-CO GDZIE KIEDY - RELIGIA
* GDZIE SIĘ WYBRAĆ * KULTURA i NAUKA * WYSTAWY I TARGI * SPORT i REKREACJA * U SĄSIADÓW * NA MOTORY
* STRONA GŁÓWNA * SPIS STRON * GALERIA MULTIMEDIALNA * NOWOŚCI NA STRONIE


Strona Mieszkańca Miasta DĄBROWA GÓRNICZA

Strona Mieszkańca Miasta
DĄBROWA GÓRNICZA


|:
ZAPROSZENIA
|:
TO JUŻ BYŁO

Msza Święta (trydencka) w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego

W każdą 1-szą i 3-cią niedzielę miesiąca godz. 14.30
Bazylika NMP Anielskiej - Kaplica Św. Aleksandra
ul. Królowej Jadwigi 17 ; DĄBROWA GÓRNICZA

Mszę św. celebruje ks. Czesław Tomczyk.

Przed Soborem Watykańskim II Msza św. była sprawowana wyłącznie w tym rycie. Papież Jan Paweł II w motu proprio "Ecclesia Dei" z roku 1988 zachęcił księży biskupów, aby umożliwili uczestniczenie w liturgii trydenckiej wiernym przywiązanym do tej formy kultu. Papież Benedykt XVI określił szczegółowe przepisy w dokumencie "Summorum pontificium" z roku 2007.

_


5.

-


TO JUŻ BYŁO ^^ DO GÓRY ^^_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_


16.09.2018 - godz. 11.15

BAZYLIKA MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZABazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY

.
Uroczystość upamiętniająca pomordowanych policjantów Zagłębia Dąbrowskiego - ofiar NKWD

KOMENDANT MIEJSKI POLICJI W DĄBROWIE GÓRNICZEJ insp. mgr ARTUR KLIMEK
oraz KUSTOSZ SANKTUARIUM NMP ANIELSKIEJ W DĄBROWIE GÓRNICZEJ KS. KANONIK ANDRZEJ STASIAK

mają zaszczyt zaprosić do udziału W uroczystości upamiętniającej pomordowanych policjantów Zagłębia Dąbrowskiego - ofiar NKWD

16 września 2018 r. (niedziela) godzina 12.00
Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, ul. Królowej Jadwigi I 7

Program uroczystości

* 11.15 - przemarsz spod 100-letniego "Dębu Wolności" (skwer im.St. Staszica przy Muzeum Miejskim "Sztygarka")
* 12.00 - uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny i pomordowanych policjantów z Zagłębia Dąbrowskiego w Miednoje ,Ostaszkowie i Katyniu. Z racji 100 lecia odzyskania niepodległości serdecznie zapraszamy do udziału dzieci , młodzież i dorosłych.
* 13.00 - przemarsz na Plac Wolności
- Apel Pamięci w asyście Orkiestry Policyjnej i Kompanii Honorowej Policji
- występ artystyczny młodzieży szkolnej


02.08.2018 - godz. 11.00

BAZYLIKA MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZABazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY

.
Odpust Porcjunkuli, połączony z diecezjalną pielgrzymką kobiet i dziewcząt

02 sierpnia w naszej bazylice doroczny odpust ku czci N M Pannie Anielskiej.
O godz. 11.00 Uroczysta Suma Odpustowa pod przewodnictwem Metropolity katowickiego Abp Wiktora Szkworca. Jest to również doroczna pielgrzymka kobiet i dziewcząt.

Wśród rozlicznych uroczystości w roku 50-lecia koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Anielskiej z Dąbrowy Górniczej szczególne miejsce zajmuje uroczysty Odpust Porcjunkuli, połączony z diecezjalną pielgrzymką kobiet i dziewcząt. To wspaniała manifestacja wiary naszych kobiet i lekcja, jaką matki i babcie dają swoim córkom i wnuczkom! To też wyraźna manifestacja tego, że na wierze i modlitwie tych nierzadko prostych i biednych kobiet, opierają się losy wielu z nas, często nie zdających sobie sprawy z ich cichego, modlitewnego wsparcia!

W czwartek, 2 sierpnia, suma odpustowa odprawiona zostanie o g. 11.00.
Eucharystii przewodniczył będzie metropolita katowicki Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc.

Pozostałe Msze św. tego dnia będą w dąbrowskiej bazylice odprawiane o g. 7.00, 9.00, 16.00 (z błogosławieństwem małych dzieci), 18.00 (z błogosławieństwem matek oczekujących potomstwa i młodych małżeństw) i 20.00.

Kustosz ks. Andrzej Stasiak


20.05.2018 - godz. 11.45

BAZYLIKA MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZABazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl

WSTĘP WOLNY

.
50.lecie koronacji łaskami słynącej figury NMP Anielskiej przez Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i Metropolitę Krakowskiego kard. Karola Wojtyłę

