącego kilkaset widzów i realizowanego z dużym scenicznym rozmachem, o który każdorazowo dbają zaproszeni profesjonalni reżyserzy.
Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek na trwałe wpisał się w kulturalną mapę Polski. Corocznie przybywa nie tylko chętnych chcących w nim uczestniczyć, ale także przychodzących posłuchać najlepszych wykonań polskich kolęd i pastorałek - tak tradycyjnych, jak i ożywionych nową aranżacją czy też powstałych specjalnie na potrzeby tego wyjątkowego przedsięwzięcia.
Organizatorami Festiwalu są Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek oraz Urząd Miejski w Będzinie. Od samego początku Festiwal realizowany jest siłami społecznymi - ponad setka osób (w znacznej części młodzież) poświęca swój czas i wysiłek dla realizacji festiwalowych idei, jakimi są nie tylko umożliwienie amatorskim zespołom publicznej prezentacji swojej twórczości, ale także propagowanie wartości chrześcijańskich, kulturowych i narodowych, których nośnikiem są tradycyjne polskie kolędy i pastorałki.
Zachęcamy wszystkich do włączenia się w to niezwykłe wydarzenie - uczestników prosimy o rejestrację, słuchających zapraszamy na przesłuchania, firmy i media zainteresowane patronatem i sponsoringiem prosimy o kontakt. Niech uniwersalne wartości, zawarte w Polskich kolędach, które śpiewają przecież także osoby nie utożsamiające się z Kościołem, utrwalą w nas świątecznego ducha, ożywiając wszystko co dobre, piękne, rodzinne i szlachetne!

https://mfkip.pl/o-festiwalu
-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_


16.09.2018 - godz. 11.15

BAZYLIKA NMPA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZABazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY

.
Uroczystość upamiętniająca pomordowanych policjantów Zagłębia Dąbrowskiego - ofiar NKWD

KOMENDANT MIEJSKI POLICJI W DĄBROWIE GÓRNICZEJ insp. mgr ARTUR KLIMEK
oraz KUSTOSZ SANKTUARIUM NMP ANIELSKIEJ W DĄBROWIE GÓRNICZEJ KS. KANONIK ANDRZEJ STASIAK

mają zaszczyt zaprosić do udziału W uroczystości upamiętniającej pomordowanych policjantów Zagłębia Dąbrowskiego - ofiar NKWD

16 września 2018 r. (niedziela) godzina 12.00
Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, ul. Królowej Jadwigi I 7

Program uroczystości

* 11.15 - przemarsz spod 100-letniego "Dębu Wolności" (skwer im.St. Staszica przy Muzeum Miejskim "Sztygarka")
* 12.00 - uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny i pomordowanych policjantów z Zagłębia Dąbrowskiego w Miednoje ,Ostaszkowie i Katyniu. Z racji 100 lecia odzyskania niepodległości serdecznie zapraszamy do udziału dzieci , młodzież i dorosłych.
* 13.00 - przemarsz na Plac Wolności
- Apel Pamięci w asyście Orkiestry Policyjnej i Kompanii Honorowej Policji
- występ artystyczny młodzieży szkolnej


02.08.2018 - godz. 11.00

BAZYLIKA NMPA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZABazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY

.
Odpust Porcjunkuli, połączony z diecezjalną pielgrzymką kobiet i dziewcząt

02 sierpnia w naszej bazylice doroczny odpust ku czci N M Pannie Anielskiej.
O godz. 11.00 Uroczysta Suma Odpustowa pod przewodnictwem Metropolity katowickiego Abp Wiktora Szkworca. Jest to również doroczna pielgrzymka kobiet i dziewcząt.

Wśród rozlicznych uroczystości w roku 50-lecia koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Anielskiej z Dąbrowy Górniczej szczególne miejsce zajmuje uroczysty Odpust Porcjunkuli, połączony z diecezjalną pielgrzymką kobiet i dziewcząt. To wspaniała manifestacja wiary naszych kobiet i lekcja, jaką matki i babcie dają swoim córkom i wnuczkom! To też wyraźna manifestacja tego, że na wierze i modlitwie tych nierzadko prostych i biednych kobiet, opierają się losy wielu z nas, często nie zdających sobie sprawy z ich cichego, modlitewnego wsparcia!

W czwartek, 2 sierpnia, suma odpustowa odprawiona zostanie o g. 11.00.
Eucharystii przewodniczył będzie metropolita katowicki Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc.

Pozostałe Msze św. tego dnia będą w dąbrowskiej bazylice odprawiane o g. 7.00, 9.00, 16.00 (z błogosławieństwem małych dzieci), 18.00 (z błogosławieństwem matek oczekujących potomstwa i młodych małżeństw) i 20.00.