Dokładnie 19 maja 2018 r mija 50 lat od dnia koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Anielskiej w sanktuarium w Dąbrowie Górniczej. Wydarzenie to sprzed pół wieku wpisywało się w tamtym czasie w obchodzone uroczystości milenijne 1000 lecia Chrztu Polski i miało wydźwięk ogólnokrajowy. Dlatego też wśród obecnych gości przybyłych na uroczystość byli; Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła, abp A. Baraniak, wszyscy biskupi diecezji częstochowskiej na czele z ks. bp. Stefanem Barełą, - Zagłębie Dąbrowskie wtedy administracyjnie stanowiło część diecezji częstochowskiej; i innymi hierarchami Episkopatu Polski. Na samą uroczystość przybyło ponad 20 tysięcy osób z różnych miejscowości ziemi zagłębiowskiej. Sytuacja historyczna jaka panowała w tamtym czasie jest bardzo dobrze wyrażona w dokumencie opracowanym jako " Plan przeciwdziałania uroczystości koronacji figury NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej opracowany przez Wydział Administracyjny KW PZPR w Katowicach w kwietniu 1968 r" z dnia 16 kwietnia 1968 r z dopiskiem " Ściśle Tajne!". Uroczystość odbyła się jak opisuje to jeden z jej uczestników, obecnie kardynał Stanisław Dziwisz z pewnymi wydarzeniami które na sposób symboliczny wpisały się w dalsza historię. Z racji 50 rocznicy święceń kapłańskich pierwszego biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego w depeszy gratulacyjne napisał słowa " Ta niewielka terytorialnie diecezja obejmuje ziemię zagłębiowską, jaworznicką, olkuską, wolbromską i pilicką: ziemię drogą Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II. Jeszcze jako metropolita krakowski Kardynał Karol Wojtyła w 1968 roku dokonał koronacji figury Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, a okoliczności temu towarzyszące były dla wielu w pewnym sensie prorocką zapowiedzią przyszłego pontyfikatu".. Obchodząc 50 rocznicę koronacji figury M B Anielskiej obchodzimy w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Dąbrowa Górnicza na szlaku walki o niepodległość ma swoją również piękną kartę choć tak mało znaną. Uroczystości rocznicowe koronacji zostaną poprzedzone w dniu 11 i 12 maja sympozjum o tematyce historycznej i mariologicznej a hasłem przewodnim całej uroczystości będzie " Królowa Aniołów - Matka Naszej Wiary". Rozpoczną się 11 maja Mszą święta o godz. 18.00 i prelekcjami o tematyce historycznej. 12 maja o godz. 10.00 Mszą świętą rozpocznie się drugi dzień sympozjum poświęcony tematyce maryjnej z udziałem polskich mariologów.

Główną uroczystość rocznicową będziemy przeżywać 20 maja pod przewodnictwem ks. abp Marka Jędraszewskiego metropolity krakowskiego i naszego księdza biskupa Grzegorza Kaszaka. Uroczystość będzie naszą pieśnią dziękczynną za obecność naszej Matki, Patronki Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia razem z nami na drogach naszego codziennego życia. Będzie naszym dziękczynieniem za te wszystkie łaski wyproszone i otrzymane za pośrednictwem Matki Bożej Anielskiej oraz podziękowaniem tym którzy ją koronowali św. Janowi Pawłowi II i słudze bożemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu oraz tym wszystkim którzy pomimo różnych przeszkód przybyli na koronację dając świadectwo wiary i miłości Ojczyzny - Polski.

Zapraszam gorąco do udziału w uroczystościach w których będziemy dziękować Bogu za naszą Matkę Maryję i za naszą Ojczyznę Polskę.

Kustosz ks. Andrzej Stasiak


21.01.2018 - godz. 17.00

Kościół pw. Św. Marii Magdaleny
ul. Oświecenia 34
DĄBROWA GÓRNICZA - Ząbkowice.
Koncert kolęd

WSTĘP WOLNY


11-14.01.2018

Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu
Parafia pw. Nawiedzenia NMP
BĘDZIN - os. SyberkaWSTĘP WOLNY

.
22 MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK
'BĘDZIN 2018


Zapraszamy do udziału w 24. edycji największego festiwalu kolęd w Polsce!

I etap - PRZESŁUCHANIA ELIMINACYJNE - odbędą się w dniach 2-27 grudnia 2017 r. w blisko 40 ośrodkach w Polsce, na Ukrainie i Białorusi. Szczegóły z datami eliminacji w poszczególnych miejscowościach w zakładce I ETAP.

Finał Festiwalu odbędzie się w Będzinie dniach 11-14 stycznia 2018.
Zgłoszenia przyjmowane będą do 27 listopada 2017 r.

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika
Rejestracja ON-LINE przez stronę http://mfkip.pl/rejestracja
Zgłoszenia przyjmowane będą do 25 listopada 2017
Zapraszamy do udziału w 24. edycji największego festiwalu kolęd w Polsce!
http://mfkip.pl/


06.01.2018 - godz. 14.45

BAZYLIKA MBA
ul. Królowej Jadwigi 17
DĄBROWA GÓRNICZABazylika Matki Bożej Anielskiej

www.nmpanielska.pl

.
Orszak Trzech Króli

06 stycznia 2018 jest organizowany Orszak Trzech Króli w Dąbrowie Górniczej, który wyruszy z placu obok kościoła św. Barbary przy wejściu do sztolni kopalni ulicami 3 Maja, Sobieskiego i św. Królowej Jadwigi do bazyliki. Zachęcamy dzieci rodziców do udziału oraz w przygotowaniach strojów osób występujących w tym wydarzeniu.

WSTĘP WOLNY

aktualizacja: niedziela, 16 wrzesień 2018.
<< SPIS TREŚCI - TOP <<POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ_=^ POWRÓT NA POCZĄTEK TEJ STRONY ^=_

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie wyłącznie za zezwoleniem autora.