Kustosz ks. Andrzej Stasiak


20.05.2018 - godz. 11.45

BAZYLIKA NMPA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZABazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY

.
50.lecie koronacji łaskami słynącej figury NMP Anielskiej przez Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i Metropolitę Krakowskiego kard. Karola Wojtyłę

Dokładnie 19 maja 2018 r mija 50 lat od dnia koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Anielskiej w sanktuarium w Dąbrowie Górniczej. Wydarzenie to sprzed pół wieku wpisywało się w tamtym czasie w obchodzone uroczystości milenijne 1000 lecia Chrztu Polski i miało wydźwięk ogólnokrajowy. Dlatego też wśród obecnych gości przybyłych na uroczystość byli; Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła, abp A. Baraniak, wszyscy biskupi diecezji częstochowskiej na czele z ks. bp. Stefanem Barełą, - Zagłębie Dąbrowskie wtedy administracyjnie stanowiło część diecezji częstochowskiej; i innymi hierarchami Episkopatu Polski. Na samą uroczystość przybyło ponad 20 tysięcy osób z różnych miejscowości ziemi zagłębiowskiej. Sytuacja historyczna jaka panowała w tamtym czasie jest bardzo dobrze wyrażona w dokumencie opracowanym jako " Plan przeciwdziałania uroczystości koronacji figury NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej opracowany przez Wydział Administracyjny KW PZPR w Katowicach w kwietniu 1968 r" z dnia 16 kwietnia 1968 r z dopiskiem " Ściśle Tajne!". Uroczystość odbyła się jak opisuje to jeden z jej uczestników, obecnie kardynał Stanisław Dziwisz z pewnymi wydarzeniami które na sposób symboliczny wpisały się w dalsza historię. Z racji 50 rocznicy święceń kapłańskich pierwszego biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego w depeszy gratulacyjne napisał słowa " Ta niewielka terytorialnie diecezja obejmuje ziemię zagłębiowską, jaworznicką, olkuską, wolbromską i pilicką: ziemię drogą Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II. Jeszcze jako metropolita krakowski Kardynał Karol Wojtyła w 1968 roku dokonał koronacji figury Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, a okoliczności temu towarzyszące były dla wielu w pewnym sensie prorocką zapowiedzią przyszłego pontyfikatu".. Obchodząc 50 rocznicę koronacji figury M B Anielskiej obchodzimy w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Dąbrowa Górnicza na szlaku walki o niepodległość ma swoją również piękną kartę choć tak mało znaną. Uroczystości rocznicowe koronacji zostaną poprzedzone w dniu 11 i 12 maja sympozjum o tematyce historycznej i mariologicznej a hasłem przewodnim całej uroczystości będzie " Królowa Aniołów - Matka Naszej Wiary". Rozpoczną się 11 maja Mszą święta o godz. 18.00 i prelekcjami o tematyce historycznej. 12 maja o godz. 10.00 Mszą świętą rozpocznie się drugi dzień sympozjum poświęcony tematyce maryjnej z udziałem polskich mariologów.

Główną uroczystość rocznicową będziemy przeżywać 20 maja pod przewodnictwem ks. abp Marka Jędraszewskiego metropolity krakowskiego i naszego księdza biskupa Grzegorza Kaszaka. Uroczystość będzie naszą pieśnią dziękczynną za obecność naszej Matki, Patronki Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia razem z nami na drogach naszego codziennego życia. Będzie naszym dziękczynieniem za te wszystkie łaski wyproszone i otrzymane za pośrednictwem Matki Bożej Anielskiej oraz podziękowaniem tym którzy ją koronowali św. Janowi Pawłowi II i słudze bożemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu oraz tym wszystkim którzy pomimo różnych przeszkód przybyli na koronację dając świadectwo wiary i miłości Ojczyzny - Polski.

Zapraszam gorąco do udziału w uroczystościach w których będziemy dziękować Bogu za naszą Matkę Maryję i za naszą Ojczyznę Polskę.

Kustosz ks. Andrzej Stasiak


21.01.2018 - godz. 17.00

Kościół pw. Św. Marii Magdaleny
ul. Oświecenia 34
DĄBROWA GÓRNICZA - Ząbkowice.
Koncert kolęd

WSTĘP WOLNY


11-14.01.2018

Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu
Parafia pw. Nawiedzenia NMP
BĘDZIN - os. SyberkaWSTĘP WOLNY

.
22 MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK
'BĘDZIN 2018


Zapraszamy do udziału w 24. edycji największego festiwalu kolęd w Polsce!

I etap - PRZESŁUCHANIA ELIMINACYJNE - odbędą się w dniach 2-27 grudnia 2017 r. w blisko 40 ośrodkach w Polsce, na Ukrainie i Białorusi. Szczegóły z datami eliminacji w poszczególnych miejscowościach w zakładce I ETAP.

Finał Festiwalu odbędzie się w Będzinie dniach 11-14 stycznia 2018.
Zgłoszenia przyjmowane będą do 27 listopada 2017 r.

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika
Rejestracja ON-LINE przez stronę http://mfkip.pl/rejestracja
Zgłoszenia przyjmowane będą do 25 listopada 2017
Zapraszamy do udziału w 24. edycji największego festiwalu kolęd w Polsce!
http://mfkip.pl/


06.01.2018 - godz. 14.45

BAZYLIKA NMPA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZABazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl

.
Orszak Trzech Króli

06 stycznia 2018 jest organizowany Orszak Trzech Króli w Dąbrowie Górniczej, który wyruszy z placu obok kościoła św. Barbary przy wejściu do sztolni kopalni ulicami 3 Maja, Sobieskiego i św. Królowej Jadwigi do bazyliki. Zachęcamy dzieci rodziców do udziału oraz w przygotowaniach strojów osób występujących w tym wydarzeniu.

WSTĘP WOLNY

aktualizacja: poniedziałek, 17 grudzień 2018.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.